Poradna

Obecné

 • Dotaz

  Dobrý den, mám diagnostikovanou cukrovku 2. typu s hodnotou dlouhého cukru 48. Jsem stále velmi unavená a chybí mi energie a chuť do čehokoliv se pustit, mám velkou zahradu a ta na moje chutě zda pracovat či ne není zvědavá, zakoupila jsem si tedy hořčík, dočetla jsem se, že odbourá únavu-Magnesium 400 stiks jsem použila 2x, ale do půl hodiny jsem byla tak unavená, že jsem si musela lehnout, tedy pro mne účinek opačný. Prosím o radu, co mám tedy užívat. Začala jsem tedprve před týdnem striktně dodržovat dietu, sladím Diachromem, je mi 62 let a energie jsem měla vždy na rozdávání, mám nadváhu 170/106 kg a vysoký tlak. Chtěla bych být zase plná elánu a chuti do života, starám se o manžela, který po chemoterapii trpí těžkou polyneuropatií, takže i pro něj potřebuji velkou dávku energie, jelikož je odkázán na invalidní vozík, ale cvičíme a už jsme použili i berle. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Vážená paní Aleno, důvodů, proč se člověk může cítit nepřiměřeně unavený, je mnoho. Jednou z příčin může být nevyrovnaný diabetes. Nedostatek inzulínu v těle vede k nedostatečné tvorbě energie, kterou tělo potřebuje, a samotná vysoká glykémie může způsobit pocit únavy a ztrátu tekutin a některých iontů, jako např. hořčíku.

  Vy ale píšete, že váš "dlouhý cukr", předpokládám glykovaný hemoglobin, je 48 mmol/mol, a to je celkem přijatelná hodnota svědčící proti nevyrovnanému diabetu. Myslím si tedy, že příčina vaší únavy spočívá v něčem jiném. Může to být na prvním místě obezita, kterou sama uvádíte. Ale protože jste ještě nedávno byla mnohem aktivnější, tak ani toto k vysvětlení nestačí.

  Doporučuji vám, abyste navštívila vašeho obvodního lékaře a požadala jej o kontrolní vyšetření. Kromně úpravy krevního tlaku a vysvětlení redukční diety by bylo dobré, kdyby vám lékař provedl laboratorní vyšetření, které by mělo zahrnovat alespoň: krevní obraz, základní vyšetření moče, CRP (orientační ukazatel zánětu), kreatinin (ukazatel funkce ledvin), základní jaterní enzymy a dále ionty, jako jsou sodík, hořčík, draslík, chloridy a vápník a dále cholesterol a triacylglyceroly. Měla byste podstoupit i EKG. Ve vašem věku je také vhodné podstoupit kontrolní vyšetření tlustého střeva (kolonoskopii), pokud jste na něm již nebyla. To může odhalit zkryté krvácení, které může působit chudokrevnost a únavu. Měla byste také absolvovat gynekologickou kontrolu.

  Užívání hořčíku většinou neškodí, ale pomáhat může jen v případě, že je ho v těle nedostatek. Pokud ho je v těle dostatek, jeho užívání únavu nezlepší.

  Protože potřebujete být kvůli manželovi a zahradě opět fit, neměla byste nic odkládat a objednat se na vyšetření.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Ráda bych znala odpověď pro naše sestry na dialyzačních střediscích na otázku:

  Musí se vracet krytky / čepičky od jehel zpět na hrot jehly nebo stačí víčko od pera. Jde nám o to, že u sester již došlo k poranění o hrot jehly a my se domníváme, že dávat kryt na jehlu zpět není správné.

  Velmi děkuji Kristýna

  Odpověď

  Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Jehly pro inzulínová pera jsou oficiálně určena k jednomu použití a podle výrobce by se měly vždy po použití vyměnit. Tedy pouze toto doporučení může dát lékař na podobný dotaz. Nejjednodušší by bylo použít inzulínovou stříkačku i s jehlou na jedno použití, nabrat inzulín z ampulky a poté stříkačku vyhodit.

  Variantou je, že pacient má svoje inzulínové pero. To může být použito jen pro tohoto pacienta. Pokud si ve zdravotnickém zařízení nemůže inzulín aplikovat sám, může ho aplikovat sestra s jeho perem a použít k tomu novou jehlu, kterou poté vyhodí. Tenkou krytku znovu vůbec nenasazuje, mohla by se poranit.

  V praxi se ovšem jehly do per používají opakovaně. Řada pacientů si aplikuje inzulín 4x i vícekrát denně, ale pojišťovna hradí na jeden rok jen 200 jehel. Kromě toho, výměna jehla je poměrně zdržující a evidentně zbytečná. Pacienti je tedy „na vlastní nebezpečí“ používají opakovaně, a to do otupení či zahnutí, většinou 3 – 10x. Postupují při tom tak, že po použití na jehlu nasadí opět tenkou originální krytku. Ta jde nasadit poměrně obtížně (asi to tak výrobci dělají schválně, aby to šlo špatně). Potom nasadí krytku celého pera. Někdy jim to jde obtížně a může se stát, že se jehly dotknou rukou, výjimečně se píchnou do prstu. Je na jejich rozhodnutí, zda jehlu pak zahodí, nebo to ignorují. Pacient si má aplikovat inzulín v hygienickém prostředí a mýt si ruce. V praxi se komplikace s tímto postupem prakticky nevyskytují.

  Když se jehla vyměňuje, má se postupovat tak, že se stará jehla z pera odšroubuje. Nejlépe k tomu slouží široká krytka, kterou si pacient schoval od minulé výměny jehly. Odšroubuje starou jehlu s pomocí staré krytky a zahodí obojí. Krytka je široká, postup je bezpečný. Potom opět s pomocí nové široké krytky našroubuje novou jehlu, která je navíc kryta ještě tenkou krytkou.

  Pro použití v nemocnici připadají v úvahu tyto postupy:

  1. Pacient si sám pod dohledem sestry aplikuje inzulín svým perem. Na vlastní nebezpečí si případně nevymění jehlu a ponechá ji nasazenou pro příště. Sám nasadí tenkou krytku a nasadí velký kryt pera.
  2. Pacient není schopen si sám píchnout inzulín, ale má vlastní pero a vlastní jehly. On sám nebo sestra nastaví potřebnou dávku inzulínu, on sám odstraní tenkou krytku a sestra mu aplikuje inzulín. On sám pak znovu nasadí tenkou krytku a kryt pera, případně jehlu vymění.  Pokud to neumí, musí sestra použít novou jehlu a bezpečně ji nasadit (i s velkou krytkou).
  3. Pacient není schopen se starat o aplikaci svého inzulínu. Sestra nabere potřebné množství inzulínu do stříkačky na jedno použití a standardně jej aplikuje.

