Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

218 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Při OGTT v laboratoři mi vyšly hodnoty 4,9; 6,4 a 6,7. Hodnota po 2 hodinách tedy byla o něco vyšší než po první, avšak stále by měla být v normě. Z gynekologie jsem byla přesto odeslaná na diabetologii s odůvodněním, že hodnoty jsou mírně zvýšené a mám těhotenskou cukrovku. Tam mě následně odmítli převzít do péče s tím, že jsou moje hodnoty naprosto v pořádku. Je potřeba to dál nějak řešit (objednat se jinam, trvat na zopakování OGTT testu, případně pořídit si vlastní glukometr), nebo se mohu spokojit se závěrem diabetologa? Nechci nic podcenit. Velice Vám děkuji za odpověď.
  těhotenství: 25. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  Vaše hodnoty OGTT jsou opravdu v pořádku. Není nutné žádné další sledování. Nicméně omezit sladké a racionální strava je vhodná pro každou těhotnou ženu 🙂.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 30tt těhotenství. Před 3 týdny jsem byla na OGTT, ten vyšel v pořádku (hodnoty 5,0-6,5-5,4). Před pár dny jsem ale měla možnost si změřit ranní hodnotu na glukometru a tak jsem to vyzkoušela a ranní hodnota byla 5,4. Od té doby (již 5dní) jsem si každé ráno měřila cukr (k tomu jsem pro jistotu vynechala sladké a hlídám si jídelníček), ale hodnoty se pohybují kolem 5,8 ráno nalačno. Nahlásila jsem to svému lékaři, druhý den jsem k němu jela na náběry krve. Ráno ten den jsem si naměřila hodnotu 5,8. Jenže než jsem vypravila prvního syna do školky, dojela k lékaři a než jsem se dostala na řadu, tak uběhly 4 hodiny. Po náběru krve jsem se přeměřila glukometrem a hodnota už byla 5,1. Lékař mi řekl, že kdybych měla cukrovku, tak se mi ta hodnota udrží na hodnotě 5,8 nebo stoupne a on tedy bude brát ohledy pouze na laboratorní vyšetření. Výsledky ještě nemám, dozvím se je až za týden, ale vzhledem k tomu, že glukometr následně ukazoval 5,1, tak si myslím že budou v pořádku a řešit se nic nebude. Smím se zeptat na Váš názor? Trochu se bojím, aby vyšší ranní hodnoty neměli špatný vliv na miminko, ale lékařem mi bylo rázně vysvětleno, že OGTT bylo v pořádku a tak by se naměřenými hodnotami na glukometru vůbec nebudeme zabívat.
  věk: 29 let výška: 167 cm váha: 74 kg těhotenství: 30. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  proto, abychom určili, jestli máte těhotenskou cukrovku (screening těhotenské cukrovky, OGTT) je nutné, aby se glykémie měřily v laboratoři ze žíly (ne z prstu na glukometru). Stanovení glykémie ze žíly je přesnější než na glukometru. Měření na glukometru slouží pro domácí měření pacientů. Vaše hodnoty OGTT jsou v normě, není nutné, abyste se sledovala. Nicméně omezení sladkého je vhodné pro každou těhotnou ženu 🙂. Pokud si budete chtít ověřit glykémii nalačno, požádejte svého lékaře o odběr v laboratoři. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, od 10.týdne těhotenství mám GDM. Nejdříve na dietě, při které jsem si upravila hodnoty po jídle a mám do 7,8. Každopádně lačná glykemie mi nejde snizit na 5,3. Po večeři beru 2000mg Glukophage a ve 21 hodin si picham inzulin Toujeo, kde jsem začínala na 4 jednotkách, podle ranní glykemie jsem si měla jednotky zvyšovat a teď jsem na 28 jednotkách. Ranni glykemie je snížena max. na 5,5. Přijde mi, že tato dávka inzulinu už je dost vysoká a pořád nemám glykemii tak jak by měla být. Podle Dr. mám dávky pořád zvyšovat dokud nebudu mít 5,3. Myslíte, že to je v pořádku, taková dávka inzulinu a kolik jednotek si můžu maximálně pichat? Děkuji za odpověď
  věk: 31 let výška: 160 cm váha: 105 kg těhotenství: 23. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  horní hranice maximální dávky inzulínu není - u každé ženy je potřeba inzulínu jiná, některé ženy si aplikují i 60-100 j/den. Takže pokud máte hodnotu nalačno vyšší než 5,3, zkoušejte po 1-2 j nočního inzulínu přidávat až dosáhnete cílové glykémie. Ke snížení lačné glykémie ještě pomáhá 2. večeře (cca 20 g sacharidů - ořechy, večerní chlebík apod.). Zkuste také pravidelný pohyb - samozřejmě ne v noci, ale během dne :-). Vhodná je chůze, plavání, těhotenské cvičení. 

