Poradna

Cukrovka a těhotenství

 • Dotaz

  Dobrý den, předem se omlouvám, za dlouhý dotaz, ale snažím se uvést vše podstatné. Ve 27tt mi byla zjištěná GDM (výsledky oGTT byly 5.0, 9.5 a 8.9).Objednala jsem se tedy na diabetologii, kam jsem se dostala až v 30tt (neměli dřív volno). Byla mi nasazena dieta, nařízeno měření 4x denně a po 2 týdnech kontrola. Během pár dní jsem dietu vychytala tak, že po hlavních jídlech je glykémie naprosto ok, vždy v normě (spíše nižší hodnoty), pouze hodnoty na lačno mě zlobí. Většinou jsou v rozmezí 4,7-5,7 - převažují ale vyšší hodnoty). Po cca 5 dnech této diety mi byla také odebrána krev z žíly a udělán rozbor. Výsledek mám ze včerejška od diabetoložky (kde jsem byla na kontrole po 2 týdnech diety) a je prý takový, že mám všechny hodnoty v normě, glyk. hemoglobin vyšel 38 a S_glukoza dokonce 3,8mmol! Proto se chci ujistit, že to, že mi diabetoložka na základě několika mírně vyšších hodnot lačné glykémie a po pouze 2týdenní dietě, ihned nasazuje glucophage 500mg a že je to správné. Co mě ještě víc zarazilo bylo, že mi v podstatě řekla, že si myslí, že stejně tento lék nezabere, že budu muset brát vyšší dávky, protože na ty ranní glykémie moc metformin nezabírá (takže jsem vůbec nepochopila, proč mi ho chce vlastně nasazovat), a také mi sdělila, že metformin se dostává placentou až k miminku a dělá miminko "bystřejší". Což mi přijde jako opravdu divná informace, protože mi v tom případě tak trochu potvrdila, že tento lék ma na dítě dost velký vliv. Pokud má metfromin na plod až takový účinek, tak bych se o bezpečnosti tohoto léky vážně začala bát. Vždy dodržuji vše, co lékař řekne, předepsání léků respektuji, tentokrát ale z rozhodnutí lékaře nemám úplně dobrý pocit. Pokud jsem měla gl. hemoglobin 38 a z žíly mi dokonce naměřili glykémii pouze 3,8 , tak mi přijde zbytečné léky brát. Také nechápu, jak jsem si doma před těmi odběry ze žíly mohla naměřit 5,7 a po hodině v laboratoři mi naměřili 3,8mmol. Je možné že by to tak kolísalo? Co se týká velikosti miminka, tak je o týden větší, nicméně odhad váhy naprosto odpovídá normám. To, že je větší, víme už od 1. ultrazvuku ve 12tt, a podle mého gynekologa je to prý naprosto normální, protože já i partner jsme většího vzrůstu. Byla jsem obézní už před otěhotněním a během těhotenství jsem nabrala dosud jen 2 kila.Nevím tedy, co dělat. Do léků se mi opravdu nechce. Nevěřím jim. Dietu dodržuji přesně, jak mám, tak si myslím, že by mohla stačit. Navíc mám také strach, že pokud mi z žíly naměřili tak nízký cukr, tak že bych se v podstatě mohla někdy dostat i do hypoglykémie.......Také bych ještě dodala, že mi gynekolog řekl, že miminko je v podstatě hotové a že neužíváním metforminu mu nemohu už ublížit a že ve 34tt se naopak ty hodnoty ranní glykémie dost často trochu i snižují díky miminku (nevím přesně jak se to děje) a že s mými hodnotami si nemyslí, že jsou léky nezbytně nutné. Nicméně je to pořád jen gynekolog, né diabetolog specialista. Proto píšu do Vaší poradny a prosím o Váš názor. Moc děkuji!