  Dialyzační prostředí je možno považovat za potenciálně infekční. V rámci ochrany pacienta i personálu a to i z hlediska právního doporučuji 3. postup za nejvhodnější. Je-li pacient samostatný, připadá v úvahu postup 1., ale pacient musí být sám zodpovědný za dodržování správného postupu.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám dotaz: Mám 17 let velmi lehkou cukrovku na dietě, bohužel zapříčinila začínající polyneuropatii nohou, zjištěna před 14 dny. Chtěl bych se jednou provždy zbavit této nemoci pomocí bariatrické operace. Nastane zlepšení i u té polyneuropatie, když by se odstranila příčina? Děkuji za odpověď. Lubomír

  Odpověď

  Milý Lubomíre, diabetická neuropatie je nejčastější dlouhodobou komplikací diabetu. Její příčinou je dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru, která vede k poruše metabolismu v nervové tkáni. Dochází k porušenému vedení nervových vzruchů a nakonec i k zániku nervových vláken. Nervové buňky mají omezenou regenerační schopnost. Když se glykémie upraví, vzniká možnost, aby se funkce zachovaných nervů zlepšila, ale zaniklé nervové buňky se obnovují jen minimálně a jen v některých oblastech.

  Diabetická neruopatie nevzniká náhle a často se vyvíjí již dlouho předem, než je diabetes zjištěn. Existuje mnoho forem, ale nejčastější jsou poruchy citlivosti zejména na dolních končetinách, ploskách a a prstech. Je to tím, že nervová vlákna jsou zde nejdelší. Později se může přidat i porucha hybnosti, určitá nemotornost nohou a špatné udržování správné polohy při stoji a při chůzi. Zároveň udávají mnozí pacienti poctity mravenčení, brnění či přímo bolesti, které vycházejí z postižených nervů. Tyto bolesti obtěžují zvláště v noci, kdy je člověk v klidnu a jeho pozornost není upřena jiným směrem. Tyto obtíže se většinou v časnějších stádiích dají vydržet a existují léky, které je tlumí. Důležité je ale vědět, že citlivost na nohách je snížená, takže je možné si nevšimnout, když například vzniká otlak od boty či nějaké poranění. To pak může mít závažné důsledky, protože včas neléčené poranění se může infikovat a šířit.

  Podle toho, co popisujete, jste si pravděpodobně u lékaře stěžoval na některou z výše uvedených obtíží. Protože máte diabetes, váš lékař správně usoudil, že se nejspíš jedná o projevy diatické polyneuropatie, vyšetřil vám kožní citlivost a možná citlivost vůči vibracím  pomocí vibrující ladičky nebo elektrického zařízení. Ještě podrobnější výsledek může poskytnout elektromyografie, která zkoumá rychlost vedení v nervech na končetinách, a to jak v nervech pro citlivost, tak i v nervech, kterými putují pohybové stimuly do svalů. Toto vyšetření je velmi citlivé a po 17letém trvání diabetu je možné detekovat odchylky téměř u všech pacientů. 

  Pokud by se v důsledku výborného vyrovnání diabetu podařilo dosahovat normálních či téměř normálních glykémií, mohla by se funkce postižených nervů zlepšit. Zejména by však nepokračovalo zhoršování. U těžkých forem, kdy je citlivost již závažně porušena, není výrazná úprava již možná. Mohou se zlepšit subjektivní příznaky a může se zlepšit funkce nervů, které zůstaly zachované. 

  Pomocí baritatrické chirurgie se u většiny pacientů s diabetem, kteří dodržují doporučený režim, zlepší vyrovnání diabetu či u lehčích forem diabetes dokonce zcela vymizí. Lehčí formy neuropatie by rovněž mohly pomalu ustupovat. Zázraky však od bariatrické léčby nemůžete čekat. Hlavní bude, když zhubnete, budete tím pádem méně zatěžovat srdce a cévy, a i pro dolní končetiny a klouby bude příznivé, že na ně bude vyvíjen menší tlak.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám stále vysoké hodnoty dlouhého cukru. Pořád ale nevím, co to je a jaké hodnoty mám vlastně mít a jak to ovlivnit? Teď jsem měla 86. Dagmar

  Odpověď

  Milá Dagmar, „dlouhý cukr“ je pojem, který většinou užívají pacienti pro označení odborného termínu „glykovaný hemoglobin“ nebo zkratkou „HbAc“.

  Pro pochopení je třeba vědět, že v krvi kolují červené krvinky, které obsahují krevní barvivo „hemoglobin“. Toto barvivo je důležité pro zásobování těla kyslíkem. Kyslík se na toto barvivo navazuje a spolu s krví se dostává do tkání, kde se uvolňuje a slouží k látkové přeměně. Červené krvinky se v těle tvoří neustále nové. Žijí asi 3-4 měsíce a potom se zcela rozkládají. To znamená, že během průměrně 3 měsíců se červené krvinky v těle zcela vymění.

  Dále byste měla vědět, že krevní cukr se v těle navazuje na bílkoviny. Hemoglobin v červených krvinkách je také bílkovina a i na ni se cukr navazuje. Čím jsou hladiny cukru v krvi vyšší, tím větší množstvi cukru se na hemoglobin váže. Hemoglobin s navázaným cukrem se nazývá glykovaný hemoglobin, neboli HbA1c. Čím jsou glykémie vyšší-horší, tím více je v krvinkách glykovaného hemoglobinu. A nyní to důležité: červené krvinky žijí tedy průměrně jen 3 měsíce. To znamená, že se pořád tvoří krvinky nové, ale jejich hemoglobin ještě není glykovaný. Glykuje se až v průběhu života krvinky. Hodnoty HbA1c vyjadřujeme v procentech jako množství glykovaného hemoglobinu z celkového hemoglobinu v krvi. v České republice se procenta již nepoužívají, přepočítavají se na jednotky mmol/mol. Přepočet je jednoduchý, mmol/mol je desetinásobek původních procentuálních hodnot. Například je-li hodnota glykosilovaného hemoglobinu 86, v procentech by to bylo 8,6 %.

  To se právě lékařům hodí ke sledování, jak byl diabetes „průměrně“ vyrovnaný v posledních 3 měsících. U osob, které mají glykémie v normálním rozmezí na lačno i po jídle po celou dobu, je hodnota glykovaného hemoglobinu v normálním rozmezí, a to činí maximálně 42 mmol/mol. Pokud někdo má takovýto výsledek, nebo nižší, znamená to, že jeho glykémie se v posledních 3 měsících pohybovaly v normě nebo téměř v normě.

  Pacienti s diabetem mají ale často hodnoty glykémie zvýšené. Někdy málo, jindy hodně, podle toho, jak dobře jsou léčeni a jak jsou schopni dodržovat doporučený režim a dietu. Obecně platí, že čím je hodnota glykovaného hemoglobinu vyšší, tím horší byly glykémie v poslední době.

