Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

797 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den.Nikdy jsem neměl problém s cukrem.Obézní nejsem denně nachodím tak 12 km a 4 km na kole.Byl jsem na preventivní prohlídce a doktorka mi vzala krev naměřila mi 7.2 cukru.Ihned mi nasadila prášky Siofor Prolog 500 mg.Je to normální postup neměla mě poslat na další vyšetření.Podotýkám že před odběrem krve což bylo pondělí jsem měl pracovní sobotu i neděli ranní odpolední a pracuji v zemědělství u krav což je dost namáhavá práce.Minimim spánku tak 4 až 5 hodin mezi směnami .2 měsíce před odběrem jsem měl corona virus 3 týdny jsem byl na neschopence.S toho skoro 1 týden horečky.Doktorka mi řekla že zo nemá vliv.Dostal jsem glukometr a začal sladit Xilitolem.Po dobu měření mám průměrně 5.5 až 6.2.A to bez prášků. Milan
    věk: 57 let výška: 171 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milý Milane, glykémie na lačno 7,2 mmol/l již odpovídá diabetu, nicméně jediná hodnota k tomu nepostačuje, mohlo jít klidně také o náhodný výkyv. Z obecného zdravotního hlediska je to více méně jedno - opravdu byste měl začít dodržovat zdravou dietu pro osoby s diabetem a s přiměřeným obsahem sacharidů s ohledem na váš věk, hmotnost a fyzickou zátěž. Já to odhaduji asi na 200 g sacharidů denně, což je asi o dost méně, než bývají lidé zvyklí. Je ovšem nutné naučit se sacharidy v dietě započítávat. Nasazení Sioforu v malé dávce je rovněž rozumné. Je to lék, který se s úspěchem používá k prevenci zhoršování glukózové toleranci a přechodu do stádia diabetu. Jeho vedlejší efekty jsou málo kdy závažnějšího charakteru, většinou jde o přechodné zažívací obtíže.

    Na naměřenou hodnotu opravdu mohl mít vliv prodělaný Covid-19 a také různé nepravidelnosti ve vašem denním režimu. To ovšem na věci nic moc nemění. Prostě asi opravdu máte náběh na diabetes nebo jej už podle současných kritérií máte. Bude jistě vhodné měření v laboratoři zopakovat při vašem pravidelném režimu, tedy ráno po celonočním lačnění. Bude-li hodnota pod 5,7 mmol/l (tedy ještě v normě), o zjevný diabetes by se zřejmě nejednalo. Ale že poruchu máte, to je pravděpodobné a jestli tomu říkáme prediabetes nebo diabetes, je v podstatě jedno.

    Diabetická dieta je obecně prospěšná každému, nemá žádné faktické nevýhody. Xylitol vám ale příliš nedoporučuji. Je to rovněž kalorické sladidlo, ke kterému se zpravidla přidávají ještě jiné sladivé látky. Nejlepší je prostě nesladit. Neznamená to, že byste obyčejný cukr vůbec nemohl, ale je nutné jej započítávat do množství denních sacharidů a nejíst jej, když nemáte normální glykémii. Může se hodit např. v průběhu fyzické zátěže či těžší práce, ale v malém množství.

    Poznámka redakce:

    dietu s 200 g sacharidů denně najede v záložce FOTOJÍDELNÍČKY zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    nastavte si v Typu diety "6800 kj 200 g sacharidů" vyberte si zda chcete dietu "se svačinami, či bez svačin", nastavte si na kolik dnů chcete jídelníček připravit a klikněte na Generovat náhodně. Vytvoří se Vám jídelníček s denním obsahem sacharidů 200 g. Jednotlivá jídla si můžete dle další nabídky měnit podle Vaší chuti... a vždy to bude 200 g sacharidů na den.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den již 3 dny mám zvýšený cukr 9.7 ráno večer odpoledne.uzivam metformin ráno a večer 1 tabletu nyní se cukr nesnižuje dietu držím. Prosím o radu
    věk: 49 let výška: 164 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    moc se omlouvám, ale bojím se, že tento dotaz by měl být spíše mířen na Vašeho diabetologa (případně praktického lékaře - pokud Váš diabetes řídí on), protože s takto málo informacemi  +  neznalostí Vašeho celkového stavu se na tento dotaz odpovědět bohužel nedá.

    Glykémie můžete mít přechodně zvýšený např. při infektu (nachlazení) nebo velkém stresu.  Pak je otázkou, zda se předpokládá, že se nemoc či jiný stav během pár dní upraví, nebo se očekává jeho delší trvání.

    Dále je nutné znát, jaké jsou Vaše normální hodnoty cukru v krvi.

    Metformin se  vyskytuje v běžných tabletách nebo ve formě s prodlouženým uvolňováním, dále má různé gramáže. Podle současné formy a dávky by se možná dala ještě dávka metforminu navýšit (pokud nejste už na maximální dávce). Závisí i na tom zda jste v minulosti měla někdy při vyšších dávkách metforminu nežádoucí účinky, případně jakou máte funkci ledvin.

    Pokud jsou vyšší glykémie delší dobu, možná bude potřeba přidat další lék.

    Bohužel toto opravdu není možné vyřešit přes jednoduchý dotaz a je potřeba Váš stav probrat s lékařem, který Vás sleduje stran diabetu (ať již je to praktický lékař nebo diabetolog).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Píchám si denně 3x /někdy 4x/ inzulín. Lékař chce ode mě vědět podle jaké vyhlášky mám nárok na 1500 proužku na rok. Marie
    věk: 81 let výška: 148 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milá Marie.

    Pacientům s diabetem, kteří jsou léčeni tzv. intenzifikovaným inzulínovým režimem (3 a více injekcí inzulínu denně či inzulínová pumpa)

    je možné předepsat až 1 500 proužků ročně. Odkaz k tomu naleznete zde:

    https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/zdravotnicke-prostredky-pro-diabetiky

    Je na lékaři, aby posoudil, zda to je pro vás vhodné. Pokud se ale opravdu aktivně měříte a volíte si podle toho dávky inzulínu a upravujete dietu, tak je to možné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,večer jsem snědla 4 mandarinky,měla jsem velký hlad,když jsem přišla ve 22.hod.z práce a neuvědomila jsem si,že jdu ráno na odběr...můj cukr byl 7,4....mohly mě mandarinky ovlivnit? děkuji... Dana
    věk: 56 let výška: 172 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Milá Dano, glykémie se mají měřit za standardních podmínek, aby bylo možné výsledek interpretovat podle stanovených norem.

    Normy pro žádný mandarinkový test zatím stanoveny nebyly, ale přece jenom, pokud jste pak již nic nejedla a měla jen ty 4 mandarinky večer před spaním, tak glykémie 7,4 mmol/l již orientačně odpovídá diabetu. Ostatně, mandarinky bývají většinou jen málo sladké, některé jsou dokonce příjemně kyselé. Hodnotu tedy máte zvýšenou a měla byste si dávat pozor na dietu a snažit se zhubnout.

    Pokud vás zajímá, zda vaše hodnoty již jasně odpovídají diabetu či nikoliv, měla byste jít na vyšetření opravdu na lačno, případně podstoupit glukózový toleranční test.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím, měl bych dotaz. Jsem diabetik 1.tp na inzulínu. Moje obvodní doktorka mi tvrdí že diabetici nemohou dělat noční směny, není to hloupost? Když budu mít Stálou noční na 10h práce? Děkuji za odpověď a spoustu šťastných dnů. S pozdravem Honza.
    věk: 23 let výška: 168 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milý Honzo, volba vhodného povolání je pro osoby s diabetem 1. typu důležitá. Dávkování inzulínu musí být přizpůsobeno dennímu i nočnímu režimu a důležitá je i pravidelnost v jídle a v tělesném pohybu. My se snažíme, aby osoba s diabetem mohla žít flexibilně. K tomu musí umět přizpůsobovat podávání inzulínu i jídel změnám režimu. Samozřejmě je to lehčí, když je režim pravidelný, protože tomu se člověk naučí lépe přizpůsobit.

    Když je někdo hodně pečlivý, umí to a je dobře motivovaný, dokáže žít i v dost nepravidelném režimu, zvláště když k tomu má kontinuální senzory a velmi často inzulínovou pumpu. Někdo to ale nezvládá a může mít díky nepravidelnému režimu špatně vyrovnaný diabetes. To je z dlouhodobého hlediska závažné a některé osoby by se proto nepravidelnostem měli vyhýbat.

    Pokud vám na určitém povolání velmi záleží, budete mít motivaci naučit se to zvládat. Budete se ale muset snažit a brát to vážně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

573 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství kvůli opakovaně zvýšené hodnotě lačné glykémie užívám lék Stadamet 850. Protože mám pocit, že mi lék moc nefunguje, chtěla bych rozumět, na jakém principu funguje. Moje teorie je následující. Stadamet nesnižuje hladinu glukózy v krvi jako inzulín, ale způsobuje, že hodnota při správném dietním opatření (v důsledku "hladu") ani neroste. Když vynechám druhou večeři, protože mi nedělá fyzicky dobře, bez Stadametu by v důsledku delší doby lačnění mohlo dojít ke zvýšení glukózy v krvi vlivem odbourávání glykogenu z jater. Stadamet by to měl "podržet", aby lačná byla v pořádku. Je má teorie správná? Když se striktně dodržuje dieta a užívá Stadamet, měla by být lačná v pořádku? S jinými hodnotami nemám problém a nikdy jsem neměla. Předem děkuji za odpověď. Lucie

    Odpověď

    Milá Lucie, metformin (tedy účinná látka obsažená ve Stadametu), byl dostatečně odzkoušen u žen s těhotenským diabetem, takže se může k léčbě používat. Metformin podporuje působení inzulínu, který si sama vytváříte. Inzulín má řadu efektů a kromě toho, že zlepšuje využití glukózy uvnitř buněk, tak také pomáhá ukládat nadbytečný cukr do zásobní látky glykogenu, který je zejména v játrech a v menší míře ve svalech. V játrech bývá obsaženo zhruba 150 g glykogenu, což je dostatek k tomu, aby v době, kdy člověk nic nejí, se do krve mohl uvolňovat zase zpět cukr, který potřebujeme k životu. Tvoří se štěpením glykogenu. Inzulín tomuto procesu brání, takže nedochází k nadměrnému uvolňování cukru a glykémie nestoupá nad normu. U diabetu 2. typu a také u většiny forem těhotenského diabetu je ale působení inzulínu v tomto ohledu snížené. A právě metformin tento efekt upravuje a pomáhá udržet glykémii na lačno, zejména během noci, v normě.

    Takže vaše vysvětlení je v podstatě správné. Metformin má ale příznivý efekt i na další mechanismy působení inzulínu. To ale bohužel ještě neznamená, že léčba metforminem je ve všech případech dostatečná. Někdy je potřeba použít i jiné léky (zpravidla ale nikoliv u těhotných žen), nebo inzulín. Ten se v těhotenství podávat může.

