Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
902 dotazů
-
cukrovka 1. typu a hypoglykémie
(07.09.2024)
Dotaz
Dobrý den, můj syn měl ráno ve 4 :00 hypoklikemii 2,7 dala jsem mu šťávu a ráno před snídaní v 8:00 měl patnáct dnes po obědě měl 2,7 před půl hodinou jsem syna zméřila a měl 4,9 kolik prosím vás kolik inzulínu mu mám píchnout Dekuji Hanavěk: 41 let výška: 158 cm váha: 56 kgOdpověď
Milá Hano, je prakticky nemožné dát vám doporučení, pokud případ vašeho syna podrobněji neznám. Navíc nevím, zda demografické údaje se týkají syna (to by znamenalo, že je dospělý) anebo vás jako matky, což zas není příliš informativní.
Je opravdu nezbytné poradit se s ošetřujícím lékařem, který to s vámi podrobně probere. U každé hypoglykémie je potřeba posoudit, proč k ní došlo a jak jí bylo možné zabránit. Kromě toho je nutné zjistit, zda se hypoglykémie opakují přibližné v podobných časových obdobích. Cílem totiž není jen „zaléčit“ aktuální hypoglykémii, ale především poučit se a předejít jejímu opakovaná ní, ať již úpravou dávek inzulínu nebo zařazením nějakého jídla či zvýšení dávky sacharidů v určité denní době.
V každém případě je velmi přínosné užívat senzor glykémií, který syna a případně i vás může včas upozornit, že hypoglykémie hrozí, a to ještě v době, kdy jí lze zabránit. Nevím, zda váš syn senzor užívá, ale rozhodně by měl.
Stává se velmi často, že po hypoglykémii dostane člověk velký hlad a spořádá více sacharidů, než by stačilo na úpravu glykémie. Většinou by stačilo jen malé množství sacharidů, např. 20 g v podobě sladkého nápoje. Když se vezme více, často následuje hyperglykémie. Tu se pak člověk snaží zkorigovat a může se tak dostat znovu do hypoglykémie a vše se opakuje dokola. Tomu je třeba předejít.
Má-li syn tedy hypoglykémie častěji, je pravděpodobné upravit dávku inzulínu, která hypoglykémii předcházela. Pokud k tomu dochází brzy k ránu, asi je příliš vysoká dávka nočního inzulínu. To ale opravdu musíte bod po bodu probrat s vaším lékařem a teď opravdu nevím, zda s dětským diabetologem či diabetologem pro dospělé.
Kromě toho je dobré si pro případ hypoglykémie připravit malou dávku rychle působících sacharidů, např. 200 ml džusu. Po vypití je třeba chvíli počkat, až se hodnoty upraví a teprve pokud k tomu opravdu nedochází ani po 20 minutách, tak přidat další.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Inzulinová rezistence
(06.09.2024)
Dotaz
Dobry den, mam podezreni na inzulinovou rezistenci. Nechala sem si udelat testy. Vysledky posilam v priloze. Prosim muzete mi rici, jestli jsou vysledky v poradku? Nebo jestli je tam neco špatně? Dekuji J.věk: 39 let výška: 161 cm váha: 88 kgOdpověď
dobrý den
hladinu inzulínu nalačno i hladiny glykémie máte v normě. O inzulínovou resistenci ani o cukrovku se podle těchto testů nejedná
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Omylem jsem si píchla noční inzulín ráno, co dělat?
(04.09.2024)
Dotaz
Tresibu jsem omilem Pichla ráno místo večervěk: 73 let výška: 163 cm váha: 62 kgOdpověď
Nedělejte nic a pokračujte dále už správně. Tresiba působí velmi pomalu.
Poznámka redakce:
podobné dotazy
https://www.cukrovka.cz/poradna/nocni-inzulin-tresiba
https://www.cukrovka.cz/poradna/omylem-pichnuty-nocni-inzulin-namisto-denniho
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Inzulín pro zdravého člověka
(31.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě co se může stát zdravému člověku když si aplikuje 20 jednotek rychlého inzulínu. Za předpokladu že je to muž 30 let, 68kg a 180 cm. Děkuji za odpověď.Odpověď
Dobrý den,
hodně bude záležet na tom jestli je jedinec nalačno, snědl něco hodně sladkého i na celkovém stavu a to jak jeho tělo dokáže zareagovat na pokles hladinu cukru v krvi.
Rozhodně hrozí hypoglykémie a to velice závažná.
Může dojít k poruše vědomí, i úmrtí.
