Poradna

Obecné

 • Dotaz

  Zaujíma ma Váš názor na liečbu polyneuropatie molekulárnym vodíkom. Ďakujem vopred, Eva

  Odpověď

  Milá Evo, kdybychom hráli na fanty, tak bych musel něco odevzdat, nebo se hned svléknout do naha! O molekulárním vodíku v léčbě diabetické polyneuropatie jsem dosud neslyšel, jen si pamatuju, že když je koncentrace vodíku vyšší než 4%, tak vybuchuje.

  Nicméně váš dotaz mě donutil vyhledat si informace, pokud možno odborné. Existuje totiž velmi mnoho informací neodborných a ty vesměs účinky molekulárního vodíku vychvalují a udávají, že se hodí skoro na všechno. A já jsem člověk velmi kritický a k podobným informacím podezřívavý.

  Je pravda, že vodík je tzv. redukční činidlo a skutečně může reagovat s různými tzv. kyslíkovými radikály. To jsou velmi reaktivní skupiny, které vznikají při intermediárním metabolismu a přičítá se jim řada nejen pozitivních, ale také negativních účinků. Jejich působení se řadí také mezi hlavní příčiny, proč se vyvíjejí některé orgánové komplikace diabetu včetně neuropatie.

  V těle ovšem existuje důmyslný přirozený antioxidační systém a existují také různé součásti výživy či léky, které antioxidační systém posilují (např. tzv. omega 3 nenasycené kyseliny a vitamín E). O tom, zda skutečně pomáhají v léčbě některých stavů či nikoliv se ovšem vede dlouhodobý spor.

  Jak už to u pomocné léčby a doplňků stravy, které nemusí předepisovat lékař a jsou volně prodejné, bývá, jejich sláva je založena na nějakých skutečných vědeckých poznatcích. O působení molekul vodíku (až do koncentrace 3%) existují vědecké doklady. Skutečně reagují s oněmi kyslíkovými radikály, jejichž tvorba byla v pokusech nějak podnícena a potom tlumena vodíkem. Jednalo se ale zejména o izolované buňky nebo tkáně a pozitivní účinek byl prokazován na lepším přežívání buněk mimo tělo. U člověka zatím některé studie prokázaly, že vodík podávaný v malých dávkách (např. rozpuštěný v roztocích přímo do žíly či tepny) nemá závažné nežádoucí účinky. Ale v podstatě nic více. Podávání vodíku se zkoušelo zejména u uměle vyvolaných stavů, kdy se volné radikály zvýšeně tvoří (např. po přerušení krevního oběhu a potom jeho obnovení), nebo také velmi omezeně u pacientů po mozkové mrtvici.

  Dílčích poznatků se pak ujala řada výrobců, a ti nabízejí všelijaké formy pro podávání vodíku, který se uvolňuje v zažívacím ústrojí z tablet, nebo se podává místně. Podle mého názoru to nemůže mít žádný reálný efekt, ale také to neuškodí.

  Pokud jde o diabetickou polyneuropatie, tak ta se u člověka vyvíjí řadu let a základem jejího vzniku je zvýšená glykémie. Dochází k poškození obalů nervových vláken a zhoršené nervové funkci. Nervová vlákna potom u pokročilých forem zanikají. Vlákna po určitou dobu mohou částečně regenerovat, ale samotné nervové buňky, pokud zaniknou, se již obnovují jen minimálně. Zatím není známá žádná léčba, která by růst nervových vláken či regeneraci nervových buněk stimulovala. Pokud vlákna regenerují, často jsou naopak zdrojem potíží, nejsou správně funkční a vyvolávají různé nepříjemné pocity či bolest.

  Léčba diabetické polyneuropatie v současné době spočívá zejména ve snaze tlumit nepříjemné pocity a bolest v oblasti postižených či nedokonale se regenerujících nervů. Prokázaná léčba rozvinuté polyneuropatie zatím neexistuje. Důležité ovšem je snažit se zabránit dalšímu zhoršování. Proto je důležitá zejména správná léčba diabetu. Doporučují se sice také různé vitamíny či antioxidační činidla, ale ta nemají prokázaný efekt. Důležitá je rehabilitace, která vede k uchování funkce stávajících nervových vláken. A jak už to bývá zejména u potíží, na které nejsou známé žádné dobře fungující léky, nabízí se pro jejich tlumení různé metody alternativní medicíny, jejichž efekt není nijak prokázaný. V případě molekulárního vodíku je alespoň v pozadí nějaký skutečný efekt, i když zatím jen z oblasti biochemie a nikoliv medicíny. Jenomže přání se často stává otcem myšlenky. Nápadů mají lidé spoustu. Prokázat ale, že fungují, se podaří jen u mála z nich.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 65 a jsem pravděpodobně ve fázi pre-diabetes (lačná glykémie cca 6). Test oGTT tento stav potvrdil. Praktický lékař mě po 1/2 roce opět posílá na oGTT. Není to moc brzy? Nezatěžuje tento test pak příliš organismus? Děkuji.

  Odpověď

  Milý Pavle, souhlasím s vámi, že pití přeslazeného čaje není nic příjemného, ale jednou za čas to není nic nebezpečného. Test se neprovádí, pokud je hladina krevního cukru nad 7,1 na lačno, protože pak už je jasné, že jde o diabetes.

  Z mého pohledu je to vhodné dělat takto často a) při nejasném výsledku, b) při výzkumném sledování nebo c) když, je pacient příliš zvědavý a stále se ptá, zda tedy má či nemá diabetes a chce něco slyšet.

  Mně by stačilo, kdybych vám vyšetřil jednou za čas glykémii na lačno a glykémii za hodinu po jídle. Už nyní je jasné, že máte lehkou poruchu glukózové tolerance. Měl byste tedy dodržovat správnou životosprávu, občas glykémii zkontrolovat a případně užívat lék metformin jako prevenci, aby se vám porucha nezhoršovala nebo zhoršovala co nejpomaleji.

  V odborných doporučeních jsou dány určité hodnoty glykémie, které se již považují za známku diabetu, takže třeba když na lačno máte (opakovaně) 6,9 mmol/l, tak se tomu ještě neříká diabetes, ale když máte 7,1 (opakovaně), tak již ano. Přesto si myslím, že mezi stupněm poruchy není velký rozdíl a že pro oba nálezy se může použít stejné léčebné doporučení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Vážený pane doktore. Pravidelně si měřím ranní glykemii na lačno a ta se pohybuje od 6-6,8 mmol/l. Zatím beru jen večer Siofor 500. Před oggt testem jsem měl na lačno 6,9, ale po dvou hodinách jen 5. Celý den mám cukr ve zdravých hodnotách jen to ráno ne. Cvičím a jím zdravěji už tři měsíce, ale ranní cukr neklesá. Pomuže mi cvičení atd. i na úpravu ranní glykemie, nebo tu glykemii přes noc upravují jen jen léky? A může se mi pak i zhoršovat ta celodenní glykemie i když ted je ješte v pořádku? Je mi 43let, 188cm,97kg. Děkuji za odpověd a přeji hezký den. Marek

  Odpověď

  Milý Marku, podle toho, co uvádíte, máte tzv.“ porušené hodnoty glykémie na lačno“. To je stav, který se ještě neoznačuje za diabetes a není to ani porušená glukózová tolerance v plném rozsahu. Pro tento stav mám pro vás 3 vysvětlení, z nichž ta první je nejvíce pravděpodobná.
   

  1. Porušená glykémie na lačno se u řady osob zachytí jako projev postupně se zhoršující glukózové tolerance a představuje rizikový faktor pro budoucí rozvoj diabetu 2. typu. Zejména během noci není dostatečně utlumeno vaším přirozeným inzulínem uvolňování zásobní glukózy z jater. Během dne a po jídle vaše sekrece inzulínu postačuje k tomu, aby se glykémie patologicky nezvyšovala. Pro tuto situaci je vhodné předcházet obezitě nižším kalorickým příjmem. Citlivost na inzulín se také zlepšuje pravidelným tělesným pohybem. Z léků je nejvhodnější metformin, jehož dávku je možné výrazně zvýšit, pro vás asi zatím na 850 nebo 1000 mg večer. Metformin tlumí uvolňování glukózy z jater na lačno, tedy zejména během noci. Zvýšená glykémie na lačno za této situace znamená určitý stupeň inzulínové rezistence, která je rovněž rizikovým faktorem pro rozvoj aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. Glykémii máte ale opravdu blízko normálním hodnotám, tak bych se tohoto neobával. Měl byste ale mít zkontrolovanou hladinu krevních tuků, které by měly být v normě. Pokud nikoliv, mohl byste pro jejich snížení užívat vhodné léky. Další důležitou věcí je kontrola krevního tlaku. Ten byste měl mít rovněž v normě.
    
  2. Lehce zvýšená glykémie je charakteristickým znakem jedné z forem silně dědičně vázaného diabetu označované jako MODY2. Toto onemocnění je velmi vzácné, ale lze na něj pomýšlet, pokud se ve vašem pokrevním příbuzenstvu vyskytují další osoby s touto poruchou, a to zejména mladé nebo dokonce děti, většinou bez vazby na obezitu či nadváhu. Přesná diagnostika této poruchy je obtížná a má smysl se do ní pustit jen tehdy, pokud opravdu máte v příbuzenstvu více blízkých s touto poruchou.
    
  3. Pro rozvoj diabetu 2. typu jste poměrně mladý, zejména vzhledem k tomu, že nejste obézní, i když vaše hmotnost je na hranici lehké nadváhy. Nelze zcela vyloučit, že se ve vašem případě jedná o velmi pomalý rozvoj diabetu 1. typu. To by se jistě poznalo časem a na způsobu léčby by to zatím nic neměnilo.

