Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

655 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Obracím se na vás, jako odborníky, protože mívám časté stavy hypoglykemie. Trpím tímto už několik let, ale poslední dobou, ty vzhledem k své práci, kde mám zvýšenou fyzickou aktivitu, se mi toto velice zhoršilo. Stavy jsou častější a hladina cukru daleko nižší. Podotýkám že cukrovku nemám, máme ji sice v rodině, moje matka má silnou cukrovku, taktéž ji měli oba její rodiče. Tyto své obtíže se snažím minimalizovat tím že každé 2 hodiny něco s ním a mám i přístroj na měření hladiny cukru, kterým si pravidelně hladinu měřím. Běžné hodnoty které na měřím a kdy mi ještě není špatně a cítím se v pořádku bývají kolem 3,8 až 4,5 a to maximálně. Často se se mi stává, kdy je mi opravdu už zle, že naměřím hodnoty kolem 3.0 a v jednom případě dokonce 2.8. Používám v tomto případě tento přípravek: https://www.drmax.cz/max-glucose-gel-3x25g-tuby. Zajímalo by mne zda je dostupná nějaká léčba, která by trvale řešila mé stavy, protože mne to omezuje v práci. Moc vám děkuji moc vám děkuji že se mým problémem budete zabývat a snad mi poradíte. S pozdravem Jakub 
  věk: 41 let výška: 186 cm váha: 100 kg

  Odpověď

  Milý Jakube, pro diagnostiku hypoglykémie u nediabetiků musejí být splněna tzv. Whippleova 3 kritéria: příznaky hypoglykémie, naměřená nízká hodnota glykémie (zpravidla pod 3,5 mmol/l) a ústup obtíží po podání glukózy. To vy v podstatě splňujete.

  Následně je nutné zjistit příčinu. Těch je poměrně hodně, z nichž některé jsou časté, jiné vzácné. Některé se léčí snadno, jiné náročnějšími postupy. Z tohoto důvodu potřebujete podstoupit podrobnější vyšetření, které se provádí v nemocnici.

  V prvé řadě je nutné objektivně (lékařem) potvrdit hypoglykémii. Většinou je člověk na několik dní hospitalizován a jeho glykémie je monitorována. Začíná se zpravidla tzv. hladovkovým testem, kdy se čeká, zda dojde k hypoglykémii. Podle výsledku se pak přidávají další vyšetření.

  U některých lidí dochází k přestřelení vyplavování inzulínu, nejčastěji po sladkém jídle nebo pití. Je to někdy způsobeno poruchou pohyblivosti nebo velikosti žaludku, kdy se cukr vstřebává spíše zrychleně a tím vede k větší stimulaci. Jinak je ale možností opravdu hodně a je potřeba k problému přistupovat postupně, aby se zbytečně nedělala náročná vyšetření.

  Pokud se podobné stavy budou často opakovat a vy to budete řešit cukrem, tak asi budete postupně tloustnout a již nyní máte nadváhu. Proto doporučuji zaznamenat vaše nízké glykémie na glukometru a dostavit se k vašemu lékaři. Ten rozhodne o dalším postupu, respektive domluví hospitalizaci na specializovaném pracovišti.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den. Mám již 12 let diagnostikovanou cukrovku 2 typu. Napřed dieta, potom léky-glukophage, potom mi to lékařka vysadila-glykemie na lačno byla jen 3,6. Teď mám dlouhý cukr 33, na lačno 5-5,6, za hodinu po jídle do 7, ale za 2 hodiny po jídleI 8, tedy je nejvyšší ne za 60, ale 120 min ut, což jak čtu je typické pro diabetiky, ale lékařka to neřeší, protože tohle si samozřejmě měřím doma. Nevím zda je tedy správné, že nemám léky. Mirka
  věk: 46 let výška: 164 cm váha: 59 kg

