Poradna

Cukrovka a komplikace

57 dotazů

 • Dotaz

  Pálení nártu a prstů u nohou je nato lék nebo krém, ale spíš asi nic děkuji
  věk: 65 let výška: 167 cm váha: 126 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  pokud Vás pálí prsty na nohou a nárty, měla byste nejdříve zkusit zjistit příčinu. Máte-li cukrovku může být příčinou diabetická neuropatie, tedy postižení nervů, které bývá chronickou komplikací cukrovky.

  Důležité je mít cukr pod kontrolou (tedy hladinu krevního cukru mezi 6-8mmol/l), dále užíváme vitamíny skupiny B, z nich některé vám může předepsat i váš lékař na diabetologii. Je vhodné chodit pravidelně na procházky nebo provádět rehabilitační cviky.

  Můžete užít i masti, které lze koupit v lékárnách, to ovšem obvykle moc nepomáhá.

  Pokud se Váš stav nezlepší, rozhodně si nechte nohy zkontrolovat vaším lékařem.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, 13ročný syn je zistený diabetik 3 mesiac. Od kedy si pichá inzulin sa stále sťažuje na bolesti rúk a nôh. Draslík aj rastový hormón má dobrý. Je dobre kompenzovany. Neviete čo by to mohlo byť? Ďakujem za akúkoľvek radu. Mariana
  věk: 14 let výška: 175 cm váha: 56 kg

  Odpověď

  Milá Mariano,

  bolesti rukou a nohou u dítěte mohou mít řadu příčin, které nesouvisejí s diabetem. Bolesti mohou souviset s poruchou růstu, s metabolismem vápníku a fosforu, mohou být vyvolány také tzv. juvenilní idiopatickou artritidou. To je podobně jako diabetes autoimunitní onemocnění, které ale postihuje většinou starší dospělé a děti jen vzácně. Revmatolog by je dokázal rozpoznat podle zánětlivých a imunologických ukazatelů.

  Při diabetu je velmi častá porucha, která se nazývá diabetická polyneuropatie, a má řadu forem. Téměř výhradně ale vzniká při dlouhodobém trvání diabetu a její průběh hodně závisí na kvalitě léčby diabetu. Velmi pečlivým udržováním glykémií v doporučeném rozmezí se této poruše dá do značné míry předcházet a i když je třeba po 20letém trvání prokazatelná s pomocí laboratorních metod u většiny osob, v běžném životě o tom lidé s dlouhodobě dobře léčeným diabetem nemusejí vůbec vědět ani po dalších letech.

  Zcela vzácně se popisuje tzv. "inzulínová neuropatie", což je díky své vzácnosti málo prozkoumaná porucha. Objevuje se vzácně u osob s nově zjištěným diabetem, které měly delší dobu vysoké hodnoty glykémií a vysokou hodnotu glykovaného hemoglobinu před zahájením léčby. Nasazení inzulínu a náhlé dosažení velmi dobrého vyrovnání glykémií může vyvolat poruchu periferních nervů a jejich obalů. Uvažuje se, že buňky těchto tkání se adaptovaly na prostředí s vysokou glykémií a po jejím náhlém snížení dochází k jejich poškození.

  Zpráv to této tzv. "inzulínové neuropatii" u dětí je málo, ale existují. Postižené děti mají různé neurčité pocity na rukách a nohách, brnění, poruchu citlivosti a někdy i výrazné bolesti. Pomocí elektrofyziologického vyšetření (elektromyografie) se tyto poruchy dají někdy prokázat, ale jednoznačný vztah k samotnému diabetu zůstává nejasný. Může jít také o souběžně  probíhající poruchu, či jiné onemocnění, které postihuje nervy.

