Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

689 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý deň, V roku 2010 mi bola diagnostikovaná cukrovka, až v roku 2014 mi spravili antibody test, Glutamat-Decarboxylase-Ak 2.00 U/ml positivný (positivita >0.9) C-peptid 1.18 ng/ml (1.10-4.40)na základe tohto výsledku som bola diagnostikovaná ako DM1 na inzulín. V tomto roku po 9 rokoch mi bol znova robený antibody test kde už všetky výsledky boli negatívne C-peptid 0,280 nmol/l na lačno a po jedle 0,800 nmol/l. Je možné, že nemám DM1? Je pravda, že po rokoch diabetu antibody nemusia byť pozitívne? Môžem mať DM2 a brať tým pádom tabletky? Ľudmila
  věk: 43 let výška: 159 cm váha: 61 kg

  Odpověď

  Milá Ľudmilo,

  diabetes se má léčit tak, abyste měla pokud možno co nejlépe vyrovnané glykémie, cítila se dobře a pokud nemáte nadváhu, abyste ani nehubla, ani netloustla. Pro nasazení léků je především rozhodující klinický stav a nikoliv hodnoty autoprotilátek nebo C-peptidu. Ty poskytují pomocná kritéria, ale léčbu podle nich přímo neřídíme.

  U mladých osob začíná diabetes mellitus 1. typu většinou rychle, objevují se typické příznaky, jako časté močení a hubnutí, někdy ketoacidóza, a to je jasný důvod, proč se nasazuje inzulín, a to bez ohledu na hodnoty C-peptidu. Pokud u dospělé osoby zjistíme diabetes bez výrazných klinických projevů, tak zejména při nadváze se snažíme nemoc ovlivnit dietou a nasazením různých typů tablet. Jedná-li se ale o osobu štíhlou, usuzujeme, že bude mít nedostatek inzulínu, a tak jí nedoporučujeme další omezení sacharidů v dietě a hubnutí a raději nasadíme inzulín. Můžeme stanovit autoprotilátky a ty, pokud jsou jasně pozitivní, tak mohou svědčit pro diabetes 1. typu, který bude pokračovat a sekrece inzulínu bude postupně ubývat. Proto rovněž také zpravidla nasazujeme inzulín. Autoprotilátek existují 3 až 4 typy. Jsou-li pozitivní hned 2, je diagnóza 1. typu diabetu dost jasná. Může se jednat také o podtyp LADA, kde pokles sekrece inzulínu většinou probíhá pomalu. I zde se ale o inzulínové léčbě rozhodujeme podle stavu pacienta a podle jeho glykémií.

  Já předpokládám, že když vám byl zjištěn diabetes, musela jste mít glykémie poměrně vysoké a asi jste nebyla obézní, a to vedlo vašeho lékaře k podávání inzulínu. Hodnotu C-peptidu jste ovšem měla poměrně vysokou a hodnotu protilátek anti-GAD zvýšenou jen mírně. To skutečně vypadá na ten typ LADA (je to podtyp diabetu 1. typu u dospělých, který je vyvolán autoimunitním postižením beta buněk pankreatu, které ale zanikají pomalu a často jejich schopnost produkovat inzulín zůstává dlouho částečně zachována). V průběhu let vaše hodnota C-peptidu výrazně klesla, ale stále je pozitivní, což svědčí o tom, že si částečně stále tvoříte svůj vlastní inzulín. Kdybyste tedy měla výraznou nadváhu, doporučil bych vám pokus nasadit pořádnou redukční dietu a případně zkusit inzulín vysadit a nahradit tabletami. Vy ale máte váhu akorát. Velmi pravděpodobně vám inzulín částečně chybí a je dobře, že si ho pícháte.

  Jaký přesně máte typ diabetu vám nedokážu říci a není to ani příliš důležité. Snažte se nadále mít glykémie co nejblíže normy, zůstaňte štíhlá a dostatečně se pohybujte. Teprve pokud by vám k velmi dobrému vyrovnání diabetu (glykémie mezi 4 a 10 mmol/l, glykovaný hemoglobin do 48 mmol/mol) a stálé hmotnosti postačovala dávka inzulínu pod asi 16 j. denně, mohla byste za podmínek pravidelných kontrol zkusit dávku dále snižovat a nasadit nějaké tablety.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mam cukrovku?

  v krvi jsem mela 6,3 cukr,dekuji jana

  věk: 59 let výška: 164 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milá Jano,

  diagnózu diabetu není možné udělat z jediné hodnoty glykémie, zvláště když nevím, za jakých okolností byla naměřena.

  Pokud by se jednalo o hodnotu ráno na lačno, stanovenou v laboratoři, tak pak by hodnota 6,4 mmol/l svědčila pro porušenou glukózovou toleranci, ale nikoliv ještě pro diabetes. Ale vyšetření by měla být provedena minimálně 2.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat z čeho se vypočítává dlouhý cukr za 3 měsíce např na lačno hodnota 6 hodina po jídle 8 hodnoty z prstu má na tento vliv i ztučnělá játra
  věk: 44 let výška: 177 cm váha: 103 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  bohužel odpověď na Váš dotaz rozhodně není jednoduchá. Problém glykovaného hemoglobinu je rozsáhlý a v některých prvcích stále zkoumán.

  Zkusíme alespoň několik zjednodušených informací.

  Tzv. “dlouhý cukr” je ve skutečnosti glykovaný hemoglobin. Glykovaný hemoglobin není hodnota počítaná, ale přímo stanovená z Vaší krve. Hemoglobin je součást Vašich červených krvinek, která se podílí na přenosu kyslíku. Glukóza v krvi (cukr v krvi)  -  hlavně pokud jsou vysoké hladiny -  postupně chemicky ovlivňuje hemoglobin v krvinkách a mění částečně jeho stavbu. Tímto způsobem vzniká glykovaný hemoglobin. Čím vyšší jsou glykémie (hladiny cukru v krvi) tím vznikne více glykovaného hemoglobinu. Množství tohoto pozměněného glykovaného hemoglobinu jsme schopni stanovit. 

  Červené krvinky mají životnost přibližně 3 měsíce. Jak jsem již zmiňovala hemoglobin se nachází právě v nich.  Proto glykovaný hemoglobin ukazuje přibližně, jak mohly glykémie vypadat za poslední 3 měsíce (během niž krvinky žily). 

  Tento proces však mohou ovlivnit určité faktory. Například vliv na glykovaný hemoglobin má zmiňovaná životnost červených krvinek. Pokud krvinky žijí delší dobu než by měly, je hodnota glykovaného hemoglobinu vyšší než by byla běžně. U onemocnění se zkrácenou dobou života červené krvinky je zase výsledek nižší.  Proto u pacientů např. s hematologickými onemocněními, opakovanými anemizacemi a jinými nemocemi měnícími životnost krvinek může být hodnota glykovaného hemoglobinu zkreslena. Hodnota může být pozměněna i např. u dialyzovaných pacientů nebo jiných specifických stavů a nemocí.

  Současně úroveň glykace (kolik se nám změní hemoglobin v odpověď na hladinu cukru v krvi)  může být u někoho o něco vyšší nebo nižší než u ostatních. Většinou nejsou tyto odchylky výrazné a glykovaný hemoglobin se dá dobře využít ve sledování kompenzace diabetiků. Mohou se však  vyskytnout případy (spíše ojedinělé), kdy se úroveň glykace výrazně liší a  tudíž glykovaný hemoglobin neodpovídá reálným glykémiích (hladinám cukru v krvi). 

  Pokud je podezření, že naměřené glykémie a zjištěný glykovaný hemoglobin se hodně rozcházejí ve svých hodnotách, je možné  využít kontinuální monitorace pomocí senzoru. Toto zařízení umožňuje měřit hladiny glukózy (cukru) 24 hodin denně po dobu několika dní a zjistit, zda se někde nevyskytují skryté vysoké glykémie a jaký je vývoj hladin glukózy v průběhu dne. Senzor může jednorázově nechat nasadit pacientovi s diabetes mellitus  diabetolog  -  např. za účelem odhalení popisovaného nesouladu výsledků.

  Samozřejmě ani výborná hodnota glykovaného hemoglobinu (i v případě , že nebyl nijak jinak ovlivněn zmiňovanými faktory) nemusí znamenat skvělou kompenzaci diabetu. Důležité je i zhodnotit kolísání hladin cukru - hlavně výrazné kolísání glykémií nahoru a dolu. Glykovaný hemoglobin v těchto případech ukazuje “jakýsi průměr” který může být i relativně v dobrých hodnotách. To ale neznamená, že pacient je dobře kompenzovaný a nepotřebuje zlepšit glykémie.

  Ideální je poradit se s Vaším diabetologem nebo ošetřujícím praktickým lékařem (pokud jste s diabetes mellitus sledován u něj) a probrat Vaše výsledky přímo s ním.

  Doufám, že informace byly alespoň trochu srozumitelné a v něčem pomohly.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, syn 10 let má od 10/2022 diagnostikovanou cukrovku 1. typu. Žádala jsem lékařku o vystavení průkazu diabetika, ale odmítla nám ho vydat, prý se to už dneska nedělá. Já ho ale potřebuji minimálně při žádosti o příspěvek na diabetické pomůcky ve zdravotní pojišťovně, tam ho po mně chtěli k doložení diagnózy. Též by se nám průkaz hodil při cestování, jako doklad do školy a kroužků atd... Jak mám prosím průkaz získat? Může mi ho vystavit jiný lékař? Děkuji Jitka.

  Odpověď

  Milá Jitko, váš syn má diabetes zjištěný teprve po krátkou dobu a vy se budete muset oba toho dost naučit. Chce to, podobně jako všechno ostatní, svůj čas. Váš syn si asi zvykne dříve než vy, ale bude mu ještě chvíli trvat, než bude všechno zvládat samostatně bez vás. Je úplně zásadní dělat všechno hned od začátku pořádně bez kompromisů, protože jakmile byste si zvykli něco "odbývat", mnohem hůře se to učí dělat to pořádně později. Ale uvidíte, že brzy půjde všechno skoro jako dřív.

  Paní doktorka má pravdu, že žádný oficiální "průkaz diabetika" neexistuje. Pacientům se někdy vydává kartička, kterou by měla osoba s diabetem nosit stále s sebou, a to pro případ, že by se přihodila nějaká nehoda a osoby kolem by měly vědět, že je člověk např. léčen inzulínem a že v případě hypoglykémie se má podat nějaký cukr, případně volat ošetřujícího diabetologa. Dříve se tam psaly také výsledky základních vyšetření, např. glykovaného hemoglobinu, a také názvy léků, které pacient užívá. Nejedná se ale o v pravém slova smyslu o zdravotnický doklad, který by opravňoval k odběru např. potřeb pro kontrolování diabetu nebo podávání inzulínu. Jde zejména o rychlou informaci lidí v okolí, aby v případě nutnosti mohli lépe pomoci. Méně pořádní pacienti tam mají také zaznamenané datum příští kontroly, případně seznam léků, pokud si to nepamatují.

  Takovou kartičku si ve skutečnosti můžete vyrobit sama a případně k ní můžete přidat razítko vašeho zdravotnického zařízení se jménem a telefonem lékaře či pracoviště, kam chodíte na kontroly. Pro dítě by to určitě bylo dobré nějakou takovou trvanlivou kartičku nosit u sebe, pokud byste nebyla s ním. Některé farmaceutické firmy podobné kartičky nabízejí, takže bývají volně k dispozici v ambulancích. Často jsou ale zbytečně popsané reklamními údaji týkající se např. některých léků či glukometrů.

