Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

95 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, pred 2 mesici mi diagnostikovali diabetes (cukr v krvi 9.2), beru Glucophage XR. Zacal jsem cvicit, upravil stravu a vysadil alkohol. Za 2 mesice jsem zhubl 12 kg a cukr mi klesl na 5.2 na lacno a 32 ac1. Vim o vsech zasadach piti alkoholu behem diabetu a vim ze na Glucophage se nemuze pit (jenom pokud ho vysadim na den), vsude se pise a doktor take rekl max 1 sklenici vina. Chci se zeptat jestli je v poradku treba par piv, nebo michanych drinku (bez cukru atd). Treba jednou do mesice, dat si 4 drinky za vecer. S tim, ze se dodrzi zassady jako nepit nalacno atd. Petr
  výška: 176 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Petře,

  na informaci o tom, že máte diabetes, jste zareagoval velmi správně. Nyní bude ale velmi důležité, abyste vytrval. A to jak v dietním omezení, tak v pravidelném každodenním cvičení, nebo jiné fyzické zátěži. Už to samo povede ke zlepšení vaší celkové kondice a výkonnosti. I když jste nepoznamenal svůj věk, myslím, že vám to pomůže i v jiných oblastech života. Určitá disciplína pomáhá dosahovat vašich cílů a přání a je příjemná i pro okolí. Proto si myslím, že ani excesy v pití alkoholu, které rozhodně nikdo nemůže označit jako zdraví prospěšné, vám ve skutečnosti neudělají radost.

  Žádný lékař vám nemůže doporučovat, abyste pil alkohol. Ukazuje se, že i malé dávky narušují metabolismus a poškozují nervový systém. Navíc alkohol oslabuje sebeovládání, většinou vede k porušení i ostatních dietních předsevzetí a vede často i k vynechání té důležité pravidelné fyzické aktivity.

  Lék metformin je zřejmě pro vás vhodný. Nemá se kombinovat s alkoholem, zejména proto, že by se tím mohly aktivovat jeho jinak velmi vzácné nežádoucí účinky, tzv. laktátová acidóza (kterou lze vyvolat i nadměrným požíváním alkoholu).

  Já ale nejsem váš lékař, jen vám sděluji své názory a doporučení. Zda a jak je přijmete, závisí na vašem rozhodnutí a vůli. I já jsem si prakticky jist, že na požívání alkoholu není nic dobrého, tedy kromě toho, že je to někdy příjemné, člověk se uvolní a aniž by sáhnul k silnějším „drogám“, přijde na jiné myšlenky (nebo přijde o jiné myšlenky?) a pobaví se s kamarády. A tak ani já se nevyhýbám alkoholu ze zásady, ale spíš proto, aby se to nestalo pravidelným zvykem. Povolíte málo a lidé to pak interpretují tak, že pití alkoholu je vlastně prospěšné a sami si definují, co je to „málo“ a hranici libovolně posouvají.

  Ze zdravotního hlediska není alkohol pro osoby s diabetem „zakázaný“. Malá dávka, jako např. 1 nebo 2 skleničky nesladkého vína jednou nebo dvakrát týdně asi nebudou škodlivé, pokud zůstanete při nich. Jakmile si ale vezmete víc, počítejte přinejmenším s tím, že skoro jistě porušíte i svoje jiné zásady a vlastně si pokazíte to, co jste tak hezky začal. Navíc pivo obsahuje hodně sacharidů, a tak 3 – 4 piva už s diabetem značně zamávají. U většiny lidí se ale jednorázový exces nijak nebezpečně neprojeví ani s metforminem, ale doporučovat vám to nemohu.

  Myslím že to, jak se k mému doporučení ohledně alkoholu postavíte, bude hodně souviset i s vaší ostatní odhodlaností léčit si správně diabetes a udržovat se fit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nejvhodnější strava
  věk: 62 let výška: 167 cm váha: 55 kg

  Odpověď

  Dobrý den Renato, 

  bohužel bych potřebovala mnohem více informací ohledně vašeho zdravotního a nutričního stavu. Ovšem pokud je to tak, jak píšete, určitě vám nepomůžu takto online. Vaše diagnóza si potřebuje dlouhodobou péči klinického nutričního terapeuta nebo spíše lékaře nutricionisty*. Jistě takového najdete u vás v nemocnici nebo v seznamu nutričních terapeutů. Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

  Nejvhodnější strava bude strava s omezením tuků. především přepalovaných. to znamená vyřadit smažená jídla, tuky přidávat do hotového pokrmu. Omezit živočišné tuky - uzeniny, sádlo, konzervy v oleji atd.. Je nutné konzumovat dostatek bílkovin a sacharidů bohatých na vlákninu. Jíst pravidelně a velmi často malé porce, aby se veškeré živiny měly šanci vstřebat. Užívat veškeré léky tak, jak doporučil lékař. 

