Poradna

Obecné

187 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, předem Vám mockrát děkuji za Vaši předešlou odpověď. A ještě bych měla otázečku. Přítel normálně chodí, komunikuje. Doktoři říkali že jediný důvod proč může normálně fungovat, je to že je mladý. Zánět by měl být už zastavený. A chtěla bych se zeptat zda bude někdy moc se napít alkoholu (pivo). A jaké potraviny, jídlo bude moc jíst. Na internetu jsem toho moc nenašla. Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek dne. AppleCute

  Odpověď

  Dobrý den. Vašemu příteli je tedy snad konečně lépe, a tak už mohu snad odpovědět s trochou nadsázky a humorem.

  Zaprvé, vaše hlednání na internetu asi nebylo moc pečlivé. Nalezl jsem hned několik knih o dietě při onemocněních slinivky břišní, které jsou určené pro pacienty. Určitě si mezi nimi vyberete.

  Zde jsou:

  Dieta při vleklém onemocnění slinivky břišní (autorky: Marečková, Patlejchová, Hovorková)

  Onemocnění slinivky břišní, dieta pankreatická (autor: Pavel Kohout)

  Kuchařka při onemocnění slinivky (autorka: Růžena Milatová, Petr Wohl)

  I když blíže znám jen poslední 2, jsem si jistý, že o alkoholických nápojích se tam nic hezkého psát nebude. Alkohol je u nás nejčastější příčinou akutního zánětu slinivky břišní a stejně tak tomu je se záněty dlouhodobými. Někdo je vůči alkoholu více citlivý a stačí mu k vyvolání problémů jen minimum, u některých to důsledek dlouhodobého nadměrného pití alkoholu, ať už v jakékoliv formě. Pro pacienty, kteří prodělaly závažný zánět, platí určitě úplný zákaz. Ostatně, myslím, že jim stačí jen si pomyslet na to, čím si prošli, aby je přešla chuť. Tedy pokud nejsou na alkoholu závislí. Až bude všechno úplně v pořádku, tak třeba opravdu malé dávky nemusejí škodit, ale jako lékař to nedoporučuji. Pevně věřím, že váš přítel v životě najde jiné a lepší radosti.

  Abych celý ten dramatický zážitek pro vašeho přítele i pro vás trochu odlehčil a navázal na váš poslední dotaz, dovolte mi dávnou vzpomínku na dobu, když mému nejstaršímu synovi bylo asi 12 let. Příhodu vyprávěl svojí mamince, obvodní lékařce, aby se ujistil, že nic nepokazil.

  Když byl jednou sám doma, zvedl neodbytný telefon. Nějaký pacient z ambulance jeho mámy potřeboval nutně poradit. Syn jej upozornil, že maminka není doma, on že je doma sám a je mu 12 let a asi mu moc neporadí. Pán ale trval na tom, že radu nutně potřebuje a že ho moc o ni prosí. Měl strašlivý průjem a nebylo mu dobře. Cokoliv snědl, za chvilku vyšlo druhým koncem ven. Syn toho od své matky hodně zaslechl a nějaké ty průjmy také sám prožil. Ještě jednou upozornil, že je teprve dítě a žádný lékař a vysvětlil: „To nesmíte vůbec, ale vůbec nic jíst. Zato ale musíte hodně pít, abyste se nevysušil. Máma nám vždycky dává hořký čaj, tak ten hodně pijte.“ Pán moc poděkoval, řekl, že to zkusí a zavěsil. Jenomže za chvilku zavolal znova: „A prosím vás, můžu aspoň slané buráky, já mám na ně strašnou chuť“.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 1. typu (Lada). Bohužel se moc nekontroluji, mám 27 let a jsem sám, bez rodičů. Prostě jsem na všechno sám a nestíhám. Diabetes mám od svých 18. Problém je i to, že nemám zázemí a pořad bydlím tam, kde zrovna jsem zaměstnán. Když jsem tu cukrovku dostal, studoval jsem ještě na Slovensku, svého diabetologa jsem měl tam. Pak jsem pracoval v Praze, tam jsem ještě chodil pravidelně. Pak jsem 2 roky bydlel v Plzni,tam jsem ještě taky pravidelně chodil na kontroly. Ale asi tak za poslední  2 roky jsem vždycky jenom vyhledal až na poslední chvíli diabetologa, protože mi docházel inzulin, samozřejmě jsem ho vždycky dostal, s tím že si vyhledám lékaře a objednám se na kontrolu. Uvedomuju si svoje chyby a budu se snažit dodržiavat pravidlá, abych nedopadl špatně. Potreboval bych se nasměrovat k nějakému doktorovi, ke kterému bych mohl příjít na kontrolu v Karlových Varech, anebo když tak v Sokolově. Chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc. Tenkrát ještě na Slovensku jsem byl na edukačním pobytu, a pamatuji si jak dobře jsem pak fungoval, tam mě tak nastavili, že pak asi 2 roky jsem byl úplně v pohodě. Ale teď naposledy jsem měl glykovaný hemogobin 91. Měl bych takovou možnost ještě? Jsem pojištěný tady v Čechách. Tady mám i přechodný pobyt. Předem děkuji. Oto

  Odpověď

  Milý Oto, znám podobné případy pacientů s diabetem, jako jste vy, a musím říct, že s nimi nemám dobré zkušenosti. Diabetes dlouhá léta nebolí, leccos se dá dělat na poslední chvíli a „nejlépe“ se žije s glykémií mezi 10 a 15 mmol/l, kdy nehrozí žádná hypoglykémie a nehoní vás to příliš na WC pro glykémii vysokou. Ale všeho do času, a to je bohužel pravda. U někoho dříve, u jiného později, se objeví problémy s diabetickou polyneuropatií, na očním pozadí se zjistí pokročilá retinopatie nebo pacient dokonce přijde k očnímu lékaři až s nitroočním krvácením, v moči se zjistí bílkovina anebo je hned nutná péče nefrologa. Je to smutné, ale stále se s takovými případy setkáváme. I když je to v dnešní době zbytečné. Mnoha problémům se dá předejít nebo je alespoň co nejvíce oddálit. Pacient s diabetem 1. typu, který o sebe pečuje, může prožít plnohodnotný život a zůstat dlouho aktivní a zdravý.

  I omluva za takové zanedbání bývá většinou podobná. Například to „nestíhám“. Nestíhám, protože nemám rodiče, o které bych musel pečovat... Nestíhám, protože ještě nemám děti, které přinášejí hodně starostí… Ale lékařům se omlouvat nemusíte. Omluvte se především sám sobě. Klidně si rovnou odpusťte, ale něco s tím udělejte! Možná se teď konečně ve vás něco hnulo, pokud vás to zase nepustí. Doufejme, že je ještě čas, diabetes máte teprve 10 let.

  Pořádnou edukaci určitě potřebujete, možná i při pobytu v nemocnici, aby bylo dost času vám všechno vysvětlit, abyste se setkal s pacienty, kteří už komplikace mají a abyste už konečně správně vykročil.

  Nejprve je ale nutné, abyste se řádně evidoval u diabetologa a chodil k němu pravidelně a snažil se poslouchat jeho doporučení. Ten potom rozhodne, jak by měla probíhat vaše edukace, případně vás doporučí na edukační pobyt. Bude už mít ale k dispozici nějaká vaše vyšetření. Nejedná se jen o laboratoř, ale měl byste také ukázat podrobné profily glykémií, které si asi zatím moc neměříte. Měl byste podstoupit kontrolu krevního tlaku, močového nálezu, měl byste absolvovat oční vyšetření. Když váš nový diabetolog uvidí, že jste ochoten spolupracovat, jistě vám pobyt v edukačním kurzu zprostředkuje. A na další kontrolu pak přijďte určitě včas a přesně, vezměte si s sebou výsledky samostatného monitorování glykémií a absolvujte předepsaná vyšetření.

  V diabetologii dnes existuje řada možností, jak pacientovi usnadnit a zlepšit život. Léčba je ale drahá a musí být zdůvodněná. Lékaři nemohou předepisovat k hrazení nákladné prostředky, které pacient neumí a nechce využívat, a tudíž mu nepřinášejí žádné zlepšení.

  Nemohu vás odkázat přímo na určité lékaře. Není jejich povinností vás přijmout do ambulance. Nicméně vám doporučuji, abyste se podíval na internet a zjistil, kde jsou ve vašem okolí diabetologické ambulance.