  Hodnoty do 47 mmol/mol považujeme u diabetiků za vynikající.

  Hodnoty do 53 mmol/mol považujeme u diabetiků za dobré.

  Hodnoty mezi 53 a 79 mmol/mol ukazují na špatné vyrovnání diabetu a hodnoty nad 80 za velmi špatné. Jsou ale i takoví borci, kteří mají hodnoty 110, 120 nebo dokonce 130 mmol/mol. Pokud zjistíme hodnoty vysoké, nedokáže nás pacient přesvědčit, že měl diabetes dobře vyrovnaný, kdyby nám ukázal svoje denní záznamy s krásnými glykémiemi.

  Vaše hodnota „dlouhého cukru“ 86 tedy znamená, že nemáte dobře vyrovnaný diabetes a že je potřeba udělat něco pro zlepšení.

  Další informace na toto téma naleznete v rubrice TAJEMSTVÍ ORDINACE.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, Lenka. Má magnetoterapie účinek na cukrovku 2. typu? Dalo by se to tím vyléčit, mám cukrovku teprve 6 týdnů. Náhodou mi jí našli, měla jsem cukr 20. Beru Siofor 2 x denně a píchám si inzulín večer 22 j. Levemiru. Děkuji.

  Odpověď

  Magnetoterapie představuje využití magnetického pole různého typu v praxi pro léčebné a regenerační účinky. Mimo jiné tedy působí na regeneraci buněk a zlepšuje hojení ran. Diabetes 2. typu patří mezi onemocnění, pro které je typická porucha citlivosti na inzulin respektive se jedná o poruchu jeho vylučování. Léčba spočívá v úpravě životního stylu, redukci hmotnosti, přiměřené pohybové aktivitě. Pokud dietní opatření a změna životního stylu nezlepší glykémii, přistupujeme k léčbě medikamenty. Ve Vašem případě je to inzulin  a metformin (Siofor). Jejich kombinace zajistí, že Vaše glykémie na lačno bude v optimálních hodnotách a že během dne budou výkyvy glykémie menší. Pouze magnetoterapií cukrovku tedy vyléčit nelze. U pacientů s chronickými komplikacemi cukrovky například diabetickou nohou je však možné magnetoterapii úspěšně aplikovat ke zlepšení hojení chronických ran, nebo pro zlepšení prokrvení končetin.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

 • Dotaz

  Asi měsíc aplikuji 2 minuty před jídlem bolusový inzulin Fiasp. (Jinak basal Lantus 12j.) Leč, často zjišťuji, že za 1 hodinu po aplikaci, přesto vystoupí glykemie na cca 10-12 mmol/l. Teprve až za 3 hod. glykemie klesne na žádaných cca 5-6 mmol/l. Mám otázku, zda mám při vyšších glykemiích, naměřených před jídlem, oklolo 10-12 mmol/l počkat s jídlem místo 2 minut, třeba 3 minuty a nebo zvýšit dávku Fiaspu? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Inzulin Fiasp má začátek účinku ještě rychlejší, než „rychlé“ inzulinové analogy. Je to tím, že se rychleji vstřebává z podkoží do krve. U pacientů, kteří mají normální či téměř normální glykémie nalačno, se podává těsně před jídlem. Je už asi jedno, jestli to je 10, či 5 nebo 0 minut před jídlem. Jen u osob, které mají nalačno hodnotu na dolní hranici normy či pod ní, je možné jej podat také až těsně po jídle, aby se předešlo hypoglykémii.

  Pokud vaše glykémie hodinu po jídle je do 10 mmol/l a za 3 hod. se dostane do normy, jedná se ještě o velmi uspokojivý výsledek.

  Pokud byste chtěl zabránit vzestupu glykémie po jídle, musíte trochu zvýšit dávku inzulinu před jídlem nebo sníst menší množství sacharidů. Malé rozdíly v časovém odstupu vyjádřené v jednotkách minut jistě nehrají roli.

  Pokud je vaše hodnota glykémie před jídlem vyšší, než byste chtěl, musíte k plánované dávce bolusového inzulinu připočítat také něco navíc ke snížení glykémie. Pak je lepší chvilku počkat, až glykémie klesne, a pak teprve začít jíst. Dávku inzulinu si také můžete vypočítat pomocí bolusového kalkulátoru, který bere v úvahu množství sacharidů, vaši aktuální glykémii a vaši citlivost vůči inzulinu.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dostala jsem na cukrovku lék glucophage, ale po úporném průjmu jsem musela lék přestat užívat. Dostala jsem nový lék Januvia, po kterém mám úpornou zápu. Nyní mám hladinu cukru 8,9 a co s tím? Máří

  Odpověď

  Milá Máří, určitě záleží na tom, kolik je vám let, zda máte nadváhu a zda nemáte další přidružené nemoci. Na prvním místě je vždy dieta. Přípravek Glucophage obsahuje metformin je velmi dobrý lék a jeho některé „nežádoucí“ účinky, nemusejí vždy být jen nežádoucí. Člověka to více nutí držet dietu a to pomáhá. Dávkování metforminu je dost široké, od 500 mg 1x denně až po 1 000 mg 3x denně. Já doporučuji zkusit znovu metformin, ale jen 500 mg 1x denně po dobu asi 14 dnů. Pak by bylo možné dávku zkusit zvýšit na 2x 500 mg a případně 2x 850 mg. To by ve vašem případě mohlo stačit. Tělo si na to může postupně zvyknout a bez průjmů.

  Januvia (sitagliptin) je také dobrý lék a mívá velmi málo nežádoucích účinků. Měla byste otestovat, zda tu zácpu máte opravdu po Januvii, případně opět upravit dietu, jíst více zeleniny. Často se kombinuje s metforminem, lék se jmenuje Janumet (sitagliptin + metformin). Začít by bylo opět možné jen jednou tabletou denně (50 mg sitagliptinu + 850 mg metforminu).

  Kromě uvedených léků existuje ještě řada možností. Další léky ale mívají nežádoucích efektů spíš více. To by vám pak musel poradit váš lékař, co dál.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím..byl mi předepsán lék na zjištěnou cukrovku Stadamet 500 (0-0-1) chci se zeptat jak se bude snášet s léky které již užívám,sto: Betaloc SR 200mg (1-0-0) PRESTARIUM NEO (1-0-0,5) APO-ALLOPURINOL 100mg (1-1-1) a od prosince z kardia předepsaný Statin na cholesterol..ale nevím název (takový béžový oválek 0-0-1) vymačkal jsem si je z platiček a dál do jiný krabičky...chci se jen zeptat jestli se spolu snesou?! Děkuji za odpověď M.N.

