Poradna

Obecné

445 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, opakovaně mi byly naměřeny hodnoty gly 6,18mmol/l 6,14 a7,5, v moči 0,3. Otec má diagnostikovanou cukrovku od 25 let, již dlouho si píchá inzulín. Jaká by byla léčba v mém případě...mám již 20 let opakující se gynekologické záněty, se kterými si nikdo neví rady. Objevuje se i častější močení. Bylo mi řečeno, že úprava stravy zřejmě nebude stačit. Nyní jsem byla odeslána na diabetologii. Velice děkuji za Vaši odpověď, Jana
  věk: 42 let výška: 174 cm váha: 62 kg

  Odpověď

  Milá Jano, jistě pochopíte, že vám nemohu nijak přesněji odpovědět, když uvádíte jen minimum informací a ještě ani pořádně nekladete žádnou otázku. Mohu tedy jen zrekapitulovat, co uvádíte, a vysvětlit některé možnosti.

  Je vám 42 let a jste štíhlá. Trpíte opakovanými gynekologickými záněty a v poslední době míváte hraniční glykémie, jež mohou přímo již znamenat diabetes, pokud byly měřeny na lačno. Dokonce máte i pozitivní cukr v moči. A k tomu máte v rodině diabetes u otce, asi se jedná o typ 1, ale jasné to není.

  Že vám byla doporučena návštěva u diabetologa, to považuji za správné. Ten buď na místě potvrdí diabetes, pokud bude glykémie zvýšená, nebo provede glukózový toleranční test. Také s vám probere rodinnou anamnézu a ujistí se, zda se diabetes nevyskytuje také u jiných členů rodiny, a případně ověří, jakým způsobem se u nich diabetes projevil. V úvahu totiž může připadat také některý typ diabetu vyznačující se silnou genetickou vazbou, který se může manifestovat pomalu a teprve v dospělosti. Dříve se tyto typy poznačovaly jako tzv. MODY.

  Pokud bude u vás zjištěn diabetes, spíše bych se přikláněl k léčbě inzulínem. Jste štíhlá a omezování diety asi není ne místě, pouze určitá úprava jídelníčku. Je také možné, že porušená glukózová tolerance či případně nerozpoznaný diabetes může přispívat k opakovaným gynekologickým zánětům. Metabolická úprava může přispět ke zlepšení. Samozřejmě ale je potřebná také příslušná gynekologická léčba a prevence.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám otázku jaké jsou hodnoty cukru pokud jsem žena - 53 let
  věk: 53 let výška: 165 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milá Jaroslavo,

  kritéria pro stanovení diagnózy diabetu či porušené glukózové tolerance na základě hodnot naměřených glykémií naleznete na našem webu na

  https://www.cukrovka.cz/diagnostika

  Pokud hodnoty nepřesahují uvedené meze, tak nediagnostikujeme žádnou z uvedených poruch. To vše platí pro muže i pro negravidní ženy, tlusté, štíhlé, staré i mladé.

  Samozřejmě se na výsledky díváme i s ohledem na věk, přidružená onemocnění a další léčbu. Nicméně o tom, zda se jedná o poruchu metabolismu glukózy, rozhodujeme podle uvedených kritérií.

  Hodnota glykémie na lačno nemá být vyšší než 5,6 mmol/l a po jídle 7,8 mmol/l. Pokud ale člověk lpí na jasném posouzení, glykémie by měla být stanovena v řádné biochemické laboratoři a nikoliv pouze osobním glukometrem. Jsou-li hodnoty hraniční, je nutné vyšetření opakovat, tedy je-li člověk opravdu zvědavý.

