Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

666 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabetes 2 typu, ráno beru ráno Glimepirid 4mg a v poledne a večer (19,00h) Metformin 500 mg, ale když se kolem 23.00 h změřím, mám cukr kolem 15 a ráno před snídaní taktéž. Jako by ten Metformin vůbec neučinkoval. Můžete poradit? Ještě doplním, že když se změřím ve 2.15 až 2.30 h, tedy po obědě, mám do 10 mmol. Díky za odpověď Josef.
  věk: 65 let výška: 178 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Josefe,

  Metformin je lék, který zlepšuje účinnost inzulínu a u diabetu 2. typu patří k základním přípravkům. Účinkuje ale spíše dlouhodobě, nepůsobí bezprostřední pokles glykémie. Zejména brání tomu, aby se glykémie nezvyšovala na lačno tím, že se glukóza v těle nadměrně nově nevytváří nebo neuvolňuje ze zásobního glykogenu v játrech.

  Pokud držíte správně dietu, zejména nejíte zbytečně mnoho sacharidů, tak vám vaše dosavadní léčba zjevně nestačí. Mohl byste zkusit jíst denně asi 150 g sacharidů (je ale nutné skutečně započítat všechny, ve všech složkách stravy), ale pokud by to nepostačovalo, doporučoval bych používat na noc malou dávku dlouze působícího inzulínu. Pokud byste měl nadváhu, což vy nemáte, tak by se daly přidávat ještě jiné léky v tabletách, ale asi by byl ten inzulín nejvhodnější.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer se chci zeptat ja mam inzulin Tredibu a mam si oorad problémy mam pocit ze nefunguje protože kazdej den si musím na noc píchat denni inzulin Apidru a někdy musím si pripychovat celou noc denni inzulin a to i když jdu spát s glikemii 6 třeba tak už si musím pripychovat denni ale někdy mam kvůli tomu hypoglikemie v noci nebo ráno ale když si nenechám denni inzulin tak to porad se chce zvyšovat a doktor říkal ze to je náhoda ale mam to kazdej den ten problém a mam cukrovky 1 typu děkuji

  Odpověď

  Pokud jste léčen pro diabetes 1. typu, jsou důležité dvě věci.

  1. stanovit správně dávku dlouhodobého inzulínu (to je inzulín Tresiba) nepíšete kolik si aplikujete inzulínu Tresiba, dávka se u většiny diabetiků 1. typu pohybuje mezi 16-30j/den. Proto pokud máte trvale přes noc vzestup cukru, je možné dávku Tresiby zvyšovat o 2 jednotky za týden a to dokud nebudete mít uspokojivou hodnoty cukru ráno nalačno (5-7mmol/l)

  2.dále je důležité aplikovat si krátkodobý inzulín (denní inzulín, Apidra) vždy cca 15minut před každým jídlem, které obsahuje cukry (brambory, rýže, těstoviny, pečivo, ovoce) Apidru pak můžete i přes den dopíchnout pokud je vaše glykémie vyšší než cca 10-12mmol/l. Je důležité podat si Apidru tak akorát. Tedy ani moc ani málo. Možná jí na noc dáváte příliš, proto pak máte hypoglykémie. 1 jednotka Apidry sníží obvykle cukr o 2-2,5mmol/l.

  podrobnější rozbor záznamů z glukometru nebo ze systému pro kontinuální monitoring glykémie a úpravy dávek inzulínu je potřeba zkonzultovat u vašeho diabetologa

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Začla jsem brát prášky Glucophage 500 proti cukrovce . Po měsíci jsme zjistili že vůbec nezabírají. Po měření Glokometrem mám stále mezi 8 - 9 mmo / I . Poradíte jaké prášky by pro mě byli vhodné abych hranici snížila? Děkuji. Alena 
  věk: 66 let výška: 159 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milá Aleno, Glucophage obsahuje metformin a 500 mg metforminu jedenkrát denně je minimální dávka, typická dávka je 2x 1000 mg, případně metformin XR 2x 850 mg denně. Pokud léčba tímto základním lékem nepostačuje, přidávají se k němu léky další, některé jsou i přímo v jedné tabletě spolu s metforminem. Přehled různých léků pro léčbu diabetu 2. typu najdete i na našich stránkách ve srozumitelném podání pro pacienty.

