Poradna

Obecné

 • Dotaz

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám ranní glykemii 8,3. Je to hodně, či je to ještě v normě. Jsem diabetik 2.stupně na dietě, děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den přeji, hodnota 8,3 mmol/l nalačno není optimální (v ideálním případě je dobré mít ranní glykémie v rozmezí 4-6 mmol/l), pokud se takovéto hodnoty u Vás vyskytují opakovaně, byla by pravděpodobně žádoucí farmakologická léčba, pokud jste diabetik 2. typu tak nejspíše ve formě tabletové.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 17 let léčen převážně na dietě, až nyní cca. 6 měsíců na 1 x prášku Glukophage.. Mám výšku:181 cm a 102 kg. Sportuji. Chtěl bych se poradit o lečbě pomocí bariatrie. Zajímá mě hlavně: Kdy se implatuje do těla, resp. do střeva tenký rukáv, který se po roce opět vyndá. Píše o tom článek prof. Svačina. Tato operace se platí? Nebo na lze dosáhnout přes pojišťovnu? Dále by mne zajímalo obecně nejúčinější operace na diabet. Musím Vám ještě sdělit, že Mi je 60 let, a mám enormní zájem se této nemoci zbavit, nebo ji alespoň "normalizovat" do přijatelných mezí. A poslední dotaz: Začínám mít pálení v nohách (v jedné) hlavně ve dne, v noci zatím vůbec. Byl jsem v dubnu na EMG a zatím normální nalez. Přesto to bude otázka času. Je možné kdyby se pomocí bariatricke operace srovnala hladina cukru, že by to nemělo další devastující vliv na cévy, nervy? Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den vážený pane Lubomíre, děkujeme za dotaz, dovoluji si Vám místo odpovědi poslat dva odkazy, které snad zodpoví Vaše otázky:

  1. je stránka VZP, která popisuje podmínky úhrady bariatrické operace zdravotní pojišťovnou

  https://www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne/vzp-hradi-operace-ktere-pomohou-lidem-zhubnout-musi-k-nim-byt-ale-vazny-duvod

  2. je stránka Obezitologické společnosti, kde jsou uvedena centra provádějící tyto výkony, na které se lze obrátit pro detailnější informace

  http://www.obesitas.cz/?pg=pracoviste

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příčiny vzniku angiosklerozy na očním pozadí. Jsem diabetička 2. typu léčena sioforem dva roky, při kontrolách TK v normě, cholesterol 5,2, při očním vyšetření mi byla zjištěna angioskleroza očních cév I-II gr a doporučena kompenzace tlaku a cholesterolu, ovšem při měření TK mám do hodnoty 130/80, takže nerozumím co způsobilo nález na očním pozadí, jestli je angioskleroza zapříčiněna zvýšeným TK a ten mám v normě, děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Kornatění tepen (angioskleróza) je závažné degenerativní, dlouhodobě probíhající onemocnění, způsobené ukládáním tzv. aterogeních látek, především lipidů, sacharidů, krevních buněk, fibrózních tkání a vápníku, ve stěně tepny. Proces probíhá po mnoho let. Mezi rizikové faktory rozvoje angiosclerózy patří zvýšený krevní tlak a diabetes mellitus.

  Změny na cévách mohou stanovení diagnózy arteriální hypertenze předcházet.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetička II typu léčena Sioforem dva roky. Nyni mi na očním pozadí byla zjištěna angioskleróza I-II gr, Tk mám 135/85, je možné, že už při těchto hodnotách došlo ke změně na cévách? Cholesterol mám 5,2. Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Arteriální hypertenze je chronické onemocnění zpočátku s němým průběhem. Dlouhodobé zvýšení krevního tlaku, pokud není systematicky a správně léčeno, vede k urychlení kornatění cév (angioskleróza). Cévní změny viditelné při vyšetření očního pozadí jsou obvykle patrné již v okamžiku stanovení diagnózy arteriální hypertenze. Oční lékař může být první, kdo vysloví podezření na zvýšení krevního tlaku nebo nedostatečně léčenou arteriální hypertenzi pro patrné změny na očním pozadí.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám cukrovku 2.typu 17 let.Užívám léky.Hodnoty mám 6.1 na lačno, po jídle max. do 8,Hb1c 55.Stačí léky nebo mám už mít inzulin.

