Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a pohyb

19 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdram 
  věk: 46 let váha: 80 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.

  Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).

  Poznámka redakce:

  omlouváme se za opožděnou reakci

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Kříž
  věk: 53 let výška: 190 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Dobrý den Petře, 

  tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...

  Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát.  Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná.. 

  Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený,  pohled na vaše glykémie po celý den i noc. 

  FreeStyle Libre

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpověd
  věk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.

  Pokud jste hubený diabetik 2. typu -  je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči. 

  Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat.  Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu  -  rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.

  Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn -  Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl -  přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).

  Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?

  Mám cukrovku 2 typu. Janka

  věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kg

  Odpověď

  Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.

  Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosim vas zacal som cvicit pred mavam cca 7-8 m/l (a to vzdy hodinu pred cvicenim zjem nieco) po cviceni cca 4 mol/l.pic lantus iba rano 20j.,+ Mettogamu 3× denne da stym nieco robit.? Roman
  věk: 43 let výška: 176 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milý Romane, kdykoliv nějaká osoba s diabetem žádá poradu, jak by se měla nejlépe léčit, musí mít lékař k dispozici alespoň základní údaje. Vám je 43 let, nemáte výraznější nadváhu a užíváte pravděpodobně 1 injekci inzulínu Lantus ráno. Nevím ale vůbec, jak dlouho diabetes máte, jak byl zjištěn, jaké jste měl glykémie, jaký máte glykovaný hemoglobin, jak se stravujete a zda nemáte nějaké další přidružené onemocnění.

  Ve vašem případě by se klidně mohlo jednat o pomalu se vyvíjející diabetes 1. typu, nebo také o diabetes 2. typu, který ovšem není spojen s obezitou, ale vyžaduje podávání inzulínu.

  Z vašeho mailu také není jasné, na co se vlastně ptáte a co vám vadí. Glykémie máte před jídlem a před cvičením mírně zvýšené a během cvičení vám klesnou na normální hodnotu. V podstatě byste tedy měl být spokojen a měl byste z toho pochopit, že fyzická aktivita vám dělá dobře. Možná byste ji neměl vykonávat tolik nárazově, ale spíš se více pohybovat během celého dne (např. opakovaně kratší pochůzky větším tempem, či procvičování těla), ale ani to nárazové cvičení byste neměl vynechat. Pokud si pícháte inzulín a cvičíte déle a usilovně, např. déle než 60 minut, je dost možné, že vám glykémie může klesnout i pod normální hodnoty. V takovém případě byste mohl dávku inzulínu mírně snížit (to pak ale nesmíte ustat s tou pravidelnou fyzickou aktivitou), nebo vprostřed cvičení sníst nějaké sacharidy, jako např. krajíček chleba, nebo při usilovném cvičení i něco sladkého, např. tatranku. Systematická fyzická námaha ale nakonec vede skoro vždy ke zlepšení vyrovnání diabetu, což by asi vyžadovalo snížit dávku inzulínu a možná i časem jeho vysazení. To ale nemohu posoudit bez pořádného vyšetření.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetik neuropatie můžu mít v zaměstnání zdr.obuv?vyžadují botasky a mě bolí nohy z nich
  věk: 59 let výška: 164 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Dotaz není nějak více specifikován, tak usuzuji na základě zkušeností a odhaduji, že může jít o jeden z následujících případů.

  V některých zaměstnáních je vyžadována speciální pracovní obuv, která má různé ochranné prvky – špička, která chrání prsty, když na ně spadne něco těžkého; planžeta proti propíchnutí podešve; ESD; apod.

  Pokud zaměstnavatel má takovéto normy na bezpečnost práce, pak je třeba je dodržet. Na trhu je však dostatek značek pracovní obuvi, mezi kterými se dají najít i pohodlné a široké boty. Například i my v naší sekci pracovní obuvi nabízíme pracovní obuv výrobce ARTRA, která má dostatečný prostor pro prsty. Pokud by ani to nestačilo, nabízíme pracovní obuv německého výrobce STEITZ SECURA, která se dá pro každou velikost dodat ve 4 různých šířích. Pokud by i to bylo málo, pak jsme schopní nabídnout i zdravotní úpravu na takové obuvi.

  Zaměstnavatel také může mít požadavky na vzhled obuvi – stejnokroje, apod. I tam by se ale dalo najít na trhu něco, co by odpovídalo požadavkům.

  SHAPER s.r.o.