  Rozhodně vám doporučuji pravidelné cvičení. To má v každém případě příznivý vliv na citlivost vašich tkání vůči inzulínu, ale navíc budete fit a cítit se dobře. Dejte také pozor, abyste večer zbytečně moc nejedl, což se samozřejmě týká i případného večerního piva.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Cukrovka 1. typu, lepší čekankový sirup nebo březový cukr? Prosím děkuji za radu. Věra

  Odpověď

  Milá Věro, nejprve vám přeji všechno nejlepší k včerejšímu svátku. Vzpomněl jsem si na to, protože moje máma se také jmenovala Věra.

  Přiznávám se, že nejsem skutečný odborník na umělá sladidla, ale hodně informací můžete najít přímo na našem webu v rubrice Náhradní sladidla.

  Odpovím vám spíše stručně a sdělím svůj názor.

  Xylitol je přirozený rostlinný sacharid (cukr), který se vyskytuje v malé míře i v lidském těle. Je podobný běžnému cukru, má přibližně stejně sladkou chu, ale je méně kalorický (10 g xylitolu odpovídá kaloricky asi 4 g řepného cukru) a méně zvyšuje glykémii, alespoň bezprostředně. Má také trochu projímavý účinek, což se projeví zejména při vyšších dávkách. Používá se v některých potravinách, aby snížil jejich kalorickou hodnotu a také na rozdíl od běžného cukru nezvyšoval riziko vzniku zubního kazu. Sám o sobě ale je přece jen také kalorický a v těle se nakonec částečně přeměňuje na glukózu.

  Čekankový sirup obsahuje zejména polysacharid inulín. Ten se v těle nemetabolizuje a není tudíž vůbec kalorický. Má mírně sladkou chuť, zvláště některé jeho formy. Ze střeva se vstřebává minimálně, působí jako přirozená vláknina v potravě a může mít příznivý vliv na složení bakteriální flóry v tlustém střevě (to znamená, že může podporovat přítomnost příznivě působících bakterií v tlustém střevě, protože ty na rozdíl od člověk jej dokáží metabolizovat). Pokud se přidává do potravin, celkově snižuje jejich kalorický obsah a svojí konzistencí podobnou oleji pomáhá dosáhnout podobného kuchařského výsledku, jako při použití tuku a cukru v potravinách. Čistý inulin nemá výrazně sladkou chuť. Tu inulínu přidávají některé jeho varianty či příměsi. U přípravků, které jsou dostupné v ČR, jsem se ale dočetl, že se do nich vesměs přidává ještě další umělé sladidlo, např. sukralóza. Dává se tam jenom ve skutečně minimálním množství, nicméně je mnohonásobně sladší než cukr, a tak celkový výsledek je sladká chuť čekankového cukru. Jestliže tedy místo běžného cukru nebo medu použijeme čekankový sirup, bude výsledný pokrm méně kalorický, podobně sladký a bude možné použít menší množství tuku k jeho přípravě.

  A nyní moje osobní doporučení: Pacienti s diabetem, zejména druhého typu, by měli mít v dietě omezené celkové množství kalorií. Neměli by také překračovat doporučený obsah sacharidů, který by měl být spíše nižší než vyšší. Měli by se naučit, jaké je složení běžných jídel a měli by si být vědomi, kolik čeho jedí. Čím lépe si osvojí návyk jíst méně kalorické jídlo, tím se jim pravděpodobně lépe podaří diabetes srovnat a budou lépe předcházet komplikacím diabetu. Je to většinou důležitější než celá další léčba.

  Ani tolik nevadí, když snědí něco sladkého, pokud se celkově vejdou do doporučeného limitu. Jídla, která se sladí, navíc sama o sobě již obsahují hodně sacharidů, ať jsou to moučníky či ovocné dezerty. Proto obecně nejsou příliš vhodná, ať už je nakonec přisladíte čímkoliv. Pokud má pacient s diabetem 2. typu velkou chuť na něco sladkého, tak bych mu raději vyhověl normálním zákuskem s běžným cukrem, pokud je na druhé straně ochoten to vyvážit třeba tím, že kompletně vynechá příkrm anebo se potom vydá na hodinovou intenzivní procházku. Určitě ale doporučuji nepřislazovat běžným cukrem žádné nápoje. Je dobré naučit se pít je buď hořké anebo použít skutečně nekalorické umělé sladidlo, např. aspartam a nikoliv xylitol ani čekankový cukr.

  Tak tedy co si myslím, že je lepší? Já bych volil na prvním místě normální zákusek v malém množství. Pokud volit mezi xylitolem a čekankovým sirupem, tak spíše ten čekankový sirup, když se to nepřežene. Sladkou chuť mu dodává další umělé sladidlo (o kterém se nemluví). Inulín a jeho příměsi tvoří hmotu sladidla, lépe se hodí k přípravě některých pokrmů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zajímá mě, jakým způsobem se provádí sledování u dětí s rodinnou zátěží. Sama mám zvýšenou glukózovou toleranci (nebo už mezityp), v těhotenství jsem byla na inzulínu a poměrně vysoké dávky, vždy přes 50 jednotek denně. Moje děti však od porodnice nikdo nesleduje. Nemělo by tomu být jinak, popř. z jakého důvodu? Děkuji za odpověď. Pavla

  Odpověď

  Milá Pavlo, nejprve dvě zdrořilé a úsměvné repliky (s omluvou, ale nedá mi to), potom odpověď.

  1. Máte-li skutečně, jak uvádíte "zvýšenou glukózovou toleranci", tak tedy ve zvýšené míře tolerujete sacharidy a měla byste být tedy proti cukrovce obzvlášť odolná. Tak jste to asi nemyslela.

  2. Pokud jsou vaše děti chlapci, tak bych se ani tolik neobával, že by po vás zdědili těhotenskou cukrovku. Ale znám případy, kdy otcové během těhotenství své manželky nabírají váhu stejně, nebo ještě více než ona a pak jsou diabetem také často ohroženi.

  3. Teď už vážně: Těhotenská cukrovka vzniká u predisponovaných žen v době, kdy hormonální a metabolické změny v těhotenství vystavují tělo velkým nárokům. Zejména se jedná o sníženou citlivost vůči inzulínu a tedy stav, který se podobá diabetu 2. typu. Projeví se nejčastěji u žen, které k diabetu 2. typu mají vlohy, které se projeví právě během těhotenství. Diabetes často po porodu ustoupí, ale zejména pokud žena včas patřičně nezhubne a nehlídá si svoji životosprávu, diabetes u ní může trvat dále. To samozřejmě není jediná možnost. Může se jednat i o pomalu se rozvíjející diabetes, jehož vznik se urychlí těhotenstvím, nebo i projev jiných vzácnějších forem. Diabetes 2. typu je ale zdaleka nejčastější, a jak známo, vlohy pro jeho rozvoj jsou značně dány geneticky, ale také sociálně. Ta genetická složka se ve většině případů projeví až v dospělosti a spíše ve vyšším věku, tedy za normálních okolností rozhodně ne u dětí. Ta sociální složka je dána tím, že diabetes vzniká častěji u rodičů, kteří hodně jedí a méně se pohybují a tento způsob života často odkoukají i mladí rodinní příslušníci.

  Pokud jde o prevenci diabetu u vašich dětí, tak zejména doporučuji učit je správné životosprávě. Měli by tedy pokud možno být štíhlí a co nejvíce se pohybovat a jejich strava by měla být pestrá, obsahovat hodně ovoce a zeleniny, přiměřeně bílkovin a poměrně málo živočišných tuků. Kromě toho by jejich pravidelná lékařská kontrola, která postačuje lx ročně, měla zahrnovat také stanovení glykémie, pokud není nějaký jiný důvod, proč to dělat častěji.

  Diabetu 1. typu zatím nijak předcházet u dětí neumíme. Přesto je pro děti z rodin, kde někto má diabetes 1. typu, vhodné dodržovat stejné doporučení, jako to uvedené výše. Glykémie by se u nich měla vyšetřovat zejména v průběhu vážnějších onemocnění, aby se náhodou nezanedbaly příznaky počínajícího diabetu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

 • Dotaz

  Dobrý den, v lékárně byl výpadek Glucophage, magistra mi doporučila místo něj Metformin. Jaký je v tom rozdíl? Metformin je navíc bez doplatku. o víc než sto korun levnější. Děkuji za info. Eda

  Odpověď

  Milý Edo, metformin je již dlouho používaná látka v léčbě diabetu 2. typu. Je to základní lék, který se při dobré toleranci hodí pro většinu pacientů. Podle potřeby se pak k němu mohou přidávat léky další. O tomto léku se můžete také dočíst na našich stránkách v rubrice Aktuality.

  Protože se jedná o lék již starší, nejsou pro jeho výrobu a prodej platná už žádná patentová práva. Z tohoto důvodů metformin vyrábí a distribuuje řada firem. Konečné přípravky se pak mohou lišit obsahem účinné látky (většinou 500, 850 či 1000 mg), ale také formou přípravy konečného produktu. Například přípravky označované přídomkem XR jsou v tzv. mikrokrystalické podobě, co vede k pomalejšímu uvolňování v zažívacím ústrojí a lepšímu vstřebávání. Pomocné látky mají také vliv na vzhled tablety a případně na pocity při jejím polykání.

  Nejdůležitější ovšem je, že všechny přípravky obsahují stejnou účinnou látku a mohou a mohou se zaměňovat, i když není správné dělat to příliš často. Žádné dva různé přípravky s metforminem nemohou být identické ve všech ohledech, jak jsem už vysvětlil, a tak může někomu vyhovovat jeden přípravek více než jiný.

  Obecně patří metformin mezi léčiva levná. To oceňují zdravotní pojišťovny a případně pacienti, protože nemusejí na lék zpravidla doplácet. Pro výrobce na druhé straně to může být i nevýhoda a někdy ani nestojí za to lék dále vyrábět nebo důsledně dbát o to, aby ho bylo stále na regálech dostatek. Výrobcům navíc zkomplikovalo život nové opatření, které vyžaduje, aby každý lék nyní obsahoval na svém obalu tzv.

