Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

88 dotazů

 • Dotaz

  Na internetu jsem narazil na "zázračné léky"? Gluconol a Diafrom+ . Jsou tak skvělé ,nebo jde o podvod ?Děkuji Zdenek
  věk: 68 let výška: 175 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Vážený pane Zdenku, přeji dobrý den,

  Gluconol a Diaform+ nejsou léky a už vůbec nejsou zázračné. Jedná se o rostlinné extrakty z takových rostlin, které skutečně mohou snižovat hladinu krevního cukru, o tom není pochyb. Problém je, že se nelze dozvědět v jakém množství je extrakt obsažen a o jaký typ extraktu se jedná. Aby jste si udělal obrázek o "kvalitě" informací, které jsou uvedeny na oficiálních internetových stránkách: uvádí se tam v části složení  "Jeho účinné složení obsahuje: extrakt z banánových listů, extrakt ze skořice, extrakt z Gymnema Sylvestre, Ginkgo Bilobu, prášek z řas (Haematococcus pluvialis).", problém ale spočívá v tom, že výrobek neobsahuje extrakt z banánových listů, ale z rostliny, které se říká banaba, jejíž latinský název je Lagerstroemia speciosa. Latinský název pro banánovník je přitom Musa acuminata nebo Musa balbisiana. Netvrdím, že je vše podvod, k tomu nemám žádné důkazy, je ale mimořádně podezřelé, když si na oficiálních internetových stránkách pletou rostliny. Užívat doplňky stravy na diabetes 2. typu, za situace, kdy není známo kolik účinných látek z rostlin je v doplňku obsaženo nedoporučuji.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam jiz delsi dobu diabetes 2, leceny metforminem 1000 mg denne, a k tomu jsem jeste vyzkousel silny extrakt z rostliny Gymnema Sylvestre. Postsprandialni hodnoty glykemie zatim zmerene nemam, nemam totiz po te rostline vubec chut k jidlu, a to vubec ne na jakekoliv jidlo. Vsechno mi chutna tak nejak plechove. Takze postsprandialni glykemii nema cenu merit kdyz vubec nic nejim uz 3 dny. Jen piju cistou vodu. Muj dotaz je jestli je tato rostlina bezpecna ? Dekuji s pozdravem Jiri.

  Odpověď

  Dobrý den, Jiří,

  nevím, co si mám představit pod pojmem silný extrakt. Na přípravcích je běžně uvedeno množství extraktu a občas i standardizace na účinnou látku. Vždy je tam doporučeno dávkování, kterým je třeba se řídit. Pokud nevím, jakou dávku berete, nemohu Vám sofistikovaně poradit. Každopádně to definujete dobře, je to z Vaší strany experiment, který dle toho, co píšete, má a může mít neblahé následky na Vaše zdraví. Doporučuji v samoléčbě nepokračovat.

  Poznámka redakce:

  Na našem trhu existuje více doplňků stravy obsahujících extrakt ze zmíněné rostliny, viz například na našich stránkách https://www.cukrovka.cz/lecive-rostliny-a-cukrovka a další.

  (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 87 let, vážím 91 kg a naměřil jsem si 6,2 cukru v krvi. Můžete mi navrhnout nějaké přírodní tablety na snížení cukru? Jinak žádné problémy nemám. Vláďa
  věk: 87 let výška: 182 cm váha: 91 kg

  Odpověď

  Dobrý den pane Vláďo, musím Vám pogratulovat k požehnanému věku a pevnému zdraví. Pokud si ho budete chtít udržet pomocí bylinné terapie, doporučila bych Vám přípravky s obsahem gymnémy lesní. Tato rostlina má vědecky potvrzený účinek, pomáhá jak s cukrovkou, tak i s redukcí hmotnosti, léčba je dobře snášena a nevykazuje vedlejší nežádoucí účinky. Pokud budete chtít více informací, odkáži Vás přímo na stránky cukrovky (https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar). Přípravek si vyberte takový, u kterého je uvedena standardizace na obsah gymnemových kyselin - to Vám poradí v lékárně. A nezapomínejte na pravidelné sledování glykémie. Přeji hezké dny! 

