Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
902 dotazů
-
Jednorázově zvýšená lačna glykémie
(25.06.2024)
Dotaz
Dobrý den, měla jsem těh.cukrovku, nyní skoro 2 roky po porodu, nekojím. Byla jsem na kontrole ogtt test při kojeni ještě a lačná glykémie byla v pořádku a po 2 hodinach jsem měla hodnotu o jednu desetinu nad normálem, proto chodím na kontroly do dia poradny. Na poslední kontrole jsem měla glyk.hemoglobin 37, doma se měřím na glukometru poměrně často, po 1.5 hodině po jídle mám hodnoty mezi 5-7, na lačno jsem vždy mívala hodnoty pod 5, poslední dobou se mi ale stává,že mám na lačno 5.2, 5.3... jednou jsem měla 5.6, ale na jiném prstu zase 5.2. Někdy mívám pod 5, ale z toho se mi stane, že pár dnů mám hodnoty lehce přes 5. Je možné, že se mi glykémie zhoršuje? Působí také stres na zvýšenou glykémii? Zhubla jsem z 68kg na 57 kg a váhu si držím, 35 let, 170 cm. Děkuji za odpověď.věk: 34 let výška: 170 cm váha: 57 kgOdpověď
Dobrý den,
glykémie ráno pod 5,6 mmol/l jsou stále ještě normální glykémie pro dospělého jedince. Samozřejmě v graviditě jsou cíle přísnější s ohledem na vliv na vyvíjející se plod.
Rozdíly v měřeních záhy po sobě být mohou. Je nutné si uvědomit, že i glukometr může mít odchylku měření - povolená odchylka je při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %.
Na glykémie může mít vliv mnoho faktorů. Rozhodně tam patří Vámi zmiňovaný stres. Na ranní glykémie působí např. kvalita spánku, četnost nočního buzení. Vliv má i večerní strava nebo naopak dlouhé lačnění před spaním - kdy hladové tělo může uvolňovat “zásobní cukr”. Další kolísání glykémií mohou vyvolat hormonální změny. Některé ženy mají nárůsty a poklesy glykémie i v rámci každého menstruačního cyklu. Jindy dochází k hormonálním změnám postupem času. S věkem se samozřejmě také může měnit citlivost na inzulin. Možností je opravdu hodně.
Vaše hodnoty, alespoň ty Vámi uvedené, ale zatím vypadají dobře(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
prediabetes
(17.06.2024)
Dotaz
Dobrý den, můžu mít prediabetes , když lačná hodnota je od 4,9 - 5,2. ale pokud si uvařím ovesnou kaši v ovesném mléce, vystoupá mi hladina až na 10,5 po jedné hodině, po dvou hodinách je to 6,9, tohle mi způsobuje i domácí kváskový žitný chléb, pokud jím jen vařenou zeleninu s luštěninou a trochu obiloviny, tak jsou hodnoty po jedné hodiny 7,8 a po dvou hodinách třeba 5,9. Nevím, zda bych se měla nechat vyšetřit. moc Vám děkuji za odpověď. Gabrielavěk: 53 let výška: 159 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den,
podle doporučení ČDS je pozitivní screening pro poruchu glukozového metabolismu, pokud je náhodná glykémie z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l (i při stanovení glukometrem) nebo náhodná glykémie ≥ 7,8 mmol/l při odběru ze žíly. Pokud jsou tyto hodnoty zachyceny, mělo by to ideálně vést k následnému provedení diagnostických testů za standardních podmínek - dle domluvy s praktickým lékařem provedení oGTT, nebo alespoň lačné glykémie (po 8 hodinách lačnění, bez přítomnosti známek akutní nemoci nebo jiných obtíží). Netvrdím, že se diabetes mellitus nebo “prediabetes” musí potvrdit, ale je vhodné to vyšetřit.
Hodnoty až 10,5 mmol/l po jídle již rozhodně varovné jsou a doporučuji domluvit se s Vaším praktickým lékařem na oGTT. Do pásma “prediabetu” byste již spadat mohla.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Změření cukrovky jehlou jiné osoby
(03.06.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zkusila jsem změření cukrovky vpichnutí jehlou od mého táty do prstu, protože on si tím měří cukrovku ale ne tak často. Dostala jsem strach, že se tím něco přenese, neviděla jsem tu jehlu, jestli byla nějak očištěná, dělal to táta. Mám strach, aby se přes tu jehlu do mé krve něco nepřeneslo.Odpověď
Milá Míšo, každý pacient s diabetem by měl mít svoje vlastní zařízení pro vpich na odběr glykémie.
