Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Diabetyk 2 - léky a cvičení

Datum vložení dotazu: 03.12.2022

Ptá se: Milan

Dotaz

Kdybych cvičil každý den aspoň 30 minut,,,nemusím brát tablety,,,syofor a ivokanu. Milan
věk: 51 let výška: 174 cm váha: 91 kg

Odpověď

Milý Milane,

vy trochu berete lékaře za slovo. Je to tak, jako kdybyste se ptal, zda když si dáte auto v servisu hezky seřídit, nebudete už muset tankovat benzín.

Já nevím vůbec nic o vašem diabetu, vím jen, že užíváte Siofor a Invokanu. To jsou oba velmi dobré léky, z nichž Siofor zejména zlepšuje účinnost vašeho inzulínu a Invokana pomáhá vylučovat část nadměrného cukru v krvi do moči. Jsou to léky dobré a bezpečné a nežádoucí účinky jsou spíše vzácné a většinou odezní.

Diabetes 2. typu je porucha, kdy zejména váš vlastní inzulín funguje málo, ale také je ho nedostatek. Vývoj diabetu velmi ovlivňuje vaše životospráva, ale zdaleka to není jediný faktor. Někomu ubývá jeho vlastní inzulín rychleji, někomu naopak plně vystačuje.

Pravidelné cvičení velmi podporuje fungování inzulínu. Proto se všem osobám doporučuje denně alespoň 30 minut cvičit, ostatně to se doporučuje i zcela zdravým lidem. Pomůže to snižovat glykémii, ale samotné cvičení a dieta často nepostačují. Proto existuje řada léků, které pomohou, když dieta a cvičení nepostačují.

Zkuste tedy opravdu třeba 2 měsíce cvičit a jíst doporučenou dietu a sám uvidíte, jestli bude možné léky vysadit. Zlepší se vám ale také kondice a trochu zhubnete a to jistě budete rád.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a pohyb"

11 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý deň mal by som otázku mám diabetes typ 2 liečený tabletkami chcem sa spýtať či je normálne aby sa mi zvýšila glykémia po športe ráno 6.4 na lacno po športe mi vybehla keď som si meral po hodine na 14 po hodine a pol som mal 7 a po 3 hodinách 4.4 medzi tým som mal obed 2 kopčeky ryže sójové mäso plus zelenina zatiaľ sa mi podarilo znížiť váhu s 126 na 118 kg ďakujem vám za odpoved. Peter

  Odpověď

  Milý Peter,

  jste mladý člověk, máte diabetes 2. typu a nadváhu. Pro vás je velmi důležité omezovat kalorický příjem a pravidelně se věnovat fyzická námaze, jinak se bude vaše porucha postupně zhoršovat. Velmi vás chválím, že jste dokázal zhubnout, ale nyní je potřeba pokračovat a vytrvat.

  Pro osoby s nadváhou může nepravidelná fyzická zátěž znamenat určitý stres, což zejména při kratším trvání a větší intenzitě fyzické zátěže může klidně vyvolávat zpočátku přechodné zvýšení glykémie. To se ale zpravidla postupně upravuje a při delší fyzické zátěži (45 minut) glykémie téměř vždy klesá, pokud tedy v průběhu toho nejíte.

  Glykémie mají kromě toho určité kolísání, které nelze vždy logicky vysvětlit a uplatňovat se může i chyba měření. I v průběhu sportu se mohou ještě uvolňovat sacharidy, které člověk snědl ještě pře zahájením fyzické zátěže.

  Zaměřte se spíše na dlouhodobé cíle a neposuzujte každou odchylku glykémie tolik vážně. Hodnoty by měly postupně klesnout, ale vždy se mezi nimi najde nějaká, která bude vyšší, než byste očekával. Dobré bude, když vám dále bude klesat hmotnost a když se zlepší hodnota tzv. glykovaného hemoglobinu, který se vyšetřuje 1x za 3 až 6 měsíců. O významu glykovaného hemoglobinu se můžete dozvědět více na našich stránkách, a to např. zde:

  https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-hba1c

  https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-3

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem DM 2, 71 let, žena, 102 kg,169 cm. Léky: jentaduetto 1000, prestarium neokombj,atoris, nebivolol. Chůze mi dělá trochu problémy kvůli bolesti zad. Na doporučení jsem pořídila rotoped. Jak a kdy cvičit. Ranní glykémie lehce přes 6, glyk.hemoglobin 47. Dekujiz

  Odpověď

  Dobrý den,

  v dospělém věku je doporučováno u zdravého jedince alespoň 150 minut aktivity týdně -  ta by měla být rozdělena do 3 až 5 cvičení.

