Poradna

Obecné

 • Dotaz

  Dobrý deň, mám 27 rokov DM1 mám asi 1,5 roka doteraz bolo všetko v poriadku a nemal som žiadne problémy, no z ničoho nič mávam rannú glykemiu aj 15 napriek tomu že späť idem s glykemiou ktorá je pod 7 vôbec netuším prečo sa mi to deje. V ďaka tomu som nočný inzulín navýšil najprv o 10 j potom o 15 j nočná glykemia stále nedrží a ja sa budim s hyperglykémiou. Cvičíl som 4 až 5 krát týždenne no momentálne necvicim, lebo ked cvičím ranne glykemie su ešte daleko horsie. Čo mám robiť? Jozef

  Odpověď

  Milý Jozefe,

  pokusím se vyjmenovat možnosti, které by vysvětlily, proč se vaše potřeba inzulínu zvyšuje, respektive kolísá.

  1. Za nejpravděpodobnější považuji, že se mění, respektive klesá schopnost beta buněk pankreatu produkovat inzulín. Diabetes máte terprve poměrně krátce. Inzulínová léčba (předpokládám ve 4 denních dávkách) byla nasazena ještě v době, kdy jste nepochybně měl částečně zachovanou vlastní sekreci inzulínu. Za těchto okolností je udržovat dobré glykémie mnohem snazší, protože zbytková sekrece doladí nedostatky ve správném odhadování vhodných dávek inzulinu i jídla. Bohužel, u diabetu 1. typu inzulínová sekrece postupně klesá a většinou nakonec klesne až na nulu. Trvat to ale může i několik let. Stává se také, že beta buňky se mohou přechodně zotavit a potřeba inzulínu klesne, pak se zase zvýší.

  2. Mohla nastat nějaké změna ve vašem životě, která vyžaduje více inzulínu. Může to být méně pohybu. Pohyb je důležitý a měl by být pokud možno pravidelný a spíše delšího trvání, než příliš náročný a krátkodobý. Vhodné je cvičit alespoň 30 minut každý den, ale u mladého člověka je vhodné více. Mohl jste také začít více jíst, respektive více jíst sacharidová jídla. Potřeba inzulínu může také stoupnout při horečnatém onemocnění, např. chřipce. Jinou možností je dlouhodobý stres.

  3. Je to málo pravděpodobné, ale mohlo se stát, že inzulín byl vystaven příliš vysoké teplotě, např. na slunci, blízko topení apod., případně přechodně zmrznul. Může být také prošlý, ale většinou i mírně prošlý inzulín má plnou účinnost (i několi měsíců navíc).

  4. Můžete si také podávat inzulín špatným způsobem, pořád na stejné místo nebo na nevhodné místo.

  Já se ale domnívám, že nejpravděpodobnější je ten první případ. A co můžete udělat: Pravidelně si monitorujte glykémie, minimálně 4x denně, ale i častěji. Naučte se dobře počítat, kolik máte ke každému inzulínu jíst sacharidů, naučte se složení potravy. Máte-li vyšší glykémii, počkejte nejprve, až klesne, pak teprve se najezte. To znamená, podat si nejprve malou dávku inzulínu, aby glykémie klesla, pak si teprve dát potřebnou dávku k jídlu. Když zaniká sekrece inzulínu, je vyrovnání diabetu náročnější.

  Mohu vás ale uklidnit, že hodnota 15 vás bezprostředně neohrožuje a občas se jí nevyhnete. Přemýšlejte, proč glykémie tak vystoupila. Nejedl jste moc? Nedal jste si malou dávku inzulínu?

  Rozhodně bych vám doporučoval užívat kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží. Ukáže vám včas vzestup nebo pokles glykémie a vy se podle toho budete moci včas zařídit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, u dcery (13 let, záchyt diabetes I. typu - říjen 2018) nechala paní doktorka zkontrolovat hladinu C-peptidu, která vyšla 420 a řekla, že je to poměrně vysoká hodnota, se kterou se u dětí často nesetkala. Co tato hodnota vlastně ukazuje? Je možné alespoň odhadnout funkčnost slinivky? Jak dlouho, z kolika procent? Dcera byla do minulého týdne pouze na jedné dávce Lantusu, pak glykémie vyskočily nad 11 mmol/l a paní doktorka nasadila ráno Lantus 6 jednotek a Novorapid 1,5 - 0,5 - 0,5. Novorapid byl původně malinko vyšší, ale dcera začala upadat do hypoglykémií, tak paní doktorka dávky snížila. Nejvíce se bojíme nočních hypoglykémií, ale dcera nejde spát s glykémií pod 8 mmol/l a ve 3.00 hod. má většinou nad 7 mmol/l. Ráno se sice probouzí s glykémií 8 - 9 mmol/l, je to asi dáno ranní aplikací Lantusu, ale zřejmě je tak lépe chráněna před nočními hypo. Na jednu stranu je fajn, že slinivka je takto funkční, ale z druhé strany netušíme, kolik inzulínu se kdy rozhodne vyloučit. Zatím se zopakovaly 3 hypoglykémie po sobě vždy za 2 hodiny po obědě. Opravdu se nemusíme nočních hypoglykémií v takové situaci obávat? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, diabetes 1. typu se klinicky projeví teprve tehdy, když významně klesne schopnost beta buněk pankreatu tvořit inzulín. Zdravé beta buňky mají poměrně velkou rezervu a tak se jejich postupný zánik projeví, když schopnost tvořit inzulín klesne asi po 20% původního množství. Někdy se „doutnající“ diabetes projeví při nějaké zátěži, třeba při horečnatém onemocnění, protože přechodně stoupne potřeba inzulínu. Ke ztrátě beta buněk pankreatu dochází různě rychle a u některých dětí i dospělých může určitá zbytková sekrece dlouho přetrvávat.

