Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
738 dotazů
-
vyšší ranní glykémie - část. 2
(02.06.2023)
Dotaz
Dobrý den, reaguji ještě na Vaši odpověd zde v poradně na můj dotaz k vyšší ranní glykémii. Takže ještě upřesním, že ono se to u mě má tak, že ta ranní glykémie, kterou mám obecně nejvyšší, je vždy měřena po cca 12 hodinách a nalačno od večeře, kdy ale po večeři už nemám pohyb a pak jdu spát. To je to, jak mi vychází cca 5,9 a dnes třeba 6,2. Tím, že ale já dále lačním, jak jsem psala, že se stravuji přerušovaným půstem - 20 hodin půst a 4 hodiny jím, tak následné další měření je provedeno vlastně též opět nalačno stále, ale už tam vstupují faktory delší doba lačnění od té večeře již není těch 12h ale 20 h + už tam byly i aktivity a práce během dopoledne a odpoledne. V tuto chvíli mám měření však naprosto zdravé - dnes např. 4,4 a včera třeba 4,8. Následně se najím prvním jídlem bohatém na komplexní sacharidy a další živiny (bílkoviny a tuky) a glykémie po 30 min se nezmění absolutně a následně za hodinu po jídle se zvýší též do normy zdraví - např. jen na 6 a po další hodině a jídle opět jen třeba na 6,1. Takže u mě je jen ten faktor, že se vlastně neděje s glykémií nic od té doby po večeři po těch cca 12 hodin, když už jdu i spát. Nicméně ale po další čas a též nalačno je těch 4,4. Takže myslíte, že je i tzv. možnost prediabetu v tomto případě vyloučena a je to spíš jen dáno tou formou mého stravování,ale problém s glukozovou tolerancí a inzulínem tam nebude?? Ještě jen chci upřesnit takovou drobnost, kterou jsem ale vypozorovala a co mi přijde zvláštní, protože se většinou doporučuje a tvrdí opak. Jenom mi je divné, jak je možné, že paradoxně po jídle s vyššími sacharidy mám glykémii nižší, než když jsem před půl rokem jedla stravu právě s nižším podílem sacharidů a tam jsem glykémie měla i vyšší - nad 7. Co jsem znovu zařadila sacharidy, tak se to stáhlo právě na těch max. 5-6 a mám krásně i ty 4,4 apod...plno lidí toto nechápe, protože se paradoxně doporučuje opak a i lidé právě po jídlech s nižším podílem sacharidů dosahují nižších glykémií, ale je pravda, že já jsem zase opravdu hodně moc aktivní člověk a bez těch sacharidů jsem se dostávala i do lehké ketozy. Jinak ještě k té životosprávně. Tam opravdu není problém, protože já sladká jídla nebo jídla typu pizza apod opravdu nejím a jsem velmi aktivně sportovně založená - hýbu se denně min. 5-6 hodin + činnosti běžné chodu domácnosti a jak jsem psala, hmotnost mám spíše lehce ještě nižší než bych měla mít. Moc děkuji za doplnění a ještě jednou odpovědi.věk: 29 let výška: 161 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Andreo, ještě vám znovu sdělím můj názor na váš problém, kterému jsem se již věnoval v odpovědi za váš dotaz z posledního dne května t.r.
Protože lékař si na dálku nemůže být nikdy jist o zdravotním stavu osob, které nesleduje, uvedl jsem ve své minulé odpovědi také 2 málo pravděpodobné možnosti, které však z důvodů nemohu s jistotou vyloučit:
Můžete mít skutečně lehkou poruchu glykémie na lačno, což může být projevem pomalu se rozvíjejícího se diabetu 1. typu, nebo by také mohlo jít o dědičnou formu vzácného typu diabetu typu MODY (nejspíše typ 2). Diabetes 1. typu se ale zpravidla sám postupně projeví a v podstatě se mu zatím nedá účinně předcházet, typ mody zase mívá velmi lehký průběh a zatím by se s tím rozhodně nic nedělalo. Proto si myslím, že plně bude postačovat, když si občas změříte glykémii, např. 1x měsíčně ráno před jídlem.
Není mi jasné, proč ale dodržujete poměrně komplikovanou dietu a proč nejíte normálně. Říká se, že proti gustu není distputát, a protože jste zdravá a chcete to takto dělat, budiž. Ale že byste tím nějak zvlášť posílila své zdraví, o tom pochybuji. Zvlášť když máte pocit, že při takovéto dietě není všechno v pořádku. Myslím si, že pro vás by byla vhodná 3 denní jídla, z nichž večeře by právě měla být nejlehčí. Nemusíte si nic odměřovat ani nic odpírat, jen bych se vyhýbal vysokému celkovému příjmu sacharidů najednou. Tím myslím i větší příjem komplexních sacharidů např. v tmavém pečivu, např. více než 60 g těchto sacharidů naráz. Pokud toho sníte naráz velmi mnoho (vzhledem k vaší konstituci), může se opravdu stát, že se to potom dlouho pomalu vstřebává a ráno pak máte hodnotu lehce vyšší. Jinak ale cukr se v těle také sám tvoří (uvolňuje z jater a nově syntetizuje), a to probíhá právě zejména v noci.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
výkyvy cukru
(02.06.2023)
Dotaz
Dobrý den, při běžném odběru mi zjistili zvýšený cukr a obvodní lékařka mi dala lék Stadamed. Občas si měřím a mívám+- kolem 7. Dnes ale nějaký výkyv měla jsem 18. Tak se chci zeptat, jestli mám zajít už na diabetologii, protože obvodačka mi nedělá odběry a nezajímá se. Markétavěk: 49 let výška: 178 cm váha: 108 kgOdpověď
Milá Markéto, to z velké části závisí na vás, na vašem odhodlání s tím sama něco aktivně dělat a ne jenom čekat, co tomu řekne lékař.
Glykémie 7 ukazuje, že vaše tělo už nestačí samo dostatečně zpracovat glukózu ve vašem těle, které nedostatečně reaguje na působení vašeho inzulínu. Inzulínu se proto snaží produkovat více, ale nejde mu to dostatečně. Dosud jste se pohybovala na hranici, kdy si s tím ještě nějak poradí, ale při větší zátěži vám glykémie už stoupá příliš. Podle mého názoru tomu předcházela konzumace příliš velkého množství jídla a také jste se nedostatečně pohybovala.
Když s tím nyní nebudete nic dělat, glykémie bude opět stoupat. Stadamet v malé dávce trochu pomůže, ale nikoliv dostatečně.
Vzhledem k vaší hmotnosti máte jistě velkou rezervu v omezení kalorického příjmu. To vám v každém případě pomůže a při důsledném dodržování, by toto omezení zatím mohlo i postačovat.
Nicméně měla byste aktivně předcházet dalšímu zhoršování, vyhledat diabetologa a vyžádat si od něj podrobné dietní doporučení. To není otázka 10 minut, je nutné nechat se pořádně proškolit, zajistit si k tomu materiály, které ostatně najdete i na našich stránkách. Samotné ponaučení lékařem, nebo dietní sestrou ale postačovat rozhodně nebude. Potřebujete odhodlání a vytrvalost.
Přidat další léky je pochopitelně možné, ale na prvním místě bude třeba učinit intenzivní dietní pokus. Velmi vám k tomu doporučuji postupovat cíleně, erudovaně a ne jenom na půl dne držet hladovku.
Tedy znovu: Máte jít k lékaři? Ano, zejména proto, abyste získala podrobné poučení a odhodlání. Léky vám pomohou, ale bez vašeho přičinění to nepůjde.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vyšší ranní glykémie
(31.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co může znamenat, že mám opakovaně vyšší hodnoty glykemie - nad 5,6, ale v průběhu dne se sníží na normální hodnoty - třeba na 5,3 a po jídle je v normálních hodnotách. Chci ještě říct, že nejsem diabetik ani nikdy nebyla nějaká prokazatelná hodnota zvýšená z krve žilní - glyk.hemoglobinu apod (každý rok dělám krevní testy), navíc jsem hodně hubená a aktivní a mám spíše nižší váhu. Měření si dělám jen pro prevenci sama glukometrem a právě před cca 3 měsíci mi přesně takto ráno vylítávaly hodnoty klidně až na 7 až 8, ale opět během dne se snížily třeba na 5,6 a po jídle vždy v normě max. 7,1. Po odstupu 3 měsíců jsem měření provedla opět náhodně jeden den a opět byla nejvyšší hodnota ráno po těch 12 hodinách a opět nad normu - 5,9 ale opět během dne do doby před prvním jídlem klesla na 5,3 a následně po jídlech to bylo pak cca za 30 min. po příjmu sacharidů na 5 a pak po hodině od dalšího jídla 6,3 a za další hodinu 6. Ještě bych chtěla upozornit, že se stravuji již pár let formou přerušovaného půstu, takže 1/4 dne vlastně lačním a až následně pozdní odpoledne a večer jím stravu - takže vždy ta nejvyšší glykemie - po ránu - je cca po 12 hodinách od večeře a v průběhu dne - než přijmu 1. jídlo, je stabilní a v normě.(viz výše) S lékaři jsem to konzultovala a bylo mi řečeno, že když se následně neprojevují vyšší hodnoty PO jídle bohatém na sacharidy a během dne se též sníží, tak je to prostě jen reakce na jídlo večer, tedy že za těch 12 hodin, když pak i spím, tělo nevyčerpá dostatečně toho cukru - ale na DM 2 to, prý údajně, nevypadá notabene když jsem navíc hubená a aktivní a spíš mám tendence k hubnutí a hlavně jsem na sladké a cukr obecně spíše až moc citlivá, že sebemenší vyšší podíl cukru třeba i jen sladší zelenina či ovoce nesnesu, takže jím sacharidy ale jen komplexní formou a v mléčných zakysanych výrobcích neochucenych. Moc děkuji za případnou odpověď k tomu, co ale dělat s těmi ranními vyššími čísly.věk: 29 let výška: 161 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Andreo, vy nyní rozhodně nemáte zjevný diabetes a nemáte ani poruchu glukózové tolerance, která by vyžadovala léčebnou intervenci.
Čísla, která se uvádějí jako hranice normálních hodnot vycházejí z populační statistiky u tzv. zdravých osob, kam by se mělo vejít asi 97% všech osob bez diabetu a bez poruchy glukózové tolerance. Nicméně jako ve všem, nejsou všichni stejní a určitá variabilita nastavení metabolismu jistě existuje.
Pro váš případ se uvádí pojem „porušená glykémie na lačno“, což spadá do kategorie porušené glukózové tolerance lehkého stupně. Vyskytuje se spíš u osob s rizikem vzniku diabetu 2. typu, u starších osob a u osob s nadváhou, málo se pohybujících. Do této skupiny vy zjevně nepatříte.
Dále připomínám, že všechna vaše měření byla provedena osobním glukometrem, který je ale určen pro sledování pacientů s diabetem, aby pouze věděli, zda se léčí dobře. Přístroj není určen pro diagnostiku diabetu a zejména v oblasti normálních hodnot, kde i malé odchylky mohou být významné, není dostatečně přesný. Nicméně to, že jindy během dne máte hodnoty zcela v normě, ukazuje, že zřejmě pracuje dobře. Lze jej také otestovat pomocí kontrolních roztoků, které jsou dostupné v lékárnách, ale musejí být určeny pro určitý konkrétní typ glukometru. I tak ale nelze žádný osobní glukometr považovat za spolehlivě přesný.
Pokud tedy nemáte žádné zvláštní obtíže, tak bych v tom intenzivním měření ustal, opravdu budou stačit kontroly jen občas.
Jste-li ale velmi „zvědavá“ či neklidná, mohla byste podstoupit glukózový toleranční test za standardních podmínek s měřením glykémií v laboratoři.
Dále připouštím 2 další možnosti, které jsou sice málo pravděpodobné, ale jsou možné.
