Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

65 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, přeji moje spolužačka pije energy drinky na hypo, nechci nějak do ní rejpat, ale příjde mi to jako největší blbost. Protože každý energy drink opsachuje aspoň nějaké sladidla. Pije i když nemá hypo. Co s tím? Annie
  věk: 15 let

  Odpověď

  Dobrý den Annie,

  je od Vás hezké, že se zajímáte o zdraví spolužačky. Bohužel si nemyslím, že si vezme vaše rady k srdci. Čím víc ji budete přesvědčovat o vaší pravdě, tím méně bude mít chuť se s vámi na toto téma bavit.  Určitě byste ji ale mohla poprosit, aby se ohledně tohoto tématu pobavila se svým diabetologem. Také ji můžete poprosit, aby si pro váš klid zkontrolovala hladinu cukru v krvi po konzumaci energy drinku. Někteří diabetici popisují zvýšení glykémie i po energy drinku bez cukru - i kofein může ovlivnit glykemii.

  K vašemu dotazu: 

  Obvykle jsou energetické nápoje, kromě kofeinu, nabité cukrem, který je pro náš mozek nutností. Tedy prudce zvyšují cukr v krvi. Následně může dojít k hypoglykemickému záchvatu.

  Mnoho pacientů s diabetem tvrdí, že konzumuje specifické energetické nápoje vhodné pro diabetiky. Bohužel, problémem je kofein, jehož nadměrná konzumace může vést k dekompenzaci DM. FDA doporučuje max. 400 mg kofeinu za den PRO DOSPĚLÉHO. 

  příklady:

  Red Bull - 250 ml/ 80 mg kofeinu
  Monster Energy - 475 ml/160 mg kofeinu

  Důsledky energetických nápojů pro diabetické pacienty

  Kromě sledování příjmu bílkovin, sacharidů a tuků při každém jídle je pro diabetika důležitý i pitný režim - neochucené vody, vody bez kalorií. 

  Bylo prokázáno, že energetické nápoje zvyšují hladinu cukru v krvi a mohou dokonce způsobit inzulínovou rezistenci. Tím se např. zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu u zdravých jedinců.

  Nadměrná konzumace energy drinků také může vést k: 

  • Závratím
  • Nespavosti
  • Zvýšené srdeční frekvenci
  • Dehydrataci s nerovnováze elektrolytů
  • chronické bolesti hlavy
  • Podrážděnosti
  • Neklidu
  • Nárůstu hmotnosti

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, kdyz mam tehotenskou cukrovku muzu uzivat Blokurimu? Beru preventivne jeden sacek vecer. Dekuji Aneta
  věk: 35 let výška: 170 cm váha: 62 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Vážená paní Aneto, přeji dobrý den,

  D-manóza je druh jednoduchého cukru, který se v malém množství vyskytuje v některých druzích ovoce (např. jablka, meruňky, broskve, borůvky, brusinky). Přesto však dosud není bezpečně prokázáno, zda je jeho podávání v těhotenství bez rizika. Nebyly totiž provedeny speciální studie zaměřené na bezpečnost. Určitý problém může představovat užívání manózy diabetiky, protože manóza může interferovat s některými typy vyšetření hladiny glukózy v krvi, nehledě na skutečnost, že se manóza může v organismu částečně přeměnit na glukózu. Vysoké dávky manózy, což jistě není Váš případ, mohou poškodit funkci ledvin. Pokud ale užíváte jen jeden sáček (tj. 2 g manózy) denně, nelze podle mého názoru očekávat prakticky žádné nepříznivé působení, snad jen výjimečně by se mohlo vyskytnout nadýmání nebo průjem. Z mého pohledu tedy nic nebrání tomu, aby jste manózu dále užívala.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je pro mě vhodný přípravek Complex 6 Aktiv, jsem z cukrovkou, tzv. stareckou, přípravek obsahuje Glukosaminu. Dekuji
  věk: 70 let výška: 177 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Vážený pane Miloslave, přeji dobrý den,

  chcete-li znát můj názor, pak si dovoluji doporučit, aby jste doplněk stravy Complex 6 Activ neužíval. Já bych preferoval užívat přípravek, který je registrovaný jako lék a který obsahuje jen jednu látku a nikoliv kombinaci 6 látek. Vyzkoušet můžete např. Condrosulf (chondroitin) nebo přípravek Prubeven (glukosamin). Oba jsou registrovány jako léky, mají garantované složení a jsou pod kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Pokud by Vám jeden z nich nepomohl, vyzkoušejte jejich kombinaci. Oba uvedené léky jsou volně prodejné a lze je zakoupit v lékárně. Užívání šestikombinace mi osobně nepřipadá jako příliš racionální, v případě nežádoucího účinku by jste ani nevěděl co konkrétně jej způsobilo.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám bilirubin přímý 8,7 umol/l - glukoza v plazmě (žilní) 8,1 mmol/l. Užívám Gluceu 2 x denně, ale zdá se mi to málo na moji váhu. - Je možno užívat Gluceu 3 x denně?