    Poznámka redakce:

    rekapitulace mechanismu účinku metforminu:

    Zvyšuje senzitivitu tkání (zejména jater a kosterního svalstva) k inzulinu a snižuje glykémii:

    • podporou utilizace glukózy v kosterních svalech a v tukové tkáni (stimulací glykolýzy),
    • útlumem glukoneogeneze v játrech,
    • snížením resorpce glukózy ze střeva.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, je mozne kombinovat tyto leky?Popripade kdyz jsou pospolu je z nich nejaky benefit? Dekuji za odpoved. Richard

    Odpověď

    Vážený pane Richarde,

    kombinace losartanu s lékem Jardiance přináší spíše samé výhody. Léky se totiž vzájemně doplňují v účincích na kardiovaskulární systém a losartan přítom nemá negativní vliv na antidiabetický účinek přípravcku Jardiance.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Neviem prečo Jardiance 10 mg môžu užívať DM 2. typ a DM typu 1 nie ? Pavol
    věk: 72 let výška: 173 cm váha: 97 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, lék Jardiance (empagliflozin) byl původně vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu. Při jeho klinickém hodnocení se ukázalo, že kromě snižování glykémie tím, že zvyšuje vylučování cukru do moči, má také příznivý vliv na vývoj onemocnění ledvin, které může být přítomno u diabetu 2. typu. Ještě později se ukázalo, že příznivě ovlivňuje také průběh některý typů srdečních onemocnění a také onemocnění ledvin u osob bez diabetu.

    Pro samotnou léčbu diabetu 1. typu (bez onemocnění ledvin či srdce) není tento lék příliš vhodný. Pacientům s diabetem 1. typu totiž chybí sekrece inzulínu. Pokud dojde ke snížení glykémie jiným způsobem, než působením inzulínu (v tomto případě vylučováním cukru do moči bez účasti inzulínu), může se stát, že se rozvine diabetická ketoacidóza. Glykémie poklesne a pacient si podává méně inzulínu, než by jinak potřeboval. Je to situace vzácná, ale v praxi se vyskytuje. V určitých případech je možné pacientovi s diabetem 1. typu lék podávat pod dohledem lékaře, ale pojišťovna tuto indikaci nehradí. Je možné, že pacient o lék velmi stojí. V tom případě mu lékař vysvětlí možná rizika, pacient potvrdí, že o nich byl informován, lékař lék předepíše, ale pacient s diabetem 1. typu si jej musí hradit.

    Osobně tento postup příliš nedoporučuji. Žádají to spíše málo ukáznění pacienti s diabetem 1. typu, kteří si myslí, že jim lék pomůže vyrovnávat jejich nedostatky v dietním režimu a pečlivé kontrole diabetu pomocí sledování glykémií a úprav dávek inzulínu. Neříkám ale, že jsem zásadně proti. Jen pacient zatím musí počítat s tím, že si za lék bude platit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem mám cukrovku typu 2 a užívám pravidelně léky (Metformin 1000mg 2x denně a gliclazide). Žiju trvale již 25 let ve Velké Británii a jsem v ČR na návstěvě u rodičů. Bohužel jsem si musel pobyt neplánovaně prodloužit o týden a nemám tudíž na ten týden sebou léky navíc. Chtěl jsem se zeptat zda je nějaké riziko, když vysadím léky na týden a popřípadě kdo mi je zde může předepsat. Jak jsem psal nežiju v ČR a tudíž zde nemám žádného praktického lékaře. Pavel
    věk: 52 let výška: 180 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, jak jsem se informoval, tyto léky u nás v lékárně bez lékařského předpisu koupit nemůžete. Je k tomu nutný předpis vašeho lékaře v cizině nebo předpis českého lékaře, např. obvodního lékaře vašich rodičů. Lék si ale budete muset zaplatit (není drahý); v Británii by vám ho pak zřejmě stejně proplatili.

    Léky sice na nějakou dobu můžete vysadit, ale není to příliš správné. Navíc byste rozhodně měl méně jíst, zvláště méně sacharidů, a to se při návštěvě u rodičů děje spíše naopak. Doporučuji tedy požádat např. lékaře svých rodičů, aby vám léky předepsal. Neměl by to být velký problém.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den prajem prosim vas sla som s receptom do lekarne,predpisany bol Stadamed pani mi vsak dala Metfogamma 1000 so slovami ze je to iste.Je to naozaj tak? Dakujem Jana

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    oba léky, tj. Stadamed a Metfogamma obsahují totožnou léčivou látku, která se jmenuje metformin. Záměna těchto dvou léků je možná, protože mají totožnou účinnost a bezpečnost, což dokonce bylo prokazováno pře jejich registrací. Můžete tedy být klidná z hlediska ovlivnění hladiny krevního cukru nebudete pozorovat žádné rozdíly.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda dle Vašeho názoru zahájit léčbu zvýšené ranní glykemie a zda by pro mne byl vhodnější na noc inzulín nebo tablety. Jsem ve 23. tt a glykemie na lačno se pohybují v rozmezí 5,6-6,0 mmol/l ostatní hodnoty glykemie po jídle jsou v pořádku při dietě. Na snížení lačné glykemie nezabralo ani přidání 2. večeře. V rodině možná zátěž MODY diabetem, ale zatím neznáme vysledky. Děkuji za odpověď.
    věk: 28 let výška: 164 cm váha: 54 kg těhotenství: 23. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    lékem volby u žen s těhotenskou cukrovkou je metformin (tbl). Má proti inzulínu řadu výhod - ženy méně přibývají na váze, nemají hypoglykémie a i následně u miminek má řadu benefitů. Začala bych tedy tabletkami a pokud to nebude stačit přidá se inzulín.
    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, kvůli opakovaně vyšším lačným hodnotám jsem dostala na noc inzulín značky Lantus 6 jednotek. V kolik hodin večer je ideální aplikace? A po kolika hodinách od aplikace je možné měřit lačnou hodnotu? Špatně spím, abych věděla po kolika hodinách mohu nejdřív změřit.
    věk: 27 let výška: 170 cm váha: 91 kg těhotenství: 15. týden

    Odpověď

    Dobrý den, večerní (bazální inzulín) se aplikuje večer mezi 20-22 hod. nezávisle na jídle.  Přesný čas si můžete zvolit podle toho, jak Vám to vyhovuje. Důležité je, abyste ho aplikovala vždy pravidelně ve stejný čas.  Ranní glykémii si pak měřte po probuzení mezi 7:00-9:00. S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, minulý týden mi byl při kontrole u gynekologa zjištěn cukr v moči. Následně mě doktorka poslala na krevní test, kde byla naměřena hodnota 5,5. Od té doby se snažím jíst méně sacharidů, vynechala jsem sladkosti, které jsem si dříve občas dávala. Stejně ale hodnoty nalačno, které měřím glukometrem, jsou nad požadovanou hladiny, tj. 5,5/5,6. Doktorka mi řekla, že mě k diabetologovi v této fázi těhotenství nepošle a že mám jenom upravit jídelníček což jsem udělala. Je to rozhodnutí správní? Mohu pro nápravu udělat ještě něco jiného?
    věk: 32 let výška: 160 cm váha: 76 kg těhotenství: 38. týden

    Odpověď

    Dobrý den, pokud budete mít hodnoty na glukometru pouze lehce vyšší než je norma (nalačno je norma do 5,3 a 1 hodinu po jídle do 7,8) nemá už v tomto týdnu těhotenství velký smysl, abyste byla odeslána na diabetologii. Pokud budou hodnoty od vyšší, tj o více než 0,5, raději k diabetologovi dojděte. Váš gynekolog by měl ještě překontrolovat velikost miminka. Vynechejte vše sladké, včetně sladkých nápojů, jezte častěji a malé porce. Dietní doporučení najdete na Dietní doporučení | cukrovka

    S pozdravem. 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem ve 34 tt. třetího těhotenství. Ať dělám cokoli, ranní lačná glykemie reaguje na léčbu (Metformin + Tresiba) přesně obráceně. Čím vyšší dávky, tím vyšší hodnoty glykemie. Miminko přibírá úměrně věku a žádné problémy nemá. Se sacharidy se denně pohybuji cca do 200g/den dle dietního režimu. PAD i INZ aplikuji ve 22 hodin s 2. večeří a vstávám s dětmi ráno v 6. Již nevím, jak se ke všemu postavit. Ráno se bojím najíst a ve chvíli, kdy mám přes den hodnotu pod 5,5mmol/l, tak kolabuji. S hodnotami po jídle problém nemám. Ve svém stavu přibírám jen 1 kg za 3 týdny. Jsem již zoufalá.
    věk: 37 let výška: 174 cm váha: 117 kg těhotenství: 34. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    u některých žen (především u žen s nadváhou) může vlivem těhotenských hormonů hodně stoupat inzulinová rezistence (necitlivost na inzulín), a proto si musejí aplikovat poměrně vysoké dávky inzulínu.  Po porodu se vše zase srovná. Ke snížení ranních glykémií pomáhá 2. večeře, pravidelný stravovací režim a  pravidelný pohyb.

    S pozdravem  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, HbA1c = 43 a cholesterol 6,2 LDL=3.9 a non-HDL-C=4.4, Dostala jsem Metdormin 500 mg 3x denne. Jelikoz se pokousime o miminko ale prez IVF tak me bylo receno ze budu muset diky komplikacim brat Prednisolone 15 mg prvni mesic a pak se snizi na 5 mg do 12tt. Bohuzel me strasi pani doktorka z kvuli cukru muzu opet potratit. Chtela jsem se zeptat jak mam dal postupovat. Maminka si picha inzulin jiz nekolik let a tatinek me zemrel na rakovinu slinivky brisni pred 31 lety.
    věk: 45 let výška: 172 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    abyste snížila riziko komplikací, je nutné, abyste měla co nejlepší kompenzaci diabetu - tj. glykémie nalačno do 5,3 mmol/l,1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a glykovaný hemoglobin do 40 mmol/mol. Základem léčby je diabetická dieta s max příjmem do 200g sacharidů/den, pravidelná fyzická aktivita a pravidelný selfmonitoring glykémie na glukometru. Z léků je možné v těhotenství užívat metformin a inzulín. Metformin je možno navýšit až do 2000 mg /den, pak přidáváme inzulín. Nyní byste tedy měla dodržovat dietu, počítat sacharidy, vynechat sladké a další nevhodné potraviny, pravidelně se hýbat (stačí i chůze) a denně se měřit na glukometru. Vše byste to měla pravidelně (cca ve 2-4 týdenních intervalech) konzultovat na diabetologii, ideálně na diabetologické pracoviště specializované na těhotenství. Kortikoidy mohou zvýšit glykémii, o to více je nutné pečlivé sledování a případná úprava terapie.

    Ohledně potratu - HbA1C 43 mmol/mol je jen mírně zvýšená hodnota, riziko potratu je vysoké až při hodnotách nad 50 mol/mol. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

175 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli přechozená 10 let borelióza, poté léčená,může mít za následky po několika letech zvýšený cukr v krvi. Helena
    věk: 80 let výška: 165 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milá Heleno,

    na boreliózu se toho často svádí příliš mnoho. Spousta lidí se s klíšťaty během života setkalo a mnozí mají pozitivní protilátky, aniž by prodělali boreliové onemocnění. Protože klouby bolí časem skoro každého, tak bych věřil skutečně jen přesvědčivým průkazům onemocnění.

    Navíc není známo, že by tato infekce působila diabetes, leda že by následné kloubní onemocnění bylo léčené kortikoidy, které k cukrovce přispívají.

    Já bych mnohem spíš sázel na nadváhu, která diabetes nebo náběh na něj vyvolává velmi často.

    Poznámka redakce:

    druhá fáze boreliózy se vyznačuje převážně těmito příznaky:

    brnění končetin, obrna lícního nervu, záněty různých nervů, bolesti hlavy, poruchy soustředění, otoky a bolesti kloubů, bolesti svalů zánět spojivek, postižení očního nervu a rozmazané vidění, zánět srdečního svalu, srdeční arytmie.

