Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

233 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Bratr (32 let) má od 10 let cukrovku 2.typu (píchal si inzulín 3x- 4x denně). Cca 5 let zpátky začal mít velké zažívací problémy (stavy neustálého zvracení, ztráta hmotnosti, dehydratace apod...byl již několikrát hospitalizován a opravdu už párkrát měl hodně na mále. Došlo to do stavu, kdy mu začaly selhávat ledviny. Na podzim minulého roku mu byly ledviny a slinivka úspěšně transplantovány. Kontrolní testy má v pořádku a cukrovku již ,,nemá" (nebere inzulín). Vše vypadalo dobře, začal i normálně fungovat v běžném životě.Přesto všechno poslední dobou (už tak dva měsíce) je jeho stav velmi špatný téměř denně zvrací NEUSTÁLE (i když nemá vůbec co), nejí, motá se mu hlava. Velmi často spí. Doktoři mu řekli, že je to způsobeno tou neuropatií v žaludku a, že s tím bohužel nejde nic dělat. Jenomže on celý den proleží nebo tráví na záchodě zvracením, je velice hubený nemá chuť do života. Můj dotaz je, jestli přeci jen neexistuje cokoliv co by mu pomohlo s tou neuropatií něco dělat. Předem moc děkuji
    věk: 32 let výška: 178 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Terezo, váš bratr je ve specializované péči lékařského týmu, který se těmito problémy zabývá a já mohu jen těžko něco rozumného vymyslet, když znám mnohem méně podrobností než oni.

    Je třeba si uvědomit, že kombinovaná transplantace ledviny a pankreatu se provádí u osob, které mají již velmi pokročilé dlouhodobé komplikace diabetické. Mezi ně patří i autonomní neuropatie, která se často projevuje nevolností, zvracením a průjmy, které se obtížně líčí.

    Po transplantaci je ovšem nutno brát v úvahu i další faktory, např. nežádoucí efekt imunosupresivních léků, dysmikrobii nebo někdy i chirurgické komplikace. To ale určitě lékaři v úvahu vzali.

    Já navrhuji pravidelný stabilní a šetrný dietní program, jíst méně a častěji dobře stravitelné jídlo a pravidelnou mírnou fyzickou zátěž. Stav se pak často sám uklidní. Zažívací problémy lze upravit použitím některých tzv. prokinetik, která uvolňují svalstvo zažívacího ústrojí a zlepšují jejich pohyblivost, což ale asi váš bratr také již zkusil. Postupovat je nutno zcela individuálně a poradit se s lékaři - jejich funkci ze vzdáleného místa nemohu zastat.

    Jen připomínám, že při dobré funkci transplantovaných orgánů se stav většinou sám upraví, jen to chce nějaký čas a pokud možno klid.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jako diabetik 2. tpu mám problém s únikem moči a častým chozením v průběhu noci. V nemocnici při rekonvalescenci po reoperaci kyčelního kloubu mi dávali Mictonetten 5 mg a dělal mi velmi dobře
    věk: 78 let výška: 179 cm váha: 118 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    diabetes mellitus může mít jako jednu z komplikací autonomní neuropatii -  mezi jejíž příznaky může patřit i postižení močového traktu s vlivem na četnost (počet) močení nebo inkontinenci (může nastat např. i retence =  zadržení moči). Inkontinence a častější močení může mít však i jiné příčiny. Je vhodné dovyšetření urologem k zjištění příčiny obtíží, jestli to již nebylo provedeno. 

    Místo Mictonettenu je častěji u dospělých používán lék Mictonorm, který obsahuje stejnou látku, ale ve vyšších dávkách. U těchto léků je psáno, že u pacientů s autonomní neuropatií mají být užívány s opatrností. Ideální by bylo dojít na vyšetření k urologovi a rovnou se s ním dohodnout podle příčiny obtíží, jestli by tento lék byl pro Vás vhodný. Většinou právě oni tyto léky předepisují.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je to tak, že když má člověk rakovinu pankreatu, tak se to v první řadě projeví na zvýšeném cukru? Někde jsem četla, že až 64% diabetiků druhého typu má rakovinu slinivky, tak jsem se zamyslela, jestli rakovina slinivky může být primárním důvodem narušení přirozeného systému regulace hladiny cukru. Také by mě zajímalo, jestli jsou studie na to, že když je člověk diabetik, tak má automaticky navýšenou hladinu tyrosinu nebo se tato aminokyselina navýší pouze v případě přidruženého problému? Iveta
    věk: 45 let výška: 168 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Milá Iveto,

    karcinom pankreatu je velmi závažné onemocnění, které je někdy provázeno porušenou glukózovou tolerancí či tzv. pankreatogenním diabetem. Někdy se stává, že diabetes je prvním příznakem onemocnění. Rozhodně však neplatí, že karcinom pankreatu je vždy provázen diabetem. Pokud se ale celý pankreat odstraní z důvodu nádoru, tak pochopitelně okamžitě vzniká diabetes.

