Poradna

Cukrovka a léky

 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu, babička s cukrovkou má brát doplněk stravy - železo. Lékařka ji předepsala tardyferon, prý jiné železo vhodné pro cukrovkáře nezná. Je jí z toho zle. Sama vím, brala jsem ho při GDM, a vím jak mi bylo. Prosím o radu, jaké ji e železo ji při cukrovce může lékařka napsat. Děkuji

  Odpověď

  Soli železa se skutečně ne zcela dobře tolerují, zejména jedná-li se o soli tzv. dvojmocného železa. Přípravky obsahující dvojmocé železo jsou citlivé na současné užívání potravy, která snižuje jejich vstřebávání. Při zhoršené toleranci výrobce železa doporučuje jeho podávání po jídle, to ale vede ke snížení účinku. Řešením by mohlo být podávání přípravků obsahujících tzv. trojmocné železo. To je v těchto přípravcích vázáno v komplexu s cukry, což brání negativnímu vlivu potravy na vstřebávání železa a současně zajišťuje lepší toleranci takových přípravků. Přípravkem obsahujícím trojmocné železo je např. Maltofer, jedná se však o přípravek, jehož výdej v lékárně je vázán na lékařský předpis.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Brala jsem Jentaduetu a Siofor. Byla jsem velmi unavená, přestala jsem tedy Siofor užívat a bylo po únavě. Doktorka mi nedala žádný náhradní lék a po 3 měsících mi dala píchat si inzlín. Letos jsem byla na operaci diastazy. V nemocnici mi cukr klesl na 3, divili se proč si pichám dlouhodobý i krátkodobý inzulín. U lékaře jsem chtěla prášky místo inzulinu. Teď beru Jentadueto 2,5 mg,1000mg a Amaryl 3mg. Měla jsem 3 týdny virózu, samé prášky, sirupy...Cukr mi stále stoupá. Nechci znova inzulín. Jaké prášky by mi pomohly?

  Odpověď

  Dobrý den, děkujeme za dotaz. Lék Jentadueto má 2 účinné složky linagliptin a metformin, Siofor je rovněž metformin, takže užívat oba léky společně není vhodné. Kombinace Jentadueto a dlouhodobého inzulínu je vhodná, nicméně v současné době není hrazena zdravotními pojišťovnami. S inzulínem lze kombinovat jiné typy tabletek (např. glifloziny), případně využít kombinaci inzulínu a tzv. GLP-1 agonistů. Poraďte se se svým diabetologem, jestli by pro Vás nebyla vhodná některá z uvedených možností.

  (odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, řadu let jsem měla zvýšenou glykemii 6,7 , nyní glykemie 7,7 dostala jsem SIOFOR 500 mg 1-0-1 bylo mi hrozně špatně a glykemii jsem měla na glukometru v rozpětí 2,1-3,7, lékař mi snížil dávku Sioforu na 0-0-1, ale hypoglykemie i s nepříjemnými stavy slabosti, třesu, pocitu na omdlení trvaly dále. Po konzultaci s lékařem mi byl léky vysazen a byla jsem 3 měsíce bez medikace s glykemiemi na glukometru nejvýše do 4,7. Nyní mi současně odebraly glykemii ze žíly -7,4 a na glukometru 3,7 / kontrola glukometru -správný/ dostala jsem nový lék GLUKOPHAGE 500mg s prodlouženým účinkem 0-0-1tbl. Ovšem tak špatně mi ještě nebylo - zvracení, nauzea, bolesti žaludku, pálení žáhy, nespavost, je to již týden po vysazení tohoto léku a je mi stále špatně. Je nutné, abych vůbec nějaké léky užívala, nebo je snad nějaký lék bez účinné látky metforminu, abych to snášela dobře, bez vedlejších účinků nebo zase neměla nepříjemné hypoglykemické stavy. Nechci se zbytečně zahlcovat chemií ? Léčím se s hypertenzí, užívám léky na cholesterol, v anamnéze ulcus duodeni, jsem po operaci štítné žlázy. Jsem obézní. Děkuji !!

