Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a pohyb

19 dotazů

  • Dotaz

    Kdybych cvičil každý den aspoň 30 minut,,,nemusím brát tablety,,,syofor a ivokanu. Milan
    věk: 51 let výška: 174 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Milý Milane,

    vy trochu berete lékaře za slovo. Je to tak, jako kdybyste se ptal, zda když si dáte auto v servisu hezky seřídit, nebudete už muset tankovat benzín.

    Já nevím vůbec nic o vašem diabetu, vím jen, že užíváte Siofor a Invokanu. To jsou oba velmi dobré léky, z nichž Siofor zejména zlepšuje účinnost vašeho inzulínu a Invokana pomáhá vylučovat část nadměrného cukru v krvi do moči. Jsou to léky dobré a bezpečné a nežádoucí účinky jsou spíše vzácné a většinou odezní.

    Diabetes 2. typu je porucha, kdy zejména váš vlastní inzulín funguje málo, ale také je ho nedostatek. Vývoj diabetu velmi ovlivňuje vaše životospráva, ale zdaleka to není jediný faktor. Někomu ubývá jeho vlastní inzulín rychleji, někomu naopak plně vystačuje.

    Pravidelné cvičení velmi podporuje fungování inzulínu. Proto se všem osobám doporučuje denně alespoň 30 minut cvičit, ostatně to se doporučuje i zcela zdravým lidem. Pomůže to snižovat glykémii, ale samotné cvičení a dieta často nepostačují. Proto existuje řada léků, které pomohou, když dieta a cvičení nepostačují.

    Zkuste tedy opravdu třeba 2 měsíce cvičit a jíst doporučenou dietu a sám uvidíte, jestli bude možné léky vysadit. Zlepší se vám ale také kondice a trochu zhubnete a to jistě budete rád.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jsem diabetik 2.typu, beru 2x denně Stadamet 850. Vážím 102 kg. Dnes jsem šla na procházku 8.4 km po silnici a po příchodu jsem si změřila hodnoty cukru měla jsem hodnotu 7,6 a před vycházku 5.6., půl hod po vycházce 6.8. Mám chodit méně? Snažím se více chodit, chtěla bych zvládnou až 25km, ale nevím, co na to cukr.
    věk: 66 let výška: 164 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Hodnoty glykémie po zátěži většinou klesají, ale není tomu tak vždy. Výsledná glykémie (tedy cukr po pohybu a následující cca 2 hodiny) je ovlivňována:

    1. Druhem pohybu: na spalování tuků a také "cukrů" je ideální vytrvalý pohyb bez přestávek (rychlá chůze, pomalý běh, kolo) po dobu alespoň 60minut.

    Jiné sporty (kde dochází k tzv. anaerobní aktivitě) například posilování, tenis, box, volejbal apod. vedou naopak ke zvýšení glykémie.

    2. Trénovaností sportujícího jedince. Čím méně je člověk trénovaný, tím větší stres a námahu to pro tělo znamená, což může způsobit zvýšení glykémie.

    Je možné, že ve Vašem případě pokud se hýbat teprve začínáte, je to pro tělo právě ten stres a nedochází ještě ke snížení glykémie.

    Pokud se budete hýbat pravidelně, uvidíte, že se to zlepší. Tréninkové dávky byste měla navyšovat postupně. Například první 2 měsíce kolem 5-6 kilometrů, postupně každý měsíc přidávejte 2-3 kilometry. Uvidíte, jak se budete cítit. Můžete si k tomu rovněž kontrolovat tepovou frekvenci. Pro spalování tuků a cukrů je ideální kolem 110-120tepů za minutu. Pokud je to více, už to není pro tělo optimální a doporučujeme zvolnit.

