Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

612 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, byl mi zjištěn diabetes oGTT testem ( na lačno 8.2mmol 2x po sobě), ale nevěděli jsme jakého typu, lékař mě poslal na c peptid test, dělali mi 3 odběry. Ráno na lačno 497, hodinu po 1292 a 2 hodiny po 748, svědčí to pro diagnózu diabetu 1. typu nebo Lada? Nebo mám diabetes 2. typu? Děkuji Ludmila
  věk: 19 let výška: 162 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Ludmilo, je vám 19 let a jste štíhlá. Za těchto okolností bych u vás očekával možnost diabetu 1. typu nebo nějakou jinou vzácnější formu, zejména typu MODY. Nenapsala jste ale, jak se u vás na diabetes přišlo, proč jste začala být vyšetřována. Také by bylo vhodné vědět, zda v rodině někdo jiný má či měl diabetes a jakého typu.

  Také neuvádíte, jaké jste měla glykémie v průběhu tolerančního testu.

  Produkce C-peptidu je veličina hodně variabilní a k jasnému určení typu diabetu nepostačujete. Vaše hodnoty jsou prakticky v normě, navíc dochází k výrazné stimulaci během testu s následným poklesem. Takto by to mohl mít i člověk zcela bez diabetu.

  Pokud by se jednalo o diabetes typu 1, mohlo by se jednat o velmi časné stádium. I tak by ale byly hodnoty spíše nižší.

  Při diabetu 2. typu by podobné hodnoty C-peptidu mohly běžně být, i když zde bych neočekával tak výraznou reakci na stimulaci. To, že jste zcela štíhlá, činí diagnózu diabetu 2. typu, alespoň typického, dosti nepravděpodobnou.

  Mohlo by se také jednat o nějako formu diabetu typu MODY, např. MOD2, který se vyznačuje zejména zvýšenou glykémií na lačno. Glykémie u tohoto typu málokdy stoupají nad hodnoty okolo 8 mmol/l a i po jídle bývají jen o málo vyšší. Diabetes typu MODY je silně dědičný a podobnou poruchu, i když často málo zjevnou, mívá více členů rodiny. Diagnóza se stanovuje genetickým testování, a protože se to neprovádí běžně, čekání na výsledek chvíli trvá.

  Diabetes 1. typu se dá ověřit přítomností autoprotilátek, a to konkrétně anti-Inzulínových, anti-GAD, anti-IA2 a anti ZnT8. Přítomnost jedné autoprotilátky by podezření velmi podpořila, přítomnost dvou by znamenala prakticky jistotu. Toto vyšetření je dostupné ve více laboratořích v ČR a mělo by být u vás provedeno. Pokud by bylo negativní, doporučil bych vyšetření na diabetes typu MODY (zaslání vzorku krve do specializované laboratoře, např. v Praze v Motole. Vyšetření by měl dojednat váš diabetolog.

