Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

966 dotazů

  • Dotaz

    Ako a čim dezinfekovať pokožku pred podanim inzulinu striekačkou, Jaroslav
    věk: 80 let výška: 175 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, k desinfekci je možné nejsnáze použít tzv. lihobenzin, tedy asi 70% alkohol, ke kterém pro znemožnění používat jej jako alkoholický nápoj přidává nepatrné množství benzinu nebo podobné látky. Dá se koupit v lékárně, není drahý a 200 ml vydrží velmi dlouho. Alternativně je možné zakoupit jednorázové individuálně balené alkoholem napuštěné tamponky (proužky), např. Alcohol Pads. Je to asi nejpohodlnější.

    Řada lidí ovšem nepoužívá k desinfekci nic. Podmínkou je, aby pokožka i vaše ruce byly čisté a podání probíhalo v čistém prostředí. Je také možné si místo před vpichem omýt a utřít čistým ručníkem (vaším vlastním).

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zatím jsem v nemocnici dostala jen glukomtr,pravielně se měřim, ale inzulín mě nepředepsaly, v nemocnici mi ho občas píchaly. Ráda bch se zeptala d jaké hodnoty je potřeba inzulín oidat, aby se něco nestalo. Radka
    věk: 49 let výška: 169 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Radko, o tom, zda je vhodné podávat inzulín, rozhoduje vždy lékař, který vás zná a zná vaše glykémie. Pokud máte glykémie takové, jak uvádíte, není inzulín bezprostředně nutný. Je ale opravdu nutné se podrobně poradit s lékařem a získat poučení o diabetu, třeba hned na našich stránkách.

    U obézních pacientů s diabetem 2. typu někdy léčbu inzulínem oddalujeme a snažíme se, aby pacient dosáhnul zlepšení dietou a pohybem. U diabetiků 1. typu je inzulín nutný vždy, a to i když jsou glykémie v normě (díky léčbě).

    Protože máte asi diabetes 2. typu, měřte si zatím glykémie a dodržujte dietu (i když jste štíhlá). Pokud byste ale dále hubla, měla velký hlad a případně vám glykémie stoupaly po jídle nad 10 mmol/l, pravděpodobně byste inzulín potřebovala.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, léčím se s diabetem 2. typu tři roky, jsem ročník 1951, nemám nadváhu, užívám metformin, glykovaný hemoglobin kolem 45. Free style libre link mi vykazuje nejvyšší hodnoty (i přes 14) po snídani, kdy jím žitný chléb s máslem i bez másla + kávu. Takto vysokou hodnotu přes den zdaleka nedosahuji. Jaké je možné vysvětlení? Velice děkuji za odpověď.
    věk: 74 let výška: 188 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    dobrý den

    příčinou vyšší cukru po snídani může být horší citlivost na inzulín v ranním období. U některých pacientů toto pozorujeme. Důvodem je fyziologické (tedy normální) zvýšení hormonů, které snižují účinek inzulínu. Snídani máte v pořádku. Můžete zkusit zvýšit dávku metforminu na maximum, což jsou 2 g na den. Ovšem za předpokladu, že máte normální laboratorní výsledky. Což nevím, nemohu tedy přesně posoudit. Existují i léky, které pomáhají snížit hladinu cukru po jídle.

    Toto je ovšem nutno konzultovat s vaším lékařem.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Proč některé léky může předepsat praktický lékař a jiné pouze lékař specialista? A může to ovlivnit výši doplatku?
    věk: 67 let

    Odpověď

    Výše a podmínky úhrady léků stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který je pověřen rozhodováním o cenách a úhradách léčivých přípravků v procesu správního řízení. Tyto podmínky úhrady mohou zahrnovat preskripční a indikační omezení pro předepsání léků. To znamená, že úhrada léčivého přípravku ze zdravotního pojištění může být v některých případech omezena, a to z důvodu zajištění správné, účelné klinické praxe a hospodárného nakládání s prostředky veřejného zdravotního pojištění. V případě, že nejsou dodrženy požadavky omezení, není lék z veřejného zdravotního pojištění hrazen.

    Co je to preskripční omezení?

    Preskripční omezení znamená, že některé léky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění pouze tehdy, pokud je předepsal lékař s odpovídající specializací, například kardiolog, neurolog nebo onkolog. V určitých případech může jiný lékař předepsat takový lék rovněž, ale pouze na základě zmocnění specialistou. Pokud není předepisující lékař specialistou zmocněn a daný lék pacientovi přesto předepíše, musí si lék pacient uhradit sám.

