Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
nový záchyt cukrovky a možnosti léčby
Datum vložení dotazu: 29.11.2022
Ptá se: Kateřina
Dotaz
Odpověď
Milá Kateřino, v současné době neexistuje žádný ověřený způsob, jak by bylo možné zastavit průběh diabetu 1. typu, dokud je ještě alespoň částečně zachovaná vlastní inzulínová sekrece.
Onemocnění prakticky vždy probíhá dlouho před zjištěním zvýšené glykémie. Projeví se zpravidla při nějaké zátěži, kdy již převážná část buněk produkujících inzulín je poškozena či zničena. Bohužel, tento proces pokračuje, takže postupně inzulínová produkce prakticky zanikne. Příznivou zprávou ale je, že metody léčby diabetu inzulínem jsou dnes na vysoké úrovni a lidé s diabetem mohou prožít dlouhý a spokojený život, jen se vše musejí správně naučit a také to provádět.
Do současné doby proběhla řada klinických studií, jejichž cílem bylo zejména zpomalit průběh nově zjištěného diabetu 1. typu s použitím různých intervenčních postupů zaměřených na imunitní systém. Některé z nich vykazovaly pozitivní efekt, to znamená lepší a delší zachování inzulínové sekrece oproti lidem, kteří byli v kontrolní skupině a lék nedostávali. Nicméně doposud žádný z těchto léků neměl tak dobrý efekt a nebyl natolik bezpečný, aby jeho použití bylo schváleno kontrolními orgány. Viz např. aktualita uvedená níže na našich stránkách:
https://www.cukrovka.cz/je-mozne-predchazet-diabetu-1.-typu
Nicméně, právě tato uvedená látka byla dále testována v USA a jako první ve skupině získala oprávnění k používání v tzv. stádiu diabetu 2 (prediabetu), kdy u osob ohrožených vznikem diabetu 1. typu se již objevují autoprotilátky, ale diabetes zatím nepropuknul. Ukázalo se, že podání teplizumabu skutečně riziko vzniku klinického diabetu snižuje a vznik onemocnění zpožďuje. Nicméně schválení v žádném případě neznamená, že by tato láka byla již běžně dostupná v USA, na tož pochopitelně v Evropě. Navíc je určena pro stádium, kdy dosud člověk nemá typický obraz diabetu a nepotřebuje ještě léčbu inzulínem.
Studie s podobnými léky či s jiným postupy probíhají a i my připravujeme takovou studii s použitím tzv. anit-T-lymfocytárního globulínu. Cesta k povolení této studie bude ale ještě pracná a pak teprve bude následovat doba testování. Zahrnuta bude pochopitelně také skupina, která aktivní lék nedostane a bude sloužit pro vědecké porovnání. Výsledek ovšem je pochopitelně nejistý, takže slibovat nic není možné.
Vy byste mohla vznést dotaz na dětském oddělení v Praze v Motole, kde se zabývají léčbou dětských diabetiků a rovněž se podílejí na řešení vlastních či mezinárodních studií. Mohla byste se zeptat, zda v současné době nějaká studie vhodná i pro vaše dítě u nich neprobíhá. Jen upozorňuje, že slovo „studie“ znamená, že efekt studovaného léku není zdaleka zaručen a že prakticky vždy je nutné smířit se s tím, že určitá osoba může být zařazena do kontrolní skupiny. O tom, do které skupiny je účastník zařazen, rozhoduje náhoda (náhodný los). Jen tak je totiž možné zajistit nezaujaté hodnocení výsledků.
V současné době také neexistuje metoda, s jejíž pomocí by bylo možná připravit inzulín produkující buňky v laboratoři a bezpečně je transplantovat dětem. Metody s vyvíjejí a vycházejí zejména z tzv. embryonálních kmenových buněk, nikoliv tedy z buněk krvetvorných či z buněk pupečníkové krve, když takové snahy také existují.
