Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a technologie

29 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, potřeboval bych tip na inzulínové pero pro přípravek LANTUS. Kocourovi byla diagnostikována cukrovka a máme podávat 1 jednotku toho přípravku. Předem děkuji za tip.

  Odpověď

  Dobrý den,

  buď je možné koupit lahvičky 10ml a podávat inzulin klasickou inzulinkou (malou injekční stříkačkou)

  Jednodušší by pro Vás možná bylo zkusit používat jednorázová pera  -  Lantus Solostar

   -  kde je možné natočit i 1j a podat bez toho, aby jste musel natahovat inzulin do injekční stříkačky nebo měnit náplň pera. Jen jehličky na peru je potřeba občas vyměnit.

  Přiznám se , že nevím zda je nyní na českém trhu nějaké 1/2j pero na Lantus (na kterém jde natočit i např. jenom 1/2 jednotky)

  Doufám, že Vám to alespoň trochu pomohlo.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možná záměna různých typů inzulinovych per? Taťka dostal jiný typ pera při odchodu z nemocníce než které má doma. Je důležitý pouze počet jednotek, který se má aplikovat? Děkuju.
  věk: 81 let výška: 183 cm váha: 77 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud jde o typ pera v rámci např. Toujeo 100 na Toujeo 200, tak jednotky, které natočíte na peru, budou pořád odpovídat číslu na stupnici (podáte počet napsaných jednotek), jen koncentrace a objemy inzulinu se liší. Nic není nutné přepočítávat.

  Pokud myslíte přímo záměnu typu inzulinu, tak tam je otázka problematičtější. Některé typy inzulinu jsou relativně zaměnitelné stran dávky i doby aplikace. Někdy se jedná  o velice podobné inzuliny, jen od jiných firem. 

  Některé dlouho působící analogové inzuliny (bazální) jsou počtem jednotek hodně podobné, ale liší se například vyrovnaností hladiny inzulinu během dne. Některé inzuliny, např. zmiňované Toujeo (neodpovídají počtem jednotek) ostatním analogovým bazálním inzulinů (např. Lantusu, Abasaglaru, Semglee, Tresibě…). 

  Pokud mluvíte o krátkých analogových inzulinech k jídlům, jsou jednotky často podobné, ale může se lišit rychlost nástupu inzulinu (tudíž i čas, který je nutný mezi podáním inzulinu a jídlem) nebo doba působení. Samostatnou kapitolou jsou humánní inzuliny nebo premixované inzuliny.

  Zjednodušeně řečeno. Pokud nevím konkrétní typy (názvy) inzulinů, nedokážu říci zda jsou zaměnitelné stran počtu jednotek inzulinu. 

  Pokud se ptáte, zda je obecně důležitý počet aplikovaných jednotek inzulinu, tak určitě, protože počet jednotek udává působení na cukr v krvi. Ale myslím, že tam Váš dotaz nesměroval.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Senzor libre nevím kam ho mám dát na zadní straně paže nemůžu mýt kvůli svalů m a často se my stává že každém druhej senzor musím reklamovat kvůli svalů m my nefunguje jak má a už jsem z toho depresích a nemůžu z toho rád bych to používal ale pořád problémy stim mám nevím kam ho mám dát buď je přímo na svalů a jak se hejbe sval tak nefunguje nb je u svalů a Macka se mezi svalem a nevím kam ho mám dát a jestli jde přejít že senzoru na glokometr jdyz mám ještě dokonce roku asi 8 senzor tak mysto nich napsat glukometr a proužky kd,z mám stim oroblemy každém druhej musím reklamovat a už my to ani neuznává ji že mám stim pořád problémy a nebaví mě kupovat za svoje peníze už 1 měsíc proužky pořád problémy že senzorem mám pocit že když ho mám nesmím hejbat rukou mám pocit že jsem sním omezování aby fungoval nesmím hejbat rukou a to dělám 150 kliku obden a nevím kam ho mám umístit na zadní straně paže mám taky sval tak buď je něm a hejbese nahoru dolu že senzorem nb mezi svalem je a mackase a nefunguje a hlavě na pravé ruce my nefunguje vůbec jenom na levé ruce funguje ale taky každém druhej a nebaví mě to rád bych to používal a glukometr se bojím zase kvůli tomu že nepoznám nízký a vysoké hodnoty rád bych ho používal ale nevím kam sním děkuji za odpověď a má. Deprese z toho velký že chci žít normálně a neřešit pořád senzor pořád stim něco je rád to chci používat a měl jsem dřív cgtm senzor na břiše s alarmem ale ten blbn že my ukazoval pořád nízké hodnoty tak jsem se vrátil k frestail libre a mám zase těmhle problém už nemůžu z toho děkuji rád bych to používal a nám co dělat aby vydržel aspoň 12 dní buď se odlepuje nb hladí eror pořád k uli svalů mám pocit nb já jej máte názor na to prosím kd,z ho mám na svalů třeba na tricaku by to nemělo vadit ne a jinak ho nemůžu dát tam nám taky sval za zadní straně že je ten senzor u svalů a kd u zatnu tak se sval vybouli a senzor se nachází mezi ním nb se vybouli na svalů rád to chci používat protože z glokometrem se bojím když nepoznám nízký cukr a vysokéj cukr přeji hezké den Standa
  věk: 28 let výška: 178 cm váha: 63 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  chápu že Vaše situace je obtížná a nepříjemná. Ale bojím se, že moje odpověď se nebude výrazně lišit od odpovědi, kterou jsme Vám již poskytli 16.3.2023. 