  Odpověď

  Dotaz obsahuje málo informací k rozhodnutí o způsobu léčby. Hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c obecně již není v požadovaných rozmezích (do 53 mmol/mol). Vyšší hodnoty <60 mmol/mol je možné považovat za uspokojivé pouze u pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Dále v dotazu není uvedeno, zda má nemocný pozdní diabetické komplikace a jaké perorální antidiabetika (PAD, léky na cukrovku) užívá. Inzulin se obvykle přidává k monoterapii či ke kombinaci PAD, ale zpravidla se doporučuje léčba inzulinem tehdy, pokud není uspokojivá kompenzace při dvojkombinaci či trojkombinaci PAD. Někdy stačí ke zlepšení kompenzace úprava diety a fyzické zátěže. Jistě dobře poradí ošetřující diabetologický tým, který má o pacientovi s diabetem všechny informace.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Alena Adamíková, Ph.D. koordinátorka Diabetologického centra Krajské nemocnice T. Bati, a.s., Zlín)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

 • Dotaz

  Jsem rok diabetik typu Lada, asi před měsícem a půl jsem přešla na inzulín Toujeo a asi po třech týdnech začala mít bolesti nohou, rukou a zad v bederní a také krční oblasti. Ráno i během dne se těžko rozcházím. Potíže se zhoršují. Mohou to způsobovat nežádoucí účinky tohoto inzulínu? Léčím se pouze na cukrovku a špatné prokrvování končetin (secatoxin a Enelbin) během zimních měsíců, momentálně je však neužívám. Je mi 55let, vážím 63kg, měřím 163 cm. Ilona

  Odpověď

  Dobrý den Ilono, bolesti končetin a páteře s velkou mírou pravděpodobnosti hraničící až s jistotou nesouvisí se změnou v typu užívaného inzulínu, spíše budou potíže souviset s poruchou pohybového aparátu. Doporučuji proto vyhledat odbornou pomoc u lékaře se specializací v oboru neurologie, ortopedie či fyzioterapie. 

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vážený pane profesore, asi 5let se léčím s cukrovkou II.typu. Beru 1x Metformin. Dále užívám Betaloc ZOK, Prestarium neo a Stacyl. Hladina cukru mi kolísá mezi 6 až 8 mmol/l. Mám ale trvalý problém s nadváhou. Měřím 175 cm a váha se pohybuje mezi 115-120 kg. V létě jezdím na kole 20-35 km denně nebo chodím se svým psem 4-7 km za den. Zkouším různé diety, ale výsledek je vždy krátkodobý. Viděl jsem pořad "Pilulka pro zdraví", kde pacienti při používání léku s gliflozinem uváděli snížení váhy o 10-12 kg. Může mi teto lék předepsat můj lékař? Rád bych navštívil Vaši ordinaci v Motole. Musím mít doporučení od svého lékaře? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, z reálné praxe i z klinických studií vyplývá, že léky ze skupiny gliflozinů májí efekt na redukci hmotnosti obvykle kolem 3-5 kg, takže případy, které uvádíte budou spíše ojedinělé. Určitě doporučuji navštívit obezitologickou ambulacni, kde vám zkusí odborně poradit dlouhodobé řešení obezity, ať už formou trvalé změny stravovacích či pohybových návyků, nebo případně formou tzv. metabolické chirurgie. Jakékoliv krátkodobé diety nemají obvykle žádný trvalý smysl a vedou pouze k jo-jo efektu, tedy opakovanému nárůstu původní hmotnosti.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Manžel má čtyřnásobný baypas, dvakrát měl mozkovou mrtvičku, má nález na levé končetině, pravděpodobně z cukrovky, je u něho sledován oční nerv-nebezpečí zeleného zákalu. Má ucpané krční tepny z 50%. Dva roky se snaží diabetoložku přesvědčit o nasazení lepších lékú-gliptyny. Letos jsem se k přesvědčování paní doktorky přidala i já, ale marně. Myslím, že v případě kdy se jedná o nemoci, které vyloženě způsobuje cukrovka u něho noha a oči by měly glyptiny být nasazeny co nejdříve, než dojde k výraznějším problémům. A je z literatury jasné, že cukrovka působí nejvice na nohy, oči a ledviny. Poradte mi jak dále postupovat.

  Odpověď

  Zdravotní stav pana manžela je komplikovaný. Podle popisu je velmi pravděpodobné, že potřebuje léčbu určenou pro pokročilejší fáze cukrovky.