    důležité je vytrvat.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 38 let a od 12 let jsem diabetik na inzulínu (4x denně). Aby toho nebylo málo, tak mi před 10 lety zjistili celiakii. Před 8 lety začal chodit do posilovny (3-5x týdně). Čas letí a já si říkám, čeho tím chci dosáhnout. Nechci být jen ten co chodí do posilovny. Řekl jsem si tedy, že bych se zkusil posunout a zkusil udělat závodní formu, abych se mohl zúčastnit "základní" amatérské soutěže. Aktuálně řeším výběr trenéra. Je jich "mraky", ale rád bych uvítal někoho, kdo má ponětí o tom, co je diabetes a jeho omezení. Tímto bych chtěl poprosit zde na poradně, o nějaké doporučení. Děkuji. Michal
    věk: 38 let výška: 186 cm

    Odpověď

    Milý Michale, já osobně nejsem schopen vám doporučit určitého odborníka, který by vedl vaše nyní již intenzivní cvičení a přitom se věnoval vyrovnání vašeho diabetu. Existují i špičkoví sportovci s diabetem 1. typu, kteří mají svého velmi specializovaného diabetologa, který jim pomáhá vyrovnávat svůj handicap vůči ostatním zdravým sportovcům, ale zpravidla si ho musejí najít sami.

    Já vám spíš navrhuji 2 věci:

    1. Věnujte se nadále intenzivnímu sportu, ale nepřehánějte to příliš. Profesionální závodník z vás asi už nebude a dělat to kvůli ohromujícím svalům abyste imponoval okolí se mi zdá trochu zbytečné. Zvláště kulturistika se mi zdá pro osoby s déle trvajícím diabetem málo vhodná, respektive málo vhodná, pokud překročí rozumné meze. Během let se u většiny osob vyvíjejí tzv. mikrovaskulární změny, které jsou patrné zejména na očích, ale také v ledvinách a jinde. Pravidelný intenzivní pohyb je určitě zdravý, ale nadměrná zátěž a zvláště zvedání těžkých břemen může být nevhodné. Například v očích tak vzniká nadměrný tlak, který zejména v poloze v leže může být i riskantní. Intenzivní kulturistiku vám tedy moc nedoporučuji. Měl byste se spíše věnovat smíšeným formám pohybu, při kterých nevyvíjíte takový statický tlak, ale spíše se víc pohybujete a zadýcháte. Také nedoporučuji užívat dietní doplňky pro kulturisty, zejména pak hormony.
    2. Staňte se odborníkem pro léčbu přinejmenším vlastního diabetu sám. Naučte se regulovat dávky inzulínu a sacharidů v dietě tak, abyste měl glykémie vyrovnané a zejména abyste při delším cvičení neměl hypoglykémie. Mohl byste sáhnout i po odborné příručce, např. této: Zdeněk Rušavý, Jan Brož: Diabetes a sport: příručka pro lékaře ošetrující nemocné s diabetem 1. typu,  nakladatelství Maxdorf, 2020.  file:///C:/Users/frsa/Downloads/165355491818_Fyzick%C3%A1_aktivita%20(1).pdf  Velmi užitečné stručné informace naleznete také na stránkách WWW.ikem.cz   

    Kde si najdete Centrum diabetologie, Edukační materiály a mezi nimi pokyny pro sportování. Velmi hezky se tam tomu věnuje MUDr. Klára Sochorová.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den. Rada bych se zeptala jake potraviny je vhodne Jist pred cvicenim a jake po nem. Plavani,kondicni cviceni, ne prilis narocne. U prochazek to neresim, ale ted se zacinam vice hybat a rada bych na to sla co nejlepe. Mam dia 2.typu, Trulicity a Amaryl, krome nich uzivam Prenewell, mam nadvahu ale snizuji ji, glykemie nyni mezi 5a 6 jak rano tak behem dne. Mela jsem 122 kg nyni 107 kg
    věk: 48 let výška: 172 cm váha: 107 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    jelikož jste diabetik 2. typu, platí pro Vás většina základních pravidel jako pro pacienty bez diabetu. Před aktivitou by mělo být spíše lehčí jídlo (např. si dát jen lehčí oběd), vyvarovat se tučným, mastným, výrazně kořeněným nebo dráždivým potravinám. Je vhodné, aby jídlo obsahovalo určité množství sacharidů, které se poté budou při aktivitě spalovat (může být pokryto např. ve formě přílohy jako rýže nebo brambory). Při mírnější aktivitě není nutné navyšovat výrazně příjem sacharidů oproti Vašemu běžnému stravování. Vhodný je i příjem bílkovin. Někdo je schopen cvičit již hodinu po jídle, někdo potřebuje např. hodinu a půl.

