Poradna

Obecné

469 dotazů

 • Dotaz

  dobry den mam cukrovku na lacno nekdy 9 jindy min ale po 2 hodinach po jidle dobry treba 7 8 nebo i min sem spatna ze rano mama vic na lacno a jim zeleninu dodrzuji dietu Dana
  výška: 160 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Dano, předem jen mám od vás málo informací k tomu, abych vám mohl víc cíleně odpovědět. Nejspíš se ve vašem případě jedná o diabetes 2. typu a asi nejste léčena inzulínem, možná ani žádné léky neberete, to nevím.

  Vaše hodnoty nejsou nijak dramatické, ale přece jen by dlouhodobě měly být lepší. Prvním krokem ke zlepšení je zpřísnění diety. Měla byste ale vědět, kolik přibližně sníte sacharidů (včetně těch, co mohou být v zelenině a ovoci) a kolik celkově spotřebujete kalorií. Pravděpodobně byste měla jejich množství ještě dále snížit a pokud možno se více pohybovat.

  Jestliže toto nepomůže, jsou na místě léky. Nejprve asi metformin, v dávce 2x 1000 mg, případně ještě další léčiva, pokud to bude potřeba. Po večeři byste už, pokud možno, neměla nic jíst. Lépe poradit na dálku nemohu, ale většinou mají lidé velkou rezervu v dietních opatřeních.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o názor, 54 let, 180/90, od biopsie 2009 potvrzena IGA nefropatie, sledován ve VFN. Pravidelné kontroly každý rok. Z krve cukr stabilně max. 5 po celá léta. Poslední kontrola 3/21. Dnes 23.7. jsem si jen pro zajímavost nechal vyšetřit od kolegy v práci na lačno cukr, má takové pero a digitální mašinku na vyhodnocení. S překvapením jsem naměřil hodnotu 7.5. Co si o tom mám myslet ? Může to mít souvislost s poslední dobou pobolívání asi slinivky (pod hrudní kostí trojúhelník- mírný ale nepříjemný tlak)? děkuji za odpověď. Milan
  věk: 55 let výška: 180 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Milane,

  přeci jen jste ve věku, kdy se občasná kontrola glykémie již považuje za vhodnou. Většinou se tak děje v rámci pravidelné prohlídky, glykémie má být stanovena profesionálním laboratorním přístrojem a na lačno, ráno. V takovém případě hodnota 7,5 mmol/l již znamená diabetes, ale vyšetření je nutné ještě alespoň jednou opakovat.

  Počáteční lehké formy diabetu 2. typu zpravidla nevyvolávají velké obtíže, a tak si myslím, že vaše pobolívání v břišní krajině s vaší zvýšenou glykémii nejspíš nesouvisí. Přesto takto na dálku případné jiné onemocnění pankreatu nelze vyloučit, a tak pokud to bude trvat, nezávisle na vašich glykémiích byste se měl dát vyšetřit, například ultrazvukem.

  IgA nefropatie je onemocnění, které nesouvisí s diabetem. Důležité ale je, že někdy se v léčbě používají také takzvané kortikoidy, které mohou přispívat ke vzniku diabetu 2. typu. Nejčastěji používaným lékem je Prednison. Vy ovšem neuvádíte, zda jste pro toto onemocnění nějak léčen, či byl léčen v minulosti.

