Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

224 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, v dubnu 2022, jsem prodělal během 3 měsíců několik onemocnění - angína (antibiotika) + Covid + 14 denní nespecifické zánětlivé onemocnění (14 dní antibiotika)... Asi o měsíc později se mi nějakým způsobem zastavilo trávení, přestal jsem trávit tuky (světlá mastná stolice) a nebyl jsem schopný do sebe cokoliv dostat. Sevřený žaludek, pocit plnosti, neschopnost cokoliv strávit. Snědl jsem banán a hodinu jsem musel ležet a odfukovat. Zhubnul jsem během 3 měsíců asi 20 kg (ze 103 na 80). Nyní 87. Od té doby mám stále problémy po jídle. Občas se stane, že když sním více jídel v krátkých časových intervalech, zhruba hodiny až dvou (zejména tučná a sacharidová jídla), dostaví se prekolapsové stavy. Bolest hlavy, neschopnost soustředit se, zmatenost a extrémní močení. Naříklad vypiju 1,5 litru za den a jen za noc vymočím 4 L. Poté pravidelně následuje extrémní suchost sliznic, zejména v ústech a na jazyku, na kterém se mi udělá povlak občas popraská a krvácí. Poté nemožnost usnout, problémy s dýcháním a tlak u srdce. Tyto následky přikládám právě dehydrataci kvůli extrémnímu močení, i když se to vše děje ve velmi krátkém časovém intervalu. Vyšetření jsem podstoupil spoustu, ale nikdy se nic, co by tyto extrémní stavy vysvětlovalo, nenašlo. Co mi na to pomůže (nebo alespoň mám ten pocit), tak držet půst další den a jíst běžně s velkými časovými odstupy. Krevní cukr mám mezi 4-6mmol/L. Mám 'líny" žlučník, který pouští velmi málo žluči a s výrazným zpožděním Na endosonu není 100% fyziologický nález, ale údajně nic, co by se podobalo chronické pankreatitidě. Pravidelná gastroskopie v pořádku, Koloskopie - divertikly+divertikulitída přeléčeny Normixem. PET CT podstoupeno 2x, svítily vždy jen krční uzliny, kde po exstirpaci bez potvrzení nádorové tkáně. Na imunologii jen nespecifické IgG. Po MR mozku podezření na RS, které z likvóra následně vyloučeno, ale nalezeny oligoklonální pásy 4.typu, které ale také nevysvětlují tyto stavy. Normální tlak 105/75. Budu rád za jakákoliv doporučení, případně možnost konzultace. Velice děkuji, S pozdravem Ivo
  věk: 39 let výška: 192 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Ivo, popisujete řadu problémů, které se v podstatě vymykají oblasti diabetologie, na kterou se specializujeme. Všechny tyto problémy by klidně mohl vyvolat neléčený diabetes, ale ten vy vylučujete.

  Můj postup bývá takový, že se snažím nejprve vyloučit nějaké skutečně závažné onemocnění. To ale bývá většinou provázené např. vysokými hodnotami zánětlivých ukazatelů, chudokrevností a případně poruchami v bílém krevním obraze. Také často dochází k rychlému hubnutí, které vy sice udáváte, ale podstoupil jste řadu vyšetření, která postižení např. zažívacího traktu vylučují. Připouštím, že se ve vašem případě může jednat i o neurózu, ale to je samozřejmě jen určitá možnost.

  Já bych vám především doporučoval se trochu zklidnit a spíš než různé půsty a nárazy dodržovat šetřící dietu s přiměřeným zastoupením sacharidů, tuků a bílkovin, a to minimálně ve 4 denních porcích. Také byste měl pravidelně pít, a to kolem 1,5 až 2 litrů nesladkých tekutin denně. Pokud byste za těchto okolností skutečně močil i 4 litry denně, tak byste byl brzy velmi dehydratovaný, a značilo by to skutečně nějaké onemocnění, které by se muselo objasnit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den já se chci jen zeptat jdem diabetik mám diabetes tipu 1 mám diabetes od roku 2017 a teď poslední čtyři roky mám problém s tím že mě bolí pod žebry z obou stran z boku a když mi doktorka mačkal břicho byla to obrovská bolest často zvracim a mám nevolnictví chtěla bych se zeptat co to musel být ??? Jana
  věk: 15 let výška: 153 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Jano, na to vám bez podrobnějšího vyšetření nemohu odpovědět, jen předpokládám, že když vás viděl váš lékař, tak vyloučil nějakou závažnější příčinu. S diabetem to skoro jistě nesouvisí. Jen při vysloveně špatném vyrovnání diabetu byste mohla mít nevolnost a bolest břicha.