  Sitagliptin (předepisovaný pod názvem Januvia) je ze skupiny léků na cukrovku, které se nezývají gliptiny. Je účinný zejména u pacientů na začátku onemocnění.

  Jsem přesvědčen, že ošetřující diabetolog volí takovou léčbu, která u Vašeho manžela vede k úspěchu a současně snižuje možnost vzniku jakýchkoliv komplikací.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prý existuje lék - novinka, který pomůže zhubnout. Jsem 6rokem po operaci ledviny, mám jen jednu. Je na to lék vhodný? Bohužel neznám jméno noveho léku. Mam cukrovku druhého typu. Beru léky Siofor a Vipidia, rovněž si pícham inzulín. Zkoušel jsem několikrát dietu. Ptám se na nový ten lék na cukrovku, mám také pálení přední části chodidel, hned za prstama u nohou.

  Odpověď

  Dobrý den, v České republice jsou k dispozici zjednodušeně řečeno 2 druhy nových léků na léčbu cukrovky, které mají zároveň účinek na mírnou redukci hmotnosti (obvykle 3-5 kg). Jedna skupina jsou tzv. analoga GLP-1, druhá jsou tzv. glifloziny. Určitě se se svým diabetologem poraďte o tom, zda-li je některý z léků z těchto dvou skupin pro Vás vhodný.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pane doktore dobrý den ještě jednou, mohl by jste mi odpovědět jestli víte něco o přírodním přípravku Dia Remedium? Četla jsem o tomto přípravku články a recenze, na dotazy odpovídal lékař z fakultní nemocnice v Praze.

  Odpověď

  podvodníci, jednoznačná odpověď

  viz například tento vysvětlující článek:

  https://www.vitalia.cz/clanky/kupujete-zazracne-pripravky-tady-je-seznam-podvodniku/

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a doplňky stravy

 • Dotaz

  Dobrý večer, mému manželovi zjistili cukrovku, dostal nový měřící přístroj a naměřil si 12,1 mmol/l, chtěla bych poradit, co by bylo dobré, nějaký doplněk na snížení a prevenci? Dočetla jsem se, že by byla vhodná Aloe vera, ale nevím, jestli tablety nebo gel...? Manžel užívá léky na vysoký krevní tlak, můžete mi prosím poradit? Děkuji moc.

  Odpověď

  Dobrý den přeji, pokud pacient dostal glukometr na měření krve od lékaře, který mu cukrovku zjistil, předpokládám, že zároveň s tímto přístrojem mu byly podány informace o typu cukrovky, který manžel má a o možných způsobech její léčby. U nově zjištěné cukrovky 2. typu (která je nejčastější) je lékem volby tableta s účinnou látkou metformin, která je na lékařský předpis. Volně prodejné přípravky z lékárny nelze považovat za vhodné pro samostatnou léčbu cukrovky, ale mohou být v některých případech vhodným doplňkem lékařem vedené a předepisované medikace. 

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  poznámka redakce: základní informace o bylince Aloe vera naleznete zde

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Slyšel jsem, že Gurmar je přípravek na snižování hmotnosti. Je vhodný u diabetika?

  Odpověď

  Gurmar je výtažek z rostliny Gymnema sylvestre a je jedním z nejužívanějších antidiabetických potravinových doplňků, zvláště prospěšným u počínající cukrovky. Obsahuje kyseliny gymnemové, které optimalizují tělesné hospodaření s glukózou, podporují vylučování inzulínu a příjem glukózy v buňkách. Gurmar přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi a podporuje kontrolu tělesné hmotnosti a ovlivňuje chuť k jídlu tím, že snižuje chuť na sladké. Podrobnější informace naleznete v naší rubrice Léčivé rostliny a cukrovka v článku  o Gymnemě lesní.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaké doplňky stravy je dobré si kupovat, když mám cukrovku?