    Jinak ale při diabetu 2. typu není podstatně častější vznik karcinomu pankreatu.

    O tom, že by pacienti s diabetem měli zvýšené hladiny tyrosinu nic nevím. Určitě to ale není žádné pravidlo a nemá to v běžné praxi žádný význam. Jinak existuje řada vzácných onemocnění spojených s vyššími hladinami tyrosinu, ale to nemá přímou souvislost s diabetem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku už 15let a před rokem jsem měla infarkt, od té doby mám vysoký cukr 14 až 21. Marcela
    věk: 75 let výška: 165 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Marcelo,

    diabetes 2. typu je bohužel progresivní (postupující) onemocnění, které je způsobené nedostatečnou odpovědí tkání v těle na účinky inzulínu. Inzulín je nejprve produkován v dostatečném množství, takže stačí tuto sníženou citlivost vyrovnat větší produkcí inzulínu, ale časem tělo již není schopné produkovat dostatečné množství inzulínu a objeví se diabetes. I samotná citlivost tkání vůči působení inzulínu se s věkem, nárůstem hmotnosti a také s omezováním tělesné aktivity zhoršuje.

    Je to v podstatě přirozený vývoj, kterému je možné čelit udržováním přiměřené tělesné hmotnosti a tělesnou aktivitou. To ale nemusí vždy stačit, a tak bývá nutné často přidávat více léků, případně inzulín.

    Další skutečností je, že účinnost inzulínu se zhoršuje také v průběhu probíhajících dalších onemocnění. To je způsobeno nejen sníženou tělesnou aktivitou, ale také stresem, které onemocnění přináší. Takovým stresovým faktorem rozhodně je infarkt myokardu. V jeho průběhu se u řady osob diabetes prvně objeví a u těch, co jej již mají diagnostikovaný, se zhoršuje. Pokud se ale stav upraví, člověk je opět schopen dostatečné fyzické aktivity a drží vhodnou dietu, tak se většinou tato porucha zase upraví.

    Glykémie nad 10 mmol/l rozhodně nejsou v pořádku a je nutné s tím něco dělat. Máte nadváhu a určitě byste mohla omezit kalorický příjem. I po infarktu je zpravidla možné se dostatečně věnovat fyzické aktivitě a je to vhodné i z hlediska srdečního onemocnění. Pochopitelně ale je často nutné upravit i léčbu, zvolit vhodnou kombinaci a případně používat i inzulín. Diabetes rozhodně je rizikovým faktorem pro další srdeční onemocnění, pokud není dobře léčený.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám dotaz, zda může lék Jardiance způsobit retenci moči. Manžel 76 let trpí léta srdečními problémy, aritmií, dilatace obou síní a pravé komory. Dále má revmatoidní artritidu. Bere tyto léky: Xarelto, Stacyl, Betaloc, Simvastatin, Furon, Eplerenon, Monosan, Plaquenil, Medrol, Trexan, Acidum folicum. (Tyto dva poslední léky 1x týdně. Před týdnem Dr. kardiolog změnil medikaci, vysadil Eplerenon , Simvastatin snižil na 10 mg , Digoxin a nově nasadil lék Jardiance. Po týdnu užívání těchto nových léků měl manžel problémy s močením, chodil každých 5 minut bez efektu. Dostal silnou zimnici a poté teplotu 39 stupňů. Po přivolání rychlé pomoci je nyní třetí den hospitalizován a byla zjištěna retence moči, zavedena cévka. Je bez teploty a zánětlivé onemocnění močového ústrojí ani jiného orgánu nebylo prokázáno. Prosím o posouzení , zda nově předepsaný lék Jardiense může způsobit tyto problémy . Cukrovku manžel nemá. Děkuji. Výška a váha manžela je uvedena níže. Zdenka
    věk: 74 let výška: 185 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

