Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

902 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, můj syn měl ráno ve 4 :00 hypoklikemii 2,7 dala jsem mu šťávu a ráno před snídaní v 8:00 měl patnáct dnes po obědě měl 2,7 před půl hodinou jsem syna zméřila a měl 4,9 kolik prosím vás kolik inzulínu mu mám píchnout Dekuji Hana
    věk: 41 let výška: 158 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milá Hano, je prakticky nemožné dát vám doporučení, pokud případ vašeho syna podrobněji neznám. Navíc nevím, zda demografické údaje se týkají syna (to by znamenalo, že je dospělý) anebo vás jako matky, což zas není příliš informativní.

    Je opravdu nezbytné poradit se s ošetřujícím lékařem, který to s vámi podrobně probere. U každé hypoglykémie je potřeba posoudit, proč k ní došlo a jak jí bylo možné zabránit. Kromě toho je nutné zjistit, zda se hypoglykémie opakují přibližné v podobných časových obdobích. Cílem totiž není jen „zaléčit“ aktuální hypoglykémii, ale především poučit se a předejít jejímu opakovaná ní, ať již úpravou dávek inzulínu nebo zařazením nějakého jídla či zvýšení dávky sacharidů v určité denní době.

    V každém případě je velmi přínosné užívat senzor glykémií, který syna a případně i vás může včas upozornit, že hypoglykémie hrozí, a to ještě v době, kdy jí lze zabránit. Nevím, zda váš syn senzor užívá, ale rozhodně by měl.

    Stává se velmi často, že po hypoglykémii dostane člověk velký hlad a spořádá více sacharidů, než by stačilo na úpravu glykémie. Většinou by stačilo jen malé množství sacharidů, např. 20 g v podobě sladkého nápoje. Když se vezme více, často následuje hyperglykémie. Tu se pak člověk snaží zkorigovat a může se tak dostat znovu do hypoglykémie a vše se opakuje dokola. Tomu je třeba předejít.

    Má-li syn tedy hypoglykémie častěji, je pravděpodobné upravit dávku inzulínu, která hypoglykémii předcházela. Pokud k tomu dochází brzy k ránu, asi je příliš vysoká dávka nočního inzulínu. To ale opravdu musíte bod po bodu probrat s vaším lékařem a teď opravdu nevím, zda s dětským diabetologem či diabetologem pro dospělé.

    Kromě toho je dobré si pro případ hypoglykémie připravit malou dávku rychle působících sacharidů, např. 200 ml džusu. Po vypití je třeba chvíli počkat, až se hodnoty upraví a teprve pokud k tomu opravdu nedochází ani po 20 minutách, tak přidat další.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam podezreni na inzulinovou rezistenci. Nechala sem si udelat testy. Vysledky posilam v priloze. Prosim muzete mi rici, jestli jsou vysledky v poradku? Nebo jestli je tam neco špatně? Dekuji J. 
    věk: 39 let výška: 161 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    dobrý den

    hladinu inzulínu nalačno i hladiny glykémie máte v normě. O inzulínovou resistenci ani o cukrovku se podle těchto testů nejedná

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Tresibu jsem omilem Pichla ráno místo večer
    věk: 73 let výška: 163 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Nedělejte nic a pokračujte dále už správně. Tresiba působí velmi pomalu.

    Poznámka redakce:

    podobné dotazy 

    https://www.cukrovka.cz/poradna/nocni-inzulin-tresiba

    https://www.cukrovka.cz/poradna/omylem-pichnuty-nocni-inzulin-namisto-denniho

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě co se může stát zdravému člověku když si aplikuje 20 jednotek rychlého inzulínu. Za předpokladu že je to muž 30 let, 68kg a 180 cm. Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den,

    hodně bude záležet na tom jestli je jedinec nalačno, snědl něco hodně sladkého i na celkovém stavu a to jak jeho tělo dokáže zareagovat na pokles hladinu cukru v krvi. 

    Rozhodně hrozí hypoglykémie a to velice závažná.

    Může dojít k poruše vědomí, i úmrtí.

    Nejcitlivější na těžkou hypoglykémii -  hlavně tu trvající delší dobu je mozek. Takže se může stát, že pacient těžkou hypoglykémii s poruchou vědomí přežije, ale při delším trvání může dojít k nezvratnému poškození části mozkových buněk a trvalé poruše např. kognitivních funkcí (vnímání, pozornosti, paměti, myšlení, rozhodování…).

    Výjimečně je inzulin podáván u nediabetiků v rámci speciálního endokrinologického testu, ale ten probíhá za hospitalizace pod specializovaným kontinuálním (nepřerušovaným) dozorem.

    Rozhodně by si pacient bez diabetu neměl píchat inzulin !!!!

    I pacient s diabetem by si měl píchat inzulin jen podle doporučení lékaře a ne každý pacient s diabetem má mít inzulin !!!!

    Pokud máte vy, nebo někdo ve Vašem okolí sebevražedné myšlenky, nebo dochází k píchání inzulinu u zdravého jedince, je potřeba vyhledat pomoc.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes jsem absolvoval oGTT na doporučení lékaře (zvýšená glykemie na lačno). Výsledky : Název vyšetření Výsledek Jednotka Hodnocení Ref. meze Diabetologie oGTT G_Glukóza 0 min (na lačno) 5,54 mmol/l | |*| | 3,50 - 5,60 G_Glukóza 120 min (2 hod) 4,36 mmol/l | |*| | 3,50 - 7,70 Fyziologický oGTT. Krátce po vyšetření se mně udělalo nevolno (studený pot, pocit na omdlení) naměřil jsem si glykemii 3,4. Pravidelně mám po snídani nižžší glykemii než na lačno, tu mám delší dobu v intervalu 5,4 - 5,8. Krevní tlak mírně nižší (průměrně 110/75), lipidy velmi dobré, 174 výška, 75 váha, věk 62, denně sportuji a jsem na nízkosacharidové dietě. Je v pořádku vyšší glykemie na lačno ? Subjektivně se cítím dobře. Předem moc děkuji ! Mirek
    věk: 62 let výška: 174 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Hodnoty glykémie během testu oGTT byla v normě, o cukrovku se aktuálně nejedná. Pokud jste měl v minulosti lehce vyšší nalačno, říkáme tomu porušená glukozová tolerance. Je důležité držet dietu racionální, snažit se hýbat a držet váhu. To proto, aby se stav nezhoršil do cukrovky. Je vidět, že se Vám to daří.

    To, že Vám po vyšetření oGTT klesl cukru až do hypoglykémie někdy vidíme. Je to známka toho, že slinivka reagovala přehnaně na vyšší zátěž glukózou. Stav není nebezpečný. Je tak trochu důkazem toho, že je důležité hlídat racionální stravu, přijímat jen málo tzv volných cukrů (sladkosti), které vedou ke většímu uvolňování inzulínu a kolísání glykémie. 

    Poznámka redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

683 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, starám se o svoji matku, cukrovku má od 47 roků. Při kontrole 3.9.24 měla hodnotu 17 a ke stávajícím lékům Jentadueto 1-0-1 přidala paní Dr. ještě inzulin Ryzodeg 18-0-10. Při domácí kontrole měření 7.9. měla hodnotu 0,6. Nebylo jí dobře, vynechaly jsme tedy pero. V pondělí jsem šla za paní doktorkou pro radu. Řekla, že byla chyba zřejmě v měření, že má užívat vše jak naordinovala. Matka se už ale bojí inzulin píchat. Já ještě pracuji, dojíždím za ní denně, ale v noci je tam sama, v případě další nevolnosti by mohla být bez pomoci. Nerozumím proč má užívat tablety+ pero. Zda nelze zvýšit davku tablet nebo dát silnější nebo jen pero. Děkuji Vám za odpověď. JS
    věk: 85 let výška: 160 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Vážený pane, je velmi pravděpodobné, že léčba přípravkem Jentadueto nepostačovala, a tak se lékař rozhodl přidat inzulín. Vaše maminka není obézní a je dost pravděpodobné, že jí schází dostatečná sekrece inzulínu, kterou tablety nenahradí a zpřísnění diety není vhodné. Pokud se ale provádí léčba inzulínem, je přece jenom nutné více vědět, jaké jsou glykémie během dne a zda ta vysoká hodnota nebyla spíš náhoda.