  Každá trocha vlastní sekrece inzulínu je dobrá, protože usnadňuje vyrovnání diabetu. Laboratorně je možné se o tom přesvědčit měřením hladiny C-peptidu, který vzniká z původní molekuly proinzulínu. Při uvolňování inzulínu z beta buněk se původní proinzulín rozštěpí na molekulu inzulínu a molekulu C-peptidu. Protože C-peptid není součástí inzulínových přípravků, znamená jeho detekce v krvi, že pacient si dosud tvoří vlastní inzulín.

  Normální hladiny C-peptidu jsou velmi variabilní nejen během dne, ale také mezi různými osobami. Hodnota 420 nmol/l by mohla pro některé osoby znamenat na lačno normální nález, je to poblíž dolní hranice. Po jídle hladina C-peptidu ale prudce stoupá a já předpokládám, že u vaší dcery by moc nestoupla. Zbývající beta buňky totiž pracují téměř na maximum a moc se už stimulovat nedají. Nicméně tato „pěkná“ hodnota C-peptidu je určitě výhodná a bylo by fajn, kdyby vydržela co nejdéle. Pomoci by tomu mohlo co nejlepší vyrovnání diabetu, aby se beta buňky nemusely příliš namáhat.

  Je také běžné, že po zjištění diabetu a zahájení správné léčby si zbývající beta buňky odpočinou a trochu se zotaví. To vede často k poklesu potřeby injekčního inzulínu a někdy dokonce k možnosti úplně inzulín vysadit. Tomu se říká remise. Ta je ale jen přechodná. Zánik beta buněk bohužel různým tempem pokračuje a potřeba inzulínu se zas vrátí. Je to ale dobrá příležitost vyrovnat se s diabetem a naučit se o něj pečovat. A to hned od začátku co nejlépe.

  Je pravda, že zbytková funkce beta buněk může být zpočátku variabilní, takže dávky inzulínu se mohou den ode dne dost měnit. Je důležité dostatečně často měřit glykémii a já bych silně doporučoval použití kontinuálního senzoru glykémií, který nejen že ukazuje trvale hodnoty a trendy, ale může také např. akusticky upozorňovat na hrozící hypoglykémii. Je dokonce možné tyto informace přenášet „na dálku“, např. během noci do telefonu rodičů, aby dítěti včas podali něco malého k jídlu. Podrobně by vás o těchto možnostech jistě informoval váš dětský diabetolog. Senzorům patří budoucnost a většině dětským diabetikům bych je doporučoval, i když jsou nákladné (pojišťovna většinu nákladů hradí) a vyžadují péči.

  Pokud budete usilovat o to, aby byly hodnoty glykémie co nejblíže normy, tak se občasným hypoglykémiím nevyhnete. Důležité je, aby nebyly dlouho trvající a příliš těžké. Menší hypoglykémie nejsou zvláště nebezpečné, ale je potřeba jim předcházet.

  Abych se zcela nevyhnul vaší otázce (na kterou neexistuje přesná odpověď): Domnívám se, že beta buňky vaší dcery jsou schopné zajistit asi 50 % inzulínu, který potřebuje. Pravděpodobně ale jejich zbývající množství je bohužel již o mnoho menší než 50 % původního množství. Musejí se hodně snažit a unavuje je to. Věřím, že se časem objeví metody, jak zánik beta buněk zastavit a těm zbývajícím pomoci se vzchopit. Takové postupy však zatím nejsou a tak je nutné se naučit co nejlépe jejich funkci nahradit s využitím všech technologických prostředků, které jsou k dispozici. Je jich dnes o mnoho více než ještě před pár lety a určitě umožní pro vaši dceru zdravý skoro normální život.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mému muži byla diagnostikována cukrovka typu LADA ( 54 let). Jeho matka byla velmi silná diabetička, která ke konci svého života byla slepá. Muž je velmi činorodý, pracuje mimo domov v terénu a na léky velký "lajdák". Chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaký přístroj, který by měřil glukózu a zároveň aplikoval a dávkoval inzulín. (zatím je na medikamentech, má před sebou měření glukomentrem a kontrolní odběr krve, poté se zřejmě dostaví léčba inzulínem). Pokud takový přístroj existuje, prosím o odkaz a ještě informaci o jeho ceně popř. zda hradí pojišťovna. Děkuji Pavlína

  Odpověď

  Dobrý den, pokud se opravdu jedná o diabetes mellitus tzv. typ LADA, což je vlastně Diabetes mellitus 1.typu objevující se ve vyšším věku, tak Váš manžel opravdu skončí na terapii inzulinem.

