Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

862 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den.Mám po ránu vyšší glykémie. Před snídaní 5,6 – 6 mmol/l, ale před večeří normálních 4,7-5 mmol/l. Zajímavé však je, že i když ráno hned nesnídám, tak mi glykémie po dvou hodinách stoupá až na úroveň okolo 7 mmol/l… Po jídle se to už pak téměř vždy srovná na hodnoty okolo 6 mmol/l. Čím to je? Mám to nějak řešit? Radka
    věk: 45 let výška: 168 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokusím se trochu pomoci, ale nevím jestli Vás moje odpověď plně uspokojí. Snad v ní naleznete alespoň nějakou užitečnou informaci.

    Jako první bod: 

    Pokud jste již jasně diagnostikovaný pacient s DM 2. typu (splňujete kritéria DM 2. typu -  např. dle lačných glykémií nebo oGTT…), tak byste měla být pouze na dietě jen v případě, že zcela netoleruje metformin a máte nízký glykovaný hemoglobin. Pokud tolerujete alespoň základní dávku metforminu, tak by Vám měla být nasazena. Dle posledních doporučení stran léčby diabetu, je vhodné nasadit metformin alespoň v malé dávce již v okamžiku stanovení diagnózy diabetu 2. typu -  a to hlavně u mladých pacientů. Kontraindikací může být samozřejmě kojení a některá onemocnění.

    Dále je důležité, jak se chovají glykémie během noci. Ideální je kontrola glykémie před spaním, kolem 3 hodiny ráno a pak při vstávání (probuzení ráno).

    Pokud narůstají glykémie v časných ranních hodinách může se jednat o vliv hormonů (např. kortizol, růstový hormon…), které jsou uvolňovány nad ránem (přibližně mezi 3-7 hodinou ranní). Tento proces je součástí běžného denního rytmu těla. Účinkem zmiňovaných hormonů může docházet k vzestupu glykémie právě ve zmiňované druhé polovině noci. Tento vzestup je také nazýván “ fenomén úsvitu”.

    Ranní hyperglykémie může vznikat i jako reakce na noční hypoglykémii (nízkou glykémii). To je častější u pacientů s léky které mohou způsobovat hypoglykémii přímo (např. inzulin, deriváty sulfonylurey…). S ohledem na to, že jste pouze na dietě, bych u Vás výrazné noční hypoglykémie neočekávala. 

    Kontrola glykémie kolem 3 hodiny může pomoci určit, zda v tento čas není glykémie např. hraničně nižší (mohla by přece jen vést k reaktivnímu zvýšení hladin cukru k ránu), nebo zda už je v tuto dobu hladina cukru vyšší než večer (to by spíše vylučovalo “fenomén úsvitu”).

    Vliv na ranní glykémie může mít samozřejmě stravování předchozí večer:

    Např. při večeři kolem 18-19 hodiny a pak vstávání kolem 6-7 hodiny ráno je až 12 hodin bez jídla. Tělo, které postupně zpracovává cukry pro svoji běžnou funkci, pak může mít “nedostatek” energie a  začít uvolňovat “zásobní cukr”, aby mělo z čeho pracovat. Ranní glykémie paradoxně může být poté vyšší. Hlavně u těhotných s gestačním diabetem je někdy hezky vidět při delším lačnění vyšší ranní glykémie.  Zde u některých pacientek pomáhá na ranní glykémii malá druhá večeře kolem např. 21 hodiny -  myšleno např. kousek sýra, šunky, hrnek mléka… - jen něco malého spíše bílkovino-tukového než s cukry. Tato potravina se postupně “přepracuje” v noci na energetický zdroj. Neříkám, že toto zrovna u Vás pomůže, ale pokud jste typ večeřící časně (bez druhé večeře), vyzkoušet to můžete. 