  FMD kód. Jeho přítomnost je vyžadována evropskou směrnicí a jejím cílem je předcházet  vstupu padělaných léčivých přípravků na trh. Padělané přípravky mohou být totiž ještě levnější, nicméně nedávají žádnou záruku, že v krabičce je určitě to, co tam má být a že je to ve správném množství.  Tento kód pomáhá také k identifikaci léků, které byly dodány do prodeje v jedné zemi, ale poté se dostávají do země jiné. U nás jsou mnohé léky levnější než vzahraničí. Jejich nákup ve velkém a prodej jinde pak může vést ke snadným výdělkům ale také k tomu, že určitý lék není potom u nás dostupný, protože jej překupníci převezli jinam (tomuse často ale nedá vyhnout, protože překupníci jsou často ochotni vytvořit úplně nové balení s tiskem, který odpovídá příslušné zemi, kam se vyveze).

  Proč není dostatek všech přípravků s metforminem, které jsou u nás registrovány? Na to nemohu odpovědět zcela přesně. Důvody ale mohou být: re-export výrobků určených pro ČR do jiných zemí, potíže při zavádění nově požadovaných FMD kódů na každém balení (pro firmu je to náročné), a konečně, relativně nízká cena metforminu, která činí tento lék pro výrobce málo zajímavým.

  Obecně ale platí: Přípravky obsahující metformin ve stejné dávce můžete zaměňovat. Pokud vám nový přípravek bude vyhovovat a bude bez doplatku, tak u něho zůstaňte i v době, kdy bude Glucophage opět dostupný.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má léčba Warfarinem vliv na hladinu cukru v krvi. Jsem diabetik 1. typu. V poslední době jsem měla několik hypoglykémií po obědě. Děkuji Ludmila

  Odpověď

  Milá Ludmilo, Warfarin sám o sobě glykémii nesnižuje ani nezvyšuje. Je to ale lék s řadou lékových interakcí a mezi ně patří i vytěsňování z vazby na krevní bílkoviny některých léků, z nichž u diabetiků (2. Typu) se to týká zejména derivátů sulfonylmočoviny. Ty pak mohou skutečně mít větší účinnost.

  Vy ale užíváte inzulín, a na ten warfarin nepůsobí. Zvláštní kapitolu pro pacienty léčené warfarinem máme i na našem webu. Kapitola se jmenuje Cukrovka a warfarin.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru metformin a Trulicity, měla jsem třetí injekci a je mi vždy tři dny těžko od žaludku. Je to v pořádku? Dana

  Odpověď

  Milá Dano, lék Trulicity (dulaglutid) má řadu příznivých účinků na glukózovou toleranci. Jedním z nich je ovlivňování rychlosti trávení a pohybu žaludku a střev. Působí také centrálně na mozek tím, že navozuje pocit sytosti. Oba tyto účinky mohou být příčinou nevolnosti, která je také nejčastějším nežádoucím účinkem tohoto léku. Mírnější stupeň nevolnosti, zvláště když byste se chtěla znovu najíst, může být i žádoucí, protože vede ke snížení příjmu potravy, což se projeví nižšími glykémiemi a případně dlouhodobě hubnutím.

  Doporučuji vám proto, abyste, pokud obtíže nejsou příliš velké, v léčbě pokračovala. Po určité době se tyto nežádoucí účinky většinou zmírní či zmizí.

  Lék se podává ve dvojím dávkování: 0,75 mg nebo 1,5 mg. Pro vás by zatím bylo vhodnější to nižší dávkování.

  Pokud by vaše potíže byly velké, samozřejmě by bylo lepší léčbu přerušit nebo ukončit. O tom se ale poraďte s vaším ošetřujícím lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  posíláme Vám odkazy na zajímavé články o GLP-1

  Projekt cukrovka jinak

  Moderní léčba cukrovky 2. typu aneb agonisté receptorů GLP-1 stručně a jasně

  Aplikace GLP-1 agonistů

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu. Jsem diabetička na inzulínu. Poslední měsíce mám problém s tím, že mi dost stoupají glykémie v noci. Bývá to tak, že jdu spát, mám glykémie kolem 5 nebo 6 a jen co odbije půlnoc vyletí glykémie na 12 až 15. Mám senzor, takže to vidím na grafu. I když si připíchnu nemá to vliv. Nyní jsem si zvýšila noční inzulín(Lantus) z 15 na 17 a též se nic nezměnilo. Nevím zda ho mám zvýšit ještě. Léčím se se štítnou žlázou(Euthyrox) a před čtyřmi měsíci mi byl zjištěn chronický zánět žaludku(chodím na injekce B12). Napadlo mě, zda to s tím nemůže souviset. Časově by to odpovídalo. Předem děkuji za odpověď. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, udržet dobrou glykémii až do rána a přitom nemít hypoglykémii, to je jeden z nejtěžších úkolů inzulínové léčby. V prvé řadě bych doporučil ověřit, zda nemáte příliš velké večeře či zda si zbytečně nedáváte druhou večeři. Sacharidy se mohou během noci pomalu trávit řadu hodin, zvláště když jich je více. Doporučil bych tedy jejich dávku lehce snížit.

  Druhou možností je pochopitelně zvýšit dávku Lantusu. Efekt se nemusí projevit hned a navýšení o 2 jednotky je docela malý rozdíl.

  Jiná možnost, která by poskytla vhodné řešení, se nenabízí. Hyptyreóza a chronický zánět žaludku spolu mohou souviset, spolu s diabetem se jedná o autoimunitní onemocnění. Ale zlepšení vám může přinést jen jedna z výše uvedených možností, připadně kombinace obou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám cukrovku 2. typu, píchám si 2x denně inzulín a večer ještě 1 tabletu Metforminu 500mg. Paní dr. mně přidala Jardiance 10 mg, cukr klesl na 7, ale mám svědění v přirození. Co můžete poradit, děkuji za odpověď. Milena

  Odpověď

  Milá Mileno, lék Jardiance (empagliflozin) dobře funguje a dokonce je možné jej kombinovat s metforminem v jedné tabletě. Přípravek se jmenuje Synjardy (empagliflozin + metformin). Jeho výhodou je, že působí úplně jiným mechanismem než ostatní léky a většinou má poznatelný efekt. Také se po něm nepřibírá na váze, spíše naopak.

  Působí tak, že v ledvinách se nestačí zpětně vstřebávat glukóza, která se dostává při filtrování krve do prvotní moče. V důsledku toho se cukr vylučuje ve zvýšené míře močí, a to tím více, čím má člověk vyšší hodnotu glykémie. Lék kromě toho také mírně snižuje krevní tlak a působí preventivně na srdce i na ledviny.

  Nevýhodou léků jako jsou Jardiance i Synjardy ovšem je ta přítomnost cukru v moči. Sladkou moč totiž mají rády bakterie a kvasinky. Tím zvláště u některých osob stoupá nebezpečí močových infekcí a kvasinkového postižení v okolí vyústění močové trubice, což je u mužů předkožka a u žen stydké pysky, abych se vyjádřil medicínsky (ale slovo „přirození“ je přirozenější).

  Pokud nejsou vaše obtíže příliš závažné, doporučuji vám, abyste zvýšenou měrou dbala na hygienu, např. kompletním osušením či opláchnutím a osušením. Tím se odstraní zbývající kapky moče obsahující cukr, tedy potravu pro kvasinky. Kromě toho byste po nějakou dobu měla používat nějaký protikvasinkový krém nebo mast, např. Fungicidin mast či Canesten krém. Potíže by měly brzy ustoupit. Zejména pokud povede podávání léku ke zlepšení glykémií, bude také v moči toho cukru méně.

  V opačném případě, když se potíže zhorší nebo budou příliš veliké, musela byste lék na chvíli vysadit a případně s ním znovu začít za pár dní. Jsou osoby, které kvasinkovou infekcí trpí hodně. V takovém případě lék typu Jardiance nemohou používat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a doplňky stravy

 • Dotaz

  Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Syn, je mu 25let - diabetik 1. typu, je po akutní operaci nádoru varlete. Může užívat Wobenzym pro urychlení hojení operační rány? Děkuji za odpověď. Marcela.

  Odpověď

  Milá Marcelo, pro vašeho syna bude z hlediska diabetu důležité, aby měl co nejlépe vyrovnané glykémie a přijímal normální stravu. Měl by si určitě pravidelně měřit glykémie nejméně 4x denně a případně používat senzor, aby jeho hodnoty byly pokud možno v rozmezí 4,5 - 10 mmol/l. To dává dobré předpoklady pro hojení.

  Lék Wobenzym určitě užívat může, průběh diabetu to nijak neovlivní. Udržování dobrého vyrovnání diabetu je ale mnohem důležitější, a proto bych peníze vynaložené na nákup tohoto poměrně drahého léku mnohem více doporučoval investovat do pomůcek na měření glykémií.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  V doporučených indikacích Wobenzymu je nejblíže Vaší ozázce doporučení podpůrné léčby některých pooperačních stavů. Je zde také uvedeno, že působí proti otokům, zánětům, zlepšuje krevní oběh v drobných cévách a tím usnadňuje hojení.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 58 let a mám cukrovku II. stupně. Byl mi nasazen Metformin 500 mg. Beru 2 tablety denně. Cukr při posledním měření 7,2. Oční lékař mi předepsal Gingio 80 /1 tabletu denně/. Po 14 dnech užívaní se mi zvedl cukr na 9,2. Myslíte si, že to může mít souvislost ? Děkuji za odpověď. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, přípravky obsahující výtažky z gingo biloba se používají jako pomocné léky u nemocí krevního oběhu, při špatném prokrvení, ke zlepšení paměti či funkce centrálního nervového systému a také u očních chorob. Jsou považovány skutečně za léky doplňkové, nehodí se k léčbě závažnějších poruch. Mají dobrou toleranci a málo nežádoucích účinků. Glukózovou toleranci nezhoršují, často jsou naopak podávány při diabetu, i když příliš velký účinek od nich očekávat nelze.

