Poradna

Cukrovka a těhotenství

114 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, byla jsem v dia poradně a mudr. mi vzala krev na dlouhodobý cukr. Po té mi sdělila, že mám dodržovat těhotenskou dietu. Na lačno podle glukometru mám 5,3 nebo 5,4 hodinu po jídle cca 6,1 až 7,8 maximálně když sním víc sacharidů. Ve výsledku krve byl hemoglobin 42 mmol. Test byl po Vánocích kdy jsem nevěděla o cukrovce a dala si občas i buchtu nebo sladké. Nyní po odběru krve mi mudr. řekla, že mám velmi hraniční cukr 42 a že je to na inzulín, jsem z toho velmi špatná.Dietu mám teprve týden. Prosím o radu. Andrea
  věk: 36 let výška: 165 cm váha: 84 kg těhotenství: 10. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  tím, že byla u Vás cukrovka zjištěna již v I. trimestru a máte vyšší hodnotu glykovaného hemoglobinu, může se u Vás pravděpodobně jednat o cukrovku, která byla přítomna již před otěhotněním a teprve nyní díky screeningu byla objevena. Přesnou diagnózu budeme vědět až po porodu. Hodnoty na glukometru jsou zatím v normě (do 5,3 nalačno a do 7,8 jednu hodinu po jídle). Doporučovala bych zatím pouze dietu, pravidelně kontrolovat hodnoty cukru na glukometru a podle vývoje případně nasadit metformin, nebo inzulin. Indikace pro nasazení jsou především vyšší glykémie z profilů. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již třetím rokem jsem hlídáná v diabetologické ambulanci s diagnózou prediabetes. Paní doktorka vycházela vždy z výsledků dlouhého cukru, který byl v normě (maximální hodnota byla 40), takže jsem žádnou medikaci doposud neužívala a byla pouze sledována. Nyní jsem otěhotněla a paní doktorka mi po dvou dnech, kdy jsem se měřila 6x denně, nasadila inzulín 4x denně - před snídaní, před obědem, před večeří a noční (vždy 4 jednotky). Cukr po večeři mám v normě, vlezu se do hodnoty 7.8 i bez inzulínu. Ranní a odpolední hodnoty bývají vysoké - na lačno mezi 5.7-6.9, odpoledne (1 hod po obědě) kolem 11 a to i po inzulínu. Chtěla bych se zeptat, zda je možné mít takto vysoké hodnoty ráno i odpoledne a přesto mít dobrý glykovaný hemoglobin? A zároveň by mě zajímalo, zda není zbytečný inzulín před večeří, když se hodnoty drží v normě i bez něj. Předpokládám, že pokud hodnoty nejsou stále v normě, bude se muset dále navyšovat.
  věk: 31 let výška: 160 cm váha: 82 kg těhotenství: 8. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  z výsledků je vidět, že se u Vás nejedná o typickou těhotenskou cukrovku, protože jste měla hodnoty lehce vyšší již před těhotenstvím, a také proto, že již od počátku potřebujete inzulín. V těhotenství se cukr nejvíce horší od 20. až 24. týdne, což je dáno hormonální činností placenty.

  Nyní jste v 8. týdnů těhotenství, takže lze předpokládat, že se dávky inzulínu budou postupně navyšovat. Obvykle to bývá od 20. týdne do porodu. Dávky inzulínu, které bude vaše tělo potřebovat k udržení těch správných hodnot glykémie jsou ale velmi individuální. Může to být i 20j na jedno jídlo Co se týče vašich glykémií. Nalačno máte vyšší 5,7-6,9 mmol/l. Začala bych tedy nastavením správné dávky večerního inzulínu, který ovlivňuje ranní glykémii. Postupujeme tak,  že dávku zvyšujeme o 2jednotky po 3 dnech pokud je to nutné. Takže nyní bystě měla dávat 6j, měřit si denně ranní cukr. Pokud po 3 dnech budou ranní glykémie průměrně do 5,3 mmol/l dávka zůstává, pokud je hodnota vyšší, dávka se zvyšuje o 2jednotky. A takto se postupuje celé těhotenství. Pokud jsou hodnoty nalačno v normě (4-5,3 mmol/l), dávka inzulínu zůstává, nesnižuje se.

  Úpravy rychle působícího inzulínu, který dáváte před jídlem jsou trochu složitější. Výsledná hodnota glykémie po jídle je hodně daná tím co jíte. Obecně ale platí, že pokud je za 1 h po jídle nad 8,0 mmol/l, zvyšujete následující den dávku inzulínu o 2jednotky, a to vždy před tím jídlem, kde byl po jídle vyšší cukr. Pokud je hodnota po jídle v normě, dávka inzulínu zůstává stejná. Pokud máte po večeři normální hodnoty i bez inzulínu, tak jej nyní není nutno k večeři aplikovat . Nicméně je třeba cukr po večeři kontrolovat, protože potřeba aplikace inzulínu bude pravděpodobně i k večeři.