    Naopak. Pokud večeříte později, může mít vliv, jak velké  porce jídla jíte a jakého jsou složení. Protože pokud je obsah vlákniny, bílkovin a tuků výrazný a večeře je později, můžou glykémie stoupat po jídle až s delších odstupem -  zde může být  2 hodiny po večeři glykémie relativně  normální a stoupá až později.  Na senzorech určených k měření hladin glukózy je někdy vidět po takovýchto jídlech dokonce druhý kopeček po několika hodinách od konce jídla.

    Stoupání po probuzení (bez jídla) může být  způsobeno např. dobíhajícím efektem hormonů uvolňovaných nad ránem (jak jsem zmiňovala u “fenoménu úsvitu”). Tyto hormony mohou působit i po probuzení, v závislosti na čase, kdy vstáváte. Vliv může mít i stres, který vstávání způsobuje pro lidské tělo. Stresové hormony také vedou k nárůstu glykémie.

    Následný pokles po jídle je pravděpodobně způsoben uvolněným inzulinem při jídle. Pokud je zde běžný pohyb (aerobní aktivita), jistě také působí na snižování hladin cukru.

    Samozřejmě vliv mohou mít i další procesy, které v té naší tělesné chemické továrně probíhají.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz ohledně hladiny glukózy v krvi. V roce 2022 jsem podstoupil preventivní prohlídku u praktického lékaře kde mi byla udělaná glukóza ( ráno na lačno 5.5). 28.11.2022 jsem podstoupil glukózový toleranční test kde bylo vše v pořádku. 16.1.2024 jsem byl na pohotovosti s teplotama kde mi řekli že mám akutní bronchitidu. Na pohotovosti mi vzali krev a glukózu jsem měl 6.2. Z 15 na 16.1 jsem byl na noční takže málo spánku cca 4 hodiny po příchodu domů ke snídani v 7.00 jsem si dal kakaový termix a kousek čokolády nic jsem dále nejedl. Krev mi byla odebrána v 11.40 hodin. Chci se zeptat zda při akutním onemocnění je nárůst glukózy v krvi normální nebo takové výkyvy zda jsou normální. Nebo se pomalu blížím do fáze prediabetu ?? Dále mne zajímá zda se toto dá ještě zvrátit do normálních hodnot? Jsem nekuřák 2 roky alkohol nepiju vůbec zeleninu a ovoce v přiměřené míře sladkosti občas a pohyb mam take každý den cca 10 000 kroků Děkuji za odpověď
    věk: 33 let výška: 178 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    myslím si, že hodnota 6,2 mmol/l během dne je úplně normální hodnota. Současně jste nebyl nalačno - snídal jste. Ještě jste byl po noční směně a nevyspalý, což je stresový stav. Hormony a látky uvolňované v rámci stresu běžně zvyšují glykémii. Nemluvě o tom, že jste byl nemocný -  u většiny nemocí a hlavně zánětů dochází k zhoršení citlivosti na inzulin, nárůstu hladin cukru. Což je přirozená fyziologická reakce těla. Proto bych hodnotu 6,2 v tomto stavu vůbec neřešila. Samozřejmě je vhodné mít pravidelné kontroly praktickým lékařem dle současných doporučení stran screeningu diabetu, ale v tuto chvíli není třeba dělat nic speciálního.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můžu po měsíčním přerušení aplikace inzulínu pokračovat ve stejných dávkách? Děkuji.
    věk: 69 let výška: 168 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    na tento dotaz špatně odpovídá.

    Pokud máte vysoké glykémie (vysoké hladiny cukru) a nezměnila se Vaše citlivost na inzulin, medikace či stav je možné, že potřeba inzulinu bude stále podobná, ale samozřejmě jednoznačně se to nedá říct.

    Bylo by ideální Váš stav, glykémie a dávku inzulinu konzultovat s Vaším ošetřujícím diabetologem.