  Odpověď

  Vědeckých prací, které jasně prokazují přínos doplňků stravy není mnoho. U některých pacientů je vhodné doplnit vitaminy skupiny B, nebo vitamin C. Nemocní obecně mají málo vitaminu D. Některé práce ukazují prospěšnost chrómu, zdá se ale, že účinkuje pouze u osob, které mají tohoto stopového prvku málo ve stravě. Jistě pomáhá kyselina alfa lipoová, která se nazývá také thioktová. Taktéž se objevují zprávy o pozitivním účinku výtražku ze skořice a o příznivých vlivech celé řady bylin. Přehled většiny těchto léčivých rostlin najdete na těchto stránkách v rubrice Diagnostika-Prevence-Léčba. Rád bych zdůraznil, že tyto doplňky mohou být pouze pomocnou léčbou, nikdy nenahradí doržování diety a životosprávy, a již vůbec ne plnohodnotnou antidiabetickou léčbu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

 • Dotaz

  Pokud je pacient v komatickem stavu, můžu podat sladký nápoj, když neznám důvod komatu, zda jde o hypo či hyperglykémii ?

  Odpověď

  Dobrý den Evo,

  pokud je pacient skutečně v komatickém stavu, tudíž nekomunikuje a nehybně leží, nedoporučuje se podávat žádné tekutiny, kvůli nebezpečí vdechnutí tekutiny do plic, pouze uložit do stabilizované polohy a přivolat rychlou lékařskou pomoc. Pokud nemáte jistotu, zda-li se jedná o hyperglykémii nebo hypoglykémii, i v tomto stavu lze zkusit rozpustit opatrně pod jazykem nebo v prostoru mezi zuby a dásněmi kostku cukru nebo tabletu hroznového cukru. 

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  redakční poznámka: informace jak rozlišit hyper nebo hypoglykémii najdete na našich stránkách v rubrice Akutní komplikace

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dědečka, který má 78 let a má asi 20 let diabetes na inzulínu. Již má několik komlikací souvisejícich s diabetem... bypass tepny na noze, onemocnění ledvin, retinopatii, je obézní, má zhojenou diabetickou nohu, ale co ho poslední rok trápí nejvíce je neúnosné pálení pat na nohou. jsem zdravotní sestra, ale nevím jak mu pomoci, pořád se dožaduje nějaké masti, ale já si osobně myslím, že je to porušením nervového zásobení... Mohu Vás poprosit o Váš odborný názor a eventuálně o pomoc. Předem moc děkuji.

  Odpověď

  Velmi pravděpodobně jsou popisované příznaky projevem diabetické senzitivní periferní neuropatie, což je postižení nervů na nohou způsobené diabetem.

  Léčba je svízelná, nutná je snaha o zlepšení glykémie a je potřeba individuálně stanovit cíl léčby ošetřujícím lékařem. Podle našich zkušeností pomáhá kyselina thioktová, která se zpočátu aplikuje formou několika infuzí a po té se v terapii pokračuje užíváním tablet (např. Thiogamma a další). Od bolesti mohou také ulevit i jiné léky, které obsahují účinné látky, jako je pregabalin nebo gabapentin, nepomáhají však u všech pacientů a někdy se projeví jejich nežádoucí účinky.

  Důležité je také uvědomit si, že postižení nervů znamená současně nižší schopnost rozpoznat zranění, či otlak, což může být příčinou vniku syndromu diabetické nohy.

  Z tohoto důvodu jsou nutné speciální preventivní boty pro diabetiky a pravidelná kontrola, zdali je pokožka na nohou v pořádku a bez zranění.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Co jsou náhlé komplikace cukrovky?

  Odpověď

  Mezi náhlé komplikace řadíme příliš nízkou a příliš vysokou hladinu krevního cukru (glukózy) v krvi.

  Hypoglykémie (nízká hladina cukru) může mít více příčin, např. hladovění, přespříliš cvičení, opoždění jídla, alkohol, a podobně. Tato komplikace se projevuje pocity hladu, závratěmi, bušením srdce, či zmateností. Někdy se dokonce popisuje i mravenčení ve špičkách prstů. Pokud není léčena, může dojít až ke kómatu a smrti.

  První pomoc v případě hypoglykémie je podání tzv. rychlých cukrů (snadno rozložitelných), např. sladkého nápoje. V případě, že už je dotyčný v bezvědomí, měl by dostat kostku cukru pod jazyk a být ihned ošetřen lékařem.

  Naopak hyperglykémie (vysoká hladina cukru) vzniká v případě nediagnostikované diabetes, vynecháním inzulinové dávky nebo v době nemoci a stresu. Projevuje se klasickými příznaky diabetes mellitus, a pokud není léčena, může také vést až ke kómatu a následné smrti.