  Odpověď

  Dobrý den, pokusím se Vám na všechny Vaše otázky odpovědět. GDM je léčen dietou, ale pokud to nestačí nasazujeme farmakoterapii. Indikací k nasazení léčbě jsou opakované vyšší hodnoty cukru v krvi (nalačno nad 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle nad 7,8 mmol/l) po vyloučení dietních chyb. V léčbě lze použít metformin nebo inzulín. Řadou studií byla potvrzena bezpečnost podání metforminu v těhotenství jak pro plod tak i pro matku. V naší ambulanci také začínáme nejnižší dávkou 500mg, kterou postupně zvyšujeme podle hladin glykémie nalačno. Dávka 500mg opravdu často nestačí, ale postupné navyšování dávky zlepšuje snášenlivost léku a máme s ní  dobrou zkušenost. Pokud ale metformin užívat nechcete, můžete si aplikovat inzulín. Ze studií vyplývá, že léčba i mírných hyperglykémií (vyšších hladin cukru) snižuje výskyt komplikací GDM (makrosomie, diabetická fetopatie apod). Na vyšší lačné glykémie někdy pomůže i zařazení 2. večeře (krajíček chleba, ořechy....), můžete to ještě vyzkoušet. Rozdíl měření ze žíly a z prstu na glukometru (kapilární krev) je možný, udává se, že to může být až 20%, používají se také  jiné přístroje....atd. Pokud byste chodila do naší ambulance, poradili bychom Vám zařazení 2 večeře, denně si měřit ranní hladiny cukru a pokud budou hodnoty stále nad 5,  pak zahájit léčbu metforminem  (nemáte-li k němu důvěru, tak inzulín). Vyšší hodnoty lačné glykémie však nenechávejte dlouho, mohou zvýšit riziko komplikací u Vašeho miminka.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, chci se zeptat, jak se to resi u nas v CR, (jsem v zahranici), kdyz jsou hladiny na lacno kolem 5.4 - obcasne 5.7, Dodrzuji dietu a mám hodne pohybu. Pres den hodinu po jidlech mam 6 - 7.2 . Jsem ve 34 tydnu tehotenstvi. Pokud se to nechava s dietou, tak muzou i ty hodnoty na lacno (kolem 5.7) ohrozit miminko? Dekuji moc.

  Odpověď

  Dobrý den, v ČR jsou cílové hodnoty glykémie (cukru v krvi) nalačno do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Indikací k nasazení léků jsou právě opakované zvýšené glykémie nad tyto doporučené hodnoty po vyloučení dietních chyb.  U žen, které mají opakovaně hladiny cukru nalačno vyšší než 5,3 mmol/l, nasazujeme metformin (tabletky). Začínáme nejnižší dávkou 500 mg po první večeři, kterou postupně zvyšujeme podle hodnoty glykémie nalačno.  Pokud metformin nestačí, přidáváme večerní dávku inzulinu. Někdy také pomáhá snížit hladinu cukru nalačno zařazením 2. večeře (cca 20 g sacharidů ve formě pečiva, ořechů apod., pauza mezi 2. večeří a snídaní by neměla být delší než 8 - 9 hodin). Opakovaně vyšší hladiny cukru (nalačno i po jídle) zvyšují riziko komplikací pro matku i dítě.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Chtela bych poprosit o zodpovezeni dotazu ohledne tehotenske cukrovky. Bydlim v Anglii a jsem ve 32 tydnu. Byla mi zjistena tehotenska cukrovka. Pres den si hodny uhlidam, dodrzuji dietu a pohyb. Takze pres den mam hodinu po jidle i 6.2 max 7.2 . Problem je rano na lacno kolem 5.5- 5.7 . Tady v UK mi predepsali inzulin, je to inzulin s prodlouzenym ucinkem “12” si mam nastavovat, pouze vecer ve 22h. Nevim jestli 12 je jako 12 jednotek u nas, ale vim, ze se v CR davaji ze startu 2-3 jednotky. Rekli mi, ze je to malinko, tak nevim jestli maji jine jednotky? Jeste jsem inzulin nezacla brat. Chci se zeptat jestli se inzulin dostane pres placentu k diteti? Take se chci zeptat, co by se stalo, kdybych inzulin nebrala, kdyz mam hodnoty vyssi jen rano na lacno (5.5-5.7), mohlo by to ohrozit dite? Dekuji moc za zodpovezeni

  Odpověď

  Dobrý den, hodnoty cukru v krvi nalačno opakovaně vyšší než 5,3 jsou indikací k nasazení farmakoterapie. Je možno zvolit aplikaci nočního inzulínu nebo metforminu (tabletky - v ČR používán od r. 2014). Inzulínu se nebojte, jeho bezpečnost byla prokázána řadou studií i letitým používáním v těhotenství. Pokud byste měla opakovaně vyšší lačné glykémie, je Vaše miminko ohroženo vznikem diabetických komplikací viz kapiatolu Důsledky neléčení pro matku a dítě.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Poznámka redakce:

  Jednotky jsou všude stejné a 12 jednotek večer je dávka obvyklá viz kapitolu Taktika terapie inzulinem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, nez polozim muj dotaz, popisu prvni muj stav. V tehotenstvi s dvojcaty mi pri ogtt byla zjistena vyssi hladina cukru na lacno (5,2) tedy mi nepodali vypit roztok glukozy a byla jsem odeslana do dia poradny. Pri diete se hodnoty srovnaly, po porodu jsem nesla na kontrolu a az ted po dvou letech od porodu jsem k pani doktorce dostala. Pri Ogtt mi byla zjistena vyssi glykemie na lacno (6,2) a po dvou hodinach v norme (6,4). Pani doktorka i kvuli rodinne zatezi(prababicka diabetes a maminka nyni zvysena glykemie na lacno 6,4) nasadila Metformin a lehkou dietu s omezenim cukru. Neni mi jeste ani 30let a predstava, ze budu jist leky dalsich par dekad se mi moc nelibi. Muj dotaz tedy zni, zda je Metformin pro preidabetes lek prvni volby a je sance ze ho nekdy vysadim, pokud budou hodnoty v norme? Predpokladam ze dieta nebude problem, ale priznam se, ze nesportuji. Jsem normalni postavy 181cm/65kg. Dekuji za odpoved

  Odpověď

  Dobrý den, ženy s těhotenskou cukrovkou mají vysoké riziko vzniku DM 2. typu v pozdějším věku (40-60%). K diagnóze prediabetu by měla být stanovena lačná glykémie + glykovaný hemoglobin. Léčba prediabetu je především v režimových opatření - diabetická dieta s omezením příjmu sacharidů (hlavně těch rychlých) a pohyb. Metformin lze podat.....přesně Vás neznám, ale asi bych nejdříve zvolila ta režimová opatření a pokud by nedošlo ke zlepšení, zahájila bych léčbu metforminem.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, na testu v 28tt mi byla diagnost. těhotenská cukrovka. První lačná hodnota 6,0 , druhý den dokonce 7,3. Již jsem byla poprvé na diabetologii, kde mi bylo naměřeno ccá 1hod po jídle 10,5, ale to jsem ještě žádnou dietu neměla. Dlouhodobý cukr 51. Dnes jsem zahájila dietu, v pátek jdu na ko a další odběry a paní doktorka říkala, že se asi nevyhnu inzulinu. Musím však přiznat, že ccá od 2 t.měsíce jím hodně ovoce. V létě broskve, denně klidně 2 kila. posléze mandarinky a pomeranče, také ve velkém a následně banány (méně zralé)8ks denně. Klasické sladké nejím vůbec. Od 2 trimestru jsem přestala jíst maso, zvracela jsem po něm, jím tak 1 za měsíc. Ryby jím. Vejce nejím vůbec, neboť jsem na něj alergická. Před otěhotněním jsem byla roz-vyšetřována kvůli dlouhodobým problémům s bederní páteří. V odběrech 3-1 měsíc před těhotenstvím hodnoty glyk. vždy v pořádku- nejvyšší z nich 5,08. Můj dotaz tedy zní "nevyjedla" jsem si tu cukrovku těmi obrovskými dávkami ovoce. Za odpověď předem děkuji a jsem s pozdravem.

  Odpověď

  Dobrý den, vznik těhotenské cukrovky ovlivňují těhotenské hormony, dědičnost, životospráva včetně pohybové aktivity a jídelních zvyklostí. Větší příjem ovoce se tedy mohl podílet na vzniku Vaší těhotenské cukrovky. Nyní je ale důležité, abyste pečlivě  dodržovala dietní opatření viz rubrika Dieta.  A pokud budete mít stále vyšší hodnoty cukrovku v krvi, měla by Vám být včas nasazena farmakoterapie.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den.