  Pozitivní je, že tento stav se postupně upravuje a zpravidla za několik měsíců zcela vymizí. Já vám tedy doporučuji, abyste usilovali nadále o dlouhodobě dobré vyrovnání diabetu, ale současně aby váš syn podstoupil vyšetření u specialisty na kostní metabolismus (osteolog), rematologa a u neurologa, aby se vyloučily jiné (běžnější) příčiny.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Od doby kdy jsem si začal píchat inzulin tak mě občas bolí břich a trvá to někdy i cely den i když ta bolest je přerušovaná. Píchám si ho asi 1měsíc 4krát denně. Vpichy si dělám do břicha. Děkuji. Jindřich
  věk: 66 let výška: 178 cm váha: 109 kg

  Odpověď

  Milý Jindřichu, přeci jenom trochu více informací o vás a o vašich problémech by zjednodušilo moji odpověď. Ve vašem případě pojem „břich“ neznamená nic zanedbatelného.

  Navíc, když si někdo stěžuje na bolesti břicha, tak tím většinou myslí bolesti uvnitř. Může jít o poruchu zažívání, žlučníkové problémy, bolesti vycházející od slinivky břišní a existuje mnoho jiných možností. Ve vašem případě si ale nejsem jistý, zda nemyslíte bolesti v místě vpichu inzulínu.

  Podávání inzulínu zpravidla nevyvolává žádné zažívací potíže ani problémy s vnitřními orgány či ve střevě. Pokud tedy máte na mysli skutečně bolesti břicha „uvnitř“, tak pokud to nepřejde brzy samo, měl byste požádat o vyšetření lékaře. Mohla by se nabrat orientační biochemie, krevní obraz a provést vyšetření ultrazvukem.

  Máte-li na mysli bolesti v místě vpichu inzulín, tak byste potřeboval poučení od vašeho lékaře či sestry, kam všude inzulín můžete aplikovat. Obecně se u pacientů se 4 denními dávkami doporučuje podávání do vybraných míst na břiše, do ramene, do horní zevní části hýždí, někdy i do stehem. Injekce by neměla být provedena nikdy na stejné místo, doporučuji odstup alespoň 2 cm. Nejlepší je, když se inzulín aplikuje třeba 3 týdny jenom do břicha, 3 týdny do paží, 3 týdny do hýždí, a pak se zase vrátíte k tomu břichu.

  Pokud má někdo vysoké dávky inzulínu (třeba nad 60 j. denně), doporučil bych inzulín více koncentrovaný, dnes takové jsou k dispozici.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možná porucha erekce při užíváni 1x denně inzulín a i po užití tablet na podporu erekce není výsledný efekt..., který byl před užíváním inzulínu asi 2 měsíce. Děkuji.
  věk: 70 let výška: 177 cm váha: 103 kg

  Odpověď

  Milý Jaroslave, dříve než vám odpovím přímo na váš dotaz, doporučuji vám podívat se na naše předchozí odpovědi na podobný dotaz ZDE.
  Inzulín je v podstatě přirozená látka a nevyvolává poruchy erekce. Spíše naopak, u osob, které mají diabetes špatně vyrovnaný a inzulín potřebují, tak jeho správné podávání za určitou dobu poruchu spíše zlepšuje. Já se spíš domnívám, že váš diabetes se postupně delší dobu horšil, a to se mohlo projevit na celkovém zhoršení vašeho zdravotního stavu s důsledky i na erekci. Nyní poruchu připisujete inzulínu, ale bez něj by to bylo možná spíš horší.