Je také možné pouze použít novou lancetu, ale i tak je lepší „píchátko“ nikomu nepůjčovat. Ostatně, do prstu se dá píchnout i samotnou lancetou, jen musí být nová.
Použitou jehlou se mohou do těla přenést různá onemocnění, např. hepatitida ale také případně AIDS. Samozřejmě jen pokud osoba, která jehlu před tím užívala, byla nakažená, což je dost výjimečné, ale v praxi možné. Nejčastěji se jedná o opakované použití jehel po někom, koho neznáte, což ale dělají většinou jen drogově závislí lidé, když si nejsou schopni opatřit jehly sterilní.
Pokud jde o použití v rodině, tak je opravdu přenos nějakého onemocnění krajně nepravděpodobný. Stejně nepravděpodobný je přenos od přítele či známého, kterého znáte a víte, že žádnou chorobo netrpí. Možné to ale je, protože člověk nikdy nemůže vědět, zda je ta osoba opravdu zdráva.
Trochu komplikovaný je tento problém v nemocnici, kdy se např. sestra poraní nějakou jehlou, kterou někdo vyhodil do odpadu (což se ale nesmí). Potom neví, od koho jehla pochází a musí být opakovaně vyšetřena a sledována.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hodnoty glykémie u zdravého člověka
(30.05.2024)
Dotaz
Dobry den, uz x dni studuji a ctu vse okolo glykemie. Chapu tedy dobre, ze hodnoty rano by meli byt do 5,6, podobne i behem dne, kdyz je clovek mezi jidly. V prubehu, kdyz zacnete jist, by glykemie nemela prekrocit 7,8 ani behem hodiny, dvou? Jen kdyz si clovek da velkou sacharidovou naloz, muze to na chvilku vyskocit vic, ale urcite ne vic jak 10? Chapu to tedy dobre? Kdyz se provani ogtt, tak se nezjistuje, nestli clovek mel vic jak 7,8, ale je pro Vas dulezite, ze to za ty dve hodiny spadlo? To same, kdyz se dela ogtt u tehotnych, tam maji toleranci 9,9 do hodiny.. a kdyz si vezmu, ze kolikrat si clovek vezme dva zakusky a ma hned 75g sacharidu, takze i zdrave tehotne to muze vyskocit takto vysoko a to nevadi? Chapu, ze test je cista glukoza a nalacno, ale stejne toho clovek ve strave muze docilit celkem snadno. A posledni otazka, hodnota lacna, by se mela merit po probuzeni, dejme tomu, ze ma clovek 5,1..ale za dve hodiny, kdyz vstane, tak hodnota je treba 5,6. Takze opet jsme u toho, za jak dlouho se clovek dostane k lekari s bude odebrana krev. Ma se clovek ridit lacnou po probuzeni nebo i po 2h, co se hybete a jeste jste nesnidal. Opravdu by me zajimala nejaka krivka zdraveho cloveka behem dne. Moc dekuji!věk: 31 let výška: 160 cm váha: 59 kgOdpověď
Dobrý den,
pochopil jste to a sepsal správně. Je normální, že i v krvi zdravého člověka cukr kolísá, může se měnit klidně v průběhu 15-30 minut. Důležité je, aby kolísání bylo malé, tedy nalačno po probuzení cca 4,5-5,6 a po jídle je to obvykle 6-8 mmol/l. Při větší náloži cukru se hodnoty i u zdravého mohou dotknout 9-10, ale velmi rychle dochází k poklesu. Aktuální hladinu cukru ovlivní nejvíce strava, ale i pohyb, stres, u žen hormonální hladiny.
s pozdravem(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
vysoká ranní glykemie oproti denním hodnotám
(28.05.2024)
Dotaz
Dobrý den, mám diabet 2 typu. Při odběrech gly 7,8 a glyk.hem 48. Hodinu po jídle mám cca 8, ale ráno na lačno vždy 7,5-8. Moje doktorka v amb je spokojená, ale mně se to nezdá, proto bych prosil nezávislé stanovisko. Léky mám 2× aucreas 1000.věk: 72 let výška: 176 cm váha: 92 kgOdpověď
dobrý den
vyšší lačná glykémie je problémem řady diabetiků. Nad ránem je totiž v krvi nejvyšší hladina hormonů, které snižují účinek inzulínu. Vyšší glykémie nalačno je obvykle projevem tzv. inzulinové rezistence. Tedy necitlivosti na inzulín. Ideální hladiny nalačno jsou pro Vás 5-7 mmol/l. Vy je máte trochu vyšší, nicméně dlouhý cukr máte v normě, je vidět že vyšší hladiny jsou u Vás jen krátce a na průměrný cukr nemají velký vliv. Je tedy velmi nízké riziko vzniku komplikací cukrovky, proto je Vaše lékařka spokojená.
