Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

617 dotazů

 • Dotaz

  Jsem krátce po odběru ledviny, 5neděl, jsem diabetes 2stupně klesá mě cukr pod hranici 5,0moll,co dělat pichám si inzulín, před operací glikémické stavi 11,6 i21,moll
  věk: 66 let výška: 172 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milý Jarku, pro vaši situaci je těžké doporučit, jak léčit diabetes. Vím toho o vás příliš málo. Nevím, proč vám brali ledvinu, zda jste po stránce chirurgické v pořádku a kromě několika málo hodnot neznám vaše současné ani dřívější glykémie ani způsob léčby. Určitě byste se měl poradit se svým diabetologem.

  Do té doby doporučuji pravidelně si měřit glykémie a upravovat dávky inzulínu. Je možné, že jste v souvislosti s operací zhubnul a že nyní jíte méně, a proto potřebujete menší dávky inzulínu. Je také možné, že jste měl diabetes před operací nebo těsně po ní „rozhozený“ a bylo nutné zvyšovat dávky. Nyní se možná stav zlepšil. To ale opravdu nemohu z vaší jediné věty rozpoznat. Proto se určitě poraďte s lékařem, který vaši situaci zná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Sestře byla zjištěna atrofie slinivky, má plnou substituci enzymů. Má silné bolesti trávicího traktu, vysoké D-dimery až 3,1, rozmazané a dvojité vidění, pálení a brnění končetin, motá se jí hlava. Zhubla 12 kg, je slabá. Ordinovaný Seropram její potíže rychle zhoršil. Při oGTT testu (po odběru nalačno vypití 75 g glukózy) byly naměřeny následující hodnoty: Glukóza nalačno: 6,00, po 2 hod 10,78 mmol/l; C-peptid nalačno 580, po 1 h 2671,po 2 h 3288 pmol/l ref. m. (370-1470); Inzulin nalačno 3,86, po 1 h 45,02, po 2 h 43,70 mlUI ref. meze (1,9-23,0). Co to znamená, jaký to má vztah k jejím potížím? Léčba? Děkuji moc za odpověď.
  věk: 67 let výška: 170 cm váha: 64 kg

  Odpověď

  Milá Blanko,

  Vaše sestra nejspíš trpí chronickým zánětem slinivky břišní, který kromě bolestivých atak může vést ke „zvazivovatění“ tkáně pankreatu, což se projevuje poklesem či ztrátou tvorby trávicích enzymů, které pankreas  produkuje. Kromě toho může docházet k postižení Langerhansových ostrůvků, kde se tvoří inzulín. Proto může klesat jeho sekrece (stejně jako C-peptidu) a vznikat diabetes.

  V současné době má podle orálního glukózového tolerančního testu poruchu glukózové tolerance, ještě se nejedná o zjevný diabetes.

  Stanovení C-peptidu a inzulínu při tomto testu je sice zajímavé, ale nebylo podle mého názoru nezbytně nutné. Výsledek ukazuje, že produkce inzulínu (a tudíž i C-peptidu, jenž odpovídá sekreci inzulínu a používá se k vyšetření zejména u osob, které jsou léčeny injekčním inzulínem) je velmi dobře zachovaná. Hladiny jsou v normě na lačno i po stimulaci.

  K potížím vaší sestry předložené výsledky nemají přímý vztah. Zánět slinivky břišní je bolestivé onemocnění, které se někdy musí léčit chirurgicky. Příčin onemocnění existuje řada, ale mezi nejčastější patří:

  Žlučové kameny, často s obezitou

  Alkoholismus

  Vysoké hladiny vápníku (v důsledku jiných onemocnění)

  Velmi vysoké hladiny krevních lipidů

  Vrozené genetické poruchy

  Podávání některých léků (vzácně; např. kortikoidy nebo tzv. GLP-1 analoga)

  I když má vaše sestra celkem dobře zachovanou sekreci inzulínu, tak bych v tomto případě při případném zhoršování stavu směrem k diabetu doporučoval spíše malé dávky inzulínu než perorální antidiabetika. Chronický zánět slinivky často vede k poruše glukózové tolerance nebo diabetu, který je způsoben porušenou sekrecí inzulínu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se poradila-je mi 69 let a při pravidelných ,preventivních jednoročních vyšetřeních krve mně v posledních zhruba 20letech vychází vyšší hladina glukozy-od 5,8 až po 7,1-tato hodnota byla naměřena v tomto roce.Vždycky ale je glykovaný hemoglobin v normě-nejvyšší iodnotu jsem měla letos=38. Paní doktorka považuje hodnoty za v pořádku, což jsem samozřejmě ráda,jenom mi trochu hlodá v mysli- je-li tomu opravdu tak.Celkově užívám léky na vysoký tlak-Betaloc 50mg ,.prestarium ,Sortis 10mg obden, Eugthyrox 50mg. Děkuji za odpověď Jana
  věk: 69 let výška: 162 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Jano, já mám stejný názor jako vaše paní doktorka, i když je možné, že vyrovnání vašeho pre-diabetu se může postupně zhoršovat a může být výhledově vhodná nějaká léčba. Normální hodnota glykovaného hemoglobinu však vylučuje, že byste měla třeba příliš vysoké glykémie po jídle nebo jindy během dne. Glykémie na lačno vyšší než 7,1 se při opakovaném vyšetření v laboratoři ale již označují jako diabetické.

  Vy jste ale štíhlá osoba, těžko vám mohu doporučovat nějakou redukční dietu. Snad byste měla trochu dávat pozor na příjem sacharidů, zejména večer a mohlo by vám jich postačit tak celkově 150 g za den.

  Pokud by se vaše glykémie opakovaně pohybovaly na lačno nad 7,1 , tak byste možná mohla užívat večer metformin 500 nebo 850 mg, což by mohlo trochu snížit uvolňování glukózy během noci. Za kontrolu by také stálo ověřit, že vaše dávka Euthyroxu je dostatečná (podle vyšetření hladiny hormonu TSH, což je běžné vyšetření).

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před cca 4 lety jsem dlouhodoběji pociťoval nevolnosti (zejména slabost) z hladu a neuropatii v palcích na nohou. Samy o sobě to byly spíše drobné obtíže, měl jsem ale docela špatnou životosprávu (minimum pohybu, mnoho stresu, hodně sladkého), takže jsem chtěl ověřit, zda to nemůže být problém s cukrem. Moje praktická lékařka je schopná, ale řeší hlavně akutní problémy a v extrémní rychlosti, proto jsem se to rozhodl prověřit sám. Pořídil jsem si tedy domácí glukometr a zkoušel jsem po nějaké období zmapovat glykemii. V průběhu dne byla zcela v pořádku vč. momentů, kdy jsem pociťoval nevolnost nebo po sladkých jídlech (pociťované potíže tedy asi s cukrem nesouvisely). Pouze ráno na lačno se někdy objevila glykemie mírně nad 5,6 mmol. Snažil jsem se tedy zlepšit životní styl, po čase jsem ranní hodnoty ještě kontroloval a byly OK. Od té doby jsem jenom příležitostně několikrát do roka ranní hodnotu zkontroloval. Z naprosté většiny byla OK (do 5,6 mmol). Poslední cca rok se však objevuje poměrně pravidelně nad 5,6 mmol, mezi 6-7, dvakrát jsem zaznamenal hodnotu přes 7. V rámci preventivní prohlídky u lékaře byla hodnota OK. Životospráva v současnosti lepší, cvičím každý den, nekouřím, alkohol téměř vůbec, strava normální, stresu stále hodně především z práce. Neuropatie se zhoršuje, ale pomalu (necítím cca polovinu jednoho palce, na druhém snížená citlivost, většinou cítím třeba měsíc zhoršování - jehličky atd., a pak zase nějakou dobu je klid nebo mírné zlepšení), z jiných potíží mám autoimunitní zánět ŠZ, alergie, Gilbertův syndrom. V rodině o nikom s cukrovkou nevím. Abych získal nějaká data mimo domácí glukometr, jako samoplátce jsem si v laboratoři nechal vyšetřit ranní glukózu a HbA1c, obojí OK (5,20 a 33,0).

  Moje otázky tedy jsou:

  1. Mám ty zvýšené domácí hodnoty nějak dále řešit, ať už s lékařkou, nebo třeba jako samoplátce zaplatit oGTT, nebo je to zbytečné a je to takto v pořádku?

  2. Mohla by neuropatie souviset se zvýšenými ranními hodnotami glykémie?

  3. Při probouzení většinou cítím velmi rychlé bušení srdce, jak se proberu, tak to přejde, v průběhu dne je to OK. Dočetl jsem se, že to bude asi zvýšený ranní kortizol. Je možné, že právě ten způsobuje ranní zvýšení glykémie a než dojdu na odběry v případě vyšetření v laboratoři, už tento efekt vymizí? Pokud by to tak bylo, je to normální a není tedy nutné žádné řešení (kromě snahy o omezení stresu)?

  Omlouvám se za délku dotazu, ale neumím sám vyhodnotit, zda je to něco, co bych měl dále řešit, nebo vůbec ne, a proto jsem se chtěl poradit. Velice děkuji za odpověď.

  věk: 32 let výška: 173 cm váha: 67 kg

  Odpověď

  Dobrý den.

  Nejprve mi dovolte vyjádřit pochvalu, jak se o sebe staráte. Hodnoty glykémie, které udáváte (a myslím tím ty z laboratoře) jsou naprosto normální. Hodnoty z glukometru vždy hodnotíme opatrně, protože ne všechny přístroje měří přesně a i ty nejlepší mohou mít odchylku cca 10-15%. Proto při posuzování hraničních stavů, zda se jedná o cukrovku, hodnotíme výhradně laboratoř. Domnívám se, že potíže, které udáváte nesouvisí s hladinou krevního cukru. Neuropatie vzniká po určité době (obvykle jsou to roky) hyperglykémie.

  tedy odpovědi na vaše dotazy:

  ad 1) oGTT nemá nyní smysl dělat, provádíme ho pokud je v laboratoři nalačno hraniční glykémie (tedy 5,6-6,9 mmol/l)

  ad 2) domnívám se, že ne. Pokud obtíže, které popisujete budou přetrvávat, doporučuji vyšetření neurologem, zatím zkuste doplnit stopové prvky, hořčík, vápník, můžete zkusit kyselinu thioktovou (označovanou také jako kyselina thioktová), je to silný antioxidant, který se opět široce využívá k léčení diabetické polyneuropatie (porušení nervů) spojené s poruchami čití či bolestivosti, pomáhá zlepšit výživu nervu

  ad 3) ano ranní zvýšená hladina kortizolu obvykle může za vyšší ranní glykémie u řady diabetiků. Zatím u Vás není nutné žádné řešení kromě toho, jak správně říkáte, omezení stresu

  Doporučení na závěr: pokračujte v životosprávě, pravidelný aerobní pohyb alespoň 3x týdně na 60 minut, můžete zkusit nějaké postupy na snížení úrovně stresu 1x za rok kontrola glykémie a HbA1C v laboratoři. Pokud bude hraniční hodnota, nechce si doplnit oGTT.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měla jsem těhotenskou cukrovku. Hodnoty jsem měla vždy v pořádku po jídle, a to i po sladkém, problém byl jen s lačnou, která se pohybovala asi do 5,8. Byla jsem na dietě. Vypozorovala jsem, že mi lačná rostla v těhotenství hlady. Měla jsem často hlad, a protože jsem i špatně spala (jen do 3h v noci), měla jsem pak v noci hlad. Když jsem to hladová vydržela do rána, byla lačná vyšší. Když jsem se během noci trochu najedla, do rána to spadlo do normálních hodnot lačné glykémie. Četla jsem, že to mohou způsobovat játra, která vytváří při hladu glukózu, aby byl energeticky vyživován jak organismus matky, tak plodu. Jsem nyní 7 měsíců po porodu, stále kojím, hodně i v noci. Bohužel jsem i psychicky a fyzicky opravdu hodně vyčerpaná péčí o náročné miminko a další dítě, do toho se rozvádím. A problém je opět s lačnou. Lačná bývá třeba 5,6-5,8, pociťuji u toho větší hlad a když vyčkávám, jestli hodnota spadne a měřím za další hodinu nebo dvě, lačná ještě vzroste úměrně s tím, jak roste pocit hladu. Je tedy problém s játry? Mám lehkou jaterní steatózu. Během dne jsou hodnoty po jídle v pořádku. Dokonce se mi zdá, že během dne, když po jídle vytrávím, dostávám se mezi jídly i na lepší hodnoty než na lačno - např. 5,4 - 5,0 - 4,8. Je to tedy problém jater? Proč mi roste glykémie hlady? Proč je problém jenom s lačnou a po sladkém jídle jsou hodnoty v pořádku? Martina
  věk: 47 let výška: 162 cm váha: 67 kg

  Odpověď

  Milá Martino, asi jste trochu nervózní v důsledku „těhotenského diabetu“, na který se nyní kladou velmi přísná měřítka. Nyní ale jste již 7 měsíců po porodu a kojíte. Máte přiměřenou hmotnost, tělesného pohybu asi máte dost. Vaše glykémie jsou nyní na lačno téměř v normě nebo v normě. Po jídle je neuvádíte, ale píšete, že jsou nižší než ty na lačno.

  Co bych vám doporučoval: Všechny matky, které měly těhotenský diabetes, mají zvýšené riziko vzniku diabetu v pozdějším období. Většinou k tomu dochází, pokud přibírají na váze a moc se nepohybují.

  Proto vám na prvním místě radím, abyste rozhodně předcházela ztloustnutí, nebo abyste postupně ještě trochu zhubla, třeba na 64 kg. K tomu kromě běhání s batoletem a péče o to starší, si každý den navzdory únavě trochu zacvičte, nebo provozujte nějaký sport, ale pravidelně. Tím riziko vzniku diabetu určitě snížíte a navíc budete tělesně i duševně víc fit. Vaše glykémie je skoro v normě a případný vzestup do hodnot asi 6.0 neřešte. Ostatně osobní glukometr není dost přesné zařízení k posuzování tak malých rozdílů.

  Glukóza se v těle na lačno tvoří, jak sama správně píšete, zejména v játrech. To je normální jev. Vytvořená glukóza se ale za normálních okolností spotřebuje, takže glykémie nestoupá. Při snížené citlivosti tkání vůči působení inzulínu muže být tvorba glukózy mírně odbrzděna, takže se tvoří více glukózy, než je potřeba.  Citlivost vůči inzulínu je mírně snížená brzy ráno a dopoledne – tělo se připravuje na výdej energie. S funkcí jater to zpravidla nesouvisí.