  Ať tak či onak, měla byste si od nyní monitorovat glykémie. Pravděpodobně ještě nejste nijak léčena, to ovšem s jistotou nevím. Pokud by se jednalo o pomalu se rozvíjející typ 1, bude nutné však rozpoznat, kdy bude vhodná léčba inzulínem, mohla by být vhodná při potvrzení tohoto onemocnění již nyní. Cílem by mělo být uchránit si svoje inzulín produkující buňky, aby vydržely co nejdéle a jejich funkce se co nejpomaleji zhoršovala. Typ LADA je označení pro pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu u dospělého. Platí zde tedy stejné doporučení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Přikládám ještě doplnění mé původní otázky, na kterou mi odpovídal pan doktor Saudek. Diabetes se u mě projevil na konci ledna s tím, ze jsem čtvrtek začal hodně pít, hodně chodil na malou, měl sucho v ústech. A zhubnul po dvou týdnech o 6kg. Hned po víkendu jsem sel na krev a zjistil se cukr 22,2 na lacno. Hemoglobin 84. Dnes jsem byl na kontrole v Ústí a tři měsíční cukr mi spadl na 40, takže jsem dostal pochvalu. Ten cukr 6,4 jak jsem psal to byl průměr podle senzoru na každý den. Na lacno mám většinou od 5 do 6. Moje doktorka obvodní i diabetolozka mi říkali, ze bych hubnout nemel už ze nevim čim by to mohli byt, proto jdu 6. Června k nutriční poradkyní. Ale nepřijde ze bych jedl málo 5 či 6x denne. Neříkám ze bych si dával větší porce, ale malé mi taky nepřijdou. Predtim jsem skoro nesnidal a jedl tak max 3x denne. No řeklo se mi po odběru v únoru ze prý mám jedničku typ s největší pravděpodobnosti,ale nemůžou to říct na sto procent jelikož prý slinivka ještě funguje a ten inzulin ji možná trochu oživil a nějaké věci prý vypadají na dvojku tak co si pak má člověk myslet. U nás v rodině byla cukrovka u dedy stařecká po 70 roku věku. A teta ji má osm let ale druhy typ. Nevim kam bych musel aby se zjistilo na sto procent jaký typ mám. Proto si i říkám kdybych fakt jedl malé porce podle nějakýho jídelníčku co jsem dostal na začátku tak bych musel už úplně zhubnout a mýt hlad. Tak nevim co s tím. Snad jsem toho uvedl co nejvíc, kdyztak se ještě zeptejte. Dekuju Kunák
  věk: 28 let výška: 191 cm váha: 91 kg

  Odpověď

  Milý Marku, děkuji za doplňující informace. Teď alespoň vím, že váš diabetes je nyní vyrovnaný při minimální dávce inzulínu. Myslím, že vás vaši lékaři poučili zcela správně. Je pravděpodobné, že se jedná o pomalu se rozvíjející typ 1, ale jiný typ také nelze vyloučit. Ono je to z hlediska léčby jedno, a čas ukáže. Máte jist běžnou dietu vhodnou pro pacienty s diabetem tak, abyste neměl hlad a abyste držel stabilní váhu. Zůstat štíhlý je ale lepší. Pokud by při vhodné dietě glykémie stoupala, bylo by nutné dávky inzulínu zvyšovat. Váš senzor to ohlídá, je dobře, že jej máte.

  Diabetes 1. typu by se mohl potvrdit tím, že by vám stanovili autoprotilátky, které jsou pro tento typ diabetu typické (i když nemusejí být přítomny ve 100% a nemusejí být přítomny všechny). Jedná se zejména o protilátky anti-GAD, anti IA2, anti ZnT8 a protilátky proti inzulínu (i když ty po zahájení léčby inzulínem již nejsou tak významné). Toto vyšetření se dá jistě v Ústí provést, případně vzorky poslat do specializované laboratoře.

  Také bývá vhodné u nově zjištěného diabetu a navíc s tím vaším „hubnutím“ provést ultrazvukové vyšetření břicha včetně pankreatu.

  Znovu ale opakuji, že léčba bude záviset na vašich glykémiích a ne na typu diabetu, takže tuto nejistotu nemusíte nijak prožívat. Bohužel, diabetes 1. typu pravděpodobně povede k postupnému poklesu sekrece inzulínu. Diabetes 2. typu by se zase zhoršoval, pokud byste znovu ztloustnul a byl málo fyzicky aktivní.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 1 typu. Zjištěno mi to bylo v lednu při váze 109 kg a po měsíci než začalo úplně léčení a zabírat inzulin jsem měl 98. Teď po třech měsících mám 91 kg. Chci se zeptat je to normální jev či setkali jste se s tím? S tím ze hodnoty mám od té doby v průměru 6,4 na den. Jim denne 5x až 6x. S tím ze moje doktorka mě poslala na krev a hodnoty v pořádku zda něco nezlobí. A do poradny jdu za tři tydny ohledně rady ke stravě.

  Zapomněl jsem ještě dodat, že od doktorky mi bylo řečeno, ať si píchám inzulín 14 jednotek. Ale já jsem si píchal pouze 8 či 10. Mohlo by to hrát roli že i když jsou ty hodnoty takové tak toho inzulínu je tam málo a proto to hubnutí?