    Někdy je vhodné začít o něco nižší dávkou a dle vývoje hladin cukru případně dávku postupně navýšit, ale bez bližších informací -  znalosti důvodu vysazení inzulinu a celého Vašeho stavu si opravdu nedovolím na tento dotaz odpovědět.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den . Mam DM 2 . Som na diete. Problem je u mna gykemia rano. Rano ked vstanem, meriam cukor este v posteli. Ma m ho okolo 5,5 alebo 6. Idem spat a moj cukor je 4,9. Do rano mi zo 4,9 stupne aj na 5,5 az 6. Neranajkujem hned , ale cca o 2 hodiny a tu nastava dalsi problem . Glykemia stupa. Dokonca aj na 6,5 az 7. A to som nalacno. Potlm sa najem / bielkoviny chleb, syr vajicko zelenina…. A glykemia klesne po hodine na 5. A cely den sa uz drzi v hodnotach 5-7. vacsinou 6. Ako mam dosiahnut aby mi rano nestupal cukor aj ked som nalacno?
    věk: 43 let výška: 165 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    s vyšším ranním cukrem bojuje řada diabetiků. Je to projev necitlivosti těla na inzulín (tzv. inzulínové resistence). Toto je jednou z příčin vzniku diabetu 2. typu.  Navíc je nad ránem nejvyšší hladina hormonů, které snižují účinek inzulínu.

    Úkolem inzulínu je totiž přes noc, kdy si tělo samo vytváří ze zásob cukr pro činnost mozku, normalizovat ranní glykémii.

    Pokud je inzulínu málo nebo špatně funguje zvyšuje se ranní glykémie i přes to, že držíte dietu. S nástupem dne klesá hladina ranních hormonů, začnete se hýbat, tedy inzulín začíná lépe fungovat a cukr klesá.

    Jak zlepšíte ranní glykémii? Pokud nepomůže dieta a pohyb, přicházejí na řadu léky. Máme na výběr z více možností, lékař volí vždy individuálně  podle vašich výsledků, dalších chorob, váhy, věku. Cílem je ranní glykémie cca 5-6,5 mmol/l. Pokud bude přesahovat opakovaně 7,0 mmol/l, již doporučujeme léky.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jmenuji se Zuzana a mám cukrovku. Je mi 13 a chci zhubnout, ale nedaří se mi zhubnout nejezením protože mě kontrolují rodiče, cvičení mi taky moc nepomohá. Chtěla jsem si koupit Ozempic ale je na recept a nevim jak se zeptat mého diabetologa aby mi ho napsal. Pomůžete mi? Děkuji.
    věk: 13 let výška: 160 cm váha: 55 kg

    Odpověď

    Milá Zuzano, já předpokládám, že v tvém věku se téměř jistě jedná od diabetes 1. typu. Je to stav, kdy zcela chybí vlastní sekrece inzulínu a člověk je plně odkázán na inzulín injekční, který si podává u dětí inzulínovou pumpou a současné používá trvalé měření koncentrace glukózy pomocí senzoru v podkoží. Někteří si také podávají inzulín ve 4 denních injekcích, ale senzor by měli užívat také.

    Diabetes 2. typu, který bývá spojen s nadváhou, se vyskytuje je vyšším věku. Zcela výjimečně se může vyskytovat u silně obézních dětí, ale to není tvůj případ. Váhu máš celkem přiměřenou a nevím vůbec, zda je nějaké hubnutí potřebné.

    Jinak se ale u osob s diabetem 1. typu postupuje následovně:

    Na prvním místě je potřeba udržovat glykémie co nejblíže normálních hodnot, aniž by se vyskytovaly těžší nebo příliš často i lehčí hypoglykémie. Právě hypoglykémie mohou být příčinou nadváhy, protože člověk musí při hypoglykémii něco sníst, většinou sladkého a ne příliš zdravého. Proto je dobré diabetes vyladit tak, aby se hypoglykémie vyskytovaly jen výjimečně. V takovém případě je vhodné včas sníst nebo vypít něco sladkého, ale v malém množství, dříve než se vyvine těžší hypoglykémie, při které člověk často jí nekontrolovaně a nakonec má glykémii vysokou a musí si přidávat inzulín.