  Sděluji ještě následující:  Údaje o bilirubinu  a glukoze v plazmě jsem převzal z rozboru krve a moči ,  vzato po ráno na lačno v rámci 2-letého nároku na vyšetření krve a moči, zpracoval AeskuLab Jirkov, Zdravotnická laboratoř č.  8052, je mi 87 let, ročník 1934, ošetřující lékařka MUDr. Ivana Panochová, ordinace PLD, Most, mne na cukrovku neléčí, považuje dané údaje za „v normě“.  – Trpím únavou, spavostí. – Opětovně děkuji za vstřícnost a možná doporučení. Ladislav

  věk: 88 let výška: 180 cm váha: 120 kg

  Odpověď

  Milý Ladislave,

  Glucea je doplněk stravy, který může přispívat k lepšímu vyrovnání diabetu 2. typu. Doporučené dávkování je 2x 1 tableta. Vzhledem k tomu, že převážně rostlinné složky, které jsou uváděné jako součást Glucei, nejsou nijak toxické, domnívám se, že i ve vašem věku je možné užívat tablety 3.

  Rozhodně bych však na tento doplněk stravy nespoléhal jako na hlavní opatření vhodné k vyrovnání vašeho diabetu. Máte výraznou nadváhu, a tak by vám zejména prospělo omezit celkový kalorický příjem. Především byste měl konzumovat méně sacharidů, které jsou obsažené především v příkrmech, jako jsou chléb, pečivo, brambory, rýže, knedlíky a podobně. Troufám si říci, že by se vůbec nic nestalo, kdybyste místo nich jedl jen zeleninu. Pro svoje zdraví je nepotřebujete, slouží vám jen k pocitu nasycení.

  Vaše glykémie na lačno byla zvýšená, ale nijak dramaticky. Je ale možné, že po sacharidovém jídle vám glykémie stoupají mnohem více. Proto vám opravdu doporučuji omezení příjmu sacharidů.

  Kromě toho existuje více léků na diabetes, které hodnoty glykémie snižují podstatně spolehlivěji než potravinové doplňky typu Glucei. O jejich použití byste se ale musel domluvit s vaším lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Muzu brat Gluceu kdyz beru tablety na cukrovku. Milada
  věk: 76 let výška: 158 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Vážená paní Milado, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Glucea obsahuje extrakt z gymnemy lesní a morušovníku bílého. Obě rostliny obsahují látky, které mohou změnit osud některých léků v organismu, včetně některých léků používaných k léčbě cukrovky. Váš obecný dotaz neobsahuje informaci, kterým konkrétním lékem cukrovku léčíte. Pokud by to byl některý ze zástupců tzv. derivátu sulfonylurey, např. glimepirid (léčivé přípravky Amaryl, Eglimad, Glimepidir Aurovitas a další), pak nelze vyloučit snížení krevních hladin tohoto léku. Obě rostliny ale obsahují také látky, které snižují hladinu krevního cukru a mohou tak zvýšit účinek léků užívaných na cukrovku a vyvolat hypoglykemickou příhodu, což bylo také prokázáno v klinických studiích. Z tohoto důvodu bych Vám doporučil dotázat se ošetřujícího lékaře na vhodnost kombinace Vaší léčby s doplňkem stravy Glucea, a pokud by jste se ptát z jakéhokoliv důvodu nechtěla, pak bych doporučil zahájit podávání doplňku stravy Glucea nejprve jednou tabletou denně a přitom kontrolovat hladinu krevního cukru glukometrem.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zajímala by mne možná souvislost se zařazením kravského mléka do jídelníčku kojeného dítěte a rizikem vzniku cukrovky 1.typu. V rodině se tento typ cukrovky vyskytuje (babička dítěte). Dítě kojené plně do 6 měsíců avšak nyní pediatr předepsal z důvodů dlouhodobějšího nepřibírání na váze jako doplněk umělou stravu Infatrini jež obsahuje i kravské mléko. Je kravské mléko v této podobě rizikové jako možný spouštěč nemoci pokud existuje genetická zátěž? Děkuji za odpověď. Iva