  Odpověď

  Milá Zdeno, váš dotaz mě vyrušil od posezení u prostřeného stolu o vánočních svátcích a nejdříve jsem si ho přečetl jen v telefonu. Hned mě napadlo, že všechno se odvíjí od toho jídla a já že zas někomu budu mluvit do duše, ať hezky drží dietu, jde si raději zaběhat a tak dále. Pak jsem si sáhl nejen na své napapané bříško, ale také do svědomí. Dobře vím, že to není lehké. Týká se to skoro nás všech. Museli bychom žít někde v chudé vesnici před 200 lety, a pak by vše bylo jinak. Kdo by byl trochu tlustší, tomu bychom záviděli, a asi by byl i zdravější než my, tehdy hladoví a unavení od celodenní práce někde na poli či v lese. Tím vším chci vlastně jen říci, že kdybyste opravdu držela redukční dietu a alespoň část dne se hodně pohybovala, asi byste v této fázi diabetu nepotřebovala žádné léky a tudíž by vám po nich ani nebylo špatně.

  Ale teď se vrátím do současnosti. Dietu byste přece jen měla trochu držet. Měla byste vědět, kolik toho za den sníte, jak je to kalorické a kolik je v tom sacharidů. Dietní sestra by vám měla poradit, kolik by pro vás bylo ideální, případně na kolik jste schopna jídlo omezit, aby vás to příliš netrápilo a abyste to skutečně vydržela.

  Metformin je již po mnoho let nejvíce používaný lék na diabetes 2. typu. Má mnoho předností, nejen to, že je poměrně levný. Netloustne se po něm. Většinou se dobře snáší. Jenom u někoho vyvolává nadýmání, lehkou nevolnost, někdy řidší stolici a snížení chuti k jídlu, což věchno bývá v podstatě pozitivní, protože lidé pak mají menší chuť k jídlu. V průběhu léčby se většinou snášenlivost zlepšuje, a tak je dobré začít malou dávkou a případně ji postupně zvyšovat. Dobře snižuje glykémie, zejména ty na lačno, tedy např. ranní, kdy některým pacientům během noci glykémie postupně stoupá. A také zpravidla nepůsobí hypoglykémie, jedině snad v kombinaci s jinými léky na diabetes. Uvádí se dokonce, že snižuje sklon k srdečním a nádorovým onemocněním. Dost mě tedy udivuje, že vy hypoglykémie udáváte. Nemůže to být tou nevolností či zvracením? Hypoglykémie jsou totiž po metforminu jinak opravdu vzácné.

  Jsou ale lidé, kterým metformin skutečně nedělá dobře, a tak jej nemohou používat. Dnes naštěstí existuje řada léků na diabetes 2. typu a je možné je ozkoušet. Třeba tzv. glitazony, u nás zejména pioglitazon, obsažený v léku Actos. Ale také gliptiny, těch je řada. Dále glifloziny, které zvyšují vylučování cukru močí, např. léky Forxiga, Invocana či Jardiance. Používají se také inječní léky (1x denně či dokonce 1x týdně - např. Trulicity), které zlepšují glykémie a nižují současně i chuť k jídlu, takže se po nich většinou hubne. Všechny tyto léky se užívají většinou v kombinaci s metforminem, ale pokud někdo metformin nesnáší, tak se mohou podávat také samostatně.

  Myslím, že nadbytečné chemie se u těchto léků nemusíte bát. Jsou vyzkoušené při dlouhodobém používání u tisíců osob a u mnoha z nich je dokonce známo, že snižují riziko onemocnění srdce a cév. Protože ale váš diabetes není příliš vážný, tak se domnívám, že pokud byste opravdu upravila svůj dietní režim, zejména snížila svůj kalorický příjem, asi byste ani žádné léky na diabetes užívat zatím nemusela. Je dobře, že si sama měříte glykémie. Pokud se budete kontrolovat, zjistíte, zda z dietou vystačíte a také si dobře ověříte, jak se projeví, když dietu porušíte. Působí to dost stimulačně, takže vám to může zahnat chuť na vánoční cukroví a a vyvolat spíš chuť na zeleninový salát. Klesne vám cholesterol a nejspíše i krevní tlak.