Mohlo by se jednat o projev latentního diabetu 1. typu, který zatím probíhá pouze na imunologické úrovni, ale klinicky se ještě neprojevuje. Pro tento případ by bylo možné kromě glykemické křivky vyšetřit také tzv. autoprotilátky, které mohou být prokazovány u diabetu 1. typu v časném stádiu (anti-GAD, anti-inzulín, IA2, anti-ZnT8). Nicméně, pokud by tato málo pravděpodobná skutečnost byla pravdou, časem byste jistě zvýšené glykémie zjistila a momentálně mimo výzkumné studie není pro toto stádium dostupná v ČR žádná léčba.
Také by se mohlo jednat o vzácný typ dědičné formy diabetu typu MODY, kterých je několik typů. Např. u tzv. MODY 2 bývá dlouhodobě mírně zvýšená glykémie. Porucha se ale zpravidla nijak nezhoršuje a má příznivý průběh. Glykémie mohou dosahovat hodnot od 6 do 8 mmol/l. Zde někdy léčba vhodná je (dieta, někdy velmi malé dávky inzulínu), ale pokud by šlo o hodnoty do 6 mmol/l a normální hodnoty po jídle, žádná léčba by se neprováděla. Porucha se prokazuje dost náročným genetickým vyšetření. Zpravidla poruchu má řada členů v rodině.
Já vám doporučuji pustit to zatím z hlavy a po čase si udělat zase glykémii, např. za 6 měsíců. Nejspíš mají pravdu lékaři, se kterými jste se již radila. Nekonzumujte na noc jídla obsahující velké množství celkových sacharidů, které se pak mohou během noci pomalu vstřebávat. Takovým příkladem je např. plná porce pizzy. Sladká jídla vám jako lékař nemohu doporučovat, ale v rozumné míře se jim nemusíte vyhýbat, jste-li štíhlá a máte glykémie takto dobré. Jde spíše o celkové množství sacharidů v jedné porci. V tom ta pizza nebo milánské špagety kralují, pokud to nevykompenzujete intenzivním sportem.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dlouhý cukr
(31.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, mám dlouhý cukr 39 mmol/mol. Je to dobré, nebo špatné?věk: 49 let výška: 187 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den,
odpověď záleží na několika informacích.
Jste diabetik? Pokud ano, glykovaný hemoglobin 39 mmol/mol je velice krásná hodnota.
Možná bych se ještě ale dozeptala, léčíte se jen prášky nebo jste i na inzulinu? Pokud jste na inzulinu, jak často máte hypoglykémie? Cílem je samozřejmě mít nízký glykovaný hemoglobin, ale současně nemít velký počet hypoglykémií.
Současně u pacientů, kteří hodně kolísají mezi hypo a hyperglykémiemi (nízkými a vysokými hladinami cukru) může být glykovaný hemoglobin “falešně” nízký.
Pokud jste jen na prášcích a nemíváte časté hypoglykémie mé prohlášení trvá a hodnota 39 mmol/l je velice pěkná.
Pokud nejste diabetik, hodnota 39 mmol/l je již v hraničních hodnotách pro prediabetes a pak by bylo na zvážení doplnění oGTT.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
diabet 2. typu a ranní vyšší glykémie
(25.05.2023)
Dotaz
dlouhodobý cukr 44, po jídle 8,4, ráno na lačno 8-9,,,,beru glucophage 500mg,,,,,Vadí ráno to zvýšení,,,,děkuji Miloslavavěk: 78 let výška: 170 cm váha: 124 kgOdpověď
Hodnoty dlouhého cukru, které udáváte jsou v doporučených mezích pro ideální kontrolu cukrovky. Nalačno jste trochu výš, přes den pak hodnoty vyhovují. Důvodem je nejspíše vaše nadváha, či méně pohybu nebo způsob vašeho večerního stravování.
Kromě diety, pohybu můžete zkusit zvýšit dávku metforminu na 1000 mg večer.
Vzhledem k vašemu věku spíše doporučuji ponechat léčbu beze změny, snažit se lehce hubnout, či hýbat pokud je to možné.
Pokud by se hodnoty nalačno dostávaly nad 10,0 mmol/l pak doporučuji zvýšení dávky metforminu.
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
Cukrovka a léky
493 dotazů
-
léky na cukrovku
(30.05.2023)
Dotaz
Dobrý den mám dotaz ohledně nasazení léků na cukrovku byla mi naměřená hodnota cukru v krvi 7,34. nasledny odběr za 4 dny byla hodnota 7,25 a dlouhý cukr 54. Lékař mi řekl že je to na prášky nasadil mi Mulado prolong ,myslíte že by nestačilo zkusit nejprve dietu.věk: 49 let výška: 168 cm váha: 99 kgOdpověď
Dobrý den,
hladina glykémie kolem 7 mmol/l nepřináší žádné potíže, přesto již v této fázi je potřeba cukrovku řešit a nečekat na zhoršení a příchod příznaků. Hladina HbA1C 54 mmol/mol říká, že máte cukr pravděpodobně vyšší delší dobu a přesahuje hodnoty zdravého. (norma je do 40 mmol/mol). Ve Vašem případě ještě obvykle pacienta dovyšetříme, zda nejsou přítomné komplikace, či jiné metabolické poruchy (vysoký tlak, cholesterol, funkce štítné žlázy), které se s cukrovkou často spojují, a které by mohly vyžadovat další léčbu.
Podle nejnovějších doporučení se doporučuje začít s léčbou cukrovky co nejdříve po zjištění diagnózy. Je to proto, aby se předešlo vzniku pozdních komplikací. Také proto, aby léky oddálily zhoršování průběhu cukrovky v budoucnosti.
Závěrem: jistě je vhodné začít s dietou, pohybem. Máte obezitu 2. stupně, je tedy žádoucí postupně redukovat alespoň 10 kg. Již v této fázi doporučujeme užívat léky například typu Mulado prolong, který jste dostala od Vašeho lékaře. Kontrolu hladin glykémie provádíme obvykle za půl roku. Cíle nalačno pro Vás jsou 4,5-6,5 mmol/l. Hladina HbA1C ideálně mezi 45-50 mmol/mol
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
diabetes typu 2 lieky
(24.05.2023)
Dotaz
Užívam lieky na diabetes 2 typu už 3 rok , diaprel, trajenta a glukopfage aj ešte na tlak prestance , nejako výrazne sa mi cukor ráno neznižuje 8,9 ale stalo sa že som vynechala nechtiac glukopfage a ráno som mala cukor 7 mala by so tento liek vynechať ??? Martavěk: 72 let výška: 168 cm váha: 83 kgOdpověď
Milá Marto, Glucophage je přípravek, obsahující lék metformin. Ten především zlepšuje citlivost vašich tkání vůči působení inzulínu, ale také tlumí částečně uvolňování glukózy (krevního cukru) ze zásobní látky v játrech. Jeho působení je spíše dlouhodobé, po podání tablety se bezprostředně nic neděje a také při náhodném vysazení jedné dávky se většinou nic neprojeví. Glykémie v krvi mají svoje kolísání, které nelze vždy vysvětlit. Důležité jsou spíše průměrné hodnoty a především je důležitý dlouhodobý ukazatel vyrovnání diabetu glykovaný hemoglobin (HbA1c).
Doporučuji vám především zpřísnit dietu – jíst méně kalorická jídla a omezit sacharidy, zejména večer. Také vám podle vašich fyzických možností pomůže co nejvíce pohybu. Jinak jsou v záloze ještě jiné léky. Místo vysazení Glucophage vám spíše doporučuji brát jej pravidelně, nejspíše v dávce 2x 850 mg.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
kombinace inzulínu a léku Jardiance
(23.05.2023)
Dotaz
Kombinace inzul.na noc a jardianc. Drazavěk: 83 let výška: 166 cm váha: 78 kgOdpověď
Milá Drazo, vy vlastně neposíláte žádný konkrétní dotaz, jen uvádíte, že máte diabetes a užíváte inzulín a k tomu lék Jardiance. Protože tyto léky předepisuje diabetolog, tak předpokládám, že vám před jejich nasazením vysvětlil, jak se tyto léky používají a co od nich můžete očekávat.
Dlouze působící inzulín podávaný na noc zajišťuje základní, tzv. bazální, dávku inzulínu, který by měl působit pomalu a vyrovnaně. Měl by zajistit, aby vám glykémie příliš nestoupaly během noci.
Lék Jardiance působí tak, že zvyšuje vylučování krevní glukózy ledvinami do moči. Při normálních či jen mírně zvýšených hodnotách glykémie se cukr do moči nedostává, protože je v ledvinných tubulech zpětně vstřebáván. Když ale užíváte lék typu Jardiance, tak se toto vstřebávání částečně zablokuje, a tak se glukóza dostává do moči i při jen lehce zvýšených hodnotách, a při vysokých hodnotách se dostává do moči hodně. To pomáhá snižovat glykémii a může to vést i k mírnému hubnutí.
Léky typu Jardiance ale také mohou mírně snižovat krevní tlak a zatížení srdce a může také pomáhat při snížené funkci ledvin, takže přinášejí i další výhody. Jedná se tedy o lék pro mnoho pacientů velmi výhodný, který se dobře toleruje. Rozhodnout o jejich použití ale musí lékař, který zná váš zdravotní stav a také podmínky pro jejich úhradu zdravotními pojišťovnami.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka 2 a kombinace léků
(20.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, mohu kombinovat tyto léky? Glyclada, letrox, atorvastatin, ezetimib, bisoprolol a vildagliptin/metformin? Dodržuji časový odstup nalačno i po jídle. Většinou mi je cca 2 hodiny dopoledne špatně a hladina cukru kolísá od 4 do 11 moll. děkujivěk: 73 let výška: 165 cm váha: 66 kgOdpověď
Vážená paní Jano, přeji dobrý den,
předně musím uvést, že léky, které užíváte se mohou vzájemně kombinovat. Nemají totiž žádnou klinicky významnou negativní lékovou interakci. Kolísání glykémie a pocit nevolnosti doporučuji sdělit Vašemu lékaři. Důvodů totiž může být několik. Může se jednat o intoleranci některé z pomocných látek, které jsou v přípravcích obsaženy. Část pacientů může hůře tolerovat metformin, to by ale pravděpodobně vedlo k tomu, že by se popisované nežádoucí účinky objevily jak ráno, tak i večer, protože kombinaci vildagliptin/merformin užíváte 2krát denně. Část pacientů může mít kolísání glykémie způsobené vlivem bisoprololu na současně užívaná antidiabetika. Mohlo by se také jednat o kombinaci metforminu s některým z doplňků stravy (pokud některý užíváte). To vše může posoudit pouze lékař, který zná Váš zdravotní stav.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
kombinace užívání léků - diabetes a hypertenze
(19.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, chci se zeptat zdali je možné kombinovat Tritace 10 mg ráno, Presid 5mg ráno, Indap 2.5mg ráno a Synjardi 5mg ráno a večer. Je vhodné kombinovat tyto léky dohromady prosím ?věk: 63 let výška: 161 cm váha: 80 kgOdpověď
Vážená paní Alice, přeji dobrý den,
Vámi uvedené léky (Tritace 10 mg, Presid 5 mg, Indap 2,5 mg a Synjardy 5 mg/850 mg) je možné užívat současně, protože se vzájemně negativně neovlivňují. Dokonce je dostupná kombinace fixní kombinace léčivých látek, které jsou obsaženy v přípravcích Tritace a Presid, jejíž název je Triasyn. Užívání přípravku Triasyn tak nahrazuje užívání dvou tablet. Uvedené léky je možné užívat nezávisle na jídle, tj. před jídlem nebo po jídle.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a těhotenství
275 dotazů
-
Jak lze snížit lačné glykémie
(27.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, u lékaře mi vyšly hodnoty lačné glykémie 5,3 a 5,6 (žilní). Glukózový toleranční test byl negativní. Dostala jsem glukometr a přes den s glykémií nemám problém, lačné mi vycházejí 5,2, 5,4, 5,8,... . Chtěla bych se zeptat, jak mohu ovlivnit lačné glykémie. Co případně zařadit na druhou večeři? (odpolední svačina 200 g mléčného - jogurt + tvaroh, hrst ořechů, trocha vloček (pol. lžíce) a večeře sýr, zelenina, vejce, kousek žitného chleba). Ovoce se jsem téměř vynechala, dopoledne nesvačím a odpoledne přidávám ke svačině jen symbolicky. Děkuji a přeji hezký den, Petra Schreierová. Poznámka pro lékaře: již jsem posílala dotaz, ale přiznám se, že bych celou situaci ráda vyřešila dietou a medikaci bych se chtěla vyhnout. Je možné aby měl glukometr odchylku více jak 0,5 ve svou za sebou jdoucích měřeních? V mém případě bude zřejmě zvýšená glykémie způsobena těhotenskými hormony, jaký je tedy efekt diety, případně kdy tento efekt bude poznat. Za více jak týden se nic nezměnilo. Omlouvám se za dlouhý dotaz, budu vděčná pokud si najdete čas na odpověď.věk: 34 let výška: 167 cm váha: 70 kg těhotenství: 30. týdenOdpověď
Dobrý den, při měření glykémie na glukometru, by ranní glykémie měla být do 5,3 mmol/l. Ranní glykémie pomáhá snížit druhá večeře - maximální interval nočního hladovění by neměl být více než 8-10 hod. K druhé večeři je vhodnější cca 20-30 g sacharidů ve formě pečiva, večerní pečivo, šunka, sýr, zbytek od první večeře (těstoviny, brambory, rýže...Nedoporučuji ovoce, mléko, mléčné výrobky. Pokud to nepomůže, tak pak se musí nasadit léky (metformin nebo inzulín). Přesnost glukometrů je různá....poraďte se se svým lékařem, jestli ten Váš glukometr patří mezi ty přesné.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenský diabetes a ranní glykémie až 5,5
(23.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co reálně hrozí mému dítěti, když mám ve 29tt ranní glykemie 5,3, 5,5. Glukozový toleranční test vyšel negativně. Pokud by nadále byly ranní glykemie podobné a po jídle v normě je nutné sledování? Děkuji a přeji hezký den, Petra Schreierová.věk: 34 let výška: 169 cm váha: 70 kg těhotenství: 29. týdenOdpověď
Dobrý den, naměřené hodnoty glykémie jsou na glukometru? Vy jste dostala glukometr, i když jste měla negativní OGTT? ....Hodnoty glykémie ze žíly během OGTT jsou přesnější než na glukometru. Pokud ale měříte opakovaně hodnoty vyšší než 5,3 mmol/l, měla byste být pak sledována na diabetologii. Opakované vyšší glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka (diabetická fetopatie, obezita atd.)