  Jinak ale pro výběr receptů a poukazů na zdravotní pomůcky budete nadále potřebovat recepty a žádanky, které pro tyto účely vystavuje lékař. Mají platnost v lékárnách a zdravotnických potřebách a k výběru léků a pomůcek postačují. Pomůcky vám také v některých případech mohou dorazit domů poštou na základě elektronicky vystavené žádanky. O tom, jak postupovat v tomto případě, vás budou informovat edukační sestry při návštěvě u lékaře. Všechno se brzy naučíte.

  Pokud jde o význam průkazky jako "ukazatele, jak je určitá osoba léčena", tak to se opravdu hodně změnilo. Děti i dospělí by se měli velmi pečlivě samostatně kontrolovat a vést o tom záznamy, a k tomu jednoduchá průkazka nepostačuje. Záznamy jsou ale často téměř automatické, např. v paměti osobního glukometru nebo v  příslušenství senzoru glykémií, takže je to oproti minulosti pro pacienta spíš jednodušší.

  Pro jednání s "úřady" či se zdravotní pojišťovnou (např, pokud byste čerpala nějaké benefity pojišťovny mimo běžné pomůcky a inzulín, tak k tomu budete potřebovat klasickou lékařskou zprávu. Tu by měl lékař vystavit při každé návštěvě vašeho syna a napsat tam nejen výsledky vyšetření, ale také potřebná doporučení.

  Pro některé úřady nemusíte předkládat podrobnou lékařskou zprávu (zejména pokud nechcete, aby tam byly pro určitý účel zbytečné údaje, o kterých nechcete informovat nezdravotnické osoby). Lékař potom vystaví krátkou zprávu speciálně pro určitý účel. Může to být např. potvrzení a doporučení pro pobyt na škole v přírodě apod.

  Pro "školní" účely bude nejlepší, když vy sama učitele ve škole budete informovat. Pokud nemají zkušenosti s dětskými diabetiky, tak je potřeba jim vysvětlit, že např. dítě si potřebuje kontrolovat glykémie, že může mít hypoglykémii a pak bude potřebovat sníst něco sladkého, nebo v některých případech je nutné dohlídnout na jeho aplikaci inzulínu apod. Stejně tak byste měla informovat ve škole, že dítě musí mít stále při sobě něco k jídlu a něco pro případ hypoglykémie a je nutné na to dohlížet zvláště při vycházkách nebo při hodinách tělocviku. Uvidíte ale, že se vše váš syn brzy naučí sám a bude v tom učit jiné. Ale přece jen může někdy zapomenout nosit s sebou potřebné věci a učitel by na to měl dohlídnout.

  Moc vám oběma držím palce. Uvidíte, že za další 3 měsíce vám bude mnoho věcích jasných a že vám bude lépe.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  "Dobrý den, začátkem října jsem prodělala akutní zánět slinivky, zřejmě po liraglutidu. Při propouštění z nemocnice jsem měla ranní cukr 12, 24.10. 5,9, jaterní testy v pořádku. Testy z 6.1. ukazují hodnotu ranního cukru 7,8, jaterní hodnoty zhoršené. Protože držím dietu, omezila jsem tuky na 50g denně, sacharidy, nesladím, zařadila jsem víc zeleniny, ovoce, luštěnin, vlákninu, beru ostropestřec, zhubla jsem od října 8 kg, od června celkem 14 kg. Pohyb výrazně nezařazuji, protože mám artrózu v koleni, která se rozbouřila po zánětu slinivky, takže chodím jen na dvě krátké procházky denně. Jsem velmi zklamaná, že úprava životního stylu vedla ke zhoršení mého stavu, nevím, co mám dělat a co mě čeká. Dana věk: 56 letvýška: 172 cmváha: 90 kg EDIT: zánět slinivky jsem prodělala 4.9.22, strávila jsem 8 dní na kapačkách a 12 hodin zažívala kruté neutuchající bolesti v pravém podžebří. Musela jsem si zavolat záchranku. Krevní testy potvrdily akutní zánět slinivky. V nemocnici jsem zhubla 1kg. Předtím jsem zhubla 6 kg na liraglutidu, který jsem brala jako podporu hubnutí. Diabetes jsem před záchvatem neměla, moje hodnoty se držely kolem 4,5. Zvýšily se v nemocnici na 12, při kontrole 24.10.poklesly na 5,9 a podle krevních testů už jinak byla biochemie v pořádku. Pokračovala jsem dietě, kterou jsem držela od června, ale ubrala tuky (50g) a sacharidy (170g) a přidala bílkoviny (90g), protože vyšetření ukázalo nedostatek bílkovin. Zhubla jsem dalších 7kg. Výsledkem je zhoršení stavu k 6.1. - cukr 7,8. Dietu beru velmi vážně, potraviny odvažuju, ráda bych zhubla ještě alespoň 10 kg. Chuť k jídlu mi nechybí, zhubnout mi dalo velkou práci. Proto jsem tak zklamaná. Podotýkám, že játra ztučnělá mám a také tady jsem si od zhubnutí slibovala alespoň udržení hodnot jaterních testů. Žlučník mi byl odoperován v roce 2015. Zajímalo by mě, jaké mám možnosti, co ještě můžu pro sebe udělat, a proč se mi nedaří situaci zlepšit.
  věk: 56 let výška: 172 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milá Dano, po přečtení dodatečných informací, které jste nám poslala, mohu doplnit svoje úvahy a napsat vám svůj názor. I tak ale nemohu váš zdravotní stav znát přesně. Budu se snažit dát vám doporučení, které by vás nemělo nijak poškodit, i kdyby se situace vyvíjela jinak, než se mi to nyní podle vašich informací jeví.

  Shrnu nejprve poznatky z vašich údajů:

  • Vy jste donedávna neměla diabetes, respektive nebyl vám dosud zjištěn. Nicméně pro nadváhu jste začala užívat lék liraglutid, pravděpodobně pod názvem Saxenda, což je přípravek liraglutidu určený k podpoře hubnutí. Tento lék si pro indikaci hubnutí musí zájemce hradit sám.

  • Liraglutid je tzv. analog lidského hormonu zvaného glukagon-like peptid 1 (tzv. GLP-1). Tato látka mění pohyblivost zažívacího ústrojí, podporuje sekreci inzulínu a zlepšuje jeho účinnost a díky svému působení jednak přímo na zažívací ústrojí, ale také i v mozku, kde navozuje větší pocit sytosti po jídle, a tím tlumí chuť k jídlu. Někdy dokonce navozuje mírnou nevolnost po jídle, což lidé s nadváhou ale často oceňují, protože potom jedí méně. Kromě tohoto pocitu nevolnosti má liraglutid celkem málo nežádoucích účinků. Někteří pacienti po něm ale zvracejí, zvláště když začínají vyšší dávkou. Málokdy je však nevolnost důvodem k přerušení léčby, udává se okolo 10 % případů. Velmi vzácným, zato však závažným vedlejším účinkem, je zánět slinivky břišní (pankreatitida). Proto se tento lék zpravidla nedává osobám, které zánět slinivky již v minulosti prodělali.

  • Vy jste měla dost výraznou nadváhu. Ta bývá spojena s tzv. inzulínovou rezistencí a představuje rizikový faktor pro vznik diabetu 2. typu. Bývá provázena ztukovatěním jater a většinou také se ztukovatěním slinivky břišní, což snižuje její výkonnost. Při zhubnutí se často citlivost na inzulín zlepšuje a ztučnění, jak jater, tak slinivky ustupuje. Je to ale proces pomalý, může trvat řadu měsíců.

  • Je dost možné, že váš případ zánětu slinivky břišní byl vyvolán podáváním liraglutidu, i když se na tom mohly podílet i jiné faktory, jako je sama obezita, kameny ve žlučových cestách (i po odstranění žlučníku) či nějaká vloha k zánětu slinivky, mezi něž např. patří vysoká hladina krevních tuků nebo vysoká hladina vápníku. Existují také vrozené poruchy, které riziko vzniku zánětu slinivky zvyšují, ty jsou ale vzácné. Mezi časté faktory patří alkohol, riziko také zvyšují některé léky, např. glukokortikoidy (často používané v léčbě kloubních obtíží, ať již ve formě tablet, či injekcí do kloubů). Vy udáváte silnou artrózu, tak je možné, že jste takto i byla léčena.

  • Zánět slinivky může mít těžký průběh a někdy může vést k poruše funkce slinivky. To se může týkat i postižení Langerhansových ostrůvků, které produkují ve slinivce inzulín.

  • Nyní jste částečně zhubla, ale chtěla byste ještě zhubnout více. Přitom vám ale glykémie v poslední době spíše stoupla, i když se zatím nejedná o vysoké hodnoty. „Jaterní testy“ máte dosud zvýšené a domníváte se tedy, že ztukovatění jater přetrvává. Přitom nadále držíte redukční dietu.

  Co bych vám nyní doporučoval:

  1. Nedoporučuji vracet se znovu k léčbě žádným přípravkem typu GLP-1 analoga, který obsahuje účinnou látku, jako jsou liraglutid, semaglutid a dulaglutid.
  2. Držte nadále dietu s omezením tuků a sacharidů. Pokud to dokážete, věřím, že dále ještě zhubnete. To pomůže jednak bránit rozvoji diabetu, ale postupně se zlepší i „jaterní testy“, krevní tuky a ustoupí ztučnění jater a slinivky. Chce to ale vytrvalost, nečekejte rychlý zázrak. Úspěchem bude, když během jednoho roku zhubnete o 5 kg.
  3. Na základě vyšetření jater, např. ultrazvukem, se ujistěte, že nemáte přítomné další žlučové kameny a že nedochází i po odstranění žlučníku k stáze žluči. To je důležité pro prevenci opakování zánětu slinivky. Nepijte alkohol, nebo jen zcela minimálně, snažte se vyhnout glukokortikoidům při léčbě artrózy (včetně obstřiků).
  4. Jak bude dále probíhat vaše porucha glukózové tolerance, to nedokážu předvídat. Nicméně vhodná dieta s pokud možno dostatkem pohybu (navzdory kloubním potížím) je nejlepší prevence. Snažte se najít pro vás vhodný a spíše příjemný způsob fyzické zátěže, jako např. plavání, jízda na kole apod. Může se ale stát, že budete potřebovat nějaký další lék, např. metformin, který zlepšuje působení inzulínu, případně jiný typ tablet. Pokud by vaše slinivka opravdu byla postižená a vedlo to i k poruše sekrece inzulínu, mohla byste později potřebovat malé dávky tohoto přirozeného a bezpečného hormonu.
  5. Mějte trpělivost. Obezitu jste si nastřádala nejspíš během mnoha let, tak se nedivte, že ustupuje tak pomalu. Hlavní je, že ustupuje. Navíc, zánět slinivky je závažné onemocnění. Rekonvalescence může trvat dost dlouho. Budete-li ale zdravě a málo jíst a pokud možno dostatečně se pohybovat, uděláte pro svoje zdraví hodně a postupně se to projeví, uvidíte. Moc vám doporučuji spolupráci s nutričním terapeutem. Pomůže vám odhalit chyby v dietě a posílí vaši motivaci.

  Držte se!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

436 dotazů

 • Dotaz

  Prosím o radu, mám ranní hostinu okolo 11-12, píchám si noční inzulin a denní před hlavním jídlem, večeřím okolo 18.hodiny dle rámcového jídelníčku a večer okolo osmé už jen bílý jogurt s ovocem a nebo něco lehkého, , během dne mám již hodnoty v pořádku, 6-8. Mám předepsanou dietu na 200g sacharidů, kterou vcelku dodržují. Děkuji za odpověď. Jana
  věk: 58 let výška: 160 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Milá Jano, vzhledem k tomu, že máte dost výraznou nadváhu, tak bych vyšší glykémie ráno řešil především omezením kalorického příjmu a množství sacharidů v dietě. Pak teprve bych přistupoval ke zvýšení dávky nočního inzulínu. Pro jeho dávkování je základním ukazatelem právě hodnota glykémie ráno. Noční inzulín by měl potlačit novotvorbu glukózy v těle ze zásobních látek, zejména z jaterního glykogenu. Ta jinak přirozeně stoupá právě brzy ráno, ale u zdravého člověka to vyrovná větší sekrece inzulínu. Na druhé straně je ovšem nutné zabránit nočním hypoglykémiím. Záleží také na typu nočního inzulínu. Např. Lantus působí maximálně asi za 8-12 hod. po podání a hodí se dobře k úpravě ranních glykémií. Tresiba a částečně Toujeo působí déle a pomaleji, a tak kromě ranní glykémie je při jejich dávkování vhodné přihlížet také k dalším hodnotám na lačno během dne, tedy např. před obědem či před večeří.

