Poradna

Obecné

 • Dotaz

  Začal jsem používat Lantus na noc 1x24 hod. A začal mě problém se stolicí. Mám nucení i cítím tlak do konečníku ale potřebu hned nevykonám nejde to. Může to s Lantusem souviset? Tuze děkuji za odpověď. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, inzulín sám o sobě nepůsobí ani zácpu ani průjem. Porušená pohyblivost střev je někdy součástí tzv. autonomní diabetické neuropatie, ale to je důsledek dlouhodobě nedostatečného vyrovnání diabetu.

  Pro vaše obtíže proto hledejte jiné vysvětlení než podávání Lantusu. Zácpě byste mohl předcházet stravou, která obsahuje hodně přirozené vlákniny, která je zejména v zelenině a v ovoci. Vlákninu je možné získat i jako doplněk stravy v lékárně. Může se jednat třeba o výlisky vlákniny z grapefruitů či pomerančů. K vláknině je vhodné užívat také dostatek tekutin.

  Pokud by ale vaše potíže přetrvávaly, měl byste se poradit s vaším lékařem. Obecně se také doporučuje, aby lidé po 60. roku věku podstoupili kolonoskopii, což je vyšetření tlustého střeva.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, sháním pracoviště (klidně soukromé) kam by mohl docházet můj tatínek. Trpí cukrovkou, má nohu po amputaci prstů, je sledovaný u různých doktorů ale potřebuje komplexní péči. Noha se mu stále otevírá, nehojí se. Praha, Písek, Tábor. Klára

  Odpověď

  Milá Kláro, souhlasím s vámi, že léčba syndromu diabetické nohy vyžaduje systematickou dlouhodobou prevenci a péči. Kromě toho je nutné zajistit kvalifikovanou léčbu diabetu a jeho dalších komplikací. Je také nutné spolupracovat s dodavatelem vhodné obuvi pro diabetiky a případně s protetikem. Někdy jsou potřebná náročnější vyšetření či operační zákroky, jejichž provedení by měl koordinovat příslušný specialista na léčbu syndromu diabetické nohy.

  Postup samozřejmě také vyžaduje dobrou spolupráci s pacientem, který by měl respektovat požadavky na dobré vyrovnání diabetu, omezení pohybu a odlehčení končetiny a používání vhodných pomůcek. Velmi důležitá také bývá pomoc rodinných příslušníků.

  Pacientů se syndromem diabetické nohy je v ČR velké množství a není možné je koncentrovat do jednoho nebo jen několika málo center. Ta jsou navíc často vzdálená od místa bydliště. Seznam specializovaných podiatrických ambulancí naleznete na stránkách České diabetologické společnosti.

  Z oblasti bližší Táboru a Písku vám přímo přeposílám následující odkazy na podiatrické ambulance. Doporučení do podiatrické ambulance by mohl vašemu otci připravit jeho diabetolog či případně lékař, který se zatím jeho léčbou zabýval. Jistě ale můžete pracoviště kontaktovat sama. Odborníci pak posoudí, jaký postup bude pro vašeho otce nejvhodnější.

  Příbram

  MUDr. Věra Prýmková
  Další lékař:
  MUDr.Jan Bürger
  Oblastní nemocnice Příbram, areál I
  Gen.R.Tesaříka 80, Příbram I, 26101
  tel: 318 641 282 (úterý), 318 641 285 (diabetol. ambulance)
  Email: vera.prymkova@onp.cz

  ordinační hodiny:
  Úterý 7:30 - 12:00 a 12:30 - 15:30

  České Budějovice Medipont
  MUDr. Ivana Přibáňová
  Ambulantní klinika Medipont
  Matice školské 17, České Budějovice, 370 01
  tel: 387 730 439
  Email: iva.prib@centrum.cz

  ordinační hodiny:
  Po - Čt 7 – 15:30

  České Budějovice Nemocnice
  MUDr. Ondřej Vrtal
  Další lékař: MUDr. Ivo Staněk
  email: vrtal.ondrej@nemcb.cz

  ordinační hodiny:
  Pátek 7:30 - 15:30

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  VZP nám hradí výkon vyšetření rizika syndromu diabetické nohy jehož součástí je i vyšetření mikrofilamentem - lze je v ČR zakoupit v nějakém e-shopu - nepodařilo se mi nikde vygooglovat, jen v zahraničí - e-bay apod. Děkuji Dr.Doležel

  Odpověď

  Vážený pane doktore, zatím jsme našli tento kontakt, pokud zjistíme další, ozveme se Vám.

  https://boticky0.webnode.cz/diagn-nastroje/

  Další kontakty jsou na firmy Somedic a Marstock, také existuje vyšetřovací pomůcka Neuropen, jehož součástí je i 10g microfilamentum…

  Ještě budeme kontaktovat paní as. Piťhovou, se kterou jsme připravili o vyšetřování pomocí monofilamenta článek na našem webu.

  Je možné kontaktovat BioVendor – Lékařská technika. Mají to snad v nabídce. Monofilament TYP1, 250 KČ. Myslím, že je to sada s tlakem 2 – 10 g. Je to v příloze.

  Vaše redakce

  cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prípravok SugaNorm je inzerovaný na viacerých webovských stránkach ako super prípravok na liečbu "cukrovky". V komentároch ho odporúča aj endokrinológ s menom podľa krajiny a jazyka konkrétnej webovskej stránky a s tou istou fotografiou ku ktorej je napísané vždy že ide o endokrinológa daného domáckeho mena, kandidáta lekárskych vied... 4 fotografie s textom v rôznych jazykoch pripájam v súboroch. Na týchto fotografiách je zaujímavé aj to, že ide o fotografie otočené, pretože pri pohľade na fotografie tohto údajného endokrinológa je vrecko na jeho lekárskom plášti na obrázku na ľavej strane, ale v skutočnosti keď sa pozeráte na niektorého lekára ktorý stojí oproti Vám, tak má vrecko s menovkou na svojej ľavej a na Vašej pravej strane. Seriózny lekár endokrinológ by nikdy nemenil svoje meno podľ toho v akej krajine bude prezentovať osvedčený liek. Ivan

  Odpověď

  Milý Ivane, už jsem měl dotaz na tento přípravek. Protože jsem jej neznal, tak jsem si to prostudoval trochu blíže. Je to opravdu jen klamavá reklama, což se ostatně pozná hned z toho, že na konci je vždy nabídka posledních několika balení, která jsou ještě se slevou.

  Všiml jsem si také, že údajný lékař se pod různými jmény vyskytuje na internetu vícekrát. Jeho přednáška s kritikou  lékařů v ČR, na Slovensku, na Ukrajině a také ve Švýcarsku je na internetu ve více jazycích.

  Co se týče samotného obsahu v tomto doplňku stravy, žádný nemá prokázané významnější účinky na diabetes. Některé vitamíny, flavonoidy a antioxidanty mají určité efekty, ale nikoliv zásadní. Přípravek jako takový nebyl nikdy odborně testován.

  Česká diabetologické společnost se již proti této klamavé reklamě vyjádřila.

  viz také: https://manipulatori.cz/produkt-suganorm-aneb-jak-podvodnici-na-internetu-ohrozuji-zdravi-pacientu/

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zrovna jsem se vrátila z nemocnice, kde jsem si inzulín aplikovala poprvé a až doma jsem si uvědomila, že jsem na svém inzulínovém peru zapomněla nasadit krytku na jehlu. Nasadila jsem si novou jehlu, ale až po dvou hodinách, kdy byla jehla bez krytky a tak se chci zeptat, jestli za tu dobu mohl inzulín ztratit účinnost. Mám na víkend jen jedno pero, další dostanu až v pondělí. Děkuji za odpověď. Jaroslava

  Odpověď

  Milá Jaroslavo, vašemu inzulínu se určitě nic nestalo. Ono je to celé trochu zamotané, ale ve skutečnosti jednoduché. Důležité je dodržovat několik zásad. Ostatní jsou doporučené věci, které ale nikdo nedělá.

  Tedy:
  1. Používané pero je možné skladovat při pokojové teplotě. Zásobní pera mají být v ledničce při teplotě 2 - 8 st. C. Inzulín nesmí zmrznout.

  2. Před podáním inzulínu se má nejprve dát malinkatá dávka jen tak do vzduchu. Navolí se 1 jednotka, pero se nasměruje jehlou vzhůru a inzulín se vypustí do vzduchu. To je proto, že inzulín, který zbyl v jehle od poslední injekce, nemusí být plně účinný. V jehle také může být trochu vzduchu, který se takto odstraní. Je to důležité, zvláště když si lidé dávají jen malé dávky.

  3. Jehlu je vhodné měnit vždy, když se vám zdá jehla tupá nebo zahnutá. Záleží na počtu denních injekcí. Může to být každý den nebo také 1x za 4 dny. Jehla se také mění, když si nejste jistá, že byla celou dobu v čistotě. Např. když vám pero upadne nebo na jehlu sáhnete rukou.

  Z toho plyne, že když si nyní dáte tu jednu jednotku do vzduchu, můžete pero klidně dál používat. V inzulínu je navíc protibakteriální látka, která brání tomu, aby se tam za normálních okolností namnožily bakterie.

  Nyní další zásady, které se v praxi nedodržují a bylo by dokonce těžké je dodržovat:

  Jehla je určena na jedno použití. Tak to píše výrobce, aby se chránil pro případ nějaké infekce v místě vpichu. Nic jiného vám ani lékař doporučit nemůže. Kvůli tomu se dělají krytky na jehlu schválně velmi úzké, aby se špatně nasazovaly. Díky tomu se někdy stane, že pacient na jehlu někdy omylem sáhne (což u čistých rukou ve skutečnosti nevadí), nebo se dokonce o jehlu píchne do prstu, což bývá horší. výrobci jsou rádi, když se jehel spotřebuje hodně. Snad žádný pacient je ve skutečnosti nepoužívá jen jedenkrát. Ani by neměl jehel dost. Ale tupé jehly by se používat neměly.

