Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

nový záchyt cukrovky a možnosti léčby

Datum vložení dotazu: 29.11.2022

Ptá se: Kateřina

Dotaz

Dobrý den, u mojí 10let staré dcery byla diagnostikována cukrovka 1.stupně. V rodině ji nemáme a neznáme příčinu. Dcera si začala píchat inzulin, je to 14dní. Je možné vyšetřit její slinivku, jak moc je poškozená? Je reálné se zabývat tím, že by přísnou dietou mohla funkci slinivky postupně obnovit? Slyšela jsem, že výzkum se tímto směrem ubírá. Je možné dceru do výzkumu zařadit? Mám ještě 16let starého syna, kterému jsme při porodu nechali odebrat kmenové buňky. Máme je uskladněné. Existuje léčba cukrovky s použitím kmenových buňěk od sourozence? Děti mají stejnou krevní skupinu. Děkuji za odpovědi. Kateřina
věk: 10 let výška: 159 cm

Odpověď

Milá Kateřino, v současné době neexistuje žádný ověřený způsob, jak by bylo možné zastavit průběh diabetu 1. typu, dokud je ještě alespoň částečně zachovaná vlastní inzulínová sekrece.

Onemocnění prakticky vždy probíhá dlouho před zjištěním zvýšené glykémie. Projeví se zpravidla při nějaké zátěži, kdy již převážná část buněk produkujících inzulín je poškozena či zničena. Bohužel, tento proces pokračuje, takže postupně inzulínová produkce prakticky zanikne.  Příznivou zprávou ale je, že metody léčby diabetu inzulínem jsou dnes na vysoké úrovni a lidé s diabetem mohou prožít dlouhý a spokojený život, jen se vše musejí správně naučit a také to provádět.

Do současné doby proběhla řada klinických studií, jejichž cílem bylo zejména zpomalit průběh nově zjištěného diabetu 1. typu s použitím různých intervenčních postupů zaměřených na imunitní systém. Některé z nich vykazovaly pozitivní efekt, to znamená lepší a delší zachování inzulínové sekrece oproti lidem, kteří byli v kontrolní skupině a lék nedostávali. Nicméně doposud žádný z těchto léků neměl tak dobrý efekt a nebyl natolik bezpečný, aby jeho použití bylo schváleno kontrolními orgány. Viz např. aktualita uvedená níže na našich stránkách:

https://www.cukrovka.cz/je-mozne-predchazet-diabetu-1.-typu

Nicméně, právě tato uvedená látka byla dále testována v USA a jako první ve skupině získala oprávnění k používání v tzv. stádiu diabetu 2 (prediabetu), kdy u osob ohrožených vznikem diabetu 1. typu se již objevují autoprotilátky, ale diabetes zatím nepropuknul. Ukázalo se, že podání teplizumabu skutečně riziko vzniku klinického diabetu snižuje a vznik onemocnění zpožďuje. Nicméně schválení v žádném případě neznamená, že by tato láka byla již běžně dostupná v USA, na tož pochopitelně v Evropě. Navíc je určena pro stádium, kdy dosud člověk nemá typický obraz diabetu a nepotřebuje ještě léčbu inzulínem.

Studie s podobnými léky či s jiným postupy probíhají a i my připravujeme takovou studii s použitím tzv. anit-T-lymfocytárního globulínu. Cesta k povolení této studie bude ale ještě pracná a pak teprve bude následovat doba testování. Zahrnuta bude pochopitelně také skupina, která aktivní lék nedostane a bude sloužit pro vědecké porovnání. Výsledek ovšem je pochopitelně nejistý, takže slibovat nic není možné.

Vy byste mohla vznést dotaz na dětském oddělení v Praze v Motole, kde se zabývají léčbou dětských diabetiků a rovněž se podílejí na řešení vlastních či mezinárodních studií. Mohla byste se zeptat, zda v současné době nějaká studie vhodná i pro vaše dítě u nich neprobíhá. Jen upozorňuje, že slovo „studie“ znamená, že efekt studovaného léku není zdaleka zaručen a že prakticky vždy je nutné smířit se s tím, že určitá osoba může být zařazena do kontrolní skupiny. O tom, do které skupiny je účastník zařazen, rozhoduje náhoda (náhodný los). Jen tak je totiž možné zajistit nezaujaté hodnocení výsledků.