  Mějte také na paměti, že i bílý jogurt obsahuje cukr (mléčný), a to asi 4 – 5 %. A ovoce samozřejmě také. Máte-li tedy večer glykémii mírně vyšší, tak po takového druhé večeři vám hodnoty dále stoupnou a může se to držet až do rána. 200 g sacharidů je s ohledem na vaši postavu a věk poměrně dost, a to ještě člověk spíš má tendenci vypočítané množství sacharidů v dietě zaokrouhlovat směrem dolů. Co tedy navrhuji:

  Omezte svoje „druhé večeře“. Pokud to nebude stačit, lehce zvyšte dávku nočního inzulínu tak, abyste ráno mívala glykémii mezi 5 – 7 mmol/l, a to bez nočních hypoglykémií. A pokud se svých druhých večeří nebudete chtít vzdát, tak byste si před nimi měla dát alespoň velmi malou dávku rychle působícího inzulínu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám Ozempic od června 1923. Začínal jsem dávkou 0,25 mg. po dobu 3 měsíců. Po následující kontrole u diabetika mi bylo nabídnuto dávkování 0,5 mg opět na 3 měsíce. Po další kontrole u diabetologa mi bylo nabídnuto dávkování 1mg. Pro upřesnění ae mi zlepšila hodnota hladiny z 64 na 52 . Váha mi jde také postupně dolů. Po dlouhé době jsem se přes vánoce udržel pod 100kg. Maxima byla 94 kg. Pohybu v současné době moc nemám. Jedno koleno mám vyměněné v říjnu 1921 a druhé mi budou měnit letos v dubnu. Teď proč vlastně píši. Může to být shoda náhod, ale připadá mi, že od navýšeni dávky na 1 mg mi začali potíže s rýmou. Mám stále víceméně ucpanou nosní dírku a nemohu se toho zbavit. K tomu se mi pak přidávají stavy úzkostí, snad z pocitu že nemohu pořadně dýchat a jakoby se dodýchat. Od léta 1922 jsem bral prášky na prostatu a to Tamsulosin HCI Mylan 0,4 mg. Po poradě s panem doktorem z urologie mi byly změněny na Silodosin Recordati 8 mg. Musel jsem je vysadit po dohodě s urologem, protože mi začali po navýšeni Ozempicu ty stavy s úzkostí a s rýmou. U léků na prostatu je v příbalových letácích jako možný nežádoucí účinek právě udán zánět nosohltanu. I přes vysazení těchto léků se mi přicpaná nosní dírka o moc nezlepšila. Jinak nekýchám a z nosu mi takzvaně neteče. Ještě doplním seznam léků. STADAMET 1000mg TBL FLM 60 1-0-1 LEVEMIR FLEXPEN 100U/ML INJ SOL 5x3 ML 0-0-0-13 TRIPLIXAM 10MG/2; 5MG/5MG TBL FLM 30 1-0-0 NOVAPIO 15 MG TBL NOB 30. 1-0-0 CORVAPRO 10 MG TBL FLM 30 1-0-0 Velice děkuji za odpověď. Přeji hezký den Milan
  věk: 62 let výška: 177 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Vážený pane Milane, přeji dobrý den,

  popisujete dva nežádoucí účinky, které by podle Vašeho názoru mohl vyvolat lék Ozempic, jedná se o úzkost a pocit ucpaného nosu. Tyto nežádoucí účinky nejsou uvedeny mezi nežádoucími účinku léku v příbalové informaci. I když úzkost uvedena je, ale jako jeden z průvodních příznaků hypoglykemické příhody. Díval jsem se proto do databáze nežádoucích účinků amerického Úřadu pro léky a potraviny (FDA). Tam se mi oba nežádoucí účinky podařilo dohledat, i když jejich výskyt je nesmírně vzácný (méně než 0,01 %). Díval jsem se proto, zda pacienti uvedení v databázi neužívali také jiné léky, které mohou úzkost nebo pocit ucpaného nosu vyvolat. Zjistil jsem, že téměř všichni, i když několik z nich neužívalo žádné jiné léky. Platí proto, že tamsulosin a silodosin které tyto nežádoucí účinky vyvolávají až u 10 % pacientů, jsou patrně prvotní příčinou. Je docela možné, že pocit ucpanéhoé nosu jste pozoroval v souvislosti s podávání léků na prostatu a tento nežádoucí účinek nyní přetrává, protože zcela ojediněle jej patrně může vyvolat i lék Ozempic. Pokud jsou pro Vás tyto nežádoucí účinky alespoň trochu akceptovatelné, je dobré zachovat podávání léku Ozampic, protože je jeho podávání spojeno s významným snížením mnoha rizik. Samozřejmě lze vyzkoušet snížení dávky na 0,5 mg, zda nežádoucí účinky nezmizí, i když bych poté znovu zkusil dávku zvýšit na 1 mg.

  Ještě si dovolím poznámku na závěr. Úzkost má jako nežádoucí účinek uváděnou přípravek Triplixam. Je docela možné, že podáváním léku Ozempik došlo ke snížení Vaší váhy a nynější dávka přípravku Triplixam je již pro Vás vysoká (i když si to na první pohled nemyslím). Setkávám se však s tím, že snížení tělesného hmotnosti při terapii semaglutidem vede k potřebě snížit dávky některých léků. Přiznivý efekt léku = zhubnutí, tak paradoxně může vyvolat nežádoucí účinky jiných léků.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Je mi 75 let, 88 kg, kazdy den chodim v prumeru 7 km rychlejší chůzí, ranni glykemie od 6.7 do 7.6 mmol/l. Dve hodiny po jídle od 6.5 do 8.4 mmol/l , glykovaný hemoglobin nekolikrat změřený od 44 do 47. Kdyz ujdu 3 km po jídle mám hodnoty od 4 do 5.7 mmol/l. Užívám jeden Glukophage XR1000 večer. Od začátku užívání trpím ranními průjmy. Je nutno kompenzovat tabletami více? Bylo by dobré ještě snížit hmotnost? Děkuji za odpověď.
  věk: 76 let výška: 181 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  dobrý den

  v první řadě přijměte velkou pochvalu za to, jak se vzorně o sebe staráte. Pravidelný pohyb, uspokojivá hmotnost, ideální glykémie. Určitě není třeba zvyšovat dávky Glucophage. Naopak, pokud trpíte průjmy, je možné zkusit dávku snížit např na 750 mg nebo 500 mg 1x denně. Tedy na takovou dávku, která průjmy nevyvolává. Pokud by došlo ke zvýšení glykémie, je možné použít jiné léky, které rovněž vedou k udržení optimální glykémie, ale bez vlivu na zažívací systém, tedy bez průjmů. To je ale již potřeba probrat s diabetologem, který Vám léky předepisuje.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám cukrovku dvacet let, ještě do doby před půl rokem jsem užívala po celou dobu Janumet 50 mg/1000mg 1-0-1 a Diaprel 30 mg 1-0-0. na lačno jsem měla 5,5 - 6,5 hodn., po obědě 8-10, po večeři 4,5-6.Vyskytla se u mě častá hypoglykemie, z toho ztráta paměti a odvoz RZ do nemocnice. Po této příhodě mě lékařka předepsala lék Novarep 0,5 mg, posléze Novarep 1 mg 1-1-1 a Gluphofage 500mg 0-0-1,i když jsem nezměnila způsob stravování, mám hodnoty na lačno 8,5-9, po obědě 15-16 a po večeři 15-19. Je to tak správné , dříve jsem tak vysoký cukr neměla. Děkuji za Váš názor a radu, může to být tou změnou léků? Hana
  věk: 77 let výška: 162 cm váha: 68 kg

  Odpověď

  Milá Hano, přípravky Glucophage a Janumet zpravidla nepůsobí hypoglykémie, ale mohou usnadňovat jejich vznik při používání jiných léků, které hypoglykémii způsobit mohou. Mezi takové patří přípravek Diaprel. Ten totiž na rozdíl od předchozích vysloveně stimuluje sekreci vašeho vlastního inzulínu. Má poměrně dlouhou dobu působení a hypoglykémie může vzniknout třeba když zapomenete na jídlo, více se pohybujete, nebo dokonce vlivem používání nějakých dalších léků, které zvyšují hladiny tohoto léku v krvi (vlivem vytěsnění z krevních bílkovin), což mohou způsobit např. některé léky používané proti bolesti či teplotě.

  Paní doktorka vám proto správně tento lék raději vysadila. Dala vám místo něj Novarep, což je ovšem lék působící podobným způsobem. Také stimuluje sekreci inzulínu, ale na rozdíl od Diaprelu má jen krátkou dobu působení. Bere se tedy vysloveně před jídly, aby podpořil uvolnění inzulínu a pokud možno potom dále již neúčinkoval.

  Zároveň vám ale výrazně snížila dávku léku metformin (v přípravku Janumet jste užívala 2x 1000 mg a nyní v přípravku Glucophage užíváte jen 500 mg metforminu 1x denně. Také vám ubyla další součást Janumetu, což je mírně působící lék sitagliptin.

  Já vám nyní navrhuji:

  1. Omezte příjem sacharidů v dietě. Měla by vám stačit 150 g denně celkem.

  2. Přípravek Glucophage užívejte minimálně v dávce 2x 500 mg, ale mohla byste klidně i 2x 850 mg.

  3. Pokračujte s lékem Novarep. Berte jej krátce před jídlem. Pokus byste nejedla, tak jej neberte. Mějte na paměti, že tento lék může způsobit hypoglykémii, a proto ne sice malý, ale přece jen nějaký příjem sacharidů je po něm nutný. Na vycházky si vždy pro jistotu berte s sebou nějaký rychle působící cukr.

  V dalším průběhu uvidíte. Je možné léky dále měnit či přidat další. Dieta je ale základem. Vás ale chválím, že jste štíhlá.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dlouho užívám NovoRapid PumpCart, poslední dobou okolo vpichu zarudnutí (#1cm). Po čase se ještě zvětší (#2cm) a trochu zduří. Samotná samolepka je bez reakce i po 5ti dnech. Defekt mizí asi za čtrnáct (+) dni. Prosím o radu čím NovoRapid nahradit. Jirka
  věk: 65 let výška: 185 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Jirko, čas od času se ukáže, že někteří pacienti mají určitou reakci v místě vpichu inzulínu. Může jít o lokální podráždění nějakou chemickou součástí inzulínového přípravku, výjimečně jde o reakci na samotný inzulín. Potom se vyplatí zkusit jiný inzulínové přípravek.

  Na druhé straně, u uživatelů inzulínových pump se vyskytuje poměrně často reakce, kterou vy popisujete, v místě vpichu kanyly. Někteří špatně reagují na adhezní lepivou vrstvu okolo kanyly, ale to vy vylučujete. Druhou nejčastější příčinou je počínající infekce v místě vpichu. Proto dříve než se odhodláte k výměně inzulínového přípravku, ověřte, že kanyly používáte správným způsobem.

