Poradna

Obecné

398 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, Moc a moc děkuji za vaše informace. Můj lékař se vyjadřuje velice stroze chápu přitom množství pacientů nemá příliš času a možností vysvětlovat. Všechny informace sháním na internetu. Proto jsem vám velice vděčný za jakoukoliv informaci ? Mám crohnovu nemoc a jsem na bioléčbě. Proto si píchám a nejím tablety. Mám cukrovku 2. Typu. Přes den si píchám 3 x 8 před hlavním jídlem. Před spánkem si píchám noční inzulín 1 x 10. Po hodině a půl, po posledním hlavním jídlem jsem plus mínus po odběru krve na sedmičce. Snažím se jíst dietně to znamená aby na talíři byl největší kopec zeleniny na druhém místě maso a nejmenší kopec byla příloha. Jestli jsem to dobře pochopil, svačiny a 2. Večeři můžu vysadit. Nebyl jsem na to zvyklý, takže jsem na svačinu musel myslet. Otázka-může bioléčba probudit cukrovku 2. Stupně?

  Pří mých chorobách. Jaký je váš názor na očkování proti onemocnění covid?. Očkování na chřipku mám.

  Tomáš

  věk: 61 let výška: 190 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Tomáši,

  Posíláte další dvě dodatečné otázky.

  Uvádíte, že je vám 60 let a kromě diabetu 2. typu máte Crohnovu nemoc, pro kterou dostáváte biologickou léčbu. Měříte 190 cm, vážíte 90 kg. Inzulín si pícháte 4x denně. Máte tedy zřejmě přiměřenou výživu, což je při této nepříjemné nemoci důležité. Minule jsem uváděl, že svačiny pro většinu diabetiků 2. typu nejsou nutné. Nevím, v jakém stádiu je vaše střevní postižení, ale pokud třeba trpíte průjmy, tak by případně mohlo být rozložení jídla na více menších dávek vhodné. Pak byste ale možná před svačinami potřeboval navíc ještě malé dávky rychlého inzulínu.

  Nejprve se ptáte, zda může být biologická léčba být příčinou rozvoje diabetu 2. typu. Na to nemám jednoduchou odpověď, protože biologických přípravků pro léčbu Crohnovy nemoci dnes existuje více. Nejčastěji se ale používají tzv. inhibitory TNF-alfa. Ty podle mého názoru působí především protizánětlivě a diabetes nevyvolávají. Crohnova nemoc je však velmi často léčena kortikosteroidy (Prednison, Medrol aj.), a to nárazově nebo dlouhodobě. Tyto léky naopak mohou výrazně snižovat citlivost tkání vůči inzulínu a mohou tak u predisponovaných osob vyvolat diabetes 2. typu. Právě biologická léčba často dovoluje tyto léky vynechat nebo používat jen nízké dávky, což je pro prevenci cukrovky příznivé.

  Dále se ptáte, zda je pro vás vhodné očkování proti Covid-19. Jistě byste se měl poradit se svým ošetřujícím specialistou, ale já jsem přesvědčený, že očkování je pro vás určitě velmi vhodné. Některé léky sice mohou efekt očkování snižovat, ale i tak by vás očkování mělo před onemocněním Covid-19 ochránit nebo alespoň velmi snížit riziko vážnějšího průběhu. Určitě vám tedy očkování doporučuji a asi je vhodné je podstoupit mimo období, kdy právě dostáváte nějakou útočnou dávku léků, které imunitní systém tlumí. To proto, aby očkování mělo větší šanci na dobrý efekt.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Měřila jsem se glukometrem a ukázal mi 3krat za sebou HI co to znamená? Děkuji předem za odpověď.
  věk: 61 let výška: 153 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  na tento dotaz jsme již odpovídali, doporučujeme podívat se do naší Poradny zde:  https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-ii-typ-a-glukometr-ukazuje-hi

  Vaše redakce

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mému otci byla zjištěna v listopadu zvýšená hladina glukózy (6,6 mmol/l ráno na lačno). Nyní paní doktorka otci odebrala dvě zkumavky krve v ordinaci na prošetření, jestli se jedná o cukrovku. O výsledky si má volat zítra. Nevíte o jaký typ vyšetření se jedná? Myslela jsem, že se vyšetření na cukrovku provádí glukozovo-tolerančním testem...nicméně doktorka odebrala krev jen na lačno. Děkuji za informaci.