  Chtěla bych se zeptat, byla jsem na ogtt v 25 týdnu těhotenství a me hodnoty byli nalacno 4,7 po vypiti glukozy 1 h 10,6 a po 2 h 10,2 poslali me tedy do dia poradny, kde dr rekla ze se ji zdam v poradku, ranni hodnota 2h po jidle byla 4,7 ...dostala jsem rezim dietu s tim, ze si mam merit cukr pred a po jidle....nalacno...muzete mi k me tabulce neco rict? jsem zoufala moje doktorka ma dovolenou

  Odpověď

  Dobrý den, podle výsledků OGTT máte diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Měla byste se měřit na glukometru 4x denně: ráno nalačno a poté 1 hodinu po snídani, 1 hodinu po obědě a 1 hodinu po večeři.  Cílové hodnoty ráno nalačno jsou do 5,3 mmol/l, hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Základem léčby GDM je diabetická dieta pro těhotné...podrobněji https://www.cukrovka.cz/dieta-3. Podle Vašich záznamů měření glykémie máte vysoké glykémie po některých jídlech  - jsou to ale vždy dietní chyby např. buchty - sladké byste vůbec neměla, 2 rohlíky ke snídani je příliš mnoho najednou, celozrnná houska může obsahovat barviva s cukry atd. Na doporučených webových stránkách najdete přesný návod, jaké máte vybírat potraviny, jak počítat množství sacharidů apod.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, po prvnim tehotenstvi mi zůstala cukrovka resp pomaleji se mi vstrebava cukr po jidle naopak mezi jidly mi klesala glykemie a dostavala jsem se skoro k hypoglykemiim. Ted ve druhém tehotenstvi mi byl nasazen inzulín na noc Lantus kvuli rannim glykemiim kolem 5.5. nyni picham 5j. Pres den se dostavam s glykemiema 1hpo jidle na 8-9 a pak mi to behem dalsi hodiny klesne klidne o 5 treba na 4.2 a tak...nevadí takove velke vykyvy a cim by to mohlo byt zpusobeno? A jeste mensi dotaz mela jsem hlad a glykemii jsem měla 5.2. Dala jsem si tatranku nebot jsem nic jineho po ruce nemela, ale po cca pul hodine mi glykemie klesla na 4.4 coz mi po tatrance prijde divne... nevite cim to muze byt způsobeno? Opravdu je nutny ten inzulin na noc v těhotenství aplikovat pri hodnotách do 6 nalacno? Účinek jeho pisou 24h tak jestli to pak moc neovlivnuje ty vykyvy přes den...

  Odpověď

  Lantus 5 j večer hodnoty přes den téměř neovlivňuje. Z hlediska komplikací vadí jak glykémie nalačno 6, tak glykémie po jídle 8-9 a je třeba je snížit. Hodnoty po jídle závisí zejména na množství a kvalitě sacharidů. Vaše slinivka na ně reaguje se zpožděním - proto je nejprve hodnota vyšší, ale později klesne (hodnota 4 je ale zcela normální, za hypoglykémii považujeme až 3,5 a nižší). Vynechejte sacharidy s vysokým glykemickým indexem (sladké, džusy, bílé a hnědé dobarvené pečivo, smažené a pečené brambory, kaše, jasmínová rýže...), přílohy ať jsou převážně zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny. Hodnota po tatrance mohla být chyba měření a rozhodně byste tyto věci jíst neměla. Pro případ hladu mějte po ruce ořechy, kousek sýra atd.

  (odpovídá MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. z interní ambulance porodnice „U Apolináře“ Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, byly mi naměřeny hodnoty 5.4 a poté 5.2 z krve, byla jsem odeslána do diabetologii, kde jsem hodinu po jídle měla 5.5 Pak mi dělali měření na lačno a to jsem měla 4.8, obojí bylo z prstu. Nasadili mi dietu, že nemám jíst sladké, jinak vše mohu, jen mám omezit přílohy. Byla jsem na kontrole, kde mi HbA1c vyšlo 30, prý je to krásná hodnota. Zhruba jsem už 6 kg, prý se moc omezuji, tak jím normálně i přílohy, sacharidy nepočítám. Glukometr jsem nedostala, a do jídla prý trochu cukru dávat mohu. Co když tím jídlem nějak škodím malému, protože nevím jaké mívám hodnoty. Říkali, že to asi cukrovka není a glukometr tím pádem není potřeba. Jaký na to máte názor?? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, podle výsledku z krve (předpokládám, že to byly odběry ze žíly) máte správně diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Všechny ženy sledované pro těhotenskou cukrovku by měly mít glukometr, aby si mohly průběžně kontrolovat svoje hodnoty cukru v krvi nalačno a 1 hodinu po jídle. Těhotenská cukrovka se vlivem těhotenských hormonů v průběhu těhotenství může zhoršovat a proto je potřeba si průběžně hodnoty cukru kontrolovat. I některé ženy, které měly vstupně nízké hodnoty HbA1C, byly později v těhotenství léčeny léky. Sacharidy v jídle byste si měla počítat celé těhotenství a "slazení" také nedoporučujeme právě proto, že se cukrovka může "zhoršit". Ohledně Vašeho hubnutí -  díky tomu, že změníte stravu (omezíte sacharidy) můžete zhubnout a nebudete tolik přibírat na váze. Vše je to nutné individuálně posoudit (vstupní hmotnost, pocit hladu apod.)