  Měla byste tedy kromě běžného vyšetření od lékaře pohmatem asi podstoupit i ultrazvukové vyšetření břicha a ledvin a měla by být zkontrolována základní biochemie a krevní obraz.

  Pokud by šlo o potíže krátkodobé, napadalo by mě např. namožení svalů po nějaké neobvyklejší činnosti nebo intenzivním cvičení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Od istej doby (neviem presne) ma zacali bolieť bedrové kĺby. Na diabetes 2. typu užívam Jardiance 25 mg, Diaprel a Xultophy. Môže to mať súvis s týmito liekmi? Ďakujem. Peter
  věk: 70 let výška: 173 cm váha: 104 kg

  Odpověď

  Vážený pán Peter, přeji dobrý den,

  žádný z Vámi uváděných léků nemá jako nežádoucí účinek bolest bederních kloubů a ani mě nenapadá, jak by užívání těchto léků mohlo přímo souviset s bolestí jakýchkoliv kloubů, nemyslím si proto, že Vašich potíží příčinou je užívání léků. Je ale zřejmé, že při body mass indexu (tzv. BMI) 34,8 kg/m2 mohou bederní klouby bolet z důvodu trvalého přetěžování. Pokud k tomu pociťujete také bolest kolenních nebo kyčelních kloubů, je velmi pravděpodobné, že právě toto je hlavní příčina Vašich bolestí. Na bolesti tohoto typu je účinný Ataralgin, který obsahuje složku proti bolesti (paracetamol) a současně složku, která uvolní kosterní svalstvo (quajfenezin). Vzhledem k Vaší tělesné konstituci bude potřebná dávka 1,5-2 tablety užít najednou, můžete i několikrát denně. Trvalým řešením je ale snížení tělesné hmotnosti, což se snadno napíše, ale mnohem hůře realizuje.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pro zažívací problémy mám vyšetření v odpoledních hodinách. Večer před a ráno nemám píchat inzulin. Porad'te, prosím, co jíst, abych se vyhnula nadměrné hyper nebo hypoglykemii, a co v případě hypo užít - čtyři hodiny lačná. Jiřina
  věk: 78 let výška: 172 cm váha: 53 kg

  Odpověď

  Milá Jiřino, abych mohl odpovědět, musel bych znát více podrobností. Takto je to téměř nemožné.

  Pokud byste měla diabetes 1. typu nebo i jiný typ, který je provázen úplnou či téměř úplnou ztrátou vlastní sekrece inzulínu, neměla byste bez injekčního inzulínu vůbec být. Řešením by bylo např. podání lehce snížené dávky vašeho dlouze působícího inzulínu a vynechání inzulínu před jídly. Měla byste pečlivě monitorovat glykémie a při hrozbě hypoglykémie byste mohla vypít něco málo sladkého nápoje, např. CocaColy. Pokud by naopak navzdory lačnění glykémie stoupala nad 10, dala byste si 1 až 2 j rychle působícího inzulínu ke korekci.

  U diabetu 2. typu s částečně zachovanou vlastní sekrecí inzulínu byste mohla inzulín úplně vynechat, případně podat si menší dávku pouze dlouho působícího inzulínu.

  V každém případě je dobré časté měření glykémií, např. každé 2 hodiny.

  Samozřejmě, inzulín by se vynechával jen proto, abyste nemusela před vyšetřením jíst, což bývá vhodné při vyšetření zažívacího ústrojí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pálení v nohách a rukách

  Květa

  věk: 55 let výška: 165 cm váha: 57 kg

  Odpověď

  Milá Květo, na podobný dotaz jsme již odpovídali, podívejte se prosím zde: https://www.cukrovka.cz/poradna?search=p%C3%A1leni%20nohou

  Rovněž doporučujeme podívat se na problematiku neuropatií podrobněji zde: https://www.cukrovka.cz/diabeticka-neuropatie-poskozeni-nervu

  (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem cca dva roky souběžně v přechodu a DM2. Užívám 1000mg Glucophage XR, 0-0-1. Pořídila jsem si glukometr, protože navečer a v noci mám "návaly". Ty uvozovky proto, že mám vždy glykemii přes 10 (ty večerní, v noci se neměřím). Přitom postprandiální glykemie hodinu po jídle mám pod 7, ranní lačnou pod 5,9. Stoupá v klimakterickém návalu glykemie, nebo mi z neznámého důvodu stoupá glc teoreticky lačná (2-3 hodiny po jídle)? Zuzana
  věk: 53 let výška: 162 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Milá Zuzano, v souvislosti s hormonálními změnami kolem klimaktéria se často objevuje diabetes 2. typu u osob, které k tomuto onemocnění mají vlohy. Většinou to ale také souvisí s menší tělesnou aktivitou a tloustnutím.