    Obecně je vhodné podávání inzulínu zahajovat malými dávkami, zvláště u starších osob, pro které může být hypoglykémie nebezpečná. Inzulín Ryzodeg je kombinace velmi dlouze působícího inzulínu spolu s rychle působícím inzulínem. Dává se proto zpravidla před jídlem. Dávka 18-0-10 je pro začátek poměrně vysoká, tedy pokud vaše matka nezačínala dávkami nižšími a teprve postupně dospěly na toto doporučení.

    Hodnota glykémie 0,7 je velmi nízká a trochu nepravděpodobná, ale protože vaše matka měla příznaky hypoglykémie, tak se určitě jednalo o hodnotu nízkou a nebezpečnou.

    Velmi záleží na tom, jak se hodnoty pohybují během dne a jaká je hodnota glykovaného hemoglobinu. U starý osob, částečně odkázaných na pomoc druhých, zpravidla volíme méně přísné požadavky než u osob mladých. Předpokládám, že vaše lékařka měla důvod doporučit vámi udávaný způsob. Bylo by ale možné snížit dávky, např. pro začátek na polovinu, případně vynechat večerní inzulín, aby nemohla ta rychlá složka vyvolat hypoglykémii během noci.

    Za úvahu stojí také použití senzoru. Vaše maminka by jej asi sama moc nepoužívala, ale vy byste jej mohl kontrolovat, dokonce i dálkově při napojení přes telefon na internet k vašemu telefonu. V tomto případě byste jej ale asi musel hradit (asi 1500 Kč  na 14 dnů). I alespoň občasné nasazení senzoru by vám pomohlo posuzovat, jak diabetes probíhá a zda je inzulín nutný. Kromě toho by mohl senzor varovat, pokud by hrozila hypoglykémie.

    Jinak podávání inzulínu a Jentadueto je celkem dobrá praxe. Možná by ale pro vaši matku postačoval i jen ten dlouze působí inzulín v jedné dávce (jmenuje se Tresiba).
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manzel nedodržuje žádnou dietu,spoléhá na lék Xiduo,dlouhý cukr ok i domácí měření ok je ten lék takový zázrak,že se nemusí omezovat?
    věk: 77 let výška: 183 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Milá Petro (podle emailu asi uvádíte spíš jméno svého muže Standy, ale asi jste Petra, že?),

    Lék Xigduo je velmi dobrý, ale zázrak to není. Navíc je poměrně drahý. Váš manžel by si toho měl vážit a na dietu dbát. Většinou bez diety a ohledu na glykémie lék funguje tak perfektně jen v lehkých případech diabetu. Protože diabetes má tendenci se spíš zhoršovat, je dobré být opatrný, sledovat glykémie a na dietu dbát, už jen s ohledem na nadváhu.

    Také samozřejmě nevím, jek dobré vyrovnání diabetu má. Má-li glykémie blízko normy, např. na lačno do 7 a po jídle do 10 mmol/l, glykovaný hemoglobin pod 47 mmol/mol, pak je to skutečně dobré. Možná, že kdyby za takových okolností opravdu držel dietu, tak by pak tento lék ani nepotřeboval.

    Ale znovu: Xigduo je kombinace dvou velmi dobrých léků.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, je mozno zacit Ozempic na 0.5 .Vynechat 4 tydenni davku 0.25mg . Mam velkou toleranci na leky apod. Nejsem diabetic, je to z d duvodu hubnuti. Dekuji Adéla
    věk: 36 let výška: 175 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Vážená paní Adélo, přeji dobrý den,

    myslím, že vynechání aplikace dávky 0,25 mg není úplně dobrý nápad. Když pominu, že je to v rozporu s doporučením výrobce, který postupné zvyšování dávky ověřil v klinických studiích a uvádí jej v SPC i příbalové informaci jako jediný správný postup, je třeba se zamyslet z jakého důvodu takové opatření výrobce doporučuje. Semaglutid (účinná složka léku Ozempic) totiž zpomaluje pohyby žaludku a tenkého střeva a odesílá do mozku falešné signály o pocitu nasycení dříve než by tomu bylo bez semaglutidu. Doprovodným jevem účinku semaglutidu jsou nežádoucí účinky, které s jeho popsaným účinkem přímo souvisejí: nevolnost ( > 10 % pacientů), průjem ( > 10 % pacientů), zvracení ( > 1-10 % pacientů). Výskyt těchto nežádoucích účinků je závislý na aplikované dávce (nevolnost: kolem 5 % při dávce 0,25 mg, 17 % při dávce 0,5 mg a 20 % při dávce 1 mg). Vynechání nejnižší dávky může vést ke zvýšení rizika těchto nežádoucích účinků, protože jejich výskyt je nejčastější na začátku aplikace. U 4-5 % pacientů je z důvodu těchto nežádoucích účinků nezbytné aplikaci ukončit. Z uvedených důvodů Vám vynechání dávky 0,25 mg nedoporučuji, buďte trpělivá, aplikace semaglutidu je poměrně značný zásah do procesu trávení, nechte své tělo pozvolna přivyknout na účinek semaglutidu, myslím, že se to vyplatí.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Žena 63 let, 83/166. Už 30 let válčím s diabetem, daří se mi udržovat glyk. hemoglobin mezi 40 - 44. Beru metformin 500 ráno u snídaně a večer u večeře, píchám si Xultophy 26 j. k snídani a před jídly Fiasp cca 6 - 5 - 4 j. Ráno bývám okolo 7, po jidlech cca do 7- 9. Po snídani (30 g sacharidů) vždy moc rychle stoupne glykemie k 10 - 11 a pak klesá za 3 hodiny až k hypo, pokud nesním rychle třeba jablko. Dotaz zní, jestli bych mohla brát metformin (normalní nebo prodloužený) k jídlu (lepší využití) v chytřejší hodiny, aby tam byl vliv na to ráno. A dále jestli bych se nemohla vrátit k osvědčenému Levemiru 2x denně 12+ 12j. a píchat jiný přípravek GLP- 1 ráno zvlášť, ale s úhradou pojišťovny. Velice děkuji Meda
    věk: 63 let výška: 166 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Medo, myslím, že vaše kombinace léků není špatná a z vašich výsledků je vidět, že to děláte dobře. Hodnoty glykovaného hemoglobinu máte téměř v normě.

    Za takových okolností se při inzulínové léčbě stává, že se vyskytují hypoglykémie. Pokud jsou velmi lehké, tak je nutné to považovat za určitou daň tomu, že máte jinak tak dobré vyrovnání. Pokud vám to ale dělá obtíže nebo dokonce se jedná o vážnější hypoglykémie pod 3 mmol/l, je nutné s tím něco udělat.

    1. Stálo by za to ověřit, zda máte ještě zachovanou svoji vlastní sekreci inzulínu. To by se dalo ověřit stanovením hladiny C-peptidu, což je běžné vyšetření. Pokud by byla hodnota blízká nule nebo velmi nízká, nemělo by asi moc smysl dávat Metformin. Jinak ale je metformin vhodný. Lék ovšem působí poměrně pomalu a dlouho, a tak moc nezáleží na tom, kdy ho berete. Myslím, že vaše schéma je dobré.
    2. Xultophy obsahuje inzulín degludec, který působí velmi velmi vyrovnaně a dlouze – déle než 24 hod. Je to lék velmi dobrý a asi zcela vytlačí Levemir, který se asi brzy přestane vyrábět. Je ale nutné dobře zvolit dávku a případné změny hodnotit nejdříve po 5 dnech, protože degludec účinkuje velmi dlouho. Kromě toho Xultophy obsahuje také liraglutid, který může být při vaší mírné obezitě vhodný.
    3. Hypoglykémiím po jídle je možné předejít např. větším rozložením sacharidů v jídle – sníst je na dvě porce. Také dost záleží na tom, o jaké sacharidy jde. Některé se vstřebávají rychleji. 30 g sacharidů je poměrně málo, i když vzhledem k vaší váze nedoporučuji to zvyšovat. Mohla byste si vzít např. velmi malou porci chleba a za 30 min. kousek ovoce nebo trochu jogurtu, kde sacharidy také jsou.
    4. Dnes většina podobně léčených osob užívá senzor glykémií. Velmi pomáhá předcházet hypoglykémiím. Máte jej?