  Moc vám přeju, aby se vám to podařilo a měla jste z toho spíš radost než zklamání...

  Hezké svátky!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před rokem mi byla diagnostikována cukrovka 2. typu. Před tím jsem chodil darovat krev a vždy jsem byl vpořádku a pak najednou mi během 3měsíců vyletěl cukr na 22 tak jsem okamžitě dostal inzulin. Protože bych dostal v práci výpověď, po 3 měsících na inzulínu, kdy jsem zjistil, že se mi cukr víceméně stabilizoval, jsem po konzultaci s lékařem dostal Glucophage 1000mg 2x denně, nyní jsem na G.XR 1000mg večer po jídle. Zjistil jsem, už v době, kdy jsem si píchal, že moje ranní hodnoty jsou okolo 7-8, když jsem si píchal 28 jednotek dlouhého inzulínu tak byla hodnota velice podobná, když jsem si pak píchal už jen 4 jednotky tak byla mnohdy dokonce ještě lepší. Na prášcích jí mám stále stejnou, neustále 7-8. Během dne mívám 4,5-6. Je to normální? Během noci kdy nejím, zkoušel jsem i různé typy večeří, mám ráno prostě hodně, seběhnu schody, dojdu do práce a jsem na 6. Lze užívat glucophage místo večer, ráno? Jak je to možné, že najednou vyletí cukr tak vysoko? Jak je možné, že behěm dne jsem na relativně dobrých hodnotách, ale jakmile jdu spát, vyletí mi cukr tak nahoru? Jak je možné, že reaguji tak jak reaguji? Můžu s tím něco víc dělat? Je jisté, že mám DM2.? mám 196cm a 100kg. Děkuji za vaši odpověď. Jan

  Odpověď

  Milý Jane, váš případ se jeví jako zcela obvyklý. Hodnota glykémie 22 mmol/l je poměrně hodně a znamená to, že váš diabetes 2. typu je poměrně pokročilý. Kromě porušené citlivosti vůči vašemu inzulínu máte určitě také porušenou schopnost vašich beta buněk v pankreatu produkovat inzulín. K takovému zvýšení glykémie může dojít po nějaké nemoci, při větších excesech v jídle nebo když se přestanete pravidelně pohybovat. Když se zahájí správná léčba, začnete držet dietu, cvičit a když dostanete správné léky, může se stav postupně upravit, takže pak mohou stačit pro léčbu jen tablety.

  Pamatujte ale, že cílem není zbavit se za každou cenu inzulínu. Cílem je mít dobré glykémie, aby se u vás nerozvíjelo dlouhodobé poškozování organismu a vznik řady pozdních komplikací.

  Je-li k tomu potřebný inzulín, neměli bychom se tomu bránit. Nejprve je ale nutné vyzkoušet klasické postupy, jak potřebě injekčního inzulínu předejít.

  Je potřeba, abyste se přiblížil své ideální hmotnosti. Vy jste ale vysoký, a tak k ní nemáte daleko. Pár kilogramů dolů by ale jistě pomohlo.

  Dále byste měl zařadit do vašeho denního režimu pravidelnou tělesnou námahu, a to nejlépe asi 45 mim. denně (abyste byl zadýchaný), dobrých by bylo aspoň 30 min.

  Metformin, který je v Glucophage, je dobrý a osvědčený lék. Měl byste vědět, že glukóza se do těla dostává nejen potravou, ale také že se v těle tvoří. Jeden z účinků inzulínu spočívá v tom, že tlumí nadměrné uvolňování glukózy za jater. Je-li tato funkce porušena, glukóza se tvoří i na lačno nadměrně a glykémie stoupá. To se nejvíce projevuje během noci a ráno. Právě tomu zabraňuje metformin, a proto se hodí jej brát večer. Typicky se ale podává 2x denně. Jeho účinek je ale dlouhý a je případně možné brát jej ráno.