Nejcitlivější na těžkou hypoglykémii - hlavně tu trvající delší dobu je mozek. Takže se může stát, že pacient těžkou hypoglykémii s poruchou vědomí přežije, ale při delším trvání může dojít k nezvratnému poškození části mozkových buněk a trvalé poruše např. kognitivních funkcí (vnímání, pozornosti, paměti, myšlení, rozhodování…).
Výjimečně je inzulin podáván u nediabetiků v rámci speciálního endokrinologického testu, ale ten probíhá za hospitalizace pod specializovaným kontinuálním (nepřerušovaným) dozorem.
Rozhodně by si pacient bez diabetu neměl píchat inzulin !!!!
I pacient s diabetem by si měl píchat inzulin jen podle doporučení lékaře a ne každý pacient s diabetem má mít inzulin !!!!
Pokud máte vy, nebo někdo ve Vašem okolí sebevražedné myšlenky, nebo dochází k píchání inzulinu u zdravého jedince, je potřeba vyhledat pomoc.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Výsledky oGTT
(28.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, dnes jsem absolvoval oGTT na doporučení lékaře (zvýšená glykemie na lačno). Výsledky : Název vyšetření Výsledek Jednotka Hodnocení Ref. meze Diabetologie oGTT G_Glukóza 0 min (na lačno) 5,54 mmol/l | |*| | 3,50 - 5,60 G_Glukóza 120 min (2 hod) 4,36 mmol/l | |*| | 3,50 - 7,70 Fyziologický oGTT. Krátce po vyšetření se mně udělalo nevolno (studený pot, pocit na omdlení) naměřil jsem si glykemii 3,4. Pravidelně mám po snídani nižžší glykemii než na lačno, tu mám delší dobu v intervalu 5,4 - 5,8. Krevní tlak mírně nižší (průměrně 110/75), lipidy velmi dobré, 174 výška, 75 váha, věk 62, denně sportuji a jsem na nízkosacharidové dietě. Je v pořádku vyšší glykemie na lačno ? Subjektivně se cítím dobře. Předem moc děkuji ! Mirekvěk: 62 let výška: 174 cm váha: 75 kgOdpověď
Hodnoty glykémie během testu oGTT byla v normě, o cukrovku se aktuálně nejedná. Pokud jste měl v minulosti lehce vyšší nalačno, říkáme tomu porušená glukozová tolerance. Je důležité držet dietu racionální, snažit se hýbat a držet váhu. To proto, aby se stav nezhoršil do cukrovky. Je vidět, že se Vám to daří.
To, že Vám po vyšetření oGTT klesl cukru až do hypoglykémie někdy vidíme. Je to známka toho, že slinivka reagovala přehnaně na vyšší zátěž glukózou. Stav není nebezpečný. Je tak trochu důkazem toho, že je důležité hlídat racionální stravu, přijímat jen málo tzv volných cukrů (sladkosti), které vedou ke většímu uvolňování inzulínu a kolísání glykémie.
Poznámka redakce:
Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
úzkost z hypoglykemie
(28.08.2024)
Dotaz
Dobrý den,nejsem diabetik,ale stává se mi,že 2 hodině po jídle mám hodnoty glykemie 4,5 a cítím takou nějakou úzkost nebo strach z hypoglykemie.Snažím se vynechávat jednoduché cukry a jím pravidelně.Ranní glykemii mám 5,2-5,4.Potřeboval jsem se Vás zeptat,jestli je to normální mít po jídle hodnoty nižší nebo je to spíš u mě psychického charakteru?věk: 44 let výška: 167 cm váha: 85 kgOdpověď
Hladina cukru v krvi kolísá, to je normální. Je řízena zejména příjmem cukrů, pohybem, psychickou pohodou a pak pochopitelně hormony (zejména inzulínem), které udržují hladinu glykémie u zdravého obvykle mezi 4-7,5mmol/l.
Pokud máte po jídle nižší, může to být stravou, také pohybem. Všechny Vaše naměřené hodnoty jsou v normě.
Doporučuji: pravidelnou stravu, méně se měřit, nebo jen při potížích, hypoglykémie se nemusíte bát. Nemáte cukrovku, je tedy zbytečné si cukr pravidelně kontrolovat.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
přechod na inzulín
(25.08.2024)
Dotaz
Dobrý den mám DM2 typu více než 25 let, měl bych přejít na inzulín, bude to i zároveň přechod do DM1 nebo zůstanu v DM2? Olegvěk: 57 let výška: 172 cm váha: 59 kgOdpověď
Milý Olegu, jednoznačně vám nemohu odpovědět, ale pokud máte diabetes již 25 let, tak se nejspíš jedná o diabetes 2. typu nebo jiný typ diabetu (např. některý s typů tzv. MODY, viz naše stránky https://www.cukrovka.cz/mody-diabetes-mellitus
U diabetu 2. typu může postupně dojít k vyčerpání inzulínové sekrece (asi váš případ), nebo může malá citlivost vůči inzulínu narůst tak mnoho, že je potřeba více inzulínu, než je pacient schopen vyprodukovat.
