Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

75 dotazů

 • Dotaz

  Jaký doplněk k snížení hladiny k léků Siofor 500 mg? Vladislav
  věk: 67 let výška: 179 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Vážený pane Vladislave, přeji dobrý den,

  jste-li léčen metforminem, pak můžete bez většího rizika užívat většinu doplňků stravy, které uvádějí, že přispívají ke snížení hladiny krevního cukru. Optimální by patrně bylo užívat berberin, protože má velmi dobře prozkoumaný účinek a vedly snížení glykémie navíc snižuje krevní tlak a krevní tuky. V každém případě bych Vás chtěl upozornit, že podle mého názoru je nezbyné poradit se s lékařem, který jediný zná Vás zdravotní stav a může tak posoudit, zda je pro Váš konkrétní doplněk stravy vhodný. Navíc užívání některých doplňků stravy je skutečně účinné a může tak vzniknout potřeba snížit dávky podávaných antidiabetik, toto opět může posoudit pouze Váš lékař.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. V reakci na vyjádření PharmDr. Suchopára, k tomuto doplňku stravy, se chci zeptat, proč přípravek nabízí v ČR, kromě pochybných inzerentů, pouze lékárna Dr. Max ? A jak je možné, že tato renomovaná lékárna neuvádí v češtině přesné složení přípravku? Jaromír
  věk: 69 let výška: 187 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Vážený pane Jaromíre, přeji dobrý den,

  dostal jsem od pana šéfredaktora za úkol odpovědět na doplnění Vašeho dotazu. Je obtížné si představit, že tento doplněk stravy nabízí a propaguje web lékáren Dr. MAX, když jej nelze objednat u distributorů, kteří dodávají léky a doplňky stravy do těchto lékáren. Bohužel není jiné cesty než si uvědomit, že ne všechno co se dočteme na internetu je pravda a že je zcela nezbytné si vše ověřovat, a to nejen proto, že nákup jakéhokoliv zboží, tedy i doplňků stravy, nás stojí peníze, ale zejména proto, že zakoupíme-li si doplňky stravy, tak je to za účelem jejich užívání, a to může být spojeno s nežádoucími účinky, nebo lékovými interakcemi, případně i dalšími riziky. Doporučuji Vám se podávat na: https://www.potravinynapranyri.cz/EDetail.aspx?id=101&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles, a uvidíte, že patrně není něco v pořádku.

  S přátelským pozdravem

  poznámka redakce

  našli jsme v poradně Dr.Maxe:

  https://www.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/insumed-je-to-takovy-zazrak

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Snad ani ne dotaz, ale možná jen konstatování, pokud piji Coca cola zero tak přestože je deklarované cukr 0 dochází u mne k "rozhozeni" celkem stabilních, relativně kompenzovanych hodnot. Patrně umělé sladidlo dělá paseku ???
  věk: 65 let výška: 192 cm váha: 120 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  v reakci na Váš komentář jsem zapátrala v odborných článcích na téma umělých sladidel.

  Coca cola Zero by měla obsachovat opravdu 0g sacharidů, 0g cukrů, z umělých sladidel cyklamát sodný, acesulfam K, aspartam. Během let bylo provedeno větší množství studií zabývajících se vývojem glykémií (hladiny cukru v krvi) a dokonce i endokrinní odpovědí (zvýšením hladin hormonů a dalších látek, které mohou mít vliv na glykémie) po podání umělých sladidel -  jak jednotlivě, tak jejich směsí. Byly sepsány i souhrnné studie na toto téma hodnotící výsledky ostatních prací např. studie z roku 2023 [1]

  Dostupné výsledky naznačují, že by tato umělá sladidla neměla mít vliv na vzestup glykémií nebo ovlivnit endokrinní odpověď v těle, která by např. zvýšila glykémie s určitým zpožděním. Vliv u Vás jako jednotlivce samozřejmě nemůžu ohodnotit.