  Nemyslím si proto, že by vaše lehce zhoršená glykémie byla vyvolána tímto lékem.

  Při diabetu glykémie kolísají a závisejí na příjmu potravy, pohybu a samozřejmě na léčbě.

  Metformin je základním lékem při diabetu 2. typu. Zlepšuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a snižuje novou tvrobu glukózy v těle ze zásobních látek v játrech. Jeho dávkování je poměrně široké, od 500 do 2000 mg, někdy i 3000 mg denně. Způsob léčby se určuje podle hodnot glykémií na lačno i po jídle a podle hodnoty glykovaného hemoglobinu. Nejlepší je, když má pacient osobní glukometr a glykémie si sám kontroluje. Pak může sám vypozorovat, zda dostatečně dodržuje léčebný režim a zda jeho léky dobře fungují. Většinou při tom zjistí, že kolísání hodnot může být dost velké a z jednoho měření se toho nedá moc vyvodit, leda že je léčba zcela špatná, když náhodná hodnota je velmi vysoká.

  Jako první opatření bych ve vašem případě volil omezení sacharidů v dietě a z dlouhodobého hlediska vůbec snížení kalorického příjmu. Také byste se měl pravidelně pohybovat, nejlépe aspoň po dobu 150 minut týdně tak, abyste přitom byl zadýchaný a nechtěl si při tom povídat. Pokud by vám hodnoty neklesaly na lačno pod 6 mmol/l, měl byste určitě zvýšit dávku metforminu a případně přidat ještě některý s řady dalších dostupných léků. Velmi by vám pomohlo monitorování glykémií, i když u osob, které nejsou léčené inzulínem, pojišťovny hradí jen omezený počet testačních proužků. Vyplatí se si sám dokupovat další a být si jist, že se léčíte dobře.

  Gingio bych ale ze zhoršení nevinil, je v tom nevinně. Pokud by mi ale testační proužky připadaly drahé, tak bych si je koupil místo přípravků z gingo biloba, za které se také musí platit, ale jejich pozitivní účinky nejsou příliš prokázané.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dcera je od října 2018 stále ve fázi prediabetu - diagnostikován diabetes I., kdy má pozitivní autoprotilátky. Snažíme se beta buňky co nejvíce šetřit a zajímalo by mne, zda by mohlo proces vývoje diabetu I. zpomalit užívání gelu Aloe Vera LR. A případně v jaké dávce dceři podávat, dcera má 13 let, váha 48 kg. Mockrát Vám děkuji za posouzení a odpověď. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, diabetes mellitus 1. typu je způsoben postupným poškozením a zánikem beta buněk pankreatu, v nichž se tvoří životně důležitý hormon inzulín. Poškození beta buněk provádí tělu vlastní imunitní systém. Mechanizmus poškození beta buněk je nyní celkem dobře popsán, ale není dosud známo, jaká je toho příčina.

  Do současné doby se testovala řada postupů, jak již diagnostikovaný a pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu zastavit, aby nedošlo k úplné destrukci beta buněk. Některé léky se ukázaly jako účinné, ale způsobovaly vedlejší nežádoucí účinky, které zatím neospravedlňovaly použití těchto léků mimo kontrolované klinické studie. Trvání účinku bylo navíc jen dočasné a po ukončení léčby za určitou dobu pokles produkce vlastního inzulínu nadále pokračoval.

  Kromě vědecky odůvodněných a dobře kontrolovaných klinických studií, pacienti sami, nebo různí léčitelé zkoušeli různé metody, jak rozvoj diabetu zastavit. Tyto postupy ale nebyly nikdy věrohodně doložené, takže jejich výsledkům nemůžeme věřit.

  Produkty aloe vera patří, alespoň z hlediska bezpečnosti, k dlouhodobě používaným léčivým prostředků. Nejedná se vesměs o skutečné léky, jejichž používání je kontrolováno a regulováno odbornými komisemi a legislativou, ale o tzv. dietní doplňky. Je na ně povolena reklama a výrobci nemusejí vědecky dokládat jejich účinnost a bezpečnost. O tom, že by produkty aloe vera skutečně nějakým způsobem pomáhaly léčit diabetes 1. typu, neexistují žádné přesvědčivé doklady a z odborného hlediska k tomu neexistují ani žádné opodstatněné předpoklady.

  Zvláště pak dítěti bych rozhodně nic podobného nepodával. Pravděpodobně by mu to nijak neuškodilo, ale zbytečně by to odvádělo pozornost od nutnosti přijmout rozvíjející se nemoc, se kterou se bude muset vyrovnat. Monitorování glykémií a technické prostředky pro aplikaci inzulínu jsou dnes na vynikající úrovni. Dítě by se s nimi mělo hned naučit dobře pracovat a mělo by vědět, že udržovat dobré glykémie je nejen nutné, ale také proveditelné.

  V současné době probíhají některé nové intervenční studie, jejichž cílem je na vědeckém základě usilovat o zpomalení ztráty beta buněk. Jsou zpravidla tzv. kontrolované, to znamená, že určitým způsobem je léčena jen část účastníků, zatímco jiní dostávají tzv. placebo, aby bylo skutečně možné poznat, zda má léčba nějaký efekt. Jinými slovy to ale znamená, že se ještě nejedná o skutečnou léčbu, ale o výzkum. Pacienti se takových studií účastní po získání podrobných informací, jak studie probíhá a jaká může přinášet rizika. Vstup do studie je zcela dobrovolný, u dětí je nutný souhlas rodičů. Účast ve studii většinou ale nemůže zatím mít pro konkrétní osobu skutečný přínos. Hlavní přínos spočívá v tom, že se pokud možno bezpečným způsobem testuje nová hypotéza a pokud se ukáže jako správná, může přinést prospěch pro další pacienty.

  Ale abych nebyl k Aloe nespravedlivý: výtažky z této rostliny používá lidstvo již po tisíce let k nejrůznějším kosmetickým, renenerativním a léčebným účelům. Působí hojivě, zklidňuje kožní záněty a uvádí se, že potencuje účinky antidiabetických léků u pacientů s diabetem 2. typu. I na našich stránkách se této rostlině z hlediska použití při diabetu věnujeme v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám Cukrovku 2. typu, neberu léky, ani inzulin, jsem jenom na dietě. Chtěla bych se zeptat, jestli mohu užívat Inca Collagen. Bojím se, aby se mi nezhoršil cholesterol nebo glykémie, mám ji dlouhodobě v pořádku, ale v poslední době se mi zhoršila kvalita vlasů, našla jsem na internetu protichůdné rady. Děkuji Ivana

  Odpověď

  Milá Ivano, to je dobře, že si při léčbě diabetu vystačíte jen s dietou. Přesto si své výsledky pravidelně kontrolujte, snažte se být štíhlá, jezte dostatek zeleniny a vitamínů, dejte si také zkontrolovat funkci štítné žlázy. Zdravá nízkokalorická dieta je důležitá nejen pro udržení dobré léčby diabetu, ale také pomáhá správnému růstu vlasů.

  Osobně si myslím, že kolagen přijímaný ve formě tablet či prášku účinkuje jen omezeně. Pokud se zdravě stravujete, nemusela byste jej potřebovat. Kolagen je přirozená bílkovina a ve střevě se štěpí trávicími enzymy a pak se vstřebává. Obsahuje hojně aminokyselin (složek bílkovin), které jsou potřebné pro správnou stavbu vaziva, které představuje velkou součást těla. Tyto aminokyseliny jsou také obsažené ve vlasech. Za normálních okolností jich však není v těle nedostatek, zejména pokud nejste vegetariánka.

  Přípravek Inca Collagen můžete v doporučených dávkách v klidu užívat. Nemělo by vám to nijak škodit, zvyšovat glykémii ani hladinu cholesterolu. Za důležitější ale považuji správnou kontrolu diabetu a pro jistotu ověřit funkci štítné žlázy. Její porucha se často pojí s diabetem 2. typu a může být spojena s poruchou růstu vlasů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohu při cukrovce užívat Pharmaton geriavit na posílení organizmu po prodělaném zápalu plic?

  Odpověď

  Milá Hanko, Geriavit je jistě kvalitní přípravek obsahující převážnou většinu vitamínů, které lidé potřebují, a k tomu ještě jednak některé další důležité doplňky potravy, jako je např. železo, vápník, lecitin a mnoho jiných látek. Obsahuje také podíl ženšenu, o kterém se říká, že „posiluje organismus“ a „zlepšuje imunitu“. Nemá zásadní kontraindikace, což by znamenalo, že se nemá za určitých okolností podávat. O možných příznivých účincích ženšenu si můžete přečíst také na našich stránkách v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka, odkaz Ženšen pravý (Panax Ginseng).

  Dávky vitaminů a dalších látek jsou v přípravku Geriavit přiměřené a odpovídají zhruba denní potřebě dospělého člověka, takže pokud byste užívala 1 kapsli denně, nebude vám hrozit předávkování žádným vitamínem. Jde o přípravek s velmi dobrou reputací, takže vzbuzuje důvěru, že deklarované látky tam opravdu jsou a to v uvedeném množství. Ženšen je tam jako přídavek. Tradičně se např. v Číně používá „proti stárnutí“, a proto bylo složení Geriavitu upraveno tak, aby vyhovovalo spíše starším osobám. Geriavit je také spíše dražší, než jiné vitamínové doplňky potravy, ale zato poskytuje jistotu, že budete mít zajištěný každodenní přísun vitamínů a jiných důležitých látek.

