Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a technologie

62 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, užívám Ozempic 0,25mg, po poslední 4 dávce je pero do poloviny stále plné tekutiny. Dávky jsem poctivě nastavila a po aplikaci se měřidlo vrátilo na 0. Co se zbývající tekutinou? Mohu dále aplikovat?
  věk: 53 let

  Odpověď

  Dobrý den,

  oficiálně je pero určeno na 4 dávky. Občas po čtvrtém podání ještě zbývá určité množství obsahu. Přestože je to lákavé, není ideální pokračovat v podávání. Nikdo Vám již nemůže zaručit, kolik reálně účinné látky dostanete.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak přesný je odhad hodnoty HbA1c senzorem freestyle libre? Moje praktická lékařka se mými hodnotami, měřenými po dobu 1 měsíce vůbec nehodlal zabývat a na základě dvou vlastních měření že žilní krve určila, že hodnota je 49, i když aplikace senzoru mi odhaduje 31. Pro paní doktorku jsem diabetik s nutností léčby pomocí léků.
  věk: 60 let výška: 181 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  odpověď na Váš dotaz není jednoduchá, protože ani přesná odpověď neexistuje.

  GMI (Glucose managment indicator) je číslo, která vyjadřuje jakým hodnotám glykovaného hemoglobinu (HbA1c) by mohla podle naměřených hodnot glukózy získaná data ze senzoru odpovídat. Výpočet je odvozen z hodnot hladin glukózy a glykovaného hemoglobinu získaných v minulosti od většího počtu diabetiků využívajících CGM. 

  GMI nemusí odpovídat reálnému glykovanému hemoglobinu, proto se i přistoupilo k pojmu GMI. 

  Je nutné si i uvědomit, co je glykovaný hemoglobin a jak vzniká. Glykovaný hemoglobin je pozměněné krevní barvivo v červených krvinkách. Vlivem působení glukózy v krvi  dochází postupně k reakci a běžný hemoglobin (červené barvivo) se mění na glykovaný. Pokud jsou vysoké glykémie, vzniká více glykovaného hemoglobinu. Červené krvinky běžně žijí až 120 dní. Postupně dochází v těle k jejich zániku a tvorbě. Proto běžně HbA1c vypovídá o hladinách glukózy za několik měsíců.

  Hodnoty HbA1c mohou být bohužel ovlivněny mnoha faktory - onemocněními zkracujícími nebo prodlužujícími životnost červených krvinek, selháváním ledvin, dialýzou, HIV, některými léky, i samotným laboratorním stanovením.

  GMI vyjadřuje jen výsledky získané za vybrané období - u Vás 1 měsíc (předpokládám 28 dní). Toto období nemusí zcela odpovídat dalším (v datech na senzoru nezobrazeným) měsícům - glykémie mohou být při využívání senzoru např. lepší nebo naopak horší. Data ze senzoru je ideální mít 100% času (nebo alespoň více jak 90%) jinak GMI zase ztrácí určitou část výpovědní hodnoty.

  Zkreslení může proto nastat jak u GMI, tak u HbA1c a tyto hodnoty se mohou lišit.

  Data ze senzoru je samozřejmě dobré shlédnout a vyhodnotit, jak Vaše glykémie vypadají. Jejich využití však stále není v ČR zahrnuto přímo v diagnostice diabetes mellitus -  nejsou stanoveny hodnoty, které by vylučovaly nebo naopak potvrzovaly DM (cukrovku). Lékaři se proto stále řídí dle doporučení českých a zahraničních odborných společností a využívají k samotnému stanovení diagnózy DM lačnou glykémii, oGTT (méně často HbA1c nebo vysokou náhodně zachycenou glykémii). Zlatým standardem je stále pro stanovení  diagnózy DM pomocí oGTT. Vysoká lačná glykémie, HbA1c a vysoká náhodná glykémie vyžadují potvrzení druhým měřením, pokud nejsou již jasné klinické příznaky DM.

  Vaše lékařka proto může data ze senzoru shlédnout, ale pokud jasně splňujete česká kritéria pro diagnózu DM, tak přesto musí prohlásit, že máte diabetes mellitus. U všech diabetiků je ČR doporučováno zahájení terapie. To zda tuto terapii přijmete je samozřejmě na Vás. Situace někdy není úplně jednoduchá a jednoznačná. Kromě základních informací Vám bohužel nemohu pomoci. Je vhodné se domluvit s Vaší lékařskou, jak to vypadá.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, potřebuji čtečku k senzoru, nedá se ale zakoupit, přítel má diabetes 2.typu, lékař poukaz nevypíše, prý jenom u 1. stupně. Firma doporučila přes chytrý telefon, přítel ale chytrý telefon nemá.
  věk: 59 let výška: 163 cm váha: 84 kg těhotenství: 1. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  je pravda, že zatímco senzory je možné na Lekarna.cz objednat bez poukazu, u čtečky to možné není.