  Protože jste začátečnice, tak vám ještě připomínám: Některé inzulíny vyžadují nejprve promíchání v peru kývavým pohybem. Týká se to jen některých typů dlouze působícího inzulínu. Lékař by vás na to měl upozornit. V peru jsou 3 skleněné kuličky a vy uslyšíte jemné klapání, jak se tam převalují (netřepat!). To se ale většiny inzulínů netýká. Já většinou doporučuji jehly dlouhé 8 nebo 9 mm. U štíhlých osob mohou někdy stačit jen jehly dlouhé 6 mm. Nezapomeňte dát tu 1 jednotku do vzduchu. Injekci je lepší dát rychle. Potom zmáčkněte píst a počítejte do deseti. Teprve potom jehlu vytáhněte. Mohlo by se totiž stát, že inzulín nestačí protéci jehlou do podkoží, a pak byste část vystříkla jen tak do vzduchu.

  Tak si užijte propustku a nedělejte si z toho hlavu. Injekce inzulínu jsou snadné a zvyknete si na ně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

 • Dotaz

  Po hospitalizaci při zánětu průdušek mi byl naordinovány kortikoidy a zvedla se mi hladina cukru ale po propuštění z nemocnice mám naordinovány jen léky které jsem měla před hospitalizací t.j. Victoza ráno před jídlem a 1 ráno Siofor 1000. Teď naměřeno 19,4 cukru. Mám se znepokojovat? Charlotta

  Odpověď

  Milá Charlotto, na vaši otázku, zda se máte znepokojovat, odpovídám: ano i ne.

  Nejdříve to ne: Dávku kortikoidů vám pravděpodobně brzy sníží, protože byly již vysazené, jak píšete. Budete-li dodržovat dietu a pokud možno se trochu fyzicky namáhat, mělo by se to opět brzy upravit. Ojedinělá hodnota glykémie 19 mmol/l není bezprostředně nebezpečná.

  A nyní k tomu „ano“: Glykémie 19 je přece jenom dost. Kdyby to trvalo déle, třeba 4 a více dnů, už by se to asi projevilo zvýšeným močením a ztrátou tekutin a také by to nebyl dobrý stav pro rekonvalescenci po asi těžkém zánětu průdušek. Jako první vám tedy radím: pokud močíte více než obvykle, doplňujte pravidelně tekutiny, a to takové, které jsou zcela bez cukru. Je-li glykémie vysoká, nejezte pokud možno žádné sacharidy, dokud se to nesrovná. Dále navštivte svého diabetologa a projednejte svoji léčbu. Bude záležet na tom, zda už máte kortikoidy vysazené, či zda s nimi pokračujete. Já bych doporučoval vysazení, ale to není vždy možné. U zánětů průdušek s alergickou složkou (tedy určitá forma astmatu) mohou být kortikoidy nutné. V tomto případě ale silně doporučuji inhalační formu, nikoliv tablety. Mají výbornou účinnost a vliv na diabetes mnohem menší.

  Dalším krokem by mělo být posílení léčby vašeho diabetu. Kromě metforminu by mohly být přidány ještě další léky, které by se hodily do kombinace s Victozou. Případně by mohl být nutný i inzulín, např. takový, který přímo ve stejné lahvičce obsahuje i Victozu, takže by se jednalo jen o jednu injekci.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, som diabetik 2.typu. V minulosti liecba Stadametom 1000, neskor len na liecbe dietou, ranne hodnoty 5,6-6,5, po jedle do 9. Hba1c 7%. Vahovy ubytok v oktobri - 5kg, kvoli depresii. Po dvojtyzdnovej liecbe Mirzatenom a Magrilanom, stupli hodnoty rannej gly na 7,8. A po jedle cez 10,4, vcera dokonca 12,6. Chytam paniku z najblizsej dia kontroly. Budu nutne PAD, alebo radsej ziadat o zmenu antidepresiv? Bojim sa, ze Hba1c bude vysoke. Dakujem, Dana

  Odpověď

  Milá Dano, diabetes 2. typu je onemocnění, které má tendenci spíše postupovat než vymizet. Pro prevenci zhoršování je důležité zejména dodržovat dietní režim, zejména omezení kalorického příjmu, a dále dostatečně se pohybovat.

  Deprese je velmi závažné onemocnění a léčba se vyplatí. Na druhé straně, řada antidepresív mírně zhoršuje glukózovou toleranci, často tím, že zvyšuje chuť k jídlu a tím i příjem potravy. To se týká především z vašich léků Mirzatenu. Vy ovšem udáváte, že jste spíše zhubla.

  Nyní bych vám doporučoval vybrat si vzorovou dietu s nižším obsahem sacharidů, např. 150 g denně a snažit se ji dodržovat. Pokud by se vaše glykémie nezlepšily, existuje ještě řada dalších léků, které je možné přidat ke Stadametu. Ten bych vám ovšem doporučoval začít užívat znovu a případně k němu ještě některý další lék přidat. Inzulín sice není špatná volba, ale v současné době jej rozhodně nepotřebujete a ani to bezprostředně nehrozí. Musíte se poradit se svým diabetologem, na dálku nasazovat nové léky není možné. K panice ale rozhodně není důvod, vaše glykémie ještě „ujdou“ a k dispozici je řada dobrých léků v tabletách.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  častým nežádoucím účinkem Magrilanu je snížená chuť k jídlu

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Pane doktore. Chci se zeptat, zda se při užívání Sioforu někdy zastaví hubnutí. Myslim si, že moje váha 90kg je už tak akorát na výšku 188 cm. Je mi 43let a už jsem shodil za 4mesice 16kg. Uzivam Siofor 500 září jen jednou denně, ale i přes úbytek váhy mám na lačno ráno okolo 7. Pres den v pořádku jen to ráno. Bojim se že budu hubnout dále až budu jako kostlivec při navýšení dávky. Chci mít ranní glykémii nížší, ale zároveň už nechci dále hubnout. Velice děkuji za odpověď. Marek

  Odpověď

  Milý Marku, Siofor nepůsobí výrazné hubnutí. Je to lék, který snižuje zejména glykémii na lačno a kromě toho částečně tlumí chuť k jídlu, bohužel jen u někoho. Navíc užíváte velmi malou dávku. Napadají mě tedy 3 možnosti, jak vám odpovědět:

  1. Vzal jste si dietní léčbu vašeho nově vzniklého diabetu příliš silně k srdci. Snížení kalorického příjmu a zhubnutí rozhodně doporučujeme skoro všem pacientům, ale málokdo následuje naše rady takto důsledně. V tom případě by ale stačilo, abyste trochu zase ubral v dietě, a pokud by to vedlo zase ke vzestupu glykémií, tak by se musela přidat nějaká další léčba. Napadá mě inzulín, protože by se mohlo také jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu.
  2. Navzdory Sioforu a dietě máte pořád silně nevyrovnaný diabetes, takže kvůli tomu hubnete a ztrácíte také cukr močí. Vy ale máte glykémie skoro v normě, alespoň ty na lačno. Pokud tedy ani během dne nemáte glykémie nad, řekněme 15, tak ani tato možnost není pravděpodobná.
  3. Hubnete z nějaké jiné příčiny. To se mi zdá skoro nejpravděpodobnější, tedy pokud vaše údaje opravdu odpovídají skutečnosti. V tom případě budete potřebovat interní vyšetření, zahrnující krevní odběry a přinejmenším ultrazvukové vyšetření břicha, možná později vyšetření zažívacího traktu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se prosím zeptat, před 8 dny mě pan doktor kvuli velké glykemii nasadil lék Jardiance. Během prvních dnů jsem zhubnul 5 kg, ale bylo to asi tím, že jsem chodil hodně na malou. Nyní je váha stejná, ale cukr po každém ranním měření mám pořád vysoký. Vždy kolem 11 -12 mmol/l. Začínám být nervozní a nevím, zda je to v pořádku. Děkuji moc za odpověď a omlouvám se, že obtěžuji. Luboš

  Odpověď

  Milý Luboši, lék Jardiance účinkuje prakticky u všech pacientů s diabetem. To ovšem ještě neznamená, že sám o sobě postačuje. Působí tak, že glukóza se dostává do moči větší měrou, než jak je tomu bez tohoto léku při zvýšené glykémii.

  Pokud jsou hodnoty glykémie zhruba nad 10 mmol/l, ledviny nestačí profiltrovanou glukózu zpětně vstřebat, a to vede k tomu, že se cukr pak dostává do moči. Čím více má pacient glykémii nad 10 (a k tomu dostatečně pije), tím více cukru tímto způsobem odchází z těla. Pokud berete lék Jardiance, dostává se cukr do moči i při nižších hodnotách glykémie a pokud je glykémie vyšší, vylučuje se cukru více. Udává se, že takto může diabetik ztratit až 70 g cukru za den, což odpovídá zhruba 2 krajícům chleba. Není to ale správné. Ani při užívání Jardiance by neměl mít diabetik natolik zvýšenou glykémii, že se začně vylučovat tak velké množství.

  Výhodou tohoto léku je zcela ojedinělý mechanismus působení, který je odlišný od všech ostatních skupin léků na diabetes. Proto se s nimi velmi dobře kombinuje.

