Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

vysoký cukr při hospitalizaci na lačno

Datum vložení dotazu: 25.05.2023

Ptá se: Katka

Dotaz

Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem už 14 dní hospitalizaci v nemocnici v Havířově ohledně amputaci prstu u nohy ale už týden vůbec nikde nemůžu chodit jen pokoj a na záchod a zase pokoj tak mám na vás prozbicku chtěla bych se vás zeptat jestli je to možné mít přes den jiné glykémie kolem 5 až 7 a ráno na lačno vysoký jsem diabetik 1 typu už od miminka a bude mi letos 20.10. 1978 ( 45 let ) děkuji moc za to jestli mi napíšete nebo zavolate budu ráda z pozdravem kačka 
věk: 45 let výška: 162 cm váha: 60 kg

Odpověď

Milá Kačko, radit, jak léčit diabetes 1. typu na dálku u osoby hospitalizované jinde v nemocnici lze jen těžko. Asi nejlepším řešením by bylo, kdyby vám léčbu diabetu svěřili do vlastních rukou a vy si mohla samostatně monitorovat glykémie tak, jak jste zvyklá, a podle toho si podávat inzulín. Lékaři v nemocnici jsou zodpovědní za váš stav, a tak často s tímto postupem nesouhlasí. Když je ale přesvědčíte, že to zvládáte, tak by vám to rozumní lékaři mohli dovolit. Je to pak mnohem snazší než spoléhat na výsledky měření z laboratoře, které chodí opožděně a jsou málo časté (nejlepší by pro vás byl kontinuální senzor glykémií, tam byste zřejmě měla mít). Také bystě měla mít možnost sama si volit množství sacharidů v dietě a nikoliv jen čekat, co vám přinesou. V nemocnici velmi často dávají sacharidů hodně, přidávají svačiny a druhé večeře, a vy se přitom skoro nehýbete, takže není divu, když se diabetes rozladí.

Doufám, že vám nemocný prst zcela odstranili a že vaše tkáně a zejména kosti jsou nyní již bez zánětu a jsou prokrvené. To je velmi důležité pro dobré hojení.

Jinak ale bohužel k základním opatřením patří omezení pohybu, jednak aby nedávno operovaná tkáň byla zcela v klidu a jizva se nenapínala, ale také proto, aby se při pohybu a tlaku nešířila infekce do zdravé tkáně. Snad vám brzy dají k dispozici speciálně upravenou obuv, třeba i dočasnou (tzv. walker), která vám umožní se přemísťovat s minimem zatížení na operovanou nohu.

Jinak vám ale znovu doporučuji: Vybavte se svými vlastními pomůckami ke kontrole diabetu. Glykémii byste si měla měřit minimálně 6x denně, ale lepší by byl ten senzor, pokud ho máte. Senzory pro pacienty vašeho typu hradí zdravotní pojišťovny, ale nemocnici vám jej nyní nově poskytnout nemůže, děje se to přes vašeho diabetologa. Pečlivě sledujte glykémie a množství sacharidů, které jíte. Jakmile glykémie stoupá, není možné bez potřebné úpravy přijímat další sacharidů. Na posteli vám asi stačí sacharidů méně, než jste zvyklá. Tak je všechny nekonzumujte a pokud máte hlad, musí vám rodina opatřit nějaké vhodné přídavky, např. tvaroh, libové maso, zeleninu apod.

Pobyt v nemocnici bývá často pro osoby s diabetem 1. typu obtížný. Většinou se léčba neodehrává na diabetologickém oddělení, a tak podávání inzulínu i jídlo probíhají podle zavedeného řádu. Léčba inzulínem ale musí být velmi individuální a tu si musí umět zajistit pacient sám. Výjimkou jsou osoby špatně spolupracující a nezaškolené a lékaři pak mají obavy, že by si špatným zacházením s inzulínem mohli způsobit rozvrat diabetu, a tak na to raději dohlížejí sami.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

853 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,jen se chci zeptat,zda může doktor diabetologie napsat pacientovi neschopenku. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    dobrý den

    ano, lékař diabetologie může napsat pacientovi neschopenku, pokud to vyžaduje situace.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den delší dobu mám lehce zvyseny cukr v krvi když se doma.merim glukomerem přijde mi to ok .ale.v krvi když jsem dneska šla kolem 9 h tak mi před chvílí přišli výsledky a opět 5,68 večeru jsem měla opékání buřt a před tím tvarohovou buchtu nevím zda mi tohle mohlo zvýšit a.pred spaním swm měla dvy chleby a pastiku .....bojím se aby to nebylo něco horšího třeba rakovina slinivky ale.pred 3 týdny sono bricha ok jen cysta malá.myslite že se nemusím strachovat? A že kdyby to bylo něco vaznejsiho je cukr mnohem vyšší mám strach Děkuji moc za odpověď...jinak měřím 158 a vážím kolem 63 pohyb vcelku mám normální. Děkuji Nikola