  Odpověď

  Předpokládám, že paní doktorka nabrala glykémii nejprve osobním glukometrem. Ten nemůže sloužit jako zařízení pro diagnostiku diabetu. Myslím si tedy, že poslala vzorek na vyšetření glykémie standardní profesionální metodou. Hodnota na lačno ráno u zdravých osob nemá být nad 5,6 mmol/. Hodnota nad 7.0 již svědčí pro diabetes. Pro jasné posouzení ale musejí být známy alespoň 2 hodnoty v různé dny. Ta druhá zkumavka může být pro vyšetření glykovaného hemoglobinu, což je dlouhodobý ukazatel. Normální hodnota je do asi 40 mmol/l, některé laboratoře mají normu do 42. Hodnota nad 47 mmol/l již svědčí pro diabetes.

  Podle všeho má váš otec poruchu glukózové tolerance. Měl by tedy zejména držet dietu s omezením sacharidů a pokud má nadváhu, tak také méně kalorickou. Bude potřebovat poučení, měl by si něco přečíst, třeba na našem webu, a měl by se co nejvíce phybovat.

  Paní doktorka možná také vyšetřila orientačně funkci ledvin (kreatinin), možná i krevní tuky. To se má udělat při záchytu porušené glukózové tolerance nebo diabetu. A měl by mít kontrolován také krevní tlak.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dostala jsem glukometr z dia poradny značky Gluneo a měřila jsem se s ním cca měsíc. Hodnoty přes den jsem měla v pořádku, ale ranní hodnoty jsem měla stále zvýšené, tak jsem dostala léky na večer. Od rodičů jsem navíc dostala glukometr Contour Plus One a měřila jsem zároveň i na tomhle novém. Na contour plus jsem ovšem ani jednou zvýšenou hladinu neměla a ty rozdíly byly opravdu dost velké. Např. 4,9x 5,9, 5.0x 6.4, 4.8×5.6, 4.6×5.9… (ta nižší je vždy Countour plus one). Měřím vždy zároveň, takže žádná časová prodleva tam není. Podle jednoho glukometru mám hodnoty v pořádku, podle druhého mám zvýšit dávky (Stadamet). Když jsem to říkala své paní doktorce, říkala, že je normální že každý glukometr měří jinak a více to nechce řešit. Já se na vás obracím s prosbou, jak se v takové situaci zachovat. Nechci miminku ublížit a léky samozřejmě beru, jen nevím, proč se nepřihlíží více k tomu, že může glukometr ukazovat špatně. Jenom ještě doplním, že rozdílné měření není samozřejmě jenom ráno. Například včera před spaním jsem si měřila a rozdíl byl 4.7(Contour)x 6.5(Gluneo) Moc děkuji za názor.
  věk: 28 let výška: 164 cm váha: 81 kg těhotenství: 19. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  chápu Vaši obavu stran odlišností měření na jednotlivých glukometrech. Hlavně v době těhotenství, kdy jsou cílové glykémie velice striktně stavěné v úzkém rozmezí. Bohužel Váš diabetolog má pravdu v tom, že všechny glukometry mají odchylku a to až ±15 %, což poté při srovnání dvou glukometrů může vytvořit markantní rozdíl. Je možno zkusit si nechat nabrat žilní krev a současně změřit glykémie na obou glukometr a po zjištění hodnoty z žilní krve vybrat glukometr, kterým se budete měřit (tento test však musí být proveden v okamžiku, kdy je Vaše hladina glykémie stabilní = výrazně neklesá ani nestoupá), ale ani tak nebudou dále správná měření stoprocentně zajištěna. 

  Stran navýšení terapie Stadametem - v současnosti je metformin (Stadamet) doporučován v terapii diabetu v těhotenství, pomáhá na snížení rezistence (zlepšení citlivosti) na vlastní inzulin, ve vyšších dávkách by neměl způsobovat hypoglykémii. Občas může vyšší dávka způsobit oproti té nižší u diabetika průjmovité stolice, ale jinak se nežádoucí účinky oproti nižším dávkám výrazně neliší a na hladiny glykémií samozřejmě vyšší dávka působí lépe. Navýšení dávky (v doporučených hodnotách) bych se proto neobávala.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak skladovat flexpen? Tomáš
   

  Prosím vás ještě mám jednu otázku.

  Před každým hlavním jídlem si píchám inzulín.

  Na noc si píchám celonocni inzulín.

  Jak se řeší svačiny a druhá večeře?

  Jak se řeší, když se dostanu náhodou pozdě k večeři. A hned po večeři jdu spát.

  Děkuji, už dlouho mi to vrtá hlavou.