  Freestyle Libre má dle doporučení vyrábějící firmy být umístěn na horní část zadní strany paže, nemůžu Vám proto doporučit jiné místo zavedení, protože nedokáži zaručit, jak přesně tam bude měřit. 

  CGM (kontinuální monitorace glukózy) senzorů je na českém trhu několik. Minimálně část senzorů, které jsou na českém trhu, je stejně přesná, ne-li přesnější než Freestyle Libre. Pokud tedy některý nevyhovoval, je možné zkusit jinou variantu senzoru. Pokud se bojíte hypoglykémií nebo hyperglykémií CGM senzory mají i nastavitelné alarmy, takže v tomto smyslu mají výhodu. Samozřejmě stále je nutné splňovat preskripční omezení pro CGM.

  Jak jsem již ale doporučovala ve své předchozí odpovědi, je vhodné se poradit s Vaším ošetřujícím diabetologem a probrat s ním možné varianty.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem nyní těhotná, v minulých těhotenstvích jsem měla gestační diabetes (2017 a 2019), jednou dokonce na inzulinu, podruhé na metforminu. Nyní poprvé gestační diabetes dle OGTT nemám, ale přesto bych se pro jistotu ráno občas změřila - měla jsem vždy špatné právě lačné glykémie a horšilo se to postupně. Můj glukometr je ale starý už 5 let a předpokládám, že už je potřeba ho zkalibrovat. Jak a kde to mohu udělat? Zvládnu to sama? Případně když koupím nový glukometr v lékárně, bude už zkalibrovaný? Děkuji.
  věk: 39 let výška: 164 cm váha: 69 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  chápu že po dvou těhotenstvích s potvrzeným gestačním diabetem se raději chcete kontrolovat i v tom třetím. Pravděpodobnost gestačního diabetu je v takovém případě poměrně vysoká.

  Většina dnešních glukometrů je bezkalibrační. Existují sice kontrolní roztoky pro glukometry, ale ty jsou spíše určeny k ověření přesnosti měření glukometru (nebo např. sady proužků), než že by se podle nich poté glukometr dal nastavit. Jsou k dostání buď v lékárnách nebo na internetu (je nutné mít značku roztoku, která patří k Vašemu glukometru). Většina glukometrů má životnost několik let -  uvedeno by to mělo být v příručce u glukometru. Samozřejmě po 5 letech by bylo již dobré přesnost měření ověřit. 

  Nový glukometr z lékárny by zkalibrovaný být měl, samozřejmě 100% přesnost měření nemůže nikdo slíbit. Pokud je podezření, že glukometr měří špatně, používá se právě zmiňovaný kontrolní roztok. Ideální by bylo použití kontrolního roztoku při prvním použití glukometru a pak vždy, když začínáte nové balení testovacích proužků, ale to dělá málo kdo.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím, je náplasťová pumpa Omnipod 5 již k dispozici v ČR a je hrazena zdravotní pojišťovnou? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  zatím nemám informace o tom, že by byla pumpa Omnipod již dostupná na českém trhu. Ale samozřejmě nemusím vědět vše.