  Mohl byste také kontaktovat Diabetologické centrum v Karlových varech, kde by vám jistě poradili a doporučili vás dále. Kontakt naleznete na stránkách České diabetologické společnosti na  http://www.diab.cz/diabetologicka-centra

  Adresu a další údaje pro Karlovarský kraj jsem uvádím zde:

  Diabetologické centrum Karlovarské krajské nemocnice Interní oddělení

  Bezručova 19

  360 01 Karlovy Vary

  telefon : 353 115 483

  Fax: 353 115 528

  Koordinátor: MUDr. Gita Markofová

  Diabetolog: MUDr. Gita Markofová

  Edukátor: Gabriela Křížová

  Bezručova 19, Karlovy Vary, 360 00

  Telefon: 353 115 483

  E-mail: markofova@centrum.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, už jsme si psali před Vánoci. A chtěla bych Vám říci aktuální stav mého přítele, který měl akutní zánět slinivky břišní. Přítel byl dne 1.1. z jednotky intenzivní péče převezen na oddělení interní péče. Dostával tekutou výživu nitrožilně. Plus nitrožilně dostává léky na bolest, aktibiotika. Momentálně už cca týden dostává stravu pro diabetiky (nestle isosource 1000ml) na každý den jednu láhev 1000ml. Břicho už má měkčí než předtím. Otok nohou zmizel. Břicho se také zmenšuje. Ale pan doktor před 14cti dny řekl že mu udělají dren. A další den mu řekli že dren dělat nebudou, že dostane něco aby tekutina v břiše udělala takovou "kaši". A že to tam nechají, že to prý ničemu nevadí. Dnes 13.1. rano bylo příteli řečeno, že půjde místo 17.1. na CT 15.1. A že po CT dostane už nejspíše normální jídlo a že půjde možná po 2 dnech domu. Ale dnes 13.1.večer mu pan doktor Tureček řekl že v nemocnici bude minimálně ještě měsíc a že mu budou dělat ten dren v Ústí nad Labem. (jinak cukr má pořád maximálně v hodnotě 10) Toť vše. Nevím vůbec proč to každou chvíli mění, bez jakékoliv vyšetření řeknou to a pak zase to. Chtěla bych se zeptat jaký jsou podmínky transplantace slinivky břišní. Udělám cokoliv, aby byl v pořádku. Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek večera. AppleCute

  Odpověď

  Milá „AppleCute“! pokusím se vám stručně odpovědět a jen zopakuji, že váš přítel prodělal těžkou ataku akutního zánětu slinivky břišní. To je velmi závažné onemocnění, které často vyžaduje chirurgickou léčbu, léčbu infekce, umělou výživu. Někdy také má za následek vznik tzv. druhotného diabetu, tedy toho typu diabetu, který je vyvolán jiným onemocněním. V tomto případě může dojít k velkému poškození celé slinivky, ve které zanikne ne jen ta část, která tvoří zažívací šťávy, ale také část, kde se tvoří inzulín.

  Slinivka břišní je orgán, kde se tvoří trávicí šťávy, které jsou nutné ke zpracování potravy poté, co opustí žaludek. Této šťávy je za den asi 2000 ml a obsahuje aktivní látky, které štěpí bílkoviny, tuky a sacharidy. Tyto látka za normálních okolností odcházejí do dvanáctníku a tenkého střeva, kde kontrolovaně působí. Pokud ale se tyto látky aktivují přímo v tkáni slinivky, mohou slinivku těžce poškodit. To je příčinou toho prudkého zánětu, který prodělal váš přítel.

  Tkáň, která tvoří tyto šťávy, představuje převážnou část slinivky. Langerhansovy ostrůvky, kde se tvoří inzulín, představují asi jen 1 – 2 % tkáně pankreatu.

  Za určitých okolností se uvnitř poškozené slinivky tvoří dutina, která se postupně ohranišuje. Lékaři tomu říkají pseudocysta, a to je asi to, o čem mluvíte. Pseudocysta se může léčit zavedením drénu, nebo se počká, až se úplně ohraničí a potom se její obsah někam odvádí, kde tělu příliš nevadí. Hojení může být zdlouhavé.

  Nyní a v nedaleké budoucnosti bude pro vašeho přítele zcela zásadní, zda se zánět slinivky uklidní, zvládne se infekce a zbytky tkáně pankreatu se ohraničí a pankreatická šťáva nebude odtékat jinam, než má. Trávicí funkce pankreatu se dá celkem dobře uměle nahrazovat tabletami, ve kterých jsou obsaženy nejdůležitější složky trávicích šťáv. Kvůli tomu se proto pankreas netransplantuje. Byl by to příliš složitý a zbytečný způsob léčby.

  Transplantace pankreatu se dělá výhradně pro léčbu diabetu. Nejčastější varianta je transplantace spolu s ledvinou u diabetiků 1. typu, kteří mají již mnoho let diabetes, který u nich vedl k poškození ledvin. Transplantace samotného pankreatu se dělá jen opravdu výjimečně u osob, u kterých je léčba inzulínem velmi obtížná a kteří přitom trpí opakovanými těžkými. Hypoglykémiemi (nízkou hladinou krevního cukru způsobené léčebně podávaným inzulínem).

  Pro vašeho přítele nic takového vůbec nepřipadá v úvahu. Jeho problém není diabetes ani chybějící slinivka. Jeho problémem jsou následky toho, že se jeho vlastní slinivka uvnitř těla částečně „rozpadla“ a vyvolala v okolí těžký zánět. Tento zánět je nutné zvládnout. Pak teprve se postupně začne jeho stav zlepšovat. Žádná transplantace nepřipadá v úvahu, tu by spolehlivě v tomto stavu nepřežil a ani by mu nijak nepomohla.

  Svému příteli můžete pomoci tím, že jej psychicky podpoříte při pokračující léčbě. Až bude moci chodit, budete jej doprovázet, pečovat o to, aby se znovu rozhýbaly jeho končetiny a páteř, budete mu pomáhat připravovat vhodné jídlo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 72 let, 16 let mám Parkinsona a poslední dobu mám potíže shodující se s diagnózou, kterou tady uvádím jako třetí nemoc. Eliška

  Odpověď

  Milá Eliško, z vašeho „dotazu“ není vůbec jasné, na co se ptáte. Mohu jen uvést, že správná léčba diabetu může přispět k tomu, aby se zlepšil také váš Parkinsonův syndrom.

  Laktátová acidóza je jev poměrně vzácný, ale závažný. Může mít více příčin, ale ve vašem případě vás asi zajímá, zda vám laktátová acidóza hrozí při vašem diabetu.

  Laktátová acidóza může v určité míře provázet silně nevyrovnaný diabetes, ale to jistě není váš případ. V praxi se nejedná přímo o skutečnou laktátovou acidózu, ale spíše jen o zvýšenou hladinu laktátu, která může provázet dekompenzovaný diabetes. V tomto případě hraje hlavní úlohu správná léčba diabetu, a to především inzulínem.

  U diabetiků 2. typu se může vyskytnout laktátová acidóza při léčbě lékem metformin, a to u pacientů, kterým by se z různých důvodů tento lék vůbec neměl dávat. Jsou to nemocní s těžce sníženou funkcí ledvin, pacienti se srdečním selháním či těžkým plicním onemocněním nebo pacienti se závažnou poruchou funkce jater. V tomto případě se většinou jedná a těžce probíhající stav, ve kterém byste nám nebyla schopna posílat dotaz po internetu. Proto se domnívám, že ani o tuto formu laktátové acidózy nejde.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, Chtel bych se zeptat zda jde u deti zpusobit iatrogeni diabetes? Dekuji za odpoved David

  Odpověď

  Milý Davide, ze záhlaví vašeho dotazu plyne, že se ptáte na diabetes mellitus 1. typu. V samotném textu pak zmiňujete jen diabetes obecně. Pokusím se vám odpovědět tedy na obě varianty.

  Diabetes 1. typu je považován za autoimunitní onemocnění, kdy buňky imunitního systému pacienta reagují agresivně vůči beta buňkám Langerhansových ostrůvků, kde se tvoří inzulín. V současné době je poměrně dobře prozkoumaný způsob, jak ke zničení beta buněk dochází. V některých případech se autoimunitní proces nepodaří doložit laboratorně a pro tento případ se také někdy používá označení 1b, které připouští i jiný mechanismus vzniku.

  Diabetes 1. typu vzniká u geneticky predisponovaných osob, které se setkají v životním prostředí s nějakým spouštěcím mechanismem, který ale není zatím znám a nemusí ani být u všech pacientů stejný. Onemocnění většinou vzniká velmi pomalu, takže se nijak klinicky neprojevuje a zatím jej nelze ani diagnostikovat. Později, pokud bychom využili moderní diagnostické metody, bychom mohli již autoimunitní proces s určitou pravděpodobností prokázat. Pak teprve dochází k postupnému zániku beta buněk, což může trvat řadu let, někdy ale také to může jít rychle. Typický je ale průběh pomalý. Teprve když klesne počet beta buněk tak pod 20 - 15 % původního množství, onemocnění se projeví. Stává se to často v souvislosti s nějakým dalším náhodným onemocněním či zdravotním problémem, kdy tělesná potřeba inzulínu náhle vzroste a chybějící rezerva se projeví. Lidé pak často považují za příčinu právě toto náhodné onemocnění, ale není tomu tak. Jenom se dlouho trvající proces náhle projevil. Takže na vaši otázku odpovídám takto: teoreticky lze u predisponovaných osob vyvolat vznik diabetu 1. typu, ale zatím se neví jak a čím a nelze tedy nikoho z toho vinit a určitě by se jednalo o jev zcela ojedinělý. V praktickém životě reálnou možností je, že určitý způsob léčby či náročný lékařský zákrok vedly k rychlejšímu odhalení pomalu vznikajícího diabetu 1. typu. Ten by se ale projevil stejně, možná ale později. Stává se tak někdy po těžším infekčním onemocnění či po úrazu či velkém stresu.

  Onemocnění, které se ve svém důsledku diabetu 1. typu podobá, lze v experimentu vyvolat podáním některých toxických látek. Ty se v experimentu používají k vyvolání diabetu a k testování nových způsobů léčby. Podání takovýchto látek ale u člověka nepřipadá v úvahu.