  Hyperglykemické koma se rozvíjí velice rychle. Od hypoglykemického ho rozeznáme pomocí typických znaků, jakými jsou opocení kůže, povrchové dýchání a nepřítomnost dehydratace. První pomocí je podání inzulinu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Co je to hyperglykémie?

  Odpověď

  V širším slova smyslu je to jakákoliv hodnota glykémie, tedy koncentrace krevního cukru, vyšší než hodnota normální, tedy nalačno u nediabetika vyšší než 5,6 mmol/l. Hyperglykémie 1 - 2 hodiny po jídle je definovaná hodnotou u nediabetika větší než 7,8 mmol/l. U diabetka se jedná o hodnoty vyšší. Hyperglykémie dosahující hodnot nad 15 - 20 mmol/l je nutno již neodkladně řešit . Podrobnější informace naleznete na našich stránkách v rubrice Hyperglykémie

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak se pozná hypoglykémie?

  Odpověď

  Hypoglykémie znamená snížení krevního cukru pod normální hodnoty. Je definována jako pokles hladiny krevního cukru pod hodnotu 3,3mmol/l. Glukóza v krvi je pro organismus nezbytným zdrojem energie, kterou potřebuje hlavně mozek. Bez přísunu glukózy přestává náš mozek okamžitě fungovat. Zdravý člověk má řadu obranných mechanismů, které poklesu na tak nízkou hodnotu glykémie brání. Při hladovění nemůže náš organismus čerpat energii z potravy a glukózu začínají uvolňovat játra. Současně se produkce inzulínu sníží a upravuje se také produkce dalších hormonů. Subjektivně pociťujeme hlad. U zdravého organismu je zabezpečeno, aby si vždy nějakou glukózu v krvi udržel.
  U pacientů s diabetem je to trochu jinak. Typický příklad hypoglykémie je nedostatečný příjem potravy po podání inzulinu, hladina inzulínu je pak nepatřičně vysoká a snižuje rychle glykémii v krvi. Tento stav může nastat i po neplánované zvýšené fyzické zátěži, která také odčerpává zásoby krevního cukru. Nedostatek energie pak vede organismus k poplašné reakci, která se projeví nervozitou, neklidem, zčervenáním a zrychlenou srdeční frekvencí, třesem a typicky návalem silného pocení. Pokud ani tato reakce nepomůže a glukóza se nedoplní, pak dochází ke zmatenosti a bezvědomí. Stav je velmi nebezpečný a může být příčinou i smrti.

  Současná léčba cukrovky je prováděna tak, aby se snížilo riziko vzniku hypoglykémie, což i nové inzulíny – analoga dostatečně zajišťují.

  O první pomoci při hypoglykémii a podrobnosti, jak jí předcházet najdete na našich stránkách v rubrice Akutní komplikace.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a těhotenství

 • Dotaz

  Které potraviny musí pacientka s těhotenskou cukrovkou z diety vyloučit?

  Odpověď

  Jedinou součástí naší stravy, která může přímo ovlivnit hladinu cukru v krvi, jsou cukry (sacharidy). Cukry v naší potravě rozdělujeme na jednoduché a složené.

  Diabetik nesmí jíst jednoduché cukry, tj. cukr, med a všechny pokrmy jimi oslazené. Pod pojmem cukr rozumíme v našich podmínkách hlavně cukr řepný či třtinový (sacharózu) nebo cukr hroznový (glukózu). Tyto takzvané jednoduché cukry rychle přestupují ze střeva do krve. Tak prudce vzroste hladina cukru (glukózy) v krvi. Na to tělo nemocné odpoví nedostatečně. Inzulínu se vyplaví ze slinivky málo nebo se uvolní pozdě, případně inzulín chybí v těle úplně.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohou diabetičky bez problémů otěhotnět?

  Odpověď

  Ano, v současnoti je to možné. Je však třeba, aby byly dobře léčeny. Je doporučováno, aby budoucí maminky své těhotenství plánovaly tak, aby byly  na to připravené, cukrovka správně léčena a hladiny krevního cukru co možná nejbližší hodnotám zdravé ženy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kde je nejlépe být sledována?