Cukr nalačno můžete zkusit snížit
1. poslední večerní jídlo do 18 hod, poté pouze zelenina, jako přílohu k večeři cukry s nízkým glykemickým indexem (tmavé pečivo, luštěniny)
2. pravidelný pohyb, tedy ideálně 2x týdně 60 minut chůze
3. omezit tuky v potravě, zkusit zhubnout cca 5-6 kg
4. dále používáme léky pro snížení ranní glykémie, toto je pak ale na diskuzi s Vaším lékařem
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
měření glukometrem 2
(26.05.2024)
Dotaz
Navazuji na moji předchozí otázku. Měřila jsem se pár dní jen tak sama pro moji zvědavost. Hodnoty mám celou dobu dobré. Tedy, ze se doporucuje mit 2h po jidle 7,8. Jeden den: obed: 5,4 po hodine, 5,3 po dvou. Svacina: 5,8 po hodine, 5,2 po dvou. Vecere: pred: 4,7, hodina po 7,4 a po dvou 5,7. Lacne mi vysly: 5,2 5,4 5,1… tedy take v norme! Takze jsem se za celou dobu nedostala za hodinu na vic nez 7,8 a po dvou jsem mela nizke hodnoty. Ale! Jednou po velmi sacharidovem obede, jsem mela po hodine 8,7 a 8,3 ( mam dva stejne glukometry) a po dvou hodinach 7,8! Kleslo mi to az po 3 hodinach na cca 6. Je to bezne i zdraveho cloveka, ze se muze po velmi velke sacharidove porci glykemie zvednout nad doporucenych 7,8? Po dvou hodinach jsem to splnila, ale po hodine od jidla ne. Dekuji moc! 30let, 160cm, 59kgvěk: 31 let výška: 160 cmOdpověď
Dobrý den,
jak jsem již zmiňovala v mé předchozí odpovědi, nikde nenajdete jednoznačnou odpověď na Váš dotaz. Veškeré hranice pro screening a diagnostiku prediabetu a diabetu jsou v podstatě stanoveny uměle, aby umožnily časný záchyt poruchy metabolismu glukózy a tím umožnily zavést časná režimová opatření, případně zahájit zavčas terapii. To by mělo pomoci minimalizovat pravděpodobnost rozvoje diabetických komplikací. Jako varovná hodnota (pozitivní screening) je brána dle doporučení náhodná glykémie (tzn. kdykoliv během dne) z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l - i při stanovení glukometrem. Pokud se vyskytují tyto hodnoty, je dle doporučení pro praktické lékaře ideální doplnit odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provést oGTT.
Pokud mám odpověď přímo na Váš dotaz. Ano, myslím si, že glykémie i u zdravého jedince se může dostat nad 7,8 mmol/l, pokud mu dáte dostatečnou sacharidovou zátěž. Rozhodně si ale nemyslím, že bychom se měli stravovat tak, abychom se nad tyto hodnoty opakovaně dostávali. Opakované vyšší hodnoty glykémie v podstatě znamenají zvýšené riziko, že bude glukóza již negativně působit na tělo.