Jediné, co je u vás zavádějící, je vaše nízká hmotnost. Asi opravdu dochází k vyčerpání vaší sekrece inzulínu. V podstatě je to ale z vašeho pohledu jedno. Prostě inzulín potřebujete a léčba se bude provádět tak, abyste měl diabetes vyrovnaný a cítil se dobře, bez ohledu na to, o jaký typ se jedná. Typ 2 se ale v typ 1 nemění, protože se jedná o 2 zcela odlišné typy diabetu s jinými příčinami.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Komplikace diabetu - glykovaný hemoglobin
(23.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, mám již 29let diabetes na inzulínu. Nyní jsem 3 roky na senzorech, díky čemuž mám poslední glykovaný hemoglobin ze srpna 47,00 mmol/mol Bohužel se mi během týdne daří být tak max 3 dny v rozsahu kolem 85%, zbytek je kolem 72%. Před menstruací je to hrůza ještě větší. Je mi 40let a mám obrovský strach, že s tímhle hemoglobinem a TIR mám před sebou už jenom třeba 15let... Jaký byste doporučil/a mít optimální TIR a glykovaný hemoglobin, když mám 29let dia, NPDR, neuropatii nohou. Užívám Euthyrox a AD. Děkuji moc.věk: 40 let výška: 180 cm váha: 67 kgOdpověď
Dobrý den,
podle současných doporučení je cílem u pacientů s DM 1. typu > 70% time in range, méně než 4% glykémií pod 3,9mmol/l, z toho méně než 1% < 3 mmol/l, max 25% nad cílovým rozmezím (s méně než 5% hodnot nad 13,9 mmol/l). Samozřejmě čím více glykémií v cílovém rozmezí, tím se snižuje riziko rozvoje komplikací diabetu, nemělo by to ale být ale na úkor vysokého počtu hypoglykémií.
V poslední době se díky možnostem hybridních systémů inzulinových pump diskutuje o tzv. Time in Tight Range (= času v úzkém cílovém rozmezí) mezi 3,9-7,8 mmol/l. Zda by se nemělo cílit na tyto hodnoty, případně jaký by měl být cílový čas v tomto rozmezí. Tyto glykémie totiž více odpovídají hodnotám u jedinců bez diabetu. Nižší cíle by mohly přinést výhody ale zvýšené riziko hypoglykémií a jiných problémů, proto zatím není tento problém vyřešen a probíhají studie na toto téma. Uvidíme, kam vše dospěje - zda se změní současné cílové glykémie, či jejich %, nebo vše zůstane podle současných doporučení.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Hodnoty glykémie u syna
(18.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, Sama mám prediabetes, pořídila jsem glukometr a cca čtyři dny si měřím cukr v krvi. Můj syn 10 let vše sleduje a projevil o měření zájem. Poprvé jsme změřili jeho hodnoty jen tak po ránu (čili na lačno, ale je léto, děti běžně jedí sladké zmrzliny) a synova glykémie byla zvýšená... Cca 6,2 ... Řekla jsem si, že nebudu nic řešit. Dnes(jiný den) však syn snídal sladkou přesnidavku(taková ta komerční sklenička z obchodu) a cca hodinu a půl po té, přišel, že by chtěl opět změřit. Řekla jsem si proč ne, ale následně mě docela překvapila hodnota 12,8... Chtěla bych se zeptat, zda je toto důvod navštívit lékaře, či mohu tyto hodnoty naprosto ignorovat, já jej také neměřila z účelu nějaké diagnostiky, ale spíše abych podpořila synův zájem. Muž se na mě zlobí, že vymýšlím blbosti. Já budu ráda věřit tomu, že je syn naprosto v pořádku, ale nerada bych něco opravdu podcenila. Děkuji za radu, zda je lépe lékaře informovat, nebo ne.věk: 10 let výška: 146 cmOdpověď
Milá Jitko, nejspíš to opravdu bude šum vyvolaný nepřesnostmi při měření a tím, že váš syn něco snědl. Nicméně pokud lékaře takto informujete, nemůže to ignorovat. Dětský lékař by tedy měl vašemu synovi změřit glykémii zaručeně ráno na lačno, a to v rutinní laboratoři a nikoliv osobním glukometrem.
