Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

129 dotazů

 • Dotaz

  Kolik sacharidů můžu sníst abych držela hladinu cukru v krvi a přibrala. Naopak potřebovala bych zhubnout Jana
  věk: 57 let výška: 169 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milá Jano, doporučené množství sacharidů pro osobu s diabetem 1. typu záleží na více faktorech, jako jsou např. věk, tělesná hmotnost, úroveň fyzické aktivity a osobní přání. Většinou se ale pohybuje okolo rozumného rozmezí mezí 150 a 250 g denně.

  S přihlédnutím k vašemu věku, nadváze a přání zhubnout, bych vám doporučoval tu dolní hranici, tj. 150 g denně, rozděleno do 3 až 4 porcí (možno i do více, ale nebývá to nutné). Důležité ovšem je, abyste si uměla množství sacharidů v jídle spočítat. Je opravdu nutné započítat všechny sacharidy, i např. ty v omáčce, v zelenině a podobně.

  Orientovat byste se mohla třeba podle informací na našich stránkách zde:

  https://www.cukrovka.cz/kolik-energie-za-den-prijmout

  Vy v každém případě ale potřebujete dietní edukaci od vašeho lékaře, nebo lépe od dietní sestry.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chtěl bych se zeptat, proč se má člověk s cukrovkou typu jedna stravovat nízkotučnými potravinami, pokud je hubený BMI 18,9. Vladimír
  věk: 19 let výška: 172 cm váha: 56 kg

  Odpověď

  Dobrý den Vladimíre, 

  neznám žádné doporučení pro diabetiky 1. typu, které by říkalo, že mají jíst stravu s omezením tuků. Napadají mě některé důvody, proč by vám to někdo doporučil a to je:

  1.  Příliš mnoho živočišných tuků ve stravě: tzn. omezit uzeniny, tučné sýry, hotové pokrmy či fastfoody, smažené jídlo, avšak ne na dietu s omezením tuků, ale do podob racionální stravy, tj.30% z celkového energetického příjmu mají tvořit všeobecně tuky. Více v mém článku zde: SAFA, MUFA, PUFA – co je to? | O cukrovce
  2. Doporučení omezit (především živočišné) tuky se dává lidem s vysokým cholesterolem, zejména LDL a TG.
  3. Doporučení omezit tuky se dává lidem s onemocněním jater, žlučníku či slinivky (akutní či chronická  pankreatitida), tzv. šetřící dieta.
  4. Nově se u DM1 začíná pracovat s tuko-proteinovými jednotkami. Tuky i bílkoviny se totiž dokážou v lidském těle na glukózu částečně přeměnit v biochemické dráze zvané glukoneogeneze. Navíc stimulují tvorbu hormonů, které v lidském těle působí opačným způsobem než inzulin (např. glukagon). Tuky i bílkoviny tedy dovedou glykémii po jídle výrazně ovlivnit. Tzn., že příliš kalorické jídlo (kalorické omáčky s knedlíky, pizza, hamburgery, smažené hranolky se steakem apod.) zvyšují glykémii také, ale křivka není ihned vidět, jako po jídlech obsahující jednoduché cukry. Na rozdíl od sacharidů se efekt tuků a bílkovin neprojeví bezprostředně, tuky a bílkoviny typicky glykémii zvyšují až s odstupem přibližně 1,5–2 hodiny po jídle. Jejich působení na glykémii je relativně dlouhé, může trvat i několik hodin. . Na to toto téma najdete již řadu článků na internetu od věruhodných společností, např. Dia styl či Freestyle Libre. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 70 let a při posledním odběru krve mi byl diagnostikován přediabetes hodnoty 6,2 a vysoký cholesterol 7,3. Dohodla jsem se s lékařem, že se pokusím tento stav zlepšit dietou. Jsem abstinent, nekuřák a stravu si hlídám již dlouhodobě. Také 40 let cvičím jógu a jezdím na kole ročně asi 4000km. Přesto mě neminuly tyto potíže. Využívám kalorické tabulky,ale mám problém. Kvůli prediabetu jsem omezila sacharidy na hodnoty max. 160g denně a hlídám si příjem tuků, především těch živočišných na 35g denně. Tím pádem ale mám problém dosáhnout na 6000kJ, které mi kalorické tabulky stanovily jako doporučení denní příjem. Bílkoviny se snažím natlačit na 80g denně, ale těch beztučných je opravdu málo a třeba luštěniny mají hodně sacharidů a ořechy zase hodně tuků.Navíc mi tabulky odpočítávají z příjmu výdej energie na sport denně asi 2000Kj, takže se dostávám na opravdové minimum. Je možné najít někde návod, jak sestavit jídelníček tak, abych docílila požadovaných hodnot? Nějak mi to stále nejde a chci se vyhnout užívání léků. Děkuji za odpověď. Helena
  věk: 70 let výška: 164 cm váha: 67 kg

