Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

865 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, četl jsem Vaše články a velmi se mi líbí Vaše práce. Já se jmenuji Jaroslav, je mi 25 let a jsem čerstvě diagnostikovaný pacient diabetu typu 1. Aktuálně jsem ve fázi, kdy mi slinivka stále funguje, ale brzy se bude muset přejít na inzulinovou léčbu. Jsem velmi aktivní a nespokojím se s faktem, že bych měl celý život podstupovat pouze léčbu inzulinem a neměl nic se svoji situací dělat. Existuje nějaký program, do které bych se mohl zapsat? Mám na mysli transplantace pankreatu, transplantace Langerhansových ostrůvů, transplantace beta buněk nebo cokoliv, co by mohlo zlepšit nebo výlečit můj diabet. Také by mě zajímalo, jak bych mohl oddálit inzulinovou fázi. Existuje něco? Je nějaký portál, kde bych se mohl registrovat na testování nových léků? Pracuji v IT, nemám problém se kamkoliv přestěhovat nebo mluvit anglicky, jde mi pouze o to něco se sebou dělat a do budoucna i někomu pomoci. Těším se na Vaši odpověď. Pokud mátě nějaký nápad, rád bych si s Vámi zavolal a probral možnosti. Nabízíte Konzultace? Děkuji za Váš čas a přeji hezký den. Jaroslav
    věk: 26 let výška: 180 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, mnoho osob s diabetem 1. typu se upíná k naději, že jednoho dne lékaři odhalí příčinu vzniku tohoto onemocnění a podaří se jim diabetes vyléčit ať už tím, že zastaví autoimunitní zánik beta buněk, které produkují inzulín, nebo budou schopni chybějící beta buňky nahradit transplantací, nebo regenerací. Existuje řada důkazů, že to  je reálná představa a že by to v dohledné době mělo být možné. Např. ztrátu beta buněk je možné zastavit velmi intenzivní imunosupresivní léčbou, která má ale zatím významné nežádoucí účinky, a tak není pro většinu osob s rozvíjejícím se diabetem 1. typu vhodná. Beta buňky lze již nyní nahradit formou transplantace celého pankreatu nebo izolovaných ostrůvků, ale i zde je nutná imunosupresivní léčba. Metody jsou navíc limitované nedostatečným počtem vhodných dárců pankreatu. Proto se obě metody zatím používají spíše výjimečně, a to jen u osob, u kterých přínos transplantace (většinou současně s transplantací ledviny) výrazně převýší nebezpečí nežádoucích efektů transplantační léčby. A nakonec: získat větší množství náhradní tkáně produkující inzulín je již v principu možné. Nyní je ale potřeba tyto metody vypracovat tak, aby jejich výsledky byly zcela předvídatelné a především bezpečné.

    V posledních letech výrazně pokročily technické metody pro léčbu diabetu. Kvalitních inzulínových pump propojených se senzory je nyní množné vyrábět dostatek. Jejich kvalita je naprosto standardní, a tak víme, co od nich můžeme očekávat. Navíc, další vylepšení je možné celkem bezpečně dále testovat a tím další možnosti rozšiřovat.