  Odpověď

  Milý Tomáši,

  ke každému balení inzulínů od firmy Novo, které jsou dodávány v předplněném peru Flexpen, naleznete informaci pro pacienty. Zde je dost jasně napsáno, jak se tyto přípravky inzulínu mají uchovávat:

  Dosud nepoužívaná inzulínová pera řady Flexpen: v ledničce při teplotě 2 – 8 st. Celsia, doba skladování většinou 30 měsíců od data výroby. Datum, do kterého je inzulín vhodné spotřebovat (exspirace) je uvedeno na každé krabičce a na každém peru.

  Pero, které jste již začal používat: je možné skladovat při teplotě 2 až maximálně 30 st. Celsia. Chraňte před mrazem i vyšší teplotou. Používané pero je možné skladovat též v lednici při teplotě 2-4 st. Celsia. Pero tedy můžete ve vhodném obalu nosit až po dobu 4 týdnů s sebou a mít je připravené k použití.

  Jehla, která se ke vpichu používá, by měla být použita podle údaje výrobce jen jedenkrát, což je ale v každodenní praxi téměř nemožné a nepraktické. Zkušenost ukazuje, že pro stejnou osobu může být jehla bez rizika používána opakovaně, pokud zůstává ostrá a není znečištěna např. přímým dotykem či kontaktem se stolem, podložkou, oblečením apod. U osob, které si dávají 3 – 4  denní injekce je možné jehlu použít až po dobu dvou dnů. Je nutné ji opatrně zakrýt krytkou a potom ještě pero uzavřít  snímatelnou horní částí pera.

  K Vaší druhé otázce:

  Milý Tomáši, vy určitě potřebujete podrobnou edukaci, alespoň 1 hod., možná opakovaně. Ale mnohé byste našel i na našem webu. Bohužel neznám váš věk ani tělesné proporce, tak jen usuzuji, že jste mladší a máte diabetes 1. typu. Používáte inzulínový režim zvaný "bazál-bolus", který je založen na tom, že jedna nebo dvě denní dávky dlouze působícího inzulínu zajišťuje bazální dávku ve dne i v noci. K tomu si pak přidáváte před jídly krátce působící inzulín, jehož dávku musíte vždy volit podle toho, kolik sacharidů se chystáte jíst, jakou máte glykémii a zda se nechystáte ke sportovnímu výkonu.

  Krátce působící inzulín sice trochu působí až 5 - 6 hod., ale maximum účinku je asi za 1 hod., potom účinek klesá. To by mělo dostatečně pokrýt vaši porci sacharidů, abyste asi za 2 hod. měl glykémii pod 10 mmol/l (4-10) a neměl následnou hypoglykémii třeba za několik hodin.

  Při tomto systému plně postačují 3 jídla denně. Svačiny se dávají, pokud by vám hrozila hypoglykémie (tedy velmi málo sacharidů asi za 2-3 hod. po poslední injekci, třeba jen jedno jablko, ale většinou není třeba jíst nic), nebo pokud byste se chystal na větší fyzickou zátěž.

  Pokud lidé trvají na svačině nebo na tzv. druhé večeři, musejí si před ní znovu podat malou dávku rychlého inzulínu.

  Někdo volí i variantu, že si dává příliš vysoké dávky dlouhého inzulínu. Potom musí svačit, aby neměl hypoglykémii. Ale tento postup není příliš vhodný.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  glukometr mi ukazuje opakovane HI Co s tím dělat
  věk: 81 let výška: 170 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že zkratka HI u většiny glukometrů značí hodnoty glykémie větší než jsou měřitelné na daném glukometru. U většiny glukometrů je maximální měřitelná hodnota mezi 31-33mmol/l.

  Pokud jsou Vaše hodnoty opakovaně takto vysoké je potřeba bezprostředně navštívit Vašeho diabetologa - zkontrolovat Vaši glykémii, upravit Vaši terapii, případně se dohodnout na akutní hospitalizaci za účelem úpravy terapie. Pokud by se Váš fyzický stav začal zhoršovat může být nutné dorazit na urgentní příjem nejbližší dostupné nemocnice (není vhodné řídit, při závažném zhoršení stavu případně zavolat RZP).