  Diabetes ale může vznikat také jiným způsobem. Nejčastější formou diabetu je typ 2, který vzniká postupně snižující se citlivostí tkání vůči působení inzulínu. Opět u predisponovaných osob se beta buňky snaží tyto zvýšené nároky vyrovnat, ale později na to nestačí, a tak se projeví diabetes. Je to častější při obezitě a také ve vyšším věku, ale je to možné i u mladistvých a dokonce i u dětí. Ke vzniku tzv. druhotného diabetu (který je vyvolán přítomností jiného onemocnění nebo některými léky) může také docházet i u dětí, i když je to méně časté. Např. u dětí léčených transplantací se používají imunosupresivní léky, které snižují citlivost vůči inzulínu a mohou také působit negativně na beta buňky. Za těchto okolností je samozřejmě velmi důležité posoudit, do jaké míry je tento způsob léčby zdůvodněný. Ale třeba při transplantaci ledviny, jater či srdce není o čem pochybovat. Léky jsou pro pacienta nezbytné a je nutné podstoupit riziko vzniku diabetu. Jsou však dnes k dispozici postupy, které toto nebezpečí zmenšují. Polékový diabetes může vznikat také při léčbě některých autoimunitních onemocnění, zejména když se podávají vysoké dávky kortikoidů. Ty jsou ale často nezbytné. Po vysazení těchto léků se stav často upraví, ale může také přetrvávat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

113 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Měl bych dotaz. Mám cukrovku 2.již 17 let, nejprve léčena léky. Po několika letech nasazena Viktoza, kterou jsem aplikoval 2,5 roku. Po Viktoze jsem zhubl ze 100 kg na 86kg. Paní doktorce se hodnoty glykémie nelíbily, ranní byly od 6,8 do 8 mmol/l, a tak mi nasadila Xultophy, nejprve 18 jednotek a po určité době až 38 jednotek. Při kontrole dlouhého cukru jsem měl hodnoty nejprve 65 pak 58 mmol/mol a při zvýšení dávky naposledy 66 mmol/mol. Rozčílila se, aniž by se zeptala jak se cítím a nasadila mi Tresibu 40 jednotek ráno a před jídlem a v poledne 5 jednotek Fiasp a před večeří také 5 jednotek fiasp + 1 tableta Glucophage 1000. Tak jsem začal aplikovat, i když jsem s tím nesouhlasil, bylo mi řečeno, že mám 17 let cukrovku a jsem její první pacient, který ještě nemá inzulin. No a teď se děje to že ráno mám cukr 8,5, píchnu Tresibu, najím se a před obědem, vlastně po 4 hodinách po jídle pohybu a práci mám cukr 11-15, takže píchnu 5 jednotek, najím se (pouze polévku a 1 ks pečiva) a opět pohyb a práce. Po 2 hodinách změřím a cukr je 15,4. V 17 hodin změřím a cukr 8.5. Opět aplikuji 5 jednotek Fiasp a večeře. Po 2 hodinách cukr 8.5. Aby nedošlo k hypoglykémii, na kterou mě paní doktorka upozornila, že může být častá, tak si vezmu 1 kousek ovoce. V 1h v noci naměřím cukr 11. Ráno opět 8 až 9. Toto jsem za celou dobu léčby, před touto novou léčbou, nezažil. Největší naměřené hodnoty byli do 11,5, ale ty po dvou hodinách klesly na 7-8. Na lačno bylo maximálně do 7.8. Léčím se ještě na cholesterol ten mám 4,9-5,1 a štítná žláza je v normě říká pan doktor. Chci se zeptat jestli je toto normální, že mi cukr tak litá. Před tím při Xultophy čím méně jídla jsem za den snědl, tak cukr byl vyšší, i to jsem paní doktorce řekl a nevěřila. Teď se bojím najíst, abych neměl cukr dvacet. Ještě když jsem si někdy naměřil 5 tak už mi nebylo dobře, byl jsem slabý a točila se mi hlava. Ideální hladina, při které jsem nic nepociťoval, byla kolem 8. To jsem byl plně aktivní a nic mě neobtěžovalo. Ted se změřím a jsem v šoku, co se děje. Už ani nechci jíst, protože se bojím vysokého cukru. Měl bych se vrátit ke Xultophy anebo už to nejde? Olin

  Odpověď

  Milý Oline, já se domnívám, že máte rozházený diabetes 2. typu s výrazně porušenou tkání vůči působení inzulínu, ale současně vám už také selhává vaše vlastní sekrece inzulínu. Podle všeho už nemáte žádnou výraznější nadváhu, takže byste mohl mít celkem normální dietu s menším obsahem sacharidů, např. 150 g denně. Tuto dietu byste si měl nastudovat, což znamená, že byste si nalezl vhodné příklady v nějaké knize pro pacienty o cukrovce, nebo si to nechal podrobně vysvětlit od dietní sestry či nutričního terapeuta. Je klidně možné, že ve skutečnosti jíte sacharidů mnohem více, než si myslíte. Podle mého názoru by vám měly stačit 3 denní jídla. Volně můžete zcela nesladkou zeleninu, ať již syrovou či v podobě salátů.

  Měl byste vědět, že Xultophy je kombinace velmi dlouze působícího inzulínu a tzv. analogu GLP-1. Látky jsou smíchané v pevném poměru.

  Tresiba je dlouze působící inzulín, naprosto stejný, jako ten, co obsahuje Xultophy.

  Victoza je analog GLP-1.

  Paní doktorka vám asi nechtěla už dávat Xultophy, protože jste potřeboval příliš vysoké dávky inzulínu a tím byste chtě nechtě bral i příliš vysoké dávky Victozy.

  Existuje více variant, jak by se váš diabetes dal upravit, ale zcela zásadní bude mít jasný přehled o tom, kolik toho sníte a jaký je v tom obsah sacharidů. Těch 150 g denně je asi méně, než kolik nyní máte. Doporučuji tedy, abyste si takovou dietu připravil a nějakou dobu při ní zůstal.

  Léky by vám měl raději upravovat lékař, který vás zná a ví o vás všechny podrobnosti. Na dálku to opravdu nejde, protože by mohla vzniknout nějaká chyba.

  Obecně bych vám doporučoval zvýšit dávku (Glucophage) na 2x 1000 mg. Tresibu bych klidně nechal nadále v dávce 40 j. K Tresibě byste mohl užívat klidně i Victozu (1,2 mg), ale to by musela rozhodnout vaše paní doktorka. Před jídly (3x denně) byste mohl nadále brát Fiasp v malé dávce (třeba 5 j.), ale je možné, že při alespoň 14 dní dodržování přesné diety by ani nebyl potřeba.

  Získejte si jídelníček pro diabetickou dietu se 120-150 sacharidů denně a vydržte ji přesně dodržovat aspoň měsíc. Stačí jíst jen 3x denně, svačiny vynechejte. Dostatečně pijte nesladké nápoje. Měl byste také mít pravidelný tělesný pohyb, např. náročnou chůzi se zadýcháním aspoň 30 minut denně. Jsem přesvědčen, že postupně se dostaví zlepšení.

  Xultophy je pro vás asi dobrý lék. Má jen tu nevýhodu, že kombinace inzulínu a GLP-1 analogu je v něm fixní, takže při vysokých dávkách inzulínu je pak také příliš velká dávka GLP-1 analagu (tedy v tomto případě Victozy).

  Pokud by vám časem stačilo zase 30 – 40 j. inzulínu, mohl byste se k tomuto léku vrátit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Uzivam lek na cukrovku Glucophage XR 750 mg, ktery uz neni od lonskeho leta k dostani kdy se objevi v lekarne? Dasa

  Odpověď

  Milá Dášo, vždycky by bylo dobré, kdyby si lékaři našli čas a lépe pacientům vysvětlili, jaké léky užívají a proč. Glucophage obsahuje látku metformin, která zlepšuje citlivost vašeho organismu vůči působení inzulínu. Používá se v dávkovém rozmezí 500 až 3000 mg denně, obvyklá dávka je 2x 850 až 2x 1000 mg. Metformin je dostupný v léčivých přípravcích pod mnoha jmény od různých výrobců (aspoň 10). Označení XR v tomto případě znamená, že lék se o něco lépe vstřebává v zažívacím ústrojí a působí o něco déle, ale není zásadní rozdíl od léků bez tohoto označení. Váš lékař nebo lékárník vám tedy mohli vysvětlit, že se prakticky nic nestane, když budete užívat přípravek s jiným názvem, i když dávka pak může být např. 2x 850 mg, případně 3x 500 mg, případně 2x 1000 mg. Moc velký rozdíl v tom nebude. Některé přípravky skutečně nebyly přechodně dostupné, ale vždy byla možnost je nahradit jiným přípravkem obsahujícím metformin, nebo ve výjimečných případech úplně jiným lékem, který by pro vás byl také vhodný. Myslím, že hned po zjištění, že pro Vás předepsaný lék v lékárně neměli, jste se měla v lékárně zeptat. Věřím, že by vám poradili a pomohli, případně byste vašeho lékaře mohla požádat, aby vám elektronicky poslal recept na lék, který v lékárně mají. Žádná skutečná léková nouze ohledně léků na diabetes v naší zemi neproběhla. To samozřejmě pacient nemusí vědět, snaží se dodržet doporučený postup. V tomto případě je ale pomoc poměrně snadná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer potřebuji poradit s úpravou nemoci. Cukrovku mám již 2 roky, nejdříve jsem bral léky Glucophage a pořád vysoké hodnoty v krvi. 16.7 ráno a 13.1 večer. Stále se to pohybuje. Nyní už 10 měsíců beru léky Glukophage + Jardiance ráno a píchám si inzulin Treshiba večer 50 + Humalog ráno 20 v poledne 16 a večer 16. Stále mi není dobře, stále chodím močit, není mi dobře od žaludku, často mne bolí hlava, jsem stále unavený atd. Prosím o radu, Radek

  Odpověď

  Milý Radku, pokusím se vám trochu poradit. Musím si vás ale trochu více představit, než jen podle vašich stručných údajů. Pokud se netrefím, tak pravděpodobně stejně budete moci moje rady využít, jen si je trochu pravíte.