  Doporučuji, abyste si třeba 1x týdně změřila glykémie ráno a pak 2 hodiny po jídle, abyste věděla, že se stav nezhoršuje. Pokud to bude jako dosud, tak se uklidněte a věnujte se příjemnějším věcem. A zůstaňte štíhlá. Jste nyní ve věku, kdy mnoho žen přibere a už se jim zhubnout nepodaří.

  Poznámka redakce:

  doporučujeme podívat se do rubriky Pohyb a vyzkoušet si aplikaci www.diatrainer.cz

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

361 dotazů

 • Dotaz

  Nevhci ho brát,merim si cukr každý den a mám 4,2,platím za ozepik veliké oenize a mám strach,ze mi cukrovku ooravdu přívodi,beru ještě standamed a chodim 6 krát za noc micit a jsě po ně umavena a nepozorna,pokud hi vysadim je mi dibre. Irena
  věk: 73 let výška: 178 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milá Ireno,

  váš dotaz na mě působí tak, jako by vám vaše paní doktorka málo vysvětlila, co můžete od Ozempicu očekávat, nebo jste to dostatečně nepochopila. Ozempic je velmi dobrý lék, který mnoho lidí ochrání od toho, aby nemuseli být převedeni na inzulín a aby zhubli. Lék podporuje účinek vašeho vlastního inzulínu a vedle toho tlumí chuť k jídlu a někdy vyvolává i zažívací obtíže, pokud byste jedla příliš.

  Nevím, jak dobře máte vyrovnané glykémie. Vy uvádíte hodnoty na lačno 4,2 mmol/l, což by bylo velmi dobré. Nevím ale, jak moc vám glykémie stoupá po jídle. Pokud byste měla opravdu hodnoty takto dobré, tak byste opravdu Ozempic vůbec nepotřebovala. Ale mně se zdá divné, proč by vám pak paní doktorka tento lék předepisovala. Kromě toho udáváte v noci časté močení, a to ve mně budí podezření, zda nemáte glykémie v noci vysoké.

  Tak tohle je potřeba nejdříve ujasnit. Potřeboval bych znát více vašich glykémií v průběhu dne či případně i noci, a také hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Na Ozempic si lidé ale většinou postupně zvykají. Léčba se zahajuje menší dávkou (0,5 mg jednou týdně podkožně), a teprve asi po měsíci se přejde na plnou dávku 1 mg 1x týdně. Jsou ale opravdu někteří, co Ozempic ani potom nesnášejí a mají po něm nevolnosti (nikoliv ale časté močení). Potom je vhodné tento lék nahradit něčím jiným, a já vám na prvním místě doporučuji omezení jídla, zejména sacharidů. Jiní si ale s Ozempicem libují, že po něm mají menší chuť k jídlu a hubnou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli máme správně nastavený dávkování inzulínu Novorapid a Tresiba. Syn 9 let 4,5j - 4j- 2j-4j a 10,5j Tresibu. Občas se Novorapid liší podle toho jestli má větší hlad. Nemůžeme se nějak ustalit a držet to delší dobu v nějakém pěkném rozmezí. Syn je sportovní hraje fotbal, volejbal, jezdí hodně na kole, byl na atletické olympiádě ve viceboji, bazén, trampolína a celkově je k nezastaveni. Takže je to s hodnotami občas jako na horské dráze. Váha 34, výška 140cm. Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď.

  Dávkování inzulinu u diabetiků 1. typu, hlavně pokud se jedná o aktivní děti závisí velmi na příjmu sacharidů a plánované aktivitě. Většinou se nedá v těchto případech použít fixní režim -  nebo velmi obtížně (každý den stejná dávka inzulinu a plánování jídla k této dávce), ale využívá se flexibilní dávkování. To znamená, že se dávky inzulinu určují dle plánovaného příjmu sacharidů (měli byste znát tzv. inzulin-sacharidový poměr= kolik gramů sacharidů pokryje 1j inzulinu) a k tomu vzít v potaz zda je v té chvíli normální glykémie a jestli Váš syn plánuje nějakou aktivitu. Inzulin-sacharidový poměr pravděpodobně již znáte od svého ošetřujícího diabetologa. Pokud ne, jistě Vám je schopen pomoci s jeho výpočtem. Při většině běžných aktivit glykémie klesá a proto je nutné, pokud má tato aktivita následovat do 2 hodin po jídle, zredukovat dávku inzulinu před daným jídlem (inzulin je v těle aktivní v případě Novorapidu kolem 3 hodin a první 2 hodiny nejvíce).

  S kontrolou glykémií a vysledováním reakcí po aktivitě, jídle… u diabetiků 1. typu výrazně pomáhá možnost FGM, příp. CGM (kontinuální monitorace hladiny glukózy)  Samozřejmě chápu, že ne všem dětem tyto senzory na těle vyhovují.

  Moc se omlouvám, že nedokážu více pomoci. Dávkování u Vašeho syna může být jako úplný základ vyhovující, ale musí být přizpůsobeno mnoha věcem (kolik toho zrovna sní, jakou bude mít aktivitu, jakou má zrovna glykémii). K celkovému zhodnocení je potřeba znát mnoho údajů a přesto je někdy obtížné stanovit ideální dávku pro danou celkovou situaci. Proto nedokážu takto více poradit.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na cukrovku se léčím 12 roku nejdříve léky poté i inzulín. Ranní 9 až 10 večerní 13.rano jsem brala jardiance nyní ozempic 0,50 večer toujevo 55 j. 2x glukophage Prosim o radu, jaká kombinacelekunejvhodnejsi děkuji vera
  věk: 66 let výška: 165 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Milá Věro, vždycky mi udělá radost, když si tazatel dá práci a trochu podrobněji a hlavně více srozumitelně mi popíše svoje vyrovnání diabetu a léčbu. U vás jsem trochu zmaten.

  Předpokládám, že čísla 9 a 10 a 13 znamenají hodnoty glykémie a nikoliv dávky inzulínu. Snad tomu tak opravdu je. Určitě by pomohla hodnota glykovaného hemoglobinu.

  Užíváte tedy Ozempic ráno, večer inzulin Toujeo 55 j. a kromě toho užíváte Glucophage bez upřesnění dávky 2x denně. Glykémie máte zvýšené (i když ne nijak dramaticky) máte nadváhu.

  Vaše léky jsou podle mého názoru kvalitní a mohly by k vaší léčbě stačit. Protože ale váš diabetes není vyrovnaný dostatečně, doporučuji vám na prvním místě zkusit pořádnou dietu.

  Ta u diabetu 2. typu často funguje lépe než léky a navíc je zdravá a může být i chutná. Především byste se měla seznámit s obsahem sacharidů v jednotlivých potravinách a měla byste umět si sestavit jídelníček. Ve vašem věku a při vaší váze bych doporučoval 120 až maximálně 150 g sacharidů denně, což je docela málo, ale bohatě to stačí. Musí se ale započítat všechny sacharidy! Pomoci by v tom měla dietní sestra, ale mohla byste také použít nějakou vhodnou literaturu, třeba i z našich stránek.

  Dávka Toujeo 55 j. je docela veliká a je to v podstatě více inzulínu, že potřebuje denně většina zdravých lidí. Svědčí to o tom, že na inzulín reagujete nedostatečně. Tomu by právě pomohla to správná dieta.

  Metformin je jistě vhodný, měla byste užívat asi 2x 850 mg. Zlepšuje účinnost inzulínu.

  Konečně Ozempic také zlepšuje působení inzulínu a snižuje jeho spotřebu. Působí ale také na chuť k jídlu a většina lidí, když se trochu snaží, při něm hubne. Dávka se dá zvýšit i na 1 mg týdně. Je to dobrá kombinace k inzulínu. Dnes existují dokonce kombinované přípravky, které obsahují podobný lék v jednom peru spolu s inzulínem.

  Jardiance je rovněž dobrý lék a mohl by se klidně přidat do vaší současné kombinace, pokud nebyl vysazen pro nějaké vedlejší účinky (nejčastěji mykotická infekce v intimních místech kvůli zvýšenému vylučování cukru močí). Pamatujte ale, že pokud nebudete držet pořádnou dietu, nebude vám správně fungovat nic, leda snad další zvyšování inzulínu, což ale není vhodné a vede k tloustnutí.

  Co tedy doporučuji: nasadit pořádnou dietu s omezením sacharidů a pokud možno dost se pohybovat. Pokud tak učiníte, je možné, že nejen zhubnete, ale také vám klesne potřeba izulínu Toujeo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchám si 3x denně actrapid a na noc levemir,nechal jsem si od lékaře napsat Lyumjev, nevím ale jak jej dávkovat a zda dávkovat i levemir.Beru 3x denně 16 actrapidu a 10 levemiru.Děkuji za odpověď. Petr
  věk: 79 let výška: 170 cm váha: 77 kg

  Odpověď

  Milý Petře, inzulín Lyumjev patří mezi tzv. „ultrarychle“ působící inzulíny a zpravidla se podává současně s jídlem, tedy vlastně poté, co již vidíte na talíři, že s jistotou sníte. Rychlost působení je dána především rychlým vstřebáváním z podkoží, kterého je dosaženo jednak malou změnou v molekule inzulínu oproti Actrapidu, ale také přítomností látky, která „roztahuje“ kapiláry v místě vpichu, a tím má dále zrychlit vstřebávání.

  Jenom se to slovo „ultrarychle“ nesmí brát zase tak vážně. Vstřebávání je prostě o něco rychlejší než v případě Actrapidu a působení trvá o něco méně dlouho. Je to vhodné zejména pro lidi, kteří jsou velmi dobře vyrovnáni, před jídlem mají glykémie blízko normy a Lyumjev má zajistit zmetabolizování jídla, které člověk právě dostává. Pak už prakticky nemá působit a tudíž by ani nemělo docházet k pozdějším hypoglykémiím v důsledku delšího působení. Pro někoho je to výhoda, pro jiného být nemusí, protože déle působící Actrapid může částečně nahrazovat dlouho působící inzulín.

  Dávkování Lyumjev je v principu stejné jako u Actrapidu. Jen je potřeba zpočátku dát pozor, aby vás rychlejší působení nepřekvapilo hypoglykémií, pokud si inzulín dáte před jídlem dříve nebo pokud máte před jídlem hodnotu nízkou a jídlo se ještě nestačí vstřebávat. Proto je asi lepší začít dávkami nižšími.

  Jinak v porovnání s Levemirem jsou vaše dávky Actrapidu poměrně vysoké. Je to dost neobvyklé, takže mám dojem, že dávky Actrapidu mají trochu korigovat zvýšené glykémie před jídlem. Ty by se ale měly srovnat spíše Levemirem ve větší dávce.

  Nevím, jak je váš diabetes nyní vyrovnán. Ale doporučoval bych obecně trochu Levemir zvýšit, třeba na 16 či 18 j. a Lyumjev podávat v dávce 3x 8 nebo 3x 10 j. Dále budete vidět. Rozhodně by bylo ale dobré, kdybyste se poradil se svým diabetologem, který vás zná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  současné užívání fleximedu a vafarinu Stanislav
  věk: 76 let výška: 162 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Vážený pane Stanislave, přeji dobrý den,

  doplněk stravy FlexiMed obsahuje celkem 8 aktivních složek, z nichž jedna - glukosamin sulfát - může zvýšit účinek warfarinu. Byla popsána řada případů zvýšení hodnot INR nebo krvácivých příhod po zahájení podávání glukosaminu u pacientů již léčených warfarinem. Celkový počet takových hlášení, které jsou ve vědecké literatuře dokumentovány se blíží stovce. Lze tedy takovou lékovou interakci považovat za dostatečně prokázanou, přičemž v důsledku této lékové interakce hrozí zvýšené riziko krvácení. Pokud se rozhodnete doplněk stravy FlexiMed užívat, sdělte před zahájením užívání tuto informaci lékaři. Měl by u Vás přibližně po 5 dnech po zahájení užívání FlexiMedu nechat provést vyšetření Quickova testu, tedy hodnoty INR, a podle výsledku případně upravit dávkování warfarinu.

  S přátelským pozdravem

  Josef Suchopár

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den, mé hodnoty ve 25 týdnu těhotenství jsou 5,18-9,72-8,25 dle doktora v pořádku, takže tedy cukrovku nemám ? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, máte vyšší hodnotu glykémie nalačno. Hodnota 5,1 a více je již pozitivní a měla by být potvrzena ještě jedním odběrem. Váš lékař by Vás měl odeslat znovu na lačnou glykémii, už ne celé OGTT. Pokud bude hodnota 5,1 a více máte těhotenskou cukrovku. 

  Více na : 2. Fáze | cukrovka

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. V těhotenství mi z ogtt vyšla těhotenská cukrovka. Jsem 3 týdny po porodu a stále se mi nespustila laktace. Může to mít souvislost s případnou normální cukrovkou?
  věk: 31 let výška: 163 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Dobrý den, cukrovka neovlivňuje rozvoj laktace. Příčina bude jiná. Naopak ženy s GDM jsou podporovány v kojení, neboť snižuje riziko pozdějšího rozvoje cukrovky 2. typu u matky i dítěte. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat – před cca třemi měsíci mi byla zjištěna zvýšená glykemie nalačno, bylo provedeno kontrolní OGTT, kde byly výsledky v normě, zbyla „jen“ zvýšená glykemie nalačno. Od té doby jsem se několikrát měřila glukometrem, hodnota se pohybovala od 4,9 – 6,2 nalačno, většinou okolo 5,7. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (5 tt), okamžitě po zjištění jsem se začala stravovat striktně dle doporučení pro těhotenskou cukrovku, je to cca týden. Bohužel lačné hodnoty i přes vyzkoušení druhé večeře apod. neklesají a pohybují se od 5,3 – 5,8. Hodinu po jídle jsou hodnoty většinou okolo 5,1. Gynekoložka chce věc řešit až po prohlídce za 14 dní, event. mne až poté odeslat na diabetologii, já mám velké obavy, aby zvýšené hodnoty, zvláště v tomto období, nenapáchaly nenávratné škody. Na diabetologii nikde registrovaná nejsem. Jak mám dál postupovat, lze vyčkat, než se projeví efekt diety? Děkuji za radu.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  na nic nečekejte, určitě byste si měla dojít na diabetologii. Pokud Vám byla zjištěna vyšší glykémie nalačno (neuvedla jste hodnotu) ještě před otěhotněním, pravděpodobně se jedná o prediabetes (tzn hladina krevního cukru je vyšší než normálně, ale ještě to není cukrovka).  Mimo těhotenství se prediabetes léči především dietou a pohybem. V těhotenství jsme přísnější a pokud dieta nestačí, musí se nasadit léky (metformin nebo inzulín).