  Odpověď

  Milá Mirko, z vašeho popisu se nejedná o zcela typický diabetes 2. typu, ale rozhodně také nejde o diabetes 1. typu. Je dost možné, že diabetes jste dostala v těhotenství a později se porucha zlepšila k dnešním hodnotám. Rozhodně nemáte nadváhu, takže z hlediska diety je potřeba jen to nadále nepokazit a jíst spíše málo, ale hubnout není potřeba. Diabetickou poruchu v sobě zjevně máte, ale nyní se stav upravil, takže se rovněž domnívám, že léky nepotřebujete. Je dobře, že se občas měříte, ale vaše hodnoty jsou nyní v pořádku. Udržujte si stejnou tělesnou hmotnost, věnujte se sportu a občas se kontrolujte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Má menopauza vliv na glykemický index? Michaela
  věk: 51 let výška: 170 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  Milá Míšo, s přibývajícím věkem, ale zejména s přibývajícími kily a poklesem tělesné aktivity se zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu, případně již existující diabetes se zhoršuje. Menopauza u mnoha žen přispívá k obezitě, ale sama o sobě k diabetu nevede. Velmi vám doporučuji něco dělat se svojí hmotností. Měla byste také podstoupit orientační vyšetření funkce štítné žlázy, protože snížená funkce může k diabetu přispívat. A také byste se měla co nejvíce pohybovat.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám dotaz každé ráno mám lacnou glykemii přes 6 někdy až 6.9 pohybuje se pořád 6,4 6,5 6,1 ale nikdy ne pod 6 myslíte, že bych mohla mít prediabetes? Děkuji moc za odpověď a ještě dodám, že po jidle mívám i 8,6. 
  výška: 163 cm váha: 68 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glukometr se používá ke kontrole glykémií, bohužel ho nelze plně využít k diagnostice diabetes mellitus. Vaše ranní lačné hodnoty glykémie, pokud byly z žilní krve, by ale již zvýšené koncentraci glukózy nalačno odpovídaly.

  Hodnoty při stanovení ze žilní krve:

  < 5,6 mmol/l

  Normální glykémie

  5,6 – 6,9 mmol/l

  Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

  > 7 mmol/l

  Diagnóza diabetu

  Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

  V této chvíli bych doporučovala domluvit se s praktickým lékaře aby Vám nabral ranní lačnou glykémii ze žilní krve nebo Vás ještě lépe poslal rovnou na OGTT.

  Tento test se standardně provádí vypitím roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

  Hodnocení glykémie ve 120 minutě: 

  < 7,8 mmol/l

  Vyloučení diabetes mellitus

  7,8 – 11 mmol/l

  Porušená glukózová tolerance

  > 11 mmol/l

  Diabetes mellitus

  Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno, nebo k poruše glukózové tolerance.

  Výsledky Vašich měření ukazují, že je u Vás vysoká pravděpodobnost prediabetu, ale k jednoznačnému stanovení závěru je potřeba absolvovat odběry z žilní krve za standardních podmínek, aby se vyloučilo zkreslení výsledku jinými faktory a současně se vyloučil i diabetes mellitus samotný.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vím, že každý člověk je jiný a že i mezi diabetiky 1.typu existují jak obézní pacienti, tak pacienti s podváhou, že někdo má diabetes 1.typu diagnostikovaný nově a někdo se s ním léčí už několik desítek let, někdo sportuje a jiný se skoro nehýbe atd. Existuje nějaký přehled, kolik jednotek inzulínu celkem si diabetik 1.typu potřebuje denně aplikovat (celkový nebo ideálně podle kategorií žena/muž, věk, třídy hmotnosti podle BMI atp.)? Lze hovořit o nějakých minimálních hodnotách denní spotřeby inzulínu, na které by se měl dlouhodobě inzulínem léčený diabetik 1.typu při optimální kompenzaci dostat? (Samozřejmě jsem narazila na informaci, že např. při poškozených ledvinách se cukr do moči dostává při nižších glykémiích než u zdravého člověka, a spotřeba inzulínu tím klesá, ale jde mi o běžné hodnoty a jejich obvyklé rozmezí.) Iva
  věk: 46 let výška: 168 cm váha: 58 kg

  Odpověď

  Milá Ivo, kupodivu mezi zdravými osobami existuje poměrně velká variability denní produkce inzulínu. Záleží totiž hodně na tom, jak je určitý člověk na působení inzulínu citlivý Tato citlivost se může hodně měnit také s věkem (spíše klesá), při těhotenství a také v průběhu různých onemocnění, jako jsou třeba nachlazení, bakteriální infekce, úraz, případně užívání léků. Stejně tak je variabilní i maximální schopnost produkovat inzulín, takže u někoho diabetes nevzniká ani když je k inzulínu citlivý málo (třeba při obezitě), protože je schopen ho vytvářet hodně.

  Je také nutné brát v úvahu, že u zdravých lidí inzulín pochází ze slinivky břišní, odkud se dostává do jater a zde je z velké části spotřebován, takže se ho do ostatního krevního oběhu dostane asi jen 50%. U diabetika ale se inzulín podává do podkoží, odkud se dostává do krevního oběhu přímo, takže pacienti léčení inzulínem mají často hladiny inzulínu v krvi vyšší než zdravé osoby.