   [1] Zhang, R.; Noronha, J.C.; Khan, T.A.; McGlynn, N.; Back, S.; Grant, S.M.; Kendall, C.W.C.; Sievenpiper, J.L. The Effect of Non-Nutritive Sweetened Beverages on Postprandial Glycemic and Endocrine Responses: A Systematic Review and Network Meta-Analysis. Nutrients 2023, 15, 1050. https://doi.org/10.3390/nu15041050


  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  prosím, jestli můžu "užívat" ostropestřec pro zlepšení, popř. jinou bylinku, děkuji za odpověď. Jana
  věk: 75 let výška: 156 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  ostropestřec nebo extrakty z ostropestřce, jako je např. silymarin můžete bez rizika užívat, pokud současně užíváte lék Stadamed. Ostropestřec ani silymarin nemají vliv na hladinu krevní glukózy (glykémii) a používají se při terapii chronických poškození jater. Pokud chcete užívat rostlinné přípravky, které by měly vliv na glykémii, případně glykovaný hemoglobin, existuje velmi mnoho možností, neboť rostlin, které mají přiznivý vliv u cukrovky je řada. O většině z nich již bylo psáno na www.cukrovka.cz.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den ráda bych se zeptala na přípravek insumed. Mám cukrovku 2. typu a přemýšlím o koupi tohoto produktu. Kdo ho vyrábí? Děkuji za odpověď. Stanislava
  věk: 62 let výška: 160 cm váha: 69 kg

  Odpověď

  Vážená paní Stanislavo, přeji dobrý den,

  doplněk stravy INSUMED není registrován jako léčivý přípravek. Obsahuje extrakty ze skořice, gymnemy lesní a pukolu nádherného. Jiné webové stánky uvádějí i další složky výrobku jako je kotvičník a další. O všech třech rostlinách je známo, že snižují hladinu krevního cukru (glykémii). Oficiální internetové stránky  výrobce doplňku stravy jsou přeloženy do českého jazyka a překlad má k dokonalosti opravdu velmi daleko. Není uvedeno přesné složení, tj. kolik a jakého extraktu výrobek obsahuje, navíc vyobrazená krabička nemá popis v Českém jazyce. Diskuse uživatelů a jednu z recenzí píše muž (Patrik), ale recenze je částečně v ženském rodě, tomu dost nerozumím. Výrobce je společnost KOMBERG z Bělehradu v Srbsku, adresa Kneza Milosa 12, Belgrade 11000, Serbia.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,mám cukrovku druhého typu.jsem na inzulínu.Objevují se v reklamách různé přípravky na úpravu cukru.Teď jsem zrovna viděl nějaký doplněk Glucobalance.Vždy jsou tam výborné recenze,tak nevím jestli jenom vytahování peněz a recenze podvod.Děkuji.
  věk: 66 let výška: 176 cm váha: 77 kg

  Odpověď

  Vážený pane Lubomíre, přeji dobrý den,

  doplněk stravy GLUCOBALANCE obsahuje skořici, extrakty z rostlin jako je např. dřišťál, šťávy z některých rostlin jako je např. bergamotová šťáva. Uvedené rostliny mají příznivý vliv na hladinu krevního cukru. Některé z nich mají nepříznivý vliv na některé současně užívané léky, např. na statiny. Na oficiálních internetových stránkách není uvedeno přesné složení, tj. kolik a jakého extraktu výrobek obsahuje, navíc vyobrazená krabička nemá popis v Českém jazyce. Diskuse uživatelů je doopravdy neobvyklá, nejstaršímu uživateli je 33 roků. Díval jsem se na názory lékařů, MUDr. Marián Doskočil, endokrinolog z Prahy není k dohledání na internetu, což je samo o sobě velmi neobvyklé... Výrobce je společnost KOMBERG z Bělehradu v Srbsku, adresa Kneza Milosa 12, Belgrade 11000, Serbia.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Hezký den přeji. Moc prosím o radu. Byl mi diagnostikován prediabetes. Začal jsem dodržovat správný jídelníček a začal cvičit. Posilování jsem se věnoval už dříve. Cukr držím kolem 5,9 přes den (v průměru) Cvičení 3x týdně, začal jsem před 2 týdny. Prosím - dotaz se týká creatinu monohydratu. Procital jsem studie apod. a zda se byt v pořádku. I tak moc prosím o radu, zda je ok a nemůže negativně ovlivnit hodnoty cukru. 1x večer beru Glucophage 1000mg. Mockrát děkuji, budu moc vděčný za odpověď. Ať se jen daří. Zbyněk
  věk: 41 let výška: 183 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Milý Zbyňku, opravdu asi máte prediabetes, ze kterého může diabetes postupně vzniknout, pokud nebudete míň jíst a více se pohybovat. Dieta je základní věcí a pohyb je velmi vhodný, nejraději pravidelný, tedy denně alespoň 30 minut, ale případně i více (může jít třeba o kombinaci posilování a rychlé chůze).