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám se znepokojovat výsledkem těhotenské cukrovky, když mi poslední odběr vyšla hodnota 8,82?
  věk: 37 let výška: 176 cm váha: 74 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  neuvádíte, jestli je to glykémie lačná nebo po jídle. Hodnota glykémie nalačno by měly být do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Pokud Vám glykémie stoupla jen výjimečně, tak se nic neděje. To miminku neublíží, ale pokud byste měla glykémie opakovaně vyšší, už by to mohlo způsobit řadu komplikací. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den v 24tt krevni odber na ogtt 5,1 a druhy den 5,2. V testu se nepokracovalo a byla jsem odeslana do dia poradny. Nez jsem dostala glukomer hlidala jsem se, hodnoty pri prvni navsteve v dia poradne, cukr na lacno krevni odber 4,5 a "dlouhy cukr" 30. Nyni jsem v 31tt merim se glukomerem kazdy den-lacna hodnota, a 1h po jidle. Nikdy jsem neprekrocila doporucene hodnoty. Lacna max 5,1, spise kolem 4,8 a po dalsich jidlech mam kolem 6. Je tedy mozne, ze zadnou tehu cukrovkou netrpim a hodnota pri prvnim odberu na ogtt mohla byt zkreslena stresem ci nachlazenim,ktere se dostavilo 2 dny po odberu? Obedy varim normalni, mam doma 3 leteho syna. Mohu tedy obcas mirne zhresit? Sladke napoje nepiji, jen mslna me opravdu v 31tt honi:( Nemusim se tedy obavat, ze by dlouhy cukr nejak vyskocil,kdyz jsou hodnoty dle glukomeru stale v poradku? Zkousela jsem se i merit hodinu po snedeni susenky a vse bylo take v norme. Dekuji za odpoved.
  věk: 35 let výška: 168 cm váha: 90 kg těhotenství: 31. týden

  Odpověď

  Dobrý den, Váš screening je pozitivní a tudíž máte diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Pokud byste měla pochyby, musel by se test znovu opakovat. Jinak máme zkušenosti, že u každé ženy GDM probíhá jinak - některá musí přísně dodržovat dietu, u jiné stačí pouze omezení sladkého. Pokud máte hodnoty v normě, jezte pravidelně, menší porce a nemusíte to vše tak přesně počítat. Ohledně sladkého bych byla opatrná, přeci jen glykémii může zvýšit. Raději si dejte ovoce. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Je možné získat nějaký lék, který nehradí zdravotní pojišťovny a dokoupit?
  věk: 79 let výška: 187 cm váha: 101 kg

  Odpověď

  Milý Miroslave, na infikovanou diabetickou nohu žádný zázračný lék neexistuje. Postupuje se podle 4 základních principů, které by všechny ve vašem případě měly být kvalitně využity:

  1. Očistit ránu kompletně od mrtvé tkáně (zpočátku se to dělá denně)

  2. Ověřit, zda je zbylá dosud nepostižená tkáň zásobena krví: většinou je nutná angiografie (rentgenové zobrazení cév na noze s použitím kontrastní látky). Pokud je to jakkoliv možné, usiluje se o zlepšení prokrvení. K tomu může sloužit výkon na tepnách během radiologického zobrazování ("roztahování tepny" nebo případně chirurgicky tzv. by-pass). To by se mělo udělat co nejdříve. Pokud jsou tepny uzavřené, není naděje na zhojení a je lepší nevyživovanou část odstranit.

  3. Odlehčení nohy - nechodit na postiženou nohu, nepůsobit na postižené místo tlakem, a to až do doby zahojení

  4. Antibiotická léčba podle citlivosti mikrobů, většinou do žíly v infúzích a poměrně dlouho

  Všechny tyto postupy pojišťovna hradí. Jen je nutné je provádět hned a kvalitně a nečekat, až se infekce posune do vyšších míst. Pak se už jedná o život ohrožující stav a pomůže jen vyšší amputace. Takže vám doporučuji, abyste tyto 4 body v klidu a bez naléhání prodiskutoval se svým ošetřujícím lékařem. Dále je potřeba, abyste přitom měl dobře vyrovnaný diabetes. Někdy je potřeba, abyste byl k provedení vyšetření a případnému ošetření tepen převezen na specializované pracoviště, kde k tomu mají potřebné vybavení a tým specialistů.

  Poznámka redakce

  podívejte se také zde: https://www.cukrovka.cz/dil-ctvrty-lecba

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím mohu krom ustálení diabetu udělat ještě něco pro zpomalení postupu této nemoci a jak probíhá výzkum ? Vladimír
  věk: 56 let výška: 173 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  Milý Vladimíre,

  Z dlouhodobého pohledu je dobrá kontrola diabetu nejlepší prevencí diabetické retinopatie. Téměř nikdy není úplně pozdě nastolit dobré vyrovnání, nicméně velmi záleží na tom, jak byl diabetes léčen v celém průběhu onemocnění v minulosti. Se zlepšujícími se možnostmi léčby diabetu se také zpřísňují požadavky na dobré vyrovnání. Cíle vyrovnání diabetu se stanoví individuálně s ohledem na to, čeho je pacient schopen reálně dosáhnout a zda existují rizika závažných hypoglykémií  při snižujících se hodnotách glykovaného hemoglobinu. Obecně se považuje za velmi dobré vyrovnání, pokud je glykovaný hemoglobin 47 mmol/mol či nižší, aniž by pacient měl závažnější hypoglykemické stavy.

  Dalším důležitými preventivními faktory jsou normální krevní tlak (120/80, maximálně 130/90) a hodnoty krevních lipidů blízko normě.

  Kromě toho ale existují dnes účinné preventivní oftalmologické postupy, které mohou zpomalovat zhoršování očního nálezu nebo mohou vést ke zlepšení. Jejich použití ale závisí na konkrétním druhu poškození a na rychlostí zhoršování a jejich použití řídí specializovaný oftalmolog. Jedná se o laserovou fotokoagulaci, použití různých léků, které se aplikují do sklivce (kortikosteroidy, protilátky tlumící neorganizovaný růst nových cév) a dále o specializované oftalmologické zákroky, jako jsou např. kryokoagulace, vitrektomie aj.

  Různé celkově podávané léky či doplňky výživy nejsou příliš účinné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Píši jako zoufalá manželka muže který hodně trpí. Vše začalo před několika lety, kdy mu byla diagnostikována cukrovka. Bohužel tuto skutečnost nepřijal a i přes veškeré moje prosby i hádky, léčbu nedodržoval. Bylo to i trochu lékařkou, která nic pořádně nevysvětlila. Samozřejmě se problémy zvyšovaly až konečně pochopil že je léčba nevyhnutelná. Našli jsme tedy jinou lékařku na doporučení. V Lednu tohoto roku začal tedy chodit na diabetologii. Když jsme tam začali docházet, výsledky byly opravdu velmi špatné. Během roku až roku a půl zhubl 40kg a měl problém udržet v sobě jídlo. Trpěl průjmy. Dále již trpěl velkými bolestmi zad, nohou a pálením kůže. V Únoru tohoto roku jsme byly na neurologii. Tam manžel dostal lék Grimodin. První týden to vypadalo, že lék bude skvělý. Bohužel pak se veškeré problémy začaly vracet. Každý týden jsem na neurologii volala, připadala jsem si jako že obtěžuji a paní doktorka zvyšovala dávku. Nakonec se manžel dostal na dávku 3x2 tablety. Bohužel má pocit, že problémy jsou horší než v Únoru. Někdy jsou bolesti tak velké, že opravdu již nevím jak bych mu mohla pomoci. Dostal ještě prášky na bolest Doreta. Při poslední návštěvě neurologie, kterou jsem si vyprosila dříve než byla plánovaná, dostal ještě lék Amitriptyn. První tři dny jeden prášek poté dva večer. Zřejmě po těchto se stav opět zhoršil a to tím, že dle jeho slov se cítí jako zfetovaný. Pálení je prý stále a vlastně bez přestání. Na problémy s průjmem dostal Panzytrat který zabral. Z bolestí a pálení kůže je již velmi vyčerpaný a v horších dnech nemá ani chuť k jídlu což zřejmě není dobré ohledně cukrovky. Píchá si inzulín dlouhodobý i krátkodobý. Už nevím co dělat, kam se obrátit. Přestávám tuto situaci zvládat. Manžel je hrozně vyčerpaný a někdy opravdu až brečí bolestí. Moc prosím o radu, jsem zoufalá. Děkuji Jarka
  věk: 49 let výška: 164 cm váha: 62 kg

  Odpověď

  Milá Jaroslavo,

  Z vašeho líčení jsem přesvědčen, že váš muž má diabetes 1. typu, který dostal asi ve 45 letech. Váží nyní ale 62 kg, a to zhubnul o 40 kg. Při výšce 164 cm musel být tedy původně velmi obézní, což bývá častější u diabetu 2. typu. Nicméně ztráta 40 kg živé váhy během krátké doby svědčí již o pěkném ignorování  zdravotního stavu.

  Podle vašeho líčení má váš muž nejspíše pokročilou diabetickou polyneuropatii, která se vyvinula v důsledku nedobře léčeného diabetu v průběhu několika posledních let. Při ní mohou vzniknout i zažívací problémy, protože i žaludek a střeva jsou řízeny nervovým systémem.

  Na diabetickou polyneuropatii neexistují žádné konkrétní léky, které by ji léčily. Základem léčby je dobře vyrovnaný diabetes. Neurologické vyšetření bylo pro vašeho muže důležité zejména proto, aby se vyloučily jiné možné příčiny nervových obtíží, které by případně šly léčit jinak.

  Při nevyrovnaném diabetu dochází postupně k poškozování nervové soustavy v těle. Podobně ale bývá často poškozována oční sítnice a vyvíjejí se i jiné komplikace diabetu, které se pak obtíže upravují.

  Vzhledem k tomu, že diabetes netrvá ještě tak dlouho (alespoň rozpoznaný), je možné, že v případě zásadní změny ve vyrovnání diabetu se nervové obtíže postupně upraví a zmírní. Většinou to trvá alespoň půl roku. A i potom je nutné o diabetes řádně dbát. Pacienti potřebují podrobné poučení a zaškolení, případně pomoc při motivaci. Jinak ale každodenní péči o diabetes neprovádí ani lékař, ani sestra, ani manželka – ale pacient sám. Je jenom nutné ho to naučit, on o to musí stát a musí se snažit. Když to pak dělá dobře, daří se mu dlouhodobě skoro stejně dobře jako zdravým osobám, i když mu to dá více práce.

  V současné době je vhodná podrobná edukace, navržení vhodného způsobu léčby diabetu a jeho kontroly a naučení, jak si správně monitorovat glykémie a podle toho podávat inzulín. Existuje mnoho vynikajících technických pomůcek, a proto pokud se pacient snaží, zpravidla vede normální život jako ostatní. Podle současného stav jak to líčíte by asi byla vhodná hospitalizace na nějakém diabetologickém pracovišti, kde by proběhlo nastavení léčby a základní zaučení.

  Léky, které se při diabetické polyneuropatii používají, poruchu neléčí, ale zmírňují příznaky. Tak působí např. Grimodin i Amitriptylin, což je látka, která se jinak používá jako antidepresivum. Při vysokých dávkách se po nich může skutečně cítit jako zfetovaný. Pacienti, kteří o sebe nedbají a neuropatie pokračuje, vyžadují často řadu léků proti bolesti, na které postupně vzniká návyk (to nejsou dva uvedené léky) a celá situace, hlavně společensky, se postupně zhoršuje. Proto je nutné situaci pochopit, uvědomit si, že převážná část úkolů je v rukách pacienta samotného, a ne se tomu všemu podvolit. Pro manželku je to pak situace opravdu těžká, ne vždy to vydrží, když se manžel není ochoten postarat o sebe sám.

  Co tedy navrhuji: krátkou hospitalizaci na interním oddělení, kde je zajištěná dobrá diabetologická péče a jsou tam dostupní edukační pracovníci. Zde by měla být nastavena vhodná léčba inzulínem, provedeno zaučení, měl by být zhodnocen neurologický nález k vyloučení jiných příčin obtíží a měla by být nastavena přiměřené léčba obtíží s přiměřenými dávkami léků. Doma by pak měla pokračovat odborná ambulantní edukace v diabetologii. Pacient by se měl také věnovat vhodné fyzické aktivitě, cvičit, hodně se hýbat. Někdy je vhodná i podpora psychologa. Nutné je také oční sledování a zkontrolování funkce ledvin, správná kontrola krevního tlaku a hladin krevních lipidů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, pred vyše mesiacom som mal glukózu nalačno 5,85. Dovtedy som nemal takmer žiadne príznaky, okrem únavy a pocitu slabosti. Teraz niekedy pociťujem aj väčší smäd, niekedy častejšie močenie, mierne tŕpnutie končekov prstov, zriedkavo aj na lýtkach Je to normálne alebo je možné, že cukor je oveľa vyšší ako na prehliadke? Už dva týždne užívam výživový doplnok diaben, ktorý účinkuje po šiestich týždňoch. Môžem čakať od toho nejaké výsledky alebo nie a čo zmeniť na svojom životnom štýle? Som štíhlej postavy a na nedostatok pohybu sa nemôžem sťažovať. Dá sa vyliečiť prediabetes ?
  výška: 180 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  prediabetes je pojem užívaný souhrnně pro zvýšenou koncentraci glukózy nalačno nebo porušenou glukózovou toleranci. Ke stanovení dochází většinou na základě změření lačné glykémie a provedení oGTT. Pokud je u Vás znám jeden z těchto stavů, znamená to, že se Vaše tělo musí více snažit, aby udrželo glykémie na nižších hodnotách a nedaří se mu to ideálně. Je tu zvýšená pravděpodobnost, že se u Vás do budoucna rozvine některý z typů diabetu. Nesmíme však zapomínat, že vyšší glykémie mohou být projevem i jiných onemocnění. 