    Jestliže se borelióza neléčí včas, může po měsících, někdy až po létech od nákazy přejít do třetího stadia, kdy může docházet k trvalým změnám a poškozením některých orgánů. Jedná se o chronickou nervovou a kloubní formu, tj. nemocní mohou pociťovat brnění, či necitlivost rukou a nohou, trpí také poruchami paměti a spánku. Objevují se bolesti a otoky velkých kloubů, kolenních, ramenních, kyčelních, či loketních.

    Poruchy metabolismu ve vztahu k hladině krevního cukru jsme v literatuře nezaznamenali.

    Ve vztahu k nadváze doporučujeme nahlédnout do našich Fotojídelníčků zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v poslední době se mi občas po aplikaci inzulínu objeví červená, krvavá tečka (nejčastěji v oblasti břicha), sem tam modřinka. Jsem DM typu 1, dobře kompenzovaná, diagnóza před 5 lety, poslední velké krevní testy v březnu v pořádku, používám 6mm jehličky. Mělo by mě to znepokojovat? Díky za odpověď. Petra
    věk: 38 let

    Odpověď

    Milá Petro, zpravidla se nejedná o žádný vážnější problém. Je ale vhodné místa vpichu střídat a raději se vyhýbat místům, na kterých se vám zdá, že modřinky vznikají častěji. Je vhodné užívat tenké jehly, tedy např. 30G nebo 31G. Déka 6 mm, pokud se pícháte na doraz, je pro štíhlé osoby dostačující. Je nutné používat ostré jehly. Po několikátém použití se tupí a mohou mít dokonce na konci háček, který nemusí být prostým okem vidět. Také vám doporučuji po vstříknutí inzulínu počítat do 10 a pak teprve jehlu vytáhnout. Potom na místo vpichu na chviličku zatlačte (asi 15 vteřin), např. tamponkem, desinfekčním papírkem či v nejhorším čistým prstem. Tím vyčkáte, než se krev v cestě vpichu začne srážet, takže dále neteče z propíchnutých mikroskopických krevních kapilár v kůži.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o názor na souvislost “hraničních hodnot” cukru s kožními problémy - kokrétně s praskáním kůže na rukou a nohou. Manžel neúspěšně problém řeší po linii kožních ambulancí cca 2 roky, nikdo nehledá příčinu, Jeho otec diabetes s kompenzaci inzulínem cca od 40 let. Manžel cukr tzv. hraniční, dosud neléčený, při hladu třes až závrať. Děkuji Jitka
    věk: 58 let výška: 183 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, nevím přesně, čemu říkáte hraniční hodnoty krevního cukru, ale pokud tyto hodnoty ještě neodpovídají diabetu, tak mírně zvýšená glykémie nejspíše nebude mít souvislost s kožními problémy vašeho muže.

    Při diabetu bývají častější kvasinkové infekce, které ale bývají zejména v místech zapářky, tedy v podbřišku či v tříslech. V každém případě se ale vyplatí i mírně zvýšené glykémie léčit, zejména pohybem a sníženým kalorickým příjmem. Třes a závratě při pocitu hlady bývají nejčastěji určitou výmluvou pro to, aby člověk více jedl, což samozřejmě neplatí obecně. Ale s diabetem, který není dosud léčen žádnými léky, to určitě nesouvisí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    JE MOŽNÁ BOLEST BRADAVEK U MUŽŮ?
    věk: 76 let výška: 165 cm váha: 164 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, nejsou žádné zprávy o tom, že by látka empagliflozin (účinná látka v léku Jardiance) působila bolest prsou či zvětšení prsní žlázy u mužů. Takové nežádoucí účinky nebyly hlášeny.

    Tyto bolesti mohou být při používání některých jiných léků, např. při hormonální terapii či podávání spironolaktonu (diuretikum), některých antidepresiv, cimetidinu (lék používaný při „pálení žáhy“), také při hormonálních poruchách. Jednostranné postižení může být způsobeno i novotvarem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    V září 2018 mě byla diagnostikovaná roztroušená skleróza. Byl jsem 4 roky v programu a léčen léky. Nyní jen sledován a žádné léky v součastnosti na RS neberu. Pouze ze zvědavosti jsem asi před měsícem vyzkoušel glukometr u matky /ročník 1956/, která se s cukrovkou léčí /pouze práškama/, a ten mi naměřil dvě hodiny po jídle /chleba s máslem a kafe/ ráno v 10 hodin hodnotu 8 mmol/l. Pořídil jsem si glukometr pro osobní kontrolu a např včera v 18 hod jsem naměřil 11.3 mmol/l taky asi dně hodiny po posledním jídle /kafe a jablečný koláč/. Potom za hodinu 9,3 mmol/l. Ráno na lačno, kolem 6 hod ráno se moje hodnoty pohybují kolem 7 mmol/l s tím že naposledy jím večer kolem 18 hod většinou chleba s něčím. V roce 2018 jsem po diagnóze RS přestal kouřit, změnil co šlo v životním stylu, přestal pracovat noční směny ale taky jsem 13 kilo nabral na součastných 110. Moje otázka tedy zní, jestli se mám v mém případě o cukrovku více zajímat, případně nahlásit obvodnímu lékaři tyto věci a řešit to dále s odborným lékařem. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Milan
    věk: 44 let výška: 186 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Zdravím Milane,

    podle vašich výsledků, i když pořízených za nestandardních podmínek, se dá říci, že máte diabetes. Je pravděpodobně dosti závislý na vašem příjmu sacharidů, které ve své dietě zmiňujete dost často, takže jich asi jíte zbytečně příliš. Kromě toho máte nadváhu, a ta je ke všemu ještě nejspíš na vzestupu.

    Dá se říci, že kromě antidiabetických léků je léčba roztroušené sklerózy dost podobná jako nefarmakologická léčba diabetu. Diabetes je navíc nemoc, která při delším trvání vede ke vzniku diabetické polyneuropatie. Kombinace obou onemocnění může být dost nepříznivá, pokud se diabetu nevěnujete patřičně.

    O svých glykémiích byste rozhodně svého lékaře měl informovat, ale také byste si z nich měl odvodit poučení. Měl byste určitě zase těch 10 kg shodit a to jak dietou, tak tělesným pohybem. Obojí bude určitě příznivé i pro roztroušenou sklerózu, protože pohyb podporuje tělesnou kondici a zlepšuje řadu metabolických pochodů v těle. Hrozbou roztroušené sklerózy je omezení hybnosti, a tak bych  udržování tělesné kondice velmi doporučoval.

    Omezení množstvích sacharidů v dietě je pro vás dalším důležitým opatřením. Měl byste si složení potravy prostudovat a začít byste mohl např. vzorovou dietou s 200 g sacharidů, kterou naleznete i na našich stránkách v odkazu https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky a bude si moci sám upravovat celkem zábavným způsobem své stravovací návyky. Naleznete zde i kvalitní vizuální orientaci.

    Myslím, že tato opatření by mohla bezprostředně pomoci, ale možná budou třeba i nějaké léky na diabetes. Měl by vám tedy být vyšetřen glykovaný hemoglobin, který by ukázal, jak je to u vás s glykémiemi z dlouhodobého (několikaměsíčního) pohledu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Mám nárok na předepsaní freestyle libre, když mám cukrovku druhého typu? Břetislav
    věk: 75 let výška: 185 cm váha: 125 kg

    Odpověď

    Milý Břetislave, kontinuální senzory glykémií FreeStyle Libre 2 hradí pojišťovna zejména pacientům s diabetem 1. typu, kteří jsou zcela závislí na podávání inzulínu v několika denních dávkách, nebo pomocí inzulínové pumpy. Na základě změřených hodnot si pak mohou upravovat jak dietu, tak dávky inzulínu. Tyto senzory lze předepsat výjimečně také diabetikům 2. typu, kteří musejí mít podobný způsob léčby – více dávkami (4) inzulínu denně. Tito pacienti mají průběh podobný, jako je to u diabetu 1. typu.

    Pokud inzulín neužíváte, nebo jen třeba v jedné denní dávce, byl by pro vás tento senzor celkem zbytečný. Plně k monitorování postačují osobní glukometry a měření několikrát denně. Pokud byste kontinuální senzor chtěl používat, musel byste si senzory sám kupovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, máte prosím zkušenosti s tímto glukometrem? Jedná se o kvalitní a přesný výrobek? Ve vašem článku o glukometrech, které měří i ketolátky doporučujete FreeStyle Optium firmy Abbott, ale ten se již nevyrábí. Můžete mi prosím doporučit případně další kvalitní gluko-keto metr. Mnohokrát děkuji
    věk: 58 let výška: 180 cm váha: 107 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    přímo s gluko/ketometrem Wellion GALILEO GLU/KET zkušenost nemám. Glukometry značky Wellion, se kterými jsem pracovala špatné nejsou.  Z řady Freestyle již opravdu glukometry Optium k dispozici nejsou, ale jako ketometr/glukometr a zároveň čtečka na senzory lze použít čtečka Freestyle Libre 2, která je volně k zakoupení s proužky FreeStyle Optium ß-ketone.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak vypočítat dávky inzulínu Humulin R (3* denně) děkuji. Petr
    věk: 66 let výška: 185 cm váha: 112 kg

    Odpověď

    Milý Petře,  to máte tak ……………

    A mohl bych se rozepsat na 10 stránek a vy byste to asi ani nečetl. Upozorňuji ale, že pro léčbu diabetu, a pro léčbu diabetu inzulínem zvlášť, je nutná edukce. Vy máte vědět, v čem hlavním tkví vaše porucha, máte mít stanovené svoje vlastní cíle a máte mít odhodlání je plnit.

    Výpočet dávky inzulínu je jednou součástí toho všeho a může vám v každodenním životě pomáhat, ale vy musíte porozumět trochu tomu, co se ve vašem těle děje a jak tomu máte čelit.

    Trochu jiná je situace u diabetu 1. a 2. typu, protože u typu 2 bývá často účinnost inzulínu porušena, někdy hodně. Takže lidé si pak dávají velké dávky inzulínu a ono se v podstatě nic moc neděje, zatímco stejné dávky by diabetika 1. typu porazily.

    Vy máte dost velkou nadváhu a tak se spíš přikláním, že máte diabetes 2. typu a inzulín vám byl nasazen poté, co zvyšování dávek ostatních léků na diabetes nefungovaly a také nefungovalo hučení vašeho pana doktora do vás, abyste méně jedl a uměl si počítat sacharidy v jídle.

    Principy na výpočet dávky rychle působícího inzulínu před jídlem nebo pro opravu příliš vysoké glykémie platí především pro diabetes 1. typu, kde hlavní porucha spočívá v tom, že tělo si neumí samo vytvářet inzulínu, ale reaguje na něj více méně normálně. Pro diabetes 2. typu to může platit také, ale zde je ve hře porucha účinnosti inzulínu, a ta při pořádné inzulínové rezistenci může být hodně veliká.

    Uvedu vám tedy principy platné pro diabetes 1. typu a pro „dobře“ vyrovnaný diabetes 2. typu u osoby, která dodržuje dietní a pohybová doporučení:

    Výpočet dávky rychle působícího inzulínu závisí na:

    -momentální hodnotě glykémie

    -množství sacharidů v jídle, které se hodláte sníst

    -množství inzulínu, který případně dostáváte formou dlouze působícího inzulínu, zpravidla ráno nebo večer

    V úvahu je také dobré brát, zda se případně chystáte na nějaký fyzický „výkon“, protože ten zužitkování cukru zlepšuje a mohl by případně přispět k hypoglykémii v průběhu delší fyzické zátěže.

