Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

531 dotazů

 • Dotaz

  došel mi novorapid,toujenu mám dostatek.mohu si ho píchat místo novorapidu (dočasně)
  věk: 77 let výška: 169 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Václave, již jste asi předběžnou odpověď dostal. Novorapid je rychle působící inzulín a podává se před jídly. Za určitých okolností, kdy lidé nic nejedí, by v některých případech mohli jeho dávku vynechat. Lék Toujeo je velmi dlouho působící inzulín, déle neř 24 hod. Jeho podání před jídlem nemá žádný bezprostřední efekt, ale při opakovaném podání by vám mohl způsobit hypoglykémii, když by se v těle nahromadil.

  Nejlepším řešením je bezprostředně vynechat jídlo před vynechanou dávkou Novorapidu. Dále byste se měl hned vydat na pohotovost a nechat si předepsat svůj Novorapid a řádně jej užívat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dorby den, dle vaseho doporuceni nechal jsem si urychlene udelat test - Mam aktualni vysetreni dnes, (viz priloha), glc 4.6m, B_Hba1c 35, S_Inzulin 4.7 mIU/L, coz ale podle vseho nejsou tak spatne hodnoty. Ale presto mam problem s glykemii po jidle ktera byva 10-15 mmlo/L, nerozumim proc, je to snad specialni typ diabetu ?
  věk: 50 let výška: 173 cm váha: 103 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  v poslední odpovědi (ze dne 13.9.2023)  jsem Vám doporučovala návrat k dietě, pohybu a rovněž lékům na cukrovku. Nechal jste si udělat testy, produkce inzulínu je v normě, rovněž tak glykémie nalačno a HbA1C. Nicméně máte vyšší glykémie po jídle. Vzestup glykémie po jídle může být prvním projevem, že slinivka netvoří v reakci na příjem cukrů tolik inzulínu, kolik by bylo potřeba.

  Nepíšete zda jste již začal užívat léky, které jste v minulosti užíval a které vedly k uspokojivé kompenzaci diabetu. Od vašeho dotazu uplynulo 10 dnů. Pokud jste skutečně začal držet dietu, hýbat se a užívat léky, je třeba vytrvat cca 3-4 týdny. Pokud poté při maximální dávce léku budete mít stále glykémii po jídle nad 10,0 mmol/l, je třeba navštívit vašeho lékaře a upravit léčbu.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, užívám Betalox 50 a pan doktor mi přidal Carzap HCT 8/12,5, půlku tbl.denně. Ráno jsem si měřila cukr na lačno jsem měla 8,2 dvě hodiny po snídani 11. Před užíváním Carzapu jsem měla hodnoty do 8,2mmol/l. Carzap užívám 14dnů. Na cukrovku Stadamet 500mg. Může Carzap ovlivnit hladinu cukru? Nic jiného mě nenapadá, snažím se žít zdravě. Děkuji za odpověď. Marcela Š.
  věk: 61 let výška: 154 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Vážená paní Marcelo, přeji dobrý den,

  jak přípravek Betaloc, tak i přípravek Carzap HCl mohou ovlivňovat hladinu krevního cukru, každý z nich ale jiným způsobem. Betaloc působí snížení glykémie a vlastně může zesílit účinek léků užívaných na cukrovku, a to v závislosti na tom jaké přesně užíváte (ve Vašem případě Stadamet). Přípravek Carzap HCl zvyšuje glykémii, přičemž za tento účinek je odpovědný především hydrochlorothiazid, který přípravek obsahuje. Zvýšení glykémie je závislé na dávce hydrochlorotohiazidu, která u Vás je 12,5 mg, jedná se tedy o dávku nízkou, která u většiny pacientů nemá významnější vliv na glykémii. Zvýšení glykémie po jídle, které popisujete je ale poměrně veliké, hydrochlorothiazid v dávce, kterou užíváte, takové zvýšení obvykle nenavozuje, ale již jsem se o obdobným zvýšením, které uvádítě v minulosti setkal. Doporučil bych Vám poradit se s Vaším lékařem jak konkrétně situaci řešit. Někdy může alespoň částečně pomoci užití přípravku Carzap HCl cca 1 hodinu po jídle (aby se pomaleji vstřebával).