  Osobně si myslím, že pokud je vaše strava dostatečně pestrá a obsahuje dostatek ovoce a zeleniny, vápníku a železa, tak byste žádný podobný přípravek užívat nemusela. Máte-li ale pochybnost, že tomu tak skutečně je, může být Geriavit pro vás velmi vhodným doplňkem. Podobné doporučení bych vám také dal, pokud byste např. dodržovala vegetariánskou dietu, redukční dietu nebo trpěla nějakým střevním onemocněním, které může vstřebávání některých látek zhoršovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

 • Dotaz

  Léčím se 20 let s diabetem 2. typu. Nejprve prášky, v posledním půl roce inzulin. Přibližně před měsícem jsem začal mít problémy s pálením kůže na vnější straně nártu levé nohy. Pálení je tak silné, že mi brání ve spaní. Během dne žádné potíže nemám. Prosím, zda existuje nějaká znecitlivující mast, která by mi pomohla snížit pálení, abych se mohl vyspat. Děkuji.

  Odpověď

  Milý Zdeňku,

  podle toho, co píšete, se nejspíš bude jednat o projev diabetické polyneuropatie. V prvé řadě je však nutné vyloučit nějakou místní příčinu pálení kůže, což může být třeba ekzém, otlak, počínající infekce nohy nebo nějaké plísňové onemocnění kůže. Měl byste asi proto nejprve navštívit kožního lékaře, abyste tuto možnost vyloučil.

  Diabetická polyneuropatie je ale vyvolána dlouhodobě nedostatečným vyrovnáním diabetu. Probíhá často ve vlnách, takže je možné, že se potíže samy zlepší, ale základním opatřením je co nejlépe vyrovnat diabetes. Jinými způsoby se polyneuropatie léčí obtížně. Existuje spíše řada způsobů pro tlumení subjektivních obtíží. Neurologové často doporučují kůru vitaminy, např. Multivit.  Z léků, které potlačují nepříjemné pocity či bolest vznikající z důvodů diabetické polyneuropatie, často dobře funguje například Lyrica, kterou musí předepsat diabetolog či neurolog. Ostatně, neurologické vyšetření ke stanovení stupně diabetické polyneuropatie byste měl podstoupit v každém případě.

  Proti bolesti působí místně např. gely Mesocain nebo Lidocain emulgel či Lidocain spray. Není to ale vhodný způsob léčby na diabetickou polyneuropatie. Spíše bych tedy doporučoval zkusit tu Lyricu. Potíže se objevují hlavně v noci, kdy se člověk ničemu intenzivně nevěnuje. Během dne bolest často přehluší běžné starosti či pohyb. V každém případě je vhodná rehabilitace, pohyb, dobrá obuv, promazávání kůže běžnými krémy (např. Excipial Lipolotio).

  Jinak je ale diabetická polyneuropatie širší problém, který si zaslouží podrobnější vyšetření a také poučení. Je to častá komplikace diabetu a pacienti by o ní měli vědět.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám Xultophy a Metformin s velmi dobrými výsledky jak hladiny cukru, tak snižování váhy. Ale trpím těžkými zácpami, které se před nasazením léků neobjevovaly. Jak jsem se dočetla, může to být jedním z vedlejších účinků. Tuto kombinaci léků užívám cca 3/4 roku a díky dobrým výsledkům nechci žádat o změnu medikace. Nevím však, jak si se zácpami poradit. Jím poměrně hodně vlákniny, zkouším různé bylinné čaje, pití olivového oleje na lačno. Žádné "zázračné" výsledky to ale nepřináší. Můžete mi prosím poradit? Předem děkuji. Jana

  Odpověď

  Milá Jano, obecně bych řekl, že ani jeden z těchto léků nepůsobí častěji zácpu, spíše naopak. Připouštím ale, že reakce může být individuální. Možná také když méně jíte, tak máte méně stolice oproti době, kdy jste jedla více a možná i nějaké ne úplně vhodné věci, které častější stolici podporují, a nyní na ně nemáte chuť.

  Já vám rozhodně doporučuji pokračovat v této nové léčbě. Zároveň ale radím, abyste zvýšila příjem zeleniny, která obsahuje hodně vlákniny. Za šetrné projímadlo považuji např. laktulózu, což je látka, která se ze zažívacího traktu nevstřebává a zvyšuje objem vody ve stolici. Přípravky se jmenují např. Duphalac (v roztoku nebo v sáčcích) nebo Lactulosa Biomedica. Na tento lék nevzniká návyk, jako na některá jiná projímadla.

  Také upozorňuji, že zácpa nemusí vždy souviset s nově nasazenými léky, jak by se někdy mohlo zdát. Obecně se doporučuje, aby každá osoba starší než 60 let podstoupila preventivní vyšetření kolonoskopií, která může včas odhalit některá léčitelná onemocnění tlustého střeva.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetik léčený inzulínem. Už několik dní se mi stane že 2-3 hodiny po obědě se mi rapidně sníží cukr. Měřil jsem se před obědem to mám cukr 7 - 8 jednotek a po obědě kolem 14 hod. mám kolem 3,5 a je mi špatně. Už mi rodina volala i pomoc. Prosím o radu, od své MUDr. jsem se rady nedočkal. Řekla mi pouze, že málo jím.

  Odpověď

  Vážený pane, pro lépe mířenou radu mám od vás málo informací. Je ale pravděpodobné, že si podáváte inzulín před jídly, např. tedy rychlý inzulín před obědem 7 – 8 jednotek.

  Reakce na inzulín je individuální a samozřejmě velmi záleží na tom, co konkrétně jíte a zejména kolik je v jídle obsaženo sacharidů. Měl byste mít s pomocí vašeho lékaře či edukační sestry zjištěno, kolik jednotek asi potřebujete na 10 g sacharidů v jídle a podle toho si vypočítat vhodnou dávku.

  Nejpravděpodobnější je, že si opravdu podáváte příliš velkou dávku inzulínu s ohledem na to, co sníte. Dávku byste tedy mohl snížit, případně byste mohl mít v jídle větší množství sacharidů, pokud máte hlad a nemáte nadváhu. Také byste mohl asi 2 hod. po jídle sníst malou svačinu, např. nějaké ovoce, kousek pečiva apod., podle toho, co máte rád, abyste hypoglykémii předešel.

  Určovat dávky inzulínu a zjišťovat množství sacharidů ve vaší dietě byste se měl naučit sám. Lékař by vám měl rámcově doporučit způsob léčby, druh inzulínu a dávky orientačně. Vy byste to ale měl umět dolaďovat a přizpůsobovat vaším glykémiím, pohybové aktivitě a plánovanému jídlu.

  Zatím tedy doporučuji si měřit glykémii asi 90 minut po jídle, abyste hypoglykémiím předešel. Podle výsledků se pak pokusíte vhodně upravit dávky inzulínu nebo množství sacharidů v dietě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz, přítel 41 let je od devíti let na inzulínu, nyní po transplantaci rohovky, krvácení do očního pozadí, vysoký tlak v očích, s tímto vším se léčí ve vojenské nemocnici v Praze, je to následek dlouholeté cukrovky. Již minimálně 10 let má problém poznat, že mu klesá cukr a není schopný toto rozpoznat, jeho záchvaty vedou k těžkým úrazům, následným zlomeninám, těžkému bezvědomí, krvácení do mozku a podobným těžkým úrazům.

  U koho máme začít řešit tento problém, na koho konkrétního se můžeme obrátit, kdo by nám pomohl ohledně transplantace slinivky. Lékař ke kterému chodí o tomto problému ví, ale žádné informace konkrétní mu na dotaz neuměl zodpovědět a ani mu neporadil na koho a kam se může obrátit. Prosíme o pomoc a děkujeme, Jana

  Odpověď

  Milá Jano, jen na okraj: 

  Jsou to ti mužští nemehla. Vždycky to za ně vyřizují matky, manželky, přítelkyně. Člověk potom ale neví, zda si to skutečně přejí, nebo zda to ta žena dělá proti jejich vůli. No, vlastně jim trochu závidím.

  Myslím, že nejlepší bude, když lékař, který vašeho přítele ošetřuje, pošle žádost nebo e-mail (heje@medicon.cz) na Kliniku diabetologie Centra diabetologie IKEM. Tam žádost bude rychle posouzena a bude-li možnost transplantace pro vašeho přítele skutečně připadat v úvahu, bude tam pozván k vyšetření. V každém případě to ale musí být jeho vůle. Předpokldávám, že vyšetření bude trvat asi týden a velmi pomohou kopie předchozích vyšetření a zákroků, které podstoupil.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dcera se léčí s diabetem 1.typu od 12 let, od začátku velmi rozkolísané hodnoty. Po roce diagnostikována celiakie, rok drží bezlepkovou dietu. Asi dva měsíce se zdálo, že se hodnoty glykémie začínaji rovnat, bohužel s nástupem menstruace (před pěti měsíci první), dochází k velmi častým hypoglykémiim. I když snížíme velmi inzulín, senzor nás několikrát denně i v noci varuje před hypo. Dcera se klepe už u hodnoty 4 a během pěti minut, než vycucá hroznový cukr se dostane na hodnoty okolo 3. Samozrejme jsme zvýšili i jednotky jídla. Byla i dvakrát v nemocnici na srovnání, nebylo zjištěno, že děláme někde chybu. Problem je, že je dcera s poklesů velmi vyčerpaná a musí třeba zůstat den doma doslat se, školu by nezvládla. Po ukončení menstruace, jde glykémie nahoru, zase tedy zvyšujeme inzulín a hodnoty vylitnou třeba nad dvacet. Už je to velmi vyčerpávající, dcera je velmi zodpovědná a je i pod naším dohledem. Na koho se máme obrátit, naše lékařka, veškeré výkyvy vysvětluje vlivem psychiky. Velmi děkuji za jakoukoliv radu. Martina

  Odpověď

  Milá Martino, vaše dcera jistě chodí do ambulance dětského diabetologa, který má s podobnými problémy u dospívajících dívek větší zkušenosti. Já mohu odpovědět jen obecně. Vše se samozřejmě točí kolem toho, jak kvalitně si vaše dcera monitoruje glykémie a jak je ona schopna reagovat včas na měnící se potřebu inzulínu, respektive citlivost vůči němu.