  Děkuji Marek
  věk: 28 let výška: 191 cm váha: 91 kg

  Odpověď

  Milý Marku, jestli vašemu dotazu správně rozumím, tak se ptáte, zda je normální, že po zjištění diagnózy diabetu 1. typu jste výrazně zhubnul a dále ještě mírně zhubnul i po nasazení inzulínu.

  Obecně je dost typické, že nově vzniklý diabetes 1. typu se projevuje hubnutím. Metabolismus při nedostatku inzulínu špatně funguje a navíc přebytečná glukóza se vylučuje močí. Po zahájení správné léčby se ale další pokles hmotnosti zastaví a většina pacientů, zvláště těch opravdu vyhublých, naopak zase váhu přibere.

  Vy jste o sobě ale uvedl velmi málo informací. Neuvedl jste zejména, jak se u vás diabetes projevil, jaké jste měl glykémie a zda se opravdu nyní upravily. Uvádíte glykémie okolo 6,4 mmol/l, ale není jasné, zda je to na lačno či po jídle. Také si dáváte velmi malou dávku inzulínu. Uvádíte asi 8 j., pravděpodobně jen jednou denně. Jde asi o dlouze působící inzulín. Ale to z vašeho líčení není jisté.

  Diabetes 1. typu vzniká nejčastěji v dětství, ale objevuje se i v dospělosti. Vám je 28 let a původně jste byl celkem obézní. U dětí se diabetes 1. typu zpravidla projevuje rychle. U dospělých někdy pokles sekrece inzulínu postupuje pomalu, podobně jako u vás. Stanovení správné diagnózy v některých případech není jisté, protože může jít také o diabetes 2. typu u osob se špatnou životosprávou nebo vzácně i o jiný typ. Pokud vy máte opravdu diabetes 1. typu, tak postupuje zřejmě pomalu a máte ještě výrazně zachovalou sekreci vlastního inzulínu.

  Ať tak či jinak, při zjištění diabetu ve vašem věku je nutné pacienta pořádně poučit a on by si měl prostudovat literaturu pro pacienty o inzulínu, o dietě, o množství sacharidů v jídle, o úpravách dávek inzulínu. U typu 1 je opravdu vhodné zahájit léčbu raději intenzivněji, tedy s použitím více denních dávek inzulínu: dlouze působící inzulín a dále krátce působící inzulín před jídly. Lidé si pak na tento způsob lépe zvyknou a naučí se léčbu provádět pořádně od samého začátku. U diabetu 1. typu totiž očekáváme, že vlastní sekrece bude dále klesat a schopnost správně dávkovat inzulín bude později mnohem důležitější.

  Jde-li tedy ve vašem případě opravdu o diabetes 1. typu, tak předpokládám, že nejste úplně správně léčen a míváte asi glykémie občas stále vysoké a metabolismus nemáte ještě dobře vyrovnaný. I když chválím, že jste výrazně zhubnul a máte nyní konečně „zdravou“ váhu, dále hubnout byste již neměl. Je ale také možné, že se „bojíte“ normálně najíst, aby vám nestoupala glykémie, a proto dále hubnete. V takovém případě je vhodné po dosažení správně váhy (a to vy nyní máte) raději přidat trochu inzulín a jíst přiměřeně vašemu věku a vaší fyzické zátěži.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, četl jsem Vaše články a velmi se mi líbí Vaše práce. Já se jmenuji Jaroslav, je mi 25 let a jsem čerstvě diagnostikovaný pacient diabetu typu 1. Aktuálně jsem ve fázi, kdy mi slinivka stále funguje, ale brzy se bude muset přejít na inzulinovou léčbu. Jsem velmi aktivní a nespokojím se s faktem, že bych měl celý život podstupovat pouze léčbu inzulinem a neměl nic se svoji situací dělat. Existuje nějaký program, do které bych se mohl zapsat? Mám na mysli transplantace pankreatu, transplantace Langerhansových ostrůvů, transplantace beta buněk nebo cokoliv, co by mohlo zlepšit nebo výlečit můj diabet. Také by mě zajímalo, jak bych mohl oddálit inzulinovou fázi. Existuje něco? Je nějaký portál, kde bych se mohl registrovat na testování nových léků? Pracuji v IT, nemám problém se kamkoliv přestěhovat nebo mluvit anglicky, jde mi pouze o to něco se sebou dělat a do budoucna i někomu pomoci. Těším se na Vaši odpověď. Pokud mátě nějaký nápad, rád bych si s Vámi zavolal a probral možnosti. Nabízíte Konzultace? Děkuji za Váš čas a přeji hezký den. Jaroslav
  věk: 26 let výška: 180 cm váha: 71 kg