  *Nutricionista je lékař, který absolvováním specifického kurzu získal funkční licenci České lékařské komory F016 v oboru Umělá výživa a metabolická péče. Tuto licenci uděluje ČLK na základě vyjádření Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP, která posoudí odbornou způsobilost lékaře a absolvování potřebných specializačních kurzů. Lékař nutricionista je pak oprávněn pacientům předepisovat enterální a parenterální výživu a vykazovat s tím spojené výkony pro úhradu pojišťovnou.

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, od poloviny prosince tedy cca 4 měsíce praktikuji přerušovaný půst 8/16. První jídlo jím cca mezi 13 - 14 hodinou. Z jídelníčku jsem také téměř vyřadil tučná masa, uzeniny, ... Zařadil více zeleniny, luštěnin, soji, ... Při preventivní prohlídce mi po odběrech vyšla vyšší hladina cukru a s tím podezření na začínající cukrovku 2. typu. Může být toto způsobeno tím, že mám konzumaci posunutou až na odpoledne a večer? Může mi v tomto případě přerušovaný půst vadit? Rád bych tento způsob stravování držel i nadále, protože mi pomohl zredukovat hmotnost cca o 8 kg. Děkuji Michal
  věk: 48 let výška: 168 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Dobrý den Michale, 

  osobně si nemyslím, že jste zhubl díky přerušovanému půstu. Zhubl jste díky tomu, že jste omezil svůj energetický příjem - jak píšete, vyřadil jste tučná masa a uzeniny a zařadil do svého jídelníčku mnoho zeleniny a luštěnin. Velmi vám gratuluji k úspěchu, máte za sebou skvělý kus práce. Přerušovaný půst je pro vás zřejmě něco, na co jste slyšel a díky čemu jste se do hubnutí pustit. Teď už znáte zásady redukce hmotnosti a mohl byste se pomalu vrátit k pravidelnému režimu. Bylo by to vhodnější, avšak nemyslím si, že je to zcela nezbytně nutné (za předpokladu, že přerušovaný půst dodržujete správně). Pokud by vás tento krok měl demotivovat, pak by to byl krok zpátky. 

  U cukrovky 2. typy se doporučuje pravidelná strava alespoň 3x denně. Pravidelná snídaně, oběd a večeře  pomohou rozložit přijaté sacharidy do 3 jídel denně. To napomáhá rovnoměrnému vstřebávání sacharidů a rovnoměrnému zvyšování cukru v krvi. Jídlo večer těsně před spaním by mohlo cukrovce vadit, doporučuje se naposled jíst 2 hod před spánkem.

  Preventivní prohlídka bohužel pro vás nepřišla zrovna ve správný čas. Právě teď jste v okamžiku, kdybyste jistě chtěl již sklízet ovoce z těžce odvedené práce a místo toho řešíte novou diagnózu. Vydržte. Jste na správné cestě, jak svému tělu pomoci. Navíc si představte, jak by vaše výsledky vypadaly, kdybyste těch 8 kg ještě nezhubnul. 

  Každému novému diabetikovi 2. typu se nejprve doporučuje mírná redukce hmotnosti a to až o 5-10% z původní váhy. Tedy pokračujte dál ve vašem snažení a přeji hodně pevné vůle.

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Můžete doporučit horkovzdušnou fritézu k přípravě smažených jídel. Příklad: sýra? Karel
  věk: 86 let výška: 163 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Dobrý den Karle, 

  sama horkovzdušnou fritézu mám a za celou rodinu musím říci, že na ni nedáme dopustit. Příprava jídla je v tom velmi jednoduchá, rychlá a nízkotučná. 

  Samozřejmě to nemůžu říct celoplošně, že jsou dobré všechny horkovzdušné fritézy, mám vyzkoušený jen ten jeden typ od Tefalu. 