  Je vhodné si rovněž zapisovat jídelníček a konzultovat výsledky s vaším lékařem na diabetologii.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, byla jsem na odběrech glykemie v prvním trimestru s výsledky 5,4 a 5,6. V rámci cca 10-14 dní před odběry jsem přestala kojit syna v noci (kojil se cca 4-5/noc). Je možné, že by se jednalo o přechodnou reakci na noční odstav, kdy by si tělo hospodařilo s glukózou v původním režimu a ještě se nestihlo přizpůsobit nové situaci? Ráda bych se na výsledky bezpečně spolehla, že nemohly být ovlivněny. Děkuji a přeji hezký den. Martina

  Odpověď

  Dobrý den, 

  norma pro lačnou glykémii v I. trimestru je do 5.1 mmol/l. Vaše hodnota je opakovaně vyšší a kojením by již neměla být ovlivněna. Doporučovala bych Vám sledování na diabetologii. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 12 týdnu a při krevním testu mi byla zjištěna vyšší hladina cukru. Mám proto jít na kontrolní náběr a bylo mi řečeno, že i když budou už výsledky v normě tak stejně rovnou podstoupím zátěžový test na cukrovku. Dočetla jsem se že běžně se dělá až po 24tt, proto tomu nerozumím proč ho mám podstupovat hned a zda budou výsledky takhle brzy průkazné. A proč je vůbec nutné ho podstupovat pokud budou hodnoty v normě. Děkuji za odpověď
  věk: 30 let výška: 160 cm váha: 55 kg těhotenství: 12. týden

  Odpověď

  Dobrý den, ženy, které měly v I. trimestru lačnou glykémii rovnu nebo vyšší než 5,1, jsou odeslány na kontrolní lačnou glykémii, pokud je opět vyšší, jsou odeslány na diabetologii. V případě, že je druhá glykémie v normě, podstupují OGTT. Toto je doporučený postup pro screening diabetu v těhotenství. OGTT se provádí proto, aby se ověřilo, že žena opravdu již nemá cukrovku.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, byla mi zjistena těhotenská cukrovka, lacna hodnota 5,2. Jsem z toho hodně rozhozena, chci se zeptat jestli je možné že jsem cukrovku měla už před otěhotněním? Když ty hodnoty nejsou tak vysoké, nebo že můžu mít nějaké skryté onemocnění slinivky?
  věk: 27 let výška: 165 cm váha: 61 kg těhotenství: 18. týden

  Odpověď

  Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o těhotenskou cukrovku. Nyní v těhotenství nerozeznáme, jestli se jedná o jiný typ cukrovky. 3-6 měsíců po porodu budete odeslána na kontrolní OGTT po porodu k ověření toho, o jaký typ cukrovky se v těhotenství jednalo. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dnes jsem na diabetologii vyfasovala Glucophage 500 mg 1x denně. Je možné tento lék užívat i když plánuji těhotenství? Případně jak dlouho před otěhotněním je dobré tento lék vysadit? Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, metformin (Glucophage) jsou jediné tabletky na léčbu cukrovky, které lze užívat během těhotenství. Ostatní léky na cukrovku se musí vysadit ještě před otěhotněním a pokud nestačí metformin, přidává se inzulín. V řadě studií bylo prokázáno, že užívání metforminu během těhotenství je bezpečné a neohrožuje matku ani dítě. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, OGGT jsem odmítla. Místo toho jsem chodila na odběry glykovaného hemoglobinu a měřila si hodnoty glykemie glukometrem (na lačno, 1hodinu po snídani, obědě a večeři). Vždy byly hodnoty úplně v normě, nikdy nebyly hraniční. Jedla jsem pravidelně, menší porce, vyvážená strava. Ale přiznávám, že jsem si výjimečně dala něco sladkého. Průměrně tak 4 kostičky čokolády za týden. Žádné sladké pití, cukr do čaje, slazené jogurty, nic takového. Ale ve. 3. trimestru mi zjistili větší množství plodové vody a větší obvod bříška plodu. Bylo mi hodně zle a moc jsem se nehýbala, hned mi tvrdlo bříško. Nakonec jsem porodila předčasně ve 37tt skoro 4 kg dítě a glykemie po porodu mu prudce klesla na 2,08. Podle lékařů to všechno samo o sobě nic neznamená, ale když si to dávám dohromady, nemůžu se zbavit pocitu, že jsem měla těhotenskou cukrovku a přes veškeré kontroly a měření jsem na její špatnou kompenzaci nepřišla. Všechna má předchozí těhotenství probíhala úplně stejně, akorát bez zmíněných obtíží, děti narozené kolem 37tt ale s váhou do 3kg. Chci se zeptat na Váš názor, zda mohlo jít o špatně kompenzovanou cukrovku a jak to, že ji tyto testy (které se provádí úplně stejně při zjištěné GDM) neprokázaly. Ptala jsem se už v porodnici, ale myslím, že mě moc neposlouchali a kvůli odmítnutému OGGT už měli jasno a odmítali se se mnou bavit. Ale já vím, že i kdybych byla na OGTT a měla jsem cukrovku, tak až na ty kostičky čokolády bych dělala vše stejně, stejná dieta a stejné měření a hlídání. A to nejdůležitější. Mám řešit stravu v průběhu kojení, myslím kvůli miminku, jestli, když si dám nějaké sladké, bude i pro něj to mléko nevhodné? Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý večer, 