  Představuje si tedy, že je vám něco mezi 60 a 70 lety a máte nadváhu, možné nikoliv příliš výraznou. Ale kolem 100 kg by to asi mohlo být. Jste mírně fyzicky aktivní, ale větší fyzickou zátěž asi nemáte, a pokud ano, tak nepravidelně. Máte pocit, že dobře dodržujete dietu, ale přece jen poctivě vyprazdňujete talíř se snídaní, obědem i večeří a občas si dáte i něco malého navíc. Předpokládám, že nemáte žádné další závažnější onemocnění, jako je např. poškození ledvin či prožitou srdeční příhodu v anamnéze. Také neužíváte nějaké léky, které zhoršují diabetes, což jsou zejména kortikoidy, které se používají v léčbě některých závažnějších onemocnění, nebo se s jejich pomocí provádějí obstřiky při bolestech zad, ramene či podobně. Občas si asi měříte glykémii, odhaduji tak 2x denně.

  Protože máte poměrně intenzivní léčbu včetně dost vysokých dávek inzulínu, máte zřejmě malou citlivost vašich tkání vůči působení inzulínu, a to vašeho vlastního i toho, který si dáváte ve 4 denních dávkách. Citlivost vůči inzulínu zlepšuje metformin (Glucophage), a pokud není proti tomu zdravotní důvod, měl byste mít dávky alespoň 2x 850 mg, ale spíše 2x 1000 mg. Jardiance zvyšuje vylučování cukru močí a dobře se k metforminu hodí. Pokud ale máte stále vysoké glykémie, tak skutečně zvyšuje množství moči a proto musíte chodit často na záchod. To ale nevadí, zlepšilo by se to, kdyby se vám podařilo glykémie více srovnat.

  Dávky inzulínu máte dost vysoké a asi nemá cenu je dále zvyšovat. Sice by vám asi glykémie trochu klesly, ale zase by to podporovalo více přírůstek na váze a citlivost vůči inzulínu by to nezlepšilo.

  Navrhuji vám, abyste si opatřil podrobný předpis diabetické diety, a to s obsahem pouze 100 až 120 g sacharidů. Dále si opatřete alespoň stručnou tabulku, která vám ukáže, kolik sacharidů je v jakém jídle. Jídlo si budete muset nějakou dobu přesně vážit, než se to naučíte správně odhadovat. Pamatujte na to, že sacharidy se přidávají do mnoha jídel. Jsou ve formě zavářky v polévkách, ve formě zahuštění v omáčkách, obsahuje je ovoce, veškeré obilniny, brambory apod. 100 g sacharidů denně je sice málo, ale určitě vám to bude stačit.

  Jídlo si rozdělte nejlépe do 3 denních dávek. Před jídlem se vždy změřte a zaznamenejte glykémii a zkuste to občas také 1 hodinu po jídle. Předepsaná dieta bude mít určitě méně kalorií, než máte dosud, ale je potřeba, abyste to nějakou dobu vydržel. V těle se vám hromadí spousta „energie“ ukryté ve snědeném jídle a nadbytečném cukru a vaše tělo si s tím neví rady. Zvyšujete dávky inzulínu, aby se tato „energie“ někam uložila a glykémie vám klesly, ale vede to jen ke hromadění tuku. V lepším případě podkožního tuku, v horším případě tuku ve stěně krevních cév a v jaterní tkáni. To vše je ale škodlivé, podporuje to vznik kardiovaskulárních onemocnění a poškození jater. Když to chvíli vydržíte, tělo se vypořádá s tímto nadbytkem „energie“, nadbytečné tuky a cukry zpracuje a využije pro vaše pohybové aktivity. Jen půjde o to mít vůli a opravdu to vydržet, dokud se glykémie neupraví. Dost pravděpodobně pak budete moci snížit dávku inzulínu.

  Bylo by velmi dobré, kdybyste navštívil nutričního terapeuta, který by vám pomohl vhodný jídelníček sestavit a doporučil vám vhodné tabulky o složení potravy. Na vás ale bude nový režim dodržovat. Řadu informací najdete také přímo na našem webu v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

  I když na léčbu diabetu existují ještě další léky, myslím, že nyní je vaše farmakologická léčba dostatečná.

  Omlouvám se, pokud jsem se dostatečně netrefil do vašeho profilu. Samozřejmě existují v medicíně méně obvyklé případy a je úkolem lékaře na ně reagovat a léčbu přizpůsobit individuálnímu pacientovi. To bude případně úkolem vašeho diabetologa. Oběma vám přeji zdar. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Před týdnem jsem přešla z Actrapidu na Fiasp. Dávka 1:1. První dny to šlo, ale nyní mám hyperglykémie. Před jídlem 11,6 mmol/l , po dvou hodinách 8,8, ale před dalším jídlem už zase 11,2. Nevím proč? Nic mezi tím nejím. Oběd ve 13 hod, večeře v 18 hod. Eva

  Odpověď

  Milá Evo, inzulín Fiasp v sobě spojuje 2 "vylepšení" oproti inzulínu Actrapid, obě s cílem dosáhnout rychlejšího nástupu účinku a jeho kratšího trvání. Smysl toho je, aby inzulín působil brzy s jídlem, ale potom aby jeho vyšší hladina nepřetrvávala příliš dlouho, když už to není potřeba. U mnoha lidí to snižuje riziko hypoglykémie a dovoluje to větší svobodu při dávkování, protože Fiast se dává vlastně spolu s jídlem v okamžiku, když už jistě víme že budeme jíst a víme, co budeme jíst (jídlo je na stole).

  Jsou ale lidé, kteří nemají před jídlem ideální glykémii (11 je hodně) a navíc často jedí více, takže jídlo se pak vstřebává ještě dlouho a je potřeba více a déle inzulín. V tomto případě může být někdy lepší dosavadní Actrapid, který vlastně tak trochu působí i jako inzulín bazální, protože působí až 6 hodin.

  Ve vašem případě bych se ale zejména pokusil srovnat glykémie na lačno, a to vhodnější dávkou bazálního inzulínu. Potom bych použil Fiasp, a to následujícím způsobem:

  a) snížil bych dávku sacharidů v jídle, aby dosavadní množství inzulínu postačovalo, nebo b) zvýšil dávku tak, aby za 1 hod. po jídle nebyla glykémie vysoká. Za vhodnější považuji spíše první variantu, která samozřejmě také nepředpokládá žádnou svačinu. Ta po Fiaspu zpravidla není potřebná, protože za 2 hod. už Fiasp účinkuje jen málo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chtela bych se prosim zeptat, zda nema nekdo zkusenost s pichnutim nocniho inzulinu (dokonce 2x) namisto denniho. Dedecek si spletl pera a rano a dopoledne si pichl nocni inzulin. Ma davky denni 20, 22, 20 a nocni 15. Pichl si tedy 20 a 22 jednotek nocniho inzulinu. Mame obavu z hypoglykemie. Hana

  Odpověď

  Milá Hano, na to nelze odpovědět jinak, že že je nutné alespoň 24 hod. častěji měřit glykémie.

  Váš dědeček má ale poměrně vysoké dávky toho rychlého inzulínu, což svědčí pro poměrně malou citlivost vůči jeho působení. Myslím, že zatím by stačilo vynechat ten rychlý inzulín a sledovat, jak se glykémie vyvíjejí. Pokud budou zvýšené, mohl by si přidat malou dávku toho rychlého (třeba 8 j.), ale jinak je možné rychlý inzulín po dobu 24 hod. zcela vynechat.

  Doporučuji posoudit, do jaké míry váš dědeček dávkování inzulínu bude nadále zvládat. Pomoci by mohlo zjednodušení inzulínové léčby (za cenu určitého kompromisu), ale obecně je velmi dobré dávky zapisovat vždy po podání, aby byla menší šance, že to splete či zapomene. Dále by mohla být vhodná vaše asistence, případně využití služeb domácí péče.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Četl jsem, že výluh či čaj z této rostliny má vliv na snížení hladiny cukru. Na tomto webu o tom není ani zmínka, tak nevím co je pravda. Děkuji za odpověď. Alois

  Odpověď

  Milý Aloisi, bohužel vás zklamu, protože o účincích této rostliny, o jejíž existenci jsem se díky vám dozvěděl, nic nevím. V literatuře jsem zjistil, že působí pozitivně na kde co, včetně na diabetes. Tím se řadí k další asi stovce rostlin, o kterých se tvrdí podobné věci a z mého pohledu považuji za nejdůležitější, aby se člověk nemohl takovou látkou otrávit.

  Rostlinu může pěstovat, kdo chce, a zodpovědnost za případné poškození při jejím požívání pak nese jen a jen pacient. Dost podobně je to i s různými kapkami z této rostliny připravenými. Jedná se o doplňky stravy, které nemusejí být nijak testovány.

  Já tedy věřím, že se jedná o látku bezpečnou, ale stejně bych vám ji nedoporučoval.

  Proč nevěřit zdravému rozumu? Základem léčby diabetu 2. typu je prostě dieta a pohybový režim. V tom má většina lidí veliké rezervy, jenomže to dá námahu a starost.