  Smažený sýr v horkovzdušné fritéze bude jistě méně kaloričtější než klasický sýr smažený v oleji, ale pořád bude obsahovat tuk v závislosti na tom, jak tučný sýr si vyberete. Tedy i takový hermelín smažený v horkovzdušné fritéze bude obsahovat minimálně 1650kJ a 34 g tuku. To je stejné množství tuku, jako kdybyste snědl 450g restovaných kuřecích prsou. Tedy stále to není vhodné jídlo pro každodenní konzumaci, ale spíše příležitostná pochoutka. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  V jakých potravinách je nejvíc sacharidů? Chci zhubnout a nevím co vynechat ze stravy. Nemohu sportovat. Děkuji Eva
  věk: 47 let výška: 164 cm váha: 77 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pro začátečníky je vhodné ze začátku monitorovat svůj aktuální příjem (před dietou) třeba 3 dny např. na stránkách www.kaloricketabulky.cz a poté snížit  svůj příjem energie o 1500 - 2000 kJ. Nutné je ale také dodržovat troj poměr živin - doporučený příjem živin je cca 20 % bílkovin, 30 % tuku a 50 % sacharidů.  

  Sacharidy dělíme na jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy zvyšují cukr v krvi rychle a nemají příliš vysokou sytící schopnost. Je to ovoce, mléčné výrobky a sladké cukry - tedy sušenky, čokolády, ale i med, cukr, sirupy, sladké pití atd.  Ovoce i mléčné výrobky jsou zdravé, proto je nezakazujeme, ale omezujeme jejich množství. Ovoce se doporučuje asi v množství 100 g na den. Mléčné výrobky se doporučuje konzumovat v přirozeném stavu - nedoslazované. Ale protože přirozeně obsahují jednoduchý cukr laktózou, mohou také neslazené mléčné výrobky i mléko zvyšovat cukr v krvi. 

  Složené sacharidy - pečivo a přílohy ve stravě potřebujeme, pouze omezujeme jejich množství, ale nevyřazujeme je zcela. Nejméně sacharidů obsahují luštěniny a brambory. Poté rýže, těstoviny, bramborový knedlík a konečně houskový knedlík. 

  Pokud máme při snížených porcích hlad nebo chceme žít ještě zdravěji, zaměníme tyto přílohy za přílohy, které obsahují více vlákniny. Tedy upřednostníme luštěniny, vařené brambory, pohanku, bulgur, rýži natural, těstoviny semolínové, těstoviny z luštěnin, kuskus celozrnný, celozrnnou mouku, špaldovou mouku, žitnou mouku, chléb celozrnný, chléb žitný. 

  více najdete v mém článku zde: 

  Sacharidové přílohy | O cukrovce

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem dia 2 typu na prášcích. Mohu si kupoval proteinové pudingy? Do přílohy vám zasílám foto výživových údajů. Kelímek obsahuje 200 gramů. Mohu ho sníst tedy kolik z celkového množství, pokud vůbec mohu. Děkuji za odpověď a informace.
  věk: 54 let výška: 168 cm váha: 100 kg

  Odpověď

  Dobrý den Marcelo,  

  tento výrobek je pro diabetiky vhodný. Je slazen náhradními sladidly, které nezvyšují cukr v krvi. Naopak je kvalitním zdrojem bílkovin. Na 200g obsahuje 642 kJ, to by mohlo odpovídat svačině. 