    retenci moči nemá léčivý přípravek Jardiance uvedenou jako nežádoucí účinek v příbalové informaci. V odborné literatuře se ale lze setkat s několika případy, kdy byla retence moči pozorována u pacientů léčených empagliflozinem (přípravek Jardiance). Ani v jednom případě však nelze jednoznačně rozhodnout, zda retence moči přímo souvisí se zahájením léčby empagliflozinem a podobně to je i u Vašeho manžela, u kterého došlo hned k několika změnám terapie. Popisujete, že manžel často chodil močit. Empagliflozin skutečně zvyšuje tvorbu moči a nucení na močení. Z hlediska účinku léku, ale sám nevyvolává retenci moči. Důvod tedy tedy patrně bude spočívat v jiné příčině, jako je zvětšená prostata nebo infekce močových cest (tomu by přisvědčovala i horečka), např. v důsledku podávání kombinace Jardinace, Trexan a Medrol. Několikrát jsem se setkal i s retencí moči po užití nesteroidních protizánětlivých léků a popravdě odborná literatura uvádí značné množství takových případů. Mohlo tak dojít k retenci moči po užití ibuprofenu nebo podobného léku.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, léčím se 28let s DIA 1, na inzulínové pumpě, skoro 2 roky na senzorech, poslední glykovaný byl 42,00 mmol/mol :) včera se mi ale stala strašidelná příhoda, kdy jsem byla na kávě s kamarádkou a najednou jsem prý tak od půlky setkání začala být ,,divná,, - nereagovala jsem moc na dotazy, pokud ano, tak jsem říkala,že nevím, nebo že jsem vyřízená apod. Všechny předměty kolem mě se změnily do podivných tvarů (jako ve 3D) mobil měl šikmé hrany na sobě apod. stoly kolem měly také divné tvary vůbec jsem se ale nepotila, neměla jsem třes, jenom jsem prý seděla a moc nemluvila vůbec nevím, jak jsme se dostaly ven z kavárny, že kamarádka platila, že jsme pak šly ještě na jídlo atd. Prý jsem pak najednou (i po jídle) naběhla a normálně komunikovala, reagovala Dnes jsem jenom hodně unavená. Bohužel, jsem včera neměla senzor, jelikož se mi zadařilo si ho ráno v práci omylem strhnout :-( takže nevím, zda to nemohlo být třeba těžké hypo? Ale je mi divné, že normálně se při hypo hodně potím a i cítím mírný třes. Je toto co popisuji možný příznak hypoglykémie? (taková jako pseudohalucinace)? Děkuji velmi za případnou odpověď.
    věk: 38 let výška: 180 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    To, co popisujete, docela dobře odpovídá tzv. syndromu porušeného vnímání hypoglykémie. To se bohužel objevuje dost často u osob dlouhodobě léčených s diabetem 1. typu. Porucha je způsobena tím, že vaše kontraregulační hormony reagují nedostatečně na nízkou glykémii.

    Jedná se zejména o porušenou sekreci adrenalinu v nadledvinách. Adrenalin rychle pomáhá uvolňovat zásoby glukózy z glykogenu v játrech, ale také jako stresový hormon vyvolává typické příznaky, podle kterých pacienti poznávají, že se blíží hypoglykémie: pocení, třes, tachykardie.

    Druhý důležitý hormon glukagon u pacientů s dlouho trvajícím diabetem se uvolňuje nedostatečně při hypoglykémie poměrně často. Proto je ta reakce adrenalinu velmi důležitá. Inervace nadledvin může být vlivem autonomní neuropatie porušená a navíc mozek si postupně navyká na poměrně časté nízké hodnoty glykémie, takže sekreci adrenalinu málo stimuluje. Každá předchozí hypoglykémie pak následně ještě dál vede k omezené reakci.

    Syndrom porušeného hypoglykémie by měl být včas diagnostikován. Jako opatření je velmi důležitá edukace, např. trvalé nošení senzoru, dobré nastavení alarmových hlášení, důsledná prevence hypoglykémii včasným požitím malého množství sacharidů apod. Pomoci může i inzulínová pumpa, která včas sama zastaví podávání inzulínu při klesajících hodnotách glykémie.