  Pokud jde o náplasťové pumpy (kterou pumpa Omnipod je), je na českém trhu dostupná  a pojišťovnou hrazená inzulinová pumpa TouchCare Nanon A8. Samozřejmě pro předpis pumpy je nutné splnit určitá kritéria, ale to je nejlépe probrat s Vaším ošetřujícím diabetologem.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Senzor libre my vydrží max 5 dní buď se odlepi nb hlasi eror a už jsem skusil všechny náplasti nic ne pomáhá plus ještě vydrží max 5 dnů a k čemu to je kd,z si musím dokupovat za svoje peníze proužky minule jsem si dokupoval 5 měsíců proužky kvůli senzoru nekvalitní debilní senzor a hlavně dělám těžkou práci a ob den 100 nb 150 kliku tak už nevím jak to mám dělat a cukr už mám rok 15 až 25 kvůli tomu že senzor blbne že nevydrží jak má max 5 dní u mě a pak s glukoetrem se bojím když nepoznám kolik mám cukr tak to pak dělám tě si puchnu málo nb nic a tak dal no tak jestli neví někdo silnější náplasti plus ještě nevím kam to mám umístit když to dám na paží tak my to vadí kvůli svalů buď je na tricaku nb mezi ním a mačká se když dělám kliky bych ho chtěl používat ale pořád stim mám problémy každéj den že my stoho hrabe pořád něco nejhorší je že ho musím nosit na levé ruce protože na pravé ruce kvůli svalů my to vadí víc a často my nefunguje na pravé ruce tak ho mám naleve akorát už je od něj rozpichana a jinak nevím a ještě těžkou práci dělám tak nevím jak to mám udělat nb jam ho nalepit my vadí kvůli svalům všude skoro a jestli nevadí když mám na tricaku jesti nemůže fungovat kvůli to mu že je na svalů napichlej děkuji přeji hezké den a z glokometrem mám strach se mi stává lo že se najít a už do hodiny mam 2 nb 3 cukr po jidle a proto se bojím bez senzoru bych potřeboval ho někam uchytit nevím už kam děkuji hlavně cukr potřebuji srovnat už a když sen zor přestane fungovat tak se pak bojím používat proužky a tak dal jetoho víc děkuji předem za odpověď naschle hezké den
  věk: 28 let výška: 176 cm váha: 63 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud jste diabetik 1. typu a máte nevyřešitelné problémy se senzorem Freestyle Libre je vhodné se dohodnout s Vaším diabetologem zda nesplňujete kritéria k předepsání monitorace pomocí CGM (kontinuálních) senzorů. Freestyle Libre  má být dle oficiálních doporučení umístěn na zdaní straně paže, u senzorů CGM lze využít teoreticky kromě paže i břicho nebo stehna. Předpis CGM pacientovi je omezen preskripčními omezeními -  to  znamená, že musíte splňovat určité podmínky, aby Vám pojišťovna tyto senzory uhradila. Pokud ani jednu z podmínek nesplňujete je ještě možnost požádat o schválení na paragraf 16 - což je žádost o schválení úhrady senzorů pojišťovnou bez splnění základních podmínek, z jiných důvodů. Toto schválení může pojišťovna zamítnout a často to i udělá, ale zkusit se to dá. Je nutné se ale domluvit s Vaším diabetologem.