  Nyní vám tedy navrhuji: dodržujte normální zdravou dietu bez nadbytku sacharidů a bez zbytečného volného cukru. Příležitostně si dejte zkontrolovat glykémii skutečně na lačno ráno s použitím standardního laboratorního přístroje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chci se zeptat jak zvládat diabetes 2, který se u mne chová přesně opačně než je běžné. Bez jídla mám vyšší hodnoty než s jídlem, při pohybu enormně stoupá a doporučená dieta také působí stav horší než lepší. Když režim dodržuji jen částečně tak jsou hodnoty lepší než když jsem to dělala úplně podle tabulek. Co s tím? Jak tedy hodnoty cukru zlepšit? Tento stav nastal po mém psychickém zhroucení. Za poslední roky jsem zhubla skoro o 30 kg které jsem kvůli tomu nabrala. Jsem epileptik s velkými záchvaty a samozřejmě se léčím na psychiatrii. U stabilizace obojího ale docházelo ke změnám léků a já jsem pokaždé nějaká kila nabrala. Stroj na analýzu ukázal že váhu na svou stavbu těla bych měla mít kolem 83 kg. Ale teď se starám o nemohoucího manžela a váha již dolů nejde a hodnoty jsou horší. Prý ze stresu a paradoxně větší fyzické zátěže. Dá se něco dělat nebo jen čekat než pomine domácí krize? Ludmila
  věk: 39 let výška: 170 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milá Ludmilo,

  když něco nefunguje tak, jak by si člověk přál, často si to člověk vysvětluje tím, že se jedná o neobvyklý případ, který se vymyká pravidlům. Dnes již víme, že diabetes 2. typu není jednotné onemocnění a že existují různé formy. V podstatě se ale vždy jedná o určitý poměr mezi citlivostí tkání vůči působení inzulínu a mezi množstvím inzulínu, který je slinivka (beta buňky) schopna produkovat. U někoho více chybí ten inzulín, u jiného zase převažuje porucha účinnosti inzulínu.

  Pokud inzulín v těle chybí jen málo, existují léky, které dokáží jeho sekreci stimulovat, pokud ale chybí více nebo jsou již převážně zaniklé buňky, které by jej mohly produkovat, tak je nutné inzulín podávat injekčně.

  U většiny pacientů s diabetem 2. typu ale převažuje porucha účinnosti inzulínu. Účinnost inzulínu se snižuje při obezitě a bývá snížená již i u menších případů nadváhy. Účinnost inzulínu naopak zlepšuje nejen zhubnutí, ale také zvýšení tělesné aktivity. Tyto efekty se neprojeví okamžitě, ale pokud si člověk sníženou hmotnost udrží a cvičí dostatečně a pravidelně, tak se efekt prakticky vždy dostaví, i když to trvá někdy měsíc i déle.

  Mnohokrát jsem se pokoušel pacientům vysvětlit, že jejich případ není nijak neobvyklý. Jenom si málo uvědomují, že příslušná opatření neprovádějí dostatečně vytrvale a raději trvají na svém, že mají „zvláštní typ diabetu“.

  Vy máte poměrně výraznou nadváhu. Já vím, jak je to těžké zhubnout, ale vaše ideální váha při diabetu 2. typu by měla být tak 70 kg či méně. Měla byste se také systematicky věnovat nějaké fyzické námaze, pokud možno zábavné a trvající alespoň 30 a 40 minut každý den. To by vám zaručeně zlepšilo kondici, cítila byste se lépe a lépe byste nesla obtíže, které vám život nachystal. Ano, máte pravdu, někoho fyzická námaha natolik vystresuje, že pak může mít dokonce vzestup glykémie, ale z dlouhodobého hlediska to funguje u všech. A vy asi berete ještě nějaké léky, které podporují chuť k jídlu a mohou zhoršovat účinky inzulínu. Jsou to asi léky důležité, takže byste je asi neměla vysazovat, ale měla byste proti jejich vedlejším účinkům bojovat dietou a cvičením.

  Vím, že moje rady jsou příliš obecné a lehko se posílají po drátě do dáli, ale horší je to se podle nich řídit. Měla byste si nějak uspořádat denní režim, abyste tak nalezla více osobních radostí a uspokojení. Potom budete také příjemnější na své okolí a lépe snášet nelehké životní trampoty. Držím palce.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Potřebovala bych pomoct. Erika
  věk: 21 let výška: 165 cm váha: 103 kg

  Odpověď

  Milá Eriko, cukrovka má svoje příznaky a laboratorní ukazatele. O diagnostice cukrovky byste se hodně mohla dočíst na našich stránkách v rubrice DIAGNOSTIKA.