  Osobně k užíváním kreatinu nemám velké zkušenosti, ale vím, že je to látka, která pomáhá intenzivním sportovcům rychleji nabírat svalovou hmotu, aniž by přinášela nějaké vážnější riziko. Takže v principu ano, můžete přiměřené dávky kreatinu užívat.

  Druhá otázka však je, proč vlastně. Podle toho, co uvádíte, cvičíte spíše ve střední či nižší intenzitě a máte velkou přirozenou rezervu věnovat se zdravému sportu. To vám spolu se zdravou výživou velmi pomůže nabírat svalovou hmotu přirozenějším způsobem a místo kreatinu byste mohl jíst přiměřené množství kvalitního libového masa, ryb či mléčných výrobků. Vaším cílem by mělo podle mého názoru být spíše lehce zhubnout a předejít vzniku diabetu.

  Rozhodně vám nechci kazit radost ze způsobu sportování, kterému se věnujete. Máte-li velké nutkání ten kreatin zkusit, udělejte to. Ale jako lékař vám znovu spíše doporučuju pravidelnost a vytrvalost ve cvičení a k tomu zdravou, spíše méně kalorickou stravu, ve vašem případě s normálním nebo jen mírně zvýšeným obsahem kvalitních bílkovin. Ten kreatin užívají adepti kulturistiky, kteří už cvičí opravdu hodně a chtějí další vzestup svalové hmoty urychlit. Pro diabetes je to o moc lepší než zahálka, ale pravidelné přiměřené cvičení v kombinaci s kvalitní běžnou stravou bez potravinových doplňků považuji z hlediska diabetu či prevence diabetu za lepší.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měl bych dotaz. Užívám 2xdenně Standamet 850 a glykemie mně nepravidelně kolísá od 7,5 až po 13,5mmol/l (měřeno doma glukometrem) „dlouhý cukr“ při poslední kontrole u u lékaře 59 Můžu k tomuto léku užívat 2x denně Glucea na stabilizaci cukru? Pravidelně sportuji, 3x týdně 30min.kolo v zimě svižně rotopéd. Děkuji za odpověď. Zdenek
  věk: 72 let výška: 178 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  Vážený pane Zdenku, přeji dobrý den,