  Jediné řešení, které mě napadlo, je poprosit lékaře, zda by nenapsal příteli čtečku na poukaz a nezaškrtl tam na vlastní úhradu. Měly byste uplatnitelný poukaz, ale úhradu byste provedly vy -  ne pojišťovna (Pojišťovna opravdu čtečku u pacienta s DM 2. typu neuhradí). Teoreticky by to takto mělo jít provést, ale přiznávám, že jsem přímo čtečku zatím nikomu tímto způsobem nepsala. Občas na vlastní úhradu někomu píšeme senzory CGM. Zkuste se domluvit s ošetřujícím diabetologem, jestli by to bylo možné či ne.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Existuje nějaká metoda na měření glykémie v krvi bez vpichu. Nějaký druh přístroje - glukometru pro domácí měření?
  věk: 44 let výška: 160 cm váha: 57 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud hledáte opravdu schválenou zdravotnickou pomůcku, tak se bojím, že úplně bez vpichu není v ČR zatím oficiálně nic. Některé hodinky a "náramky"  sice udávají schopnost měřit glykémie, ale že by už byly v ČR některé opravdu zdravotnicky schválené, tak o tom alespoň já nevím.

  Nejvíce -  s ohledem na počet vpichů -  se tomu blíží systémy CGM a Freestyle Libre. U nich po jednorázovém zavedení do podkoží a vytažení/odendání zavaděče zůstává v podkoží jen tenoučké vlákno. Životnost jednoho senzoru je u CGM 7-14 dní (dle typu), u Freestyle Libre  14 dní. Více informací můžete najít na příslušných odkazech.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím. Mám dotaz ohledně vysílače k senzoru Guardian 4. Je plně nabitý, před napojením jsem ho nechala 10x problikat. Ovšem po napojení nesvítí dlouze a nechce se propojit. Může být problém se zavedením senzoru? Nechci zbytečně píchat další. Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den,

  omlouvám se za pozdní odpověď -  asi již nevyřeším Váš akutní problém, přesto se pokusím alespoň dodatečně ještě zaslat odpověď.

  Pokud jsou problémy s propojením, můžete se o něj pokusit např. s odstupem 10 minut ještě jednou. Ideálně se přesunout do míst, kde bude menší vliv okolních zařízení. Pokud je vysílač nabitý a opakovaně se nedaří propojení samozřejmě může jít o chybu na úrovni senzoru -  ať již poruchu funkčnosti z výroby, či špatné zavedení. Pokud by problémy s vysílačem byly opakovaně, je možné se obrátit na Help Linku firmy Medtronic

  POZN. U pár pacientů se nám také vyskytla častější “chybovost senzorů”, která ale nakonec byla způsobena stářím vysílače. Po výměně vysílače najednou chybovost zázračně vymizela. Životnost vysílače Guardian 4 je oficiálně jen rok -  sice často funguje delší dobu, ale někdy poté vytváří chyby projevující se zkrácením životnosti nebo nefunkčností senzorů. Netvrdím samozřejmě, že je to tento případ.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpověď
  věk: 54 let výška: 179 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  bohužel všechny glukometry mají povolenou odchylku: při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %.Některé mohou být asi o něco přesnější než jiné, ale bojím se, že tady těžko rozhodovat, jaký to je. Máte pravdu, že zde záleží koho se zeptáte.

  Výběr je opravdu široký a obtížný:

  Můžete kouknout zda vám vyhovuje velikost glukometru. Zda chcete větší paměť nebo ne. Jaký je přesný rozsah měření glukometru. Zda potřebujete funkce navíc -  jako možnost zadání jídla, aktivity… Některé glukometry jsou schopny měřit i ketolátky (což jako pacient s prediabetem asi nepotřebujete). Nebo jestli Vás v podstatě bude zajímat jen naměřená hodnota a víc nechcete.  

  Může Vás zajímat  jaký je způsob napájení (co používá za baterii nebo jak se dobíjí). Není špatné ani vědět jaký je kontrast obrazovky, aby jste výsledky dobře viděl. 

  Někdo vybírá i podle výrobce. Já mám zkušenost s glukometry Contour, Accu-check, Diamond, Freestyle, Wellion, Onetouch nebo např. Mylife, ale jistě i ostatní mohou být stejně dobré.

  Bohužel jasnou odpověď na Váš dotaz nemohu dát.

  Doporučení redakce:

  k prostudování doporučujeme i článek autorky odpovědi Není pumpa jako puma

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat jestli jsou nějaké informace, jestli se má Omnipod 5 dostat někdy do České republiky, poslední dotaz na tuto informaci zde byl před rokem, tak se ptám jenom jestli jsou o tom nějaké novinky. Rozhoduji se totiž o nové pumpě a přemýšlím, jestli počkat nebo jít rovnou do hadičkové pumpy. Raději bych ale bezhadičkovou, ale zde v republice je snad jenom jedna jediná dostupná a to Touchcare ale ta není zrovna moc doporučovaná.