  Kromě toho je k dispozici řada osvědčených léků, které byly náležitě testovany v laboratoři, na zvířatech a nakonec na tisícových souborech lidí.

  Věřte, že pokud nějaká rostlina má skutečně léčivé účinky, vědci si toho všímají, příslušnou látku v ní obsaženou zkoumají a když je nadějná, experimentálně ji využijí a později otestují.

  Tím nechci nikomu kazit radost ze zelené lékárny. Mělo by to pak být alespoň chutné a působit radost. Je možné, že Kalisie mezi takové sympatické rostliny patří, a já poprosím pana redaktora, aby pro vás sehnal ještě nějakou odbornější odpověď od někoho, kdo se v rostlinách vyzná lépe.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  Po konzultaci s PharmDr. Alicí Sychrovou, odbornicí z Ústavu přírodních léčiv z oddělení farmakognozie a fytochemie FaF VFU Brno jsme zjistili, že relevantní vědecké studie o této rostlině neexistují. Autority typu (EMA – European Medicines Agency), nebo uznávané učebnice se o ní rovněž nezmiňují. Dostupné informace jsou na hobby webech a slibují účinky v neověřených indikacích, proto její užívání vzhledem k nedostatku informací nedoporučujeme.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na přípravek Suganorm, zda má nějaký účinek při léčbě cukrovky, nebo se jedná jen o marketing bez prokazatelných účinků? Gabriela

  Odpověď

  Vážená paní Gabrielo, každý potravinový doplněk je nezbytné vždy počlivě prozkoumat z hlediska složení, které by mělo odpovídat zamýšlenému použití, v tomto případě "zachránit od cukrovky". Již jen příslib, že Vás potravinový doplněk zachrání od cukrovky je silně podezřelý. Ze složení výrobku SugaNorm, ale nevyplývá, že by si mohl s cukrovkou poradit. Co mě ale dokonale přesvědčilo, abych Vám důrazně doporučil výrobek SugaNorm nepoužívat respektive nekupovat je následující věta z webových stránek (www.eu-sale.com): "Šupinatost v přípravku SugaNorm umožňuje normalizovat krevní tlak v důsledku mírného žluči a diuretického účinku.". Tato věta je naprostý nesmysl, jak po stránce českého jazyka, tak zejména po stránce odborné. Na oficiálních webových stránkách (www.suganorm.site) je pak dále uvedeno o skořici: "Díky obsahu polyfenolů a flavonoidů, snížuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolů, zvyšuje úroveň lipoproteinů s vysokou hustotou, ředí krev, má antioxidantní účinek. Na 18% je z fenolu, což napomáhá zastavit a předejít mnohým zánětlivým procesům při cukrovce.". Každý myslím dobře ví, že skořice není na 18 % z fenolu, protože to by znamenalo, že by byla skořice prudce jedovatá. Nehledě na to, že fenol nemá naprosto žádné příznivé efekty u cukrovky. Doporučuji Vám poradit se s lékárníkem nebo lékařem, který konkrétní přípravek ze skupiny doplňku stravy by pro Vás byl nejvhodnější ve vztahu k případným dalším potížím nebo onemocněním.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Poznámka redakce:

  Doporučujeme podívat se do rubriky Léčivé rostliny a cukrovka, kde naleznete mnoho různých potravinových doplňků vhodných právě u onemocnění cukrovkou, či jako prevenci, s ověřenými popisy obsahových látek i jejich účinků.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím je pro diabetika vhodný čekankový sirup? Děkuji Blanka

  Odpověď

  Dobrý den Blanko,

  tato otázka již byla řešena v naši poradně. Posílám Vám odkaz na tento dotaz: 

  Jaký cukr při cukrovce 1. typu používat? Je lepší xylitol nebo čekankový sirup? Prosím o radu

  Pokud Vás zajímají sladidla pro diabetiky, doporučuji podívat se na odkaz Náhradní sladidla.

  S pozdravem

  Vaše redakce

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se jenom zeptat jestli muzu uzivat pripravek Glucea, když nemam cukrovku, ale mám Glukózu v seru 5,8 a S-cholesterol 6.

  Odpověď

  Glucea je doplněk stravy, který obsahuje některé vitamíny, stopové prvky a rostlinné extrakty, který bývá doporučován jako podpůrný přípravek pro léčbu diabetu 2. typu nebo lehčích poruch metabolismu glukózy. Také na našem webu se vyskytnul dotaz na její působení, odpověďi můžete porovnat zde:

  Glucea

  Glucea nebo Diamizin

  Je Glucea vhodnů při léčbě štítné žlázy?

  Další odkaz na článek o látkách v Glucei obsažených je v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka,

  Dále pak v článcích Morušovník, Zinek a Chrom.

  Podle složení přípravku se domnívám, že v běžných dávkách nehrozí žádné nebezpečí, a proto jej jistě můžete užívat.

  Osobně bych však od jeho působení nic zvláštního neočekával. Základem léčby při porušené glukózové toleranci a u lehkých forem diabetu 2. typu je dieta, zejména se snížením celkových kalorií. Přípravek Glucea může vaše úsilí podpořit, ale dietu nenahradí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Syn, je mu 25let - diabetik 1. typu, je po akutní operaci nádoru varlete. Může užívat Wobenzym pro urychlení hojení operační rány? Děkuji za odpověď. Marcela.

  Odpověď

  Milá Marcelo, pro vašeho syna bude z hlediska diabetu důležité, aby měl co nejlépe vyrovnané glykémie a přijímal normální stravu. Měl by si určitě pravidelně měřit glykémie nejméně 4x denně a případně používat senzor, aby jeho hodnoty byly pokud možno v rozmezí 4,5 - 10 mmol/l. To dává dobré předpoklady pro hojení.

  Lék Wobenzym určitě užívat může, průběh diabetu to nijak neovlivní. Udržování dobrého vyrovnání diabetu je ale mnohem důležitější, a proto bych peníze vynaložené na nákup tohoto poměrně drahého léku mnohem více doporučoval investovat do pomůcek na měření glykémií.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  V doporučených indikacích Wobenzymu je nejblíže Vaší ozázce doporučení podpůrné léčby některých pooperačních stavů. Je zde také uvedeno, že působí proti otokům, zánětům, zlepšuje krevní oběh v drobných cévách a tím usnadňuje hojení.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Mám diabetes 2. stupně, mám brnění a vystřelování do předních části chodidel hlavně v noci a tím nemohu spát. Je to velmi nepříjemné, protože jsem nevyspalý a pak přes den dřímám v sedě a nejde se tomu ubránit. Prosím o radu co bych měl užívat, případně čím si chodidla mazat. Předem děkuji za radu. Ladislav

  Odpověď

  Milý Ladislave, to skutečně může být hodně nepříjemné. Nejhorší je to v noci, protože člověk nemá nic jiného, na co by se mohl soustředit. Během dne pomáhá pohyb, zaměstnání, zábava. Ale v noci to na člověka padne. Jedná se o projev diabetické polyneuropatie, která je způsobena poškozením konečných nervových zakončení v kůži, které normálně mají zprostředkovávat vnímání dotyku. Nervy jsou poškozené diabetem a vysílají falešné informace do mozku, které vnímáte jako bolest nebo brnění čí pálení.

  Základním opatřením je ověřit kvalitu své léčby diabetu. Zlepšení a co nejbližší přiblížení glykémie normálním hodnotám je zcela zásadní. Efekt je ale pomalý, u lehčích forem to může trvat i řadu týdnů, u těžkých forem (to se omlouvám za pesimismus) to už nemusí příliš pomoci, protože nervy jsou již poškozené příliš. Ale pozor: polyneuropatie se často projevuje v epizodách a často se to zlepší samo. Jde totiž o projev značně subjektivní, hodně záleží na tom, jak to člověk bere a jak se s tím smíří.

  Další opatření je rehabilitace, zejména pohyb, šetrné cvičení. To skutečně pomáhá. Navíc, budete-li fyzicky unavený, budete lépe spát.

  V léčbě se také užívají různé vitamíny, např. Neuromultivit, Benfothiamin, případně i injekční kůry některými léky (např. Thiogama), které někomu pomohou.

  Dále existují léky, které ty nepříjemné pocity tlumí, tedy neléčí, ale tlumí. Ty ale na rozdíl od předchozích fungují jednoznačně. Je to např. přípravek Lyrica (pregabalin), pro začátek třeba 2x 75 mg nebo 150 mg na noc. Většině lidem to pomůže, ale lék vám musí předepsat lékař (diabetolog či neurolog).

  Já vám ze všeho nejvíce doporučuji to zlepšení kompenzace diabetu. To bude užitečné v každém případě, ale z dlouhodobého hlediska zlepší i neuropatii, i když ta bývá z komplikací diabetu často dost obtížně léčitelná. Na druhém místě pak doporučuji tu Lyricu, ale jsou i přípravky jiné, jako např. gabapentin (více léků s obsahem této látky).

  A na to cvičení také nezapomeňte. Odvádí to pozornost od bolesti - a to skutečně pomáhá.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Léčím se 20 let s diabetem 2. typu. Nejprve prášky, v posledním půl roce inzulin. Přibližně před měsícem jsem začal mít problémy s pálením kůže na vnější straně nártu levé nohy. Pálení je tak silné, že mi brání ve spaní. Během dne žádné potíže nemám. Prosím, zda existuje nějaká znecitlivující mast, která by mi pomohla snížit pálení, abych se mohl vyspat. Děkuji.

