Poradna

Cukrovka a těhotenství

63 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, v těhotenství jsem měla cukrovku, která byla dobře kompenzována dietou. Čtyři měsíce po porodu jsem byla na kontrolním testu, kdy mi bylo sděleno, že hodnoty jsou hraniční a mám se hlídat, aby se mi později neprojevila cukrovka. Aktuálně jsem téměř 10 měsíců po porodu a naměřila jsem si hodnoty 5,3-5,5 mmol/l na lačno. Po jídle se hodnoty pohybovaly okolo 6,5mmol/l. Snažím se konzumovat jídla, která jsem jedla při gestačním diabetu a také začala cvičit, ale stále nejsem schopná se dostat pod 5,1mmol/l. Zajímalo by mě, jestli je hodnota na lačno v normě nebo mám raději kontaktovat diabetologickou poradnu? Mockrát děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

  Odpověď

  Dobrý den, ženy, které byly sledovány v těhotenství pro těhotenskou cukrovku, mají 40-60% riziko vzniku diabetu 2. typu v pozdějším věku. Nejúčinnější prevencí je racionální strava s omezením příjmu rychlých sacharidů (cukrů) a pravidelná fyzická aktivita (3-4x týdně). Všechny ženy s anamnézou GDM by mě být pravidelně sledovány u praktického lékaře (1x ročně vyšetření na přítomnost cukrovky). Pro ženy po porodu již platí cílové hodnoty glykémie jako pro netěhotné, tj. nalačno  do 5,5 mmol/l. Vaše hodnoty jsou tedy v pořádku. Pokračujte v racionálním stravování, pravidelném pohybu a 1x ročně si zajděte k praktickému lékaři ?.

  S pozdravem, pevného zdraví přeje

  (MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám těhotenskou cukrovku. Měřím si každý den glukometrem hodnoty. Poslední 3 týdny jsem měla na lačno hodnoty okolo 4, po jídle do 6.0. Od tohoto víkendu ale beru antibiotika, mám pichly bubínek, hodnoty se od té doby zvýšily, a to na lačno 4.7 až 5.1 a po jídle 6.1 až 7.7. Jednou byla hodnota po jídle 8.4. Kromě jednoho údaje jsou hodnoty v normě, do 7.8. I s přihlédnutím ke stresu, který vyvolala bolest z Le zánětu středního ucha. Je důvod k panice? Ošetřující diabetologie navrhuje změnu antibiotik a hodnoty po jídle do 7.0. Jinak se přikročí ke snižování glykemie. Podle mne jsou ale hodnoty v pořádku. Můžete mi prosím sdělit váš názor? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  při infekčním onemocnění mohou být glykémie (hladiny cukru v krvi vyšší).  Ve Vašem případě jsou ale glykémie v normě (nalačno do 5,1 mmol/l, 1 hod. po jídle do 7,8 mmol/l - cílové hodnoty se při onemocnění nemění). Není tedy potřeba podávat léky na snížení hladiny cukru. Pokud by ale Vaše hodnoty glykémie byly při infekčním onemocnění vyšší než cílové (alespoň několik měření za sebou), pak by se léky nasadit měly.  Případnou změnu antibiotik byste měla řešit s ORL lékařem, ale ta se indikuje podle citlivosti a účinnosti antibiotik na vyvolávající patogen, ne podle hladiny glykémie.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, hodnoty na lacno max 4.8, po jídle vždy max do 5.9 Paní doktorka mě vystrasila, že když budu mít ketony v moci, tak mi nasadí inzulín. Může to tak být? Ubližují ketony miminka? Četla jsem, že se už ketony v moci při tehotenske cukrovce neměří. Dává se inzulín, jen když jsou vysoké hodnoty glykemie. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den,

  inzulín se nasazuje pokud máte hodnoty glykémie (cukru v krvi) vyšší než doporučené (tj nalačno nad 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle nad 7,8 mmol/l).  Ketolátky v moči se při těhotenské cukrovce nevyšetřují. V těhotenství mohou být mírně vyšší fyziologicky.

  Moc zdravím

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Mam zistenu tehotentsku cukrovku kde mi v poradne kazali merit cukr 1hod po jidle. Ja jenom sama pro sebe jsem si 2krat zmerila i po 2hod po jidle a to jsem mela vyssi hodnoty nez po 1hod. Dietu dodrzuji. Mezi jidlami nejim a ani nic sladkeho nepiju. Max caj nebo kafe bez cukru nebo mineralku. Prikla po 1 hod mam 6.6 coz je ok a po 2 hod mam 7.1 coz je prekrocene a hlavne mi cukr narusta a neklesa. Nevite cim to je. Co to znamena. Co s tym delat? Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  cílové hodnoty glykémie jsou 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l, 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l.  Po jakém jídle Vám glykémie takto stoupala? Je možné, že glykémie byla ovlivněna skladbou jídelníčku. Dietní doporučení najdete https://www.cukrovka.cz/dieta-3

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem presne měsíc po porodu, plně kojím. V těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku s vyššími hodnotami pouze na lačno (do 6-6,2 mmol/l). Po porodu hodnoty klesly k 4,8-5, ale poslední týden opět vyšší než 6, dnes dokonce 7. Po jídle vždy v normě. Čím to muže být způsobeno a mohu se obávat, ze budu mít cukrovku klasickou? Co bude nyní následovat? Děkuji 

  Odpověď

  Dobrý den, hodnoty glykémie mohou být ovlivněny kojením. Snažte se dodržovat pravidelný režim, racionální stravu a dostatek pohybu. Pokud budete mít hodnoty glykémie vyšší než 6 mmol/l  i po šestinedělí, raději si dojděte ke svému diabetologovi.

