Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

214 dotazů

  • Dotaz

    Mohu používat Ozempic, pokud mám chronický zánět pankreatu v klidovém stádiu, cukrovka 2.typu, 174 cm, 94 kg. Děkuji Petr 69 roků. 
    věk: 69 let výška: 174 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Milý Petře, lék Ozempic může zcela výjimečně vyvolat akutní zánět slinivky břišní. Proto u osob, které mají zánět slinivky v anamnéze se většinou nepoužívá, nebo k tomu musejí být rozumné důvody, zejména obezita a velký zájem pacienta, který je o riziku poučen.

    Při chronickém zánětu pankreatu se někdy vyvíjí tzv. pankreatický diabetes, který je způsoben tím, že kromě poškození exokrinní části pankreatu dochází postupně k postižení i Langerhnasových ostrůvků. V takovém případě hlavní porucha spočívá v (mírně) snížené sekreci inzulínu. Proto bývá často vhodné tento typ léčit spíše tím, co tělu chybí, a to je inzulín.

    Vy ovšem máte nadváhu a asi tedy máte inzulínu dost. Protože ale těžce obézní nejste, tak bych vám místu Ozempicu spíš doporučoval zpřísnění diety.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku tipů 2 tiden sem nespal a fetoval herojin. Patrik
    věk: 48 let výška: 175 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milý Patriku, pokud z vás už ta droga vyprchala, měl byste navštívit svého lékaře a nechat se vyšetřit. Nevím, jak moc a přesně kde pociťujete bolest. Může to být od přeležení, namožení, ale klidně také od srdce. Lékař by se vás vyptal na podrobnosti a přinejmenším vám natočil EKG. Je ale potřeba, abyste se tam dostavil s klidnou myslí a byl ochoten s lékařem spolupracovat, protože pokud byste byl nadále pod vlivem drog, asi by to dopadlo převozen na psychiatrii.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych vědět co to asi může znamenat:Zatím cukrovku nemám potvrzenou ale pro své domácí měření mám glukometr,protože vždy byly vyšší hodnoty u doktorky když brala krev a chtěla i cukr.Rano jak hned vstanu tak mám nízké hodnoty 2,5 nebo 3 je mi na omdlení a párkrát se již tak i stalo,během dne a večer mám zase.moc 7,8,9,10 a někdy i 12 Ma obvodní doktorka zatím vyčkava i když nevím na co a co 3 měsíce odebírá krev.Děda i otec na cukrovku umřeli Poradíte jak to řešit dál nebo proč se to tak děje děkuji
    věk: 50 let výška: 169 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud máte opakovaně ráno hypoglykémie, které jsou doprovázené i příznaky hypoglykémie např.: bušení srdce, změna barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou, neklid, pocit úzkosti, pocit hladu

    zmatenost, spavost, slabost,  porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita, pocity na omdlení, porucha vědomí,

    myslím že je potřeba se nad příčinou těchto hypoglykémií zamyslet a případně stav dovyšetřit. Hypoglykémie se mohou samozřejmě vyskytovat i u zdravého jedince, ale většinou mají vysvětlitelnou příčinu, neměly by být doprovázeny poruchou vědomí nebo jinými těžkými příznaky a neměly by být časté.

    Je potřeba si zodpovědět několik otázek.

    Vyskytují se u Vás hypoglykémie jen ráno nebo i během dne? Jsou každý den nebo jen někdy? Je vazba hypoglykémií na nějakou událost večer/den před tím -  např. velký pohyb předchozí den, hodně malý příjem potravy, příjem alkoholu ve večerních hodinách…? Případně nevyskytuje se před hypoglykémií naopak velký příjem jednoduchých cukrů (sladších potravin s více sacharidy).