Podle Vašich výsledků bych nemyslela přímo na diabetes, ale prediabetes z těchto hodnot vyloučit nedokážu. Zde by bylo ideální se dohodnout s Vaším praktickým lékařem, zda nenaplánovat již zmiňované oGTT. U prediabetu případně platí, stejně jako pro celou populaci, že bychom se měli zdravě stravovat a pravidelně hýbat.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
měření glukometrem a velká glykemická nálož
(25.05.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli i zdravým lidem může glykémie vzrůst nad uvedený údaj 7,8. Tedy, je možné, když si zdravý člověk dá zrovna nezdravou nálož, velká porce ( rýže, maso v těstíčku, sojová omáčka slazená medem), tedy dost glykemická nálož, že po hodině může glukometr ukázat 8,7. Po 2 hodinách 7,8-7,9. Po 3 hodinách už hodnota přirozeně klesla na 6. Jde mi tedy o to, jestli i u zdravého člověka může glykémie stoupnout takhle “vysoko”, ale po těch 2 hodinách by měla být po jídle do 7,8.? Nebo nesmí nikdy stoupnout nad 7,8.? Pár dní jsem se ze zvědavosti testovala, žádný jiný důvod k tomu nemám, jen zvědavost. Lačná 5,1-5,4. Po jídle po hodině max.7,8 po dvou hodinách to vždy kleslo 5,8-7,4. Jen toto jídlo,viz.výše semnou zamávalo a hodnota 8,7 mě po hodině celkem překvapila. Děkujivěk: 31 let výška: 160 cm váha: 59 kgOdpověď
Dobrý den,
tento dotaz je hodně problematický. Prostudovala jsem doporučení České diabetologické společnosti (ČDS) a doporučení pro všeobecné praktické lékaře. Právě do rukou praktických lékařů nejčastěji patří časné zachycení diabetu a prediabetu.
Omlouvám se, jestli jsem byla v jiných dotazech nepřesná nebo informace byly částečně zavádějící.
Glykémie nad 7 mmol/l (teoreticky i nad 7,8 mmol/l) se může vyskytnout i u zdravého jedince, pokud si dá velkou sacharidovou nálož (jídlo s velkým množstvím cukrů - jak jednoduchých, tak složených).
Podle doporučení ČDS je pozitivní screening pro poruchu glukozového metabolismu, pokud je náhodná glykémie z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l (i při stanovení glukometrem) nebo náhodná glykémie ≥ 7,8 mmol/l při odběru ze žíly. Bojím se, že pokud bychom podle těchto hodnot rovnou řekly, že tito jedinci mají prediabetes nebo diabetes, tak by tam spadala většina dospělé populace.
Doporučení pro všeobecné praktické lékaře proto říká, že by měl být následně doplněn odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provedeno oGTT. Tyto odběry mají potvrdit nebo vyloučit diabetes, případně prediabetes. Protože měření ani na glukometru ani ze žilní krve nejsou stoprocentně přesná a výsledky mohou být ovlivněny dalšími faktory (nemoc, stres…) ideální je mít pro jasnou diagnózu alespoň 2 pozitivní nezávislá měření. Např. kontrola lačné glykémie ve 2 různé dny nebo pozitivní screening a současně vysoká měření lačné glykémie.
Hodnoty přes 7 mmol/l i 7,8 mmol/l se tedy u zdravého jedince vyskytnout mohou, ale měly by vést k zvýšené pozornosti. Pokud jste nedávno neprošla kontrolou u praktického lékaře za účelem vyloučení diabetu, bylo by ideální se dohodnout s Vaším praktikem, zda nenaplánovat např. oGTT.(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Jak odlisit nedostatecnou sekreci inzulinu od inzulinove rezistence
(24.05.2024)
Dotaz
Dobry den, lecim se na diabetologii od r. 2016 s diabetem 2, uzivam metformin 1000mg denne. Nezavisle jsem si nechal udelat komercni vysetreni v e-shopu firmy unilabs. Byly zmereny tyto 3 parametry: p_glukoza 4.6 mmol/l, B_HbA1c 35 mmol/mol, S_Inzulin 4.7 mIU/L. Na testu jsem byl na lacno a bez leku (24 hodin bez jidla a bez metforminu). Zejmena me zajima ta hodnota inzulinu v seru 4.7, Znamena to uz pokrocile stadium nemoci kdy postupne klesa sekrece inzulinu ? Pro srovnani, po beznem jidle mivam bohuzel glykemii i 10-15 mmol/L, takze si myslim ze mam jiz celkem pokrocily diabetes. Dekuji predem za vysvetlemi, s pozdravem Jiri.věk: 46 let výška: 180 cm váha: 81 kgOdpověď
Milý Jirko,
glykémii na lačno (když se snažíte) a hodnotu glykovaného hemoglobinu máte v normě. To znamená, že určitě nemáte rozhozený diabetes a vaše glykémie jsou většinou blízko normálních hodnot. Lék metformin je pro vás určitě vhodný.