  Kanyly představují cizí těleso zavedené do podkoží. Infekce pocházející z povrchu kůže, může vzniknout různě rychle u různých osob. Jak jistě víte, místo vpichu je vhodné před vpichem kanyly desinfikovat. Kanyla je určena k užívání po dobu 2 a maximálně 3 dnů. Při delším použití jsou místní reakce časté, rovněž správné vstřebávání inzulínu již není zaručeno. Vy píšete dokonce o 5 dnech. To je vysloveně špatně.

  Zkuste tedy nejprve zkrátit dobu používání kanyly na 2 dny. Teprve budete-li reakci pozorovat i potom, uvažujte o výměně inzulínu. Zásobníky Pumpcart jsou již přeplněné. Mohl byste tedy používat nepřeplněné zásobníky a dávat si tam jiný typu rychle působícího inzulínu, s výjimkou inzulínu Novorapid, nepoť ten je stejný s inzulínem v náplních Pumpcart.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 26 týdnu jsem byla na těhotenské cukrovce. Hodnoty na lačno 4,9 po 11,08 -9,62. Dostala jsem glukometr a měřím si ráno na lačno mám mezi 4-4,6, 2hodiny po snídani 4-4,8 a 2 hodiny po obědě a po večeři jsou hodnoty také mezi 4-4,8. Je vše v pořådku nebo se mám obávat. Jídlo jsem trošku upravila, ale trošku sladkého si taky dám. Děkuji
  věk: 43 let výška: 172 cm váha: 90 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  Vaše hodnoty glykémie (hladiny cukru v krvi) jsou v pořádku. Cílové hodnoty nalačno jsou do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Sladké byste ale neměla, může zvýšit hladinu cukru v krvi a vy to nemusíte na glukometru zachytit. Měla byste dodržovat diabetickou dietu pro těhotné - tzn. vynechat vše co obsahuje cukr (sladkosti, sladké nápoje, dochucovadla, fast food apod). A naučit se počítat sacharidy. Doporučujeme max. 200 g sacharidů/den rozdělené do 5-6 porcí. Podrobnější doporučení najdete na Dieta | cukrovka

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, byla mi diagnostikovana tehotenska cukrovka. Krome klasickeho glukometru iDia, ktery jsem dostala v diabetologicke poradne jsem si poridila CGM Dexcom. Chapu, ze mereni glukometru a senzoru Dexcom se lisi (zatim jen z provadenych mereni zhruba 0.2 mmol/l). Dieta zatim dostacuje (nyni ji mam druhy tyden), ale chtela jsem prave vedet, jak se hodnoty glukozy pohybuji behem dne, zda treba vecerni prochazky mi vice pomahaji pro snizeni glukozy pred veceri resp. po atd. Nyni se snazim dohledat i jake hodnoty jsou celkove ohrozujici pro dite, napr. v noci, ci behem dne, kdyz je nejaky vykyv po jidle. Bohuzel jsem nic nenasla. Muzu Vas tedy pozadat o nejake informace v tomto smeru. Zaroven, ac je Dexcom nezavadny v tehotenstvi, doporucujete jej? a mohu zapisovat hodnoty z Dexcom pristroje, tzn. nemusim napr tak casto provadet vpich pres glukometr i kdyz hodnoty jsou s odchylkou? Predem dekuji za odpovedi.
  výška: 176 cm váha: 87 kg těhotenství: 29. týden

  Odpověď

  Dobrý den, glukozový senzor Dexcom je v těhotenství bezpečný a dokonce je jeho použití pro ženy s diabetem 1. typu v těhotenství doporučované. Z veřejného pojištění je však hrazen pouze pro ženy s diabetem 1. typu. U žen s těhotenskou cukrovkou není jeho používání nutné, protože u těchto pacientek jsou glykémie většinou jen mírně vyšší a tolik nekolísají, postačí měření na glukometru.  Cílové hodnoty glykémie v těhotenství jsou v rozpětí 3,5-7,8 mmol/l. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem těhotná 9tt, a bohužel mám vysoké ranní glykemie. Kolem 6.7 až 7.2. Píchám tresiba 10j večer kolem 22h, přes den Fiasp 4-3-3. Jak snížit ranní glykemie pomůže například večerní procházka? Inzulín zjevně nestačí. Děkuji Eva
  věk: 39 let výška: 150 cm váha: 85 kg těhotenství: 9. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud nestačí dieta a pravidelný režim, musí se ranní glykémie snížit přidáním večerní dávky inzulínu (Tresiba).  Dávky se zvyšují postupně o cca 1-2 jednotky. Pokud se léčíte s DM 2. typu, je možno také přidat tabletky metforminu. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz. Na 13tt mi při odběru krve byla zjištěna těhotenská cukrovka. Hodnota 5,3. Od té doby docházím do dia poradny, doma si hodnoty měřím a zatím žádná potravina a ani množství jídla mi hodnoty nezvedla nad požadovanou hranici v těhotenství. Minulý týden odběr krve a vše ok. Měřit mám dál. Můžu teda jíst dál, jak jsem jedla? Dopřeji si i kakao, štrůdl a o svátcích jsem měla i cukroví. Nejím toho hodně,ale sladké si dám. A vše je stále ok. Je možné, že ta hodnota 5,3 mohla být něčím zkreslená? Byla jsem nemocná. Děkuji Vám za odpověď.
  věk: 37 let výška: 165 cm váha: 69 kg těhotenství: 22. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  při prvním vyšetření měla být hodnota glykémie nalačno stanovena 2x. Vy uvádíte pouze 1 hodnotu. Ranní glykémie může být také ovlivněna nemocí, jak uvádíte. Domluvte se s Vaším lékařem, jestli by Vás znovu nepřetestoval. 

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dnes jsem byla na OGTT testu s těmito výsledky - nalačno 4,80, po hodině 7,60 a po 2 hodinách 8,50. U poslední hodnoty je napsáno, že je to přesně na hranici a je zvýrazněno gestacni DM. Můj lékař má teď dovolenou a kontrolu mám až začátkem února. Znamená to, že mě budou považovat za diabetičku? Budu muset dodržovat speciální dietu nebo omezení? Dekuji za odpověď
  věk: 30 let výška: 166 cm váha: 75 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  ano, výsledky OGTT máte pozitivní a byla u Vás diagnostikována těhotenská cukrovka. Váš lékař Vás odešle na diabetologii (nemohl by Vás zástup/sestřička odeslat již dříve? Zkuste se zeptat. Věřím, že by Vás na diabetologii vzali i bez žádanky, stačí ukázat výsledky OGTT). Do té doby než se dostanete na diabetologii, začněte dodržovat dietu. Podrobněji viz. Těhotenská cukrovka | cukrovka

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

127 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den...Před měsícem mi byla diagnostikována cukrovka...Jeden týden 10,6 o týden později 9,1...Bývám unavený a cítím takové vnitřní jakoby chvění...Začal jsem s dietou...Pomůže mi to?
  věk: 46 let výška: 178 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  hodnoty cukru kolem 10 mmol/l jsou zvýšené, ale nikoliv dramaticky. Většina pacientů při těchto číslech necítí nic. Každý jsme ale jinak citlivý na vzestup či pokles krevního cukru, proto můžete pociťovat dyskomfort (chvění, únavu). Snažte se dodržovat dobře dietu a především pohyb. Pohybem mám na mysli alespoň 3x týdně 60 minut ostřejší chůze. Máte značnou nadváhu a to je zřejmě jednou z hlavních příčin Vašich potíží. Odhaduji, že váhový pokles kolem 10-15kg výrazně vylepší hodnoty glykémie a budete se cítit mnohem lépe. Cukrovka je někdy nevyzpytatelná, může se rovněž stát, že dieta nebude stačit. Pokud po půl roce Vašeho snažení bude stále cukr kolem 9-10 mmol/l, tak Vám bude lékař doporučovat léky.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Po úrazu méně pohybu, zčervenalý prsty malíček fialový u nohou jak dále? Iva
  věk: 77 let výška: 166 cm váha: 97 kg

  Odpověď

  Milá Ivo, prsty na noze a vůbec celá noha pod kotníkem jsou slabé místo všech osob s dlouho trvajícím diabetem. Správně by měl lékař kontrolovat nohy u všech svých rizikových pacientů při každé návštěvě. Z vašeho stručného popisu sice není jasné, zda se skutečně jedná jen o tmavší zbarvení díky pomalejšímu prokrvení, nebo o rozvíjející se poruchu, která by mohla skončit nehojícím se defektem. Proto vám doporučuji v co nejkratší době navštívit svého praktického lékaře, nebo konzultovat svého diabetologa a po jeho doporučení hned navštívit podiatrickou ambulanci, kde se speciálně zabývají „nohami“.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, neustále mi není dobře, sucho v ustech tres ,motani hlavy. Měřila jsem si cukr, ráno 10 po 2 hodinách 5.8. Druhý den ráno 8 . Zatím nemám výsledky odběrů. Může to znacit cukrovku? Děkuji vše na lačno ráno. Lada
  věk: 57 let výška: 166 cm váha: 57 kg

  Odpověď

  Milá Lado, příčin vašich obtíží může být hodně. Určitě by stálo za to měřit si také krevní tlak. Nepříjemné pocity může vyvolat zejména nízký krevní tlak, ale klidně i vysoký.

  Podle měření hladiny krevního cukru máte skutečně přinejmenším poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. To by se musela otestovat za standardních podmínek na lačno, případně provést glykemickou křivku. Na druhé straně vaše hodnoty nejsou vysoké na tolik, aby vyvolávaly nějaké nepříjemné pocity.

  Určitě byste se měla nechat vyšetřit obvodním lékařem, aby se vyloučilo nějaké probíhající onemocnění. Na zvýšené glykémie byste asi měla začít držet dietu, i když nemáte nadváhu. Pokud by se glykémie neupravily, mohla byste potřebovat i nějako léčbu tabletami. Lépe vám odpovědět nemohu, je nutné podrobnější vyšetření.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kamarádovi se rozvíjí dia noha, od OL biseptol a anopyrin a má lokálně aplikovat drcené živočišné uhlí s betadinou. Mně se vývoj nelíbí, prosím o návrh dalšího postupu! CRP 40, glykemie dlouhodobě 7, já na PAD. To černé není ještě gangréna!! To je to uhlí… otok je až ke kotníku… Jiří
  věk: 61 let váha: 108 kg

  Odpověď

  Milý Jiří, já to z fotografie neposoudím dostatečně, zvlášť, když je tam to zbarvení snad od živočišného uhlí. Na nehtech je asi mykóza, zarudnutí palce a šíření na kotník odpovídá počínající flegmóně (šířící se bakteriální zánět). Váš přítel by měl být co nejdříve vyšetřen na podiatrické ambulanci (specializovaná ambulance pro léčbu diabetické nohy). Měl by jej vidět alespoň chirurg. Mělo by se provést RTG nohy k vyloučení osteomyelitidy palce (zánět kostní dřeně) a výhledově (ale brzy) i cévní vyšetření.

  Podle mého názoru je potřeba podávat antibiotikum ve větší dávce, dost možná do žíly. Běžně dávkovaný Biseptol asi nebude stačit. Nepoznám, zda nedochází u nehtu ke hromadění hnisu - pokud ano, měl by to chirurg ošetřit. Místní léčba asi žádný efekt mít nebude, použití živočišného uhlí nechápu vůbec. Noha by měla být v klidu, pokud možno by pacient neměl na nohu došlapovat, respektive by neměl chodit vůbec. CRP sice není příliš vysoké, ale to ještě nevylučuje možnost rychlého šíření infekce. Pokud by se nález zhoršoval (zvětšování zarudnutí v okolí), bude nutná hospitalizace k místnímu ošetření chirurgem a podávání antibiotik do žíly. Dále bude nutné vyšetřit tepny na noze, zatím asi ultrazvukem, ale později bude asi vhodná arteriografie. O tom ale rozhodne chirurg, respektive lékař v podiatrické ambulanci.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám nesnesitelné bolesti až křeče v pravém lýtku.Beru od lékaře prášky proti bolesti,ale nic nepomáhá.V noci nemohu spát a přes den totéž.... Marta
  věk: 78 let výška: 163 cm váha: 89 kg

  Odpověď

  Milá Marto, vaši nohu by měl především vyšetřit lékař. To proto, že jednostranné postižení může svědčit např. pro žilní trombózu nebo postižení tepen. Teprve potom bych zkoušel léky působící proti křečím, např. hořčík, vápník či případně nějaký benzodiazepin. Po vyloučení nějakého postižení cév v lýtku by vás pak měl vidět také neurolog.