   S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat je normální že mi bylo naměřeno ráno na lačno 5,4 dostala jsem prášky a nikdo nečeká jestli zaberou nebo ne a chtějí mi hned ještě dat inzulin, což mě přijde při hodnotě 5,4 až moc, po jídle mívám 5,5 až 5,9 záleží co s nim, je to tak v pořádku ze mi chtějí dat inzulin, děkuji.
  věk: 23 let výška: 182 cm váha: 150 kg těhotenství: 27. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  léky na těhotenskou cukrovku (metformin) by se měly nasazovat postupně od 500mg až po 2000mg (to je maximální dávka). Většinou se vždy několik dní čeká, jestli léky zaberou, tj. že sníží hodnotu glykémie. Pokud tato léčba nestačí, nasazujeme inzulín. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, bola mi diagnostikovaná tehotenská cukrovka, s hodnotami 6,2 na lačno a 10,3 po dvoch hodinách po vypití glukózy. Dostala som glukomer a mám si merať ráno a po jedle. Lekár povedal že mám prísť ak budem mať hodnotu ráno viac ako 7, inak kontrola o mesiac. Ale nepovedal mi akú hodnotu mám mať po jedle? A či merať hodinu a pol alebo po dvoch hodinách? Ďakujem
  věk: 32 let výška: 164 cm těhotenství: 28. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  měřit na glukometru byste se měla nalačno (norma do 5,3) a 1 hodinu po jídle (norma do 7,8). Pokud budete mít hodnoty vyšší, měla byste ihned kontaktovat diabetologii. Opakovaně vyšší glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, na jare mi byly zjisteny zvýšené hodnoty cukru na základě OGTT testu a to na lačno 6 a po 2h od vypití roztoku 9,3. Test mi byl proveden kvůli tehotenske cukrovce v mém 2.tehotenstvi. V těhotenství jsem žádné léky nebrala, pouze jsem držela dietu. S kolísáním cukru v krvi jsem měla dlouhodobe problémy, musela jsem často jist, jinak mi bylo slabo. Můj lékař mi zatím doporučil dietu, protože dle hodnot to cukrovka jeste není. Chci se tedy zeptat, jestli to opravdu při těchto hodnotách stačí (od jara jsem vynechala cukr, jen ted v lete někdy "zhresim") a jestli bych neměla brát i nějaké léky? Případně existuje i nějaké vyšetření na stav cukru v krvi během dne? Take se mi často stává, že mám nasladlou chuť v puse, ale to prý mute být i od žaludku, beru ted na žaludeční problémy Omeprazol. Jinak myslím jím celkem vyvážené, možná hodně maso (každý den), neprejidam se, jim často, jen pohybu mám méně. Predem dekuji za odpověď.
  věk: 43 let výška: 170 cm váha: 66 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud jsem to pochopila správně, tak o GTT bylo provedeno po předchozím těhotenství, ve kterém jste držela dietu pro těhotenskou cukrovku. Hodnoty nalačno 6,0 a ve 2 hodině 9,3 znamenají tzv. prediabetes. O tomto tématu se můžete hodně dočíst např: https://www.cukrovka.cz/?q=prediabetes

  Souhlasím s vaším lékařem, že stačí držet racionální stravu, vyřadit rychlé cukry. Máte normální hmotnost. K oddálení vzniku cukrovky můžete ještě 3x týdně 60 minut sportovat (stačí chůze). Bohužel asi 20-30% žen s těhotenskou cukrovkou později ve svém životě cukrovku má. Proto je důležité kontrolovat Váš cukr pravidelně (cca 1x ročně) a v případě vzestupu glykémie nalačno nad 7,0 mmol/l zahájit léčbu.

