Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

654 dotazů

 • Dotaz

  dobrý den. Mám již 12 let diagnostikovanou cukrovku 2 typu. Napřed dieta, potom léky-glukophage, potom mi to lékařka vysadila-glykemie na lačno byla jen 3,6. Teď mám dlouhý cukr 33, na lačno 5-5,6, za hodinu po jídle do 7, ale za 2 hodiny po jídleI 8, tedy je nejvyšší ne za 60, ale 120 min ut, což jak čtu je typické pro diabetiky, ale lékařka to neřeší, protože tohle si samozřejmě měřím doma. Nevím zda je tedy správné, že nemám léky. Mirka
  věk: 46 let výška: 164 cm váha: 59 kg

  Odpověď

  Milá Mirko, z vašeho popisu se nejedná o zcela typický diabetes 2. typu, ale rozhodně také nejde o diabetes 1. typu. Je dost možné, že diabetes jste dostala v těhotenství a později se porucha zlepšila k dnešním hodnotám. Rozhodně nemáte nadváhu, takže z hlediska diety je potřeba jen to nadále nepokazit a jíst spíše málo, ale hubnout není potřeba. Diabetickou poruchu v sobě zjevně máte, ale nyní se stav upravil, takže se rovněž domnívám, že léky nepotřebujete. Je dobře, že se občas měříte, ale vaše hodnoty jsou nyní v pořádku. Udržujte si stejnou tělesnou hmotnost, věnujte se sportu a občas se kontrolujte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Má menopauza vliv na glykemický index? Michaela
  věk: 51 let výška: 170 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  Milá Míšo, s přibývajícím věkem, ale zejména s přibývajícími kily a poklesem tělesné aktivity se zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu, případně již existující diabetes se zhoršuje. Menopauza u mnoha žen přispívá k obezitě, ale sama o sobě k diabetu nevede. Velmi vám doporučuji něco dělat se svojí hmotností. Měla byste také podstoupit orientační vyšetření funkce štítné žlázy, protože snížená funkce může k diabetu přispívat. A také byste se měla co nejvíce pohybovat.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám dotaz každé ráno mám lacnou glykemii přes 6 někdy až 6.9 pohybuje se pořád 6,4 6,5 6,1 ale nikdy ne pod 6 myslíte, že bych mohla mít prediabetes? Děkuji moc za odpověď a ještě dodám, že po jidle mívám i 8,6. 
  výška: 163 cm váha: 68 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glukometr se používá ke kontrole glykémií, bohužel ho nelze plně využít k diagnostice diabetes mellitus. Vaše ranní lačné hodnoty glykémie, pokud byly z žilní krve, by ale již zvýšené koncentraci glukózy nalačno odpovídaly.

  Hodnoty při stanovení ze žilní krve:

  < 5,6 mmol/l

  Normální glykémie

  5,6 – 6,9 mmol/l

  Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

  > 7 mmol/l

  Diagnóza diabetu

  Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

  V této chvíli bych doporučovala domluvit se s praktickým lékaře aby Vám nabral ranní lačnou glykémii ze žilní krve nebo Vás ještě lépe poslal rovnou na OGTT.

  Tento test se standardně provádí vypitím roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

  Hodnocení glykémie ve 120 minutě: 

  < 7,8 mmol/l

  Vyloučení diabetes mellitus

  7,8 – 11 mmol/l

  Porušená glukózová tolerance

  > 11 mmol/l

  Diabetes mellitus

  Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno, nebo k poruše glukózové tolerance.

  Výsledky Vašich měření ukazují, že je u Vás vysoká pravděpodobnost prediabetu, ale k jednoznačnému stanovení závěru je potřeba absolvovat odběry z žilní krve za standardních podmínek, aby se vyloučilo zkreslení výsledku jinými faktory a současně se vyloučil i diabetes mellitus samotný.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vím, že každý člověk je jiný a že i mezi diabetiky 1.typu existují jak obézní pacienti, tak pacienti s podváhou, že někdo má diabetes 1.typu diagnostikovaný nově a někdo se s ním léčí už několik desítek let, někdo sportuje a jiný se skoro nehýbe atd. Existuje nějaký přehled, kolik jednotek inzulínu celkem si diabetik 1.typu potřebuje denně aplikovat (celkový nebo ideálně podle kategorií žena/muž, věk, třídy hmotnosti podle BMI atp.)? Lze hovořit o nějakých minimálních hodnotách denní spotřeby inzulínu, na které by se měl dlouhodobě inzulínem léčený diabetik 1.typu při optimální kompenzaci dostat? (Samozřejmě jsem narazila na informaci, že např. při poškozených ledvinách se cukr do moči dostává při nižších glykémiích než u zdravého člověka, a spotřeba inzulínu tím klesá, ale jde mi o běžné hodnoty a jejich obvyklé rozmezí.) Iva
  věk: 46 let výška: 168 cm váha: 58 kg

  Odpověď

  Milá Ivo, kupodivu mezi zdravými osobami existuje poměrně velká variability denní produkce inzulínu. Záleží totiž hodně na tom, jak je určitý člověk na působení inzulínu citlivý Tato citlivost se může hodně měnit také s věkem (spíše klesá), při těhotenství a také v průběhu různých onemocnění, jako jsou třeba nachlazení, bakteriální infekce, úraz, případně užívání léků. Stejně tak je variabilní i maximální schopnost produkovat inzulín, takže u někoho diabetes nevzniká ani když je k inzulínu citlivý málo (třeba při obezitě), protože je schopen ho vytvářet hodně.

  Je také nutné brát v úvahu, že u zdravých lidí inzulín pochází ze slinivky břišní, odkud se dostává do jater a zde je z velké části spotřebován, takže se ho do ostatního krevního oběhu dostane asi jen 50%. U diabetika ale se inzulín podává do podkoží, odkud se dostává do krevního oběhu přímo, takže pacienti léčení inzulínem mají často hladiny inzulínu v krvi vyšší než zdravé osoby.

  Účinnost inzulínu se také často snižuje při špatném vyrovnání diabetu, asi tak, jako dobře vyladěný motor má spíše nižší spotřebu paliva než motor špatně seřízený. Zlepšené vyrovnání diabetu se proto u typu 1 dost často projeví poklesem jeho potřeby.

  Existují mnohé výjimky, ale kupodivu většině pacientů s diabetem 1. typu postačuje asi 40 až 50 j. denně nebo asi 0,6 až 0,7 j./kg. Pokud někdo potřebuje 60, 70 či více jednotek, většinou to značí, že něco není v pořádku. Zejména může jít o obezitu, nadměrné jídlo nebo nevyrovnaný diabetes, kdy ke korigování hyperglykémií je potřeba další inzulín až často vznikne hypoglykémie, po ní hyperglykémie a tak dokola.

  Jinak ale normy pro potřebu inzulínu dány nejsou. Je to opravdu individuální.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Dnes jsem byl u paní doktorky na kontrolu ohledně zaměstnání. Pravidelně dělají vyšetření na cukr a EKG.  jsem si dal sklenici vody. Mám problém s únavami ale přikládole se to boreili.asi 4 roky. Rostislav
  věk: 48 let výška: 180 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Milý Rostislave,

  pokud jde o diagnostiku diabetu, má se glykémie měřit za standardních podmínek. Provádí se měření na lačno ráno, před tím se od večeře nejí, pít můžete. Ráno se odebere nejlépe žilní krev a pošle se do laboratoře. Vyšetření glukometrem není dostatečně pro tyto účely přesné. Hodnota u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l. Mezi 5,7 a 7 mmol/l se výsledek hodnotí jako porucha glukózové tolerance, nad 7 je již diabetes. Vyšetření se má ale provést minimálně 2x.

  Pokud jste tedy měl glykémii na lačno, dost pravděpodobně máte diabetes. Pokud to nebylo na lačno, není výsledek jasný, o diabetes nemusí jít. Dostavte se v tom případě ještě jednou, tentokrát skutečně ráno na lačno. Sklenice vody nevadí.

  Také připomínám, že vyšetření k potvrzení diabetu musí být provedeno minimálně 2x.

  Ve sporném případě také můžete být pozván na orální glukózový toleranční test.

  Nedovoluji si vám dát zatím žádnou radu ohledně případné léčby. Pokud jste ale již minule měl hodnotu na lačno 7 a nyní 9,1, nejspíše o diabetes půjde. Měl byste přinejmenším držet dietu s omezením sacharidů a dát se brzy zkontrolovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

391 dotazů

 • Dotaz

  Jaký je rozdíl mezi Trulicity a Ozempikem?
  věk: 57 let výška: 175 cm

  Odpověď

  Dobrý den,

  Trulicity a Ozempic jsou dva různé léky, dvě různé látky, které ale patří do stejné skupiny antidiabetické terapie. Oba dva tyto léky patří do skupiny GLP-1 agonistů, ale každá látka má trochu jiné složení molekuly.

  Na každého může daná látka působit trochu jinak. U někoho může být o něco větší účinek jednoho léku, u někoho menší. U někoho může jeden z léků vyvolávat nevolnosti, u někoho ne. Jsou studie zaměřené na srovnání účinku těchto léku a  na kardioprotektivní vliv těchto léků, ale já sama se neodvážím říci jaký z nich je jednoznačně lepší nebo horší.

  (Hodně zjednodušeně představte si to jako jablka. Oba léky by byly stále jablko, ale jeden by byl Golden, jeden Spaťan. Stále stejný typ ovoce, ale jiná odrůda s trochu jiným složením, chutí, každému vyhovuje jiný typ…)

  Trulicity obsahuje účinnou látku dulaglutide

  Ozempic obsahuje účinnou látku semaglutide

  Oba léky jsou oficiálně hrazeny pojišťovnou až od hodnoty glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol.

  Lehce se liší podmínky pro zvýšenou úhradu. Zvýšená úhrada je buď u obou při užívání současně alespoň s 20j bazálního inzulinu, nebo pokud má pacient při nasazení BMI  -  a zde je odlišnost:

  Trulicity BMI > 30

  Ozempic BMI >35

  Lehce se liší i způsob nasazování. 

  U Trulicity se rovnou zahajuje dávkou 1,5mg podávanou 1x týdně (jiná síla léku není nyní ani na českém trhu dostupná)

  U Ozempicu se dávka nastavuje postupně. Začíná se 0,25mg 1x týdně (po dobu měsíce), dále 0,5mg  1x týdně (další měsíc) a poté 1,0mg 1x týdně (to je konečná síla). Postupné navyšování bylo voleno výrobcem za účelem lepší tolerance léku a snížení množství nevolností.

  Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu...před 2 lety mi byla náhodně zjištěna vyšší hladina cukru a byla jsem odeslána na diabetologii. Začalo se s léky (Siofor, Jardiance, Ozempic, atd.) které mi Dr každé 2 měsíce mění. Dlouhodobý cukr jsem měla 52, nalačno kolem 7 a po jídle 8-10...před 2 měsíci při zjištění dlouhodobého cukru 61 mi byl zase změněn lék na Glycladu. Tu užívám 2 měsíce a hodnoty hodinu po jídle 13-15, dlouhodobý 77 a nalačno 13,5 😳 nevím co si myslet o tak častém střídání léků, které vlastně čím dál více asi na mě nefungují. Dnes mi ke Glycade byl přidán Jardiance a mám přijít zase za 5 týdnů. Prosím poradíte mi co dělat...už jsem z toho zoufalá Lili
  věk: 44 let výška: 174 cm váha: 100 kg

  Odpověď

  Milá Lili, uvedla jste řadu vesměs kvalitních léků, které jste postupně vystřídala, ale vůbec jste se nezmínila o své životosprávě a o tom, co a zejména kolik toho jíte. V podstatě existují 2 cesty, jak byste mohla dosáhnout zlepšení glykémií, z nichž ta první, kterou uvedu, považuji za mnohem lepší.

  1. Pokračujte v léčbě dosavadními léky. Nejvíc bych vám nyní asi doporučoval Ozempic a Jardiance, nejlépe zkombinovat opět se Sioforem, nebo brát kombinovaný lék Synjardy (jako Jardiance + Siofor, ale v jedné tabletě. Při této léčbě ale vytrvale omezte celkové množství kalorií v jídle a zejména omezte množství sacharidů, nejlépe na 150 g/den či méně (120 g). Musíte se je ale naučit počítat, započítávat opravdu všechny, K tomu je velmi vhodné pravidelné cvičení, alespoň 30 minut denně, ale raději déle. Máte dost nadváhu a určitě vám to prospěje. Jen na to musíte jít systematicky, aby vás to spíš bavilo a dělalo vám to radost. Moc by pomohla (opakovaná) konzultace s dietní sestrou. Jsem si téměř jist, že toto začne po několika týdnech fungovat.

  2. Pokud nejste schopna k tomuto přikročit, bude nutné léčbu zintenzivnit s pomocí inzulínu. Toho ale velmi pravděpodobně máte v těle dost, jen tím budete dohánět zvýšené glykémie a bohužel asi budete spíš tloustnout. Takže tohle je z mého pohledu mnohem méně výhodný scénář, zejména s ohledem na budoucnost.

  Ten první režim počítá s vaším vlastním inzulínem a snaží se snížit jeho potřebu a zlepšit jeho účinnost.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám ranní cukr až 5,9.Měla jsem těhotenskou cukrovku. Jak prosím snížit cukr. Užívám Zyprexu. Lucka
  věk: 39 let výška: 157 cm váha: 67 kg

  Odpověď

  Milá Lucko, těhotenský diabetes se často zlepší nebo dokonce ustoupí po porodu. Nicméně určitě představuje vlohu pro to, aby se diabetes později znovu objevil, zejména pokud člověk přibírá na váze a málo dbá na fyzickou aktivitu. Hodnota glykémie na lačno 5,9 mmol/l je zvýšená, i když k dostatečnému posouzení stavu sama o sobě nepostačuje. Předpokládám, že je-li hodnota již na lačno mírně zvýšená, po jídle bude zvýšená více.

  Proto vám doporučuji, abyste se častěji kontrolovala, omezila příjem sacharidů v dietě (určitě by stačilo 150 g denně, ale pořádně spočítaných!). Budou-li hodnoty glykémií vyšší opakovaně, může být vhodná léčba např. metforminem. A pokud budete hodně zvědavá nebo vám to pomůže k lepší motivaci, můžete podstoupit orální glukózový toleranční test.

  Lék Zyprexa může zhoršovat účinnost vašeho vlastního inzulínu a podporovat chuť k jídlu, takže u osob s vlohou k diabetu může vznik diabetu potencovat. Přesto nedoporučuji s vysazováním tohoto léku experimentovat, protože může být vážný důvod, proč jej užíváte. Proto se o tomto problému poraďte s vaším psychiatrem. Bude-li Váš psychiatr doporučovat pokračovat v léčbě Zyprexou, budete muset o to více dbát na prevenci zhoršování diabetické vlohy, tedy držet pokud možno spíše málo kalorickou dietu a věnovat se sportu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem cca 2 měsíce na léčbě Metfogammou, 2x denně, mám užívat počas snídaně a večeře. Občas zapomenu. Do kdy, do kolika hodin mám/můžu ještě užít tabletku, aby to bylo v pořádku a nedošlo by k "rozhození" tohoto dvojtaktu? Děkuji. Alena
  věk: 62 let výška: 172 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

  pokud zapomenete užít přípravek Metfogamma, lze dávku bezpečně užít pokud si vzpomenete ještě 2 hodiny po termínu jejího užití, poté je lepší vyčkat na užití další dávky. Rozhodně neužívejte v době užití další dávky dávku dvojnásobnou, aby jste "nahradila" dávku, kterou jste zapomněla užít. V každém případě je vhodné vytvořit pro správné užívání rituál, které pomůže zajistit, aby jste nezapomínala. Je dobré si zakoupit v lékárně krabičku na léky, ve které máte "boxy" od pondělí do neděle s možností odděleně vložit 3 někdy i 4 denní dávky léků. Krabičku je dobré mít na stole a pohledem na ní při jídle snadno zjistíte, zda jste lék užila nebo nikoliv, navíc toto opatření zabrání, aby jste lék omylem neužila dvakrát. Ceny krabiček na léky se pohybují již od cca 100,- Kč, což považuji za dobrou investici.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívala jsem Glucofage 100 mg dvakrát denně, vše bylo v pořádku hodnoty na lačno do 5,8 a po jídle do 7. Po nastavení trulicity se mi hodnoty zvýšily na lačno do 6,1 a p jídle i 8.8. Ráno po jídle a také přes den se začnu silně potit a je mi slabo.Moje otázka zní jestli nemám ještě užívat k tomu tabletky Glucophage.
  věk: 74 let výška: 162 cm váha: 102 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  lék Trulicity je účinný preparát, který pomáhá zlepšovat citlivost na inzulín, snižuje chuť k jídlu, pomáhá hubnout. Většinou se ale přidává k základní léčbě diabetu, což představuje účinná látka Metformin (ve vašem případě jste jí užívala pod obchodním názvem Glucophage). Kombinace obou látek má větší účinek zejména na glykémii nalačno, než když se užívají samostatně. Doporučuji Vám tedy k léku Trulicity vrátit zpět Glucophage 1g. První týden jedenkrát denně (například po večeři), po týdnu přidat ještě druhou tabletu (po snídani), aby dávka na den byla 2 g. Předpokládám, že v průběhu 2-3 týdnů hodnoty glykémie klesnou k požadovaným 5-6 mmol/l nalačno. Připomínám, že je důležité dodržovat dietní a režimová opatření a to zejména ve večerním období

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem v 28tt a byla mi diagnostikovaná cukrovka, první odběr na lačno 5.2, opakovaný o tři dny později 5.3, roztok jsem tedy nepila. Moje otázka je, hodnotu glykemie po ránu mam "podobnou" hodnotám po jídle. Po ránu např 5.4 a hodinu po jídle cca 6.5. Tedy hodnoty po jídle v pořádku, hodnoty na lačno vysoké. Dá se s hodnotou na lačno nějak pracovat? Takto vyšší ji mam ráno i když předchozí večer hodinu po večeři mam hodnoty v pořádku. Poslední cca měsíc se mi stává, že když se v noci vzbudím např na WC, tak cítím hlad, byť se večer normálně najím a ráno místo abych měla hodnotu glykemie nízkou, mám hodnoty pořád těch cca 5.2-5.4. Děkuji
  věk: 30 let výška: 159 cm váha: 64 kg těhotenství: 28. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  lačná glykémie by měla být při měření na glukometru do 5,3 mmol/l. Pokud je hodnota vyšší, tak některým ženám pomáhá 2. večeře. Při dlouhém lačnění si totiž tělo začne tvořit vlastní cukry. Noční pauza mezi jídly by měla být cca max 8-10 hod., k 2. večeři doporučujeme polysacharidy ve formě pečiva, ořechy. Není vhodné mléko a ovoce. Pokud nic z toho nepomůže, je nutné nasadit léky - tabletky metforminu nebo inzulín. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Při OGTT v laboratoři mi vyšly hodnoty 4,9; 6,4 a 6,7. Hodnota po 2 hodinách tedy byla o něco vyšší než po první, avšak stále by měla být v normě. Z gynekologie jsem byla přesto odeslaná na diabetologii s odůvodněním, že hodnoty jsou mírně zvýšené a mám těhotenskou cukrovku. Tam mě následně odmítli převzít do péče s tím, že jsou moje hodnoty naprosto v pořádku. Je potřeba to dál nějak řešit (objednat se jinam, trvat na zopakování OGTT testu, případně pořídit si vlastní glukometr), nebo se mohu spokojit se závěrem diabetologa? Nechci nic podcenit. Velice Vám děkuji za odpověď.
  těhotenství: 25. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  Vaše hodnoty OGTT jsou opravdu v pořádku. Není nutné žádné další sledování. Nicméně omezit sladké a racionální strava je vhodná pro každou těhotnou ženu 🙂.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 30tt těhotenství. Před 3 týdny jsem byla na OGTT, ten vyšel v pořádku (hodnoty 5,0-6,5-5,4). Před pár dny jsem ale měla možnost si změřit ranní hodnotu na glukometru a tak jsem to vyzkoušela a ranní hodnota byla 5,4. Od té doby (již 5dní) jsem si každé ráno měřila cukr (k tomu jsem pro jistotu vynechala sladké a hlídám si jídelníček), ale hodnoty se pohybují kolem 5,8 ráno nalačno. Nahlásila jsem to svému lékaři, druhý den jsem k němu jela na náběry krve. Ráno ten den jsem si naměřila hodnotu 5,8. Jenže než jsem vypravila prvního syna do školky, dojela k lékaři a než jsem se dostala na řadu, tak uběhly 4 hodiny. Po náběru krve jsem se přeměřila glukometrem a hodnota už byla 5,1. Lékař mi řekl, že kdybych měla cukrovku, tak se mi ta hodnota udrží na hodnotě 5,8 nebo stoupne a on tedy bude brát ohledy pouze na laboratorní vyšetření. Výsledky ještě nemám, dozvím se je až za týden, ale vzhledem k tomu, že glukometr následně ukazoval 5,1, tak si myslím že budou v pořádku a řešit se nic nebude. Smím se zeptat na Váš názor? Trochu se bojím, aby vyšší ranní hodnoty neměli špatný vliv na miminko, ale lékařem mi bylo rázně vysvětleno, že OGTT bylo v pořádku a tak by se naměřenými hodnotami na glukometru vůbec nebudeme zabívat.
  věk: 29 let výška: 167 cm váha: 74 kg těhotenství: 30. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  proto, abychom určili, jestli máte těhotenskou cukrovku (screening těhotenské cukrovky, OGTT) je nutné, aby se glykémie měřily v laboratoři ze žíly (ne z prstu na glukometru). Stanovení glykémie ze žíly je přesnější než na glukometru. Měření na glukometru slouží pro domácí měření pacientů. Vaše hodnoty OGTT jsou v normě, není nutné, abyste se sledovala. Nicméně omezení sladkého je vhodné pro každou těhotnou ženu 🙂. Pokud si budete chtít ověřit glykémii nalačno, požádejte svého lékaře o odběr v laboratoři. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, od 10.týdne těhotenství mám GDM. Nejdříve na dietě, při které jsem si upravila hodnoty po jídle a mám do 7,8. Každopádně lačná glykemie mi nejde snizit na 5,3. Po večeři beru 2000mg Glukophage a ve 21 hodin si picham inzulin Toujeo, kde jsem začínala na 4 jednotkách, podle ranní glykemie jsem si měla jednotky zvyšovat a teď jsem na 28 jednotkách. Ranni glykemie je snížena max. na 5,5. Přijde mi, že tato dávka inzulinu už je dost vysoká a pořád nemám glykemii tak jak by měla být. Podle Dr. mám dávky pořád zvyšovat dokud nebudu mít 5,3. Myslíte, že to je v pořádku, taková dávka inzulinu a kolik jednotek si můžu maximálně pichat? Děkuji za odpověď
  věk: 31 let výška: 160 cm váha: 105 kg těhotenství: 23. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  horní hranice maximální dávky inzulínu není - u každé ženy je potřeba inzulínu jiná, některé ženy si aplikují i 60-100 j/den. Takže pokud máte hodnotu nalačno vyšší než 5,3, zkoušejte po 1-2 j nočního inzulínu přidávat až dosáhnete cílové glykémie. Ke snížení lačné glykémie ještě pomáhá 2. večeře (cca 20 g sacharidů - ořechy, večerní chlebík apod.). Zkuste také pravidelný pohyb - samozřejmě ne v noci, ale během dne :-). Vhodná je chůze, plavání, těhotenské cvičení. 

