Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

342 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, v prvních odběrech krve mi vyšla hladina cukru 5,8 a byla jsem odeslána na diabetologii, kde mi po 3 týdnech budou dělat druhé odběry na krev. S tím, že vynechat sladké a džusy. Já jsem si už vyhledala jakou dietu těhotenská cukrovka obnáší, nejím a nepiju nic sladkého, vynechala jsem pšeničnou mouku. Rýži, těstoviny,ovoce zatím jím bez omezení. Teď jsem tady ale z diskuzí zjistila, že mi mohou vyjít falešně negativní výsledky. Zbývá mi týden do odběru krve. Mám se vrátit k předchozímu stravování s pšeničnou moukou a sladit jao jsem byla zvyklá? Děkuji.
    věk: 34 let výška: 165 cm váha: 52 kg těhotenství: 11. týden

    Odpověď

    Dobrý den, Váš test na těhotenskou cukrovku neproběhl správně. Měla jste být hned druhý den odeslána na kontrolní lačnou glykémii a teprve pak se mělo rozhodnout o dalším postupu. Domluvte se tedy na Vaší diabetologii, ať Vám co nejdříve udělají kontrolní glykémii (příp. OGTT), aby se ujasnilo, jestli těhotenskou cukrovku máte, či nemáte. Do té doby jezte úplně normálně. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám tehotnskou cukrovkou..nasazen inzulín tři jednotky pred jídlem ..a noční inzulín tři jednotky...stává se mi ale za mám hodnoty pod 3,6 jak v noci tak i během dne...nevím si rady jak používat inzulín a zda jsou tyto hodnoty nebezpečné... děkuji
    věk: 38 let výška: 167 cm váha: 77 kg těhotenství: 23. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    hladina cukru (glykémie) by neměla  v těhotenství při léčbě cukrovky klesat po 3,5 mmol/l. To se pak jedná o hypoglykémii. Nízké hladiny cukru neprospívajhí ani Vám ani Vašemu miminku. Pokud máte takto nízké hodnoty glykémie, měla byste snížit/vysadit dávky inzulínu. Ihned kontaktujte svého diabetologa a domluvte se na dalším postupu.  S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, doposud se mi nepodařilo podstoupit ogtt (28. tt) kvůli komplikované nemoci. 1. těhotenství bylo v pořádku. Každopádně, než se na test dostanu, pořídila jsem si senzor na kontinuální monitoring glukózy a ráda bych pro jistotu zkonzultovala výsledek. Lačná glykemie mi nikdy nepřekročila 5, někdy mám celou noc okolo 3,5 a ráno po probuzení se dostává na 4-4,5. Moje nejvyšší hodnota hodinu po jídle byla 7,6 (ale to jsem zrovna ujela a měla pizzu a zapila ji limonádou -chtěla jsem trochou vědět, co to udělá). Jinak se hlídám, držím se hodinu po jídle pod 6,5 a dvě hodiny po jídle už většinou max okolo 5-5,5 prakticky bez ohledu na to co jim, tím myslím bez ohledu na množství příloh. Když započítám ještě možné zpoždění 15-20 minut oproti hladině glukózy v krvi, mám dojem, že se v pořádku vejdu a mohu být prozatím v klidu, že glykemie je dobře kompenzovaná. Děkuji
    věk: 25 let výška: 157 cm váha: 65 kg těhotenství: 28. týden

    Odpověď

    Dobrý den, ano, můžete být v klidu 🙂. Hodnoty hladiny glukozy na senzoru máte zcela v normě (norma je nalačno do 5,3 mmol/l; 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l). Novější senzory už nemají takové zpoždění oproti glykémii z krve (měření na glukometru). Je to tak cca 5 až max. 10 min.  OGTT byste ale podstoupit měla, testuje jak se Vaše tělo vypořádá s danou náloží glukózy. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den když je hodně zvýšení cukr musím do nemocnice
    výška: 154 cm váha: 86 kg těhotenství: 24. týden