  Mám pro vás tedy toto doporučení:

  • Dodržujte pečlivě dietní doporučení a zejména nepřekračujte denní limit sacharidů v dietě. K tomu pochopitelně musíte 1) znát obsah sacharidů v jednotlivých jídlech, 2) být disciplinovaný.
  • Máte-li takto vysoké glykémie, snižte celkový obsah sacharidů v dietě, např. na 150 g denně, případně ještě více alespoň přechodně.
  • Užívejte správně všechny ostatní léky na diabetes. Jardiance se zatím nepodává jako lék první, dává se zpravidla do kombinací.
  • Dostatečně pijte. Neměl byste hubnout tím, že se „vyčůráte z podoby“. Ztráta tekutin se může hodit jen u osob, které mají otoky.
  • Dodržujte pečlivě hygienu, aby vám přítomnost cukru v moči nepřispívala ke vzniku zánětů močového ústrojí.

  Vydržte takto určitou dobu. Není v moci Jardiance rychle snížit hodnoty glykémie. Efekt se rozvíjí pomalu. Zejména se „dolaďují“ přechodně zvýšené hodnoty. Základ léčby bude u vás spočívat jednak v dodržování dietních opatření, ale také v podávání jiných léků, které snižují i jen mírně zvýšené hodnoty glykémie. Efekt posuďte minimálně po 1 měsíci. Pouze pokud byste i při omezení sacharidů měl glykémie stále vysoké, např. nad 12 mmol/l (a měříte se také po jídle?), tak by asi bylo vhodné přidat ještě jiný lék na cukrovku, možná dokonce inzulín.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Proč se nepoužívá Stadamet u diabetu 1. typu – po zjištění diabetu od 14. 10. 2019 si píchám na noc Lantus a brala jsem Stadamet 2krát denně 500 mg. Měla jsem v průběhu dne většinou pod 7 glykémie nalačno a nyní si po jeho vysazení od 16. 11., kdy jsem měla hezky srovnané hodnoty při píchání 14 jednotek Lantusu na noc, musím píchat víc Lantusu (dnes už to bude 18) na noc + 2 jednotky Apidry před večeří. Po vysazení Stadametu se mi celkově zvýšila už hezky stabilizovaná hodnota glykémie přes den – nyní kolem 13. Nerozumím tomu – byla jsem pochválená, jak hezky držím diabetickou dietu a neztloustla jsem (mám nyní něco přes 74 kg při 185 cm – první den na diabetologii jsem vážila 73 kg) a stejně jsem dostala místo Stadametu Apidru 2 jednotky před večeří. Občas jsem to neodhadla, jsem čerstvě zachycený diabetik a kvůli občasným vyšším hodnotám glykémie k večeru 10 nebo 12 před večeří, jsem dostala tu Apidru a musela vysadit Stadamet. Nejsem opravdu žádný masochista a píchání injekcí mě extrémně obtěžuje, ale zvládám to. Mnohem snazší by bylo sníst prášek, co mi držel nízkou hladinu cukru v krvi. Vstávám po 10. hod. dopoledne, první jídlo mám oběd a když nemám vyšší glykémii v 16. hod. sním i nějakou svačinu. Pak jím až večeři ve 20 hod. Nevím, jestli by se ale tím vyloučeným cukrem vlivem Stadametu nějak nepoškozovaly ledviny. Jak to s tím prosím je? Pavla

  Odpověď

  Milá Pavlo, určit správně typ diabetu se dá mnohem lépe z vašich osobních údajů než z laboratorních hodnot. I na našem webu byste se dočetla, jak se od sebe liší typ 1 a 2 a mohla byste se ještě dozvědět, že existují ještě jiné, méně časté typy.

  Diabetes 1. typu začíná většinou rychle. Pacienti většinou nemají nadváhu a v poslední době nápadně hubnou a bývají mladší, typicky do 20 let. Někdy jsou projevy tak nápadné, že prakticky není pochyb. Glykémie bývá vysoká, pacienti hodně močí, mají velkou žízeň a někdy jde až o život ohrožující stav. To ovšem neznamená, že tento typ diabetu nemůže vzniknout i v dospělosti či dokonce ve stáří. Ztráta inzulínové sekrece probíhá někdy velmi pomalu, takže je možné tento typ zaměnit zpočátku za typ 2, zvláště pokud pacienti mají zároveň nadváhu.

  No a diabetes 2. typu je naopak typičtější pro starší osoby, nejčastěji s nadváhou. Většinou vzniká pomalu a někdy je zjištěn i náhodou. Později ale také může výrazně klesat inzulínová sekrece, takže může být inzulín potřebný.

  Vy o sobě neudáváte mnoho informací, ale protože váš lékař zahájil léčbu Stadametem, tak předpokládám, že se skutečně domníval, že se jedná o typ 2. Výraznější nadváhu ale rozhodně nemáte. Z mé detektivní dedukce tedy spíše plyne, že se u vás jedná o velmi pomalu začínající diabetes 1. typu. V tomto případě podávání Stadametu není žádná chyba, ale pacientovi především chybí inzulín, který již není schopen v dostatečné míře sám tvořit, a proto je na místě inzulínová léčba. Bohužel, schopnost produkovat inzulín při diabetu 1. typu postupně klesá a většinou zanikne. Standardní léčba pak spočívá v podávání 4 dávek inzulínu (3x rychlý před jídly a jeden tzv. bazální s dlouhým působením). V časnějším stádiu může postačovat i dávka jedna, jako ten váš Lantus, ale postupně je nutné léčbu zintenzivnit. Rozhodně je dobré hned od začátku získat dobré návyky, aplikovat si inzulín častěji a měřit si glykémie.

  Stadamet je lék obsahující látku metformin. Ten působí velmi příznivě u diabetu 2. typu. Jejich porucha totiž spočívá hlavně v tom, že málo reagují na svůj vlastní inzulín, takže inzulínu je třeba mnoho. U diabetu 2. typu se metformin téměř nepodává. Někdy jej zkoušíme u pacientů, kteří potřebují velmi vysokou dávku inzulínu, a předpokládáme u nich také jeho snížený účinek.

  Také u diabetiků 2. typu jsou stavy, kdy metformin nepodáváme. Jedná se zejména o pokročilá onemocnění ledvin, jater a srdce.

  Ať se jedná o jakýkoliv typ diabetu, je potřeba, aby byl dobře vyrovnaný. Pokud vám tedy nepostačuje dieta a zvýšený pohybový režim, budete léky potřebovat. Pro diabetiky 1. typu je naprostým základem inzulín. Pro pacienty 2. typu existuje řada možností a nakonec je někdy také nutný inzulín. Metformin je jinak dobrý a bezpečný lék a ledviny nepoškozuje. Jenom u diabetiků 1. typu zpravidla není potřebný, protože oni zpravidla nemají poruchu citlivosti na inzulín.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a doplňky stravy

 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na přípravek Suganorm, zda má nějaký účinek při léčbě cukrovky, nebo se jedná jen o marketing bez prokazatelných účinků? Gabriela

  Odpověď

  Vážená paní Gabrielo, každý potravinový doplněk je nezbytné vždy počlivě prozkoumat z hlediska složení, které by mělo odpovídat zamýšlenému použití, v tomto případě "zachránit od cukrovky". Již jen příslib, že Vás potravinový doplněk zachrání od cukrovky je silně podezřelý. Ze složení výrobku SugaNorm, ale nevyplývá, že by si mohl s cukrovkou poradit. Co mě ale dokonale přesvědčilo, abych Vám důrazně doporučil výrobek SugaNorm nepoužívat respektive nekupovat je následující věta z webových stránek (www.eu-sale.com): "Šupinatost v přípravku SugaNorm umožňuje normalizovat krevní tlak v důsledku mírného žluči a diuretického účinku.". Tato věta je naprostý nesmysl, jak po stránce českého jazyka, tak zejména po stránce odborné. Na oficiálních webových stránkách (www.suganorm.site) je pak dále uvedeno o skořici: "Díky obsahu polyfenolů a flavonoidů, snížuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolů, zvyšuje úroveň lipoproteinů s vysokou hustotou, ředí krev, má antioxidantní účinek. Na 18% je z fenolu, což napomáhá zastavit a předejít mnohým zánětlivým procesům při cukrovce.". Každý myslím dobře ví, že skořice není na 18 % z fenolu, protože to by znamenalo, že by byla skořice prudce jedovatá. Nehledě na to, že fenol nemá naprosto žádné příznivé efekty u cukrovky. Doporučuji Vám poradit se s lékárníkem nebo lékařem, který konkrétní přípravek ze skupiny doplňku stravy by pro Vás byl nejvhodnější ve vztahu k případným dalším potížím nebo onemocněním.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Poznámka redakce:

  Doporučujeme podívat se do rubriky Léčivé rostliny a cukrovka, kde naleznete mnoho různých potravinových doplňků vhodných právě u onemocnění cukrovkou, či jako prevenci, s ověřenými popisy obsahových látek i jejich účinků.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím je pro diabetika vhodný čekankový sirup? Děkuji Blanka

  Odpověď

  Dobrý den Blanko,

  tato otázka již byla řešena v naši poradně. Posílám Vám odkaz na tento dotaz: 

  Jaký cukr při cukrovce 1. typu používat? Je lepší xylitol nebo čekankový sirup? Prosím o radu

  Pokud Vás zajímají sladidla pro diabetiky, doporučuji podívat se na odkaz Náhradní sladidla.

  S pozdravem

  Vaše redakce

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se jenom zeptat jestli muzu uzivat pripravek Glucea, když nemam cukrovku, ale mám Glukózu v seru 5,8 a S-cholesterol 6.

  Odpověď

  Glucea je doplněk stravy, který obsahuje některé vitamíny, stopové prvky a rostlinné extrakty, který bývá doporučován jako podpůrný přípravek pro léčbu diabetu 2. typu nebo lehčích poruch metabolismu glukózy. Také na našem webu se vyskytnul dotaz na její působení, odpověďi můžete porovnat zde:

  Glucea

  Glucea nebo Diamizin

  Je Glucea vhodnů při léčbě štítné žlázy?