  Odpověď

  Milý Jaroslave, mnoho osob s diabetem 1. typu se upíná k naději, že jednoho dne lékaři odhalí příčinu vzniku tohoto onemocnění a podaří se jim diabetes vyléčit ať už tím, že zastaví autoimunitní zánik beta buněk, které produkují inzulín, nebo budou schopni chybějící beta buňky nahradit transplantací, nebo regenerací. Existuje řada důkazů, že to  je reálná představa a že by to v dohledné době mělo být možné. Např. ztrátu beta buněk je možné zastavit velmi intenzivní imunosupresivní léčbou, která má ale zatím významné nežádoucí účinky, a tak není pro většinu osob s rozvíjejícím se diabetem 1. typu vhodná. Beta buňky lze již nyní nahradit formou transplantace celého pankreatu nebo izolovaných ostrůvků, ale i zde je nutná imunosupresivní léčba. Metody jsou navíc limitované nedostatečným počtem vhodných dárců pankreatu. Proto se obě metody zatím používají spíše výjimečně, a to jen u osob, u kterých přínos transplantace (většinou současně s transplantací ledviny) výrazně převýší nebezpečí nežádoucích efektů transplantační léčby. A nakonec: získat větší množství náhradní tkáně produkující inzulín je již v principu možné. Nyní je ale potřeba tyto metody vypracovat tak, aby jejich výsledky byly zcela předvídatelné a především bezpečné.

  V posledních letech výrazně pokročily technické metody pro léčbu diabetu. Kvalitních inzulínových pump propojených se senzory je nyní množné vyrábět dostatek. Jejich kvalita je naprosto standardní, a tak víme, co od nich můžeme očekávat. Navíc, další vylepšení je možné celkem bezpečně dále testovat a tím další možnosti rozšiřovat.