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 55 let. 4 roky se léčím s DM2. Výška 195, váha 130, BMI 34. Glykemie 6 - 8 mmol. 2x denně Stadamet 850. To vše poslední 2 roky beze změn. Ovšem v listopadu 2020 jsem prodělal Covid 19. Týden horečky a silná únava, domácí léčba. Po dvou týdnech vše v pořádku, kromě cukru! Ten mi vyskočíl na 10 - 15 mmol a už dva měsíce nechce dolu. Dietu dodržuji. Obvodní mudr. mi zvýšila Stadamet na 1000 3x denně a přidala 1x denně Trajenta 5 mg. Nemá někdo podobnou zkušenost? Nerad bych skončil na inzulinu. Děkuji Richard
  věk: 56 let výška: 195 cm váha: 130 kg

  Odpověď

  Milý Richarde,

  v podstatě každé onemocnění zhoršuje citlivost tkání k inzulínu a tím u pacientů s diabetem 2. typu přispívá k obtížnějšímu metabolickému vyrovnání. Působí to samotná horečka a látky, které se do těla v souvislosti s bojem s virovou infekcí uvolňují, ale také malá fyzická aktivita a někdy i léky, které se používají (např. antihistaminika, léky na uvolnění překrveného nosu aj.).

  Vy máte značnou nadváhu a to určitě hraje důležitou úlohu. Nyní byste se měl postupně začít normálně pohybovat nebo dokonce i víc než před tím, abyste postupně zlepšil kondici. Myslím ale, že snížení váhy by ve vašem případě hrálo větší úlohu než přidávání dalších léků. Stadamet máte nyní v maximální dávce, Trajenta je také dobrý lék. Přidejte k tomu nyní dietu s opravdovým omezením sacharidů (i při vaší výšce na 180 g denně), vynechávejte zbytečný tuk a dejte se na zeleninu.

  Pokud by tento postup dostatečně nezabral (ale on zabere, pokud jej dodržíte), bude třeba přidat ještě další léky. Když v těle skutečně chybí inzulín, tak nejlepším a nezdravějším lékem je inzulín. Když ale člověk má svého vlastního inzulínu dostatek, jenom na něj špatně reaguje, tak je lepší zapracovat na tom, aby se citlivost k inzulínu zlepšila, a na to je dobrý pohyb a malý kalorický příjem. Je také řada dalších léků, které mohou pomoci. Inzulín se v takovém případě dává až jako nouzové řešení, když byste ta režimová opatření nebyl schopen nebo ochoten dodržovat. I v tomto případě inzulín zabere, ale o to obtížněji se pak bojuje s obezitou a malou citlivostí k inzulínu. Jinak ale z inzulínu nemějte žádnou paniku. Když chybí, tak se musí podávat. Je to přirozená látka a v tomto případě tělu prospěje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem teprve krátce diabetikem a tak hledám odpovědi na otázky kde se dá... Těší mne Váš web, který mi už opravdu hodně pomohl. Mrzí mne velká lhůta mezi objednáním v diabetologii a to 7 týdnů a nemožnost komunikace s poradnou. No ale asi je to takto běžné. K mé otázce. Dnes mám den, kdy si měřím glykemii. Udivuje mne, že ráno - na lačno (měřeno v 8:30 - poslední jídlo ve 22 90 gramů jablka a 120 gramů bílého jogurtu, spát jsem šla ve 24hod.) mám 7,3 mmol/l a hodinu po snídani 6,1 mmol/l. předpokládala jsem, že glykemie na lačno je vždy nižší než po jídle... Přeji Vám pěkný den Iveta
  věk: 46 let

  Odpověď

  Milá Iveto, pokusím se vám odpovědět, i když nemohu znát některé zdravotní údaje, které by mi hodně pomohly. Neznám vaši hmotnost a nevím ani, zda jste pro diabetes něčím léčena. Z toho, že si glykémie měříte jen v některý den, usuzuji, že máte diabetes 2. typu a možná ani žádné léky neberete.

  U diabetu je zejména důležité, abyste se brzy naučila o sebe po této stránce postarat. Lékař vám může poradit, podle čeho se rozhodovat, ale dávat vám instrukce v průběhu dne nemůže. Uznávám ale, že zvláště v dnešní době, kdy se počty návštěv v ordinacích spíše snižují, je telefonický nebo mailový kontakt s pacient (též pomocí videohovorů) velmi důležitý, snadný a bezpečný. Váš lékař by tedy na vaši žádost měl být ochoten se s vámi spojit a poradit vám. Pokud se takový hovor zdůvodní, je ho dokonce možné vykázat v rozumném počtu zdravotní pojišťovně, takže nemusí být pro lékaře ztrátový.