    Dále je vhodné, abyste si pro sebe určit tzv. korekční faktor, což je vlastně dávka inzulínu, která u vás podle zkušenosti vyvolá pokles glykémie o 1 mmol/l (třeba z 12 mmol/l na 11 mmol/l. Toto číslo se může nejprve odhadnout, a to následujícím výpočtem:

                                   korekční faktor = 110/vaše celková denní dávka inzulínu

    Také je nutné určit tzv. sacharidový poměr. To je v podstatě údaj, na kolik gramů sacharidů v jídle vám vystačí 1 jednotka inzulín. Čím menší toto číslo je, tím více asi budete potřebovat inzulínu. Naopak, je-li sacharidový poměr nízký, bude vám na stejné jídlo asi stačit menší dávka inzulínu. Pro první orientační výpočet se tento poměr určuje takto:

                                   sacharidový poměr = 350/celková denní dávka inzulínu

    Například tedy: Potřebujete-li denně přibližně 50 j. inzulínu, váš odhadnutý sacharidový poměr bude 350/50 = 7. Orientačně tedy budete potřebovat na každých 7 g sacharidů v jídle 1 jednotku inzulínu. Když budete chtít vypočítat, kolik si máte tedy před jídlem píchnout inzulínu, určite množství sacharidů a dělíte to 7. Např. na 50 g sacharidů budete potřebovat 50:7 jednotek, tedy asi 7,14 j., zaokrouhleno 7 jednotek. To ovšem platí, pokud před jídlem máte normální hodnotu glykémie, jinak musíte připočítat ještě tzv. korekční bolus. Ten by byl v tomto případě 2,2 (110:50= 2,2). Máte-li tedy místo např. 5 mmol/l 10 mmol/l, je vaše glykémie asi o 5 mmol/l vyšší, než by měla být. Protože jedna jednotka vám způsobí pokles asi o 2,2 mmol/l, tak vydělíte 5:2,2 = 2,27. Proto byste si vypočítanou dávku inzulínu měl ještě navýšit o tuto hodnotu, tedy celkem byste si měl dát asi 9 nebo 10 jednotek.

    No, možná se vám to zdá složité. Sice to moc složité není, ale existují aplikace, které to dělají za vás. Např. aplikace do telefonu Diabetes:M

    Jinak ale systém pro výpočet doporučeného bolusu je součástí např. inzulínových pump a také jako doplňkový software pro řadu glukometrů.

    Diabetes:M je v podstatě takový elektronický deník pro diabetiky.

    Podle výše uvedeného principu byste ale měl časem umět vypočítávat doporučenou dávku inzulínu rychle sám. Protože ale máte asi diabetes typu 2, tak můžete mít inzulínovou rezistenci a první vypočítané hodnoty mohou být příliš nízké. V tom případě se je postupně upravíte a pak se to naučíte. Je ale důležité, abyste si hodnoty zaznamenával, abyste se opravdu postupně zlepšoval.

    Poznámka redakce:

    Certifikované aplikace s bolusovým kalkulátorem jsou Diabetes:M, myLife či mySugr. Pro zapomnětlivé anebo velmi zaneprázdněné jedince mohou být vhodné aplikace MedFox nebo MyTherapy. Připomínají uživateli podání inzulinu i ostatních léků.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz ohledně hodnot, nastavení “cílových hodnot” mám nastaveno 3,9 - 10,0 mmol/l a výsledek je za 90 dní 94-95%. Tedy se chci zeptat, zda ten výsledek je “normální” nebo zda si mám horní hranici snížit. V té souvislosti se chci zeptat, co si mám představit pod pojmem “velké výkyvy” měřené glykémie. Hodnotu >10 mám opravdu sporadicky, hodnotu HbA1c mívám 36 až maximálně 39. Děkuji
    věk: 72 let výška: 172 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    základní cílové rozmezí pro dospělé pacienty je opravdu mezi 3,9-10 mmol/l. Přísnější kritéria mají samozřejmě těhotné ženy. Naopak mírnější cíle jsou u křehkých starších pacientů.

    Základní cíl pro dospělé pacienty je 

    > 70% time in range = čas v cíli (mezi 3,9-10 mmol/l) -  ideálně je samozřejmě více jak 80% 

    současně by mělo být:

    < 25% času nad 10 mmol/l

    < 5% nad 13,9 mmol/l

    < 4% pod 3,9 mmol/l

    < 1% pod 1,0 mmol/l

    Tato kritéria byla původně určena hlavně pro diabetiky 1. typu, ale dají se využít i u dospělých diabetiků 2. typu -  i když u nich někteří lékaři doporučují více jak 80% time in range. Je vždy nutné stav hodnotit individuálně (u každého jedince) s ohledem na terapii, trvání diabetu, ostatní onemocnění…

    Samozřejmě čím lepší time in range, tím lépe, protože se snižuje riziko komplikací diabetu.

    94-95% v cíli za 90 dní je skvělá hodnota. Stejně tak HbA1c 36-39 mmol/mol je výborný výsledek. 

    Právě glykovaný hemoglobin (HbA1c) může být ovlivněn kolísáním glykémie. Pokud má například někdo hodně závažných hypoglykémií a pak vybíhá s hodnotami cukru naopak zase hodně vysoko, může glykovaný hemoglobin být relativně nízký. Kompenzace diabetu se pak “falešně” zdá dobrá. Výkyvy glykémie ale stále poškozují buňky a působí komplikace diabetu.  Zde nám napoví time in range (čas v cíli), který v těchto případech bude nízký + bude vysoké procento času vysokých a nízkých glykémií. U Vás čas v cíli ukazuje, že kolísání glykémie nebude výrazné. K zhodnocení kolísání glykémie lze využít i hodnoty variability glykémií, které často senzory ukazují -  buď přímo jako variabilitu glykémie nebo jako směrodatnou odchylku.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám DM 1. typu na inzulínové pumpě Tandem t:slim + Dexcom G6. Po snídani mi pravidelně stoupá glykémie od cca 6,00-7,00 mmol/l na 12-13,00 mmol/l. Sacharidy mám spočítané správně. V osobním profilu nastaveno od 05:00: sacharidový poměr 1:11, korekční faktor 1:2,0, bazál 0,6. Můžu se zeptat, jak upravit nastavení osobního profilu, aby glykémie po snídani tak nestoupala. Jsem na Lyumjevu, který si píchám cca 5-10,minut před snídaní. V jiné části dne s vyšší glykémií nemám problém. Můj diabetik mi na tuto otázku nedokázal odpovědět. Děkuji. Romana
    výška: 170 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    předpokládám, že využíváte hybridní systém - uzavřenou smyčku, když máte t:slimX2 se senzory.

    Ideální by samozřejmě bylo vidět Vaše data na senzoru a přesné nastavení pumpy po celý den, ale zkusím aspoň trochu poradit i nyní.

    Pokud je stoupání jen po jídle a není po delší dobu, nemusíme pravděpodobně měnit dávku bazálního inzulinu -  pokud zrovna v tomto úseku nemáte nastaven bazální inzulin hodně nízko oproti ostatním hodinám a zbytku dne.

    Pokud stoupání nastává i při normální glykémii nebude zde tak výrazný vliv korekčního faktoru -  ten má hlavně vliv na to, jak pumpa počítá o kolik 1j sníží glykémii. Korekční faktor je dobré upravit, když pumpa obtížně bojuje se snižováním již vysoké glykémie…

    Pokud je stoupání čistě po jídle při původně normální glykémii může být na vině inzulin-sacharidový poměr, množství sacharidů nebo doba podání bolusu před jídlem. Pokud jste přepočítala množství sacharidů, tak ho vynecháme. 

    Snídaně bývá problémový úsek, protože v rámci běžného denního rytmu těla se nad ránem uvolňují v těle hormony, které zhoršují citlivost na inzulin, případně i mírně zvyšují glykémii. Současně může být ráno i pomalejší vstřebávání inzulinu. Někdo má i sacharidovější snídaně (s větším množstvím cukru nebo jednoduššími cukry)než zbytek jídel během dne. Pomalejší vstřebávání inzulinu se projevuje prudším nárůstem glykémie po snídani (na senzoru jde křivka prudčeji nahoru než obvykle). V tomto případě je možné zkusit podat bolus před jídly např. o 5 minut dříve než jste zvyklá.

    To co nám zbývá vyzkoušet je nastavení inzulin-sacharidové poměru. Pokud po snídani rostou glykémie hodně nahoru, je možné od 5 hodin např. do 10 hodin (podle toho jak máte rozdělené nastavení během dne a jak snídáte) snížit inzulin-sacharidový poměr. Pokud chcete více inzulinu, poměr snižujete. Můžete zkusit snížení např. na 1:9g. To znamená, že pumpa Vám např na 40g sacharidů místo původních 3,6j inzulinu nabídne 4,4j. Pokud by glykémie poté hodně padala je možné upravit poměr na 1:10g. Pokud by naopak úprava nestačila, je možné zkusit 1:8 (zde na 40g pumpa při normální glykémii nabídne 5j).

    Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomůže. Bohužel bez přesných znalostí a možnosti zhodnocení záznamu z pumpy a senzoru, nejsem schopná poradit více.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Na internetu jsem narazil na "zázračné léky"? Gluconol a Diafrom+ . Jsou tak skvělé ,nebo jde o podvod ?Děkuji Zdenek
    věk: 68 let výška: 175 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Vážený pane Zdenku, přeji dobrý den,

    Gluconol a Diaform+ nejsou léky a už vůbec nejsou zázračné. Jedná se o rostlinné extrakty z takových rostlin, které skutečně mohou snižovat hladinu krevního cukru, o tom není pochyb. Problém je, že se nelze dozvědět v jakém množství je extrakt obsažen a o jaký typ extraktu se jedná. Aby jste si udělal obrázek o "kvalitě" informací, které jsou uvedeny na oficiálních internetových stránkách: uvádí se tam v části složení  "Jeho účinné složení obsahuje: extrakt z banánových listů, extrakt ze skořice, extrakt z Gymnema Sylvestre, Ginkgo Bilobu, prášek z řas (Haematococcus pluvialis).", problém ale spočívá v tom, že výrobek neobsahuje extrakt z banánových listů, ale z rostliny, které se říká banaba, jejíž latinský název je Lagerstroemia speciosa. Latinský název pro banánovník je přitom Musa acuminata nebo Musa balbisiana. Netvrdím, že je vše podvod, k tomu nemám žádné důkazy, je ale mimořádně podezřelé, když si na oficiálních internetových stránkách pletou rostliny. Užívat doplňky stravy na diabetes 2. typu, za situace, kdy není známo kolik účinných látek z rostlin je v doplňku obsaženo nedoporučuji.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam jiz delsi dobu diabetes 2, leceny metforminem 1000 mg denne, a k tomu jsem jeste vyzkousel silny extrakt z rostliny Gymnema Sylvestre. Postsprandialni hodnoty glykemie zatim zmerene nemam, nemam totiz po te rostline vubec chut k jidlu, a to vubec ne na jakekoliv jidlo. Vsechno mi chutna tak nejak plechove. Takze postsprandialni glykemii nema cenu merit kdyz vubec nic nejim uz 3 dny. Jen piju cistou vodu. Muj dotaz je jestli je tato rostlina bezpecna ? Dekuji s pozdravem Jiri.