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné užívat současně lék Jardiance a Novapio? Jana
  věk: 71 let výška: 160 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  oba léčivé přípravky, tj. Jardiance a Novapio se používají k léčbě diabetu. Jejich vzájemná kombinace je možná a je spojena se zvýšením antidiabetického účinku, neboť tyto léky mají odlišný mechanismus působení. Vedle toho, že si oba léky vzájemně zvyšují účinek "proti cukrovce", empagliflozin (přípravek Jardiance) navíc může mírně zvyšovat koncentrace pioglitazonu (přípravek Novapio) v krvi, zatímco pioglitazon nemá vliv na osud empagliflozinu. Uvedená léková interakce nebrání současnému podávání obou léků, naopak může být výhodná a přispět k vyšší účinnosti.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den.prosim stane se něco když na dva dny vynechám aplikaci inzulínu xultophy?aplikují 43jednotek.a mám potom začít zase hned s 43 j.? děkuji
  věk: 51 let výška: 163 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Milá Andreo, nerozumím tomu, proč byste měla lék na dva dny vynechávat. Jediným trochu pochopitelným důvodem je situace, kdy někam odcestujete a inzulín se zapomenete vzít s sebou. I v takovém případě byste si ale měla rychle opatřit nějakou náhradu v podobě podobně působícího inzulínu.

  Inzulín Xultophy se užívá téměř výhradně k léčbě diabetu 2. typu. Často tomu tak je u osob, které mají do určité míry zachovanou sekreci vlastního inzulínu. V tom případě pak záleží na tom, kolik vlastního inzulínu jim ještě zbývá. Pokud mají sekreci celkem dostatečnou a lék užívají jen ke zlepšení vyrovnání diabetu, může dojít jen k přechodnému zvýšení glykémií bez závažnější zdravotní poruchy. Po dobu vynechání inzulínu je vhodné alespoň redukovat celkový příjem sacharidů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den v 53 letech jsem den po kontrole na, dia pořádně prodelala cévní mozkovou příhodu cmp je prosím možné že glp1 ochrani pred další cmp děkuji Štěpánka
  věk: 54 let výška: 163 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Milá Štěpánko, na samotnou vaši otázku, zda léčba lékem ze skupiny analogů GLP-1 vede k prevenci centrálních mozkových příhod, vám odpovím celkem snadno. Ale podrobněji vám poradit je pro mne obtížné, protože uvádíte příliš málo a k tomu ještě nejasných informací.

  Léky ze skupiny analogů glukagonu podobeného peptidu 1 (GLP-1) s s úspěchem používají v léčbě diabetu 2. typu. Některé byly navíc také s úspěchem testovány při léčbě obezity. V rozsáhlejších studiích se také zjistilo, že mírně přispívají k nižšímu riziku kardiovaskulárních příhod a mírně přispívají k pomalejšímu průběhu diabetického onemocnění ledvin. Tyto efekty ale mohly být také zprostředkovány zlepšenou kompenzací diabetu a snížením tělesné hmotnosti a tím často i poklesem krevního tlaku. Jako prevence centrálních mozkových příhod se ale tyto léky samostatně neužívají, k tomu existují jiné léky.

  Výskyt centrální mozkové příhody ale vyžaduje zjištění její příčiny. Ta může být způsobena uzávěrem tepen nebo tepének v centrálním nervovém systému (krevní sraženinou, vmetkem či aterosklerotickým plátem), nebo krvácením. Mozková příhoda může být také jenom krátkodobá v trvání minut až desítek minut, kdy např. dojde ke spazmu tepénky nebo se drobná sraženina např. sama rozpustí. V každém případě je ale nutné provést následné neurologické vyšetření, většinou spolu s vyšetřením pomocí výpočetní tomografie, nebo magnetické rezonance mozku. Vyšetřuje se také průtok krve krkavicemi (krční tepny) pomocí ultrazvuku.

  Zatímco srážlivé příčiny se léči tzv. antikoagulační či antiagregační léčbou, v případě krvácení se tyto látky bezprostředně nepodávají. Důležité je také udržování krevního tlaku ve správném rozmezí.

  Je proto nutné, abyste probrala svoji příhodu s neurologem, možná se tak již stalo. Ten pak rozhodne o dalším vyšetřovacím postupu a prevenci toho, aby se příhoda neopakovala.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,užívala jsem Rybelsus3mg a pani doktorka mi nenavýšila po 3 měsících dávku na 7 mg a glyk.hem.mi vyskočil na 61 a místo toho,aby navýšila Rybelsus (bylo mi po něm špatně od žaludku)dr.mi napsala Trulicity 0,75 inj. Prosím Vás jen se chci zeptat Rybelsus je myslím si dobrý lék a Trulicity má stejné nežádoucí účinky na žaludek je to to samé? Moc děkuji za odpověď Radka
  věk: 54 let výška: 172 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Milá Radko, oba léky jsou z jedné skupiny s velmi podobným mechanismem účinku. Rybelsus se užívá pravidelně ústy a Trulicity se dává injekčně, za to alo pouze 1x za 14 dní. Když se užívá Ryblesus v plné dávce, může být podobně účinný jako Trulicity, ale podrobné srovnání nebylo provedeno. Určitě záleží na individuální reakci pacienta.