  Odpověď

  Dobrý den Heleno, 

  35 g tuku za den je opravdu velmi málo, doporučuje se konzumovat 30% tuku z celkového energetického příjmu. Pokud byste jedla 6000kJ, bylo by to tedy 48g. Na zvýšený cholesterol se doporučuje opravdu jíst hodně rostlinných tuků - ořechy, semínka, ale ale také hraje roli dostatečný příjem vlákniny - zelenina, celozrnné výrobky. 

  Zanedlouho budeme mít u nás na webu publikovaný nový jídelníček, ve kterém si sama nastavíte množství energie, zda chcete svačiny nebo ne a poté si můžete sama vybrat z různých receptů, které chcete vyzkoušet - doprovází je i fotka reálné porce jídla. Doufám, že vám to trochu pomůže. 

  Pro lepší kompenzaci diabetu se doporučuje zredukovat hmotnost alespoň o 5 - 10% z původní hmotnosti,  nejlepším řešením, jak zjistit, kolik energie máte sníst, abyste zredukovala hmotnost je vyhodnotit si svůj aktuální příjem energie a od něho odebrat určité množství kalorií, potřebné pro redukci hmotnosti.  Tento postup zohledňuje váš aktuální příjem energie, navíc díky němu lze zjistit, zda náhodou nejíte málo, či jíte energie dostatek, ale máte nesprávný poměr živin ve stravě. 

  Postup výpočtu reálného příjmu energie:

  1.      Vyhodnotit si aktuální reálný příjem energie pomocí nutriční databáze např. na  www.kaloricketabulky.cz  
  2.      Doporučuje se zapisovat minimálně 3 dny, ideálně 5 dní veškeré zkonzumované jídlo a pití.  Důležité je, aby byl zápis prováděn průběžně – celý den, nikoliv zpětně. Jenom tak docílíte co nejpřesnějších hodnot reálného přijmu energie.  Pozor, neodečítejte od přijaté energie spálené kalorie pomocí pohybové aktivity.
  3.      Nyní si vypočítáte průměrný příjem energie ze všech monitorovaných dnů.

  Např. Mám příjem 6052 kJ, 8500kJ, 7648kJ , tyto hodnoty sečteme a vydělíme třemi. A máme výsledný průměrný příjem energie.

  1.      Poté odečtěte 1000  - 1500kJ – to je doporučovaná hodnota pro redukci hmotnosti. Lepší je odečíst si ze začátku méně energie, díky tomu spíše předejdete hladu a chutím na sladké jídlo, které zbytečně vaše snažení komplikují.  Postupně můžete ještě energii ubírat, díky tomuto postupu se vaše tělo snáze novému režimu přizpůsobí. Snažíme se nejíst méně, než je náš bazální metabolismus.
  2.      Rozpočítáme si potřebné množství bílkovin, sacharidů a tuků. Pro diabetiky můžeme doporučit např. tyto dva poměry živin. Volba je individuální, více bílkovin se doporučuje sportujícím diabetikům, méně bílkovin diabetikům s chronickým onemocněním ledvin či jater. 
  •        50% energie jsou sacharidy, 30% energie jsou tuky, 20% energie jsou bílkoviny.
  •        45% energie jsou sacharidy, 30% energie jsou tuky, 25% energie jsou bílkoviny.