    Pokud jsou glykémie hodně blízko normy a často klesají i pod normu, je vhodné snížit lehce dávky inzulínu. Je to lepší, než to řešit nadměrným jídlem. Dobře se to řeší pomocí inzulínové pumpy, která může reagovat na naměřené hodnoty v podkoží a sama snižuje rychlost infúze inzulínu. Je také možné přímo lehce snížit nastavenou rychlost infúze (třeba o 10 %) nebo si snížit velikost bolusových dávek před jídlem. Vlastně hlavní roli zde hraje vůle, protože většina lidí má chuť k jídlu a jí více, než je potřeba a potom si musí zvyšovat dávky inzulínu. Ty ale jsi odhodlaná jíst trochu méně, tak by se to mělo dařit.

    Pokud nepoužíváš inzulínovou pumpy se senzorem hodnot glukózy, která částečně umí reagovat na naměřené hodnoty, silně bych ti ji doporučoval. Nejen že se zlepší vyrovnání diabetu, ale lépe můžeš reagovat na změny v průběhu dne, třeba na sport a podobně a je jednodušší třeba některé jídlo vynechat, když chceš zhubnout. Na druhé straně ale znovu opakuji, že tvoje váha se mi zdá přiměřená a určitě bys to s hubnutím neměla přehánět.

    Bude moc fajn, když svůj diabetes dokážeš zvládat sama bez rodičů. Ti by měli jen dohlížet, zda to děláš dobře a zda jsi dost pečlivá.

    Ozempic rozhodně nedoporučuji. Tento lék je určen pro pacienty s diabetem 2. typu a výraznou nadváhou. Nyní je ale velmi populární, takže se ho domáhají i osoby bez diabetu, aby zhubly. Funguje to zejména tak, že se snižuje chuť k jídlu a vyvolává určitý stupeň nevolnosti, takže lidem po jídle není dobře a jedí méně. To by ale u tebe bylo škodlivé. Kromě toho, Ozempic se nyní dá předepsat jen pacientům s diabetem 2. typu a nedá se v lékárně koupit za peníze, protože je ho nedostatek. To je ale vedlejší věc, pro tebe prostě je Ozempic nevhodný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, Nalacno mam cukr kolem 5,8,at snim cokoliv,kdyz jim lepe,do 5,5 Ale hlavni dotaz ,hodinu po jakemkoliv jidle mam 4,8-5,tudiz min nez nalacno Prosim o vysvetlení Dekuji Magdalena
    věk: 43 let výška: 169 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Milá Magdaléno, hlavou mi vrtá, proč si s takovým zanícením zkoumáte svoje glykémie, které jsou prakticky v normě. Měříte se zřejmě osobním glukometrem a je nutné poznamenat, že toto zařízení není určené ke stanovování diagnózy poruch glukózové tolerance, ale je to nástroj pro samostatné sledování osob, u kterých již byla zjištěna porucha, nejčastěji diabetes. Pomáhá jim to upravovat řádně dietu a případně správně volit dávky inzulínu a zároveň předcházet hypoglykémiím. V oblasti normálních hodnot mohou glukometry vykazovat určitou variabilitu, která někdy přesahuje rozpětí normálních hodnot nahoru i dolů. Rozdíl ve výši až plus minus 0,5 - 1 mmol/l je akceptovatelný a nesvědčí zpravidla ještě pro poruchu přístroje.