  Odpověď

  Vami uvedené léky jsou standarní léčbou předepisovanou v diabetologických, kardiologických či interních ambulancích obecně. Pokud je tolerujete a Vaše ledvinové a jaterní funkce jsou v pořádku, zmiňované léky samy o sobě se spolu snesou.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné inzulin Lantus aplikovat 2x denně, když v mém těle dávka 12 j působí jen 17 hodin? Příklad: 12 j inzulinu aplikuji ve 21 h a na druhý den od cca 15 h do večeře v 18 h už nepůsobí a glykémie stoupá až do večeře. Mimo to aplikuji Novorapid 3x denně jako bolusový inzulin. Diabetes 1. typu mám 47 let.

  Odpověď

  Dobrý den. Aplikovat Lantus 2x denně je skutečně dobrá možnost. Znamená to ale jednu injekci navíc. Dávka Lantusu podávaného večer se volí tak, abyste ráno měla pokud možno dobrou glykémii (mezi 4,5 a 7 mmol/l), a přitom abyste během noci neměla hypoglykémii. To jde někdy ale obtížně, protože se zvyšující se dávkou u někoho roste riziko noční hypoglykémie (k ránu). Pak se může hodit dávku rozdělit, například ve vašem případě dát večer 8 j a ráno také 8 j (a dále to vyzkoušet a upravit dávky).

  Problém ale může být také v tom, že polední dávku Novorapidu dáváte příliš malou a bylo by vhodné ji tedy zvýšit, anebo vaše jídlo obsahuje příliš mnoho sacharidů.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dlouhodobě užívam SSRI antidepresivum fluvoxamin a valproat na epilepsii. Byl mi zjistěn prediabetes. Mohli to vyvolat uvedené léky? Také mám problémy s vysokým cholesterolem a triglyceridama, hubnu, jsem na dietě, nevím však, jestli tohle všechno nemám z těch léků? Děkuji za odpoveď.

  Odpověď

  Dobrý den. Antidepresiva včetně fluvoxaminu mohou mít vliv na glukózovou toleranci. Vysvětluje se to někdy větší chutí k jídlu a přírůstkem hmotnosti, ale také snižováním efektu inzulínu. Jsou to ale často velmi důležité léky, a tak zhoršení glykémie nebývá důvodem k jejich vysazení, pokud pacient skutečně trpí depresí. Stejně tak valproová kyselina může mírně přispívat ke vzniku diabetu.

  Jako prevenci těchto nežádoucích účinků doporučuji pokračovat v dietě a přidat více pohybu, případně předepsání nějakých léků na diabetes. Nepochopil jsem z vašeho dotazu, zda skutečně hubnete (snižuje se vaše hmotnost) nebo „hubnete“ ve smyslu, že se snažíte zhubnout, protože naopak váhu nabíráte. V tom prvním případě by opravdu nějaká léčba diabetu mohla být vhodná, v tom druhém byste se měla skutečně pokusit zhubnout.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a doplňky stravy

 • Dotaz

  Dobrý večer, Lenka. Prosím Vás, mám cukrovku 2 typu, je možné jí vyléčit Omegou 3? Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, Omega 3 patří mezi výživové doplňky, které mohou pozitivně ovlivňovat procesy v lidském těle. Pozitivně ovlivňují naše cévy, hodnotu cholesterolu, činnost mozku, mohou stejně udržovat naše srdce v kondici. Jednoznačný vliv na glykémie však nemají, proto pouhým užíváním Omega 3 mastných kyselin nelze cukrovku 2. typu vyléčit. Vzhledem k tomu, že cukrovka je často spojována s poruchou tuků v krvi, může být užívání Omega 3 prospěšné.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je Glucea vhodná pro pacienty léčené inzulinem, nebo ne?

  Odpověď

  Dobrý den, Glucea představuje směs vitamínů a extraktů z rostlin, které by mohly  příznivě ovlivnit glykémii. Pacienti léčení inzulinem jsou jednak diabetici jak 1. typu, pro které je inzulin lékem volby, ale stejně tak diabetici 2. typu. Užívání Glucei je vhodnější spíše u pacientů s prediabetem, kteří mají riziko, že se u nich časem objeví diabetes 2. typu. U pacientů s cukrovkou 1. typu užívání extraktů, které zlepšují metabolismus cukrů, tuků a bílkovin má minimální efekt. Celkově je třeba zdůraznit, že se jedná o doplněk stavy, a ne o ověřený antidiabetický lék.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, mému manželovi zjistili cukrovku, dostal nový měřící přístroj a naměřil si 12,1 mmol/l, chtěla bych poradit, co by bylo dobré, nějaký doplněk na snížení a prevenci? Dočetla jsem se, že by byla vhodná Aloe vera, ale nevím, jestli tablety nebo gel...? Manžel užívá léky na vysoký krevní tlak, můžete mi prosím poradit? Děkuji moc.

  Odpověď

  Dobrý den přeji, pokud pacient dostal glukometr na měření krve od lékaře, který mu cukrovku zjistil, předpokládám, že zároveň s tímto přístrojem mu byly podány informace o typu cukrovky, který manžel má a o možných způsobech její léčby. U nově zjištěné cukrovky 2. typu (která je nejčastější) je lékem volby tableta s účinnou látkou metformin, která je na lékařský předpis. Volně prodejné přípravky z lékárny nelze považovat za vhodné pro samostatnou léčbu cukrovky, ale mohou být v některých případech vhodným doplňkem lékařem vedené a předepisované medikace. 

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  poznámka redakce: základní informace o bylince Aloe vera naleznete zde

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Slyšel jsem, že Gurmar je přípravek na snižování hmotnosti. Je vhodný u diabetika?

  Odpověď

  Gurmar je výtažek z rostliny Gymnema sylvestre a je jedním z nejužívanějších antidiabetických potravinových doplňků, zvláště prospěšným u počínající cukrovky. Obsahuje kyseliny gymnemové, které optimalizují tělesné hospodaření s glukózou, podporují vylučování inzulínu a příjem glukózy v buňkách. Gurmar přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi a podporuje kontrolu tělesné hmotnosti a ovlivňuje chuť k jídlu tím, že snižuje chuť na sladké. Podrobnější informace naleznete v naší rubrice Léčivé rostliny a cukrovka v článku  o Gymnemě lesní.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaké doplňky stravy je dobré si kupovat, když mám cukrovku?