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
glykémie u normálního těhotenství: hodnoty po dietní chybě
(17.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se může objevit zvýšená glykemie až k hodnotám 9,0 mmol/l 1 hodinu po jídle 100g Haribo bonbonu? Těhotenskou cukrovku diagnostikovanou nemám, ale při takové dietní chybě si někdy kontroluji cukr a vždy byl v normě. Až nyní došlo k tomuto většímu kolísání. Děkujivýška: 168 cm váha: 97 kg těhotenství: 37. týdenOdpověď
Dobrý den,
100g medvídků Haribo, má kolem 77 g sacharidů - z toho 46g cukrů (jednoduchých sacharidů). Medvídci v tomto množství jsou opravdu cukrová “nálož”. Glykémie po nich asi může výrazně stoupnout.
Během oGTT testu se podává 75 g glukózy (což je jednoduchý cukru) - prakticky jako medvídci. Samozřejmě podle medvídků těhotenskou cukrovku nezhodnotíme (mají jednoduché i složené cukry a asi jste je nesnědla během 10 minut) a na diagnózu jako takovou nelze využít ani glukometr samotný, ale můžeme se na glykémii 9 mmol/l alespoň podívat podle daných hodnot pro těhotenství.
Např. pro oGTT jsou v graviditě cílové hodnoty po 1h do 10 mmol/l, ale v druhé hodině pod 8,5 mmol/l.
Dalšími hodnotami jsou - cílové glykémie po jídle, které by neměly být v těhotenství překračovány, pokud máme u ženy stanoven gestační diabetes. Tento cíl je 7,8 mmol/l 1 hodinu po jídle a 6,7 mmol/l 2 hodiny po jídle - tyto hodnoty platí i pro měření glukometrem.
Samozřejmě glykémii normálně může snižovat i pohyb a proto je jednou po jídle glykémie v normě a podruhé, když se nehýbete, může být vysoká. Stejně tak nemoc - např. nachlazení… může zvyšovat hladiny cukru. Zároveň během těhotenství postupně stoupají hormony uvolňované placentou a ty zhoršují citlivost na inzulin a tím zvyšují glykémii. Faktorů, které mají vliv na glykémie v graviditě je proto mnoho.
Základní odpověď tedy zní. Nemůžu z vaší hodnoty říci zda máte či nemáte gestační diabetes. Rozhodně glykémie po 77 g sacharidů může jít výrazně nahoru. Doporučuji dávat pozor na vysoký příjem sacharidů. Myslím, že hodnoty glykémie 7,8 mmol/l 1 hodinu po jídle a 6,7 mmol/l 2 hodiny po jídle, by neměly být opakovaně překračovány ani pokud nemáte jasně stanovený gestační diabetes. Cukr se stále dostává přes placentu a ovlivňuje plod.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
cukrovka v těhotenství - hodnoty měřené glukometrem a oGTT
(17.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, chci si jen upřesnit, zda rozumím naměřeným hodnotám krevního cukru během těhotenství. Při měření glukometrem z kapilární krve prstu doma jsou hraniční hodnoty pro potvrzení cukrovky 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle 7,8 a 2 hodiny po jídle 6,7 ? Při měření v nemocnici z žilní krve je to ale 5,1 mmol/l 1 hod po jídle 10 a 2 hod po jídle 8,5 ? Liší se hodnoty v průběhu těhotenství?věk: 33 letOdpověď
Dobrý den,
měření na glukometru a OGTT jsou rozdílné situace.
Při OGTT se testuje, jak je těhotná schopna zpracovat dané množství sacharidů a tam jsou hodnoty skutečně:
5,1 mmol/l
1 hod po jídle 10 mmol/l
a 2 hod po jídle 8,5 mmol/l .Při měření na glukometru sledujeme, jak se zvyšuje glykémie po jídle a naším cílem je, aby těhotná s těhotenskou cukrovkou měla takové hladiny cukru v krvi jako zdravá těhotná žena, aby její miminko nebylo ohroženo vyššími hladinami cukru. Proto při měření na glukometru jsou hodnoty jiné tj,:
S pozdravem
5,3 mmol/l,
1 hod po jídle 7,8 mmol/l
a 2 hod po jídle 6,7 mmol/l.(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
posouzení od jiného lékaře
(16.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, po testu ogtt ( lačná v pořádku myslím 4.4 ze žily, ale vyšší hodnoty po vypití roztoku)objednaná do diabetologie, kde jsem dostala glukoměr a měla jsem si měřit a za měsíc na kontrolu. Hodnoty nalačno mám max.do 4.6 většinou 4.3 ,ale občas hodnoty po jidle vyskočily na 8-9 (jednou denně po cca 2-3dnech). Píšu si i kolik toho sním (dokora to nezajímá co jím jen uvedl držte dietu, bez jakékoli konzultace). Dietu jsem brala přísněji, abych se vyvarovala medikaci. Vychází mi ale jen sacharidy do 100g na den... Dnes po kontrole (podle mých zapsaných hodnot) mám brát na večer 500mg glucophage. Jsem ve 30tt.. a kontrola za měsíc a půl a měření stačí 4xtydně... Přijde mi jednání doktora laxní a nemám k němu důvěru, proto zvažuji návštěvu jiného. Ale předem bych chtěla názor váš. Neměl by být konzultovan na diabetologii v těhotenství jídelníček? Je podle vás meditace lékama v pořádku? Nesníží mi to spíš lačnou ?A co nízký příjem sacharidů nemá vliv na dítě? (Bylo mi řečeno že ne). Neměly by být kontroly pravidelnejší s ohledem na předepsané léky? Děkuji za odpověď.věk: 28 let výška: 165 cm váha: 62 kg těhotenství: 30. týdenOdpověď
Dieta je při těhotenské cukrovce to nejdůležitější!!! A je potřeba s pacientkami probírat jídelníček, radit kterým potravinám se vyhnout a naopak doporučit, co vhodné je. Pokud máte vyšší glykémie jen po jídle, dalo by se to pravděpodobně upravit dietou. Metformin podáváme pokud má žena vyšší glykémii nalačno. Dieta o 100g sacharidů za den nevadí, pro Vás i mimko je to dostatek, ale nesmíte se cítit hladová, unavená. Určitě je možno se obrátit na některou diabetologickou poradnu, která je specializovaná na diabetes v těhotenství. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
Cukrovka a komplikace
147 dotazů
-
křeče a bolesti svalů
(17.05.2023)
Dotaz
Mám diabetes II, neustále mám bolesti a křeče dolních končetin. Vyzkoušel jsme několik léků, problémy se na 2-3 týdny zmírnily, posléze se však vrátily. Můžete poradit, které léky pomáhají, případně nějaká dieta? Děkuji Ivověk: 66 let výška: 179 cm váha: 98 kgOdpověď
Milý Ivo, kladete mi těžkou otázku. Problémy s křečemi v končetinách udává řada pacientů s delším trváním diabetu v pokročilejším věku. Na prvním místě se snažím vyloučit některé známé častější příčiny, jako jsou především nízká hladina vápníku, případně nerovnováha dalších iontů v krvi, zejména sodíku, draslíku a hořčíku. Je také důležité vyloučit některá závažnější onemocnění, např. pokročilé onemocnění ledvin nebo jater a dále iontovou nerovnováhu vyvolanou např. nadměrným účinkem léku na odvodnění (diuretik).
Pokud žádnou takovou zjevnou příčinu nezjistím, většinou doporučuji zkusit některé doplňky potravy, jako jsou právě vápník nebo hořčík, například ve formě šumivých tablet.
Příčinou ale může být diabetická polyneuropatie, která je bohužel poměrně běžná při delším trvání diabetu a při jeho nedostatečné léčbě. Ta se léčí obtížně, ale naštěstí mívá kolísavý průběh, takže obtíže se mnohdy samy časem zmírňují. Často pomáhají kromě vápníku či hořčíku léky typu gabapentinu či pregabalinu (např. lék Lyrica), při horších křečích některé benzodiazepinové léky, např. Diazepam (na noc, protože trochu uspává) nebo Rivotril. Tyto léky by měl pro tuto indikaci zvažovat ale neurolog.
Jinak doporučuji pravidelné a vašim schopnostem přizpůsobené cvičení. Měl byste přiměřeně zkoušet pohyby, které vám někdy vyvolávají křeče ve snaze křeči předejít protažením či opakovaným prováděním. Tyto pohyby se pak pro vás stávají méně namáhavé a spíše pak nevedou ke křeči. Obecně vám tělesný pohyb velmi doporučuji.
Rozhodně ale bude pro vás vhodné navštívit neurologa, který lépe posoudí vaši individuální situaci.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a bolest nohou
(11.05.2023)
Dotaz
Bolí mě nohy a pálí. Tiborvěk: 61 let výška: 180 cm váha: 150 kgOdpověď
Milý Tibore, nezlobte se na mě, ale odpovědět na vaše konstatování, že vás bolí nohy, aniž byste vůbec uvedl, zda máte cukrovku, jak dlouho ji máte, jak jste léčen a podobně, to opravdu nemohu. Jediné, co vidím z vašich údajů, je výrazná nadváha, která nohy určitě velmi zatěžuje.
Příčin bolestí a pálení nohou je hodně. U pacientů s déle trvajícím diabetem připadá na prvním místě diabetická polyneuropatie. Ta se vyvíjí velmi pozvolna, většinou se spíše zhoršuje a málo kdy zcela ustupuje. Příznaky se ale často podaří zmírnit. Protože potíže, podobné těm vaším, bývají provázené také poruchou čití na nohách, je nutné zvláště pečlivě dbát na prevenci otlaků či poranění a je nutné nosit vhodnou odborníkem doporučenou obuv.