  Pokud jsou příznaky jako velká žízeň nebo zvýšené močení způsobené diabetes mellitus a jinak se cítíte zdráv, musely by být glykémie minimálně kolem 10 mmol/l (většinou spíše větší). Zvýšené močení je totiž u diabetu způsobené vylučováním cukru do moči, který pak s sebou strhává vodu. Ztráty vody následně vedou k větší žízni. Aby se cukry u zdravých ledvin dostaly do koncové moči, musí být glykémie většinou nad zmiňovaných 10 mmol/l, protože do té doby, se při tvorbě moči vstřebává veškerý cukr zpět do těla a do koncové moči se nevylučuje. 

  Necitlivost a brnění je jedním z možných příznaků diabetické neuropatie. Diabetická neuropatie má několik forem. Jednou z nejčastějších variant je senzomotorická polyneuropatie, ta však začíná spíše na prstech a ploskách dolních končetin. Postižení prstů na horních končetinách může diabetes také způsobit, ale je méně časté. Postižení lýtek, bez postižení plosek by bylo již více atypické. Křeče svalů mohou být způsobeny různými situacemi, ale prediabetes bych jako první příčinu neuváděla. Důležité je si uvědomit, že neuropatie vzniká většinou až po několika letech působení vyšších glykémií (samozřejmě při nízkých glykémiích se výrazně snižuje pravděpodobnost a oddaluje doba vzniku).

  Stav Vašeho diabetu Vám může jistě pomoci ozřejmit stanovení glykovaného hemoglobinu.

  O přípravku Diaben jsem již slyšela, ale k jeho účinku se nejsem schopna vyjádřit. Každopádně se nejedná o léčivý přípravek, ale o doplněk stravy. Každopádně by měl mít důkazy proto, že neškodí. Nakolik pomůže, to asi můžete zhodnotit jen vy.

  Pravidelný pohyb, pravidelné stravování a dietní režim (včetně omezení příjmu alkoholu) jsou základy doporučení pro prediabetes. Ideální je ještě minimalizovat stres (ale to je někdy obtížné). Podle toho, co zmiňujete minimálně základní doporučení zvládáte.

  Stran vyléčení prediabetu. Glykémie je samozřejmě možné přechodně snížit režimovými opatřeními (někdy i na několik let). To co nám ale prediabetes ukazuje, je možnost brzkého rozvoje diabetes mellitus. I pokud se nám podaří snížit glykémie, predispozice pro rozvoj diabetu nezmizí a je nutné se i do budoucna hlídat.

  Poznámka redakce:

  doplněk stravy Diaben obsahuje dvě látky:

  - extrakt z Gymnémy lesní, tropické liány rostoucí v Indii, v diabetologii široce používané,

  - kyselinu alfa lipoovou (označovanou také jako kys. thioktová), silný antioxidant, který se opět široce využívá k léčení diabetické polyneuropatie (porušení nervů) spojené s poruchami čití či bolestivostí.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívam  Magnosolv 1x denne. Stále mám záchvevy celého tela a pocit plnej hlavy. 

  Užívam 1x denne Magnosolv. Skoro počas celého dňa mám záchvevy-tras-v celom tele. Hlavu mám akoby plnú-veľkú. Stav trvá niekoľko týždňov a stále sa zhoršuje. ako sa mi dá pomôcť a ako zistiť hodnotu horčíka. Lekárka vraví, že mám len stále užívať Magnosolv. Božena

  věk: 71 let výška: 159 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Milá Boženo,

  Příznaky, které uvádíte, mohou mít řadu různých příčin a na základě vašeho stručného líčení nemohu posoudit, čím jsou u vás způsobeny. Neuvádíte ani, zda máte diabetes a čím jste kromě Magnosolvu léčena.

  Pojem tetanie znamená křečovité záchvaty. Mohou být vyvolány neurologickou poruchou, např. epilepsií, to znamená onemocněním mozku. Toto onemocnění může být celkové, např. cévního původu, po mrtvici, může být vyvoláno nějakým procesem v mozkové tkání nebo také celkovým onemocněním, jako např. roztroušenou sklerózou. Sklon ke křečím může být ale také v důsledku polyneuropatie, to znamená onemocnění nervů, které vycházejí z míchy. Jak známo, polyneuropatie je častá komplikace déle trvajícího diabetu.

  Křečové stavy vznikají také v důsledku nedostatku některých iontů, nejčastěji vápníku nebo magnesia. Mohou také provázet nadměrnou funkci štítné žlázy, při vysazení některých léků (nejčastěji benzodiazepinů), ale také po některých stimulačních látkách.

  Vy potřebujete na prvním místě celkové orientační vyšetření, aby se zjistilo, zda nemáte nějakou probíhající nemoc. Na místě je také orientační nebo i více specializované neurologické vyšetření. Mezi laboratorními hodnotami je potřeba vědět, jaké máte glykémie, jaké jsou vaše hladiny sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku (magnesia) a zda nemáte sníženou funkci ledvin či jater. Důležité je znát váš krevní tlak, protože jak vysoké hodnoty, tak i příliš nízké mohou vyvolávat podobné obtíže.

  Magnosolv se podává osobám, které mají prokazatelně snížené hodnoty krevního magnesia. Někdy se podává při užívání vyšších dávek diuretik, které mohou vést ke ztrátám magnesia, případně při průjmech. Vyšetření krevní hladiny magnesia je běžnou součástí laboratorních testů. Normální hodnota v krevní plazmě je 0,70 – 0,95 mmol/l.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz? Dnes jsem shlédnul nový, český film Smečka. Zde měl mladý klučina umístěný senzor Style Libre na levé straně břicha, jelikož trpí cukrovkou. Toto mě přivedlo na myšlenku zda je přístroj při tomto umístění schopen fungovat? Jde o to, že cukrovku mám od dětství a senzor používám něco přes rok. Umístění na paži ať jde o jakékoliv místo je již bolestivé jak při umístění, tak při pohybu jelikož tričko případně jiné oblečení o něj tře a dost často rukou i o něco zavadím. Je zcela jedno zda měním pravou a levou paži. Nejhorší je to při spaní jelikož nespím na zádech, nýbrž na boku, schoulený v klubíčku. Děkuji za odpověď
  věk: 43 let výška: 179 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  senzor Freestyle Libre má oficiální schválení a doporučení pro aplikaci na zadní stranu horní části paže. Zde by měl dosahovat optimálních výsledků. Pro ostatní místa na těle oficiálně určen není, pravděpodobně by zde ale nějak fungoval. Správnost výsledků při měření jinde Vám výrobce nezaručí.

  Senzory z kategorie CGM mohou být oficiálně umístěny nejen na paži, ale i do oblasti břicha (u dětí od 2 do 17let i do horní části hýždě). Jaký typ senzoru použili ve zmiňovaném filmu a jestli byl ve správném místě aplikace se nedokážu vyjádřit :)

  Snad tato informace alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, 50 let mám diabetes 1. typu. Posledních 15 let mám inzulínovou pumpu a CGM. Glykovaný hemoglobin v rozmezí 50-60. V několika posledních letech mi klesá pohyblivost a tuhnou svaly. Svaly po námaze špatně regenerují. Zkouším jíst minerály, masáže, fyzioterapii, ..., ale stav se nelepší. Měli byste nápad, co by mohlo pomoci? Předem děkuji za odpověď. Yvan
  věk: 60 let výška: 180 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milý Yvane,

  50 let trvání diabetu určitě udělalo své. I když máte nyní diabetes vyrovnaný dobře (50 – výborně, 60 ještě uspokojivě), asi tomu tak nebývalo dříve, kdy ani potřebné pomůcky, jako jsou senzory, pumpy a dokonce ani glukometry neexistovaly.

  Já vám mohu poradit 2 věci:

  Snažte se dosáhnout vyrovnání diabetu ještě o něco více, a to aniž byste měl závažnější hypoglykémie. Hodnota glykovaného hemoglobinu 50 je velmi dobrá, dnes se doporučuje dokonce 47 mmol/mol, ale to je již opravdu velmi těžké. To sice samo o sobě vaše svaly, klouby a nervy nevyhojí, ale zpomalí to postup a možná i zlepší Váš zdravotní stav.

  Dále: pravidelně cvičte. Jednak vám to pomůže udržovat pružnost a pohyblivost, ale také to skvělým způsobem odvádí pozornost od vašich problémů a patřičně vás to unaví. Dostatečná svalová síla také pomáhá vykompenzovat poruchy, které jsou již částečně nevratné. Sám asi víte, jaké cviky byste měl dělat, ale přesto by vám prospěly odborné rady fyzioterapeuta. Pokud to vaše finanční možnosti dovolují, bylo by vhodné si najít kvalitní placenou službu, protože tam by se vám mohli věnovat víc podle vašich individuálních potřeb a vašeho osobního zájmu. Jde ale zejména o to, abyste se cviky a postupy od fyzioterapeuta naučil a pak je prováděl systematicky sám doma.

  Žádnou kouzelnou radu vám dát neumím a neznám ani žádné kouzelné léky. Pokud vám nějaké minerály či vitamíny přímo nechybí, tak jejich podávání, či různé výživové doplňky moc nepomohou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat. Na konci ledna mi byla zjištěna cukrovka, hodnota tehdy byla 22. A hemoglobin 84. Mám první typ. Zhruba po týdnu jsem začal píchat si inzulín ráno celodenní tresibu. Budu se ptát na hubnutí. Tím že jsem chodila na plazmu, tak vím že jsem měl 109 kg a po dvou týdnech to tehdy spadlo na 103 kg to bylo 2. Února. Poté 17 února jsem na druhé návštěvě měl cca 98 kg. Řekli mi že bude ještě normální když budu něco hubnout tehdy jsem rovnou dostal i senzor a ten mi ukazuje od té doby cca průměr 6,4. Je pravda že třeba dvakrát v týdnu v průměru třeba na 15 min. mi to vylítne nad 10 těsně, mohlo by to hrát roli nebo takováhle hodnota ne. Momentálně mám 92 kg. Čili nějakých 6 kilo za ty dva měsíce. Děkuji za odpověď Marek
  věk: 28 let výška: 191 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milý Marku, podle průběhu vašeho diabetu máte opravdu nejspíš diabetes 1. typu. Pokud vám ale vystačí jedna injekce Tresiby denně a máte přitom glykémie kolem 6,4 mmol/l, tak máte skoro jistě ještě zachovanou vlastní sekreci inzulínu, která vaše glykémie "dolaďuje". Bohužel ale pravděpodobně tako vlastní sekrece časem poklesne a řídit si diabetes bude pro vás obtížnější. Velmi pravděpodobně pak budete léčen 4 dávkami inzulínu nebo inzulínovou pumpou a před každým jídlem si budete podávat ještě rychle působící inzulín. Ostatně možná už nyní by bylo lepší přejít na tento způsob, protože začínat vše dělat perfektně hned od začátku je mnohem lepší a snazší, než vás potom k tomu přemlouvat a učit.

  To, že jste při projevech diabetu rychle zhubnul, je typické. Měl jste vysoké glykémie a mnoho cukru odešlo z vašeho těla močí ven. Kromě toho při nedostatku inzulínu je metabolismus rozladěn, takže nefunguje správně, a to také přispívá k hubnutí.

  Nyní ale máte glykémie vyrovnané, takže kvůli diabetu již není důvod, abyste hubnul. Vaše současná váha je ale nyní vyhovující a rozhodně není žádoucí, abyste přibíral. Snažte se tedy nepřibírat, naučte se počítat sacharidy v dietě, sledujte své glykémie a jezte tak, aby vám ani po jídle nestoupaly nad 10 mmol/l. Je dost pravděpodobné, že k tomu budete potřebovat ten rychlý inzulín, tak se tomu nebraňte. Když se všechno hned od začátku dobře naučíte, bude to pro vás časem všechno mnohem jednodušší a hlavně si udržíte dlouhodobě dobré zdraví. Zvládat diabetes vašeho typu jednou velkou dávkou dlouze působícího inzulínu není správné. Člověk má pak trvale vysokou hladinu inzulínu v těle a jí vlastně proto, aby neměl hypoglykémii. Zpravidla pak, aby glykémie nestoupala, tak jí jen velmi málo, a to může vést k dalšímu hubnutí. Správné je mít dávku dlouze působícího inzulínu přiměřenou (většinou při vašem vzrůstu mezi 20 až 30 j./den) a pak si dávat rychle působící inzulín před jídly. Jeho dávka se volí nejen podle glykémií, ale také podle toho, kolik sacharidů hodláte sníst a co se chystáte dělat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím Vás o konzultaci. Mám diabetes 1.typu se syndromem nepoznané hypoglykémie, mám velké problémy s trávením hlavně v důsledku neuropatie (jídlo často leží několik hodin v žaludku a pak ho neztrávené vyzvracím - řeším to dělením všech dávek inzulínu k jídlu na několik malých, dávkovaných nejméně po půl hodině, abych měla větší šanci, že případnou hypoglykemii přežiju, díky čtečce si to mohu lépe rozvrhnout a odhadnout, že bude problém) a žiji sama (protože: „nedokážu žít s člověkem, který může kdykoli umřít“, což už jsem slyšela několikrát, nehledě na to, že těžké hypoglykémie pro přihlížející opravdu nevypadají hezky a nikdo to nechce zažít podruhé). Léčena jsem kombinací Novorapid + Lantus. Před půl rokem jsem konečně dostala čtečku a senzory firmy FreeStyle Libre, s níž moje diabetoložka spolupracuje. 1) U FreeStyle Libre aktuální glykemii vidím pouze, pokud si k senzoru přiložím zapnutou čtečku. Pokud hypoglykemii nepoznám (nepoznávám je nikdy) a zrovna se neměřím (několikrát za hodinu to 24hodin denně 7dní v týdnu opravdu dělat nejde), mám smůlu a skončím v bezvědomí (zatím jsem se vždycky probrala, pak mám samozřejmě "díry" v záznamu čtečky, pokud jsem byla "mimo" víc než 8 hodin). Existují nějaké jiné systémy na kontinuální měření glykémie, které na hypoglykemii nebo rychlý pokles glykémie upozorní samy? Tady v diskuzi jsem našla zmínku o CGM. Jsou v ČR dostupné ještě nějaké jiné? V čem se od FreeStyle Libre liší? Je možnost na ně z FreeStyle Libre přejít, a pokud ano, za jakých podmínek? 2) U glukometru One Touch jsem byla zvyklá zálohovat si data do počítače pomocí jejich softwaru, mám řadu za více než 10 let. Nic takového FreeStyle Libre nemá. Tam se jen data nahrávají někam na internet. Na začátku to vypadalo skvěle: dala jsem adresu a své přihlašovací údaje všem svým ošetřujícím lékařům, aby si mohli prohlédnout moji kompenzaci. Pak FreeStyle Libre zavedlo „bezpečné přihlašování“, čímž se k mým datům kromě diabetoložky žádný jiný lékař nedostane, a podmínku nových Windows, čímž jsem ztratila možnost data nahrávat aspoň na ten internet (na moje opakované žádosti mi na helplince řekli, že žádnou možnost zálohování dat do počítače nepřipravují, protože si to americký majitel jejich firmy nepřeje) a moje data si nemůže prohlédnout ani diabetoložka, protože má v ordinaci Windows 7 (vidí tedy pouze poslední 3 měsíce na mé čtečce a žádná x-letá historie kompenzace glukózy pacientů tedy není dosažitelná ani pro ni). Mají ostatní systémy pro kontinuální monitoring glykémie možnost zálohování dat do počítače bez nereálných požadavků na neustále novější a novější počítačové vybavení a bez závislosti na internetu? Na flešce data donesete kdykoli kamkoli a datový soubor se dá v nejhorším otevřít v Excelu, ale data „existující“ pouze kdesi na internetu nejsou vždy dostupná, zvláště když je přístup k nim podmíněn specifickými požadavky na systém počítače a v počítači nainstalované komerční programy. Z internetové aplikace vytištěné PDF přehledy od-do v řádu týdnů dlouhodobé porovnání trendů také neumožňovaly (např. u mě je rozdíl mezi kompenzací diabetu v létě a v zimě). Které z těchto systémů nepotřebují chytrý mobil (kvůli silně zhoršené jemné motorice nejsem schopna ovládat dotykové displeje) a ideálně mají čtečky s pouze tlačítkovým ovládáním? 3) U FreeStyle Libre mi předčasně skončilo několik senzorů (nejkratší doba byly necelé 2 dny), často se mi objevuje zpráva, ať měření opakuji za deset minut (a série těchto zpráv bez jediné hodnoty glykémie trvá třeba 2 hodiny) apod. Máte nějaké srovnání poruchovosti, chybovosti, přesnosti a spolehlivosti u všech systémů na kontinuální měření glykémie? Předem Vám děkuji za odpovědi a Váš čas.