  Glykémie u pacientů s diabetem mohou značně kolísat v závislosti na jídle, pohybu, denní době a zejména na léčbě. Důležitou hodnotou je zejména glykémie na lačno ráno. Ta závisí nejen na večeři, ale také na tom, že glukóza se v těle také tvoří (o tom byste se dočetla i na našich stránkách). Malá sekrece inzulínu nebo snížená citlivost na jeho působení se mimo jiné projevuje tím, že tato novotvorba glukózy není dostatečně utlumena inzulínem. Pokud nepostačuje pouhá dieta, je vždy léčebným oříškem dosáhnout toho, aby ranní glykémie byla v normě a přitom během noci nehrozila hypoglykémie. To ovšem platí zejména pro pacienty léčené inzulínem, kdy je nutné volit vhodnou dávku nočního inzulínu.

  Vy máte ranní hodnotu (tedy ne úplně brzy ráno) 7,3 mmol/l, což je výsledek lehce nad normou, nijak však kritický. Nevím, zda si berete k jídlu nějaké léky, ale pokud ne, opravdu bych čekal, že glykémie potom mírně stoupne. Je ale také možné, že jídlo dostatečně nastimuluje vaše beta buňky, které tvoří inzulín, a ty dokáží, že za hodinu vám hodnota nejen nestoupne, ale dokonce klesne.

  Jinak ale je patrné, že máte diabetes celkem vyrovnaný. Je nutné vzít také v úvahu, že měření glukometrem není úplně přesné a existuje  ještě přijatelné kolísání výsledků. Takže o nic důležitého se nejedná. Ani tělo ani glukometr nefungují jako švýcarské hodinky.

  Doporučuji vám, abyste si glykémie měřila i v běžné dny – děláte to pro sebe a získáte tak zkušenosti a navíc budete moci reagovat na aktuální situaci.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím o informaci jaké hladiny glykemie jsou v normálu u staršího člověka (86 let), měříme ráno opakovaně 6,2 6,8 6,9 po 2 hodinách 7,2 7,8 7,6 náhodně odpoledne 7,8 6,5 ale i 9,2. Je to ještě u tak starých lidi v normálu nebo je třeba se obrátit na lékaře. Nechci maminku zbytečně stresovat. děkuji
  věk: 86 let výška: 160 cm váha: 53 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  pro staršího člověka (cca nad 75 let) není nezbytné dosahovat hladin krevního cukru kolem 4-5mmol/l.

  Za uspokojivé považujeme všechny hodnoty nalačno 5-7,5 mmol/l. 2 hodiny po jídle pak mezi  7-10 mmol/l.

  Pokud vaše matka není léčená diabetička, jsou její hodnoty jen lehce nad normu (normální je nalačno do 5,5 mmol/l) a není nutné je léčit. Pokud máte možnost cukr kontrolovat, měřila bych jej cca 1x za měsíc.

  Navštívit lékaře bych doporučila při hodnotách nalačno nad 10,0 mmol/l nebo kdykoliv během dne nad 13,0 mmol/l

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den je domu par Denis co usen se dozvedela ze mam cukrovka hodnoty rano 18.6 po snidani mam pres 20 nekdy I 23.5 nasadili mi tablety key mi to zacne kleist dekuji Veronika
  věk: 41 let výška: 160 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milá Veroniko, píšete trochu nejasně a navíc si asi jazykový editor ve vašem počítači pěkně zařádil a hodně slov dost legračně upravil. Nicméně asi vám rozumím. Nedávno vám zjistili hodně vysoké hladiny krevního cukru a nasadili vám nějaké léky. Vy se ptáte, kdy můžete očekávat, že se to zlepší.

  No, hodnoty jsou opravdu dost vysoké, opravdu je na místě dodržovat diabetickou dietu s omezením zejména kalorií a takto na dálku nelze ani vyloučit, že byste mohla potřebovat léčbu inzulínem. Máte ale výraznou nadváhu, a tak si myslím, že pořádná redukční dieta by vám mohla hodně pomoci a glykémie by pak hodně klesly. Také byste měla být vybavena osobním glukometrem a sama si doma kontrolovat, zda glykémie klesají, nebo zůstávají stále vysoké. Lékař a dietní nebo edukační sestra by vás také měly proškolit, abyste té dietě rozuměla a věděla, jaké léky berete a proč.

  Pokud se u vás cukrovka zjistila nyní poprvé a dosud jste s tím k lékaři nechodila, tak by měla proběhnout kontrola tak nejpozději za 3 týdny, aby se vidělo, zda opatření zabrala, nebo je nutné vám znovu ještě „domluvit“ a případně přidat další léky. Za ty 3 týdny bych očekával, že byste měla mít hodnoty již řekněme pod 12 mmol/l, i když to zdaleka ještě nebudou cílové hodnoty. Pokud by glykémie neklesaly, určitě by se mělo něco dalšího včas podniknout.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!