   S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat je normální že mi bylo naměřeno ráno na lačno 5,4 dostala jsem prášky a nikdo nečeká jestli zaberou nebo ne a chtějí mi hned ještě dat inzulin, což mě přijde při hodnotě 5,4 až moc, po jídle mívám 5,5 až 5,9 záleží co s nim, je to tak v pořádku ze mi chtějí dat inzulin, děkuji.
  věk: 23 let výška: 182 cm váha: 150 kg těhotenství: 27. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  léky na těhotenskou cukrovku (metformin) by se měly nasazovat postupně od 500mg až po 2000mg (to je maximální dávka). Většinou se vždy několik dní čeká, jestli léky zaberou, tj. že sníží hodnotu glykémie. Pokud tato léčba nestačí, nasazujeme inzulín. 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

113 dotazů

 • Dotaz

  Glucophage 500 xr je možné že by mi zvedal tlak? Miloš
  věk: 56 let výška: 177 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Vážený pane Miloši, přeji dobrý večer,

  užívání metforminu nezpůsobuje zvýšení krevního tlaku, naopak díky příznivému vlivu na tělesnou hmotnost, obvod pasu a zlepšení hladiny krevního cukru může způsobit mírné snížení krevního tlaku. Příčina Vašich potíží tak spíše bude mít jiný původ. Mohlo by se jednat o zvýšený příjem soli. Setkal jsem se také s užíváním lékořice, které způsobilo vzestup krevního tlaku. Nejčastěji je však důvodem užívání analgetik jako je ibuprofen nebo paracetamol, které mohou zvýšit krevní tlak, zejména u pacientů, kteří se léčí pro hypertenzi. Nekdy zvýšení krevního tlaku nemusí mít žádnou zjevnou příčinu. Bylo by tedy vhodné poslat seznam všech užívaných léků a doplňků stravy, aby bylo možné odpovědět na Vaší otázku.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám brát léky na cholesterol když je mam3;34 Marie
  věk: 50 let výška: 164 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milá Marie, je mi líto, že jste si nedala trochu víc práce s kladením svého dotazu. Nenapsala jste vůbec, jak jste na tom s cukrovou a zda na ni berete nějaké léky. Uvádíte také nějaké číslo, ale není vůbec jasné, co jste tím myslela. Očekával bych např., že uvedete svoje hladiny cholesterolu. To ovšem předpokládá, že napíšete správně číslo, je-li potřeba tak desetinnou čárku, samozřejmě jednotky měření a především název laboratorní veličino o kterou se jedná.

  Takto musím postupovat čistě intuitivně. Usuzuji tedy takto:

  Vaše hodnota tzv. LDL-cholesterolu je 3, 34 mmol/l.

  Měla byste ovšem ještě napsat, jakou hodnotu máte celkového cholesterolu a tzv. HDL-cholesterolu a dále tzv. triacylglycerolů. Ještě bych také potřeboval vědět, zda jste při měření těchto hodnot již užívala nějaké léky na léčbu zvýšených hodnot cholesterolu či nikoliv.

  Pokud tedy mám pravdu a váš údaj se týká tzv. LDL-cholesterolu (čemuž se někdy lidově říká „zlý cholesterol“ tak:

  • Naměřená hodnota je téměř v normě, nebo jen lehce zvýšená (doporučené hranice normy se stále posouvají k nižším hodnotám).
  • Pokud již užíváte nějaký lék snižující hladinu cholesterolu, doporučuji v léčbě pokračovat. Po vysazení by totiž hladina jistě znovu stoupla.
  • Neužíváte-li dosud žádný lék snižující hladinu cholesterolu, navrhují, abyste nejprve nastudovala pravidla tzv. nízkotučné diety, která zejména má obsahovat co nejméně živočišných tuků. Máte výraznou nadváhu, která kromě diabetu představuje spolu s vysokou hladinou cholesterolu rizikový faktor pro aterosklerózu. Po jednom či dvou měsících diety  by stálo za to vyšetření opakovat. Nedojde-li ke snížení hladiny cholesterolu, nějaký lék byste pravděpodobně měla užívat
  • Léčba léky snižujícími hladinu cholesterolu je při správném kontrolování bezpečná. Přitom bylo dostatečně prokázáno, že hladina cholesterolu výrazně souvisí s výskytem aterosklerózy. U pacientů s diabetem, zejména 2. typu, se proto doporučuje dosahovat doporučených hodnot LDL-cholesterolu, které jsou nyní přísné (pod 3 mmol/l, ale zpravidla se doporučují i hodnoty nižší). Bylo dostatečně prokázáno, že tyto léky snižují výskyt aterosklerotických komplikací (srdce, mozek, končetiny) a prodlužují i život.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mému příteli před dvěma lety diagnostikovali cukrovku I. typu. Píchá si inzulín - Tresiba 48 jednotek a Lyumjev 444. Zároveň se léčí s vysokým krevním tlakem, na něj užívá Concor. Od té doby, co mu byla diagnostikována cukrovka, má problémy s erekcí a možná s tím související mnohem menší chuť na sex, vlastně téměř žádnou. Jeho paní doktorka mu řekla, že se to díky jeho nemoci bohužel stát může a že má tyto věci řešit s psychiatrem. Mě to opravdu trápí, snažím se být trpělivá, ale se sexem opravdu končit nechci a doufám, že se to dá ještě nějak řešit. Ne ale s psychiatrem. Moc děkuji za případné rady. Kristýna
  věk: 45 let výška: 186 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Milá Kristýno,

  příčin sníženého zájmu o sex je celá řada. Samozřejmě se na tom podílí celkový zdravotní stav a věk, to je pochopitelné. Váš přítel je ale celkem ještě mladý a jak uvádíte, má diabetes známý 2 roky. Nevím ale, o jaký typ se u něho jedná. Je pravděpodobně léčen 4 dávkami inzulínu a nebere žádná perorální antidialektika, z čehož usuzuji, že jde spíše o diabetes 1. typu. Také vůbec neuvádíte, jak dobře či špatně je jeho diabetes vyrovnaný.

  Je také nutné rozlišovat pojmy "zájem o sex" a "obtíže, při provádění sexuálního styku", tedy u muže nejčastěji problémy s erekcí.

  Snížený zájem je celkem normální pro osoby v pokročilém věku nebo osoby výrazně nemocné. Sám diabetes ale zájem většinou nesnižuje. Potíže s erekcí či dokončením sexuálního aktu mohou nastat při přechodném zhoršení zdravotního stavu, tedy např. v době, kdy diabetes ještě není správně léčen a organismus celkově není v pořádku. To by se ale mělo upravit po zahájení správné léčby, i když následně velmi záleží na tom, jak se pacient sám o sebe stará, sleduje glykémie a umí správně volit dávky potravin a inzulínu.

  Během let trvání diabetu, většinou po mnoha letech, může se vyvinou tzv. diabetická polyneuropatie, která postihuje nejrůznější orgány v lidském těle, tedy také jinak velmi citlivou urogenitální soustavu. Kromě toho, někdy mohou být postiženy i pánevní cévy, které zásobují pohlavní orgány, a i to se může podílet. To je ale méně častý případ, respektive často hraje menší roli. Polyneuropatie samozřejmě vzniká dříve a je horší u osob se špatně vyrovnaným diabetem.

  Konečně, během stárnutí se snižuje sekrece pohlavních hormonů (u mužů testosteronu), což je celkem normální proces, ale může to mít vliv na sexuální apetenci. U některých osob k tomu může docházet dříve a částečně k tomu přispívá i dlouho trvající diabetes.

  Pokud není celkový zdravotní stav vašeho přítele nějak výrazně narušen a diabetes je alespoň "uspokojivě" vyrovnaný, tak si myslím, že opravdu mohou být ve hře faktory psychologické. Může třeba jít o to, že si v něčem úplně nerozumíte, nebo má váš přítel z něčeho obavy, případně se přímo bojí, že bude při sexuálním aktu neúspěšný, a tak se mu raději vyhýbá. Pokud by ale o sex měl zájem, měli byste o tom spolu mluvit. Vy byste mu sama mohla v mnohém vyjít vstříc, nějak mu pomoci a dodat mu sebedůvěru. Pomoci by mohly i léky, které jsou nyní dostupné a zlepšují erekci, případně nějaké pomůcky.