  Já bych to ve vašem případě tak moc nestudoval, pokud nemáte hodnoty opravdu jednoznačně zvýšené. Máte výraznou nadváhu, a s tím byste měla něco dělat. Do budoucna si jinak zbytečně zvyšujete riziko řady onemocnění, nejen diabetu. O tom, zda máte přikročit k dietě, nebude rozhodovat rozdíl mezi glykémiemi 5,5 nebo 6 mmol/l, ale to, že máte nadváhu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, diabetes 2. typu, https://www.cukrovka.cz/priznakyužívám Metformin. Hodnota se drží, např. dnes na lačno hodnota 4,4, přesto stále x příznaků cukrovky..... Je to vůbec možné ? Nebo to může ještě jiný problém? Děkuji za odpověď Martina
  věk: 54 let výška: 169 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Milá Martino, jak vám mám poradit, když nevím, jaké příznaky máte. Při glykémii 4,4 nemůžete mít typické příznaky cukrovky, jako jsou žízeň, hubnutí, časté močení apod. Pokud tedy máte nějaké vážnější obtíže, tak budou mít asi jinou příčinu. Možná také tu nadváhu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem vlastníkem zbrojního průkazu 10let a stejnou dobou trpím diabetem 1. typu, ted jsem byl u doktora pro posudek o zdravotní zpusobilosti na zbrojní průkaz, ale můj diabetolog zamítl posudek potvrdit se slovy že jsem diabetik a proto nesmím vlastnit ZP ,ale řidičák mohu mít. Jinak nemám žádné komplikace spojené s cukrovkou, zrak v pořádku, cukr měřím víc jak 10x denně, za celých 10let jsem neměl ani jeden hypogligemický záchvat. Nemám žádné problémy jen si pichám inzulín a přesto mi doktor hrozí odebrání ZP. Je v tomto případě jednání doktora oprávněný?
  věk: 37 let výška: 175 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Milý Radovane,

  posuzování způsobilosti pro držení zbrojního průkazu je z pochopitelných důvodů citlivou záležitostí. Neumím si představit situaci, kdy by lékař způsobilost odmítl přiznat, aniž by se při tom zájemce o průkaz cítil poškozený a sám s tím souhlasil. Posuzování ale musí být z hlediska lékaře objektivní, aby nevystavoval samotného žadatele a pochopitelně i další osoby riziku.

  Rozhodující slovo má v tomto ohledu praktický lékař, který žádajícího nejlépe zná a případně se opírá o další zdravotní posudky. Nejčastěji se jedná o vyjádření psychologa, ale u pacientů s diabetem také diabetologa.

  Samotný diabetes, je-li dobře léčený, není provázen těžšími hypoglykemickými stavy, zejména takovými, které by pacient včas nerozpoznal, není důvodem k zamítnutí zbrojního průkazu. Proto vám doporučuji, abyste problém se svým lékařem otevřeně projednal a případně byl připraven akceptovat jeho argumenty, pokud budou pravdivé. Nejčastěji se jedná o problémy spíše psychologické, které si však lidé často odmítají připustit. Jinak můžete např. podle svých záznamů, záznamů z glukometru a případně vyloučením, že jste v posledním roce potřeboval zásah lékařů kvůli hypoglykémii, svého lékaře přesvědčit, že svůj diabetes dobře zvládáte a tudíž že nepředstavuje z hlediska nošení střelné zbraně riziko.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  po převedení z Levemiru na Tresibu jsem náhle přibrala 6kg a cítím se jak nabobtnalá v letáku o přibývání na váze nic není Danuše
  věk: 73 let výška: 166 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Milá Danuše,

  o vašem zdravotním stavu vím příliš málo, než abych vám mohl přesněji odpovědět. Spíše vám tedy mohu poslat informace, které se vztahují k přibírání na váze při inzulínové léčbě, a to jen obecně.

  Inzulín je tzv. anabolický hormon, který pomáhá správně metabolizovat různé živiny. Ty se pak mohou stát základem stavebních součástí lidského těla, mohou se přeměnit na energii, kterou tělo potřebuje, ale zejména se ukládají v podobě zásobních látek pro pozdější využití. Zdravé tělo si ovšem tvoří inzulínu tak akorát a pouze když lidé příliš jedí a málo se pohybují, tak se jeho sekrece zvyšuje a složky potravy se v těle ukládají v podobě zásobního tuku a částečně také sacharidů. Když u pacientů dostatečná sekrece inzulínu chybí a je nutné inzulín dodávat injekčně, tak záleží na pacientovi, zda si podává inzulínu správné množství ve správný čas, aby mu nestoupala ani příliš neklesala glykémie a aby jeho tělesná hmotnost byla stabilní. Když si podává inzulínu zbytečně mnoho, tak to vyvolává pocit hladu a aby se zabránilo hypoglykémii, musí člověk dostatečně jíst. Nebo, když jí příliš a vidí, že glykémie stoupají, tak si zvyšuje dávky inzulínu, a tím si nejen koriguje glykémii, ale také přispívá ke zvýšenému ukládání zásobních látek. Obojí je tedy špatně. Dávku inzulínu je nutné volit tak akorát, aby byly glykémie vyrovnané a váha byla stabilní.