  Odpověď

  Dobrý den,

  v České republice jsou momentálně hrazeny 2 systémy “kontinuální” monitorace. Freestyle Libre, který nyní používáte a který je označován spíše jako FGM (flash glugose monitoring). Tento název souvisí s nutností načtení dat ze senzoru čtečkou, aby bylo možné zobrazit aktuální hladinu glukózy. Data ze senzoru nejsou bez načtení přenášena do přijímacího zařízení. Druhým systémem je Vámi zmiňovaný CGM. Ten se skládá ze tří částí -  senzoru, vysílače a přijímače. Senzor má životnost 6-10 dní (dle konkrétního typu senzoru) a získává data o hladině glukózy. Tato jsou poté připojeným vysílačem automaticky (většinou přes bluetooth) posílána do přijímacího zařízení. Přijímačem může být buď inzulinová pumpa, mobilní telefon, nebo speciální přijímač. Díky tomu, že data jsou neustále zasílána na přijímač, je zde možnost nastavit alarmy, které Vás zvukově upozorní na určitou hladinu glykémie. Toho se právě často využívá u pacientů s poruchou rozpoznávání hypoglykémie - nastaví se alarmy, které Vás začnou zvukově nebo vibračně upozorňovat, pokud se dostanete na zadanou nízkou hladinu glykémie (Je tak možné zadat v nízkých alarmech například 4,5 mmol/l. Při této hodnotě Vás přístroj upozorní a vy víte, že máte nižší hladinu cukru). Přechod mezi FGM a CGM je možný, pokud splňujete indikační kritéria pro CGM. Jedním z hlavních indikačních kritérií je právě porucha rozpoznávání hypoglykémie (a to především, pokud u Vás dochází k těžkým hypoglykémiím se ztrátou vědomí).

  Na českém trhu jsou běžně dostupné senzory pouze dvou společností - Dexcom a Medtronic. Firma Medtronic má v současnosti  (pro své CGM systémy) jako možnost přijímače bohužel pouze mobilní telefon nebo některou ze svých inzulinových pump. Společnost Dexcom vyrábí i speciální přijímač (tudíž není nutnost mít kompatibilní telefon), ale pokud je mi známo i tento přijímač má dotykový displej. 

  Bojím se, že většina dnešních senzorových systémů ukládá data na cloudová úložiště na internetu. Tato data je možné často sdílet s lékaři, pokud mají založen svůj vlastní účet. Jak zmiňujete většina těchto internetových programů umožňuje stažení pdf přehledů s vybráním časových úseků (i víceměsíčních). Programy k zálohování dat přímo na počítači u CGM běžné bohužel nejsou (Pokud si data průběžně nestahujete z výše zmiňovaných programů a někde neukládáte na svém počítači).

  Srovnání poruchovosti, chybovosti… jednotlivých senzorů, to je obtížná otázka. U každého pacienta je to trochu jinak. U všech senzorů je nutné si uvědomit, že snímají hladinu glukózy v intersticiální tekutině, NE v krvi. Tudíž data senzoru mohou být oproti hodnotám z krve o 15-30 minut opožděna. To hlavně při prudkém vzestupu nebo poklesu může dělat větší rozdíl naměřených hodin mezi glukometrem (měření v krvi -  glykémie) a měřením senzorem (měření hladiny glukózy v intersticiální tekutině). Proto je lepší při obavách z hypoglykémie nastavit upozornění o něco výše. U Freestylu je známo že občas lehce podměřuje, tudíž může u některých pacientů ukazovat o něco nižší glykémie. Je ale velmi dobrý na sledování trendů glykémií během dne u pacientů s DM 1. typu, kteří nemají problém s rozpoznáním hypoglykémie + má jednodušší indikační kritéria než třeba CGM. Porovnání kvality CGM Dexcom a Medtronic by z mé strany už bylo hodně odvážné a každý Vám bude tvrdit něco trochu jiného. Zde je možné rozhodnout se podle délky funkce senzoru, typu přijímače, nutnosti kalibrace senzoru…

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, Byla mi před pěti měsíci zjištěna cukrovka, ale nikdo mi neřekl, jakého typu. Potvrdil mi ji oGTT test a pan doktor na diabetologii mi předepsal glukometr, proužky, inzuliny (insuman rapid a insuman basal). Je mi 18 let a mám 47 kilo, tudíž se lékař domnívá, že mám cukrovku 1. typu, ale do průkazu to nezapsal, ale když se o tom bavíme, tak 1. typ. A jelikož jsem byla na oGTT test poslána již s problemy, nepila jsem ani roztok glukózy, protože byla glykémie na lačno v jeden den 8.5 mmol/l a v ten druhý 7.9 mmol/l. Inzulin si píchám 4x denně. Ráno bazál 4j a k hlavním jídlům 2j. Teď k předmětu dotazů. 1. Mám nárok na senzory FSL Freestyle Libre? Pan doktor mi řekl, že na senzory kontinuální monitorace (což Libre není) mám nárok až pro vyšetření c-peptidu, který, pokud tedy chápu dobře, musí být naprosto nízký <0.05?? a nebo tam ani není? Pan doktor mě na takové vyšetření neposlal, ač mě poučil, jak by probíhalo. Každopádně Libre senzory mi nepředepsal. Já jsem si ale myslela, že na ně má nárok každý, kdo je na intenzifikovaném inzulínovém režimu. Ale jelikož mi doktor nedoplnil žadanku na vyšetření c-peptidu, není prokázáno, že bych byla 1. typ, tak na ně nárok nemám? Vzhledem k nízkým dávkám inzulínu budu mít pravděpodobně ještě vlastní sekreci inzulínu zachovalou. Mám na ně nárok i bez vyšetření c-peptidu? A můj druhý dotaz. Já nejsem spokojená se současnou léčbou. Mám výbornou kompenzaci, ale nejsem spokojená, jak moc se tomu musím přizpůsobovat. Čekám 30 minut před jídlem a pak se můžu až najíst. Bazální inzulín rozhodně nemá rovnou lajnu působení celý den, ale v určité hodiny působí více a pak méně. Také dávky mám dané stejné, jakoby velmi "fixní režim", ale to se mi nelíbí. Já bych ráda přizpůsobovala své dávky poměru sacharidů (vypozorovala jsem, že 1j pro mě je na 20 sacharidů), ale s tímto inzulinem to nejde, jelikož působí dlouho a pokryje i svačinu, kterou já vůbec jíst nechci, ale nemám na výběr. Když si píchnu do těch 2 jednotek, tak svačinu většinou přidat nemusím, ale jakmile to je nad, tak ano. Vím, že lékař mi předepsal jen 2 jednotky, ale to je prostě na velmi málo jídla a já nechci jíst to samé stále dokola. Snažím se o tom hodně zjišťovat a našla jsem inzulínová analoga Fiasp a Tresiba, která se mi velmi zamlouvají svým působením, nejlépe ještě v kombinaci s pery Novopen Echo, kde bych si mohla krásně píchat po 0.5j.. Ale je mi hloupé nakráčet ke svému lékaři a poručit si konkrétní inzulínová analoga, ještě s tím, že nechci předplněná pera, ale kovová pro náplně. Pro mě by ani nebyl problém si ta kovová pera koupit na internetu, abych úplně nedojila pojišťovnu, ale přála bych si alespoň na ten bolusový. Však by to byla taková volnost oproti tomu, co mám teď. Ale zase, mám na to nárok? Na změnu inzulínu asi ano, ale zase lékař ví nejlepe, ale beru to stejně já. A na ta kovová pera? Já to se svým lékařem proberu, ale potřebuji k tomu ještě nějaké informace, které si doplním a ověřím zde, abych tam nepůsobila jako člověk, co si objednává v restauraci... Předem Vám velmi děkuji za Váš čas, uvědomují si, že můj dotaz je velmi vyčerpávající, ale potřebuji si ve věcech udělat jasno. Anna Kadlecová
  věk: 19 let výška: 168 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  základem bude pro Vás rozlišit zda máte diabetes 1. nebo 2. typu  -  to se většinou dělá kombinací odběrů. Odběr C-peptidu, který nám řekne jak velkou máte v této chvíli sekreci inzulinu a současně odběrem protilátek  - nejčastěji se stanovují 3 typy - zjednodušeně  proti beta-buňkám (to jsou buňky, které tvoří inzulin), proti inzulinu a proti glutamátdekarboxyláze. Diabetik prvního typu může mít ještě na začátku zachovalou určitou sekreci inzulinu = určitou hladinu C-peptidu (ale není většinou tak vysoká jako u diabetiků 2. typu) a často má tento diabetik pozitivní nález některé z uvedených protilátek (I když ani tento fakt není stoprocentní, rozhodně nám ale významně v odlišení pomůže). 

  Senzory Freestyle Libre jsou v této chvíli hrazeny právě u diabetiků 1. typu, kde mají umožňovat snadnější monitoraci hladin glukózy. Diabetici se tak nemusí i přes vysoké požadavky na častá měření tolikrát denně píchat do prstu. Omezení pro předpis je DM 1. typu, spolupráce pacienta a následná nutnost snímání čtečkou minimálně 10x denně (částečně má tato podmínka prokázat opravdovou potřebu častého měření). Senzor vydrží 14 dní a pojišťovna hradí 26 kusů na rok. Pokrytí 52 týdnů je úžasné. Pokud jste diabetik 1. typu, tak byste na tento senzor měla nárok i pokud ještě máte částečně zachovalou sekreci. Pokud se nemýlím nulová sekrece není podmínkou preskripce Freestyle Libre.

  Pokud jste diabetik 1. typu, opravdu se inzulinoterapii nevyhnete, ale myslím, že humánní inzuliny (jako Insuman rapid a basal) pro Vás nejsou ideálním řešením. Používají se dnes v specifických případech (Např. u pacientů s cystickou fibrózou, pokud mají pravidelný režim a dávají si pravidelně i malé svačinky, které jim tento inzulin částečně pokrývá). Předpokládám, že vy jste ve věku 18 let, někdo aktivní (studující nebo pracující), kdo nemá stoprocentně pravidelný režim - jednou chce jíst dříve, podruhé déle, jednou se dospí o víkendu, pak zase vstane brzy. Váš výběr inzulinů vůbec nebyl špatný. Chce to alespoň na začátek bazál, který se Vám bude po celý den rovnoměrně uvolňovat - což jsou bazální analoga 2. generace  - tzn. Toujeo nebo Tresiba. K jídlům to chce krátký analogový inzulin. Z těch klasických by to byl Novorapid, Apidra nebo Humalog, jež se aplikují obvykle 10 minut před jídlem, doba hlavního působení kolem 3hodin. Novější je Vámi zmiňovaný Fiasp - aplikace 5 minut před jídlem (teoreticky možné i současně s jídlem) doba působení zase kolem 3 hodin, nebo Lyumjev - aplikace 5 minut před jídlem (teoreticky možné i současně s jídlem), možná lehce kratší doba působení než předchozí. Kombinace jakéhokoliv ze zmiňovaných bazálů a krátkých analogových inzulinů umožňuje flexibilní režim. Bazál byste aplikovala 1x denně. Ve stejnou denní dobu, kterou si ale můžete díky stabilnímu působení předem vybrat podle vhodnosti pro Vás. Krátký inzulin byste aplikovala 5-10 minut před plánovaným jídlem nebo při vysoké glykémii a dávku přizpůsobila dle množství sacharidů v jídle,  inzulin-sacharidového poměru (kolik 1j inzulinu pokryje sacharidů), hladiny glukózy, citlivosti na inzulin (o kolik vám 1j navíc sníží přibližně glykémii) a plánované aktivity. Takto to zní strašně jako spousta podivných faktorů, ale prakticky není výsledný vypočet tak složitý. Plus existují aplikace, které Vám ho umí z větší části samy spočítat. 