  V dnešní době kromě možnosti aplikace inzulinu inzulinovými pery, existuje i možnost využití inzulinové pumpy.

  Jak pumpa funguje:

  Lidské tělo během celého dne produkuje malou bazální dávku inzulinu. Při jídlech se sacharidy začne tělo (přesněji beta-buňky slinivky) tvořit a rychle uvolňovat zvýšené množství inzulinu, aby se vypořádalo s rychlým přísunem glukózy do krve. Inzulinová pumpa po celý den průběžně podává malou dávku inzulinu, která napodobuje přirozenou bazální produkci. Při jídlech pak pacient dle plánovaného množství přijatých sacharidů a aktuální glykémie před jídlem nastaví kolik bude podáno bolusově (naráz) k pokrytí vzestupu glykémie po jídle. Tento systém se výrazně neliší od podávání inzulinovými pery. Jednou z výhod pumpy je však možnost nastavení rychlosti podávání bazálu pro různé časové úseky během dne, protože ani přirozená produkce inzulinu v těle není vždy během dne stejná. Dalším pozitivem je, že se diabetik nemusí opakovaně píchat do podkoží.

  Pumpa je systém pro aplikaci inzulinu. V současné době lze některé pumpy propojit se CGM (kontinuální monitorací glukózy). CGM snímá 24 hodin denně hladinu glukózy v intersticiální (mezibuněčné) tekutině. Umí, při správném nastavení alarmů, upozornit na nebezpečné hladiny glykémie, případně na prudký vzestup nebo pokles glykémie. Při výše zmiňovaném propojení s některými inzulinovými pumpami má tento spojený systém schopnost při předpokládaném vývoji do hypoglykémie sám zastavit bazální aplikaci inzulinu. Po opětovném nárůstu glykémie se pak aplikace zase sama obnoví. Ke konci roku by se na českém trhu měla objevit nová pumpa, která by měla umět při nárůstu glykémie (zaznamenaném pomocí CGM) dokonce zvýšit výdej bazálního  inzulinu.

  I s dalším technickým vývojem je ale nutná aplikace bolusů zadávaná pacientem (I při využití bolusových kalkulátorů = systému pro výpočet dávky bolusu, musí diabetik zadávat kolik sacharidů bude jíst). Bolusy k jídlu musí být podávány včas, pacient na ně nesmí zapomínat. Současně musí umět s pumpou pracovat, aby mělo její použití vůbec význam. Pacient by samozřejmě měl dodržovat určitá režimová opatření. Proto se bojím, že i přes veškerý technický vývoj se bez spolupráce diabetika s léčbou nikam nedostaneme.

  Předpis inzulinové pumpy a CGM podléhá schválení revizním lékařem a jsou stanovena přesná kritéria, kdy oba systému mohou být předepsány - viz Úhradový katalog VZP, str. 53-58. Inzulinové pumpy se ještě dále dělí do kategorií, podle funkcí, které zvládají. Zásadní indikační kritérium u všech pump je, že pacient musí být spolupracující a motivovaný. Terapi  pomocí pumpy je volena (vynecháme-li těhotné a pac. po transplantaci) až po selhání terapie intenzifikovaným inzulinovým režimem při podávání inzulinovými pery. Jelikož úhrada pojišťovnou je většinou dána procentuálně, liší se doplatek pacientem dle CGM nebo pumpy, kterou spolu s diabetologem zvolí. Kdybych se měla rozepsat o jednotlivých typech bojím se, že by to vydalo na několik stran.

  Jak vidíte systémy se vyvíjí stále kupředu, ale dokonalý stroj, který by dělal vše za diabetika bohužel na trhu stále ještě není :)

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Jsem vojak z povolani a momentalne cvicim na zahranicni operaci. Je mi 35 roku, 72kg, 186 cm. Pravidelne beham. Minulej rok pri normalni prohlidce jsem mel cukr 5,2. Minulej rok 7.12 kdy uz jsem byl na vycviku me cekal v UVN odbery a psychotesty. Cukr jsem tehdy mel 6,9 (nejsem si jistej jestli jsem tehdy nemel zvykacku, ale to je ted jedno), pani doktorka me dalsi tyden poslala znova i s glyk. hem. Hodnoty cukru jsem mel 6,1 a glykovany hemoglobin 36. Nechal jsem tomu volnej prubeh, minulej mesic jsem si skocil jako samoplatce do Sinlabu udelat naber a vysledek cukru 5,36 a glykovany hemoglobin 31. Dalsi tyden jsem mel cukr rovnych 5,00. Ale minuly tyden jsem mel zase 6,1 a dnes dokonce 6,32 a glykovany hemoglobin 32. Vse byl naber z zily a po min 9 hodinovem lacneni. Chci se zeptat, jestli nervozita muze zvysovat cukr v krvi? Jde o to, ze ja jsem takovej ze vseho hned nervozni... A jelikoz zahranicni operaci beru jako muj sen, o to vic mam strach z toho, ze kvuli cukru me nedovoli odletet a mozna budu muset resit i odchod do civilu... Takze treba dnes kdyz jsem sel na naber, tak uz jsem na sobe citil ze nejsem v uplne pohode a uz jsem byl smirenej, ze budu mit spatne hodnoty... Urcuje glykovany hemoglobin v mem pripade nejaky stanovisko? Nemam ani zadne priznaky cukrovky. Ma cenu v mem pripade si nechat udelat OGTT? Omlouvam se za tak dlouhou a zpravu a budu moc rad, kdyz me odpovite. Moc dekuji, Martin