  Odpověď

  Ze všech výše jmenovaných důvodů je doporučeno, aby těhotná žena s diabetem 1. typu byla sledována na pracovišti, které má zkušenosti s vedením diabetických těhotenství. Péče má být týmová spolupracujících odborníků: diabetologa, porodníka a neonatologa, edukační a diabetologické sestry. V Praze se jedná například o nemocnici v Motole, u Apolináře či v Podolí. Obdobnou péči poskytují též nemocnice ve velkých městech, kde jsou diabetologická centra. Např. Brno, Hradec Králové, Plzeň, Ostrava, Olomouc, České Budějovice, Ústí n. Labem, Liberec.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Co se děje po porodu?

  Odpověď

  Po porodu se velmi rychle vrací vše k normálu, tak jak bylo vedení nemoci před graviditou. Ihned po porodu klesá spotřeba inzulínu většinou na původní dávku, která byla před těhotenstvím. Protože po porodu jste unavená, hodně energie vydáte na péči o miminko a na kojení, je lépe dávky inzulínu příliš nezvyšovat, abyste neměla těžkou hypoglykémii. Až si na novou situaci zvyknete, začnete se zase pořádně starat sama o sebe. Prakticky to znamená, že se vaše glykémie v průběhu dne může dočasně pohybovat kolem 8-12mmol/l. Je doporučováno kojení, pouze pokud dochází k rozvoji nebo zhoršení pozdních komplikací diabetu, které vyžaduje podání léků, je kojení ukončováno.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Porod se blíží, jak se nejlépe připravit?

  Odpověď

  Asi 14 dnů před koncem těhotenství, které normálně trvá 40 týdnů, již nedochází k zvyšování dávek inzulínu. I přes to, že dosud probíhalo vše normálně, můžete být v některých nemocnicích hospitalizována asi 1-2 týdny před plánovaným koncem těhotenství. Je to z toho důvodu, že na konci těhotenství může mít miminko akutní problémy, které vyžadují okamžitý lékařský zásah. Proto i když je vše v pořádku, nikde vás nenechají tzv. přenášet. Pokud neporodíte spontánně, je porod vyvolán většinou kolem 38.- 39. týdne těhotenství. Lékaři – porodníci se většinou snaží, aby porod probíhal přirozenou cestou, někdy je ovšem nutný císařský řez. Je častější než v běžné populaci.

  Během porodu nemůžete obvyklým způsobem jíst, proto vám bude podávána infuze glukózy (jako zdroj energie) a inzulín. To až do té doby, než začnete normálně jíst a aplikovat si svůj inzulín.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a životospráva

 • Dotaz

  Smím pít alkohol, když mám cukrovku?

  Odpověď

  Pokud máte diabetes, neznamená to nutně, že je pro Vás alkohol tabu. Mírná konzumace alkoholu může dokonce snížit riziko srdečních a ledvinových komplikací. Podrobnější informace naleznete na našich stránkách v rubrice Jídelníček diabetika.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Slyšela jsem, že umělé sladidlo aspartam je škodlivé, jaká umělá sladidla jsou u diabetika vhodná?

  Odpověď

  Není žádný seriózní vědecký důkaz o škodlivost aspartamu. Na našich stránkách můžete najít podrobnější pojednání o této problematice v rubrice Diabetologické fámy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kolikrát denně by měl jíst diabetik?

  Odpověď

  Minimálně třikrát. Počet jídel se odvíjí od předepsané diety a léčby. Druhá večeře je obvykle nezbytná u těch pacientů, kteří se léčí inzulínem, jinak není nutná.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Může stres ovlivnit hladinu krevného cukru u diabetika?

  Odpověď

  Jistě. Nedorozumění však vzniká tím, že ne vše, co označujeme v běžném životě jako stres, je skutečným stresem pro váš organismus.
  V medicínském slova smyslu je stres reakcí organismu, která jej zachraňuje v kritické situaci (infekce, úraz, extrémní vyčerpání, popálení a podobně). Hormony, které tuto záchranu zabezpečují, zvyšují glykémii. Proto i při relativně banální infekci může mít pacient výrazně zvýšenou glykémii.
  Stresem ale asi není nedorozumění na poště, úřadě, to že nepřijel autobus včas a podobně. Tak tyhle příhody u normálníhočlověka glykémii nezvyšují.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Říká se, že cukrovka je onemocnění spojené s obezitou, mohu onemocnět cukrovkou, když jsem hubená?

  Odpověď

  Obezita také způsobuje, že cukrovka se může objevit i v mladším věku. Není však jedinou příčinou cukrovky. Proto ani hubený člověk není před cukrovkou bezpečný.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!