  Protože se vaše glykémie hezky srovnaly, bude asi možné inzulínovou léčbu přerušit. Pokračujte ale v léčbě Glucophage a případně je možné přidat některý s dalších osvědčených léků, které se dnes nabízejí. Mohly by to být např. některý z nových léků, které zvyšují vylučování glukózy do moči (tzv. glifloziny). Mohl byste dostávat také některý z tzv. analogů glukagon-like peptidu 1 (GLP-1 analoga). Ty se sice podávají také injekčně jako inzulín, ale nevyvolávají běžně hypoglykémii a jejich podávání by nemělo být překážkou pro jakékoliv povolání. 

  Je nutné také upozornit na to, že vaše diabetická porucha může pokračovat a vaše tvorba inzulínu může klesat. To by se projevilo opětovným vzestupem glykémií a to navzdory plnému dodržování léčebného režimu. V tom případě byste měl upozornit na to svého lékaře a nebránit se inzulínové léčbě. Upozorňuji na to zejména proto, že nemáte výraznější nadváhu a mohlo by se ve vašem případě eventuálně jednat i o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu, a ten se léčí jen inzulínem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Mám přítelkyni s diabetem 2. typu, která je mírně obézní a léči se kromě cukrovky ještě na vysoký krevní tlak. Užívá Stadamet 850 a Prestarium Combi. Slyšela jsem o přípravku, který se podává 1x týdně a léčí všechny zmíněné problémy. Můžete mi k tomu něco napsat? Předem děkuji za odpověď. Linda

  Odpověď

  Milá Lindo, Léčba diabetu 2. typu dnes může být značně individuální a vychází s charakteru samotného onemocnění u určitého pacienta, úrovni jeho metabolické kontroly a také z jeho přání a možností.

  Základem je vždy dobré pochopení dietních a pohybových opatření, a zde je možné dosáhnout velmi mnoho.

  Pokud úprava životního režimu nepostačuje, představuje pro většinu pacientů základní lék metformin (obsažený např. ve Stadametu). Ten upravuje hlavní poruchu při diabetu 2. typu a současně je velmi dobře ozkoušený.

  Pokud ale metformin nepostačuje k dostatečnému vyrovnání glykémií, je možné přidávat celou řadu léků. Ty se užívají 1x či 2x denně a mnoho z nich existuje ve fixní kombinaci s metforminem.

  Jednotýdenní zajištění léčby mohou poskytnout některá analoga tzv. glucagon-like peptidu 1 (GLP-1 analoga), které obsahují modifikovaný lidský peptid.

  GLP-1 má příznivý efekt na celou řadu poruch, které provázejí diabetes 2. typu. Zejména stejně jako metformin zlepšuje účinnost inzulínu. Navíc ale zlepšuje schopnost beta buněk pankreatu produkovat inzulín. GLP-1 také ovlivňuje rychlost vstřebávání potravy, pocit nasycení po jídle a snižuje také pocit hladu v centrálním nervovém systému.

  GLP-1 analoga jsou dne mezi léky na diabetes 2. typu velmi populární a při jejich dlouhodobém podávání byly prokázány také dobré účinky na další problémy provázející diabetes, jako jsou např. hypertenze a sklon ke kardiovaskulárním onemocněním. Protože GLP-1 je peptid a rozkládá se v zahřívacím ústrojí, je nutné jeho analoga podávat injekčně do podkoží, většinou 2x nebo 1x denně.

  K dispozici je nyní např. přípravek Trulicity, který si zachovává léčebnou účinnost i při podávání pouze 1x týdně podkožní injekcí. Lék se pomalu z podkoží vstřebává a i potom je chráněn před rychlou degradací v krvi. Prokazatelně zlepšuje dlouhodobé vyrovnání diabetu, sám o sobě nepůsobí hypoglykémie, nepřispívá k nárůstu obezity a vede spíše k mírnému hubnutí.