Doporučuji vám tedy následující:
- Máte-li diabetes, ověřte si, do jaké míry jsou vaše glykémie vyrovnané a jak by se péče o váš diabetes dala zlepšit. Dlouhodobé dobré vyrovnání je nutné pro prevenci zhoršování polyneuropatie.
- Dostavte se na vyšetření do podiatrické ambulance (péče o nohy u diabetiků)
- Váš lékař vám může doporučit neurologické vyšetření, které by bylo vhodné zejména pokud byste diabetes neměl nebo by připadala v úvahu jiná příčina bolestí, např. od žil na nohách, při poruchách páteře či při vzácnějších neurologických nemocech
- Váha – já vím, tady je asi zbytečné mluvit. Vy si musíte uvědomit, zda jste či nejste schopen a ochoten s tím něco dělal a vyhledat si odpovídající lékařskou podporu k hubnutní.
- Proti bolestem můžete zkusit např. lék Lyrica či Neurontin. Může vám je předepsat váš diabetolog či internista nebo neurolog. Většinou pomáhají, ale samotné postižení nervů neléčí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabeticka noha-amputace prstu leve nohy
(04.05.2023)
Dotaz
je mozna plastika po amputaci prstu leve nohy---stale dva male defekty-trva jeden rok Jánvěk: 57 let výška: 193 cm váha: 115 kgOdpověď
Milý Jáne,
základy pro hojení chronických klidných „menších“ defektů na dolních končetinách u pacientů s diabetem jsou:
- odstraňování neživotných tkáňových součásti v defektu a okolí (odborníkem)
- prevence dalšího poranění, respektive tlaku či tření, aby se defekt dále nešířil a neinfikoval (omezení pohybu, správná obuv, malé zatěžování apod.)
- ověření dostatečného prokrvení, aby byla šance na zhojení
Ptáte-li se na možnost plastiky, tak já tím spíše rozumím odstranění části prstů, které nejsou dostatečně prokrvené, a tudíž mají malou naději na zhojení a mohou představovat dlouhodobé riziko šíření infekce. V prvé řadě je nutné ověřit stav prokrvení, k čemuž existují různé neinvazivní techniky, ale zásadní je arteriografie spočívající v zobrazení cévního zásobení po podání kontrastní látky do příslušné přívodní tepny. Je-li prokrvení nedostatečné, dá se v mnoha případech provést nechirurgické rozšíření tepen (angioplastika) ve zúžených oblastech, což bývá radiologický zákrok. Někdy se také provádějí cévní operace. Podaří-li se rozšířit zúženou tepnu, většinou to hojení defektů velmi prospěje. Když ale cévní zákrok není možný (např. zúžení je příliš nízko na končetině, postihuje více tepen nebo je velmi rozsáhlé), může ke zhojení přispět odstranění postižené části nohy, tedy v tomto případě nejspíše postiženého prstu, a to tak, aby ponechaná část již byla dobře prokrvena a mohla se zahojit. Velmi obtížně se také hojí postižená kost – často bývá vhodná operace s odstraněním postižené části kosti.
Jsou-li defekty na noze jen malé a mělké, bez postižení kosti a je-li prokrvení dostatečné, spíše bych radil opatrný postup s omezeným zatěžováním, odborníkem (podiatrem) schválenou obuví, častým odborným čištěním. Bez spolupráce s kvalifikovaným podiatrem se ale neobejdete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes a střevní chripka
(17.04.2023)
Dotaz
Dobrý den jsem diabetik typu 1 na inzulínu chytla jsem střevní chřipku i se zvracením neudrzim jídlo jak mám postupovat při klesáni glykémie aktuálně nám 4.1 Hanavěk: 44 letOdpověď
Milá Hano, zejména musíte pamatovat, že podávání inzulínu nesmíte přerušit. Je ale možné přiměřeně snížit dávky, zejména inzulínu, který si dáváte jinak před jídly. Potřebujete také dostatečný příjem tekutin, abyste vyrovnala ten průjem a zvracení. V takovéto situaci se někdy (kupodivu) osvědčuje chlazená normální Coca Cola. Zvracení spíše zklidňuje a poskytne vám základní dávku sacharidů, které jinak také alespoň v malé míře musíte mít. Ucucávejte po malých doušcích tu jinak zatracovanou Coca Colu a měřte si často glykémie. V podobné situaci se často hodí.
Pokud by ale zvracení bylo intenzivní a žádné jídlo či pití byste „neudržela“, musela byste do nemocnice. Tam by vám asi dali infúzi glukózy do žíly. To jen na vysvětlenou – protože Cola do žaludku je vlastně něco podobného, jen je to méně nepříjemné.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
syndrom bílých plášťů, zvýšený cholesterol, žluč. kameny
(17.04.2023)
Dotaz
Dobrý den. Prosím o Váš názor na mé dva dotazy: 1. Asi před 10-ti lety mi byl potvrzen syndrom bílých plášťů. Při měření TK ve zdrav. zařízeních mám vždy vysoké hodnoty, v domácích podmínkách je TK v pořádku. Hodnoty tlaku v domácím prostředí 120-130/70-80, u lékaře 170-190/90-100. Od května 2022 jsem v péči diabetologa a nutričního poradce. Užívám Siofor Prolong 1000. Z původní váhy 96 kg jsem během ½ roku zhubnul o cca 8 kg. Při ranním měření glukometrem nalačno v domácích podmínkách mám hodnoty 5,4 – 6,0 mmol/l. Absolvuji náběry v nemocnici, před tím nic nesním ani se nenapiji a naměřené hodnoty jsou 7,0 – 7,5 mmol/l. Ty samé nebo velmi blízké hodnoty naměřím i osobním glukometrem, u kterého si zároveň ověřuji správnost měření porovnáním výsledků naměřených v laboratoři. Je možné, že se syndrom bílých plášťů „podepíše“ i na zvýšených hodnotách glukózy? 2. Celý život se vyhýbám tučným jídlům, nepiji alkohol, nekouřím. Před návštěvou diabetologa jsem ale jedl hodně sladkosti. Naměřené hodnoty cholesterolu z dřívější doby se pohybovaly v rozmezí: P/S cholesterol 3,9 – 4,3 mmol/l, LDL do max 2,5 mmol/l. Během půl roku, co jsem v péči diabetologa a dodržuji jeho a nutričního poradce doporučení ohledně stravování, se mi zvýšila hodnota P/S cholesterolu na 5,2 mmol/l, LDL 3,07 mmol/l. Zároveň mi při sonu žlučníku zjistili žlučníkové kameny, které jsem před započetím dia léčby prokazatelně neměl (dřívější sono žlučníku). Může za to právě ten můj přechod na jiný způsob stravování (menší a častější dávky jídla, více zeleniny) a současně snížení mé váhy, popř. užívání Sioforu? Děkuji, přeji hezký den - Radekvěk: 65 let výška: 183 cm váha: 88 kgOdpověď
Milý Radovane, to čemu se lidově říká „syndrom bílého pláště“, nepochybně existuje. Nejenže člověk opouští klid a bezpečí svého domova, ale také různě cestuje, účastní se různých méně či více důležitých konfrontací se zevním světem, a na závěr všeho přichází ten hlavní viník, který mi chce vyčítat moji ve skutečnosti dokonalou dietu, moje dietní prohřešky a moji občasnou neochotu cvičit. Všichni jsme rádi pochváleni a i lékař by to měl vědět, však i on občas zatouží po pochvale (které se mně ale nedostane, protože vám odpovídám příliš otevřeně).
Život už je takový a lékař není jedinou věcí, která nás znervózňuje a ruší a není to jenom ten lékař, kdo vás není ochoten vždy pochválit. Proto si vždycky říkám, že má-li někdo opravdu vysoký krevní tlak u lékaře, to má vysoký krevní tlak asi také, když nastoupí do tramvaje revizor (i když máte zakoupený lístek), manželka se na vás oboří pro zbytečnost nebo nemůžete najít brýle a viníte z toho vnučku.
Většinou potom žádám pacienta, aby si krevní tlaky zaznamenával a příště mi ty záznamy ukázal. Pokud má opravdu skoro stále krevní tlak v normě, tak zpravidla věřím a intenzivní léčbu nenasazuju, ale když i doma jsou občas krevní tlaky vyšší, tak přece jenom dám na svoje měřidlo v ordinaci. Ostatně – je dnes možné provádět i 24-hodinové měření v domácím prostředí a potom výsledek vyhodnotit.
S glykémiemi je to dost podobné. Od ranního vstávání uplyne většinou dost času, a tak může klidně glykémie mírně stoupnout. Ostatně – právě proto máme dnes k dispozici měření glykovaného hemoglobinu, a to se jen tak ošálit nedá.
No a konečně, že by vám z obavy před zlým lékařem vznikly žlučníkové kameny, tomu asi ani vy sám nevěříte.
Doufám, že se na mě nezlobíte pro trochu odlehčující odpověď. Jinak ale vězte, že správná „diabetická“ dieta je v podstatě ta nejzdravější, a to i z hlediska hladiny krevních tuků a prevence žlučových kamenů. Vlastně to ani není žádná dieta v pravém slova smyslu, je to v podstatě zdravá strava, kterou bych doporučoval skoro každému.
Možná by měl váš lékař na vás vaše starosti líp poznat a trochu vás občas pochválit, abyste z něho neměl zbytečně trému a aby návštěva u lékaře byla také trochu legrace a ne jenom kázání o tom, co všechno člověk dělá nebo nedělá špatně. Ale jinak byste měl vy sám vědět, že mít dobrý krevní tlak (doma i v ambulanci), dobrou hladinu cholesterolu a mít glykémii co nejblíže normy, je pro vás to nejlepší a zejména vy byste si to měl hlídat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a technologie
29 dotazů
-
Tip na inzulínové pero - LANTUS
(19.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, potřeboval bych tip na inzulínové pero pro přípravek LANTUS. Kocourovi byla diagnostikována cukrovka a máme podávat 1 jednotku toho přípravku. Předem děkuji za tip.Odpověď
Dobrý den,
buď je možné koupit lahvičky 10ml a podávat inzulin klasickou inzulinkou (malou injekční stříkačkou)
Jednodušší by pro Vás možná bylo zkusit používat jednorázová pera - Lantus Solostar
- kde je možné natočit i 1j a podat bez toho, aby jste musel natahovat inzulin do injekční stříkačky nebo měnit náplň pera. Jen jehličky na peru je potřeba občas vyměnit.
Přiznám se , že nevím zda je nyní na českém trhu nějaké 1/2j pero na Lantus (na kterém jde natočit i např. jenom 1/2 jednotky)
Doufám, že Vám to alespoň trochu pomohlo.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Inzulinove pero
(17.04.2023)
Dotaz
Je možná záměna různých typů inzulinovych per? Taťka dostal jiný typ pera při odchodu z nemocníce než které má doma. Je důležitý pouze počet jednotek, který se má aplikovat? Děkuju.věk: 81 let výška: 183 cm váha: 77 kgOdpověď
Dobrý den,
pokud jde o typ pera v rámci např. Toujeo 100 na Toujeo 200, tak jednotky, které natočíte na peru, budou pořád odpovídat číslu na stupnici (podáte počet napsaných jednotek), jen koncentrace a objemy inzulinu se liší. Nic není nutné přepočítávat.
Pokud myslíte přímo záměnu typu inzulinu, tak tam je otázka problematičtější. Některé typy inzulinu jsou relativně zaměnitelné stran dávky i doby aplikace. Někdy se jedná o velice podobné inzuliny, jen od jiných firem.
Některé dlouho působící analogové inzuliny (bazální) jsou počtem jednotek hodně podobné, ale liší se například vyrovnaností hladiny inzulinu během dne. Některé inzuliny, např. zmiňované Toujeo (neodpovídají počtem jednotek) ostatním analogovým bazálním inzulinů (např. Lantusu, Abasaglaru, Semglee, Tresibě…).
Pokud mluvíte o krátkých analogových inzulinech k jídlům, jsou jednotky často podobné, ale může se lišit rychlost nástupu inzulinu (tudíž i čas, který je nutný mezi podáním inzulinu a jídlem) nebo doba působení. Samostatnou kapitolou jsou humánní inzuliny nebo premixované inzuliny.