  Odpověď

  Milý Martine, jste voják profesionál a vztahují se na vás předpisy a povinnosti, které z toho vyplývají. Pro pobyt na zahraniční misi je jistě důležité, abyste tam odjel pokud možno zdráv a abyste během vašeho pobytu pokud možno nemusel řešit zdravotní problémy. Diabetes ovšem může překvapit každého. Nicméně i na zahraniční misi se dá problém řešit, tedy alespoň pokud nepadnete někde do zajetí apod.

  Doporučuji vám, abyste absolvoval předepsanou preventivní prohlídku a zachoval se podle doporučení vašeho lékaře. Tím také nebudete v podezření z případného zatajování nějakého problému. 

  Já si myslím podle vašich výsledků, že diabetes nemáte. Glykémie máte většinou normální a bez léčby, hodnotu glykovaného hemoglobinu máte zcela normální

  Diagnostické hodnoty uvádíme na stránkách v rubrice DIAGNOSTIKA.

  Nabízejí se ještě tyto 2 možnosti:

  Mohl byste mít velmi časné stádium diabetu 1. typu, ktery by se rozvíjel velmi pomalu a vyšší hodnoty glykémie by vznikaly jen při zvláštní zátěži. Za těchto okolností by skutečně bylo možné, že později diabetes propukne. V tom případě byste měl vědět, že existuje tato málo pravděpodobná možnost. V případě nějakých větších zdravotních problémů byste si hned vyšetřil glykémie a situace by se jistě dala řešit. Znamenalo by to ukončení mise, nicméně asi nic horšího by se nestalo. Protože to je málo pravděpodobné, tak pokud projdete prohlídkou, tak bych to prostě nyní neřešil. Určitě by bylo dobré si ale pořídit glukometr, abyste si diagnózu v případě nutnosti dovedl stanovit sám a hned. To byste pak ale neposuzoval podle hodnoty 5, 6 nebo 7, ale třeba 12 a více.

  Druhá dost výjimečná možnost by mohla být, že máte nějakou vzácnou formu diabetu, který se projevuje jen velmi mírně zvýšenou glykémií. Příkladem takového typu je např. diabetes MODY 2. Při něm bývá lehce zvýšená glykémie na lačno, ale dále se nezvyšuje. Diabetes je to lehký, mohl byste podle mého názoru fungovat jako voják. Toto onemocnění je silně dědičné a asi by jej měli i jiní členové vaší rodiny. Zpravidla ani nevyžaduje léčbu, jen se sleduje a někdy se později léčba nasadí. Diagnostika je ale obtížná, opírá se o výskyt v rodině u více členů, zvláště u mladých či dětí. Pak následuje poměrně  časově náročná genetická analýza, výsledek se zpravidla nedovíte hned, protože to musí vyšetřit specializovaná laboratoř která analýzu provádí jen několikrát do roka.

  Takže moje doporučení:

  Postupujte podle u vás předepsaných pravidel, poslechněte doporučení pověřeného preventivního lékaře.

  Pokud projdete, pořiďte si osobní glukometr a vozte ho s sebou. Ten nebude vhodný pro sledování hodnot blízko normy, ale pokud by se něco náhle zhoršilo, spolehlivě ukáže výrazně zvýšené hodnoty.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Co se týká stresu, na který jste se dotazoval, odpovídal pan profesor již dříve, podívejte se na odpověď zde.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám cukrovku a jestli s tím zajít k lékaři. Jmenuji se Stefanie a je mi 18 let. Včera večer před spaním jsem si měřila cukr, jelikož mamka je diabetička, a vyšlo mi 7.1. Dnes ráno jsem si ho měřila na lačno, ani jsem se nenapila vody a měla jsem 9.6 Měla bych s tím zajít k lékaři, nebo ne? Mám cukrovku?

  Odpověď

  Milá Stefanie, hodnota glykémie 7,1 mmol/l je lehce zvýšená. Hodnota 9,6 ráno na lačno je už diagnostická pro diabetes. Diagnostické ukazatele najdete na našich stránkách v rubrice DIAGNOSTIKA.

  Má-li vaše matka diabetes, je pochopitelně větší riziko, že byste mohla diabetem onemocnět i vy, zejména jedná-li se o diabetes 1. typu.