  Příklad výpočtu:

  Průměrný příjem energie je 8500kJ

  Pro redukci hmotnosti pro začátek ubereme 1500kJ

  Tedy jsme si zvolili redukční dietu o 7000kJ

  Výpočet sacharidů: 50% ze 7000kJ = 3500kJ děleno 17kJ (1g sacharidů=17kJ) = 205gS/den

  Výpočet bílkovin: 25% ze 7000kJ= 1750kJ děleno 17kJ (1g bílkovin=17kJ) = 103gB/den

  Výpočet tuků: 30% ze 7000kJ = 2100kJ děleno 38kJ (1g tuku=38kJ) = 55gT/den

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, byla jsem na odběrech krve na glykemii, večer před odběrem jsem si bohuzel dala skleničku červeného vina, může to nějak zásadně ovlivnit výsledky. Předem děkuji za odpověď. Gabriela
  věk: 53 let výška: 174 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Milá Gabrielo,

  hodnota glykémie na lačno má být u zdravého člověka mezi 3,8 a 5,6 mmol/l. Většina zdravých lidí se do tohoto rozmezí vejde, ale jsou věci mezi nebem a zemí, kdy i náhodně může být hodnota o něco vyšší nebo nižší. Zpravidla tedy pro spolehlivé posouzení jedna hodnota nepostačuje, zvláště je-li mírně zvýšená. Myslím si, že sklenička vína glykémii druhý den ráno nijak neovlivní. To není nabádání k pití alkoholu, ale pokud by nějaký vliv náhodou měla, není jasné, zda spíše směrem nahoru nebo směrem dolů. Hlavně jestli to víno bylo dobré:-)
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaká keto dieta je pro mě vhodna
  věk: 72 let výška: 168 cm váha: 120 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  o nízkosacharidové dietě, neboli dietě obsahující převážně bílkoviny a tuky -  ketodietě, jsem psala rozsáhlý článek zde: Nízkosacharidová dieta pro diabetiky | O cukrovce

  V zásadě nejsem proti dietě, určitě se najdou jedinci, pro které je to dobrá volba. Každý si by to měl individuálně zvážit sám.  Avšak, má to mnoho úskalí. 

  - co od diety očekáváte? Rychlé zhubnutí nebo dlouhodobý životní styl?  - pokud rychlé hubnutí, počítejte, že ihned po tom, co přestanete dietu držet, by mohl nastat jojoefekt.  - tedy nebude vaše práce zbytečná? 

   - Vaše váha je poměrně vysoká, tedy předpokládám, že hubnout budete dlouhodobě - vydržíte dlouhodobě jíst takto, tedy bez příloh a s velmi nízkým příjem energie =  možný hlad, výkyvy chutí, ztráta energie...? 

  - zdravá redukce hmotnosti je max. 5kg za měsíc, s přísně restrikční dietou a vaší váhou by to ze začátku mohlo být vyšší

   - Neznám vaše diagnózy ,ale pokud bych měla přihlédnout pouze k faktu ketodieta a obezita, spíše bych vás nasměrovala na zdravý DLOUHODOBÝ životní styl. (myslím si, že boj s váhou je bohužel celoživotní práce a proto krátkodobá dieta mnohé nevyřeší, avšak změna životního stylu ano)  tzn. omezit velikost porcí jídel, zařadit dostatek zeleniny a ovoce, celozrnné a žitné pečivo, zařadit kvalitní zdroj bílkovin, omezit uzeniny a kalorická jídla jako tučné sýry, tučné maso, pamlsky, alkohol. Vařit více luštěnin, konzumovat ryby, zařazovat přílohy bohaté na vlákninu, polotučné mléčné výrobky neslazené, sladit čekankovým sirupem atd. A také nezapomínat na pohybovou aktivitu. 

