Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a technologie

59 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jaké místa je vhodné pumpu aplikovat. Syn si oblíbil aplikaci senzoru na hýždě tak jestli i toto místo je vhodné. Dekuji 
    věk: 11 let výška: 145 cm

    Odpověď

    Dobrý den,

    samozřejmě záleží na stáří a velikosti syna, pro malé děti jsou doporučena stehna, paže, hýždě. Pro dospělé a velké děti stehna, břicho, horní část hýždí, paže. Proto hýždě nebo stehna by měla být použitelná. Jen je potřeba udržet určitou vzdálenost mezi pumpou a CGM -  zatím se nedají dát hned vedle sebe.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mohu se zeptat na kolik proužků na měření glykemie má nárok 80leta babička, když se 3x denně měří a picha si inzulín? Děkuji za odpověď
    věk: 81 let výška: 159 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    počet hrazených proužků je u dospělých dán hlavně terapií diabetu (jejím typem). Případně počtem aplikací inzulinu denně. 

    1. Při léčbě perorálními antidiabetiky (jenom prášky) je hrazeno 100 proužků na rok.

    2. Při léčbě inzulinem  (1-2x aplikace denně ) nebo léčbě injekčními neinzulinovými antidiabetiky (léky na cukrovku píchané, které nejsou inzulin), je hrazeno 400 proužků na rok.

    400 proužků je hrazeno i v případně pacientů s hypoglykémiemi, kteří nemají diabetes mellitus a mají jako příčinu hypoglykémie např. inzulinom, dialýzu, postprandiální hypoglykémie.

    3. U pacientů na intenzifikovaném inzulinovém režimu (aplikaci inzulinu 3 a vícekrát denně nebo terapii inzulinovou pumpou) je hrazeno 1500 proužků na rok.

    4. Specifickou skupinu tvoří pacientky s diabetes mellitus, které jsou těhotné, a pacienti s hypoglykémiemi při kongenitálním hyperinzulinismu nebo jiné dědičné metabolické poruše. To je ale hodně specifická kapitola, která se k Vaší babičce nevztahuje.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    proc mi ukazuji spatně senzory, libree ukazuje treba z krve 18 cukr a ze senzoru mam 13.5 cukr pak jindy zase ukazuje senzor 15.5 a z krve mam 12 cukr jindy mam cukr ze senzoru 6.0 a z krve ve stejnou dobu mam 3.0 a jak se mam podle toho ridit, kdyz my to ukazuje porad takhle divne a jak si mam pichat inzulin na neco, co nemam, kdyz ukazuje smyslene hodnoty, ze uz se bojim jist a pichat si inzulin. tak nejim skoro nic hlavne kvuli tomu ze nevim kolik mam cukr a prikupovat si porad prouzky, i kdyz mam senzor, tak mi to leze do penez. musim se stejne merit aspon 8 krat denne, tak uz dokupuji porad prouzky k tomu senzoru, ze ukazuje divne porad nebo jím bez inzulinu, jak se toho bojim a mam vysoke moc a ted nejim skoro nic jsem z toho obsvi proc to ukazuje divne a ka si pak nemuzu picunou protoze nevim kolik mam dekuji standa

    věk: 28 let výška: 170 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    samozřejmě nikdy nelze vyloučit, že u Vás měří senzor nebo glukometr špatně, ale je nutné si uvědomit několik základních faktů.

    Glukometr stanovuje glykémii = hladinu cukru v krvi -  u běžných glukometrů z kapilární krve na konečcích prstů. Senzor freestyle Libre, ale i senzory kontinuální monitorace stanovují hladinu glukózy v intersticiální tekutině = mezibuněčná tekutině (NE v krvi). Hladina glukózy v této tekutině reaguje na změny hladiny cukru v krvi s určitým zpožděním. Toto zpoždění může být někdy i 15-30 minut. Pokud máte zrovna hladinu cukru vyrovnanou, tak by rozdíly mezi čísly na glukometru a na senzoru neměly být tak výrazné. (Samozřejmě i zde hraje roli přesnost měření přístrojů -  např. glukometry mají povolenou odchylku měření ± 15% a ani Freestyle Libre není stoprocentně přesný.)