  Další odkaz na článek o látkách v Glucei obsažených je v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka,

  Dále pak v článcích Morušovník, Zinek a Chrom.

  Podle složení přípravku se domnívám, že v běžných dávkách nehrozí žádné nebezpečí, a proto jej jistě můžete užívat.

  Osobně bych však od jeho působení nic zvláštního neočekával. Základem léčby při porušené glukózové toleranci a u lehkých forem diabetu 2. typu je dieta, zejména se snížením celkových kalorií. Přípravek Glucea může vaše úsilí podpořit, ale dietu nenahradí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Syn, je mu 25let - diabetik 1. typu, je po akutní operaci nádoru varlete. Může užívat Wobenzym pro urychlení hojení operační rány? Děkuji za odpověď. Marcela.

  Odpověď

  Milá Marcelo, pro vašeho syna bude z hlediska diabetu důležité, aby měl co nejlépe vyrovnané glykémie a přijímal normální stravu. Měl by si určitě pravidelně měřit glykémie nejméně 4x denně a případně používat senzor, aby jeho hodnoty byly pokud možno v rozmezí 4,5 - 10 mmol/l. To dává dobré předpoklady pro hojení.

  Lék Wobenzym určitě užívat může, průběh diabetu to nijak neovlivní. Udržování dobrého vyrovnání diabetu je ale mnohem důležitější, a proto bych peníze vynaložené na nákup tohoto poměrně drahého léku mnohem více doporučoval investovat do pomůcek na měření glykémií.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  V doporučených indikacích Wobenzymu je nejblíže Vaší ozázce doporučení podpůrné léčby některých pooperačních stavů. Je zde také uvedeno, že působí proti otokům, zánětům, zlepšuje krevní oběh v drobných cévách a tím usnadňuje hojení.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 58 let a mám cukrovku II. stupně. Byl mi nasazen Metformin 500 mg. Beru 2 tablety denně. Cukr při posledním měření 7,2. Oční lékař mi předepsal Gingio 80 /1 tabletu denně/. Po 14 dnech užívaní se mi zvedl cukr na 9,2. Myslíte si, že to může mít souvislost ? Děkuji za odpověď. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, přípravky obsahující výtažky z gingo biloba se používají jako pomocné léky u nemocí krevního oběhu, při špatném prokrvení, ke zlepšení paměti či funkce centrálního nervového systému a také u očních chorob. Jsou považovány skutečně za léky doplňkové, nehodí se k léčbě závažnějších poruch. Mají dobrou toleranci a málo nežádoucích účinků. Glukózovou toleranci nezhoršují, často jsou naopak podávány při diabetu, i když příliš velký účinek od nich očekávat nelze.

  Nemyslím si proto, že by vaše lehce zhoršená glykémie byla vyvolána tímto lékem.

  Při diabetu glykémie kolísají a závisejí na příjmu potravy, pohybu a samozřejmě na léčbě.

  Metformin je základním lékem při diabetu 2. typu. Zlepšuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a snižuje novou tvrobu glukózy v těle ze zásobních látek v játrech. Jeho dávkování je poměrně široké, od 500 do 2000 mg, někdy i 3000 mg denně. Způsob léčby se určuje podle hodnot glykémií na lačno i po jídle a podle hodnoty glykovaného hemoglobinu. Nejlepší je, když má pacient osobní glukometr a glykémie si sám kontroluje. Pak může sám vypozorovat, zda dostatečně dodržuje léčebný režim a zda jeho léky dobře fungují. Většinou při tom zjistí, že kolísání hodnot může být dost velké a z jednoho měření se toho nedá moc vyvodit, leda že je léčba zcela špatná, když náhodná hodnota je velmi vysoká.

  Jako první opatření bych ve vašem případě volil omezení sacharidů v dietě a z dlouhodobého hlediska vůbec snížení kalorického příjmu. Také byste se měl pravidelně pohybovat, nejlépe aspoň po dobu 150 minut týdně tak, abyste přitom byl zadýchaný a nechtěl si při tom povídat. Pokud by vám hodnoty neklesaly na lačno pod 6 mmol/l, měl byste určitě zvýšit dávku metforminu a případně přidat ještě některý s řady dalších dostupných léků. Velmi by vám pomohlo monitorování glykémií, i když u osob, které nejsou léčené inzulínem, pojišťovny hradí jen omezený počet testačních proužků. Vyplatí se si sám dokupovat další a být si jist, že se léčíte dobře.

  Gingio bych ale ze zhoršení nevinil, je v tom nevinně. Pokud by mi ale testační proužky připadaly drahé, tak bych si je koupil místo přípravků z gingo biloba, za které se také musí platit, ale jejich pozitivní účinky nejsou příliš prokázané.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

 • Dotaz

  Léčím se 20 let s diabetem 2. typu. Nejprve prášky, v posledním půl roce inzulin. Přibližně před měsícem jsem začal mít problémy s pálením kůže na vnější straně nártu levé nohy. Pálení je tak silné, že mi brání ve spaní. Během dne žádné potíže nemám. Prosím, zda existuje nějaká znecitlivující mast, která by mi pomohla snížit pálení, abych se mohl vyspat. Děkuji.

  Odpověď

  Milý Zdeňku,

  podle toho, co píšete, se nejspíš bude jednat o projev diabetické polyneuropatie. V prvé řadě je však nutné vyloučit nějakou místní příčinu pálení kůže, což může být třeba ekzém, otlak, počínající infekce nohy nebo nějaké plísňové onemocnění kůže. Měl byste asi proto nejprve navštívit kožního lékaře, abyste tuto možnost vyloučil.

  Diabetická polyneuropatie je ale vyvolána dlouhodobě nedostatečným vyrovnáním diabetu. Probíhá často ve vlnách, takže je možné, že se potíže samy zlepší, ale základním opatřením je co nejlépe vyrovnat diabetes. Jinými způsoby se polyneuropatie léčí obtížně. Existuje spíše řada způsobů pro tlumení subjektivních obtíží. Neurologové často doporučují kůru vitaminy, např. Multivit.  Z léků, které potlačují nepříjemné pocity či bolest vznikající z důvodů diabetické polyneuropatie, často dobře funguje například Lyrica, kterou musí předepsat diabetolog či neurolog. Ostatně, neurologické vyšetření ke stanovení stupně diabetické polyneuropatie byste měl podstoupit v každém případě.

  Proti bolesti působí místně např. gely Mesocain nebo Lidocain emulgel či Lidocain spray. Není to ale vhodný způsob léčby na diabetickou polyneuropatie. Spíše bych tedy doporučoval zkusit tu Lyricu. Potíže se objevují hlavně v noci, kdy se člověk ničemu intenzivně nevěnuje. Během dne bolest často přehluší běžné starosti či pohyb. V každém případě je vhodná rehabilitace, pohyb, dobrá obuv, promazávání kůže běžnými krémy (např. Excipial Lipolotio).

  Jinak je ale diabetická polyneuropatie širší problém, který si zaslouží podrobnější vyšetření a také poučení. Je to častá komplikace diabetu a pacienti by o ní měli vědět.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám Xultophy a Metformin s velmi dobrými výsledky jak hladiny cukru, tak snižování váhy. Ale trpím těžkými zácpami, které se před nasazením léků neobjevovaly. Jak jsem se dočetla, může to být jedním z vedlejších účinků. Tuto kombinaci léků užívám cca 3/4 roku a díky dobrým výsledkům nechci žádat o změnu medikace. Nevím však, jak si se zácpami poradit. Jím poměrně hodně vlákniny, zkouším různé bylinné čaje, pití olivového oleje na lačno. Žádné "zázračné" výsledky to ale nepřináší. Můžete mi prosím poradit? Předem děkuji. Jana

  Odpověď

  Milá Jano, obecně bych řekl, že ani jeden z těchto léků nepůsobí častěji zácpu, spíše naopak. Připouštím ale, že reakce může být individuální. Možná také když méně jíte, tak máte méně stolice oproti době, kdy jste jedla více a možná i nějaké ne úplně vhodné věci, které častější stolici podporují, a nyní na ně nemáte chuť.

  Já vám rozhodně doporučuji pokračovat v této nové léčbě. Zároveň ale radím, abyste zvýšila příjem zeleniny, která obsahuje hodně vlákniny. Za šetrné projímadlo považuji např. laktulózu, což je látka, která se ze zažívacího traktu nevstřebává a zvyšuje objem vody ve stolici. Přípravky se jmenují např. Duphalac (v roztoku nebo v sáčcích) nebo Lactulosa Biomedica. Na tento lék nevzniká návyk, jako na některá jiná projímadla.

  Také upozorňuji, že zácpa nemusí vždy souviset s nově nasazenými léky, jak by se někdy mohlo zdát. Obecně se doporučuje, aby každá osoba starší než 60 let podstoupila preventivní vyšetření kolonoskopií, která může včas odhalit některá léčitelná onemocnění tlustého střeva.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetik léčený inzulínem. Už několik dní se mi stane že 2-3 hodiny po obědě se mi rapidně sníží cukr. Měřil jsem se před obědem to mám cukr 7 - 8 jednotek a po obědě kolem 14 hod. mám kolem 3,5 a je mi špatně. Už mi rodina volala i pomoc. Prosím o radu, od své MUDr. jsem se rady nedočkal. Řekla mi pouze, že málo jím.

  Odpověď

  Vážený pane, pro lépe mířenou radu mám od vás málo informací. Je ale pravděpodobné, že si podáváte inzulín před jídly, např. tedy rychlý inzulín před obědem 7 – 8 jednotek.