  Toujeo a Tresiba jsou s ohledem na to, že se jedná o bazální inzuliny, které mají i specifické množství jednotek inzulinu na ml, pouze v předplněných perech a neexistují v možnosti půlkových per. Lyumjev má také jen předplněná pera a náplně do inzulinových pump. Fiasp se dá jako náplň do stálých per napsat, je vyráběn firmou Novo Nordisk stejně jako Vámi zmiňované pero NovoPen Echo, takže by měla být kompatibilita. Předepsat stálá pera by mělo být možné na Poukaz na zdravotní a ortopedickou pomůcku. I po předpisu je (podle mne) stejně poměrně vysoká úhrada (doplatek) pacientem  - kolem 50%.

  Stran nároku na tyto inzuliny - s ohledem na Váš životní režim, věk a další faktory by si jistě ani nikdo z pojišťovny nedovolil namítat nic proti analogovým inzulinům.

  Pokud jste případně diabetik 2. typu, tak byste ve fázi takto nízké potřeby inzulinu (bez vyzkoušení celé škály PAD - perorálních antidiabetik), neměla zatím na inzulinu být. Jiná pravidla platí pro těhotenství, ale to je kapitola sama o sobě.

  Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla. Přeji hodně štěstí a držte se.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobry den, kdyz mam tehotenskou cukrovku muzu uzivat Blokurimu? Beru preventivne jeden sacek vecer. Dekuji Aneta
  věk: 35 let výška: 170 cm váha: 62 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Vážená paní Aneto, přeji dobrý den,

  D-manóza je druh jednoduchého cukru, který se v malém množství vyskytuje v některých druzích ovoce (např. jablka, meruňky, broskve, borůvky, brusinky). Přesto však dosud není bezpečně prokázáno, zda je jeho podávání v těhotenství bez rizika. Nebyly totiž provedeny speciální studie zaměřené na bezpečnost. Určitý problém může představovat užívání manózy diabetiky, protože manóza může interferovat s některými typy vyšetření hladiny glukózy v krvi, nehledě na skutečnost, že se manóza může v organismu částečně přeměnit na glukózu. Vysoké dávky manózy, což jistě není Váš případ, mohou poškodit funkci ledvin. Pokud ale užíváte jen jeden sáček (tj. 2 g manózy) denně, nelze podle mého názoru očekávat prakticky žádné nepříznivé působení, snad jen výjimečně by se mohlo vyskytnout nadýmání nebo průjem. Z mého pohledu tedy nic nebrání tomu, aby jste manózu dále užívala.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je pro mě vhodný přípravek Complex 6 Aktiv, jsem z cukrovkou, tzv. stareckou, přípravek obsahuje Glukosaminu. Dekuji
  věk: 70 let výška: 177 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Vážený pane Miloslave, přeji dobrý den,

  chcete-li znát můj názor, pak si dovoluji doporučit, aby jste doplněk stravy Complex 6 Activ neužíval. Já bych preferoval užívat přípravek, který je registrovaný jako lék a který obsahuje jen jednu látku a nikoliv kombinaci 6 látek. Vyzkoušet můžete např. Condrosulf (chondroitin) nebo přípravek Prubeven (glukosamin). Oba jsou registrovány jako léky, mají garantované složení a jsou pod kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Pokud by Vám jeden z nich nepomohl, vyzkoušejte jejich kombinaci. Oba uvedené léky jsou volně prodejné a lze je zakoupit v lékárně. Užívání šestikombinace mi osobně nepřipadá jako příliš racionální, v případě nežádoucího účinku by jste ani nevěděl co konkrétně jej způsobilo.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám bilirubin přímý 8,7 umol/l - glukoza v plazmě (žilní) 8,1 mmol/l. Užívám Gluceu 2 x denně, ale zdá se mi to málo na moji váhu. - Je možno užívat Gluceu 3 x denně?

  Sděluji ještě následující:  Údaje o bilirubinu  a glukoze v plazmě jsem převzal z rozboru krve a moči ,  vzato po ráno na lačno v rámci 2-letého nároku na vyšetření krve a moči, zpracoval AeskuLab Jirkov, Zdravotnická laboratoř č.  8052, je mi 87 let, ročník 1934, ošetřující lékařka MUDr. Ivana Panochová, ordinace PLD, Most, mne na cukrovku neléčí, považuje dané údaje za „v normě“.  – Trpím únavou, spavostí. – Opětovně děkuji za vstřícnost a možná doporučení. Ladislav

  věk: 88 let výška: 180 cm váha: 120 kg

  Odpověď

  Milý Ladislave,

  Glucea je doplněk stravy, který může přispívat k lepšímu vyrovnání diabetu 2. typu. Doporučené dávkování je 2x 1 tableta. Vzhledem k tomu, že převážně rostlinné složky, které jsou uváděné jako součást Glucei, nejsou nijak toxické, domnívám se, že i ve vašem věku je možné užívat tablety 3.

  Rozhodně bych však na tento doplněk stravy nespoléhal jako na hlavní opatření vhodné k vyrovnání vašeho diabetu. Máte výraznou nadváhu, a tak by vám zejména prospělo omezit celkový kalorický příjem. Především byste měl konzumovat méně sacharidů, které jsou obsažené především v příkrmech, jako jsou chléb, pečivo, brambory, rýže, knedlíky a podobně. Troufám si říci, že by se vůbec nic nestalo, kdybyste místo nich jedl jen zeleninu. Pro svoje zdraví je nepotřebujete, slouží vám jen k pocitu nasycení.

  Vaše glykémie na lačno byla zvýšená, ale nijak dramaticky. Je ale možné, že po sacharidovém jídle vám glykémie stoupají mnohem více. Proto vám opravdu doporučuji omezení příjmu sacharidů.

  Kromě toho existuje více léků na diabetes, které hodnoty glykémie snižují podstatně spolehlivěji než potravinové doplňky typu Glucei. O jejich použití byste se ale musel domluvit s vaším lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Muzu brat Gluceu kdyz beru tablety na cukrovku. Milada
  věk: 76 let výška: 158 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Vážená paní Milado, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Glucea obsahuje extrakt z gymnemy lesní a morušovníku bílého. Obě rostliny obsahují látky, které mohou změnit osud některých léků v organismu, včetně některých léků používaných k léčbě cukrovky. Váš obecný dotaz neobsahuje informaci, kterým konkrétním lékem cukrovku léčíte. Pokud by to byl některý ze zástupců tzv. derivátu sulfonylurey, např. glimepirid (léčivé přípravky Amaryl, Eglimad, Glimepidir Aurovitas a další), pak nelze vyloučit snížení krevních hladin tohoto léku. Obě rostliny ale obsahují také látky, které snižují hladinu krevního cukru a mohou tak zvýšit účinek léků užívaných na cukrovku a vyvolat hypoglykemickou příhodu, což bylo také prokázáno v klinických studiích. Z tohoto důvodu bych Vám doporučil dotázat se ošetřujícího lékaře na vhodnost kombinace Vaší léčby s doplňkem stravy Glucea, a pokud by jste se ptát z jakéhokoliv důvodu nechtěla, pak bych doporučil zahájit podávání doplňku stravy Glucea nejprve jednou tabletou denně a přitom kontrolovat hladinu krevního cukru glukometrem.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zajímala by mne možná souvislost se zařazením kravského mléka do jídelníčku kojeného dítěte a rizikem vzniku cukrovky 1.typu. V rodině se tento typ cukrovky vyskytuje (babička dítěte). Dítě kojené plně do 6 měsíců avšak nyní pediatr předepsal z důvodů dlouhodobějšího nepřibírání na váze jako doplněk umělou stravu Infatrini jež obsahuje i kravské mléko. Je kravské mléko v této podobě rizikové jako možný spouštěč nemoci pokud existuje genetická zátěž? Děkuji za odpověď. Iva

  Odpověď

  Milá Ivo, několik starších studií naznačovalo, že děti, které byly jen krátce kojené a brzy dostávaly výživu s kravským mlékem, měly mírně častější výskyt diabetu 1. typu. Tato souvislost se sice později nepotvrdila, ale určité podezření přeci jenom trvá. Ke vzniku diabetu 1 typu existují určité vrozené dispozice. Diabetes 1. typu se podle současných teorií rozvíjí, pokud se takto disponovaný jedinec později setká s nějakým vyvolávajícím faktorem. Tento faktor ale není do současné doby znám a je pravděpodobné, že takových faktorů existuje více.

  Je všeobecně známo, že přirozené kojení  je pro vývoj dítěte tou nejlepší variantou. Nicméně často se stává, že pokračovat v kojení není možné, nebo je nutné přidávat předčasně další výživu. Škodlivost přípravků s obsahem kravského mléka z hlediska rizika vzniku diabetu sice nebyla potvrzena, ale určitý stín podezření existuje. U malých dětí se do krve mohou dostávat některé složky kravských bílkovin a vyvolávat určité imunologické, netroufám si říci škodlivé, reakce. Proto bych já osobně doporučoval přípravky, které obsahují spíše tzv. hydrolyzované složky, kde jsou bíloviny kravského mléka rozštěpené a mohou být z hlediska rizika diabetu pro dítě bezpečnější.

  Doporučuji ale rozhodně, abyste se raději poradila s pediatrem a případně jej požádala o doporučení vhodného výživového přípravku. I u výrobků Infatrini existuje více možností a já se přiznám, že nevím, v čem se zásadně liší.

  Přikládáme ještě postřehy naší nutriční terapeutky Mgr. Beáty Bohnerové

  Dobrý den Ivo, 

  bohužel nepíšete, proč vaše dítě nepřibíralo na váze a proč se váš lékař rozhodl k předepsání přípravku Infatriny. Věřím, že k tomu důvod měl, přesto raději položím akademickou otázku. 

  Píšete, že vaše dítě je plně kojené v 6. měsíci. Jako optimální doba zavádění komplementární výživy je považován u prospívajícího dítěte konec 6. měsíce (ne dříve než před 16. týdnem, ne později než po 24. týdnu života). Proto se nabízí otázka, zda již svému dítěti zařazujete příkrmy a není jeho nízká váha a neprospívání způsobená pouze výlučným kojením a nedostatečným energetickým příjmem?

  zdroj: 

  untitled (pediatriepropraxi.cz)

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

5 dotazů

 • Dotaz

  Jsem diabetik 2. typu, užívám metformin 1000 - 0 -1000, snažim se jakž takž dodržovat dietu, ale protože sportuji, chci vědět, zda se sportem dá ovlivnit hladina krevního cukru a pak snížit dávkování léku. Petr
  věk: 64 let výška: 170 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Petře, z dávkování metforminu bych zbytečně nedělal problém. Je to dobrý lék a zpravidla nepůsobí hypoglykémie. Zlepšuje fungování vašeho inzulínu.

  Měl byste opravdu cvičit, a to alespoň po dobu 30 minut denně, ale raději déle. A to tak, abyste se při tom zadýchal. Delší fyzická zátěž skutečně snižuje hladinu krevního cukru, protože ten se při námaze spotřebovává na energii. Cvičení ale obecně prospívá na působení inzulínu a je pro pacienty s diabetem důležité. Máte dost velikou nadváhu a tak jak cvičení tak zhubnutí jsou pro vás vhodné. A metformin berte klidně dál, je to dobrý a bezpečný lék.

  Poznámka redakce: doporučujeme podívat se do rubriky Pohyb a vyzkoušet si aplikaci www.diatrainer.cz

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím o pomoc s výživou a snížením hmotnosti u dcery, které byl diagnostikován DM1 před 3 lety. Inzulin je dodáván inzulinovou pompou -NOVORAPID. Za dobu léčby přibrala dcera 25 kg. Ve svých 16 letech při výšce 164 cm váží 70kg a každou další návštěvu v diabetologii máme minimálně 1kg navic a lékařka nám dávky inzulinu neustále zvyšuje. Opakovaně má dcera zvýšenou hladinu cholesterolu i toho tzv.zlého . Glykovany hemoglobin mame 58 mmol. Zkusili jsme i akupunkturu, marně. Nejvice mě trapi nadvaha. Dcera byla velmi aktivni sportovec, Nyni 2xtydně treninky po1,5 hod - tanec . Ale kvůli nadváze má potíže s kolenními klouby. Předem děkuji za jakoukoliv zprávu, radu či kontakt. Zdraví Dana
  věk: 17 let výška: 164 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Milá Dano, vaše dcera má sice nadváhu, ale rozhodně ne nějak tragickou. Takže když bude mít silnou vůli, tak se jí určitě zhubnout podaří. Chtěl bych si jen být ale jist, že se jedná o diabetes 1. typu a nikoliv o nějakou formu diabetu 2. typu, např. při další hormonální poruše nebo vrozeném syndromu, jehož může být diabetes součástí. To je ale asi málo pravděpodobné, pokud onemocnění začalo více méně náhle, vedlo původně k rychlému hubnutí a okamžité potřebě inzulínu.

  Hodnota glykovaného hemoglobinu 58 mmol/mol není špatná, i když by mohla být lepší. Obezita se u osoby s diabetem 1. typu rozvíjí,  pokud:

  • Pacient příliš mnoho či nárazové jí a potom vysoké hodnoty glykémie koriguje dodatečnými dávkami inzulínu
  • Pacient se velice pečlivě snaží korigovat zvýšené hodnoty glykémie po jídle místo toho, aby snížil množství sacharidů v dietě a tím předešel vzestupu glykémie
  • Pacient má nevyrovnaný diabetes s častými hypoglykémiemi, pro které musí často jíst sladké jídlo či cukr. To pak vede zase ke vzestupu, který si koriguje dalším inzulínem a způsobuje si další hypoglykémie.

  Pro zlepšení vyrovnání diabetu a ke zhubnutí bude vaše dcera potřebovat odhodlání a silnou vůli. Dávky inzulínu by rozhodně neměla zvyšovat, ale naopak se snažit je snížit. Pokud by to vedlo ke vzestupu glykémií, tak by na prvním místě měla omezit jídlo, zejména sacharidy, ale i tuky. Pokud by glykémie zůstávaly zvýšené, zase by trochu omezila jídla a přidala na pravidelném pohybu.