  Mezi důvody pro předepsání těchto senzorů patří např. porucha rozpoznávání hypoglykémie (nízké glykémie). Zmiňujete, že jste schopen velice rychle spadnout ke glykémii kolem 2-3mmol/l. Zde je otázkou, jak dobře jste tedy schopen poznat hypoglykémii a jestli nemáte právě poruchu rozpoznávání hypoglykémie. Dalším důvodem pro předepsání může být velké kolísání glykémií nahoru a dolů (tzv. vysoká variabilita glykémií). Existují i další možnosti pro předepsání CGM, ale je nutné se v tomto případě opravdu poradit s Vaším diabetologem, zda nesplňujete některé z těchto kritérií a zda by bylo možné tento typ senzorů napsat.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na pumpu Omnipod pro děti? Mám 11letého syna a odmítá pumpu z důvodu kanyly. Já mu rozumím a zároveň hledám jiné možnosti. Vím, že tato pumpa není hrazená a nemá uzavřenou smyčku? Zároveň zpětná vazba třeba od rodiče z Rakouska, jejíž dítě Omnipod má, je velmi pozitivní. Proto by mě zajímal váš názor a také, zda třeba nemáte informace, že by v třeba horizontu 2 let mohla být pumpa bez kanyl? Moc děkuji
  věk: 11 let výška: 152 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  nespecializuji se na dětskou diabetologii, ani nemám zatím osobní zkušenosti s pumpou Omnipod, ale myslím že je nutné si ozřejmit několik důležitých informací.

  Je podstatné rozlišit, jestli Vašemu synovi vadí kanyla (což je krátká část -  několikamilimetrová trubička - zavedená do podkoží, kudy se dostává inzulin do těla) nebo mu vadí hadička, která měří minimálně 40cm a vede mezi pumpou a kanylou a to že pumpa je poté někde v kapse, na pásku... 

  Našla jsem v několika českých článcích, že Omnipod je bezkanylová pumpa, což není pravda. Omnipod je bezhadičková pumpa. Je přilepená přímo na těle a z ní vede krátká kanyla přímo do podkoží. Kanyla má specifický systém zavádění, ale stále do podkoží něco jde. Pokud Vašemu synovi vadí opravdu kanyla, tak tento systém asi problém úplně nevyřeší. Pokud hadička, tak je na českém trhu schválena náplasťová pumpa TouchCare Nano A8. Trochu mi systém Omnipod připomíná (ale jak jsem uvedla na začátku o Omnipodu toho tolik nevím). Systém TouchCare Nano je možné propojit i do hybridního systému, i když je stále mezi odborníky diskutovaná přesnost měření příslušných senzorů a potřeba jejich kalibrace, ale to je již jiná kapitola (TouchCare Nano má své vlastní senzory). Tento systém je v ČR schválen na úhradu pojišťovnou, samozřejmě je nutné probrat případnou možnost jeho využití s Vaším dětským diabetologem.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Používám senzor frestayl libre a mám problémy že senzor odpuje se my rychle během 5 dnů už je odkepenej a mám ho orekepenej tejpou a ještě tu tejpu mám pře lepenou náplasti a stejně se odlepi dělám těžkou práci nosím těžké věci a dělám 150 kliku ob den a nechci kvůli tomu senzor nedělat nic s rukama jestli nevíte silnější náplast a nechci si zase kupovat proužky pro tobě minule rok jsem je dokupoval 4 měsíce proto že v létě se mi jich odlepily 4 senzory tak jenom jestli neví te nějakou pevnější náplast děkuji
  věk: 28 let výška: 169 cm váha: 63 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  je pravda, že u některých pacientů, kteří mají výraznou fyzickou aktivitu a zároveň se hodně potí mohou být problémy s odlepováním senzorů. Je důležité i rozlišit jestli je problém v pocení samotném, nebo více mechanický problém při pohybu svalů. Při převaze mechanického problémů někdy pomůže přesunutí senzoru více dozadu na paži. Jinak tejpování není špatná metoda. Přelepení je určitě také možností. Základem je již před zavedením senzoru paži (v místě zavedení) pořádně dezinfikovat a nechat uschnout. Desinfekcí místa zavedení dojde k odmaštění kůže, což už na počátku pomůže k pořádnému přichycení senzoru. Kůže musí ale po desinfekci plně oschnout.

  Neodkážu říci, jaké zvolit nejlepší krytí. Někdo používá sterilní krytí jako tegaderm, někdo hydrofilm, nebo jiné možnosti. Bohužel to musí každý vyzkoušet na sobě. 