  Ta se u některých žen mění během menstruačního cyklu a spíše se snižuje na jeho konci (je proto potřeba více inzulínu) a s nástupem krvácení pak zase stoupá, takže může stačit inzulínu méně. Snadno se pak může stát, že si pacientka koncem cyklu spíše zvyšuje dávky, aby nebyly glykémie příliš vysoko. Když se jí podaří glykémie „zkrotit“, nastává změna, potřeba inzulínu klesá a pokud se dávky zase včas nesníží, vznikají snadno hypoglykémie.

  Vaše dcera podle všeho používá kontinuální senzor glykémií a pravděpodobně si také dodává inzulín pomocí pumpy. Ta se dá určitým způsobem naprogramovat, aby se během měsíce mohl nastavit profil „normální“, používaný nejčastěji, a další 2 profily např. „před menses“ a „po menses“. Ke konci cyklu by podle svých zkušeností mohly být použity trochu vyšší rychlosti bazálních dávek, např. o 10 – 20 % větší a od začátku krvácení zas již rychlosti normální, nebo po určitou dobu dokonce snížené, např. o 10-20 % oproti hodnotám uprostřed cyklu.

  Navrhoval bych také, aby byl senzor glykémií nastaven tak, aby před hypoglykémií varoval vaši dceru dříve, např. již při hodnotách kolem 5,5 mmol/l a zejména pak, aby reagoval na rychlý pokles glykémie včasným varováním, např. když v noci glykémie rychle klesá s 9 na 7, protože se dá čekat, že pokles bude pokračovat. Vaše dítě si potom pokles včas uvědomí a může např. sníst nějaké ovoce nebo vypít malé množství džusu, zvláště pokud by hodnoty dále klesaly.

  Dnes existuje i možnost, že senzor varuje třeba rodiče, které pak mohou i během noci dítě zkontrolovat (přenos po internetu do jejich mobilního telefonu). Asi o tom víte, ale některé pumpy lze dnes naprogramovat i tak, že pokud glykémie klesá pod určitou hodnotu, dodávka inzulínu se přechodně zastaví, dokud se pokles nezastaví nebo nedojde k mírnému vzestupu. Je to výhodné zvláště v noci.

  Pokud jsou nyní hypoglykémie tak ostré, jak uvádíte, tak bych alespoň na nějakou dobu slevil z požadavku mít hodnoty glykémií příliš blízko normálu. Cílové hodnoty by tak mohly po nějakou dobu být raději 6 – 8. Je to určitě lepší, než když jsou hodnoty vynikající, glykovaný hemoglobin téměř v normě, ale příliš často se vyskytnou hypa, která z člověkem „zatočí“ tak, jak popisujete.

  Omlouvám se svým pediatrickým kolegům a znovu doporučuji, ať to podrobněji proberete s nimi.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a těhotenství

 • Dotaz

  Dobrý den, ve 27 tt mi byla zjištěna těhotenská cukrovka, ve 29tt jsem byla přijata do diabet. ambulance, nyní ve 30tt jsem na dietě a měřím glykémie. Při dodržování diety mám denní hodnoty vždy v normě (max. 6,3), pouze ranní se pohybují kolem 5,6 - 5,7. Po týdnu diety a měření jsem dle vašich doporučení nasadila 2. večeři (hrst vlašských ořechů+plátek tvrdého sýra), ale druhý den ráno jsem nezaznamenala žádný vliv na glykémii na lačno, nešla ani nahoru ani dolů. Kontrolu v ambulanci mám za týden. Mám vytrvat několik dní s 2. večeří s tím, že se může pozitivní vliv na glykémii na lačno projevit za pár dní? A ještě jeden dotaz: měření hodinu po jídle jsem našla údaje, že měřit hodinu od začátku jídla, ale i že hodinu po skončení jídla. Snídám zhruba 15 min, ale oběd mi trvá rozhodně déle, cca 30 min. Kdy v těchto případech měřit? Děkuji předem za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, snížit ranní glykémie můžete zařazením 2. večeře. V některých případech ani toto nepomáhá a pak nasazujeme léky (metformin). Zkuste to ještě pár dní (2-3 dny) a pokud ranní glykémie nebude klesat, kontaktujte raději Vašeho diabetologa. Měření glykémie po jídle by mělo být cca 1 hodinu od začátku jídla, kdy by hladina cukru měla být nejvyšší. Neměla byste ale jíst moc dlouho, doporučujeme cca 10 min. Pokud bude jíst delší dobu, je těžké určit, v které chvíli je hladina cukru nejvyšší.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se optat, jsem v 19tt, ranní hodnoty na lačno mám 5,3 někdy až 5,4 a hodinu po jídle 7,7 dvakrát jsem měla 8,1, už takhle jsem měla problém s pícháním do prstu na tož abych musela brát inzulin, tak jsem se chtěla optat, zda je potřeba nebo ne, beru před spaním prášky Stadamet 500. Moc vám děkuji. Kateřina

  Odpověď

  Dobrý den Kateřino, glykémie ráno nalačno by měly být do 5,3 mmol/l, máte je tudíž hraniční. Pokud berete pouze 1 tbl Stadametu 500 mg, je možno tuto dávku ještě navýšit (max. dávka je 2000 mg). Hodnoty cukru 1 hod. po jídle by měly být do 7,8. Při vyšších glykémiích si zkontrolujte jídelníček, jestli se nejedná o dietní chybu (změnit typ pečiva, konzumovat menší porce apod.). Ve Vašem případě si myslím, že léčba inzulínem zatím není nutná.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Těhotenská cukrovka Dobrý den, Nyní jsem v 19. tt, před měsícem mi byla zjištěna těh. Cukrovka. Hodnoty po odběru ze žíly nalačno 5,1 a 5,3. Byla jsem odeslána do diabetologické ambulance. Začala jsem držet dietu a měřit hodnoty glukometrem. Nalačno jsem měla hodnoty stále vysoké v rozmezí 5,2 – 5,5, pak náhle skok až 6,8 (5,8 6,3 5,4 6,2 6,2 – hodnoty nalačno). Na kontrole mi na základě těchto výsledků nasadili noční inzulín 6 jednotek (před 5 dny) i když jsem před 7 dny měla při odběru nalačno ze žíly hodnotu 4,9. Problém je, že po nasazení inzulínu se hodnoty nalačno výrazně nesnížily – hodnoty 5,0 6,8 5,7 5,7 – dle glukometru. Navíc se mi ihned po nasazení inzulínu výrazně zhoršily hodnoty po jídle, ty jsem měla před nasazením inzulínu nízké – doktorka mi řekla, že mám víc jíst. Mám vážné podezření, že glukometr neměří správně, občas vykazuje hodně rozdílné hodnoty po sobě následujících měření. Navíc jsem se dočetla, že odchylka při měření může být až 30 % oproti odběru ze žíly. Je mi také divné, že před 6 dny jsem měla nalačno ze žíly hodnotu 4,9 a po nasazení inzulínu hodnoty výrazně vyšší (při měření glukometrem). Navíc mi včera hlásil při měření několikrát chybu. Pokud by chybovost glukometru oproti odběru ze žíly byla opravdu tak velká, tak by vlastně nasazení inzulínu bylo zbytečné. Moje otázka zní: 1) Je vůbec možné, že by se hodnoty nalačno po nasazení inzulinu výrazně nesnížily? 2) Je možné, že by noční inzulin způsobil výrazné zhoršení glykémie po jídle? Např. proto, že tělo si na inzulin „zvyklo“ a očekává ho i přes den? Děkuji moc za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den, zvýšení glykémie po nasazení inzulínu je hodně zvláštní. Naopak by měly  hodnoty  klesnout. Někdy počáteční dávka inzulínu nestačí a musí se navyšovat. Zkonzultujte to s Vaším lékařem, ideální by bylo zkontrolovat přesnost měření Vašeho glukometru (třeba ověřit si hodnoty na jiném glukometru).

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Další názor diabetologa, který není specialistou na těhotenskou cukrovku:

  Kontrola hladiny krevního cukru v lidském těle rozhodně není jednoduchá a uplatňuje se na ní mnohem více faktorů než pouze sekrece inzulínu. V době těhotenství se navíc mohou uplatňovat některé hormonální změny, které většinou snižují citlivost tkání vůči inzulínu (a tudíž mohou zvyšovat jeho potřebu), větší příjem potravy pro zajištění růstu dítěte, a konečně i schopnost samotného dítěte vytvářet inzulín, což se děje zejména, když je glykémie matky zvýšená. Větší produkce inzulínu u dítěte se považuje za nežádoucí, protože může vést k zvýšenému růstu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se snažíme, aby byl diabetes během těhotenství velmi dobře vyrovnán.

  Podle toho, co uvádíte, je vaše porucha spíše lehká a žádné skutečně vysoké glykémie jste neměla. Bylo by dobré, kdyby vaše glykémie na lačno nepřesahovaly 5,1 – 5,3 mmol/, za hodinu po jídle asi 7,7 a za 2 hodiny 6,7 mmol/l. Velmi záleží, jak mnoho během těhotenství přibíráte. Pokud nejste velmi štíhlá, pomohlo by mírné snížení sacharidů v dietě, vynechání všeho slazeného, zejména sladkých nápojů, a nopak by se hodilo více zeleniny a nepříliš sladkého ovoce. Dále byste měla být fyzicky aktivní a v rámci možností „sportovat“. Když ani toto nepostačuje, většinou se doporučuje perorální antidiabetikum metformin, které je možné bez rizika během těhotenství užívat. Metformin snižuje zejména glykémii na lačno a zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu.