  Biologické náhrady beta buněk mohou být sice v principu mnohem dokonalejší, ale testování jejich spolehlivosti a především bezpečnosti je mnohem, mnohem náročnější. Je nutné zachovat nejen jejich funkční schopnosti, ale především je nutné ručit za jejich bezpečnost, tedy za to, že se nepřemění ve tkáně jiného typu, které by případně vykazovaly růst podobný nádorům. I na našich stránkách jsem již opakovaně psal, že probíhají již první pilotní studie u lidí, ale zatím nelze ještě očekávat, že by se dosavadní postupy dostaly do praxe během 2 – 3 let. Testování bezpečnosti je naprosto zásadní a pro pacienty rozhodně nemá smysl vrhat se střemhlav do nekontrolovaných pokusů. K takovém spěchu není ani důvod – vždyť plody, které technologický pokrok v poslední době přinesl, se teprve budou sklízet. Pokud tedy k transplantační léčbě nejsou jiné závažné důvody, měla by většina osob vašeho typu maximálně využít dostupné technologie a používat je správně. To určitě přispěje k udržování jejich dobrého zdravotního stavu. A až i buněčná terapie učiní další významný pokrok, určitě se to včas dozvíte i na našem webu. Ostatně o všech zásadních úspěších a možnostech hodláme nadále informovat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při hledání informací k prediabetu jsem se dočetla, že tento stav lze ještě zvrátit. Mohu se zeptat, co si pod tím mám představit? Že se podaří nastartovat metabolismus tak, že případné občasné zahřešení nebo opětovné zařazení většího množství ovoce nebo zdravých složených sacharidů začne tělo opět tolerovat? V druhém (posledním) těhotenství jsem měla GDM, po porodu hodnoty v normě, na kontrolním OGTT po půl roce vyšší lačnou 5,9. Další OGTT jsem zatím neabsolvovala, protože jsem do nedávna kojila. Koupila jsem glukometr a občas se měřím. Hned po zjištění výsledku jsem začala pravidelně běhat (5x týdně), pokud nejdu běhat, mám ten den jinou pohybovou aktivitu. Začala jsem zdravěji jíst, zcela vyřadila bílý cukr, bílou mouku, průmyslově zpracované potraviny, celkově si hlídám příjem sacharidů, velikost příloh, abych byla do 200g sacharidů denně, jím hodně zeleniny. Tento režim držím už rok a půl. Po jídlech jsou hodnoty v limitu, ale lačná mi několikrát nad 5,6 vylezla i přes tato opatření. Dlouhý cukr půl roku po porodu 32 a nyní po 2 letech opět 32. Jsem na ideální váze, viscerální tuk mám nízký, nemám vysoký cholesterol ani tlak. Už nevím, co víc pro snížení lačné glykémie udělat. Leda snad přejít striktně na LC stravování. Jedná se o počínající prediabetes? Před pár týdny jsem byla na krevních rozborech kvůli něčemu jinému a lačná byla 6,5! (pravda tedy je, že jsem byla hodně vystresovaná kvůli podezření na jinou diagnózu). Může ovlivňovat cukr v krvi ještě fakt, že jsem cca před měsícem přestala kojit? Předem moc děkuji za odpovědi. Lucie
  věk: 35 let výška: 164 cm váha: 55 kg

  Odpověď

  Milá Lucie, podle mého názoru se pojem prediabetes používá často nesprávně. Lékaři tím myslí stav, kdy už je přítomna určitá porucha glukózové tolerance, ale nejsou ještě splněna kritéria pro označení „diabetes“. Spadá sem několik poruch, které se mohou klasifikovat jako

  • Porucha glukózové tolerance (zpravidla vyšší glykémie na lačno i vyšší hodnota po jídle)
  • Zvýšená glykémie na lačno
  • Zvýšená glykémie po jídle

  Význam těchto pojmů spatřuji zejména v tom, že pro rizikové pacienty představují určité varování, že pokud nepřikročí k nějaké zásadní změně svého stravovacího a pohybového režimu, rozvine se časem diabetes. Toto varování dává smysl zejména pro osoby ohrožené diabetem 2. typu, kteří mají nadváhu nebo jsou vysloveně obézní, žijí nezdravě a málo se pohybují. Když na ně lékařské varování zapůsobí, porucha se může upravit a nebo se přinejmenším rozvoj diabetu výrazně zpomalí.

  Toro varování má ale mnohem menší smysl pro osoby, které mají jiný typ diabetu, zejména typ 1. Ten je způsoben ztrátou inzulínové sekrece a tuto ztrátu zatím zastavit neumíme. Kromě toho existují vzácnější formy diabetu, u nichž převládá pokles inzulínové sekrece, ať již v důsledku třeba onemocnění nebo porušeného vývoje celé slinivky nebo určitého genetického defektu. Tyto osoby nebývají většinou obézní a omezování kalorického příjmu a celkového množství sacharidů má smysl jen do určité míry, pak už by mohlo být spíše škodlivé.

  Vy pro prevenci vzniku diabetu děláte hodně a další vývoj zřejmě bude záležet na vašich přirozených vlohách, jejichž důsledkům se, jak už to v životě bývá, nemusí vždy podařit zabránit. Pojem prediabetes je totiž možné použít vlastně pro určité stádium jakéhokoliv typu diabetu, tedy i diabetu 1. typu, kdy existuje ještě dostatečná sekrece inzulínu, ale už se objevují autoprotilátky a může klesat glukózová tolerance při zátěži. A stejně tak tomu může být i u jiných vzácnějších typů diabetu. Existuje např. typ tzv. MODY2, který spočívá v defektu jediného genu. Díky tomu mají lidé zpravidla trvale vyšší hladinu krevního cukru na lačno, ale porucha se zpravidla nezhoršuje. Produkce inzulínu zůstává zachována, jen se inzulín uvolňuje až při o něco vyšších hodnotách glykémie než u zdravých osob. A takových možností je více.