Poznámka redakce:
možná by Vás mohly ještě zaujmout odpovědi na podobné téma zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna/jak-je-to-s-hodnotou-glykemie-po-jidle
https://www.cukrovka.cz/poradna/glykemie-7-5-mmlo/l-2-5-hodiny-po-sladkem-jidle
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diagnoza DM2 / MODY ?
(13.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, kdyz mi 25 začal jsem tloustnout bez změny životosprávy, nebylo to tloustnutí úplně standartní, začal jsem se jakoby nafukovat, jestli voda, netušim. nikdo nezjišťoval, pamatuji si, že jsem zanět v koleni a ramenu, kdyz dnes koukam na fotky z te doby, byl jsem tak zvláštně oplácanej, chodil.jsem darovat krev, takze kazde 3 měsíce testy krve. Pak náhle během 3 měsíců mi vylétl krevni cukr na hodnotu 24, záchyt, glykovanny hemoglobin 117. Byl muj stav předzvěstí? Poté tedy zahájení lécby, dieta+metformin(2x1000)+inzulin(humulin+lantus)(c-peptid 430) po nějaké dobe jsem byl schopen se zbavit inzulinu(c-peptid 800) a nějakou dobu to šlo nakonec jsem zustal na metformin 1000xr+dieta. Diagnoza DM2 mi neustale pripominala, že není možné, že jsem si ji nevyjedl, někde jsem četl, že cukrovku mohla zpusobit např. nemoc atd.. což mi trochu s výčitkama pomahalo. Četl jsem také o MODY diabetu, já mám dojem, že na mě sedí tedy spíše tento typ než klasická "stařecká" dvojka. Je to možné? Poslední věc, na kterou se chci zeptat je skutečnost, že udržet glykemii v rozumných hodnotách a to bohužel nemluvím o ranní glykemii do 5,6 mívám okolo 7, je to připadá mi čím dál složitější. Do hodnoty pod 6, je pro.mě noční běh a 40g sacharidů denně. Určitě to neni tak "jednoduché" jako před 3. lety např. Proto mi davá smysl ona Mody. Je nějaký krevní test, který bych nechal změřit a zjistil? Prosím pokud ranni glykemie je okolo 7,5 dlouhodobe, pak jde dolu a vecer mivam do 5,5. Mam strach, že glykemie 7,5 mi časem ublíží. Je možné, že to není tak horké? Omlouvam se za neučesaný sloh. Děkuju mockrát, pěkný den. Janvěk: 34 let výška: 196 cm váha: 92 kgOdpověď
Milý Jane, máte více otázek a odpovídat bez dalších znalostí vašeho stavu a vašich vyšetření je možné jen orientačně.
Pokud jste ve 25 letech věku měl nějaké kloubní onemocnění a otoky, tak je možné, že jste užíval na to nějaké léky. Často se používají kortikoidy, a to mohou vést k poruše glukózové tolerance či k diabetu 2. typu u predisponovaných osob.
Diabetes 2. typu se dnes vyskytuje i u mladých osob. Většinou je ale provázen obezitou, a tu vy nemáte.
Diabetes 1. typu v počínajícím stádiu by se asi už projevil, a tak je tato diagnóza dost nepravděpodobná. Mohly by se vyšetřit tzv. autoprotilátky: anti-GAD, anti-ZnT8, ani-inzulín, anti-IA2.
MODY diabetes existuje ve více formách a klidně byste některý s jeho typu mohl mít. K základním znakům u něho patří, že se vyskytuje v mladém věku a postihuje více členů rodiny ve více generacích (děti, rodiče, prarodiče). Je totiž silně dědičný. Prokazuje se obtížně. Je k tomu nutné specializované genetické vyšetření, které se provádí v málo laboratořích a dlouho trvá, protože se k tomu musí upravit laboratorní postup, a to se dělá většinou současně u většího množství posbíraných vzorků od pacientů. Trvá to často rok i déle. Zdravotní stav pacienta to většinou neohrožuje, protože léčba se neprovádí podle genetiky, ale podle glykémií jako u ostatních diabetiků. Genetické vyšetření se provádí např. v pražském Motole na dětské klinice. Tam se tomu systematicky věnují.
Z ranní hodnoty kolem 7,5 mmol/l zatím strach mít nemusíte. Ale určitě by vás měl sledovat diabetolog.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!