  Mnoho zajímavých informací ohledně diabetické stravy se dočtete v mých článcích na zmiňovaném webu. 

  Také se u nás zanedlouho dočkáte vzorových jídelníčku s recepty, které doprovází reálná fotka a reálná velikost porce - běžně máme na talíří mnohem větší porce, než bychom  měli mít a díky těmto fotkám lehce odhadhnete, jak mají vaše porce vypadat. 

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci začít ketodietu a beru léky na DM2 Pioglitazon a Trulicity ( jako samoplátce) Otázka zní mám léky vysadit při ketodietě, nebo užívat dál…. Děkuji za radu
  věk: 48 let výška: 160 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  dobrý den

  lék typu pioglitazon a Trulicity by ketodietě neměly vadit ani zvyšovat riziko ketoacidózy.

  Zde tedy záleží na hodnotách glykémie. Pokud se budete pohybovat nalačno kolem 5mmol/l, doporučuji vysadit pioglitazon.

  Pokud budou hodnoty kolem 6 mmol/l, tak ponechat.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je při cukrovce vhodné konzumovat jáhlovou kaši? Jak s vodou, tak např. s mlékem? Začínám řešit nabíhající cukrovku a zatím se moc bohužel neoreintuji
  věk: 42 let výška: 188 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  ano, jáhlovou kaši si můžete dát k snídani. Nejlepší je ji kombinovat se zdrojem bílkovin, tedy uvařit v např. v polotučném mléce, nebo pouze ve vodě uvařené jáhly lze smíchat s jogurtem či polotučným tvarohem. Také lze do kaše vařené ve vodě přidat odměrku syrovátkové proteinu, který je většinou slazen náhradním sladidlem. K dostání je v mnoha příchutích - vanilka, čokoláda, oříšek, karamel, máslové sušenky atd. Kaše vařená ve vodě s proteinem neobsahuje tuky (na rozdíl od mléčných výrobků), proto ji můžete doplnit o více semínek a oříšků, např. 10 g. 

  Osladit ji můžete náhradním sladidlem, já mám nejraději čekankový sirup 5% cukru. Doplnit ji můžete menší porcí ovoce, např. 50g, nejméně cukru všeobecně obsahují bobuloviny jako jahody, borůvky, maliny a rybíz. Nejvíce cukru banány.  Ovoce lze zakoupit buď čerstvé, mražené nebo  sušené mrazem. 

  Kromě jáhlové kaše doporučuji vyzkoušet kaši pohankovou a ovesnou. Ty mají více vlákniny a  budou glykémii zvyšovat méně a pozvolněji oproti kaši jáhlové. Také mají vyšší sytící schopnost. 

  suchý stav 50g                       sacharidy(g)              vláknina(g)

  ovesné vločky                              34                         3,6

  jáhly                                              35,5                      1,75

  pohanka                                      37                             6

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, používám sacharin na přípravu sladkých pokrmů. Důvodem je, že při konzumaci sladkých pokrmů s cukrem mám neustálý pocit chutě a tzv. hladu na další. Ačkoliv jsem štíhlý a sportuji téměř denně, mohla by substituce cukru za sacharin způsobit diabetické problémy? Mnoho studií se v tomto názoru rozcházejí, a tak je těžké si udělat vlastní názor. Vzhledem k rodinné amamnese cukrovky mám také obavu z tohoto důvodu. Předem děkuji za odborný názor, zda substituce cukru za sacharin nevytvoří v organismu menší schopnost vstřebávání cukru a tím i možný vznik diabetu mellitus. Příjemný den, Jaroslav 46 let
  věk: 46 let výška: 190 cm váha: 86 kg

  Odpověď

  Milý Jaroslave,

  většina dnešních lidí konzumuje v potravě příliš mnoho volného cukru. Přidávání cukru do mnoha jídel je z pohledu dějin lidstva novinka posledních 2 století. Dříve cukr nebyl k dispozici. Bylo jen sladké ovoce a trochu medu. Jídla měli lidé spíše málo, a proto si v průběhu vývoje osvojili chuť na sladké, aby je v přírodě vyhledávali. Kromě energie z cukru poskytují sladké plody často také nezbytné vitamíny.