    Hypoglykémie mohou být samozřejmě způsobeny léky na cukrovku (především inzulinem a inzulínovými sekretagogy), ale zde jste říkala, že pro diabetes mellitus zatím léčená nejste. Další otázkou je zda máte jiná chronická onemocnění -  jako zhoršení funkce jater či ledvin, srdeční selhávání…

    Pokud mají Vaše nízké glykémie jasné vysvětlení (je známa jejich příčina),  tak teprve jako další krok bych se zaměřila na určení diagnózy diabetu. Protože ranní glykémie udáváte spíše nižší pravděpodobně nevyjde diagnóza diabetes mellitus z ranních glykémií. Přesto je vhodné začít odběrem ranní glykémie ze žilní krve (to už u Vás, pokud dobře chápu, již proběhlo). Další krok by případně bylo provedení oGTT.

    Celý stav je potřeba probrat s Vaším praktickým lékařem, který Vás může odeslat na dovyšetření, případně i diagnostickou hospitalizaci, kdyby byla potřeba.

    Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla. Bohužel je obtížné hodnotit celkový stav a postup, pokud nemám veškeré dostupné informace, dosavadní výsledky a neznám osobně pacienta.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den píšu za manžela měl těžký zánět 4 m.v nemocnici selhání orgánů málem to nepřežil dnes ho odvezli po 4 letech znovu může se z toho časem vytvořit rakovina dodrzoval celou dobu absolutní životosprávu a přesto. Děkuji 
    věk: 62 let výška: 187 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá manželko pana Vladimíra,

    zánět slinivky břišní je velmi závažné a někdy život ohrožující onemocnění. Často má známé příčiny, mezi něž kromě alkoholu (nejčastěji) připadají v úvahu kameny ve žlučových cestách, vysoké hladiny krevního vápníku při různých poruchách, vysoké hladiny krevních tuků – často spolu s obezitou, dále podávání některých léků, např. kortikosteroidů. Může to být také důsledek vrozené vlohy (dá se zjistit genetickým vyšetřením), anatomickou vývojovou poruchou slinivky, úraz.

    Ze samotného zánětu slinivky nádorové onemocnění nevzniká, toho bych se neobával. Důležité bude, až váš muž zánět překoná, aby dodržoval doporučenou dietu a nebyl příliš obézní (bohužel nyní asi chudák zhubne, tak by to později neměl nabrat zase zpět).

    Jinak ale váš dotaz spadá více do oblasti gastroenterologie, i když po zánětu slinivky dost často vzniká diabetes. Nyní můžeme jen držet palce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se mám v budoucnosti obávat nemocí spojené s diabetem. Diabetes už mám 7 rokem. První 4 roky jsem měl velice dobré hodnoty a poslední 3 roky jsou takové průměrné. Teď mám období, kdy mi hodnoty glykemie lezou nahoru. Chtěl bych se tedy zeptat, jaké nemoce by mi mohli nastat a kdy by tak mohli přicházet. Damián
    věk: 19 let výška: 175 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Damiáne, vy rozhodně potřebujete pořádně proškolit, ale nikoliv vystrašit. Diabetes vašeho typu je zatím stále nevyléčitelné onemocnění a trvá doživotně. Dlouhodobě zvýšená glykémie vede ke změnám prakticky v celém těle, i když to zpočátku není znát. Mohl byste se o tom dočíst i na našem webu a měl byste vědět, jak diabetes může poškozovat nervy, oči, cévy, ledviny, atd.

    Co je ale na tom pozitivní je, že správná léčba diabetu leží ve vašich rukách a ve vaší hlavě a že k dobré až výborné léčbě jsou dnes dostupné vynikající prostředky, která vám život nejen zjednoduší, ale pomohou předejít rozvoji závažných forem diabetických komplikací.

    Vy už jste asi zkušený nicméně určitě máte značné rezervy ve zvládání svého diabetu. Je ale třeba dobře spolupracovat s vaším lékařem a edukační sestrou. Pravdou je, že diabetes 1. typu se dnes dá zvládnout s dobrými hodnotami glykémie a není pravda, že to nejde. Ano, je to obtížné, ale je to velmi důležité. I když je to trochu každodenní otrava, zlepšení se projeví i bezprostředně a umožní vám vykonávat skoro všechny aktivity úplně stejně, jako zdravým lidem.