  Inzulín ale také může způsobit hypoglykémii, a při ní je erekce prakticky nemožná Doporučuji vám proto, abyste si dobře kontroloval glykémie a případně jste se změřil také před plánovaným dobrodružstvím. Pokud by hodnota byla třeba pod 5,6 mmol/l či případně byste očekával další pokles, tak vám doporučuji napřed sníst malé množství sacharidů nebo 150 ml pomerančového džusu, aby vám to hypoglykémie nepokazila.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, asi dva měsíce mám lehkou necitlivost prstů na nohou a občas mě v nich píchne. Během dne se situace lepší, ale jakmile si večer lenhu do postele zase prsty znecitliví. Masáž prstů pomáhá jen částečně. Je možné tyto příznaky "diabetes 2" zlepšit či odstranit, mimo to, že přestanu jíst cukry, pečivo, rýži, brambory atd. Děkuji.
  věk: 47 let výška: 187 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  potíže, které popisujete mohou být prvním projevem tzv. diabetické neuropatie. Ta se obvykle vyskytuje po několika letech trvání cukrovky, kdy není cukr ideálně pod kontrolou. Typické projevy neuropatie jsou: poruchy citlivosti, křeče, pálení kůže, bolesti, či různé nepříjemné pocity, které většinou přicházejí večer v klidu. Nejčastěji bývají postiženy prsty a plosky obou nohou, pokud nedojde k léčbě, mohou se potíže dále šířit směrem vzhůru. Může dojít ke vzniku bolestivých stavů dolních končetin. Proto je významné s léčbou začít včas.

  Nejdůležitější je mít cukr pod kontrolou. To znamená hodnoty glykémie nalačno  5-6,5mmol/l, 2 hodiny po jídle  pak mezi 7-9mmol/l. Hodnota HbA1C (dlouhý cukr) pod 53mmol/mol.  Intenzivní léčba cukrovky, kdy jsou hodnoty cukru blízké normálu mohou zpomalit nástup a další zhoršování neuropatie až o 60%. Pokud těchto cílů nedosahujete, poraďte se se svým lékařem o možné úpravě léčby. Zároveň je vhodné zlepšit výživu nervů. Používají se vitaminy skupiny B a kyselina alfa lipoová. tyto preparáty lze koupit běžně v lékárně. Intenzivní výživu nervu zajišťuje vyšší dávka kyseliny alfa lipoové (například preparát Thiogamma), kterou vám může předepsat váš lékař. Žádný z těchto výživových prostředků není hrazen zdravotními pojišťovnami. Pokud se potíže zhoršují a působí vám větší nepříjemnosti (bolesti, buzení ze spaní) používají se léky, které snižují vnímání těchto potíží. Nejedná se ale o léky, které Vaše potíže vyléčí, pouze tlumí projevy neuropatie. Podle toho jak potíže popisujte, nejsou nyní nutné.

  A poslední doporučení: abyste měla jistotu, že se jedná skutečně o neuropatii, je vhodné nechat si zkontrolovat vaším lékařem, zda máte průchodné cévy a zda máte skutečně poruchu nervového vedení. Toto vyšetření provádí lékař na diabetologii. Pokud si není jistý, odešle vás na speciální vyšetření k neurologovi.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 30 let, nyní nechodím 10 týdnů. Mám neuropatii, potíže s páteří, může to být od cukrovky? Co s tím dělat? Olga
  věk: 73 let výška: 157 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milá Olgo, příčin, proč nemůžete chodit, je mnoho. Pokud se vyloučí možnosti jako důsledek předchozího úrazu, předchozí neurologické onemocnění (kromě diabetu), centrální mozková příhoda, otrava, probíhající nějaké akutní onemocnění, potom se diabetická polyneuropatie nabízí jako pravděpodobná příčina. V tom případě k tomu ale nedochází zpravidla náhle, ale postupně se zhoršuje stabilita, snižuje svalová síla v nohách, chodí se hůř a hůř. Málokdy to vznikne náhle.

  Rozhodně musíte podstoupit neurologické vyšetření, které by vám měl zprostředkovat váš praktický lékař nebo váš diabetolog.