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes mi byl diagnostikován diabetes typu 2 a předepsán inzulín Novomix 6 jednotek před snídaní a 6 před večeří. Denní hodnoty se mi pohybují mezi 7-12 mmol a dlouhodobý cukr vyšel 48 mmol. Na lačno mívám cca 7,8 mmol. Chtěla bych znát další názor, proč dle Vás lékař předepsal inzulín ačkoliv se jedná o 2. typ? Moc studií či názorů kromě negativních názorů jsem nenašla. Bojím se, že mi to přivodí více potíží, než užitku a váhám, zda nemám změnit lékaře. Více než rok dodržuji diabetickou dietu a cvičím, mám pouze problém se shozením posledních kg a bojím se, abych nezačala znovu nabírat na váze díky inzulínu. Děkuji Veronika.
    věk: 28 let výška: 160 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Veroniko,

    abych vám mohl lépe poradit, potřeboval bych znát více podrobností o průběhu vašeho diabetu.

    Je vám 28 let a nejste přímo obézní. Na druhé straně jste v posledních měsících zřejmě dost zhubla a dříve jste asi obézní byla.

    Diabetes 2. typu se v poslední době objevuje častěji i u mladších osob, ale obyčejně je spojen s výraznou obezitou. Tito lidé mají často nadprodukci vlastního inzulínu, který jim ale nepostačuje, a proto se objeví zvýšená glykémie. Zpravidla se u nich opravdu postupuje tak, že se doporučí výrazně zhubnout a hodně se hýbat a k tomu většinou jen tablety, nebo některé nové injekční přípravky, které ale nejsou inzulín, jenom podporují jeho funkci a dávají se zpravidla 1x týdně.

    Když ale vlastní sekrece inzulínu není dostatečná, používá se i u diabetu 2. typu někdy inzulín.

    Ve vašem případě existuje několik možností, které nedokážu jen tak od stolu odlišit:

    1. Jedná se opravdu o diabetes 2. typu, ale nefungují u vás dostatečně tablety a je zjevné, že vám váš vlastní inzulín nestačí. V tom případě váš lékař postupuje správně. Bude se snažit, abyste měla co nejmenší dávky inzulínu tak, abyste měla dobré glykémie, cítila se dobře a nepřibírala na váze. Tato možnost je nejpravděpodobnější.
    2. Teoreticky se může jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu, který vznikl u osoby s nadváhou. V tomto případě vám bude postupně, asi pomalu, ubývat sekrece inzulín a vy jej budete nutně potřebovat. V tomto případě lze očekávat, že potřeba inzulínu se bude časem zvyšovat. Diagnózu je možné potvrdit zjištěním autoprotilátek v krvi (anit-GAD, anti-IA2, anti-ZnT8). Pokud by to tak byla, připadalo by v úvahu i zařazení do některé klinické studie zaměřené na časné stádium tohoto typu diabetu, např.: https://www.cukrovka.cz/byl-u-vas-prave-zjisten-diabetes-1.-typu-nabizime-moznost-ucastnit-se-klinicke-studie  . Je ale dost možné, že váš lékař tato vyšetření provedl a byla negativní.
    3. Existují i jiné typy diabetu, z nichž některé jsou silně dědičné, takže onemocnění má více členů v rodině různého věku. Léčba se podovádí podle potřeby tak, aby glykémie byly v pořádku, tedy často i inzulínem. Přesná diagnostika je obtížná, protože je nutné provést molekulárně biologické potvrzení.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Menyi kéne legyen normal cukor szint terheseg 27heteben?

    (Jaká by měla být normální hladina cukru ve 27. týdnu těhotenství?)

    věk: 36 let výška: 149 cm váha: 58 kg těhotenství: 27. týden

    Odpověď

    Helló! A vércukor értéke (glikémia) éhgyomorra 5,1 mmol/l, étkezés után 1 órával 7,8 mmol/l legyen. A normál vércukorértékek az OGTT alatt éhgyomorra 5,1 mmol/l-ig, az oldat elfogyasztása után 60 perccel 10 mmol/l-ig és az oldat elfogyasztása után 120 perccel 8,5 mmol/l-ig.

    Üdvözlettel

    Dobrý den, hodnota glukózy v krvi (glykémie) by měla být v těhotenství nalačno do 5,1 mmol/l a  1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Normální hodnoty glykémie  během OGTT jsou nalačno do 5,1 mmol/l, 60. min po vypití roztoku do 10 mmol/l a 120.min po vypití roztoku do 8,5 mmol/l.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Nemám zatím potvrzenou těhotenskou cukrovku, ale v prvním těhotenství jsem měla lehkou cukrovku kompenzovanou dietou. Proto si v druhém těhotenství začínám kontrolovat glukózu raději už dřív ať vím, jaký efekt má můj jídelníček a mohu upravovat už teď. A chtěla bych se zeptat na lačnou glykémii. Zkusila jsem se ráno měřit na lačno téměř omamžitě po probuzení a měla jsem 5,7. Šla jsem na záchod, vypila půl deci vody, změřila se znovu a během cca 5-10 minut byly hodnoty 5,2. Čím by to mohlo být? Co z toho je správná hodnota?(protože u lékaře mě taky neměřej hned po probuzení, ale až dojdu k lékaři) - už po druhé se mi to stalo podobně předtím také hned po probuzení 5,7 a pak lačné hodnoty během dne po drobném jídle 4,4. Jinak hodnoty během dne do hodiny po jídle do 7,2 a 2 a více hodin pod 6,5, 3 po pod 6-5,5. Může mít vliv euthyrox? Sport teď po cca 3 týdnech nevolností zase začínám - může mít nějaké specifikum u sportu vliv?(např. Necvičit večer nebo naopak cvičit večer atd.?) Děkuji za zprávu, hezký den.

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glykémie byste měla měřit ráno nalačno po probuzení, pak už mohou být ovlivněny pohybem, stresem apod.  Glykémie po jídle by měly být 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l.  Bylo by vhodnější, abyste již nyní byla sledována na diabetologii. Euthyrox hladinu glykémie může ovlivnit jen minimálně. Pravidelný pohyb glykémie dlouhodobě snižuje. V těhotenství doporučujeme denně procházky, těhotenské cvičení, plavání, jogu. ....zkrátka cokoliv.  Na čase nezáleží, je důležité, aby to bylo v době, kdy je to pro Vás příjemné a cítila byste se během sportu dobře. Zdravím

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se po celou dobu těhotenství aplikuje inzulín inzulinovým perem standartně do břicha, nebo je třeba od určitého stupně těhotenství aplikovat např. do stehen. Děkuji.
    věk: 28 let výška: 158 cm váha: 65 kg těhotenství: 16. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    aplikace inzulínu v těhotenství je nejvhodnější do břicha a to po celou dobu. Z břicha se inzulín nejlépe vstřebává. Podkožní vrstva je tak silná, že miminku nemůžete ublížit 🙂.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po porodu docházim na diabelogii kvůli zvýšené hodnotě po jídle na ogtt testu. Doma se měřím, glykémie jsou v pořádku, za posledních pár měsíců se mi ale stalo, že jsem měla 2x ranní glykémii 5.6. Je možné, že se cukrovka zhoršuje, může na to mít vliv stres? Může se někdy objevit takto zvýšená hodnota, je to např.jako s tlakem, že někdy je prostě vyšši vlivem okolností? Glyk.hemoglobin jsem měla na poslední kontrole 35. Děkuji za odpověď.
    věk: 34 let výška: 170 cm váha: 57 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glykémie může být ovlivněna řadou vlivů (stres, nevyspání, nemoc, nedostatek pohybu apod). Pokud jste měla po porodu zvýšené hodnoty OGTT, doporučujeme diabetickou dietu s omezením příjmu sacharidů, dostatek pohybu, redukci váhy (pokud máte nadváhu) a pravidelné sledování na diabetologii. Vaše výsledky jsou v pořádku, není nutná žádná medikace. S pozdravem.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dostala jsem informaci, že první musím sledovat, zda je v produktu pridany cukr a i kdyby ho tam bylo velmi málo, už není vhodné a pravidlo 5/100 se neuplatňuje. Skutečně nemohu 98% šunku, ve které je 0,1g cukru na 100g nebo lžíci octa, který je dobarveny karamelem? Tento cukr prý nejsem schopna odbourat a automaticky ho zpracovává slinivka miminka? Děkuji
    věk: 31 let výška: 164 cm váha: 69 kg těhotenství: 15. týden

    Odpověď

    Odpověď.