  Jinak doporučuji svaly jemně procvičovat na jemně protahovat.

   

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den, mohu se zeptat na kolik proužků na měření glykemie má nárok 80leta babička, když se 3x denně měří a picha si inzulín? Děkuji za odpověď
  věk: 81 let výška: 159 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  počet hrazených proužků je u dospělých dán hlavně terapií diabetu (jejím typem). Případně počtem aplikací inzulinu denně. 

  1. Při léčbě perorálními antidiabetiky (jenom prášky) je hrazeno 100 proužků na rok.

  2. Při léčbě inzulinem  (1-2x aplikace denně ) nebo léčbě injekčními neinzulinovými antidiabetiky (léky na cukrovku píchané, které nejsou inzulin), je hrazeno 400 proužků na rok.

  400 proužků je hrazeno i v případně pacientů s hypoglykémiemi, kteří nemají diabetes mellitus a mají jako příčinu hypoglykémie např. inzulinom, dialýzu, postprandiální hypoglykémie.

  3. U pacientů na intenzifikovaném inzulinovém režimu (aplikaci inzulinu 3 a vícekrát denně nebo terapii inzulinovou pumpou) je hrazeno 1500 proužků na rok.

  4. Specifickou skupinu tvoří pacientky s diabetes mellitus, které jsou těhotné, a pacienti s hypoglykémiemi při kongenitálním hyperinzulinismu nebo jiné dědičné metabolické poruše. To je ale hodně specifická kapitola, která se k Vaší babičce nevztahuje.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  proc mi ukazuji spatně senzory, libree ukazuje treba z krve 18 cukr a ze senzoru mam 13.5 cukr pak jindy zase ukazuje senzor 15.5 a z krve mam 12 cukr jindy mam cukr ze senzoru 6.0 a z krve ve stejnou dobu mam 3.0 a jak se mam podle toho ridit, kdyz my to ukazuje porad takhle divne a jak si mam pichat inzulin na neco, co nemam, kdyz ukazuje smyslene hodnoty, ze uz se bojim jist a pichat si inzulin. tak nejim skoro nic hlavne kvuli tomu ze nevim kolik mam cukr a prikupovat si porad prouzky, i kdyz mam senzor, tak mi to leze do penez. musim se stejne merit aspon 8 krat denne, tak uz dokupuji porad prouzky k tomu senzoru, ze ukazuje divne porad nebo jím bez inzulinu, jak se toho bojim a mam vysoke moc a ted nejim skoro nic jsem z toho obsvi proc to ukazuje divne a ka si pak nemuzu picunou protoze nevim kolik mam dekuji standa

  věk: 28 let výška: 170 cm váha: 62 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  samozřejmě nikdy nelze vyloučit, že u Vás měří senzor nebo glukometr špatně, ale je nutné si uvědomit několik základních faktů.

  Glukometr stanovuje glykémii = hladinu cukru v krvi -  u běžných glukometrů z kapilární krve na konečcích prstů. Senzor freestyle Libre, ale i senzory kontinuální monitorace stanovují hladinu glukózy v intersticiální tekutině = mezibuněčná tekutině (NE v krvi). Hladina glukózy v této tekutině reaguje na změny hladiny cukru v krvi s určitým zpožděním. Toto zpoždění může být někdy i 15-30 minut. Pokud máte zrovna hladinu cukru vyrovnanou, tak by rozdíly mezi čísly na glukometru a na senzoru neměly být tak výrazné. (Samozřejmě i zde hraje roli přesnost měření přístrojů -  např. glukometry mají povolenou odchylku měření ± 15% a ani Freestyle Libre není stoprocentně přesný.)

  Pokud měříte hladiny cukru při stoupání nebo klesání, hlavně pokud je prudké, mohou být, rozdíly mezi hodnotami z krve a na Freestyle Libre poměrně výrazné a to právě díky zpoždění změn hladin glukózy v mezibuněčné tekutině oproti krvi.

  Tento obrázek je pro lepší pochopení

  • Pokud hladina cukru výrazně stoupá -  na glukometru již můžete změřit např. 15,0 mmol/mol. Protože, ale hodnota na Freestyle Libre má zpoždění o 15-30 minut, bude senzor při prudkém stoupání ukazovat např. zatím 12 mmol/l.
  • Naopak pokud glykémie prudce klesá -  reálná hladina cukru v krvi může být už např. 11,5 mmol/l, ale senzor ještě ukazuje 13,6 mmol/l.
  • V okamžiku stabilní hodnoty glykémií jsou poté hodnoty na glukometru a senzoru hodně podobné.
  • Senzor nakonec nízkou nebo vysokou hodnotu ukáže, jen to bude např. o 15-30 minut později.

  Teď se někdo může zeptat. A má cenu vůbec senzory využívat. Senzory nám relativně hezky ukazují vývoje glykémie, je možné se z nich naučit, jak na co tělo reaguje (jak na jídlo, inzulin, tak i pohyb nebo třeba stres). Hodnota při prudkém stoupání nebo klesání nemusí být přesná, ale právě v těchto situacích je možné využívat tzv. trendové šipky, které za tímto účelem mají prakticky všechny typy oficiálně schválených senzorů na měření hladiny glukózy. Trendová šipka u Freestyle Libre má 5 směrů (viz níže)  a ukazuje zda je glykémie v okamžiku Vašeho snímání přibližně stabilní, klesá, stoupá, či prudce klesá, či stoupá.

  Díky tomu může diabetik odhadnout, zda hladina glykémie (hodnoty v krvi) bude reálně o něco vyšší, nižší nebo hodně podobná.

  Jak jsem říkala, nelze vyloučit špatnou funkci Vašeho senzoru nebo glukometru, ale pokud chcete porovnávat jejich funkci, je nutné toto srovnání provádět při rovné trendové šipce.

  Pokud by opravdu měření Freestyle Libre u Vás byla nepřesná, je nutné se dohodnout s Vaším ošetřujícím diabetologem na jiném typu monitorace. Případně přejít pouze na měření glukometrem (je však nutné ověřit správnou funkci samotného glukometru).

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Není to dotaz, pouze doporučení.

  Již několik let používám krytí z Ameriky - lze objednat na amazon.com - free style libre do vyhledávače, není to tak drahé, jak by se mohlo zdát, zpravidla firma Simpatch, absolutně dobrá zkušenost, vydrží i celých 14 dnů, přes denní sprchování nebo koupání. Obrovský výběr, který u nás bohužel není. mohu podat bližší info vladstar@seznam.cz. Vladimír

  věk: 63 let výška: 168 cm váha: 84 kg

  Odpověď

  Poznámka redakce:

  Děkujeme Vladimíre za podnětné doporučení. Odkaz jsme si prohlédli a můžeme také doporučit:

  (odpovídá redakce, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné zamoupit davkovavci pumpu pro dia betika 2 stupně,?
  věk: 67 let výška: 170 cm váha: 76 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  předpokládám, že dotaz se vztahuje na inzulinové pumpy. Ve velmi výjimečných případech se podaří schválení terapie inzulinovou pumpou na úhradu pojišťovnou u pacienta s DM 2. typu - jde ale hodně specifické případy pacientů na intenzifikovaném inzulinovém režimu (aplikaci inzulinu 3 a vícekrát denně), kteří mají další obtíže, vedoucí k nutnosti této terapie. U většiny pacientů však nárok na úhradu pojišťovnou u pacienta s DM 2. typu není nebo není schválen. Zakoupení na úhradu pacientem je teoreticky možné. Ceny samotných inzulinových pump se pohybují přibližně mezi 80 000,- a 110 000,-. Jejich oficiální technická záruka je 4 roky, i když někdy vydrží fungovat déle (po 4 letech, ale již bez záruky). Je nutné si však uvědomit, že kromě pumpy jdou velké náklady do zásobníků a kanyl, které jsou k funkci pumpy zapotřebí. Kanyla by měla být měněna - při použití teflonových kanyl 1x za 3 dny, u kovových kanyl 1x za 2 dny. Zásobník je měněn buď s kanylou, nebo ve výjimečných případech po více dnech - zde záleží i na potřebné dávce inzulinu. Ceny kovových kanyl se pohybují přibližně kolem 160 korun/ za kus, teflonové kanyly mají hodně rozdílné ceny u jednotlivých firem + podle typu kanyly a zavaděče - mezi 190-300,- Kč. Nevylučuji určité odlišnosti cen u jiných firem, ale pumpy Ypsomed a Accu-check na tom budou velice podobně. Zásobníky jsou mezi 55-120 korunami za kus. Inzulinovou pumpu je možné teoreticky zakoupit na vlastní náklady, ale je nutné počítat nejen s částkou na samotnou pumpu, ale i s náklady na tzv. spotřební materiál (kanyly, zásobník), který je nutné kupovat po celou dobu funkce. Někdy je nutné dokoupit ještě jednorázově zavaděč na kanyly a další “maličkosti”. Pumpu stále musí předepsat diabetolog, tudíž i souhlasit s vhodností jejího užívání u pacienta.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den se chci zeptat mým senzory FreeStyle libre a prez ne lepším naplast sportovní tejpu a odlepuje se my rychle během 3 dnů se my odlepi a dělám 150 kliku sebe někdy víc jestli to muže bejt tím Nb jestli neznáte silnější naplast ze já už nevím jakou náplastí to mám přelepit my nevydrží dlouho ani jedna a senzor scény tak pokaždé odlepi během 3 Nb 4 dnů a nevím jak to mám dělat my chyby senzory na 2 měsíce proto ze se my už čtyři odlepily během tejdne děkuji nadchne Standa
  věk: 27 let výška: 178 cm váha: 64 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  bohužel při aktivitě dochází ke zvýšenému pocení a současně i ke zvýšenému pohybu svalů (s tím i pohybu kůže nad svaly), což může vést k časnému odlepování senzorů.

  Někteří pacient používají zmiňované tejpování, někteří si kupují speciální náplasti na senzory (např. průhledná náplast ), či používají sterilní krytí (např. tegaderm či hydrofilm). Při neprodyšném krytí je potřeba minimálně prostřihnout dírku nad otvorem v senzoru, který by neměl být neprodyšně překryt.

  V prodeji na internetu je možné nalézt i řadu dalších neoficiálních pomůcek určených k přichycení senzoru:

  Bohužel nedokážu říci nakolik jaká pomůcka funguje a můžu jen navrhnout jejich případné vyzkoušení.


  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Hezký den přeji. Moc prosím o radu. Byl mi diagnostikován prediabetes. Začal jsem dodržovat správný jídelníček a začal cvičit. Posilování jsem se věnoval už dříve. Cukr držím kolem 5,9 přes den (v průměru) Cvičení 3x týdně, začal jsem před 2 týdny. Prosím - dotaz se týká creatinu monohydratu. Procital jsem studie apod. a zda se byt v pořádku. I tak moc prosím o radu, zda je ok a nemůže negativně ovlivnit hodnoty cukru. 1x večer beru Glucophage 1000mg. Mockrát děkuji, budu moc vděčný za odpověď. Ať se jen daří. Zbyněk
  věk: 41 let výška: 183 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Milý Zbyňku, opravdu asi máte prediabetes, ze kterého může diabetes postupně vzniknout, pokud nebudete míň jíst a více se pohybovat. Dieta je základní věcí a pohyb je velmi vhodný, nejraději pravidelný, tedy denně alespoň 30 minut, ale případně i více (může jít třeba o kombinaci posilování a rychlé chůze).