  O diabetické neuropatii se jinak můžete dosti dočíst i na našich stránkách v rubrice CHRONICKÉ KOMPLIKACE, podrubrika Diabetická neuropatie.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Od 8.10. som dostala nový liek inzulín- Xultophy. Mala som doporučene množstvo 17 jednotiek. Po necelých dvoch mesiacoch a po konzultácii s lekárom som mala zvýšene dávkovanie na 20 jednotiek. Za pár dní po zvýšenej dávke sa u mňa objavil pri pohybe (prechádzka) pocit neistoty, nestability, ako keby sa mi točila hlava. Veľmi podobný pocit som mala pri hypoglykémii, pred tým, než mi bola zmenená liečba. Pri zameraní cukru mi glukomer neukázal stav hypoglykémie. Marta
  věk: 69 let výška: 172 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milá Marto,

  Jak jsem už dříve uvedl v odpovědi na jiný dotaz, po 40 letech zkušeností v medicíně musím na skoro každou otázku typu „může se stát, že ……………?“ odpovědět, že ano. Stát se to může skoro všechno, i když je to často velmi málo obvyklé, nebo dokonce opravdu velmi neobvyklé.

  Nejčastější příčinou nestability je diabetická polyneuropatie. Další možností je zúžení v oblasti mozkových tepen, které zásobují mozeček, tedy oblast, kde se informace o stabilitě zpracovávají a odkud vycházejí „centrální“ pokyny, jak ji automaticky udržovat.

  Samozřejmě mě ještě napadá nízká hladina krevního cukru, ale to vy vylučuje. Nepíšete to ale úplně jednoznačně. Pokud máte opravdu glykémii změřenou na glukometru třeba 5,5 mmol/l a více, tak snad ano. Ale pokud byste měla třeba 4,5 mmol/l, což je  normální hodnota, je také možné, že to ve skutečnosti méně než 4, a to už byste jako hypoglykémii pociťovat mohla. Také by se mohlo jednat o nízký krevní tlak.

  Po nasazení inzulínu se zcela výjimečně popisuje také možnost přechodného zhoršení diabetické polyneuropatie. To ale považuji za velmi nepravděpodobné, možná dokonce jste už i dříve inzulín užívala, ale jiný typ.

  Já vám doporučuji, abyste si chvíli pečlivěji sledovala glykémie a pokud možno i krevní tlak. Samotný lék Xultophy může díky své další složce (kromě inzulínu obsahuje také látku liraglutid), vyvolávat určitý pocit nevolnosti, který by vám mohl také jevit jako nestabilita. Je to zpravidla jev spíše žádoucí, protože pacienti pak méně jedí, a většinou se to po určité době samo upraví.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, už jsem se jednou ptal, ale mám ještě jeden dotaz - napsali jste, že inzulín alergickou reakci většinou nevyvolává, ale jednou za čas ji u mne vyvolá. Do 20 minut po podání se začnu příšerně potit, tlak jde prudce nahoru, začnou mě mravenčit ruce, začne mě pálit na prsou nebo se objeví svíravý tlak na srdce a začnu se třást jako osika. Většinou pomůže Dithiaden, ale 3x byla volaná RZS. Po infuzi dithiadenu se to uklidnilo. (ale den 2 je mi po dithiadenu špatně, jsem jak praštěný cihlou) Udělá to buď první dávka u nového pera v krabici nebo to klidně udělá i předposlední dávka v peru co 3 týdny používám. Poradili jste výměnu, ale nemohu vyhodit každé pero, ze kterého mi není dobře. Minule jsem ho odložil, byla v něm polovina a když mi inzulín došel, vzal jsem tohle odložené pero a nic mi nebylo. Stává se to tak jednou za 1/2 roku. Je to podle mne alergická reakce, ale anafylaktický šok to není, protože tam kromě okamžitého dušení už nic jiného není. Občas se stane, že než se tenhle problém objeví, den dva předtím mám po inzulínu pociťově zvedající se teplotu, kterou ale nemám, protože minule teploměr ukazoval po opakovaném měření 35,5 a RZS měřila 36. A celkem nerad bych aby to vyvolalo náhlou smrt, protože sanitce to sem trvá cca 8 minut a to by mi již nepomohlo. A náhlou jsem měl od 16, kdy jsem ji měl poprvé na alergologii u prof. Lišky 7x. Nevíte, jak se vyhnout té podivné reakci jednou za čas? Nevím, které pero a kdy to vyvolá, mohu to max. odhadovat podle času, kdy se to stalo. Letos to bylo na jaro a včera. Děkuji za odpověď. Zdeněk

  Odpověď

  Milý Zdeňku, váš problém začíná být případem spíše pro alergologa nebo alergologa-detektiva.