    Biologické náhrady beta buněk mohou být sice v principu mnohem dokonalejší, ale testování jejich spolehlivosti a především bezpečnosti je mnohem, mnohem náročnější. Je nutné zachovat nejen jejich funkční schopnosti, ale především je nutné ručit za jejich bezpečnost, tedy za to, že se nepřemění ve tkáně jiného typu, které by případně vykazovaly růst podobný nádorům. I na našich stránkách jsem již opakovaně psal, že probíhají již první pilotní studie u lidí, ale zatím nelze ještě očekávat, že by se dosavadní postupy dostaly do praxe během 2 – 3 let. Testování bezpečnosti je naprosto zásadní a pro pacienty rozhodně nemá smysl vrhat se střemhlav do nekontrolovaných pokusů. K takovém spěchu není ani důvod – vždyť plody, které technologický pokrok v poslední době přinesl, se teprve budou sklízet. Pokud tedy k transplantační léčbě nejsou jiné závažné důvody, měla by většina osob vašeho typu maximálně využít dostupné technologie a používat je správně. To určitě přispěje k udržování jejich dobrého zdravotního stavu. A až i buněčná terapie učiní další významný pokrok, určitě se to včas dozvíte i na našem webu. Ostatně o všech zásadních úspěších a možnostech hodláme nadále informovat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, při hledání informací k prediabetu jsem se dočetla, že tento stav lze ještě zvrátit. Mohu se zeptat, co si pod tím mám představit? Že se podaří nastartovat metabolismus tak, že případné občasné zahřešení nebo opětovné zařazení většího množství ovoce nebo zdravých složených sacharidů začne tělo opět tolerovat? V druhém (posledním) těhotenství jsem měla GDM, po porodu hodnoty v normě, na kontrolním OGTT po půl roce vyšší lačnou 5,9. Další OGTT jsem zatím neabsolvovala, protože jsem do nedávna kojila. Koupila jsem glukometr a občas se měřím. Hned po zjištění výsledku jsem začala pravidelně běhat (5x týdně), pokud nejdu běhat, mám ten den jinou pohybovou aktivitu. Začala jsem zdravěji jíst, zcela vyřadila bílý cukr, bílou mouku, průmyslově zpracované potraviny, celkově si hlídám příjem sacharidů, velikost příloh, abych byla do 200g sacharidů denně, jím hodně zeleniny. Tento režim držím už rok a půl. Po jídlech jsou hodnoty v limitu, ale lačná mi několikrát nad 5,6 vylezla i přes tato opatření. Dlouhý cukr půl roku po porodu 32 a nyní po 2 letech opět 32. Jsem na ideální váze, viscerální tuk mám nízký, nemám vysoký cholesterol ani tlak. Už nevím, co víc pro snížení lačné glykémie udělat. Leda snad přejít striktně na LC stravování. Jedná se o počínající prediabetes? Před pár týdny jsem byla na krevních rozborech kvůli něčemu jinému a lačná byla 6,5! (pravda tedy je, že jsem byla hodně vystresovaná kvůli podezření na jinou diagnózu). Může ovlivňovat cukr v krvi ještě fakt, že jsem cca před měsícem přestala kojit? Předem moc děkuji za odpovědi. Lucie
    věk: 35 let výška: 164 cm váha: 55 kg

    Odpověď

    Milá Lucie, podle mého názoru se pojem prediabetes používá často nesprávně. Lékaři tím myslí stav, kdy už je přítomna určitá porucha glukózové tolerance, ale nejsou ještě splněna kritéria pro označení „diabetes“. Spadá sem několik poruch, které se mohou klasifikovat jako

    • Porucha glukózové tolerance (zpravidla vyšší glykémie na lačno i vyšší hodnota po jídle)
    • Zvýšená glykémie na lačno
    • Zvýšená glykémie po jídle

    Význam těchto pojmů spatřuji zejména v tom, že pro rizikové pacienty představují určité varování, že pokud nepřikročí k nějaké zásadní změně svého stravovacího a pohybového režimu, rozvine se časem diabetes. Toto varování dává smysl zejména pro osoby ohrožené diabetem 2. typu, kteří mají nadváhu nebo jsou vysloveně obézní, žijí nezdravě a málo se pohybují. Když na ně lékařské varování zapůsobí, porucha se může upravit a nebo se přinejmenším rozvoj diabetu výrazně zpomalí.

    Toro varování má ale mnohem menší smysl pro osoby, které mají jiný typ diabetu, zejména typ 1. Ten je způsoben ztrátou inzulínové sekrece a tuto ztrátu zatím zastavit neumíme. Kromě toho existují vzácnější formy diabetu, u nichž převládá pokles inzulínové sekrece, ať již v důsledku třeba onemocnění nebo porušeného vývoje celé slinivky nebo určitého genetického defektu. Tyto osoby nebývají většinou obézní a omezování kalorického příjmu a celkového množství sacharidů má smysl jen do určité míry, pak už by mohlo být spíše škodlivé.

    Vy pro prevenci vzniku diabetu děláte hodně a další vývoj zřejmě bude záležet na vašich přirozených vlohách, jejichž důsledkům se, jak už to v životě bývá, nemusí vždy podařit zabránit. Pojem prediabetes je totiž možné použít vlastně pro určité stádium jakéhokoliv typu diabetu, tedy i diabetu 1. typu, kdy existuje ještě dostatečná sekrece inzulínu, ale už se objevují autoprotilátky a může klesat glukózová tolerance při zátěži. A stejně tak tomu může být i u jiných vzácnějších typů diabetu. Existuje např. typ tzv. MODY2, který spočívá v defektu jediného genu. Díky tomu mají lidé zpravidla trvale vyšší hladinu krevního cukru na lačno, ale porucha se zpravidla nezhoršuje. Produkce inzulínu zůstává zachována, jen se inzulín uvolňuje až při o něco vyšších hodnotách glykémie než u zdravých osob. A takových možností je více.