  Netroufám si říci, že by tento lék s jistotou nahradil všechny léky, které vaše přítelkyně nyní užívá (Prestarium Combi obsahuje hned 2 léky vhodné pro léčbu hypertenze). Určitě by ale přispěl ke zlepšení vyrovnání diabetu a možná by vedl k redukci hmotnosti a mírnému snížení krevního tlaku. Za těchto okolností by pak případně oba další přípravky mohly být vysazeny. Dulaglutid (látka obsažená v přípravku Trulicity) je však možné celkem bezpečně kombinovat jak se Stadametem, tak i s Prestariem. Na přípravek se v současné době vztahuje také určité omezení pro jeho předeppisovnání a úhradu zdravotními pojišťovnami. Proto se zpravidla podává tam, kde standardní (a levnější) léky nepostačují nebo prokazatelně jsou špatně snášené. Přípravek také není hrazen u pacientů, u kterého po 3 měsících podávání nedochází k prokazatelnému zlepšení. To totiž svědčí zejména o tom, že pacient nedodržuje léčebný režim.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, může dítě s DM1 užívat Erdomed? Přípravek obsahuje sacharózu, v letáku není psáno kolik. Po užití 2 dávek u dítěte došlo k značnému nárustu glykémie (18,5 mmol/l), ketony v moči +, cukr ++. Neumím posoudit vliv přípravku vs. zvýšení glyk. při viróze. Kde zjistím množství sacharidů v léčivu? Děkuji

  Odpověď

  Milý Jane, přípravek Erdomed v suspenzi skutečně obsahuje určitý obsah cukru. Správně připravená suspenze má v sobě v 5 ml 2 g řepného cukru (tedy běžného cukru používaného v potravinářství). Kromě toho obsahuje trochu umělého sladidla aspartamu, který ale glykémii nezvyšuje.

  2 g čistého cukru navíc by neměl být pro vaše dítě žádný problém, ale je nutné s tím trochu počítat. Zejména pokud má dítě zvýšenou glykémii a nedostane příslušnou dávku inzulínu, mohou tyto 2 g navíc způsobit další, ne příliš veliké zvýšení.

  V úvahu je ovšem třeba vzít, že v průběhu onemocnění dýchacích cest, při zvýšené teplotě a pravděpodobně při výrazném omezení fyzické aktivity během nemoci může dítě potřebovat větší dávky inzulínu než běžně. Je proto vhodné častěji kontrolovat glykémie a případně upravovat dávky inzulínu. 2 g cukru navíc nejsou mnoho, ale je dobré s tím také počítat. Připomínám ale, že třeba jeden bílý rohlík obsahuje asi 20 g sacharidů. Je tedy možné při odhadu množství potravin vybrat trochu menší rohlík, nebo nepatrně přidat inzulín, třeba o 0,5 jednotky více, pokud dítě dostane 5 ml suspenze Erdomedu. Znovu ale upozorňuji, že zvláště při horečnatém onemocnění se může potřeba inzulínu nečekaně zvyšovat.

  Samotný lék by ale nijak neměl zvyšovat tendenci k tvorbě acetonu (pozitivita ketonů v moči) nebo zhoršovat působení inzulínu. Z hlediska vyrovnání diabetu tedy nepovažuji užívání Erdomedu v dávce 3x 5 ml za problém, za den to bude 6 g sacharidů navíc a tomu je možné se snadno přizpůsobit.