  Glykémie nad 10 mmol/l určitě nejsou v pořádku, ale zároveň zpravidla nevyvolávají větší subjektivní obtíže, pokud to není trvale nebo více nad těch 10, např. až 15 mmol/l. V každém případě, pokud máte hodnoty nad 10, měla byste na prvním místě omezit příjem sacharidů a více se pohybovat. Pokud by toto nepomohlo, bylo by třeba přidat další léky ke snížení glykémie. Špatně léčený diabetes 2. typu je často provázen únavou a pocity zarudnutí obličeje. Vy ale udáváte většinou hodnoty glykémie nižší, tak si myslím, že ty pocity návalů skutečně souvisejí s hormonálními změnami.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Manžel neměl nikdy dibetes, hodnoty glykemie 4,8mmol, 4,6 mohl. Kvůli srdečnímu selhání užívá asi 5 měsíců lék Jardiance 10mg, Entresto 24/26mg,.Asi tak měsíc má silně zakalenou moč, bílkovina 2, leuko 3,krev 3, glukoza 3, leuko>250,shluk leukocytů dle laboratoře. Mohl by toto lék Jardiance způsobit? Dle kultivace ATB, Biseptol nezabírají. Děkuji za odpověď Dana
  věk: 76 let výška: 170 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Dano, abych mohl dobře odpovědět, musel bych podrobně znát zdravotní stav vašeho muže.

  Lék Jardiance se nyní s úspěchem užívá i u osob bez diabetu pro léčbu srdeční nedostatečnosti. Jardiance vede k tomu, že se v moči objevuje cukr. To bych nepovažoval tedy za nežádoucí efekt, je to efekt očekávaný.

  Jardiance ale nevede k tomu, že se v moči objevuje bílkovina nebo krev. To musí mít jiné příčiny.

  Na druhé straně, vysoký obsah cukru v moči může přispívat ke vzniku močové infekce nebo k zánětu předkožky, což může být také způsobeno kvasinkami. Močová infekce se může projevovat přítomností leukocytů v močí, v mnohem menší míře také k přítomnosti červených krvinek. Opakované infekce močových cest při léčbě Jardiance mohou být důvodem k ukončení léčby. Důležité ale při léčbě tímto lékem je udržovaní zvýšené osobní hygieny, aby se odstranily po močení zbytky moče obsahující cukr, který je živnou půdou pro bakterie a kvasinky. Většinou se doporučuje opláchnutí vodou a utření ubrouskem po každém močení.

  Na nutnost tohoto hygienického opatření lékař většinou pacienta předem upozorní. Pokud se močová infekce objeví po zvládnutí této příhody znovu, bude nutné posoudit, zda je léčba lékem Jardiance u vašeho muže vhodná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Môžem požiadať o OZEMPIC, keď som po translantácii obličky 1,5roka,mám nadváhu a inzulín si pichám 10-10-10-18 Milan
  věk: 62 let výška: 172 cm

  Odpověď

  Milý Milane, po transplantaci ledviny je v principu možné lék Ozempic užívat. Posoudit to ovšem musí váš lékař, který vás zná. Je také nutné pamatovat na to, že zcela zásadní úlohu pro vás má vhodná dieta a motivace. To Ozempic za vás nevyřeší.

  Pokud jde o úhradu tohoto léků, situace může být odlišná v ČR a na Slovensku. Na našich stránkách jsme o hrazení tohoto léků opakovaně psali, doporučuji si prohledat naše stránky a použít heslo „Ozempic“. Najdete pak mnoho informací. Začít můžete např. zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu vzhledem na můj zdravotní stav spojený s DM 1T. Jen krátce shrnu, v roce 2017 diagnostikován gest DM, po porodu a nyní Dg. DM 1. typu. Medikace 150mg/den Invokana, Fiasp 100 U/ML inj., TOUJEO 300 U/ML inj. Monitorování pomocí Dexcom G7, bez hypoglykémií, DKK bez otoků, TK 115/81, bez dalších problémů, pouze občasná únava. Po posledním diabetologickém vyšetření zvýšená urea 9,2, naopak ale hodnota A:C pod 30, což by mělo být v normě. Chtěla bych se tedy jen dotázat, jestli byste mi v současné chvíli doporučili další komplexnější vyšetření ledvin, případně nějakou další medikaci. Mé obavy jsou spojeny zejména s tím, abych situaci nijak nepodcenila. Přikládám i poslední lékařskou zprávu s podrobnějšími laboratorními výsledky. Děkuji. S pozdravem Katka
  věk: 38 let výška: 164 cm váha: 69 kg

  Odpověď

  Milá Kataríno,

  vy máte nejspíše diabetes 1. typu, který se někdy označuje jako LADA, tedy takový, který vzniká v dospělosti, rozvíjí se pomalu a dlouho zůstává do určité míry zachovaná vlastní sekrece inzulínu. Projev tohoto onemocnění nejspíše urychlilo těhotenství.

