Sledování po porodu

Autoři:
MUDr. Hana Krejčí, Ph.D., MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D.

Pracoviště: Interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze, Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze

Vloženo: 15. 3. 2018


Po porodu se léčba metforminem a inzulinem ukončuje. I nadále je vhodná racionální strava. Ženy, které byly sledovány pro těhotenskou cukrovku, mají vysoké riziko vzniku diabetu v dalším průběhu života (až v 60%). Proto by měly být i po porodu sledovány praktickým lékařem nebo diabetologem a přibližně za 6 měsíců po porodu by měly podstoupit kontrolní oGTT.
V případě plného kojení je test vhodné odložit do doby než bude možné jeho provedení bez kojení bezprostředně před a během testu. Další oGTT se vyšetřuje za 1 rok a dále má být kontrolována 1x ročně glykémie nalačno a oGTT 1x za 3 roky. Prevencí vzniku diabetu je udržení normální tělesné hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita (5x týdně 30-45 min, stačí rychlá chůze).

Ženy s těhotenskou cukrovku jsou podporovány v kojení. Kojení snižuje riziko pozdější nadváhy a obezity dítěte i riziko cukrovky 2. typu u matky.