  Ing. Hana Benešová
  projektová manažerka
  mobil: +420 727 818 120
  e-mail: hana.benesova@shaper.cz
  www.shaper.cz
  www.diabota.cz
  www.hasicskabota.cz

  (odpovídá SHAPER, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 42 let, jsem diabetikem 17 let, začínal jsem na actrapidu a insulatardu. Později jsem dostal místo insulatardu levemir. Celý život jsem sportoval, ráno chodil běhat 2-3 krát týdně, ve středu na fotbal a v pátek na florbal. Před sportem jsem se vždy více najedl a dal méně jednotek actrapidu. Ovšem před vánocemi 2022 jsem si nechtěně ráno aplikoval 2x 19 jedn. dávku actrapidu k snídani, dávkování jsem měl 19-18-14 a 22 levemir. Dostal jsem se z toho svépomocí, ale zůstal ve mě dost hrůzný zážitek vč. starosti o děti, které vypravuji do školy, od té doby byly hladiny cukru hodně rozlítané, nestabilní jsem je měl vždy, ale chovalo se to přinejmenším nestandardně. Nicméně nějak se to začalo urovnvávat, nikdy nebývám nemocný, ale v únoru jsem onemocněl a nechal jsem to zajít dost daleko na ibalginech, až jsem nakonec musel si vzít antibiotika, které jsem měl snad po 10 letech. Současně mi také dosloužilo doplňovací pero na Actrapid i Levemir, které jsem vyměnil a od té doby začaly neočekávané propady hladin cukru. Výkyvy nahoru dolů. Hodinu po obědě jsem musel se docpávat jídlem. Nešlo se srovnat. Všimnul jsem si, že pero na inzulín špatně cvaká, tak jsem zkusil prohodit náplň do druhého a bylo to lepší. Ale stejně se to nechovalo jako dříve a výkyvy do hyperglikemíí a strmé propady dolů byly velmi často. Toto vše vygradovalo o velikonocích, kdy už se přidaly žaludeční a střevní potíže a celkově jsem se z toho doslova sesypal a přivodil jsi evidentně panickou ataku a lehčí deprese. Následovaly vyšetření, konzultace diabetologie, obvodní lékař. Prokleply mne od hlavy k patě a nic neshledali, žádné změny vlivem diabetu. Dostal jsem senzory Libre. Snížil jsem dávkování nakonec po různých testech na 16-16-10 a 18 levemir. A domluvili jsme se s diabetoložkou na změnu inzulínů, z čehož jsem měl ještě větší vítr. Potřeboval jsem se hlavně uklidnit a tak řádově před 3-4 týdny jsem přešel na Toujeo a Fiasp, byla to pro mě další obrovská psychická zátěž a je. Přechod bylo pro mne hladovění snížení dávek jídla. Od velikonoc jsem vynechal veškerý alkohol, kafe, černý čaj, piji pouze vodu a bylinkové čaje k snídani. Snídám krajíc chleba, oběd polívka a hlavní jídlo, knedlíky nejím spíše brambory, občas těstoviny občas rýži a svačiny jen když musím a nechci mít hypoglikemii a večeře jsou dva krajíce chleba. Začal jsem 20 jednotkami Toujea v 20:00, ovšem v půli noci se hladina začala zvedat a tak po dohodě s diabetoložkou jsme přidali jednotku na 21. Ovšem problém je ráno. Ráno se mi začínají uvolňovat zásobní cukry a to jak kdy, někdy kolem půl šesté, většinou kolem půl sedmé a hladina velmi rychle stoupá. Bohužel je to pokaždé různě proto raní dávka fiaspu je zatím různá podle situace, ovšem pospat si ráno nemůžu. Během dopoledne se srovnám, někdy s dopichem fiaspu. Oběd 16 jednotek, většinou mě vrátí zpět do cílové hladiny. Večer 12 fiaspu, při stejné dávce jídla se to pořád chová různě, ale jde to. Od velikonoc jsem úplně přestal sportovat, ze strachu z hypoglikemíí. Rád bych to zpět. Ovšem nyní i při sebemenší aktivitě, jako vykoupání se v bazénu se synem cca 15 min. kdy se nechám spíše unášet proudem, nebo hraní cukr káva limonáda čaj rum bum, postavení stanu apod. mi cukry prudce klesají a musím se dojídat, dříve jsem se dojedl a dalo to pokoj ovšem tady se to vrací jako bumerank zpět do nízkých hladin mimo možnost aktivity, nutno dodat, že se to děje v době dávno po 2 hodinách od fiaspu, ostatně cukr mi klesá i bez fyzické aktivity v době mimo fiasp a někdy i na 3h razantněji. Takže jsem v pasti. Noc a spíše ráno by si zasloužilo přidat Bazálního inzulínu, ale přes den je zřejmě bazálního inzulínu moc. Z gauče a v mé kancelářské práci to vcelku jde, přibývá dnů kdy se to chová jak má, ale žít se nedá. Ztratil jsem 10 Kg. Jednoznačně méně jídla, začež jsem rád, ale také úbytek svalstva. Nemůžu si hrát se svými dětmi, nemůžu jít na výlet, nemůžu jet na dovolenou, nevím jaké je pro mne řešení. Zatížení sportem mi nyní připadá jako úplné scifi, hlavně toujeou je ve mě 26 hodin a nemůžu si ho upravit dle aktivity. Četl jsem si o uzavřených okruzích, ale ty, které mají smysl jsou zatím pouze ve fázi testování... Prosím o jakoukoliv radu, která mne vrátí do života. Děkuji
  věk: 42 let výška: 186 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Milý Radku, přemýšlím, co vás po 17 let trvání diabetu vyvedlo tolik z míry. Člověk samozřejmě není stroj, od kterého, když se o něj staráme stále stejně, vyžadujeme od něho stejné věci a dáváme mu stejné palivo, můžeme očekávat, že bude fungovat také pořád stejně.