    Projděte se tedy hned informace, které naleznete na našem webu o komplikacích diabetu. Ujistěte se, že používáte nejmodernější prostředky ke sledování glykémií a podávání inzulínu. Naučte se s tím pracovat a mějte silnou vůli dbát na dobré vyrovnání. Je to opravdu hlavně na vás. Lékaři a sestry jsou tu od toho, aby vám to umožnili a naučili vás s tím pracovat,

    Pokud člověk pečlivě dbá na svoji léčbu, dosahuje hodnot glykovaného hemoglobin v dobrém rozmezí (alespoň 53 mmol/mol či méně) a nemívá při tom příliš často těžší hypoglykémie, komplikace diabetu nebudou v budoucnu kazit váš život ani ho zkracovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívala jsem kortikoidy k chemoterapii, mám diabetem 2 typu, glykemie 15, po vysazeni stále vysoká glukóza přetrvává , jak dlouho?? Beru metformib 850 2x denně , nepomáhá , dieta dodrzena. Eva
    věk: 56 let výška: 170 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milá Evo, kortikoidy obecně snižují citlivost tkání vůči působení inzulínu. Tím se v těle zvyšují nároky na jeho produkci v beta buňkách pankreatu. Pokud na to beta buňky stačí, produkují více inzulínu a glykémie jsou normální. Může se ale stát, že lidé mají ke vzniku diabetu zvýšené vlohy. Ty mohou být např. dědičné po rodičích či prarodičích, nebo to může být způsobeno nadváhou, malou tělesnou aktivitou aj. V tom případě se může projevit diabetes.

    Po vysazení kortikoidů se většinou citlivost vůči inzulínu zlepšuje, ale může to trvat třeba 3 týdny. Funguje to pochopitelně lépe, když je člověk více aktivní a méně jí. Někdy ale mohou být beta buňky příliš vyčerpané a už se normální hodnoty glykémie bez přísné diety a případně léků nedostaví.

    Já bych ve vašem případě doporučoval následující:

    Buďte fyzicky aktivní, a to tolik, kolik to váš zdravotní stav dovolí, aniž byste se nějak vysloveně přetěžovala. Ale např. 1 hod. rychlejší chůze denně by pomohla.

    Kontrolujte si svůj jídelníček. Mohlo by vám stačit 150 až 180 g sacharidů v dietě – vzorový jídelníček naleznete na našich stránkách, dokonce ve vizuální podobě. Pro začátek je lepší těch 150 g, i když možná budete mít trochu hlad.

    Pokračujte v léčbě Metforminem.

    Budou-li po 10 dnech glykémie nadále vysoké, bude vhodné přidat další lék. Já bych osobně ve vašem případě doporučoval jednu dávku dlouze působícího inzulínu večer, např. Tresiba zpočátku 12 – 16 j. jedenkrát denně. Diabetolog vám ale může předepsat i jiné léky, např. ze skupiny gliflozinů nebo GLP-1 analogů.

    Pokračujte v dietním režimu a pohybu. Pokud mírně zhubnete a budete se pohybovat, možná další léky ani nebudou nutné a inzulín bude možné vysadit.

    Pokud byste v budoucnu musela opět podstupovat léčbu kortikoidy, bylo by pak vhodné inzulín znovu preventivně nasadit. Ničemu to neuškodí, ale odlehčí to vašim beta buňkám, takže to lépe přečkají.

    Poznámka redakce:

    Doporučenou dietu naleznete zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám teď takový problémy jak psychický tak i fyzický. To znamená že málokdy ale necítím prsteníček na noze a občas mě začne píchat v palci na noze do toho mám

    Mě se střídá necitlivost prstu na noze i píchání jenom v prstech u pravé nohy všimla jsem si toho dřív ale teď to bylo znovu.

    Kateřina

    věk: 22 let výška: 163 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Kateřino, pravidelná kontrola dolních končetin patří k základnímu vyšetření u osob s diabetem. Může jít o projevy diabetické polyneuropatie, případně o projev ischemické nemoci dolních končetin (špatné prokrvení).

    Diabetická polyneuropatie je velmi častá a vyžaduje zejména náležité poučení o prevenci poranění špatně citlivých končetin.