    Buďte tedy ráda, že v sobě nacházíte vůli ke zdravé životosprávě. Budete se udržovat fit, bude vám to více slušet a bude vám celkově lépe. Vznikem diabetu v budoucnosti možná budete více ohrožena, ale víc už proti tomu sama udělat nemůžete. Nestresujte se čísly a glykémii si jen občas kontrolujte. Zůstaňte štíhlá a sportování - to se vám vyplatí v každém případě. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, z odběru krve - séra mám hodnotu cukru nalačno 5,63. Laboratoř označila červeně. Jaká je normální hodnota cukru, když v tabulkách označují do 5,9 ráno? Glukometr mi doma ukazuje vždy hodnoty do 5,4 ráno, 2 hodiny po jídle 5,7, po cvičení 5,6. Mám stres z bílého pláště, kdy mně vždy i stoupne tlak. Může být ten cukr s tím spojený?
    věk: 48 let výška: 173 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    nejsem si jista, zda již jste, nebo nejste diabetik. Dotaz mi odpovídá na někoho, kdo nemá diabetes, ale už se měří glukometrem :)

    Pro zhodnocení diagnózy diabetes mellitus se používá stanovení glykémie nalačno - ze séra:

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6 – 6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

    Pokud je glykémie v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno je ideální doplnit oGTT, který nám stanoví i glykémie po podání glukózy.

    Ten se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy a následně po 2 hodinách 

    Hodnocení glykémie ve 120 minutě: 

    < 7,8 mmol/l

    Vyloučení diabetes mellitus

    7,8 – 11 mmol/l

    Porušená glukózová tolerance

    > 11 mmol/l

    Diabetes mellitus

    Vaše hodnoty v séru ráno nalačno jsou opravdu hraniční. 

    Samozřejmě stres může určitým způsobem glykémii ovlivnit, je pak otázkou zda ji ovlivňuje jen jednorázově u doktora nebo Vám ji zvyšuje po celý den. 

    Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, dnes mi v ambulancii robili orientačné meranie glykémie profesionálnym prístrojom. Avšak len z prsta Nalačno som mal hodnoty 7,2 Po 2 hodinovom glukozovom záťažovom teste 6,8 Následne mi zobrali krv zo žili. Výsledky ešte nemám. No mám otázku. Z horeuvednych meraní, je možné môj zdravotný stav už považovať za diabetes ? Otec 65 rokov má diabetes 3 roky. Občas si u neho meravam glykémie a mám ich vždy v požadovanej norme aj nalačno aj po 2 hodinách po jedle. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
    věk: 41 let výška: 187 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    je pravda že diagnostikovaná hodnota nalačno 7,2 mmol/l by už mohla znamenat diabetes mellitus, ale musela by být stanovena z plazmy žilní krve. Současně, pokud chceme vyslovit diagnózu jen ze zvýšených glykémií nalačno, musí být hodnota 7 mmol/l a vyšší stanovena ve dvou měřeních nebo z jednoho měření, ale stav již musí být  doprovázen klinickými příznaky diabetu (obtížemi u pacienta). 

    oGTT by mělo být prováděno naměřením lačné glykémie a následně odběrem po 2 hodinách od vypití roztoku. Obě měření by opět měla být že žilní plazmy. 

    Nevím zda se u Vás potvrdí diabetes mellitus, ale i pokud ne a jste si jistý, že jste byl při odběrech opravdu nalačno, bylo by dobré vzít daná měření jako varování a zaměřit se alespoň trochu na režimová opatření (strava, pohyb, denní režim), aby jste se diabetu i do budoucna vyvaroval.

    Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Sladkost v ústech tři dny
    věk: 73 let výška: 160 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Aničko,

    sladká chuť v ústech aniž byste jedla něco sladkého není spolehlivý příznak žádného konkrétního onemocnění, ale občas se vyskytuje. Pokud to není opravdu výrazné, asi bych to kromě běžné ústní hygieny nijak neřešil.

    Sladká chuť v ústech někdy provází např. tato onemocnění:

    Cukrovka, případně onemocnění štítné žlázy.

    Neurologické poruchy, jako např. mozková mrtvice či epilepsie.

    Virová onemocnění, která postihují mimo jiné čichový systém. Sem může patřit i Covid, který často působí poruchu čichu a chuti a může zachovat vnímání sladké chuti.

    Infekce v krku a v nosních dutinách.