    Také si uvědomte, že člověk není sériové strojní zařízení, které funguje každé stejně. Pravděpodobně vaše beta buňky pankreatu reagují na stimulaci jídlem velmi dobře, takže vůbec nedochází k podstatnému zvýšení glykémie. Některým lidem to funguje „tak dobře“, že mohou mít po sladkém jídle dokonce hypoglykémii, protože jim regulace „přestřelí“.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den můj syn 33let DM1a tady na poradne jsem zjistila že má fenomén úsvitu.Několirat nám lékař změnil inzulín a pořád v noci stejné.Ted máme 10 j.tresiba 200 a denní humulin 10 j.3 x denně.muj syn má Downův syndrom,je epileptik a štítnou žlázu.na vše bere léky a teď už i na vysoký tlak přenesla 4mg.Nevim už jak dál pokračovat protože lékař sám neví .syn 33 let ,váha 83 ,výška 156 . děkuji za jakoukoliv radu. Renata

    Odpověď

    Milá Renato, právě jsem odpověděl na váš velmi nedávný dotaz, který zněl takto:

    "Prosím o radu ,syn DM 1 od rána glykemie přez 20 ,4 - 6 j.pri jídle glykemie stojí ,při svačině v 16.30 8j fiasp glykemie stoupla na H .drží se už 2 hodiny ,přitom má 4j tresiba na 24 hodin ,syn je Down syndrom 34 let ,83 kg ,156 výška,, je to nízká hladina inzulínu nebo může mít obrácený efekt,čím víc píchnu tím vyšší je glykemie.dekuji".

    Nyní, vlastně následující den, máte nový dotaz, ale uvádíte dosti odlišné dávkování inzulínu.

    Já bych na své původní odpovědi nic neměnil. Je potřeba monitorovat glykémie a podle toho s rozmyslem upravovat dávky inzulínu. Na prvním místě ale je dodržování diety, zejména množství sacharidů v dietě. O tom jsem vám již psal.

    Navrhuji, abyste se podívala na našich stránkách na jídelníčky a vybrala pro vašeho syna dietu s 200 g sacharidů. Je možné, že při ní bude mít trochu hlad, takže případně by mohl mít trochu více bílkovin, např. masa či sýra, ale množství sacharidů byste se měli snažit chvíli dodržet. Tedy opravdu žádné cukroví, protože to je sacharidy napěchované. Raději nesladkou zeleninu, jako jsou rajčata, salát, papriky.

    Jak už jsem uvedl, dávku Tresiby bude nutné trochu zvýšit, ale počítejte s tím, že efekt se dostaví až za několik dní, protože Tresiba funguje velmi pomalu a dlouze.
     

    Myslím ale, že po svátcích budete oba potřebovat pořádnou edukaci o diabetu, dietě a o působení inzulínu. Tu by vám měl poskytnout ošetřující diabetolog nebo edukační sestra a měli by tomu věnovat dostatek času. Váš syn by jistě zvládnul hlavní principy, kdybyste mu to pak postupně a v klidu vyložila ve srozumitelné podobě. Jde zejména o dietu. Moc bych vám přál, abyste na to nebyli sami dva, snad nejste.

    My se sice snažíme naučit pacienty starat se o diabetes za různých proměnlivých podmínek, ale udržovat dobré glykémie je rozhodně mnohem snazší, když jsou podmínky spíše stabilní a nemění se příliš jídelní ani pohybový režim. Proto vám zatím doporučuju pravidelnost, abyste se naučila postupně reagovat na různé hodnoty glykémie. Ten fenomén úsvitu, o kterém píšete, se může také uplatňovat, ale v současné situaci je to spíše vedlejší věc. Vašemu synovi nejspíše nedostatečně funguje inzulín během noci, nejspíš je ho málo a je potřeba postupně najít vhodnou dávku. Velmi důležité je ale, to říkám opakovaně, množství sacharidů v jídle. Pokud by váš syn jedl něco navíc, je potřeba o tom vědět a případně dát včas další, třeba malou, dávku rychle působícího inzulínu.