  Doporučení po porodu jsou nadále pokračovat v racionálním stravování a pravidelné fyzické aktivitě. Cca 6 měsíců po porodu byste si měla dojít na kontrolní OGTT (žádanku Vám vydá Váš diabetolog, popř. praktický lékař). Před testem je nutné být 8-10 hodin nalačno (nepít a nejíst nic sladkého, pouze vodu). 3 hodiny před a během testu NEKOJIT. Test pak ukáže, jestli porucha metabolismu glukózy vymizela nebo pokračuje. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měla jsem lačnou glykemii 2x zvýšenou před testem OGTT, vždy z glukometru, ano vím, je to špatně. Ze žilní krve to nedělali. Ze žíly glykemie pod 5,1. Glykovaný hemoglobin 32. Můj dotaz. Při těhotenské cukrovce, by měl být zvýšený i glykovaný hemoglobin, že? Nabíraný ve 26 týdnu. Lze se k tomuto takto přiklonit, nebo je možné, že ještě nenastoupal? Děkuji Veronika

  Odpověď

  Milá Veroniko, nejsem specialista přes těhotenský diabetes. Musím se ale přiznat, že když před několika lety vešla ve známost nová kritéria pro stanovení těhotenského diabetu, měl jsem obavy, že příliš mnoho zdravých nastávajících maminek bude znepokojeno tím, že mají diabetes. Glykémie nad 5,1 mmol/l stoupne totiž velmi snadno i zcela zdravým lidem, ať už je tou souhra různých fyziologických náhod nebo i nepřesným stanovením.

  Postupem času jsem si ale uvědomil, že tato pečlivost naopak upozorní na riziko diabetu i celkem zdravé lidi a přiměje je k tomu, by se řádně stravovali, věnovali se pohybu a snažili se předejít nadváze. Diabetes je dnes velmi častý a souvisí to velmi často se špatnou životosprávou. Takže si myslím, že je to dobře, že se o riziko diabetu zajímáte. 

  Nevím, jak moc zvýšené hodnoty jste předtím zachytila. Ale zřejmě máte normální glukózový toleranční test a glykémii na lačno pod 5,1. Diabetes tedy nemáte. Máte také zcela normální hodnotu glykovaného hemoglobinu. Je-li tedy pravda, že jste předtím opakovaně měla glykémie na lačno nad 5,1 mmol/l, ať již byly měřeny jakýmkoliv způsobem, přece jen byste si měla dát pozor na to, abyste nenabírala zbytečné kilogramy, jedla zdravě a k tomu v rámci zdravotních možností se věnovala tělesnému pohybu.

  Jak známo, glykovaný hemoglobin odráží hodnoty glykémií v posledních 3 měsících, což je doba života červených krvinek. Pokud byste měla celou dobu glykémie v normě a potom v průběhu posledních dvou týdnů zvýšené (např. na 11 mmol/l), nebylo by to na výsledku asi příliš patrné, ale přece jen by to bylo znát. Hodnota 32 mmol/mol je ale naprosto v normě, a tak jsem přesvědčen, že v tomto ohledu je s vámi všechno v pořádku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 24. týdnu těhu, jsem byla poslána na OGTT test. Lačná glykemie z glukometru 6,2 test neproveden. Odeslána na diabetologii. V 25. tt, mi udělali na diabetologii odběr ze žíly, kde hodnoty nalačno 5,0, glykovaný hemoglobin 32. Opět odeslána na OGTT. Ve 28. tt, na testu jsem měla lačnou opět z glukometru 6,5. Mohlo by se jednat o těhotenskou cukrovku, když mám glykovaný hemoglobin nízký? Pokud budou další odběry na diabetologii v pořádku, je rozumné odmítnout test na OGTT? Děkuji Veronika Všeobecná sestra.