  Já zejména doporučuji, abyste se o tom spolu dohodli. Pokud bude přítel souhlasit, bylo by nejlepší, kdyby se objednal do sexuální poradny (třeba i s vámi, pokud byste to dokázali). S sebou by ale měl mít výsledky vyšetření od svého diabetologa nebo internisty, který by popsal jeho zdravotní stav a kvalitu vyrovnání diabetu, aby sexuolog mohl vyloučit poruchu v této oblasti.

  Sexuolog by posoudil, do jaké míry se na problému podílejí faktory psychologické nebo jiné a dovedl by poradit a pomoci. Mohl by také vyšetřit hladinu testosteronu a v případě potřeby doporučit jeho podávání v léčebném přípravku. Kromě běžných léků typu viagra ale by mohl postupně navrhnout i jinou léčbu, která je dnes dostupná.

  Když se ale s přítelem nedokážete o tom dohodnout, tak to bude trochu problém. Mohla byste sama vyzkoušet svoji vstřícnost a pochopení, ale pokud by to nešlo a dál nefungovalo, tak byste se musela rozhodnout, jak to budete dál snášet.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, syn 10 let, DM1 od 04/21, v poslední dny běhá v noci na malou i 2x. Pokud má vyšší glykemie nebo dokrm v případě hypo, tak tomu rozumím, ale např dnes v noci glykemie kolem 5 a stejně byl a čural docela dost. Velkou kontrolu měl včetně velkých odběrů krve a moči v 05/22 a vše bylo v pořádku. Glykovaný hemoglobin 47. Můžete mi prosím poradit, jaká by mohla být příčina? Michaela
  věk: 10 let výška: 150 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Michaelo, zcela nejpravděpodobnější je prosté vysvětlení, že váš syn hodně pije ve večerních hodinách a potom v noci musí chodit čůrat. Zda náhodou nemá během noci vysoké glykémie by ukázalo měření kontinuálním senzorem (který pokud nemá, tak by jej časem měl mít) nebo jen prosté vyšetření ranní moči na přítomnost cukru.

  Velké močení se ale vyskytuje až při glykémiích hodně zvýšených, rozhodně nad 10, ale spíše nad 15 mmol/l.

  Samozřejmě existují i jiné příčiny, jako např. močová infekce. Já si ale myslím, že pokud ho to příliš neobtěžuje, ať s tím nedělá nic, či případně omezí pití po 7 hodině večer.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den ,rád bych se dozvěděl, od jaké hodnoty pravidelně měřené hodnoty glykemie se zvyšuje riziko diabet. slepoty.Pokud mám 2h po jídle okolo 9/mmol,raní hodnoty se pohybují okolo 6.5/mmol.Děkuji Pavel M
  věk: 56 let výška: 188 cm váha: 97 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  na tuto otázku musím odpovědět obecně. Důležitá je dobrá kompenzace diabetu. Záleží na délce trvání diabetu, na typu diabetu, na kompenzaci diabetu před rokem, nebo před 2 lety, na dodržování dietního a léčebného režimu a celé řadě dalších rizikových faktorů. Přesněji Vám odpoví Váš diabetolog/praktický lékař, který dokáže posoudit jak „dobře“ jste kompenzován. Optimální je vycházet z hodnot získaných ze sensoru nebo inzulínové pumpy.
  Rozvoj diabetické retinopatie, která v krajních případech může vyústit ve slepotu, trvá několik let. Důležité jsou oční preventivní prohlídky s cílem zachytit již časná stádia diabetické retinopatie a při přechodu do pokročilých stádií, zahájit včasnou léčbu.
  Poznámka redakce: další informace naleznete v podobném dotazu, na který jsme již odpovídali viz https://www.cukrovka.cz/poradna/diabeticka-retinopatie
   

  (odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den se chci zeptat mým senzory FreeStyle libre a prez ne lepším naplast sportovní tejpu a odlepuje se my rychle během 3 dnů se my odlepi a dělám 150 kliku sebe někdy víc jestli to muže bejt tím Nb jestli neznáte silnější naplast ze já už nevím jakou náplastí to mám přelepit my nevydrží dlouho ani jedna a senzor scény tak pokaždé odlepi během 3 Nb 4 dnů a nevím jak to mám dělat my chyby senzory na 2 měsíce proto ze se my už čtyři odlepily během tejdne děkuji nadchne Standa
  věk: 27 let výška: 178 cm váha: 64 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  bohužel při aktivitě dochází ke zvýšenému pocení a současně i ke zvýšenému pohybu svalů (s tím i pohybu kůže nad svaly), což může vést k časnému odlepování senzorů.

  Někteří pacient používají zmiňované tejpování, někteří si kupují speciální náplasti na senzory (např. průhledná náplast ), či používají sterilní krytí (např. tegaderm či hydrofilm). Při neprodyšném krytí je potřeba minimálně prostřihnout dírku nad otvorem v senzoru, který by neměl být neprodyšně překryt.

  V prodeji na internetu je možné nalézt i řadu dalších neoficiálních pomůcek určených k přichycení senzoru:

  Bohužel nedokážu říci nakolik jaká pomůcka funguje a můžu jen navrhnout jejich případné vyzkoušení.


  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den.Mám diabetes I typu a používám inzulínové pera.Mohl by jste mu poradit jaké je teď na trhu do dobre thermo pouzdro, jde bych mohla mít k dispozici po cely den inzulínové pero? Dekuji.P.Haskova
  věk: 48 let výška: 163 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  na trhu se dá sehnat hned několik typů termopouzder. Některá jsou vyrobena prodejci zdravotnické techniky, o kterých mám alespoň nějakou informaci (např. MTE nebo Wellion). Jiní výrobci a prodejci jsou pro mě úplně neznámí, ale to nemusí znamenat, že nemají kvalitní výrobek.

  Bohužel nemám tolik zpětných informací od pacientů, abych dokázala říci jaká volba je ideální. Rozhodně kouknout do popisu výrobku -  většinu výrobků najdete pod termoizolační nebo chladící pouzdro na inzulin. U některých výrobků v popisu zjistíte, že se ve výsledků jedná o obyčejné pouzdro.

  Základem je, že pero by nemělo běžně procházet teplotou nad 30°C a nesmí zmrznout. Běžné teploty v místnosti je pero schopné přežít. Před otevřením je nejlepší ho nechat v lednici mezi 2-8 °C. Chápu, že nyní je problém v současných letních vedrech, to by podle mě (alespoň na pár hodin) měla thermopouzdra zvládnout. Jen prosím ani v zimě ani v létě není vhodné nechávat inzulin v autě. V zimě tam často přemrzne, v létě se skoro uvaří. Zároveň při cestě na dovolenou letadlem patří do příručního zavazadla. V zavazadlovém prostoru může zmrznout.

  Omlouvám se, že jsem nemohla více pomoci.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz? Dnes jsem shlédnul nový, český film Smečka. Zde měl mladý klučina umístěný senzor Style Libre na levé straně břicha, jelikož trpí cukrovkou. Toto mě přivedlo na myšlenku zda je přístroj při tomto umístění schopen fungovat? Jde o to, že cukrovku mám od dětství a senzor používám něco přes rok. Umístění na paži ať jde o jakékoliv místo je již bolestivé jak při umístění, tak při pohybu jelikož tričko případně jiné oblečení o něj tře a dost často rukou i o něco zavadím. Je zcela jedno zda měním pravou a levou paži. Nejhorší je to při spaní jelikož nespím na zádech, nýbrž na boku, schoulený v klubíčku. Děkuji za odpověď
  věk: 43 let výška: 179 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  senzor Freestyle Libre má oficiální schválení a doporučení pro aplikaci na zadní stranu horní části paže. Zde by měl dosahovat optimálních výsledků. Pro ostatní místa na těle oficiálně určen není, pravděpodobně by zde ale nějak fungoval. Správnost výsledků při měření jinde Vám výrobce nezaručí.

  Senzory z kategorie CGM mohou být oficiálně umístěny nejen na paži, ale i do oblasti břicha (u dětí od 2 do 17let i do horní části hýždě). Jaký typ senzoru použili ve zmiňovaném filmu a jestli byl ve správném místě aplikace se nedokážu vyjádřit :)

  Snad tato informace alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, 50 let mám diabetes 1. typu. Posledních 15 let mám inzulínovou pumpu a CGM. Glykovaný hemoglobin v rozmezí 50-60. V několika posledních letech mi klesá pohyblivost a tuhnou svaly. Svaly po námaze špatně regenerují. Zkouším jíst minerály, masáže, fyzioterapii, ..., ale stav se nelepší. Měli byste nápad, co by mohlo pomoci? Předem děkuji za odpověď. Yvan
  věk: 60 let výška: 180 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milý Yvane,

  50 let trvání diabetu určitě udělalo své. I když máte nyní diabetes vyrovnaný dobře (50 – výborně, 60 ještě uspokojivě), asi tomu tak nebývalo dříve, kdy ani potřebné pomůcky, jako jsou senzory, pumpy a dokonce ani glukometry neexistovaly.

  Já vám mohu poradit 2 věci:

  Snažte se dosáhnout vyrovnání diabetu ještě o něco více, a to aniž byste měl závažnější hypoglykémie. Hodnota glykovaného hemoglobinu 50 je velmi dobrá, dnes se doporučuje dokonce 47 mmol/mol, ale to je již opravdu velmi těžké. To sice samo o sobě vaše svaly, klouby a nervy nevyhojí, ale zpomalí to postup a možná i zlepší Váš zdravotní stav.

  Dále: pravidelně cvičte. Jednak vám to pomůže udržovat pružnost a pohyblivost, ale také to skvělým způsobem odvádí pozornost od vašich problémů a patřičně vás to unaví. Dostatečná svalová síla také pomáhá vykompenzovat poruchy, které jsou již částečně nevratné. Sám asi víte, jaké cviky byste měl dělat, ale přesto by vám prospěly odborné rady fyzioterapeuta. Pokud to vaše finanční možnosti dovolují, bylo by vhodné si najít kvalitní placenou službu, protože tam by se vám mohli věnovat víc podle vašich individuálních potřeb a vašeho osobního zájmu. Jde ale zejména o to, abyste se cviky a postupy od fyzioterapeuta naučil a pak je prováděl systematicky sám doma.