  nejprve Vás musím pochválit, že do svého režimu zařazujete pravidelně pohyb, věřte, že je to opravu velmi prospěšné. Přesto se Vám nedaří stabilizovat glykémie, na druhou stranu Vaše hodnoty glykovaného hemoglobinu ("dlouhý cukr") 59 mmol/mol se docela blíží cílovým hodnotám. Jestli sledujete diskusi na stránkách www.cukrovka.cz, tak jste možná postřehl obsáhlou odpověď prof. Saudka na toto téma (https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty). Ve Vašem případě jsou pochopitelně významné i hodnoty glykémie. Užívání extraktu z Gymnema sylvestre (gymnemy lesní) obecně vede ke snížení glykémie nalačno i po jídle, snížení glykovaného hemoglobinu, ale také ke snížení krevních lipidů (triglyceridů i celkového cholesterolu). Na toto téma bylo publikováno vícero klinických studií a dokonce byly v roce 2021 a 2022 publikovány výsledky tzv. meta-analýz těchto studií. Je však třeba varovat před přílišným optimismem. Většina z uvedených studií neměla dostatečnou kvalitu a jejich výsledky měly poměrně značný rozptyl (tzv. heterogenitu), navíc trvaly obvykle jen krátkou dobu. Jako v případě jiných přípravků rostlinného původu, je třeba v první řadě vybrat takový doplněk stravy, který dává co největší záruku standardního účinku. Mělo by se proto, pokud možno, jednat o standardizovaný extrakt, což v případě Gymnema sylvestre znamená takový výrobek, který obsahuje na obalu nebo v příbalové informaci přesně uvedený obsah gymnemových kyselin. Odkazuji na další podrobnou odpověď Dr. Sychrové (https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar). Kombinace metforminu, který užíváte, a extraktu z gymnemy lesní byla zatím zkoumána pouze u zvířat. Gymnema lesní neměla v této studii negativní vliv na biologickou dostupnost nebo účinnost metforminu. Je třeba mít na paměti, že podávání rostlinných přípravků, podobně jako klasických léků, může být spojeno s výskytem nežádoucích účinků nebo i lékových interakcí. Než začněte užívat extrakt z gymnemy lesní, doporučuji se poradit se svým lékařem. Určitě by také bylo vhodné, alespoň na začátku užívání, častější sledování hodnot glykémie.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, na Vašich stránkách jsem se dočetla, že Lesklokorka lesklá se doporučuje při cukrovce, zajímalo by mě, zda ji může užívat i můj 5ti letý syn, kterému byla před 3 měsíci diagnostikována cukrovka 1. typu a má být doživotně na inzulinu. Lesklokorka lesklá jsem objednala ve formě prášku ale pak jsem se dočetla, že není vhodná pro děti..Děkuji za radu, Eva Pritchard z Hradce králové
  věk: 44 let výška: 170 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Lesklokorka lesklá je bezesporu nadějná houba v adjuvantní terapii mnoha onemocnění včetně DM. Nicméně je třeba říci, že u DM její účinek potvrzují studie jen na zvířecích modelech. Přehledový článek z roku 2019 upozorňuje na fakt, že se v terapii DM používají různé extrakty, které nejsou standardizované (popsané na obsah konkrétních složek), chybí informace o možných interakcích s léčivy a také toxikologický profil. Klinické studie s pacienty chybí (testy u dětí nejsou). K lesklokorce se tedy přistupuje jako k možnému zdroji prospěšných látek, který je třeba dále detailně prozkoumat. Co se týče konkrétně Vašeho případu, tak syn má DM1, tam je inzulínová terapie nevyhnutelná. Rostlinné drogy/houby se v terapii DM1 většinou neuplatňují, pokud nemají preventovat vznik sekundárních komplikací diabetu, na což je Váš syn ještě malý. Doporučila bych se držet léčebného postupu lékařů. S pozdravem a přáním hezkého dne Sychrová

  Přeji hezký a úspěšný den.

  Alice

  (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím o informaci, zda existuje vysoce účinný lék INSUMED, o kterém jsem dnes náhodou na internetu našel propagační rozhovor s jedním starým lékařem, který se hodně hrubě navážel do českého zdravotnictví s tím, že příslušní lékaři tento lék záměrně zatajují kvůli svým osobním ziskům. Občas se zajímám ve svém věku 77 roků o některé léky i v zahraničí kde působím 8 roků, a v ČR bývá spousta podobných propagačních rozhovorů v médií (jsem absolvent 5 VŠ a mimo jiné také novinář, a při ověřování existence uváděných jmen lékařů jsem zjistil, že takoví vůbec neexistují stejně, jako jejich uvádění spokojení klienti. Jejich léky jsou nabízené za astronomické ceny. Josef
  věk: 77 let výška: 182 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Vážený pane Josefe, přeji dobrý den,

  asi Vás zklamu INSUMED není lék, ale doplněk stravy. Aby mohl být registrovaný jako lék musel by totiž podstoupit celou řadu studií, což se evidentně nestalo. Výrobce INSUMEDu se proto rozhodl tento výrobek pouze notifikovat jako doplněk stravy (tedy odeslat před prvním uvedením na trh Ministerstvu zemědělství český text, označení a další informace, které bude uvádět na obalu). Velmi mě překvapilo, že na žádném z webů, který jsem navštívil není krabička INSUMEDu v českém jazyce, to by bylo pro doplňky stravy v rozporu se zákonem. INSUMED je vlastně zvláštní kategorii potraviny. Pochopím, pokud si budete myslet, že nemám pravdu a že i já jsem součástí dalakosáhlého spiknutí, jehož cílem je tajit vynikající lék před pacienty. Skutečnost je ale taková, že na samotné krabičce INSUMEDu je napsáno "food supplement", tedy česky doplněk stravy. Podle platné legislativy mají výrobci doplňku stravy právo na svých výrobcích uvádět tzv. zdravotní trvzení, např. "normalizuje hladinu krevního cukru". To ale nemusí nutně znamenat, že k takovým závěrům dospěly výsledky klinických studií u lidí, výrobce pouze využívá možnosti použít jedno z mnoha zdravotních tvrzení, které jsou celoevropsky povoleny. Řadu další podrobností o doplňcích stravy se dozvíte na webových stránkách https://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/doplnky-stravy/.