  Odpověď

  Dobrý den, hodnoty glykémie během OGTT by všechny měly být stanovovány ze žilní krve na laboratorních přístrojích. K diagnóze GDM by nikdy neměl být použit glukometr. Je to přístroj, který se používá pro domácí orientační měření. Takže byste měla jít na OGTT a již ta první hodnota nalačno by měla být stanovena ze žíly a podle výsledku by se mělo rozhodnout, zda-li v testu pokračovat nebo ne.  Jedině podle správně provedeného OGTT lez provést diagnózu GDM.
  viz: https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem těhotná 28.týden. Před týdnem v pondělí jsem byla na OGTT, kde mi vzali nalačno krev a po hodině zjistili hodnotu 5,2 což prý znamená,že v zátěžovém testu nemohou nadále pokračovat, vzala jsem si výsledky a jela ke svému gynekologovi. Ten mi vypsal žádanku na diabetologii. Když jsem tam hned druhý den přijela a předložila výsledky z krve nalačno, oznámili mi, že jsem již braná jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Před odchodem z nemocnice mi měřili cukr a měla jsem po snídani (kde jsem mimochodem měla i kávu s cukrem) hodnotu 4,6, kterou ale nikam nezapisovali. Dostala jsem glukometr a mám zapisovat hodnoty ráno nalačno před jídlem a hodinu po jídle. Ráno nalačno mi vycházela hodnota 4,9 a hodinu po snídani 6,2. Před obědem 5,2 a hodinu po obědě 5,6. Před večeří 5,8 a hodinu po večeři 6,7. Nemyslím si, že jsou to nějak velké hodnoty, a to se přiznám, že jsem během dne měla kávu se šlehačkou, 2 palačinky s tvarohem a 4 sušenky Bebe. Co jsem slyšela a četla, pokud vyjde krev napoprvé nalačno více jak 5,2, tak by se měl odběr druhý den opakovat, mě ho ale nikdo nedělal. A v nemocnici z tohoto jednoho výsledku usoudili, že jsem brána automaticky jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Zajímá mě proto Váš názor na mou danou situaci. Děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhou a vyčerpávající zprávu. Hezký zbytek dne. Veronika

  Odpověď

  Dobrý den, máte pravdu. Pokud máte nalačno 5,1 a více, měl by být kontrolní odběr proveden následující den a podle výsledku buď diagnostikována těhotenská cukrovka nebo pokračovat v OGTT.

  Přesný postup najdete na https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám otázku ohledně hladiny cukru v krvi a diagnostice. Účastnila jsem se "povinného" testu na těhotenskou cukrovku. První cukr v krvi na lačno 5.2 m/ l (test neproveden) druhý pokus cukr v krvi na lačno 5.1 m/l (test neproveden) na základě těchto dvou hraničních hodnot diagnostikovaná těhotenská cukrovka a byla jsem poslána na diabetologii. Poučena ohledně diety a hodnot cukru v krvi na lačno do 5.3 m/l měření po jídle 7.8 m/ l. Měřím cukr 4 x denně na lačno a pak hodinu po každém hlavním jídle. Mé hodnoty na lačno jsou vždy do 5 m/ l a po jídlech max. 6.5 m/l ( dietu nedržím a jím tak jak jsem byla zvyklá). Ještě dodám, že nemám žádné předpoklady pro vznik tzn. BMI 22.5 žádná cukrovka v rodině žádné otoky nohou.Otázka zní opravdu mám těhotenskou cukrovku, nebo se jedná pouze pro přísné hodnoty pro stanovení diagnózy? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, Vaše hodnoty hladiny cukru během screeningového testu na těhotenskou cukrovku splňují diagnostická kritéria a těhotenská cukrovka Vám byla správně diagnostikována. U každé ženy se cukrovka může různě rozvinout, některé ženě stačí lehčí omezení cukru, některá  musí opravdu přísně dodržovat dietu a některé musí být i nasazena farmakoterapie. To se vždy pozná až v průběhu těhotenství, podle výsledků OGTT to nelze předvídat,  cukrovka se dokonce může zhoršit až ke konci těhotenství. Proto dostáváte glukometr a kontrolujete si cukr v průběhu těhotenství. U Vás bude pravděpodobně porucha metabolismu cukru mírnější, pro hodnocení je také potřeba znát hodnotu glykovaného hemoglobinu (odběry ze žíly v laboratoři). Doporučuji Vám dodržovat racionální stavu, omezit příjem rychlých cukrů, pokračovat v selfmonitoringu (není nutné denně, stačí 2x do týdne) a dál sledovat, jak se bude u Vás těhotenská cukrovka vyvíjet. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Měřila jsem si dnes cukr 1 hod.po oběde a měla jsem 6,1 a pak po 2hod. jsem měla 6,8.Nezdálo se mi to, tak ze stejný kapky krve o pár sekund na to jsem si ho změřila ještě jednou (s novým proužkem) a hodnota byla 6,4. Je to normální? Diabetologička mi řekla že po jídle 2 hod. by měli být hodnoty max 6,0

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty glykémie při selfmonitoringu (měření na glukometru) jsou 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l a za 2 hod do 6,7 mmol/l. Při měření na glukometru může dojít k určité chybě - záleží na množství krve, zda-li jste si ruce umyla apod. Proto je možné, že při opakovaném měření v tu samou dobu naměříte trochu rozdílné hodnoty. Jedna vyšší hodnota nic neznamená. Pokud by byly hodnoty opakovaně vyšší, vyhledejte Vašeho lékaře. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Na stránkách nebude zobrazena

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!