  Jste léčena velmi dobrým způsobem, vaše výsledky jsou nyní také dobré, glykovaný hemoglobin máte dokonce v normě, i když vaše průměrná hodnota glykémií není zas tak nízká – okolo 9 mmol/l. Podle vyhodnocení kontinuálního senzoru glykémií se vaše hodnoty pohybují asi v 67% času mezi hodnotami 4 a 10 mmol/l. To je výsledek přijatelný, ale nikoliv výborný a je trochu v rozporu s tak nízkou hodnotou glykovaného hemoglobinu. Dříve jste mívala hodnoty glykovaného hemoglobinu o něco vyšší.

  Kromě toho vám při posledním vyšetření byla zjištěna hodnota močovin (urey) 9,2 mmol/l, což je hodnota lehce zvýšená. To ale málo vypovídá o funkci ledvin, důležitější je hladina kreatininu, která je v normě. Výsledky z rozboru moči mi nejsou plně jasné, ale zdá se, že nemáte významnou přítomnost bílkoviny v moči. Z toho usuzuji, že nemáte žádnou poruchu funkce ledvin, ale nevím, jak tomu bylo v minulosti. Nevidím také jasný důvod, proč užíváte lék Invokana, který se používá na léčbu diabetu 2. typu (váš diabetes ale tak mohl dříve vypadat), případně na léčbu onemocnění ledvin. Je možné, že v souvislosti s tzv. pre-eklampsií v průběhu vašeho těhotenství jste měla nějakou poruchu funkce ledvin a lék vám byl nasazen z tohoto důvodu. To ale nevím, jen ve vaší zprávě vidím údaj, že pre-eklampsii jste měla.

  Já bych vám nyní doporučoval

  1. provádět standardní léčbu diabetu 1. typu, která spočívá v častém monitorování glykémií, nejlépe pomocí senzoru, což provádíte.
  2. Nadále si podávat inzulín tzv. intenzifikovanou formou, tj. ve 4 dávkách (1 dlouze působící inzulín a k tomu 3 dávky rychle působícího inzulínu před jídly), a to na základě naměřeních hodnot glykémií.
  3. Mohla by pro vás být také vhodná inzulínová pumpa, která se může dobře kombinovat se senzorem Dexcom G7, který máte. Pumpa pak část své práce dělá v poloautomatickém režimu, kdy sama dolaďuje hodnoty glykémií podle hodnot naměřených senzorem.
  4. Inzulíny Fiasp i Novorapid jsou velmi dobré rychle působící inzulíny. Je dost možné, že vaše dávky jsou příliš malé a proto se vám zdá, že působí pomalu.

  Hodnota urey není dostatečným ukazatelem funkce ledvin. Výsledek je také závislý na příjmu bílkovin v dietě. Lepším ukazatelem je hladina kreatininu, kterou máte v normě. Myslím, že momentálně žádné naléhavé vyšetření ledvin nepotřebujete, ale alespoň 1x za rok by bylo dobré vyšetřit hladinu kreatininu, kvantitativně množství bílkoviny (albuminu v moči), případně alespoň jednorázově provést ultrazvukové vyšetření ledvin. Dále byste měla mít normální hodnoty krevního tlaku – to je vhodné kontrolovat. I když máte hodnotu glykovaného hemoglobinu opravdu vynikající, vaše glykemické profily nejsou úplně v pořádku a měly by být dlouhodobě lepší, aby se vaše glykémie pohybovaly mezi 4 a 10 mmol/l alespoň v 70%, ale raději častěji a aby vaše průměrná hodnota byla lepší než 9 mmol/l.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Lekarka me naordynovala jardiace/synjardy jeden rano a vecir. Nebude to mit vecir na pouziti casto chodit na malou. Jaroslav
  věk: 76 let výška: 173 cm váha: 118 kg

  Odpověď

  Milý Jaroslave, Synjardy se zpravidla užívá 2x denně, druhá dávka nemusí být před spaním. Lék ale působí déle, takže bezprostřední efekt nevyvolá. Kromě toho po určité době se množství vyloučené moči vyrovná a nebude to velký rozdíl oproti době před nasazením léku. Je dobré dostatečně přiměřeně pít, tedy zhruba 1,4 až 2 l denně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!