  Odpověď

  Vědeckých prací, které jasně prokazují přínos doplňků stravy není mnoho. U některých pacientů je vhodné doplnit vitaminy skupiny B, nebo vitamin C. Nemocní obecně mají málo vitaminu D. Některé práce ukazují prospěšnost chrómu, zdá se ale, že účinkuje pouze u osob, které mají tohoto stopového prvku málo ve stravě. Jistě pomáhá kyselina alfa lipoová, která se nazývá také thioktová. Taktéž se objevují zprávy o pozitivním účinku výtražku ze skořice a o příznivých vlivech celé řady bylin. Přehled většiny těchto léčivých rostlin najdete na těchto stránkách v rubrice Diagnostika-Prevence-Léčba. Rád bych zdůraznil, že tyto doplňky mohou být pouze pomocnou léčbou, nikdy nenahradí doržování diety a životosprávy, a již vůbec ne plnohodnotnou antidiabetickou léčbu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

 • Dotaz

  Dobrý den. Příbuzný před 4 dny prodělal bilaterální plicní embolii a kvůli vysokému cukru užívá metfromin. Vím, že se nesmí, ale lékaři mu tento lék naindikovali. Aneta

  Odpověď

  Milá Aneto, metformin je starý osvědčený lék. Kromě toho, že snižuje hladinu krevního cukru, má řadu dalších příznivých účinků na metabolismus. Snižuje např. také hladinu krevních tuků a mírně snižuje sklon ke vzniku krevních sraženin. Hovoří se také o jeho preventivním účinku na vznik nádorových onemocnění. Mezi jeho častější nežádoucí účinky patří určitý pocit žaludeční nevolnosti, nadýmání a někdy průjmy. Do určité míry to ale pomáhá pacientům omezovat příjem potravy a většinou tyto příznaky postupně pominou.

  Mezi velmi vzácné, ale závažné nežádoucí účinky, patří tzv. laktátová acidóza (otrava organismu kyselými látkami). Dochází k ní velmi zřídka a to téměř výhradně u osob, které mají současně závažné onemocnění ledvin, srdce (srdeční selhávání), jater nebo plic. Proto je metformin za těchto okolností kontraindikován (nesmí se používat). Za takovou situaci je nutné považovat i oboustrannou plicní embolii, o které mluvíte. Je-li pacient léčen tímto lékem, mělo by se podávání metforminu přerušit a v další léčbě počkat, jak se situace vyvine. Jedná-li se o lehčí embolii, kdy se stav postupně upraví a není nutná dechová podpora ani podávání kyslíku a nedochází k selhávání srdce, je možné podávání metforminu obnovit. Na samotný průběh embolie nemá metformin špatný vliv, to znamená, že nepřispívá ke vzniku krevní sraženiny a nehoršuje její "rozpouštění". Pokud by ale rozsáhlá embolie měla vliv na dýchací funkce, vzniklo by riziko vzniku oné laktátové acidózy. Proto by se neměl metformin podávat do doby, než se plicní funkce upraví a vyloučí se selhávání srdce.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím pomozte, trpím pálením nohou, přechází to do rukou, mám bodavé bolesti, chladím si to studenými obklady celé noci. Revitanerv nepomáhá. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, příznaky, které uvádíte mohou mít zajistě mnoho příčin. Jednou z nich je chronická komplikace cukrovky, tzv. diabetická polyneuropatie. Je způsobena především dlouhodobou hyperglykémií, která poškozuje drobné cévy a nervy. Určitě by ve Vašem případě bylo vhodné vyšetření v podiatrické ambulanci. Co se týče samotné léčby a zmírnění příznaků je pomoc velmi svízelná, užívají se léky ze skupiny analgetik a další. V našem diabetologickém centru máme nejlepší zkušenosti s kyselinou thioktovou v dávkách, které obsahují preparáty jež jsou jenom na lékařský předpis, nicméně rozhodnout o vhodné léčbě musí až odborník po vašem vyšetření. O možnostech by bylo nejvhodnější poradit se s Vašim ambulantním diabetologem. Samotný Revitanerv představuje výživový doplněk, který mimo jiné obsahuje směs vitamínů a kyselinu alfa-lipoovou, což je látka, která se využívá i u zmiňovaných příznaků právě diabetické polynerupatie. Samozřejmě ve vyšší dávce, ve formě infuzí za hospitalizace. Revitanerv může tedy příznivě ovlivnit činnost nervové soustavy. Důležitější je ale stejně dobrá kompenzace cukrovky a udržování normální glykémie.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Diagnistikovali mi v lednu cukrovku a mám takové bolesti v lýtkách že nemohu ani chodit. Budilo mne to, ale teď mám léky na křeče a stále nic nepomáhá, nevím už, co mám dělat . Nikam nemohu dojít. Milada

  Odpověď

  Dobrý den Milado, bolesti a křeče v nohách můžu mít různé příčiny. Může jít o projev chronické komplikace cukrovky, tzv. diabetické polyneuropatie, stejně tak může jít o poškození tepen dolních končetin tzv. ischemickou chorobou. Příčinou také může být nižší hodnota hořčíku. Váš problém je tedy komplexní a určitě potřebuje důsledné vyšetření. Určitě by stálo za zvážení vyšetření tepen dolních končetin, průtoku krve či speciální vyšetření na podiatrické ambulanci.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jako dlouho musím mít cukrovku aby se u mě objevili příznaky diabetické neuropatie? Mám ji cca 7 let a hodnoty mám do 6,5 po ránu a do 11 po jídle.

  Odpověď

  Příčiny vzniku diabetické neuropatie jsou mnohé, navzájem se ovlivňují a u každého člověka se projevují v různé intenzitě.
  Základní příčinou je vyšší glykémie, nicméně riziko vzniku je vždy vztaženo ke glykovanému hemoglobinu.
  Když ten je v rozmezí hodnot dobré léčby (ideálně pod 45 mmol/mol, přijatelně do 53 mmol/mol) je riziko vzniku neuropatie malé, a manifestuje se po 20 a více letech. Při špatné kompenzaci se první příznaky mohou objevit již po 5 letech. Ke zjištění stavu stačí orientační vyšetření, které provádí každý specialista diabetolog.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pokud je pacient v komatickem stavu, můžu podat sladký nápoj, když neznám důvod komatu, zda jde o hypo či hyperglykémii ?

  Odpověď

  Dobrý den Evo,

  pokud je pacient skutečně v komatickém stavu, tudíž nekomunikuje a nehybně leží, nedoporučuje se podávat žádné tekutiny, kvůli nebezpečí vdechnutí tekutiny do plic, pouze uložit do stabilizované polohy a přivolat rychlou lékařskou pomoc. Pokud nemáte jistotu, zda-li se jedná o hyperglykémii nebo hypoglykémii, i v tomto stavu lze zkusit rozpustit opatrně pod jazykem nebo v prostoru mezi zuby a dásněmi kostku cukru nebo tabletu hroznového cukru. 