  Pokud je Vaším cílem hubnutí, mělo by cvičení trvat alespoň 30 minut v kuse, protože až po 20 minutách se začínají více spalovat tuky (samozřejmě u každého to může být trochu jiné a záleží i na trénovanosti). Pokud jste do této doby nijak netrénovala, je doporučeno postupné navyšování času a intenzity aktivity. Je nutné samozřejmě přihlédnout k Vašemu celkovému zdravotnímu stavu.

  Jakou intenzitou cvičit -  to záleží velice na Vašem cíli. Možností je řídit se podle tepové frekvence, případně je možné si pomoci schopností mluvit a dýchat.

  Následující tabulka hezky ukazuje jaká tepová frekvence, dle věku a cíle Vaší aktivity, by měla být. Tepovou frekvenci je možné nahmatat jako pulz na zápěstí - což je pro mnohé obtížné, ale dnes ji dokážou stanovit, jak chytré hodinky, tak většina rotopedů nebo např. některé aplikace do mobilu. Ve Vašem věku je již frekvence při cvičení mezi 90-104/min vhodná pro spalování tuků (pásmo weight control). Pro trénování dlouhodobé kondice je ideální aktivita v rámci pásma aerobního -  tzn. u Vás 105-125/min. 
  Zdroj obrázku: File:Exercise zones Fox and Haskell.svg. (2022, March 8). Wikimedia Commons, the free media repository. Retrieved 16:55, March 7, 2023 from https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Exercise_zones_Fox_and_Haskell.svg&oldid=636650325

  Pro snížení glykémie a glykovaného hemoglobinu jsou vhodné různé typy cvičení a záleží na Vašem aktuálním stavu. Snížení hmotnosti zlepšuje citlivost na inzulin a tudíž celkovou glykémii. Cvičení v pásmu kontroly hmotnosti a hlavně v pásmu aerobní aktivity snižuje i bezprostředně hladinu cukru v krvi. Cvičení v pásmu anaerobní aktivity sice může v daný okamžik glykémii přechodně zvýšit, ale celkově ( hlavně při občasném střídání s ostatní intenzitou cvičení) má také pozitivní vliv na metabolismus sacharidů.

  Stran dechu a řeči -  při cvičení v pásmu aerobní aktivity by se měl jedinec lehce zadýchat, ale měl by být schopen stále mluvit.

  Důležité je pravidelné cvičení, přizpůsobené Vašemu stavu. Ideálně by Vás mělo alespoň trochu bavit.

  Doufám, že Vám odpověď alespoň částečně pomohla.

  doporučení redakce:

  podívejte se také zde: https://www.cukrovka.cz/zacvicte-s-diabetem-pet-veci-diky-nimz-to-pujde-samo

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 2.typu, beru 2x denně Stadamet 850. Vážím 102 kg. Dnes jsem šla na procházku 8.4 km po silnici a po příchodu jsem si změřila hodnoty cukru měla jsem hodnotu 7,6 a před vycházku 5.6., půl hod po vycházce 6.8. Mám chodit méně? Snažím se více chodit, chtěla bych zvládnou až 25km, ale nevím, co na to cukr.

  Odpověď

  Hodnoty glykémie po zátěži většinou klesají, ale není tomu tak vždy. Výsledná glykémie (tedy cukr po pohybu a následující cca 2 hodiny) je ovlivňována:

  1. Druhem pohybu: na spalování tuků a také "cukrů" je ideální vytrvalý pohyb bez přestávek (rychlá chůze, pomalý běh, kolo) po dobu alespoň 60minut.

  Jiné sporty (kde dochází k tzv. anaerobní aktivitě) například posilování, tenis, box, volejbal apod. vedou naopak ke zvýšení glykémie.