  Lehká forma diabetu 2. typu se ale nemusí projevovat nijak a odhalí ji až cílené vyšetření glykémie. Jinak ale se cukrovka projevuje častým močením, žízní, někdy hubnutím a únavou.

  Ve vašem věku připadá v úvahu spíše diabetes 1. typu, ale ten se projevuje většinou rychle. Lidé hodně močí, mají žízeň a hubnou. To je přivede rychle k lékaři, kde se to zjistí. Vy ale máte velkou nadváhu, tak by se mohlo jednat i o typu 2, možná jen latentní.

  Abyste se uklidnila, měla byste hned navštívit obvodního lékaře a nechat si vyšetřit glykémii. Pokud by byla vyšší, určitě vám poradí, co dál.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký jídelníček by jste sestavili pro rodiče u povolání, který spí v autě cca 10 dní, má diabetes 2 typu a bere prášky a píchá si inzulín. Nemá možnost si uvařit. A jezdí převážně přes noc. Díky Jan
  věk: 52 let výška: 174 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milý Jane, řidič z povolání není příliš vhodné zaměstnání pro člověka s diabetem, zvláště pokud si píchá inzulín. Jako u všech ostatních pacientů je nutné, aby měl diabetes dobře vyrovnaný, monitoroval si glykémie, měl vyrovnanou dietu a vždy věděl, jaké je v ní množství sacharidů. Samozřejmě při glykémiích blízko normálním hodnotám existuje také riziko, že dojde k hypoglykémii, která může být při řízení vozu i nebezpečná. Proto také vzniká riziko, že si takoví řidiči raději udržují glykémii výše, což je z dlouhodobého hlediska nevhodné.

  Pokud tedy někdo trvá na tom, že svoje povolání řidiče kvůli diabetu neopustí, musí na druhou stranu věnovat diabetu potřebnou péči, a to za všech okolností.

  První podmínkou je sledování glykémií, a k tomu by se dnes měl používat kontinuální senzor, nejlépe takový, který pacienta sám upozorní, pokud glykémie klesají příliš nízko nebo naopak stoupají. Glykémie by si pak měl kontrolovat co nejčastěji, což ale za jízdy může být nebezpečné, i když je to akce velmi rychlá, ale přece jen se dost podobá např. telefonování a vyžaduje určitou pozornost jinam, než na vozovku.

  Další důležitou věcí je pohyb. Dlouhodobé řízení není obecně nic zdravého, pokud člověk nedělá časté přestávky a alespoň na chvíli si nezacvičí. Nedostatek pohybu zhoršuje vyrovnání diabetu a vede ke tloustnutí.

  Jinak by ale váš otec měl mít celkem běžnou dietu doporučovanou pacientům s diabetem. Měl by si být vědom, kolik sacharidů kdy jí, a to platí pro řidiče stejně jako pro každého jiného. Pokud je někdo pořádný, může si jídlo dopředu připravit a během zastávky jej sníst a k tomu si vzít potřebné léky včetně inzulínu. Jde jen o to skutečně si podrobnosti o dietě nastudovat, např. podle rady dietní sestry, nebo také podle jídelníčků, které najdete i na našich stránkách. Lidé pracující v noci často mají jídelní režim převrácený, ale i tak by jej měli mít pravidelný a měli by vždy vědět, co a kolik toho jedí, což se týká nejvíce obsahu sacharidů.

  Nejen pro zdraví pacienta, ale také s ohledem na ostatní lidi na silnici je naprosto důležité, aby řidič - diabetik, dodržoval správně léčebný a dietní režim a byl důsledný.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký má být poměř tuku, bílkovin a sacharidů při stravovaní při cukrovce? František
  věk: 58 let výška: 175 cm váha: 127 kg

  Odpověď

  Milý Františku, doporučený poměr bílkovin, tuků a sacharidů platí zejména pro osoby, které mají stabilní doporučenou hmotnost nebo blízko kolem ní. Hodně také záleží, o jaké konkrétní bílkoviny, sacharidy a tuky se jedná.