Zjednodušeně řečeno. Pokud nevím konkrétní typy (názvy) inzulinů, nedokážu říci zda jsou zaměnitelné stran počtu jednotek inzulinu.
Pokud se ptáte, zda je obecně důležitý počet aplikovaných jednotek inzulinu, tak určitě, protože počet jednotek udává působení na cukr v krvi. Ale myslím, že tam Váš dotaz nesměroval.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
senzor libre
(11.04.2023)
Dotaz
Senzor libre nevím kam ho mám dát na zadní straně paže nemůžu mýt kvůli svalů m a často se my stává že každém druhej senzor musím reklamovat kvůli svalů m my nefunguje jak má a už jsem z toho depresích a nemůžu z toho rád bych to používal ale pořád problémy stim mám nevím kam ho mám dát buď je přímo na svalů a jak se hejbe sval tak nefunguje nb je u svalů a Macka se mezi svalem a nevím kam ho mám dát a jestli jde přejít že senzoru na glokometr jdyz mám ještě dokonce roku asi 8 senzor tak mysto nich napsat glukometr a proužky kd,z mám stim oroblemy každém druhej musím reklamovat a už my to ani neuznává ji že mám stim pořád problémy a nebaví mě kupovat za svoje peníze už 1 měsíc proužky pořád problémy že senzorem mám pocit že když ho mám nesmím hejbat rukou mám pocit že jsem sním omezování aby fungoval nesmím hejbat rukou a to dělám 150 kliku obden a nevím kam ho mám umístit na zadní straně paže mám taky sval tak buď je něm a hejbese nahoru dolu že senzorem nb mezi svalem je a mackase a nefunguje a hlavě na pravé ruce my nefunguje vůbec jenom na levé ruce funguje ale taky každém druhej a nebaví mě to rád bych to používal a glukometr se bojím zase kvůli tomu že nepoznám nízký a vysoké hodnoty rád bych ho používal ale nevím kam sním děkuji za odpověď a má. Deprese z toho velký že chci žít normálně a neřešit pořád senzor pořád stim něco je rád to chci používat a měl jsem dřív cgtm senzor na břiše s alarmem ale ten blbn že my ukazoval pořád nízké hodnoty tak jsem se vrátil k frestail libre a mám zase těmhle problém už nemůžu z toho děkuji rád bych to používal a nám co dělat aby vydržel aspoň 12 dní buď se odlepuje nb hladí eror pořád k uli svalů mám pocit nb já jej máte názor na to prosím kd,z ho mám na svalů třeba na tricaku by to nemělo vadit ne a jinak ho nemůžu dát tam nám taky sval za zadní straně že je ten senzor u svalů a kd u zatnu tak se sval vybouli a senzor se nachází mezi ním nb se vybouli na svalů rád to chci používat protože z glokometrem se bojím když nepoznám nízký cukr a vysokéj cukr přeji hezké den Standavěk: 28 let výška: 178 cm váha: 63 kgOdpověď
Dobrý den,
chápu že Vaše situace je obtížná a nepříjemná. Ale bojím se, že moje odpověď se nebude výrazně lišit od odpovědi, kterou jsme Vám již poskytli 16.3.2023.
Freestyle Libre má dle doporučení vyrábějící firmy být umístěn na horní část zadní strany paže, nemůžu Vám proto doporučit jiné místo zavedení, protože nedokáži zaručit, jak přesně tam bude měřit.
CGM (kontinuální monitorace glukózy) senzorů je na českém trhu několik. Minimálně část senzorů, které jsou na českém trhu, je stejně přesná, ne-li přesnější než Freestyle Libre. Pokud tedy některý nevyhovoval, je možné zkusit jinou variantu senzoru. Pokud se bojíte hypoglykémií nebo hyperglykémií CGM senzory mají i nastavitelné alarmy, takže v tomto smyslu mají výhodu. Samozřejmě stále je nutné splňovat preskripční omezení pro CGM.
Jak jsem již ale doporučovala ve své předchozí odpovědi, je vhodné se poradit s Vaším ošetřujícím diabetologem a probrat s ním možné varianty.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Jak zkalibrovat 5 let starý glukometr?
(08.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, jsem nyní těhotná, v minulých těhotenstvích jsem měla gestační diabetes (2017 a 2019), jednou dokonce na inzulinu, podruhé na metforminu. Nyní poprvé gestační diabetes dle OGTT nemám, ale přesto bych se pro jistotu ráno občas změřila - měla jsem vždy špatné právě lačné glykémie a horšilo se to postupně. Můj glukometr je ale starý už 5 let a předpokládám, že už je potřeba ho zkalibrovat. Jak a kde to mohu udělat? Zvládnu to sama? Případně když koupím nový glukometr v lékárně, bude už zkalibrovaný? Děkuji.věk: 39 let výška: 164 cm váha: 69 kgOdpověď
Dobrý den,
chápu že po dvou těhotenstvích s potvrzeným gestačním diabetem se raději chcete kontrolovat i v tom třetím. Pravděpodobnost gestačního diabetu je v takovém případě poměrně vysoká.
Většina dnešních glukometrů je bezkalibrační. Existují sice kontrolní roztoky pro glukometry, ale ty jsou spíše určeny k ověření přesnosti měření glukometru (nebo např. sady proužků), než že by se podle nich poté glukometr dal nastavit. Jsou k dostání buď v lékárnách nebo na internetu (je nutné mít značku roztoku, která patří k Vašemu glukometru). Většina glukometrů má životnost několik let - uvedeno by to mělo být v příručce u glukometru. Samozřejmě po 5 letech by bylo již dobré přesnost měření ověřit.
Nový glukometr z lékárny by zkalibrovaný být měl, samozřejmě 100% přesnost měření nemůže nikdo slíbit. Pokud je podezření, že glukometr měří špatně, používá se právě zmiňovaný kontrolní roztok. Ideální by bylo použití kontrolního roztoku při prvním použití glukometru a pak vždy, když začínáte nové balení testovacích proužků, ale to dělá málo kdo.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Omnipod 5
(30.03.2023)
Dotaz
Dobrý den, prosím, je náplasťová pumpa Omnipod 5 již k dispozici v ČR a je hrazena zdravotní pojišťovnou? DěkujiOdpověď
Dobrý den,
zatím nemám informace o tom, že by byla pumpa Omnipod již dostupná na českém trhu. Ale samozřejmě nemusím vědět vše.
Pokud jde o náplasťové pumpy (kterou pumpa Omnipod je), je na českém trhu dostupná a pojišťovnou hrazená inzulinová pumpa TouchCare Nanon A8. Samozřejmě pro předpis pumpy je nutné splnit určitá kritéria, ale to je nejlépe probrat s Vaším ošetřujícím diabetologem.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a doplňky stravy
75 dotazů
-
cukrovka 2. typu a doplňky stravy
(14.04.2023)
Dotaz
Jaký doplněk k snížení hladiny k léků Siofor 500 mg? Vladislavvěk: 67 let výška: 179 cm váha: 96 kgOdpověď
Vážený pane Vladislave, přeji dobrý den,
jste-li léčen metforminem, pak můžete bez většího rizika užívat většinu doplňků stravy, které uvádějí, že přispívají ke snížení hladiny krevního cukru. Optimální by patrně bylo užívat berberin, protože má velmi dobře prozkoumaný účinek a vedly snížení glykémie navíc snižuje krevní tlak a krevní tuky. V každém případě bych Vás chtěl upozornit, že podle mého názoru je nezbyné poradit se s lékařem, který jediný zná Vás zdravotní stav a může tak posoudit, zda je pro Váš konkrétní doplněk stravy vhodný. Navíc užívání některých doplňků stravy je skutečně účinné a může tak vzniknout potřeba snížit dávky podávaných antidiabetik, toto opět může posoudit pouze Váš lékař.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Insumed - dostupnost v lékárnách
(01.04.2023)
Dotaz
Dobrý den. V reakci na vyjádření PharmDr. Suchopára, k tomuto doplňku stravy, se chci zeptat, proč přípravek nabízí v ČR, kromě pochybných inzerentů, pouze lékárna Dr. Max ? A jak je možné, že tato renomovaná lékárna neuvádí v češtině přesné složení přípravku? Jaromírvěk: 69 let výška: 187 cm váha: 90 kgOdpověď
Vážený pane Jaromíre, přeji dobrý den,
dostal jsem od pana šéfredaktora za úkol odpovědět na doplnění Vašeho dotazu. Je obtížné si představit, že tento doplněk stravy nabízí a propaguje web lékáren Dr. MAX, když jej nelze objednat u distributorů, kteří dodávají léky a doplňky stravy do těchto lékáren. Bohužel není jiné cesty než si uvědomit, že ne všechno co se dočteme na internetu je pravda a že je zcela nezbytné si vše ověřovat, a to nejen proto, že nákup jakéhokoliv zboží, tedy i doplňků stravy, nás stojí peníze, ale zejména proto, že zakoupíme-li si doplňky stravy, tak je to za účelem jejich užívání, a to může být spojeno s nežádoucími účinky, nebo lékovými interakcemi, případně i dalšími riziky. Doporučuji Vám se podávat na: https://www.potravinynapranyri.cz/EDetail.aspx?id=101&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles, a uvidíte, že patrně není něco v pořádku.
S přátelským pozdravem
poznámka redakce
našli jsme v poradně Dr.Maxe:
https://www.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/insumed-je-to-takovy-zazrak
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
hodnoty mmol, Coca cola zero a umělá sladidla
(26.02.2023)
Dotaz
Snad ani ne dotaz, ale možná jen konstatování, pokud piji Coca cola zero tak přestože je deklarované cukr 0 dochází u mne k "rozhozeni" celkem stabilních, relativně kompenzovanych hodnot. Patrně umělé sladidlo dělá paseku ???věk: 65 let výška: 192 cm váha: 120 kgOdpověď
Dobrý den,
v reakci na Váš komentář jsem zapátrala v odborných článcích na téma umělých sladidel.
Coca cola Zero by měla obsachovat opravdu 0g sacharidů, 0g cukrů, z umělých sladidel cyklamát sodný, acesulfam K, aspartam. Během let bylo provedeno větší množství studií zabývajících se vývojem glykémií (hladiny cukru v krvi) a dokonce i endokrinní odpovědí (zvýšením hladin hormonů a dalších látek, které mohou mít vliv na glykémie) po podání umělých sladidel - jak jednotlivě, tak jejich směsí. Byly sepsány i souhrnné studie na toto téma hodnotící výsledky ostatních prací např. studie z roku 2023 [1]
Dostupné výsledky naznačují, že by tato umělá sladidla neměla mít vliv na vzestup glykémií nebo ovlivnit endokrinní odpověď v těle, která by např. zvýšila glykémie s určitým zpožděním. Vliv u Vás jako jednotlivce samozřejmě nemůžu ohodnotit.