    Nevylučuji, že existují i jiné možnosti vaší indispozice, jak např. počínající menstruace (a k tomu možná hypoglykémie), pokles krevního talku či podobně. Rozhodně by stálo za to analyzovat vaše glykemické profily a vybavit si, zda jste si včas uvědomovala nízké hodnoty. Vyplnit se dá i tzv. Clarkům-Goldův dotazník, který pomáhá odhalit syndrom porušeného vnímání hypoglykémie. Do budoucna určitě ale budou pro vás nutná určitá edukační opatření. Pokud by se stav nepodařilo zvládnout, můžete být odeslána na specializované pracoviště, diabetologického centra. Pamatujte, že při hypoglykémie se může i zemřít nebo může člověk vdechnout jídlo, když překotně něco při hypoglykémii polyká.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Nevím si rady, kde řešit. Dokud se nenajim,je vse ok,po jidle se mi točí hlava.nekdy je to hned,někdy je to třeba až hodinu po jidle.nejhorsi je to po sladkem. Mam reflux+kýla jicnova, užívám 1tbl denně emanera 20mg. Vikendy dost prospim,únava. Cukr jsem si měřila,ten je v normě.mam spise nízký tlak,vždy byl nízký. Mám alergii na kravské mléko, užívám jen bezlaktozove výrobky. Kde prosím toto řešit,na interní ambul.se nic neprokazalo. Děkuji VR
    věk: 40 let výška: 168 cm váha: 52 kg

    Odpověď

    Milá Vendulo, po jídle může u někoho vznikat tzv. reaktivní hypoglykémie. To znamená, že přestřelí sekrece inzulínu. Je to někdy u osob po chirurgických zákrocích na žaludku či dvanáctníku. Hypoglykémii by bylo možné vyloučit pomocí senzoru glykémií, který byste po nějakou dobu užívala.

    Někdy také dochází k velkému prokrvení zažívacího ústrojí po jídle, což může vést k poklesu krevního tlaku a k mdlobám.

    Zkuste jíst velmi pomalu a delší dobu a volte raději menší porce jídla. Měla byste také dostatečně pít.

    Pokud máte velmi nízký krevní tlak, i to by se mělo objasnit, např. pomocí domácího monitorování.

    Jinak možností, proč se necítíte dobře, může být řada a je potřeba vás řádně vyšetřit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Píchl jsem omylem dvojitou dávku inzulinu tj 24 jednotek. Co se v takovém případě může stát?
    věk: 79 let výška: 160 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, už se stalo, tak mohu dát jen radu pro příště:

    Je nutné sledovat svoje glykémie, abyste neměl hypoglykémii. Záleží také na tom, zda jde o inzulín rychle či krátce působící. Po dvojité dávce rychlého inzulínu je vhodné sníst preventivně o něco víc sacharidů než obvykle, měřit si glykémie a nevyrážet nikam do terénu. Po několika hodinách nebezpečí odezní.

    S dlouhým inzulínem je to podobně, ale většinou by se nemělo nic závažného stát, pokud si budete sledovat glykémie a budete mít při sobě např. sladký nápoj.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, sestra má manžela s diabetes 1, který si píchá inzulin 4x denně. Chodí pravidelně na kontroly do diaporadny, kde tvrdí, že je vše v pořádku. Bohužel se zvyšují intervaly v záchvatech hypoglykémie (někdy i 3-4x do týdne) i po těchto kontrolách. V záchvatech bývá agresivní, mimo a nechce spolupracovat! Když se jeho manželka snaží o pomoc, začne být protivný nebo nekomunikuje vůbec a v horším případě začíná napadat. V nedávné době nastala situace, kdy ji strčil ze schodů a ona z toho měla tržnou ránu na hlavě (v nemocnici šitá) + zlomené žebro, z toho vyplývající pracovní neschopnost, která trvá již 2 měsíce dosud. Sestra se snažila spojit s MUDr. v diaporadně a bylo jí řečeno, že paní doktorka nemá čas pro konzultaci a že je dle poslední kontroly vše v pořádku. Sestra neví co dál dělat, jak se chovat v případě ataků ze strany jejího manžela a má strach o jeho i svůj život, protože neví co další záchvat přinese. Můžete prosím poradit co by se dalo s touto situací dalo dělat popřípadě kam se dál obrátit? Děkuji a přeji hezký den Milena
    věk: 58 let výška: 157 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Mileno,

    podobně jako některé osoby jsou agresivní v opilosti, tak někteří mohou podobně reagovat v hypoglykémii. Často navíc odmítají připustit, že hypoglykémii mají.

    Vaše přítelkyně by měla situaci projednat s manželem, kdy určitě hypoglykémii nemá.

    Také by si vaše přítelkyně měla dojednat konzultaci s tím diabetologem, nebo, což by bylo nejlepší, by mohla přijít společně s manželem, pokud by s tím souhlasil. Jinak ale prostřednictvím manželky není možné toho příliš řešit. Manžel by si měl být vědom své nemoci a chovat se zodpovědně. Za svoji poruchu sice nemůže, ale měl by být ochoten s tím něco dělat. Pokud nikoliv, je to podobné jako s alkoholikem a pomoc je pak těžká. Někdy to končívá rozvodem.