  Odpověď

  Milý Zdeňku,

  podle toho, co píšete, se nejspíš bude jednat o projev diabetické polyneuropatie. V prvé řadě je však nutné vyloučit nějakou místní příčinu pálení kůže, což může být třeba ekzém, otlak, počínající infekce nohy nebo nějaké plísňové onemocnění kůže. Měl byste asi proto nejprve navštívit kožního lékaře, abyste tuto možnost vyloučil.

  Diabetická polyneuropatie je ale vyvolána dlouhodobě nedostatečným vyrovnáním diabetu. Probíhá často ve vlnách, takže je možné, že se potíže samy zlepší, ale základním opatřením je co nejlépe vyrovnat diabetes. Jinými způsoby se polyneuropatie léčí obtížně. Existuje spíše řada způsobů pro tlumení subjektivních obtíží. Neurologové často doporučují kůru vitaminy, např. Multivit.  Z léků, které potlačují nepříjemné pocity či bolest vznikající z důvodů diabetické polyneuropatie, často dobře funguje například Lyrica, kterou musí předepsat diabetolog či neurolog. Ostatně, neurologické vyšetření ke stanovení stupně diabetické polyneuropatie byste měl podstoupit v každém případě.

  Proti bolesti působí místně např. gely Mesocain nebo Lidocain emulgel či Lidocain spray. Není to ale vhodný způsob léčby na diabetickou polyneuropatie. Spíše bych tedy doporučoval zkusit tu Lyricu. Potíže se objevují hlavně v noci, kdy se člověk ničemu intenzivně nevěnuje. Během dne bolest často přehluší běžné starosti či pohyb. V každém případě je vhodná rehabilitace, pohyb, dobrá obuv, promazávání kůže běžnými krémy (např. Excipial Lipolotio).

  Jinak je ale diabetická polyneuropatie širší problém, který si zaslouží podrobnější vyšetření a také poučení. Je to častá komplikace diabetu a pacienti by o ní měli vědět.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám Xultophy a Metformin s velmi dobrými výsledky jak hladiny cukru, tak snižování váhy. Ale trpím těžkými zácpami, které se před nasazením léků neobjevovaly. Jak jsem se dočetla, může to být jedním z vedlejších účinků. Tuto kombinaci léků užívám cca 3/4 roku a díky dobrým výsledkům nechci žádat o změnu medikace. Nevím však, jak si se zácpami poradit. Jím poměrně hodně vlákniny, zkouším různé bylinné čaje, pití olivového oleje na lačno. Žádné "zázračné" výsledky to ale nepřináší. Můžete mi prosím poradit? Předem děkuji. Jana

  Odpověď

  Milá Jano, obecně bych řekl, že ani jeden z těchto léků nepůsobí častěji zácpu, spíše naopak. Připouštím ale, že reakce může být individuální. Možná také když méně jíte, tak máte méně stolice oproti době, kdy jste jedla více a možná i nějaké ne úplně vhodné věci, které častější stolici podporují, a nyní na ně nemáte chuť.

  Já vám rozhodně doporučuji pokračovat v této nové léčbě. Zároveň ale radím, abyste zvýšila příjem zeleniny, která obsahuje hodně vlákniny. Za šetrné projímadlo považuji např. laktulózu, což je látka, která se ze zažívacího traktu nevstřebává a zvyšuje objem vody ve stolici. Přípravky se jmenují např. Duphalac (v roztoku nebo v sáčcích) nebo Lactulosa Biomedica. Na tento lék nevzniká návyk, jako na některá jiná projímadla.

  Také upozorňuji, že zácpa nemusí vždy souviset s nově nasazenými léky, jak by se někdy mohlo zdát. Obecně se doporučuje, aby každá osoba starší než 60 let podstoupila preventivní vyšetření kolonoskopií, která může včas odhalit některá léčitelná onemocnění tlustého střeva.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetik léčený inzulínem. Už několik dní se mi stane že 2-3 hodiny po obědě se mi rapidně sníží cukr. Měřil jsem se před obědem to mám cukr 7 - 8 jednotek a po obědě kolem 14 hod. mám kolem 3,5 a je mi špatně. Už mi rodina volala i pomoc. Prosím o radu, od své MUDr. jsem se rady nedočkal. Řekla mi pouze, že málo jím.

  Odpověď

  Vážený pane, pro lépe mířenou radu mám od vás málo informací. Je ale pravděpodobné, že si podáváte inzulín před jídly, např. tedy rychlý inzulín před obědem 7 – 8 jednotek.

  Reakce na inzulín je individuální a samozřejmě velmi záleží na tom, co konkrétně jíte a zejména kolik je v jídle obsaženo sacharidů. Měl byste mít s pomocí vašeho lékaře či edukační sestry zjištěno, kolik jednotek asi potřebujete na 10 g sacharidů v jídle a podle toho si vypočítat vhodnou dávku.

  Nejpravděpodobnější je, že si opravdu podáváte příliš velkou dávku inzulínu s ohledem na to, co sníte. Dávku byste tedy mohl snížit, případně byste mohl mít v jídle větší množství sacharidů, pokud máte hlad a nemáte nadváhu. Také byste mohl asi 2 hod. po jídle sníst malou svačinu, např. nějaké ovoce, kousek pečiva apod., podle toho, co máte rád, abyste hypoglykémii předešel.

  Určovat dávky inzulínu a zjišťovat množství sacharidů ve vaší dietě byste se měl naučit sám. Lékař by vám měl rámcově doporučit způsob léčby, druh inzulínu a dávky orientačně. Vy byste to ale měl umět dolaďovat a přizpůsobovat vaším glykémiím, pohybové aktivitě a plánovanému jídlu.

  Zatím tedy doporučuji si měřit glykémii asi 90 minut po jídle, abyste hypoglykémiím předešel. Podle výsledků se pak pokusíte vhodně upravit dávky inzulínu nebo množství sacharidů v dietě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz, přítel 41 let je od devíti let na inzulínu, nyní po transplantaci rohovky, krvácení do očního pozadí, vysoký tlak v očích, s tímto vším se léčí ve vojenské nemocnici v Praze, je to následek dlouholeté cukrovky. Již minimálně 10 let má problém poznat, že mu klesá cukr a není schopný toto rozpoznat, jeho záchvaty vedou k těžkým úrazům, následným zlomeninám, těžkému bezvědomí, krvácení do mozku a podobným těžkým úrazům.

  U koho máme začít řešit tento problém, na koho konkrétního se můžeme obrátit, kdo by nám pomohl ohledně transplantace slinivky. Lékař ke kterému chodí o tomto problému ví, ale žádné informace konkrétní mu na dotaz neuměl zodpovědět a ani mu neporadil na koho a kam se může obrátit. Prosíme o pomoc a děkujeme, Jana

  Odpověď

  Milá Jano, jen na okraj: 

  Jsou to ti mužští nemehla. Vždycky to za ně vyřizují matky, manželky, přítelkyně. Člověk potom ale neví, zda si to skutečně přejí, nebo zda to ta žena dělá proti jejich vůli. No, vlastně jim trochu závidím.

  Myslím, že nejlepší bude, když lékař, který vašeho přítele ošetřuje, pošle žádost nebo e-mail (heje@medicon.cz) na Kliniku diabetologie Centra diabetologie IKEM. Tam žádost bude rychle posouzena a bude-li možnost transplantace pro vašeho přítele skutečně připadat v úvahu, bude tam pozván k vyšetření. V každém případě to ale musí být jeho vůle. Předpokldávám, že vyšetření bude trvat asi týden a velmi pomohou kopie předchozích vyšetření a zákroků, které podstoupil.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den jsem ve 13tt a mám vyšší raní hodnoty cukru, měla jsem 5,7 a kontrolní 5,3 mmol/l. Moje otázka zní, jak jíst večer - mám jíst druhou večeři? Popřípadě jakou, nebo jak by jste to řešili vy? Chodím spát cca v 9:30 h a spím tak do 8 hod. takže jsem  11 h až 12 h bez jídla. Ostatní hodnoty mám úplně v pořádku jen ta ranní... Děkuji za odpověď. Ladislava

  Odpověď

  Dobrý den, z Vašeho dotazu mi není jasné, jestli docházíte na diabetologii a kontrolujete si hladinu cukru na glukometru? Na snížení vyšší glykémie nalačno může pomoci zařazení 2. večeře - interval nočního hladovění by neměl být větší než 8-9 hod. K 2. večeři doporučujeme 20-30 g sacharidů ve formě pečiva se šunkou, sýrem, ořechy atd. není vhodné mléko a ovoce.  Pokud tato opatření nestačí, nasazují se léky příp. inzulín.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nyní se měřím 3 týdny na glukometru hodnoty, mám ráno nalačno vždy do 5,3 i méně, hodinu po jídle nejvíce 7,2.

  Proto se vás chci zeptat zda je něco špatně a jestli se jedná o hraniční výsledky děkuji Veronika

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty glykémie nalačno jsou do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Vaše naměřené hodnoty jsou tedy v pořádku. Pokračujte v dodržování diabetické diety a kontrolujte si glykémii podle instrukcí Vašeho lékaře. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 27tt a právě jsem podstoupila ogtt. První vyšteření ukázalo glykemii nalačno 5.4 mmol/L, proto jsem na vyšetření šla další den znovu. Naměřili mi hraničních 5.0 mmol/L. Po podání glukosy mi pak byly naměřeny hodnoty 7.6 mmol/L (60 min) a 4.0 mmol/L (120 min). Chtěla jsem se vás zeptat zda jsou hodnoty v normě, jestli náhodou hraniční glykémie nalačno spolu s hodně nízkou hodnotou postprandiální glykémie neznačí počínající gestační diabetes? Tuším, že obavy jsou možná zbytečné, ale nerada bych něco zanedbala. Mnohokrát předem díky za odpověď! J.