    Z hlediska odbornosti a specializované péče závisí preskripční omezení na odbornosti lékaře a na typu diagnózy pacienta. To znamená, že lékař s odpovídající specializací má vyšší náklady na péči, protože musí zajistit komplexní diagnostiku pacienta, odborné vyšetření a další potřebné úkony. Například u složitějších případů může být nutné provést specializované laboratorní testy, využít různé zobrazovací metody nebo konzultovat zdravotní stav pacienta s dalšími specialisty, to vše v rámci jednoho vykázaného výkonu hrazeného z veřejného zdravotního pojištění.

    Preskripční omezení, která závisí na specializaci lékaře, jsou podle vyhlášky č. 376/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů, definována takto:

    • Preskripční omezení „E“: lék lze předepsat s úhradou ze zdravotního pojištění pouze odborným lékařem uvedeným v preskripčním omezení, který má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou na poskytování dané odborné péče. Tuto preskripci nelze delegovat na jiného lékaře. Preskripční omezení se uplatňuje zejména u léků, které vyžadují úzkou odbornou kontrolu kvůli možným specifickým účinkům nebo rizikům.
    • Preskripční omezení „L“: lék mohou s úhradou ze zdravotního pojištění předepisovat odborní lékaři uvedení v preskripčním omezení, kteří mají se zdravotní pojišťovnou smlouvu pro danou odbornost. V případě pověření může přípravek předepsat i jiný lékař na základě písemného zmocnění. Od 1. 7. 2024 mohou tyto léky předepisovat také všeobecní praktičtí lékaři a praktičtí lékaři pro děti a dorost, není-li to explicitně zakázáno v souhrnu údajů o daném léčivém přípravku (SPC) či v rozhodnutí o registraci.

    Co je to indikační omezení úhrady (symbol P)?

    Indikační omezení úhrady je jednou z možných podmínek úhrady, které stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) u některých léčivých přípravků. Léky s tímto omezením jsou označeny symbolem „P“. Takový lék může lékař předepsat jen tehdy, pokud pacient splňuje níže uvedené podmínky. Toto omezení znamená, že některé léky hrazené ze zdravotního pojištění může dostat pacient za splnění přesně stanovených podmínek.

    Podmínky mohou zahrnovat:

    • přesně uvedenou indikaci včetně zahájení a ukončení léčby, popřípadě blíže určenou klinickým stavem pacienta; pokud nelze zahájení a ukončení léčby přesně vymezit, stanoví se pravidelný interval přehodnocení účinnosti léčby,
    • použití pro vyjmenované skupiny pacientů, charakterizované konkrétním onemocněním nebo klinickým stavem, nebo,
    • selháním, kontraindikací nebo nedostatečnou účinností předchozí linie terapie.

    Mgr. Viktorie Plívová

    tisková mluvčí

    VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA ČR

    (odpovídá autor uveden v článku, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Da sa zvysit c peptid keď mám hodnotu 0.15 ?? Alena
    věk: 58 let výška: 163 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Milá Aleno, vyšetření C-peptidu nám někdy pomáhá upřesnit typ diabetu nebo pomoci rozhodnotu, zda má být nasazena inzulínová léčba. Jinak ale hladina C-peptidu bez znalosti dalších okolností nemá moc velký smysl.

    Jde o hodnotu spíše nižší, ale za určitých okolností, zejména při hladovění, by ji mohl mít i zdravý člověk vyšší.

    Pokud je zachovaná sekrece inzulínu, tedy zejména nejde-li o diabetes 1. typu, nebo o závažné onemocnění pankreatu, či stav po jeho odstranění, zvyšuje se hladina C-peptidu:

    - po jídle

    - po podání léků ze skupiny sulfonylmočoviny

    - po podání léků ze skupiny glinidů

    - určitý efekt mohou mít i tzv. analoga GLP-1, které se v diabetologii používají k léčbě diabetu 2. typu často s obezitou.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chci se zeptat zda hodnoty jsou vysoké? Žena 64 let, 157/78 hod.gl. 6 Muž 79 let, 165/64 hod gl.9 Děkuji prosím nevolat jsem neslyšící. Alena

    Odpověď

    Milá Aleno, za účelem rozhodování, zda máte či nemáte poruchu glukózové tolerance nebo i diabetes, je nutné odebírat krev na stanovení glykémie za standardních podmínek, a to nejčastěji ráno po celonočním lačnění. Vyšetření musí být provedeno ve standardní laboratoři a nikoliv doma osobním glukometrem. To na okraj, já nevím z vašich stručných údajů, jak a za jakých okolností byla glykémie měřena.