  Účinnost inzulínu se také často snižuje při špatném vyrovnání diabetu, asi tak, jako dobře vyladěný motor má spíše nižší spotřebu paliva než motor špatně seřízený. Zlepšené vyrovnání diabetu se proto u typu 1 dost často projeví poklesem jeho potřeby.

  Existují mnohé výjimky, ale kupodivu většině pacientů s diabetem 1. typu postačuje asi 40 až 50 j. denně nebo asi 0,6 až 0,7 j./kg. Pokud někdo potřebuje 60, 70 či více jednotek, většinou to značí, že něco není v pořádku. Zejména může jít o obezitu, nadměrné jídlo nebo nevyrovnaný diabetes, kdy ke korigování hyperglykémií je potřeba další inzulín až často vznikne hypoglykémie, po ní hyperglykémie a tak dokola.

  Jinak ale normy pro potřebu inzulínu dány nejsou. Je to opravdu individuální.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Dnes jsem byl u paní doktorky na kontrolu ohledně zaměstnání. Pravidelně dělají vyšetření na cukr a EKG.  jsem si dal sklenici vody. Mám problém s únavami ale přikládole se to boreili.asi 4 roky. Rostislav
  věk: 48 let výška: 180 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Milý Rostislave,

  pokud jde o diagnostiku diabetu, má se glykémie měřit za standardních podmínek. Provádí se měření na lačno ráno, před tím se od večeře nejí, pít můžete. Ráno se odebere nejlépe žilní krev a pošle se do laboratoře. Vyšetření glukometrem není dostatečně pro tyto účely přesné. Hodnota u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l. Mezi 5,7 a 7 mmol/l se výsledek hodnotí jako porucha glukózové tolerance, nad 7 je již diabetes. Vyšetření se má ale provést minimálně 2x.

  Pokud jste tedy měl glykémii na lačno, dost pravděpodobně máte diabetes. Pokud to nebylo na lačno, není výsledek jasný, o diabetes nemusí jít. Dostavte se v tom případě ještě jednou, tentokrát skutečně ráno na lačno. Sklenice vody nevadí.

  Také připomínám, že vyšetření k potvrzení diabetu musí být provedeno minimálně 2x.

  Ve sporném případě také můžete být pozván na orální glukózový toleranční test.

  Nedovoluji si vám dát zatím žádnou radu ohledně případné léčby. Pokud jste ale již minule měl hodnotu na lačno 7 a nyní 9,1, nejspíše o diabetes půjde. Měl byste přinejmenším držet dietu s omezením sacharidů a dát se brzy zkontrolovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň prajem, prosím Vás na základe týchto výsledkov sa dá definovať diabetes 1.?Na liečbu perorálnymi tabletkami som nereagovala dostatočne, momentálne som na inzulíne 6 krátky-4krátky-4krátky-8dlhý a nízkoasacharidovej strave?Výsledky z odberu krvi sú: ANTI GAD autoprotilátky +1,17 index, anti IAD 2 0,58 index, S-C-peptid -0,10 nmol/l, S-INzulín 8,54 mlU/l, HOMA -IR 1,46, IAA 0,17 negat.
  věk: 38 let výška: 163 cm váha: 56 kg

  Odpověď

  Milá Alžběto, diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní proces, který postihuje beta buňky pankreatu, které tvoří inzulín. Tyto buňky postupně zanikají a vzniká postupně diabetes. Často jsou inzulín produkující buňky zničeny docela a pacient je zcela závislý na podávání inzulínu podkožně. Velmi pak záleží na tom, jak se naučí správně dávkovat inzulín podle aktuální glykémie. Diabetes 1. typu vzniká nejčastěji u dětí a mladých osob, ale může vzniknout kdykoliv. Ve vyšším věku se porucha někdy rozvíjí pomalu, takže může připomínat i diabetes jiného typu.

  Ve vašem případě se velmi pravděpodobně jedná o diabetes 1. typu, protože se podařilo zachytit autoprotilátky, které do určité míry potvrzují. Dosud měřitelná hladina C-peptidu svědčí o tom, že stále trochu produkujete vlastní inzulín. Hladina inzulínu je nezajímavá, protože ten si podáváte injekčně.