    Odpověď

    Dobrý den, Jiří,

    nevím, co si mám představit pod pojmem silný extrakt. Na přípravcích je běžně uvedeno množství extraktu a občas i standardizace na účinnou látku. Vždy je tam doporučeno dávkování, kterým je třeba se řídit. Pokud nevím, jakou dávku berete, nemohu Vám sofistikovaně poradit. Každopádně to definujete dobře, je to z Vaší strany experiment, který dle toho, co píšete, má a může mít neblahé následky na Vaše zdraví. Doporučuji v samoléčbě nepokračovat.

    Poznámka redakce:

    Na našem trhu existuje více doplňků stravy obsahujících extrakt ze zmíněné rostliny, viz například na našich stránkách https://www.cukrovka.cz/lecive-rostliny-a-cukrovka a další.

    (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 87 let, vážím 91 kg a naměřil jsem si 6,2 cukru v krvi. Můžete mi navrhnout nějaké přírodní tablety na snížení cukru? Jinak žádné problémy nemám. Vláďa
    věk: 87 let výška: 182 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Dobrý den pane Vláďo, musím Vám pogratulovat k požehnanému věku a pevnému zdraví. Pokud si ho budete chtít udržet pomocí bylinné terapie, doporučila bych Vám přípravky s obsahem gymnémy lesní. Tato rostlina má vědecky potvrzený účinek, pomáhá jak s cukrovkou, tak i s redukcí hmotnosti, léčba je dobře snášena a nevykazuje vedlejší nežádoucí účinky. Pokud budete chtít více informací, odkáži Vás přímo na stránky cukrovky (https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar). Přípravek si vyberte takový, u kterého je uvedena standardizace na obsah gymnemových kyselin - to Vám poradí v lékárně. A nezapomínejte na pravidelné sledování glykémie. Přeji hezké dny! 

    (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jiz drive jsem popisoval sve problemy, kdy glykemie na lacno byva u mne skoro vzdy v norme pod 5 mmol, ale hodinu po jidle byva cca 10 mmol. Opet jsem udelal mensi test, misto cokoladove tycinky tentokrat ale normalni houska s maslem a salamem. Pred zahajenim konzumace mereni glukometrem: 4.6mmol, tedy na lacno. Potom jsem tedy zkonzumoval tu pripravenou oblozenou housku a k tomu jsem jeste vypil velmi silny a horky odvar z rostliny Galega Officinalis. Za hodinu jsem si zmeril glykemii a byla jen 5.7mmol, cekal jsem vic, pod takovem podobnem jidle mivam pres 10. Je mozny nejaky ucinek te lecive rostliny ? Jiri

    Odpověď

    Vážený pane Jiří, přeji dobrý den,

    nejprve odpovím na Vaší otázku: ano je to možné. Rostlina Galega officinalis (česky Jestřebina lékařská) obsahuje látku pojmenovanou jako galegin. Podle této látky byl vymyšlen lék na cukrovku 2. typu, který se jmenuje metformin. Na rozdíl od metforminu je galegin poměrně toxický a od jeho používání se upustilo a také výrobci doplňků stravy, která obsahuje jestřabinu varují před překročením doporučené dávky. Rostlin jako je jestřabina je ale více a některé z nich jsou dokonce ještě účinnější a mají lepší toleranci bez toxicity při zvýšení dávky.

    Každý pacient, který má diabetes 2. typu by rostlinné přípravky měl používat po konzultaci s lékařem. Řada rostlinných přípravků má totiž dosti silné působení a jejich užití by mohlo vést k hypoglykemickým příhodám. V takovém případě lékař obvykle na základě měření glykémie doporučí snížení dávek antidiabetik.

    S přátelským pozdravem

    Poznámka redakce:

    na našich stránkách se o léčivých bylinách dočtete zde: https://www.cukrovka.cz/lecive-rostliny-a-cukrovka

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o informaci, zda byste doporučil používat doplněk stravy DIA PLUS stabil forte tbl.50 v případě, že na nocnoc užívám Glucophage XR 500 mg. Případně jiný volnš prodejný přípravek. Moc děkuji za ochotu. Petr

    Odpověď

    Vážený pane Petře, přeji dobrý den,

    doplněk stravy DIA PLUS stabil forte můžete určitě bezpečně užívat. Vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o pivovarnické kvasnice, které obsahují zvýšené množství vitaminu skupiny B a dále stopové prvky jako jsou zinek, selen, chrom nebo mangan, Nemůžete však počítat s tím, že by mohlo dojít k zásadní změně v kompenzaci diabetu 2. typu. Podání chromu může snížit glykémii, ale nemá vliv na hladinu glykovaného hemoglobinu, který je ukazatelem dlouhodobé kompenzace glykémie.

    Žádný volně prodejný přípravek použitelný k léčbě diabetu 2. typu neexistuje. Dostupných je však řada doplňku stravy právě jako je DIA PLUS stabil forte nebo různých extraktů z rostlin. Z nich má podle mého názoru pozoruhodné postavení extrakt z dřišťálu obsahující především alkaloid berberin. Berberin nejen že snižuje glykémii, ale i glykovaný hemoglobin a současně zvyšuje účinek přípravku Glucophage.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

17 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpověd
    věk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.

    Pokud jste hubený diabetik 2. typu -  je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči. 

    Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat.  Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu  -  rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.

    Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn -  Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl -  přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).

    Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?

    Mám cukrovku 2 typu. Janka

    věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.

    Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosim vas zacal som cvicit pred mavam cca 7-8 m/l (a to vzdy hodinu pred cvicenim zjem nieco) po cviceni cca 4 mol/l.pic lantus iba rano 20j.,+ Mettogamu 3× denne da stym nieco robit.? Roman
    věk: 43 let výška: 176 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Romane, kdykoliv nějaká osoba s diabetem žádá poradu, jak by se měla nejlépe léčit, musí mít lékař k dispozici alespoň základní údaje. Vám je 43 let, nemáte výraznější nadváhu a užíváte pravděpodobně 1 injekci inzulínu Lantus ráno. Nevím ale vůbec, jak dlouho diabetes máte, jak byl zjištěn, jaké jste měl glykémie, jaký máte glykovaný hemoglobin, jak se stravujete a zda nemáte nějaké další přidružené onemocnění.

    Ve vašem případě by se klidně mohlo jednat o pomalu se vyvíjející diabetes 1. typu, nebo také o diabetes 2. typu, který ovšem není spojen s obezitou, ale vyžaduje podávání inzulínu.

    Z vašeho mailu také není jasné, na co se vlastně ptáte a co vám vadí. Glykémie máte před jídlem a před cvičením mírně zvýšené a během cvičení vám klesnou na normální hodnotu. V podstatě byste tedy měl být spokojen a měl byste z toho pochopit, že fyzická aktivita vám dělá dobře. Možná byste ji neměl vykonávat tolik nárazově, ale spíš se více pohybovat během celého dne (např. opakovaně kratší pochůzky větším tempem, či procvičování těla), ale ani to nárazové cvičení byste neměl vynechat. Pokud si pícháte inzulín a cvičíte déle a usilovně, např. déle než 60 minut, je dost možné, že vám glykémie může klesnout i pod normální hodnoty. V takovém případě byste mohl dávku inzulínu mírně snížit (to pak ale nesmíte ustat s tou pravidelnou fyzickou aktivitou), nebo vprostřed cvičení sníst nějaké sacharidy, jako např. krajíček chleba, nebo při usilovném cvičení i něco sladkého, např. tatranku. Systematická fyzická námaha ale nakonec vede skoro vždy ke zlepšení vyrovnání diabetu, což by asi vyžadovalo snížit dávku inzulínu a možná i časem jeho vysazení. To ale nemohu posoudit bez pořádného vyšetření.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik neuropatie můžu mít v zaměstnání zdr.obuv?vyžadují botasky a mě bolí nohy z nich
    věk: 59 let výška: 164 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Dotaz není nějak více specifikován, tak usuzuji na základě zkušeností a odhaduji, že může jít o jeden z následujících případů.

    V některých zaměstnáních je vyžadována speciální pracovní obuv, která má různé ochranné prvky – špička, která chrání prsty, když na ně spadne něco těžkého; planžeta proti propíchnutí podešve; ESD; apod.

    Pokud zaměstnavatel má takovéto normy na bezpečnost práce, pak je třeba je dodržet. Na trhu je však dostatek značek pracovní obuvi, mezi kterými se dají najít i pohodlné a široké boty. Například i my v naší sekci pracovní obuvi nabízíme pracovní obuv výrobce ARTRA, která má dostatečný prostor pro prsty. Pokud by ani to nestačilo, nabízíme pracovní obuv německého výrobce STEITZ SECURA, která se dá pro každou velikost dodat ve 4 různých šířích. Pokud by i to bylo málo, pak jsme schopní nabídnout i zdravotní úpravu na takové obuvi.

    Zaměstnavatel také může mít požadavky na vzhled obuvi – stejnokroje, apod. I tam by se ale dalo najít na trhu něco, co by odpovídalo požadavkům.

    SHAPER s.r.o.

    Ing. Hana Benešová
    projektová manažerka
    mobil: +420 727 818 120
    e-mail: hana.benesova@shaper.cz
    www.shaper.cz
    www.diabota.cz
    www.hasicskabota.cz