  Reakce na inzulín je individuální a samozřejmě velmi záleží na tom, co konkrétně jíte a zejména kolik je v jídle obsaženo sacharidů. Měl byste mít s pomocí vašeho lékaře či edukační sestry zjištěno, kolik jednotek asi potřebujete na 10 g sacharidů v jídle a podle toho si vypočítat vhodnou dávku.

  Nejpravděpodobnější je, že si opravdu podáváte příliš velkou dávku inzulínu s ohledem na to, co sníte. Dávku byste tedy mohl snížit, případně byste mohl mít v jídle větší množství sacharidů, pokud máte hlad a nemáte nadváhu. Také byste mohl asi 2 hod. po jídle sníst malou svačinu, např. nějaké ovoce, kousek pečiva apod., podle toho, co máte rád, abyste hypoglykémii předešel.

  Určovat dávky inzulínu a zjišťovat množství sacharidů ve vaší dietě byste se měl naučit sám. Lékař by vám měl rámcově doporučit způsob léčby, druh inzulínu a dávky orientačně. Vy byste to ale měl umět dolaďovat a přizpůsobovat vaším glykémiím, pohybové aktivitě a plánovanému jídlu.

  Zatím tedy doporučuji si měřit glykémii asi 90 minut po jídle, abyste hypoglykémiím předešel. Podle výsledků se pak pokusíte vhodně upravit dávky inzulínu nebo množství sacharidů v dietě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz, přítel 41 let je od devíti let na inzulínu, nyní po transplantaci rohovky, krvácení do očního pozadí, vysoký tlak v očích, s tímto vším se léčí ve vojenské nemocnici v Praze, je to následek dlouholeté cukrovky. Již minimálně 10 let má problém poznat, že mu klesá cukr a není schopný toto rozpoznat, jeho záchvaty vedou k těžkým úrazům, následným zlomeninám, těžkému bezvědomí, krvácení do mozku a podobným těžkým úrazům.

  U koho máme začít řešit tento problém, na koho konkrétního se můžeme obrátit, kdo by nám pomohl ohledně transplantace slinivky. Lékař ke kterému chodí o tomto problému ví, ale žádné informace konkrétní mu na dotaz neuměl zodpovědět a ani mu neporadil na koho a kam se může obrátit. Prosíme o pomoc a děkujeme, Jana

  Odpověď

  Milá Jano, jen na okraj: 

  Jsou to ti mužští nemehla. Vždycky to za ně vyřizují matky, manželky, přítelkyně. Člověk potom ale neví, zda si to skutečně přejí, nebo zda to ta žena dělá proti jejich vůli. No, vlastně jim trochu závidím.

  Myslím, že nejlepší bude, když lékař, který vašeho přítele ošetřuje, pošle žádost nebo e-mail (heje@medicon.cz) na Kliniku diabetologie Centra diabetologie IKEM. Tam žádost bude rychle posouzena a bude-li možnost transplantace pro vašeho přítele skutečně připadat v úvahu, bude tam pozván k vyšetření. V každém případě to ale musí být jeho vůle. Předpokldávám, že vyšetření bude trvat asi týden a velmi pomohou kopie předchozích vyšetření a zákroků, které podstoupil.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dcera se léčí s diabetem 1.typu od 12 let, od začátku velmi rozkolísané hodnoty. Po roce diagnostikována celiakie, rok drží bezlepkovou dietu. Asi dva měsíce se zdálo, že se hodnoty glykémie začínaji rovnat, bohužel s nástupem menstruace (před pěti měsíci první), dochází k velmi častým hypoglykémiim. I když snížíme velmi inzulín, senzor nás několikrát denně i v noci varuje před hypo. Dcera se klepe už u hodnoty 4 a během pěti minut, než vycucá hroznový cukr se dostane na hodnoty okolo 3. Samozrejme jsme zvýšili i jednotky jídla. Byla i dvakrát v nemocnici na srovnání, nebylo zjištěno, že děláme někde chybu. Problem je, že je dcera s poklesů velmi vyčerpaná a musí třeba zůstat den doma doslat se, školu by nezvládla. Po ukončení menstruace, jde glykémie nahoru, zase tedy zvyšujeme inzulín a hodnoty vylitnou třeba nad dvacet. Už je to velmi vyčerpávající, dcera je velmi zodpovědná a je i pod naším dohledem. Na koho se máme obrátit, naše lékařka, veškeré výkyvy vysvětluje vlivem psychiky. Velmi děkuji za jakoukoliv radu. Martina

  Odpověď

  Milá Martino, vaše dcera jistě chodí do ambulance dětského diabetologa, který má s podobnými problémy u dospívajících dívek větší zkušenosti. Já mohu odpovědět jen obecně. Vše se samozřejmě točí kolem toho, jak kvalitně si vaše dcera monitoruje glykémie a jak je ona schopna reagovat včas na měnící se potřebu inzulínu, respektive citlivost vůči němu.

  Ta se u některých žen mění během menstruačního cyklu a spíše se snižuje na jeho konci (je proto potřeba více inzulínu) a s nástupem krvácení pak zase stoupá, takže může stačit inzulínu méně. Snadno se pak může stát, že si pacientka koncem cyklu spíše zvyšuje dávky, aby nebyly glykémie příliš vysoko. Když se jí podaří glykémie „zkrotit“, nastává změna, potřeba inzulínu klesá a pokud se dávky zase včas nesníží, vznikají snadno hypoglykémie.

  Vaše dcera podle všeho používá kontinuální senzor glykémií a pravděpodobně si také dodává inzulín pomocí pumpy. Ta se dá určitým způsobem naprogramovat, aby se během měsíce mohl nastavit profil „normální“, používaný nejčastěji, a další 2 profily např. „před menses“ a „po menses“. Ke konci cyklu by podle svých zkušeností mohly být použity trochu vyšší rychlosti bazálních dávek, např. o 10 – 20 % větší a od začátku krvácení zas již rychlosti normální, nebo po určitou dobu dokonce snížené, např. o 10-20 % oproti hodnotám uprostřed cyklu.

  Navrhoval bych také, aby byl senzor glykémií nastaven tak, aby před hypoglykémií varoval vaši dceru dříve, např. již při hodnotách kolem 5,5 mmol/l a zejména pak, aby reagoval na rychlý pokles glykémie včasným varováním, např. když v noci glykémie rychle klesá s 9 na 7, protože se dá čekat, že pokles bude pokračovat. Vaše dítě si potom pokles včas uvědomí a může např. sníst nějaké ovoce nebo vypít malé množství džusu, zvláště pokud by hodnoty dále klesaly.

  Dnes existuje i možnost, že senzor varuje třeba rodiče, které pak mohou i během noci dítě zkontrolovat (přenos po internetu do jejich mobilního telefonu). Asi o tom víte, ale některé pumpy lze dnes naprogramovat i tak, že pokud glykémie klesá pod určitou hodnotu, dodávka inzulínu se přechodně zastaví, dokud se pokles nezastaví nebo nedojde k mírnému vzestupu. Je to výhodné zvláště v noci.

  Pokud jsou nyní hypoglykémie tak ostré, jak uvádíte, tak bych alespoň na nějakou dobu slevil z požadavku mít hodnoty glykémií příliš blízko normálu. Cílové hodnoty by tak mohly po nějakou dobu být raději 6 – 8. Je to určitě lepší, než když jsou hodnoty vynikající, glykovaný hemoglobin téměř v normě, ale příliš často se vyskytnou hypa, která z člověkem „zatočí“ tak, jak popisujete.

  Omlouvám se svým pediatrickým kolegům a znovu doporučuji, ať to podrobněji proberete s nimi.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a těhotenství

 • Dotaz

  Dobrý den, ve 27 tt mi byla zjištěna těhotenská cukrovka, ve 29tt jsem byla přijata do diabet. ambulance, nyní ve 30tt jsem na dietě a měřím glykémie. Při dodržování diety mám denní hodnoty vždy v normě (max. 6,3), pouze ranní se pohybují kolem 5,6 - 5,7. Po týdnu diety a měření jsem dle vašich doporučení nasadila 2. večeři (hrst vlašských ořechů+plátek tvrdého sýra), ale druhý den ráno jsem nezaznamenala žádný vliv na glykémii na lačno, nešla ani nahoru ani dolů. Kontrolu v ambulanci mám za týden. Mám vytrvat několik dní s 2. večeří s tím, že se může pozitivní vliv na glykémii na lačno projevit za pár dní? A ještě jeden dotaz: měření hodinu po jídle jsem našla údaje, že měřit hodinu od začátku jídla, ale i že hodinu po skončení jídla. Snídám zhruba 15 min, ale oběd mi trvá rozhodně déle, cca 30 min. Kdy v těchto případech měřit? Děkuji předem za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, snížit ranní glykémie můžete zařazením 2. večeře. V některých případech ani toto nepomáhá a pak nasazujeme léky (metformin). Zkuste to ještě pár dní (2-3 dny) a pokud ranní glykémie nebude klesat, kontaktujte raději Vašeho diabetologa. Měření glykémie po jídle by mělo být cca 1 hodinu od začátku jídla, kdy by hladina cukru měla být nejvyšší. Neměla byste ale jíst moc dlouho, doporučujeme cca 10 min. Pokud bude jíst delší dobu, je těžké určit, v které chvíli je hladina cukru nejvyšší.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se optat, jsem v 19tt, ranní hodnoty na lačno mám 5,3 někdy až 5,4 a hodinu po jídle 7,7 dvakrát jsem měla 8,1, už takhle jsem měla problém s pícháním do prstu na tož abych musela brát inzulin, tak jsem se chtěla optat, zda je potřeba nebo ne, beru před spaním prášky Stadamet 500. Moc vám děkuji. Kateřina

