Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a technologie

59 dotazů

  • Dotaz

    Existuje nějaká metoda na měření glykémie v krvi bez vpichu. Nějaký druh přístroje - glukometru pro domácí měření?
    věk: 44 let výška: 160 cm váha: 57 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud hledáte opravdu schválenou zdravotnickou pomůcku, tak se bojím, že úplně bez vpichu není v ČR zatím oficiálně nic. Některé hodinky a "náramky"  sice udávají schopnost měřit glykémie, ale že by už byly v ČR některé opravdu zdravotnicky schválené, tak o tom alespoň já nevím.

    Nejvíce -  s ohledem na počet vpichů -  se tomu blíží systémy CGM a Freestyle Libre. U nich po jednorázovém zavedení do podkoží a vytažení/odendání zavaděče zůstává v podkoží jen tenoučké vlákno. Životnost jednoho senzoru je u CGM 7-14 dní (dle typu), u Freestyle Libre  14 dní. Více informací můžete najít na příslušných odkazech.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím. Mám dotaz ohledně vysílače k senzoru Guardian 4. Je plně nabitý, před napojením jsem ho nechala 10x problikat. Ovšem po napojení nesvítí dlouze a nechce se propojit. Může být problém se zavedením senzoru? Nechci zbytečně píchat další. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    omlouvám se za pozdní odpověď -  asi již nevyřeším Váš akutní problém, přesto se pokusím alespoň dodatečně ještě zaslat odpověď.

    Pokud jsou problémy s propojením, můžete se o něj pokusit např. s odstupem 10 minut ještě jednou. Ideálně se přesunout do míst, kde bude menší vliv okolních zařízení. Pokud je vysílač nabitý a opakovaně se nedaří propojení samozřejmě může jít o chybu na úrovni senzoru -  ať již poruchu funkčnosti z výroby, či špatné zavedení. Pokud by problémy s vysílačem byly opakovaně, je možné se obrátit na Help Linku firmy Medtronic

    POZN. U pár pacientů se nám také vyskytla častější “chybovost senzorů”, která ale nakonec byla způsobena stářím vysílače. Po výměně vysílače najednou chybovost zázračně vymizela. Životnost vysílače Guardian 4 je oficiálně jen rok -  sice často funguje delší dobu, ale někdy poté vytváří chyby projevující se zkrácením životnosti nebo nefunkčností senzorů. Netvrdím samozřejmě, že je to tento případ.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpověď
    věk: 54 let výška: 179 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel všechny glukometry mají povolenou odchylku: při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %.Některé mohou být asi o něco přesnější než jiné, ale bojím se, že tady těžko rozhodovat, jaký to je. Máte pravdu, že zde záleží koho se zeptáte.

    Výběr je opravdu široký a obtížný:

    Můžete kouknout zda vám vyhovuje velikost glukometru. Zda chcete větší paměť nebo ne. Jaký je přesný rozsah měření glukometru. Zda potřebujete funkce navíc -  jako možnost zadání jídla, aktivity… Některé glukometry jsou schopny měřit i ketolátky (což jako pacient s prediabetem asi nepotřebujete). Nebo jestli Vás v podstatě bude zajímat jen naměřená hodnota a víc nechcete.  

    Může Vás zajímat  jaký je způsob napájení (co používá za baterii nebo jak se dobíjí). Není špatné ani vědět jaký je kontrast obrazovky, aby jste výsledky dobře viděl. 

    Někdo vybírá i podle výrobce. Já mám zkušenost s glukometry Contour, Accu-check, Diamond, Freestyle, Wellion, Onetouch nebo např. Mylife, ale jistě i ostatní mohou být stejně dobré.

    Bohužel jasnou odpověď na Váš dotaz nemohu dát.

    Doporučení redakce:

    k prostudování doporučujeme i článek autorky odpovědi Není pumpa jako puma

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat jestli jsou nějaké informace, jestli se má Omnipod 5 dostat někdy do České republiky, poslední dotaz na tuto informaci zde byl před rokem, tak se ptám jenom jestli jsou o tom nějaké novinky. Rozhoduji se totiž o nové pumpě a přemýšlím, jestli počkat nebo jít rovnou do hadičkové pumpy. Raději bych ale bezhadičkovou, ale zde v republice je snad jenom jedna jediná dostupná a to Touchcare ale ta není zrovna moc doporučovaná.

    Odpověď

    Dobrý den,

    zatím tady stále Omnipod bohužel nemáme a nevím o tom, že by tu v blízké době měl být -  ale přiznávám, že nemusím o všech plánech rozhodně vědět. ČR je poměrně malý trh, a tak se k nám spousta věcí ani nedostane.