    Dobrý den, diabetická dieta v těhotenství je racionální strava, založená na omezení příjmu sacharidů. Neměla byste jíst sladkosti, sladké nápoje, instantní potraviny, fast food apod. Ostatní potraviny můžete, jen byste měla jíst pravidelně, raději menší porce, ale zato častěji. Doporučujeme jíst hodně zeleniny, nesladké mléčné výrobky, maso, omezit přílohy, pečivo, ovoce. Kvalitní 98% šunku určitě můžete, ta Vám glykémii nezvedne. Ocet s karamelem bych raději vynechala. Zdravím 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

242 dotazů

  • Dotaz

    Tato odpověď mi nijak zvlášť neporadila, sacharidy počítám dobré, kuchyňskou váhu mám taky, ale kompenzace diabetu nelze dosáhnout, zajímá mě jaký vliv diabetes a epilepsie má na kompenzaci glykémie, děkuji za odpověď. Michal
    věk: 41 let výška: 176 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milý Michale, je možné, že špatně vyrovnaný diabetes zhoršuje průběh epilepsie, ale epilepsie sama na diabetes příliš nepůsobí. Je opravdu nutné hledat chybu v nedostatečné volbě dávek inzulínu a stravy. Je to často velmi obtížné, ale jediné možné. Omlouvám se, že vám na dálku nemohu poradit lépe.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem diabetik I.stupně a 7/2024 mi byla provedena amputace všech prstů na noze a částečně spodní části chodidla. Léčím se pomocí vlhkého hojení se střídavým úspěchem. Již několikrát se mi stalo že mi oteče noha od kotníku až pod koleno . Někdy pomůže celodenní studený obklad, ale otok se zase brzy vrátí .Jak se toho zbavit? Ještě dotaz ohledně chodidla, lze nějak uspíšit tvorbu nové tkáně? Děkuji za odpověď. František
    věk: 59 let výška: 183 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Milý Františku,

    vaše noha vyžaduje komplexní přístup a věřím, se se léčíte na pracovišti, které vám to poskytuje. Podmínkami pro hojení jsou:

    • Dobré vyrovnání diabetu
    • Denní ošetřování za dodržování sterility a odstraňování odumřelé tkáně. Podle fotografie vypadá vaše rozsáhlá rána na plosce čistě, takže doufám, že se tak děje.
    • Ověření dostatečného prokrvení končetiny. Pravděpodobně jste podstoupil vyšetření cév, nejspíše angiografii pod rentgenem s použitím kontrastní látky. Pokud by tam byla závažnější abnormalita, bylo by nutné se pokusit ji vyřešit, např. pot rentgenologickou kontrolou či operačně.
    • Antibiotická léčba – tu asi dostáváte.
    • Samozřejmě odlehčení končetiny – vůbec na ni nešlapat.

    Ostatní postupy jsou celkem vedlejší, žádná kouzla na to nefungují. Ale pokud výše uvedené podmínky nejsou splněny, měl byste to probrat se svým lékařem (specialista na léčení diabetické nohy – podiatr).

    Poznámka redakce:

    problematice diabetické nohy se věnujeme v rubrice https://www.cukrovka.cz/diabeticka-noha-2

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jmenuji Michal a poúrazovou epilepsii mám od roku 2008,v roce 2016 prvozachyt diabetu typu 1,přes přísnou dietu,jsem abstinent mám od prvozáchytu diabetu typu 1,se lékařům nedaří kompenzovat glykémii.Jsem z toho už nešťastný,záchvaty.Pratele na mě z vysoka serou,život se mi otočil,někdy bych to nejraději vzdal.
    věk: 41 let výška: 176 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Dobrý den, Michale.

    Diabetes 1. typu zpravidla vede k úplné ztrátě vlastní sekrece inzulínu. S podporou lékařů se pacient musí naučit volit vhodné dávky inzulínu tak, aby měl glykémie po jídle i mezi jídly v určitém vhodném rozmezí, nejlépe mezi 4 a 10 mmol/l. Je to dost obtížné, ale hlavním faktorem, jak toho dosáhnout, je odhodlání a schopnost pacienta. Je nutné znát působení injekčních inzulínu a také obsah sacharidů ve stravě, kterou jíte. To se dá celkem dobře naučit, jen člověk musí chtít.

    Na pomoc můžete mít kontinuální senzor hodnot glukózy, případně inzulínovou pumpu. Lékař a edukační tým by měli umět vás naučit používat, ale zejména vy byste měl být dostatečně odhodlán. Lidí se stejným problémem je hodně a většina to dokáže.

    Váš lékař vás také při neúspěchu může doporučit k pokusu o vyrovnání do specializovaného diabetologického centra, kterých je v ČR řada.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, za posledny rok a pol som cielene schudla 15 kil, aby som sa vyhla diabetu II (silna dedicna predispozicia) Napriek tomu mi nedavno bol diagnostikovany diabetes 2. Hodnoty nalacno pred liecbou som mavala 11 -13. Pred 4 dnami mi bol diabetologom nasadeny Glibomet (2x denne) a uz po prvej tabletke mi hodnoty pred jedlom kolisu okolo 4-6. Dnes pred obedom, 4 hodiny po jedle zrazu glykemia vyskocila na 10. Moze byt dovodom, ze som dostala menstruaciu? Ovplyvnuje nastup menzesu hodnoty glykemie? Alebo aky moze byt dovod skoku glykemie az na 10 pri dodrziavani diabetickej diety? Dakujem Monika.
    věk: 44 let výška: 158 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Moniko, menstruace může určitě mít vliv na citlivost vašeho těla vůči působení inzulínu. Je to sice velmi individuální, ale u mnoha lidí to zvyšuje nároky na množství inzulínu, které musí tělo uvolnit. Pakliže tělo nedokáže tvořit více inzulínu, glykémie stoupá.

    Glibomet je kombinace dvou léků, metforminu a glibenklamidu.

    Metformin zejména zlepšuje účinnost inzulínu, zatímco glibenklamid přímo stimuluje sekreci inzulínu. Glibenklamid samozřejmě funguje jen u lidí, kteří mají zachovanou sekreci inzulínu, takže je možné ji dále stimulovat.

    Pokud tedy člověk nemá vážnější formu diabetu 2. typu, může klidně po první dávce glibenklamidu následovat rychlé snížení glykémie. Funguje to ale jen do určité míry, protože pokud bude sekrece inzulínu postupně klesat, bude tento lék méně účinný.

    Pro léčbu diabetu 2. typu i pro jeho prevenci je zejména důležité usilovat o zlepšení efektu inzulínu. Toho lze dosáhnout zhubnutím a fyzickou aktivitou, přičemž metformin je dobrý pomocný lék. Stimulace sekrece inzulínu sice vede ke snížení glykémie, ale může to také dále namáhat vaše inzulín produkující buňky a dokonce zvyšovat hladinu inzulínu i v případě, že to není nutné. Inzulín produkující buňky by se měly šetřit, a proto nejlépe pomohou právě dieta a pohyb. Kromě metforminu jsou také k dispozici další léky na léčbu diabetu 2. typu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Již delší dobu mám necitlivé prsty u nohy asi to je úsměvné,ale dost často ulehnu ke spánku s pantoflí na noze. Draga
    věk: 67 let výška: 160 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Dobrý den Drago,

    odpovídáme pouze na dotazy týkající se onemocnění diabetes mellitus a na tento dotaz jsme již odpovídali, dovolujeme si tedy poslat Vám na něj tento odkaz: https://www.cukrovka.cz/poradna/lehka-necitlivost-prstu-na-nohou-obcasne-pichnuti-v-prstech-a-nohou

    Vaše redakce

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Chci se zeptat co to znamená....odlepuje se mi neustále kolečko na ruce a tadyk je zřejmé jiná možnost ale můj doktor o ničem neví...můžete mi poradit?