  Ale přece jenom i v biologii platí určitá pravidla, kterým musíme porozumět a chovat se podle nich, aby tělo dobře fungovalo.

  U zdravého člověka probíhá regulace hladiny krevního cukru automaticky aniž bychom to vůbec registrovali. U pacienta s diabetem 1. typu je ale řídící systém zcela narušen. Máme sice k dispozici velmi kvalitní možnosti, jak podávat inzulín, ale řídící úlohu místo samotných beta buněk pankreatu přebírá náš rozum, který je někdy nerozumný, někdy krátký a někdy je naše tělo „líné“ rozum dostatečně poslouchat.

  Na druhé straně, máme nyní k dispozici úžasné možnosti monitorování glykémií, jen je velmi důležité naučit se informace správně používat. I k tomu máme nyní další vynikající pomůcky, a to jsou inzulínové pumpy, které mohou dokonce přímo spolupracovat se senzorem glykémií a dávkování inzulínu samy poloautomaticky „dolaďovat“. Takové systémy již zdaleka nejsou ve fázi testování, ale naopak již výrazně pomáhají motivovaným diabetikům v každodenním životě, vedou ke zlepšení vyrovnání diabetu a ke snížení počtu a závažnosti hypoglykémií.

  Vy musíte nejprve vybřednout ze „začarovaného kruhu“, do kterého jste se sám dostal. Jste mladý, jak uvádíte, nemáte vyvinuté závažnější komplikace diabetu, jste ochotný sportovat. Zřejmě i vhodnou dietu jste ochoten správně dodržovat.

  Navrhuji vám, abyste si vytvořil určitý modelový denní program, který zatím budete dodržovat. Není samozřejmě nutné, abyste dělal pořád to samé, ale je potřeba, abyste vstával v určitou hodinu, rozvrhnul si příjem potravy podle svých preferencí, např. do 3 nebo 4 denních jídel, naplánoval si dobu a intenzitu fyzické zátěže (opět nejlépe několikrát denně) a znal složení svých jídel, zejména s ohledem na množství sacharidů. Jak uvádíte, měl jste určitě nadváhu a trochu ji máte dosud. Tak byste rozhodně neměl přibírat, možná i trochu ještě zhubnout.

  Fyzické aktivitě byste se měl věnovat každý den, přičemž se nemusí jednat jenom o běhání či fotbal, ale třeba o  procházky či vyprovázení dětí do školy apod. Ale pohybovat byste se měl alespoň hodinu denně, spíš více, a to alespoň trochu i v zaměstnání. Jako vzor byste mohl zvolit dietu asi s 220 g sacharidů celkem, je ale nutné tomu znovu věnovat pozornost a naučit se to z kalorických tabulek, od dietních sester či např. i z našich stránek.

  Používejte nadále svůj senzor a kontrolujte jeho údaje minimálně 12x denně, raději i více. Trvá to vždy asi 30 vteřin a je důležité vědět, zda glykémie stoupá či klesá, jak moc stoupá po jídle, zda neklesá příliš při sportu a podobně. Podle zjištěných hodnot se náležitě chovejte – to samozřejmě není jednoduché a je třeba se to naučit, nic nepřehánět a nepřekombinovávat, myslet dopředu. Existují k tomu edukační programy a ty by vám měl doporučit váš diabetolog. Např. na stránkách www.ikem.cz můžete najít pod hlavičkou Centra diabetologie vynikající stručné edukační materiály, jak správně senzor používat a jak na něj reagovat, ale také jak upravovat dávky inzulínu při sportu apod.