  Po inzulínu lidé přibývají na váze, když si podávají zbytečně velké dávky. Nebo když se jedná o člověka s mizerně vyrovnaným diabetem, který díky tomu hubne a chátrá, tak se po nasazení inzulínu stav postupně upravuje a hmotnost se po určitou dobu zvyšuje. To je ale v tomto případě žádoucí a správné.

  Nevím, co vedlo ve vašem případě lékaře k přechodu od Levemiru k Tresibě. Možná to ale bylo špatné vyrovnání diabetu a Tresiba u vás nyní funguje lépe a živiny jsou lépe využity. To může vést k určitému „tloustnutí“. Pokud by tomu bylo tak, je vhodné dávku inzulínu snížit a snížit také příjem potravy. Bez nadměrného jídla rozhodně neztloustnete. Samotný inzulínu tloustnutí vyvolat nemůže.

  Doporučuji tedy podrobně se zamyslet nad tím, kolik toho jíte a kolik je to energie a také sacharidů. Svůj kalorický příjem byste měla výrazně snížit a tomu také přizpůsobit dávkování inzulínu, abyste měla dobře vyrovnané glykémie.

  Zamyslete se také nad tím, zda váš vzestup váhy nemůže být způsoben zadržováním vody v těle, tedy zejména otoky. V tom případě byste měla také omezit příjem kuchyňské soli, která je v mnoha připravených potravinách „ukryta“, takže o ní nemusíte ani vědět. Pokud ale budete méně jíst, tak díky tomu budete nejspíše přijímat i méně soli, což je žádoucí.

  V medicíně je málo věcí, které jsou zcela vyloučené. Může tedy dojít k zadržování tekutin v těle i vlivem inzulínu. Je to ale krajně nepravděpodobné a pravděpodobně by nebyl v tomto ohledu rozdíl mezi Tresibou a Levemirem. Proto bych o této možnosti neuvažoval. Zaměřte se tedy zejména na to, proč jíte víc, než je potřeba a proč kvůli tomu používáte zbytečně velkou dávku inzulínu. Tresiba vzestup hmotnosti nepůsobí, je-li používána správně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, omlouvám se, dotaz sem možná nepatří... nutně bych potřebovala vyhledat pomoc psychologa, který by byl zaměřen na diabetiky a jejich problematiku a zároveň byl na pojišťovnu. Začínám se dost plácat a potřebovala bych trochu pomoct odborníkem... Jinak cukrovku jsem zvládla od 12/2021dostat pod kontrolu, snad se blížím remisi. Chybí mi poslední kg ke zhubnutí 15% váhy. Chtěla bych to nezkazit... Nemáte, prosím nějaký kontakt? Děkuji a přeji pěkný den. Iveta
  věk: 46 let výška: 160 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  Milá Iveto, lékaři si jsou samozřejmě vědomi, že pro léčbu diabetu má zásadní úlohu motivace pacienta. Nejedná se zdaleka jen o pravidelné měření glykémií, omezení množství sacharidů v dietě a užívání správných léků. Zejména u diabetu 2. typu, který je spojen s obezitou, má zásadní úlohu dlouhodobá a zásadní úprava dietního a pohybového režimu, což bývá často účinnější než užívání různých léků. Někdy je to ale úkol velmi náročný a dlouhodobý, takže po počátečním odhodlání se pacienti často vracejí do starých kolejí a znovu kila nabírají. V tom, aby k tomu nedošlo, jim v mnoha případech může pomoci spolupráce s psychologem. Proto je individuální i skupinová psychická podpora velmi důležitá, nicméně v kvalifikované podobě málo dostupná.

  Větší diabetologická pracoviště a diabetologická centra mají k dispozici edukační pracovníky a někdy i psychologa. Pokud tedy nebudete vyhledávat pomoc sama, což by asi nebyla péče hrazená zdravotní pojišťovnou, tak vám doporučuji obrátit se na svého diabetologa a požádat jej s kontakt na spádové edukační pracoviště.

  Konkrétněji vám odpovědět nemohu, protože není v síle jedné osoby, nebo jedné pracovní skupiny zajišťovat přes tento web v tomto ohledu péči pro celou ČR.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mam hodnoty glykemie mezi 5.9 až 6.3 mam brát prašky nebo dieta.
  věk: 63 let výška: 191 cm váha: 114 kg

  Odpověď

  Milý Zdeňku, vaše hodnoty glykémií odpovídají porušené glukózové toleranci. I když jste vysoké postavy, máte nadváhu. Není jasné, zda uvádíte hodnoty na lačno nebo i po jídle. Pochopitelně pokud by glykémie nestoupaly nad 6,3 po jídle, tak by se dal diabetes celkem vyloučit.