  Bylo by vhodné si změřit glykémii před konzumací a hodinu a půl po konzumaci pudinku. Pokud opravdu nebude vaše glykémie vyšší více než o 2 mmol/l, můžete ho konzumovat. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, popíšu svůj problém protože nikdo neví co je špatně. Píchám inzulín k jídlu Glulizín (apidra solostar) a bazický Glargín Toujeo večer. Předpis 18-18-18 báze 80 večer. Při kontrolách co 3-4 měsíce mi je vždy doporučeno připíchnout si několik jednotek apidry pokud není glykémie v pořádku. Ta však není v pořádku nikdy. Dovolím si zde zveřejnit svůj jeden den. Již 4tý den zapisuji přesně doby, typ potravy a pohyb, také kontroly glykémií. Tedy - 7,00 na lačno (12,3) 7,30 apidra 20J , 8,00kafe mlíko 0,5dcl, 1x rohlík 2x dietní párek následná kontrola glykémie v 10,00 (16,9) 10,00 opět kafe mlíko 0,5dcl následná glykémie před obědem v 11,45 (13,8) 11,50 aplikace apidry 20J 12,00 oběd, 100g kotleta, 50 gramů brambory kontrola 13,45 (14,7) 16,30 (10,2) 16,45 apidra 20j 17,00 bramborové halušky 100g a kyselé zelí 18,00 (12,1) 19,00 aplikace apidry 20j 20,00 40 gramů chleba 100g klobása křen 21,30 (14,3) aplikace toujea 100j další den ráno na lačno glykémie11,2, pohyb cca 20x schody do druhého patra v přibližně půlhodinových intervalech, provozuji taxislužbu, lítám nahoru a dolů z bytu, jak je potřeba. Tekutiny neslazené. Provedl jsem i kontrolovaný pokus, kdy jsem si pod dohledem na glykémii 15,9 včera po vydatnější večeři píchl 25 jednotek apidry, a aniž bych cokoliv snědl, nebo pil šel jsem o půlnoci zkontrolovat glykémii s výsledkem 14,4, výsledek mé (léčby) glykémie na nic , rozpíchané břicho pořád hlad a nervy už vážně někde... kde nemají být :-) pokud popisuji problém u lékaře na kontrole s dávkováním inzulínu, je mi sděleno , to není možné. Je to všechno normální? nebo jsem atypický jedinec. Jo musím podotknout, že na jakoukoli formu medformínu jsem alergický. Proto jsem také před 3mi lety na vlastní žádost přešel k inzulínům, málo kdy však za tu dobu byly glykémie v pořádku. Robert
  věk: 50 let výška: 169 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Milý Roberte, mně zase váš případ připadá dost typický. Máte velmi pravděpodobně diabetes 2. typu, i když ke spolehlivému posouzení jste neuvedl dost informací. Máte nadváhu hraničící s obezitou a provozujete velmi sedavé zaměstnání, ta nárazová běhání 2 patra na tom příliš mnoho nezmění. Ještě se obávám, řada taxikářů kouří při čekání na klienta... Dost možná nejíte v klidu pořádně z talíře, ale s jídlem na klíně v autě, ve spěchu. Pořád jenom stupňujete dávky inzulínu a zakládáte si na další obezitu.

  I když o vás skoro nic nevím, co bych vám doporučoval?

  1. Pořiďte si nějakou knížku pro diabetiky o dietě. Najděte si pro vás vzorovou dietu. Protože máte nadváhu a hodně sedíte, doporučuji s obsahem 150 g sacharidů denně. To se ale musíte naučit spočítat.  Musíte se naučit, jak to spočítat všechno dohromady. Započítat skutečně všechny sacharidy. 150 g sacharidů není mnoho, ale určitě to bude vašemu tělu stačit. Co sníte navíc, se stejně jen uloží do zbytečného tuku, nebo to vyloučíte močí. Stačily by 3 jídla denně. Pokud to nevydržíte, připravte si dostatek nesladké zeleniny ke svačinám. Návrhy diet najdete i na našich stránkách.  
  2. Kromě běhání do schodů provozujte pravidelně ještě nějaký soustavnější a zábavnější pohyb. Minimum je 30 min. s pořádným zadýcháním. Já vám ale doporučuje alespoň 45 minut denně, byť již s menším zadýcháním. Ale pravidelně.
  3. Inzulín si pícháte 4x denně. Řídíte taxi. Pokud budete ochoten se pořádně zaškolit, byl by pro vás vhodný kontinuální senzor hladiny cukru v podkoží. Kdykoliv můžete sledovat svoje hodnoty a řídit podle toho inzulínovou léčbu. Pro taxikáře je to skoro povinnost, aby vždy mohl vyloučit hypoglykémii, při které řídit nemůžete. Pojišťovna by to měla hradit, pokud to budete používat správně a zlepšíte přitom vyrovnání svého diabetu. Nebudete se muset píchat do prstu. Budete znát svoje hodnoty neustále. Bude se vám protivit vidět svoji glykémii stoupat po nevhodném jídle, takže budete jíst lépe. Budete předcházet hypoglykémiím. Budete moct svoje glykémie zhodnotit dlouhodobě s pomocí počítače, kam se všechny hodnoty promítnou a vy uvidíte, co děláte špatně a co dobře. A je to pohodlné.
  4. Nezvyšujte už dávky inzulínu. Spíš se pokuste je postupně snižovat. Vaše dávky už nyní jsou velmi vysoké. Pokud budou glykémie vysoké, jezte méně, ale nezvyšujte zbytečně inzulín.
  5. Hodně lidí by mohlo metformin tolerovat, kdyby opravdu chtěli. Ale budiž. Jsou i jiné léky. Lékař by vám k inzulínu mohl přidat například některý z gliflozinů nebo některý z analogů GLP-1.
  6. Jezte v klidu. Můžete si jídlo dopředu připravit, aby obsahovalo vše potřebné, nebylo kalorické a hlavně mělo správný obsah sacharidů. Také si ho potom trochu lépe užijete.