V současné době také neexistuje metoda, s jejíž pomocí by bylo možná připravit inzulín produkující buňky v laboratoři a bezpečně je transplantovat dětem. Metody s vyvíjejí a vycházejí zejména z tzv. embryonálních kmenových buněk, nikoliv tedy z buněk krvetvorných či z buněk pupečníkové krve, když takové snahy také existují.

Momentálně neexistuje žádná možnost využití buněk pupečníkové krve pro pacienty s diabetem a je málo pravděpodobné, že by se něco takového uplatnilo. Navíc sourozenec pacienta nese řadu podobných znaků jako pacient a tím pádem i tyto buňky mohou být z hlediska rizika vzniku diabetu nevhodné. Kromě toho, málo která banka pupečníkové krve skladuje odebranou krev v náležité kvalitě a kvantitě. Naproti tomu existuje národní banka pupečníkové krve, kde jak odběr tak skladování a kontrola kvality probíhá velmi dobře. Vzorky z této banky ovšem nejsou určeny pro léčbu konkrétní osoby, ale celosvětově se nabízejí pro léčbu krevních onemocnění. Hledá si přitom příjemce s téměř dokonalou shodou – v takovém případě mohou u nádorových onemocnění zachraňovat život. Dárcovství je ale věc dobrovolná a slouží pro jiné nepříbuzné a dárci neznámé osoby. Kvalita uskladnění je vysoká a mnohem nákladnější než v komerčních bankách pupečníkové krve. Dárcovství v národní bance je bezplatné, ale u komerčních bank tomu tak není.

Posílám vám další zajímavé odkazy z našeho webu.

https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami

https://www.cukrovka.cz/co-by-mohlo-zajimat-kazdeho-diabetika

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

831 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, opakovaně mi byla naměřena vyšší glykemie nalačno 6.4, oGTT 15.00 mmol/L. Protilátky anti-GAD pozitivní, anti IA2 negativní, anti IAA negativní. Od dr. doporučení na diabetologii. Mám autoimunitní tyroditidu. Chci se zeptat, jestli už mám DM 1. typu, nebo je to zatím prediabetes, a jaké mám případně prognózy do budoucna. Děkuji Marie.

  Odpověď

  Milá Marie, vzhledem ke zvýšeným glykémiím, skutečnosti, že jste spíše štíhlá a máte pozitivní autoprotilátky ani-GAD a byla u vás zjištěna autoimunitní thyreoiditida, máte zjevný diabetes, který se jeví nejspíše jako diabetes 1. typu. Nejspíše se bude jednat o podtyp označovaný jako LADA (late autoimmune diabetes in adult), o kterém se můžete dočíst na více místech našeho webu, např. zde:

  https://www.cukrovka.cz/prehled-deleni-diabetu

  Od typického průběhu diabetu 1. typu se liší pomalejším nástupem příznaků, pomalejším procesem autoimunitního zániku beta buněk pankreatu a také tím, že mnohdy nedochází k jejich úplnému zániku, takže zůstává zachována určitá produkce vlastního inzulínu. To je příznivé, protože diabetes lze pak snadněji léčit. Nicméně často zánik beta buněk přece jenom pokračuje, takže nakonec vypadá klinický obraz stejně, jako u ostatních forem diabetu 1. typu. Je nutná pravidelná léčba inzulínem, monitorování glykémií a podobně.

  Ptáte-li se na prognózu, tak tu jsem vám na jedné straně popsal v předchozím odstavci. Nicméně pro život pacienta je prognóza příznivá. Dnes máme dostatek dobrých prostředků, aby byl diabetes dobře léčen, aby se dalo předcházet komplikacím diabetu a abyste vedla dlouhý a spokojený život. Bude ale hodně záležet na vás, jak se všechno naučíte a budete zvládat. Výhodou je, že průběh ztráty sekrece inzulínu je pomalý, takže budete mít dost času se vše naučit a zvládat. Nevýhodou je, že se můžete naučit určité zlozvyky, které plynou z toho, že si můžete myslet, že vaše tělo si s tím nějak samo poradí a nebudete tudíž provádět léčbu dostatečně důsledně. U rychlého průběhu pacientům nic jiného nezbývá, a tak s lékaři tolik nediskutují, zda by to nešlo nějak oblafnout.

