Poradna

Obecné

 • Dotaz

  Dobrý den, jsem David a je mi 13 let. 12.4. jsem měl jít na odběry. Jak jsem přišel domů, tak jsem si šel píchnout a nasnídat se. No a jak jsem si pichnul měl jsem glykémii 20.0 a nic jsem si natajno neujed. No a do teď mám ráno vysoké glykémie. Noční inzulín si píchám ve 21:00 a přitom si i změřím glykémii a mám 5-8 glykémii. A ráno se zbudím a mám 20.0. Prosim poraďte mi, mamka má o mě starosti.

  Odpověď

  Milý Davide, je dobře, že se o svůj diabetes staráš a dokonce si hledáš nové informace na internetu. Snaha a vůle jsou nejdůležitější k tomu, abys měl nakonec cukrovku dlouhodobě dobře vyrovnanou.

  Nemusí se to ale podařit hned. Léčba se musí dobře nastavit a kromě toho časem získáš zkušenosti, které ti pomohou řešit problémy. Řada lidí se o to nestará, a pak to mají glykémie pořád nevyhovující.

  Já o tobě vím příliš málo na to, abych ti mohl přesně poradit, co máš udělat. Nejlépe by ti poradil tvůj ošetřující lékař nebo edukační sestra.

  Důležité je ale vědět, že inzulín potřebuješ pořád. K jídlu, zvláště když obsahuje sacharidy, potřebuješ extra dávku rychlého inzulínu. Mezi jídly a v noci je inzulín potřebný k tomu, aby zabránil vzestupu glykémie, protože cukr se v těle také tvoří i bez jídla.

  V prvé řadě je nutné, abys měl zaručeně ve své léčbě pořádek. Bylo by tedy dobré, aby sis každou dávku inzulínu zapsal do deníku, abys měl jistotu, že jsi na to nezapomněl, nebo že sis náhodou nezaměnil inzulíny.

  Nejpravděpodobnější příčinou, proč máš ráno vysoké glykémie, je malá dávka nočního inzulínu. Nevím, jaký používáš. Nejčastější je Lantus. Ten působí asi 20 hodin. Pokud tedy je glykémie ráno opakovaně vysoká, bylo by vhodné jeho dávku zvýšit. Neřeknu ti o kolik, protože nevím, jaké dávky používáš. Kdyby sis dával třeba 12 jednotek, navrhnul bych zatím 16.

  Možná používáš inzulín Levemir. I tam bych postupoval podobně.

  Druhá možnost je, že před spaním nebo dokonce i v noci něco ještě jíš. Pokud nemáš hypoglykémii, v noci bys už jíst neměl. Před druhou večeří bych postupoval opatrně. Pokud bys měl hodnoty 5 – 8, tak bych snědl třeba jablko, jeden jogurt nebo půl rohlíku.

  Do budoucna bude ale dobré, abys používal tzv. senzory. Možná jsi je už viděl. Někde na těle se zavede malý vysílač, na který je upevněn senzor s malou elektrodou, která se zapíchne do podkoří, podobně, jako jehla při podávání inzulínu. Na místě ale vydrží týden, některé typy i 14 dnů. Senzor ti potom vysílá na dálku třeba do telefonu hodnoty cukru. Můžeš se kdykoliv podívat, kolik máš a zda to stoupá nebo klesá. Snadno si všimneš, když by to šlo moc nahoru, lépe zjistíš, proč to tak je a budeš moci včas něco udělat, aby to nevystoupalo příliš. To by pro tebe bylo určitě dobré a už dnes je to dostupné!

  Tak já tě ještě na dálku zdravím. Přeju ti, aby se ti to rychle srovnalo. Na druhé straně, občas glykémie kolísat budou. Když to není příliš často, měl bys to brát sportovně. Ale když se to bude opakovat, měl bys zjistit, proč to tak je a něco zlepšit. Stejně jsi jednička, že se o problémy s cukrovkou zajímáš.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 24 let a předevčírem mi byla zjištěna diabetes 2. typu (měla jsem hladinu cukru 7.3). Od včerejška jsem začala brát tyto léky: GLUCOPHAGE XR 500 mg (tablety). Nejsem si jistá, jak je to s alkoholem během užívání těchto léků. Jedu na 4 měsíce do zahraničí na studijní pobyt, kde určitě budu alespoň jednou týdně chodit po barech apod., alkohol piji příležitostně, takže bych si určitě nějaké to pivo či jiný alkohol v rozumném množství dala. Je to problém, když budu užívat tyto léky? Nebo by bylo lepší ten večer, kdy budu vědět že někam půjdu, vynechat tabletu..? A co se týče např. jednoho piva, bude to mít na to nějaký vliv..? Děkuji za odpověď. Veronika

  Odpověď

  Milá Veroniko, nejprve stručně zopakuji to důležité, co píšete.

  Je vám 24 let. Z nějakého důvodu vám nedávno lékař změřil glykémii a měla jste hodnotu 7,3 mmol/l. Toto vyšetření bylo provedeno podle všeho zatím jen 1x. Dostala jste lék Glucophage XR 500 mg.

  Co by bylo dobré dále vědět: Jste obézní? Má ve vaší rodině více lidí diabetes 2. typu? Jednalo se skutečně jen o jednu hodnotu glykémie, nebo vám byla hodnota stanovena opakovaně? Mohu se jen domýšlet, a proto budu spekulovat.

  Diabetes 2. typu se u takto mladých osob skutečně vyskytuje vzácně. Skoro vždy se jedná o osoby s nadváhou, často s velkou nadváhou. Porucha se může také častěji vyskytovat u žen, které mají tzv. syndrom polycystických ovarií. Prvním opatřením po vzniku diagnózy je nasazení pořádné diety s omezením celkových kalorií. Druhým doporučením je začít sportovat, a to pořádně, alespoň 45 minut denně. To může velmi pomoci, lépe než samotný Glucophage. Zbytečné kalorie jsou obsaženy mimo jiné i v alkoholu. Pivo je navíc bohaté na sacharidy. Tloustne se po něm a obézním diabetikům jej rozhodně nedoporučuji.

  Glykémii je rozhodně nutné přeměřit. Jedna hodnota ke stanovení diagnózy nestačí. Abyste měla i na svém studijním pobytu klid, že se nic nezhoršuje, pořiďte si osobní glukometr a sama si kontrolujte glykémie. Podle výsledků sama poznáte, co vám škodí a zda vaše léčba nevyžaduje nějakou změnu.

  Nejste-li obézní, bylo by vhodné ve vašem věku ověřit, že se skutečně jedná o diabetes 2. typu. Mohlo by se jinak také jednat o počáteční stádium diabetu 1. typu nebo o některou z vzácnějších forem diabetu. V tom případě byste po dobu pobytu (asi) v cizině měla být lékařsky sledována, aby se včas zjistilo případné zhoršení. Rozhodně si pořiďte ten glukometr.

  A konečně: spolu s Glucophage se nedoporučuje požívat alkohol. Alkohol totiž může vyvolat některé jinak zcela vzácné nežádoucí účinky tohoto léku. Jako lékař vám tedy mohu odpovědět pouze tak, že alkohol se nemá požívat spolu s metfrominem (jenž je obsažen v Glucophage). Když to ale na mě neřeknete, tak musím přiznat, že při dávce 1x 500 mg nebo 2x 500 mg by vám 1 – 2 piva jednou týdně nebo 2 skleničky vína neměly uškodit. Jen znovu upozorňuji: po pivu se tloustne a vy máte začít držet dietu! To je mi pěkný začátek místo statečného předsevzetí živit se hlávkovým salátem a okurkami! Navíc po alkoholu lidé často ztratí zábrany vůči dietním omezením a většinou to ještě zajedí něčím pěkně kalorickým a nebo si pak těch skleniček dají 5, a to by již mohlo být nebezpečné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 31 let (výška 190 cm, váha 101 kg) a protože jsem se posledních pár měsíců cítil unavený a citelně se mi zhoršil zrak na blízko, navštívil jsem praktického lékaře, který mě na základě rozboru krve nalačno a moči poslal na diabetologii (cukr v krvi 18 mmol/l, v moči žádný cukr ani ketolátky) a zároveň jsem dostal ATB Klacid SR 500 mg vzhledem k tomu, že mi byla zjištěna aktivní infekce Mycoplasmou pneumoniae (a zároveň neaktivní infekce Chlamydií pneumoniae). Na diabetologii mi před pár dny diagnostikovali cukrovku nejspíše typu LADA (hodnoty cukru v krvi se mi v průběhu dne pohybovaly v rozmezí cca 15-25 mmol/l a dlouhodobý cukr byl 120 mmol/mol). Momentálně si teď třetí den aplikuji 3x denně 3 jednotky inzulínu v době hlavního jídla, aby nedošlo k výraznému snížení hladiny cukru v krvi. Rád bych se Vás tímto zeptal, zda je diagnóza cukrovky typu LADA správná a zda existuje nějaký výzkumný program na léčbu cukrovky, kam bych se mohl případně přihlásit. Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den, Jan

  Odpověď

  Milý Jane, i když to na dálku nelze tvrdit s jistotou, máte nejspíše diabetes mellitus 1. typu. Ten je způsoben autoimunitním zánikem beta-buněk pankreatu, které vytvářejí inzulín. Pokud onemocnění vznikne v dospělosti či vyšším věku a má pomalý nástup, označuje se někdy jako typ LADA.

  Diabetes typu LADA se vyznačuje tím, že poškození beta-buněk probíhá velmi pomalu, takže porucha z počátku připomíná diabetes 2. typu. Někdy dokonce po určitou dobu postačuje léčba jenom tabletami a nemusí se nutně podávat inzulín. Aby byla diagnóza potvrzena, měly by být prokázány jeden čí více ukazatelů autoimunity, charakteristické pro diabetes 1. typu, např. protilátky anti-GAD, anti-IA2, anti-ZnT8 či jiné.

  V praxi je to ale celkem jedno. Diabetes je nutné léčit a pokud nejste obézní, není na místě kalorické omezení, jen úprava diety tak, aby glykémie co nejméně kolísaly a ustálily se blízko normálních hodnot s pomocí inzulínové léčby.

  V současné době neexistuje žádná léčba, která by dokázala pacienta zbavit diabetu 1. typu. Proběhla řada studií, jejichž cílem bylo zpomalit co nejvíce rychlost ztráty beta-buněk a některé postupy částečně fungovaly. Zpravidla ale jen krátkodobě a navíc s rizikem vedlejších účinků léčby. Stále se objevují nové studie a i v ČR některé mezinárodní studie probíhají. Jedná se ale opravdu o studie. To znamená, že se neví, zda zkoušená léčba je skutečně účinná či nikoliv. Pacienti se zpravidla náhodně rozdělují do skupin, z nichž některá nový léčebný postup skutečně podstupuje a druhá nikoliv. Pouze se podává tzv. placebo, o němž pacient a zpravidla ani ošetřující lékař nevědí, zda je to nový lék či nikoliv. Nelze tedy pacentům rozhodně slibovat žádný zvláštní přínos za účast. Je to spíše dobrovolná služba příští generaci pacientů, pro něž se může nový způsob léčby případně nalézt. Pacienti jsou o tom pochopitelně dopředu informováni.

  Ověřím, zda v současné době nějaká studie, které byste se případně mohl účastnit probíhá. Pokud ano, individuálně bychom vás pak informovali a vy byste se o tom mohl dozvědět více, zda by vás to zajímalo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je nutno navštívit lékaře, když jsem objevila ketony u 4 leté holčičky?

  Odpověď

  Milá Kateřino, neuvedla jste ve svém dotazu to hlavní, a sice proč jste u 4leté holčičky ketony v moči vyšetřovala.

  Ketolátky v moči obecně provázejí nedostatečně léčený diabetes mellitus 1. typu, kdy v těle chybí inzulín. Vysoce pozitivní ketolátky v moči mohou být známkou nově vzniklého a dosud nerozpoznaného diabetu. Za této situace se ale vyskytují další příznaky, jako hubnutí, velké močení, žízeň, často intenzivní a hlasité dýchání. Rovněž je vždy zvýšená glykémie, i když nemusí dosahovat extrémních hodnot.