  Nyní bych vám doporučoval:

  1. Metformin byste měla užívat v dávce 2x 850 mg

  2. Měla byste být schopna zhodnotit svůj jídelníček a odhadnout, jak mnoho je to kalorií a kolik to zahrnuje sacharidů za den. Vzhledem k vaší nadváze byste určitě měla mít alespoň mírně redukční dietu a obsah sacharidů v dietě za den by měl být 120 - 150 g za den. Mohla byste si opatřit nějaké vhodné tabulky, abyste si dokázala sestavit vzorový jídelníček. Nejlepší by bylo se poradit s nutričním terapeutem (dietní sestrou).

  3. Pokud by toto nepostačovalo, mohl by se přidat další lék. Vzhledem k nadváze by pro vás byl vhodný např. nějaký gliflozin (záleží na vaší hodnotě glykovaného hemoglobinu, protože pojišťovna glifloziny hradí jen při nedostatečně vyrovnaném diabetu), možná i injekční (1x týdně) analog GLP-1, který by vám mohl také pomoci k hubnutí. Možností je ale více.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Manžel má po 10 měsících hormonální léčby recidivy karcinomu prostaty (1 startovací, 3 tříměsíční injekce) nárůst hodnot glykemie z 6,2 až 6,4 na 9,6 a také má výrazný nárůst hmotnosti. Lze tuto situaci řešit injekcemi GLP-1? Co lze obecně očekávat? Je možný pokles glykemie při přerušení nebo ukončení hormonální léčby? Již teď je pokles PSA na 0,142 - takže účinek léčba má. Alena
  věk: 74 let výška: 162 cm váha: 112 kg

  Odpověď

  Milá Aleno, ať je tomu jak chce, váš muž by měl především držet redukční dietu. Všechno ostatní na diabetes je v jeho případě málo důležité.

  Neuvádíte, jako hormonální terapii váš muž podstupoval, ale pravděpodobně se jednalo o antiandrogeny, které mohou zhoršovat glukózovou tolerance, ale nikoliv výrazně. Diabetes se ale v poslední době zhoršil a léčba by měla být zaměřena i tímto směrem, zvláště pokud glykémie, které uvádíte, byly na lačno, protože po jídle budou ještě vyšší.

  Kromě tedy omezení jídla, hlavně kalorického jídla, by se měl pokud možno více pohybovat. Nevím, jaké léky na diabetes užívá, ale analog GLP-1 by se v jeho případě mohl hodit jako přídavný lék spolu s metforminem. Na jeho onemocnění s prostatou by to nemělo mít nežádoucí efekt.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, je vhodná kombinace léku Janumet 50/850 a Sumetrolim 400/80 při zánětu močových cest? Děkuji za odpověď. Eva
  věk: 57 let výška: 165 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Vážená paní Evo,

  léky Janumet a Sumetrolim se vzájemně  ovlivňují. Ovlivnění spočívá v tom, že jedna ze složek léku Sumetrolim (trimethoprim) zpomaluje vylučování jedné ze složek léku Janumet (metformin) ledvinami. Zpomalení vylučování metforminu je poměrně malé a u pacientů, kteří mají zdravé ledviny a jejich normální funkci nepředstavuje významnější problém, už také proto, že léčba lékem Sumetrolim je jen krátkodobá. U pacientů, kteří mají poruchu funkce ledvin může být zpomalení vylučování metforminu vyšší a vzájemná kombinace léků rizikovější. Poměrně značnou roli při užívání této kombinace hrají i dědičné faktory, tj. zda pacient po rodičích získal lepší nebo horší schopnost metformin z těla ledvinami vyloučit. Lék Janumet pravděpodobně užíváte v dávkách 50/850 mg 2krát denně, tj. že Vaše denní dávka metforminu je 1 700 mg denně, z toho usuzuji, že ve Vašem případě bude při současném podávání docházet patrně jen k mírnému zpomalení vylučování metforminu, tak jako u většiny pacientů. Neznám však další důležité informace, zejména funkční stav ledvin nebo zda užíváte nějaké jiné léky. Mohu Vám proto doporučit častější sledování hladiny krevního cukru pomocí glukometru a pečlivější dodržování pravidelnosti v konzumaci jídla. Pokud pocítíte neobvyklé projevy jako je slabost, zvýšená ospalost, pocit chladu, bolesti svalů nebo dušnost, měla by jste navštívit lékaře, nebo s ním tyto příznaky probrat alespoň telefonicky.
   