    Vaše glykémie se nyní pohybují poměrně nízko a užíváte současně Amaryl (což je lék zvyšující sekreci Vašeho inzulinu, který může vyvolat i hypoglykémii). Tato kombinace může ve spojení s aktivitou vést k většímu poklesu glykémií i při běžné aktivitě. Z tohoto důvodu je vhodné alespoň při prvních cvičeních udělat ještě několik kroků. Změřit glykémii před aktivitou, během ní a po ní. Chceme zjistit na kolik Vám glykémie během aktivity padají. Pokud máte již před aktivitou glykémii pod 5mmol/l doporučuji užít před samotnou aktivitou jednoduché sacharidy (10-20 g sacharidů -  např. v podobě 100-200ml džusu nebo glukózové tablety…). Pokud by Vám glykémie při Vašich obvyklých aktivitách výrazněji padala, je vhodné užívat na hodinu aktivity kolem 10g jednoduchých sacharidů (cukrů). 

    Další možností pokud by byly větší poklesy glykémie při aktivitě, je neužívat v den plánované větší aktivity zmiňovaný Amaryl, abyste se nemusela opakovaně dojídat sacharidy, což není při hubnutí ideální.

    Tento stav se výrazně neliší od běžných “sportovců”, co nemají diabetes. ZáIeží na metabolismu a trénovanosti každého jedince. U každého může glykémie během aktivity spadnout dolů. U Vás může být pokles potencovaný právě Amarylem. Je ale možné, že glykémie budou stabilní a vy na Vaši aktivitu nebudete cukr navíc nebo vysazení léku vůbec potřebovat. 

    Pokud budete dále hubnout a budou dobré glykémie, bylo by na zvážení vysazení Amarylu, ale to již zhodnotíte s Vaším diabetologem.

    Jako jídlo po cvičení (např. večeře) je vhodné volit potraviny s větším obsahem bílkovin. Z toho co píšete, jsem pochopila, že Vaším cílem je zhubnout a být fit, ne nabrat kila svalové hmoty, řiďte se  proto hlavně běžnými zásadami racionální diety.

    Poznámka redakce: doporučujeme podívat se na rubriky Recepty diabetika a aktualitu Zacvičte s diabetem

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,je prosim nejaky senzor ktery meri glykemie a da se pouzit pri bojovych sportech? Dekuji
    věk: 42 let výška: 176 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že hodně záleží na tom jaký bojový sport provádíte a nakolik je kontaktní v určitých částech těla. Znám několik lidí, kteří využívají senzory při určitých bojových sportech, ale jistě to není vhodné u všech.

    Na českém trhu máme v současnosti schválených jen několik typů monitorovacích systémů. Jsou tu systému kontinuální monitorace CGM, ať již od firmy Medtronic, Dexcom, nebo dodávané společností MTE. Tyto systémy se skládají z části senzoru, který je připevněn na kůži a vede z něj tenké vlákno do podkoží, a vysílače, který je na senzor připevněn. Ten posílá signál např. do mobilního telefonu. Senzory CGM možné je připojit na paži, na různé části břicha, případně na stehna. 

    Senzor Freestyle Libre se připevňuje dle oficiálních doporučení na zadní stranu paže a data z něj jsou získávána snímáním čtečkou. 

    Na všechny systémy se již dají koupit ve zdravotnických potřebách nebo objednat na internetu různé fixační přelepy, případně někdo využívá taping. Samozřejmě stále máte prakticky trvale malé těleso nad kůží a záleží opravdu na tom (jak jsem již zmiňovala) jaký bojový sport a jak provozujete. 