Pokud máte po jídle glykémii až 15 mmol/l, znamená to především, že jíte příliš mnoho sacharidů. Zkuste tedy jejich množství omezit a naopak přidat fyzickou aktivitu. Pokud by to nestačilo, mohl byste užívat ještě další antidiabetický lék. Ale hodnota glykovaného hemoglobinu je výborná, pokud bylo vyšetření spolehlivé.
Hladina inzulínu na lačno skoro nic neříká. Máte hodnotu v normě, zdravé osoby mohou mít hodnotu i nižší. Ve vašem případě nemá měření hladiny inzulínu hlubší smysl. Kdybyste snad měl hodnotu vysokou, tak by to mohlo ukazovat na inzulínovou rezistenci, ale samo o sobě to nestačí.
Odhadem bych si spíše tipnul, že výraznější inzulínovou rezistenci mít nebudete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
u seniora glykemie ráno 7,5
(24.05.2024)
Dotaz
je mi 74 let beru Glucophage xr500 1 tbl. večer a ranní glykemie 7,5 přes den klesne většinou na 6 mám obavu zdfa to nejsou vysoké hodnotyvěk: 74 let výška: 160 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
je pravda, že paradoxně u části pacientů s DM 2. typu jsou ranní lačné glykémie vyšší než glykémie po zbytek dne. Vaše hodnoty rozhodně nejsou výrazně vysoké, ale důležitý je i výsledek Vašeho glykovaného hemoglobinu.
Pokud nemáte poruchu funkce ledvin nebo nežádoucí účinky při vyšší dávce Glucophage XR, je možné navýšené tohoto léku. Ale hlavní je na jakých cílových hodnotách jste se dohodli s Vaším ošetřujícím lékařem. Protože cíle glykémií pro každého jedince jsou závislé i na jeho celkovém stavu, dalších onemocněních, lécích a je potřeba je stanovit individuálně.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Prý nemohou silně obézní lidé a lidé s cukrovkou dělat noční
(23.05.2024)
Dotaz
Dobrý den . zjišťuj informací, že silné obézní lidé a lidé s cukrovkou nemohou dělat noční směny. Můžete mi prosím poradit? Václavvěk: 61 let výška: 180 cm váha: 78 kgOdpověď
Milý Václave, už jen zdravý rozum nám říká, že nepravidelný pracovní režim s nočními směnami není moc příjemný a neprospívá zdraví. To platí pro osoby zdravé a štíhlé stejně jako pro lidi obézní či s diabetem. Pracovat v noci je ale v některých odvětvích nezbytné. Proto se za takovou práci nabízejí určitá zvýhodnění, například lepší odměna, možnost pracovního volna apod. Někdy je také těžké pro někoho s jiným pracovním omezením vůbec nějakou práci sehnat, a tak přistoupí k tomuto ústupku.
Z hlediska diabetu či obezity je možné nežádoucím efektům noční či nepravidelné práce někdy předcházet. Např. je vhodné dodržovat určitou fyzickou aktivitu a pravidelnost v jídle, kdy zejména o nočních službách lidé často jedí navíc a ostatní jídlo potom během dne ani neomezí, takže tento režim může podporovat tloustnutí. Často se naopak setkáváme s přáním pacienta, aby mu lékař potvrdil, že za podmínek dodržování správného režimu bude moci nadále vykonávat určité povolání se směnným provozem, i když má třeba diabetes.
Z pracovního hlediska je nutné ke každému případu přistupovat individuálně. Důvodem k pracovnímu omezení zpravidla není samotná diagnóza, snad s výjimkou provozů, kde dobré zdraví je naprostou podmínkou, jako např. u pilotů, potápěčů a u podobných povolání. Důvodem k omezení je teprve určité zdravotní postižení, které ze samotného diabetu či obezity vyplývá, tedy např. zcela omezená hybnost pro obezitu, porucha zraku, nestabilita diabetu při inzulínové léčbě, syndrom diabetické nohy, těžká polyneuropatie apod. To posuzuje zpravidla pracovní lékař.
Já vám tedy doporučuji, abyste podle druhu svého povolání se podíval na zdravotně-lékařské předpisy pro práci na tomto pracovišti. Ty jsou zpravidla ve větších a zejména státních podnicích jasně dané a je také určený pracovní lékař, který má na tyto předpisy dohlížet. Zaměstnavatel by vám pak podle svých možností mohl nabídnout práci, která bude odpovídat vašemu zdravotnímu postižení. Je také možné se přímo dohodnout se zaměstnavatelem, jestli by vás nemohl přeřadit na pro vás vhodnější pracoviště.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!