    Odpověď

    Milá Nikolo, normální hodnota glykémie na lačno je do 5,6 mmol/l a do této normy se s malým přivřením oka vejdete. Žádné vyšetření není úplně přesné a také lidé nejsou všichni stejní. Já bych si tedy z výsledku žádnou hlavu nedělal. Jste mladá, menší postavy, zatím štíhlá. Zústaňte tedy štíhlá nadále, bude vám to nejen slušet, ale je to také dobrá prevence diabetu.

    Pokud vám to nedá, nechte si glykémii znovu změřit ráno v laboratoři po spolehlivém celonočním lačnění. Bude-li hodnota nad 5,6 mmol/l, mohla byste absolvovat glukózový toleranční test. Já si ale myslím, že je to zbytečné.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, cukr nizky nekdy vyskoci na 6 ale od leta dlouhy cukr 43 a jednou 48, myslite, ze je toto jiz potreba resit lekem, obvodni rikala neco o glucophage. Co kdyz nezacnu brat a dlouhy cukr bude stale vyssi a co kdyz ho budu brat a telo ho nepotrebuje? cvicim, jim zdrave, mela jsem tehotenskou cukrovku. Karla

    Odpověď

    Milá Karlo, na podobné otázky odpovídám stále dokola, trošku se podívejte na naše již zodpovězené dotazy. Je prima být zdráv a mít normální glykémie, nebo ne?

    Pokud je to v našich silách a pokud nám osud nenalíčil těžší formu diabetu, proč se o to nepokusit?

    Vy máte evidentně riziko diabetu 2. typu, což se např. projevilo v průběhu vašeho těhotenství. Tento sklon se nebude během života sám od sebe zlepšovat, bude se naopak zhoršovat. Vy svým životním režimem můžete hodně přispět k tomu, abyste předešla rozvoji zjevného diabetu anebo to alespoň oddálila.

    Ve vašem případě považuji dodržování štíhlé linie (ke které vám asi ještě trochu chybí) zdravou stravou a pohybem za nejlepší způsob prevence. K tomu můžete a nemusíte navíc užívat metformin (Glucophage), který má řadu příznivých účinků. Podporuje efekt vašeho inzulínu, zlepšuje hladinu krevních tuků, snižuje námahu, kterou musejí vaše beta buňky vynakládat na produkci inzulínu, přispívá k prevenci obezity. Jeho případné vedlejší účinky jsou spíše vzácné a nebývají závažné a hlavně jejich prvotní gastrointestinální projevy v krátké době vymizí. Metformin, tedy jakožto osoba v riziku, spíše potřebujete, ale nutně ho brát nemusíte. Je to na vašem rozhodnutí, já se ale kloním spíše pro. Tělu to neublíží.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    B_HbA1c 49, P_Glukóza 7,4 Chci se zeptat, na kolik je do dobře kompenzovaná cukrovka. Děkuji Markéta

    Odpověď

    Milá Markéto, při léčbě diabetu je nejlepší stanovit cíle individuálně. Řídíme se podle charakteru diabetu, individuálních možností a schopností pacienta, a také podle možného rizika, které může přinášet příliš intenzivní léčba. Některé formy diabetu je možné při správné léčbě velké motivace dostat až k normálním hodnotám. Proč se tedy o to nepokusit, když by to bylo možné?

    Pokud např. někdo vystačí dietou, je pochopitelným cílem dosažení horní hranice normálních hodnot. Dobře dodržovaná dieta a pohybový režim nemají v podstatě vedlejší účinky, jsou obecně zdravé.  Na druhé straně, pokud je někdo silně obézní a bojuje s pohybem dietou o každou píď, stanovíme raději cíle méně přísné, abychom ho neodrazovali a máme radost z každého úspěchu.

    Intenzivní léčba inzulínem i některými léky může být provázena občasnými hypoglykémiemi, které většina lidí zvládá. Někomu činí ale velké potíže a např. při srdečním onemocnění může vytvářet riziko srdečních arytmií. I zde se tedy někdy spokojujeme s méně přísnými požadavky.