    Mmoju se zeptat co znamená CGM???místo napíchnutí nádržku frestaillibr...me se to také furt odlepuje a když jsem to řešila s doktorem tak o ničem jiném neví tak se chci poradit tadyk.dekujio

    věk: 51 let výška: 164 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    CGM je trochu jiná skupina senzorů než Freestyle Libre. Ale i tyto senzory měří průběžně po celý den Vaše hodnoty glukózy. Mají dále možnost nastavení alarmů pro nízké a vysoké glykémie. Pod název CGM spadají senzory od různých firem. Mají také většinou tvar kolečka, kostičky či jakéhosi oválu a zavádí se na tělo. Dají se jako Freestyle Libre zavádět na zadní stranu paže, ale i například na břicho. Každý senzor (podle firmy výrobce) se trochu liší délkou životnosti (mezi 7-14 dny), přesností měření, nutností kalibrace (nutností zadávání naměřených hodnot glykémie z glukometru), způsobem zavádění…

    CGM se také liší od Freestyle Libre tím, že k jeho předepsání nestačí, že jste diabetik 1. typu, ale musíte splňovat i určité další podmínky, jinak pojišťovna tento typ senzorů nehradí (např. určité procento času strávené v nízkých glykémiích, nebo hodně velké kolísání hladin cukru…). S tím by Vám už měl poradit Váš diabetolog. Ne všichni diabetologové, s ohledem na technickou náročnost a další problémy, pracují se všemi CGM. Je potřeba se dohodnout s Vaším diabetologem.

    Pokud by bylo hlavním problémem odlepování senzorů, je možné zkusit různé druhy přelepení nebo jiných typů fixace (připevnění) na ruku. Nikdo totiž nezaručí, že se Vám jiný typ senzorů nebude také odlepovat. Pacienti často používají k přelepení tejpy, či jiné polopropustné náplasti. Důležité u Freestyle Libre je, že dírka na senzoru (kolečku) nahoře může být přelepena tejpem nebo něčím prodyšným, ale neměla by být zakryta úplně neprodyšně (pořád k ní musí jít normálně vzduch). 

    Dá se najít několik internetových stránek, které prodávají různé speciální náplasti, kryty, návleky…  na senzory Freestyle (ale i CGM), které mají pomoci senzor udržet na ruce. Mezi tyto stránky patří  např. diapomůcky, diaway… Sama jsem z nich sice neobjednávala, ale pokud zapátráte jistě se dají prodejci pomůcek speciálně pro diabetiky najít i v ČR.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám Ozempic 0,25mg, po poslední 4 dávce je pero do poloviny stále plné tekutiny. Dávky jsem poctivě nastavila a po aplikaci se měřidlo vrátilo na 0. Co se zbývající tekutinou? Mohu dále aplikovat?
    věk: 53 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    oficiálně je pero určeno na 4 dávky. Občas po čtvrtém podání ještě zbývá určité množství obsahu. Přestože je to lákavé, není ideální pokračovat v podávání. Nikdo Vám již nemůže zaručit, kolik reálně účinné látky dostanete.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak přesný je odhad hodnoty HbA1c senzorem freestyle libre? Moje praktická lékařka se mými hodnotami, měřenými po dobu 1 měsíce vůbec nehodlal zabývat a na základě dvou vlastních měření že žilní krve určila, že hodnota je 49, i když aplikace senzoru mi odhaduje 31. Pro paní doktorku jsem diabetik s nutností léčby pomocí léků.
    věk: 60 let výška: 181 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    odpověď na Váš dotaz není jednoduchá, protože ani přesná odpověď neexistuje.

    GMI (Glucose managment indicator) je číslo, která vyjadřuje jakým hodnotám glykovaného hemoglobinu (HbA1c) by mohla podle naměřených hodnot glukózy získaná data ze senzoru odpovídat. Výpočet je odvozen z hodnot hladin glukózy a glykovaného hemoglobinu získaných v minulosti od většího počtu diabetiků využívajících CGM. 

    GMI nemusí odpovídat reálnému glykovanému hemoglobinu, proto se i přistoupilo k pojmu GMI. 

    Je nutné si i uvědomit, co je glykovaný hemoglobin a jak vzniká. Glykovaný hemoglobin je pozměněné krevní barvivo v červených krvinkách. Vlivem působení glukózy v krvi  dochází postupně k reakci a běžný hemoglobin (červené barvivo) se mění na glykovaný. Pokud jsou vysoké glykémie, vzniká více glykovaného hemoglobinu. Červené krvinky běžně žijí až 120 dní. Postupně dochází v těle k jejich zániku a tvorbě. Proto běžně HbA1c vypovídá o hladinách glukózy za několik měsíců.

    Hodnoty HbA1c mohou být bohužel ovlivněny mnoha faktory - onemocněními zkracujícími nebo prodlužujícími životnost červených krvinek, selháváním ledvin, dialýzou, HIV, některými léky, i samotným laboratorním stanovením.

    GMI vyjadřuje jen výsledky získané za vybrané období - u Vás 1 měsíc (předpokládám 28 dní). Toto období nemusí zcela odpovídat dalším (v datech na senzoru nezobrazeným) měsícům - glykémie mohou být při využívání senzoru např. lepší nebo naopak horší. Data ze senzoru je ideální mít 100% času (nebo alespoň více jak 90%) jinak GMI zase ztrácí určitou část výpovědní hodnoty.

    Zkreslení může proto nastat jak u GMI, tak u HbA1c a tyto hodnoty se mohou lišit.

    Data ze senzoru je samozřejmě dobré shlédnout a vyhodnotit, jak Vaše glykémie vypadají. Jejich využití však stále není v ČR zahrnuto přímo v diagnostice diabetes mellitus -  nejsou stanoveny hodnoty, které by vylučovaly nebo naopak potvrzovaly DM (cukrovku). Lékaři se proto stále řídí dle doporučení českých a zahraničních odborných společností a využívají k samotnému stanovení diagnózy DM lačnou glykémii, oGTT (méně často HbA1c nebo vysokou náhodně zachycenou glykémii). Zlatým standardem je stále pro stanovení  diagnózy DM pomocí oGTT. Vysoká lačná glykémie, HbA1c a vysoká náhodná glykémie vyžadují potvrzení druhým měřením, pokud nejsou již jasné klinické příznaky DM.

    Vaše lékařka proto může data ze senzoru shlédnout, ale pokud jasně splňujete česká kritéria pro diagnózu DM, tak přesto musí prohlásit, že máte diabetes mellitus. U všech diabetiků je ČR doporučováno zahájení terapie. To zda tuto terapii přijmete je samozřejmě na Vás. Situace někdy není úplně jednoduchá a jednoznačná. Kromě základních informací Vám bohužel nemohu pomoci. Je vhodné se domluvit s Vaší lékařskou, jak to vypadá.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, potřebuji čtečku k senzoru, nedá se ale zakoupit, přítel má diabetes 2.typu, lékař poukaz nevypíše, prý jenom u 1. stupně. Firma doporučila přes chytrý telefon, přítel ale chytrý telefon nemá.
    věk: 59 let výška: 163 cm váha: 84 kg těhotenství: 1. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    je pravda, že zatímco senzory je možné na Lekarna.cz objednat bez poukazu, u čtečky to možné není.

    Jediné řešení, které mě napadlo, je poprosit lékaře, zda by nenapsal příteli čtečku na poukaz a nezaškrtl tam na vlastní úhradu. Měly byste uplatnitelný poukaz, ale úhradu byste provedly vy -  ne pojišťovna (Pojišťovna opravdu čtečku u pacienta s DM 2. typu neuhradí). Teoreticky by to takto mělo jít provést, ale přiznávám, že jsem přímo čtečku zatím nikomu tímto způsobem nepsala. Občas na vlastní úhradu někomu píšeme senzory CGM. Zkuste se domluvit s ošetřujícím diabetologem, jestli by to bylo možné či ne.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Existuje nějaká metoda na měření glykémie v krvi bez vpichu. Nějaký druh přístroje - glukometru pro domácí měření?
    věk: 44 let výška: 160 cm váha: 57 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud hledáte opravdu schválenou zdravotnickou pomůcku, tak se bojím, že úplně bez vpichu není v ČR zatím oficiálně nic. Některé hodinky a "náramky"  sice udávají schopnost měřit glykémie, ale že by už byly v ČR některé opravdu zdravotnicky schválené, tak o tom alespoň já nevím.