  Doporučený poměr je přibližně 30-30-40 nebo 30-25-45 pro bílkoviny, tuky a sacharidy. Jedná se o čísla vyjadřující jejich kalorickou hodnotu. Tedy přibližně 30 % kalorií v podobě bílkovin, 25 % v podobě tuků a 45 % v podobě sacharidů.

  Člověk s nadváhou by měl redukovat zejména tuky, protože jsou nejvíce kalorické. Bílkoviny se mají jíst v množství asi 1 g na 1 kg doporučené hmotnosti. Tedy pro vás asi 70 g denně. Mělo by se jednat o kvalitní bílkoviny zejména živočišného původu. Nepříliš vhodné jsou ale bílkoviny z již dříve zpracovaného masa, jako například z uzenin a párků.

  Mezi tuky by naopak nemělo být příliš živočišných tuků.

  Sacharidy je vhodné omezovat u osob s vysokými hodnotami glykémie. Jejich téměř úplné vynechávání je nyní moderní při některých hubnoucích dietách. Pro diabetiky to však příliš vhodné není, zejména ne, pokud jsou léčeni inzulínem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mohu brát léky na diabetes II.stupně,Glyciada 30 mg 1/2r, Metfogamma 1/2 odpoledne a a nově Trajenta1 celý večer ,,Lozap? a na bolesti kloubů Novalgin. Mám potíže s játry, hodně ztučněné, nejspíš od cukrovky, jsem abstinent, tvoří se mi kameny v ledvinách. Chtěla bych úplně vysadit léky, ale zdr. stav to nedovoluje. Chci alespon ubírat léky. Metfogamma a podobné léky, prý diabetika, pomalu a jistě zabíjí. Já mám bolavou každou kost v těle asi po těch lécích, prý mám i Artrozu. Dnes mám pocit z lékařů, že se nás snaží zabíjet, ztrácím k nim důvěru. Prý jsou očkování a testovaní i po Covidu a přitom ordinují v roušce. Dále kde mi kdo vydá potvrzení, že mi rouška nedělá dobře, já to opravdu neudýchám. Zastaví se mi dech a nemohu se nadechnout ani vydechnout a nikoho to nezajímá. Já si bráním svůj život, když roušku sundám. Prosím moc, ozvěte se mi.
  věk: 57 let výška: 168 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Proč vás všechno bolí a špatně se vám dýchá, to takto zjistit nedokážu, ale souviset s diabetem ani s vašimi léky to nebude.

  Užíváte dobré a bezpeční léky, a to v poměrně v malé dávce. Nevím také, jak máte diabetes vyrovnaný, o tom nepíšete. Ale pokud jde o diabetes, hodně záleží na vás. Měla byste znát svoje hodnoty a měla byste umět posoudit, zda je to dostatečné. Nemáte výraznější nadváhu, tak předpokládám, že se stravujete dobře, ale na dietě záleží hodně.

  Lék metformin, obsažený v přípravku Metfogamma, je léty prověřený základní pomocník v léčbě diabetu 2. typu. Kromě toho, že snižuje glykémie, také zlepšuje profil krevních tuků a brání ztučnění jater, pomáhá léčit zvýšený krevní tlak a má další příznivé účinky. Rozhodně není pravda, že organismu škodí. Jenom u malé části pacientů působí zažívací potíže, a to ještě většinou jen zpočátku a pak se to zlepší.

  Vašim lékařům byste rozhodně měla věřit. Je ale dobré, když si sama vše také necháte pod kontrolou, protože nakonec závisí na vás, jak si s diabetem poradíte. Proto byste si měla měřit glykémie, měla byste vědět, jaké mají být, a měla byste znát složení svého jídla.