    Jinak ale obecně se za dobrý výsledek léčby považuje hodnota glykovaného hemoglobinu do 47 mmol/mol. U osob léčených inzulínem je ale někdy obtížné tohoto výsledku dosáhnout, a tak pacienta někdy pochválíme i při hodnotě okolo 53 mmol/mol. Hodnoty nad 60 už jsou zpravidla méně chvályhodné a hodnoty nad 70 vysloveně mizerné. To ale neznamená, že bychom se nesetkávali i s výsledky nad 100.

    Váš výsledek glykovaného hemoglobinu 49 mmol/mol a glykémii na lačno bych považoval za celkem dobrý výsledek. Musel bych váš zdravotní stav a způsob života znát lépe, abych si mohl dovolit přece jen trochu přidat v režimové snaze a případně přidat i nějaké další léky, aby zejména glykémie ráno na lačno byly lepší a aby vám příliš nestoupala glykémie po jídle.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, rád bych se poradil ohledně nasazení léku Metformin ve fázi prediabetu. Přibližně čtyři roky jsem sledován, kvůli vyšším hladinám cukru a dříve i kvůli vyššímu cholesterolu. V posledních 2,5 letech jsem díky změně sklatby stravy a snížení konzumovaného množství snížil hmotnost z 80kg na 68 kg. 2,5 roku jsem dodržoval přerušovaný půst 16 / 8 - bez snídaní. Začal jsem se více hýbat. Cholesterol mám nyní v normě, dlouhý cukr také, ale hodnoty okamžitého cukru mají výkyvy. Cca v polovině ledna jsem si začal měřit hodnoty glukometrem. Zjistil jsem, že bez snídně se mi drží vyšší hodnoty cukru od večera až do odpoledne, kdy po obědě cukr klesal na cca 5.0. Začal jsem opět snídat a po snídani dopolední hodnota cukru klesá. Při dostatku pohybu se ale okamžitý cukr stále daří držet cca v rozmezí 4.6 - 6.4, po jídle stoupá na cca 7 - 7.2. Průměr na Glukometru se ukazuje 6.1. Začátkem roku jsem bohužel kvůli plánované operaci musel na 1,5 měsíce vysadit intenzivní pohyb a průměrné hodnoty cukru byly spíše 6.4 S pravidelným pohybem jou hodnoty lepší. Praktický lékař doporučuje nasazení léku Metformin - 1x denně jednu tabletu, aby dlouhodobě snižoval hladinu. Myslíte si, že je to v této fázi rozumné? Raději bych zatím zkusil regulovat cukr dodržováním diety a pravidelným pohybem. Nehrozí při intenzivnějším pohybu s Metforminem problém s hypoglykémií? Jde mi o to, abych lékem nesnižoval hladinu cukru a zárověň při sportu potom nemusel konzumovat rychlé cukry pro dorovnání. Je reálné tento lék užívat nárazově v době kdy budu vědět, že zrovna nemohu sportovat? Aktuálně jezdím hodně na kole a chodím na rychlé procházky. Nejedná se o závody a vrcholový sport. A ještě poslední dotaz ohledně případného užívání Metforminu a nárazové konzumace alkoholu. Pravidelně alkohol nepiju, ale cca 2x ročně na společenské akci konzumuji třeba 3 - 4 piva za den. Musím toto úplně vynechat, nebo je třeba možnost před akcí vysadit Metformin? Děkuji za rady. René

    Odpověď

    Milý René, pokud je váš popis glykemických nálezů a vaší životosprávy přesný a nepodléhá skryté touze si věci malovat trochu více růžově, nemusel byste podle mého názoru nyní metformin užívat. Spolehlivě dodržovaná zdravá dieta a pravidelný tělesný pohyb bývají účinnější než podávání tohoto léku.

    Jinak ale metformin je pro vás dobrý lék. Zlepšuje citlivost na působení inzulínu a tlumí nadbytečnou produkci glukózy v játrech během noci a rána. Přitom sám nepůsobí hypoglykémii a lze jej s klidem užívat při sportu a tělesné námaze. Lék se nemá používat spolu s alkoholem z bezpečnostních důvodů, protože může v těle podporovat tvorbu kyseliny mléčné (laktátu), jejíž produkci může zvyšovat také alkohol. Jako lékař vám nemohu doporučit, abyste užíval s klidem metformin a popíjel k tomu alkohol. Jednorázový exces ale nebude mít závažný efekt, případně můžete metformin jednorázově vynechat.

    Metformin se má užívat dlouhodobě. Jednorázové podání nemá výraznější efekt a nemá cenu ho brát k rychlému snížení glykémie. Funguje pomalu tím, že zlepšuje efekt inzulínu.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!