  Na prvním místě vám doporučuji zamyslet se nad svým příjmem potravy. Měl byste si projít některé materiály o dietě na našich stránkách a snažit se, abyste nejedl více než 200 g sacharidů denně. Mohl byste se také podívat do naší poradny, kde naleznete odpovědi na velmi podobné dotazy.

  Zkuste tedy omezit svůj kalorický příjem a příjem sacharidů na do těch přibližně 200 g za den a zkontrolujte se znovu po měsíci. Pokud byste měl nadále stejné glykémie, bylo by vhodné přidat také nějaké léky. Ale úprava dietního režimu a také pravidelná fyzická zátěž fungují často lépe, než řada léků bez diety.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je vhodné sladit čaj lžíci denně? Karel
  věk: 74 let výška: 179 cm váha: 132 kg

  Odpověď

  Milý Karle, na vaši otázku lze odpovědět dvojím způsobem, podle toho, jak si vyložím váš dotaz.

  1. Ptáte se, zdali je vhodné sladit čaj. Odpověď zní „ne“. Sladit čaj obecně není vhodné. Volný cukr působí špatně na zuby, zvyšuje rychle hladinu krevního cukru a je zbytečně kalorický a v těle se zejména u osob s nadváhou a malou fyzickou aktivitou přeměňuje přímo na tuk.
  2. Pokud  si ale vaši otázku vyložím spíše takto: „Jídlo si nesladím. Nepiji běžně sladké nápoje. Obsah sacharidů v mé dietě odpovídá mojí doporučené dietě. Mám ale rád oslazený čaj. Vadí, kdy denně spotřebuji jednu lžíci na oslazení čaje?“, tak moje odpověď bude znít „nevadí“.  

  Vy máte výraznou nadváhu a měl byste určitě omezit kalorický příjem a podle možnosti více se pohybovat. To ale jistě víte. Pokud byste se rozhodl nasadit redukční dietu, myslím, že byste si za odměnu lehce oslazený čaj zasloužil. Pokud dietu nedržíte, tak se to stejně v tom množství potravy ztratí.

  Doufám, že se na mě nezlobíte za takovouto odpověď. Přeju hezké jaro.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Už přibližně 5 let nosím brýle na dálku, a každý rok se mi zhoršují oči. Naposledy jsem měla nějaké výsledky, které vůbec neseděly, takže mě poslaly na glukozovy test, na který se tedy teprve chystám. Akorát nemám představu, co to přesně znamená? Znamená to, že můžu mít cukrovku a budu brát nějaké léky? Postupuji ivf a nevím, jestli to nebude mít nějaký špatný vliv. Děkuji za odpověď
  věk: 26 let výška: 162 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  zvýšená hladina krevního cukru se mimo jiné může projevit i zhoršeným zrakem. Rovněž hormonální léčba, kterou podstupujte při IVF, může vést ke zvýšení hladin krevního cukru. Proto je dobře, že vás poslali na glukozový test.  Kdybyste měla cukrovku, tak dostanete léky, kterou sníží Váš cukr do normálních hodnot.

  Glukozový test, neboli tzv. orální glukózový toleranční test (oGTT) znamená, že půjdete do laboratoře nalačno. Dostanete vypít sladkou tekutinu a budou Vám kontrolovat hladinu krevního cukru ze žíly:

  • 3 dny před testem neomezujte příjem sacharidů (nejméně 150 g/den) a vykonávejte obvyklou tělesnou námahu,
  • po 8–14hodinovém lačnění Vám bude odebrán vzorek krve,
  • pak během 5–10 minut vypijete 75 g glukózy rozpuštěné ve 250–300 ml čaje, nebo vody,
  • další vzorek krve se odebírá za 60 a 120 minut.