    Pokud měříte hladiny cukru při stoupání nebo klesání, hlavně pokud je prudké, mohou být, rozdíly mezi hodnotami z krve a na Freestyle Libre poměrně výrazné a to právě díky zpoždění změn hladin glukózy v mezibuněčné tekutině oproti krvi.

    Tento obrázek je pro lepší pochopení

    • Pokud hladina cukru výrazně stoupá -  na glukometru již můžete změřit např. 15,0 mmol/mol. Protože, ale hodnota na Freestyle Libre má zpoždění o 15-30 minut, bude senzor při prudkém stoupání ukazovat např. zatím 12 mmol/l.
    • Naopak pokud glykémie prudce klesá -  reálná hladina cukru v krvi může být už např. 11,5 mmol/l, ale senzor ještě ukazuje 13,6 mmol/l.
    • V okamžiku stabilní hodnoty glykémií jsou poté hodnoty na glukometru a senzoru hodně podobné.
    • Senzor nakonec nízkou nebo vysokou hodnotu ukáže, jen to bude např. o 15-30 minut později.

    Teď se někdo může zeptat. A má cenu vůbec senzory využívat. Senzory nám relativně hezky ukazují vývoje glykémie, je možné se z nich naučit, jak na co tělo reaguje (jak na jídlo, inzulin, tak i pohyb nebo třeba stres). Hodnota při prudkém stoupání nebo klesání nemusí být přesná, ale právě v těchto situacích je možné využívat tzv. trendové šipky, které za tímto účelem mají prakticky všechny typy oficiálně schválených senzorů na měření hladiny glukózy. Trendová šipka u Freestyle Libre má 5 směrů (viz níže)  a ukazuje zda je glykémie v okamžiku Vašeho snímání přibližně stabilní, klesá, stoupá, či prudce klesá, či stoupá.

    Díky tomu může diabetik odhadnout, zda hladina glykémie (hodnoty v krvi) bude reálně o něco vyšší, nižší nebo hodně podobná.

    Jak jsem říkala, nelze vyloučit špatnou funkci Vašeho senzoru nebo glukometru, ale pokud chcete porovnávat jejich funkci, je nutné toto srovnání provádět při rovné trendové šipce.

    Pokud by opravdu měření Freestyle Libre u Vás byla nepřesná, je nutné se dohodnout s Vaším ošetřujícím diabetologem na jiném typu monitorace. Případně přejít pouze na měření glukometrem (je však nutné ověřit správnou funkci samotného glukometru).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Není to dotaz, pouze doporučení.

    Již několik let používám krytí z Ameriky - lze objednat na amazon.com - free style libre do vyhledávače, není to tak drahé, jak by se mohlo zdát, zpravidla firma Simpatch, absolutně dobrá zkušenost, vydrží i celých 14 dnů, přes denní sprchování nebo koupání. Obrovský výběr, který u nás bohužel není. mohu podat bližší info vladstar@seznam.cz. Vladimír

    věk: 63 let výška: 168 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Poznámka redakce:

    Děkujeme Vladimíre za podnětné doporučení. Odkaz jsme si prohlédli a můžeme také doporučit:

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je možné zamoupit davkovavci pumpu pro dia betika 2 stupně,?
    věk: 67 let výška: 170 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    předpokládám, že dotaz se vztahuje na inzulinové pumpy. Ve velmi výjimečných případech se podaří schválení terapie inzulinovou pumpou na úhradu pojišťovnou u pacienta s DM 2. typu - jde ale hodně specifické případy pacientů na intenzifikovaném inzulinovém režimu (aplikaci inzulinu 3 a vícekrát denně), kteří mají další obtíže, vedoucí k nutnosti této terapie. U většiny pacientů však nárok na úhradu pojišťovnou u pacienta s DM 2. typu není nebo není schválen. Zakoupení na úhradu pacientem je teoreticky možné. Ceny samotných inzulinových pump se pohybují přibližně mezi 80 000,- a 110 000,-. Jejich oficiální technická záruka je 4 roky, i když někdy vydrží fungovat déle (po 4 letech, ale již bez záruky). Je nutné si však uvědomit, že kromě pumpy jdou velké náklady do zásobníků a kanyl, které jsou k funkci pumpy zapotřebí. Kanyla by měla být měněna - při použití teflonových kanyl 1x za 3 dny, u kovových kanyl 1x za 2 dny. Zásobník je měněn buď s kanylou, nebo ve výjimečných případech po více dnech - zde záleží i na potřebné dávce inzulinu. Ceny kovových kanyl se pohybují přibližně kolem 160 korun/ za kus, teflonové kanyly mají hodně rozdílné ceny u jednotlivých firem + podle typu kanyly a zavaděče - mezi 190-300,- Kč. Nevylučuji určité odlišnosti cen u jiných firem, ale pumpy Ypsomed a Accu-check na tom budou velice podobně. Zásobníky jsou mezi 55-120 korunami za kus. Inzulinovou pumpu je možné teoreticky zakoupit na vlastní náklady, ale je nutné počítat nejen s částkou na samotnou pumpu, ale i s náklady na tzv. spotřební materiál (kanyly, zásobník), který je nutné kupovat po celou dobu funkce. Někdy je nutné dokoupit ještě jednorázově zavaděč na kanyly a další “maličkosti”. Pumpu stále musí předepsat diabetolog, tudíž i souhlasit s vhodností jejího užívání u pacienta.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den se chci zeptat mým senzory FreeStyle libre a prez ne lepším naplast sportovní tejpu a odlepuje se my rychle během 3 dnů se my odlepi a dělám 150 kliku sebe někdy víc jestli to muže bejt tím Nb jestli neznáte silnější naplast ze já už nevím jakou náplastí to mám přelepit my nevydrží dlouho ani jedna a senzor scény tak pokaždé odlepi během 3 Nb 4 dnů a nevím jak to mám dělat my chyby senzory na 2 měsíce proto ze se my už čtyři odlepily během tejdne děkuji nadchne Standa
    věk: 27 let výška: 178 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel při aktivitě dochází ke zvýšenému pocení a současně i ke zvýšenému pohybu svalů (s tím i pohybu kůže nad svaly), což může vést k časnému odlepování senzorů.

    Někteří pacient používají zmiňované tejpování, někteří si kupují speciální náplasti na senzory (např. průhledná náplast ), či používají sterilní krytí (např. tegaderm či hydrofilm). Při neprodyšném krytí je potřeba minimálně prostřihnout dírku nad otvorem v senzoru, který by neměl být neprodyšně překryt.

    V prodeji na internetu je možné nalézt i řadu dalších neoficiálních pomůcek určených k přichycení senzoru:

    Bohužel nedokážu říci nakolik jaká pomůcka funguje a můžu jen navrhnout jejich případné vyzkoušení.


    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den.Mám diabetes I typu a používám inzulínové pera.Mohl by jste mu poradit jaké je teď na trhu do dobre thermo pouzdro, jde bych mohla mít k dispozici po cely den inzulínové pero? Dekuji.P.Haskova
    věk: 48 let výška: 163 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    na trhu se dá sehnat hned několik typů termopouzder. Některá jsou vyrobena prodejci zdravotnické techniky, o kterých mám alespoň nějakou informaci (např. MTE nebo Wellion). Jiní výrobci a prodejci jsou pro mě úplně neznámí, ale to nemusí znamenat, že nemají kvalitní výrobek.

    Bohužel nemám tolik zpětných informací od pacientů, abych dokázala říci jaká volba je ideální. Rozhodně kouknout do popisu výrobku -  většinu výrobků najdete pod termoizolační nebo chladící pouzdro na inzulin. U některých výrobků v popisu zjistíte, že se ve výsledků jedná o obyčejné pouzdro.