  Přesto nepodléhejte panice. Hodnoty nejsou kritické a ještě chvilku to může počkat. V prvé řadě by bylo dobré ověřit, zda glukometr měří správně. Lze se o tom přesvědčit tak, že použijete testovací roztok určený pro příslušný glukometr a ověříte, zda je hodnota ve vyhovujícím rozmezí. Roztok můžete zakoupit v lékárně. Také můžete glukometrem změřit někoho, o kom předpokládáte, že bude mít hodnotu určitě v normě. Pozor, pro odběr kapky krve použijte jednorázovou jehlu či lancetu a nikoliv maminčinu autolancetu. Upozorňuji ale, že osobní glukometr není určen k vyšetřování zdravých osob, ale k monitorování léčby osob, které mají prokázaný diabetes či poruchu glukózové tolerance.

  Mezi tím si také můžete změřit glykémii 1 hod. po jídle, kdy sníte např. 2 rohlíky. Bude-li glykémie nad 11, bude to určitě znamenat diabetes. Připomínám, že glykémie někdy i u mladých osob může přechodně stoupnout např. při horečnatém onemocnění nebo při užívání některých léků.

  Jinak byste se opravdu měla dostavit k lékaři, nejlépe přímo k diabetologovi. Ten zajistí spolehlivější ověření. Budou-li glykémie mírně zvýšené, vyšetří vám další ukazatele, např. některé autoprotilátky, které bývají pozitivní v časném stádiu diabetu. Pokud se necítíte dobře, máte žízeň a více močíte a pokud jste v poslední době nápadněji zhubla, měla byste se tam dostavit okamžitě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak diagnostikovat hypo a hyperglykémii, a jak nejpohotověji a s největší účinností pomoc člověku, s hypo a hyperglykemickým záchvatem. Popřípadě zda je pravda, že se při obou případech, když je glykémie nerozeznatelná, podává cukr. Děkuji Tomáš

  Odpověď

  Milý Tomáši, velmi záleží na tom, zda o určitém člověku dopředu víme, že se léčí pro diabetes. Pokud je léčen inzulínem, může hypoglykémie reálně nastat a musíme s tím počítat. Jsou také další léky, které mohou u diabetika hypoglykémii vyvolat. Patří mezi ně zejména deriváty sulfonylmočoviny. Řada dalších typů antidiabetik hypoglykémie vyvolávají jen velmi málo kdy. Pacient s diabetem by měl při sobě nosit upozornění na to, že trpí cukrovkou a měl by také mít uvedeno, čím se léčí. Pokud užívá inzulín, mělo by na kartičce být uvedeno, že by mohl mít hypoglykémii a mělo by tam být stručně uvedeno, jak postupovat, pokud bychom jej zastihli v bezvědomí či ve stavu, kdy je zcela zmatený a není schopen si sám pomoci.

  Mnohem těžší je rozpoznat hypoglykémii u neznámého člověka. Můžeme u něho najít např. glukometr nebo inzulínová pera, a z toho si domyslíme, že je to diabetik. Jinak mají poruchy vědomí řadu příčin a potřebovali bychom k ověření změřit na místě glykémii glukometrem. Pracovníci rychlé záchranné služby to dělají vždy.

  Situace je jiná u osoby, o které víme, že je léčená inzulínem, případně také víme, že mívá neočekávané hypoglykémie a špatně na ně reaguje. Lidé v okolí by měli být o možnosti hypoglykémie být poučeni a měli by člověku včas doporučit si zkontrolovat glykémii a včas požít nějaký cukr. Ten by taková osoba měla nosit vždy při sobě. V situaci, kdy rada již nepomůže, se snažíme dát mu napít sladkého nápoje, např. alespoň 100 ml džusu nebo sladké koly. Můžeme mu do úst vložit rychle rozpustnou tabletu glukózy (alespoň 5 g) a donutit ho ji rozkousat a polknout.

  Je-li pacient již v úplném bezvědomí, je situace mnohem naléhavější a těžší. Pokud bychom mu do úst lili sladký nápoj nebo vmáčkli tabletu glukózy, mohl by roztok nebo tabletu vdechnout, a to je nebezpečné. První, co tedy děláme je, že voláme rychlou záchrannou službu.

  Pacient může mít při sobě injekční glukagon. Ten se dodává ve speciální krabičce s návodem. Injekce se rychle připraví a píchne do svalu, např. do hýždě či do stehna. Glukagon působí méně a pomaleji než cukr do úst nebo do žíly, ale přece jen zvyšuje glykémii a může jej podat poučený laik nebo osoba, která si napřed přečte přiložený stručný návod.

  Nejlépe a nejrychleji funguje při těžké hypoglykémii podání glukózy do žíly. Používá se většinou 40% roztok z ampulí a k probuzení postačuje většinou 5 g glukózy (12 ml roztoku), i když se většinou dává více.

  Pokud je možnost hypoglykémie pravděpodobná, většinou se moc nezkazí, když pacientovi cukr ústy (laik) nebo v podobě injekce (zdravotník) dáme. Pokud bychom se mýlili a šlo by o diabetika, který má naopak velmi vysokou glykémii, příliš mu neuškodíme. Vzápětí sami změříme glykémii nebo přivoláme zdravotní pomoc a ta si již s vysokou hodnotou glykémie poradí. Zde zdaleka tolik nehrozí nebezpečí z prodlení.