    Těhotenství.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím zjistil jsem, že mám cukrovku naměřil jsem 14, hodnotu - objednal jsem se k lékaři. Jak prozatím mám snížit hladinu cukru nežli budu vyšetřen? děkuji a jsem s pozdravem Jiří Pavel
    věk: 58 let výška: 173 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, pokud jste hodnotu 14 mmol/l nebo podobnou naměřil opakovaně, máte cukrovku. Vzhledem k vašemu věku a obezitě se s nejvyšší pravděpodobností jedná o typ 2.

    Doporučuji vám, abyste do doby lékařského vyšetření a ostatně i potom výrazně omezil množství jídla, a to zejména sacharidů. Samozřejmě nepijte žádné cukrem slazené nápoje ani pivo (snad jen trochu diapiva), nejezte žádné sladkosti a sladké ovoce. Kromě toho výrazně omezte množství chleba, pečiva, knedlíků, brambor, rýže, kukuřice, mouky atd. – tedy všeho, co obsahuje hodně sacharidů.

    Místo toho jezte libové maso (přiměřeně) a nesladkou zeleninu a saláty.

    Dále vám doporučuji dosti pít nesladké tekutiny a dostatek tělesného pohybu.

    Kdybyste moje rady vzal vážně a váš lékař by neměl hned tak čas na vyšetření, tak byste klidně mohl mít výsledky zase v pořádku nebo blízko normy. Zkuste to!

    Naopak, pokud byste výrazně hubnul a nadměrně močil a měl v těle nedostatek tekutin, tak by bylo dobré vyhledat lékaře co nejdříve. Tak tomu ale asi není.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den je mi 39 a mam cukrovku typu 2 po ockovani na covid mi lezou hodnoty cukru az k 15 a pak padnou na 8 a jen neco snim 1 krajic chleba a zase jsem na 15 nezda se mi lecba meho doktora je to normalni to jen resit leky?
    věk: 39 let výška: 176 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milý Petře, váš dotaz není pro mě dostatečně srozumitelný. Zejména mi není jasné, zda berete na diabetes nějaké léky či nikoliv, a pokud ano, tak jaké. Můžete mít klidně také diabetes 1. typu, ale to z vašeho líčení nepoznám.

    Pokud tedy máte vysoké glykémie, musíte na to reagovat především dietou. Pokud při zvýšené glykémii sníte další jídlo, glykémie vám pochopitelně ještě dále stoupne. Když ani dietní omezení nepomůže, léky jsou určitě nutné. Jaké léky ale dostanete, to závisí na typu diabetu, který já ale neznám.

    Je tedy nutné, abyste  se rozumně domluvil s vaším lékařem a nebo poslal svůj dotaz znovu a podrobněji. Základem léčby diabetu je ale v každém případě pořádné vysvětlení a poučení od lékaře i od zdravotní sestry či nutričního specialisty.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, vzhledem k obtížím mi obvodní lékař udělal krevní obraz, kde mi naměřil cukr 8,9 ráno nalačno. Hodně piju, hodně chodím na WC, trápí mě stále průjem a bolest hlavy. Navíc špatně zaostřím vidím rozmazaně. V rodině cukrovku máme. Kamarádka mi dnes měřila večer a výsledek byl 12,5. Pan doktor mi řekl, ze měsíc počkáme a uvidíme. Nejím skoro sladké, pečivo tmavé, mám pohyb. Potřebovala bych asi spíše radu odborníka. Můžu vyhledat diabetologa už nyní nebo mám opravdu počkat jak se to vyvine dál? Děkuji Karolína
    věk: 29 let

    Odpověď

    Milá Karolíno, glykémie na lačno 8,9 mmol/l a další hodnota během dne 12,5 mmol/ již jasně svědčí pro diabetes. Nejedná se ale o hodnoty nějak dramatické, které by měly vyvolávat výraznější potíže. Ledaže by to trvalo už delší dobu a vy byste z toho byla už celkově vyčerpaná.

    Neuvádíte svoji výšku a váhu. Pokud byste byla obézní a rodiče by měli diabetes 2. typu, tak bych uvažoval o této formě a doporučil bych vám přísnou dietu s omezením sacharidů i celkových kalorií. Nestačí jen omezení sladkého nebo světlého pečiva, ale prakticky omezení každého pečiva a všech příkrmů, které obsahují sacharidy.