  Dětem ale často sladká suspenze nechutná. Když už by měly jíst něco sladkého, tak to děti s diabetem raději využijí na něco „lepšího“. Pokud vaše dítě váží více než 30 kg a je mu více než 12 let, tak bych mu klidně dal 2x 1 tobolku, kde žádný cukr není.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím, lékař mi naměřil hodnotu glykémie 8, žádné symptomy jsem necítila. Už týden užívám lék Stadamet. Přítel mi přinesl německý přípravek fy Gesundhaus - vitamíny pro diabetiky a tvrdí, že on sám se takto vyléčil a že bych neměla být závislá na lécích a měla je vysadit. Prosím poraďte. A také zda je cukrovka opravdu nevyléčitelná, a nemůžou-li být naměřené hodnoty způsobeny změnou v jídelníčku - já jsem například v poslední době před měřením spotřebovávala hodně medu a koly. Děkuji za odpověď. Mgr. Z.Drozdová

  Odpověď

  Milá paní magistro, cílem léčby diabetu je dosahovat hodnot glykémie co nejblíže normy a to na lačno i po jídle. O tom, zda jsou glykémie v dobrém rozmezí, je nejlépe se informovat samostatně pravidelným měřením glukometrem. Dlouhodobým ukazatelem je glykovaný hemoglobin, a ten by ve vašem případě pokud možno neměl být nad 45 mmol/mol.

  Pokud nejsou hodnoty vyhovující, je vhodná léčba. Ta na prvním místě spočívá v dietě. Pokud tedy konzumujete zbytečně kalorická a sladká jídla, děláte chybu. Měla byste se pokusit spočítat celkový obsah sacharidů ve vaší dietě. V závislosti na Vaší hmotnosti, věku a tělesné zátěži by jejich celkové množství mělo být mezi 175 a 225 g/den. Odhadem tedy pro Vás asi 200 g/den, i když o vás nic bližšího nevím. Budete-li se k tomu i více pohybovat, je možné, že již tato úprava sama povede ke zlepšení a Stadamet nemusí být potřebný.

  Vzhledem k tomu, že řada lidí toto doporučení plně neuposlechne, bývají léky na úpravu glykémií často nutné. Rozhodně se to z dlouhodobého hlediska vyplatí. Pokud tedy např. budete mít hodnoty glykémie na lačno nad zhruba 6 mmol/l, případně hodinu po jídle nad 8 mmol/l, bude pro vás Stadamet jako první lék velice vhodný. Je s ním letitá zkušenost a závažných nežádoucích účinků je málo. Kdyby vám přeze všechno nevyhovoval, jsou k dispozici jiné vhodné léky. Stadamet se podává zpravidla z počátku 2x 500 mg, doporučená dávka je jinak 2x 1000 mg.

  Je to lék bezpečný a kromě působení na glykémii zlepšuje i hladinu krevních tuků a předchází rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Žádné vitamíny jej rozhodně nenahradí. U lehčích forem je může nahradit přísnější dieta a tělesný pohyb.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  o vhodném složení potravin, dietě, či zajímavých receptech se dočtete v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám diabetes typu 2 a od roku 2015 beru léky : FORXIGA 10mg FML 30x1 1-0-0 GLIMEPIRID MYLAN 3 mg 2-0-0 JANUVIA 100 mg 1-0-0 GLUCOPHAGE XR 100mg 0-0-2 Je nutné brát všechny tyhle léky ??? HbA1C mám 52. V současné době mi odborný lékař na diabetiku předepsal lék a na receptu je napsáno : " HRADÍ PACIENT " a doplatek na lék je 1323,-Kč. Z jakých důvodů mám dnes celý lék platit sám ??? Jozef

  Odpověď

  Milý Jozefe, Vaše výsledky, posuzované podle hodnoty glykovaného hemoglobinu 52 mmol/mol jsou dobré. Nejsou však stále vynikající. Obecně platí, že čím se hodnoty glykémií a potažmo glykovaného hemoglobinu více blíží normě, tím bude menší riziko, že se u vás rozvinou dlouhodobé komplikace diabetu na malých i velkých cévách. Tyto komplikace jsou po delším trvání diabetu opravdu nepříjemné a mnohdy jsou i příčinou předčasného úmrtí. Cílová hodnota glykovaného hemoglobinu se proto stanoví individuálně. Přihlíží se zejména k tomu, do jaké míry je určitý pacient schopen a ochoten dodržovat léčebný režim, případně jaké je riziko hypoglykémií, které podávané léky mohou vyvolávat. Někdy by také další zlepšení přineslo zpřísnění diety a více pohybu. Tím by pacient mohl případně snížit množství potřebných léků.