    Odpověď

    Dobrý den, většina pacientů s nově zjištěnou zvýšenou hladinou cukru v krvi se léčí ambulantně (dochází do ordinace diabetologa). Hospitalizace je nutná pouze v případě, že jsou hodnoty cukru hodně vysoké a pacienti mají současně nějaké obtíže. S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pekny den, 2x jsem mela v tehotenstvi (2 a 3 tehotenstvi) GDM. Zustal mi prediabetes, mam problem s lacnymi hodnotami, bezne se pohybuji mezi 6,2 -6,5. Cerstve cekame dalsi prirustek, takze uz ted vim, ze ten cukr mam na tehotnou vysoky. Jaky je postup? Cekat na gynekologii, na potvrzeni, ze je vse ok, a od toho se odpichnout nebo jit rovnou svuj stav resit na diabetologii (2x jsem si pichala inzulin, 10j). Nerada bych neco zameskala ale zaroven nechci zbytecne plasit. Muzou takto vysoke hodnoty delat problemy uz takhle na zacatku nebo muzu v klidu dva tydny pockat? Je nadeje, ze i po tomto tehotenstvi mi zustane “pouze” prediabetes nebo je vetsi pravdepodobnost, ze se to rapidne zhorsi? Dekuji moc za vasi trpelivou praci a hezky den!
    těhotenství: 5. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    co nejdříve kontaktujte svého diabetologa. Léčba je nutná již od začátku těhotenství, ideálně byste se měla nejdříve na těhotenství připravit (snížit hladiny cukru) a teprve pak otěhotnět. Další průběh cukrovky po porodu můžete ovlivnit zdravým životním stylem (racionální strava, dostatek pohybu 🙂). 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dietu v těhotenství v rámci těhotenské cukrovky a 3x za poslední měsíc jsem měla ranní hodnotu na 5,4. řekli že za posledních 6 týdnů jsem přibrala 7kg (i když poslední 2 týdny bojuji s velkými otoky končetin, což dle mého váhu zkresluje) a dlouhodobý hemoglobin mám 40mmol. To je vše hraniční to souhlasím, ale myslíte si, že nasazení inzulinu tři týdny před porodem je dobrý krok? Když jsem odmítla, tak mi řekli, že mi hrozí vyvolání za týden a podobně. Malé má dle check-inu v nemocnici aktuálně naměřenou váhu 2520g což je prý v pořádku, ale na diabetologii mě vlastně straší že za ty 3 týdny může příliš přibrat a tak dále. Proto mě zajímá názor někde jinde, protože jsem vystresovaná, už skoro nespím a ani se mi teď nechce moc jíst z toho, že jsem odmítla léčbu ze strachu vyvolání hypogykemie v 9. měsíci těhotenství. Dle všech ostatních informací nejsou mé hodnoty tak špatné, po jídle mám gykemie v pořádku a jde pouze o tu ranní lačnou na 5,4. Nějak mě to že bych si měla začít teď píchat inzulin děsí víc než že hrozí že malé tolik přibere, protože aktuálně přibralo za poslední týden 30g. Děkuji za Váš názor
    věk: 34 let výška: 176 cm váha: 100 kg těhotenství: 37. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    v těhotenství byste měla mít raní glykémie do 5,3 mmol/l a glyk. Hgb do 40 mmol/l.  Vyšší glykémie mohou negativně ovlivnit vývoj Vašeho mimnika, tj nejen hmotnost, ale vývoj i všech ostatních orgánů (srdce, plíce, CNS apod). Děti diabetických matek mají vyšší riziko cukrovky 2. typu, obezity a neruologických obtíží.  Je tedy důležité, abyste měla hladinu cukru v normě. Vaše výsledky jsou sice hraničně vyšší, ale i opakované hraničně vyšší glykémie již miminko ovlivnit mohou. Inzulín neprochází placentou, k mimiku se vůbec nedostane. Pokud se budete řídit doporučením Vašeho lékaře, je riziko hypoglykémie minimální. Aplikace inzulínu je snadná, nebolestivá, není třeba se ničeho bát. Vše Vám na diabetologii vysvětlí a ukážou. 

    S pozdravem  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam tehotenskou cukrovku, jsem ve 30tt. Dostala jsem tablety glucophage 500. Ranní hodnoty mam stále kolem 6,4. Všechny denní (hodina po každém jidle v normě). Kdyz si cukr zmerim rano v posteli (jeste ani opravdu nevstanu z postele) je kolem 6,3. Ale kdyz vstanu, udelam ranní rutinu a cca za 30min udelam test nalacno znovu, je hodnota 5,6. Prosim které měření je spravne? Hodnoty jsou ale i tak vysoké…mel by mi lékař předepsat silnější tablety? Pokud mam takovéto problémy a hodnoty jsou rano tak vysoké is tabletami a s dodržováním diety, muže to nasvědčovalo tomu, ze mi cukrovka zustane i po porodu? A ze muže uz ted byt ohroženo o dite? Dekuji
    věk: 36 let výška: 175 cm váha: 115 kg těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    Váš lékař by Vám měl navýšit dávku, tak aby ranní glykémie klesla pod 5,3 mmol/l. Maximální dávka metforminu je 2000 mg. Pokud to nebude stačit, musí se přidat inzulín. Glykémie měřte ideálně ráno nalačno po probuzení.  Několik vyšších glykémií miminko neovlivní, ale pokud by glykémie byly vyšší delší dobu, už to vliv na miminko mít může. Ženy, které jsou pro těhotenskou cukrovku léčeny farmakoterapií, mají vyšší riziko, že se u nich po porodu objeví cukrovka 2. typu. Je důležité, abyste si po porodu došla na kontrolní OGTT a i pak byla nadále pravidelně sledována svým praktickým lékařem. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, minulý týden jsem absolvovala test na přítomnost těhotenské cukrovky. První odběr nevyšel,protože jsem měla vysokou hodnotu nalačno. Další den se odběr opakoval,výsledek po hodině byl 9,9 mmol/l. Těhotenskou cukrovku tedy nemám,ale bylo mi doporučeno se více hlídat. Nerada bych něco zanedbala, ale nejsem si jistá, jak přesně má to hlídání vypadat nebo jestli si mám raději zkusit měřit hodnoty na glukometru a podle toho se zařídit. Děkuji předem za Vaši odpověď.
    věk: 32 let výška: 170 cm váha: 75 kg těhotenství: 27. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    nenapsala jste mi všechny výsledky OGTT, tak nemohu přesně posoudit výsledek. Pokud byla pouze 1x vyšší hodnota nalačno a další den již vše v normě, těhotenskou cukrovku nemáte. Není tedy potřeba žádné speciální sledování, jen jezte zdravě jako by měly všechny těhotné ženy (i ty netěhotné :-).