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  redakční poznámka: informace jak rozlišit hyper nebo hypoglykémii najdete na našich stránkách v rubrice Akutní komplikace

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a těhotenství

 • Dotaz

  Dobrý den mám cukrovku 2. typu a teď jsem na začátku těhotenství. Před těhotenstvím jsem měla hodnoty 6 mmol/l a beru metformin 500 mg. Nyní mě čeká první návštěva jako těhotná a zajímalo by mě zda budu moci zůstat na lécích (třeba silnějších o něco), abych nemusela na inzulín. Přeci jen u inzulínu mohu mít hypoglikémii a u léků metformin ne. Ráda bych zůstala na lécích a tak mě zajímá, zda to jde a zda tyto léky nebo jiné. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Metformin lze v těhotenství ponechat a jeho dávku je možné zvýšit (postupně až na 2000 mg, je-li třeba) - pro těhotenství máme přísnější kritéria a cílová hodnota pro glykémii nalačno je do 5,3 mmol/l (max. 5,5), hodnota 6 je již spojena s riziky. Je možné, že v druhé polovině těhotenství bude potřeba také inzulin, protože vlivem těhotenských hormonů se cukrovka může zhoršovat - hormony snižují citlivost na inzulin a pak již metformin nemusí stačit. Vše zlé je ale k něčemu dobré - vlivem horšího účinku inzulinu v druhé polovině těhotenství je poměrně malé riziko hypoglykémie. Vývoj je však individuální, řada žen inzulin nepotřebuje.

  Základem je dodržování životosprávy - vhodná strava, a pokud to těhotenství dovolí, tak i pohyb - denně alespoň procházka.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. z interní ambulance porodnice „U Apolináře“ Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Které potraviny musí pacientka s těhotenskou cukrovkou z diety vyloučit?

  Odpověď

  Jedinou součástí naší stravy, která může přímo ovlivnit hladinu cukru v krvi, jsou cukry (sacharidy). Cukry v naší potravě rozdělujeme na jednoduché a složené.

  Diabetik nesmí jíst jednoduché cukry, tj. cukr, med a všechny pokrmy jimi oslazené. Pod pojmem cukr rozumíme v našich podmínkách hlavně cukr řepný či třtinový (sacharózu) nebo cukr hroznový (glukózu). Tyto takzvané jednoduché cukry rychle přestupují ze střeva do krve. Tak prudce vzroste hladina cukru (glukózy) v krvi. Na to tělo nemocné odpoví nedostatečně. Inzulínu se vyplaví ze slinivky málo nebo se uvolní pozdě, případně inzulín chybí v těle úplně.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohou diabetičky bez problémů otěhotnět?

  Odpověď

  Ano, v současnoti je to možné. Je však třeba, aby byly dobře léčeny. Je doporučováno, aby budoucí maminky své těhotenství plánovaly tak, aby byly  na to připravené, cukrovka správně léčena a hladiny krevního cukru co možná nejbližší hodnotám zdravé ženy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kde je nejlépe být sledována?

  Odpověď

  Ze všech výše jmenovaných důvodů je doporučeno, aby těhotná žena s diabetem 1. typu byla sledována na pracovišti, které má zkušenosti s vedením diabetických těhotenství. Péče má být týmová spolupracujících odborníků: diabetologa, porodníka a neonatologa, edukační a diabetologické sestry. V Praze se jedná například o nemocnici v Motole, u Apolináře či v Podolí. Obdobnou péči poskytují též nemocnice ve velkých městech, kde jsou diabetologická centra. Např. Brno, Hradec Králové, Plzeň, Ostrava, Olomouc, České Budějovice, Ústí n. Labem, Liberec.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Co se děje po porodu?

  Odpověď

  Po porodu se velmi rychle vrací vše k normálu, tak jak bylo vedení nemoci před graviditou. Ihned po porodu klesá spotřeba inzulínu většinou na původní dávku, která byla před těhotenstvím. Protože po porodu jste unavená, hodně energie vydáte na péči o miminko a na kojení, je lépe dávky inzulínu příliš nezvyšovat, abyste neměla těžkou hypoglykémii. Až si na novou situaci zvyknete, začnete se zase pořádně starat sama o sebe. Prakticky to znamená, že se vaše glykémie v průběhu dne může dočasně pohybovat kolem 8-12mmol/l. Je doporučováno kojení, pouze pokud dochází k rozvoji nebo zhoršení pozdních komplikací diabetu, které vyžaduje podání léků, je kojení ukončováno.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a životospráva

 • Dotaz

  Dobry den, rada bych poprosila o radu, diabetes II 20 let - inzuliny a PAD, hypertenze, vred zaludku, alergie, slabsi ledviny, steatoza jater, trochu vys cholesterol, potize s krvetvorbou, 57 let, BMI 29. Abych pravdu rekla, vubec nevim, co bych mohla jist?? Muzete mi prosim poradit povolene potraviny? Dekuji velice, Mila

  Odpověď

  Milá Milo, dostávám hodně dotazů ohledně vhodné diety a někdy je to velmi komplikované. Ve vašem případě si ale myslím, že to nebude tak složité. Jenom úvodem musím říci, že nevím, co znamenají pojmy „slabší ledviny“, „trochu vyšší cholesterol“ a „potíže s krvetvorbou“.

  Na základě Vašich slov si představuji, že máte určitou nadváhu, pro což svědčí i hodnota Vašeho BMI, cholesterol kolem 6 mmol/l, funkci ledvin výrazně nesníženou a možná méně červených krvinek, ale nikoliv vážnou chudokrevnost.

  Moje doporučení tedy je, abyste jedla normální stravu a dbala zejména na to, aby nebyla zbytečně kalorická a obsahovala co nejméně živočišných tuků. Dovolím sei podkázat na část našeho webu Životospráva, který se ještě rodí.

  Znejte hladinu svého krevního cukru a provádějte samostatné měření. Podle výsledků si odhadujte množství sacharidů v dietě a tomu odpovídající dávky inzulínu.

  Protože máte nadváhu, vezměte si jako vzor např. velmi mírně redukční dietu s 1 700 kcal (7 400 kj), obsahující asi 220 g sacharidů, 60 g tuků a 75 g. bílkovin. Mohl bych vám pochopitelně doporučit radikálnější přístup, ale nevím, zda jste odhodlaná k redukční dietě, a tak si myslím, že pro začátek by toto mohlo vyhovovat. Návrh této diety by vám mohla poskytnout dietní sestra v diabetologické ambulanci, ale můžete ji také najít v mnoha příručkách. Samozřejmě ji můžete podle své chuti obměňovat, jen byste ji neměla překračovat.

  Jezte 3x denně z talíře, nic neuždibujte, a snažte se také pohybovat. Doporučuji vám strávit týdně asi 150 min. pohybem, a to takovým, který bude pro vás natolik náročný, že vás při něm přejde chuť si povídat, abyste se příliš nezadýchala. Tedy středně náročný pohyb, např. rychlá chůze alespoň 6 km/hod. či něco, co vás baví, viz naše rubrika Pohyb s dalšími odkazy.