  Osobně k užíváním kreatinu nemám velké zkušenosti, ale vím, že je to látka, která pomáhá intenzivním sportovcům rychleji nabírat svalovou hmotu, aniž by přinášela nějaké vážnější riziko. Takže v principu ano, můžete přiměřené dávky kreatinu užívat.

  Druhá otázka však je, proč vlastně. Podle toho, co uvádíte, cvičíte spíše ve střední či nižší intenzitě a máte velkou přirozenou rezervu věnovat se zdravému sportu. To vám spolu se zdravou výživou velmi pomůže nabírat svalovou hmotu přirozenějším způsobem a místo kreatinu byste mohl jíst přiměřené množství kvalitního libového masa, ryb či mléčných výrobků. Vaším cílem by mělo podle mého názoru být spíše lehce zhubnout a předejít vzniku diabetu.

  Rozhodně vám nechci kazit radost ze způsobu sportování, kterému se věnujete. Máte-li velké nutkání ten kreatin zkusit, udělejte to. Ale jako lékař vám znovu spíše doporučuju pravidelnost a vytrvalost ve cvičení a k tomu zdravou, spíše méně kalorickou stravu, ve vašem případě s normálním nebo jen mírně zvýšeným obsahem kvalitních bílkovin. Ten kreatin užívají adepti kulturistiky, kteří už cvičí opravdu hodně a chtějí další vzestup svalové hmoty urychlit. Pro diabetes je to o moc lepší než zahálka, ale pravidelné přiměřené cvičení v kombinaci s kvalitní běžnou stravou bez potravinových doplňků považuji z hlediska diabetu či prevence diabetu za lepší.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měl bych dotaz. Užívám 2xdenně Standamet 850 a glykemie mně nepravidelně kolísá od 7,5 až po 13,5mmol/l (měřeno doma glukometrem) „dlouhý cukr“ při poslední kontrole u u lékaře 59 Můžu k tomuto léku užívat 2x denně Glucea na stabilizaci cukru? Pravidelně sportuji, 3x týdně 30min.kolo v zimě svižně rotopéd. Děkuji za odpověď. Zdenek
  věk: 72 let výška: 178 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  Vážený pane Zdenku, přeji dobrý den,

  nejprve Vás musím pochválit, že do svého režimu zařazujete pravidelně pohyb, věřte, že je to opravu velmi prospěšné. Přesto se Vám nedaří stabilizovat glykémie, na druhou stranu Vaše hodnoty glykovaného hemoglobinu ("dlouhý cukr") 59 mmol/mol se docela blíží cílovým hodnotám. Jestli sledujete diskusi na stránkách www.cukrovka.cz, tak jste možná postřehl obsáhlou odpověď prof. Saudka na toto téma (https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty). Ve Vašem případě jsou pochopitelně významné i hodnoty glykémie. Užívání extraktu z Gymnema sylvestre (gymnemy lesní) obecně vede ke snížení glykémie nalačno i po jídle, snížení glykovaného hemoglobinu, ale také ke snížení krevních lipidů (triglyceridů i celkového cholesterolu). Na toto téma bylo publikováno vícero klinických studií a dokonce byly v roce 2021 a 2022 publikovány výsledky tzv. meta-analýz těchto studií. Je však třeba varovat před přílišným optimismem. Většina z uvedených studií neměla dostatečnou kvalitu a jejich výsledky měly poměrně značný rozptyl (tzv. heterogenitu), navíc trvaly obvykle jen krátkou dobu. Jako v případě jiných přípravků rostlinného původu, je třeba v první řadě vybrat takový doplněk stravy, který dává co největší záruku standardního účinku. Mělo by se proto, pokud možno, jednat o standardizovaný extrakt, což v případě Gymnema sylvestre znamená takový výrobek, který obsahuje na obalu nebo v příbalové informaci přesně uvedený obsah gymnemových kyselin. Odkazuji na další podrobnou odpověď Dr. Sychrové (https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar). Kombinace metforminu, který užíváte, a extraktu z gymnemy lesní byla zatím zkoumána pouze u zvířat. Gymnema lesní neměla v této studii negativní vliv na biologickou dostupnost nebo účinnost metforminu. Je třeba mít na paměti, že podávání rostlinných přípravků, podobně jako klasických léků, může být spojeno s výskytem nežádoucích účinků nebo i lékových interakcí. Než začněte užívat extrakt z gymnemy lesní, doporučuji se poradit se svým lékařem. Určitě by také bylo vhodné, alespoň na začátku užívání, častější sledování hodnot glykémie.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, na Vašich stránkách jsem se dočetla, že Lesklokorka lesklá se doporučuje při cukrovce, zajímalo by mě, zda ji může užívat i můj 5ti letý syn, kterému byla před 3 měsíci diagnostikována cukrovka 1. typu a má být doživotně na inzulinu. Lesklokorka lesklá jsem objednala ve formě prášku ale pak jsem se dočetla, že není vhodná pro děti..Děkuji za radu, Eva Pritchard z Hradce králové
  věk: 44 let výška: 170 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Lesklokorka lesklá je bezesporu nadějná houba v adjuvantní terapii mnoha onemocnění včetně DM. Nicméně je třeba říci, že u DM její účinek potvrzují studie jen na zvířecích modelech. Přehledový článek z roku 2019 upozorňuje na fakt, že se v terapii DM používají různé extrakty, které nejsou standardizované (popsané na obsah konkrétních složek), chybí informace o možných interakcích s léčivy a také toxikologický profil. Klinické studie s pacienty chybí (testy u dětí nejsou). K lesklokorce se tedy přistupuje jako k možnému zdroji prospěšných látek, který je třeba dále detailně prozkoumat. Co se týče konkrétně Vašeho případu, tak syn má DM1, tam je inzulínová terapie nevyhnutelná. Rostlinné drogy/houby se v terapii DM1 většinou neuplatňují, pokud nemají preventovat vznik sekundárních komplikací diabetu, na což je Váš syn ještě malý. Doporučila bych se držet léčebného postupu lékařů. S pozdravem a přáním hezkého dne Sychrová

  Přeji hezký a úspěšný den.

  Alice

  (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím o informaci, zda existuje vysoce účinný lék INSUMED, o kterém jsem dnes náhodou na internetu našel propagační rozhovor s jedním starým lékařem, který se hodně hrubě navážel do českého zdravotnictví s tím, že příslušní lékaři tento lék záměrně zatajují kvůli svým osobním ziskům. Občas se zajímám ve svém věku 77 roků o některé léky i v zahraničí kde působím 8 roků, a v ČR bývá spousta podobných propagačních rozhovorů v médií (jsem absolvent 5 VŠ a mimo jiné také novinář, a při ověřování existence uváděných jmen lékařů jsem zjistil, že takoví vůbec neexistují stejně, jako jejich uvádění spokojení klienti. Jejich léky jsou nabízené za astronomické ceny. Josef
  věk: 77 let výška: 182 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Vážený pane Josefe, přeji dobrý den,

  asi Vás zklamu INSUMED není lék, ale doplněk stravy. Aby mohl být registrovaný jako lék musel by totiž podstoupit celou řadu studií, což se evidentně nestalo. Výrobce INSUMEDu se proto rozhodl tento výrobek pouze notifikovat jako doplněk stravy (tedy odeslat před prvním uvedením na trh Ministerstvu zemědělství český text, označení a další informace, které bude uvádět na obalu). Velmi mě překvapilo, že na žádném z webů, který jsem navštívil není krabička INSUMEDu v českém jazyce, to by bylo pro doplňky stravy v rozporu se zákonem. INSUMED je vlastně zvláštní kategorii potraviny. Pochopím, pokud si budete myslet, že nemám pravdu a že i já jsem součástí dalakosáhlého spiknutí, jehož cílem je tajit vynikající lék před pacienty. Skutečnost je ale taková, že na samotné krabičce INSUMEDu je napsáno "food supplement", tedy česky doplněk stravy. Podle platné legislativy mají výrobci doplňku stravy právo na svých výrobcích uvádět tzv. zdravotní trvzení, např. "normalizuje hladinu krevního cukru". To ale nemusí nutně znamenat, že k takovým závěrům dospěly výsledky klinických studií u lidí, výrobce pouze využívá možnosti použít jedno z mnoha zdravotních tvrzení, které jsou celoevropsky povoleny. Řadu další podrobností o doplňcích stravy se dozvíte na webových stránkách https://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/doplnky-stravy/.

  Současně musím pro korektnost uvést, že extrakty z rostlin jako je skořice, gymnema lesní, banaba nebo kotvičník opravdu obsahují látky, které snižují hladinu cukru v krvi a mohou tak mít příznivý vliv na kompenzaci diabetu, sám o tom přednáším již více než 10 let. Způsob jak je výrobek INSUMED prezentován na webu ve mě ovšem nevyvolává ten nejlepší dojem, spíše naopak. Tak např. na webové stránce https://cz3.insumedv.com/?TID=63A40537005B7A5CE5041D1E&host=macapnd.com&c=cz je uvedena fotografie z fotoshopu a u ní je napsáno: "Pavel Holý Praktický lékař endokrinolog, profesor katedry endokrinologie". Každý ví, že takové označení odbornosti lékaře je nesmysl, lékaři nejsou současně praktickými lékaři a profesory katedry endokrinologie. Dal jsem si tu práci ale žádné endokrinologa tohoto jména s titulem profesor jsem nenalezl.

  Patrně nejdůležitější je ekonomická stránka věci. Dočetl jsem se, že INSUMED užívá 1 tobolka 2krát denně. Při ceně 1 049,- Kč (pozor tato cena platí jen dnes 22.12.2022, protože oficiální cena je 2 098,- Kč) za balení 20 tobolek to znamená, že cena užívání za jeden den činí 104,90 Kč a je tak vyšší než je cena jakýchkoliv registrovaných léků určených k terapii cukrovky. U těch nejnákladnějších a současně nejmodernějších léků na cukrovku jako jsou glifloziny činí 38,- Kč/den nebo analoga glukagon-like peptidu, u kterých činí 90,90 Kč/den. Upozorňuji, že podávání těchto léků vede nejen ke zlepšení kompenzace cukrovky, ale také ke snížení výskytu komplikací cukrovky a k redukci úmrtnosti.

  České zdravotnictví je možné kritizovat, ne všechno je v naprostém pořádku, na druhou stranu lékaři nemají žádný důvod zatajovat jakoukoliv léčbu před svými pacienty a už vůbec ne z důvodu svých zisků. Doplněk stravy INSUMED s největší pravděpodobností snižuje hladinu cukru v krvi, mohl by dokonce snižovat i hladinu glykovaného hemoglobinu, neboť to bylo prokázáno pro extrakt z gymnemy lesní a extrakt z banaby. Jsem ale velmi skeptický, že by tyto účinky byly vyšší, než u gliflozinů, nebo analogů glukagon-like peptidu. Přesto je INSUMED dražší.