  (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, jiz drive jsem popisoval sve problemy, kdy glykemie na lacno byva u mne skoro vzdy v norme pod 5 mmol, ale hodinu po jidle byva cca 10 mmol. Opet jsem udelal mensi test, misto cokoladove tycinky tentokrat ale normalni houska s maslem a salamem. Pred zahajenim konzumace mereni glukometrem: 4.6mmol, tedy na lacno. Potom jsem tedy zkonzumoval tu pripravenou oblozenou housku a k tomu jsem jeste vypil velmi silny a horky odvar z rostliny Galega Officinalis. Za hodinu jsem si zmeril glykemii a byla jen 5.7mmol, cekal jsem vic, pod takovem podobnem jidle mivam pres 10. Je mozny nejaky ucinek te lecive rostliny ? Jiri

  Odpověď

  Vážený pane Jiří, přeji dobrý den,

  nejprve odpovím na Vaší otázku: ano je to možné. Rostlina Galega officinalis (česky Jestřebina lékařská) obsahuje látku pojmenovanou jako galegin. Podle této látky byl vymyšlen lék na cukrovku 2. typu, který se jmenuje metformin. Na rozdíl od metforminu je galegin poměrně toxický a od jeho používání se upustilo a také výrobci doplňků stravy, která obsahuje jestřabinu varují před překročením doporučené dávky. Rostlin jako je jestřabina je ale více a některé z nich jsou dokonce ještě účinnější a mají lepší toleranci bez toxicity při zvýšení dávky.

  Každý pacient, který má diabetes 2. typu by rostlinné přípravky měl používat po konzultaci s lékařem. Řada rostlinných přípravků má totiž dosti silné působení a jejich užití by mohlo vést k hypoglykemickým příhodám. V takovém případě lékař obvykle na základě měření glykémie doporučí snížení dávek antidiabetik.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  na našich stránkách se o léčivých bylinách dočtete zde: https://www.cukrovka.cz/lecive-rostliny-a-cukrovka

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o informaci, zda byste doporučil používat doplněk stravy DIA PLUS stabil forte tbl.50 v případě, že na nocnoc užívám Glucophage XR 500 mg. Případně jiný volnš prodejný přípravek. Moc děkuji za ochotu. Petr

  Odpověď

  Vážený pane Petře, přeji dobrý den,

  doplněk stravy DIA PLUS stabil forte můžete určitě bezpečně užívat. Vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o pivovarnické kvasnice, které obsahují zvýšené množství vitaminu skupiny B a dále stopové prvky jako jsou zinek, selen, chrom nebo mangan, Nemůžete však počítat s tím, že by mohlo dojít k zásadní změně v kompenzaci diabetu 2. typu. Podání chromu může snížit glykémii, ale nemá vliv na hladinu glykovaného hemoglobinu, který je ukazatelem dlouhodobé kompenzace glykémie.

  Žádný volně prodejný přípravek použitelný k léčbě diabetu 2. typu neexistuje. Dostupných je však řada doplňku stravy právě jako je DIA PLUS stabil forte nebo různých extraktů z rostlin. Z nich má podle mého názoru pozoruhodné postavení extrakt z dřišťálu obsahující především alkaloid berberin. Berberin nejen že snižuje glykémii, ale i glykovaný hemoglobin a současně zvyšuje účinek přípravku Glucophage.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký vliv má na cukrovku 2 typu a cholesterol spirulina?

  Odpověď

  Spirulina je známá svým vysokým obsahem bílkovin (60 %), esenciálních aminokyselin a nenasycených mastných kyselin. Přítomny jsou také vitamíny B-komplexu, vitamín E, beta-karoten, zeaxanthin, železo, mangan, selen, vápník, hořčík, draslík, zinek a fenolické látky. Klinická hodnocení podporují užití spiruliny pro snížení tělesného tuku, obvodu pasu, indexu tělesné hmotnosti (BMI) a chuti k jídlu, protože spirulina zlepšuje celkový cholesterol, hodnoty LDL, triglyceridů a HDL cholesterolu. Spirulina také zlepšuje inzulínovou rezistenci, hladinu glukózy v krvi a krevní tlak. Navíc vykazuje antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Přínosný je také fakt, že u žádné použité dávky (1 až 10 g/den po dobu 2 až 12 měsíců) nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky. Spirulina je tedy doporučována v léčbě metabolického syndromu a dosažené vědecké výsledky naznačují, že pravděpodobně zlepšuje metabolismus glukózy a příznivě upravuje lipidové parametry.

  (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám začínající diabetes 2. typu, koupila jsem si berberin jako doplněk na snížení cukru v krvi a snížení trochu zvýšeného cholesterolu. Nevyznám se jednak v dávkování, píší 1 tabletu 500 denně, ale na netu jsem našla, že dávkování je účinné v rozmezí 2 až 3 denně. Na to bych se tedy chtěla zeptat a ještě, jaký přípravek s berberinem je vhodný z toho množství, co je na trhu. Moc Vám děkuji. Magda
  věk: 44 let výška: 164 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Vážená paní Magdo, přeji dobrý den,

  myslím, že jste se rozhodla správně, když jste si vybrala berberin na zlepšení kompenzace cukrovky, protože berberin vedle snižování glykémie a glykovaného hemoglobinu také snižuje LDL-cholesterol a krevní tlak. Účinná dávka je obvykle 500 mg 2krát denně. Doporučoval bych užívání zahájit dávkou 500 mg ráno a po 3-4 dnech při dobré toleranci bych dávku zvýšil na 500 mg ráno a večer. Vyšší dávky užívejte jen po předchozím souhlasu lékaře. Vybíral bych berberin, který je obsažen z extraktu z dřišťálu osinatého (Berberis aristata).