  bez výsledku screeningu GDM Vám nemohu říct, zda-li jste cukrovku měla nebo ne.  Tak jak popisujete, Vaše miminko mělo příznaky, které se mohou vyskytnout u dětí matek s GDM. Bez výsledků laboratorního vyšetření, naměřených hodnot na glukometru atd. to nelze zhodnotit. Ohledně dalšího postupu - po porodu těhotenská cukrovka mizí.  Přesto doporučujeme ženám, aby se i po porodu vyhýbaly sladkému. Ženy s GDM mají totiž až 60% riziko vzniku cukrovky 2. typu v pozdějším věku. Doporučila bych Vám kontrolní vyšetření cukru cca 6 měsíců po porodu (ideálně OGTT, příp. glykémie nalačno + glykovaný hemoglobin), abyste si zkontrolovala, zda jste v pořádku. 

  S pozdravem  

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mam cukrovku 2.typu a nikdy jsem nebrala leky, jsem pouze na dietě. Dlouhodoby cukr mam max do 40 a ranni mam většinou 5,8. diabetolog i gynekolog mi řekli, ze jsem kompenzovana, ale vsude ctu, ze vetsina pacientek prechazi na inzulin. Je mozne byt jen na dietě aniz by to zpusobovalo komplikace? Dekuji
  věk: 40 let výška: 165 cm těhotenství: 11. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  cílové hodnoty kompenzace cukrovky 2. typu  v těhotenství jsou přísnější než u netěhotných (glykovaný hemoglobin do 40mmol/mol, lačná glykémie do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l). Pokud toto splňujete, je možné být pouze na dietě. V případě, že máte hodnoty vyšší, nasazujeme metformin nebo inzulín. Je to vždy individuální.  U žen s diabetem 2. typu je v těhotenství strašně důležitá dieta a pohyb. Doporučení jsou stejná jako pro ženy s těhotenskou cukrovkou viz - Léčba těhotenské cukrovky | cukrovka

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem nyní 22+0 a v poradně jsem dostala žádanku na OGTT. První odběr hned po zjištění těhotenství byl 4,5. Jsem sledována ještě na nefrologii a tam mi pravidelně kontroluji i glykemii. Jsem z OGTT trochu nervózní. Dívala jsem se dle zpráv na hodnoty a zda se mi, že už jsou lehce na hraně. Před těhotenstvím jsem měla hodnoty myslím vždy v normě (jen jednou 6,3 ale to byla moje chyba, neuvědomila jsem si to a při čekání na odběr jsem vypila slazenou kávu z automatu). Od otěhotnění mám hodnoty 4,6 a 4,5 a poslední 4,7. Chtěla jsem se zeptat, zda takovéto hodnoty nejsou předzvěst gestačního diabetu? Mám z toho trochu strach, jelikož jsem poslední dobou měla stále chuť na sladké a nijak mě to nenapadlo omezovat. Děsí mě to kvůli případnému ohrožení miminka. Děkuji za odpověď. V příloze ještě posílám soupis hodnot z lékařských zpráv.
  věk: 34 let výška: 166 cm váha: 55 kg těhotenství: 22. týden

  Odpověď

  Dobrý den, Vaše hodnoty lačné glykémie jsou úplně v pořádku. V těhotenství je norma lačné glykémie do 5,1 mmol/l. V tuto chvíli nemusíte mít žádné obavy z vlivu glykémie na vývoj Vašeho miminka. Jen se sladkým s rozumem ?. Vhodnější je ovoce, méně slazený domácí koláč, bílý jogurt/zákys/tvaroh s ovocem apod.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, bola som na vysetreni. Dostala som vysledky ale som z nich zmetena. Viete mi poradit aky je vysledok? Prvy odber nalacno 4,14 Druhy odber po hod 8,61 Treti odber 6.19 Prvy moc neg Druhy moc po vypiti glukozy pozit. Dakujem za odpoved
  věk: 30 let výška: 169 cm váha: 93 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  výsledky Vašeho testu na těhotenskou cukrovku jsou v normě. Cukrovku nemáte ?.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!