  Zajímavé krytí od klasického hydrofilmu, speciálních náplastí, návleků, po možnost plastových držáku s gumičkou mají třeba na těchto stránkách https://www.dia-way.com/kategorie/ochrana-senzoru-685091/?filtry%5Bzobrazit%5D=ne

  Kryty na senzory nabízí i např. zde https://www.diapomucky.cz/vsechny-produkty/?collection=kryt-senzoru-freestyle-libre

  Další typy krytí lze jistě objednat i na zahraničních portálech a od zahraničních prodejců. Je vhodné vždy zkusit kouknout na hodnocení těchto produktů uživateli.

  Pozor pokud přelepujete Freestyle Libre něčím neprodyšným je potřeba minimálně prostřihnout dírku nad otvorem v senzoru, který by neměl být neprodyšně překryt.

  Doufám, že moje odpověď alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak se budit ke kompenzaci cukrovky 1.typu? Mám cukrovku přes 11 let ale nedokážu se vzbudit, abych v noci glykemii zkompenzoval, někdo nějaké nápady? Díky předem. P
  věk: 17 let výška: 181 cm váha: 69 kg

  Odpověď

  Milý Pavle, jste-li ročník 2006, jak jste uvedl, tak jste s největší pravděpodobností sledován v diabetologické ambulanci pro děti a mladistvé, a tam by vám měli poradit. Pokud se tomu nebráníte, tak by vás to měli také s největší pravděpodobností naučit. Vyrovnání diabetu přes noc bývá zpravidla jednodušší, než během dne a to proto, protože v noci nejíte a nemusíte tedy s dostatečnou přesností odhadovat množství inzulínu, které je potřeba podat před každým jídlem podle množství sacharidů, které se chystáte sníst, a také podle předpokládané fyzické aktivity. Postupuje se většinou tak, že dávka nočního inzulínu se volí tak, aby glykémie ráno byla v rozmezí mezi 5 až 7 (případně 8) mmol/l, aniž byste během noci měl hypoglykémii. Vím že se to řekne lehce, ale mnohem hůře se to vylaďuje, zvlášť když někdo žije nepravidelně, jí večer v různou dobu a různá množství sacharidů.

  V dnešní době ale řada mladých lidí používá inzulínové pumpy v kombinaci se senzorem hladiny cukru v podkoží. Nové pumpy umějí polo-automaticky reagovat na momentální hodnoty, a tak glykémie dokáží dolaďovat, aby se dařilo dosahovat pokud možno cílových hodnot. Během dne to vyžaduje opět správné počítání sacharidů a správný výpočet dávky bolusového inzulínu. Během noci to ale bývá snazší. Pokud opravdu na noc nejíte žádné další jídlo, které byste nezapočítal, tak pumpa glykémii postupně dolaďuje, v případě nutnosti lehce zvýší dávkování inzulínu, nebo naopak sníží, pokud by glykémie příliš klesala. Kromě toho pumpa vydává výstražné signály, když by glykémie navzdory tomu stoupala nad limit nebo kdyby hrozila hypoglykémie. Je ale možné, že jste „tvrdý“ spáč, takže vás alarmy neprobudí, ale i tak pumpa většině lidem dokáže zajistit velmi dobré glykémie.

  Podmínkou je pochopitelně osobní snaha a ochota se řádně zacvičit. K tomu lékaři a sestry pořádají edukační kurzy, kde se to naučíte.

  Takže žádné zvláštní nápady, ale prostě dodržování současných zásad správné léčby diabetu s použitím moderních technologických prostředků.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den mam dotaz. Mam nove sengor freestyle libre a mam s im asi problem. Nyni ve 2:52 k datu 6 2 2023 jsem nameril pres senhor glykemii 8.7mmol ale kdyz jsem se ve stejny cas ihned zmeril svym glukometrem z prstu mam najednou 13,3 mmol proc je glykemie z prstu vyssi nez pres senzor? Cim se mam ridit kdyz nevim kolik si mam pote pichnout? Myslel jsem si ze mi to pomuze a ono nic..
  věk: 23 let výška: 200 cm váha: 124 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  na podobný dotaz jsme již odpovídali, doporučujeme se podívat zde: https://www.cukrovka.cz/poradna/freestyle-libre-hodnoty-glykemie-z-krve-a-ze-senzoru-se-lisi

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!