Cukrovka a fyzická zátěž

Autor:
MUDr. Alena Adamíková, Ph.D.

Pracoviště: Krajské nemocnice T. Bati, Zlín

Vloženo: 12. 10. 2017


Fyzická aktivita patří mezi důležité součásti léčebného plánu při diabetu 2. typu. Fyzická zátěž má řadu pozitivních účinků, ale ten nejvýznamnější je snadnější kontrola hladiny krevního cukru-glykemie. Pacienti s diabetes mellitus 2. typu mají v krvi hodně cukru, protože beta buňky slinivky nevytvářejí dost inzulinu, anebo jejich tělo neumí dostatečně inzulin využít (tzv. inzulinorezistence). V obou případech může cvičení snížit hladinu krevního cukru. Jestliže cvičíte, svaly glukózu potřebují k činnosti a tím klesá hladina glykemie. Při inzulinorezistenci cvičení vede k více efektivnímu využití inzulinu. Cvičení také pomáhá lidem s diabetem se vyhnout pozdním komplikacím, například srdečním. Pacienti s diabetem mají větší sklon k vývoji ucpávání cév, které způsobí srdeční příhodu. Cvičení pomáhá udržovat srdce zdravé. Cvičení také snižuje hladinu cholesterolu a tím zabraňuje ateroskleróze.

Další pozitiva cvičení

- snížení krevního tlaku,
- snížení hmotnosti,
- hmotnosti,
- zvýšení hladiny „dobrého“ cholesterolu HDL,
- trénované svalstvo, více energie,
- lepší spánek,
- ústup stresu,
- zlepšení nálady

Většina pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu a myšlenka, že by měli cvičit je stresující. Ale konzultace s ošetřujícím lékařem a vytvoření dobrého cvičebního plánu může zásadně pomoci. Ošetřující lékař posoudí stav srdce a cév ve vztahu k možnostem cvičení a také přítomnost pozdních komplikací hlavně retinopatie a neuropatie (postižení očí a nervů při diabetu). Existuje také možnost, aby tréninkový plán a další cvičení vedl fyzioterapeut. Cíle cvičení musí být realistické, zvláště pokud jste pravidelně necvičili, je potřeba začít pozvolna a intenzitu postupně zvyšovat.

Během cvičení dostatečně pijte vodu a vždy mívejte při ruce jídlo pro případ nízkých hodnot hladiny cukru v krvi (např. svačina s 15 g sacharidů). Glykemii si měřte vždy před a po cvičení. Diagnóza diabetu samozřejmě znamená velký zásah do života, určitá změna životního stylu je nezbytná a k tomu patří začlenění cvičení do denního režimu.

Podle typu zátěže lze cvičení rozdělit na cvičení aerobní, silový trénink a trénink protahováním. Nejlépe je, pokud cvičební plán obsahuje vyváženě všechny typy.

Aerobní cvičení-příklady

- chůze
- běh
- tenis
- basketbal
- plavání
- jízda na kole

Ideální je nejméně 30 minut aerobního cvičení po většinu dnů v týdnu. Pokud nemáte čas, můžete si cvičení rozdělit po 10 minutách. Cvičením je chůze, chůze do schodů, procházka se psem nebo i chůze od auta do obchodu, pokud zaparkujete poněkud dále. Dá se využít i polední přestávka. Nejlépe pokud se sejdete ve skupině, s rodinou, s přáteli. Pořiďte si krokoměr, minimum představuje 10 tisíc kroků denně. Najít si vlastní motivaci je bezpochyby nezbytné.

Silový trénink

Pokud se vám podaří do dne začlenit aerobní aktivity, můžete začít i se silovým tréninkem. Silový trénink vede k úbytkům hmotnosti, zesílení svalů, které spotřebují více glukózy a daří se lépe udržovat kompenzaci diabetu. Trénink v posilovně je jednou z možností, musíte se však poradit s trenérem o správném použití vybavení posilovny. Jinak existují i cvičení, které k posilování využívají vaší vlastní hmotnosti, pak se dá cvičit třeba v parku. Obecně stačí posilování lehkými zátěžemi minimálně 20-30 minut 2-3x týdně.

Trénink protahováním

Protahováním zlepšujete práci svalů a kloubů. Strečink před a po cvičení odstraňuje bolesti svalstva a svaly relaxuje. Dobré rozcvičení před tréninkem zabraňuje úrazům, jako je svalové natržení.

Další informace naleznete v rubrice Pohyb

Závěr

Dejte si závazek, že cvičit budete a splňte ho! Váš zdravotní stav to bude dlouhodobě potřebovat. Nejděte si nezbytnou motivaci, třeba snížení hmotnosti, které zlepší využití inzulinu a glukózy ve vašem těle.