  S výhodou by mohla svoji pumpu propojit s kontinuálním senzorem glykémií. Některé pumpy již umí samy pomáhat regulovat glykémie tím, že do určité míry zpomalují, či zrychlují podávání inzulínu.

  Ve spolupráci nejlépe s dietní sestrou bych navrhoval sestavit modelovou dietu, která by obsahovala asi 150 g sacharidů denně, nikoliv více. Současně s tím by asi bylo vhodné snížit nastavení pumpy a zvolit výši bazální rychlosti tak, aby asi polovina denní dávky inzulínu byla užita jako bazální infúze a polovina jako nárazové dávky před jídly. Pro případ hladu nebo nezvladatelné chuti k jídlu by bylo dobré si připravit dostatek nesladké zeleniny.

  Když by glykémie byly zvýšené, např. do 15 mmol/l, neřešil bych to podáváním více inzulínu, ale snížením jídla (zejména sacharidů) a pohybem. Např. procházkou, cvičením, během, tancem. Inzulín nelze u pacienta s diabetem 1. typu vynechat, ale je možné jeho dávky přiměřeně snižovat. Velmi by pomohlo, kdyby toto vše probíhalo pod lékařským dohledem. Pomůže ale samostatné sledování glykemických profilů (nejlépe ze senzoru). Prevence hypoglykémií (např. snížení rychlosti infúze před delší fyzickou zátěží) by pomohla předejít zbytečným dávkám sacharidů, po kterých se tak snadno tloustne.

  Kromě toho doporučuji, aby se vaše dcera přihlásila na nějaký edukační kurs v léčbě diabetu, zahrnující alespoň několik, klidně skupinový, lekcí. Nasměrovat by ji měl její lékař.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Je mi 36 let a Diabetes typ 1 mi byl diagnostikován v 19 letech ,kolem 15 let mám HbA1 v rozmezí 6,8 - 7,8 jim 6 krát denně ale ne přesně na čas ,mé dny jsou hodně fyzicky náročné (pracovně) taky jse věnuji od mladého věku aktivně naturalni kulturistice ,strava je založena hodně na zelenině a ovocích ,samozřejmně jim víc kalorií než mám ,tzn. víc inzulinu taky mé treninky jsou občas zaměřeny jak na sílu tak na kondici ,nepiju,nekouřím sport a rodina je muj život ,ale čím jsem starší a dívám se ba svoje děti jak rostou tak mám obavy o mé zdravý spíš s toho Hba1 dlouhodobého cukru ,používám inzulínové pera a rad bych přešel na inzulinovou pumpu ale nevím zda to pomůže vykepšit tu kompenzaci. Petr
  věk: 37 let výška: 182 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milý Petře, jako zodpovědný otec od rodiny a vytrvalý sportovec patříte jistě mezi osoby motivované a se silnou vůlí. Je tedy ve vašich silách udržovat svůj diabetes lépe vyrovnaný. Výsledky vašeho glykovaného hemoglobinu, pokud je přeložím do správných jednotek, jsou zřejmě 68 a 78 mmol/mol. To sice nejsou hodnoty vysloveně mizerné, ale také nejsou dobré. Bylo by dobré, kdybyste se dostal pod 60 a třeba i pod 57 mmol/mol, i když mnohé osoby se stejnou nemocí to umějí ještě lépe.

  K tomu zřejmě potřebujete ještě více znalostí a pečlivosti. Inzulínová pumpa je věc vynikající, ale její význam není zásadní. Mnoha lidem pomůže vyrovnat diabetes lépe, ale zejména jim zjednoduší život. A dá se s ní i velmi dobře sportovat. Co je zásadní, je správně reagovat na naměřené hodnoty glykémií a uměl podle toho upravovat dávky jídla a inzulínu. A to zdaleka ne jenom bezprostředně, ale také preventivně, aby k výkyvům glykémií pokud možno příliš nedocházelo.

  Co vám zcela zásadně doporučuji je aktivní kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, tedy tzv. aktivní senzor, který hlásí zjištěné odchylky a včas vás varuje, takže dokážete lépe předcházet přílišnému poklesu či vzestupu. Takové senzory se dnes dají propojit s některými inzulínovými pumpami a dokonce podle naměřených hodnot dokáží částečně upravovat dávky inzulínu.

  Pro správné použití takových zařízení je ale nutné podrobné a opakované poučení a zacvičení. Zdravotní pojišťovny taková zařízení pro pacienty vašeho typu hradí, i když se jedná o nákladnou záležitost. I z ohledem k tomu je proto velmi důležité, abyste se to naučil správně používat a byl důsledný.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den mam cukrovku, pani doktorka jeste nevy jakeho typu, ale uz pul roku mam velke problemi. Byl jsem zvykli jezdit na vylety uzivat si s detmi hezke pocasi a radovat se snimi. Bohuzel od doby co mi zjistili cukrovku nic nezvladam porad me boli hlava mam problemy s pohybem, vse me vycerpa a brni me koncetiny. Prosim poradte rad bych se vratil do normalniho zivota. Zena uz je taky vycerpana a nestastna. Dekuji Jaroslav
  věk: 37 let výška: 184 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Jaroslave, jak vám mohu udělit kvalifikovanou radu, když pořádně nevylíčíte, co vám je? To je, jako bych se na webu ptal automechanika, proč mi špatně jezdí auto, aniž bych mu řekl, o jaké auto jde, kolik má najeto kilometrů, jak probíhaly předchozí servisní úkony, a zejména, jak se špatný výkon auta projevuje. Asi by mi poradil, ať zajdu do servisu a tam nechám auto prohlédnout. Tak nějak by se hodilo odpovědět vám. Zajděte ke svému lékaři, podrobně mu své potíže popište a nechejte se vyšetřit.

  Nicméně, když už jste se na naši dálkovou poradnu obrátil, upozorním vás na 2 základní možnosti:

  1. Před půl rokem vám byl zjištěn diabetes. Jste ještě mladý, nemáte větší nadváhu. Nevím, zda jste před tím zhubnul a zda vám byl nasazen inzulín, ale odhaduji, že ano. Je tedy více pravděpodobné, že se jedná spíše o diabetes 1. typu. Typ 2 pochopitelně bez dalších informací nemohu vyloučit. Pravděpodobně by v takovém případě zjištění diabetu předcházela vaše špatná životospráva a nadváha. Glykémie by asi nebyly tak výrazně zvýšené.

  V každém případě ale u každého nově zjištěného případu diabetu, zejména u mladého a aktivního člověka, je potřeba pacientovi podrobně vysvětlit, v čem porucha spočívá, jak se léčí, jak se má upravit dieta a jaké parametry má pacient sám doma sledovat. Ve většině případů po několika týdnech po nasazení správné diety a odpovídajících léků se stav začíná zlepšovat a dobře motivovaní pacienti se po 3 měsících cítí jako dříve, jen mají trochu více starostí a dá jím to trochu více práce udržovat se fit, než jinak zcela zdravým osobám.

  Napadá mě tedy, že vám není pořádně jasné, jaká opatření máte dodržovat, jak se máte stravovat a jak důležitá je pro vás fyzická aktivita. Také možná nevíte, jak pečlivě je potřeba sledovat vlastní glykémie a jak postupovat, aby se glykémie pohybovaly ve správném rozmezí. U nově zjištěného diabetu u mladší osoby je velmi důležité vše brát náležitě vážně. Nejdříve se to zdá příliš složité a namáhavé, ale nakonec zjistíte, že se to dá dobře zvládnout a přitom pokračovat ve svých dosavadních aktivitách a společenském uplatnění. Dá vám to, řekněme, asi 30 minut denně starání navíc, ale zato budete zase fit. V životě takových 30 minut denně mnoho lidí zbytečně ztratí při jiných, často zbytečných nebo dokonce škodlivých aktivitách.

  Když ale někdo hned od začátku usiluje o kompromisy a léčí se jen tak, aby to nějak prošlo, tak se potom mnozí cítí unavení, nevýkonní, nebývá jim dobře, ještě ke všemu si zadělávají na pozdní komplikace diabetu, které se vyvíjejí během let.

  1. No, a pak je tu ta druhá možnost, a sice, že máte ještě nějakou jinou poruchu, která se možná podílela na vzniku diabetu, nebo také ne. A tahle porucha je příčinou vašich obtíží, i když třeba diabetes máte nyní již velmi dobře vyrovnaný.

  Zatímco tu první variantu byste mohl sám rozpoznat podle toho, že se o svůj diabetes moc nestaráte, nerozumíte dietě, neměříte si pravidelně několikrát denně glykémie a ani pořádně nevíte, jak dobře je váš diabetes po půl roce vyrovnaný, tak tu druhou možnost by měl posoudit váš lékař, který vás podrobněji vyšetří.

  Já vám přeju, ať svoji přechodnou indispozici brzy překonáte. Bude to chtít se toho o diabetu víc naučit, dbát o své zdraví a každodenně se trénovat, abyste byl více fyzicky fit a zvládal i psychické potíže. Dělejte to krok po kroku, ne všechno najednou a pak s tím zase přestat. Tento přístup ostatně pomůže skoro u všech typů dlouhodobých onemocnění.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký průběh glykémie se dá předpokládat u klientů s diabetem II. typu po intenzivním aerobním tréninku? Martina

  Odpověď

  Milá Martino, odpověď na tělesnou zátěž se může lišit u různých osob. Je to ale především proto, že pod pojmem intenzivní zátěž si různí „klienti“ představují různé věci. Někteří pacienti s diabetem druhého typu mohou být i značně pohybově indisponovaní a náročnější pohyb je pro ně velmi zatěžující.

  Proto někdy různě intenzivní cvičení může vyvolat určitou stresovou reakci a glykémie může i mírně stoupat. Jinak ale určitě platí, že vytrvalejší (alespoň 30 minut) aerobní cvičení vede ke spalování sacharidů a tuků a glykémii snižuje. Tento efekt je tím výraznější, čím je cvičení častější a trvá déle, správný efekt se někdy projeví až třeba po 2 týdnech. Důležité je potom vytrvat a cvičení nezanechat.

  Pro většinu lidí je lepší vytrvalejší a méně náročné cvičení. Nikoliv tedy velmi náročná krátkodobá zátěž vedoucí k rychlému vyčerpání, kdy je nutné se cvičením po krátkém intervalu přestat, abyste se vydýchala. Je to i bezpečnější. Doporučuje se většinou takový stupeň námahy, který vám nedovoluje si při tom s někým povídat, ale jste schopná v ní pokračovat alespoň 30 minut, případně s krátkými přestávkami. Tento způsob zátěže se považuje za více vhodný, než příliš silové zatížení, jako je například vzpírání či natahování pružin apod. Obojí je možné kombinovat, ale v rozumné míře a silový trénink (posilování) by měl být přiměřený a neměl by rozhodně převažovat. Rovněž je potřeba si na cvičení postupně zvykat, to znamená stupeň zátěže zvyšovat pomalu během týdnů a spíše dodržovat čas, který by neměl být jen krátký.

  U osob léčených inzulínem je nutné počítat s tím, že během delšího cvičení může glykémie nadměrně klesnout. Inzulín se při cvičení lépe vstřebává, více působí a kromě toho svaly spotřebovávají více cukru. Někdy je vhodné dávku krátce působícího inzulínu před cvičením snížit, zkontrolovat si během cvičení hladinu krevního cukru, či případně něco malého s obsahem sacharidů během delšího a náročného cvičení sníst.

  Cvičení by ale mělo být radostí. Pro některé pacienty, zejména ty s nadváhou, je rychlý začátek náročného cvičení stresující. Zjišťují někdy naopak zvýšení glykémií a uvádějí to také jako argument, proč by neměli cvičit. V takovém případě je vhodné zpočátku polevit, dělat věci málo namáhavé a vydržet. Zlepšení se dostaví téměř pravidelně, ale může to trvat i několik týdnů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Jak se vypočítávají sacharidy z potravin? Petr
  věk: 63 let výška: 174 cm

  Odpověď

  Dobrý den Petře, 

  sacharidy v potravinách lze zjistit několika způsoby. 

  Dle mého názoru je nejjednodušší a nejrychlejší způsob tento: stáhněte si aplikaci do telefonu. K dostání je jich více, já  osobně preferuji www.kaloricketabulky.cz - je zdarma a má velmi širokou databázi potravin. Pak už jen  stačí najít potravinu, zadat její množství (to je důležité opravdu zvážit na kuchyňské váze, ne jen odhadovat) a máte výsledek. 

  Dále existují různé edukační materiály pro diabetiky, které vám může dát váš diabetolog. Např. edu materiály Výměnné jednotky - kde je vždy fotka jídla, jeho množství a obsah sacharidů. 

  Také si můžete sehnat knihu s názvem VELKÁ DIA KNIHA O JÍDLE Velká dia knížka o jídle (Jan Lebl, Radka Burgerová) | ČBDB.cz (cbdb.cz)

  - tato kniha je volně ke stažení zde velká.dia.knížka.o.jídle.pdf | Ulož.to (ulozto.cz)

  Na obalech potravin je rovněž vždy údaj ohledně obsahu sacharidů. Zde je třeba si dát pozor na dvě věci. 

  1. údaj se většinou uvádí na 100g, nikoliv na celé balení. Tedy je třeba vždy sacharidy přepočítat na zkonzumovanou porci. 

  2. Neplést si údaj sacharidy a cukry. Vždy se počítají veškeré složené sacharidy, ne pouze jednoduché cukry. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den od včerejška mám držet dietu. Mohu někde požádat o finanční příspěvek? Jsem v důchodu. Dana
  věk: 60 let výška: 157 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milá Dano,

  jak známo, základní součástí léčby pacienta s diabetem ve vhodná strava (dieta). Diabetická dieta představuje vlastně vzorový jídelníček, jak by měl užívat zdravý člověk, pokud chce zůstat zdravý. 

  Nejedná se tedy o nic mimořádného. Zejména je důležité, aby sám pacient znal složení základních potravin a měl přehled o tom, kolik obsahují sacharidů, tuků a bílkovin. Navíc, pro osoby s diabetem 2. typu je zejména důležité, aby strava nebyla příliš kalorická a vedla spíše k mírné redukci hmotnosti a rozhodně nevedla k tloustnutí. Doporučené porce jsou tedy spíše menší a jejich součástí zpravidla nejsou např. zákusky či kulinářské doplňky, byť vhodné pro diabetiky. Tyto nákladnější složky mohou být chutné a pro dobrý pocit důležité, ale z hlediska udržování zdraví nejsou nutné. Diabetik potřebuje dostatek všech potřebných látek, ale nikoliv více, než zdravý člověk.