  Odpověď

  Dobrý den Kateřino, glykémie ráno nalačno by měly být do 5,3 mmol/l, máte je tudíž hraniční. Pokud berete pouze 1 tbl Stadametu 500 mg, je možno tuto dávku ještě navýšit (max. dávka je 2000 mg). Hodnoty cukru 1 hod. po jídle by měly být do 7,8. Při vyšších glykémiích si zkontrolujte jídelníček, jestli se nejedná o dietní chybu (změnit typ pečiva, konzumovat menší porce apod.). Ve Vašem případě si myslím, že léčba inzulínem zatím není nutná.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Těhotenská cukrovka Dobrý den, Nyní jsem v 19. tt, před měsícem mi byla zjištěna těh. Cukrovka. Hodnoty po odběru ze žíly nalačno 5,1 a 5,3. Byla jsem odeslána do diabetologické ambulance. Začala jsem držet dietu a měřit hodnoty glukometrem. Nalačno jsem měla hodnoty stále vysoké v rozmezí 5,2 – 5,5, pak náhle skok až 6,8 (5,8 6,3 5,4 6,2 6,2 – hodnoty nalačno). Na kontrole mi na základě těchto výsledků nasadili noční inzulín 6 jednotek (před 5 dny) i když jsem před 7 dny měla při odběru nalačno ze žíly hodnotu 4,9. Problém je, že po nasazení inzulínu se hodnoty nalačno výrazně nesnížily – hodnoty 5,0 6,8 5,7 5,7 – dle glukometru. Navíc se mi ihned po nasazení inzulínu výrazně zhoršily hodnoty po jídle, ty jsem měla před nasazením inzulínu nízké – doktorka mi řekla, že mám víc jíst. Mám vážné podezření, že glukometr neměří správně, občas vykazuje hodně rozdílné hodnoty po sobě následujících měření. Navíc jsem se dočetla, že odchylka při měření může být až 30 % oproti odběru ze žíly. Je mi také divné, že před 6 dny jsem měla nalačno ze žíly hodnotu 4,9 a po nasazení inzulínu hodnoty výrazně vyšší (při měření glukometrem). Navíc mi včera hlásil při měření několikrát chybu. Pokud by chybovost glukometru oproti odběru ze žíly byla opravdu tak velká, tak by vlastně nasazení inzulínu bylo zbytečné. Moje otázka zní: 1) Je vůbec možné, že by se hodnoty nalačno po nasazení inzulinu výrazně nesnížily? 2) Je možné, že by noční inzulin způsobil výrazné zhoršení glykémie po jídle? Např. proto, že tělo si na inzulin „zvyklo“ a očekává ho i přes den? Děkuji moc za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den, zvýšení glykémie po nasazení inzulínu je hodně zvláštní. Naopak by měly  hodnoty  klesnout. Někdy počáteční dávka inzulínu nestačí a musí se navyšovat. Zkonzultujte to s Vaším lékařem, ideální by bylo zkontrolovat přesnost měření Vašeho glukometru (třeba ověřit si hodnoty na jiném glukometru).

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Další názor diabetologa, který není specialistou na těhotenskou cukrovku:

  Kontrola hladiny krevního cukru v lidském těle rozhodně není jednoduchá a uplatňuje se na ní mnohem více faktorů než pouze sekrece inzulínu. V době těhotenství se navíc mohou uplatňovat některé hormonální změny, které většinou snižují citlivost tkání vůči inzulínu (a tudíž mohou zvyšovat jeho potřebu), větší příjem potravy pro zajištění růstu dítěte, a konečně i schopnost samotného dítěte vytvářet inzulín, což se děje zejména, když je glykémie matky zvýšená. Větší produkce inzulínu u dítěte se považuje za nežádoucí, protože může vést k zvýšenému růstu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se snažíme, aby byl diabetes během těhotenství velmi dobře vyrovnán.

  Podle toho, co uvádíte, je vaše porucha spíše lehká a žádné skutečně vysoké glykémie jste neměla. Bylo by dobré, kdyby vaše glykémie na lačno nepřesahovaly 5,1 – 5,3 mmol/, za hodinu po jídle asi 7,7 a za 2 hodiny 6,7 mmol/l. Velmi záleží, jak mnoho během těhotenství přibíráte. Pokud nejste velmi štíhlá, pomohlo by mírné snížení sacharidů v dietě, vynechání všeho slazeného, zejména sladkých nápojů, a nopak by se hodilo více zeleniny a nepříliš sladkého ovoce. Dále byste měla být fyzicky aktivní a v rámci možností „sportovat“. Když ani toto nepostačuje, většinou se doporučuje perorální antidiabetikum metformin, které je možné bez rizika během těhotenství užívat. Metformin snižuje zejména glykémii na lačno a zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu.

  Pokud paní doktorka nechce podávat metfromin, je možné také přistoupit k podávání inzulínu už i u takto poměrně málo zvýšených hodnotách glykémie. Předpokládám, že ve vašem případě se jedná zejména o sníženou citlivost vůči inzulínu. Dávka 6 j. večer je velmi nízká a začíná se s ní proto, abyste zbytečně neměla hypoglykémie. Může se tedy velmi snadno stát, že přirozené kolísání vaší potřeby inzulínu je mnohem větší a 6 jednotek prostě nestačí. Doporučuje se tedy postupné opatrné zvyšování dávky, např. po 2 jednotkách. Po inzulínu opravdu glykémie nestoupá. Pokud si tedy jste jistá, že dodržujete správné stravování, dávku mírně zvýšíte tak, aby ranní hodnota byla do těch požadovaných 5,1 – 5,3 mmol/l a přitom abyste neměla noční hypoglykémii.

  Přesnost glukometru můžete ověřit použitím kontrolního roztoku, který k vašemu glukometru získáte v lékárně (někdy se musí objednat). I tak ale není osobní glukometr zcela přesný, při hodnotě 5,1 mmo/l by u většiny glukometrů určitě vyhovovalo zjištění hodnoty přibližně 4,5 – 5,6 mmol/l, většinou je ale přesnost vyšší. V úvahu musíte vzít, že ani v laboratoři zjištěná hodnota není úplně přesná. Glukometr by spíše měl ukazovat konzistentně, to znamená, že by člověk měl mít jasnou představu, že jeho hodnoty jsou stabilní, zda klesají či stoupají a měl by s konkrétním glukometrem získat osobní zkušenost. Při testech se zpravidla ukáže, že glukometr měří dostatečně dobře. Osobní glukometry ale nejsou primárně určeny k přesnému testování glykémií u zdravých osob, kdy se normální hodnoty pohybují poměrně v úzkém rozmezí. Pro monitorování těhotenské cukrovky však rozhodně stačí.

  Přeju vám, aby se vám glykémie srovnaly a také, abyste malé odchylky příliš neprožívala. Asi bude potřeba lehce zvýšit dávku inzulínu, ale jinak je všechno celkem v pořádku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam diagnostikovanou tehotenskou cukrovku. Mela jsem prostredni hodnotu lehounce zvysenou , ostatni v poradku. Merim si doma a mam hodnoty po jidle 6,5 - 7,5. Malo kdy se mi podari pod 6. Doktorka mi rikala ze drive se merilo hlavne az za 2 hodiny a to mam skoro vzdy v poradku vysledky a dale to neresi. Na odbery na kontrolu jdu po 4 tyden na lacno a pote 2 hodiny po snidani. Prosim muzu povazovat za dobre kompenzovanou cukrovku s hodnotami po jidle do 7,5. Dodrzuji spravne dietu? Mam jen informaci z netu. Vim, ze ma byt do 7,8. Ale hodne ctu maminky co maji porad okolo 6 a tak se mi zdaji me hodnoty vysoke. Skrz miminka chci at je v poradku. Lacne hodnoty do 4,8.

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty cukru v krvi (glykémie) jsou ráno nalačno (před snídaní) do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l, 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Preferujeme měření 1 hodinu po jídle. Všechny hodnoty, které jsou v tomto rozmezí jsou vpořádku. Také byste měla mít cca za 4-6 týdnů vyšetřený glykovaný hemoglobin (odběry ze žíly, norma do 40 mmol/mol).

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, velmi mne mrzí, že Vás otravuji svým dotazem ale pro mne je tato situace velice nepříjemná. Mám svou doktorku přes diabetes v těhotenství ale ráda bych si poslechla i názor jiného odborníka už jen proto, že nechci ublížit miminku ale žároveň bych si přála mít své těhotenství a porod pod kontrolou JÁ. Ve 13tt jsem podstoupila komplexní odběr krve na lačno kde se prokázaly hodnoty cukru 5.5, druhý kontrolní odběr prokázal na lačno 5.7. Do diabetologicke poradny jsem se dostala až v 18tt s tím, že mi můj gynekolog řekl ať zapomenu na přenášení plodu kvůli oné cukrovce. Má diabetoložka mi tedy dala glukometr, s tím, že se mám měřit VŽDY před jídlem a hodinu po jídle. Nasadila jsem tedy dietu, otevřela jsem kaloricke tabulky kam jsem si vypočítala kolik čeho během dne sníst aby bylo vše vyvážené + sacharidy nastavila podle propagačního letáku na 225g denně ( mám skoro 100kg svých vlastních, v těhotenství jsem přibrala pár deka). Strava se mi líbí, nemám s ní problém, spíš mám problém do sebe dostat sacharidy. Ale časem dopiluji. V poradně mi bylo řečeno, že smím jist denně max hrst ovoce a to hlavně dopoledne. Mám na lačno hodnoty 4.8, před jidlem 4.9 a po jidle 5.2 max 5.6. Tyto hodnoty se mi ale zdají maximálně v pořádku. K snidani jsem měla např. 100g chléb Šumava, dva platky 95% šunky, žervé s kapií, 100g kedlubny a 50g žluté papriky. K obedu pak špíz se 150g kuřecího masa, 150g brambor, 100g rajčat, 100g mrkve a par mandlí se slunečnicovými seminky. Ke svačině bílý jogurt a 100g nektarinky. A tak alespoň doufám, že jídelníček ujde a není nějak špatný... Jde mi spíš o to, že bych se chtěla pokusit porodit sama bez vyvolavaní porodu v termínu ( již 2x jsem tak rodila). Ten fakt, že déle jak do TP mně nenechají čekat, mne strašně nervuje, jelikož ten nápor vyvolavačky a porodu je něco šíleného. Pokud mám takovéto hodnoty cukru, nemohla jsem spíš já něco pokazit před odběry (den předem), je to opravdu cukrovka ačkoli mám ranní hodnoty pod 5? Moc Vám děkuji za Váš čas. Hezký den

  Odpověď

  Dobrý den, ve Vašem dotazu je několik otázek. Pokusím se Vám je postupně odpovědět. Ohledně testu na těhotenskou cukrovku - před testem byste měla být 8 hodin nalačno, pít čistou vodu nebo nesladký čaj. Pokud jste toto dodržela, měl by být test vpořádku. Stanovení glykémie nalačno se provádí 2x právě proto, aby se vyloučila nějaká chyba.