  Odpověď

  Dobrý den,

  zatím tady stále Omnipod bohužel nemáme a nevím o tom, že by tu v blízké době měl být -  ale přiznávám, že nemusím o všech plánech rozhodně vědět. ČR je poměrně malý trh, a tak se k nám spousta věcí ani nedostane.

  U nás na trhu je nyní Vámi zmiňovaný systém TouchCare Nano. Samotná pumpička špatná není, ale u některých pacientů je větší nepřesnost senzorů (i v “továrním” režimu jsou potřeba 1-2 denní kalibrace). Tento systém je možné propojit do hybridní smyčky, kde může nepřesnost senzoru hrát roli a bojím se, že z toho vyplývá nespokojenost části pacientů. V ČR je k dostání i náplasťová pumpa Accu-Check Solo, ale ta nemá zatím možnost propojení se senzorem a nemůže tedy pracovat v hybridním systému.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, aplikovala jsem si senzor, proběhlo pár měření a přestal fungovat. Aplikace mi neustále píše "chyba senzoru". Nemohu si nijak změřit cukr. Mám si aplikovat nový senzor ?
  věk: 24 let výška: 158 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  hláška “chyba senzoru”  -  zde záleží i na typu senzoru, který máte. Např. u Freestyle Libre 2 může jít o přechodnou nemožnost měření. Má cenu zkusit načtení za 10 minut. Někdy může být dle informací na oficiálních anglických stránkách  interference s okolními elektromagnetickými vlnami. 

  Samozřejmě pokud by se hláška vyskytovala opakovaně a senzor se nerozjel po delší době ani po přesunutí se do jiného prostoru, změně polohy nebo změně Vaší aktivity, je potřeba senzor vyměnit. 

  Vhodné je následně zkontrolovat stav elektrody a místa vpichu a vyhodnotit, zda např. nedošlo k povytažení kanyly z podkoží, poškození senzoru…. Pokud by šlo čistě o technickou chybu senzoru (“prostě nevydržel dost dlouho”), je vhodné zkusit senzor reklamovat u výrobce, protože ať již si je hradíte sám, nebo je máte hrazeny pojišťovnou, nejsou senzory úplně levná záležitost.

  Více o různých významech “hlášek” je možné najít i v příručkách k použití jednotlivých typů senzorů.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 7 let a když si píchnu kanyli tak vždycky mi po 1 dní přestane fungovat a když v břiše funguje tak je to zázrak Dřív to bylo celkem bez problému ale teď to nijak nejde a docela delší dobu jsem se vyhýbala tomu abych si musela kanyli nastřelit do břicha A teď si je zatím píchám jenom do nohy ale moje nohy jsou už tolik ropíchané že to nemám pomalu kam píchnout Prosím poradíte mi kam si mám kanálu píchnout ? Kromě teda do zadku tam jsem to nosila asi před 4 lety a jednou jsem si blbě sedla a měla tam obří bouly asi rok A jen já vážím 39 ale tam taková možnost není
  věk: 12 let výška: 152 cm

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že u Vás bude problematická většina míst pro zavedení vlivem tenčího podkoží při nižší hmotnosti. Pokud jste ještě aktivní jedinec, tak to bývá někdy boj.

  Většinou se používá břicho, vnější strana stehen, horní část hýždí, případně zevní strana paží. U hýždí by se měla používat opravdu horní část kousek pod pasem - u “ plnějších tvarů” se zde i dělá např. při posazení širší kožní řasa (“val”) -  což se u Vás určitě netvoří. Zde hodně záleží na typu nošených kalhot, případně sukní a dalšího oblečení. U břicha je možné jít až k bokům, ale vše opět záleží na podkožní vrstvě. 

  Předpokládám, že využíváte nejkratší teflonové kanyly. Pokud jste ještě nezkoušela jiný typ, někdy stojí za to kouknout se na možnosti kanyl pro Vaši pumpu. Někomu vyhovuje šikmá, někdo nakonec přejde k ocelové. Ta je o trochu pevnější a méně se ohýbá…, ale musí se měnit po dvou dnech. Dva dny jsou ale stále lepší než životnost jeden den s následným ucpáním. 

  Omlouvám se, že nedokáži poradit více.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, chtela jsem se zeptat. Syn nasel venku viz obrazek. Kazdy me ujistuje, ze to neni lanceta pro diabetiky. Mohli by jste se prosim na obrazek podivat? Dekuji. ☺️
  věk: 30 let výška: 163 cm váha: 60 kg těhotenství: 34. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  nemůžu samozřejmě 100% na nic přísahat, ale rozhodně to není část běžně používaných lancet do tzv. "odběrových per -  autolancet". Běžné lancety jsou sice často modré, ale vypadají trochu jinak.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!