    Vy ale stejně tak dobře, nebo vzhledem k vašemu věku mnohem spíš, můžete mít diabetes 1. typu. Ten se musí léčit hned a správně a není dobré čekat, až se rozvinou závažnější příznaky. Pokud tedy nejste obézní, hubnete, máte žízeň a nadměrně močíte, určitě hned vyhledejte diabetologa nebo internistu. Samozřejmě by vás k nim mohl odeslat váš obvodní lékař.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po zátěžovém testu na cukrovku po porodu mi byla zjištěna cukrovka. Hodnoty byly na lačno 5,54, po hodině vypití glukózy 11,40 a po dvou hodinách 12,64. Mám přijít až za 3 měsíce na odběr krve a mezitím se měřit glukometrem. Jaká léčba mě tedy čeká? Bude stačit dieta, nebo jsou hodnoty vysoké a dostanu léky? Děkuji za odpověď
    věk: 28 let výška: 156 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    až u 50% žen léčených v těhotenství pro gestační diabetes se do 5let po porodu rozvine diabetes mellitus 2. typu. Je tedy velmi důležité provádění preventivních testů, které ev. cukrovku včas odhalí a může být pokud je třeba zahájena léčba.

    Vás čeká nejprve režim a dieta. Což v praxi znamená 2-3x týdně nějakou alespoň 45-60 minut trvající fyzickou aktivitu a dieta podobná té, co jste držela v těhotenství. Pokud při měřením glukometrem budou nalačno vaše hodnoty nad 6,0-7,0 a po jídle nad 9-10mmol/l a zároveň pokud hodnota hbA1C bude nad 45mmol/mol, doporučí Vám lékař léčbu diabetu. Pro prevenci komplikací je totiž velmi důležité zahájit léčbu včas, i když nemáte žádné potíže a cítíte se výborně.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den ,maminka má 84 roků a dlouhodobě se léčí s cukrovkou. Od ledna má stále vysoký ranní cukr. Poradíte mám prosím. Přikládám naměřené hodnoty i dávkování inzulinu. Předem dekuji za odpověď. 

    Maminka už je málo pohyblivá a tak ji poslední dva roky léčí pan doktor jen na  dálku, doma mamince odeberou krev a potom podle výsledků pan doktor jí upraví inzulín. Do ledna měla výsledky a naměřené hodnoty v pořádku. Nyní mívá ranní měření od 7-11 ale většinou těch 10. Pan doktor řekl , že v jejím věku jsou tyto hodnoty normální, ale maminka si myslí, že ne. Proto prosím o vaší radu. Jarmila

    věk: 85 let výška: 161 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milá Jarmilo,

    U pacientů léčených inzulínem ve vyšším věku se lékaři často obávají hypoglykémií, které mohou probíhat hůře než u mladších osob. Požadavky na vyrovnání diabetu se proto přizpůsobují velikosti tohoto rizika. To hodně závisí na tom, do jaké míry je pacient schopen se sám o sebe postarat a rozpoznat příznaky hypoglykémie. Hodně pomáhá časté měření glykémií či dokonce používání senzoru glykémií (měří kontinuálně), ale také péče další osoby, ve vašem případě asi zejména vás.

    Vy neuvádíte, zda se jedná o diabetes 1. typu či druhého typu. Vaše maminka ale není obézní (nebo jen mírně) a její dávky inzulínu jsou přiměřené, takže rozhodnutí mezi oběma typy léčbu příliš nebude měnit. Pokud by se jednalo o typ 2, což je pravděpodobné, hodilo by se přidat k inzulínu také ještě nějaký další lék, např. metformin (odhadem v dávce 2x 500 či 2x 850 mg).

    Já bych na prvním místě doporučil lehce zpřísnit dietu, zejména obsah sacharidů v dietě. Celkem bych doporučoval asi 150 g sacharidů za celý den. Následně pokud by to nepostačovalo by bylo možné lehce zvýšit dávky inzulínu, např. na noc o 4 j. a před jídly od 2 j. Bylo by vhodné, aby maminka v rámci svých možností trochu cvičila, případně chodila ven, třeba i s pomocí vozíku. Podle typu diabetu by se hodilo přidat ten metformin. Jako cílové hodnoty ráno na lačno bych se snažil dosáhnout výsledků mezi 5 a 7 mmol/l, po jídle mezi 7 a 10, nikoliv ale více.

    Pokud s maminkou žijete v jedné domácnosti, mohl by se hodit senzor glykémií. Asi byste jí měla pomáhat s jeho používáním, nicméně byste pak viděli v průběhu celého dne výkyvy glykémie a mohly podle výsledků upravovat jak jídlo, tak dávky inzulínu. Navíc byste se cítily bezpečněji z hlediska možné hypoglykémie.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!