  Žádnou kouzelnou radu vám dát neumím a neznám ani žádné kouzelné léky. Pokud vám nějaké minerály či vitamíny přímo nechybí, tak jejich podávání, či různé výživové doplňky moc nepomohou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat. Na konci ledna mi byla zjištěna cukrovka, hodnota tehdy byla 22. A hemoglobin 84. Mám první typ. Zhruba po týdnu jsem začal píchat si inzulín ráno celodenní tresibu. Budu se ptát na hubnutí. Tím že jsem chodila na plazmu, tak vím že jsem měl 109 kg a po dvou týdnech to tehdy spadlo na 103 kg to bylo 2. Února. Poté 17 února jsem na druhé návštěvě měl cca 98 kg. Řekli mi že bude ještě normální když budu něco hubnout tehdy jsem rovnou dostal i senzor a ten mi ukazuje od té doby cca průměr 6,4. Je pravda že třeba dvakrát v týdnu v průměru třeba na 15 min. mi to vylítne nad 10 těsně, mohlo by to hrát roli nebo takováhle hodnota ne. Momentálně mám 92 kg. Čili nějakých 6 kilo za ty dva měsíce. Děkuji za odpověď Marek
  věk: 28 let výška: 191 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milý Marku, podle průběhu vašeho diabetu máte opravdu nejspíš diabetes 1. typu. Pokud vám ale vystačí jedna injekce Tresiby denně a máte přitom glykémie kolem 6,4 mmol/l, tak máte skoro jistě ještě zachovanou vlastní sekreci inzulínu, která vaše glykémie "dolaďuje". Bohužel ale pravděpodobně tako vlastní sekrece časem poklesne a řídit si diabetes bude pro vás obtížnější. Velmi pravděpodobně pak budete léčen 4 dávkami inzulínu nebo inzulínovou pumpou a před každým jídlem si budete podávat ještě rychle působící inzulín. Ostatně možná už nyní by bylo lepší přejít na tento způsob, protože začínat vše dělat perfektně hned od začátku je mnohem lepší a snazší, než vás potom k tomu přemlouvat a učit.

  To, že jste při projevech diabetu rychle zhubnul, je typické. Měl jste vysoké glykémie a mnoho cukru odešlo z vašeho těla močí ven. Kromě toho při nedostatku inzulínu je metabolismus rozladěn, takže nefunguje správně, a to také přispívá k hubnutí.

  Nyní ale máte glykémie vyrovnané, takže kvůli diabetu již není důvod, abyste hubnul. Vaše současná váha je ale nyní vyhovující a rozhodně není žádoucí, abyste přibíral. Snažte se tedy nepřibírat, naučte se počítat sacharidy v dietě, sledujte své glykémie a jezte tak, aby vám ani po jídle nestoupaly nad 10 mmol/l. Je dost pravděpodobné, že k tomu budete potřebovat ten rychlý inzulín, tak se tomu nebraňte. Když se všechno hned od začátku dobře naučíte, bude to pro vás časem všechno mnohem jednodušší a hlavně si udržíte dlouhodobě dobré zdraví. Zvládat diabetes vašeho typu jednou velkou dávkou dlouze působícího inzulínu není správné. Člověk má pak trvale vysokou hladinu inzulínu v těle a jí vlastně proto, aby neměl hypoglykémii. Zpravidla pak, aby glykémie nestoupala, tak jí jen velmi málo, a to může vést k dalšímu hubnutí. Správné je mít dávku dlouze působícího inzulínu přiměřenou (většinou při vašem vzrůstu mezi 20 až 30 j./den) a pak si dávat rychle působící inzulín před jídly. Jeho dávka se volí nejen podle glykémií, ale také podle toho, kolik sacharidů hodláte sníst a co se chystáte dělat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den, přeji moje spolužačka pije energy drinky na hypo, nechci nějak do ní rejpat, ale příjde mi to jako největší blbost. Protože každý energy drink opsachuje aspoň nějaké sladidla. Pije i když nemá hypo. Co s tím? Annie
  věk: 15 let

  Odpověď

  Dobrý den Annie,

  je od Vás hezké, že se zajímáte o zdraví spolužačky. Bohužel si nemyslím, že si vezme vaše rady k srdci. Čím víc ji budete přesvědčovat o vaší pravdě, tím méně bude mít chuť se s vámi na toto téma bavit.  Určitě byste ji ale mohla poprosit, aby se ohledně tohoto tématu pobavila se svým diabetologem. Také ji můžete poprosit, aby si pro váš klid zkontrolovala hladinu cukru v krvi po konzumaci energy drinku. Někteří diabetici popisují zvýšení glykémie i po energy drinku bez cukru - i kofein může ovlivnit glykemii.

  K vašemu dotazu: 

  Obvykle jsou energetické nápoje, kromě kofeinu, nabité cukrem, který je pro náš mozek nutností. Tedy prudce zvyšují cukr v krvi. Následně může dojít k hypoglykemickému záchvatu.

  Mnoho pacientů s diabetem tvrdí, že konzumuje specifické energetické nápoje vhodné pro diabetiky. Bohužel, problémem je kofein, jehož nadměrná konzumace může vést k dekompenzaci DM. FDA doporučuje max. 400 mg kofeinu za den PRO DOSPĚLÉHO. 

  příklady:

  Red Bull - 250 ml/ 80 mg kofeinu
  Monster Energy - 475 ml/160 mg kofeinu

  Důsledky energetických nápojů pro diabetické pacienty

  Kromě sledování příjmu bílkovin, sacharidů a tuků při každém jídle je pro diabetika důležitý i pitný režim - neochucené vody, vody bez kalorií. 

  Bylo prokázáno, že energetické nápoje zvyšují hladinu cukru v krvi a mohou dokonce způsobit inzulínovou rezistenci. Tím se např. zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu u zdravých jedinců.

  Nadměrná konzumace energy drinků také může vést k: 

  • Závratím
  • Nespavosti
  • Zvýšené srdeční frekvenci
  • Dehydrataci s nerovnováze elektrolytů
  • chronické bolesti hlavy
  • Podrážděnosti
  • Neklidu
  • Nárůstu hmotnosti

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, kdyz mam tehotenskou cukrovku muzu uzivat Blokurimu? Beru preventivne jeden sacek vecer. Dekuji Aneta
  věk: 35 let výška: 170 cm váha: 62 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Vážená paní Aneto, přeji dobrý den,

  D-manóza je druh jednoduchého cukru, který se v malém množství vyskytuje v některých druzích ovoce (např. jablka, meruňky, broskve, borůvky, brusinky). Přesto však dosud není bezpečně prokázáno, zda je jeho podávání v těhotenství bez rizika. Nebyly totiž provedeny speciální studie zaměřené na bezpečnost. Určitý problém může představovat užívání manózy diabetiky, protože manóza může interferovat s některými typy vyšetření hladiny glukózy v krvi, nehledě na skutečnost, že se manóza může v organismu částečně přeměnit na glukózu. Vysoké dávky manózy, což jistě není Váš případ, mohou poškodit funkci ledvin. Pokud ale užíváte jen jeden sáček (tj. 2 g manózy) denně, nelze podle mého názoru očekávat prakticky žádné nepříznivé působení, snad jen výjimečně by se mohlo vyskytnout nadýmání nebo průjem. Z mého pohledu tedy nic nebrání tomu, aby jste manózu dále užívala.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je pro mě vhodný přípravek Complex 6 Aktiv, jsem z cukrovkou, tzv. stareckou, přípravek obsahuje Glukosaminu. Dekuji
  věk: 70 let výška: 177 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Vážený pane Miloslave, přeji dobrý den,

  chcete-li znát můj názor, pak si dovoluji doporučit, aby jste doplněk stravy Complex 6 Activ neužíval. Já bych preferoval užívat přípravek, který je registrovaný jako lék a který obsahuje jen jednu látku a nikoliv kombinaci 6 látek. Vyzkoušet můžete např. Condrosulf (chondroitin) nebo přípravek Prubeven (glukosamin). Oba jsou registrovány jako léky, mají garantované složení a jsou pod kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Pokud by Vám jeden z nich nepomohl, vyzkoušejte jejich kombinaci. Oba uvedené léky jsou volně prodejné a lze je zakoupit v lékárně. Užívání šestikombinace mi osobně nepřipadá jako příliš racionální, v případě nežádoucího účinku by jste ani nevěděl co konkrétně jej způsobilo.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám bilirubin přímý 8,7 umol/l - glukoza v plazmě (žilní) 8,1 mmol/l. Užívám Gluceu 2 x denně, ale zdá se mi to málo na moji váhu. - Je možno užívat Gluceu 3 x denně?

  Sděluji ještě následující:  Údaje o bilirubinu  a glukoze v plazmě jsem převzal z rozboru krve a moči ,  vzato po ráno na lačno v rámci 2-letého nároku na vyšetření krve a moči, zpracoval AeskuLab Jirkov, Zdravotnická laboratoř č.  8052, je mi 87 let, ročník 1934, ošetřující lékařka MUDr. Ivana Panochová, ordinace PLD, Most, mne na cukrovku neléčí, považuje dané údaje za „v normě“.  – Trpím únavou, spavostí. – Opětovně děkuji za vstřícnost a možná doporučení. Ladislav

  věk: 88 let výška: 180 cm váha: 120 kg

  Odpověď

  Milý Ladislave,

  Glucea je doplněk stravy, který může přispívat k lepšímu vyrovnání diabetu 2. typu. Doporučené dávkování je 2x 1 tableta. Vzhledem k tomu, že převážně rostlinné složky, které jsou uváděné jako součást Glucei, nejsou nijak toxické, domnívám se, že i ve vašem věku je možné užívat tablety 3.

  Rozhodně bych však na tento doplněk stravy nespoléhal jako na hlavní opatření vhodné k vyrovnání vašeho diabetu. Máte výraznou nadváhu, a tak by vám zejména prospělo omezit celkový kalorický příjem. Především byste měl konzumovat méně sacharidů, které jsou obsažené především v příkrmech, jako jsou chléb, pečivo, brambory, rýže, knedlíky a podobně. Troufám si říci, že by se vůbec nic nestalo, kdybyste místo nich jedl jen zeleninu. Pro svoje zdraví je nepotřebujete, slouží vám jen k pocitu nasycení.

  Vaše glykémie na lačno byla zvýšená, ale nijak dramaticky. Je ale možné, že po sacharidovém jídle vám glykémie stoupají mnohem více. Proto vám opravdu doporučuji omezení příjmu sacharidů.