  Rozdíl mezi hodnotami na glukometru a v laboratoři - měření v laboratoři ze žíly je mnohem přesnější než na glukometru.

  Vaše kompenzace - podle toho, co uvádíte, máte hodnoty cukru v krvi v normě.  Hezky dodržujete dietu. Kdybyste ale dietu nedodržovala, byly by hodnoty cukru pravděpodobně vysoké. Ve Vašem dotazu jste neuvedla hodnotu glykovaného hemoglobinu, který je důležitý parametr hodnocení kompenzace diabetu.

  A k porodu - pokud budete mít cukrovku dobře kompenzovanou (pěkné profily i hodnotu glykovaného hemoglobinu) není důvod zasahovat do termínu porodu. Posílám text z doporučeného postupu o péči o ženy s GDM. "Péče o ženy s těhotenskou cukrovkou, které jsou uspokojivě léčené dietou, se v zásadě neliší od standardní péče o zdravou těhotnou ženu a není důvodem k vyvolání porodu před termínem nebo k císařskému řezu. V posledních týdnech těhotenství se zpravidla provádí jedno ultrazvukové vyšetření navíc s cílem posoudit růst plodu." Viz také v rubrice TĚHOTENSKÁ CUKROVKA Sledování gynekologem a jiné.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a životospráva

 • Dotaz

  Může diabetik 1. typu jist cukroví slazené datlovou pastou? Dana

  Odpověď

  Milá Dano, přemýšlím, jak na vaši otázku odpovědět. Připadá mi to tak trochu, jako byste se ptala: „Může vlk sežrat babičku, Karkulku a k tomu ještě koláč a vypít lahev vína?“. No asi ano, když se o tom děti učí už od 3 let, i když ve skutečnosti to bylo asi tak, že nejprve vypil vlk to víno a ztratil soudnost, protože jinak by to bylo hodně i pro mě, a to jsem velký žrout.

  Diabetici 1. typu také mohou jíst skoro všechno. Určitě záleží také na tom, o co se jedná, ale ze všeho nejdůležitější je množství. Když si třeba dá nejprve oběd, který obsahuje asi 60 g sacharidů a k tomu potom zákusek slazený datlovou pastou, tak to může mít dohromady nějakých 120 g sacharidů, a to je opravdu hodně. To nemůže dopadnout dobře. To by si tak mohl dovolit nějaký vzrostlý chlap na cyklovýletě, aby pak neměl hypoglykémii, až bude stoupat do hor. Jinak to ale v běžných podmínkách diabetik nezvládne ani s extra dávkou inzulínu.

  Když by ale zákusek vypadal opravdu pěkně, až se sliny sbíhají, tak by se ho měl nejdříve pořádně prohlédnout a prozkoumat. Bude-li částečně z těsta s nějakým tučným krémem a navrch s tou datlovou pastou a nějakým ovocem a bude vážit tak 80 g, tak si může klidně připočítat takových nejméně 50 g sacharidů. Co s tím? Já bych mu doporučil, aby si nejprve změřil glykémii. Bude-li v pořádku, oběd bych s poděkováním odmítl a pochutnal bych si na tom zákusku. Když k tomu zvolí vhodnou dávku inzulínu, mělo by být všechno v pořádku.

  Datle jsou samy o sobě hodně sladké. Když se ale usuší tak, až z nich vznikne pasta, jedná se už převážně o cukr, částečně ovocný, částečně hroznový. Díval jsem se na to na internet. Našel jsem datlovou pastu, která se jmenuje „Bombus raw energy“. Prostě sacharidová bomba.  RAW food jinak znamená živá strava, někdy se také uvádí living foods. Tento pojem znamená, že potravina není tepelně, ani jinak chemicky upravována a zůstává ve své původní podobě, tedy živé nebo syrové.

  Klidně si ji ochutnejte nebo k něčemu přidejte v rámci sacharidového limitu. Pokud ale tento limit překročíte, glykémie vám poletí nahoru.

  Kdyby býval vlk Karkulku v lese zastavil, pěkně si s ní popovídal a požádal ji o kousek koláče, tak by mu nejspíš kousek odkrojila a možná by mu dala i loknout vína. Třeba by se i domluvili, že mu zase něco dobrého přinese, až bude v lese provádět svůj pravidelný jogging, aby neměl hypoglykémii. A tak by oba mohli být živi a zdrávi až dosud místo toho, aby mu pak myslivec rozpáral břicho, naplnil ho kamením a hodil do studny. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mému příteli včera pan doktor oznámil, že má cukrovku - hodnota 13. Prý ještě není potřeba, aby byl odeslán na diabetologii. Abych mu mohla přizpůsobit jídelníček, tak bych Vás chtěla poprosit o radu, jaké potraviny z jídelníčku úplně odebrat a jaké naopak přidat, a co lze případně požívat v omezeném množství. Pan doktor toho moc nesdělil a na internetu jsou rozporuplné názory, proto se obracím přímo na Vás. Příteli je 42 let, výška cca 190 cm, váha +/- 140 kg. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Veronika 

  Odpověď

  Milá Veroniko, jsou úkoly, které se plní snadno, a úkoly, které se plní hůře.

  Pro začátek nebude tak složité, abyste se zacvičila v přípravě vhodných potravin. Stačí, když si zapamatujete základní opatření, a sice: aby toho bylo málo. Skutečně základním dietním opatření u diabetu 2. typu je méně jíst. Protože ale lidé jedí rádi a někteří velmi rádi, tak vzniká celá věda dietní kuchyně, jejímž cílem je vyvolat v jedlíkovi pocit, že se pořádně najedl, ale přitom se ve skutečnosti jedná o jídlo málo kalorické, kterého v klidu může sníst hodně. Prvním krokem tedy je seznámit se trochu se složením potravin. Jídla hodně kalorická by se měla pokud možno zcela vynechat. Jedná se především o jídla tučná, o tučné maso, uzeniny, omáčky a různé krémy. Dalším bodem je vynechání jídel, která obsahují volný cukr. Zejména se jedná o potraviny přislazené. Naprosto zásadně je nutné vynechat sladké nápoje. A dalším poznatkem je, že zelenina obecně neobsahuje tuk, má málo sacharidů a je poměrně objemná, takže vyvolává pocit plného žaludku. Takže hurá do salátů a různých forem zeleniny.

  Vy byste tedy měla prostudovat alespoň základní tabulky, některé jsou i na našem webu. Dále byste si měla opatřit nějaké vzorové jídelníčky pro osoby s diabetem a zvolit takovou, která obsahuje doporučený obsah sacharidů a celkových kalorií. Váš přítel má notnou nadváhu a projevil se u něj diabetes. Tak by měl mít dietu s maximálně 200 g sacharidů a maximálně 1800 kcal/den. V prodeji je řada příruček, existují pěkné informace na našem webu, ale ještě lepší by bylo navštívit dietní sestru či dietního terapeuta. A tady končí ta lehká část mých doporučení. Protože až doposud jsem hovořil o vás. Měla byste…, přečtěte si… naučte se… uvařte …

  Ale ono se to netýká vás, ale vašeho přítele. Co bude platné, když mu připravíte kopu salátu a budete zvládat násobilku a sčítání sacharidů v dietě podle tabulek. To on se musí naučit počítat a mít silnou vůli a to on musí chtít něco s tím udělat.  Když ve 40 letech má 140 kg, tak to v 50 bude mít 160 a nevím nevím, jestli se s ním budete ještě chtít „chodit“, když už skoro nebude schopen chůze.

  Myslím si tedy, že by to měl být on, kdo si ty tabulky nastuduje a také on, kdo vás případně požádá, ať mu podle nich něco dobrého připravíte.

  Vrátím se ale ještě k vašemu dotazu: Pro diabetiky ve skutečnosti je jen minimum jídel skutečně zakázaných. Opravdový nesmysl je pít sladké nápoje a to včetně piva, které obsahuje hodně sacharidů. Jinak je to skutečně otázka množství. Myslím, že pokud by váš přítel nyní omezil celkové množství jídla na ½, tak se to určitě projeví. Glykémie se upraví a on zhubne. Otázka diabetu se tím asi na trvalo neupraví, protože často se jedná o postupující poruchu, ale zhubnutí je to, co mu lze nejlépe doporučit.

  Mohl by také užívat některé léky, které by glykémii snižovaly. Ale cílem není udržet si stávající nadváhu a mít dobré glykémie. Léky bych přidával až později, pokud by zhubnutí nestačilo anebo, pokud by se ukázalo, že držet dietu a zhubnout není váš přítel schopen.