  Ketolátky jsou také přechodně pozitivní u osob se špatně léčeným diabetem, třeba když vynechají dávku inzulínu, mají poruchu funkce inzulínové pumpy apod. Tento stav se zpravidla rychle upravuje, jen je nutné včas podat potřebné dávky inzulínu.

  U osob, které nemají diabetes, se objevují ketolátky při hladovění. Podobně jako při diabetu, kdy běží špatně tělesný metabolismus, získává organismus energii z tzv. mastných kyselin (jež pocházejí především z tukové tkáně). Vedlejším produktem jsou ketolátky, které za určitých podmínek už tělo nestačí zpracovat, a tak se dostávají do moči. U dětí, zvláště malých, k tomu může docházet dost rychle. Vyvolávajícím faktorem může být např. nevolnost a zvracení, takže dítě nejí nebo potravu neudrží. Podobně to může být vyvoláno i průjmy.

  Hromadění ketolátek v těle může někdy zhoršovat nevolnost, takže náprava – příjem potravy – může být komplikovaná. Zkusit lze sladké nápoje, někdy se doporučuje sladká a chlazená Coca Cola, v těžkých případech jsou někdy nutné i infúze v nemocnici. Samozřejmě se ale musí vyloučit diabetes. Ten se pochopitelně léčí inzulínem a nikoliv sladkými nápoji. To se pozná snadno. Kromě ketolátek bude v moči také cukr.

  Lehce pozitivní ketolátky v moči jinak zdravého dítěte nemusejí ale znamenat nic závažného. Zvláště u hubených dětí při delší pauze v jídle se malé množství ketolátek může v moči objevit snadno.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  potřebuji si snížit cukr, mám 28ml před dvěma hodinami aplikován, Marcela

  Odpověď

  Milá Marcelo, reagujeme na dotazy nejpozději do 3 dnů, bohužel se nepodařilo tentokrát odpovědět rychleji, navíc na vaši otázku nemůžeme plnohodnotně odpovědět, a to ze 2 důvodů:

  1. Neznáme váš zdravotní stav, jaký inzulín a v jaké dávce si dáváte

  2. Vaše údaje jsou nesrozumitelné. Jakou máte glykémii? Píšete 28 ml. Glykémie se udává v mmol/l, tak to asi není glykémie. Nějaký inzulín jste si podala před 2 hodinami. Jaký, kolik?

  Místo odpovědi, která by vás mohla při neznalosti okolností špatně informovat, vám jen dávám radu:

  Podávejte si malé dávky rychle působícího inzulínu v intervalu asi 3 hod. Pokud byste měla skutečně hodnotu 28 mmol/l, mohla byste si např. dát nejprve 8 j. Glykémii si měřte po 60 minutách opakovaně. Pokud vám hodnota nezačně klesat po 3 hod., opakujte o něco nižší dávku znovu, ale nadále si měřte glykémii. Pokud ani pak neklesne hodnota pod 20, poraďte se se svým diabetologem. Budete-li se cítit dobře, můžete tento postup ještě jednou opakovat, ale nedojde-li k poklesu, dostavte se do nemocnice. Hlavně se ale měřte po 60 min. a nepřipichujte si inzulín zbrkle, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.

  Zkontrolujte, zda nemáte prošlý inzulín, či zda nebyl vystaven příliš vysoké teplotě nebo mrazu. Pokud máte inzulínovou pumpu, vyměňte náplň

  Je to ale jen obecná rada. Neznáme váš zdravotní stav. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

 • Dotaz

  Dobrý den, manžel má po ranním měření hodnotu cukru 24.8 mmol/l, je po operaci srdce a těžké recidivě. Má diab. 2 typu. Léky na cukr má Glimepirid Mylan 1-0-0 a Dibetix 1/2-1/2-1/2. Bral metformin a dle nemocnice nenasazovat měl AKI (dle lékařské zprávy). Bojujeme stále s vysokými hodnotami cukru, už od příchodu domů, tj. 4 dny. Potřebovala bych poradit, kolik by si měl dopíchnout inzulinu? Děkuji za odpověd, Alena

  Odpověď

  Milá paní Aleno, dát vám přesné instrukce, jak postupovat, by bylo ode mne krajně nezodpovědné. O zdravotním stavu vašeho muže mám příliš málo informací a on je po závažné náročné operaci a potřebuje správnou léčbu. Myslím, že propustit jej z nemocnice, aniž mu byla nastavena vhodná léčba diabetu, není správné. Měla byste se co nejdříve obrátit na zodpovědného lékaře, který jej naposledy léčil.

  Mohu se jen dohadovat, co znamená AKI, není to běžná zkratka a může to znamenat sníženou funkci ledvin v angličtině (accute kidney injury???). Ano, za těchto okolností metformin není vhodný. Nedává se ale ani v souvislosti s větším operačním výkonem, dokud se situace nevyřeší.

  Léky Dibetix a Glimepirid jsou v jistém smyslu podobné. Dibetix účinkuje mnohem rychleji. Dohromady se ale nedávají, to je jistě omyl. Pokud jsou ale glykémie takto vysoké, nejsou ani vhodné.

  Nevím také, zda váš muž byl již léčen inzulínem a zda tedy inzulín doma máte a umíte jej používat. Nic o tom nepíšete.

  Myslím, že v současné době by váš muž měl být léčen inzulínem a měl by si často měřit glykémie. Netuším ale, jak na tom s inzulínem je. Pokud jej již užívá, tak by to bylo jiné, než kdyby s ním nově začínal. Pokud by inzulínem dosud léčen nebyl, začínal bych postupně s malými dávkami rychle působícího inzulínu, např. 4 - 6 j., počkal několik hodin, zda glykémie klesá, a pokud nikoliv, dávku bych opakoval. Dokud nedojde k výraznému poklesu, neměl by jíst nic obsahujícího sacharidy. Je ale důležité, aby váš muž neměl hypoglykémii. Ta by pro něho v časném pooperačním období mohla být nebezpečná. Proto je nutné měřit glykémie.

  Podle mého názoru by měl strávit několik dní na interním oddělení, kde by se mu někdo zkušený v diabetologii věnoval. Postupně by spolu nastavili dávky a vám oběma to vysvětlil. V souvislosti s operačním stresem může potřeba inzulínu přechodně vzrůst. Je možné, že postupem času se stav upraví a možná ani inzulín nebude nutný. Glykémie by ale měl mít v pořádku. Je to důležité pro hojení, ale také jako prevence, aby se srdeční onemocnění nehoršilo. Provést sebelepší operaci srdce, ale nepostarat se při tom o diabetes, je chyba.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den užívam glucophage 1000 0-0-1/užívam asi 1/1/2 roku při měření cukru /doma /mam cukr okolo 9, léčím se na tlak, prostatu, žilní nerostatečnost, bechtěreva, zelený zákal. JE LÉČBA DOSTAČUJICÍ? Josef

  Odpověď

  Milý Josefe, samozřejmě na dálku si neodvažuji hodnotit kvalitu vaší léby. Nicméně vycházím k kvalitní lékařské zprvávy, kterou jste předložil ke svému dotazu. Nevím, jaké máte subjektivní zdravotní potíže, ale ze zprávy plyne, že máte diabetes 2. typu, máte výraznou nadváhu, léčíte se s vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou krevních tuků a máte asi zvětšenou prostatu. Berete také léky proti bolesti, a to jak svalové, tak asi spojené s poruchou močového měchýře, nebo nevím, proč.

  Užíváte kvalitní léky a váš diabetes je celkem přijatelně vyrovnán. Podle současných kritérií, která jsou přísná, by jistě bylo vhodné kompenzaci diabetu dále zlepšit, protože to rovněž může přispět k lepšímu vyrovnání hladiny krevních tuků a snížení krevního tlaku.

  Je ale patrné, že máte nadváhu, a tak by nejlepším opatřením bylo méně jíst a více se pohybovat, i když vím, že máte výrazné potíže s pohybovým aparátem. 

  Dávku Glucophage nemáte ještě maximální, takže by se dala zvýšit, ale vy užíváte přípravek s prodlouženým uvolňováním, takže těch 1000 mg večer by mohlo stačit. Glykémie kolem 9 mmol/l jsou zbytečně zvýšené, a to jsou ještě nejspíš hodnoty na lačno, takže po jídle asi ještě stoupají. Měl byste mít (a asi máte) osobní glukometr a občas si měřit glykémie i asi 1 hod. po jídle. Neměly by stoupat nad hodnotu 9 mmol/l, a pokud ano, byla by to známka, že jíte příliš. Asi by vám ve vašem věku a pohybovém omezení měla stačit dieta s obsahem 150 g sacharidů. To byste se měl třeba s pomocí dietní sestry naučit, měl byste vědět co a kolik toho jíte. Budete-li mít hlad, jezte více zeleniny, třeba rajčat, okurek, salátu, fazolek (zelených), kedluben a podobně.

  Protože trochu tuším, že to tak docela nezvládnete, nebo nebudete ochoten zvládnout, mohl by se přidat ještě další lék v léčbě diabetu. Pro vás by mohl být vhodný např. lék ze skupiny gliptinů, třeba Januvia nebo jiný. Dobře se snášejí a glykémii trochu dále snižují. Další, asi trochu účinnějčí, by byla léčba někteým přípravkem ze skupiny gliflozinů (např. Jardiance, Forxiga nebo Invokana). Glifloziny zvyšují vylučování cukru močí, a to i při nižší hladině glykémie, takže pomáhají trochu i zhubnout a mohou i mírně snižovata krevní tlak. Všechny jmenované léky existují též v kombinaci s metforminem (který obsahuje Glucophage), takže byste nemusel mít tolik tablet.

  Znovu doporučuji, abyste zpřísnil kontrolu glykémie a sledoval si co nejčastěji hodnoty. Pokud budou převážně nad 6 až 7 mmol/l, bude vhodná další úprava léčby, tedy kromě diety další přidání léků.

  Také, pokud by to šlo, bych se snažil omezit léky proti bolesti, ať toho nemáte tolik. Držím palce!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den pane profesore, předem se omlouvám, ale opravdu nevím, kam se se svým dotazem obrátit. Jsem diabetička 2. typu, je mi 47 let. Před třemi měsíci jsem ke své léčbě diabetu k inzulínu Xultophy (1x 45) a 2x 1000 mg metforminu a místo glimepiridu 3mg dostala lék Jardiance 10 mg. Za tři měsíce moje váha klesla o 2 kg (nyní 94 kg při výšce 169 cm) a hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol (57 mmol/mol - poprvé za poslední rok). Ranní glykemie byla 5. Nicméně lékařka mi oznámila, že nemůže lék Jardiance předepsat, neboť zdravotní pojišťovny v mém případě lék nehradí. Glimepirid zpět také ne, protože není vhodný. Kromě jiného užívám lék Triplixam 5MG/1,25MG/5MG-hypertenze (léčená 110/80), Letrox 100mg 1x denně. Takže má léčba diabetu bude spočívat nyní lékem Xultophy 1x 45-50 jednotek, metformin 3 x 1tableta 1000mg. Opravdu nemohu lék Jardiance užívat? Předem děkuji za Vaši odpověď. Monika

  Odpověď

  Milá Moniko, Jardiance je lék, který obsahuje jako účinnou látku empagliflozin a nyní se poměrně s úspěchem užívá v léčbě diabetu 2. typu. Možná znáte mechanismus jeho působení, ale já vám to přece stručně vysvětlím.

  V ledvinách se tvoří nejprve tzv. provotní moč. Té je za den velké množství, více naž 100 l. Dostává se do ní hodně látek, z nichž některé se později v ledvinných kanálcích opět vstřebávají do krve. Rovněž se zpětně vstřebává voda, takže množství moči nakonec nejsou sta litrů, ale jen asi 1,5 až 3 l.

  Mezi látky, které se také zpětně vstřebávají, patří krevní cukr. Proto za normálních okolností se cukr do moči nedostává. Jenom u diabetiků, kteří mají hladinu cukru v krvi vysokou, se do moči dostává tolik cukru, že na to mechanismus zpětného vstřebávání nestačí a cukr se nakonec do konečné moči dostane. Udává se, že takovou hranicí je hodnota glykémie 10 mmol/l.