    U nás na trhu je nyní Vámi zmiňovaný systém TouchCare Nano. Samotná pumpička špatná není, ale u některých pacientů je větší nepřesnost senzorů (i v “továrním” režimu jsou potřeba 1-2 denní kalibrace). Tento systém je možné propojit do hybridní smyčky, kde může nepřesnost senzoru hrát roli a bojím se, že z toho vyplývá nespokojenost části pacientů. V ČR je k dostání i náplasťová pumpa Accu-Check Solo, ale ta nemá zatím možnost propojení se senzorem a nemůže tedy pracovat v hybridním systému.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, aplikovala jsem si senzor, proběhlo pár měření a přestal fungovat. Aplikace mi neustále píše "chyba senzoru". Nemohu si nijak změřit cukr. Mám si aplikovat nový senzor ?
    věk: 24 let výška: 158 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    hláška “chyba senzoru”  -  zde záleží i na typu senzoru, který máte. Např. u Freestyle Libre 2 může jít o přechodnou nemožnost měření. Má cenu zkusit načtení za 10 minut. Někdy může být dle informací na oficiálních anglických stránkách  interference s okolními elektromagnetickými vlnami. 

    Samozřejmě pokud by se hláška vyskytovala opakovaně a senzor se nerozjel po delší době ani po přesunutí se do jiného prostoru, změně polohy nebo změně Vaší aktivity, je potřeba senzor vyměnit. 

    Vhodné je následně zkontrolovat stav elektrody a místa vpichu a vyhodnotit, zda např. nedošlo k povytažení kanyly z podkoží, poškození senzoru…. Pokud by šlo čistě o technickou chybu senzoru (“prostě nevydržel dost dlouho”), je vhodné zkusit senzor reklamovat u výrobce, protože ať již si je hradíte sám, nebo je máte hrazeny pojišťovnou, nejsou senzory úplně levná záležitost.

    Více o různých významech “hlášek” je možné najít i v příručkách k použití jednotlivých typů senzorů.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku 7 let a když si píchnu kanyli tak vždycky mi po 1 dní přestane fungovat a když v břiše funguje tak je to zázrak Dřív to bylo celkem bez problému ale teď to nijak nejde a docela delší dobu jsem se vyhýbala tomu abych si musela kanyli nastřelit do břicha A teď si je zatím píchám jenom do nohy ale moje nohy jsou už tolik ropíchané že to nemám pomalu kam píchnout Prosím poradíte mi kam si mám kanálu píchnout ? Kromě teda do zadku tam jsem to nosila asi před 4 lety a jednou jsem si blbě sedla a měla tam obří bouly asi rok A jen já vážím 39 ale tam taková možnost není
    věk: 12 let výška: 152 cm

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že u Vás bude problematická většina míst pro zavedení vlivem tenčího podkoží při nižší hmotnosti. Pokud jste ještě aktivní jedinec, tak to bývá někdy boj.

    Většinou se používá břicho, vnější strana stehen, horní část hýždí, případně zevní strana paží. U hýždí by se měla používat opravdu horní část kousek pod pasem - u “ plnějších tvarů” se zde i dělá např. při posazení širší kožní řasa (“val”) -  což se u Vás určitě netvoří. Zde hodně záleží na typu nošených kalhot, případně sukní a dalšího oblečení. U břicha je možné jít až k bokům, ale vše opět záleží na podkožní vrstvě. 

    Předpokládám, že využíváte nejkratší teflonové kanyly. Pokud jste ještě nezkoušela jiný typ, někdy stojí za to kouknout se na možnosti kanyl pro Vaši pumpu. Někomu vyhovuje šikmá, někdo nakonec přejde k ocelové. Ta je o trochu pevnější a méně se ohýbá…, ale musí se měnit po dvou dnech. Dva dny jsou ale stále lepší než životnost jeden den s následným ucpáním. 

    Omlouvám se, že nedokáži poradit více.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, chtela jsem se zeptat. Syn nasel venku viz obrazek. Kazdy me ujistuje, ze to neni lanceta pro diabetiky. Mohli by jste se prosim na obrazek podivat? Dekuji. ☺️
    věk: 30 let výška: 163 cm váha: 60 kg těhotenství: 34. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    nemůžu samozřejmě 100% na nic přísahat, ale rozhodně to není část běžně používaných lancet do tzv. "odběrových per -  autolancet". Běžné lancety jsou sice často modré, ale vypadají trochu jinak.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se prosím zeptat, zda-li existují domácí testery pro měření HbA1c? Děkuji.
    výška: 172 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    základní stanovení HbA1c se provádí kapalinovou chromatografií. Existují již specializované přístroje do ambulancí lékařů, kde se stanovuje HbA1c z kapky kapilární krve (z prstu),  ale standardem stále zůstává stanovení v laboratořích, které je podle mně i přesnější.

    Glykovaný hemoglobin však nemá cenu stanovovat častěji než 1x za 2-3 měsíce (v těhotenství 1x za měsíc) a pacient s diabetes mellitus by se měl doma zaměřit hlavně na kontrolu glykémií, které mu ukazují, jak vypadá aktuální stav.

    Na Googlu se dají nalézt nějaké odkazy, viz:

    1. https://www.cerascreen.cz/products/dlouhodoby-test-hladiny-cukru-v-krvi-hba1c?variant=21802738778191

    2. https://www.hitzdravi.cz/p/hba1c-test/

    3. https://www.vseprosvezdravi.cz/product/spotrebni/diagnosticke-testy/nycocard-hba1c-24-testu/5889

    1. a 2. odkaz  -  zahrnují metodu pracující podle popisu na hodně podobném principu.