[1] Zhang, R.; Noronha, J.C.; Khan, T.A.; McGlynn, N.; Back, S.; Grant, S.M.; Kendall, C.W.C.; Sievenpiper, J.L. The Effect of Non-Nutritive Sweetened Beverages on Postprandial Glycemic and Endocrine Responses: A Systematic Review and Network Meta-Analysis. Nutrients 2023, 15, 1050. https://doi.org/10.3390/nu15041050(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
mám cukrovku cca 25 roků, léč. Stadamet 500 2x denně
(18.02.2023)
Dotaz
prosím, jestli můžu "užívat" ostropestřec pro zlepšení, popř. jinou bylinku, děkuji za odpověď. Janavěk: 75 let výška: 156 cm váha: 70 kgOdpověď
Vážená paní Jano, přeji dobrý den,
ostropestřec nebo extrakty z ostropestřce, jako je např. silymarin můžete bez rizika užívat, pokud současně užíváte lék Stadamed. Ostropestřec ani silymarin nemají vliv na hladinu krevní glukózy (glykémii) a používají se při terapii chronických poškození jater. Pokud chcete užívat rostlinné přípravky, které by měly vliv na glykémii, případně glykovaný hemoglobin, existuje velmi mnoho možností, neboť rostlin, které mají přiznivý vliv u cukrovky je řada. O většině z nich již bylo psáno na www.cukrovka.cz.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
cukrovka a Insumed
(12.02.2023)
Dotaz
Dobrý den ráda bych se zeptala na přípravek insumed. Mám cukrovku 2. typu a přemýšlím o koupi tohoto produktu. Kdo ho vyrábí? Děkuji za odpověď. Stanislavavěk: 62 let výška: 160 cm váha: 69 kgOdpověď
Vážená paní Stanislavo, přeji dobrý den,
doplněk stravy INSUMED není registrován jako léčivý přípravek. Obsahuje extrakty ze skořice, gymnemy lesní a pukolu nádherného. Jiné webové stánky uvádějí i další složky výrobku jako je kotvičník a další. O všech třech rostlinách je známo, že snižují hladinu krevního cukru (glykémii). Oficiální internetové stránky výrobce doplňku stravy jsou přeloženy do českého jazyka a překlad má k dokonalosti opravdu velmi daleko. Není uvedeno přesné složení, tj. kolik a jakého extraktu výrobek obsahuje, navíc vyobrazená krabička nemá popis v Českém jazyce. Diskuse uživatelů a jednu z recenzí píše muž (Patrik), ale recenze je částečně v ženském rodě, tomu dost nerozumím. Výrobce je společnost KOMBERG z Bělehradu v Srbsku, adresa Kneza Milosa 12, Belgrade 11000, Serbia.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a pohyb
12 dotazů
-
pohyb při cukrovce
(04.06.2023)
Dotaz
Jsem diabetik 73 let,nemám skoro žáný pohyb protože nemohu chodit.Trápím se tím.Jak potom mohu snížit cukr? Ivanavěk: 73 let výška: 170 cm váha: 132 kgOdpověď
Milá Ivano, určitou formu pohybu je možné vykonávat téměř za všech okolností. Pro vás by bylo dobré kontaktovat odborné rehabilitační pracoviště, které by vám v tomto směru poradilo. Cvičit lze i na lůžku, ale existují také různé cvičící pomůcky. Důležitá je zejména motivace a vůle.
Pro pokles hmotnosti ale cvičení nemá tak veliký efekt, jak zásadní úprava diety. Vím, je to nesmírně obtížně, protože je navíc pravděpodobné, že i tak vy mnoho nejíte, ale nehubnete. Nicméně máte na sobě obrovské energetické zásoby a ty se dají postupně čerpat a nedoplňovat. I v tomto směru byste potřebovala odborné vedení.
Pro léčbu diabetu s obezitou jsou vhodné některé přípravky, které možná už ale užíváte. Např. léky typu Ozempic, které jsou sice momentálně lehce nedostatkové, ale pro vás by byly potřebné. Kombinovat by se daly s některým lékem ze skupiny gliflozinů (je jich více), které také spíše napomáhají hubnutí.
Pokud jde o pohyb, navrhuju vám např. zcela podle individuálních možností cvičit vždy 10 minut každou hodinu, třeba jen tak, že zvedáte v leže končetiny, snažíte se postavit, zvedáte lehké závaží a podobně. Měla byste ale cestou svého obvodního lékaře najít cestu ke správnému nutričnímu pracovníkovi a rehabilitačnímu odborníkovi, kteří by postupovali koordinovaně a zároveň vás i psychicky posilovali.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
šport a zvýšená glykémia po ňom
(18.04.2023)
Dotaz
Dobrý deň mal by som otázku mám diabetes typ 2 liečený tabletkami chcem sa spýtať či je normálne aby sa mi zvýšila glykémia po športe ráno 6.4 na lacno po športe mi vybehla keď som si meral po hodine na 14 po hodine a pol som mal 7 a po 3 hodinách 4.4 medzi tým som mal obed 2 kopčeky ryže sójové mäso plus zelenina zatiaľ sa mi podarilo znížiť váhu s 126 na 118 kg ďakujem vám za odpoved. Petervěk: 36 let výška: 190 cm váha: 118 kgOdpověď
Milý Peter,
jste mladý člověk, máte diabetes 2. typu a nadváhu. Pro vás je velmi důležité omezovat kalorický příjem a pravidelně se věnovat fyzická námaze, jinak se bude vaše porucha postupně zhoršovat. Velmi vás chválím, že jste dokázal zhubnout, ale nyní je potřeba pokračovat a vytrvat.
Pro osoby s nadváhou může nepravidelná fyzická zátěž znamenat určitý stres, což zejména při kratším trvání a větší intenzitě fyzické zátěže může klidně vyvolávat zpočátku přechodné zvýšení glykémie. To se ale zpravidla postupně upravuje a při delší fyzické zátěži (45 minut) glykémie téměř vždy klesá, pokud tedy v průběhu toho nejíte.
Glykémie mají kromě toho určité kolísání, které nelze vždy logicky vysvětlit a uplatňovat se může i chyba měření. I v průběhu sportu se mohou ještě uvolňovat sacharidy, které člověk snědl ještě pře zahájením fyzické zátěže.
Zaměřte se spíše na dlouhodobé cíle a neposuzujte každou odchylku glykémie tolik vážně. Hodnoty by měly postupně klesnout, ale vždy se mezi nimi najde nějaká, která bude vyšší, než byste očekával. Dobré bude, když vám dále bude klesat hmotnost a když se zlepší hodnota tzv. glykovaného hemoglobinu, který se vyšetřuje 1x za 3 až 6 měsíců. O významu glykovaného hemoglobinu se můžete dozvědět více na našich stránkách, a to např. zde:
https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-hba1c
https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-3
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Rotoped - jak a kdy cvičit?
(22.02.2023)
Dotaz
Dobrý den, jsem DM 2, 71 let, žena, 102 kg,169 cm. Léky: jentaduetto 1000, prestarium neokombj,atoris, nebivolol. Chůze mi dělá trochu problémy kvůli bolesti zad. Na doporučení jsem pořídila rotoped. Jak a kdy cvičit. Ranní glykémie lehce přes 6, glyk.hemoglobin 47. Dekujizvěk: 72 let výška: 169 cm váha: 102 kgOdpověď
Dobrý den,
v dospělém věku je doporučováno u zdravého jedince alespoň 150 minut aktivity týdně - ta by měla být rozdělena do 3 až 5 cvičení.
Pokud je Vaším cílem hubnutí, mělo by cvičení trvat alespoň 30 minut v kuse, protože až po 20 minutách se začínají více spalovat tuky (samozřejmě u každého to může být trochu jiné a záleží i na trénovanosti). Pokud jste do této doby nijak netrénovala, je doporučeno postupné navyšování času a intenzity aktivity. Je nutné samozřejmě přihlédnout k Vašemu celkovému zdravotnímu stavu.
Jakou intenzitou cvičit - to záleží velice na Vašem cíli. Možností je řídit se podle tepové frekvence, případně je možné si pomoci schopností mluvit a dýchat.
Následující tabulka hezky ukazuje jaká tepová frekvence, dle věku a cíle Vaší aktivity, by měla být.
Tepovou frekvenci je možné nahmatat jako pulz na zápěstí - což je pro mnohé obtížné, ale dnes ji dokážou stanovit, jak chytré hodinky, tak většina rotopedů nebo např. některé aplikace do mobilu. Ve Vašem věku je již frekvence při cvičení mezi 90-104/min vhodná pro spalování tuků (pásmo weight control). Pro trénování dlouhodobé kondice je ideální aktivita v rámci pásma aerobního - tzn. u Vás 105-125/min.
Zdroj obrázku: File:Exercise zones Fox and Haskell.svg. (2022, March 8). Wikimedia Commons, the free media repository. Retrieved 16:55, March 7, 2023 from https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Exercise_zones_Fox_and_Haskell.svg&oldid=636650325.Pro snížení glykémie a glykovaného hemoglobinu jsou vhodné různé typy cvičení a záleží na Vašem aktuálním stavu. Snížení hmotnosti zlepšuje citlivost na inzulin a tudíž celkovou glykémii. Cvičení v pásmu kontroly hmotnosti a hlavně v pásmu aerobní aktivity snižuje i bezprostředně hladinu cukru v krvi. Cvičení v pásmu anaerobní aktivity sice může v daný okamžik glykémii přechodně zvýšit, ale celkově ( hlavně při občasném střídání s ostatní intenzitou cvičení) má také pozitivní vliv na metabolismus sacharidů.
Stran dechu a řeči - při cvičení v pásmu aerobní aktivity by se měl jedinec lehce zadýchat, ale měl by být schopen stále mluvit.
Důležité je pravidelné cvičení, přizpůsobené Vašemu stavu. Ideálně by Vás mělo alespoň trochu bavit.
Doufám, že Vám odpověď alespoň částečně pomohla.
doporučení redakce:
podívejte se také zde: https://www.cukrovka.cz/zacvicte-s-diabetem-pet-veci-diky-nimz-to-pujde-samo
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Diabetyk 2 - léky a cvičení
(03.12.2022)
Dotaz
Kdybych cvičil každý den aspoň 30 minut,,,nemusím brát tablety,,,syofor a ivokanu. Milanvěk: 51 let výška: 174 cm váha: 91 kgOdpověď
Milý Milane,
vy trochu berete lékaře za slovo. Je to tak, jako kdybyste se ptal, zda když si dáte auto v servisu hezky seřídit, nebudete už muset tankovat benzín.
Já nevím vůbec nic o vašem diabetu, vím jen, že užíváte Siofor a Invokanu. To jsou oba velmi dobré léky, z nichž Siofor zejména zlepšuje účinnost vašeho inzulínu a Invokana pomáhá vylučovat část nadměrného cukru v krvi do moči. Jsou to léky dobré a bezpečné a nežádoucí účinky jsou spíše vzácné a většinou odezní.
Diabetes 2. typu je porucha, kdy zejména váš vlastní inzulín funguje málo, ale také je ho nedostatek. Vývoj diabetu velmi ovlivňuje vaše životospráva, ale zdaleka to není jediný faktor. Někomu ubývá jeho vlastní inzulín rychleji, někomu naopak plně vystačuje.
Pravidelné cvičení velmi podporuje fungování inzulínu. Proto se všem osobám doporučuje denně alespoň 30 minut cvičit, ostatně to se doporučuje i zcela zdravým lidem. Pomůže to snižovat glykémii, ale samotné cvičení a dieta často nepostačují. Proto existuje řada léků, které pomohou, když dieta a cvičení nepostačují.
Zkuste tedy opravdu třeba 2 měsíce cvičit a jíst doporučenou dietu a sám uvidíte, jestli bude možné léky vysadit. Zlepší se vám ale také kondice a trochu zhubnete a to jistě budete rád.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
zvýšení hodnoty cukru po fyzické aktivitě
(23.11.2022)
Dotaz
Dobrý den. Jsem diabetik 2.typu, beru 2x denně Stadamet 850. Vážím 102 kg. Dnes jsem šla na procházku 8.4 km po silnici a po příchodu jsem si změřila hodnoty cukru měla jsem hodnotu 7,6 a před vycházku 5.6., půl hod po vycházce 6.8. Mám chodit méně? Snažím se více chodit, chtěla bych zvládnou až 25km, ale nevím, co na to cukr.věk: 66 let výška: 164 cm váha: 102 kgOdpověď
Hodnoty glykémie po zátěži většinou klesají, ale není tomu tak vždy. Výsledná glykémie (tedy cukr po pohybu a následující cca 2 hodiny) je ovlivňována:
1. Druhem pohybu: na spalování tuků a také "cukrů" je ideální vytrvalý pohyb bez přestávek (rychlá chůze, pomalý běh, kolo) po dobu alespoň 60minut.
Jiné sporty (kde dochází k tzv. anaerobní aktivitě) například posilování, tenis, box, volejbal apod. vedou naopak ke zvýšení glykémie.
2. Trénovaností sportujícího jedince. Čím méně je člověk trénovaný, tím větší stres a námahu to pro tělo znamená, což může způsobit zvýšení glykémie.
Je možné, že ve Vašem případě pokud se hýbat teprve začínáte, je to pro tělo právě ten stres a nedochází ještě ke snížení glykémie.