Momentálně neexistuje žádná možnost využití buněk pupečníkové krve pro pacienty s diabetem a je málo pravděpodobné, že by se něco takového uplatnilo. Navíc sourozenec pacienta nese řadu podobných znaků jako pacient a tím pádem i tyto buňky mohou být z hlediska rizika vzniku diabetu nevhodné. Kromě toho, málo která banka pupečníkové krve skladuje odebranou krev v náležité kvalitě a kvantitě. Naproti tomu existuje národní banka pupečníkové krve, kde jak odběr tak skladování a kontrola kvality probíhá velmi dobře. Vzorky z této banky ovšem nejsou určeny pro léčbu konkrétní osoby, ale celosvětově se nabízejí pro léčbu krevních onemocnění. Hledá si přitom příjemce s téměř dokonalou shodou – v takovém případě mohou u nádorových onemocnění zachraňovat život. Dárcovství je ale věc dobrovolná a slouží pro jiné nepříbuzné a dárci neznámé osoby. Kvalita uskladnění je vysoká a mnohem nákladnější než v komerčních bankách pupečníkové krve. Dárcovství v národní bance je bezplatné, ale u komerčních bank tomu tak není.
Posílám vám další zajímavé odkazy z našeho webu.
https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami
https://www.cukrovka.cz/co-by-mohlo-zajimat-kazdeho-diabetika
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
966 dotazů
-
Hodnota glukozy
(26.04.2025)
Dotaz
Dobrý deň chcem sa spýtať syn 17 rocny ma občas zvyseny cukor na lacno väčšinou tých 5,6 až 6 ,2 dve hodiny po jedle ma v norme. Raz jedol pizzu a tam mu cukor po dvoch hodinách lacenia vyskočil na 11 a ráno mal stále zvysene 6,5 je to normálne? Glikovany hemoglobin mu merali v lekárni a ten mal 5,8Odpověď
Milá Moniko, na tuto otázku nemohu bez dodatečných informací dostatečně odpovědět. Glykémie na lačno ráno 6,2 mmol/l je mírně zvýšená. Glykovaný hemoglobin se v ČR uvádí v mmol/mol a normální hodnota je do 40. Na Slovensku se uvádějí %, což lze přepočítat na naši hodnotu v mmol/mol a 40 mmol/mol by odpovídalo 4%. Hodnota 5,8 % je tedy dosti zvýšená a jasně odpovídá diabetu. Ale: někdy se používá přepočet používaný v USA. Při použití této metody by hodnota 5,6 % odpovídala 38 mmol/mol, což by bylo v normě.
Já si ale myslím, že na Slovensku se ten americký přepočet nepoužívá.
Váš syn má tedy nejspíše diabetes, zatím celkem ještě vyrovnaný, nicméně nutně vyžadující další upřesnění a případně léčbu.
Může se jednat o nově zachycený diabetes 1. typu, což je nejpravděpodobnější. Pokud by byl váš syn silně obézní, mohlo by jít jíž i o projev diabetu 2. typu. Konečně, ve vzácném případě by se mohlo jednat o některý z typů diabetu MODY, např. MODY 2.
-
Jak uplatnit nárok na proužky do glukometru
(24.04.2025)
Dotaz
Pěkný den, navštěvuji 20 let ordinaci diabetologa v malém městysi, je to nestátní soukromá ordinace, jiná tu poblíž není. Píchám si 2x denně dlouhý inzulin a 4x krátký a beru metformin. Potřebuji proužky do glukometru, ale doktor mi dává jen 50 proužků na měsíc (2x ročně po 6 krabičkách), že víc nedá, že nemám zneužívat systém. Co mám dělat, jsem důchodce a kupování proužků mi moc leze do rozpočtu. Doktor tvrdí, že je to na jeho posouzení, kolik potřebuju. Totéž s jehlami, dostanu 1 krabičku na rok a navíc neznačkových. Děkuji moc za radu.Odpověď
Milý Jane, pro hrazení prostředků pro měření glykémií jsou pojišťovnami dána pevná pravidla a lékaři je nemohou překročit.
Vy pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale léčen jste velmi podobně jako osoby s diabetem 1. typu, inzulín si pícháte v 5 denních dávkách.
Pokud lékař usoudí, že je to pro vás prospěšné a budete chtít a umět si podle výsledků upravovat dávky inzulínu a množství sacharidů v dietě, může vám být uhrazeno až 1 500 proužků ročně, tedy 30 balení po 50 proužcích. Více ale rozhodně není možné.
Jehel vám může zdravotní pojišťovna uhradit až 500 ks ročně, bez ohledu na typ diabetu. Je to ovšem vyhrazeno pro osoby, které si dávají několik dávek inzulínu denně.
Pokud pan doktor má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neměla by být úhrada problém, i když pracuje v nestátním zařízení. Pokud smlouvu nemá (ale asi má), tak byste musel vše přímo platit, včetně jeho péče, respektive musel byste si najít lékaře, který smlouvu má. Takových je ale většina.