  Také by stálo zato se informovat o možnostech tzv. bariatrické léčby, což jsou zákroky na zažívacím ústrojí, které vedou k hubnutí a léčbě diabetu. O tom bych ale uvažoval opravdu až poté, co by ostatní prostředky selhávaly.

  Pokud jde o „rozporuplné“ informace na internetu: myslím, že většina se shoduje v tom, že zásadní je zhubnout. Existují různé diety a téměř všechny mohou být dobré. Já bych vám navrhoval navštívit portál www.stob.cz   Je zde mnoho dobrých rad a také nabídka přímé pomoci. Jedná se o zaručeně osvědčené postupy, i když samozřejmě nelehké (ty lehké ignorujte, jsou to reklamní lži). Ale opět: podívat by se na to měl váš přítel. Vy za něho dietu držet nemůžete.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Byla mi zjištěna cukrovka 2 typu. Vím, že to je z obezity. Mám obezitu 2 stupně. Chci se zeptat když zhubnu a budu pravidelně cvičit, mohu se cukrovky zbavit tak jako vysokého tlaku a cholesterolu?
  Vím, že to je z mé životosprávy. Slyšela a viděla jsem případy, že se úplně vyléčili a neberou jíž žádné léky
  Je to možné? Děkuji za odpověď. Mirka

  Odpověď

  Milá Miroslavo, na podobnou otázku, zde na našem webu, odpovídám opakovaně. Diabetes mellitus 2. typu je kombinovaná porucha, při které dochází ke snížené citlivosti vůči inzulínu a současně organismus už není schopen produkovat více inzulínu, aby tuto sníženou účinnost vyrovnal. Jedná se o poruchu, která se většinou vyvíjí pomalu a má sklon se zhoršovat. V určitém stádiu může být již schopnost produkovat dostatek inzulínu vyčerpána a potom naděje na úplnou úpravu je malá.

  U lehčích forem může zásadní změna životního režimu vést k tak výraznému zlepšení, že diabetes zcela ustoupí. Pacienti například opravdu začnou pravidelně cvičit a sníží svoji hmotnost o 10% nebo i více. Glykémie se mohou upravit a postupně je možné snižovat léčbu, nebo ji dokonce ukončit. Někteří pacienti mohou také podstoupit zákrok na zažívacím ústrojí (tzv. bariatrická léčba), kdy výrazně zhubnou a diabetes může v důsledku této léčby ustoupit.

  Hlavním problém ale spočívá v tom, že takto změnit svůj životní styl se dlouhodobě podaří jen malé části pacientů. Je to pro ně velmi těžké a my často považujeme za úspěch i malé zlepšení, jako je např. zařazení fyzické zátěže (se zadýcháním) alespoň na 30 min. denně a zhubnutí o 5 kg. Člověk k tomu potřebuje motivaci, silnou vůli, často určité léky a pomoc lékařského a sesterského týmu.  I malé zlepšení je důležité a může pacientovi pomoci předejít pozdějším komplikacím.

  Na vaši otázku tedy odpovídám: Ano, většinou to je možné. Ale dávat si příliš těžké úkoly také není rozumné. Snažte se tedy především zastavit tloustnutí, zlepšit trochu svoji fyzickou kondici a případně zhubnout např. o 5 kg během půl roku. To může být realistický cíl. Měla byste ale určitě kontaktovat výživového terapeuta a poradit se se svým lékařem a s edukační sestrou. Ti vám také mohou zprostředkovat kontakt s dalšími organizacemi, které hubnutí pacientů podporují, např. Stob.

  Pokud se ale diabetu zcela nezbavíte, tak také nepodléhejte zklamání. Dnes je k dispozici řada léků, které vám pomohou zvýšenou glykémii vyrovnat a mohou podpořit i hubnutí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Na našem webu naleznete rubriku ŽIVOTOSPRÁVA, kde je mnoho užitečných informací a také spousta zajímavých receptů.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den při pravidelné preventivní prohlídce u obvodního lékaře jsem měla glykémii přes 10 mmol/l, asi za 14 dní v laboratoři po 12 hodinách půstu 13,8.  Mám nadváhu, 63 let a po 16,5 letech mi umřel pejsek - člen rodiny. Dostala jsem Siofor 850, mám zhubnout, nejíst sladké a přijít za 3 měsíce. Jak se mám stravovat, co jíst? Je to normální postup? Děkuji Dana

  Odpověď

  Milá Danuše, v úvodu vám poskytnu 2 odpovědi na váš dotaz.

  1. Doporučení, které vám váš obvodní lékař dal je skutečně „normální“. Z jeho pohledu se opravdu takto postupuje, snad jen byste mohla podstoupit kontrolní vyšetření dříve.
  2. Doporučený postup ale správný není. Správný postup totiž, pokud se pro něj rozhodnete, pro vás rozhodně nebude jednoduchý a bude vyžadovat mnoho úsilí. Je potřeba vám všechno podrobně vysvětlit, dát vám nějaký studijní materiál a pak vás průběžně zkoušet, zda jste to správně pochopila a zda se dostatečně snažíte doporučené změny dodržovat. Nejdůležitější pro vás bude MOTIVACE. Dokázat pacienta s diabetem 2. typu dostatečně motivovat ke správné léčbě je vlastně nejtěžším a hlavním úkolem obvodního lékaře či diabetologa. Nepodaří se to při jedné návštěvě a často je potřebná spolupráce s dalšími odborníky, a to zejména s edukační sestrou, s dietní sestrou a někdy i s psychologem. Samostatně byste mohla požádat o pomoc nutričního terapeuta.

  Nyní se zejména vy musíte rozhodnout, zda o správnou léčbu stojíte a zda jste ochotná pro ni překonávat obtíže, které souvisí do značné míry se změnou životního stylu. Musíte v sobě najít „chuť“ být ještě mladá, aktivní a třeba vychovat dalšího pejska, protože hodnou paničku jich v útulcích hledá mnoho. Druhou možností je nechat to být, spoléhat na tablety, do příští kontroly ještě jedno kilo přibrat a představovat si, že „to už nějak doklepete“.

  Abyste mohla začít hned, tak vám doporučuji, abyste si pořídila nějaký dietní návod, jak se stravovat při nadváze a diabetu 2. typu. Pro začátek bych vám doporučoval dietu s denním obsahem asi 150 g sacharidů a energetickou hodnotou 1500 kcal (co to znamená, to byste se právě měla naučit). Něco najdete na našich webových stránkách ŽIVOTOSPRÁVA. Mohla byste si ale zakoupit nějakou vhodnou knihu, pro začátek třeba bych vám doporučil stručnou  knihu „Malá diabetická kuchařka“ od Vladimíry Havlové, která vyšla letos v nakladatelství Vyšehrad. Na počítači či na mobilním telefonu byste si mohla nainstalovat volný program „Kalorické tabulky“, kde naleznete rychle informace o všech běžných potravinách. Mohla byste také požádat o pomoc organizaci Stob (www.stob.cz), což znamená Stop obezitě. Jsou velmi kooperativní. Pokud jste ochotná o doporučené dietě průběžně komunikovat přes telefon či počítač, mohla byste také poslat dotaz do zařazení nového interaktivního programu pro diabetiky 2. typu  Vitadio na emailové adrese  lenka@vidat.io  a požádat o zařazení do edukačního programu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Pane doktore. Byl mi při první navštěvě u diabetology nasazen lék Siofor 500 mg jednou denně. Chtěl bych však ještě zkusit léčbu úplně bez léku jen dietou a cvičením. Mám recenzní DM 2. Hodnoty z laboratoře Glu-6,40 S-CHol 4,44 atd. Vše v pořádku. Dotaz je tedy jak poznám zlepšení když budu brát léky? Léky to přece budou zkreslovat a pak nebudu vědět co mi tedy zabírá. Shodil jsem už 8 kg a v pase 8cm. V součastnosti mám 97 kg a 188 cm. A pokračuji v tom!!! Velice děkuji za odpověd a přeji hezký den. Marek

  Odpověď

  Milý Marku, na váš dotaz není jednoznačná odpověď, ale není to zatím ani příliš důležité. Así jste v předchozím období jedl více, než jste měl, a možná jste i s tím větším pohybem začal až nyní.

  Neznám váš věk, ale spíše se jedná o rozvíjející se diabetes 2. typu, který vzniká při porušené účinnosti inzulínu, když už se tomu tělo nestačí bránit jeho zvýšenou tvorbou.

  Metformin je dobrý lék a určitě nic nezkazíte, když jej budete brát. Můžete si o tom přečíst i můj příspěvek "Proč mě lidi nemaj rádi?", který nedávno na našich stránkách vyšel.

  Vy to ale chcete zkusit bez léků a zatím vám to jde. Velmi to očeňuji a bylo by skvělé, kdybyste v tom vydržel. Metformin podle všeho nyní brát nemusíte, máte výsledky dobré.

  Trochu jsem uvažoval, jak vám můj názor na to přiblížit, a napadlo mě toto: Kdybyste se rozhodnul, že po létech vytáhnete své kolo a budete na něm dělat výlety, možná by vám to zpočátku moc nešlo. Rozhodnul byste se začít tedy trénovat a pomalu byste zvyšoval náročnost svých výletů. Nohy byste posílil a šlo by vám to lépe. Zároveň by ale neškodilo, kdybyste kolo trochu seřídil a promazal řetěz. Tak to by mohl být ten metformin. Příspěl by vám k tomu, aby vám váš vlastní inzulín lépe fungoval a abyste déle vydržel ve své snaze.

  Nyní to bude asi na vás. Metformin, zvláště v této malé dávce, zatím brát nemusíte, evidentně to jde i bez něho. Ale pokud ho nasadíte, škodit vám nebude, přispěje k dalšímu mírnému zlepšení. Pokud by později opravdu nebyl třeba, mohl byste ho zase vysadit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!