    Nejvíce -  s ohledem na počet vpichů -  se tomu blíží systémy CGM a Freestyle Libre. U nich po jednorázovém zavedení do podkoží a vytažení/odendání zavaděče zůstává v podkoží jen tenoučké vlákno. Životnost jednoho senzoru je u CGM 7-14 dní (dle typu), u Freestyle Libre  14 dní. Více informací můžete najít na příslušných odkazech.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, kamarádka užívá 30 let fluanxol. Před několika lety onemocněla cukrovkou Ii. typu. Na příbalovém letáku je napsáno, že fluanxol zvyšuje cukr. Je to lék, který dokáže po dlouholetém užívání vyvolat cukrovku? Teď bere metformin a inzulin. Má také vysoký cholesterol a špatné hodnoty jaterních testů a ještě inkontinenci. Jaké potravní doplňky by měla nejlépe užívat? Jitka
    věk: 63 let výška: 162 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jitko, přeji dobrý den,

    lék Fluxanxol může vzácně, tj. u 1 z 1 000 pacientů vyvolat hyperglykémii a tím zhoršit cukrovku. Netýká se to všech pacientů, ale jejich pouze velmi malého počtu. Pokud by k tomu došlo je třeba sdělit tuto informaci lékaři, který Fluanxol předepsal a také diabetologovi. Vysoký cholesterol bych rozhodně neléčil doplňky stravy. Žádný z nich se účinností nevyrovná nejnižší možné dávce rosuvastatinu (tedy dávce 5 mg) a navíc je jejich podávání velmi často spojeno s výskytem nežádoucích účinků a lékových interakcí. Pokud chcete užívat lék na poškození jater (zvýšené jaterní testy), pak lze doporučit Essentiale forte, což je lék naprosto přírodního původu s prověřeným účinkem v klinických studiích.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již druhý měsíc užívám Saxendu. Váha jde pomalu dolů, takže zatím spokojenost. Chci se zeptat, zda je možné k Saxendě přidat doplněk Berberin, nebo extrakt z Afrického manga (Irvingia gabonensis L.). Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den :)
    věk: 38 let výška: 176 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Vážený pane André, přeji dobrý den,

    oba rostlinné přípravky, tj. jak berberin, tak i Irvingia gabonensis mohou při kombinaci s lékem Saxenda vyvolat vyšší snížení krevní hladiny glukózy, než by jste si přál, tzv. hypoglykemickou příhodu. Výskyt takové příhody je velmi individuální, záleží na odstupu podání přírodních látek od léku Saxenda, na odstupu od konzumace jídla a případném použití alkoholických nápojů, např. i sklenky vína. Ke kombinaci bych se odvážil buď po konzultaci s Vaším diabetologem, nebo při možnosti měřit si glykémii, aby jste zjistil Vaší individuální citlivost. Také bych doporučil dávky přírodních látek zpočátku zvyšovat postupně. Pokud Vám jde o další snížení glykémie, pak je berberin významně účinější, což je podloženo opravdu značným počtem klinických studií. Je však potřebné si vybrat "správný" berberin, mám bohužel informace, že některé z doplňků stravy s deklarovaným obsahem berberinu v ČR nejsou příliš kvalitní.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mohu kombinovat Saxendu s ThyroLuxem? Předem děkuji za odpověď :) Simona
    věk: 25 let výška: 168 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Vážená paní Simono, přeji dobrý den,

    ThyroLux není lék, ale doplněk stravy, který obsahuje látky rostlinného původu získávané např. z chaluhy, bazalky, schizandry a dalších rostlin. S injekčně aplikovaným lékem Saxenda neinteraguje a kombinace je tak možná. Sama musíte zvážit, zda je taková kombinace účelná. To záleží především na tom, jestli užíváte ještě nějaké další léky. Tak např. schizandra (klanopraška čínská) může mít vliv na osud poměrně velkého množství perorálně užívaných léků, protože látky obsažené ve schizandře blokují jejich odbourávání. Bohužel ale nelze zjistit jaké přesné množství schizandry je obsaženo v jedné dávky doplňku stravy ThyroLux, a proto nelze dát odpověď na otázku, zda by takové kombinace byly bezpečné.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, lze užívat dohromady Diamizin a Orlistat? Monica
    věk: 71 let výška: 160 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Vážená paní Monico, přeji dobrý den,

    na Vaši otázku by mohla být použita jednoduchá odpověď: není známo, zda orlistat ovlivňuje účinnost nebo bezpečnost doplňku stravy, který obsahuje extrakt z gymnemy lesní, dosud totiž důsledky současného podávání nebyly zkoumány. Na druhou stranu je ale známo, že orlistat může snižovat účinnost poměrně značného množství léků, protože negativně zasahuje do procesu jejich vstřebávání. To platí především v situacích, kdy užívání orlistatu vyvolá průjem, tedy při užívání vyšší dávky nebo po dietní chybě. V každém případě z důvodu předběžné opatrnost doporučuji neužívat orlistat a gymenmu lesní současně, ale v odstupu minimálně 2 hodin.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Měla bych dotaz, jestli se dá při cukrovce brát Reishi .Názory se v různých článcích liší. Dekuji Dagmar
    věk: 57 let výška: 177 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Vážená paní Dagmar, přeji dobrý den,

    děkuji za Váš dotaz. Vlastně si sama částečně odpovídáte. Reishi nemá prokázaný jednoznačný efekt u pacientů s diabetem 2. typu, a právě proto jsou názory se kterými se setkáte na Internetu tak rozporuplné. V roce 2015 byly do té doby publikované vědecké výsledky shrnuty do přehledného článku, ve kterém se uvádí, že podávání reishi (Ganoderma lucidum) nebylo spojeno s klinickým efekt vyjádřeným jako snížení glykémie nalačno (tedy hladiny glukózy v krvi), nebo snížení hladiny glykovaného hemoglobinu (tedy s tzv. "dlouhým" cukrem). Jediný efekt byl pozorován v mírném snížení glykémie 4 hodiny po jídle. Význam tohoto zjištění je však sporný. Pacienti, kteří užívali reishi po dobu čtyř měsíců, měli 1,67krát vyšší pravděpodobnost výskytu nežádoucí příhody než ti, kteří užívali placebo, nejednalo se ale o závažné nežádoucí účinky. Od té doby bylo publikováno několik vědeckých prací, které objasňují mechanismus účinku reishi a identifikují účinné látky, které mají příznivý vliv na beta-buňky pankreatu. V roce 2023 pak byl publikován velký přehledný článek využití reishi v různých indikacích, včetně diabetu. Studie uváděné v tomto článku rozhodně nelze aplikovat u lidí, protože se jedná o studie provedené na potkanech nebo myších. V současnosti bych se tedy klonil k tomu - vybrat si jiný přírodní lék než reishi, protože o reishi nemáme dostatek důkazů o účinnosti jejího podávání u lidí.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

19 dotazů

  • Dotaz

    Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdram 
    věk: 46 let váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.

    Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).

    Poznámka redakce:

    omlouváme se za opožděnou reakci

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Kříž
    věk: 53 let výška: 190 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den Petře, 

    tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...

    Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát.  Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná.. 

    Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený,  pohled na vaše glykémie po celý den i noc. 

    FreeStyle Libre

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpověd
    věk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.

    Pokud jste hubený diabetik 2. typu -  je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči. 

    Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat.  Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu  -  rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.

    Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn -  Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl -  přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).

    Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?

    Mám cukrovku 2 typu. Janka

    věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.

    Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosim vas zacal som cvicit pred mavam cca 7-8 m/l (a to vzdy hodinu pred cvicenim zjem nieco) po cviceni cca 4 mol/l.pic lantus iba rano 20j.,+ Mettogamu 3× denne da stym nieco robit.? Roman
    věk: 43 let výška: 176 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Romane, kdykoliv nějaká osoba s diabetem žádá poradu, jak by se měla nejlépe léčit, musí mít lékař k dispozici alespoň základní údaje. Vám je 43 let, nemáte výraznější nadváhu a užíváte pravděpodobně 1 injekci inzulínu Lantus ráno. Nevím ale vůbec, jak dlouho diabetes máte, jak byl zjištěn, jaké jste měl glykémie, jaký máte glykovaný hemoglobin, jak se stravujete a zda nemáte nějaké další přidružené onemocnění.

    Ve vašem případě by se klidně mohlo jednat o pomalu se vyvíjející diabetes 1. typu, nebo také o diabetes 2. typu, který ovšem není spojen s obezitou, ale vyžaduje podávání inzulínu.