-
Diabetes a vysoký cukor
(18.04.2025)
Dotaz
Prosím vas na diabetologiu chodím už 4 roky sem tam vysoký cukor ale do 10 niekdy nízky každý rok p doktorka kontroluje c peptid na začiatku som mala 1,90. Na poslednej kontrole 0,54 čaká ma gtt pani doktorka mi viac nepovedla môže sa jednať o cukrovku v rodine máme diabetes 1 a aj ďm2 dakujemOdpověď
Milá Jano, pokud občas míváte zvýšenou glykémii až na 10 mmol/l, tak to už skoro znamená diabetes, zvláště pokud by to bylo na lačno.
Hladina C.peptidu ukazuje, zda si v těle tvoříte inzulín. Normální hladina C-peptidu má ale dost široké rozmezí a výrazně stoupá po jídle. Zatímco hodnota 1,6 nmol/l na lačno je spíše vysoká, hodnota 0,56 je v normě. Vyšší hodnota může ukazovat na diabetes 2. typu, protože při něm lidé většinou nedostatečně reagují na svůj vlastní inzulín, a proto jej produkují ve zvýšené míře. To se ale může časem měnit, když se jejich schopnost tvořit dostatek inzulínu časem vyčerpá.
U vás je potřeba v první řadě zjistit, zda máte diabetes či nikoliv. Pokud ano, bude nutné zjistit, jaký typ. Vzhledem k tomu, že jste štíhlá, tak se nemusí jednat o typ 2. Diabetes 1. typu ale většinou probíhá rychleji a glykémie bývají více zvýšené. Hodilo by se proto stanovení tzv. autoprotilátek, které jsou charakteristické pro diabetes 1. typu (anti-GAD, anti ZnT8, anti-IA2, inzulínové protilátky).
Existují také různé dědičné formy diabetu, které se silně dědí a mají různý průběh. Je jich více typů, ale jsou poměrně vzácné. Na prvním místě tedy bude nutné ověřit, zda máte diabetes či poruchu glukózové tolerance, či nic z toho. K tomu poslouží plánovaný glukózový toleranční test. Stanovení C-peptidu může pomoci, ale nebude pro diagnostiku rozhodující (ledaže by byl velmi nízký, což je u diabetu 1. typu).
-
Hodnoty z glukometru
(16.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Cukrovku také máme v rodině. Poslední dny jsem si měřila hodnoty glukometrem - ranní na lačno 7mmol, hodinu a půl po obědě 7,8mmol a dvě hodiny po jídle 6,7mmol. Jsou tyto hodnoty normální nebo bych měla raději zajít k lékaři na krevní testy? Děkuji za odpověď.Odpověď
dobrý den
pokud jsou hodnoty cukru nalačno skutečně nad 7,0mmol/l již by se mohlo jednat o cukrovku. Nicméně Vám doporučuji nechat si zkontrolovat odběr v laboratoři. Glukometr nepoužíváme pro diagnostiku cukrovky. Jeho přesnost není vždy 100% spolehlivá.
Hodnoty po jídle máte ještě v normě.
s pozdravem
-
Zvýšení cukru v krvi o 10 jednotek a více.
(15.04.2025)
Dotaz
Nedaří se kompenzovat cukr inzulínem reakce na inzulin je oproti normalu třetinová.Po aplikaci Prolia
Zatím jsem nenašla lékaře, který by poradil cukr je většinu dne na 20.
Váha 43kg DM 1 typu 60 let. Alexandra
Odpověď
Milá Alexandro, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože opravdu neznám váš zdravotní stav, jaký inzulín a jak často si jej podáváte, jaký typ diabetu máte a podobně.
Prolia obecně nezhoršuje vyrovnání diabetu, spíše naopak někdy zlepšuje. Domnívám se tedy, že příčina vašeho zhoršení spočívá v něčem jiném.
Máte-li ale glykémie opakovaně 20 mmol/l, měla byste být co nejdříve vyšetřena diabetologem a možná by se hodila i krátká hospitalizace, aby se nastavilo potřebné dávkování.
Na prvním místě si ale zkontrolujte, že si podáváte správný inzulín. Dostatečně pijte a při vysoké glykémii omezte množství sacharidů v dietě. Při zvyšování dávek si dejte pozor, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!