    Základem je, že pero by nemělo běžně procházet teplotou nad 30°C a nesmí zmrznout. Běžné teploty v místnosti je pero schopné přežít. Před otevřením je nejlepší ho nechat v lednici mezi 2-8 °C. Chápu, že nyní je problém v současných letních vedrech, to by podle mě (alespoň na pár hodin) měla thermopouzdra zvládnout. Jen prosím ani v zimě ani v létě není vhodné nechávat inzulin v autě. V zimě tam často přemrzne, v létě se skoro uvaří. Zároveň při cestě na dovolenou letadlem patří do příručního zavazadla. V zavazadlovém prostoru může zmrznout.

    Omlouvám se, že jsem nemohla více pomoci.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám dotaz? Dnes jsem shlédnul nový, český film Smečka. Zde měl mladý klučina umístěný senzor Style Libre na levé straně břicha, jelikož trpí cukrovkou. Toto mě přivedlo na myšlenku zda je přístroj při tomto umístění schopen fungovat? Jde o to, že cukrovku mám od dětství a senzor používám něco přes rok. Umístění na paži ať jde o jakékoliv místo je již bolestivé jak při umístění, tak při pohybu jelikož tričko případně jiné oblečení o něj tře a dost často rukou i o něco zavadím. Je zcela jedno zda měním pravou a levou paži. Nejhorší je to při spaní jelikož nespím na zádech, nýbrž na boku, schoulený v klubíčku. Děkuji za odpověď
    věk: 43 let výška: 179 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    senzor Freestyle Libre má oficiální schválení a doporučení pro aplikaci na zadní stranu horní části paže. Zde by měl dosahovat optimálních výsledků. Pro ostatní místa na těle oficiálně určen není, pravděpodobně by zde ale nějak fungoval. Správnost výsledků při měření jinde Vám výrobce nezaručí.

    Senzory z kategorie CGM mohou být oficiálně umístěny nejen na paži, ale i do oblasti břicha (u dětí od 2 do 17let i do horní části hýždě). Jaký typ senzoru použili ve zmiňovaném filmu a jestli byl ve správném místě aplikace se nedokážu vyjádřit :)

    Snad tato informace alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 50 let mám diabetes 1. typu. Posledních 15 let mám inzulínovou pumpu a CGM. Glykovaný hemoglobin v rozmezí 50-60. V několika posledních letech mi klesá pohyblivost a tuhnou svaly. Svaly po námaze špatně regenerují. Zkouším jíst minerály, masáže, fyzioterapii, ..., ale stav se nelepší. Měli byste nápad, co by mohlo pomoci? Předem děkuji za odpověď. Yvan
    věk: 60 let výška: 180 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Yvane,

    50 let trvání diabetu určitě udělalo své. I když máte nyní diabetes vyrovnaný dobře (50 – výborně, 60 ještě uspokojivě), asi tomu tak nebývalo dříve, kdy ani potřebné pomůcky, jako jsou senzory, pumpy a dokonce ani glukometry neexistovaly.

    Já vám mohu poradit 2 věci:

    Snažte se dosáhnout vyrovnání diabetu ještě o něco více, a to aniž byste měl závažnější hypoglykémie. Hodnota glykovaného hemoglobinu 50 je velmi dobrá, dnes se doporučuje dokonce 47 mmol/mol, ale to je již opravdu velmi těžké. To sice samo o sobě vaše svaly, klouby a nervy nevyhojí, ale zpomalí to postup a možná i zlepší Váš zdravotní stav.

    Dále: pravidelně cvičte. Jednak vám to pomůže udržovat pružnost a pohyblivost, ale také to skvělým způsobem odvádí pozornost od vašich problémů a patřičně vás to unaví. Dostatečná svalová síla také pomáhá vykompenzovat poruchy, které jsou již částečně nevratné. Sám asi víte, jaké cviky byste měl dělat, ale přesto by vám prospěly odborné rady fyzioterapeuta. Pokud to vaše finanční možnosti dovolují, bylo by vhodné si najít kvalitní placenou službu, protože tam by se vám mohli věnovat víc podle vašich individuálních potřeb a vašeho osobního zájmu. Jde ale zejména o to, abyste se cviky a postupy od fyzioterapeuta naučil a pak je prováděl systematicky sám doma.