    Z vašeho mailu také není jasné, na co se vlastně ptáte a co vám vadí. Glykémie máte před jídlem a před cvičením mírně zvýšené a během cvičení vám klesnou na normální hodnotu. V podstatě byste tedy měl být spokojen a měl byste z toho pochopit, že fyzická aktivita vám dělá dobře. Možná byste ji neměl vykonávat tolik nárazově, ale spíš se více pohybovat během celého dne (např. opakovaně kratší pochůzky větším tempem, či procvičování těla), ale ani to nárazové cvičení byste neměl vynechat. Pokud si pícháte inzulín a cvičíte déle a usilovně, např. déle než 60 minut, je dost možné, že vám glykémie může klesnout i pod normální hodnoty. V takovém případě byste mohl dávku inzulínu mírně snížit (to pak ale nesmíte ustat s tou pravidelnou fyzickou aktivitou), nebo vprostřed cvičení sníst nějaké sacharidy, jako např. krajíček chleba, nebo při usilovném cvičení i něco sladkého, např. tatranku. Systematická fyzická námaha ale nakonec vede skoro vždy ke zlepšení vyrovnání diabetu, což by asi vyžadovalo snížit dávku inzulínu a možná i časem jeho vysazení. To ale nemohu posoudit bez pořádného vyšetření.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Prodělal jsem chřipku, léčba trvala dva měsíce. Stále se cítím vyčerpaně, motá se mi hlava, v noci se budím močit, trpím závratěmi a nedávno jsem po obědě omdlel. Jeden můj známý mi doporučil ať si změřím cukr ráno a během dne. Ráno: 19,7, po snídani 25, po obědě 30. Po obědě cca po 20 minutách velká potřeba lehnout a spát. Pracuji jako programátor, hodně pracuji myslí. Pitný režim: Denně 4 l kofoly + 1 l jablečného džusu, 2 dl vína, o víkendu + 3-4 piva. Jídlo: běžné menu se zákuskem. Večer fast foody, pizza. Pokud se cítím unaveně a dokončuji práci, dám si energeťák - poslední dobou je mi po nich zle, nahrazuji džusem. Pohyb minimální – šetřím síly, aby mi to myslelo. O cukrovce nic nevím, nemám cukrovku, ale naměřené hodnoty se mi zdají, poněkud vyšší. Jedná se stále o chřipku nebo mám znovu navštívit lékaře? Nechci ze sebe dělat hypochondra, ale uznávám za vhodné můj stav konzultovat. Lukáš
    věk: 44 let výška: 175 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    Milý Lukáši, trochu nevím, zda si ze mě neděláte legraci. Přece jenom programování vyžaduje velké duševní schopnosti a internet navíc poskytuje spoustu informací, ze kterých by si člověk s takovými schopnosti měl umět vyvodit obraz o svém stavu.

    Je ale také možné, že se skutečně věnujete jen magii programování a o nic jiného se nezajímáte a popíjíte další a další cukr a cukr, takže by to vyvolalo diabetes i u bejka... žertuji.

    Pro případ, že tedy mě skutečně jen nezkoušíte, jak zareaguji, tak vám píšu:

    Máte velmi nevyrovnaný diabetes s velmi vysokými glykémiemi. To vede k velké únavě a postupně také k úbytku duševních schopností a nakonec to bude zdraví velmi nebezpečné.

    Okamžitě musíte vyhledat diabetologa a dát se vyšetřit. Určitě musíte úplně vynechat všechny nápoje obsahující cukr a stravovat se normálně zdravým jídlem s převahou zeleniny, trochou masa a odměřeným množstvím sacharidů. Diabetologa musíte vyhledat i z důvodu, abyste se dozvěděl se o tom všem více. Jedině tak vám zůstane zachovaný rozum a schopnost kvalitně programovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Připravuji králíka na gril otázka je zdá můžu použít na potírání skleničku piva? Králík je jinak naložený tak aby byl v vhodný pro diabetiky. Daniela
    věk: 53 let výška: 167 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Danielo, nevím, co myslíte tím potíráním. Pokud tím myslíte potírání žízně, tak si prosím přečtěte čerstvou odpověď jinému tazateli, kterou jsem právě vytvořil. Dotaz "aké pivo"

    Pokud maso potíráte při grilování, tak si myslím, že je to zanedbatelné, protože většinu z něho si vezme ohníček

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    ktoré pivo má nulovú hodnotu cukru. Juraj
    věk: 70 let výška: 169 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milý Juraji, nejprve odpověď: půl litru piva obsahuje od 15 g do 25 g sacharidů. Více obsahují silnější piva. Vedle toho existují piva nealkoholická či ovocná, a ta mají většinou sacharidů ještě více, třeba si 60 g. Existují také tzv. piva pro diabetiky. Ta se vyznačují tím, že jsou více vykvašená, takže sacharidy v něm obsažené (ve sladu) se více či téměř úplně vykvasí, takže sacharidy se přemění bakteriální (kvasinkovou) činností více na alkohol. Bývají tedy často více alkoholická.

    Jako lékař vás musíme upozornit, že kromě sacharidů obsahuje pivo také alkohol. Ani jedno není pro diabetika zdravé. Ty sacharidy se v přiměřené míře mohou hodit, pokud si je započítáte do denního limitu sacharidů a v jiné oblasti je zase omezíte nebo nahradíte pohybem. Kromě toho alkohol často odbourává sebekontrolu, takže osoby s diabetem pak často nedodržují ani ostatní dietní omezení. Větší množství alkoholu také může u někoho tlumit jeho vlastní produkci glukózy, takže se to může za jistých okolností stát příčinou hypoglykémie.

    Tedy jaké pivo: klidně takové běžné (ne ta ovocná) v malé dávce: sklenice (300 ml, případě 500 ml). Je vhodné mít na paměti obsažené sacharidy. Při větší dávce si často musíte přidávat inzulín, ale zase pozor na hypoglykémii.

    Některá diapiva jsou na chuť a na žízeň také dobrá. Obsahují sacharidů minimum, takže nemusíte nic započítávat. Ale zase pozor na hypoglykémii a samozřejmě na důsledky požívání alkoholu vůbec. Diapivo dostanete v každém supermarketu.

    Konkrétní pohled na obsah cukru od naší nutriční terapeutky Beáty Bohnerové

    Dobrý den Juraji, 

    žádné pivo nemá nulovou kalorickou hodnotu, avšak najdete na trhu piva se sníženým obsahem sacharidů. To ale neznamená, že by neovlivnily cukr v krvi, protože pořád nějaké sacharidy mají.  Nicméně rozdíl je oproti klasickému pivu významný. Přikládám přehlednou tabulku. 

    Více si můžete sám najít zdarma na www.kaloricketabulky.cz

    image.png

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Proč se při cukrovce nesmí konzervované jídlo , rybí konzervy paštiky atd. Helena
    věk: 61 let výška: 170 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den paní Heleno, 

    při cukrovce jistě můžete jíst konzervované jídlo. Spíše je třeba se zaměřit na to, jaké konzervované jídlo a jaké má složení. Jediný problém u konzerv je, pokud by došlo k narušení konzervy, to by mohlo dojít ke kontaminaci nebezpečnými bakteriemi. 

    Kalorické rozdíly: 

    protože při DM2 je chtěná redukce hmotnosti, doporučuje se jíst potraviny s nízkým obsahem tuku a vyšším obsahem bílkovin. Mezi konzervami najdete různé potraviny různých kvalit. Paštiky jsou většinou bohaté na tuky (i zde je třeba pozorovat tabuly složení, protože existují paštiky s vysokým procentem masa a naopak s velmi nízkým), ale najdete i  např. pomazánky z luštěnin. Místo vepřového masa existuje krůtí maso v konzervě atd. 

    Např. tuňák ve vlastní šťávě obsahuje na  pevný podíl 301Kj, 1gT, 36gB  oproti tomu od stejné značky tuňák v oleji obsahuje 832kJ, 17g tuků, 10gB

    Čongrády Vepřové maso ve vlastní šťávě obsahuje  958kJ, 18gT, 17gB    vs.  Vepřové škvarky v sádle 3709kJ, 100g tuku

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jsem diabetik 2 typu užívám siofor prolong ,ale pracuji na noční služby a nevím jak bych se měla stravovat ,jsem diabetik teprve týden
    věk: 60 let výška: 164 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    poradit vám takto bez jakýkoliv dalších informací je velmi složité, neboť mám klienty, kteří na noční spí a také klienty, kteří na noční opravdu pracují celou noc. 

    Nicméně, všeobecně se doporučuje, že v době aktivity máte jíst a v době v přípravě na spánek již ne (2-4 hod před spaním) . 