Pokud se budete hýbat pravidelně, uvidíte, že se to zlepší. Tréninkové dávky byste měla navyšovat postupně. Například první 2 měsíce kolem 5-6 kilometrů, postupně každý měsíc přidávejte 2-3 kilometry. Uvidíte, jak se budete cítit. Můžete si k tomu rovněž kontrolovat tepovou frekvenci. Pro spalování tuků a cukrů je ideální kolem 110-120tepů za minutu. Pokud je to více, už to není pro tělo optimální a doporučujeme zvolnit.
důležité je vytrvat.
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
Cukrovka a životospráva
129 dotazů
-
Jsem diabetik tipu 1 - chci zhubnout
(25.05.2023)
Dotaz
Kolik sacharidů můžu sníst abych držela hladinu cukru v krvi a přibrala. Naopak potřebovala bych zhubnout Janavěk: 57 let výška: 169 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Jano, doporučené množství sacharidů pro osobu s diabetem 1. typu záleží na více faktorech, jako jsou např. věk, tělesná hmotnost, úroveň fyzické aktivity a osobní přání. Většinou se ale pohybuje okolo rozumného rozmezí mezí 150 a 250 g denně.
S přihlédnutím k vašemu věku, nadváze a přání zhubnout, bych vám doporučoval tu dolní hranici, tj. 150 g denně, rozděleno do 3 až 4 porcí (možno i do více, ale nebývá to nutné). Důležité ovšem je, abyste si uměla množství sacharidů v jídle spočítat. Je opravdu nutné započítat všechny sacharidy, i např. ty v omáčce, v zelenině a podobně.
Orientovat byste se mohla třeba podle informací na našich stránkách zde:
https://www.cukrovka.cz/kolik-energie-za-den-prijmout
Vy v každém případě ale potřebujete dietní edukaci od vašeho lékaře, nebo lépe od dietní sestry.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
příjem tuků při cukrovce typu 1
(23.05.2023)
Dotaz
Chtěl bych se zeptat, proč se má člověk s cukrovkou typu jedna stravovat nízkotučnými potravinami, pokud je hubený BMI 18,9. Vladimírvěk: 19 let výška: 172 cm váha: 56 kgOdpověď
Dobrý den Vladimíre,
neznám žádné doporučení pro diabetiky 1. typu, které by říkalo, že mají jíst stravu s omezením tuků. Napadají mě některé důvody, proč by vám to někdo doporučil a to je:
- Příliš mnoho živočišných tuků ve stravě: tzn. omezit uzeniny, tučné sýry, hotové pokrmy či fastfoody, smažené jídlo, avšak ne na dietu s omezením tuků, ale do podob racionální stravy, tj.30% z celkového energetického příjmu mají tvořit všeobecně tuky. Více v mém článku zde: SAFA, MUFA, PUFA – co je to? | O cukrovce
- Doporučení omezit (především živočišné) tuky se dává lidem s vysokým cholesterolem, zejména LDL a TG.
- Doporučení omezit tuky se dává lidem s onemocněním jater, žlučníku či slinivky (akutní či chronická pankreatitida), tzv. šetřící dieta.
- Nově se u DM1 začíná pracovat s tuko-proteinovými jednotkami. Tuky i bílkoviny se totiž dokážou v lidském těle na glukózu částečně přeměnit v biochemické dráze zvané glukoneogeneze. Navíc stimulují tvorbu hormonů, které v lidském těle působí opačným způsobem než inzulin (např. glukagon). Tuky i bílkoviny tedy dovedou glykémii po jídle výrazně ovlivnit. Tzn., že příliš kalorické jídlo (kalorické omáčky s knedlíky, pizza, hamburgery, smažené hranolky se steakem apod.) zvyšují glykémii také, ale křivka není ihned vidět, jako po jídlech obsahující jednoduché cukry. Na rozdíl od sacharidů se efekt tuků a bílkovin neprojeví bezprostředně, tuky a bílkoviny typicky glykémii zvyšují až s odstupem přibližně 1,5–2 hodiny po jídle. Jejich působení na glykémii je relativně dlouhé, může trvat i několik hodin. . Na to toto téma najdete již řadu článků na internetu od věruhodných společností, např. Dia styl či Freestyle Libre.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)
-
prediabetes a vysoký cholesterol
(21.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, je mi 70 let a při posledním odběru krve mi byl diagnostikován přediabetes hodnoty 6,2 a vysoký cholesterol 7,3. Dohodla jsem se s lékařem, že se pokusím tento stav zlepšit dietou. Jsem abstinent, nekuřák a stravu si hlídám již dlouhodobě. Také 40 let cvičím jógu a jezdím na kole ročně asi 4000km. Přesto mě neminuly tyto potíže. Využívám kalorické tabulky,ale mám problém. Kvůli prediabetu jsem omezila sacharidy na hodnoty max. 160g denně a hlídám si příjem tuků, především těch živočišných na 35g denně. Tím pádem ale mám problém dosáhnout na 6000kJ, které mi kalorické tabulky stanovily jako doporučení denní příjem. Bílkoviny se snažím natlačit na 80g denně, ale těch beztučných je opravdu málo a třeba luštěniny mají hodně sacharidů a ořechy zase hodně tuků.Navíc mi tabulky odpočítávají z příjmu výdej energie na sport denně asi 2000Kj, takže se dostávám na opravdové minimum. Je možné najít někde návod, jak sestavit jídelníček tak, abych docílila požadovaných hodnot? Nějak mi to stále nejde a chci se vyhnout užívání léků. Děkuji za odpověď. Helenavěk: 70 let výška: 164 cm váha: 67 kgOdpověď
Dobrý den Heleno,
35 g tuku za den je opravdu velmi málo, doporučuje se konzumovat 30% tuku z celkového energetického příjmu. Pokud byste jedla 6000kJ, bylo by to tedy 48g. Na zvýšený cholesterol se doporučuje opravdu jíst hodně rostlinných tuků - ořechy, semínka, ale ale také hraje roli dostatečný příjem vlákniny - zelenina, celozrnné výrobky.
Zanedlouho budeme mít u nás na webu publikovaný nový jídelníček, ve kterém si sama nastavíte množství energie, zda chcete svačiny nebo ne a poté si můžete sama vybrat z různých receptů, které chcete vyzkoušet - doprovází je i fotka reálné porce jídla. Doufám, že vám to trochu pomůže.
Pro lepší kompenzaci diabetu se doporučuje zredukovat hmotnost alespoň o 5 - 10% z původní hmotnosti, nejlepším řešením, jak zjistit, kolik energie máte sníst, abyste zredukovala hmotnost je vyhodnotit si svůj aktuální příjem energie a od něho odebrat určité množství kalorií, potřebné pro redukci hmotnosti. Tento postup zohledňuje váš aktuální příjem energie, navíc díky němu lze zjistit, zda náhodou nejíte málo, či jíte energie dostatek, ale máte nesprávný poměr živin ve stravě.
Postup výpočtu reálného příjmu energie:
- Vyhodnotit si aktuální reálný příjem energie pomocí nutriční databáze např. na www.kaloricketabulky.cz
- Doporučuje se zapisovat minimálně 3 dny, ideálně 5 dní veškeré zkonzumované jídlo a pití. Důležité je, aby byl zápis prováděn průběžně – celý den, nikoliv zpětně. Jenom tak docílíte co nejpřesnějších hodnot reálného přijmu energie. Pozor, neodečítejte od přijaté energie spálené kalorie pomocí pohybové aktivity.
- Nyní si vypočítáte průměrný příjem energie ze všech monitorovaných dnů.
Např. Mám příjem 6052 kJ, 8500kJ, 7648kJ , tyto hodnoty sečteme a vydělíme třemi. A máme výsledný průměrný příjem energie.
- Poté odečtěte 1000 - 1500kJ – to je doporučovaná hodnota pro redukci hmotnosti. Lepší je odečíst si ze začátku méně energie, díky tomu spíše předejdete hladu a chutím na sladké jídlo, které zbytečně vaše snažení komplikují. Postupně můžete ještě energii ubírat, díky tomuto postupu se vaše tělo snáze novému režimu přizpůsobí. Snažíme se nejíst méně, než je náš bazální metabolismus.
- Rozpočítáme si potřebné množství bílkovin, sacharidů a tuků. Pro diabetiky můžeme doporučit např. tyto dva poměry živin. Volba je individuální, více bílkovin se doporučuje sportujícím diabetikům, méně bílkovin diabetikům s chronickým onemocněním ledvin či jater.
- 50% energie jsou sacharidy, 30% energie jsou tuky, 20% energie jsou bílkoviny.
- 45% energie jsou sacharidy, 30% energie jsou tuky, 25% energie jsou bílkoviny.
Příklad výpočtu:
Průměrný příjem energie je 8500kJ
Pro redukci hmotnosti pro začátek ubereme 1500kJ
Tedy jsme si zvolili redukční dietu o 7000kJ
Výpočet sacharidů: 50% ze 7000kJ = 3500kJ děleno 17kJ (1g sacharidů=17kJ) = 205gS/den
Výpočet bílkovin: 25% ze 7000kJ= 1750kJ děleno 17kJ (1g bílkovin=17kJ) = 103gB/den
Výpočet tuků: 30% ze 7000kJ = 2100kJ děleno 38kJ (1g tuku=38kJ) = 55gT/den
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)
-
odběry krve a sklenička vína
(25.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, byla jsem na odběrech krve na glykemii, večer před odběrem jsem si bohuzel dala skleničku červeného vina, může to nějak zásadně ovlivnit výsledky. Předem děkuji za odpověď. Gabrielavěk: 53 let výška: 174 cm váha: 78 kgOdpověď
Milá Gabrielo,
hodnota glykémie na lačno má být u zdravého člověka mezi 3,8 a 5,6 mmol/l. Většina zdravých lidí se do tohoto rozmezí vejde, ale jsou věci mezi nebem a zemí, kdy i náhodně může být hodnota o něco vyšší nebo nižší. Zpravidla tedy pro spolehlivé posouzení jedna hodnota nepostačuje, zvláště je-li mírně zvýšená. Myslím si, že sklenička vína glykémii druhý den ráno nijak neovlivní. To není nabádání k pití alkoholu, ale pokud by nějaký vliv náhodou měla, není jasné, zda spíše směrem nahoru nebo směrem dolů. Hlavně jestli to víno bylo dobré:-)
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
keto dieta při vyšší hmotnosti
(17.04.2023)
Dotaz
Jaká keto dieta je pro mě vhodnavěk: 72 let výška: 168 cm váha: 120 kgOdpověď
Dobrý den,
o nízkosacharidové dietě, neboli dietě obsahující převážně bílkoviny a tuky - ketodietě, jsem psala rozsáhlý článek zde: Nízkosacharidová dieta pro diabetiky | O cukrovce
V zásadě nejsem proti dietě, určitě se najdou jedinci, pro které je to dobrá volba. Každý si by to měl individuálně zvážit sám. Avšak, má to mnoho úskalí.
- co od diety očekáváte? Rychlé zhubnutí nebo dlouhodobý životní styl? - pokud rychlé hubnutí, počítejte, že ihned po tom, co přestanete dietu držet, by mohl nastat jojoefekt. - tedy nebude vaše práce zbytečná?
- Vaše váha je poměrně vysoká, tedy předpokládám, že hubnout budete dlouhodobě - vydržíte dlouhodobě jíst takto, tedy bez příloh a s velmi nízkým příjem energie = možný hlad, výkyvy chutí, ztráta energie...?
- zdravá redukce hmotnosti je max. 5kg za měsíc, s přísně restrikční dietou a vaší váhou by to ze začátku mohlo být vyšší
- Neznám vaše diagnózy ,ale pokud bych měla přihlédnout pouze k faktu ketodieta a obezita, spíše bych vás nasměrovala na zdravý DLOUHODOBÝ životní styl. (myslím si, že boj s váhou je bohužel celoživotní práce a proto krátkodobá dieta mnohé nevyřeší, avšak změna životního stylu ano) tzn. omezit velikost porcí jídel, zařadit dostatek zeleniny a ovoce, celozrnné a žitné pečivo, zařadit kvalitní zdroj bílkovin, omezit uzeniny a kalorická jídla jako tučné sýry, tučné maso, pamlsky, alkohol. Vařit více luštěnin, konzumovat ryby, zařazovat přílohy bohaté na vlákninu, polotučné mléčné výrobky neslazené, sladit čekankovým sirupem atd. A také nezapomínat na pohybovou aktivitu.