  Do jídelníčku zařaďte zeleninu, mohla byste také mít denně jeden multivitamin, kterým bude zajištěn obsah železa, vápníku, vitaminů C, B a D a dalších. Uvádíte také alergii, pochopitelně nevím, na co. Pokud se jedná o potravinu, tak takovou vyškrtněte ze svého jídelníčku.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz, otec (narozen 1956) je diabetik s inzulinem a ve velkém množství pije cocacolu light (např. 1-2 l denně, ). Je možné že pití tohoto nápoje snižuje v těle hořčík apod? Bere i léky na odvodnění a je také po operaci srdce. Občas mu tzv. vynechává noha (popisuje jako křečové sevření prstu na noze a necitlivost). Moc děkuji Petra

  Odpověď

  Milá Petro, v prvé řadě je Coca Cola, stejně jako všechny vysoce slazené nápoje, zcela nevhodná pro pacienty s diabetem. Může se hodit k zažehnání hypoglykémie v množství 100 – 200 ml., případně ji lze zcela výjimečně použít jako nouzovou náhradu stravy u pacientů léčených inzulínem, kteří přechodně např. z důvodů těžké nevolnosti, nejsou schopni přijímat jinou stravu.  Pak je třeba ji ale užívat po velmi malých dávkách, poradit se s lékařem, kontrolovat si glykémie a co nejdříve přejít na dietní stravu.

  Colu light naopak považuji za vhodný občasný doplněk, který může diabetikovi zpestřit hlavní jídlo nebo zažehnat žízeň. Obsahuje ale řadu látek, které ostatně jako všechno, mohou být ve větším množství zdravotně škodlivé. Jedná se nejen o několik umělých sladidel, ale také o kyselinu fosforečnou a kyselinu citronovou a kofein. Všechny tyto látky je možné považovat za bezpečné, ale i tady platí: všeho s mírou. Častější pití Coca Coly může vést k návyku, a to jednak na kofein, který má stimulační účinek, ale také na samotnou chuť, která pak člověka nutí ji pít nejen jako zpestření a osvěžení, ale jako náhradu normálních tekutin, zejména běžné vody.

  Větší obsah kyseliny fosforečné může narušit rovnováhu mezi vápníkem a fosforem v organismu a způsobit nedostatek vápníku a případně i hořčíku. Nedostatek vápníku a hořčíku může vyvolat větší svalovou dřáždivost a únavu, a vést také k úbytku kostní hmoty.

  Nepodařilo se mi najít studie, které by bezpečnost nebo naopak škodlivost Coca Coly prokazovaly či vyvracely. Kromě pozitivní reklamy lze ale najít hodně záporných hodnocení, která se ale neopírají o skutečná měření. Podle zdravého rozumu lze pacientovi s diabetem doporučit (když mu to chutná) 1 – 2 lahve Coca Coly light po 0,33 litru denně, maximálně 3, ale to již nikoliv denně. V úvahu je nutné ale vzít i jiné nápoje, které mají podobné složení. Hlavním denním nápojem by ale v každém případě měla být voda, případně čaj a neslazené doma připravené limonády s velmi nízkým obsahem cukru (silně ředěný pomerančový džus, jen pro dobrou chuť). Nevhodné je také pivo, které obsahuje kromě alkoholu také poměrně velké množství sacharidů. Toto množství je pochopitelně nutné započítat do doporučeného denního množství sacharidů.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. od večera jsem nejedl a ve 3 hod ráno jsem měl cukr 6,1mmol. Ráno v 7hod jsem šel k lékaři 1,5 km změřit cukr a měl jsem 7,1 cukru. !!! Tam jsem si porovnal udaj s vlastním glukometrem = 8,1 a po příchodu domu zase 1,5 km jsem se hned změřil a měl jsem 9,1. Mezitím jsem nic nejedl, nepil, nic sladkého a nebral žádné prášky. Nedovedu si vysvětlit proč hladina cukru ráno tak zdánlivě bezdůvodně stoupala, když měla klesnout o 2 mmol? Může to být námahou, nebo tím, že jsem nebral žádné prášky? Nevím, jak dlouho účinek prášků přetrváva. Je možné, že je to 12 a více hodin? Od měření ve 3 hod do měření v 8 hod se mne ZVEDL cukr o 2 mmol. O reakci hladiny cukru na bezprostřední námahu jsem nic nečetl. Dívám se na to jako laik a divím se co se děje.

  Ještě dodávám informace o užívaných lécích:

  Je to STADAMET 1000 ráno i večer  a GLYCADA 60 ráno a Rosucard.
  Mně se jeví jako problém v tom, že mám různou, nepravidelnou tělesnou aktivitu, zahráka, rytí, sečení trávy, řezání dřeva nebo bez aktivity. Na různé činnosti by asi měla být různá dávka prášků a taků různé jídlo. Dnes jsem šel od 12:30 8 km přes kopec s převýšením 150 m. Než jsem šel snědl jsem pomeranč. Cesta trvala 2 hod a 45 minut. Změřil jsem se hned po příchodu a měl jsem 5,8. Tělo si bere cukr z krve a když je ho málo tak pak tuk z ledvina později z těla a ten mění na cukr a ten jde do svalstva,  pokud tato přeměna dobře funguje. Hypoglykemie se o mně nepokoušela. Při tak rozdílné aktivitě je problém kolik brát prášků a co jíst. Někdy strava nevyhovuje ani časově. O této problematice nepravidelnosti tělesné zátěže jsem se nic nikde nedočetl.
  Asi vás ztěžuji otázkami na které je těžké dát odpověď. Jím stravu s menším glykemickým indexem.
  Sladkosti nepiji.
  Nevím jestli jsem procesy probíhající v organizmu popsal přijatelně. Dívám se na to jako laik, tak se omlouvám za svoji tělesnou "strojařinu".
  Když se začínají ucpávat vlivem cukrovky vlásečnice je to nevratný proces?
  Děkuji za vaši ochotu a váš čas.

   

  Odpověď

  Milý pane Františku, regulace krevního cukru a zvláště porušená regulace pří diabetu, jsou velmi složité procesy, na kterých se podílí nejen sekrece či podávání inzulínu, ale také produkce řady dalších hormonů a látek, které se v těle tvoří. Nelze tedy počítat s tím, že určitá fyzická zátěž či snědení určitého jídla vyvolá vždy stejný efekt. Ani u zdravých osob tomu tak není, jen se většinou neměří, takže se o tom neví.

  Kromě toho glukometry ani přístroje v nemocnicích nejsou absolutně přesné přístroje a občas díky náhodným jevům (třeba délka skladování vzorku před vyšetřením) nemusejí vždy ukazovat úplně přesné výsledky.