    Přechodně se vyskytl na českém trhu senzor Eversence, který byl celý zaváděn pod kůži. Ten sice musel mít v místě nad senzorem (na kůži) připevněný vysílač, aby mohl snímat a odesílat data. Ale tento vysílač bylo možné přechodně sundat a vrátit zpět -  např na dobu tréninku. Nedokážu říci zda by při nárazu nebyl i tento podkožní senzor poškozen. Ale v současnosti nemám informace o tom, že by bylo možné tuto monitoraci ještě získat.

    Snad jsem Vám alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik 2. typu, užívám metformin 1000 - 0 -1000, snažim se jakž takž dodržovat dietu, ale protože sportuji, chci vědět, zda se sportem dá ovlivnit hladina krevního cukru a pak snížit dávkování léku. Petr
    věk: 64 let výška: 170 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milý Petře, z dávkování metforminu bych zbytečně nedělal problém. Je to dobrý lék a zpravidla nepůsobí hypoglykémie. Zlepšuje fungování vašeho inzulínu.

    Měl byste opravdu cvičit, a to alespoň po dobu 30 minut denně, ale raději déle. A to tak, abyste se při tom zadýchal. Delší fyzická zátěž skutečně snižuje hladinu krevního cukru, protože ten se při námaze spotřebovává na energii. Cvičení ale obecně prospívá na působení inzulínu a je pro pacienty s diabetem důležité. Máte dost velikou nadváhu a tak jak cvičení tak zhubnutí jsou pro vás vhodné. A metformin berte klidně dál, je to dobrý a bezpečný lék.

    Poznámka redakce: doporučujeme podívat se do rubriky Pohyb a vyzkoušet si aplikaci www.diatrainer.cz

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Je mi 36 let a Diabetes typ 1 mi byl diagnostikován v 19 letech ,kolem 15 let mám HbA1 v rozmezí 6,8 - 7,8 jim 6 krát denně ale ne přesně na čas ,mé dny jsou hodně fyzicky náročné (pracovně) taky jse věnuji od mladého věku aktivně naturalni kulturistice ,strava je založena hodně na zelenině a ovocích ,samozřejmně jim víc kalorií než mám ,tzn. víc inzulinu taky mé treninky jsou občas zaměřeny jak na sílu tak na kondici ,nepiju,nekouřím sport a rodina je muj život ,ale čím jsem starší a dívám se ba svoje děti jak rostou tak mám obavy o mé zdravý spíš s toho Hba1 dlouhodobého cukru ,používám inzulínové pera a rad bych přešel na inzulinovou pumpu ale nevím zda to pomůže vykepšit tu kompenzaci. Petr
    věk: 37 let výška: 182 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Petře, jako zodpovědný otec od rodiny a vytrvalý sportovec patříte jistě mezi osoby motivované a se silnou vůlí. Je tedy ve vašich silách udržovat svůj diabetes lépe vyrovnaný. Výsledky vašeho glykovaného hemoglobinu, pokud je přeložím do správných jednotek, jsou zřejmě 68 a 78 mmol/mol. To sice nejsou hodnoty vysloveně mizerné, ale také nejsou dobré. Bylo by dobré, kdybyste se dostal pod 60 a třeba i pod 57 mmol/mol, i když mnohé osoby se stejnou nemocí to umějí ještě lépe.

    K tomu zřejmě potřebujete ještě více znalostí a pečlivosti. Inzulínová pumpa je věc vynikající, ale její význam není zásadní. Mnoha lidem pomůže vyrovnat diabetes lépe, ale zejména jim zjednoduší život. A dá se s ní i velmi dobře sportovat. Co je zásadní, je správně reagovat na naměřené hodnoty glykémií a uměl podle toho upravovat dávky jídla a inzulínu. A to zdaleka ne jenom bezprostředně, ale také preventivně, aby k výkyvům glykémií pokud možno příliš nedocházelo.