  Po celou dobu testu budete sedět v klidu v laboratoři, neměla byste nic jíst ani pít. Výsledky Vám řeknou, jestli máte cukrovku nebo ne. Pokud ano, tak dostanete doporučení do diabetologické ordinace, kde Vám vše dále vysvětlí.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den pane profesore, chtěl bych požádat o váš odborný názor. V říjnu 2020 jsem upravil svůj jídelníček ( omezil jsem špatné tuky, hotová jídla, pochutiny), zařadil jsem více zeleniny a ovoce, přestal jsem pít veškerý alkohol ( pil jsem 4 piva/den, kouřit ( 10cigaret /den). V této době jsem vážil 104 kg/188 cm, beru Milurit 100 mg na dnu a Sortis 10 mg na cholesterol. Začal jsem jezdit 2 x týdně 1 hodinu na rotopedu, při které jsem spálil 750 kcal. V 10.03.2021 jsem byl na preventivní prohlídce a krevních testech , hodnoty : glukóza z plazmy 5,8 mmol , cholesterol 4,44, HDL 1,13, LDL 2,73, triacylglyceroly 1,27, kyselina močová 384, ALT 1.09, AST 0,63, GGT 1,44, hmotnost 98kg. Hladiny cukru v krvi jsem se trochu lekl a myslel si, že ji rychle upravím režimovým opatřením, přestal jsem jíst všechny sladkosti ( koláče, dorty sušenky, čokoládu), přidal více zeleniny a ovoce, bílé pečivo vyměnil za celozrnné a přidal na pohybu , 2x týdně rotoped nebo kolo, 3x týdně chůze 8 km, rychlost 5,5 km/hod, 1 x týdně /hodinu cvičím (činky, břišní svaly). Po 6-ti týdnech 21.04.2021 jsem šel na kontrolní odběry, jaterní enzymy v normě, glukóza v plazmě 5,4 mmol a hmotnost o 2 kg nižší (96 Kg) Vzhledem k tomu , že jsem poměrně důsledně upravil jídelníček a na pohybu víc nepřidám (cítím únavu, svaly a úpony pobolívají) , čekal jsem, že hodnota glukózy bude nižší (max 5,0 mmol). Moje otázka tedy je, zda to potvrzuje, že mám inzulínovou rezistenci a jak to případně řešit. Děkuji za váš čas a odpověď. Josef
  věk: 52 let výška: 188 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Milý Josefe,

  především vám gratuluji k tomu, že jste dokázal změnit svoji životosprávu. Co vás k tomu vedlo, přímo nepíšete, ale asi jste měl zvýšenou glykémii a byl obézní.

  Nyní uvádíte z hodnot vztahujících se k diabetu pouze glykémii na lačno. 5,8 mmol/l je hodnota lehce zvýšená, ale neodpovídá ještě diabetu. Dobré by bylo znát hodnotu glykovaného hemoglobinu, který ukazuje, jak to s glykémiemi vypadá dlouhodobě.

  Odpověď na vaši otázku vám spolehlivě nemohu dát, ale asi opravdu máte určitý stupeň inzulínové rezistence. Ta se přesnými metodami špatně měří a je to veličina relativní. Řada lidí má v porovnání s většinou lidí citlivost vůči inzulínu sníženou, ale diabetes se u nich neprojeví, protože to jsou schopni vyrovnávat zvýšenou sekrecí inzulínu.

  Léčba inzulínové rezistence je však základním opatřením v prevenci a léčbě diabetu 2. typu. Ve vašem případě k tomu nejsou potřeba žádné léky, ale zvládnout byste to měl dietou a fyzickou aktivitou. Z dietních opatření je nejdůležitější snížit celkový kalorický příjem. Neměl byste jíst nezdravá tučná jídla a zbytečně byste také neměl jíst sladké. Pokud jde ale o sacharidy, tak jde zejména o jejich celkové množství. Tedy ani tzv. „zdravé“ zdroje sacharidů, jako je např. celozrnné pečivo, byste neměl jíst neomezeně. Vše se započítává do sacharidů, a vám by celkové mohlo stačit 200 g denně, což zahrnuje ovoce, sladší zeleninu, přílohy, omáčky atd. Rovněž vaše pohybová aktivita se zdá dostatečná. Měl byste dělat to, co vás baví a při čem se alespoň trochu zadýcháte. Pokud tedy ještě chcete něco dalšího  pro prevenci diabetu udělat: omezte ještě trochu kalorický příjem a cvičte pravidelně. Ve vašem věku byste se měl spíš více vytrénovat, než abyste si působil bolesti šlach a svalů. Proto se o vhodném způsobu fyzické námahy poraďte třeba ve fitness centru, abyste svaly nezatěžoval jednostranně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!