  Jistotu, že se jedná o diabetes 1. typu ale mít nemohu. Protilátky anti-GAD se někdy vyskytují i u osob, které nedostanou diabetes a mohou postupně vymizet. Pokud by se objevila ještě další autoprotilátka, byla by to skoro jistota. Nicméně není to příliš důležité. Není to faktor, podle kterého se diabetes léčí. Vy budete muset usilovat už nyní o co nejlepší vyrovnání diabetu a doporučuji vám dát hned přednost inzulínu a nikoliv tabletám, protože vám zjevně dostatečná sekrece inzulínu chybí.

  Další průběh pak ukáže, zda se bude potřeba inzulínu zvyšovat, což předpokládám, nebo zůstane potřeba nízká či nulová, kdyby se přece jenom jednalo o jiný typ diabetu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám domácí glukometr a občas se namátkově měřím. Ráno na lačno mývám hodnotu 4,7-5,3 mmol/l. Teď jsem ale zjistila, že mi to po snídani mnohdy vylíhne až 9 mmol/l. Zvláštností je, že mi to během dne zase spadne a po dalším jídle se to drží v normálních nižších hodnotách 5-7 mmol/l i dvě hodiny po jídle. Tenhle problém pozoruji jen po snídani. Cukrovku v rodině nemáme, vždy jsem se zdravě stravovala, nadváhu jsem nikdy neměla, to spíše podváhu. Měřím 156 cm a vážím 46 kilo. Je mi 30 let. Jím každý den dostatek zeleniny a vlákniny, piji jen vodu (žádné slazené nápoje), jen kafe po ráno se lžičkou cukru. Teď jsem se dali dokonce i na veganskou stravu…myslíte, že to může být změnou stravy? Jsem z toho vyděšená, jelikož už zdravě žiji. Děkuji předem za odpověď, Alena

  Odpověď

  Dobrý den,

  podle glykémií z glukometru nelze jednoznačně diabetes mellitus stanovit nebo vyloučit. Hodnota 9 mmol/l ještě nutně diabetes znamenat nemusí, může ale značit například poruchu glukózové tolerance (která spadá do tzv. prediabetu). 

  V ranních hodinách může být u některých jedinců horší citlivost na inzulin než v ostatních částech dne. Snídaně proto může zvýšit hladinu cukru v krvi více než třeba večeře, přestože bylo při obou stejné jídlo a nebyl vliv pohybu. To může být způsobeno např. uvolňováním hormonů (kortizol, somatotropní hormon…) v brzkých  ranních hodinách. Hormony jsou v tuto dobu zvýšeně uvolňovány v rámci běžného cirkadiánního rytmu (= denního cyklu těla).

  Váš popis opravdu nesedí na běžného pacienta s diabetes mellitus 2. typu. Samozřejmě existují i jiné typy diabetu -  DM 1. typu, MODY diabetes (způsobený určitou mutací genu), sekundární typy diabetu při jiných onemocněních či léčbě… Tyto typy diabetu se mohou vyskytovat u mladých štíhlých, zdravě se stravujících jedinců. Snažte se prosím ale neděsit.

  Nejjednodušší by bylo domluvit se s praktickým lékařem na podstoupení oGTT testu. Při něm vypijete roztok glukózy (jednoduchého cukru) v přesně stanoveném množství. Přesné množství tohoto cukru vypitého v krátkém časovém úseku umožnilo, že máme přesně stanovené hodnoty hladin cukru v krvi (glykémie), do kterých by se měl zdravý jedinec vejít. To u běžného jídla není možné, protože se skládá z různých částí, které obsahují nejen sacharidy (cukry) ale i další složky, jež mají vliv na rychlost vstřebávání těchto sacharidů.

  oGTT Vám proto může dát jasnější odpověď, jak to s Vámi vypadá.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,je mi jasné, že po konzumaci sladkého jídla vzroste hladina cukru v krvi. Lze považovat hodnotu cukru 14,8 po konzumaci makoveho zavinu ještě za běžnou v toleranci? Hodnotu jsem si naměřila ca 1-2 hod po jidle. Jelikož jsem se necítila dobře, napadlo mne si změřit cukr.Tyto stavy mívám nyní častěji. Lze se tedy předávkovat cukrem ,zvednout si takto cukr i u zdravého člověka ?děkuji Pavlina

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že hladina 14,8 (ani po sladkém závinu) by se neměla u zdravého jedince vůbec vyskytnout. Chápu, že jste se při takto vysoké hladině necítila dobře. 