    (odpovídá SHAPER, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 42 let, jsem diabetikem 17 let, začínal jsem na actrapidu a insulatardu. Později jsem dostal místo insulatardu levemir. Celý život jsem sportoval, ráno chodil běhat 2-3 krát týdně, ve středu na fotbal a v pátek na florbal. Před sportem jsem se vždy více najedl a dal méně jednotek actrapidu. Ovšem před vánocemi 2022 jsem si nechtěně ráno aplikoval 2x 19 jedn. dávku actrapidu k snídani, dávkování jsem měl 19-18-14 a 22 levemir. Dostal jsem se z toho svépomocí, ale zůstal ve mě dost hrůzný zážitek vč. starosti o děti, které vypravuji do školy, od té doby byly hladiny cukru hodně rozlítané, nestabilní jsem je měl vždy, ale chovalo se to přinejmenším nestandardně. Nicméně nějak se to začalo urovnvávat, nikdy nebývám nemocný, ale v únoru jsem onemocněl a nechal jsem to zajít dost daleko na ibalginech, až jsem nakonec musel si vzít antibiotika, které jsem měl snad po 10 letech. Současně mi také dosloužilo doplňovací pero na Actrapid i Levemir, které jsem vyměnil a od té doby začaly neočekávané propady hladin cukru. Výkyvy nahoru dolů. Hodinu po obědě jsem musel se docpávat jídlem. Nešlo se srovnat. Všimnul jsem si, že pero na inzulín špatně cvaká, tak jsem zkusil prohodit náplň do druhého a bylo to lepší. Ale stejně se to nechovalo jako dříve a výkyvy do hyperglikemíí a strmé propady dolů byly velmi často. Toto vše vygradovalo o velikonocích, kdy už se přidaly žaludeční a střevní potíže a celkově jsem se z toho doslova sesypal a přivodil jsi evidentně panickou ataku a lehčí deprese. Následovaly vyšetření, konzultace diabetologie, obvodní lékař. Prokleply mne od hlavy k patě a nic neshledali, žádné změny vlivem diabetu. Dostal jsem senzory Libre. Snížil jsem dávkování nakonec po různých testech na 16-16-10 a 18 levemir. A domluvili jsme se s diabetoložkou na změnu inzulínů, z čehož jsem měl ještě větší vítr. Potřeboval jsem se hlavně uklidnit a tak řádově před 3-4 týdny jsem přešel na Toujeo a Fiasp, byla to pro mě další obrovská psychická zátěž a je. Přechod bylo pro mne hladovění snížení dávek jídla. Od velikonoc jsem vynechal veškerý alkohol, kafe, černý čaj, piji pouze vodu a bylinkové čaje k snídani. Snídám krajíc chleba, oběd polívka a hlavní jídlo, knedlíky nejím spíše brambory, občas těstoviny občas rýži a svačiny jen když musím a nechci mít hypoglikemii a večeře jsou dva krajíce chleba. Začal jsem 20 jednotkami Toujea v 20:00, ovšem v půli noci se hladina začala zvedat a tak po dohodě s diabetoložkou jsme přidali jednotku na 21. Ovšem problém je ráno. Ráno se mi začínají uvolňovat zásobní cukry a to jak kdy, někdy kolem půl šesté, většinou kolem půl sedmé a hladina velmi rychle stoupá. Bohužel je to pokaždé různě proto raní dávka fiaspu je zatím různá podle situace, ovšem pospat si ráno nemůžu. Během dopoledne se srovnám, někdy s dopichem fiaspu. Oběd 16 jednotek, většinou mě vrátí zpět do cílové hladiny. Večer 12 fiaspu, při stejné dávce jídla se to pořád chová různě, ale jde to. Od velikonoc jsem úplně přestal sportovat, ze strachu z hypoglikemíí. Rád bych to zpět. Ovšem nyní i při sebemenší aktivitě, jako vykoupání se v bazénu se synem cca 15 min. kdy se nechám spíše unášet proudem, nebo hraní cukr káva limonáda čaj rum bum, postavení stanu apod. mi cukry prudce klesají a musím se dojídat, dříve jsem se dojedl a dalo to pokoj ovšem tady se to vrací jako bumerank zpět do nízkých hladin mimo možnost aktivity, nutno dodat, že se to děje v době dávno po 2 hodinách od fiaspu, ostatně cukr mi klesá i bez fyzické aktivity v době mimo fiasp a někdy i na 3h razantněji. Takže jsem v pasti. Noc a spíše ráno by si zasloužilo přidat Bazálního inzulínu, ale přes den je zřejmě bazálního inzulínu moc. Z gauče a v mé kancelářské práci to vcelku jde, přibývá dnů kdy se to chová jak má, ale žít se nedá. Ztratil jsem 10 Kg. Jednoznačně méně jídla, začež jsem rád, ale také úbytek svalstva. Nemůžu si hrát se svými dětmi, nemůžu jít na výlet, nemůžu jet na dovolenou, nevím jaké je pro mne řešení. Zatížení sportem mi nyní připadá jako úplné scifi, hlavně toujeou je ve mě 26 hodin a nemůžu si ho upravit dle aktivity. Četl jsem si o uzavřených okruzích, ale ty, které mají smysl jsou zatím pouze ve fázi testování... Prosím o jakoukoliv radu, která mne vrátí do života. Děkuji
    věk: 42 let výška: 186 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Radku, přemýšlím, co vás po 17 let trvání diabetu vyvedlo tolik z míry. Člověk samozřejmě není stroj, od kterého, když se o něj staráme stále stejně, vyžadujeme od něho stejné věci a dáváme mu stejné palivo, můžeme očekávat, že bude fungovat také pořád stejně.

    Ale přece jenom i v biologii platí určitá pravidla, kterým musíme porozumět a chovat se podle nich, aby tělo dobře fungovalo.

    U zdravého člověka probíhá regulace hladiny krevního cukru automaticky aniž bychom to vůbec registrovali. U pacienta s diabetem 1. typu je ale řídící systém zcela narušen. Máme sice k dispozici velmi kvalitní možnosti, jak podávat inzulín, ale řídící úlohu místo samotných beta buněk pankreatu přebírá náš rozum, který je někdy nerozumný, někdy krátký a někdy je naše tělo „líné“ rozum dostatečně poslouchat.

    Na druhé straně, máme nyní k dispozici úžasné možnosti monitorování glykémií, jen je velmi důležité naučit se informace správně používat. I k tomu máme nyní další vynikající pomůcky, a to jsou inzulínové pumpy, které mohou dokonce přímo spolupracovat se senzorem glykémií a dávkování inzulínu samy poloautomaticky „dolaďovat“. Takové systémy již zdaleka nejsou ve fázi testování, ale naopak již výrazně pomáhají motivovaným diabetikům v každodenním životě, vedou ke zlepšení vyrovnání diabetu a ke snížení počtu a závažnosti hypoglykémií.

    Vy musíte nejprve vybřednout ze „začarovaného kruhu“, do kterého jste se sám dostal. Jste mladý, jak uvádíte, nemáte vyvinuté závažnější komplikace diabetu, jste ochotný sportovat. Zřejmě i vhodnou dietu jste ochoten správně dodržovat.

    Navrhuji vám, abyste si vytvořil určitý modelový denní program, který zatím budete dodržovat. Není samozřejmě nutné, abyste dělal pořád to samé, ale je potřeba, abyste vstával v určitou hodinu, rozvrhnul si příjem potravy podle svých preferencí, např. do 3 nebo 4 denních jídel, naplánoval si dobu a intenzitu fyzické zátěže (opět nejlépe několikrát denně) a znal složení svých jídel, zejména s ohledem na množství sacharidů. Jak uvádíte, měl jste určitě nadváhu a trochu ji máte dosud. Tak byste rozhodně neměl přibírat, možná i trochu ještě zhubnout.

    Fyzické aktivitě byste se měl věnovat každý den, přičemž se nemusí jednat jenom o běhání či fotbal, ale třeba o  procházky či vyprovázení dětí do školy apod. Ale pohybovat byste se měl alespoň hodinu denně, spíš více, a to alespoň trochu i v zaměstnání. Jako vzor byste mohl zvolit dietu asi s 220 g sacharidů celkem, je ale nutné tomu znovu věnovat pozornost a naučit se to z kalorických tabulek, od dietních sester či např. i z našich stránek.

    Používejte nadále svůj senzor a kontrolujte jeho údaje minimálně 12x denně, raději i více. Trvá to vždy asi 30 vteřin a je důležité vědět, zda glykémie stoupá či klesá, jak moc stoupá po jídle, zda neklesá příliš při sportu a podobně. Podle zjištěných hodnot se náležitě chovejte – to samozřejmě není jednoduché a je třeba se to naučit, nic nepřehánět a nepřekombinovávat, myslet dopředu. Existují k tomu edukační programy a ty by vám měl doporučit váš diabetolog. Např. na stránkách www.ikem.cz můžete najít pod hlavičkou Centra diabetologie vynikající stručné edukační materiály, jak správně senzor používat a jak na něj reagovat, ale také jak upravovat dávky inzulínu při sportu apod.

    Nyní používáte 4 dávky inzulínu. Toujeo působí déle než 24 hod. a mělo by vám zaručit zejména dobré glykémie během noci a ráno, a to bez nočních hypoglykémií. Pokud máte ráno glykémie vysoké, měla by se dávka pravděpodobně mírně zvýšit, tedy pokud zbytečně nejíte večer sacharidy navíc. Během dne by pak mělo Toujeo poskytovat základní dávku inzulínu tak, abyste neměl hyperglykémii i když nic nejíte, nebo naopak hypoglykémie když nic nejíte. Ale to už můžete sám opatrně dolaďovat tím, že buď něco malého sníte navíc, nebo že jídlo uberete, či se budete více pohybovat.

    Vaše dávky Fiaspu jsou poměrně vysoké. Je to možná tím, že jíte příliš mnoho sacharidů. Když se potom ještě spletete a dáte si dávku 2x, tak je hypoglykémie opravdu pravděpodobná. Před jídlem volte dávku vždy podle množství sacharidů a podle aktuální glykémie. Pokud je glykémie zvýšená, omezte množství sacharidů, případně sacharidové jídlo odložte. A když chcete potom sportovat, určitě si dávku při dobré glykémii snižte a během sportu se kontrolujte.

    Ale na soukromý kurs diabetologie tady nemám prostor. Musíte se prostě rozhodnout pro větší pečlivost a také si vyžádejte odbornou „reedukaci“. Inzulínová pumpa by byla určitě vynikající další krok a polouzavřený okruh krok následující. Zlepšení ale můžete dosáhnout i s inzulínovými pery. Jen do toho nevkládejte magii, ale raději přesnost, odpovědnost a pečlivost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Je vhodné držet půst (pití jen vody) v délce 44 hodin při cukrovce? Hodnoty cukru: krátký 6 až 8, dlouhý 55. Děkuji. Zdeněk
    věk: 72 let výška: 185 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Zdeňku,

    já obecně v diabetologii nejsem zastánce radikálních diet, ale i radikální dieta je někdy lepší než dieta žádná. Často se stává, že nárazové řešení je potom vystřídáno pravým opakem, a to nebývá moc dobré.

    Obecně se ale nově tzv. přerušovaný půst v léčbě diabetu 2. typu někdy doporučuje, a to zvláště u osob s nadváhou. Uvádí se, že to vede nejen k poklesu hmotnosti, ale také ke zlepšení citlivosti tkání vůči působení inzulínu.

    Opravdový půst trvající déle než jeden den je naprosto nevhodný pro osoby s diabetem 1. typu a i jednodenní půst může být nebezpečný, pokud člověk pečlivě nesleduje svoje glykémie a nepřeruší podávání bazální dávky inzulínu. Pokud by spolu s jídlem přerušil i inzulínovou léčbu, mohl by výt vážně ohrožen rozvojem ketoacidózy.

    Většina pacientů s diabetem 2. typu má zachovanou alespoň do jisté míry produkci vlastního inzulínu a rozvoj ketoacidózy u nich nehrozí. To bude pravděpodobně i váš případ. Proto u řady osob s diabetem 2. typu je jednodenní půst možný a v některých případech by mohl být i vhodný ke zlepšení vyrovnání diabetu. Vhodný může být zejména pro osoby s tzv. inzulinorezistencí, které mívají dokonce zvýšené hladiny inzulínu a většinou jsou obézní. 2denní půst je u jinak zdravých osob rovněž možný, i když se mi to zdá příliš extrémní. Mnohem lepší by bylo volit hladovění kratší a opakované, např. od snídaně již nic nejíst. I v takovém případě může být nutné upravovat léčbu diabetu tabletami či případně inzulínem, aby se nerozvinula hypoglykémie. Znovu ale zdůrazňuji, že takové hladovění je možné jen u diabetu 2. typu, při kterém přetrvává vlastní tvorba inzulínu (i když může být ke správné léčbě potřebný také inzulín injekční).

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o radu. Je mi 49let, výška 173, váha 81kg. Ráno na lačno si občas měřím cukr - bývá v rozmezí 5,5 - 10. Celý dospělý život se stravuji podle pravidel racionální výživy, snažím se udržet váhu. Jím co nejméně sacharidů - žádné nebo minimum pečiva, vše celozrné, žádné sladkosti. Alkohol občas - cca 1 x týden 0,5l vína, nebo 2 piva. Spím 8h denně. práce u PC, chodím denně na 1h procházky rychlou chůzí, 3-4x týdně cvičím posilovací cviky - 20min. Jinak běžná starost o domácnost a zahradu. Občas zahřeším, ale hlídám si, aby to nebylo často - cca 1 x týdně, nebo před menstruací. Mám strach z cukrovky. Jsou hodnoty natolik zvýšené, že to mám řešit i jinak než čím doposud (strava)? Byla jsem 4 x těhotná, měla jsem těhotenskou cukrovku, ale jen doporučení na stravu - ne inzulín. Prosím o informaci, kdy a jestli se obrátit na lékaře. Miroslava
    věk: 49 let výška: 173 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milá Miroslavo, nevím, pomocí čeho si měříte glykémie, ale pokud máte hodnoty ráno na lačno až 10 mmol/l, a to opakovaně, tak máte diabetes bez vší pochyby. Také ale máte alespoň 10 kg nadváhu, za což vás nekárám, ale je to důležitý faktor.