  Názornou odpověď na váš dotaz naleznete na našich stránkách v rubrice AKUTNÍ KOMPLIKACE

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jaký je průběh glykemické křivky při OGTT u zdravého člověka (ideálně graf, či hodnoty glykemie po čtvrt/půl hodinách)? Děkuji Čeněk

  Odpověď

  Milý Čeňku, orální glukózový test se kromě výzkumných účelů provádí k tomu, abychom s větší přesností stanovili diagnózu diabetu. Může se stát, že u někoho zachytíme náhodně vyšší glykémii, třeba 6,5 mmol/l, a nevíme, co si o tom máme přesně myslet. Může jít o náhodu, člověk může být zrovna po jídle, dostal nějaké léky či podobně. Pro praxi většinou stačí, že hodnotu pak zkontrolujeme za standardních podmínek, např. ráno po celonočním lačnění, a je-li hodnota normální, usoudíme, že se určitě nejedná o zjevný diabetes a že není důvod zasahovat. Orální glukózový test ale dá odpověď více standardní. Na interpretaci se domluvili lékaři z více zemích. Vycházeli při tom zejména z toho, zda už je potřeba situaci nějak řešit, aby se u pacienta nerozvíjely dlouhodobé komplikace.

  Podle České diabetologické společnosti, která se ale v tomto shoduje např. s americkou diabetologickou společností, se výsledky OGTT hodnotí následovně: za rozhodující se považuje hodnota glykémie v žilní krvi za 120 minut.
  Ostatní hodnoty nejsou diagnostické.

  < 7,8 mmol/l: nejde o diabetes

  7,8 – 11,1 mmol/l: jedná se o porušenou glukózovou toleranci

  >11,1 mmol/l: jedná se o diabetes mellitus

  Vás ale zajímá podrobnější vyšetření. To se zpravidla nedělá a to proto, že by z toho mohly plynout zavádějící informace. Nejsou pro to stanoveny normy. Jediná další standardní hodnota je glykémie na lačno, to znamená minimálně po 8 hodinách lačnění, ráno.

  Mohlo by vás zajímat, na čem závisí hodnoty glykémie po vypití 300 ml čaje se 75 g glukózy. Nejsou to jenom faktory spjaté s funkcí beta buněk pankreatu. Jsou to:

  Rychlost vstřebávání glukózy ze zažívacího ústrojí: Je třeba známo, že osoby po operaci žaludku vstřebávají glukózu rychleji, protože se čaj dostane rychleji do střeva a tam se dřív glukóza vstřebává. Mají často vyšší hodnoty glykémie brzy po vypití čaje. Vysoká hodnota glykémie více stimuluje sekreci inzulínu a to může nakonec mít za následek, že z toho až dostanou hypoglykémii, protože beta buňky reagují přehnaně. Osoby, které mají pomalou pohyblivost žaludku, mohou naopak mít zpočátku hodnoty spíše nižší a glukóza se pak déle vstřebává. Pohyblivost žaludku a rychlejší vstřebávání glukózy bývá také někdy u pacientů se zvýšenou funkcí štítné žlázy.

  Schopnost beta-buněk reagovat na zvýšenou hodnotu glykémie: tato schopnost zcela chybí u diabetu 1. typu. Dělat u nich OGTT vůbec nemá smysl. Funkce beta buněk je snížená u diabetu 2. typu a u různých poruch, které k tomuto typu diabetu inklinují.

  Schopnost tkání (zejména tukové tkáně, svalů a jater) reagovat na působení inzulínu a zabudovávat glukózu do zásobních molekul: jedná se zejména o tuk v tukové tkáni a o glykogen v játrech ve svalech. Tato schopnost je snížená při diabetu 2. typu.

  Orální glukózový toleranční test není jediný používaný test glukózové tolerance. Glukózu je možné podat také nitrožilně. Tím se obejde zažívací ústrojí, a tudíž výsledek nebude závislý na rychlosti vstřebávání. Glukózová tolerance se dá také dobře sledovat pomocí kontinuálního senzoru hladiny glukózy v podkoží. Zde je vidět kolísání během dne, velmi pěkně po jídle. Je také možné stanovit glykovaný hemoglobin.

  Během testu je také možné stanovovat hladinu inzulínu. Ta zpravidla po požití glukózy u zdravých osob velmi rychle stoupá, a to do několika minut. Tomu se říká první fáze inzulínové sekrece. Potom jeho hladina klesne a v průběhu vstřebávání glukózy pak znovu (ne již tolik) stoupá. Nakonec zase klesne. Tomu se říká druhá fáze inzulínové sekrece. Pro časnější fázi diabetu je typické, že právě ta první fáze chybí. To proto, že i na lačno se inzulín uvolňuje a snaží se vyrovnat glykémii na lačno, takže po stimulaci už nedokáže rychle prudce stoupnout.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím Vás mám dotaz týkající se mé maminky (63 let), kterou obvodní lékař poslal, v rámci prevence, na celkové krevní vyšetření, kde jí vyšla hodnota “cukru” 6,8. Z tohoto důvodu jí poslal do laboratoře na zátěžový test na cukr. Maminka se tam objednala a po dvou týdnech šla na zátěžový test, kde hned při prvním kontrolním odběru krve mamince naměřili hodnotu 7,1, proto jí tedy zátěžový test ani nemohli udělat a s výskedkem jí poslali zpět za obvodním lékařem, který jí sdělil, že je cukrovkář a nasadil jí léky. Mě se toto ale nelíbí, nechci aby maminka brala nějaké léky zbytečně.. jde mi spíš o to, zjistit, jestli lékař postupoval správně, nebo jestli měla maminka zkusit jít na druhý pokus zátěžového testu? Omlouvám se za neodbornost dotazu, jsem laik, nikdo u nás v rodině nikdy cukrovku neměl a nemá, a proto s tímto nemáme zkušenosti a nevíme, kam jinam se obrátit s tímto dotazem. Moc Vám děkuji za jakoukoli odpověď. Katka