  Nyní používáte 4 dávky inzulínu. Toujeo působí déle než 24 hod. a mělo by vám zaručit zejména dobré glykémie během noci a ráno, a to bez nočních hypoglykémií. Pokud máte ráno glykémie vysoké, měla by se dávka pravděpodobně mírně zvýšit, tedy pokud zbytečně nejíte večer sacharidy navíc. Během dne by pak mělo Toujeo poskytovat základní dávku inzulínu tak, abyste neměl hyperglykémii i když nic nejíte, nebo naopak hypoglykémie když nic nejíte. Ale to už můžete sám opatrně dolaďovat tím, že buď něco malého sníte navíc, nebo že jídlo uberete, či se budete více pohybovat.

  Vaše dávky Fiaspu jsou poměrně vysoké. Je to možná tím, že jíte příliš mnoho sacharidů. Když se potom ještě spletete a dáte si dávku 2x, tak je hypoglykémie opravdu pravděpodobná. Před jídlem volte dávku vždy podle množství sacharidů a podle aktuální glykémie. Pokud je glykémie zvýšená, omezte množství sacharidů, případně sacharidové jídlo odložte. A když chcete potom sportovat, určitě si dávku při dobré glykémii snižte a během sportu se kontrolujte.

  Ale na soukromý kurs diabetologie tady nemám prostor. Musíte se prostě rozhodnout pro větší pečlivost a také si vyžádejte odbornou „reedukaci“. Inzulínová pumpa by byla určitě vynikající další krok a polouzavřený okruh krok následující. Zlepšení ale můžete dosáhnout i s inzulínovými pery. Jen do toho nevkládejte magii, ale raději přesnost, odpovědnost a pečlivost.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetik 73 let,nemám skoro žáný pohyb protože nemohu chodit.Trápím se tím.Jak potom mohu snížit cukr? Ivana
  věk: 73 let výška: 170 cm váha: 132 kg

  Odpověď

  Milá Ivano, určitou formu pohybu je možné vykonávat téměř za všech okolností. Pro vás by bylo dobré kontaktovat odborné rehabilitační pracoviště, které by vám v tomto směru poradilo. Cvičit lze i na lůžku, ale existují také různé cvičící pomůcky. Důležitá je zejména motivace a vůle.

  Pro pokles hmotnosti ale cvičení nemá tak veliký efekt, jak zásadní úprava diety. Vím, je to nesmírně obtížně, protože je navíc pravděpodobné, že i tak vy mnoho nejíte, ale nehubnete. Nicméně máte na sobě obrovské energetické zásoby a ty se dají postupně čerpat a nedoplňovat. I v tomto směru byste potřebovala odborné vedení.

  Pro léčbu diabetu s obezitou jsou vhodné některé přípravky, které možná už ale užíváte. Např. léky typu Ozempic, které jsou sice momentálně lehce nedostatkové, ale pro vás by byly potřebné. Kombinovat by se daly s některým lékem ze skupiny gliflozinů (je jich více), které také spíše napomáhají hubnutí.

  Pokud jde o pohyb, navrhuju vám např. zcela podle individuálních možností cvičit vždy 10 minut každou hodinu, třeba jen tak, že zvedáte v leže končetiny, snažíte se postavit, zvedáte lehké závaží a podobně. Měla byste ale cestou svého obvodního lékaře najít cestu ke správnému nutričnímu pracovníkovi a rehabilitačnímu odborníkovi, kteří by postupovali koordinovaně a zároveň vás i psychicky posilovali.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň mal by som otázku mám diabetes typ 2 liečený tabletkami chcem sa spýtať či je normálne aby sa mi zvýšila glykémia po športe ráno 6.4 na lacno po športe mi vybehla keď som si meral po hodine na 14 po hodine a pol som mal 7 a po 3 hodinách 4.4 medzi tým som mal obed 2 kopčeky ryže sójové mäso plus zelenina zatiaľ sa mi podarilo znížiť váhu s 126 na 118 kg ďakujem vám za odpoved. Peter
  věk: 36 let výška: 190 cm váha: 118 kg

  Odpověď

  Milý Peter,

  jste mladý člověk, máte diabetes 2. typu a nadváhu. Pro vás je velmi důležité omezovat kalorický příjem a pravidelně se věnovat fyzická námaze, jinak se bude vaše porucha postupně zhoršovat. Velmi vás chválím, že jste dokázal zhubnout, ale nyní je potřeba pokračovat a vytrvat.