  Poznámka redakce:

  Naše nutriční terapeutka podotýká, že v uvedeném jídelníčku Vám převažují tuky. Jídelníček je založený na přijmu tuku (48 % místo 30 %).  Rovněž podotkla, že by bylo dobré kontaktovat nějakou nutriční poradnu ve vaší oblasti a nechat si doporučit vhodné složení vašeho jídelníčku. Nutriční terapeuty máme na stránkách ZDE.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Můžu lososa pripravovat n pánvi s omega 100% rostlinným tukem? Nebo musím do trouby či jak je nejlepší způsob při cukrovce? A ještě se chci zeptat mám v jídelníčku i mouku ale nevim jak s ni naložit 10gramu. Jako obalit v tom to maso nebo co s ni? Děkuji moc Marek
  věk: 28 let výška: 191 cm váha: 102 kg

  Odpověď

  Dobrý den Marku, 

  losos patří k tučnějším rybám, to ale neznamená, že byste ho neměl konzumovat. Naopak, rybí tuk je pro naše srdce velmi důležitý. Podle mého názoru není potřeba lososa připravovat na tuku, protože tuku obsahuje dostatek. Stačí si pořídit např. pečící folii, kterou naleznete v mém článku zde: Vychytávky do kuchyně | cukrovka Samozřejmě můžete použít i obyčejný pečící papír. 

  Pokud máte kvalitní teflonovou pánev, ani zde není potřeba žádný další přidaný tuk na restování. Já osobně preferuji pečení v troubě, je to sice na delší dobu, ale losos je upečený rovnoměrně. Také můžete zkusit vaření na páře. Ani restováním na malém množství tuku (1 lžíce) nic nezkazíte. 

  Omega 100% tuk je vhodný na smažení pokrmů, protože se nepřepaluje (vysoký bod zakouření),  ale jedná se o palmový tuk, který je zdrojem nasycených mastných kyselin (NMK).  Na 100g tuku připadá 50g NMK. Pro porovnání máslo obsahuje  47g NMK a řepkový olej pouhých 7,5g NMK. Řepkový olej je na smažení nejvhodnější - nepřepaluje se a obsahuje malé množství NMK. 

  NMK je třeba v naší stravě omezovat. Jsou obsaženy především v živočišných tucích, kde slouží jako energetická rezerva. Také se vyskytují v palmovém, palmojádrovém a kokosovém oleji.

  Jejich zvýšená konzumace ovlivňuje hladinu celkového cholesterolu a LDL cholesterolu v krvi. To vede ke kardiovaskulárním komplikacím.

  Z celkového příjmu tuků by nasycené mastné kyseliny neměli tvořit více než 7 % energie. Toho lze docílit převedším sníženou konzumací živočišných potravin s vysokým obsahem tuků (např. sekundárně upravené maso-uzeniny), ale i tučných mléčných výrobků a některého druhu pečiva (např. smažené koblihy).