  Léky typu Jardiance (tzv. glifloziny) blokují schopnost zpětně vstřebávat glukózu z prvotní moči zpět do krve, a proto se glukóza dostává do moči mnohem snáze. Udává se, že u špatně léčených diabetiků, kteří mají vysokou glykémii, se tak z těla odstraní až asi 70 g glukózy za den. Tím dochází k určitému poklesu glykémie a dokonce se může i trochu zhubnout, rozhodně se však netloustne. Zvýšené vylučování cukru s sebou nese i určité snížení množství tekutin v těle. To může být nežádoucí, ale na druhé straně to může také snižovat jinak zvýšený krevní tlak. Přítomnost cukru v moči může být ale také někdy nepříjemná, protože může přispívat k močovým infekcím a u žen ke kvalinkovým onemocněním v gylnekologické oblasti.

  Stejně jako je dnes moderní lék Jardiance, je také velmi úspěšný nový lék Xultophy. Je to kombinace dvou léků, a sice nového typu inzulínu, který má velmi dlouhý a vyrovnaný účinek (degludec) a tzv. analoga dalšího hormonu, kterým je analog tzv. glukagon-like peptidu 1, liraglutid. Liraglutid se podobně jako inzulín musí podávat injekčně. Má řadu příznivých účinků. Snižuje chuť k jídlu a vede k hubnutí. Podporuje přirozenou tvorbu inzulínu a zlepšuje jeho účinek. Kombinovaný lék Xultophy se dobře snáší a velmi dobře účinkuje. Jako každý nový a dobrý lék je ale bohužel poměrně drahý a musí se indikovat uvážlivě. Jardiance - rovněž poměrně nový lék - je také drahý lék.

  Vy máte podle mého názoru velmi dobrou kombinaci: Xultophy a metformin, tedy dohromady 3 látky. Myslím, že pokud není opravdu zle, mohlo by to prozatím stačit a další "práce" by měla být na vás. Měla byste pořádně nastudovat dietu, přesvědčit se o jejím významu a dodržovat ji. Já spíš souhlasím s vaší paní doktorkou, že byste měla chvíli počkat a snažit se dosáhnout dobrého vyrovnání a poklesu hmotnosti při současné léčbě.

  Jardiance není nyní vysloveně nevhodná a mohla by se i přidat. Myslím, že by to ani nebylo v rozporu se současnými možnostmi hrazení pojišťovnou, ale už byste používala hned 3 velmi drahé léky najednou (kromě metforminu) a to vlastně jen proto, že nejste schopna udržet na uzdě dietu.

  Jardiance může ještě trochu pomoci, ale pokud by ani to nestačilo, budete potřebovat ještě rychle působící inzulín, který byste si dávala před jídly. 

  A ještě jedna poznámka: Jardiance účinkuje tím lépe, čím má pacient vyšší glykémii. Do moči se pak dostává hodně cukru a ten se nestačí vstřebávat. Je to samozřejmě dobré, když pacient nedokáže svoji glykémii jinak zvládat, ale mnohem lepší by bylo, zvláště když už si píchá inzulín, mít glykémie v pořádku. Potom by ale Jardiance účinkovala již poměrně málo.

  Já vám proto zatím doporučuji, abyste kromě kvalitních léků znovu přezkoumala svoji životosprávu. Pokud byste nedokázala nic zlepšit, mohla by se Jardiance klidně přidat. Ale i tak budou nároky na farmakologickou léčbu u vás stoupat a ani Jardiance pak nebude stačit. Držím palce.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Manželovi v lednu 2018 diagnost. diabetes 2.typu (9,8mmol/). Od té doby zhubnul 15 kg a vloni se mu pohyboval kap. cukr od 6,0-7,0mmo/l. Od ledna 2019 se mu zvýšil na 8-9 mmol/l přestože dodržuje dietu, pohyb, doplňkové čaje. Jsem v důchodu tak to sleduji na glukoměru. Ale nevím co je špatně, že se hladina nesnižuje pouze po plavání (min. 1x týdně). Někdy mívá ráno vyšší hladinu než večer . Lék bere 1x večer. Manžel je ročník 1949. Na kontrole byl vloni 3x vždy Ok. Jednou jsme zkusili 3 dny vynechat a měl hladinu nižšší. Nyní jde 17.3. Děkuji Alena

  Odpověď

  Milá Aleno, určitě by stálo za to, kdybyste si přečetla náž příspěvek o diabetu 2. typu na našich stránkách. Jedná se o onemocnění, které je vyvoláno dvěma souběžnými poruchami. Tkáně v těle nedostatečně reagují na působení inzulínu a jeho množství v těle už nestačí k tomu, aby tuto sníženou citlivost vyrovnalo. Porucha se většinou rozvíjí pomalu a nenápadně. Zhoršuje se s přibývajícím věkem, zvyšující se váhout, a také nedostatkem pohybu. Mírně zvýšená glykémie může být zjištěna náhodně. Pak často skutečně stačí nasadit dietu a začít se více pohybovat. Je-li porucha výraznější, pacient se již může cítit unavený, více močí, může mít žízeň a mohou se u něho projevovat některé komplikace, které diabetes přináší.

  Prvním opatřením je skutečně nasazení diety a pohybu. Má to efekt zejména u osob, které mají nadváhu, jsou ve stádiu spíše dalšího tloustnutí a žijí sedavým způsobe života. Po nasazení diety (v níž je ze všeho nejdůležitější snížení cekového kalorického příjmu a omezení množství sacharidů) a s použitím vhodného léku glykémie často klesne a může se přiblížit k normálním hodnotám. Samotná vloha k jednou takto zjištěnému diabetu se však neodstraní a postupem času se bohužel spíše zhoršuje, než aby se zlepšovala. Týká se to zejména schopnsti produkovat dostatečné množství inzulínu.

  Pro samotnou léčbu velmi dobře pomůže sledování glykémií osobním glukometrem a to nejenom na lačno, ale také po jídle. Měly by být stanoveny určité cílové hodnoty, které mohou být poměrně přísné u člověka, který nemá poruchu příliš těžkou, a který je schopen a ochoten dodržovat dietní omezení.

  Řekněme, že váš manžel je jinak celkem zdráv a nyní úspěšně zhubnul díky dodržování diety. Takovým cílem by tedy mohlo být dosahovat ranní glykémie na lačno mezi 5 a 6 mmol/l (možná o občasnými výkyvy maximálně do 7), glykémie 1 hod. po jídle do 10 mmol/l s následným poklesem za několik hodin opět na 5 - 6. Tomu by mohla odpovídat hodnota glykovaného hemoglobinu kolem 50 mmol/mol. Glykovaný hemoglobin je, jak byste měla vědět - ale mnohem lépe měl by to vědět váš muž - dlouhodobý ukazatel, který je vhodné sledovat po 3 až 6 měsících.

  Pokud se dosahovat takovýchto hodnot nedaří, znamená to, že člověk stále ještě přijímá příliš mnoho kalorií a sacharidů, nebo že jeho další léčba je nedostatečná, případně obojí. Trvá-li to tak 10 dní a déle, je nutné něco podniknout.

  Není-li váš muž nyní již obézní a neche dál už utužovat dietu, je potřeba přidat nějaké léky. Těch je nyní k dispozici celá řada a je možné volit podle toho, co se pro konkrétní případ bude nejvíce hodit.

  Základem je lék metformin. 500 mg 1 x denně je minimální dávka, která většinou nepostačuje. Nejčastější dávkování je 2x 850 nebo 2x 1000 mg. Protože bývají hodnoty až 17 mmol/l, pravděpodobně ani toto nebude postačovat. Dalším krokem by mohlo být přidání např. léku ze skupiny "gliptinů", kterých je několik a je možné je brát současně v jedné tabletě s metforminem. Chce-li váš muž být zdráv, měl by si naměřené hodnoty přehledně zapisovat a ukázat je svému obvodnímu lékaři nebo diabetologovi a požádat jej o zintenzinění léčby. Možností je nyní celá řada. Teprve když opravdu žádný z těchto léků nebude postačovat, bude to znamenat, že člověk už není schopen vytvářet sám dostatečné množství inzulínu. Ten potom musí být podáván injekčně. Není ale opravdu žádná tragédie. Inzulín je tělu zcela vlastní látka a jeho podávání, pokud se to člověk dobře naučí, je snadné.

  Ptáte se, co je nyní špatně. Opominu možnost, že váš muž stále příliš mnoho jí a nechce nebo nemůže se pohybovat. Pak je zejména špatně to, že jeho tělo není schopno produkovat dostatečné množství inzulínu. Kdyby skutečně několik hodin plaval nebo držel téměř hladovku, asi by glykémie postupně zas klesly, ale takto dlouhodobě nelze žít. Bude tedy třeba posílit léčbu. Zvýšit dávku metforminu a přidat k němu jeden nebo i dva další léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 2. typu, jsem kardiačka, mám defilibrator, beru diaprel 30, 3-1-0, cukr mám v průměru 10, kardiolog mi doporucil brát ještě gliflozin, mužů ho brát? Renata

  Odpověď

  Milá Renato, gliflozin je zřejmě jeden z léků, které se nazývají Jardiance, Forxiga nebo Invokana. Tyto léky jsou vhodné pro pacienty s diabetem 2. typu se srdečními problémy. Samy nepůsobí hypoglykémii (příliš nízkou hladinu cukru) a u většiny pacientů dobře fungují. Zvyšují vylučování cukru močí, čímž snižují krevní hladinu glukózy a mohou mírně přispívat k hubnutí. Mají také určité možné nežádoucí účinky, které by vám měl váš lékař vysvětlit. Neměly by se používat při pokročilém onemocnění ledvin. U žen může cukr přítomný v moči přispívat ke vzniku kvasinkových infekcí na intimních místech. Lze tomu částečně předcházet dobrou hygienou.

  Diaprel (gliclazid) je také dobrý lék. Ten ale může za určitých okolností hypoglykémii vyvolat a je nutné na to dávat pozor. Udáváte hodnotu 10 mmol/l, a to je hodnota dost zvýšená. Vaše dávka Diaprelu je ale dost vysoká. Přinejmenším byste po jeho požití neměla zapomenout se trochu najíst sacharidové stravy v rámci diety, zvláště před nějakým větším pohybem, např. výletem. Rozhodně by bylo dobré, kdybyste si glykémie sama kontrolovala.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a doplňky stravy

 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 58 let a mám cukrovku II. stupně. Byl mi nasazen Metformin 500 mg. Beru 2 tablety denně. Cukr při posledním měření 7,2. Oční lékař mi předepsal Gingio 80 /1 tabletu denně/. Po 14 dnech užívaní se mi zvedl cukr na 9,2. Myslíte si, že to může mít souvislost ? Děkuji za odpověď. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, přípravky obsahující výtažky z gingo biloba se používají jako pomocné léky u nemocí krevního oběhu, při špatném prokrvení, ke zlepšení paměti či funkce centrálního nervového systému a také u očních chorob. Jsou považovány skutečně za léky doplňkové, nehodí se k léčbě závažnějších poruch. Mají dobrou toleranci a málo nežádoucích účinků. Glukózovou toleranci nezhoršují, často jsou naopak podávány při diabetu, i když příliš velký účinek od nich očekávat nelze.

  Nemyslím si proto, že by vaše lehce zhoršená glykémie byla vyvolána tímto lékem.

  Při diabetu glykémie kolísají a závisejí na příjmu potravy, pohybu a samozřejmě na léčbě.

  Metformin je základním lékem při diabetu 2. typu. Zlepšuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a snižuje novou tvrobu glukózy v těle ze zásobních látek v játrech. Jeho dávkování je poměrně široké, od 500 do 2000 mg, někdy i 3000 mg denně. Způsob léčby se určuje podle hodnot glykémií na lačno i po jídle a podle hodnoty glykovaného hemoglobinu. Nejlepší je, když má pacient osobní glukometr a glykémie si sám kontroluje. Pak může sám vypozorovat, zda dostatečně dodržuje léčebný režim a zda jeho léky dobře fungují. Většinou při tom zjistí, že kolísání hodnot může být dost velké a z jednoho měření se toho nedá moc vyvodit, leda že je léčba zcela špatná, když náhodná hodnota je velmi vysoká.