  2. Trénovaností sportujícího jedince. Čím méně je člověk trénovaný, tím větší stres a námahu to pro tělo znamená, což může způsobit zvýšení glykémie.

  Je možné, že ve Vašem případě pokud se hýbat teprve začínáte, je to pro tělo právě ten stres a nedochází ještě ke snížení glykémie.

  Pokud se budete hýbat pravidelně, uvidíte, že se to zlepší. Tréninkové dávky byste měla navyšovat postupně. Například první 2 měsíce kolem 5-6 kilometrů, postupně každý měsíc přidávejte 2-3 kilometry. Uvidíte, jak se budete cítit. Můžete si k tomu rovněž kontrolovat tepovou frekvenci. Pro spalování tuků a cukrů je ideální kolem 110-120tepů za minutu. Pokud je to více, už to není pro tělo optimální a doporučujeme zvolnit.

  důležité je vytrvat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 38 let a od 12 let jsem diabetik na inzulínu (4x denně). Aby toho nebylo málo, tak mi před 10 lety zjistili celiakii. Před 8 lety začal chodit do posilovny (3-5x týdně). Čas letí a já si říkám, čeho tím chci dosáhnout. Nechci být jen ten co chodí do posilovny. Řekl jsem si tedy, že bych se zkusil posunout a zkusil udělat závodní formu, abych se mohl zúčastnit "základní" amatérské soutěže. Aktuálně řeším výběr trenéra. Je jich "mraky", ale rád bych uvítal někoho, kdo má ponětí o tom, co je diabetes a jeho omezení. Tímto bych chtěl poprosit zde na poradně, o nějaké doporučení. Děkuji. Michal

  Odpověď

  Milý Michale, já osobně nejsem schopen vám doporučit určitého odborníka, který by vedl vaše nyní již intenzivní cvičení a přitom se věnoval vyrovnání vašeho diabetu. Existují i špičkoví sportovci s diabetem 1. typu, kteří mají svého velmi specializovaného diabetologa, který jim pomáhá vyrovnávat svůj handicap vůči ostatním zdravým sportovcům, ale zpravidla si ho musejí najít sami.

  Já vám spíš navrhuji 2 věci:

  1. Věnujte se nadále intenzivnímu sportu, ale nepřehánějte to příliš. Profesionální závodník z vás asi už nebude a dělat to kvůli ohromujícím svalům abyste imponoval okolí se mi zdá trochu zbytečné. Zvláště kulturistika se mi zdá pro osoby s déle trvajícím diabetem málo vhodná, respektive málo vhodná, pokud překročí rozumné meze. Během let se u většiny osob vyvíjejí tzv. mikrovaskulární změny, které jsou patrné zejména na očích, ale také v ledvinách a jinde. Pravidelný intenzivní pohyb je určitě zdravý, ale nadměrná zátěž a zvláště zvedání těžkých břemen může být nevhodné. Například v očích tak vzniká nadměrný tlak, který zejména v poloze v leže může být i riskantní. Intenzivní kulturistiku vám tedy moc nedoporučuji. Měl byste se spíše věnovat smíšeným formám pohybu, při kterých nevyvíjíte takový statický tlak, ale spíše se víc pohybujete a zadýcháte. Také nedoporučuji užívat dietní doplňky pro kulturisty, zejména pak hormony.
  2. Staňte se odborníkem pro léčbu přinejmenším vlastního diabetu sám. Naučte se regulovat dávky inzulínu a sacharidů v dietě tak, abyste měl glykémie vyrovnané a zejména abyste při delším cvičení neměl hypoglykémie. Mohl byste sáhnout i po odborné příručce, např. této: Zdeněk Rušavý, Jan Brož: Diabetes a sport: příručka pro lékaře ošetrující nemocné s diabetem 1. typu,  nakladatelství Maxdorf, 2020.  file:///C:/Users/frsa/Downloads/165355491818_Fyzick%C3%A1_aktivita%20(1).pdf  Velmi užitečné stručné informace naleznete také na stránkách WWW.ikem.cz   

  Kde si najdete Centrum diabetologie, Edukační materiály a mezi nimi pokyny pro sportování. Velmi hezky se tam tomu věnuje MUDr. Klára Sochorová.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a pohyb"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!