    Jinak hodnota 6 mmol/l na lačno odpovídá porušené glukózové toleranci, ale měření musí být provedeno opakovaně. K vyloučení, zda případně nejde o diabetes, by bylo potřeba provést orální glukózový toleranční test.

    Hodnota 9 mmol/l na lačno již odpovídá zjevnému diabetu. Pokud by hodnota nebyla na lačno, může jít ještě i o normální hodnotu, ale spíše o poruchu glukózové tolerance, nebo i o diabetes.

    Závěr: obě hodnoty jsou obecně abnormální, nikoliv kritické, ale je nutné je ověřit za standardních podmínek.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím vás nevieme čo robiť,očko si pichá inzulín ráno 30/na obed 10/večer 15....problémy stále z vysokým cukrom večer až 27...veľakrát skončil na pohotovosti...stravu dodržiava tak ako má...pani doktorka len zvyšuje dávky ,znižuje...inzulín nechce zmeniť ....ocko je ospaly stále, unavený ..má 72 rokov.problemy s pečienkou,má zväčšený pankreas.sme už zúfalí...a stále len dookola zvyšovanie inzulinu ,
    věk: 75 let výška: 160 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, pokud se vysoké hodnoty glykémie opakují často a dosahují hodnot až 27 mmol/l, potřebuje váš otec alespoň krátkodobé vyšetření a nastavení léčby v nemocnici, kde bude dieta zaručeně kontrolovaná. Zaučit v pečování o diabetes potřebujete nejenom vy, ale zejména váš otec, tedy pokud je toho schopen a je k tomu motivovaný.

    Nejde jen o to dodržovat předepsanou dietu, ale také sledovat v průběhu dne glykémie a podle toho dietu a dávky inzulínu upravovat. Pokud je hodnota vysoká nebo i jen zvýšená, není dobré na to hned jíst, i když si k tomu podá inzulínu.

    Vzhledem k výšce 160 cm má váš otec ale nadváhu (77 kg) a typoval bych, že jí zbytečně velké množství sacharidů. To je potřeba omezit zhruba na 180 až 200 g denně, rozdělené do minimálně 3 jídel – ale započítat je nutné všechny sacharidy, to znamená nejen přílohy, ale i obsah v ovoci, omáčkách, polévkách apod. Pokud je takto špatně vyrovnaný a byl by sám ochoten a schopen sledovat hodnoty krevního cukru, mohl by pro něj být vhodný i senzor hodnot v podkoží. Ten se sice používá celkem snadno, ale člověk musí být schopen jej užívat, jinak je to zbytečné. Kontinuální sledování hodnot ale velmi pomůže a především včas upozorňuje na stoupající glykémii, kdy není vhodné jíst sacharidy a případně je vhodné přidat inzulín.

    Doporučení redakce:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám cukrovku druhým rokem Byla jsem už bez léků v normě, ale teď mi začaly stoupat glykémie během dne. Ráno vždy kolem, 3,8 i třeba 3,11, dopoledne ještě v normě, před obědem už to začne narůstat a pak už hodnoty neklesají ani delší dobu po jídle a večer končím s 11 i víc, kolem 22 hod kolem 9. Proč se to děje? Dietu dodrzuji. Děkuji předem za odpověď. Helena
    věk: 62 let výška: 158 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Heleno, glukóza se dostává do těla nejen z potravy, ale také se v těle tvoří, zejména v játrech. Inzulín tuto reakci tlumí. Pokud je inzulínu skutečný, nebo jenom relativní nedostatek, může glykémie stoupat i bez nadbytečného jídla. Děje se tak často u diabetu 2. typu jako projev inzulínové rezistence.