  Vývoj situace tak, jak jej popisujete, se zdá téměř nemožný. Proto se domnívám, že ve hře je ještě něco jiného, o čem nemohu na dálku vědět, a možná ani vy sám si toho nejste vědom.

  Skutečně alergická příhoda má přesně svůj imunologický podklad. Jde o velmi specifickou reakci, kterou vyvolá určitá látka tím, že aktivuje různé složky imunitního systému. Je prakticky téměř nemožná, aby jedna a tatáž látka reakci jednou vyvolávala a podruhé ne.

  Alergie se může vyvinou téměř na jakoukoliv látku, i když po některých látkách to bývá častěji. Alergie se také mnohem častěji vyvíjí u osob, které k tomu mají vlohy. Velmi často se pak stává, že takoví lidé mají alergii po více různých látkách, říkáme tomu polyvalentní alergie.

  U látek, na které saháme, mažeme si je na tělo nebo si je pícháme podkožně, se alergie může projevovat reakcí v místě podání, nebo tam, kam si ji rukama naneseme. Pak bývá diagnostika snazší. U látek, které vyvolávají reakci po snědení nebo podání do žíly či vdechnutí je to mnohem obtížnější. Je nutné vysledovat závislost mezi jejím podáním či stykem s ní a následnou reakcí. Je to často opravdu detektivka.

  Kromě toho výsledná reakce bývá často u mnoha různých látek podobná. Projevy mnou vzniknout také z jiných důvodů, např. přímým, nikoli alergickým, působením určité látky.

  Že by stejný inzulínový přípravek jednou reakci vyvolával a jindy ne, to považuji za krajně nepravděpodobné. Možné by to bylo např. jen při používání různých desinfekčních prostředků před podáním. Ostatně, desinfekce není při čisté pokožce nezbytná, případně je vhodné používat běžný 60% líh, který reakci nevyvolává. Napadá mě tedy, že vaše reakce vzniká po něčem jiném. Po jiném léku nebo po nějaké potravině.

  Reakci na nejběžnější látky vyvolávající alergickou reakci je možné testovat v imunologické laboratoři. Lékař-imunolog musí samozřejmě posoudit bezpečnost takového testování. Na tělo se umístí vlevo i vpravo pásy, kam jsou pro styk s pokožkou umístěny na jednu stranu nejrůznější látky a na druhou stranu nic. Potom se testuje, zda dojde na určitém políčku k projevu alergie.

  Blíže už vám odpovědět nedokážu. Proto při další nejistotě to řešte cestou svého praktického lékaře, nebo se obraťte na klinického imunologa.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 2. stupně a brní mne ruce i nohy... Martin
  věk: 58 let výška: 168 cm váha: 100 kg

  Odpověď

  Milý Martine, s největší pravděpodobností se jedná o projev diabetické polyneuropatie. O té jsme na našich stránkách dost podrobně psali, takže si to tam můžete přečíst. 

  Podobné problémy se objevují při delším trvání diabetu, a to i v případě, že o něm víte zatím jenom kratší dobu, ale ve skutečnosti porucha již v minulosti trvala déle.

  V prvé řadě vám doporučuji se poučit o tom, jak máte vyrovnaný diabetes. Měl byste usilovat o to, aby se vaše glykémie pohybovaly co nejblíže normálním hodnotám. Protože máte dost výraznou nadváhu, jistě by také pomohlo omezení celkového příjmu kalorií.