  Odpověď

  Milá Ivo, několik starších studií naznačovalo, že děti, které byly jen krátce kojené a brzy dostávaly výživu s kravským mlékem, měly mírně častější výskyt diabetu 1. typu. Tato souvislost se sice později nepotvrdila, ale určité podezření přeci jenom trvá. Ke vzniku diabetu 1 typu existují určité vrozené dispozice. Diabetes 1. typu se podle současných teorií rozvíjí, pokud se takto disponovaný jedinec později setká s nějakým vyvolávajícím faktorem. Tento faktor ale není do současné doby znám a je pravděpodobné, že takových faktorů existuje více.

  Je všeobecně známo, že přirozené kojení  je pro vývoj dítěte tou nejlepší variantou. Nicméně často se stává, že pokračovat v kojení není možné, nebo je nutné přidávat předčasně další výživu. Škodlivost přípravků s obsahem kravského mléka z hlediska rizika vzniku diabetu sice nebyla potvrzena, ale určitý stín podezření existuje. U malých dětí se do krve mohou dostávat některé složky kravských bílkovin a vyvolávat určité imunologické, netroufám si říci škodlivé, reakce. Proto bych já osobně doporučoval přípravky, které obsahují spíše tzv. hydrolyzované složky, kde jsou bíloviny kravského mléka rozštěpené a mohou být z hlediska rizika diabetu pro dítě bezpečnější.

  Doporučuji ale rozhodně, abyste se raději poradila s pediatrem a případně jej požádala o doporučení vhodného výživového přípravku. I u výrobků Infatrini existuje více možností a já se přiznám, že nevím, v čem se zásadně liší.

  Přikládáme ještě postřehy naší nutriční terapeutky Mgr. Beáty Bohnerové

  Dobrý den Ivo, 

  bohužel nepíšete, proč vaše dítě nepřibíralo na váze a proč se váš lékař rozhodl k předepsání přípravku Infatriny. Věřím, že k tomu důvod měl, přesto raději položím akademickou otázku. 

  Píšete, že vaše dítě je plně kojené v 6. měsíci. Jako optimální doba zavádění komplementární výživy je považován u prospívajícího dítěte konec 6. měsíce (ne dříve než před 16. týdnem, ne později než po 24. týdnu života). Proto se nabízí otázka, zda již svému dítěti zařazujete příkrmy a není jeho nízká váha a neprospívání způsobená pouze výlučným kojením a nedostatečným energetickým příjmem?

  zdroj: 

  untitled (pediatriepropraxi.cz)

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 40 let, glykémii na lačno mám opakovaně přes 6 mmol/l, nad 7 nešla. Před 3 lety jsem rodila, celé těhotenství byla glykémie OK, horšit se začala až poslední dobou. V rodině máme četný výskyt DM II. typu, od poměrně mladého věku. 1.Můžete mi, prosím, doporučit nějaký doplněk stravy? Ideálně něco, co by mělo i příznivý vliv na cholesterol? (Kromě mě známých opatření-redukce váhy, zdravý životní styl..). 2. jednalo se o žilní odběry, jsou méně přesně, než kapilární? Děkuji Jana.
  věk: 39 let výška: 170 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Milá Jano, já vás asi zklamu. Kromě vám již známých opatření nedokážu doporučit žádný speciální potravinový doplněk. Na našich stránkách je této probematice věnováno poměrně hodně materiálů, takže byste si z nich měla umět vybrat sama. Nejsem žádný nepřítel "přírodní léčby". Naopak, velmi ji doporučuji. Ale tou nejlepší přírodní léčbou je právě udržování přiměřené tělesné hmotnosti, a to prostřednictvím především diety, ale také fyzické námahy. Akumulace tuku v těle obecně zhoršuje účinnost inzulínu, ale také přímo poškozuje řadu tkání. Nadbytečný tuk se při nedostatečném efektu inzulínu ukládá, kam se dá. Tedy i do stěny cév, do jater a také do pankreatu, který pak špatně funguje a produkuje málo inzulínu. S věkem se tato porucha zhoršuje a udržování správné hmotnosti je tím důležitější.