  Buďte tedy ráda, že v sobě nacházíte vůli ke zdravé životosprávě. Budete se udržovat fit, bude vám to více slušet a bude vám celkově lépe. Vznikem diabetu v budoucnosti možná budete více ohrožena, ale víc už proti tomu sama udělat nemůžete. Nestresujte se čísly a glykémii si jen občas kontrolujte. Zůstaňte štíhlá a sportování - to se vám vyplatí v každém případě. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, dnes mi v ambulancii robili orientačné meranie glykémie profesionálnym prístrojom. Avšak len z prsta Nalačno som mal hodnoty 7,2 Po 2 hodinovom glukozovom záťažovom teste 6,8 Následne mi zobrali krv zo žili. Výsledky ešte nemám. No mám otázku. Z horeuvednych meraní, je možné môj zdravotný stav už považovať za diabetes ? Otec 65 rokov má diabetes 3 roky. Občas si u neho meravam glykémie a mám ich vždy v požadovanej norme aj nalačno aj po 2 hodinách po jedle. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
  věk: 41 let výška: 187 cm váha: 100 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  je pravda že diagnostikovaná hodnota nalačno 7,2 mmol/l by už mohla znamenat diabetes mellitus, ale musela by být stanovena z plazmy žilní krve. Současně, pokud chceme vyslovit diagnózu jen ze zvýšených glykémií nalačno, musí být hodnota 7 mmol/l a vyšší stanovena ve dvou měřeních nebo z jednoho měření, ale stav již musí být  doprovázen klinickými příznaky diabetu (obtížemi u pacienta). 

  oGTT by mělo být prováděno naměřením lačné glykémie a následně odběrem po 2 hodinách od vypití roztoku. Obě měření by opět měla být že žilní plazmy. 

  Nevím zda se u Vás potvrdí diabetes mellitus, ale i pokud ne a jste si jistý, že jste byl při odběrech opravdu nalačno, bylo by dobré vzít daná měření jako varování a zaměřit se alespoň trochu na režimová opatření (strava, pohyb, denní režim), aby jste se diabetu i do budoucna vyvaroval.

  Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Sladkost v ústech tři dny
  věk: 73 let výška: 160 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Milá Aničko,

  sladká chuť v ústech aniž byste jedla něco sladkého není spolehlivý příznak žádného konkrétního onemocnění, ale občas se vyskytuje. Pokud to není opravdu výrazné, asi bych to kromě běžné ústní hygieny nijak neřešil.

  Sladká chuť v ústech někdy provází např. tato onemocnění:

  Cukrovka, případně onemocnění štítné žlázy.

  Neurologické poruchy, jako např. mozková mrtvice či epilepsie.

  Virová onemocnění, která postihují mimo jiné čichový systém. Sem může patřit i Covid, který často působí poruchu čichu a chuti a může zachovat vnímání sladké chuti.

  Infekce v krku a v nosních dutinách.

  Těhotenství.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím zjistil jsem, že mám cukrovku naměřil jsem 14, hodnotu - objednal jsem se k lékaři. Jak prozatím mám snížit hladinu cukru nežli budu vyšetřen? děkuji a jsem s pozdravem Jiří Pavel
  věk: 58 let výška: 173 cm váha: 98 kg

  Odpověď

  Milý Pavle, pokud jste hodnotu 14 mmol/l nebo podobnou naměřil opakovaně, máte cukrovku. Vzhledem k vašemu věku a obezitě se s nejvyšší pravděpodobností jedná o typ 2.