    V průběhu aktivní noční je třeba doplňovat energii v podobě lehkých jídel - míchané tvarohy, celozrnné pečivo, zeleninové saláty apod. 

    Všeobecně strava pro diabetiky není nijak složitá - omezit sladké a tučné jídlo, mít dostatek zeleniny, 1 ks ovoce denně, dostatek pohybu. Inspirovat se dietnějšími recepty můžete v našem fotojídelníčku

    Nabízí se i možnost využít služby nutričního terapeuta, který vám pomůže nejlépe se v diabetické dietě zorientovat. Některé pojišťovny proplácí konzultaci v rámci bonusového programu, některá oddělení diabetologie mají nutričního terapeuta již nasmlouvaného - v rámci nového programu pojišťovny 111. 

    Sekce nutričních terapeutů ČAS (nutricniterapeuti.cz)

    Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a nadváha

124 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den chtěla bych se zeptat zda By mi mohl být předepsan ozempic s touhle váhou ? ( čistě se chci jen zeptat ) děkuji předem za odpověď
    věk: 25 let výška: 172 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Sarah, Ozempic má svoje indikace, kdy se může předepisovat. V ČR je určen pro léčbu diabetu 2. typu, který není dostatečně vyrovnaný při léčbě základními léky. Vy ovšem o diabetu vůbec nepíšete. Pokud tedy máte diabetes 2. typu, pravděpodobně by vám mohl být předepsán a nemusela byste jej hradit.

    Ozempic mohou používat na hubnutí i lidé bez diabetu. Za normálních okolností za něj ovšem musí platit. V současné době je ale Ozempicu nedostatek, a tak jej lékaři mohou předepisovat opravdu jen diabetikům. Časem se to může zlepšit.

    Doporučení redakce:

    na téma Ozempicu máme mnoho zodpovězených dotazů, doporučuji se podívat, možná zde naleznete další užitečné informace https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu Ozepik když nejsem diabetik?ale mám obezitu 2dtupni
    věk: 50 let výška: 160 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Lucie, na toto téma jsme už odpovídali opakovaně, prosím, zalistujte na starší dotazy pod heslem Ozempic.

    Lék užívat můžete, ale musela byste si jej hradit. Nyní je navíc léku nedostatek, takže je předepisován přednostně osobám s diabetem.

    Určitě byste ale mohla užívat podobné lék Saxenda. Ten rovněž není hrazen nediabetikům, ale lze si jej koupit.

    Doporučení redakce:

    na téma Ozempicu máme mnoho zodpovězených dotazů, doporučuji se podívat, možná zde naleznete další užitečné informace https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dovoluji se zeptat zda mám nárok na úhradu léku Ozempic . Mám cukrovku II. stupně (beru léky)BMI 40,1 . Hodnoty cca 5.4 - 5,9. Váha 139 kg . Užívám léky na ředení krve a vysoký tlak. Také po lehčí mozkové příhodě a selhání srdečního svalu , DNA . Dle informací jsem se dočetl , Kde došlo ke změnám předepisování a výdeji přípravku od 1.11.2023. S tím, že je úhrada poskytnuta již bez omezení které platilo před tímto datem . To je hodnota 6 a výše včetně BMÍ vyšší než myslím než 35. Můj dotaz tedy zní , splňuji tedy podmínky pro úhradu od pojišťovny. Nebo musím hradit plnou cenu . Jak je to tedy v současnosti s předpisem úhradové vyhlášky léku ozempic . Hradí či Nehradí ? děkuji za Vaši odpověd. Jaroslav
    věk: 64 let výška: 181 cm váha: 139 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, podmínky pro hrazení nesplňujete, protože téměř nemáte diabetes, alespoň podle vašich hodnot glykémií. Pokud jste ale odhodlaný držet dietu a spolupracovat s lékařem, tak by vám lékař mohl trochu vyjít vstříc. Určitě míváte občas hodnoty glykémie i vyšší. Zhubnout ale nutně potřebujete. Takže podmínkou by pro vás byla opravdová motivace a ne jen něco si píchat a čekat, co se stane.

    Doporučení redakce:

    Možná by bylo vhodné inspirovat se našimi Fotojídelníčkymm, případně rovnou dle nich postupovat v dietním režimu: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    na téma Ozempicu máme mnoho zodpovězených dotazů, doporučuji se podívat, možná zde naleznete další užitečné informace https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den pane profesore. Asi tři roky se cítím více unavený, je to pravděpodobně od prodělání covidu- mírné formy. Po jídle pociťuji často pocity slabosti a po celý den pak stavy vyčerpání, glykémii nalačno jsem měl před třemi měsíci 5,2 mmol/l a glyk. hemoglobin 42. Jelikož jsem měl nadváhu nebo spíše obezitu (42 let, 187 Cm, 117 kg), nasadil jsem zdravou stravu a pohyb. Nyní mám 99 kg, glykémii nalačno 5,2 mmol/l, glyk. hemoglobin 33. Jelikož se stále necítím lépe, zkusil jsem měřit glykémii po jídle a často mám cca 30- 40 minut po jídle glykémii 10 nebo i více. Po dvou hodinách pak mezi 4,5- 6,5 mmol/l. C peptid je 980, ogtt ve 120. minutě 8,8 mmol/l. Zkusil jsem si aplikovat senzor, posílám záznamy z několika dní. Mohl byste prosím zhodnotit, proč je na grafu taková variabilita. Nejde mi do hlavy, proč Glykémie po úvodním peaku tak rychle klesá, u prediabetu jsem viděl pomalé poklesy. Mohl by se na těchto výkyvech podílet i dráždivý tračník, kterým trpím asi 17 let. CT břicha je v pořádku. Děkuji. Martin
    věk: 41 let výška: 187 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Dokud senzory neexistovaly, lidé se tolik nedivili. Nyní se ukazuje, že i zdravým osobám to občas po jídle kolísá.

    Vy ale máte normální hodnotu glykovaného hemoglobinu, normální glykémii na lačno i na konci orálního glukózového testu a nemáte tedy diabetes a vlastně ani porušenou glukózovou toleranci, která mohla být dříve, ale po zhubnutí se upravila.

    Příčinu vaší slabosti nemohu bez alespoň základního vyšetření odhalit, ale diabetem to nebude. Zpravidla se od pacientů poslechnu podrobně anamnézu a provedu základní vyšetření (krevní tlak, poslech srdce a plic, krevní obraz, C-reaktivní protein a základní biochemie). Pokud se nic nápadného nezjistí, doporučuje lidem, aby se pokusili svoji „krizi“ překonat a naopak více cvičili a podobně. Velmi často se jedná o osobní problémy, které se mohou odrazit na celkovém pocitu.

    Samozřejmě, pokud to pak trvá déle, je nutné podrobnější vyšetření.

    Podle vašeho líčení ale nic závažného neshledávám a obdivuji, že jste zhubnul. Jen to znovu nenaberte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, beru metformin 1000 ráno (lékař mi to dovolil) a poslední dobou mám ranní hodnoty 9-11, i dřív jsem mívala vyšší 7-8, přes den většinou okolo 6,5. Co může být příčina zvýšených ranních hodnot a co s tím? Děkuji. Ivana
    věk: 49 let výška: 173 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Ivano, 100 kg je jeden metrický cent, a to je ten hlavní důvod. V prvním období léčby diabetu 2. typu je základem nastolení zdravého dietního a pohybového režimu. Efekt to sice nemá okamžitě, ale většinou spolehlivý.

    Samozřejmě nadváha není jediný důvod. Určitě máte k onemocnění vlohy. Ale právě proto je nutné s těmito vlohami bojovat, chcete-li zůstat zdravá.

    Metformin je vhodný lék, ve vašem případě by mohla být i dávka vyšší, např. 2x 850 mg. Zatím byste mohla tu tabletu 1000 mg užívat spíše večer.

    Pokud by změna režimu a metformin nevedly k dostatečnému efektu, musely by se přidat ještě další léky. Vy jste ale poměrně mladá, tak to zatím zkuste s tím režimem a vyhodnoťte to znovu po 2 měsících.

    Vím, že je to velmi obtížné a asi by byla vhodná pomoc např. nutričního terapeuta, který by vám pořádně vysvětlil dietu. Mohla byste s tím začít ale také na našich stránkách, např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    Mohla byste zvolit nejlépe dietu se 175 g sacharidů a opravdu důsledně ji dodržovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!