    Co vám zcela zásadně doporučuji je aktivní kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, tedy tzv. aktivní senzor, který hlásí zjištěné odchylky a včas vás varuje, takže dokážete lépe předcházet přílišnému poklesu či vzestupu. Takové senzory se dnes dají propojit s některými inzulínovými pumpami a dokonce podle naměřených hodnot dokáží částečně upravovat dávky inzulínu.

    Pro správné použití takových zařízení je ale nutné podrobné a opakované poučení a zacvičení. Zdravotní pojišťovny taková zařízení pro pacienty vašeho typu hradí, i když se jedná o nákladnou záležitost. I z ohledem k tomu je proto velmi důležité, abyste se to naučil správně používat a byl důsledný.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den mam cukrovku, pani doktorka jeste nevy jakeho typu, ale uz pul roku mam velke problemi. Byl jsem zvykli jezdit na vylety uzivat si s detmi hezke pocasi a radovat se snimi. Bohuzel od doby co mi zjistili cukrovku nic nezvladam porad me boli hlava mam problemy s pohybem, vse me vycerpa a brni me koncetiny. Prosim poradte rad bych se vratil do normalniho zivota. Zena uz je taky vycerpana a nestastna. Dekuji Jaroslav
    věk: 37 let výška: 184 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, jak vám mohu udělit kvalifikovanou radu, když pořádně nevylíčíte, co vám je? To je, jako bych se na webu ptal automechanika, proč mi špatně jezdí auto, aniž bych mu řekl, o jaké auto jde, kolik má najeto kilometrů, jak probíhaly předchozí servisní úkony, a zejména, jak se špatný výkon auta projevuje. Asi by mi poradil, ať zajdu do servisu a tam nechám auto prohlédnout. Tak nějak by se hodilo odpovědět vám. Zajděte ke svému lékaři, podrobně mu své potíže popište a nechejte se vyšetřit.

    Nicméně, když už jste se na naši dálkovou poradnu obrátil, upozorním vás na 2 základní možnosti:

    1. Před půl rokem vám byl zjištěn diabetes. Jste ještě mladý, nemáte větší nadváhu. Nevím, zda jste před tím zhubnul a zda vám byl nasazen inzulín, ale odhaduji, že ano. Je tedy více pravděpodobné, že se jedná spíše o diabetes 1. typu. Typ 2 pochopitelně bez dalších informací nemohu vyloučit. Pravděpodobně by v takovém případě zjištění diabetu předcházela vaše špatná životospráva a nadváha. Glykémie by asi nebyly tak výrazně zvýšené.

    V každém případě ale u každého nově zjištěného případu diabetu, zejména u mladého a aktivního člověka, je potřeba pacientovi podrobně vysvětlit, v čem porucha spočívá, jak se léčí, jak se má upravit dieta a jaké parametry má pacient sám doma sledovat. Ve většině případů po několika týdnech po nasazení správné diety a odpovídajících léků se stav začíná zlepšovat a dobře motivovaní pacienti se po 3 měsících cítí jako dříve, jen mají trochu více starostí a dá jím to trochu více práce udržovat se fit, než jinak zcela zdravým osobám.

    Napadá mě tedy, že vám není pořádně jasné, jaká opatření máte dodržovat, jak se máte stravovat a jak důležitá je pro vás fyzická aktivita. Také možná nevíte, jak pečlivě je potřeba sledovat vlastní glykémie a jak postupovat, aby se glykémie pohybovaly ve správném rozmezí. U nově zjištěného diabetu u mladší osoby je velmi důležité vše brát náležitě vážně. Nejdříve se to zdá příliš složité a namáhavé, ale nakonec zjistíte, že se to dá dobře zvládnout a přitom pokračovat ve svých dosavadních aktivitách a společenském uplatnění. Dá vám to, řekněme, asi 30 minut denně starání navíc, ale zato budete zase fit. V životě takových 30 minut denně mnoho lidí zbytečně ztratí při jiných, často zbytečných nebo dokonce škodlivých aktivitách.

    Když ale někdo hned od začátku usiluje o kompromisy a léčí se jen tak, aby to nějak prošlo, tak se potom mnozí cítí unavení, nevýkonní, nebývá jim dobře, ještě ke všemu si zadělávají na pozdní komplikace diabetu, které se vyvíjejí během let.