  Doporučuji navštívit praktického lékaře a provést u Vás testy na diabetes mellitus -  začít lačnou glykémií po 8 hodinách bez jídla a případně při normálních hodnotách lačné glykémie doplnit oGTT. 

  Při oGTT se podává 75g glukózy ( jednoduchého cukru) a hodnota by se neměla po 2 hodinách vyšplhat na 11 mmol/l. 

  Nevím kolik jste snědla závinu. Je pravda že 200 g závinu (polovina komerčně prodávaných závinů) má klidně 98 g sacharidů. Pokud byste snědla celou šišku, mohlo by to být až 196 g sacharidů, ale přesto byste se takto vysoko jako zdravý jedinec dostat neměla.

  Takže směr je jasný -  navštívit praktického lékaře (obvoďáka) a dohodnout se s ním na testech.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabetes 2 stupně od 33 let. Zarazila mě nyní hodnota c-peptidu na lačno 750. Měla jsem za to, že obézní diabetici 2 typu mají hodnoty c - peptidu nad normu. Nemohu mít jiný typ diabetu než tu 2? Tereza

  Odpověď

  Milá Terezo, C-peptid je pomocný ukazatel při sledování diabetu. Jeho přítomnost svědčí o tom, že je člověk schopen si tvořit svůj vlastní inzulín (C-peptid je součást molekuly, která se uvolňuje od pro-inzulínu ve chvíli, kdy se uvolňuje inzulín).

  Hladiny C-peptidu jsou ovšem velmi variabilní. Osoby s nadváhou mívají tzv. inzulínovou rezistenci a aby se přímo neprojevil diabetes, musejí produkovat větší množství inzulínu. Proto také mívají vyšší hladinu C-peptidu.

  Když se dále inzulínová rezistence zvětšuje, beta buňky pankreatu již nestačí někdy produkovat více inzulínu a projeví se diabetes. C-peptid může být stále ještě zvýšený. Časem se ale beta-buňky unaví a nejsou schopny vyrábět více inzulínu nebo jejich schopnost dokonce klesá. V té chvíli pak klesá i hladina C-peptidu, ale u diabetu 2. typu prakticky nikdy nezanikne zcela.

  Může se také stát, že vaše porucha je vynikajícím způsobem kontrolována. Třeba léky, nebo díky pohybu a zhubnutí. Tím se může zlepšit citlivost vůči inzulínu a tudíž není nutná jeho další nadprodukce – a C-peptid klesá.

  Jak vidíte, C-peptid je opravdu jen pomocný ukazatel. Rozmezí normálních hodnot je velmi široké V diabetologii má vyšetření význam hlavně pro odlišení diabetu 1. typu a diabetu 2. typu. U rozvinutého diabetu 1. typu je hladina C-peptidu velmi nízká nebo nulová.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam nadvahu a obcasne kozni priznaky cukrovky (vyrazky atd). Po kave s mlekem jsem si domacim glukometrem meril cukr a nameril jsem 4,6. Je mozne, ze mereni bylo nepresne? Stava se v praxi, ze pacienti maji nalacno normalni hodnoty a po jidle nebo ogtt hodnoty cukrovkove?

  Odpověď

  Dobrý den,

  přesnost měření opravdu potvrdit nemůžu. Je možná povolená odchylka při měření glukometrem, ale stejně tak může dojít k chybě glukometru, nebo špatnému technickému provedení měření. Hodnota 4,6 mmol/l je zcela normální hodnota a může se po kávě vyskytnout (pokud jste neměl na mysli 14,6 mmol/l, to už by u zdravého jedince bez diabetu rozhodně být nemělo).

  U diabetika mohou být normální lačné glykémie, ale pozitivní nález při oGTT.  Vaše slinivka zatím může mít dostatečnou funkci (dostatečně pracovat), aby dorovnala hladinu cukru v krvi přes noc, ale buňky v ní už např. nedokážou vytvořit, případně uvolnit dost inzulinu po jídle. Právě z tohoto důvodu bylo zavedeno používání oGTT, jež umožnilo podstatně vyšší záchyt diabetiků, než jen lačná glykémie, nebo jen glykovaný hemoglobin.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!