  Doporučuji vám, abyste do doby lékařského vyšetření a ostatně i potom výrazně omezil množství jídla, a to zejména sacharidů. Samozřejmě nepijte žádné cukrem slazené nápoje ani pivo (snad jen trochu diapiva), nejezte žádné sladkosti a sladké ovoce. Kromě toho výrazně omezte množství chleba, pečiva, knedlíků, brambor, rýže, kukuřice, mouky atd. – tedy všeho, co obsahuje hodně sacharidů.

  Místo toho jezte libové maso (přiměřeně) a nesladkou zeleninu a saláty.

  Dále vám doporučuji dosti pít nesladké tekutiny a dostatek tělesného pohybu.

  Kdybyste moje rady vzal vážně a váš lékař by neměl hned tak čas na vyšetření, tak byste klidně mohl mít výsledky zase v pořádku nebo blízko normy. Zkuste to!

  Naopak, pokud byste výrazně hubnul a nadměrně močil a měl v těle nedostatek tekutin, tak by bylo dobré vyhledat lékaře co nejdříve. Tak tomu ale asi není.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den je mi 39 a mam cukrovku typu 2 po ockovani na covid mi lezou hodnoty cukru az k 15 a pak padnou na 8 a jen neco snim 1 krajic chleba a zase jsem na 15 nezda se mi lecba meho doktora je to normalni to jen resit leky?
  věk: 39 let výška: 176 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Milý Petře, váš dotaz není pro mě dostatečně srozumitelný. Zejména mi není jasné, zda berete na diabetes nějaké léky či nikoliv, a pokud ano, tak jaké. Můžete mít klidně také diabetes 1. typu, ale to z vašeho líčení nepoznám.

  Pokud tedy máte vysoké glykémie, musíte na to reagovat především dietou. Pokud při zvýšené glykémii sníte další jídlo, glykémie vám pochopitelně ještě dále stoupne. Když ani dietní omezení nepomůže, léky jsou určitě nutné. Jaké léky ale dostanete, to závisí na typu diabetu, který já ale neznám.

  Je tedy nutné, abyste  se rozumně domluvil s vaším lékařem a nebo poslal svůj dotaz znovu a podrobněji. Základem léčby diabetu je ale v každém případě pořádné vysvětlení a poučení od lékaře i od zdravotní sestry či nutričního specialisty.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, vzhledem k obtížím mi obvodní lékař udělal krevní obraz, kde mi naměřil cukr 8,9 ráno nalačno. Hodně piju, hodně chodím na WC, trápí mě stále průjem a bolest hlavy. Navíc špatně zaostřím vidím rozmazaně. V rodině cukrovku máme. Kamarádka mi dnes měřila večer a výsledek byl 12,5. Pan doktor mi řekl, ze měsíc počkáme a uvidíme. Nejím skoro sladké, pečivo tmavé, mám pohyb. Potřebovala bych asi spíše radu odborníka. Můžu vyhledat diabetologa už nyní nebo mám opravdu počkat jak se to vyvine dál? Děkuji Karolína
  věk: 29 let

  Odpověď

  Milá Karolíno, glykémie na lačno 8,9 mmol/l a další hodnota během dne 12,5 mmol/ již jasně svědčí pro diabetes. Nejedná se ale o hodnoty nějak dramatické, které by měly vyvolávat výraznější potíže. Ledaže by to trvalo už delší dobu a vy byste z toho byla už celkově vyčerpaná.

  Neuvádíte svoji výšku a váhu. Pokud byste byla obézní a rodiče by měli diabetes 2. typu, tak bych uvažoval o této formě a doporučil bych vám přísnou dietu s omezením sacharidů i celkových kalorií. Nestačí jen omezení sladkého nebo světlého pečiva, ale prakticky omezení každého pečiva a všech příkrmů, které obsahují sacharidy.

  Vy ale stejně tak dobře, nebo vzhledem k vašemu věku mnohem spíš, můžete mít diabetes 1. typu. Ten se musí léčit hned a správně a není dobré čekat, až se rozvinou závažnější příznaky. Pokud tedy nejste obézní, hubnete, máte žízeň a nadměrně močíte, určitě hned vyhledejte diabetologa nebo internistu. Samozřejmě by vás k nim mohl odeslat váš obvodní lékař.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!