  Správně sestavený jídelníček pro pacienta s diabetem 2. typu nemusí být nákladnější, než jídelníček zdravé osoby. Je ale možné, že někteří lidé mají opravdu příliš nízký příjem, takže aby se dostatečně najedli, musejí jíst zbytečně mnoho např. pečiva a tučného masa a nemohou si dovolit je částečně nahradit zeleninou a zdravějším zdrojem bílkovin, než je tučné maso, nebo nezdravé tučné uzeniny.

  V takovém případě mohou požádat na oboru sociální péče obecního úřadu o finanční podporu na dietu. Tato podpora může nyní činit až 500 Kč měsíčně. K žádosti je nutné připojit potvrzení o finančním příjmu a dále je dobré vzít s sebou doporučení lékaře, kde je uvedeno, jakou stravu mají užívat (např. doporučený vzorový jídelníček).

  Jak vidíte, možnost podpory není velká. 
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vážení, díky za poradnu. Je to skvělé! A nyní poprosím o názor: Prediabetes mi byl tehdy diagnostikován 1-1,5 roku zpět. Aktuálně 1x metformin ráno 1000mg +1x večer, ráno 1x ráno gliptin. Není to se mnou zcela ideální - člověk za covidu trochu zlenivěl - ale celý život jsem tak spíše nadprůměrným pěším turistou, takže pohyb (i stráně, kopce, hory...) mi rozhodně není cizí. Hmotnost mám vyšší, ale roky je setrvalá. Mám rád zeleninu, luštěniny jsou moje oblíbené, zdravější stravě se nevyhýbám. Pro vysvětlení podmínek níže sděluji, že pivo jsem omezil (vypiji v souhrnu mezi 5-10 pivy týdně). Vím o pravidlech i podmínkách užívání léků. Přesto mne mírně stoupající hodnota cukru zarazila (první odběr v ordinaci byl cca 7 mmol/L, teď po 1,5 roce jsem byl hodnotě 9). Proto již asi 3 týdny mám svůj glukometr a ze začátku jsem zkoumal různé stavy - jaké hodnoty mám např. nalačno brzo ráno (nejsem skřivan), pak jaké v 8 h., jindy před jídlem a po jídle, po pivu, po 20 km pochodu... Prostě mixáž stavů. Jsou to pro mne zajímavé hodnoty k různým situacím a více mi to pomohlo určit, co je lepší a co horší. Nyní se pomalu přesouvám ke 4 či 8 krokovému testovacímu schématu. Opakovaně mne však zarazila jedna věc: i když jsem neužil večerní metformin a vypil za večer 5 std. piv (...vím, ale je to 1x týdně), měl jsem hodinu po dopití posledního piva i následně ráno hodnotu nižší nebo stejnou, než v jiných dnech bez alkoholu a a s lehkou večeří i s večerním lékem. Prakticky: běžný den + lehká večeře + bez léku + piva -> hodinu po dopití (22h.): vždy těsně nad 7 (!); ráno v 6-8h. vždy těsně nad 8 (!!) // a naopak běžný dietní režim = běžný den + lehká večeře + metformin + v noci se napiju např. trochu mléka -> pozdní večer hodnota kolem 8-9, ráno třeba i 10 (rozhodně ne méně, než za toho piva). Není to z jednoho pozorování a vzhledem k velmi vysoké hodnotě glyk. indexu u norm. piva mne tato opakovaná skutečnost velmi udivuje. S vědomím lehkovážné nadsázky až řeknu, že to pivo mne léčí :) Jaký je Váš názor na tuto nevyrovnanost ve výsledcích? Rozumím toleranci/odchylkám v měření, ale... Děkuji. A celý web (i s poradnou) je opravdu báječný! Viktor
  věk: 47 let výška: 180 cm váha: 97 kg těhotenství: 42. týden

  Odpověď

  Milý Viktore,

  je dost normálním jevem, že lidé u sebe rádi hledají různá neobvyklá vysvětlení, atypické příznaky, paradoxní účinky léků a neobvyklé působení potravy. Je to lepší a zajímavější než smířit se s tím, že máte dost běžnou poruchu, která se bohužel postupem času jenom zhoršuje a nakonec vede k poškození prakticky celého těla, od srdce, nervů, cév, mozku, po klouby, svaly a podobně. Takhle probíhá diabetes mellitus 2. typu, pokud se člověk aktivně takovémuto vývoji nepostaví do cesty.

  Diabetes vzniká kombinací 2 poruch, a to sníženou citlivostí vůči inzulínu, a sníženou produkcí inzulínu. Jak jsme zde již opakovaně vysvětlovali, nedostatečná sekrece inzulínu může být jen relativní, to znamená, že inzulínu je sice dost, ale stále to nestačí k tomu, aby se udržovala normální glykémie. Hodnota 9 mmol/l na lačno je už dost vysoká a svědčí pro jasný diabetes. Po jídle jsou hodnoty jistě o dost vyšší (tedy s výjimkou toho vašeho piva!).

  Léky pro diabetes 2. typu jsou dnes různé, dají se kombinovat a celkem dobře fungují. Základem, který ale funguje lépe než tyto léky (kromě inzulínu), je dodržování dietního režimu s dostatkem pohybu. 

  U někoho to může vést k úplnému vyrovnání diabetu (vloha ale bohužel zůstane), jindy "zhoršování" pokračuje i přes tuto snahu, ale probíhá mnohem pomaleji a má mnohem menší zdravotní důsledky.

  S nadváhou klesá účinnosti inzulínu a je ho potřeba více. Energie z potravy, kterou máte navíc, se tělo snaží uložit, kde to jde. Nejlépe do podkoží, ale také do jater, do břišního tuku, co cév. A to všechno je škodlivé. A také si uvědomte, že pivo, to je také energie: z cukrů, z alkoholu. Rozhodně se po něm tloustne a alkoholem se navíc poškozují játra, která i tak trpí diabetem 2. typu (ztučnění jater při nevyrovnaném diabetu). Pacienti si rádi vysvětlují doporučení lékařů přehnaně, ale i tak se odvážím vám napsat: pivo nemusí být v malém množství pro diabetika škodlivá potravina. Jen ji člověk musí brát skutečně s mírou, spíš pro dobrou chuť a ne pro účinky alkoholu. Je nutné si ho započítat do denního příjmu kalorií a sacharidů. Za rozumnou míru, která by se neměla překračovat, považuji tak 0,3 l denně, nebo chcete-li, 2x týdně 1 pivo.

  Vy si musíte uvědomit, že pokud si chcete udržet zdraví, musíte se podrobněji seznámit se složením stravy a určit si, jaký by měl být váš vzorový jídelníček. K tomu potřebujete spolupráci s dietní sestrou (nutričním specialistou) a také doporučení od vašeho diabetologa. Odhaduji, že pro vás by stačilo 180 g sacharidů denně, včetně těch z piva. 2 piva týdně, podle mého odhadu, vám neuškodí, ale i s tím musíte počítat ve svém kalorickém plánu. Pít pivo denně, to už je mírný stupeň alkoholismu, který navíc bude mít tendenci se zhoršovat. Zvláště když takové pivní seánce budete využívat k tomu, abyste sledoval jeho blahodárné účinky na váš diabetes, což se vám při "vašem výzkumném zápalu" může i podařit.

  Jistě je velmi dobře, že se dostatečně pohybujete. I zde bych vám ale doporučil, abyste se pohybu věnoval raději každý den alespoň hodinu než potom abyste místo toho pořádal náročné pochody jednou za 14 dnů.

  Doufám, že jsem vám tímto výkladem nezkazil názor na náš web. Snažil jsem  se vám vysvětlit, že s diabetem se dá celkem dobře žít. Jen si člověk musí víc než ostatní připouštět svoje zdravotní omezení. Má se snažit diabetes vyrovnat tak, abyste byl vlastně jako zdravý člověk a ne tím, že jej budete překonávat silou - metodou "tohle snesu". Snesete to, ale roky jdou. A pak se to někdy snáší obtížně.

  poznámka redakce: moc děkujeme za pochvalu Viktore a prosíme o omluvu za pozdější zaslání odpovědi

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat... Byla jsem na odběru těhotenské cukrovky a po vypití nápoje a odběr hodinu na to my dělalo 10.8mmol/l,takze třetí odběr už mi nedělali a musím se objednat k diabetické doktorce, což mě čeká teď ve středu. Předem si už zapisuju do kalorické tabulky co sním a kolik. Snažím se dodržovat to co jsem zatím vycetla, co můžu jist. A ani náhodou za den nesním ten počet g sacharidů, co bych měla nejspíš sníst (cítím se být sytá) jim 3 denně víc do sebe nedám byla jsem zvyklá jist 1 max.2 denně. Je to velký problém nebo ne. Můžu se během doby než porodim stát, že už nebudu muset dodržovat tehotenskou cukrovku? Nebo i tak to už musím dodržovat do konce porodu... A ještě otázka .. Když za ten den nesním to množství, co bych měla. Bude vadit když si dám jednou za čas zmrzlinu, zákusek nebo normální jídlo v restauraci? Děkuji za odpověď
  věk: 32 let výška: 158 cm váha: 69 kg těhotenství: 27. týden

  Odpověď

  Dobrý den Sandro, 

  tématu těhotenské cukrovky se velmi pečlivě věnuje paní doktorka MUDr. Hana Krejčí na webu Těhotenská cukrovka | Těhotenská cukrovka (tehotenskacukrovka.cz)

  1. ohledně toho, jak přísně musíte dodržovat diabetickou dietu se nejlépe dohodnete s vaším diabetologem podle toho, jaké budete mít výsledky ostatních lab.hodnot. Zejmena dlouhodobého cukru - HbA1c

  2. Ano, je důležité jíst pravidelně, minimálně 3x denně a to kvůli tomu, abyste měla vyrovnaný cukr v krvi. 

  3. Ano, můžete si dát jídlo v restauraci. Pokud si vyberete českou klasiku, omezte velikost porce na polovinu. Nebo si raději vyberte takové jídlo, které obsahuje zeleninu a např. pouze vařené brambory, které obsahují ze všech příloh (kromě luštěnin) nejméně sacharidů. 

  Zmrzlinu si dát občas můžete. Na výběr jsou dnes i nanuky, které mají snížený obsah cukru a vyšší obsah bílkovin. Poté to není zas taková neřest. Tvarohové nanuky jsou ideální volba. 

  Pozor na nanuky obsahující náhradní (umělá) sladidla. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, pred 2 mesici mi diagnostikovali diabetes (cukr v krvi 9.2), beru Glucophage XR. Zacal jsem cvicit, upravil stravu a vysadil alkohol. Za 2 mesice jsem zhubl 12 kg a cukr mi klesl na 5.2 na lacno a 32 ac1. Vim o vsech zasadach piti alkoholu behem diabetu a vim ze na Glucophage se nemuze pit (jenom pokud ho vysadim na den), vsude se pise a doktor take rekl max 1 sklenici vina. Chci se zeptat jestli je v poradku treba par piv, nebo michanych drinku (bez cukru atd). Treba jednou do mesice, dat si 4 drinky za vecer. S tim, ze se dodrzi zassady jako nepit nalacno atd. Petr
  výška: 176 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Petře,

  na informaci o tom, že máte diabetes, jste zareagoval velmi správně. Nyní bude ale velmi důležité, abyste vytrval. A to jak v dietním omezení, tak v pravidelném každodenním cvičení, nebo jiné fyzické zátěži. Už to samo povede ke zlepšení vaší celkové kondice a výkonnosti. I když jste nepoznamenal svůj věk, myslím, že vám to pomůže i v jiných oblastech života. Určitá disciplína pomáhá dosahovat vašich cílů a přání a je příjemná i pro okolí. Proto si myslím, že ani excesy v pití alkoholu, které rozhodně nikdo nemůže označit jako zdraví prospěšné, vám ve skutečnosti neudělají radost.

  Žádný lékař vám nemůže doporučovat, abyste pil alkohol. Ukazuje se, že i malé dávky narušují metabolismus a poškozují nervový systém. Navíc alkohol oslabuje sebeovládání, většinou vede k porušení i ostatních dietních předsevzetí a vede často i k vynechání té důležité pravidelné fyzické aktivity.

  Lék metformin je zřejmě pro vás vhodný. Nemá se kombinovat s alkoholem, zejména proto, že by se tím mohly aktivovat jeho jinak velmi vzácné nežádoucí účinky, tzv. laktátová acidóza (kterou lze vyvolat i nadměrným požíváním alkoholu).

  Já ale nejsem váš lékař, jen vám sděluji své názory a doporučení. Zda a jak je přijmete, závisí na vašem rozhodnutí a vůli. I já jsem si prakticky jist, že na požívání alkoholu není nic dobrého, tedy kromě toho, že je to někdy příjemné, člověk se uvolní a aniž by sáhnul k silnějším „drogám“, přijde na jiné myšlenky (nebo přijde o jiné myšlenky?) a pobaví se s kamarády. A tak ani já se nevyhýbám alkoholu ze zásady, ale spíš proto, aby se to nestalo pravidelným zvykem. Povolíte málo a lidé to pak interpretují tak, že pití alkoholu je vlastně prospěšné a sami si definují, co je to „málo“ a hranici libovolně posouvají.

  Ze zdravotního hlediska není alkohol pro osoby s diabetem „zakázaný“. Malá dávka, jako např. 1 nebo 2 skleničky nesladkého vína jednou nebo dvakrát týdně asi nebudou škodlivé, pokud zůstanete při nich. Jakmile si ale vezmete víc, počítejte přinejmenším s tím, že skoro jistě porušíte i svoje jiné zásady a vlastně si pokazíte to, co jste tak hezky začal. Navíc pivo obsahuje hodně sacharidů, a tak 3 – 4 piva už s diabetem značně zamávají. U většiny lidí se ale jednorázový exces nijak nebezpečně neprojeví ani s metforminem, ale doporučovat vám to nemohu.

  Myslím že to, jak se k mému doporučení ohledně alkoholu postavíte, bude hodně souviset i s vaší ostatní odhodlaností léčit si správně diabetes a udržovat se fit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!