    1. No, a pak je tu ta druhá možnost, a sice, že máte ještě nějakou jinou poruchu, která se možná podílela na vzniku diabetu, nebo také ne. A tahle porucha je příčinou vašich obtíží, i když třeba diabetes máte nyní již velmi dobře vyrovnaný.

    Zatímco tu první variantu byste mohl sám rozpoznat podle toho, že se o svůj diabetes moc nestaráte, nerozumíte dietě, neměříte si pravidelně několikrát denně glykémie a ani pořádně nevíte, jak dobře je váš diabetes po půl roce vyrovnaný, tak tu druhou možnost by měl posoudit váš lékař, který vás podrobněji vyšetří.

    Já vám přeju, ať svoji přechodnou indispozici brzy překonáte. Bude to chtít se toho o diabetu víc naučit, dbát o své zdraví a každodenně se trénovat, abyste byl více fyzicky fit a zvládal i psychické potíže. Dělejte to krok po kroku, ne všechno najednou a pak s tím zase přestat. Tento přístup ostatně pomůže skoro u všech typů dlouhodobých onemocnění.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaký průběh glykémie se dá předpokládat u klientů s diabetem II. typu po intenzivním aerobním tréninku? Martina

    Odpověď

    Milá Martino, odpověď na tělesnou zátěž se může lišit u různých osob. Je to ale především proto, že pod pojmem intenzivní zátěž si různí „klienti“ představují různé věci. Někteří pacienti s diabetem druhého typu mohou být i značně pohybově indisponovaní a náročnější pohyb je pro ně velmi zatěžující.

    Proto někdy různě intenzivní cvičení může vyvolat určitou stresovou reakci a glykémie může i mírně stoupat. Jinak ale určitě platí, že vytrvalejší (alespoň 30 minut) aerobní cvičení vede ke spalování sacharidů a tuků a glykémii snižuje. Tento efekt je tím výraznější, čím je cvičení častější a trvá déle, správný efekt se někdy projeví až třeba po 2 týdnech. Důležité je potom vytrvat a cvičení nezanechat.

    Pro většinu lidí je lepší vytrvalejší a méně náročné cvičení. Nikoliv tedy velmi náročná krátkodobá zátěž vedoucí k rychlému vyčerpání, kdy je nutné se cvičením po krátkém intervalu přestat, abyste se vydýchala. Je to i bezpečnější. Doporučuje se většinou takový stupeň námahy, který vám nedovoluje si při tom s někým povídat, ale jste schopná v ní pokračovat alespoň 30 minut, případně s krátkými přestávkami. Tento způsob zátěže se považuje za více vhodný, než příliš silové zatížení, jako je například vzpírání či natahování pružin apod. Obojí je možné kombinovat, ale v rozumné míře a silový trénink (posilování) by měl být přiměřený a neměl by rozhodně převažovat. Rovněž je potřeba si na cvičení postupně zvykat, to znamená stupeň zátěže zvyšovat pomalu během týdnů a spíše dodržovat čas, který by neměl být jen krátký.

    U osob léčených inzulínem je nutné počítat s tím, že během delšího cvičení může glykémie nadměrně klesnout. Inzulín se při cvičení lépe vstřebává, více působí a kromě toho svaly spotřebovávají více cukru. Někdy je vhodné dávku krátce působícího inzulínu před cvičením snížit, zkontrolovat si během cvičení hladinu krevního cukru, či případně něco malého s obsahem sacharidů během delšího a náročného cvičení sníst.

    Cvičení by ale mělo být radostí. Pro některé pacienty, zejména ty s nadváhou, je rychlý začátek náročného cvičení stresující. Zjišťují někdy naopak zvýšení glykémií a uvádějí to také jako argument, proč by neměli cvičit. V takovém případě je vhodné zpočátku polevit, dělat věci málo namáhavé a vydržet. Zlepšení se dostaví téměř pravidelně, ale může to trvat i několik týdnů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!