Inzulinová rezistence

Autor:
MUDr. Alena Adamíková, Ph.D.

Pracoviště: Krajské nemocnice T. Bati, Zlín

Vloženo: 30. 6. 2017


Příčiny a příznaky inzulinové rezistence

Za inzulinovou rezistenci je označován stav, kdy vaše tělo nemůže dobře využít svůj vlastní inzulin. Buňky svalstva, tuková tkáň a játra nereagují na signál, že je k dispozici v oběhu hormon inzulin schopný zpracovat glukózu v krevním oběhu pro potřebu buněk. Glukóza je přitom hlavním zdrojem energie. Genetika, věk a rasa hrají roli v citlivosti na inzulin. Obezita, abdominální tuk, nedostatek pohybu, kouření a dokonce nedostatek spánku vedou k inzulinové rezistenci. Beta-buňky slinivky mohou u bezpříznakově probíhající inzulinové rezistence dále vydávat inzulin, a teprve když sekrece poklese, začne se zvedat hladina glykémie, vzniká prediabetes a pak diabetes mellitus 2. typu.

Příznaky inzulinové rezistence

zvětšený obvod pasu:
obvod pasu 88 cm a více u žen a 102 cm a více u mužů zvyšuje pravděpodobnost přítomnosti inzulinové rezistence a metabolického syndromu

příznaky metabolického syndromu:
hladina triglyceridů v krvi ≥ 1,7 mmol/l, HDL-cholesterol u mužů < 1,0 mmol/l a u žen < 1,3 mmol/l, krevní tlak (TK) ≥ 130/85 mmHg, glykémie nalačno ≥ 5,6 mmol/l

Lidé s inzulinovou rezistencí, prediabetem a diabetem 2. typu mají vysoké riziko kardiovaskulárních onemocnění. Inzulinová rezistence zdvojnásobuje riziko pro srdeční příhodu a cévní mozkovou příhodu a podle Mezinárodní diabetické federace ztrojnásobuje riziko, že cévní mozková příhoda nebo srdeční příhoda budou smrtelné. Vysoká hladina inzulinu při inzulinové rezistenci je také spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny močového měchýře, prsu, střeva, prostaty, děložního čípku a dělohy. Vysoká hladina inzulinu podporuje růst tumorózních buněk a snižuje schopnost organismu ničit rakovinné buňky.

Jak předejít a zvrátit inzulinovou rezistenci?

Snížení hmotnosti, pravidelné cvičení, snížení stresu a pravidelný spánek mohou zlepšit citlivost na inzulin. Nejlépe fungují všechny podmínky společně.