  Existuje dnes řada léků, které toto zhoršování zpomalují a zlepšují fungování inzulínu. Většinou se ale používají až při zjevné poruše a jejich efekt, ačkoliv bývá dobrý, není lepší než efekt diety, pokud ji člověk opravdu dodržuje.

  Vaše glykémie je jenom lehce zvýšená a neodpovídá ještě diabetu. Právě proto byste s tím měla něco aktivně dělat, zvláště když k tomu máte rodinné dispozice. Jinak odběr ze žilní krve a stanovení v profesionální laboratoři je naopak správné. Vyšetření pomocí osobního glukometru je sice vynikající k dlouhodobému sledování, ale ke stanovení diagnózy diabetu nepostačuje.

  Na našich stránkách naleznete řadu přírodních léčiv, která podle tradice pomáhají. Nemají však zpravidla účinky vědecky prokázané. Pro nás lékaře je vždy důležité, aby toto domácí léky byly alespoň neškodné. Proto rozhodně nepodléhejte klamavé reklamě, které je nyní spousta. Podívejte se třeba na naše stránky na kapitolu Léčivé rostliny a cukrovka, tam si můžete bezpečně vybrat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Může mě pomocí alespoň na zvýšení imunity?
  věk: 64 let výška: 175 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Odkazujeme na odpověď viz

  https://www.cukrovka.cz/poradna/existuje-diapromin-lek-na-cukrovku

  (odpovídá redakce, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 75 let a již delší dobu mám špatný spánek.Mám zvětšenou prostatu,v noci musím 3-4 močit.V urolog.ambulanci mám vše v normě vzhledem ke zvětšené prostatě.Když jsem začal užívat L-tryptofan zvedl se mi cukr na 6,3.Jinak mám 4,9-5,5(ráno na lačno).Vážím 62kg,stravuji se dietně,mám hodně fyzických aktivit.Ošetřující lékařka na dibet. příliš nevysvětluje. Děkuji
  věk: 75 let výška: 175 cm váha: 62 kg

  Odpověď

  Vážený pane Stanislave, přeji dobrý den,

  bohužel jste neuvedl, zda užíváte nějaké léky, což by pro posouzení Vašich potíží bylo velmi důležité.  L-tryptofan v krátkodobých experimentálních studiích u zvířat totiž působil snížení glykémie a měl tak přesně opačný efekt než uvádíte. Velmi zajímavé byly výsledky dlouhodobé čínské studie, ve které bylo sledováno více než 200 osob po dobu 10 let. Bylo zjištěno, že osoby, které mají zvýšenou koncentraci tryptofanu v krvi mají mírně vyšší riziko vzniku diabetu. To následně potvrdily další studie, z jejichž výsledků vyplynulo, že látky, které vznikají odbouráváním tryptofanu (kynurenin) mohou vyvolat snížení citlivosti tkání na působení insulinu. Akutní podání tryptofanu ve vysoké dávce (1,5 g nebo 3 g) pacientům s cukrovkou 2. typu nemělo vliv na hladinu krevního cukru, dávka 3 g podaná v nutričním nápoji vyvolala zpomalení vyprazdňování žaludku s opožděným nástupem vzestupu hladiny krevního cukru (chcete-li podrobnosti viz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7791097/pdf/41387_2020_Article_146.pdf). Nejeví se tak jako pravděpodobné, že by tryptofan vyvolával zvýšení glykémie, důvodem ale může být kombinace léčiv, které užíváte i za možného přispění tryptofanu.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné při hypoglykémii podat jako rychlou pomoc hroznový cukr. Petra
  věk: 79 let

  Odpověď

  Milá Petro,

  hroznový cukr, dextróza, nebo také krevní cukr je v podstatě glukóza a běžně se používá jako rychlá pomoc při hypoglykémii. Prodávají se tablety, které se rychle rozpouštějí v ústech, může být také ve formě roztoku.

  Podle stupně hypoglykémie a podle hmotnosti se podává v případě potřeby asi 10 g či více. Účinek se dostaví během několika minut, ale příznaky hypoglykémie mohou ještě přetrvávat, protože jsou vyvolané rozbouřenými hormony během tohoto stavu.

  Podat lze také injekční glukagon do svalu, když pacient není schopen spolehlivě polykat, nyní je také k dispozici glukagon ve formě nosního spreje. Více se dočtete na našich stránkách na více místech, např. zde: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-co-s-ni

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!