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, začala jsem užívat dvě tablety metforminu nedávno zjištěnou cukrovku, zároveň užívám hormonální antikoncepci proti otěhotnění. Vzhledem k tomu, že se metformin užívá i k léčbě polycystických ovarií, úpravě menstruačního cyklu a ovulace ( vlastně napomáhá k početí), nemůže se pak vylučovat právě s onou tabletou antikoncepce, která má za úkol zabránit početí? Děkuji. Nela
  věk: 30 let výška: 165 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Vážená paní Nelo, přeji dobrý den,

  metformin je lék na cukrovku, který se v organismu nikterak neodbourává a ani neovlivňuje odbourávání jiných léků, včetně hormonů používaných v kombinované hormonální antikoncepci. Správně jste si všimla, že se metformin používá nejen k léčbě diabetu, ale také k léčbě polycystických ovárií (tato indikace ale není v ČR schválena). V této indikaci je dokonce současné podávání metforminu a kombinované hormonální antikoncepce účinnější, protože metformin v kombinaci lépe působí na regulaci uvolňování hormonů z mozku (hypotalamus, hypofýza). Kombinovaná hormonální antikoncepce však nezvyšuje účinek metforminu u cukrovky (což je ve skutečnosti dobře, protože nedochází k nežádoucímu vlivu na kompenzaci hladiny cukru v krvi).

  Pokud bych šel do opravdu velkých detailů, je možné, že jedna složka kombinované hormonální antikoncepce (ethinylestradiol) může zpomalovat vylučování metforminu ledvinami. Ve studiích u lidí se takové působení dosud neprokázalo, ale teoreticky je možné, protože experimenty "ve zkumavce" (in vitro) takový efekt prokázaly.

  Pokud vše shrnu, metformin nemá vliv na účinnost kombinované hormonální antikoncepce. Kombinovaná hormonální antikoncepce nemá negativní vliv na účinnost metforminu. Souběžné podávání metforminu a kombinované hormonální antikoncepce bylo ve studiích opakovaně zkoumáno a je bezpečné.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zjistili mi cukrovku 2 stupně. Picham si inzulin. Mam hrozné bolesti nohou a problém s erekci. Existujou na to doplňky stravy ktere zaberou? Zdenek
  věk: 35 let výška: 176 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Milý Zdeňku, moc toho o vás nevím, jen to, že je vám asi 39 let a nejste obézní. Protože jste hned dostal inzulín, nemohu si být zcela jistý, jaký typ diabetu máte.

  Nyní vám doporučuji, abyste se intenzivně zapojil do srovnání cukrovky, naučil si monitorovat glykémie, rozuměl dietě. Celou situaci bych hodnotil až potom. Myslím, že pokud jste o diabetu dosud nevěděl a on možná trval už déle, tak se vám hodně rozhodil metabolismus a tělo obecně špatně funguje. Za takových 6 týdnů až dva měsíce by se ale věci měly srovnat, snad i vaše potence.

  Nevím, zda jsou vaše bolesti vyvolané diabetickou polyneuropatií. To by přicházelo v úvahu, pokud u vás diabetes třeba i v lehčí formě trval již dlouho, spíše léta, a vy jste s tím nic nedělal. Pokud je ale diabetes opravdu nový, tak bych ještě pátral po jiných příčinách bolesti.

  Na bolest by vám lékař mohl předepsat léky obsahující účinnou látku pregabalin, které se na diabetickou polyneuropatii s úspěchem používají. Na zlepšení potence, respektive dosažení a udržení erekce, existují celkem osvědčené léky obsahující účinné látky jako je sildenafil, či dlohodoběji účinný tadalafil, které Vám může předepsat ošetřující lékař. Asi by vám pomohly, nicméně nejprve byste měl opravdu zlepšit vyrovnání diabetu a požádat partnerku o chvíli trpělivosti, než se dáte do pořádku.