    Vy sice nemáte vysloveně nadváhu, ale trochu byste ubrat mohla. Myslím, že během noci a během dopoledne vaše beta buňky udržování dobré glykémie zvládají, ale během dne už na to nestačí. Doporučuji proto zejména během odpoledne výrazně snížit dávku sacharidů v jídle a zapojit více fyzické zátěže, např. svižnější procházky. Pokud by toto nestačilo, bude zřejmě potřeba nějaká léčba léky. O tom, zda nějaké užíváte, se nezmiňujete.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dcera v posledni době vždy před každým spaním většinou 3x potřebuje na WC. Když se vzbudí v noci, to samé. Někdy je to 5x za noc jindy jednou. Původně jsem myslela, že má zánět močových cest, ale vyšetření moči měla v pořádku. Jak sedimentaci tak bakterie. Zvýšenou únavu nepozoruju, ale je ji cítit z pusinky. Byla dost nachlazená, ale nyní rýmu nemá. Nevím zda je to přímo acetonový zápach..To časté močení před každým spaním už ale trvá přes tři týdny tak nevím, zda je to normální. Je fakt, že mi začala plakat ve školce, nyní je to už v pořádku, ale problém s močením trvá..přes den mi to přijde jak kdy..požádat lékaře o vyšetření krve?..předem děkuji za odpověď.
    věk: 4 let

    Odpověď

    Milá Petro, u své dcery neuvádíte hmotnost, případně zda hubne a mívá velkou žízeň. To by mohlo svědčit pro diabetes, nicméně mám zato, že kdy se vyšetřovala moč na možnou přítomnost infekce, tak se v moči velmi pravděpodobně stanoví cukr. Pokud ne, myslím, že se tím diabetes prakticky vylučuje, alespoň jasně rozvinutý. Preklinická stádia diabetu zpravidla žádné časté močení nevyvolávají. Je tedy třeba hledat jinou poruchu. Vhodné by bylo posouzení pediatrem či případně urologem. Jen zcela pro jistotu, až bude zase opakovaně často močit, vyšetřete ji moč na přítomnost cukru pomocí diagnostických proužků, např. Glukophanem  či Diaphanem. Dostanou se v lékárně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, lekár mi cez telefón konštatoval hodnotu glykémie na lačno 6,2 mmol/l zo žilnej krvi. Doma máme glukometer s odberom kapilárnej krvi, takže keď som počula túto hodnotu od lekára, každé ráno som si merala glykémiu, čo vychádzalo na asi 10 hodín po jedle - tu sú výsledky z 4 dní za sebou: 5,8 mmol/l; 6,2 mmol/l; 6,1 mmol/l a 6,5 mmol/l. Posledných 6 rokov sa liečim so systémovým lupusom a v základe mimo iné beriem 5 mg Prednisonu denne, tak je to môj dlhodobý základ, ale za posledné cca 2-3 mesiace som musela zvýšiť na 15 mg denne, teraz už znižujem na 10 mg denne, vysadiť Prednison úplne sa mi súdiac podľa posledných rokov nepodarí. Dlhodobo jem nízkosacharidovú diétu (bez sladkostí a sladených nápojov, nejem ani prílohy typu ryža, cestoviny či zemiaky , nejem ani pečivo), občas samozrejme niečo sladké jem, ale málokedy. Pohyb každý deň aspoň cca 1 hodina prechádzky a 2x týždenne plávanie tiež asi 1 hodinu - viac nevládzem. Od zvýšenia Prednisonu som bohužiaľ za posledné 2-3 mesiace pribrala ešte cca 6-7 kg navyše, takže tento smer hmotnosti asi situácií nepomáha. Dnes mám teda pri výške 158 cm hmotnosť 68 kg. Mám 27 rokov. Pokiaľ sa u mňa potvrdí prediabetes, ako by ste situáciu u mňa ďalej riešili? (aj teda vzhľadom na SLE a kortikosteroidy a moje, myslím si, že už teraz dosť dobré stravovanie a pomerne okej pohyb). Ďakujem pekne vopred, s pozdravom Petra R.
    věk: 27 let výška: 158 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    ve Vašem případě do metabolizmu cukru vstupuje opravdu Prednison. Kortikoidy jsou léky, které na jednu stranu pomáhají, ale bohužel jedním z jejich nežádoucích účinků je zhoršení stavu cukrovky nebo rozvoj diabetu. Důvodem je zhoršení citlivosti na inzulín. Hodnoty glykémie máte nalačno zatím v pásmu poruchy glukózové tolerance nalačno, tedy bych pokračovala ve Vaší úžasné životosprávě. Kontrolujte si cukr cca 1-2x za měsíc, pokud se hodnoty nalačno budou zvyšovat směrem k 7,0 mmol/l (tedy cca od 6,8-7,0 mmol/l) doporučovala bych Vám zahájit léčbu Metforminem. Je velká pravděpodobnost, že to bude nutné. Jedná se o lék, který ovlivňuje již zmiňovanou inzulínovou rezistenci (necitlivost na inzulín) danou lékem prednison. Jeho včasné nasazení oddaluje rozvoj cukrovky.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!