    Já věřím, že to všechno postupně zvládnete. Chce to klid, neukvapovat se v dávkování inzulínu, nelekat se občasného kolísání (až houpání) a sledovat během dne glykémie, nejlépe s pomocí monitoru glykémií. Přeju vám dobrý začátek nového roku, lehké to tedy nemáte.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den Raní glikemie nepřekračují normu 5.5.Mívám i do 5.Po obědě za dvě a půl hodiny 8.5. a to když sním tučnejší jídlo ,potom začne klesat.Pred měsícem výsledky byly, 38 glik hemoglobín a glukóza 4.8 .Je to v pořádku?Děkuji za odpověď. Martin
    věk: 73 let výška: 163 cm váha: 66 kg

    Odpověď

    Milý Martine, po stránce diabetu jsou vaše výsledky zcela v normě. Máte zřejmě trochu sníženou funkci ledvin, což ukazuje zvýšený hladina kreatininu v krvi. Jedná se o mírné snížení. Váš zdravotní stav neznám, a tak si odvažuji mít z tohoto hlediska jen jedno doporučení, a to, abyste si udržoval krevní tlak v blízkosti normálních hodnot, tedy kolem 120/80 mm rtuťového sloupce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám recidivy kvasinkovych infekcí, jsem unavená a žíznivá. Glykemie 5.6 prý ok. Tabulkové mám hypofunkci štítné žlázy. Zátim neužívám hormonální léčbu. Vyšší protilátky. Už nevím jak bych se stravovala- sladké ani cukry nejim, miluju zeleninu a ovoce, ryby a bílé maso, luštěniny a mléčné kysané produkty a přesto mám tedy prediabetes, který pro mého obvodoveho lékaře neexistuje. Mam to nejak řešit?Děkuji Eva
    věk: 44 let výška: 178 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Evo, glykémie na lačno 5,6 mmol/l je opravdu v normě, i když je úplně na hranici. Nestačí to ani k označení vašeho stavu jako prediabetes. Bylo by tedy vhodné změřit glykémii také 2 hod. po jídle, nebo nejlépe požádat o stanovení glykovaného hemoglobinu, který ukazuje dlouhodobý průběh glykémií, a to bez ohledu, zda jsou na lačno či po jídle.

    Pokud by vaše glykémie byly opravdu na lačno do 5,6 a nestoupaly rozhodně nad 11 mmol/l ani po jídle, vyloučil bych jako příčinu vaší žízně diabetes či zvýšené glykémie. Příčiny kvasinkových infekcí bývají různé, počínaje nevhodným oblečením po různé formy imunitního deficitu. Často se také přenášejí mezi partnery, takže i po vyléčení se mohou zase vracet, pokud nejsou léčeni oba.

    Poznámka redakce:

    možná by Vás mohly zaujmout dva odkazy na našich stránkách:

    1. recepty pro diabetiky - https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika

    2. přísnější diabetická dieta od 150 g do 250 g cukru na den - https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nevim jestli mám cukrovku rano na lačno 6.5 po vipiti 3 v 1 mám za hodinu 7.1 cukru
    věk: 42 let výška: 169 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    jak jsem již zodpovídala několikrát v předešlých dotazech, bohužel dle hodnot z glukometru nelze jednoznačně diagnózu diabetes mellitus (cukrovky) stanovit.

    Vaše ranní glykémie je již o něco výše -  což by samozřejmě mohlo naznačovat diabetes nebo poruchu metabolismu glukózy. Podle hodnoty 7,1 mmol/l  po vypití 3 v 1 se nic jednoznačného určit nedá.

    Měl byste proto navštívit praktického lékaře a domluvit se na odběry ke stanovení diabetes mellitus.

    Začíná se odběrem ranní lačné glykémie ze žilní krve (ranní krev ze žíly po  8 hodinách bez jídla).

    Při odběru ze žilní krve ranní lačná glykémie ... znamená:

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6-6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    - Odběr by měl být zopakován

    - Mělo by být doplněno oGTT

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.


    Pokud je hodnota v pásmu 5,6-6,9 mmol/l mělo by následovat oGTT. Pokud je hodnota nad 7 mmol/l, tak se většinou opakuje jen kontrola lačné glykémie ze žilní krve v jiný den. Někdy praktičtí lékaři rovnou posílají na oGTT.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!