  Pokud někdo trpí cukrovkou, nic mu nebrání uvěřit tomu, že je INSUMED to jediné, co mu může pomoci. Sám pak jak bude INSUMED účinný při dlouhodobějším podávání. Musím ale všechny upozornit, že by byla velká chyba ukončit užívání léků, INSUMED jako doplněk stravy totiž nenahrazuje terapii léky, jejich vysazením by jste si mohl uškodit. Musím také uvést, protože se dlouhodobě zabývám bezpečností léků, že kombinace léků na cukrovku s INSUMEDem by mohla způsobit výskyt hypoglykemických příhod. Je proto nezbytné pečlivě a pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi (glykémii) a v případě potřeby se poradit se svým lékařem. Z ekonomických a řady dalších důvodů, které jsem popsal výše a které ostatně uvádíte i Vy, bych si já takový výrobek nikdy nezakoupil.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Lze užívat Siofor a DIABEN společně při diabetes II.ktery lék ovlivní cukr v moči.
  věk: 73 let výška: 182 cm váha: 133 kg

  Odpověď

  Vážený pane Ladislave,

  přípravek Siofor je skutečně registrovaný jako lék, avšak Diaben lékem není, je to doplněk stravy, který má příznivý účinek na hladinu krevního cukru (glykémii) u pacientů s diabetem 2. typu. Siofor a Diaben se obecně může užívat společně. Vždy pacientům doporučuji, aby tuto informaci sdělili lékaři, aby měl komplexní informace o Vaší léčbě. Při současném užívání Sioforu a Diabenu je obvykle účinek na hladinu krevního cukru zvýšený a nelze vyloučit i vymizení cukru v moči, ale také nelze vyloučit ani možnost vzniku hypoglykemické příhody. Mějte na paměti, že Siofor je základním lékem léčby cukrovky 2. typu, který je nepochybně účinnější než doplněk stravy Diaben. Nepíšete žádné další podrobnosti, např. jakou užíváte dávku Sioforu, zda nemáte poruchu funkce ledvin a jaká je výše Vašeho krevního tlaku, zda dodržujete dietetická doporučení a zda máte přiměřenou fyzickou aktivitu, to vše ovlivňuje případné vylučování cukru do moči. Bez takových informací bohužel není možné definitivně posoudit vhodnost současného podávání přípravku Siofor a Diaben.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

10 dotazů

 • Dotaz

  Kdybych cvičil každý den aspoň 30 minut,,,nemusím brát tablety,,,syofor a ivokanu. Milan
  věk: 51 let výška: 174 cm váha: 91 kg

  Odpověď

  Milý Milane,

  vy trochu berete lékaře za slovo. Je to tak, jako kdybyste se ptal, zda když si dáte auto v servisu hezky seřídit, nebudete už muset tankovat benzín.

  Já nevím vůbec nic o vašem diabetu, vím jen, že užíváte Siofor a Invokanu. To jsou oba velmi dobré léky, z nichž Siofor zejména zlepšuje účinnost vašeho inzulínu a Invokana pomáhá vylučovat část nadměrného cukru v krvi do moči. Jsou to léky dobré a bezpečné a nežádoucí účinky jsou spíše vzácné a většinou odezní.

  Diabetes 2. typu je porucha, kdy zejména váš vlastní inzulín funguje málo, ale také je ho nedostatek. Vývoj diabetu velmi ovlivňuje vaše životospráva, ale zdaleka to není jediný faktor. Někomu ubývá jeho vlastní inzulín rychleji, někomu naopak plně vystačuje.

  Pravidelné cvičení velmi podporuje fungování inzulínu. Proto se všem osobám doporučuje denně alespoň 30 minut cvičit, ostatně to se doporučuje i zcela zdravým lidem. Pomůže to snižovat glykémii, ale samotné cvičení a dieta často nepostačují. Proto existuje řada léků, které pomohou, když dieta a cvičení nepostačují.

  Zkuste tedy opravdu třeba 2 měsíce cvičit a jíst doporučenou dietu a sám uvidíte, jestli bude možné léky vysadit. Zlepší se vám ale také kondice a trochu zhubnete a to jistě budete rád.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 2.typu, beru 2x denně Stadamet 850. Vážím 102 kg. Dnes jsem šla na procházku 8.4 km po silnici a po příchodu jsem si změřila hodnoty cukru měla jsem hodnotu 7,6 a před vycházku 5.6., půl hod po vycházce 6.8. Mám chodit méně? Snažím se více chodit, chtěla bych zvládnou až 25km, ale nevím, co na to cukr.
  věk: 66 let výška: 164 cm váha: 102 kg

  Odpověď

  Hodnoty glykémie po zátěži většinou klesají, ale není tomu tak vždy. Výsledná glykémie (tedy cukr po pohybu a následující cca 2 hodiny) je ovlivňována:

  1. Druhem pohybu: na spalování tuků a také "cukrů" je ideální vytrvalý pohyb bez přestávek (rychlá chůze, pomalý běh, kolo) po dobu alespoň 60minut.

  Jiné sporty (kde dochází k tzv. anaerobní aktivitě) například posilování, tenis, box, volejbal apod. vedou naopak ke zvýšení glykémie.

  2. Trénovaností sportujícího jedince. Čím méně je člověk trénovaný, tím větší stres a námahu to pro tělo znamená, což může způsobit zvýšení glykémie.

  Je možné, že ve Vašem případě pokud se hýbat teprve začínáte, je to pro tělo právě ten stres a nedochází ještě ke snížení glykémie.

  Pokud se budete hýbat pravidelně, uvidíte, že se to zlepší. Tréninkové dávky byste měla navyšovat postupně. Například první 2 měsíce kolem 5-6 kilometrů, postupně každý měsíc přidávejte 2-3 kilometry. Uvidíte, jak se budete cítit. Můžete si k tomu rovněž kontrolovat tepovou frekvenci. Pro spalování tuků a cukrů je ideální kolem 110-120tepů za minutu. Pokud je to více, už to není pro tělo optimální a doporučujeme zvolnit.

  důležité je vytrvat.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 38 let a od 12 let jsem diabetik na inzulínu (4x denně). Aby toho nebylo málo, tak mi před 10 lety zjistili celiakii. Před 8 lety začal chodit do posilovny (3-5x týdně). Čas letí a já si říkám, čeho tím chci dosáhnout. Nechci být jen ten co chodí do posilovny. Řekl jsem si tedy, že bych se zkusil posunout a zkusil udělat závodní formu, abych se mohl zúčastnit "základní" amatérské soutěže. Aktuálně řeším výběr trenéra. Je jich "mraky", ale rád bych uvítal někoho, kdo má ponětí o tom, co je diabetes a jeho omezení. Tímto bych chtěl poprosit zde na poradně, o nějaké doporučení. Děkuji. Michal
  věk: 38 let výška: 186 cm

  Odpověď

  Milý Michale, já osobně nejsem schopen vám doporučit určitého odborníka, který by vedl vaše nyní již intenzivní cvičení a přitom se věnoval vyrovnání vašeho diabetu. Existují i špičkoví sportovci s diabetem 1. typu, kteří mají svého velmi specializovaného diabetologa, který jim pomáhá vyrovnávat svůj handicap vůči ostatním zdravým sportovcům, ale zpravidla si ho musejí najít sami.

  Já vám spíš navrhuji 2 věci:

  1. Věnujte se nadále intenzivnímu sportu, ale nepřehánějte to příliš. Profesionální závodník z vás asi už nebude a dělat to kvůli ohromujícím svalům abyste imponoval okolí se mi zdá trochu zbytečné. Zvláště kulturistika se mi zdá pro osoby s déle trvajícím diabetem málo vhodná, respektive málo vhodná, pokud překročí rozumné meze. Během let se u většiny osob vyvíjejí tzv. mikrovaskulární změny, které jsou patrné zejména na očích, ale také v ledvinách a jinde. Pravidelný intenzivní pohyb je určitě zdravý, ale nadměrná zátěž a zvláště zvedání těžkých břemen může být nevhodné. Například v očích tak vzniká nadměrný tlak, který zejména v poloze v leže může být i riskantní. Intenzivní kulturistiku vám tedy moc nedoporučuji. Měl byste se spíše věnovat smíšeným formám pohybu, při kterých nevyvíjíte takový statický tlak, ale spíše se víc pohybujete a zadýcháte. Také nedoporučuji užívat dietní doplňky pro kulturisty, zejména pak hormony.
  2. Staňte se odborníkem pro léčbu přinejmenším vlastního diabetu sám. Naučte se regulovat dávky inzulínu a sacharidů v dietě tak, abyste měl glykémie vyrovnané a zejména abyste při delším cvičení neměl hypoglykémie. Mohl byste sáhnout i po odborné příručce, např. této: Zdeněk Rušavý, Jan Brož: Diabetes a sport: příručka pro lékaře ošetrující nemocné s diabetem 1. typu,  nakladatelství Maxdorf, 2020.  file:///C:/Users/frsa/Downloads/165355491818_Fyzick%C3%A1_aktivita%20(1).pdf  Velmi užitečné stručné informace naleznete také na stránkách WWW.ikem.cz   

  Kde si najdete Centrum diabetologie, Edukační materiály a mezi nimi pokyny pro sportování. Velmi hezky se tam tomu věnuje MUDr. Klára Sochorová.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Rada bych se zeptala jake potraviny je vhodne Jist pred cvicenim a jake po nem. Plavani,kondicni cviceni, ne prilis narocne. U prochazek to neresim, ale ted se zacinam vice hybat a rada bych na to sla co nejlepe. Mam dia 2.typu, Trulicity a Amaryl, krome nich uzivam Prenewell, mam nadvahu ale snizuji ji, glykemie nyni mezi 5a 6 jak rano tak behem dne. Mela jsem 122 kg nyni 107 kg
  věk: 48 let výška: 172 cm váha: 107 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  jelikož jste diabetik 2. typu, platí pro Vás většina základních pravidel jako pro pacienty bez diabetu. Před aktivitou by mělo být spíše lehčí jídlo (např. si dát jen lehčí oběd), vyvarovat se tučným, mastným, výrazně kořeněným nebo dráždivým potravinám. Je vhodné, aby jídlo obsahovalo určité množství sacharidů, které se poté budou při aktivitě spalovat (může být pokryto např. ve formě přílohy jako rýže nebo brambory). Při mírnější aktivitě není nutné navyšovat výrazně příjem sacharidů oproti Vašemu běžnému stravování. Vhodný je i příjem bílkovin. Někdo je schopen cvičit již hodinu po jídle, někdo potřebuje např. hodinu a půl.

  Vaše glykémie se nyní pohybují poměrně nízko a užíváte současně Amaryl (což je lék zvyšující sekreci Vašeho inzulinu, který může vyvolat i hypoglykémii). Tato kombinace může ve spojení s aktivitou vést k většímu poklesu glykémií i při běžné aktivitě. Z tohoto důvodu je vhodné alespoň při prvních cvičeních udělat ještě několik kroků. Změřit glykémii před aktivitou, během ní a po ní. Chceme zjistit na kolik Vám glykémie během aktivity padají. Pokud máte již před aktivitou glykémii pod 5mmol/l doporučuji užít před samotnou aktivitou jednoduché sacharidy (10-20 g sacharidů -  např. v podobě 100-200ml džusu nebo glukózové tablety…). Pokud by Vám glykémie při Vašich obvyklých aktivitách výrazněji padala, je vhodné užívat na hodinu aktivity kolem 10g jednoduchých sacharidů (cukrů). 

  Další možností pokud by byly větší poklesy glykémie při aktivitě, je neužívat v den plánované větší aktivity zmiňovaný Amaryl, abyste se nemusela opakovaně dojídat sacharidy, což není při hubnutí ideální.

  Tento stav se výrazně neliší od běžných “sportovců”, co nemají diabetes. ZáIeží na metabolismu a trénovanosti každého jedince. U každého může glykémie během aktivity spadnout dolů. U Vás může být pokles potencovaný právě Amarylem. Je ale možné, že glykémie budou stabilní a vy na Vaši aktivitu nebudete cukr navíc nebo vysazení léku vůbec potřebovat. 

  Pokud budete dále hubnout a budou dobré glykémie, bylo by na zvážení vysazení Amarylu, ale to již zhodnotíte s Vaším diabetologem.

  Jako jídlo po cvičení (např. večeře) je vhodné volit potraviny s větším obsahem bílkovin. Z toho co píšete, jsem pochopila, že Vaším cílem je zhubnout a být fit, ne nabrat kila svalové hmoty, řiďte se  proto hlavně běžnými zásadami racionální diety.