Mnoho zajímavých informací ohledně diabetické stravy se dočtete v mých článcích na zmiňovaném webu.
Také se u nás zanedlouho dočkáte vzorových jídelníčku s recepty, které doprovází reálná fotka a reálná velikost porce - běžně máme na talíří mnohem větší porce, než bychom měli mít a díky těmto fotkám lehce odhadhnete, jak mají vaše porce vypadat.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)
Cukrovka a nadváha
27 dotazů
-
diabetes 2. typu, hubnutí a nauzea
(29.05.2023)
Dotaz
Beru lék Rybelsus 14mg a Gliclazid 30mg. Za rok jsem zhubla 8kg,ale toje dobře ale bojuji se stálou nauseou a nevím jak se toho zbavit neustále se mi zvedá žaludek. Evavěk: 83 let výška: 167 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Evo, lék Rybeslsus obsahuje analog tzv. glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1), který je upravený tak, že se může podávat ústy a nemusí se píchat injekčně, jako jeho příbuzný od stejné farmaceutické firmy Ozempic. Působí skoro stejně tak dobře a stejně jako on může u někoho působit nevolnost. Ta ale souvisí s tím, že lék snižuje chuť k jídlu a napomáhá hubnutí.
Řada lidí si na tu nevolnost zvykne a je celkem ráda, že to napomáhá hubnutí. Vy hubnout určitě potřebujete, ale nikoliv za každou cenu. Pokud vás nevolnost opravdu hodně obtěžuje, navrhuji zkusit brát lék v nižší dávce, a to 7 mg denně. Hodně asi záleží na tom, jak při tom máte vyrovnaný diabetes. Pokud by to nebylo dostatečné, tak by se mohl přidat další lék. Např. vůbec neberete metformin (který může také k hubnutí lehce napomáhat), ale jsou v zásobě ještě i jiné léky.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Zmatek v hodnotách glukózy
(19.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, nerozumím co se děje. Mám delší dobu zvýšené hodnoty glukózy. Večer jsem začal užívat Siofor 500mg, nyní cca 3. týden. Ze zvědavosti si měřím hladinu cukru v různých okamžicích. Ranní hodnota pravidelně mezi 6.7 a 7.6 ať dělám co dělám - večerní jídlo může být pouze maso libové a zelenina nebo například čočka, případně menší porce těstovin a ranní glukóza v těchto hodnotách. Potom si dám k obědu polévku vývar, maso, špenát, bramborový knedlík, nealko pivo a glukóza po takovém obědě 1 hodinu po 6.7 a 2 hodiny po 4.9. Vůbec mně to nesedí k teorii. Po snídani kdy si dám vejce, zeleninu, kávu bez cukru a 60 - 80g pečivo tmavé, glukóza 8.6 2 hodiny po. Ty čísla se mně nelíbí, chci je dostat dolů. Kde prosím dělám chybu? Martinvěk: 54 let výška: 185 cm váha: 110 kgOdpověď
Milý Martine, je to bohužel pořád stejná písnička dokola. Diabetes 2. typu není něco jako bakteriální angína, na kterou můžete týden užívat penicilin a zbavit se jí. Je to stav, do kterého dospělo vaše tělo po dlouhé době mírnějších projevů, kterých jste si ani nebyl vědom. Vždy jsou ve hře dva problémy, a to sice, že
- vaše tělo nedostatečně odpovídá na působení inzulínu
- vaše beta buňky v Langerhansových ostrůvcích pankreatu nedokáží vyrábět tolik inzulínu, aby vynahradil jeho menší účinnost
Dokud beta buňky byly schopné se s větší potřebou inzulínu potýkat, mohla být glykémie zcela v normě, případně jen lehce stoupala nad normu, když jste toho snědl více. K tomu všemu vyprodukovaný inzulín sloužil k tomu, že se kalorie získávané z jídla „dobře“ využily, takže se krásně ukládaly do vaší tukové tkáně všude možně v celém těle, což působení inzulínu ještě více zhoršovalo.
Bohužel, obě poruchy mají s postupujícím věkem tendenci se zhoršovat. A obě také mají určité genetické základy, takže se nedá říci, že za to můžete jenom vy sám díky vašemu životnímu stylu. Na druhé, právě změna životního stylu je naprosto zásadní, abyste dosáhnul zlepšení nebo alespoň zabránil zhoršování.
Nahromaděné kalorie (přinejmenším 10 kg navíc, abyste byl na horní hranici ještě „nadváhy“ a nikoliv obezity) se v těle částečně uvolňují ve formě cukru, který působení inzulínu nedokáže držet na uzdě. Proto se vám během dne a asi ještě více během noci glukóza uvolňuje ze zásob v játrech a zvyšuje vám glykémii.
Vy byste se měl o svém jídelníčku poradit s odborníkem (dietní sestrou či nutričním terapeutem), který by vám poradil, na jakou míru omezit kalorický příjem. Rozhodně byste měl omezit příjem sacharidů, nejprve je ale nutné umět si vypočítat, kolik jich za den průměrně nyní jíte.
Dalším důležitým opatřením je zvýšení tělesné aktivity. Tím sice přímo příliš nezhubnete, ale vaše celé tělo bude více fit a tkáně budou lépe hospodařit a reagovat na váš vlastní inzulín.
Nejsou to ale opatření krátkodobá. Jde tady o vytrvalost a efekt se projeví možná za měsíc, možná za 3 měsíce. Ale pokud budete svědomitý a naučíte se mít z toho radost, tak se efekt dostaví.
Vaše glykémie ale nejsou nijak tragické. Právě Siofor podávaný večer má zlepšit působení inzulínu během noci. Jeho dávku ovšem máte nyní velmi malou, mohl byste klidně užívat 2x 1000 mg denně. Působení je ale dlouhodobé, a tak nečekejte, že se zvýšení dávky hned další den projeví poklesem glykémie. Dobře by také působilo, kdybyste večer dokázal úplně vynechat v jídle sacharidy a jít se navíc ještě pořádně projít. Jíst třeba jenom zeleninu, případně k tomu trochu libového masa nebo bílého jogurtu (i ten ale obsahuje trochu cukru).
Samozřejmě existují ještě další léky, které se mohou k Sioforu přidat. Další léky se ale mají přidávat postupně, zejména když ta režimová opatření nebudete ochoten či schopen dodržovat. Některé z nich (GLP-1 analoga či glifloziny) dokonce napomáhají hubnutí. Nyní jste zřejmě ve stádiu zlomového bodu: buďto se svojí aktivitou a výběrem jídla s diabetem zabojujete, nebo se smíříte s postupným nárůstem hmotnosti a nutností dalších léků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cena Ozempicu a příspěvek pojišťovny
(15.05.2023)
Dotaz
Jsem diabetička II typu dosud na PAD a lékařka mi nyní předepsala (více méně na můj popud) Ozempic. Zajímá mě zda a jaký je možný příspěvek zdravotní pojišťovny na tento přípravek. Janavěk: 66 let výška: 156 cm váha: 123 kgOdpověď
Milá Jano, téměř stejný dotaz nám byl položen opakovaně, naposledy dnes.
Podívejte se proto na naši starší odpověď zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni
a ta dnešní:
https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-nadvaha
Podmínky pro hrazení Ozempicu ve vašem případě jsou za prvé obezita (tu splňujete), ale také nevyhovující výsledek dosavadní léčby při použití jiných léků (nevím, čím jste dosud léčena a s jakým efektem).
Ozempic se může hodit pro léčbu obezity, ale čistě pro tento důvod si jej musejí pacienti hradit sami. Měsíční léčba stojí asi 2 400 Kč, ale zase se ušetří za jídlo.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
proč si musim platit Ozempik 0,25 mg
(14.05.2023)
Dotaz
jsem dia 2.stupně, 3x denně picham inzulin/ráno 10humalog, večer také, na noc toujeo 50/beru lék Ezen, měřím 160cm, vážím 85kg, BMI mi vypočetli přes 30. Poradte jestli mám právo na menší doplatek..., dík Janavěk: 77 let výška: 160 cm váha: 85 kgOdpověď
Milá Jano, mohla by vás zajímat naše odpověď na podobnou otázku, kterou naleznete na našich stránkách zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni
Ještě vám zde kopíruji informaci o možnosti úhrady léku u pacientů s diabetem 2. typu, kterým podobně jako v předchozím odkazu nepostačují jiné léky k dobré léčbě diabetu, ale kteří mají současně obezitu tzv. II. stupně, BMI nad 35:
Semaglutid je ve zvýšené úhradě hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1C < 60 mmol/mol a zároveň při obezitě II. a vyššího stupně definované jako BMI nad 35.
Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10% či vyššímu poklesu hladiny HbA1C bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen.
Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg SEMA na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.
Jak vidíte, opravdu nesplňujete současná kritéria pro zvýšenou úhradu tohoto léku. Vypomoci by bylo možné např. volbou kombinovaného léku Xultophy, což je dlouze působící inzulínový přípravek (podobně jako Toujeo), ale v jednom peru je rovnou přimíchána další látka, která odpovídá svým účinkem semaglutidu (jen je obsažen v přípravku Ozempic). Tato fixní kombinace je hrazena. Obdobně tomu tak je u přípravku Suliqua, což je kombinace s dlouze působícím inzulínem a dalším lékem s podobným efektem jako má Ozempic. Před použitím obou uvedených přípravků je však nutné se podrobně poučit o způsobu jejich používání a o volbě dávky.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
jsem diabetik typu 2 a nedaří se mi zhubnout ani po bypassu žaludku
(08.05.2023)
Dotaz
Obezita operaci bajpas žaludku před rokem nedaří semi hubnout bércové vred na páté už 6 měsícůvěk: 50 let výška: 185 cm váha: 137 kgOdpověď
Milý Roberte, vy si jistě zasloužíte, a určitě máte, soustavnou péči v obezitologické ambulanci a v ambulanci diabetologa.
Nevím, do jaké míry je váš diabetes vyrovnaný, ale asi příliš nebude. Také nevím, jakou operaci žaludku jste podstoupil. Jednodušší tzv. gastroplikace nemusí být u všech pacientů dostatečně účinná, zejména když pacient není schopen a ochoten dodržovat doporučený dietní režim. Existují operace účinnější, ale o tom se musíte poradit v ambulanci, kde vás po tomto zákroku sledují. Protože jste asi již dříve opakovaně nebyl schopen dostatečně zhubnout pouze pomocí železné vůle a diety, tak by pro vás některá s účinnějších metod mohla být vhodná.
Existují také léky, které napomáhají snižovat hmotnost, samozřejmě při dodržování diety. Užívají se např. tzv. analoga glukagonu podobnému peptidu (GLP-1 analoga), třeba léky Saxenda či Ozempic. Jejich použití ale musí řídit váš diabetolog a měl by být informován také obezitolog, aby to bylo vhodné v souvislosti s vaší předchozí operaci.
Defekt na patě je nejspíše důsledkem diabetické polyneuropatie, nedostatečného vyrovnání diabetu, přílišného zatěžování při obezitě. Jste asi sledován ve specializované podiatrické ambulanci. Tam by také měli ověřit, zda je vaše noha dostatečně prokrvené, zda o ránu dostatečně pečujete, nohu nepřetěžujete a používáte vhodnou obuv.
Na řešení vašich problémů žádný kouzelný proutek neexistuje. Jedině je možné zvolit náročnou, zdlouhavou ale zato většinou účinnou cestu, která zahrnuje osobní odhodlání, spolupráci s obezitologem a dietní sestrou, dále s diabetologem a specialistou na léčbu defektů dolních končetin u diabetiků. Celý problém byste měl dostatečně pochopit a odhodlat se situaci zvládnout. Je to velmi těžké, ale jde to.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!