  Kombinace, kterou užíváte, je dobrá a moderní. Zahrnuje léky ze 4 skupin. Glucophage (metformin) a Glimepirid jsou starší, osvědčené a jsou levnější. V současné době je u všech jmenovaných léků nějaký doplatek a formy metforminu s prodlouženým účinkem, tj. to XR za názvem léku, mají také doplatek.

  Januvia a zejména Forxiga jsou léky poměrně nové. Jsou velmi dobře ozkoušené, rovněž osvědčené a jsou poměrně drahé, ale platí pro ně určitá indikační omezení.

  Budou-li doplatky pro vás příliš velké, zvažte následující:

  1. Buďte rád, že vám lékař píše dobré a účinné léky a přijatelný doplatek zaplaťte
  2. Požádejte svého lékaře, ať vám lék, na který hodně doplácíte, vymění za jiný, na který není doplatek. Případně se může jednat o lék méně účinný, ale to by vám lékař měl vysvětlit
  3. Zvažte, zda byste např. nedokázal zhubnout (je-li to vhodné) a zda byste se mohl více pohybovat. Velmi pravděpodobně by to vedlo ke zlepšení vyrovnání diabetu a případně by bylo možné některý lék vysadit. Bohužel mnoho pacientů toho schopno není a raději mají více léků, než aby utužili svoji životosprávu.
  4. Vaše léky nezvyšují riziko hypoglykémie s výjimkou Glimepiridu. Ten může při nesprávném používání u některých pacientů vyvolat nadměrné snížení glykémie. Stimuluje totiž produkci vašeho vlastního inzulínu. Myslím ale, že se do vaší kombinace celkem hodí. Kdybych však měl přece jen nějaký lék při dalším zlepšení vysazovat, byl by to právě Glimepirid, navzdory tomu, že je spíše levný. Stimulace produkce inzulínu může trochu zbytečně zatěžovat vaše vlastní buňky produkující inzulín a na rozdíl od ostatních, při užívání Glimepiridu se nezlepšuje sklon k hubnutí, spíše naopak.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Cena 1 323 Kč, kterou uvádíte, se zcela jistě týká přípravku Forxiga 10 mg (30 tab). Pro něj platí již zmíněné indikační omezení, tzn. že ho lékař může napsat na náklady pojišťovny pouze tehdy, když pacient indikační omezení splňuje. V takovém případě doplácí na Forxigu 10 mg (30 tab) pouze 61 Kč, zbytek hradí pojišťovna. Indikační omezení platí nejen pro zahájení léčby Froxigou, ale též pro její pokračování. Po 6 měsících léčby lze na náklady pojišťovny Forxigu předepisovat pouze za splnění následujících kritérií: hladina HbA1C se snížila o alespoň 7 % oproti stavu před zahájením užívání Forxigy a tělesná hmotnost pacienta poklesla o minimálně 2 % oproti stavu před zahájením užívání Forxigy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda moje lékařka stanovila správně diagnózu Diabetes mellitus typ 2. C- peptid byl lehce nad dolní hranicí, anti GAD S byly mnohokrát nad hranicí normy (více než 250). Je mi 43 let, nejsem obézní, tlak je v pořádku, cholesterol také. Užívám ráno 1xStadamet, k obědu 1xDibetix a večer injekčně Levemir 8J. Nástup nemoci byl poměrně rychlý - zhoršený zrak, rychlé hubnutí, žízeň, noční močení. Obávám se, že se spíše jedná o DM typ 1. Předem děkuji za Vaši odpověď. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, je dost možné, že máte pravdu. Diabetes 1. typu může vzniknout v kterémkoliv věku, u dospělých osob bývá častější pomalý rozvoj. Ze začátku to může připomínat diabetes 2. typu, zvláště když se jedná o silnější postavy. Pomáhat mohou i léky v tabletách, pokud je ještě zachována ve významné míře vlastní produkce inzulínu. Mezi lékaři je populární to označovat jako tzv. diabetes typu LADA (late autoimmune diabetes in the adult – pozdní autoimunitní diabetes u dospělého), což je vlastně pomaleji vznikající forma diabetu 1. typu v dospělosti. Pro správné označení se vyžaduje právě pozitivita protilátek typu anti-GAD nebo jiných. Existují i jiné mnohem vzácnější typy diabetu, o které by se mohlo jednat, ale právě ta pozitivita anti-GAD je dost přesvědčivá, i když ne 100%.