  Poznámka redakce: doporučujeme podívat se na rubriky Recepty diabetika a aktualitu Zacvičte s diabetem

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den,je prosim nejaky senzor ktery meri glykemie a da se pouzit pri bojovych sportech? Dekuji
  věk: 42 let výška: 176 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že hodně záleží na tom jaký bojový sport provádíte a nakolik je kontaktní v určitých částech těla. Znám několik lidí, kteří využívají senzory při určitých bojových sportech, ale jistě to není vhodné u všech.

  Na českém trhu máme v současnosti schválených jen několik typů monitorovacích systémů. Jsou tu systému kontinuální monitorace CGM, ať již od firmy Medtronic, Dexcom, nebo dodávané společností MTE. Tyto systémy se skládají z části senzoru, který je připevněn na kůži a vede z něj tenké vlákno do podkoží, a vysílače, který je na senzor připevněn. Ten posílá signál např. do mobilního telefonu. Senzory CGM možné je připojit na paži, na různé části břicha, případně na stehna. 

  Senzor Freestyle Libre se připevňuje dle oficiálních doporučení na zadní stranu paže a data z něj jsou získávána snímáním čtečkou. 

  Na všechny systémy se již dají koupit ve zdravotnických potřebách nebo objednat na internetu různé fixační přelepy, případně někdo využívá taping. Samozřejmě stále máte prakticky trvale malé těleso nad kůží a záleží opravdu na tom (jak jsem již zmiňovala) jaký bojový sport a jak provozujete. 

  Přechodně se vyskytl na českém trhu senzor Eversence, který byl celý zaváděn pod kůži. Ten sice musel mít v místě nad senzorem (na kůži) připevněný vysílač, aby mohl snímat a odesílat data. Ale tento vysílač bylo možné přechodně sundat a vrátit zpět -  např na dobu tréninku. Nedokážu říci zda by při nárazu nebyl i tento podkožní senzor poškozen. Ale v současnosti nemám informace o tom, že by bylo možné tuto monitoraci ještě získat.

  Snad jsem Vám alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Laboratorní výsledky cukr na lačno 5,8 dlouhý 50 zvýšene tryalglyceroly alt 0.88 ztučnělá játra jedná se už o cukrovku muzu změnou jídelníčku a pohybem předejít léčbou prášky výška 177 váha 105
  věk: 44 let výška: 177 cm váha: 105 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  ano, můžete. Vaše hodnoty ukazují známky tzv. metabolického syndromu. Je to více metabolických poruch najednou a jsou velmi rizikové z hlediska urychlení procesu aterosklerózy. Jedná se o nadváhu nebo obezitu, hraniční cukr nebo cukrovku, vysoké tuky, často je přítomná vysoká hladina kyseliny močové a vysoký krevní tlak. Pro snížení rizika uzavírání cév je důležité v léčbě ovlivňovat všechny odchylky.

  V první fázi, kde se nacházíte Vy, je možné začít s dietou a pohybem. Váhovou redukcí alespoň 15 kg lze očekávat výrazné zlepšení stavu. Cukrovce lze zabránit cca ve 30%, nebo alespoň oddálit její plný rozvoj. Pokud se Vám to cca do roka nepodaří a hodnoty cukru budou stále kolem 6 a HbA1C nad 50 mmol/mol, je načase začít s léčbou léky. Změny v životosprávě ale musí být trvalé, u pacientů, kteří se přestanou hýbat pozorujeme zhoršování výsledků.

  Držím Vám palce

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  potřebuji dietu
  věk: 73 let výška: 158 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Dobrý den Anno, 

  pro diabetika 1. typu platí stejná pravidla redukční diety jako u ostatních. To znamená - zvýšit pohybovou aktivitu, každý den chodit pešky, začít chodit cvičit do posilovny, plavat, jezdit na kole či rotopedu atd. Dále celkově omezit velikosti porcí hlavních jídel, nejíst smažené jídlo, fastfoody, jednoduché cukry - sladkosti, alkohol, sladké pití. Vyřadit uzeniny a jiná tučná jídla jako např. omáčky s knedlíky či vyřadit dochucovadla jako je majonéza, cukr, máslo/olej. 

  Naopak je třeba zařadit mléko a mléčné výrobky bez cukru obsahem do 3 % tuku, luštěniny, celozrnné výrobky a pečivo, libové maso, ryby. Jídlo připravovat na malém množství tuku (např. 5 ml oleje na smažení), na páře, pečením na pečícím papíru, nebo v horkovzdušné fritéze. 

  Oproti ostatním je u vás třeba pečlivě hlídat hodnoty glykémií. Při sníženém příjmu energie a zvýšeném výdeji se vám zřejmě sníží i glykémie, proto je třeba pravidelně se měřit a hlídat si hypoglykémie. 

  Je třeba si vždy před fyzickou aktivitou změřit glykémii a podle její hodnoty se přizpůsobit. Jednoduše je to vysvětleno např. v této brožuře

  www_mediset_cz-Monitorujeme-glykemii.pdf

  nebo u nás na webu

  Pohyb | cukrovka

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám stále visokou hodnotu cukru kolem 20moll píchám si 18,24,16 a nanoc46. Anna
  věk: 50 let výška: 167 cm váha: 104 kg

  Odpověď

  Milá Anno,

  cukrovka, to přece jenom není jenom hodnota krevního cukru, ale je to dlouhodobé onemocnění, které má více forem a také se léčí různě. Proto na váš jednovětý dotaz nemohu nijak moudře odpovědět.

  Je potřeba znát váš zdravotní stav, přidružené problémy, znát podrobnosti vaší stravy. Měla byste proto urychleně navštívit vašeho diabetologa a probrat to s ním.

  Pro nyní vám doporučuji:

  Vhledem k tomu, že máte velkou nadváhu, omezte nyní výrazně příjem kalorické potravy, zejména sacharidů. Rozhodně nekonzumujte žádné sacharidy (pečivo, těstoviny, ovoce, sladké nápoje atd.), dokud vám glykémie neklesne alespoň pod 10 mmol/l. Dostatečně pijte a budete-li mít velký hlad, jezte zatím nesladkou zeleninu a případně nějaké libové maso nebo tvaroh v přiměřeném množství. Dávky inzulínu máte poměrně vysoké, tak by rozhodně měly stačit.

  Kromě inzulínu byste mohla užívat také léky, které zlepšují působení inzulínu, případně pomáhají hubnout. Zatím ale zkuste pár dní opravdu jíst málo a omezit zejména sacharidy. Uvidíte, že glykémie postupně klesne. Potom byste měla pokračovat v rozumné dietě s obsahem do 150 g sacharidů denně. K tomu budete ale potřebovat poučení od lékaře či dietní sestry, i když leccos byste našla i na našich stránkách.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám 70 let, užívám metformin který napomáhá hubnutí, nemám nadváhu a hubnout nechci ani přibrat-chci si udržet svoji váhu. Vážim se každý den,jakmile vidím že jde ručička na váze dolů,okamžitě se začnu cpát a váhu vyrovnávám..co s tím? Dr.jsem říkala že hubnout při mé výšce a váze nebudu..Dr.mlčí..asi si říká kdo z koho..cukr mám po tbl do 7 moll. Dáša
  věk: 70 let výška: 170 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milá Dášo,

  všeobecně platí, že nadváha zhoršuje diabetes 2. typu. Většina pacientů, zdaleka ne však všichni, s diabetem 2. typu mají nadváhu, nebo jsou přímo obézní. Snížení kalorického příjmu a omezení sacharidů většinou vede ke zlepšení diabetu a tento efekt je někdy silnější, než některé léky, které se na tento typ diabetu používají. Úbytek tělesného tuku často vede ke zlepšenému působení inzulínu, kterého mají diabetici 2. typu relativní nedostatek. Mohou si tak vystačit se svojí sekrecí inzulínu nebo nepotřebují užívat tolik léků, případně i inzulín injekční.

  Řada léků, které pacienti s diabetem 2. typu užívají, zvyšují sekreci inzulínu a tím vyrovnávají jeho relativní nedostatek a v podstatě napomáhají obezitě. Takovým lékem ale není metformin. Ten nezvyšuje sekreci inzulínu, ale zlepšuje jeho působení. To je důvod, proč tento lék nepodporuje obezitu nebo dokonce může pomáhat některým pacientům zhubnout. Rozhodně to ale není lék, který by se přímo používal na obezitu nebo k hubnutí. Proto ani štíhlé pacienty s diabetem neohrožuje tím, že by zbytečně hubli. Je to lék osvědčený a bezpečný, bohužel ale pro mnoho pacientů s diabetem 2. typu, zejména pro ty, co nejsou ochotni dodržovat doporučený dietní režim, nestačí.

  Vy máte celkem přiměřenou hmotnost, i když podle tabulek již spadáte do kategorie nadváhy lehčího stupně. Určitě by vám a vašemu diabetu mírné zhubnutí neškodilo, ale není to nezbytné. Každý je jinak stavěný a pokud byste si svoji hmotnost do budoucnosti udržela a nepřibírala, bylo by to v pořádku. Paní doktorka asi mlčí proto, protože má asi podobný názor jako já. Mírně zhubnout by neškodilo, ale hlavní je, že nepřibíráte. To je v podstatě chvályhodné a paní doktorka se určitě nesnaží nějak vás "porazit" a dosahovat svého, přeje vám váš celkem správný názor. Cukrovka ale někdy pokračuje, i když se pacient velmi snaží, a potom se musejí zařadit další léky. Aby se tomu předešlo, je právě vhodné dodržovat dietu. Pokud jste zde použila příměr "kdo s koho", tak by to měl člověk chápat spíš jako váš souboj s diabetem a nikoli jako souboj s lékařkou. Glykémie 7 je mírně zvýšená. Metformin je k tomu dobrý lék, ale jeho dávka je buď malá, nebo vám plně nestačí. Mohla byste tomu pomoci mírným zhubnutím a větším pohybem, ale také, pokud by glykémie byla nadále zvýšená, dostat nějaký další lék. Asi by v rozhodování pomohla znalost glykovaného hemoglobinu, což je ukazatel dlouhodobý, nebo také znalost vašich glykémií po jídle.

  Tak já vám přeju, ať vám vaše obvyklá hmotnost zůstane a ať se zbytečně nepřete s vaší paní doktorkou.  Pokud ale při zvýšené glykémii užíváte pojmy jako "okamžitě ze začnu cpát co to dá", tak to se vaše paní doktorka opravdu musí obrnit trpělivostí. Vy to ale zřejmě ani tak nemyslíte, protože jinak byste byla jako koule. Tak šťastný a veselý!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, neplánujeme vydat recepty knižně? Je skvele,ze to je presne na porci :-) Nebo třeba jen jako komplex do pdf? O tisk se uz postaram. Bylo by to super,pro nás mámy,co se nove uci,jak a co varit a jak delat "palacinky podle trojclenky",protoze mají kluka s diabetes 1.typu...Moc dekuji. Jana 
  věk: 12 let

  Odpověď

  Dobrý den Jano, 

  děkujeme za vaši zprávu, která nás moc potěšila. V tuto chvíli bohužel nic podobného nechystáme, protože máme plné ruce práce na našem novém projektu. Jedná se o jídelníček, ve kterém si budete moci sama moci nastavit kolik chcete za den energie a sacharidů a pokud chcete či nechcete jíst svačiny. Poté si sama  vyberete recepty dle vašich chuťových preferencí, které jsou také normovány na jednu porci. Sestavíte si tak vlastní jídelníček, který poté budete moci stáhnout v pdf souboru a vytisknout. 

  Doufám, že se Vám bude náš projekt líbit stejně, tak jako nám. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!