  Kromě toho existuje více léků na diabetes, které hodnoty glykémie snižují podstatně spolehlivěji než potravinové doplňky typu Glucei. O jejich použití byste se ale musel domluvit s vaším lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Muzu brat Gluceu kdyz beru tablety na cukrovku. Milada
  věk: 76 let výška: 158 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Vážená paní Milado, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Glucea obsahuje extrakt z gymnemy lesní a morušovníku bílého. Obě rostliny obsahují látky, které mohou změnit osud některých léků v organismu, včetně některých léků používaných k léčbě cukrovky. Váš obecný dotaz neobsahuje informaci, kterým konkrétním lékem cukrovku léčíte. Pokud by to byl některý ze zástupců tzv. derivátu sulfonylurey, např. glimepirid (léčivé přípravky Amaryl, Eglimad, Glimepidir Aurovitas a další), pak nelze vyloučit snížení krevních hladin tohoto léku. Obě rostliny ale obsahují také látky, které snižují hladinu krevního cukru a mohou tak zvýšit účinek léků užívaných na cukrovku a vyvolat hypoglykemickou příhodu, což bylo také prokázáno v klinických studiích. Z tohoto důvodu bych Vám doporučil dotázat se ošetřujícího lékaře na vhodnost kombinace Vaší léčby s doplňkem stravy Glucea, a pokud by jste se ptát z jakéhokoliv důvodu nechtěla, pak bych doporučil zahájit podávání doplňku stravy Glucea nejprve jednou tabletou denně a přitom kontrolovat hladinu krevního cukru glukometrem.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

7 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den. Rada bych se zeptala jake potraviny je vhodne Jist pred cvicenim a jake po nem. Plavani,kondicni cviceni, ne prilis narocne. U prochazek to neresim, ale ted se zacinam vice hybat a rada bych na to sla co nejlepe. Mam dia 2.typu, Trulicity a Amaryl, krome nich uzivam Prenewell, mam nadvahu ale snizuji ji, glykemie nyni mezi 5a 6 jak rano tak behem dne. Mela jsem 122 kg nyni 107 kg
  věk: 48 let výška: 172 cm váha: 107 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  jelikož jste diabetik 2. typu, platí pro Vás většina základních pravidel jako pro pacienty bez diabetu. Před aktivitou by mělo být spíše lehčí jídlo (např. si dát jen lehčí oběd), vyvarovat se tučným, mastným, výrazně kořeněným nebo dráždivým potravinám. Je vhodné, aby jídlo obsahovalo určité množství sacharidů, které se poté budou při aktivitě spalovat (může být pokryto např. ve formě přílohy jako rýže nebo brambory). Při mírnější aktivitě není nutné navyšovat výrazně příjem sacharidů oproti Vašemu běžnému stravování. Vhodný je i příjem bílkovin. Někdo je schopen cvičit již hodinu po jídle, někdo potřebuje např. hodinu a půl.

  Vaše glykémie se nyní pohybují poměrně nízko a užíváte současně Amaryl (což je lék zvyšující sekreci Vašeho inzulinu, který může vyvolat i hypoglykémii). Tato kombinace může ve spojení s aktivitou vést k většímu poklesu glykémií i při běžné aktivitě. Z tohoto důvodu je vhodné alespoň při prvních cvičeních udělat ještě několik kroků. Změřit glykémii před aktivitou, během ní a po ní. Chceme zjistit na kolik Vám glykémie během aktivity padají. Pokud máte již před aktivitou glykémii pod 5mmol/l doporučuji užít před samotnou aktivitou jednoduché sacharidy (10-20 g sacharidů -  např. v podobě 100-200ml džusu nebo glukózové tablety…). Pokud by Vám glykémie při Vašich obvyklých aktivitách výrazněji padala, je vhodné užívat na hodinu aktivity kolem 10g jednoduchých sacharidů (cukrů). 

  Další možností pokud by byly větší poklesy glykémie při aktivitě, je neužívat v den plánované větší aktivity zmiňovaný Amaryl, abyste se nemusela opakovaně dojídat sacharidy, což není při hubnutí ideální.

  Tento stav se výrazně neliší od běžných “sportovců”, co nemají diabetes. ZáIeží na metabolismu a trénovanosti každého jedince. U každého může glykémie během aktivity spadnout dolů. U Vás může být pokles potencovaný právě Amarylem. Je ale možné, že glykémie budou stabilní a vy na Vaši aktivitu nebudete cukr navíc nebo vysazení léku vůbec potřebovat. 

  Pokud budete dále hubnout a budou dobré glykémie, bylo by na zvážení vysazení Amarylu, ale to již zhodnotíte s Vaším diabetologem.

  Jako jídlo po cvičení (např. večeře) je vhodné volit potraviny s větším obsahem bílkovin. Z toho co píšete, jsem pochopila, že Vaším cílem je zhubnout a být fit, ne nabrat kila svalové hmoty, řiďte se  proto hlavně běžnými zásadami racionální diety.

  Poznámka redakce: doporučujeme podívat se na rubriky Recepty diabetika a aktualitu Zacvičte s diabetem

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den,je prosim nejaky senzor ktery meri glykemie a da se pouzit pri bojovych sportech? Dekuji
  věk: 42 let výška: 176 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že hodně záleží na tom jaký bojový sport provádíte a nakolik je kontaktní v určitých částech těla. Znám několik lidí, kteří využívají senzory při určitých bojových sportech, ale jistě to není vhodné u všech.

  Na českém trhu máme v současnosti schválených jen několik typů monitorovacích systémů. Jsou tu systému kontinuální monitorace CGM, ať již od firmy Medtronic, Dexcom, nebo dodávané společností MTE. Tyto systémy se skládají z části senzoru, který je připevněn na kůži a vede z něj tenké vlákno do podkoží, a vysílače, který je na senzor připevněn. Ten posílá signál např. do mobilního telefonu. Senzory CGM možné je připojit na paži, na různé části břicha, případně na stehna. 

  Senzor Freestyle Libre se připevňuje dle oficiálních doporučení na zadní stranu paže a data z něj jsou získávána snímáním čtečkou. 

  Na všechny systémy se již dají koupit ve zdravotnických potřebách nebo objednat na internetu různé fixační přelepy, případně někdo využívá taping. Samozřejmě stále máte prakticky trvale malé těleso nad kůží a záleží opravdu na tom (jak jsem již zmiňovala) jaký bojový sport a jak provozujete. 

  Přechodně se vyskytl na českém trhu senzor Eversence, který byl celý zaváděn pod kůži. Ten sice musel mít v místě nad senzorem (na kůži) připevněný vysílač, aby mohl snímat a odesílat data. Ale tento vysílač bylo možné přechodně sundat a vrátit zpět -  např na dobu tréninku. Nedokážu říci zda by při nárazu nebyl i tento podkožní senzor poškozen. Ale v současnosti nemám informace o tom, že by bylo možné tuto monitoraci ještě získat.

  Snad jsem Vám alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetik 2. typu, užívám metformin 1000 - 0 -1000, snažim se jakž takž dodržovat dietu, ale protože sportuji, chci vědět, zda se sportem dá ovlivnit hladina krevního cukru a pak snížit dávkování léku. Petr
  věk: 64 let výška: 170 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Petře, z dávkování metforminu bych zbytečně nedělal problém. Je to dobrý lék a zpravidla nepůsobí hypoglykémie. Zlepšuje fungování vašeho inzulínu.

  Měl byste opravdu cvičit, a to alespoň po dobu 30 minut denně, ale raději déle. A to tak, abyste se při tom zadýchal. Delší fyzická zátěž skutečně snižuje hladinu krevního cukru, protože ten se při námaze spotřebovává na energii. Cvičení ale obecně prospívá na působení inzulínu a je pro pacienty s diabetem důležité. Máte dost velikou nadváhu a tak jak cvičení tak zhubnutí jsou pro vás vhodné. A metformin berte klidně dál, je to dobrý a bezpečný lék.

  Poznámka redakce: doporučujeme podívat se do rubriky Pohyb a vyzkoušet si aplikaci www.diatrainer.cz

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím o pomoc s výživou a snížením hmotnosti u dcery, které byl diagnostikován DM1 před 3 lety. Inzulin je dodáván inzulinovou pompou -NOVORAPID. Za dobu léčby přibrala dcera 25 kg. Ve svých 16 letech při výšce 164 cm váží 70kg a každou další návštěvu v diabetologii máme minimálně 1kg navic a lékařka nám dávky inzulinu neustále zvyšuje. Opakovaně má dcera zvýšenou hladinu cholesterolu i toho tzv.zlého . Glykovany hemoglobin mame 58 mmol. Zkusili jsme i akupunkturu, marně. Nejvice mě trapi nadvaha. Dcera byla velmi aktivni sportovec, Nyni 2xtydně treninky po1,5 hod - tanec . Ale kvůli nadváze má potíže s kolenními klouby. Předem děkuji za jakoukoliv zprávu, radu či kontakt. Zdraví Dana
  věk: 17 let výška: 164 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Milá Dano, vaše dcera má sice nadváhu, ale rozhodně ne nějak tragickou. Takže když bude mít silnou vůli, tak se jí určitě zhubnout podaří. Chtěl bych si jen být ale jist, že se jedná o diabetes 1. typu a nikoliv o nějakou formu diabetu 2. typu, např. při další hormonální poruše nebo vrozeném syndromu, jehož může být diabetes součástí. To je ale asi málo pravděpodobné, pokud onemocnění začalo více méně náhle, vedlo původně k rychlému hubnutí a okamžité potřebě inzulínu.

  Hodnota glykovaného hemoglobinu 58 mmol/mol není špatná, i když by mohla být lepší. Obezita se u osoby s diabetem 1. typu rozvíjí,  pokud:

  • Pacient příliš mnoho či nárazové jí a potom vysoké hodnoty glykémie koriguje dodatečnými dávkami inzulínu
  • Pacient se velice pečlivě snaží korigovat zvýšené hodnoty glykémie po jídle místo toho, aby snížil množství sacharidů v dietě a tím předešel vzestupu glykémie
  • Pacient má nevyrovnaný diabetes s častými hypoglykémiemi, pro které musí často jíst sladké jídlo či cukr. To pak vede zase ke vzestupu, který si koriguje dalším inzulínem a způsobuje si další hypoglykémie.

  Pro zlepšení vyrovnání diabetu a ke zhubnutí bude vaše dcera potřebovat odhodlání a silnou vůli. Dávky inzulínu by rozhodně neměla zvyšovat, ale naopak se snažit je snížit. Pokud by to vedlo ke vzestupu glykémií, tak by na prvním místě měla omezit jídlo, zejména sacharidy, ale i tuky. Pokud by glykémie zůstávaly zvýšené, zase by trochu omezila jídla a přidala na pravidelném pohybu.

  S výhodou by mohla svoji pumpu propojit s kontinuálním senzorem glykémií. Některé pumpy již umí samy pomáhat regulovat glykémie tím, že do určité míry zpomalují, či zrychlují podávání inzulínu.

  Ve spolupráci nejlépe s dietní sestrou bych navrhoval sestavit modelovou dietu, která by obsahovala asi 150 g sacharidů denně, nikoliv více. Současně s tím by asi bylo vhodné snížit nastavení pumpy a zvolit výši bazální rychlosti tak, aby asi polovina denní dávky inzulínu byla užita jako bazální infúze a polovina jako nárazové dávky před jídly. Pro případ hladu nebo nezvladatelné chuti k jídlu by bylo dobré si připravit dostatek nesladké zeleniny.