  Je nezbytné si uvědomit, že berberin je účinný přípravek má vedle pozitivních vlastností také některé lékové interakce, protože může ovlivnit osud jiných současně užívaných léků. O tom se můžete poradit v lékárně, např. v rámci konzultací, které řada lékáren bezplatně poskytuje a v některých řetězcích se na konzultaci můžete objednat cestou jejich webových stránek. Uvedu jen některé příklady léků, jejichž účinnost a bezpečnost může berberin ovlivnit: digoxin, dabigatran-etexilát, dextromethorfan, glimepirid, losartan, metoprolol, tamoxifen.

  S přátelským pozdravem

  poznámka redakce:

  poradenství na téma interakce poskytuje řetězec BENU lékáren
  https://www.benu.cz/poradenstvi#toc-on-line-lekove-interakce

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Doporučil by jste užívat INSUNOL vedle metforminu, případně jen Insunol?
  věk: 87 let výška: 163 cm váha: 71 kg

  Odpověď

  Vzhledem k tomu, že jsme se přípravkem Insunol již v jednom dotazu podrobně zabývali, posíláme Vám na něj odkaz https://www.cukrovka.cz/poradna/insunol-2.

  (odpovídá redakce, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Můžu užívat mettformin a diamizin gurmar dohromady a můžu vysadit mettformin. Martin
  výška: 175 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Vážený pane Martine, přeji dobrý den,

  Diamizin Gurmar má opravdu impozantní reklamu. Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje extrakt z gymnemy lesní s 25 % gymnemových kyselin, tj. látek, které jsou nositeli hypoglykemického účinku. Metformin je registrovaný léčivý přípravek, který má vědecké důkazy, které prokazují snížení výskytu komplikací diabetu a snížení úmrtnosti u pacientů, kteří jej v příslušných studiích užívali. Metformin takovou reklamu jako Diamizin Gurmar mít nesmí, protože se jedná o registrovaný lék pouze na lékařský předpis. Diamizin Gurmar nenahrazuje a ani nemůže nahradit metformin, může ale být použit ke zlepšení účinku metforminu, hladinu krevního cukru nepochybně snižuje. Pokud budete Diamizin Gurmar užívat měl by jste tuto informaci sdělit svému diabetologovi, možná bude vhodné snížit dávku metforminu. Případným ukončením užívání metforminu by jste se připravil o prospěch, který jeho užívání přináší. Ještě si dovolím ekonomické porovnání metformin 150 tablet po 500 má cenu 255,27 Kč a je plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění, 150 tobolek Diamizin Gurmar má cenu 489,- Kč a není hrazen.

  Moje doporučení je užívat dále metformin, pokud jej hůře snášíte požádejte svého lékaře o možnost užívat metformin ve formě retardovaných tablet, které mají lepší toleranci. Nezapomínejte na to, že cukrovka je onemocnění, jejíž komplikace se projevují po 10 i více letech, zvláště pak při nesprávném léčení.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chcem sa opýtať ak berieme Atorvastatin a súčasne aj Siofor 500 g 1-0-1 môžem užívať aj Glucea ? Ďakujem
  věk: 69 let výška: 174 cm váha: 100 kg

  Odpověď

  Vážený pane Ladislave, přeji dobrý den,

  ptáte se, zda můžete současně užívat atorvastatin, metformin (přípravek Siofor) a doplněk stravy Gluea, který obsahuje extrakt z listů morušovníku a extrakt z gymnemy lesní. K tomu musím uvést, že z dosud publikovaných předklinických a klinických studií může extrakt z gymenmy zvýšit účinek metforminu (to je jistě důvod proč jej hodláte užívat), to je ale bohužel spojeno s mírným rizikem rozvoje hypoglykémie. Doplněk stravy Glucea tak může zvýšit účinek přípravku Siofor (v klinických studií u lidí vedlo podávání kombinace k průměrnému poklesu glykémie o 14 % a ke snížení glykovaného hemoglobinu o 10 %. Pacientům, kteří chtějí užívat doplněk stravy s extraktem z rostlin, který prokazatelně může snižovat glykémii proto doporučuji poradit se s lékařem, který jediný dokáže posoudit, zda je možné současné užívání bez potřeby změny dávky antidiabetik. Ze znalostí, které v současné době máme vyplývá, že doplněk stravy Glucea nemá negativní vliv na osud atorvastatinu ani na jeho účinek. Z mého pohledu současnému užívání nic nebrání, přesto doporučuji dotázat se lékaře, který by měl vědět, že jeho pacient užívá rostlinné přípravky snižující hladinu glukózy v krvi.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!