  Pokud paní doktorka nechce podávat metfromin, je možné také přistoupit k podávání inzulínu už i u takto poměrně málo zvýšených hodnotách glykémie. Předpokládám, že ve vašem případě se jedná zejména o sníženou citlivost vůči inzulínu. Dávka 6 j. večer je velmi nízká a začíná se s ní proto, abyste zbytečně neměla hypoglykémie. Může se tedy velmi snadno stát, že přirozené kolísání vaší potřeby inzulínu je mnohem větší a 6 jednotek prostě nestačí. Doporučuje se tedy postupné opatrné zvyšování dávky, např. po 2 jednotkách. Po inzulínu opravdu glykémie nestoupá. Pokud si tedy jste jistá, že dodržujete správné stravování, dávku mírně zvýšíte tak, aby ranní hodnota byla do těch požadovaných 5,1 – 5,3 mmol/l a přitom abyste neměla noční hypoglykémii.

  Přesnost glukometru můžete ověřit použitím kontrolního roztoku, který k vašemu glukometru získáte v lékárně (někdy se musí objednat). I tak ale není osobní glukometr zcela přesný, při hodnotě 5,1 mmo/l by u většiny glukometrů určitě vyhovovalo zjištění hodnoty přibližně 4,5 – 5,6 mmol/l, většinou je ale přesnost vyšší. V úvahu musíte vzít, že ani v laboratoři zjištěná hodnota není úplně přesná. Glukometr by spíše měl ukazovat konzistentně, to znamená, že by člověk měl mít jasnou představu, že jeho hodnoty jsou stabilní, zda klesají či stoupají a měl by s konkrétním glukometrem získat osobní zkušenost. Při testech se zpravidla ukáže, že glukometr měří dostatečně dobře. Osobní glukometry ale nejsou primárně určeny k přesnému testování glykémií u zdravých osob, kdy se normální hodnoty pohybují poměrně v úzkém rozmezí. Pro monitorování těhotenské cukrovky však rozhodně stačí.

  Přeju vám, aby se vám glykémie srovnaly a také, abyste malé odchylky příliš neprožívala. Asi bude potřeba lehce zvýšit dávku inzulínu, ale jinak je všechno celkem v pořádku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam diagnostikovanou tehotenskou cukrovku. Mela jsem prostredni hodnotu lehounce zvysenou , ostatni v poradku. Merim si doma a mam hodnoty po jidle 6,5 - 7,5. Malo kdy se mi podari pod 6. Doktorka mi rikala ze drive se merilo hlavne az za 2 hodiny a to mam skoro vzdy v poradku vysledky a dale to neresi. Na odbery na kontrolu jdu po 4 tyden na lacno a pote 2 hodiny po snidani. Prosim muzu povazovat za dobre kompenzovanou cukrovku s hodnotami po jidle do 7,5. Dodrzuji spravne dietu? Mam jen informaci z netu. Vim, ze ma byt do 7,8. Ale hodne ctu maminky co maji porad okolo 6 a tak se mi zdaji me hodnoty vysoke. Skrz miminka chci at je v poradku. Lacne hodnoty do 4,8.

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty cukru v krvi (glykémie) jsou ráno nalačno (před snídaní) do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l, 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Preferujeme měření 1 hodinu po jídle. Všechny hodnoty, které jsou v tomto rozmezí jsou vpořádku. Také byste měla mít cca za 4-6 týdnů vyšetřený glykovaný hemoglobin (odběry ze žíly, norma do 40 mmol/mol).

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, velmi mne mrzí, že Vás otravuji svým dotazem ale pro mne je tato situace velice nepříjemná. Mám svou doktorku přes diabetes v těhotenství ale ráda bych si poslechla i názor jiného odborníka už jen proto, že nechci ublížit miminku ale žároveň bych si přála mít své těhotenství a porod pod kontrolou JÁ. Ve 13tt jsem podstoupila komplexní odběr krve na lačno kde se prokázaly hodnoty cukru 5.5, druhý kontrolní odběr prokázal na lačno 5.7. Do diabetologicke poradny jsem se dostala až v 18tt s tím, že mi můj gynekolog řekl ať zapomenu na přenášení plodu kvůli oné cukrovce. Má diabetoložka mi tedy dala glukometr, s tím, že se mám měřit VŽDY před jídlem a hodinu po jídle. Nasadila jsem tedy dietu, otevřela jsem kaloricke tabulky kam jsem si vypočítala kolik čeho během dne sníst aby bylo vše vyvážené + sacharidy nastavila podle propagačního letáku na 225g denně ( mám skoro 100kg svých vlastních, v těhotenství jsem přibrala pár deka). Strava se mi líbí, nemám s ní problém, spíš mám problém do sebe dostat sacharidy. Ale časem dopiluji. V poradně mi bylo řečeno, že smím jist denně max hrst ovoce a to hlavně dopoledne. Mám na lačno hodnoty 4.8, před jidlem 4.9 a po jidle 5.2 max 5.6. Tyto hodnoty se mi ale zdají maximálně v pořádku. K snidani jsem měla např. 100g chléb Šumava, dva platky 95% šunky, žervé s kapií, 100g kedlubny a 50g žluté papriky. K obedu pak špíz se 150g kuřecího masa, 150g brambor, 100g rajčat, 100g mrkve a par mandlí se slunečnicovými seminky. Ke svačině bílý jogurt a 100g nektarinky. A tak alespoň doufám, že jídelníček ujde a není nějak špatný... Jde mi spíš o to, že bych se chtěla pokusit porodit sama bez vyvolavaní porodu v termínu ( již 2x jsem tak rodila). Ten fakt, že déle jak do TP mně nenechají čekat, mne strašně nervuje, jelikož ten nápor vyvolavačky a porodu je něco šíleného. Pokud mám takovéto hodnoty cukru, nemohla jsem spíš já něco pokazit před odběry (den předem), je to opravdu cukrovka ačkoli mám ranní hodnoty pod 5? Moc Vám děkuji za Váš čas. Hezký den

  Odpověď

  Dobrý den, ve Vašem dotazu je několik otázek. Pokusím se Vám je postupně odpovědět. Ohledně testu na těhotenskou cukrovku - před testem byste měla být 8 hodin nalačno, pít čistou vodu nebo nesladký čaj. Pokud jste toto dodržela, měl by být test vpořádku. Stanovení glykémie nalačno se provádí 2x právě proto, aby se vyloučila nějaká chyba.

  Rozdíl mezi hodnotami na glukometru a v laboratoři - měření v laboratoři ze žíly je mnohem přesnější než na glukometru.

  Vaše kompenzace - podle toho, co uvádíte, máte hodnoty cukru v krvi v normě.  Hezky dodržujete dietu. Kdybyste ale dietu nedodržovala, byly by hodnoty cukru pravděpodobně vysoké. Ve Vašem dotazu jste neuvedla hodnotu glykovaného hemoglobinu, který je důležitý parametr hodnocení kompenzace diabetu.

  A k porodu - pokud budete mít cukrovku dobře kompenzovanou (pěkné profily i hodnotu glykovaného hemoglobinu) není důvod zasahovat do termínu porodu. Posílám text z doporučeného postupu o péči o ženy s GDM. "Péče o ženy s těhotenskou cukrovkou, které jsou uspokojivě léčené dietou, se v zásadě neliší od standardní péče o zdravou těhotnou ženu a není důvodem k vyvolání porodu před termínem nebo k císařskému řezu. V posledních týdnech těhotenství se zpravidla provádí jedno ultrazvukové vyšetření navíc s cílem posoudit růst plodu." Viz také v rubrice TĚHOTENSKÁ CUKROVKA Sledování gynekologem a jiné.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a životospráva

 • Dotaz

  Dobrý den při pravidelné preventivní prohlídce u obvodního lékaře jsem měla glykémii přes 10 mmol/l, asi za 14 dní v laboratoři po 12 hodinách půstu 13,8.  Mám nadváhu, 63 let a po 16,5 letech mi umřel pejsek - člen rodiny. Dostala jsem Siofor 850, mám zhubnout, nejíst sladké a přijít za 3 měsíce. Jak se mám stravovat, co jíst? Je to normální postup? Děkuji Dana

  Odpověď

  Milá Danuše, v úvodu vám poskytnu 2 odpovědi na váš dotaz.

  1. Doporučení, které vám váš obvodní lékař dal je skutečně „normální“. Z jeho pohledu se opravdu takto postupuje, snad jen byste mohla podstoupit kontrolní vyšetření dříve.
  2. Doporučený postup ale správný není. Správný postup totiž, pokud se pro něj rozhodnete, pro vás rozhodně nebude jednoduchý a bude vyžadovat mnoho úsilí. Je potřeba vám všechno podrobně vysvětlit, dát vám nějaký studijní materiál a pak vás průběžně zkoušet, zda jste to správně pochopila a zda se dostatečně snažíte doporučené změny dodržovat. Nejdůležitější pro vás bude MOTIVACE. Dokázat pacienta s diabetem 2. typu dostatečně motivovat ke správné léčbě je vlastně nejtěžším a hlavním úkolem obvodního lékaře či diabetologa. Nepodaří se to při jedné návštěvě a často je potřebná spolupráce s dalšími odborníky, a to zejména s edukační sestrou, s dietní sestrou a někdy i s psychologem. Samostatně byste mohla požádat o pomoc nutričního terapeuta.

  Nyní se zejména vy musíte rozhodnout, zda o správnou léčbu stojíte a zda jste ochotná pro ni překonávat obtíže, které souvisí do značné míry se změnou životního stylu. Musíte v sobě najít „chuť“ být ještě mladá, aktivní a třeba vychovat dalšího pejska, protože hodnou paničku jich v útulcích hledá mnoho. Druhou možností je nechat to být, spoléhat na tablety, do příští kontroly ještě jedno kilo přibrat a představovat si, že „to už nějak doklepete“.