    Důležité je zejména dlouhodobě dobré vyrovnání diabetu. Dále potom ta prevence - dobrá obuv, odborná pedikúra apod.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, memu tatinkovi (62) se behem dvou mesicu zmenil zivot. Ma rakovinu prostaty a mesic na to mu zjitili ze ma diabetes 2. Typu. Musi si uz pichat inzulin 3x denne. Myslim, ze do prace se asi uz nebude moct vratit. Musi si neustale kontrolovat stav cukru. Myslite ze ma narok na invalid? A nebo mohli byste mi prosim poradit, co ma delat dal? Co zaridit? Nicola

    Odpověď

    Milá Nicolo, invalidní důchod se přiznává podle toho, co určitý člověk není schopen vykonávat. Podrobně jsme postup při žádosti o invalidní důchod popsali v odpovědi tazatelce Heleně zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-ii.-typu-nadvaha-a-narok-na-invalidni-duchod

    Ani jedno z toho, co uvádíte, není ale samo o sobě důvodem k přiznání invalidního důchodu, kterému zpravidla předchází delší pracovní neschopnost a posouzení, že stav nemá jasné výhledy na zlepšení.

    To by ale v případě vašeho otce byla škoda. Diabetes se časem naučí zvládat (bude-li chtít) a karcinom prostaty se ve většině případů dá dnes celkem dobře léčit a v mnoha případech i vyléčit.  Otci je 62 let, to zase není tak moc a byla by škoda „to zabalit“. Myslím, že byste ho měla podpořit spíš v jeho aktivitách a soběstačnosti a netlačit do invalidního důchodu. Co se zdá zprvu strašné se záhy může ukázat jako snesitelné a řešitelné. Jak se říká, „žádná polévka se nejí, dokud je horká“. Počkejte, až to trochu vychladne a snažte se otce podpořit jinak. Jenom je k tomu potřeba hodně vůle.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jelikož nemám partnerku,tak onanuji a po posledním onanovani mi nejde ohrnout kůžička přes žalud.Můžete mi prosím poradit co s tím? Děkuji
    věk: 38 let výška: 202 cm váha: 174 kg

    Odpověď

    Milý Marceli, důležité je, zda předkožka zůstává výrazně zaškrcená a žalud penisu je výrazně oteklý a bolí to. V takovém případě byste se měl neodkladně dostavit na urologii a požádat o pomoc. Urolog může použít nějaké svoje „triky“ nebo aplikovat protizánětlivé léky, takže otok splaskne a předkožka se přetáhne.

    Pokud nejsou potíže tak velké, zkuste použít kvalitní jedlý olej pod předkožku a pokuste se to bez většího násilí znovu přetáhnout.

    Jinak ale tato porucha vzniká u osob, které mají předkožku dlouhodobě, často od narození, zúženou (tzv. fimóza). Zúžení může ale také vzniknout po opakovaných zánětech. Fimózu léčí urolog a zpravidla předkožku částečně či úplně odstraní (při znecitlivění), čímž se problém na trvalo vyřeší a nebývají s tím problémy.

    Kromě nadměrného namáhání může být příčinou také kvasinková infekce, která bývá častá u osob se špatně léčeným diabetem (a vy píšete na portál „cukrovka.cz“, takže to může být váš případ). Pokud nejde o neodkladnou situaci, pomůže volně prodejná mast Fungicidin. Ta je navíc velmi mastná a může pomoci k tomu přetažení.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,bylo mi na sonu řečeno že mám lipodystrofii.A nic víc.Prakticka lékařka mi k tomu také nic neřekla.Jaka je prosím léčba?Co mohu či nemohu.A jake léky.....
    věk: 46 let výška: 190 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    web cukrovka.cz se zabývá problematikou tohoto onemocnění a taktéž zpracovává dotazy, které se tohoto onemocnění týkají. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda se jedná o problematiku pacienta s diabetem. Nicméně si Vás dovoluji odkázat na již publikovanou odpověď týkající se lipodystrofie a diabetu.

    odkaz: https://www.cukrovka.cz/poradna/lipodystrofie

    s pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!