  Jako první opatření bych ve vašem případě volil omezení sacharidů v dietě a z dlouhodobého hlediska vůbec snížení kalorického příjmu. Také byste se měl pravidelně pohybovat, nejlépe aspoň po dobu 150 minut týdně tak, abyste přitom byl zadýchaný a nechtěl si při tom povídat. Pokud by vám hodnoty neklesaly na lačno pod 6 mmol/l, měl byste určitě zvýšit dávku metforminu a případně přidat ještě některý s řady dalších dostupných léků. Velmi by vám pomohlo monitorování glykémií, i když u osob, které nejsou léčené inzulínem, pojišťovny hradí jen omezený počet testačních proužků. Vyplatí se si sám dokupovat další a být si jist, že se léčíte dobře.

  Gingio bych ale ze zhoršení nevinil, je v tom nevinně. Pokud by mi ale testační proužky připadaly drahé, tak bych si je koupil místo přípravků z gingo biloba, za které se také musí platit, ale jejich pozitivní účinky nejsou příliš prokázané.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dcera je od října 2018 stále ve fázi prediabetu - diagnostikován diabetes I., kdy má pozitivní autoprotilátky. Snažíme se beta buňky co nejvíce šetřit a zajímalo by mne, zda by mohlo proces vývoje diabetu I. zpomalit užívání gelu Aloe Vera LR. A případně v jaké dávce dceři podávat, dcera má 13 let, váha 48 kg. Mockrát Vám děkuji za posouzení a odpověď. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, diabetes mellitus 1. typu je způsoben postupným poškozením a zánikem beta buněk pankreatu, v nichž se tvoří životně důležitý hormon inzulín. Poškození beta buněk provádí tělu vlastní imunitní systém. Mechanizmus poškození beta buněk je nyní celkem dobře popsán, ale není dosud známo, jaká je toho příčina.

  Do současné doby se testovala řada postupů, jak již diagnostikovaný a pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu zastavit, aby nedošlo k úplné destrukci beta buněk. Některé léky se ukázaly jako účinné, ale způsobovaly vedlejší nežádoucí účinky, které zatím neospravedlňovaly použití těchto léků mimo kontrolované klinické studie. Trvání účinku bylo navíc jen dočasné a po ukončení léčby za určitou dobu pokles produkce vlastního inzulínu nadále pokračoval.

  Kromě vědecky odůvodněných a dobře kontrolovaných klinických studií, pacienti sami, nebo různí léčitelé zkoušeli různé metody, jak rozvoj diabetu zastavit. Tyto postupy ale nebyly nikdy věrohodně doložené, takže jejich výsledkům nemůžeme věřit.

  Produkty aloe vera patří, alespoň z hlediska bezpečnosti, k dlouhodobě používaným léčivým prostředků. Nejedná se vesměs o skutečné léky, jejichž používání je kontrolováno a regulováno odbornými komisemi a legislativou, ale o tzv. dietní doplňky. Je na ně povolena reklama a výrobci nemusejí vědecky dokládat jejich účinnost a bezpečnost. O tom, že by produkty aloe vera skutečně nějakým způsobem pomáhaly léčit diabetes 1. typu, neexistují žádné přesvědčivé doklady a z odborného hlediska k tomu neexistují ani žádné opodstatněné předpoklady.

  Zvláště pak dítěti bych rozhodně nic podobného nepodával. Pravděpodobně by mu to nijak neuškodilo, ale zbytečně by to odvádělo pozornost od nutnosti přijmout rozvíjející se nemoc, se kterou se bude muset vyrovnat. Monitorování glykémií a technické prostředky pro aplikaci inzulínu jsou dnes na vynikající úrovni. Dítě by se s nimi mělo hned naučit dobře pracovat a mělo by vědět, že udržovat dobré glykémie je nejen nutné, ale také proveditelné.

  V současné době probíhají některé nové intervenční studie, jejichž cílem je na vědeckém základě usilovat o zpomalení ztráty beta buněk. Jsou zpravidla tzv. kontrolované, to znamená, že určitým způsobem je léčena jen část účastníků, zatímco jiní dostávají tzv. placebo, aby bylo skutečně možné poznat, zda má léčba nějaký efekt. Jinými slovy to ale znamená, že se ještě nejedná o skutečnou léčbu, ale o výzkum. Pacienti se takových studií účastní po získání podrobných informací, jak studie probíhá a jaká může přinášet rizika. Vstup do studie je zcela dobrovolný, u dětí je nutný souhlas rodičů. Účast ve studii většinou ale nemůže zatím mít pro konkrétní osobu skutečný přínos. Hlavní přínos spočívá v tom, že se pokud možno bezpečným způsobem testuje nová hypotéza a pokud se ukáže jako správná, může přinést prospěch pro další pacienty.

  Ale abych nebyl k Aloe nespravedlivý: výtažky z této rostliny používá lidstvo již po tisíce let k nejrůznějším kosmetickým, renenerativním a léčebným účelům. Působí hojivě, zklidňuje kožní záněty a uvádí se, že potencuje účinky antidiabetických léků u pacientů s diabetem 2. typu. I na našich stránkách se této rostlině z hlediska použití při diabetu věnujeme v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám Cukrovku 2. typu, neberu léky, ani inzulin, jsem jenom na dietě. Chtěla bych se zeptat, jestli mohu užívat Inca Collagen. Bojím se, aby se mi nezhoršil cholesterol nebo glykémie, mám ji dlouhodobě v pořádku, ale v poslední době se mi zhoršila kvalita vlasů, našla jsem na internetu protichůdné rady. Děkuji Ivana

  Odpověď

  Milá Ivano, to je dobře, že si při léčbě diabetu vystačíte jen s dietou. Přesto si své výsledky pravidelně kontrolujte, snažte se být štíhlá, jezte dostatek zeleniny a vitamínů, dejte si také zkontrolovat funkci štítné žlázy. Zdravá nízkokalorická dieta je důležitá nejen pro udržení dobré léčby diabetu, ale také pomáhá správnému růstu vlasů.

  Osobně si myslím, že kolagen přijímaný ve formě tablet či prášku účinkuje jen omezeně. Pokud se zdravě stravujete, nemusela byste jej potřebovat. Kolagen je přirozená bílkovina a ve střevě se štěpí trávicími enzymy a pak se vstřebává. Obsahuje hojně aminokyselin (složek bílkovin), které jsou potřebné pro správnou stavbu vaziva, které představuje velkou součást těla. Tyto aminokyseliny jsou také obsažené ve vlasech. Za normálních okolností jich však není v těle nedostatek, zejména pokud nejste vegetariánka.

  Přípravek Inca Collagen můžete v doporučených dávkách v klidu užívat. Nemělo by vám to nijak škodit, zvyšovat glykémii ani hladinu cholesterolu. Za důležitější ale považuji správnou kontrolu diabetu a pro jistotu ověřit funkci štítné žlázy. Její porucha se často pojí s diabetem 2. typu a může být spojena s poruchou růstu vlasů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohu při cukrovce užívat Pharmaton geriavit na posílení organizmu po prodělaném zápalu plic?

  Odpověď

  Milá Hanko, Geriavit je jistě kvalitní přípravek obsahující převážnou většinu vitamínů, které lidé potřebují, a k tomu ještě jednak některé další důležité doplňky potravy, jako je např. železo, vápník, lecitin a mnoho jiných látek. Obsahuje také podíl ženšenu, o kterém se říká, že „posiluje organismus“ a „zlepšuje imunitu“. Nemá zásadní kontraindikace, což by znamenalo, že se nemá za určitých okolností podávat. O možných příznivých účincích ženšenu si můžete přečíst také na našich stránkách v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka, odkaz Ženšen pravý (Panax Ginseng).

  Dávky vitaminů a dalších látek jsou v přípravku Geriavit přiměřené a odpovídají zhruba denní potřebě dospělého člověka, takže pokud byste užívala 1 kapsli denně, nebude vám hrozit předávkování žádným vitamínem. Jde o přípravek s velmi dobrou reputací, takže vzbuzuje důvěru, že deklarované látky tam opravdu jsou a to v uvedeném množství. Ženšen je tam jako přídavek. Tradičně se např. v Číně používá „proti stárnutí“, a proto bylo složení Geriavitu upraveno tak, aby vyhovovalo spíše starším osobám. Geriavit je také spíše dražší, než jiné vitamínové doplňky potravy, ale zato poskytuje jistotu, že budete mít zajištěný každodenní přísun vitamínů a jiných důležitých látek.

  Osobně si myslím, že pokud je vaše strava dostatečně pestrá a obsahuje dostatek ovoce a zeleniny, vápníku a železa, tak byste žádný podobný přípravek užívat nemusela. Máte-li ale pochybnost, že tomu tak skutečně je, může být Geriavit pro vás velmi vhodným doplňkem. Podobné doporučení bych vám také dal, pokud byste např. dodržovala vegetariánskou dietu, redukční dietu nebo trpěla nějakým střevním onemocněním, které může vstřebávání některých látek zhoršovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku typu 2 a léčím se také na štítnou žlázu, který z těchto dvou doplňků stravy je pro mě v vhodnější? Děkuji za odpověď Miki.

  Odpověď

  Milá Miki, pokud Vás zajímají bylinky v léčbě cukrovky, můžete se podívat do naší rubriky Léčivé rostilny a cukrovka. Jinak oba jmenované přípravky jsou na trhu právě z důvodů zlepšení kompenzace diabetu, jsou vhodné jak pro prediabetes tak pro pacienty s cukrovkou 2. typu. Oba přípravky rovněž obshují hlavní ingredienci, a tou jsou gymnemové kyseliny z indické liány s českým názvem Gymnéma lesní. V literatuře se také používá pojmenování Gurmar, tento název pochází z indické terminologie. Gymnéma lesní a látky v ní obsažené působí příznivě na hladinu krevního cukru, a to na více úrovních. Snižují vstřebávání cukru, metabolismus glukózy, stimulují inzulinovou sekreci. V literatuře lze nalézt zmínky o vhodnosti u pacientů s nadváhou vzhledem tomu, že potlačují chuť na sladké.

  Rozdíl mezi oběma přípravky je v tom, že Diamizin obsuje pouze 200 mg výtažku z Gymnémy a Glucea obshuje kromě 200 mg výtažku z Gymnémy navíc ještě extrakt z Morušovníku, L-arginin, zinek a chrom.

  L-arginin je aminokyselina vhodná při léčbě obezity, cukrovky a její nedostatek se může projevovat ve vyšším věku úbytkem svalové hmoty a ochabnutím svalstva. Má příznivý vliv na cévy, průtok krve tkáněmi, normalizaci kreního tlaku.

  Zinek napomáhá uvolňování inzulinu a působí i v prevenci chronických komplikací diabetu. Navím má příznivý vliv na růst vlasů, kvalitu nehtů a kůže, včetně posilňování imunity. také spolu se selenem je doporučován při nedostatečné činnosti funkce štítné žlázy. Zinek se zřejmě účastní přeměny tyroxinu T4 na více aktivní formu hlavního thyroidálního hormonu trijodthyroninu T3.

  Chom má příznivý vliv na inzulinové receptory a využití glukózy v buňkách, je častou příměsí různých přípravků pro diabetiky.

  Morušovník bílý je zase vhodný pro snižování vstřebávání glukózy, navíc obsahuje resveratrol, jehož antioxidační a antibakteriální účinky se používají jako součást volně prodejných doplňků stravy dosti často.

  poznámka:

  Obsah chromu a zinku může být na druhou stranu v případě užívání levothyroxinu (přípravky Letrox, Euthyrox) na hypofunkci stítné žlázy při nesprávném načasování podání léku i trochu problémem, protože oba tyto minerály vytvářejí s levothyroxinem málo rozpustné komplexy a snižují tak jeho vstřebávání. Na druhou stranu ovlivnění vstřebávání není příliš vysoké, chrom i zinek jej snižují přibližně o pětinu. Důležité je tedy užívat léky vždy stejně a pokud možno nejprve užít levothyroxin a s odstupem optimálně 1-2 hodin doplněk stravy Glucea nebo jiné léky. V takovém případě bude ovlivnění vstřebávání levopthyroxinu pravděpodobně zcela zanedbatelné.