    Měla byste zkusit chvíli držet opravdovou dietu, to znamená podle nějakého rozpisu, např. z našich stránek na:

    https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    Zde si zvolte např. dietu se 150 či 175 g sacharidů a snažte se to opravdu dodržovat. V tom cvičení pokračujte, jen to dělejte každý den. Těch 20 minut k tomu určitě najdete.

    Potom si sledujte glykémie aspoň 10 dnů a pokud se to neupraví (ani po jídle byste neměla mít glykémii nad 10 mmol/l), tak byste měla vyhledat lékaře a poradit se, jak dál. Těhotenská cukrovka je rizikový faktor pro pozdější vznik diabetu 2. typu. Diabetu lze do určité míry předcházet, ale zdaleka tomu není tak vždycky. I kdyby, zdravá životospráva je v každém případě dobrá a pokud ji budete dodržovat, uděláte pro své zdraví hodně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, u výživové poradkyně mi z vyšetření krve vyplynul prediabetes, kdy hodnota glykovaného hemoglobinu byla 42, což je hodnota hraniční, cukr na lačno byl něco přes 4, dále z GGT vyšetření (teď si nepamatuji hodnoty, ale rovněž zvýšené)vyplynulo ztučnění jater. Půl roku jsem omezila sladkosti, sacharidy, tuky, zhubla jsem 4 kg, vážím 46 kg při výšce 157 cm, a po půl roce se cukr na lačno zvýšil na 5,1, glykovaný hemoglobin jen na 41 a GGT se malinko zvýšilo. Nejedná se o nic vážného, ale je mi divné, že se hodnoty o tak málo snížily, když jsem se tak moc omezovala. Je možné, že nefunguje nějaký orgán - žlučník, slinivka? Mám horší trávení a tlak v žaludku i po menší porci jídla, a napít se byť třeba až hodinu po jídle není možné. Iveta
    věk: 55 let výška: 157 cm

    Odpověď

    Milá Iveto, podle vašich údajů vám je 55 let, jste štíhlá, držíte rozumnou dietu. Ještě by mne zajímalo, zda kouříte. Hodnoty glykémií, které udáváte, jsou v normě, hodnota glykovaného hemoglobinu je rovněž téměř v normě. Máte zvýšené hodnoty enzymu GGT, neudáváte, jak mnoho. Tato hodnota bývá zvýšená při mnoha jaterních poruchách, většinou souvisejících s krevními tuky, poruchami odtoku žluči a při požívání alkoholu. Lehké zvýšení lze však považovat za nevýznamné, zvláště když ostatní jaterní ukazatele jsou v normě.

    Na základě vaší konstituce bych nepředpokládal ztučnění jater, leda snad byste měla spíše na dědičném podkladě výšené hodnoty krevních tuků a nebo opravdu pila více alkoholu, než jsou tu a tam příležitostné přípitky.

    Myslím, že když je něco v normě nebo téměř v normě, tak se to jen stěží může zlepšovat. Proto bych se vašimi hodnotami nyní neznepokojoval a spíše dbal na to, abyste se dostatečně pohybovala, nekouřila a měla v pořádku také krevní tlak a krevní tuky. Proti diabetu nyní více udělat nemůžete a ani nedělejte. Může se stát, že se vám z nějakého důvodu časem nebude dostávat dostatečné sekrece inzulínu. Pak by ale přísnější dieta nepomohla a nebyla by ani správná. Jezte normálně zdravé jídlo které vám chutná a nepřibírejte na váze, maximálně nějaké to kilo. Slinivku musíte také trochu trénovat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jiz drive jsem psal ohledne glykemie po jidle ktera byvala 15 mmol, zatimco na lacno byva normalni jen asi 5 mmol. Od cca 13.9. jsem zahajil nizkokalorickou a nizkosacharidovou dietu cca max 50g sacharidu denne, 100g tuku, a cca 50g bilkovin denne. A k tomu jeste metformin 1000 mg denne. Skutecne doslo ke snizeni hmotnosti o 5kg za asi mesic. Testy prikladam. Muj dotaz je jestli je bezpecne nyni udelat test s konzumaci cokoladove tycinky a potom zmerit glykemii. Jestli je mozne predpokladat ze se inzulinova resistence jiz zlepsila ?

    Odpověď

    Dobrý den

    Je pravděpodobné, že se citlivost na inzulín zlepšila. Jestli potřebujete vědět, jaká bude glykémie po sladké tyčince, tak Vás test neohrozí.

    Počítejte ale s tím, že jednou přítomná porucha citlivosti těla na inzulín se zcela do normy nevrátí. Je tedy velmi pravděpodobné, že po sladkých jídlech pokud bude obsah rychlých cukrů vyšší než 20-30 g se Vám glykémie bude zvyšovat. Je vhodné celoživotně dodržovat racionální stravu. Není nutno mít 50 g cukrů denně.

    Ideál je kolem 150 g na den ovšem složeno s potravin, kde je cukr s nízkým glykemickým indexem.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň,mám cukrovku 2. Chcem sa spýtať,či je pre mňa vhodná údená mletá paprika sladká. Ďakujem Andrej.

    Odpověď

    Dobrý den Andreji, 

    nevidím důvod, proč byste nemohl používat jakékoliv koření v běžném množství při vaření.  Celý balíček (23g ) neobsahuje ani 1 kJ ani 1 g sacharidu. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a nadváha

70 dotazů

  • Dotaz

    Dobry den,uzivam Glucophage rano 1000 mg a večer 1000mg, k tomu beru jardiance 10 mg rano...glykemie se nechce jit dolu..merim 2x denne a jsou neustale na hodnote 10-15,00 mmol/l...co s tim?dekuji za radu iVANA
    věk: 58 let výška: 172 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Milá Ivano, 101 (kg) je docela pěkné číslo, nemyslíte?

    Pokud se na to cítíte, nejlepší by bylo něco z toho odečíst. Myslím, že minus 5 by se už na glykémiích projevilo, ale chtělo by to (časem) více. To je tedy ta požadovaná rada nad zlato. Jenomže jak na to? To už je těžší dotaz.

    Mohla byste si např. na našem webu v rubrice FOTOJÍDELNÍČKY vyhledat vzorovou dietu pro začátek se 150 g sacharidů denně a zkusit ji dodržovat. Možná by vás v tom mohl váš lékař podpořit lékem ze skupiny GLP-1 analogů, které zlepšují diabetes a snižují chuť k jídlu. Možná by to pro vás bylo vhodné, pokud ovšem jste k tomu ochotna dodržovat tu dietu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, od srpna 2023 užívám ozempic. Byl mi nasazen hned 0,5 jednou týdně. Od samotného začátku mám průjmy, zvracím dost často, mám návaly horka, kdy je mi na omdleni, denodenní bolesti břicha. Mluvila jsem o tom s lékařem a ten mi řekl, že to mám vydržet. Ale to se dost dobře nedá. Nemohu si nic plánovat ani den dopředu, kvůli nečekaným průjmům a zvracení. Ozempic jsem dostala kvůli dlouhodobému vysokému cukru 104. Za dobu jeho užívání jsem zhubla cca 9 kg, mám deset let po sleefresekci žaludku. Už tak málo jím a po ozempiku jsem ráda, když sním jedno jídlo denně a pak okamžitě průjem. Jím aspoň ovoce a zeleninu. Už uvažuji o jeho vysazení, nehubnu tak, jak píší jiní, o to mi nejde. Prostě už nesnesu ty nežádoucí účinky. Poraďte, jak to řešit. PS: Vůbec nechápu, jak to někdo může brát kvůli hubnutí. No to by mi vážně za to nestálo. Jana
    věk: 59 let výška: 168 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Milá Jano, kočkomilko (já jsem také kočkomil),

    glykovaný hemoglobin 104 mmol/mol je pěkně vysoké číslo a hmotnost 104 kg je také dost. Ozempic se asi pro vás zdál velmi vhodný a dokonce pro vás udělal kus práce, přece jenom úbytek 9 kg je pěkný výkon a k tomu vám gratuluju.

    Ovšem není na světě lék ten, který by vyhovoval lidem všem. Ozempic u někoho opravdu vyvolává velké obtíže a prostě jej nemohou užívat. Do jisté míry je ta nevolnost žádoucí a lidé pro to hubnutí jsou ochotni to snášet, vám ale váha zase takovou starost nedělá a dokonce se snažíte jíst víc. Je-li tomu tak, opravdu byste asi Ozempic neměla užívat. Sice ještě existuje i jeho slabší síla (0,25 mg v jedné injekci), ale ten myslím se u nás nyní nedistribuuje. Pokud by byl, mohla byste to zkusit. Existuje také jeho varianta pro ústní podávání (Rybelsus), a ta působí nevolnost o dost méně, ale má také nižší efekt na to hubnutí.

    Jinak je ale k dispozici řada dalších antidiabetických léků, takže Ozempic opravdu není jediná záchrana. Ostatně, úplně by ho mohla nahradit přísná dieta s omezením sacharidů a celkových kalorií. Protože ji ale lidé většinou nezvládají dodržovat, tak si právě pomáhají tím Ozempicem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Prosím o radu ohledně saxendy. Je mi 43 let, 170 cm, 74 kg. Jsem celkem aktivní a sport aktivity mám cca 3x týdně. Nicméně se mi nedaří zhubnout a je to způsobeno nepravidelností v jídle. Ikdyž se snažím jíst zdravě, neumím nalézt správnou hranici a mívám "vlčí hlady" po příchodu z práce. Ráda bych vyzkoušela Saxendu po dobu jednoho měsíce. Mohu se zeptat, zda je to dostatečně dlouhá doba? A ještě prosím o info k jojo efektu, zda po vysazení nastupuje okamžitě nebo ne. Mým cílem je zhubnout 5kg, tak jestli ten měsíc bude stačit. Děkuji
    věk: 43 let výška: 170 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Milá Michaelo,

    máte předsevzetí rychle mírně zhubnout a dále si svoji váhu udržovat a nepřibrat. K tomu budete ale potřebovat úplně stejné odhodlání a vůli, jako nyní. Pokud nenapřete vůli a důsledný režim, zase svojí původní váhu naberete. Připadá mi proto trochu zbytečné experimentovat se Saxendou, která je určena především pro vysloveně obézní osoby, které ji budou užívat delší dobu a přitom budou dodržovat redukční dietu. Nežádoucí účinky nejsou časté, ale existují. Tzv. jojo efekt není ani tak vlastnost samotného léku, na který návyk nevzniká, ale spíše vlastnost vašeho těla. Když se po ukončení léčby přestanete ovládat, tak zase rychle nabere ztracenou hmotnost zpátky. Saxenda působí určitou nechuť k jídlu, která dodržování diety usnadňuje.