    Žádnou kouzelnou radu vám dát neumím a neznám ani žádné kouzelné léky. Pokud vám nějaké minerály či vitamíny přímo nechybí, tak jejich podávání, či různé výživové doplňky moc nepomohou.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat. Na konci ledna mi byla zjištěna cukrovka, hodnota tehdy byla 22. A hemoglobin 84. Mám první typ. Zhruba po týdnu jsem začal píchat si inzulín ráno celodenní tresibu. Budu se ptát na hubnutí. Tím že jsem chodila na plazmu, tak vím že jsem měl 109 kg a po dvou týdnech to tehdy spadlo na 103 kg to bylo 2. Února. Poté 17 února jsem na druhé návštěvě měl cca 98 kg. Řekli mi že bude ještě normální když budu něco hubnout tehdy jsem rovnou dostal i senzor a ten mi ukazuje od té doby cca průměr 6,4. Je pravda že třeba dvakrát v týdnu v průměru třeba na 15 min. mi to vylítne nad 10 těsně, mohlo by to hrát roli nebo takováhle hodnota ne. Momentálně mám 92 kg. Čili nějakých 6 kilo za ty dva měsíce. Děkuji za odpověď Marek
    věk: 28 let výška: 191 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Marku, podle průběhu vašeho diabetu máte opravdu nejspíš diabetes 1. typu. Pokud vám ale vystačí jedna injekce Tresiby denně a máte přitom glykémie kolem 6,4 mmol/l, tak máte skoro jistě ještě zachovanou vlastní sekreci inzulínu, která vaše glykémie "dolaďuje". Bohužel ale pravděpodobně tako vlastní sekrece časem poklesne a řídit si diabetes bude pro vás obtížnější. Velmi pravděpodobně pak budete léčen 4 dávkami inzulínu nebo inzulínovou pumpou a před každým jídlem si budete podávat ještě rychle působící inzulín. Ostatně možná už nyní by bylo lepší přejít na tento způsob, protože začínat vše dělat perfektně hned od začátku je mnohem lepší a snazší, než vás potom k tomu přemlouvat a učit.

    To, že jste při projevech diabetu rychle zhubnul, je typické. Měl jste vysoké glykémie a mnoho cukru odešlo z vašeho těla močí ven. Kromě toho při nedostatku inzulínu je metabolismus rozladěn, takže nefunguje správně, a to také přispívá k hubnutí.

    Nyní ale máte glykémie vyrovnané, takže kvůli diabetu již není důvod, abyste hubnul. Vaše současná váha je ale nyní vyhovující a rozhodně není žádoucí, abyste přibíral. Snažte se tedy nepřibírat, naučte se počítat sacharidy v dietě, sledujte své glykémie a jezte tak, aby vám ani po jídle nestoupaly nad 10 mmol/l. Je dost pravděpodobné, že k tomu budete potřebovat ten rychlý inzulín, tak se tomu nebraňte. Když se všechno hned od začátku dobře naučíte, bude to pro vás časem všechno mnohem jednodušší a hlavně si udržíte dlouhodobě dobré zdraví. Zvládat diabetes vašeho typu jednou velkou dávkou dlouze působícího inzulínu není správné. Člověk má pak trvale vysokou hladinu inzulínu v těle a jí vlastně proto, aby neměl hypoglykémii. Zpravidla pak, aby glykémie nestoupala, tak jí jen velmi málo, a to může vést k dalšímu hubnutí. Správné je mít dávku dlouze působícího inzulínu přiměřenou (většinou při vašem vzrůstu mezi 20 až 30 j./den) a pak si dávat rychle působící inzulín před jídly. Jeho dávka se volí nejen podle glykémií, ale také podle toho, kolik sacharidů hodláte sníst a co se chystáte dělat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!