  Extrakt z Gymnémy lesní může také zvýšit a prodloužit účinek některých léků na cukrovku jako jsou tzv. deriváty sulfonylurey. To by se mohlo v případě užívání takových léků jako je např. glimepirid projevit zvýšením výskytu hypoglykemických příhod. Při takové medikaci, je třeba užívání Glucei konzultovat s lékařem.

  Složení obou přípravků:

  DIAMizin Gurmar
  50 kapslí (výtažek z rostliny Gymnema sylvestre 200 mg), dodavatel: Simply You Pharmaceuticals a.s.

  Glucea
  60 tablet (extrakt z listů morušovníku 500 mg, extrakt z gurmaru 200 mg, L-arginin 200 mg, Zinek 2 mg, Chrom 20 µg), dodavatel: Dr.Max

  (vaše redakce cukrovky.cz)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz, přítel 41 let je od devíti let na inzulínu, nyní po transplantaci rohovky, krvácení do očního pozadí, vysoký tlak v očích, s tímto vším se léčí ve vojenské nemocnici v Praze, je to následek dlouholeté cukrovky. Již minimálně 10 let má problém poznat, že mu klesá cukr a není schopný toto rozpoznat, jeho záchvaty vedou k těžkým úrazům, následným zlomeninám, těžkému bezvědomí, krvácení do mozku a podobným těžkým úrazům.

  U koho máme začít řešit tento problém, na koho konkrétního se můžeme obrátit, kdo by nám pomohl ohledně transplantace slinivky. Lékař ke kterému chodí o tomto problému ví, ale žádné informace konkrétní mu na dotaz neuměl zodpovědět a ani mu neporadil na koho a kam se může obrátit. Prosíme o pomoc a děkujeme, Jana

  Odpověď

  Milá Jano, jen na okraj: 

  Jsou to ti mužští nemehla. Vždycky to za ně vyřizují matky, manželky, přítelkyně. Člověk potom ale neví, zda si to skutečně přejí, nebo zda to ta žena dělá proti jejich vůli. No, vlastně jim trochu závidím.

  Myslím, že nejlepší bude, když lékař, který vašeho přítele ošetřuje, pošle žádost nebo e-mail (heje@medicon.cz) na Kliniku diabetologie Centra diabetologie IKEM. Tam žádost bude rychle posouzena a bude-li možnost transplantace pro vašeho přítele skutečně připadat v úvahu, bude tam pozván k vyšetření. V každém případě to ale musí být jeho vůle. Předpokldávám, že vyšetření bude trvat asi týden a velmi pomohou kopie předchozích vyšetření a zákroků, které podstoupil.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dcera se léčí s diabetem 1.typu od 12 let, od začátku velmi rozkolísané hodnoty. Po roce diagnostikována celiakie, rok drží bezlepkovou dietu. Asi dva měsíce se zdálo, že se hodnoty glykémie začínaji rovnat, bohužel s nástupem menstruace (před pěti měsíci první), dochází k velmi častým hypoglykémiim. I když snížíme velmi inzulín, senzor nás několikrát denně i v noci varuje před hypo. Dcera se klepe už u hodnoty 4 a během pěti minut, než vycucá hroznový cukr se dostane na hodnoty okolo 3. Samozrejme jsme zvýšili i jednotky jídla. Byla i dvakrát v nemocnici na srovnání, nebylo zjištěno, že děláme někde chybu. Problem je, že je dcera s poklesů velmi vyčerpaná a musí třeba zůstat den doma doslat se, školu by nezvládla. Po ukončení menstruace, jde glykémie nahoru, zase tedy zvyšujeme inzulín a hodnoty vylitnou třeba nad dvacet. Už je to velmi vyčerpávající, dcera je velmi zodpovědná a je i pod naším dohledem. Na koho se máme obrátit, naše lékařka, veškeré výkyvy vysvětluje vlivem psychiky. Velmi děkuji za jakoukoliv radu. Martina

  Odpověď

  Milá Martino, vaše dcera jistě chodí do ambulance dětského diabetologa, který má s podobnými problémy u dospívajících dívek větší zkušenosti. Já mohu odpovědět jen obecně. Vše se samozřejmě točí kolem toho, jak kvalitně si vaše dcera monitoruje glykémie a jak je ona schopna reagovat včas na měnící se potřebu inzulínu, respektive citlivost vůči němu.

  Ta se u některých žen mění během menstruačního cyklu a spíše se snižuje na jeho konci (je proto potřeba více inzulínu) a s nástupem krvácení pak zase stoupá, takže může stačit inzulínu méně. Snadno se pak může stát, že si pacientka koncem cyklu spíše zvyšuje dávky, aby nebyly glykémie příliš vysoko. Když se jí podaří glykémie „zkrotit“, nastává změna, potřeba inzulínu klesá a pokud se dávky zase včas nesníží, vznikají snadno hypoglykémie.

  Vaše dcera podle všeho používá kontinuální senzor glykémií a pravděpodobně si také dodává inzulín pomocí pumpy. Ta se dá určitým způsobem naprogramovat, aby se během měsíce mohl nastavit profil „normální“, používaný nejčastěji, a další 2 profily např. „před menses“ a „po menses“. Ke konci cyklu by podle svých zkušeností mohly být použity trochu vyšší rychlosti bazálních dávek, např. o 10 – 20 % větší a od začátku krvácení zas již rychlosti normální, nebo po určitou dobu dokonce snížené, např. o 10-20 % oproti hodnotám uprostřed cyklu.

  Navrhoval bych také, aby byl senzor glykémií nastaven tak, aby před hypoglykémií varoval vaši dceru dříve, např. již při hodnotách kolem 5,5 mmol/l a zejména pak, aby reagoval na rychlý pokles glykémie včasným varováním, např. když v noci glykémie rychle klesá s 9 na 7, protože se dá čekat, že pokles bude pokračovat. Vaše dítě si potom pokles včas uvědomí a může např. sníst nějaké ovoce nebo vypít malé množství džusu, zvláště pokud by hodnoty dále klesaly.

  Dnes existuje i možnost, že senzor varuje třeba rodiče, které pak mohou i během noci dítě zkontrolovat (přenos po internetu do jejich mobilního telefonu). Asi o tom víte, ale některé pumpy lze dnes naprogramovat i tak, že pokud glykémie klesá pod určitou hodnotu, dodávka inzulínu se přechodně zastaví, dokud se pokles nezastaví nebo nedojde k mírnému vzestupu. Je to výhodné zvláště v noci.

  Pokud jsou nyní hypoglykémie tak ostré, jak uvádíte, tak bych alespoň na nějakou dobu slevil z požadavku mít hodnoty glykémií příliš blízko normálu. Cílové hodnoty by tak mohly po nějakou dobu být raději 6 – 8. Je to určitě lepší, než když jsou hodnoty vynikající, glykovaný hemoglobin téměř v normě, ale příliš často se vyskytnou hypa, která z člověkem „zatočí“ tak, jak popisujete.

  Omlouvám se svým pediatrickým kolegům a znovu doporučuji, ať to podrobněji proberete s nimi.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, 23 let se léčím s diabetem II.typu - glyk. 6.1 při záchytu onemocnění, zhubnul jsem z 85kg na 79 kg během jednoho roku a od té doby ranní glykémie mezi 5.0 a 5.9, HbA1c vždy fyziologické hodnoty - v posledním roce mezi 33 a 36, nyní váha 62 kg při výšce 174 cm, léčba po celou dobu dietou. Přesto trpím neuropatií dolních končetin - brnění a pálení plosek nohou a pocit jakoby navléknuté ponožky. Podobně mi brní bříška prstů horních končetin. Mám též noční pocení, které však není způsobeno hypoglykémií - hodnoty v cca 3 hod. mezi 4.5 - 5.5. Užívám Milgammu N a injekčně vitamín B12. Stav se jen částečně zlepšil, mírné potíže přetrvávají. Je neuropatie dolních končetin způsobena DM II.typu? Jakou jinou léčbu či vyšetření byste doporučovali? Děkuji předem za zodpovězení dotazu.

  Odpověď

  Dobrý den, tohle by byl dotaz na neurologa - pokud je dlouhodobě na dietě diabetes kompenzován, příčina neuropatie může být úplně jinde, příčin může být celá řada, od infekčních přes třeba útlak nervových kořenů atd., doporučuji pátrat po jiné příčině.

  (odpovídá as. MUDr. Pavlína Piťhová, Ph.D., Interní klinika UK 2.LF a FN v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam tehotenskou cukrovku a picham si inzulin 1x denne. Asi po 2 mesicich se mi zacaly delat v miste v pichu zarudle svedici skvrny, nekdy ztvrdle. Muze to byt v tehotenstvi nebezpecne? Pripadne prosim o radu, jakou mast nebo dezinfekci na to muzu pouzit? Dekuji, Marketa

  Odpověď

  Milá Markéto, místní reakce po vpichu inzulínu jsou při použití současných moderních přípravků poměrně vzácné. Reakce vzniká častěji při nesprávné technice vpichu, při volbě nevhodného místa či při opakovaném podávání na stejné místo. Spíše než o reakci na inzulín se častěji jedná o reakci na dezinfekční prostředek, který používáte, nebo na příměsi, které jsou obsaženy v inzulínu. Z těch je nejčastější kresol, látka, která insulin stabilizuje a zabraňuji množení bakterií v ampulce, které se tam v minimálním množství mohou dostat při opakovaném vpichu jehlou, kterou se inzulín nabírá nebo aplikuje.

  Jako první opatření navrhuji:

  Proberte s edukační sestrou místa, kam je vhodné inzulín píchat. Jsou to nejčastěji dolní část břicha, ale mimo střední čáru, paže, hýždě nebo dolní část zad těsně nad hýžděmi. Je vhodné použití kvalitní tenkou jehlu s délkou minimálně 6 mm, máte-li trochu více tuku v podkoží, tak spíš 8 nebo 9 mm.

  K desinfekci používejte pouze 70% líh, případně nepoužívejte nic, pokud vpich provádíte skrz čistou pokožku.

  Místa vpichu pravidelně střídejte.

  Pokud tato opatření nepomohou, měla byste vyzkoušet jiný přípravek inzulínu. Pokud možno od jiné firmy, případně, jedná-li se o inzulín s prodlouženým účinkem, použít inzulín, u kterého se k prodloužení účinku používá jiná chemická úprava.

  Skutečná přecitlivělost na podkožně podávaný inzulín je vzácná, ale existuje. Může to být docela problém, pokud člověk inzulín nutně potřebuje. To bych ale navrhoval řešit, teprve pokud výše uvedená opatření nepomohou.

  Myslím, že mírná kožní reakce nemůže mít na vaše dítě žádný vliv. Místně můžete zarudlá či svědivá místa po vpichu ošetřit běžnou zklidňující mastí bez kosmetických přídavků, případně by bylo možné použít mast s kortikoidy, ale skutečně jen na ty malé plochy po vpichu. Ostatně, takovou mast by vám mohl předepsat jen dermatolog.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, je mozne ze po nekolikaletem pichani inzulinu do leve paze jsou bolesti jakoby mi tam vrazeli nuz, nehybnost ruky pri pohybu vzad atd.. vsechna vysetreni mam za sebou i rhb a nic nepomaha.. najednou mi prisla myslenka, zda to muze byt od vpichu inzulinu. Mate podobne zkusenosti? A co s tim delat? Jarmila

  Odpověď

  Milá Jarmilo, inzulín se rozhodně nemá píchat stále na stejné místo. K aplikaci je vhodná dolní část břicha mimo střední část, hýždě, paže, případně stehna. Vždy je dobré se po určitou dobu píchat vždy vlevo či vpravo do určité s těchto krajin. Po 3 až 4 týdnech pak místo vyměnit za jiné a po 2 až 3 měsících se zase vrátit zpět. Většinou se místa vpichů zcela zahojí a není nic nápadného patrné.