  Co je ale důležité, moc na tom nezáleží. Důležité bude hned od počátku provádět léčbu kvalitně, abyste měla po většinu dne glykémie v dobrém rozmezí a abyste měla dobré hodnoty glykovaného hemoglobinu. Inzulínová sekrece se bohužel u diabetu 1. typu postupně snižuje, takže asi dosavadní léčba později nebude postačovat a bude vhodné přejít na tzv. intenzivní inzulínový režim. Možná by to bylo vhodné už nyní, ale pokud je diabetes dobře vyrovnaný, dávala byste si jen velmi malé dávky inzulínu. Pokud budou vaše glykémie vyrovnané a blízké normě, mohla by pravidelná léčba 3 – 4 dávkami malých dávek inzulínu přispět k tomu, aby se vaše beta-buňky, které tvoří inzulín, šetřily a déle vydržely. Nemělo by to ale být za cenu zbytečných hypoglykémií.

  Asi bych vám v současnosti doporučoval toto: Pokud už dále nehubnete, vaše glykémie se pohybují během dne v rozmezí 4 – 10 mmol/l a váš glykovaný hemoglobin je do 45 mmol/mol, současnou léčbu zatím neměňte. Jsou-li vaše glykémie, zvláště po jídle, vyšší, mohla byste klidně zařadit malé dávky rychle působícího inzulínu před jídly. Je ale potřeba se zacvičit v monitorování glykémií, naučit se složení stravy a volit si podle toho potřebné dávky inzulínu. Velmi doporučuji, abyste hned od počátku vše prováděla pečlivě, protože později se budete špatným návykům obtížně odnaučovat. Stadamet vám nyní jistě neuškodí, i když se při diabetu 1. typu nepoužívá. Dibetix stimuluje sekreci inzulínu a v podstatě také nevadí. Nemělo by ale smysl jeho dávky zvyšovat, lepší by bylo přidávat podle potřeby inzulín. U jasného diabetu 1. typu se nepoužívá.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Má užití Tebokanu - kapky 1ml na lačno vliv na zvýšení glykémie o 1mmol/l ? Měřeno po 30minutách. Svatoš

  Odpověď

  Milý Svatoši, Tebokan doporučuje řada lékařů na různé obtíže, jako jsou např. hučení v uších, nedoslýchavost, špatné prokrvení tkání, pomalá výbavnost a podobně. Lék není hrazen zdravotními pojišťovnami, dobře se snáší a nemá mnoho vedlejších účinků. Bohužel, jeho účinnost nebyla ověřena pomocí větších klinických studií. Na hladinu krevního cukru vliv nemá.

  Při této příležitosti je nutné upozornit, že hladina krevního cukru se může poměrně rychle měnit, a to i když žádné jídlo nepožíváme. Rozdíl o 1 mmol/l za 30 min. je docela snadno možný. Zejména ale přesnost osobních glukometrů není dokonalá. Jestliže provedeme 2 měření ze stejné kapky krve, může být rozdíl také 1 mmol/l, aniž by to znamenalo, že glukometr je nekvalitní.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!