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem ve 14. týdnu těhotenství a vzhledem k diagnostikovanému prediabetes před těhotenstvím jsem rovnou dostala diagnózu těhotenská cukrovka hned od začátku těhotenství. Do 13. týdne byly ranní hodnoty glykémie v normě, většinou okolo 4,8. Hodinu po jídle se zřídka dostaly nad 7,8. Většinou se mi ale dařilo držet i okolo 6,7. Už rok beru 2x denně Metformin 500mg, tedy i od začátku těhotenství a na konci prvního trimestru jsem měla hodnotu glykovaného hemoglobinu 4,6mmol/l. Poslední týden mám ranní hodnoty okolo 5,6. Hodinu po jídle se mi sice stále daří držet okolo 6,7, ale vzhledem k tomu, že jsem si pořídila senzor na kontinuální měření, zjistila jsem, že po hodině a půl mi začnou hodnoty opět z ničehonic prudce stoupat, aniž bych něco dalšího snědla a po dvou hodinách od jídla se dostanu třeba i na 8,4, někdy i k hodnotám okolo 9 mmol. Díky senzoru jsem také zjistila, že se během celého dne držím na hodnotách okolo 6mmol, málokdy mi hodnoty spadnou pod 5,5. Vzhledem k tomu, že jsem během prvního trimestru na základě doporučení své paní doktorky měříla pouze lačnou a pak jen hodinu po jídle (ne po dvou hodinách), tento fakt jsem neměla jak zjistit a teď mám strach, zda jsem takové hodnoty neměla už během prvního trimestru a nemohla jsem tak ublížit miminku. Mohla bych se Vás zeptat ohledně doporučení, jak s takovými hodnotami dále postupovat? Zda zvýšit medikaci na 1500mg/den, nebo už rovnou zapojit inzulin? A dá se nějak zjistit, zda jsem takové hodnoty měla již v prvním trimestru a mohly ovlivnit vývoj plodu? Případně po jak dlouhé době takto zvýšených hodnot to má negativní vliv na plod? Mockrát Vám děkuji za Váš čas a přeji krásný den, Veronika
    věk: 33 let výška: 175 cm váha: 64 kg těhotenství: 14. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    metformin se dá navýšit až na 2000 mg /denně. Pokud i pak budou glykémie vyšší, přidáváme inzulín. Nalačno byste měla mít do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Vyšší glykémie určitě hned konzultujte se svým lékařem. Vyšší glykémie po jídle lze upravit především změnou stravy - snižte příjem sacharidů, vyberte jiné potraviny apod.  Zpětně již glykémie zjistit nelze, ale pokud jste měla glykémie na glukometru a odběry krve v normě, tak jste měla určitě vše v pořádku. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě, pokud po indukci zralosti plic plodu kortikoidy přetrvává efekt na plod 14 dní. Je stejný efekt i na mou glykemii. Jsem již 4 dny po vybraní kůry kortikoidů, ale některé postprandialni glykemie být po jídlech, které mi před tím nic nedělali jsou vyšší. Děkuji
    výška: 164 cm váha: 70 kg těhotenství: 29. týden

    Odpověď

    Dobrý den, kortikoidy zvyšují glykémii a jejich efekt přetrvává i několik dní po jejich aplikaci. Ze zkušenosti vídáme vyšší glykémie cca 3-5 dní po aplikaci, ale je to vždy individuální. Většinou bývají současně i vyšší glykémie nalačno. V některých případech nasazujeme i inzulín. Rozhodně se nyní více měřte na glukometru, přísněji dodržujte dietu a poraďte se se svým lékařem o dalším postupu. S pozdravem.     

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!