  Odpověď

  Dobrý den, nemusíte mít obavy. Vaše hodnoty glykémie během OGTT jsou v pořádku. Nemusíte dodržovat žádnou speciální dietu, ale s cukry to v těhotenství ani mimo těhotenství přehánět nemusíte. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 27 tt mi byla zjištěna těhotenská cukrovka, ve 29tt jsem byla přijata do diabet. ambulance, nyní ve 30tt jsem na dietě a měřím glykémie. Při dodržování diety mám denní hodnoty vždy v normě (max. 6,3), pouze ranní se pohybují kolem 5,6 - 5,7. Po týdnu diety a měření jsem dle vašich doporučení nasadila 2. večeři (hrst vlašských ořechů+plátek tvrdého sýra), ale druhý den ráno jsem nezaznamenala žádný vliv na glykémii na lačno, nešla ani nahoru ani dolů. Kontrolu v ambulanci mám za týden. Mám vytrvat několik dní s 2. večeří s tím, že se může pozitivní vliv na glykémii na lačno projevit za pár dní? A ještě jeden dotaz: měření hodinu po jídle jsem našla údaje, že měřit hodinu od začátku jídla, ale i že hodinu po skončení jídla. Snídám zhruba 15 min, ale oběd mi trvá rozhodně déle, cca 30 min. Kdy v těchto případech měřit? Děkuji předem za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, snížit ranní glykémie můžete zařazením 2. večeře. V některých případech ani toto nepomáhá a pak nasazujeme léky (metformin). Zkuste to ještě pár dní (2-3 dny) a pokud ranní glykémie nebude klesat, kontaktujte raději Vašeho diabetologa. Měření glykémie po jídle by mělo být cca 1 hodinu od začátku jídla, kdy by hladina cukru měla být nejvyšší. Neměla byste ale jíst moc dlouho, doporučujeme cca 10 min. Pokud bude jíst delší dobu, je těžké určit, v které chvíli je hladina cukru nejvyšší.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se optat, jsem v 19tt, ranní hodnoty na lačno mám 5,3 někdy až 5,4 a hodinu po jídle 7,7 dvakrát jsem měla 8,1, už takhle jsem měla problém s pícháním do prstu na tož abych musela brát inzulin, tak jsem se chtěla optat, zda je potřeba nebo ne, beru před spaním prášky Stadamet 500. Moc vám děkuji. Kateřina

  Odpověď

  Dobrý den Kateřino, glykémie ráno nalačno by měly být do 5,3 mmol/l, máte je tudíž hraniční. Pokud berete pouze 1 tbl Stadametu 500 mg, je možno tuto dávku ještě navýšit (max. dávka je 2000 mg). Hodnoty cukru 1 hod. po jídle by měly být do 7,8. Při vyšších glykémiích si zkontrolujte jídelníček, jestli se nejedná o dietní chybu (změnit typ pečiva, konzumovat menší porce apod.). Ve Vašem případě si myslím, že léčba inzulínem zatím není nutná.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám cca 2 roky zjištěný Diabetes 2. typu. Pracuji 12 h směny v nepřetržitém provozu - denní a noční. Nevím, jak si rozložit jídlo v den, kdy mám noční, nebo po noční. Nevím, kolik sacharidů denně mohu přijmout. Můj obvodní lékař mi neposkytl žádné informace ohledně stravování a k diabetologovi mě neposlal. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, jistě by pomohlo, kdybych věděl, jak závažnou formu diabetu máte a zda užíváte nějaké léky.

  Situace by ale byla složitější jen v případě, že byste byla léčena inzulínem. Inzulín má svůj profil působení, záleží na jeho typu a dávce. Když se podá před jídlem, je potřeba jídlo přijmout. Když se podává jako dlouhodobě působící inzulín, většinou také nějaké, i když často menší jídlo je třeba, aby nevznikla hypoglykémie. To je také důvod, proč zejména pacienti s diabetem 1. typu, kteří potřebují zpravidla 4 denní injekce inzulínu, mají mít pravidelnější režim a musejí jíst pravidelně.

  Pokud byste např. měla pouze doporučenou diabetickou dietu, tak by vlastně na tom moc nezáleželo. Pravidelnost se doporučuje proto, abyste předešla extrémům, tedy např. snědení velkého množství sacharidů najednou, nebo naopak dlouhodobé vynechání jídla, což by samo o sobě nevadilo, ale mohla byste pak dostat "vlčí" hlad a "vlčí" chuť, a dietu byste zbytečně porušovala.

  Pokud tedy neberete na diabetes žádné léky, snažte se za 24 hod. sníst předepsané (malé) množství celkových sacharidů, např. 150 g, rozdělené do 2 - 3 jídel a je skoro jedno, kdy. 

  Pokud užíváte na diabetes tablety, může to být trochu již složitější. Zejména deriváty sulfonylmočoviny stimulují sekreci vašeho inzulínu a pokud byste je požila a nedala si odpovídající jídlo, mohlo by vám to vyvolat hypoglykémii. Takové léky bych tedy skutečně bral před jídlem a nikoli za každou cenu v pravidelnou denní dobu, případně bych raději doporučoval léky jiné.

  Většina ostatních léků působí spíše dlouhodobě, a tak byste je klidně mohla brát v pravidelných intervalech ráno, případně ráno a večer, bez ohledu na to, jakou máte směnu.

  Obecně je ale důležité, abyste rozuměla svojí dietě a to vám musí váš lékař, dietní sestra či dietní terapeut vysvětlit. Měla byste znát přibližné složení stravy a dodržovat doporučené množství sacharidů, které by u pacientů s diabetem 2. typu, zvláště při nadváze, být spíše nízké. O složení potravy se mnohé můžete dočíst i na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

  Problémem nočních služeb někdy je, že člověk dodržuje běžnou denní dietu. Když má pak ale noční službu, tak to nevydrží a jí další jídlo navíc. Bylo by tedy dobré, abyste v takovém případě něco během dne ubrala a schovala si to na noční svačinu, když to bez ní nevydržíte. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaká dieta je třeba? Marcela

  Odpověď

  Milá Marcelo, váš dotaz je opravdu strohý a mohl bych odpovědět podobným způsobem velmi stručným návodem dvěma, možná i jedním slovem, která by vystihovala podstatu věci. Asi tušíte, jaká slova by to mohla být.

  Dieta má být pochopitelně individuální a má odpovídat nejen vašemu zdravotnímu stavu stavu výživy, ale také vašim možnostem a schopnostem. Nejtěžší ze všeho je trpělivost a dietu dlouhodobě držet.

  Pokud máte nadváhu, tak zcela nejdůležitější pro vás bude snížit celkový příjem potravy. Měla byste se pokusit zhodnotit vaše stravovací návyky a pokusit se je změnit. Vynechat zejména jídlo tučné a na druhém místě jídlo sladké. Zcela určitě vynechejte jakékoliv slazené nápoje. Budete asi potřebovat probrat to podrobněji s dietní sestrou, respektive s nutričním terapeutem. I na našich stránkách najdete užitečné návody a recepty.

  Podrobněji vám nyní dietu vypisovat nemohu. Na toto téma existuje řada knih, hodně toho je na našich stránkách a samozřejmě na mnoha dalších místech na internetu.

  Vhodné bude, když si pořídíte osobní glukometr a budete si sama testovat hodnoty glykémie na lačno a po jídle. Jedná-li se u vás o první zjištění, mohla by v další léčbě dieta postačovat. Jde-li ale o problém dlouhodobý, budete asi potřebovat i nějaké léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Může diabetik 1. typu jist cukroví slazené datlovou pastou? Dana

  Odpověď

  Milá Dano, přemýšlím, jak na vaši otázku odpovědět. Připadá mi to tak trochu, jako byste se ptala: „Může vlk sežrat babičku, Karkulku a k tomu ještě koláč a vypít lahev vína?“. No asi ano, když se o tom děti učí už od 3 let, i když ve skutečnosti to bylo asi tak, že nejprve vypil vlk to víno a ztratil soudnost, protože jinak by to bylo hodně i pro mě, a to jsem velký žrout.

  Diabetici 1. typu také mohou jíst skoro všechno. Určitě záleží také na tom, o co se jedná, ale ze všeho nejdůležitější je množství. Když si třeba dá nejprve oběd, který obsahuje asi 60 g sacharidů a k tomu potom zákusek slazený datlovou pastou, tak to může mít dohromady nějakých 120 g sacharidů, a to je opravdu hodně. To nemůže dopadnout dobře. To by si tak mohl dovolit nějaký vzrostlý chlap na cyklovýletě, aby pak neměl hypoglykémii, až bude stoupat do hor. Jinak to ale v běžných podmínkách diabetik nezvládne ani s extra dávkou inzulínu.

  Když by ale zákusek vypadal opravdu pěkně, až se sliny sbíhají, tak by se ho měl nejdříve pořádně prohlédnout a prozkoumat. Bude-li částečně z těsta s nějakým tučným krémem a navrch s tou datlovou pastou a nějakým ovocem a bude vážit tak 80 g, tak si může klidně připočítat takových nejméně 50 g sacharidů. Co s tím? Já bych mu doporučil, aby si nejprve změřil glykémii. Bude-li v pořádku, oběd bych s poděkováním odmítl a pochutnal bych si na tom zákusku. Když k tomu zvolí vhodnou dávku inzulínu, mělo by být všechno v pořádku.