  Důležité je, že nemají významné odchylky, a ty u osobních glukometrů nemají při normálních hodnotách krevního cukru překročit asi 1 – 1,2  mmol/mol nahoru či dolů. Lze si pro jejich kontrolu zakoupit v lékárně kontrolní roztoky.

  Neočekávejte od svých měření absolutní přesnost, není to ani potřebné. Spolehlivě poznáte, zda míváte hodnoty kolem normy, lehce zvýšené či hodně zvýšené. To je potřebné pro vaše zdraví, abyste věděl, zda máte svůj režim zpřísnit, či zda je vyhovující. Velmi vám také pomůže znalost vašeho glykovaného hemoglobinu.

  Podle toho, co píšete, je zřejmě kontrola vašeho diabetu dobrá. Žádná z hodnot vaší glykémie nebyla doslova špatná. V den, kdy jste byl u lékaře, jste také vynechal ranní Metformin. To se mohlo podílet na tom, že vám glykémie neklesala ani po tělesné námaze.

  Jinak vězte, že glukóza se v těle aktivně tvoří. U diabetiků 2. typu dokonce nadměrně. Tělo glukózu neustále potřebuje, zejména mozek. Proto i když nejíte, tak se určité množství do krve uvolňuje ze zásob glykogenu a částečně se glukóza nově tvoří z jiných látek. Nadměrnou tvorbu glukózy u diabetiků právě mírně tlumí metformin.

  Při delší tělesné námaze glykémie u pacientů s diabetem 2. typu většinou klesá. Záleží na intenzitě a délce námahy, ale většinou by to mělo být aspoň 1 hodina lehčí námahy, jako je výlet normální chůzí. Kromě toho pravidelná fyzická zátěž (denně alespoň 45 minut námahy, která vede k zadýchání) dlouhodobě zlepšuje účinek inzulínu a zlepšuje vyrovnání diabetu. Proto se velmi doporučuje.

  Moje doporučení pro vás je následující:

  Snažte se udržovat hodnoty glykémie blízko normy, tj., do 5,6 mmol/l na lačno a do 7 mmol/l hodinu po jídle. Pokud se ale vyskytnou občas hodnoty do 10 mmol/l a bude to spíš výjimečně, nedejte se tím rozladit. Pokud by vyšší hodnoty byly opakovaně či většinou, uvažujte o zintenzivnění léčby. Používejte svůj glukometr k tomu, abyste se ujistil, kde se přibližně vaše glykémie pohybují (norma, lehké zvýšení, závažnější zvýšení) a nečekejte od glukometru naprostou přesnost. I když se změříte 2x po sobě, nedostanete stejné hodnoty. Snažte se přiměřeně svým možnostem pravidelně a po delší dobu pohybovat, protože to bude mít dlouhodobě příznivý efekt. Očekávejte, že při delším pohybu vám bude glykémie spíše klesat, a když ne, může jít o náhodu nebo o důsledek něčeho jiného – třeba větší jídlo dlouho před tím, vynechání léků nebo nějakou jinou probíhající nemoc.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím o odpověď proč, když držím tvrdě dietu, mám druhý den ráno cukr 8 - 10 mmol/l. Když si ale vezmu odpoledne něco sladkého, ráno je můj cukr 6 - 7 mmol/l.

  To znamená - když držím řádnou dietu je to horší, jak když to poruším. Proč ? Dagmara

  Odpověď

  Milá Dagmaro, předpokládám, že ve vašem případě se jedná o diabetes 2. typu. K tomuto onemocnění má řada lidí vrozené vlohy a porucha se rozvíjí postupně s přibývajícími léty a kilogramy a pohodlnějším způsobem života. Protože léta člověk neshodí, je třeba se soustředit na ty kilogramy a pomáhat tomu tělesným pohybem, samozřejmě v rámci možností. I tak ale může onemocnění postupovat, citlivost vůči vlastnímu inzulínu se nemusí výrazně zlepšovat a sekrece inzulínu ve vašem těle se může postupně snižovat. To všechno je ale dlouhodobá porucha. V mnoha případech má tělo v sobě zásoby energie v podobě podkožního a nitrobřišního tuku na velmi dlouhou dobu a jeden zákusek navíc se v tom snadno ztratí.

  Aby se vaše výsledky zlepšily, je potřebná dlouhodobá snaha a změna životosprávy. Když se člověku podaří skutečně zhubnout a začne se pravidelně pohybovat, citlivost vůči inzulínu se většinou zlepší a tělu může postačovat jeho vlastní inzulín, který si vytváří. Taková změna se ale nepodaří hned. Trvá to měsíce i roky a člověk musí odolat, aby se ke svým dřívějším zvykům nevrátil. Pak se ale zlepší jeho celková kondice a vznikají předpoklady, aby se nerozvíjely komplikace diabetu. Člověk z toho má pak radost a vidí, že jeho námaha za něco stála.

  Cukr, který vám koluje v krvi, zdaleka nepochází jen z potravy. Glukóza se v těle vytváří ze zásobních látek a inzulín působí tak, že toto uvolňování glukózy tlumí. Jednou z poruch při diabetu 2. typu právě spočívá v tom, že zejména játra nejsou dostatečně tlumena inzulínem a proto ze svých energetických zásob uvolňují glukózu, a to třeba i když nic nejíte. Tomu lze předcházet některými léky nebo injekčním inzulínem, ale dlouhodobé zlepšení přinese omezení kalorického příjmu a zařazení pravidelného a déle trvajícího pohybu do vašeho denního programu.

  Rozdíl mezi hodnotami glykémie 6, 8 nebo 10 mmol/l není zásadní, zvláště když se jedná o hodnoty zjištěné jenom během několika dnů. Může se jednat o náhodné kolísání. Jestliže vydržíte dodržovat dietu, efekt se určitě dostaví. A vy to pak zjistíte po 2 – 3 měsících zejména na hodnotě glykovaného hemoglobinu. Jeho hodnotu byste rovněž měla znát. Proto vám doporučuji: vydržte ve svém úsilí a nenechte se rozladit občasným kolísáním hodnot. Pojídání sladkostí není hřích. Jsou to ale kalorie navíc, jsou zbytečné a vaši poruchu zhoršují. A zamyslete se do minulosti. To jistě není jeden zákusek nebo jeden chleba navíc. Většinou je to zákusků více a moho jiných zbytečných potravin, které se vám nyní mstí.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:
  další informace o glykovaném hemoglobinu naleznete v odpovědi pana profesora zde: dlouhý cukr

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Smím pít alkohol, když mám cukrovku?

  Odpověď

  Pokud máte diabetes, neznamená to nutně, že je pro Vás alkohol tabu. Mírná konzumace alkoholu může dokonce snížit riziko srdečních a ledvinových komplikací. Podrobnější informace naleznete na našich stránkách v rubrice Jídelníček diabetika.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!