  Potravinové doplňky vám asi moc nepomohou, ale ani neuškodí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 69let, výška 162,váha 80,6kg (původní váha 29.1.2021 - 84kg). Při prevenci mi byla zjištěna glukóza v krvi 8,6, glykovaný hemoglobin 55, chol. 6,3 (HDL 1,3, LDL 4,3), kreatinin 86 (před rokem bylo vše v normě), ostatní biochemie v normě, moč negativní. Začala jsem držet dietu , snížení váhy o 3,5kg. Stadamet -úporné průjmy, snížení cukru na 7,00. Nahrazen Glycladou 30mg - od počátku bol.hlavy, nevolnost, závratě, rozmazané vidění. Po 9ti dnech - 18.2. vysazení (mdloba, zhoršené mluvení, zmatenost až silný úbytek vidění! Toho dne byl cukr 7,00. Od té doby bez léků, přísná dieta. Cukr kolísá od 7,1 - 7,8. Od 26.2. svědění na gen. (Fungicidin). Můžete mi, prosím, poradit? Objednaná na kontrolu jsem v dubnu. Přidala jsem Omega 3, Lactobacily. zelený čaj. Ráda bych řešila úpravou stravy, příp. bylinami. Četla jsem o Glucei a zinku? Moc Vám děkuji! Jana

  Po přečtení zprávy jsem zjistila, že jsem zapomněla uvést, že i když jsem jen na dietě (ráno oves. kaše, dop.ovoce, oběd maso + zelenina, odpol. ovoce, večer 50g celozrn+ šunka + zelenina), stále bolesti hlavy a rozmaz. vidění.

  V pátek  jsem byla na neurologii: lexaurin 1,5mg 2xdenně, magnosolv, Novalgin 1x – okamžitě vše ustálo. Mám obavy z Novalginu (zátěž na ledviny), pokud není nutné, tak ho neberu.

  Jsem objednaná na CT mozku – za 3týdny.

  věk: 70 let výška: 162 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Jano, určitě potřebujete celkové vyšetření, možná jste jej ale už podstoupila. Zejména je potřeba sledovat krevní tlak, abyste jej neměla vysoký, ze kterého může bolet hlava. Jinak máte mírně dekompenzovaný diabetes, což bezprostředně není příliš závažné, nicméně z hlediska delšího pohledu je potřeba s tím něco udělat. Máte nadváhu, a tak na prvním místě by byla dietní úprava. Asi byste měla trochu omezit sacharidy v dietě a ujistit se, že je počítáte dobře. Např. ovesná kaše obsahuje sacharidů mnoho, samozřejmě záleží na tom, kolik vloček a mléka v ní je. Pro vás ale by byly vhodné tak 2 navršené polévkové lžíce hotové kaše dost. Stejně tak ovoce obsahuje sacharidy, je nutné s tím počítat. I pečivo, i když je celozrnné, obsahuje prakticky jen sacharidy, stejně tak zelenina, když je jí hodně a je sladká.

  Doporučoval bych vám zkusit znovu metformin, ale nejprve v malé dávce, např. 1x 500 mg. Je také možné, že lék Glyclada vám mohl způsobit příliš nízkou glykémii - to nelze nyní potvrdit, nicméně příznaky mohou být takové, jak jste je popisovala.

  Na rostlinné či jiné potravinové doplňky bych já osobně nespoléhal. Klidně něco z toho užívejte, ale za dostatečnou léčbu to rozhodně nepovažujte. Doporučuji vám trochu více promyšlenou redukční dietu se 120 - 150 g sacharidů.  To je dost málo, takže by skoro stačila ta zelenina, trochu málo sladkého ovoce a k tomu kousek libového, např. libové kuřecí či ryba, spíše než přesolená šunka. Určitě by vám prospělo pohovořit si s dietní sestrou. 

  Místo zinku by se mohla hodit denně jedna tableta multivitaminu, např. Centrum, Geriavit apod. Omega 3 neuškodí v normální dávce, ale není to nutné.

  Doporučuji, abyste si měřila glykémie na lačno a občas po jídle, dále abyste si kontrolovala krevní tlak. Pokud to jde, choďte ven. Pokud se dále glykémie neupraví, bude asi vhodné přidat ještě nějaké léky, ale to musí posoudit lékař, který vás zná blíže a vidí výsledky vašich vyšetření.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  Někdy je vhodné vyzkoušet retardovaný* metformin (XR, nebo prolong - vždy za názvem přípravku), tyto přípravky mají v GIT nižší koncentrace a nepůsobí tak intenzivní obtíže. Z přírodních látek by stál za použití berberin, jeho účinky jsou nejlépe doložené v klinických studiích a nadto snižuje krevní tlak a LDL-cholesterol. Dále pak jsou to látky, které naleznete v naší rubrice Léčivé rostliny a cukrovka. Obavy z Novalginu lze pochopit, postačí si přečíst příbalovou informaci. Přípravek je však široce používaný, nicméně není vhodný k dlouhodobému užívání (měsíce)