  Poznámka redakce: doporučujeme k přečtení článek Zacvičte s diabetem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, byla mi diagnostikovana tehotenska cukrovka. V dia poradne jsem tedy dostala zapujceny glukometr s tim, ze se mam zmerit jednou za 14 dni vzdy pred jidlem a pak po 2h. Po precteni informaci tady na webu mi to prislo nedostatecne, takze se sama namatkove merim na lacno/ pred jidlem, 1h po jidle a ted v posledni dobe i po 2h jak chtela moje pani Dr. Tim jsem zjistila, ze hodnota 1h po jidle je v poradku. Nicmene me zarazilo, ze casto pri mereni po 2h mi hodnota glykemie stoupne o nekolik desetit. Tim padem se do hodnot po 2h vejdu pomerne na tesno. Zatim se mi nestalo ,ze bych po 2h prekrocila limit 6,7, ale presto me zarazi, ze mi hodnota po 2h neklesa, ale naopak nepatrne stoupne i pri dietnim jidle v odmerenem mnozstvi. Je to v poradku, nebo je potreba toto resit? Dekuji
  těhotenství: 32. týden

  Odpověď

  Pokud se vejdete do limitu 6,7 tak je to v pořádku. Pravděpodobně pomaleji zpracováváte cukry. Doporučuji po jídle krátkou procházku, aby se cukry rychleji spálily. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den.Dnes na těhotenském testu na cukrovku mi po ránu z krve naměřili 5,22 takže jdu znovu příští týden na přeměření.Chci se zeptat zda se při takovéto hodnotě dodržuje jen dieta nebo se berou i léky?jsem 26tyden těhotenství.dekuji moc za odpověď Jana
  věk: 36 let výška: 163 cm těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, podle výsledku screeningu GDM se nepozná, jestli bude stačit dieta a nebo ne. To se uvidí až podle hodnot krevního cukru při měření na glukometru. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem 25tt a 4 dny již držím dietu. Pohyby dítěte od začátku diety prakticky necítím (jen párkrát za den). Včera jsem si dala ostružiny s jogurtem a to se tedy rozhýbala hned. Můžou omezené pohyby souviset s vynecháním cukru ve stravě?
  věk: 29 let těhotenství: 25. týden

  Odpověď

  Jídlo by takto přímo pohyby plodu nemělo ovlivňovat. Spíše to byla náhoda. Pokud se Vám ale bude zdát, že jsou pohyby plodu mně časté, kontaktujte svého gynekologa. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, zajimal by me dalsi nazor na hodnoty v testu, kde vysly prvni dve hodnoty v norme a treti o 0,3 vyssi nez druha (9,4). Muj dr rekl, ze tehu cukrovku nemam a mimi to ublizit nemuze, ale mam si zajit po sestinedeli na test znovu, jestli nemam vlastni DM. Je to skutecne pro mimi v poradku dle vaseho nazoru? Nechtela bych mu ublizit nespravnou stravou (i tak nejim v tehu sladke a snazim se stravovat zdrave, ale prisnou dietu nedrzim). Dekuji
  věk: 32 let výška: 163 cm váha: 59 kg těhotenství: 27. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  normální hodnoty OGTT jsou do 5,1- 10,0-8,5. Diagnostika | cukrovka Jakákoliv vyšší hodnota znamená pozitivní výsledek OGTT a diagnózu GDM. Měla byste si dojít na diabetologii a být sledována. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!