  Když by glykémie byly zvýšené, např. do 15 mmol/l, neřešil bych to podáváním více inzulínu, ale snížením jídla (zejména sacharidů) a pohybem. Např. procházkou, cvičením, během, tancem. Inzulín nelze u pacienta s diabetem 1. typu vynechat, ale je možné jeho dávky přiměřeně snižovat. Velmi by pomohlo, kdyby toto vše probíhalo pod lékařským dohledem. Pomůže ale samostatné sledování glykemických profilů (nejlépe ze senzoru). Prevence hypoglykémií (např. snížení rychlosti infúze před delší fyzickou zátěží) by pomohla předejít zbytečným dávkám sacharidů, po kterých se tak snadno tloustne.

  Kromě toho doporučuji, aby se vaše dcera přihlásila na nějaký edukační kurs v léčbě diabetu, zahrnující alespoň několik, klidně skupinový, lekcí. Nasměrovat by ji měl její lékař.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Je mi 36 let a Diabetes typ 1 mi byl diagnostikován v 19 letech ,kolem 15 let mám HbA1 v rozmezí 6,8 - 7,8 jim 6 krát denně ale ne přesně na čas ,mé dny jsou hodně fyzicky náročné (pracovně) taky jse věnuji od mladého věku aktivně naturalni kulturistice ,strava je založena hodně na zelenině a ovocích ,samozřejmně jim víc kalorií než mám ,tzn. víc inzulinu taky mé treninky jsou občas zaměřeny jak na sílu tak na kondici ,nepiju,nekouřím sport a rodina je muj život ,ale čím jsem starší a dívám se ba svoje děti jak rostou tak mám obavy o mé zdravý spíš s toho Hba1 dlouhodobého cukru ,používám inzulínové pera a rad bych přešel na inzulinovou pumpu ale nevím zda to pomůže vykepšit tu kompenzaci. Petr
  věk: 37 let výška: 182 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milý Petře, jako zodpovědný otec od rodiny a vytrvalý sportovec patříte jistě mezi osoby motivované a se silnou vůlí. Je tedy ve vašich silách udržovat svůj diabetes lépe vyrovnaný. Výsledky vašeho glykovaného hemoglobinu, pokud je přeložím do správných jednotek, jsou zřejmě 68 a 78 mmol/mol. To sice nejsou hodnoty vysloveně mizerné, ale také nejsou dobré. Bylo by dobré, kdybyste se dostal pod 60 a třeba i pod 57 mmol/mol, i když mnohé osoby se stejnou nemocí to umějí ještě lépe.

  K tomu zřejmě potřebujete ještě více znalostí a pečlivosti. Inzulínová pumpa je věc vynikající, ale její význam není zásadní. Mnoha lidem pomůže vyrovnat diabetes lépe, ale zejména jim zjednoduší život. A dá se s ní i velmi dobře sportovat. Co je zásadní, je správně reagovat na naměřené hodnoty glykémií a uměl podle toho upravovat dávky jídla a inzulínu. A to zdaleka ne jenom bezprostředně, ale také preventivně, aby k výkyvům glykémií pokud možno příliš nedocházelo.

  Co vám zcela zásadně doporučuji je aktivní kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, tedy tzv. aktivní senzor, který hlásí zjištěné odchylky a včas vás varuje, takže dokážete lépe předcházet přílišnému poklesu či vzestupu. Takové senzory se dnes dají propojit s některými inzulínovými pumpami a dokonce podle naměřených hodnot dokáží částečně upravovat dávky inzulínu.

  Pro správné použití takových zařízení je ale nutné podrobné a opakované poučení a zacvičení. Zdravotní pojišťovny taková zařízení pro pacienty vašeho typu hradí, i když se jedná o nákladnou záležitost. I z ohledem k tomu je proto velmi důležité, abyste se to naučil správně používat a byl důsledný.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dlouhodobě běru Mettformin 500 2x denně.Poslední dobou mi cukr vystoupal na 12-16 ráno.Dnes mi došly léky.Stane se něco závažného, když je teď 3 dny nebudu brát?Děkuji za odpověď. Marta
  věk: 76 let

  Odpověď

  Milá Marto, glykémie máte již nyní ráno, asi na lačno, vysoké. Je pravděpodobné, že glykémie vám dále stoupne po jídle.

  Metformin je dobrý lék pro léčbu diabetu 2. typu, ale stejně jako většina ostatních látek, vyjma inzulínu, nemá zcela zásadní, respektive bezprostředně dramatický, vliv na hodnoty glykémie. Myslím, že pokud nebudete lék několik dnů užívat, nic závažného se nestane.

  Pokud se ale spokojíte se špatně vyrovnaným diabetem, může to mít zdravotní následky. Doporučuji proto, abyste nyní pečlivě zvažovala, co jíte a kolik je to sacharidů. Rozhodně byste měla množství sacharidů již teď omezit, zvláště když nebudete užívat Metformin. Dieta může mít větší efekt, než jeho užívání. Později se potom poraďte, co kromě diety bude potřeba pro zlepšení diabetu udělat. Asi vám přidají ještě nějaký další lék.

  Nyní tedy zejména méně jezte, zvláště méně sacharidů. Pít neslazené nápoje však můžete, ty neomezujte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabeti t.2 a rad piju vyvarenou vodu z brambor ktere i trochu solim manzelka hubuje Ze voda z brambor obsahuje škrob ktery neni dobry pro diabetika t.2 poradite mi ? Jaroslav
  věk: 70 let výška: 170 cm váha: 105 kg

  Odpověď

  Dobrý den Jaroslave, 

  bohužel vám nejsem schopna přesně říci, kolik gramů sacharidů obsahuje vývar z brambor. Vaše manželka má ale pravdu. Opravdu tento vývar bude obsahovat škrob, tedy sacharidy. Zajisté bude mít i benefity jako vitamíny a minerální látky. Otázkou ale je, kolik jich ve vývaru zbyde po delší době varu. 

  Zakazovat vám to nechci, ale zkuste si jednoduché testy. Měřte si glykémii před a po požití tohoto vývaru. Pokud bude vaše glykémie vyšší více než o 2 

  mmol/l za 1,5 hodiny až 2 hodiny, není pro vás konzumace vývaru vhodná.

  Dále mě napadá zaměnit  vývar z brambor za vývar z topinambur. Topinambury obsahují z větší části sacharid inulin, který je pro člověka nestravitelný, tedy nezvyšuje glykémii. 

  Neznám váš důvod, proč bramborový vývar pijete. Já sama v tom nevidím žádné zázračné benefity. Brambory jsou zajisté skvělá potravina a pro jejich vysoký obsah vitamínu C se je doporučuje konzumovat každý den. Ohledně zdravotního přínosu konzumace vývaru z brambor jsem v odborné literatuře nenašla žádnou zmínku. Samotné brambory vám ale doporučuji velmi. 

  Brambory

  Mezi základní látky bramborové hlízy patří voda, škrob, cukry, vláknina, tuk a minerální látky. Dále vitaminy, alkaloidy, organické kyseliny, polyfenoly aj. 

  Škrob je nejvýznamnější složkou hlízy a v bramborách je obsažen ze 17 % (závisí to ale na odrůdách)

  Uvádí se, že u oloupaných brambor, uchovávaných pod vodou, dochází ke zvýšení obsahu vitaminu C. Ztráty při vaření činí asi 5 ± 30 %. 

  Nejzdravější pro konzumaci jsou brambory vařené v páře, ty si uchovají nejvíce mikronutrientů a ze všech tepelných úprav zvyšují nejméně cukr v krvi. Tento jev je ale často individuální, opět sit o můžete potvrdit vlastním testováním viz. výše

  více si o bramborách můžete přečíst v mém článku zde:

  Sacharidové přílohy II. | O cukrovce

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  prosím o jídelníček užívám Trajenta-ráno, Amaryl-ráno,Stadamed při hlavním jídle taky 1 tbl.mimo to Furon-ráno,Letrox-ráno,Leprin-večer,Sorvasta-večer taky 1 tbl,Předem děkuji Kubalová.
  věk: 76 let výška: 166 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  Milá Marie,

  není v mých silách vám individuálně vypisovat dietní doporučení. Měla byste si pořídit nějakou příručku pro pacienty s diabetem, kterou můžete získat ve zdravotnických nakladatelstvích. Především je potřeba, abyste měla představu o obsahu sacharidů v hlavních potravinách a věděla, co vlastně jíte.

  Mnoho informací včetně vzorových diet najdete i na našich stránkách www.cukrovka.cz

  Např. zde: https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

  Také by pro vás byla vhodná nějaká aplikace pro chytrý telefon, např. kalorické tabulky kterou si můžete volně stáhnout a potom bez přihlášení volně vyhledávat nejrůznější druhy potravin, u kterých zjistíte, jak jsou kalorické a kolik obsahují sacharidů.

  Úplně pro bezprostřední použití vám také posílám jednoduchou tabulku, která ukazuje, jaké množství základních potravin obsahuje 10 g sacharidů:

  1. 20 g pečiva
  2. 1 knedlík, brambora (velikosti vejce)
  3. 2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)
  4. 2 lžíce čočky
  5. 3 lžíce fazolí, sóji
  6. 1 lžíce mouky
  7. 1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)
  8. 1 dcl sladké limonády
  9. ¼ l mléka
  10. jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)
  11. 1 lžička marmelády, medu
  12. kopeček zmrzliny (velikost Míša)

  Vy byste při své nadváze měla jíst denně celkem asi 150 g sacharidů. Tím ale myslím všechny sacharidy, tedy i ty obsažené v ovoci a zelenině.

  Velmi vám také doporučuji sjednat si pohovor s nutričním terapeutem (dietní sestrou), který vám vysvětlí, jakou dietu dodržovat a co to konkrétně obnáší.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Doplňující informace naší nutriční terapeutky Beáty Bohnerové:

  Dobrý den Marie, 

  nejvhodnější způsob, jak zjistit, co a kolik toho sníst, je si pár dnů vážit jídlo a počítat příjem kalorií. Díky tomu si uděláte představu, jak by měla být velká vaše porce jídla. 

  Web a aplikace www.kaloricketabulky.cz je zdarma, má velmi širokou databázi potravin a uživatelsky je velmi příjemně jednoduchá. 

  Pan profesor Saudek Vám doporučil příjem 150 g sacharidů, to zhruba odpovídá příjmu 6000 kJ. 

  V tabulce níže máte rozpočítáno kolik energie (kJ), sacharidů, bílkovin a tuků byste měla přijmout v rámci celého dne. Berte to pouze orientačně, jsou to jen čísla. Nemusí to sedět na gramy, ale alespoň, aby to zhruba odpovídalo. 