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 24. tt mně vyhodnotili těhotenskou cukrovku (měla jsem při testu mírně zvýšené hodnoty po 2. a 3. odběru), dostala jsem tedy nařízenou dietu a glukometr k měření hladiny cukru. Hladinu cukru na glukometru si měřím vždy cca 1 hod po jídle, střídám měření v různých denních dobách po snídani-po obědě-po večeři. Hodnoty po obědě a večeři mi zatím vychází vždy mezi 4,5-5,9. Měření po snídani o víkendu (v 9:00 hod) také vychází v normě, ale v pracovní dny po snídani (v 7:00 hod) vychází vyšší 7,8-8,3. Chci se zeptat, čím je způsoben takový výkyv v hodnotách? Jestli to může být způsobeno tím, že pracuji v kanceláři, tj. v pracovní dny po snídani nemám moc pohybu, ale sedím za stolem na židli u počítače, a tak nemám takový výdej energie jako když jsem doma a neustále něco fyzicky dělám? Mám kontaktovat raději svého diabetologa, nebo jsou výkyvy normální a stačí počkat na pravidelnou kontrolu? Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, hodnota glykémie 1 hodinu po jídle by měla být do 7,8 mmol/l. Vaše hodnoty po snídani jsou mírně vyšší. Jak píšete, může to být jednak tím, že v pracovní den sedíte u PC a máte tudíž menší fyzickou aktivitu. Další příčinou může být i složení snídaně. Jíte ve všední den stejné jídlo a i stejném množství?  Různé pečivo, šunka, jogurt mohou mít různý obsah sacharidů.... podrobněji vše naleznete v rubrice TĚHOTENSKÁ CUKROVKA, odkaz Dieta. Doporučila bych Vám vyzkoušet si různé druhy snídaní (pečivo, vejce, šunka, sýr, zelenina, ovesná kaše, bílý jogurt/tvaroh), případně si dávat ve všední den o trochu menší snídaně (v případě hladu je možno se "dojíst" zeleninou - kedlubna, ředkvička, okurka....).

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Měla jsem těhotenskou cukrovku pouze na dietě. A to až při 3 dítěti. Mám ještě kluky 10 a 4roky. A s cukrem se v těhotenství neměla problémy. Je mi nyní 37 let a malou jsem měla ve 36. Po šestinedělí jsem si naměřila na lačno 5.8. glukozový test byl v pořádku 6.3 po 2 hodinách. Ale byly zachyceny bohužel protilátky v krvi IA2. Chodím za půl roku na kontrolu. A aby to nestačilo jsem ještě po operaci štítné žlázy adenom. Předoperační vyšetření cukr na lačno 5.3. a to jsem byla na nervy. Ještě se ze všeho dostávám. Poslední kontrola v květnu. Výsledek glykémie hned po snídani 8,3. HbA1c 31 mmol/mol. mikroabuminurie 4.5. Jsem stále na dietě. Chtěla bych hlavně vědět, jak můžu proti tomu bojovat a jak uchránit děti, aby je to nepotkalo. A taky mám obavy, abych neměla i jiné autoimunitní onemocnění. Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, výsledky cukru, které popisujete máte zatím v normě. Moc nerozumím, proč Vám stanovovali protilátky IA2. Ty se dělají pouze v případě podezření na diabetes mellitus 1. typu. Doporučila bych Vám, aby se ještě jednou nabraly, jestli to nebyla nějaká laboratorní chyba. Jinak u žen s GDM je 40-60% riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu v pozdějším věku. Váš praktický lékař by  Vás měl pravidelně sledovat (1x za 3 roky OGTT, lačnou glykémii). Vám doporučujeme pravidelnou fyzickou aktivitu (např. 3x týdně chůze, kolo, běh apod.) a racionální stravu s omezením příjmu volných sacharidů (např. dietu, kterou doporučujeme pro těhotné ženy). U Vašich děti není potřeba žádná speciální prevence - pouze pravidelný pohyb a omezit sladké.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!