    Poznámka redakce:

    Odpověď je v podstatě jednoduchá, je nutné předcházet hypoglykémiím. Nejlépe správně vyrovnanou glykémií za pomoci pumpy a senzoru, který včas na blížící se hypoglykémii upozorní a pak už stačí jen nějaká sladkost na srovnání...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v dubnu 2022, jsem prodělal během 3 měsíců několik onemocnění - angína (antibiotika) + Covid + 14 denní nespecifické zánětlivé onemocnění (14 dní antibiotika)... Asi o měsíc později se mi nějakým způsobem zastavilo trávení, přestal jsem trávit tuky (světlá mastná stolice) a nebyl jsem schopný do sebe cokoliv dostat. Sevřený žaludek, pocit plnosti, neschopnost cokoliv strávit. Snědl jsem banán a hodinu jsem musel ležet a odfukovat. Zhubnul jsem během 3 měsíců asi 20 kg (ze 103 na 80). Nyní 87. Od té doby mám stále problémy po jídle. Občas se stane, že když sním více jídel v krátkých časových intervalech, zhruba hodiny až dvou (zejména tučná a sacharidová jídla), dostaví se prekolapsové stavy. Bolest hlavy, neschopnost soustředit se, zmatenost a extrémní močení. Naříklad vypiju 1,5 litru za den a jen za noc vymočím 4 L. Poté pravidelně následuje extrémní suchost sliznic, zejména v ústech a na jazyku, na kterém se mi udělá povlak občas popraská a krvácí. Poté nemožnost usnout, problémy s dýcháním a tlak u srdce. Tyto následky přikládám právě dehydrataci kvůli extrémnímu močení, i když se to vše děje ve velmi krátkém časovém intervalu. Vyšetření jsem podstoupil spoustu, ale nikdy se nic, co by tyto extrémní stavy vysvětlovalo, nenašlo. Co mi na to pomůže (nebo alespoň mám ten pocit), tak držet půst další den a jíst běžně s velkými časovými odstupy. Krevní cukr mám mezi 4-6mmol/L. Mám 'líny" žlučník, který pouští velmi málo žluči a s výrazným zpožděním Na endosonu není 100% fyziologický nález, ale údajně nic, co by se podobalo chronické pankreatitidě. Pravidelná gastroskopie v pořádku, Koloskopie - divertikly+divertikulitída přeléčeny Normixem. PET CT podstoupeno 2x, svítily vždy jen krční uzliny, kde po exstirpaci bez potvrzení nádorové tkáně. Na imunologii jen nespecifické IgG. Po MR mozku podezření na RS, které z likvóra následně vyloučeno, ale nalezeny oligoklonální pásy 4.typu, které ale také nevysvětlují tyto stavy. Normální tlak 105/75. Budu rád za jakákoliv doporučení, případně možnost konzultace. Velice děkuji, S pozdravem Ivo
    věk: 39 let výška: 192 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milý Ivo, popisujete řadu problémů, které se v podstatě vymykají oblasti diabetologie, na kterou se specializujeme. Všechny tyto problémy by klidně mohl vyvolat neléčený diabetes, ale ten vy vylučujete.

    Můj postup bývá takový, že se snažím nejprve vyloučit nějaké skutečně závažné onemocnění. To ale bývá většinou provázené např. vysokými hodnotami zánětlivých ukazatelů, chudokrevností a případně poruchami v bílém krevním obraze. Také často dochází k rychlému hubnutí, které vy sice udáváte, ale podstoupil jste řadu vyšetření, která postižení např. zažívacího traktu vylučují. Připouštím, že se ve vašem případě může jednat i o neurózu, ale to je samozřejmě jen určitá možnost.

    Já bych vám především doporučoval se trochu zklidnit a spíš než různé půsty a nárazy dodržovat šetřící dietu s přiměřeným zastoupením sacharidů, tuků a bílkovin, a to minimálně ve 4 denních porcích. Také byste měl pravidelně pít, a to kolem 1,5 až 2 litrů nesladkých tekutin denně. Pokud byste za těchto okolností skutečně močil i 4 litry denně, tak byste byl brzy velmi dehydratovaný, a značilo by to skutečně nějaké onemocnění, které by se muselo objasnit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!