  Pro osoby s nadváhou může nepravidelná fyzická zátěž znamenat určitý stres, což zejména při kratším trvání a větší intenzitě fyzické zátěže může klidně vyvolávat zpočátku přechodné zvýšení glykémie. To se ale zpravidla postupně upravuje a při delší fyzické zátěži (45 minut) glykémie téměř vždy klesá, pokud tedy v průběhu toho nejíte.

  Glykémie mají kromě toho určité kolísání, které nelze vždy logicky vysvětlit a uplatňovat se může i chyba měření. I v průběhu sportu se mohou ještě uvolňovat sacharidy, které člověk snědl ještě pře zahájením fyzické zátěže.

  Zaměřte se spíše na dlouhodobé cíle a neposuzujte každou odchylku glykémie tolik vážně. Hodnoty by měly postupně klesnout, ale vždy se mezi nimi najde nějaká, která bude vyšší, než byste očekával. Dobré bude, když vám dále bude klesat hmotnost a když se zlepší hodnota tzv. glykovaného hemoglobinu, který se vyšetřuje 1x za 3 až 6 měsíců. O významu glykovaného hemoglobinu se můžete dozvědět více na našich stránkách, a to např. zde:

  https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-hba1c

  https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-3

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem DM 2, 71 let, žena, 102 kg,169 cm. Léky: jentaduetto 1000, prestarium neokombj,atoris, nebivolol. Chůze mi dělá trochu problémy kvůli bolesti zad. Na doporučení jsem pořídila rotoped. Jak a kdy cvičit. Ranní glykémie lehce přes 6, glyk.hemoglobin 47. Dekujiz
  věk: 72 let výška: 169 cm váha: 102 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  v dospělém věku je doporučováno u zdravého jedince alespoň 150 minut aktivity týdně -  ta by měla být rozdělena do 3 až 5 cvičení.

  Pokud je Vaším cílem hubnutí, mělo by cvičení trvat alespoň 30 minut v kuse, protože až po 20 minutách se začínají více spalovat tuky (samozřejmě u každého to může být trochu jiné a záleží i na trénovanosti). Pokud jste do této doby nijak netrénovala, je doporučeno postupné navyšování času a intenzity aktivity. Je nutné samozřejmě přihlédnout k Vašemu celkovému zdravotnímu stavu.

  Jakou intenzitou cvičit -  to záleží velice na Vašem cíli. Možností je řídit se podle tepové frekvence, případně je možné si pomoci schopností mluvit a dýchat.

  Následující tabulka hezky ukazuje jaká tepová frekvence, dle věku a cíle Vaší aktivity, by měla být. Tepovou frekvenci je možné nahmatat jako pulz na zápěstí - což je pro mnohé obtížné, ale dnes ji dokážou stanovit, jak chytré hodinky, tak většina rotopedů nebo např. některé aplikace do mobilu. Ve Vašem věku je již frekvence při cvičení mezi 90-104/min vhodná pro spalování tuků (pásmo weight control). Pro trénování dlouhodobé kondice je ideální aktivita v rámci pásma aerobního -  tzn. u Vás 105-125/min. 
  Zdroj obrázku: File:Exercise zones Fox and Haskell.svg. (2022, March 8). Wikimedia Commons, the free media repository. Retrieved 16:55, March 7, 2023 from https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Exercise_zones_Fox_and_Haskell.svg&oldid=636650325

  Pro snížení glykémie a glykovaného hemoglobinu jsou vhodné různé typy cvičení a záleží na Vašem aktuálním stavu. Snížení hmotnosti zlepšuje citlivost na inzulin a tudíž celkovou glykémii. Cvičení v pásmu kontroly hmotnosti a hlavně v pásmu aerobní aktivity snižuje i bezprostředně hladinu cukru v krvi. Cvičení v pásmu anaerobní aktivity sice může v daný okamžik glykémii přechodně zvýšit, ale celkově ( hlavně při občasném střídání s ostatní intenzitou cvičení) má také pozitivní vliv na metabolismus sacharidů.

  Stran dechu a řeči -  při cvičení v pásmu aerobní aktivity by se měl jedinec lehce zadýchat, ale měl by být schopen stále mluvit.

  Důležité je pravidelné cvičení, přizpůsobené Vašemu stavu. Ideálně by Vás mělo alespoň trochu bavit.

  Doufám, že Vám odpověď alespoň částečně pomohla.

  doporučení redakce:

  podívejte se také zde: https://www.cukrovka.cz/zacvicte-s-diabetem-pet-veci-diky-nimz-to-pujde-samo

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!