  U některých osob může po podávání inzulínu, zvláště dávají-li se jej stále na stejné místo, dojít k tzv. atrofii (úbytku podkožní tkáně), hypertrofii (zbytnění podkožní tkáně) nebo k obojímu. Bývalo to mnohem častější, když se ještě používaly nedostatečně čištěné inzulíny. Dnes je to vzácné a dá se tomu do zančné míry předcházet.

  Nepochopil jsem, v jaké části paže bolest vzniká. U pacientů s diabetem je to však zdaleka nejčastěji v rameni a jeho okolí. Většinou to souvisí s bolestivostí kloubního pouzdra a vaziva okolo ramenního kloubu, protože je bohatě zásobené nervovými vlákny. Vyskytuje se to často po poranění a při revmatických chorobách, ale pacienti s diabetem tím trpívají dost často. Většinou pomáhá rehabilitace, ale někdy je nutná dokonce operace a uvolění celého kloubu v celkovém znecitlivění. Trvá to dlouho, ale často to více méně samo ustoupí po jednom roce či ještě později. Pomáhají různé léky a obstřiky, ty ale často mívají nežádoucí efekty, zvláště obstřiky s kortikoidy, protože po nich se zhoršuje diabetes.

  Příčinou ale není samotné podávání inzulínu, ale dlouho trvající diabetes. Ten vede k postižení vaziva v okolí kloubu a k poškození nervů. I u diabetiků může celý proces vyvolat nějaký úraz. 

  Pokud byste si inzulín píchala opravdu nevhodně do blízkosti většího nervu, připadalo by skutečně nějaké poškození z tohoto důvodu. Je to ale málo pravděpodobné.

  Kromě toho, velmi častou komplikací diabetu je neuropatie. Ta se sice zpravidla projevuje zcela jinak, ale v úvahu připadá i postižení jednoho určitého nervu.

  Doporučoval bych vám pro jistotu změnit místo podávání inzulínu a pravidelně rehabilitovat, ale bez přepínání do bolesti. Masáže, koupele, prohřívání. Magnetům moc nevěřím, snad se na mě nikdo kvůli tomu nebude zlobit. Snažte se vyhnout obstřikům s kortikoidy a léky proti bolesti berte s mírou a nikoliv dlouhodobě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a těhotenství

 • Dotaz

  Dobrý den, V prvním těhotenství jsem měla těh.cukrovku. Kmpenzovanou pouze dietou. Celé těhotenství hodnoty v normě, syn 3kg. Před druhým těhotenstvím jsem si občas změřila glykemii a ranní byla mezi 4,9 - 5,3. Dle nových norem to je již těhotenská cukrovka. Nyní jsem na začátku těhotenství a hodnoty pořád stejné. Dietu cíleně nedržím, ale stravuji se tak, že to vlastně té dietě odpovídá. Můj dotaz: dietou tedy ranní hodnoty nesnížím, ale jak se mám dostat pod 5,1, když i bez těhotenství mám ráno tu glykemii vyšší? Je to velký problém? Děkuji Zuzana

  Odpověď

  Dobrý den paní Zuzano, pro všeobecnou populaci (i netěhotné ženy) jsou jiné normy než pro těhotné.  Pro netěhotné jsou zvýšené hodnoty cukru nalačno nad 5,6 mmol/mol. Odběry ale musí být provedeny ze žíly !!, glukometr slouží pouze pro orientační měření, nemůže být použit pro diagnostiku. V těhotenství jsme přísnější, tam se již za zvýšenou (tedy GDM) považuje hodnota cukru nalačno nad 5,0 (5,1 a výše), ale opět při odběrech ze žíly, ne na glukometru. V těhotenství jsme přísnější, protože mnohé studie potvrzují, že i mírně vyšší hladiny cukru mohou způsobit mnohé komplikace pro matku a především její plod. Pokud je u ženy diagnostikován GDM, kontroluje si hladiny cukru na glukometru - tam jsou normy cukru nalačno povoleny do 5,3. Je to dáno tím, že glukometr může mít určitou nepřesnost v měření (podrobněji jeden z minulých dotazů). Vaše hodnoty cukru  nalačno jsou na glukometru tedy  v normě. Určitě byste ale měla podstoupit screening v I. trimestru (stanovení glykémie nalačno) a v případě pozitivního výsledky byste měla být sledována na diabetologii, kontrolovat si hladiny cukru nalačno a 1 hodinu po jídle atd....A ještě rada na snížení hodnoty cukru ráno nalačno: z naší praxe se nám osvědčilo zařazení 2. večeře - cca 8-10 hodin před snídaní, většinou cca 20-30g polysacharidů (pečivo se šunkou, sýrem, zeleninou, ořechy....).

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, opakovaně mi byla zaměřena glykémie nalačno více než 5,1 (5,6 při akutním nachlazení a 5,2 po dvou hodinách od probuzení a cestě MHD) v kapilární krvi, nebylo proto provedeno OGTT, závěr GDM. Glukózu v krvi jsem si nechala nabrat jako samoplátce, vyšla hodnota 4,1. Doma jsem si udělala vlastní test, měřila jsem glukometrem: po probuzení 5,3, vypití 100 g glukózy v roztoku, po jedné hodině v klidu hodnota 8,2 a po další hodině klidu 6,9. Mé dotazy zní:

  1. Je možné, že tělo zvyklé nesnídat a nesvačit získává ráno energii štěpením glykogenu, proto ranní glykemie oproti noční mírně vzroste resp. příliš neklesá, aniž by se jednalo o diabetes?

  2. Bývá hodnota periferní krve vyšší než žilní a při testu měl být správně proveden žilní odběr?

  3. Je možné, že nemám GDM, jen mi byl špatně proveden test? Děkuji velice za Váš čas.

  Alena

  Odpověď

  Milá Aleno, Česká diabetologická a rovněž Česká gynekologická a porodnická společnost přijaly kritéria pro definici gestačního diabetu, která jsou shodná s kritérii Světové zdravotnické organizace. Pod pojmem gestační diabetes se rozumí diabetes, který byl prvně zjištěn v době těhotenství. Velmi často po ukončení těhotenství vymizí, pokud přetrvává, je zpravidla forma diabetu později překlasifikována.

  Pro diagnózu gestračního diabetu (GDM) se používají kritéria, která jsou přísnější než pro ostatní populaci. Za kritickou se považuje již hodnota glykémie nalačno 5,1 mmol/l, přičemž musí být vyšetřena standardním způsobem po předchozím lačnění minimálně 8 hod. a krev musí být odebrána ze žíly. Glykémie se zpravidla testuje ve 14. týdnu, a je-li vyšší, provádí se opakovaný test. Pokud je hodnota glykémie při tomto testu opět vyšší než 5,1 mmol/l, hovoří se již o GDM. Pokud je nižší, provádí se glukózový toleranční test. Opět za standardních podmínek.

  Vyšetření se opakuje ve 24. - 28. týdnu gravidity, kdy opět, je-li glykémie nad 5,1mmol/l, hovoříme o GDM, jinak se standardně provádí glykemická křivka u všech žen.

  Při testu se provádějí 3 odběry: nalačno, po 60 minutách a po 120 minutách. Diagnóza GDM je stanovena, pokud se zjistí alespoň jedna z následujících hodnot:

  nalačno nad 5,1 mmol/l,
  za 60 minut nad 10,0 mmol/l
  či za 120 minut nad 8,5 mmol/l.

  Větší pozornost se věnuje ženám, které mají diabetes v rodině, mají nadváhu, jsou starší než 30 let či kouří.

  Je důležité mít na paměti, že příslušné normy a z nich plynoucí doporučení se vztahují k hodnotám glykémie měřené za standardních podmínek. Pro stanovení GDM se má používat žilní krev a stanovení má být provedeno pomocí profesionálního přístroje pro měření koncentrace glukózy. Výjimečně mohou být použity i přenosné glukometry, které však získaly certifikaci pro použití jako laboratorní přístroj. Tuto podmínku osobní glukometry pro diabetiky nesplňují. Glukometry navíc měří hodnoty v plné krvi, laboratorní přístroje v krevní plazmě. V ní jsou hodnoty o něco vyšší, avšak většina osobních glukometrů je nyní nastavena již tak, aby s touto odchylkou bylo počítáno.

  Osobní glukometry jsou určené pro sledování kompenzace diabetu, a i když jsou dnes velmi přesné, zejména v oblasti blízké normálním hodnotám, mohou mít poměrně velké odchylky. Ty nejsou důležité pro určování způsobu léčby diabetika, ale mohou být důležité při stanovení diagnózy diabetu, či při jejím vyloučení u dosud zdravých osob. Např. naměří-li si pacient s diabetem hodnotu 6 mmol/l, může uvažovat takto: "Určitě nemám hypoglykémii. Hodnotu mám celkem dobrou. Mohu se pochválit." Pro zdravého člověka to však může znamenat následující: "Mám zvýšenou glykémii. Mám asi porušenou glukózovou toleranci a možná diabetes." Pro těhotnou ženu dokonce pak toto: "Mám určitě GDM." Jenže: odchylka pro glukometr v této oblasti hodnot je až 1,2 mmol/l (tedy 4,8 - 7,2 bude stále znamenat, že glukometr je v pořádku). Takže závěr může být: "Vše je zcela v pořádku." Nebo: "Jedná se již o diabetes."

  Stejně tak existují normy pro měření glykémie z žilní krve. V oblasti normálních hodnot při měření nalačno jsou hodnoty glykémie stanovované z žilní krve velmi blízké hodnotám stanoveným z kapilární krve. Avšak při měření po jídle bývají hodnoty v žilní krvi zpravidla nižší, někdy i významně. Osobní glukometry se tedy rozhodně nehodí k provádění glukózového tolerančního testu.

  Milá Aleno, já bych z toho ve vašem případě nedělal zbytečnou vědu. Podle současných velmi přísných kritérií tedy máte GDM. Protože ale jinak máte hodnoty celkem v normě nebo blízko normy, vyplývá z toho pro vás, že máte trochu dbát na štíhlou linii, něměla byste zbytečně příliš nabrat na váze a měla byste se pokud možno dostatečně pohybovat či lehce sportovat. Neměla byste jíst sladká jídla a měla byste omezit i zbytečně tučná jídla.

  Po 24. týdnu gravidity budete znovu testována, doporučuji standardní podmínky. Pokud se glykémie výrazně nezhorší, budete pokračovat stejným způsobem.

  Takový průběh by byl krásný a bylo by zbytečné se stresovat tím, jestli se tomu už má říkat GDM nebo nikoliv. Někde meze musejí být stanoveny a je to proto, aby vaše dítě bylo zdravé. Prostě to berte tak, že vaše tělo klasický diabetes zatím nemá, ale že pro jeho vznik existuje riziko, v těhotenství se mu říká GDM. Aby se to nezhoršilo, bude vám doporučena určitá dieta, která je obecně zdravá pro vás i pro dítě, a stejně tak i pohyb. A budete-li tvat na tom, že chcete jasně vědět, zda se tomu už říká GDM nebo ještě ne, podstupte příští kontrolu za doporučených standardních podmínek. A po porodu se snažte ve výše uvedených doporučeních pokračovat: nic tím nezkazíte, budete víc fit a snížíte možnost vzniku diabetu v budoucnosti.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu ohledně kolísavých hodnot glykemie v průběhu menstruačního cyklu. V první polovině cyklu (od začátku menstruace do ovulace) jsou hodnoty stabilní a v druhé polovině naopak velmi nestabilní a vysoké. Spotřeba inzulinu v druhé polovině cyklu vzrůstá zhruba dvakrát. Vím, že vyšší hladina progesteronu snižuje citlivost na inzulín, ale dle dostupných informací by vliv na spotřebu inzulinu neměl být tak velký. Kam se s takovýmto problémem mohu obrátit? Případně jak si mohu pomoci sama? Moje diabetoložka ani gynekoložka si s tím neví rady. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  kolísání hladin ženských pohlavních hormonů v průběhu menstruačního cyklu ovlivňuje citlivost na inzulín a u některých žen může v druhé polovině cyklu rozkolísat diabetes. Tyto ženy musí často navyšovat dávky inzulínu. U každé ženy je to velmi individuální.  Jediná rada je upravovat dávky inzulínu podle aktuální potřeby. Doporučujeme pečlivé sledování hladin cukru nejlépe pomocí kontinuální monitorace glykémie (senzory), které Vám pomohou včas na dané změny reagovat.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, plánujeme s manželem druhé miminko a před 3roky mi byla zjištěna cukrovka, při prvním těhotenstvím jsem ještě DM II. neměla ani těhotenskou. Před 14dny jsem byla na Dia kontrole, kde mi byl naměřen HbA1C 60 a doporučena aplikace injekce TruliCity, kterou jsem ještě neaplikovala, je možné tyto injekce aplikovat v těhotenství nebo když bychom se snažili o miminko? Jaká jsou rizika při HbA1C když je naměřen 60? Může i přesto žena otěhotnět a poté mít zdravé dítě? Jelikož už nejsem nejmladší tak bychom chtěli dítě co nejdříve to půjde, ale bojím se rizik. Má medikace Glugophage XR 2000mg večer a Rosucard 10mg. děkuji za odpověd. Martina