  Abyste mohla začít hned, tak vám doporučuji, abyste si pořídila nějaký dietní návod, jak se stravovat při nadváze a diabetu 2. typu. Pro začátek bych vám doporučoval dietu s denním obsahem asi 150 g sacharidů a energetickou hodnotou 1500 kcal (co to znamená, to byste se právě měla naučit). Něco najdete na našich webových stránkách ŽIVOTOSPRÁVA. Mohla byste si ale zakoupit nějakou vhodnou knihu, pro začátek třeba bych vám doporučil stručnou  knihu „Malá diabetická kuchařka“ od Vladimíry Havlové, která vyšla letos v nakladatelství Vyšehrad. Na počítači či na mobilním telefonu byste si mohla nainstalovat volný program „Kalorické tabulky“, kde naleznete rychle informace o všech běžných potravinách. Mohla byste také požádat o pomoc organizaci Stob (www.stob.cz), což znamená Stop obezitě. Jsou velmi kooperativní. Pokud jste ochotná o doporučené dietě průběžně komunikovat přes telefon či počítač, mohla byste také poslat dotaz do zařazení nového interaktivního programu pro diabetiky 2. typu  Vitadio na emailové adrese  lenka@vidat.io  a požádat o zařazení do edukačního programu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Pane doktore. Byl mi při první navštěvě u diabetology nasazen lék Siofor 500 mg jednou denně. Chtěl bych však ještě zkusit léčbu úplně bez léku jen dietou a cvičením. Mám recenzní DM 2. Hodnoty z laboratoře Glu-6,40 S-CHol 4,44 atd. Vše v pořádku. Dotaz je tedy jak poznám zlepšení když budu brát léky? Léky to přece budou zkreslovat a pak nebudu vědět co mi tedy zabírá. Shodil jsem už 8 kg a v pase 8cm. V součastnosti mám 97 kg a 188 cm. A pokračuji v tom!!! Velice děkuji za odpověd a přeji hezký den. Marek

  Odpověď

  Milý Marku, na váš dotaz není jednoznačná odpověď, ale není to zatím ani příliš důležité. Así jste v předchozím období jedl více, než jste měl, a možná jste i s tím větším pohybem začal až nyní.

  Neznám váš věk, ale spíše se jedná o rozvíjející se diabetes 2. typu, který vzniká při porušené účinnosti inzulínu, když už se tomu tělo nestačí bránit jeho zvýšenou tvorbou.

  Metformin je dobrý lék a určitě nic nezkazíte, když jej budete brát. Můžete si o tom přečíst i můj příspěvek "Proč mě lidi nemaj rádi?", který nedávno na našich stránkách vyšel.

  Vy to ale chcete zkusit bez léků a zatím vám to jde. Velmi to očeňuji a bylo by skvělé, kdybyste v tom vydržel. Metformin podle všeho nyní brát nemusíte, máte výsledky dobré.

  Trochu jsem uvažoval, jak vám můj názor na to přiblížit, a napadlo mě toto: Kdybyste se rozhodnul, že po létech vytáhnete své kolo a budete na něm dělat výlety, možná by vám to zpočátku moc nešlo. Rozhodnul byste se začít tedy trénovat a pomalu byste zvyšoval náročnost svých výletů. Nohy byste posílil a šlo by vám to lépe. Zároveň by ale neškodilo, kdybyste kolo trochu seřídil a promazal řetěz. Tak to by mohl být ten metformin. Příspěl by vám k tomu, aby vám váš vlastní inzulín lépe fungoval a abyste déle vydržel ve své snaze.

  Nyní to bude asi na vás. Metformin, zvláště v této malé dávce, zatím brát nemusíte, evidentně to jde i bez něho. Ale pokud ho nasadíte, škodit vám nebude, přispěje k dalšímu mírnému zlepšení. Pokud by později opravdu nebyl třeba, mohl byste ho zase vysadit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Ovlivní výše měření hladiny cukru, když jsem si omylem vzala bonbon před odběrem krve ze žíly na lačno? Děkuji Jiřina

  Odpověď

  Milá Jiřino, pochopitelně záleží na jeho velikosti a složení. Malý cucavý bonbon obsahuje odhadem asi 3 g cukru, větší 5 g. 1 kus Ferrero Rocher asi 5 g, jedna Mozartova koule asi 12 g.

  Pokud má někdo normální hodnotu glykémie (řekněme 5 mmol/l), tak veškeré množství glukózy, které má v ten okamžik v krvi, činí asi 5 g. Protože zdravá osoba na příjem cukru okamžitě reaguje, tak si myslím, že 1 bonbon hladinu glykémie neovlivní. Diabetik ale sekreci inzulínu buď vůbec nemá (diabetes 1. typu), nebo na něj nedostatečně a v menší míře reaguje (diabetik 2. typu). Tak se domnívám, že u něho i jeden větší bonbon 5 – 15 min. před měřením může glykémii lehce zvýšit, např. z 5 na 7 mmol/l.  Ozkoušené to ale nemám.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chci se zeptat jakou potravinou se dají spravit cévy? U diabetika a kuřáka Děkuji moc, Daniela

  Odpověď

  Milá Danielo, ptáte se, jak se dají u diabetika a kuřáka spravit cévy. Sice úplně nevím, zda máte na mysli malé cévičky, třeba v oku, nebo velké cévy, které zásobují krví končetiny nebo třeba srdce, a také nevím, jak moc poškozené cévy máte na mysli. Částečně si ale odpovídáte již sama, když říkáte: diabetes + kouření.

  Takže především a zcela zásadně by se mělo přestat kouřit. Hned a nekompromisně. Kouření cévám opravdu škodí, a zvláště při diabetu.

  Za druhé, pokud jsou změny vyvolány diabetem, je třeba usilovat o to, aby byl diabetes co nejlépe vyrovnaný - kompenzovaný a tím se alespoň zpomalilo další zhoršování cévního postižení. Většinou se s tím pojí také pečlivá léčba zvýšeného krevního tlaku, dále udržování normální hladiny krevních tuků a konečně prevence srážení krve na poškozených cévách, nejčastěji pomocí aspirinu.

  Potraviny samy o sobě k podstatnému zlepšení nevedou. Vhodné složení stravy ale především pomůže zabránit dalšímu zhoršování. Především je vhodné omezit živočišné tuky a sladká jídla. Z těchto “surovin” se totiž tvoří tukové látky, které se pak ukládají v cévní stěně a podporují rovzoj aterosklerózy.

  Živočišné tuky jsou obsaženy zejména ve vepřovém a hovězím mase, když není úplně libové, ale také v kuřecí kůži a pod ní. Spoustu nežádoucích tuků obsahují uzeniny včetně šunky, paštiky a podobně. A také tučné složky mléka. To vše by se mělo omezit a místo toho zařadit maso zcela libové a v menším množství. Vhodné jsou zejména mořské ryby, které navíc obsahují takzvané omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které skutečně mohou působit příznivě na onemocnění cév. Pochopitelně vhodná je také zelenina a nesladké ovoce, které navíc obsahují vlákninu, která zhoršuje vstřebávání živočišných tuků. V ovoci a zelenině jsou také potřebné vitamíny.

  Důležité je, jak moc jsou cévy již poškozené. Významně zúžené srdeční cévy či cévy na dolních končetinách se může podařit “opravit” moderními cévními zákroky, kdy se do cévy zavádějí tenké hadičky, kterými si zúžená céva může roztáhnout, nebo se do ní zavede pružná trubička, která se v cévě roztáhne a tím zvětší průtok zúženou cévou. Tím je možné předejít třeba vzniku infarktu myokardu nebo vzniku trofických defektů na končetinách.

  Méně závažné, ale často mnohočetné postižení cév, se může zlepšit nejen výše uvedenými  obecnými opatřeními, ale také tréninkem. Přiměřená opakovaná každodenní zátěž působí na regeneraci cév. Zúžená místa se mohou postupně obcházet jinými cévami, drobounké cévy se mohou novotvořit a zlepšit celkové prokrvení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Existuje mnoho přírodních látek, které zpevňují žilní stěnu a dodávají jí pružnost. Patří mezi ně  především bioflavonoidy a z nich hlavně diosmin a hesperidin - v přípravcích jako jsou Detralex (pouze na recept) a z volně prodejných, jsou to pak doplňky stravy jako například Diomax, Mobivenal a další. I vitamin C, neboli kyselina askorbová, je v této indikaci důležitý. Velmi užitečnou látkou je rutin, někdy označovaný jako vitamin P, který zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Můžeme ho najít zejména v pohance, či routě vonné (Ruta graveolens). Často používaný je také aescin, výtažek z plodu kaštanu koňského, neboli jírovece maďalu (Aesculinum hippocastanum), který pozitivně působí na cévní stěny, zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky. Dalšími  látkami pro udržení kvality cév jsou tribenosid v přípravku Glyvenol 400 a oxerutin v přípravku Venoruton, troxerutin v přípravku Cilkanol.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak působí včelí med na cukrovku. Jan

  Odpověď

  Běda, běda, Jane, jak by měl asi med působit. Je to směs glukózy a fruktózy, které představují 80% jeho hnotnosti. Působí tedy jako rychlý cukr. Pomáhá při hypoglykémii, ale jinak by se neměl jíst vůbec. Žádné pozitivní účinky nemá, jen že je dobrý.

  Samozřejmě vše závisí na množství. Pokud vám med mimořádně chutná a nedokážete se ho zříci zcela, odřekněte si určité množství sacharidů v jiné formě a trošku medu si občas dejte.

  Např. plátek chleba 60 g obsahuje asi 30 g sacharidů. Můžete tedy si občas dát místo toho 50 g plátek chleba a k němu 10 g medu.  O tété problematice jsme už v našich odpovědích psali, viz dotazy:

  Existuje souvislost mezi užíváním medu a glykovaným hemoglobinem?

  Občasné použití medu

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!