  Odpověď

  Milá Katko, diabetes mellitus 2. typu je pomalu se rozvíjející onemocnění. Základním znakem je zvýšená hodnota glykémie, ale jedná se o komplexní metabolické onemocnění, které je vyvoláno sníženou citlivostí tkání na inzulín, který tělo nestačí produkovat v dostatečné míře, aby vzestupu hladiny glukózy zabránilo. Dlouhodobě trvající diabetes může být provázen vznikem řady komplikací. U tohoto typu se jedná zejména o větší sklon k onemocnění cév. Včastná a řádná léčba je proto důležitá, může prodloužit život a ochránit pacienta před vznikem třeba infarktu, mozkové mrtvice, postižení nervů, ale také očí a ledvin. Je prokázáno, že i jen mírně zvýšená glykémie je z dlouhodobého hlediska rizikem pro rozvoj těchto problémů. Udržení správných hodnot glykémie má proto význam. U lehčích forem stačí někdy jen varování pacienta, aby méně jedl a více se pohyboval, jindy je ale nutné zahájit léčbu. Diabetes většinou nemá sklon sám od sebe se zlepšovat a spíše se postupem času zhoršuje, takže léčebná snaha musí být větší.

  Hodnota glykémie na lačno 6,8 je již zvýšená a vyžaduje další upřesnění. Hodnota 7,1 mmol/l na lačno po alespoň 8hodinovém půstu je již diagnostická pro diabetes. Pro pevné stanovení diagnózy nestačí většinou jedno měření, je lepší je opakovat. Glykemická křivka po podání 75 g glukózy, na kterou byla vaše maminka pozvána, dokáže diagnózu stanovit s větší přesností. Pokud ale již byla zjištěna hodnota 7,1 , vyšetření není nutné. Po podání glukózy by glykémie zbytečně stoupla a vaší mamince by nemuselo být chvíli dobře. Nicméně pro ujištění a také pacientovi pro výstrahu provedena být mohla.

  Z mého pohledu by se však na situaci nic nezměnilo. Již nyní víme, že vaše maminka má nepříliš těžkou poruchu, kterou již můžeme označit jako diabetes. Je to ale jenom slovo. Kdyby se den před tím možná více navečeřela, mohla mít ráno 7,5. Kdyby naopak do ordinace přišla pěšky 3 km přes pole, mohla jí glykémie klesnout na 6,5 a my bychom řekli, že asi ještě nemá diabetes ale jen porušenou glukózovou toleranci. Ale bylo by to v podstatě stejné.

  Při prvním záchytu mírně zvýšené glykémie se ještě nemusí nasazovat léčba tabletami. Můžeme pacientovi vysvětlit, že má držet přiměřenou dietu, kterou mu vysvětlíme. Také mu doporučíme, aby se v rámci svých možností více a pravidelně pohyboval. Pokud by nás poslechl, ověřili bychom glykémii třeba za měsíc. Pokud by byla nižší, pochválili bychom jej a doporučili mu, aby ve své snaze pokračoval. Moc by pomohlo samostatné měření glukometrem, aby si člověk sám ověřil, jak mu glykémie kolísá a zda nešplhá k vyšším hodnotám.

  Špatný postup ale také není, když lékař doporučí režimová opatení a hned určitý základní lék v nižší dávce předepíše. Kdyby se hodnoty zcela znormalizovaly, mohl by se pak lék vysadit. 

  Závěrem tedy opakuji: glykemická křivka nebyla v tomto případě nutná. Já bych ji udělal jen u pacienta, který by mi nevěřil, že se skutečně jedná už o poruchu a chtěl by to mít černé na bílém, aby pak skutečně dodržoval léčebná opatření.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Bylo by také možné nechat si zjistit hodnotu Glykovaného hemoglobinu HbA1c.
  Pro diagnózu diabetu jsou rozhodující meze hodnot uvedené v rubrice Diagnostika.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nedaří jse mi zhubnout. Pícham jsi inzulín. Tloustne se přicukrovce 2. typu? Jozef

  Odpověď

  Milý Jozefe, inzulín se v léčbě diabetu nasazuje v podstatě ve dvou situacích:

  1. U pacienta s diabetem jednoznačně vidíme, že jeho vlastní sekrece inzulínu je nedostatečná. To je prakticky ve všech případech diabetu 1. typu, ve většině případů tzv. diabetu typu LADA (což je vlastně forma diabetu 1. typu, viz naše stránky zde. Inzulín může také zjevně chybět u některých forem diabetu 2. typu, kdy postupně klesá schopnost beta buněk inzulín tvořit, až nakonec je podávání inzulínu zcela nezbytné.
  2. Inzulín také často nasazujeme u pacientů s diabetem 2. typu, kteří mají vlastní sekreci inzulínu zachovanou, možná dokonce i zvýšenou, ale tato sekrece nestačí pokrýt vysokou potřebu při tzv. inzulínové rezistenci, tedy nízké citlivosti tkání vůči inzulínu. V léčbě tohoto typu diabetu se uplatňuje řada dalších postupů. Na prvním místě je to dieta s výrazným snížením kalorického příjmu. Na druhém místě je k dispozici nyní řada léků, které buďto zlepšují citlivost vůči inzulínu, nebo také stimulují vlastní sekreci inzulínu. Pokud ale ani kombinace diety a několika těchto léků zároveň nepostačují, je na místě zahájit podávání inzulínu.

  Diabetes je spojen s nesprávně probíhajícím metabolismem v organismu. To mimo jiné vede k neúspornému hospodaření s energií. Cukr se může vylučovat močí a metabolismus není správně „seřízen“, takže energie není správně využita. Když se s pomocí inzulínu vyrovnání diabetu upraví, zlepší se energetický metabolismus, může se zlepšit chuť k jídlu a nadbytečná energie z potravy se ukládá více ve formě tuku. To je bohužel určitý vedlejší efekt inzulínové léčby.

  Proč k tomu ale v tomto dochází? Jednoznačně proto, že pacient přijímá nadbytečné množství kalorií. Aby se to neprojevovalo zvýšenou glykémií a sníženým účinkem inzulínu, je nutné dodržovat dietní a pohybová opatření! Pokud pacient opravdu nasadí nízkokalorickou dietu, může se stát, že inzulín zase nebude potřebovat, nebo mu bude stačit jen taková dávka, která nepovede k nabírání hmotnosti. Inzulín v tomto případě nemá sloužit jen jako jakási záplata na pacientovu s prominutím „žravost“. Má upravit glykémie na dlouhodobě bezpečné hodnoty, aniž by byl zbytečně předávkován. Když ale pacient dietu nedodržuje, lékař mu alespoň radí, aby zvýšil dávky inzulínu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak funguje senzor na měření cukru. A jestli by ho mohl mít manžel, když je alergický na kovy. A taky jestli něco proplácí pojištovna, když si manžel nepíchá inzulin a je na lécích. Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den, v dnešní době jsou na trhu dva typy monitorace využívajícího senzory.

  1. CGM (kontinuální monitorace koncentrace glukózy = continuous glucose monitoring)
  2. FGM (Freestyle Libre)

  CGM

  se skládá ze tří částí - senzoru, vysílače a přijímače. Senzor pomocí malé elektrody zavedené do podkoží měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině (NE v krvi). Výsledek je pomocí vysílače odesílán na přijímací zařízení. Na přijímači pak je možné po celý den sledovat výsledky glykémie. Přijímačem může být speciální zařízení, glukometr nebo například mobilní telefon - záleží na tom jaký senzor a systém má pacient předepsán.

  FGM

  je tvořen dvěma částmi, senzorem a čtečkou. Senzor opět pomocí elektrody zavedené v podkoží snímá koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině. K zobrazení výsledků je nutno přiložení čtečky k senzoru. Teprve poté je možné naměřené hodnoty sledovat. Výsledky nejsou zasílány na přijímač. Načtení dat je možné ze senzoru i přes tenkou vrstvu oblečení. Senzor uchovává naměřené hodnoty až  8 hodin (ukládány jsou v 15 minutových intervalech), pokud nejsou do té doby načteny začnou se vymazávat.

  Informace o přesném složení elektrod zavedených do podkoží není běžně dostupná, ale podle známých informací by neměla u alergie na běžné kovy vzniknout reakce.

  Bohužel oba systémy jsou indikovány pouze u pacientů s diabetes mellitus 1. typu na intenzifikovaném inzulinovém režimu. Pokud tito pacienti splňují i další indikační kritéria  - může teprve diabetolog předepsat CGM nebo FGM. Pojišťovna poté hradí část nákladů, dle věku pacienta a indikace. FGM není pro pacienty s DM 2. typu t.č. dostupný vůbec. CGM by asi šlo u DM 2. typu předepsat, ale pacient by si tento systém musel plně hradit.

  U pacienta na perorálním antidiabeticích by mohlo mít význam jednorázové využití senzoru  (vydrží na 6-7dní), pokud bychom měli podezření na nerozpoznané hypoglykémie. Dlouhodobá monitorace pomocí CGM nebo FGM, ale u těchto pacientů nepřináší velké výhody, kterými je u inzulinoterapie hlavně možnost úpravy dávkování inzulinu, případně okamžitá reakce na hypoglykémie.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!