  Odpověď

  Dobrý den paní Martino, ženy s diabetem vzniklým před otěhotněním (tedy i s DM 2. typu) by měly otěhotnět při co nejlepší kompenzaci. Doporučená hodnota glykovaného hemoglobinu je alespoň 3 měsíce před otěhotněním pod 48 mmol/mol. Čím vyšší je hodnota glykovaného hemoglobinu ještě před otěhotněním, tím vyšší je riziko vzniku vrozených vývojových vad a dalších komplikací a rizik u dítěte a také i matky.  V léčbě diabetu je v těhotenství povolen (=bezpečný) pouze inzulín a metformin. Ostatní PAD (perorální antidiabetika) nejsou v těhotenství povolena, můžete se pak k nim vrátit až po porodu, až přestanete kojit. V těhotenství nejsou také povoleny léky na léčbu dyslipidémie (krevních tuků, tj Rosucard) a některé léky na vysoký krevní tlak, které mohou způsobovat vrozené vývojové vady. Pokud tedy plánujete těhotenství, poraďte se nejdříve se svým lékařem, upravte léčbu, dietu, pohyb, snažte se o zlepšení kompenzace diabetu... Se svým lékařem se poraďte o možnosti navštěvovat diabetologickou ambulanci, která se specializuje na tzv. prekoncepční přípravu diabetiček (přípravu diabetiček před otěhotněním).  Váš lékař Vám pomůže s vyhledáním takovéto poradny, většinou existují při větších diabetologických centrech.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den paní doktorko Anderlová, dovoluji si ještě navázat na můj předchozí dotaz ohledně mětforminu a GDM. Velmi děkuji za obšírnou a srozumitelnou odpověď, nicméně se chci ještě zeptat na jednu věc. Jak si diabetologové ověřují, že glukometry, které dávají pacientkám, měří správně? Jak jsem psala v minulém dotazu, tak mi byla měřena glukóza z žíly nalačno (vyšlo mi 3,8mmol) a z glukometru ten samý den také nalačno mi vyšlo 5,7mmol. Takže sama vidíte jak velký rozdíl to je........ Nahlodalo to ve mně pochybnost vůči glukometru a nechala si po týdnu udělat na své vlastní náklady opět odběr z žíly, právě abych porovnala, jak se měření z žíly může lišit od měření z prstu, a opět mi to vyšlo číslo razantně odlišně a opět ve prospěch odběrů z žíly. Vyšlo mi 4,4mmol a do 5ti minut (ještě v laboratoři) jsem si sama z prstu glukometrem naměřila 6,5 mmol! Je to neskutečně velký rozdíl, který rozhodně neodpovídá ani těm max odchylkám 20%, které jste uvedla. Chápu, že glukometry nevyrábíte a nezodpovídáte za jejich spolehlivost, ale zajímalo by mě, jak si tedy správnost glukometrů jako diabetolog ověřujete. Protože pokud měření glukometrem z prstu ukazuje až takové odchylky, tak je dost vysoká pravděpodobnost, že mnoha těhotných žen je léčeno naprosto zbytečně. Ptám se na to z toho důvodu, že jsem sama váhala, zda přistoupit na léčbu metforminem, který mi napsala diabetoložka......Bránila jsme se tomu, pročítala různé studie, byla na konzultaci i u jiného diabetologa, a nakonec jsem se rozhodla metformin nebrat právě kvůli tomu, že ta měření vyšla tak rozdílně, a glukometru jsem v podstatě naprosto přestala věřit. Na odběry žíly si dojdu ještě jednou, naposledy to porovnám s měřením glukometrem z prstu, a pak o tom informuji svou diabetoložku samozřejmě, ukážu jí výsledky a poradíme se co dál, nicméně by mě i tak zajímal Váš názor. Jinak testy oGTT mi skutečně vyšly vyšší, ta poslední hodnota bylo o 0,4mmol vyšší jinak další dvě hodnoty byly v pořádku, takže věřím, že cukrovku mám/měla jsem, nicméně je možné, že úpravou stravy se mi to plně vrátilo do normálu a že kdybych vypila opět roztok, tak že je možnost, že mi testy vyjdou tentokrát dobře? Možná je to hloupost to takto brát, ale říkám si, že jsem třeba tu dietu držela tak poctivě, že by to mohlo být možné.... A jen bych dodala, že za posl 3 týdny diety mi klesk glyk. hemoglobin z 38 na 35......Předem Vám moc děkuji za Váši odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den paní Jano, přesnost měření cukru na glukometru nás trápí všechny - lékaře i pacienty ?. Přesnost měření glukometru je definována podle tzv. ISO normy (přesnosti a preciznosti). Přesnost ovlivňuje řada faktorů - vlastní přístroj, kvalita proužků, způsob měření, interakce s různými látkami atd.  Našla jsem 2 články, kde je vše podrobně vysvětleno. 

  https://www.diastyl.cz/podminky-presnosti-glukometru/ 

  https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2013/06/04.pdf

  Při rozhodování o léčbě s tím vším počítáme, nikdy se nerozhodujeme podle jedné hodnoty, ale podle opakovaných naměřených hodnot. Současně také zvažujeme další rizika: věk, BMI, pohybová aktivita, jídelní zvyklosti, přidružená onemocnění jako vysoký krevní tlak apod. To že Vám poklesla hodnota glykovaného hemoglobinu je jistě známka, že dietu držíte správně ?. OGTT je test, který nám říká, jak je Vaše tělo schopno se vyrovnat se zátěží daného množství cukru (v těhotenství je to vše ovlivněno těhotenskými hormony).  Výsledek OGTT tedy znamená, že Vaše tělo zpracovává cukry pomaleji. Pokud si budete příjem cukrů kontrolovat, budete mít výsledky v pořádku, ale pokud byste cukry jedla, už by Vám to dělalo problémy (měla byste  vyšší hodnoty cukru v krvi). Těhotenská cukrovka zmizí až po porodu, až vymizí těhotenské hormony. Snad jsem Vám na všechny  dotazy odpověděla.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a životospráva

 • Dotaz

  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. je mi 55 let a bojuji s vyšší hladinou cukru. Zhubl jsem loni 7 kg, sportuji a hladina klesla na 5,6. Nyní při kontrole naměřil lékař hodnotu 6 mol. Obézní nejsem (70 kg) a lékař mi předepsal přípravek Glucophage. V letáčku se píše, že je problém s alkoholem. Jinde na foru jsem četl, že 2dcl vína při cukrovce nevadí. Vadí tedy 2-3 dcl vína po spolknutí Glucophage? Mohou nastat zařívací potíže? Dosud jsem bral pouze volně dostupný přípravek Gluco Care. Je vůbec nutné Glucophage užívat i při těchto naměřených hodnotách cukru v krvi? nestačí zdravý životní styl? V případě, že bych si chtěl dát vína příležitostně trochu více např. 0,5 l, je lepší jeden den přípravek vysadit? Moc děkuji za vaši odpověď a ochotu a věnovaný čas. Eda

  Odpověď

  Milý Edo, diabetes máte dobře vyrovnaný a jste štíhlý. Myslím, že už není mnoho prostoru, abyste mohl případné zvýšení glykémie zdolávat přísnější dietou. Spíše si myslím, že pokud by vám glykémie stoupaly, hodila by se pro vás malá dávka dlouze působícího inzulínu. Určitě by to šlo také zvládat tabletami, ale ten inzulín je pro štíhlé osoby přirozenější.

  Glucophage (metformin) je dobrý a osvědčený lék. Jeho velmi vzácným nežádoucím účinkem je tzv. laktátová acidóza. K té prakticky nedochází, pokud lékař respektuje stavy, kdy se metformin nemá podávat. To jsou obecně stavy, kdy je postižen některý z životně důležitých systémů, jimiž jsou: srdce, játra, plíce, ledviny. Za těchto okolností se může v těle hromadit kyslelina mléčná - produkt metabolismu, který vzniká při nedokonalém metabolismu v důsledku tkáňového nedostatku kyslíku. Metformin k tomu trochu také přispívá, ale to se nijak neprojeví, pokud uvedené orgány nejsou vážněji postižené.

  Jednou ze známých příčin nadprodukce laktátu (kyseliny mléčné) je alkohol. Otrava alkoholem je může být provázena také laktátovou acidózou. To je důvod, proč se metformin nedoporučuje s alkoholem a žádný lékař vám tedy nemůže doporučit pití alkoholu při léčba metforminem.

  Mnozí pacienti jsou schopni pít alkoholu hodně, a pak by to mohlo být opravdu nebezpečné. Pokud si dáte opravdu jednu či 2 skleničky, tak by to nemělo vadit, jste-li jinak zdráv. Ale oficiálně vám to lékař doporučit nemůže. Pochopitelně závisí také na dávce. Glucophage se dávkuje od 500 do 2500 mg denně. Byl bych opravdu opatrný při té maximální dávce.

  Ještě důležitější než glykémie by mohla být hodnota glykovaného hemoglobinu. Vy se asi měříte hlavně na lačno, ale je možné, že po jídle máte hodnoty vyšší. Glykovaný hemoglobin ukazuje, jaká je vaše kontrola diabetu v posledních asi 3 měsících. Normální hodnota je asi do 41 mmol/mol. Hodnota do 47 by byla velmi dobrá.

  Já bych vám doporučoval ten Glucophage brát. Pokud by to nestačilo, mohl by se ještě s něčím skombinovat. Pokud by ani to nestačilo, hodil by se pro vás asi inzulín. Jste totiž štíhlý, nemáte asi inzulínovou rezistenci a vaše porucha nejspíš spočívá v malé schopnosti tvořit inzulín.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Minulý týden jsem byla na odběru dlouhodobého cukru a výsledek je 63. Beru tabletky SIOFOR 850 2x denně. Je možné, že tento výsledek ovlivnil med, který jsem si v lednu a v únoru dávala do čaje z důvodu těžkého nachlazení a kašle? Za 2 měsíce jsem spotřebovala 1 kg medu. Kolik by tato hodnota byla v krátkodobém cukru? Děkuji za odpověď. Eva

  Odpověď

  Milá Evo, to, čemu zjednodušeně říkáte dlouhý cukr, je tzv. glykovaný hemoglobin.

  Čím vyšší bývají glykémie v posledních 2 – 3 měsících, tím bývá vyšší i hodnota glykovaného hemoglobinu. Je to v podstatě spolehlivější ukazatel, než jednorázově zjištěná glykémie. Přijde-li pacient do ordinace a má glykémie v posledním týdnu velmi pěkné, neznamená to vůbec, že tomu tak muselo být i před měsícem či před dvěma.

  Pokud jste užívala velké množství medu a měla při tom vysoké glykémie, tak se to skutečně projeví na zvýšené hodnotě glykovaného hemoglobinu. Je ale docela dobře možné, že jste čaj s medem upíjela po troškách a přitom omezovala příjem jiných sacharidů, takže vám to glykémie ani nemuselo nutně zvyšovat. Pak byste zvýšené hodnoty glykémií ani glykovaného hemoglobinu nemusela mít.

  Med sám o sobě hodnotu glykovaného hemoglobinu nezvyšuje. Glykovaný hemoglobin zvyšují vysoké glykémie.

  V 1 kg medu je obsaženo asi 810 g sacharidů. Pokud jste jej spotřebovala během 2 měsíců, připadá na 1 den asi 13,5 sacharidů.