  Pokud vám dosavadní dávka léku Rybelsus nedělala dobře, jak zjevně nebylo možné jeho dávku zvyšovat. Trulicity zatím dostáváte sníženou dávku oproti té, která se uvádí jako plná (1 mg). Budete-li jej dobře snášet a nebude-li efekt dostatečný, bude možné časem dávku zvýšit. Já si osobně nedovoluji porovnávat tyto dva léky, ale Trulicity je určitě dobrá volba. Při injekčním podání se do těla dostává 100 % podaného léku, zatímco při podání v podobě tablet se vstřebává jen  část. Zpravidla jsou injekčně podávané léky účinnější.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám diabeten 2,beru ráno a večer 1tableti vodoměr 12,5mg,1000mg , v poledne1tabletu stadamet.Rano si píchám 2,4 saxendy kterou kupují za 2800kč.Chtěl bych se zeptat zda by nebylo lepší přejít na jiný lék který by byl o dost levnější.Jsem 71 léty důchodce a invalidní, jsem špatně pohybliví.Děkuji za radu a odpověď.
  věk: 71 let výška: 179 cm váha: 112 kg

  Odpověď

  Je to někdy legrace, co ty slovní procesory natropí. Neškodí občas to po sobě přečíst, než nám to odešlete. Tak vy ráno a večer užíváte Vodoměr? Voda je drahá, a tak asi kontrolujete, kolik jste toho zase spotřeboval. Hádám, co jste tím Vodoměrem měl na mysli, snad Vildamet?

  Ve vašem případě, kdy máte diabetes i nadváhu, tak byste měl splňovat kritéria pro zvýšenou úhradu léků ze skupiny GLP-1 agonistů. Ovšem lék Saxenda se používá vysloveně na hubnutí a není hrazen ze zdravotního pojištění. Je to ale stejná látka, která je obsažena v antidiabetickém léku Victoza. Ta hrazena je. Podává se také 2x denně, ale plná dávka tohoto léku, která je hrazena, činí 1,2 mg denně.

  Mohl byste tedy přejít na tento, v podstatě stejný lék.

  Další možnost je užívat lék Trulicity. Působí podobně, ale podává se 1x týdně. A konečně je tu Ozempic, který se také podává 1x týdně a pro vás by měl být hrazen. Tohoto léku je ale momentálně nedostatek, a tak vám spíš doporučuji Trulicity. Záleží to ovšem na vašem diabetologovi - jen ten jej může předepsat. Naproti tomu Saxendu,  která je u nás určena jen pro indikaci hubnutí, mohou předepisovat i praktičtí a jiní lékaři. Lék je ale nutné kupovat.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Preco mi lekár nechce predpisat ozempic,?mam už 5brokov diabetes 2.a 80 kga cukor mi skáče,dakujem Alica
  věk: 60 let výška: 163 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milá Alice, takové dotazy dostáváme opakovaně a je už skoro zbytečné na ně znovu a znovu odpovídat. Nejlepší bude, když se podíváte do naší poradny a zvolíte heslo „Ozempic“. Objeví se vám řada dotazů velmi podobných tomu vašemu, a to již s odpověďmi.

  Abych vás ale neodbyl úplně, zopakuji v současné době platné omezení pro úhradu léku:

  „Semaglutid je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.“

  Je ovšem také potřeba, aby lékař, který vás zná, usoudil, že lék je pro vás vhodný. Např. lék nenahradí zjevnou nekázeň pacienta a v současné době není možné jej předpisovat osobám bez diabetu 2. typu, ani kdyby si jej chtěli sami hradit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá Novorapid Flexpen nahradit jiným inzulinem. Děkuji za odpověď.
  věk: 88 let výška: 146 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  podobný účinek (jak nástupem a dobou působení, tak dávkováním) jako Novorapid má Humalog a Apidra. Z nových generací krátkých analogových inzulinů se dá použít i Fiasp -  ten má oproti Novorapidu trochu rychlejší nástup stačí podávat kolem 5minut před jídlem, ale dávka by měla být podobná. Dá se využít i Lyumjev -  ten má také rychlejší nástup než Novorapid, podání kolem 5minut před jídlem. Současně má i o něco kratší dobu působení. Pokud by se dělala záměna Novorapid na Lyumjev, tak se začíná také stejnou dávkou. Takže možností výměny inzulinu je několik

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!