  *  léčivo s prodlouženým účinkem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Při denním měření cukru hladina do 10. večerní měření 12,5 v 22,00 po hodině klesne na 7,9 léky Dibetix 2 mg 3x Glucophage XR 500 mg 1x večer. Ludmila
  věk: 75 let výška: 150 cm váha: 68 kg

  Odpověď

  Milá Ludmilo, z vašeho ne moc souvisle napsaného dotazu (který vlastně ani není dotaz) rozumím, že užíváte Glucophage XR v poměrně malé dávce večer a pravděpodobně před jídly Dibetix. Časové údaje vašich glykémií moc jasné nejsou. Usuzuji z toho, že vyrovnání diabetu je ještě celkem uspokojivé a ani kolísání hladin cukru není nějak veliké.

  Vlastně jako vždy, znovu doporučuji následující:

  Měřte si glykémie před jídlem a asi za 2 hod. po jídle. Z toho se pozná, zda máte dobré hodnoty na lačno a zda vám vaše dieta a léčba postačují k tomu, aby hodnoty byly v požadovaném rozmezí. Bylo by dobré, kdyby vaše ranní glykémie byly většinou do 5-7 mmol/l a hodnoty po jídle do 10 mmol/l. Pokud jsou po jídle vyšší, měla byste nejspíš jíst méně sacharidů.

  Glucophage XR je lék, který zejména zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu. Také zabraňuje tomu, aby se v těle nadbytečně nově tvořila glukóza, k čemuž často dochází během noci. Dávka 500 mg je poměrně nízká, mohla byste klidně užívat lék 2x denně. Tento lék také nevyvolává hypoglykémie.

  Dibetix působí rychle a zvyšuje vaši vlastní sekreci inzulínu. Podává se před jídly a eventuálně, např. při opomenutí jídla, může způsobit i hypoglykémii.

  Pokud tedy nejste spokojená s úrovní vyrovnání vašeho diabetu, měla byste zejména omezit množství sacharidů v dietě a asi také vynechat svačiny. Také byste mohla zvýšit dávku Glucophage na 2x 500 mg.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, léčím se na cukrovku pomocí léku Glucophage 1000 a Jardiance. Poslední dobou, ale se mi cukr zvyšuje. Hodně mne zajímá léčba pomocí GLP1, ale můj doktor o tom se mnou nechce mluvit. Je mi 63 let měřím 184 cm a vážím 115 kg. Prosím sdělte mi zda by pro mne léčba GLP 1 byla vhodná. Děkuji Petr
  výška: 184 cm váha: 115 kg

  Odpověď

  Milý Petře, kdybyste si trochu prolistoval naše stránky, asi byste si odpověď našel sám.

  Nyní dostáváte poměrně moderní a dá se říci i nákladnou léčbu, která je pro vás vhodná, ale evidentně úplně nestačí.

  Máte ale velkou nadváhu a tudíž i velkou rezervu, co byste se svým diabetem mohl udělat sám. Především byste měl znát svůj denní kalorický příjem a množství sacharidů v dietě. K tomu ale potřebujete určité znalosti, které byste mohl získat rovněž na našich stránkách, ale také třeba v kalorických tabulkách, které jsou ke stažení do telefonu. Dietní omezení a k tomu více pohybu je účinnější opatření, než nasazení GLP 1-analogu.

  Na druhé straně chápu, že se to mnohem lépe říká, zvláště na dálku, než potom provede a pravidelně dodržuje. Kromě toho, i když opravdu sám zvýšíte své úsilí, mohl by vám v tom GLP-1 analog pomoci. Tyto léky se dají kombinovat s vaší dosavadní léčbou. Jen ale pro hrazení zdravotními pojišťovnami je nutné, aby jejich nasazení bylo zdůvodněné. Jednou z podmínek je hladina glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/mol. Tyto léky, zvláště některé, se osvědčují i při léčbě obezity, ale pro tyto účely se musí na nákladech podílet pacient.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  Problematika agonistů receptorů GLP-1je na našich stránkách často zmiňována, stačí zadat do rámečku HLEDAT  tři písmena GLP :-) Přehledný článek op těchto látkách najdete také zde https://www.cukrovka.cz/moderni-lecba-cukrovky-2.-typu-aneb-agoniste-receptoru-glp-1-strucne-a-jasne.

  PharmDr. Rostislav Šimek
  za redakci cukrovka.cz

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!