  Já rozhodně med diabetikům nedoporučuji, ale také jej striktně nezakazuji. Pokud si někdo namaže na 80 g plátek chleba (asi 40 g sacharidů) 13,5 g medu, je to celkem 53 g sacharidů. Pokud by měl na med velkou chuť, mohl by si alespoň občas klidně dát chleba jen 60 g (30 g sacharidů), k tomu ten med, a dohromady by to dalo 43,5 g sacharidů. Rozhodně tím neříkám, že med je pro diabetiky vhodný. Sacharidy obsažené v medu se rychleji vstřebávají než ty, obsažené v chlebu. Nicméně pro diabetika 2. typu je velice důležité celkové množství kalorií, to znamená nejen sacharidů, ale hlavně také tuků.

  Myslím, že chyba byla v tom, že vy jste měla v zimě už tak zvýšenou glykémii. Hodnoty jste si neměřila, ale klidně jste si do čaje přidávala med. A tak se stalo, že glykémie už tak zvýšená stoupla ještě více.

  Já doufám, že už vás nachlazení opustilo a zkusíte to nyní bez medu, nebo alespoň s velkým snížením jeho dávek. Ostatně med moc dobře chutná, hladí podrážděný krk od kašle, ale jinak proti nachlazení nepůsobí. V prvé řadě si spočítejte, kolik sacharidů za den jíte, porovnejte to s doporučenou dietou a hlavně – měřte si sama glykémie. Jen tak zjistíte, zda vám něco glykémie zvyšuje či ne a zda je vaše léčba dostatečná.

  A abych se nevyhnul vaší otázce: podle statistických výkonů odpovídá hodnota glykovaného hemoglobinu 63 mmol/mol průměrným hodnotám glykémie asi 10 mmol/l. To je ale skutečná průměrná glykémie, nikoliv průměr z hodnot stanovených jenom 1x denně a to ještě na lačno. Je to hodnota vysoká a bylo by dobře s tím něco dělat. Na prvním místě snížit kalorický příjem. Na druhém místě zintenzivnit léčbu diabetu pomocí léků, např. přidat ještě něco k Sioforu. A za odměnu, když to na vás přijde, dejte si občas do čaje jednu čajovou lžičku medu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně diabetu a hubnutí. Cukrovku mám k letošnímu roku 15 let. Za posledních pár měsíců se snažím o snížení váhy. Jsem sportovně založená a sportuji 3-5x týdně. Ze začátku šla váha pomalu dolů, ale postupně se zastavila na místě a ne a ne s tím hnout. Napadlo mě, zda v tom nebude mít "prsty" trochu cukrovka. Přeci jenom tělo diabetika funguje jinak než tělo zdravého člověka, takže i proces hubnutí se pravděpodobně liší. Jsou nějaké rady, jak by šlo váhu snížit ještě o pár kg? Popřípadě jak? Mockrát děkuji za odpověď. Klára

  Odpověď

  Dobrý den Kláro, v první řadě Vám gratuluji k tak častému cvičení. Jen tak dál. :)

  Je velmi těžké takto od počítače říci, jestli je někde (a kde vlastně) chyba. Nejvhodnější by bylo najít ve svém okolí nutričního terapeuta, který by s Vámi probral Váš jídelníček a pohybovou aktivitu

  Takto z zpovzdálí Vám mohu doporučit, abyste se nevážila, ale spíše měřila obvody pasu, paže či stehna. Při pravidelném cvičení budujeme svalovou hmotu. Ta je "těžší" nežli hmota tuková, a proto kilogramy nemizí. Tělo se pomalu ale jistě mění a zpevňuje. Proto zatněte zuby a vydržte, někdo potřebuje delší čas, než bude změna patrná. 

  Také můžete mít chybu v jídelníčku, může Vám chybět nebo přebývat některá z živin. V takovém případě vám pomůže již zmíněný nutriční terapeut. 

  Nebo si můžete pokusit monitorovat Váš denní příjem. na www.kaloricketabulky.cz  - které vám postupně budou automaticky radit, kde v jídelníčku děláte chyby. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Před časem jsem na těchto webových stránkách našel tabulku jednotlivých druhů ovoce a k nim přiřazeného množství tuku. Teď to nějak nemůžu dohledat. děkuji Petr

  Odpověď

  Dobrý den Petře, 

  ovoce i zelenina (až na pár výjimek) obsahují minimální množství tuku. Tabulku, kterou zmiňujete bohužel neznám. A nevím, že by na našich  stránkách byla. Ovšem celkem přehledné kalorické složení různých potravin vytvořila společnost STOB - ledničkový tahák.

  https://www.stob.cz/cs/lednickovy-tahakhttps://www.stob.cz/cs/lednickovy-tahak

  Nebo si tabulku můžete sám vytvořit např. na www.kaloricketabulky.cz

  Máte-li ovšem na mysli množství cukru v ovoci, tak přikládám tabulku:


   
  Ovoce (100g) Energie(kJ) Sacharidy (g) Vláknina (g)
  ananas 227 13 2
  angrešt 183 10 3
  avokádo  1 018 6 5
  banán 394 22 2
  bluma 284 16 3
  borůvky 226 11 5
  broskev 220 12 2
  citrón 185 9 4
  fíky  341 18 3
  granátové jablko 322 17 3
  grapefruit červený 175 9 1
  hrozny bílé 310 18 2
  hrozny modré 302 17 1
  hruška 244 13 3
  cherimoya 370 18 3
  jablko 238 13 3
  jahody 147 6 2
  kdoule  234 15 2
  kiwi 272 14 3
  limetka 167 11 4
  maliny 257 13 6
  mango 302 16 2
  meruňky 219 12 3
  nashi asijská hruška 193 11 5
  nektarinka 152 8 2
  ostružiny 260 12 6
  papaya  151 9 2
  pomeranč 208 11 3
  rybíz červený 241 13 5
  švestky 262 15 2
  kaki tomel  293 16 2
  třešně 271 14 2
  višně 243 12 2
  mandarinka 180 12 2
  maracuja 398 20 1
  pomelo 174 10 1
  *meloun vodní 118 6 0,69
  žlutý cukrový meloun 144 8 0,55
  meloun Galia 226 12 1
  meloun cantaloupe 151 8 0,8
  *Ačkoliv se neřadí melouny do ovoce, obsahují oproti jiným druhům zeleniny více cukru, a proto jsme je rovněž do této tabulky zahrnuli.

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem šéfkuchař na kongresovém hotelu, mám cukrovku 2, zachycenou preventivní kontrolou u lékaře. cukr 15,4 v krvi . nasazená dieta na tuky, bílkoviny, sacharidy a zatím dvakrát denně Stadamet 850g dvakrát za den. To zhruba o mně.47 let a jo hypertenze a obezita 3. Příkaz nadřízeného a mojí pracovní náplní je ochutnat a dochutit každé jídlo, polévky, omáčky, dezerty, bagety atd. nepravidelně a hodně druhů. Tvrdě se snažím dodržovat pravidla od diabetologa, ano jsem unavený, ano je to kompletně změna celého života, jak to přizpůsobit mé práci? Beru tuto nemoc asi moc vážně. Dušan

  Odpověď

  Milý Dušane, už jsem se s podobným problémem setkal, a ne jednou. Asi to není úplně náhoda, že si lidé vybírají takové povolání, A kromě toho takovým lidem asi lépe fungují chuťové pohárky na jazyku a mají dobrou představivost, jak dobré chuti dosáhnout.

  Dala by se navrhnout změna povolání, ale to si myslím, že by nemuselo být správné řešení. Také už nejste úplně mladý a podle všeho jste ve svém oboru úspěšný.

  Co a jak máte ochutnávat, vám určitě váš šéf nemůže nařizovat. V kuchyni jste šéf vy a vy nejlépe víte, jak dobré chuti dosáhnout. Moje žena také hodně vaří a moc dobře. Já bych to velmi ocenil, ale vadí mi na tom, že stále říká, že vaří nerada a nerada jí jídlo, které sama uvaří. Dobře se nají, jen když jí uvaří někdo jiný, nebo spíš, když jdeme do restaurace. Jídlo určitě ochutnává a je při tom štíhlá. 

  Já si myslím, že tím to není. Nejvíc se tloustne z příkrmů a tučných jídel. Příkrmy asi ochutnávat moc nemusíte a tučné pokrmy byste obecně vařit neměl, protože nejsou zdravé a i dnešní zákazníci se jim spíš vyhýbají. Jedna věc je ochutnat a druhá je jíst. Prostě při práci vůbec nejezte! Ochutnejte, vyplivněte. Tak jako sommeliéři, pokud nechtějí, aby se z nich stali alkoholici.

  Musíte podstoupit dietní edukaci. I když o jídle hodně víte, určitě ne všechno. Jen tak na zkoušku, víte, kolik sacharidů obsahuje jedna průměrná brambora (5 cm)? Kolik sacharidů je v jedné pice o průměru 30 cm? Kolik cukru je ve 100 g jablka? Kolik v 0,3 l dvanáctistupňového piva?

  A víte, kolik sacharidů denně byste měl jíst a jak byste si to měl rozložit? Tohle se musíte podrobně naučit a bude se vám to hodit i pro vaření jiným lidem. Však je mezi nimi jistě hodně diabetiků. A jak by byli rádi, kdybyste jim spolu s jídlem řekl: 50 g blílkovin, 50 g sacharidů, 40 g tuků....

  Glykémie 15 je hodně a je nutné s tím něco dělat. Stadamet je dobrý. Spolu s dietou by měl zabrat a pokud by to po měsíci nestačilo, existuje řada dalších léků. A zejména ta dieta. Tu musíte opravdu znát, ne jen trochu. Pohled na lžíci rýže, na kopeček fazolí - vše musí u vás hned vyvolat představu, kolik je to sacharidů. Učí se to malé diabetické děti a mnohým to jde velmi dobře.

  A to jídlo prostě nejezte! Ochutnat, vyplivnout. Nebo dopadnete jako v Císařově pekaři: "my se tady ukyneme k smrti".

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Doplňující odpověď naší nutriční poradkyně:

  Dobrý den Dušane, 

  bohužel mnoho našich pacientů má stejný problém jako vy. Není lehké některá povolání přizpůsobit onemocnění cukrovkou. Abychom si mohli být opravdu jisti, že vinou všeho je časté ochutnávání jídel, bylo by třeba pečlivě zapisovat jídelníček. 

  Doporučuji Vám si stáhnout aplikaci do mobilu od www.kaloricketabulky.cz. Je to výhodné, protože můžete do mobilu jídlo zapisovat ihned, jakmile ho sníte a odpadá tak riziko, že to zapomenete zapsat.  

  Zápis je třeba provádět pečlivě alespoň 3-5 dní. Zapisujte vše co sníte a vypijete. Jako šéfkuchař zajisté máte přehled ohledně váhy pokrmu (např. kolik g má lžíce omáčky a kolik lžička), proto to pro vás bude pravděpodobně lehčí než pro jiné diabetiky. Myslím, že tak sám nejlépe dohledáte, kde je skutečná chyba. 

  Kalorické tabulky vám samy řeknou, že máte například některé živiny málo či naopak hodně. Ale také to poznáte podle vypočítaného množství energie, sacharidů, bílkovin a tuků. 

  Rovněž si myslím jako pan profesor, že nemusíte ochutnávané jídlo polykat, a také se můžete pokusit část ochutnávání přesunout na některého z vašich kolegů. Každý správný kolega vám zajisté vyjde na pomoc :-)

  Ačkoliv  jste celý den na nohou a večer vás třeba všechno bolí, bohužel takový pohyb není nejvhodnější pro redukci hmotnosti. Vaše tělo je již na tento každodenní pohyb adaptované a je třeba do života vložit pohyb nový. 

  Více o pohybu se můžete dočíst v mém článku Cvičení s cukrovkou na stránkách ocukrovce.cz.

  Pokud byste přeci jen stále tápal, myslím, že ve vašem případě by bylo opravdu nejvhodnější navštívit nutričního terapeuta. Kontakty na některé z nich najdete na našich stránkách v rubrice Nutriční terapeuti.

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!