  S těmi rouškami to je úplně jiná kapitola. Jsou lidé, kteří je považují za blbost a nedají si to vymluvit. Prostě neprskáte na jiné a nemusíte tedy je něčím nakazit, pokud máte nějaké onemocnění dýchacího ústrojí nebo i jiné. A naopak, když ve vzduchu poletují infikované kapičky, které lidé vydechují, zachytí se na respirátoru a vy se tak snadno nenakazíte. To je vše a není v tom žádná magie. Je to trochu protivné, ale pomáhá to.

  Lékaři jsou většinou očkovaní a riziko, že se po ukončeném očkování nakazí, je tak poměrně malé. Je ale bohužel hodně lékařů a sester, kteří se před očkováním nakazili od pacientů a průběh onemocnění u nich byl velmi vážný někteří dokonce zemřeli. Stejně tak mohli onemocnění přenášet i na pacienty. Proto je očkování pro lékaře v ordinacích a v nemocnicích povinné. Pokud by se jim to nelíbilo, nemohli by ve své práci pokračovat. Tak to berte a nic jiného za tím nehledejte.

  Vy byste měla rozhodně být také očkovaná. Roušku byste měla nosit zejména kvůli sobě, abyste se zbytečně nenakazila. Pokud nejste očkovaná, mohla byste být také přenašečem onemocnění a mohla byste nakazit jiné.

  Ty dechové potíže s rouškou holt musíte vydržet. Ostatně nyní to platí jen v nemocnici či ordinaci či v obchodech a podobně. Tak je to většinou jen na chvilku. Je to věc ohleduplnosti vůči ostatním. Řada věcí nám není příjemná, ale musíme je dodržovat kvůli ostatním. Mně osobně není příjemné, když na mě cizí lidé prskají, a neměl jsem to rád ani v období před Covidem.

  Pokud vám tedy rouška vadí, choďte tam, kde jsou vyžadovány, co nejméně. Roušku či respirátor si nasaďte, fyzicky se během nošení respirátoru příliš nenamáhejte, a venku si jej zase sundejte. Když se s tím budete rozčilovat, bude se vám dýchat ještě hůř. Je tolik pravidel, která člověk musí nebo by měl dodržovat….. Možná by někdy bylo příjemnější chodit od pasu nahý, ale stejně to člověk na veřejnosti nedělá. Stálo by za to chtít od někoho potvrzení, že mi oděv nedělá dobře a že tak můžu chodit?

  To je můj pohled na věc. Nehledejte v léčbě kterou vám lékaři doporučují, v rouškách ani očkování žádné spiknutí. Skoro všechna ta opatření jsou pro vaše dobro a některá z nich také pro dobro ostatních.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 74 let. Užívám Metformin 750mg, glykovaný hemoglobin 51, ranní hodnoty na lacno 7 - 7,7 mmol. Cvičím, jezdím nakole, chodím v průměru 4-5 km/den. Vyhýbám se sacharidům, jinak dietu nedržím. Vyšší hodnoty na lačno v rozmezí 6 - 7,7 mámjiž mnoho let, zdá se mi, že Glukophage na mě nemá účinek. Mám dělat, kromě dalšího zpřísnění stravování, ještě něco jiného? Děkuji za radu. Václav
  věk: 74 let výška: 182 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Václave, u řady lidí se diabetes 2. věku objeví až ve vyšším věku a projevuje se jen mírně zvýšenou glykémií. I když se porucha většinou spíše zhoršuje, často je průběh pomalý a nedochází k výraznému kolísání glykémií. I v takovém případě je ale dlouhodobě zvýšená glykémie nepříznivým zdravotním ukazatelem a je dobré s tím něco dělat. Na prvním místě je vhodná dieta. Tu vy pravděpodobně dodržujete. Uvádíte ale, že se vyhýbáte sacharidům, což nezní jednoznačně. Možná tím máte na mysli, že jen nesladíte a nejíte vysloveně sladká jídla. Sacharidy jsou ale základní složkou mnoha potravin jako je chléb, pečivo, těstoviny, rýže, knedlíky a také celá řada dalších potravin. Měl byste tedy přibližně vědět, kolik sacharidů se vším všudy denně sníte, a toto množství by nemělo být vyšší než 180 až 200 g.