  Současně musím pro korektnost uvést, že extrakty z rostlin jako je skořice, gymnema lesní, banaba nebo kotvičník opravdu obsahují látky, které snižují hladinu cukru v krvi a mohou tak mít příznivý vliv na kompenzaci diabetu, sám o tom přednáším již více než 10 let. Způsob jak je výrobek INSUMED prezentován na webu ve mě ovšem nevyvolává ten nejlepší dojem, spíše naopak. Tak např. na webové stránce https://cz3.insumedv.com/?TID=63A40537005B7A5CE5041D1E&host=macapnd.com&c=cz je uvedena fotografie z fotoshopu a u ní je napsáno: "Pavel Holý Praktický lékař endokrinolog, profesor katedry endokrinologie". Každý ví, že takové označení odbornosti lékaře je nesmysl, lékaři nejsou současně praktickými lékaři a profesory katedry endokrinologie. Dal jsem si tu práci ale žádné endokrinologa tohoto jména s titulem profesor jsem nenalezl.

  Patrně nejdůležitější je ekonomická stránka věci. Dočetl jsem se, že INSUMED užívá 1 tobolka 2krát denně. Při ceně 1 049,- Kč (pozor tato cena platí jen dnes 22.12.2022, protože oficiální cena je 2 098,- Kč) za balení 20 tobolek to znamená, že cena užívání za jeden den činí 104,90 Kč a je tak vyšší než je cena jakýchkoliv registrovaných léků určených k terapii cukrovky. U těch nejnákladnějších a současně nejmodernějších léků na cukrovku jako jsou glifloziny činí 38,- Kč/den nebo analoga glukagon-like peptidu, u kterých činí 90,90 Kč/den. Upozorňuji, že podávání těchto léků vede nejen ke zlepšení kompenzace cukrovky, ale také ke snížení výskytu komplikací cukrovky a k redukci úmrtnosti.

  České zdravotnictví je možné kritizovat, ne všechno je v naprostém pořádku, na druhou stranu lékaři nemají žádný důvod zatajovat jakoukoliv léčbu před svými pacienty a už vůbec ne z důvodu svých zisků. Doplněk stravy INSUMED s největší pravděpodobností snižuje hladinu cukru v krvi, mohl by dokonce snižovat i hladinu glykovaného hemoglobinu, neboť to bylo prokázáno pro extrakt z gymnemy lesní a extrakt z banaby. Jsem ale velmi skeptický, že by tyto účinky byly vyšší, než u gliflozinů, nebo analogů glukagon-like peptidu. Přesto je INSUMED dražší.

  Pokud někdo trpí cukrovkou, nic mu nebrání uvěřit tomu, že je INSUMED to jediné, co mu může pomoci. Sám pak jak bude INSUMED účinný při dlouhodobějším podávání. Musím ale všechny upozornit, že by byla velká chyba ukončit užívání léků, INSUMED jako doplněk stravy totiž nenahrazuje terapii léky, jejich vysazením by jste si mohl uškodit. Musím také uvést, protože se dlouhodobě zabývám bezpečností léků, že kombinace léků na cukrovku s INSUMEDem by mohla způsobit výskyt hypoglykemických příhod. Je proto nezbytné pečlivě a pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi (glykémii) a v případě potřeby se poradit se svým lékařem. Z ekonomických a řady dalších důvodů, které jsem popsal výše a které ostatně uvádíte i Vy, bych si já takový výrobek nikdy nezakoupil.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!