  Ani ta čísla nemusí sedět v rámci jednotlivých jídel. Je to tak orientačně pro vás (pro ulehčení), abyste měla v průběhu dne to počítání snazší - věděla, kolik a kdy toho asi máte na talíři mít - jinak bude vypadat oběd a jinak svačina.

  Důležité jsou především celkové hodnoty na konci dne. Dobré je i jídlo plánovat den dopředu, aby vás přes den nezaskočilo chybějící jídlo. 

  Je to jen dočasné řešení, dokud si gramáž nedostane do podvědomí. Věřím, že po pár týdnech už budete vědět co a jak sama. 

  Dále přikládám jednodenní vzor s našimi recepty. 

  Vzorový jídelníček pro diabetiky 6000 kJ

  (S - sacharidy, B - bílkoviny, T - tuky)

  Celkový energetický příjem (CEP)

  6000kJ/1428kcal

  Sacharidy

  50 %

  176 gramů

  Bílkoviny

  20 %

  70,5 gramů

  Tuky

  30 %

  47 gramů

  Rozložení jídel během dne

  Jídlo

  % z CEP

  Množství energie

  kJ/kcal

  gramy

  Snídaně

  25

  1500 / 357

  44,5 S / 17,5 B / 11,5 T

  Svačina

  10

  600  / 142,5

  17,5 S / 7 B / 5 T

  Oběd

  30

  1800 / 428,5

  52 S / 21,5 B / 14 T

  Svačina

  10

  600 / 142,5

  17,5 S / 7 B / 5 T

  Večeře

  25

  1500 / 357

  44,5 S / 17,5 B / 11,5 T

  Snídaně:

  1 488 kJ    43gS    21gB   10,5gT

  Chléb žitný

  70 g

  Žervé  

  25g

  Šunka vepřová dušená nejvyšší jakosti

  20 g

  eidam sýr 30 % tuku

  17g

  okurka salátová    

  100 g

                                                                             

                             pitný režim:

  voda čistá  

  500ml

  káva espresso  

  150ml

  mléko polotučné  do kávy  

  100ml

                                         

  Svačina:

                                                                 639 kJ    18,5gS    8gB    5gT

  Řecký jogurt bílý 0% tuku Milko

  60 g

  jablko červené

  80  g

  ořechy kešu

  10 g

  Skořice mletá

  špetka

  Oběd:

                          1 887 kJ    52gS    23gB    14,5gT    9,5gV

           https://www.cukrovka.cz/marinovany-kureci-steak-s-hranolky

  kuřecí prsa syrová (bez kůže, bez kosti)

  70 g

  brambory vařené bez slupky

  240 g

  hořčice plnotučná

  1 x lžička (10 g)

  olej slunečnicový

  1 x lžíce (10 ml)

  zelenina čerstvá rajčata, okurka, ledový salát

  200 g)

  slunečnicová semínka

  5 g

  pitný režim:

  voda čistá

  500 ml

  Odpolední svačina:

  588 kj     18gS     6,5gB     4gT     4gV

  knäckebrot

  20 g

  mandle neloupané

  5  g

  Tvaroh polotučný 3,8 % Pilos

  20 g

  rajče keříkové

  100 g

  Večeře:

  1 518 kj     45gS     14,5gB     13,2gT     7gV

  pikantní čočková polévka

  Pikantní polévka z červené čočky | cukrovka

  chléb žitný

  1 x slabý krajíc (20 g)

  pitný režim:

  voda čistá

  500 ml

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  (odpovídá autor uveden v článku, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, navazuji na svůj dotaz z výše zmíněného dne, zároveň mockrát děkuji za odpověď. Jak jsem psala, léčím se neuroleptikem a antidepresivy a byla mi zjištěna hradina glukózy v krvi nalačno 7.3. Od té doby jsem byla na OGTT, doplňuji jeho výsledky, které mi při předchozím dotazu nebyly známy: nalačno 7.0, po 120 minutách 7.2 nmol/l. Kontrolní vyšetření 21. července (cca 2 měsíce po OGTT), glukóza nalačno 5.1, B_HbA1c-IFCC metoda 37.0 nmol/mol. Kotrolní vyšetření proběhlo po cca měsíční nařízené dietě, kterou jsem ale nezvládla dodržovat úplně. Lékař mi žádné léky nenasadil, řekl, že je to v pořádku, že o diabetes nejde. Od té doby jsem dietu moc nedržela, protože jsem kvůli psychické nemoci ve velkém stresu, nicméně výsledky z domácího měření glukometrem byly podobné, jako když jsem ji držela. To znamená ráno nalačno mezi 4.5 až 7 (i při dietě jsem mívala 7, a to obvykle když jsem nic špatného nejedla, naopak když ano, mívala jsem hodnoty v pořádku), přes den většinou přes 4 nebo přes 5. Nyní jsem ale dostala před 6 dny záchvat od žlučových cest, který už jsem dlouho neměla (od 23 let nemám žlučník), vzala si algifen, a začalo úporné svědění celého těla a časté noční močení, což trvá dodnes. Řídila jsem se dietou po záchvatu žluč., to znamená jedla jsem suché rohlíky, kaše, v noci jsem se moc nevyspala a dnes ráno jsem po včerejšku, kdy jsem také zvracela dvakrát, jsem si naměřila na glukometru 10.2, což jsem nikdy neměla ani hodinu po jídle. Chci se tedy zeptat, co to všechno znamená a jak mám dále postupovat. Ještě připojuji, že na začátku května jsem měla váhu 96 kg, nyní mám 87, což je samozřejmě na mou výšku stále hrozné, ale zhubla jsem a dál hubnu díky venlafaxinu, antidepresivu, který má takto korigující funkci vůči neuroleptiku. Ještě doplním, že jsem tentokrát připravena vzdát se svých stravovacích návyků (někdy jím sladké na psychiku), jenom s přípravou pravidelnou jídel do zaměstnání atd. to není úplně ideální protože bydlím na zaměstanecké ubytovně. Také do práce vstávám dost brzy ráno, a bývám tam někdy více než 8 hodin. Ještě se chci zeptat, četla jsem nějaký odborný článek, kde bylo napsáno, že po vysazení atypických antipsychotik, cukrovka často vymizí, nicméně u mě asi vysazení nepřipadá v úvahu. Mockrát Vám děkuji.
  věk: 43 let výška: 164 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milá Magdaléno,

  opravdu, zjevný diabetes zřejmě nemáte, jenom když jíte hodně sacharidů, tak vám glykémie stoupá až do diabetických hodnot.

  Moc vám doporučuji, abyste si stanovila nějaká vlastní pravidla, která budete dodržovat a bude vás bavit je dodržovat (bude to vaší osobní ctí a budete na sebe hrdá, když je dodržíte). Mělo by to zahrnovat pravidelný tělesný pohyb a dodržení určité diety, při které nebudete tloustnout a spíše trochu shodíte. Měla byste upustit od pojídání sacharidů „na psychiku“, to vám stejně nijak nepomůže, jen na sebe budete mít zlost. Raději si na psychiku pořizujte zeleninu, i když je drahá. Pro prevenci a léčbu diabetu 2. typu je dieta to nejdůležitější, lepší než různé léky.

  Je pravda, že různé léky s antidepresivními účinky mají negativní vliv na působení inzulínu. Proto má člověk tyto léky užívat, jen když je to opravdu nutné, to znamená, aby neměl skutečnou depresi. Dnes je užívání různých léků „na psychiku“ velmi rozšířené a někdy zbytečné. Na druhé straně, nikomu bych nepřál opravdovou depresi. Na tu vhodné léky zabírají a jsou velmi užitečné. O tom je ale lépe hovořit s psychiatrem.

  Důležité je zajistit si jiné lepší uspokojení, než je jídlo. Může to být sport, procházky s jinými lidmi, nebo pejskem, učení, kultura a spousta jiných věcí.

  Rohlíky a chleba jsou pro vás v dietě jen zbytečná výplň. V podstatě je k ničemu nepotřebujete než k tomu, abyste si něčím vyplnila žaludek, a to je zbytečné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jeslí může ryžová kaše Děkuji za odpověď Vojtíšek
  věk: 47 let výška: 155 cm váha: 53 kg

  Odpověď

  Dobrý den, abych pravdu řekl, nevím z vašeho dotazu, zda se mám obracet na Hedviku či na Vojtíška a na co se vlastně ptáte. Asi nějaký šotek ještě upravil text, takže se tam píše také něco o jeslích, kde se rýžová kaše možná občas podává.

  Vyjdu z toho, že naše poradna se věnuje pacientům s diabetem, takže asi Hedvika nebo Vojtíšek má diabetes a chce vědět, zda rýžová kaše je vhodná potravina pro osobu s diabetem. Pokusím se tedy odpovědět na tuto otázku.

  Rýže v suchém stavu obsahuje asi z 80% sacharidy. Abychom tedy dobře odhadli, jaké množství sacharidů bude hotové jídlo obsahovat, je dobré vědět, jaké množství rýže pro přípravu kaše použijeme.  Vezmete-li si např. 100 g suché rýže, bude v ní asi 80 g sacharidů. K přípravě použijeme mléko, které má asi 4 g sacharidů ve 100 ml. Navíc, většina lidí si rýžovou kaši sladí, a to buď přímo cukrem nebo nějakou marmeládou. Proto si myslím, že ze 100 g rýže se nakonec připraví velký talíř kaše s téměř 100 g sacharidů, což je porce pro jednoho hladového mladíka nebo 2 dospělé osoby. Není to tedy jídlo příliš vhodné jako hlavní potravina (třeba oběd) pro diabetika. Pokud ji někdo s diabetem má rád, měl by si ji dát jako dezert v malém množství a započítat si ji do denních příjmu sacharidů. Uvedu příklad: K obědu plátek masa se zeleninou, 1 brambora (celkem asi 15 g sacharidů) a k tomu 150 ml rýžové kaše lehce ochucenou ovocnou marmeládou (asi 40-50 g sacharidů celkem). Celý oběd pak bude obsahovat asi 60-65 g sacharidů, což je pro dospělou osobu s diabetem dost a dost.

  Můj závěr: Rýžová kaše není pro osobu s diabetem, zvláště 2. typu, příliš vhodné jídlo. Pokud si ho někdo dá, musí v jídle omezit další sacharidy a nikoliv to brát navíc k ostatnímu jídlu. A množství by mělo být malé - malý talířek či necelý hrneček.

  Jinak to ale jídlo škodlivé není, pouze pokud by se jím chtěl člověk najíst pořádně, spotřeboval by nadměrné množství sacharidů, a to není dobře. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!