    Koupíte si odběrovou sadu, doma odeberete několik kapek krve, potom vše pošlete zpět v obálce do laboratoře, kde vyhodnotí HbA1c a vy získáte výsledek. Ten naleznete v aplikaci dané firmy nebo Vám bude doručen.

    Je to určitá forma domácího testování, protože si toto měření pacient hradí sám a může si ho nechat udělat kdykoliv. 

    3. odkaz - je pravděpodobně jen sada testovacích kazet/kitů, k jejichž vyhodnocení je pak nutný přístroj od Abbott Nycocard reader II (https://www.globalpointofcare.abbott/cz/cs/product-details/nycocard-reader.html). Nevím zda si tento přístroj může oficiálně v ČR koupit i pacient.

    S přáním příjemného dne

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ma nato naky pravo ze jsem se nezlepsil
    věk: 39 let výška: 181 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pojišťovna sice umožňuje předpis senzorů Freestyle Libre u všech pacientů s diabetes mellitus 1. typu, ale za splnění několika podmínek.

    Jednou je spolupráce pacienta - to by mělo být prokázáno pravidelným využíváním senzorů + snímáním hodnot glukózy minimálně 10x denně.  Po posledním vylepšení funkce senzorů Freestyle Libre 2 již nemusí být (při využívání telefonu místo čtečky) senzor 10x denně přímo snímán, ale je nutné alespoň 10x denně zkontrolovat hodnotu glukózy v aplikaci. Čas, kdy je senzor reálně využíván (vyjádřený v % za vybrané období) a počet  kontrol v aplikaci/snímání čtečkou, je vidět v reportu, který lékař v ambulanci kontroluje.

    Další podmínkou pokračování terapie je průkaz zlepšení kompenzace diabetu. Toto zlepšení může mít více forem - např.  zlepšení glykovaného hemoglobinu, zlepšení time in range (času v cílovém rozmezí), snížení variability glykémií (kolísání glykémií), snížení počtu hypoglykémií…

    Pokud pacient pravidelně nesnímá/nevyužívá senzory dostatek času nebo se nezlepšila kompenzace diabetu, lékař má nejen právo, ale hlavně povinnost dále senzory NEpředepisovat, protože nejsou splněny požadavky stanovené pojišťovnou na úhradu těchto senzorů. Při kontrole pojišťovnou by pak lékař musel náklady na senzory sám zaplatit, protože Vám je v podstatě psal neoprávněně. 

    Takže možnost úhrady pro diabetiky 1. typu je, ale musí docházet i ke splňování podmínek úhrady.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 25 let se léčím s diabetem 1. typu. Pro měření hladiny glukózy v krvi používám asi třetím rokem senzor free style libre. Tento se občas odlepí, stalo se, že nebyl ani funkční. Chtěla bych se proto zeptat, zda bych měla nárok na podkožní senzor. Nejsem z Prahy a nevím jestli podkožní senzor mají k dispozici i jiné nemocnice než VFN v Praze. Pokud ne, je možnost jezdit přímo do VFN v Praze pouze pro implantaci senzoru? Děkuji za odpověď, Beata, Třinec.
    věk: 51 let výška: 173 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel Vás musím zklamat a zároveň se omluvit za starší informace -  pokusím se co nejdříve vše opravit. Podkožní senzor Eversense se již nyní nezavádí ani ve VFN. V České republice nyní nejsou podkožní senzory dostupné. Je možné, že v budoucnosti zase bude zkoušen nový senzor. Nevýhodou České republiky je její malá velikost. Počet diabetiků 1. typu kteří by využívaly jednotlivé typy senzorů pak mnohým firmám nestojí za dlouhý a nákladný proces schvalování možnosti použití. 

    Ani předchozí podkožní senzor Eversence, by Vám v této situaci ale nepomohl. K jeho funkci bylo nutné mít  nad senzorem na kůži připevněný vysílač. Vysílač byl odnímatelný, nevedl přímo do podkoží, ale v okamžicích, kdy měl senzor fungovat a posílat data o hladinách glukózy -  která byla snímána senzorem, musel být vysílač připevněn (přilepen) na kůži. Jak budou vypadat budoucí podkožní senzory bohužel nedokáži říci.

    Funkčnost senzorů je samozřejmě vždy problém. Pokud senzor není vůbec funkční nebo sám přestane fungovat dříve než po 14 dnech, je možné a i vhodné provést reklamaci. Dle zkušeností od mých pacientů s reklamacemi u firmy Abbott větší problémy nebývají. 

    Stran odlepování - zde někteří pacienti (hlavně pokud mají vyšší potivost nebo se hodně pohybují) využívají různé typy fixací -  např. překrytí tejpy, přelepování různými typy náplastí nebo využívají kryty na senzory, které jsou sehnatelné i v ČR na internetu (např. diapomucky, dia-way…)

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!