  Bod zakouření některých tuků a olejů

  Tuk/olej

  °C

  máslo

  150

  GHI

  250

  sádlo

  180

  Řepkový olej

  246

  Slunečnicový olej

  227

  Kokosový olej

  232

  Rýžový olej

  254

  Na váš druhý dotaz ohledně mouky. Předpokládám, že hovoříte o rámcovém jídelníčku, který vám dál váš lékař. Zde se uvádí doporučené množství mouky pro přípravu pokrmů, jako jsou např. omáčky a pod. To ale neznamená, že byste musel mouku do pokrmů dávat. Spíše se tím chce poukázat na fakt, že se nemá mouky dávat více, než je těch 10g. Pokud ji v pokrmu nechcete, nedávejte ji. Vyšetříte si alespoň pár sacharidů k dobru. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám nadváhu (102kg), mám cukrovku 2. stupně (actos 30mg, januvia), při úbytku váhy mi klesá cukr. Myslíte, že proteinová dieta, kde bych zhubnul 10 - 15kg by pomohla snížením hladiny cukru, nebo držet klasickou dietu, děkuji za info Milan
  věk: 75 let výška: 172 cm váha: 102 kg

  Odpověď

  Dobrý den Milane, 

  je skvělé, že se snažíte zhubnout a hledáte možnosti. S vaši diagnózou by bylo nejvhodnější navázat spolupráci s nutričním terapeutem, který vás bude mít pod dohledem. 

  Seznam nutričních ambulancí najdete zde: Sekce nutričních terapeutů ČAS (nutricniterapeuti.cz) a zde: Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

  K vašemu dotazu. Snížené množství sacharidů a zvýšené množství proteinů vám zajisté jen prospěje. Ovšem otázka je, jak moc nízké množství sacharidů budete přijímat. 

  Občas se stane, že pacienti na proteinové dietě, nevědomky, konzumují mnohem více tuků. To je dáno vyšší konzumací masa a výrobků z něho. 

  Ještě je tu jedno úskalí v podobě jojo efektu. Je víc než pravděpodobné, že se po čase přestanete kontrolovat a opět začnete konzumovat vyšší množství sacharidů. A kvůli tomu naberete těžce zredukovaná kila zpět. 

  Jak vidíte, tato dieta je již složitější a opravdu vyžaduje potřebné znalosti nebo odborný dohled. Pokud si však myslíte, že by vám vyhovovala, nastudujte si můj článek, kde jsem se ji podrobně věnovala zde: Nízkosacharidová dieta pro diabetiky | O cukrovce 

  Já bych se spíše přikláněla k mírně zvýšenému přijmu bílkovin a mírně sníženému přijmu sacharidů. Např. 45% sacharidů, 30% tuků a 25% bílkovin. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, jsem ve 20tt a v minulém tehotenstvi mi byla diagnostikovana po OGTT ve 25tt tehotenska cukrovka kompenzovana byla ale pouze dietou. Nyní si proto stravu hlídam už od zacatku a pravidelne si měřim ranní glykemii, která se u mě ukazala jako jedina mirne zvysena (hodnoty z glukometru byly většinou mezi 4,7-5,4). Kazdopadne si píšu, co jim a rano se merim a zjistila jsem, ze když jsem si dala sladkou veceri (třeba chleba s maslem a medem byla moje ranní glykemie mnohem lepsi (4,2), nez když si dam svou tradiční veceri - celozrnne pecivo s dušenou sunkou a zeleninou, pak mam třeba 5.0. Můžete mi prosím rict, jak je to mozne? (Vyzkousela jsem to již třikrát a vzdy se stejným výsledkem) Moc dekuji. Pavla
  věk: 34 let výška: 178 cm váha: 72 kg těhotenství: 20. týden

  Odpověď

  Dobrý den den Pavlo, 

  zřejmě to bude způsobené rozdílem obsahu bílkovin. Zatímco chléb se šunkou a zeleninou obsahuje bílkoviny, vlákninu i tuky navíc, chléb s medem obsahuje pouze pomalu a rychle vstřebatelné sacharidy. Chléb se šunkou a zeleninou bude těžší v našem těle rozložit a bude to trvat déle. Sacharidy se budou uvolňovat postupně. Nárůst glykémie bude postupný a bude déle trvat.  Oproti tomu med je rychlý cukr, který vstřebáváme ihned a ihned tedy zvyšuje cukr v krvi. Tedy vaše tělo zpracuje chléb s medem rychleji a na glykémii se podepíše např. třeba ve spánku.  

  Avšak je to pouze domněnka z pohledu nutričního terapeuta. Může tam mít efekt mnoho dalších faktorů. Můžete to otestovat měřením 2 hodiny po jídle a průběžným nočním měřením. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!