  Ta vrozená chuť na sladké postupně ale vedla k tomu, že se cukr přidává do velmi mnoha jídel a zdaleka ne jenom do cukrovinek. Nejhorší je to s nápoji.

  Volný cukr nejen podporuje tloustnutí, ale také ukládání tuku do krevních cév a do jater a  přispívá k cévním onemocněním.

  Z tohoto důvodu jsou často oblíbená umělá sladidla, a to nejen u osob s diabetem. Je jich nyní široká nabídka a představují velkou konkurenci pro průmyslovou výrobu cukru. Všechna umělá sladidla absolvovala sice různá bezpečnostní testování, takže nejsou přímo riziková, ale různá podezření na jejich škodlivé účinky existují. Výzkum je také někdy podporován „cukernou loby“, takže mnohdy není nezaujatý. Skoro ke každému sladidlu existuje řada dokladů o jeho neškodnosti, ale také o jeho škodlivosti. Působí prý třeba špatně na střevní mikroby nebo zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

  Konzumaci velkého množství cukru já osobně považuju za strašnou věc. Někdo je třeba schopen vypít za den 2 l koly, která obsahuje skoro 10% cukru, což za den činí 200 g! Proto si myslím, že je mnohem lepší raději pít nápoje slazené uměle, když už nutně musejí být slazené. Ale především je potřeba brát všechno s mírou.

  Ani pro diabetiky nejsou „sladká jídla“ nějak toxická. Pacienti s diabetem ale mají konzumovat omezené a přesně definované množství sacharidů, a tak přidávání dalšího cukru do jídla jim zbytečně zvyšuje sacharidovou nálož. Pokud by ale byli střídmí, většinou by jim neuškodil třeba sladký zákusek, pokud by se jeho sacharidy započítali do momentálního a také do celodenního limitu.

  I vám proto raději než umělá sladidla doporučuji používat v malé rozumné míře normální cukr. Nemáte-li diabetes, tak vám třeba 1 či 2 kostky cukru do kávy neuškodí, pokud tak nečiníte celý den. Pít ale větší množství sladkých nápojů považuju za zvěrstvo. Hodit se mohou jen v případě potřeby rychlého příjmu kalorií, jako např. při velké fyzické zátěži nebo u pacientů léčených inzulínem v případě hypoglykémie.

  A stejně tak vám neuškodí občas cola light nebo podobný uměle slazený nápoj, jen toho nepijte litry. A také je dobré typy umělých sladidel raději střídat.

  Líp vám odpovědět nemohu, i když toho o umělých sladidlech bylo napsáno mnoho.

  Poznámka redakce:

  přehled náhradních sladidel, či umělých sladidel je i na našich stránkách

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Mám diabetes 1.typu (na inz.pumpě) a celiakii. Vždy když si dám na večeři jakékoli bzl.pečivo glykemie je super zlom nastává cca po 5-ti hodinách tun. v noci. Glykemie se najednou zvýší na hodnotu min.10 z původních např.5. Je to pořad dokola každý den. Zajímevé je že jakmile si dám něco jiného než bzl.pečivo tak gly.zůstává hezká po celou noc. Je to způsobené nějakou bílkovinou obsaženou v bezlepkovém pečivu? Vyzkoušeno už snad vše. Úpravy bazálních dávek inzulínu v ten čas ve který se to zvyšuje(1:00-2:00h ráno), zmenšení porce sacharidů, místo kupovaného pečiva pečivo domácí ale stále beze změny. Neumím si to vysvětlit. Děkuji za odpověď. Monika
  věk: 28 let výška: 172 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Milá Moniko, dodržovat zároveň diabetickou a bezlepkovou dietu je obtížné. Většina náhrad za potraviny s lepkem (např. bezlepkové těstoviny, bezlepkový chléb) obsahují poměrně hodně sacharidů a různé hotové potraviny bývají slazené. Výběr potravin je potom složitější, protože kvůli sacharidům nemůžete volně ani ovoce, jogurty apod. Zbývají zelenina, maso, sýry, vejce – ale ani to se nemá konzumovat nadměrně.

  Vaše zvýšené glykémie během noci bych přesto nevysvětloval žádnou záhadou, ale běžným nepoměrem mezi množstvím sacharidů k večeři a dávkou inzulínu. Nejspíš bych vám doporučil omezit množství bezlepkového pečiva, ze kterého se mohou sacharidy uvolňovat během noci postupně a tím zvyšovat glykémii. Pokud byste dávku sacharidů snížit nechtěla, je opravdu nutné zvýšit mírně bazální rychlost inzulínu po večeři, to znamená ještě dříve, než vám začnou glykémie stoupat. Hodnota kolem 10 mmol/l není nijak kritická, a tak to zvýšení nebude muset být tak výrazné, třeba + 10 – 20 % současné rychlosti, a to až do doby těch asi 5 hodin po jídle. Ve skutečnosti se jedná o poměrně malé zvýšení celkové dávky inzulínu, takže se to nemůže projevit okamžitě. Proto vám doporučuji naprogramovat to zvýšení hned s večeří.

  V bezlepkových potravinách nebývají žádné další látky kromě sacharidů, které by glykémii zvyšovaly. Často ale jde o potraviny sušší či suché, takže množství sacharidů vyjádřené v procentech hmotnosti může být vyšší než u čerstvého pečiva. Často takové potraviny mají také menší relativní obsah vlákniny. To je nutné při výpočtu celkového obsahu sacharidů brát v úvahu.

  Mimochodem, moderní inzulínové pumpy často „umějí“ glykémie polo-automaticky dolaďovat podle hodnot na senzoru. I v takovém případě je ale vhodné bazální dávku dobře naprogramovat, aby to pumpa nemusela teprve „opravovat“, ale hned raději tomu předcházela.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Laboratorní výsledky cukr na lačno 5,8 dlouhý 50 zvýšene tryalglyceroly alt 0.88 ztučnělá játra jedná se už o cukrovku muzu změnou jídelníčku a pohybem předejít léčbou prášky výška 177 váha 105
  věk: 44 let výška: 177 cm váha: 105 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  ano, můžete. Vaše hodnoty ukazují známky tzv. metabolického syndromu. Je to více metabolických poruch najednou a jsou velmi rizikové z hlediska urychlení procesu aterosklerózy. Jedná se o nadváhu nebo obezitu, hraniční cukr nebo cukrovku, vysoké tuky, často je přítomná vysoká hladina kyseliny močové a vysoký krevní tlak. Pro snížení rizika uzavírání cév je důležité v léčbě ovlivňovat všechny odchylky.

  V první fázi, kde se nacházíte Vy, je možné začít s dietou a pohybem. Váhovou redukcí alespoň 15 kg lze očekávat výrazné zlepšení stavu. Cukrovce lze zabránit cca ve 30%, nebo alespoň oddálit její plný rozvoj. Pokud se Vám to cca do roka nepodaří a hodnoty cukru budou stále kolem 6 a HbA1C nad 50 mmol/mol, je načase začít s léčbou léky. Změny v životosprávě ale musí být trvalé, u pacientů, kteří se přestanou hýbat pozorujeme zhoršování výsledků.

  Držím Vám palce

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!