  Někdy se také typ, který asi máte, označuje jako LADA (Latent autoimmune diabetes in adult), je to ale v podstatě forma typu 1. Čtěte na našich stránkách:

  diabetes LADA? | cukrovka

  https://www.cukrovka.cz/definice

  https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-1-typu-lada-a-nizke-glykemie

  Jsou to ale úvahy převážně teoretické. Důležité je léčit váš diabetes tak, jak je potřeba. Evidentně vám chybí inzulín, jste štíhlá osoba. Je potřeba, abyste se naučila svou nemoc co nejlépe zvládat a přitom zůstala stejně aktivní a spokojená jako dosud.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mam vyskou cukrovku 60 .koupila jsem si čaj i vytaminy a užívám lěky marie
  věk: 77 let výška: 156 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Marie, vy máte zejména vysokou hmotnost! Prvním opatřením, a to i ve vašem věku, by mělo být omezení kalorického příjmu a omezení množství sacharidů v jídle. Na našich stránkách byste mohla najít takový příklad vzorové diety, pro vás by byla asi vhodná ta s obsahem (maximálně) 150 g sacharidů v jídle. Najdete ji zde:

  https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

  Možná si nejprve řeknete, že tolik ani za den nejíte. Ale zkuste to opravdu dodržovat, jídlo si važte, a uvidíte.

  Také se vám může hodit tato orientační tabulka pro odhad množství sacharidů v jídle:

  10 g sacharidů

  1.            20 g pečiva

  2.            1 knedlík, brambora (velikosti vejce)

  3.            2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)

  4.            2 lžíce čočky

  5.            3 lžíce fazolí, sóji

  6.            1 lžíce mouky

  7.            1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)

  8.            1 dcl sladké limonády

  9.            ¼ l mléka

  10.          jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)

  11.          1 lžička marmelády, medu

  12.          kopeček zmrzliny (velikost Míša)

  Čaje a vitamíny vám přeju, ale s cukrovkou vám nepomohou. Píšete, že užíváte léky, ale neuvádíte, jaké. Z vašeho „dotazu“ usuzuji, že máte hodnotu glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol. To je hodnota dost zvýšená a nějakou léčbu si kromě diety zaslouží. Tak mnoho zdaru!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mam cukr 6
  věk: 77 let výška: 158 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Marie, váš dotaz je, abych tak řekl, dost „suchý“ a navíc bez otazníku. Moc z něho není poznat, na co se ptáte.

  Tedy se domýšlím, že chcete poučit, zda hodnota glykémie 6 mmol/l je v pořádku.

  Měla byste vědět, že normální hodnota na lačno je 5,6 mmol/, za diabetes se považuje stav, kdy opakovaně máte na lačno glykémii nad 7 mmol/l nebo kdykoliv během dne, třeba i po jídle, nad 11 mmol/l.

  Je třeba posoudit, zda vaše měření bylo po celonočním lačnění, zda bylo provedeno na přesném přístroji a zda to bylo 1x či opakovaně. Asi by stálo za to měření opakovat po poctivém celonočním půstu ráno a potom to zkusit znovu po snídani za 2 hodiny. Zatím se ale nijak nenervujte, hodnota 6 je velmi lehce zvýšená a bezprostředně vás nijak neohrožuje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, synovi je 13 let a byl mu diagnostikován diabetes 1 typu.Chtel bych se zeptat touto cestou,v jaké fázi se nachází biologicka léčba (kmenové buňky) popřípadě "chytrý inzulín" aplikovany 1 x za týden.Dekuji za odpověď.Frantisek.
  věk: 14 let výška: 157 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milý Františku, odpověď je složitá a zdlouhavá, takže nemohu vám individuálně podrobně odpovědět. Proto vám zatím doporučuji náš příspěvek na cukrovka.cz zde:

  https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami

  kde najdete i další odkaz na předchozí článek.

  Za 1 či 2 roky výzkum zase postoupil, ale prozatím platí, že způsoby léčby, na které se ptáte, zatím nejsou nikde dostupné. Ani s „chytrými inzulíny“ to není nijak horké, ostatně o ničem opravdu chytrém nevím, spíš by to bylo pro pacienty s jiným typem diabetu, kteří tak „chytrý inzulín“ nepotřebují. Zato ale nastal velký pokrok v oblasti „chytrých“ pacientů kteří používají „chytré“ pumpy. Tím chci říci, že technologie je na velmi dobré úrovni a pokud je pacient dobře vycvičen a motivován („chytrý“), tak s tím lze dosáhnout vynikajících výsledků.

  Ale slibuji brzkou aktualizaci odpovědi na vaši otázku, i když uvedený odkaz by mohl prozatím stačit.

  Zdraví také František

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!