    Proto vám radím, abyste trochu nastudovala dietu, zejména takovou, která vám bude vyhovovat a budete ochotna ji dodržovat. Nehledejte při tom žádné výmluvy v životních či pracovních okolnostech. Vzorovou dietu můžete např. najít i na našich stránkách zde:

    https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    Jinak ale můžete Saxendu klidně vyzkoušet, v nejhorším se ten jojo efekt dostaví. Z nežádoucích účinků mám respekt zejména z akutní pankreatitidy, která je velmi vzácná, ale vyskytuje se.

    Proti tomu přejídání byste měla mít připravený dostatek salátu a po malé dávce hlavního jídla s minimem zbytečných příkrmů byste se jím mohla dorazit, aby v žaludku něco bylo.

    Já nejsem obezitolog, ale vím, že postup musí být cílený a dlouhodobý. Nepreferuju žádnou speciální dietu, jen tu s omezením kalorií a dostatkem zeleniny. Je nutné nepřipouštět ústupky, protože jakmile k nim přistoupíte, stěží s tou dietou vydržíte. Jo, jo, je to tak.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Čím snížit tělesnou hmotnost. Beru inzulín 3×denně Apidra 4jednotky a noční inzulín Toujeo 14jednotek
    věk: 60 let výška: 170 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    odpověď na dotaz čím snížit hmotnost není vůbec jednoduchá. Tuto otázku řeší jen v ČR desetitisíce jedinců a bylo na toto téma napsáno nespočet knih a článků.

    Dle Vámi zadaných údajů se pohybujete v pásmu nadváhy -  alespoň podle BMI, ale to samozřejmě může být lehce zavádějící, protože není schopné zhodnotit svalovou hmotu a stav osoby.

    Základem bohužel chtě nechtě je dietní režim a pohyb. Je vhodné nastavit příjem energie tak aby byl nižší než výdej.

    Na začátku je vhodné zjistit kolik by měl vůbec jedinec mít základní příjem energie - kolik je jeho přibližný běžný výdej. S tím mohou pomoci různé kalkulačky na internetu nebo aplikace do mobilů. Např. se dají využít kalorické tabulky (jsou na internetu i do mobilu) -  ty jsou dle věku, váhy, pohlaví, výšky + případně velikosti denní aktivity schopny vypočítat orientační výdej energie jedince. Pokud zadáte, že chcete zhubnout, spočítají na kolik příjem energie snížit, aby byla šance na hubnutí. Samozřejmě metabolismus každého je trochu jiný, ale jako základ to je možné použít. Upozornění -  u chronických dietářů -  kteří opakovaně hodně hubnou, hladoví a pak zase přibírají, může být snížena potřeba energie (tzv. bazální metabolismus -  kolik tělo potřebuje energie, aby mohlo vůbec existovat). Zjednodušeně -  tělo u těchto osob se přizpůsobilo nedostatku energie a očekává, že může kdykoliv zase přijít hlad, tak chce přežít a nestrádat.

    Pokud víte jaký by měl být u Vás příjem energie, je čas začít se zdravě stravovat. Já z osobní zkušenosti doporučuji spočítat si kalorickou hodnotu alespoň základních jídel a potravin, které častěji jíte -  ať máte představu, kolik mají vůbec energie. Nemá cenu hladovět nebo držet nějakou extrémní dietu -  je to dlouhodobě neudržitelné, většinou nezdravé a vede jen k jojo efektu. Důležité je i složení potravin -  dostatek bílkovin, vlákniny… Pohyb hraje samozřejmě důležitou roli - spotřebovává energii, stimuluje tvorbu svalstva (zde jsou potřeba právě zmiňované bílkoviny), pomáhá spalovat samotné tuky…

    Na to aby došlo ke spalování tuků např. při aerobní aktivitě (střední zátěži), je potřeba tuto aktivitu provádět alespoň 30 minut bez větších přerušení. Pro přiblížení: při této aktivitě se  zapotíte, ale ještě dokážete tvořit krátké věty a nemusíte zastavit, případně složitější vysvětlení  této aktivity  lze provést podle tepové frekvence  (70% vaší maximální tepové frekvence. Maximální tepová frekvence se vypočítá 220 mínus věk). Tzn. ve věku 60 let je to tepová frekvence kolem 112/min (70% z 220-60). Více byste ale našla jistě na internetu, jak stran rozsahu tak přesnosti informací -  lze najít informace o dietě, o cvičení (případně kolik energie se spálí během jednotlivých aktivit/cvičení/uklízení…. Zde připomínám -  pravidelné cvičení nejen spaluje energii při samotném cvičení, ale lehce zvyšuje i celkový bazální metabolismus (ovlivňuje celkový stav a stavbu těla -  tělo pak spotřebuje více energie i když zrovna v tu chvíli necvičí).

    Pokud se ptáte na to zda je nějaký preparát, který by Vám mohl pomoci zhubnout, tak ano i ne. Na trhu se vyskytují léky, které mohou pomoci s hubnutím. Např. snižují chuť k jídlu. Tyto léky může předepsat např. obezitolog, praktický lékař, diabetolog… Tyto léky si musí každý hradit sám -  pojišťovna Vám je nezaplatí. Dále záleží na Vašem BMI a dalších chorobách, jestli jsou Vám tyto léky vůbec doporučeny. Základní požadavkem na předpis je BMI 30 a více. Některé z těchto léků mohou být napsány i při BMI 27 a více, ale většinou pak jedinec musí mít další chorobu (např. vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol…) 

    Ne všechny léky by ale pro Vás byly ideální -  např. Saxenda, která je velice dobrá pro diabetiky 2. typu (protože zároveň snižuje glykémii), působí v mozku na snížení chuti k jídlu a zároveň zpomaluje vyprazdňování žaludku, což může vést k většímu pocitu sytosti, pro Vás vhodná není, protože jste dle Vašich údajů diabetik 1. typu a máte relativně malé dávky inzulinu. Teoreticky jiné léky by užít asi šlo. Pokud byste chtěla lékovou podporu, je vhodné probrat situaci s ošetřujícím lékaře. Proč užívám slovo podpora - protože ani sebelepší lék nepomůže s hubnutím, pokud ho přejíte.

    Bojím se, že ač byla moje odpověď dlouhá, asi Vás úplně neuspokojí, protože se pořád vrací ke starému dobrému -  dieta a cvičení. Pokud byste si lámala hlavu např. s dietním režimem, Váš diabetolog Vás může odeslat na edukaci k nutričnímu terapeutovi. Ten by Vám mohl pomoci s výběrem vhodných jídel na hubnutí, které zároveň budou vhodné i s ohledem na DM 1. typu. Obecně u DM 1. typu (alespoň já) nedoporučuji velmi nízkosacharidové diety. Neříkám, že omezení sacharidů není možné, ale rozhodně by nemělo jít do extrému, kde se pak zvyšuje riziko ketoacidózy. 

    Jinak i stránkách cukrovka.cz je nyní možné najít např. fotojídelníčky nebo informace o životosprávě.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem endomorph typ s pomalým metabolismem , nikdy sem nepočítal kalorie ani makronutrienty, po nástupu do práce jsem zařadil stupeň extrém a jel jsem převážně jen kuřecí a zeleninu či protein ci cottage a nějaké sladkosti nic víc více méně, zhubnul sem velmi a pak jojo efektem nabral, co se týče mýval sem rozmazané vidění , udělala se mi dermatitida na rukou,horší hojení rány bez sacharidů ale inzulín neblokoval spalování tuků, po nasazení sacharidů se honění zlepšilo a nemám ani uteč nebo bojuj i glykogen zásoby jsou lepší ale jen hromadim s nejsem schopen pálit tuky a teď se karta obrátila kdy Tůky (obezita) zablokovala celé tělo a já sním nejsem schopen pohnout úplně mě to nemotivuje, výživa.poradkyne furt říká že sacharidy jsou alfa Omega no já vím že jsou to bílkoviny ale zase už já ani tělo nechceme jít nízké sacharidy z důvodu stresu a na větším příjmu zase mám obezitu, jak mám toto řešit ? Sacharidy mi ničí trávení i propouští střevo, za dále mi po sacharidech lite tep různé nad 130/80 i 140/80 i 150/80. Co mám říct doktorovi a na jaké vyšetření? Klasický odběr krve na lačno je přece knicemu problém nastává v průběhu dne od vstani kdy je potřeba dát tělu energii a cukry my nedělají dobře při a po jídle... To na lačno. František
    věk: 23 let výška: 171 cm váha: 113 kg

    Odpověď

    Milý Františku,

    než jsem se pustil do odpovědi, musel jsem si na Googlu nejprve vyhledat, co je to endomorf. Trochu jsem se polekal, protože na mě hned vyskočilo následující video:

    https://youtu.be/LJ4SgUJtVdE?si=Q97Ez4njq6SlnNr5

    Přiznávám, že nyní souhlasím s tím, že před některými výjevy by opravdu mělo být varování, že to není pro slabší povahy. Na druhé straně ale vám musím říci, že kdybyste si z toho vzal tak 10 až 20 % z toho, co tam Jay Cutler ukazuje, tak by vám to určitě pomohlo. Máte ve 23 letech 113 kilo, tak si jen představte, jak by to mohlo jít dál, pokud něco zásadního proti tomu neuděláte.

    K nadváze máte určitě vrozenou vlohu a bylo by nesprávné vám to neuznat a vinit vás z toho. Cesta proti dědičnému určení je ale bohužel na vás a bojovat se s tím dá. Nejlepší by bylo evidovat se v obezitologické poradně a využít všechny dostupné možnosti. Na prvním místě je nalezení motivace a odhodlání. K tomu by vám mohl pomoci na výživu zaměřený psycholog nebo zkušený obezitolog. Dále potřebujete znovu prostudovat dietní doporučení a nehledat při tom žádné složité nebo někdy až okultní vysvětlení. Prostě potřebujete jíst málo a to tak, abyste měl dostatek bílkovin, vitamínů a vlákniny a pokud možno málo sacharidů a co nejméně živočišných tuků. Je to obecně zdravá dieta, která je vhodná skoro pro každého.

    Vím, že existuje mnoho dietních postupů, z nichž některé vycházejí z vašich oblíbených somatotypů. Já věřím nejvíc té nejobyčejnější, kterou jsem zmínil, ale vážím si v podstatě každé, kterou člověk skutečně dodržuje. I když se mi často zdají bizarní, mohou některé člověka speciálně motivovat a pomáhat mu je vydržet.

    Také bych vůbec nesledoval vaše speciální metabolické nastavení. Prostě máte metabolicky sklon k obezitě a neurologicky nastavenou vysokou chuť k jídlu, takže si svoje různé pocity vysvětlujete tu nedostatkem bílkovin, tu nedostatkem sacharidů či tuků, máte pocit, že to či ono vám "ničí trávení" nebo "propouští střevo".  To jsou podle mého (s prominutím) nesmysly a v podstatě převlečená chuť k jídlu. Měl byste vědět, že všeho máte dostatek nebo spíš nadbytek. Měl byste vše rozumně poskládat do normální méně kalorické diety s obsahem asi 70 g bílkovin a 200 g sacharidů denně, s maximálním omezením živočišných tuků (které bývají hlavně v mase a mléčných výrobcích) a k tomu hodně zeleniny a případně nesladkého ovoce, abyste se vešel do těch 200 g sacharidů. Nehledejte v tom vědu, vědu hledejte jen v tom, jak získat motivaci a silnou vůli. Moc vám ale doporučuji spolupráci s diabetologem, který vám může doporučit i jiné více specializované postupy. Jste mladý a záleží na tom.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!