  Datle jsou samy o sobě hodně sladké. Když se ale usuší tak, až z nich vznikne pasta, jedná se už převážně o cukr, částečně ovocný, částečně hroznový. Díval jsem se na to na internet. Našel jsem datlovou pastu, která se jmenuje „Bombus raw energy“. Prostě sacharidová bomba.  RAW food jinak znamená živá strava, někdy se také uvádí living foods. Tento pojem znamená, že potravina není tepelně, ani jinak chemicky upravována a zůstává ve své původní podobě, tedy živé nebo syrové.

  Klidně si ji ochutnejte nebo k něčemu přidejte v rámci sacharidového limitu. Pokud ale tento limit překročíte, glykémie vám poletí nahoru.

  Kdyby býval vlk Karkulku v lese zastavil, pěkně si s ní popovídal a požádal ji o kousek koláče, tak by mu nejspíš kousek odkrojila a možná by mu dala i loknout vína. Třeba by se i domluvili, že mu zase něco dobrého přinese, až bude v lese provádět svůj pravidelný jogging, aby neměl hypoglykémii. A tak by oba mohli být živi a zdrávi až dosud místo toho, aby mu pak myslivec rozpáral břicho, naplnil ho kamením a hodil do studny. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mému příteli včera pan doktor oznámil, že má cukrovku - hodnota 13. Prý ještě není potřeba, aby byl odeslán na diabetologii. Abych mu mohla přizpůsobit jídelníček, tak bych Vás chtěla poprosit o radu, jaké potraviny z jídelníčku úplně odebrat a jaké naopak přidat, a co lze případně požívat v omezeném množství. Pan doktor toho moc nesdělil a na internetu jsou rozporuplné názory, proto se obracím přímo na Vás. Příteli je 42 let, výška cca 190 cm, váha +/- 140 kg. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Veronika 

  Odpověď

  Milá Veroniko, jsou úkoly, které se plní snadno, a úkoly, které se plní hůře.

  Pro začátek nebude tak složité, abyste se zacvičila v přípravě vhodných potravin. Stačí, když si zapamatujete základní opatření, a sice: aby toho bylo málo. Skutečně základním dietním opatření u diabetu 2. typu je méně jíst. Protože ale lidé jedí rádi a někteří velmi rádi, tak vzniká celá věda dietní kuchyně, jejímž cílem je vyvolat v jedlíkovi pocit, že se pořádně najedl, ale přitom se ve skutečnosti jedná o jídlo málo kalorické, kterého v klidu může sníst hodně. Prvním krokem tedy je seznámit se trochu se složením potravin. Jídla hodně kalorická by se měla pokud možno zcela vynechat. Jedná se především o jídla tučná, o tučné maso, uzeniny, omáčky a různé krémy. Dalším bodem je vynechání jídel, která obsahují volný cukr. Zejména se jedná o potraviny přislazené. Naprosto zásadně je nutné vynechat sladké nápoje. A dalším poznatkem je, že zelenina obecně neobsahuje tuk, má málo sacharidů a je poměrně objemná, takže vyvolává pocit plného žaludku. Takže hurá do salátů a různých forem zeleniny.

  Vy byste tedy měla prostudovat alespoň základní tabulky, některé jsou i na našem webu. Dále byste si měla opatřit nějaké vzorové jídelníčky pro osoby s diabetem a zvolit takovou, která obsahuje doporučený obsah sacharidů a celkových kalorií. Váš přítel má notnou nadváhu a projevil se u něj diabetes. Tak by měl mít dietu s maximálně 200 g sacharidů a maximálně 1800 kcal/den. V prodeji je řada příruček, existují pěkné informace na našem webu, ale ještě lepší by bylo navštívit dietní sestru či dietního terapeuta. A tady končí ta lehká část mých doporučení. Protože až doposud jsem hovořil o vás. Měla byste…, přečtěte si… naučte se… uvařte …

  Ale ono se to netýká vás, ale vašeho přítele. Co bude platné, když mu připravíte kopu salátu a budete zvládat násobilku a sčítání sacharidů v dietě podle tabulek. To on se musí naučit počítat a mít silnou vůli a to on musí chtít něco s tím udělat.  Když ve 40 letech má 140 kg, tak to v 50 bude mít 160 a nevím nevím, jestli se s ním budete ještě chtít „chodit“, když už skoro nebude schopen chůze.

  Myslím si tedy, že by to měl být on, kdo si ty tabulky nastuduje a také on, kdo vás případně požádá, ať mu podle nich něco dobrého připravíte.

  Vrátím se ale ještě k vašemu dotazu: Pro diabetiky ve skutečnosti je jen minimum jídel skutečně zakázaných. Opravdový nesmysl je pít sladké nápoje a to včetně piva, které obsahuje hodně sacharidů. Jinak je to skutečně otázka množství. Myslím, že pokud by váš přítel nyní omezil celkové množství jídla na ½, tak se to určitě projeví. Glykémie se upraví a on zhubne. Otázka diabetu se tím asi na trvalo neupraví, protože často se jedná o postupující poruchu, ale zhubnutí je to, co mu lze nejlépe doporučit.

  Mohl by také užívat některé léky, které by glykémii snižovaly. Ale cílem není udržet si stávající nadváhu a mít dobré glykémie. Léky bych přidával až později, pokud by zhubnutí nestačilo anebo, pokud by se ukázalo, že držet dietu a zhubnout není váš přítel schopen.

  Také by stálo zato se informovat o možnostech tzv. bariatrické léčby, což jsou zákroky na zažívacím ústrojí, které vedou k hubnutí a léčbě diabetu. O tom bych ale uvažoval opravdu až poté, co by ostatní prostředky selhávaly.

  Pokud jde o „rozporuplné“ informace na internetu: myslím, že většina se shoduje v tom, že zásadní je zhubnout. Existují různé diety a téměř všechny mohou být dobré. Já bych vám navrhoval navštívit portál www.stob.cz   Je zde mnoho dobrých rad a také nabídka přímé pomoci. Jedná se o zaručeně osvědčené postupy, i když samozřejmě nelehké (ty lehké ignorujte, jsou to reklamní lži). Ale opět: podívat by se na to měl váš přítel. Vy za něho dietu držet nemůžete.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Byla mi zjištěna cukrovka 2 typu. Vím, že to je z obezity. Mám obezitu 2 stupně. Chci se zeptat když zhubnu a budu pravidelně cvičit, mohu se cukrovky zbavit tak jako vysokého tlaku a cholesterolu?
  Vím, že to je z mé životosprávy. Slyšela a viděla jsem případy, že se úplně vyléčili a neberou jíž žádné léky
  Je to možné? Děkuji za odpověď. Mirka

  Odpověď

  Milá Miroslavo, na podobnou otázku, zde na našem webu, odpovídám opakovaně. Diabetes mellitus 2. typu je kombinovaná porucha, při které dochází ke snížené citlivosti vůči inzulínu a současně organismus už není schopen produkovat více inzulínu, aby tuto sníženou účinnost vyrovnal. Jedná se o poruchu, která se většinou vyvíjí pomalu a má sklon se zhoršovat. V určitém stádiu může být již schopnost produkovat dostatek inzulínu vyčerpána a potom naděje na úplnou úpravu je malá.

  U lehčích forem může zásadní změna životního režimu vést k tak výraznému zlepšení, že diabetes zcela ustoupí. Pacienti například opravdu začnou pravidelně cvičit a sníží svoji hmotnost o 10% nebo i více. Glykémie se mohou upravit a postupně je možné snižovat léčbu, nebo ji dokonce ukončit. Někteří pacienti mohou také podstoupit zákrok na zažívacím ústrojí (tzv. bariatrická léčba), kdy výrazně zhubnou a diabetes může v důsledku této léčby ustoupit.

  Hlavním problém ale spočívá v tom, že takto změnit svůj životní styl se dlouhodobě podaří jen malé části pacientů. Je to pro ně velmi těžké a my často považujeme za úspěch i malé zlepšení, jako je např. zařazení fyzické zátěže (se zadýcháním) alespoň na 30 min. denně a zhubnutí o 5 kg. Člověk k tomu potřebuje motivaci, silnou vůli, často určité léky a pomoc lékařského a sesterského týmu.  I malé zlepšení je důležité a může pacientovi pomoci předejít pozdějším komplikacím.

  Na vaši otázku tedy odpovídám: Ano, většinou to je možné. Ale dávat si příliš těžké úkoly také není rozumné. Snažte se tedy především zastavit tloustnutí, zlepšit trochu svoji fyzickou kondici a případně zhubnout např. o 5 kg během půl roku. To může být realistický cíl. Měla byste ale určitě kontaktovat výživového terapeuta a poradit se se svým lékařem a s edukační sestrou. Ti vám také mohou zprostředkovat kontakt s dalšími organizacemi, které hubnutí pacientů podporují, např. Stob.

  Pokud se ale diabetu zcela nezbavíte, tak také nepodléhejte zklamání. Dnes je k dispozici řada léků, které vám pomohou zvýšenou glykémii vyrovnat a mohou podpořit i hubnutí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Na našem webu naleznete rubriku ŽIVOTOSPRÁVA, kde je mnoho užitečných informací a také spousta zajímavých receptů.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!