  Brnění nohou a rukou může mít samozřejmě také jiné příčiny, jako např. užívání alkoholu, nějaké nevhodné léky nebo návykové látky, ale také proběhlé infekce, nedostatek některých vitamínů, nebo vrozené poruchy. Diabetes je ale ve vašem případě nejpravděpodobnější příčinou.

  Poraďte se o svých problémech s vaším diabetologem nebo praktickým lékařem. K upřesnění vám může doporučit také neurologické vyšetření. Potíže lze také tlumit některými léky, např. lékem Lyrica nebo podobnými. Neurologové také často doporučují vitamíny typu Neuromultivit. Nicméně úprava léčby je nejdůležitější opatření. Efekt se po zlepšení dostavuje ale až po nějaké době.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pane profesore-moc prosím o odpověď - manžel užívá Xigduo cca dva měsíce. Ráno, večer. Naordinovala mu jej lékařka poté, co při užívání Metforminu měl stále výsledky špatné, vysoké. Nyní mu hodnoty sice rapidně klesly na skvělou úroveň, ALE- od začátku užívání začal být depresivní, všechny kolem sebe uráží, všechno vidí ve špatném světle. Nyní jsem s ním prožila záchvat, hysterický výstup, kdy se choval jako když má abstinenční příznaky. Hodnotili jsme s dětmi jako když jeho mozek nemá drogu-cukr!! Stále jedl celý život sladké pokrmy, kvanta medu, sladil, až nyní s užíváním Xigduo přestal. Protože lékařka mu pohrozila, že si bude muset píchat injekce. Situace je o to složitější, že manžel má pojištění i lékaře ve Vídni. Žijeme v Česku. Děkuji za odpověd. Eva
  věk: 67 let výška: 186 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Milá Evo, pokud váš manžel je zvyklý konzumovat hodně sacharidů a ještě k tomu ve formě volného cukru (to znamená přímo cukrem slazená jídla), mohlo by se vyrovnání jeho diabetu výrazně zlepšit už jen tím, že by tohoto nešvaru konečně zanechal a raději si více pohyboval, neřku-li, aby přímo sportoval.

  Lék Xigduo je celkem bezpečný a neměl by vyvolávat depresivní příznaky. Je také málo pravděpodobné, že pokud váš manžel neužívá další léky na snížení glykémie, byly by projevy jeho neklidu až zuřivosti důsledkem příliš nízké hladiny glykémie (hypoglykémie). Nicméně, měřit glykémie by si měl a bylo by vhodné se o tom přesvědčit. Měření glykémií je velmi užitečné i pro správné dodržování diety, protože je to výchovné.

  Pokud by váš muž nyní nedržel dietu, měl vysoké glykémie a užíval lék Xigduo, mohlo by to také vést ke zvýšenému močení a možná i kromě glukózy k velkým ztrátám iontů do moči. To by se na psychice odrážet mohlo.

  Doporučuje tedy:

  Kontrolovat glykémie

  Dostatečně pít

  Držet opravdu dietu

  Pokud by glykémie byly nadále vysoké (nad 10 mmol/l i při dietě), přiklonit se k tomu inzulínu

  A nakonec: přesvědčit se, že opravdu nejde o abstinenční příznaky (chybění alkoholu). Někdy je to zrádné a návyk nemusí být všem v rodině vždy patrný. Pokud je kombinovaný  Xigduo prvním lékem, který váš muž dostal (tím myslím, že už dříve neužíval metformin), lékař jej pravděpodobně upozornil, aby nepil alkohol, protože metformin se s alkoholem nemá kombinovat, nebo jen opravdu minimálně. Takže možná váš manžel nepřestal jen s tím sladkým, ale možná i s alkoholem.

  Jinak ale dnešní doba klade nároky na všechny. Když se potom různé starosti nakupí, někdo může reagovat neadekvátně. Je moc dobré, když pomůže rodina, ale hysterie je někdy věc, která se samými ohledy a tolerancí může dále jen zhoršovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!