  Cílem vaší léčby by mělo být dosáhnout pokud možno glykémií do zhruba 6 mmol/l na lačno a do 7 až 8 mmol/l po jídle. Vy se ale po jídle asi neměříte. Glykovaný hemoglobin 51 mmol/mol je celkem dobrá hodnota, ale měl byste se pokusit dosáhnout hodnoty 47, která už bývá spojována s malým rizikem pozdních komplikací diabetu. Cíle jsou samozřejmě individuální podle toho, čeho je pacient schopen dosáhnout, aniž by se u něho projevovaly nežádoucí účinky léčby, zejména občasné hypoglykémie.

  Dávku metforminu máte zbytečně nízkou, alespoň 2x 750 mg by bylo vhodné. Pravděpodobně by byl ale vhodný ještě nějaký další lék. Existuje jich nyní celá řada, asi nejvhodnější by byla kombinace Metforminu s některým z gliflozinů. To ale musí rozhodnout váš lékař.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Třikrát po sobe jsem naměřil jiný údaj. Jaroslav
  věk: 71 let

  Odpověď

  Milý Jaroslave, vaše zpráva je opravdu stručná. Takže nejlépe by se hodilo odpovědět také stručně: "To se stává".

  Měl byste uvést, čím jste se měřil, jak časově vzdálená byla měření od sebe, jak moc se hodnoty lišily, zda jste použil stejnou kapku krve atd.

  Žádný glukometr neudává úplně stejné hodnoty, a to i když měříte glykémii ze stejné kapky krve. Jde o to, aby výsledky byly dostatečně informativní a nebyly odlišné příliš.

  U osobních glukometrů se uvádí přípustná odchylka, jejíž velikost závisí na výši glykémie. U hodnot kolem 7 mmol/l je pohybuje až plus minus 1 mmol/l. Nejlepší je ale přesnost glukometru ověřit s použitím testovacího roztoku, který se dodává ke každému glukometru jiný a dostanete jej ve specializované lékárně. Zároveň je uvedeno, jak velká může být přípustná odchylka.

  Jinak ale záleží i na tom, zda máte glukometr dostatečně čistý, zda nemáte na prstech zbytky nějakého roztoku s glukózou (např. od ovoce), zda správně odebíráte kapku, apod.

  Glykémie se také může poměrně rychle měnit, takže po 10 minutách už mohou být výsledky odlišné.

  Glukometr může být pochopitelně také poškozený nebo mohou být vadné proužky. To se ale stává jen málokdy, většinou se pak ukáže, že člověk při měření dělá nějakou chybu nebo má glukometr zanesený špínou či zbytky krve.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám vysoký cukr dlouhodobě nejde mi dolů nepiji alkohol mám zasazené játra a ledviny proč nejde cukr dolu. Pavlína
  věk: 55 let výška: 171 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milá Pavlíno, vím toho o vás příliš málo na to, abych vám mohl odpovědět.

  Téměř všechny případy diabetu je možné dobře léčit s dostupnými prostředky. Patří mezi ně především dieta, dále fyzická aktivita a nakonec léky.

  Léků existuje řada, od tablet po léky injekční, včetně inzulínu. Na druhé straně, ani tyto účinné léky nefungují dostatečně, pokud pacient nedodržuje léčebný režim, především dietu. Váš lékař by vás měl podrobněji seznámit s vaším zdravotním stavem a doporučit vám vhodnou léčbu. Onemocnění ledvin ani jater nejsou překážkami pro dobrou léčbu diabetu.

  V každém případě dobré vyrovnání diabetu zlepšuje průběh onemocnění ledvin i jater. Proto je léčba diabetu velmi důležitá. Více vám poradit nemohu, protože neznám váš zdravotní stav, nevím, jak moc špatně máte vyrovnaný diabetes, jaké užíváte léky a jak moc jsou postižené vaše ledviny a játra.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!