Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

70 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den,uzivam Glucophage rano 1000 mg a večer 1000mg, k tomu beru jardiance 10 mg rano...glykemie se nechce jit dolu..merim 2x denne a jsou neustale na hodnote 10-15,00 mmol/l...co s tim?dekuji za radu iVANA
  věk: 58 let výška: 172 cm váha: 101 kg

  Odpověď

  Milá Ivano, 101 (kg) je docela pěkné číslo, nemyslíte?

  Pokud se na to cítíte, nejlepší by bylo něco z toho odečíst. Myslím, že minus 5 by se už na glykémiích projevilo, ale chtělo by to (časem) více. To je tedy ta požadovaná rada nad zlato. Jenomže jak na to? To už je těžší dotaz.

  Mohla byste si např. na našem webu v rubrice FOTOJÍDELNÍČKY vyhledat vzorovou dietu pro začátek se 150 g sacharidů denně a zkusit ji dodržovat. Možná by vás v tom mohl váš lékař podpořit lékem ze skupiny GLP-1 analogů, které zlepšují diabetes a snižují chuť k jídlu. Možná by to pro vás bylo vhodné, pokud ovšem jste k tomu ochotna dodržovat tu dietu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, od srpna 2023 užívám ozempic. Byl mi nasazen hned 0,5 jednou týdně. Od samotného začátku mám průjmy, zvracím dost často, mám návaly horka, kdy je mi na omdleni, denodenní bolesti břicha. Mluvila jsem o tom s lékařem a ten mi řekl, že to mám vydržet. Ale to se dost dobře nedá. Nemohu si nic plánovat ani den dopředu, kvůli nečekaným průjmům a zvracení. Ozempic jsem dostala kvůli dlouhodobému vysokému cukru 104. Za dobu jeho užívání jsem zhubla cca 9 kg, mám deset let po sleefresekci žaludku. Už tak málo jím a po ozempiku jsem ráda, když sním jedno jídlo denně a pak okamžitě průjem. Jím aspoň ovoce a zeleninu. Už uvažuji o jeho vysazení, nehubnu tak, jak píší jiní, o to mi nejde. Prostě už nesnesu ty nežádoucí účinky. Poraďte, jak to řešit. PS: Vůbec nechápu, jak to někdo může brát kvůli hubnutí. No to by mi vážně za to nestálo. Jana
  věk: 59 let výška: 168 cm váha: 104 kg

  Odpověď

  Milá Jano, kočkomilko (já jsem také kočkomil),

  glykovaný hemoglobin 104 mmol/mol je pěkně vysoké číslo a hmotnost 104 kg je také dost. Ozempic se asi pro vás zdál velmi vhodný a dokonce pro vás udělal kus práce, přece jenom úbytek 9 kg je pěkný výkon a k tomu vám gratuluju.

  Ovšem není na světě lék ten, který by vyhovoval lidem všem. Ozempic u někoho opravdu vyvolává velké obtíže a prostě jej nemohou užívat. Do jisté míry je ta nevolnost žádoucí a lidé pro to hubnutí jsou ochotni to snášet, vám ale váha zase takovou starost nedělá a dokonce se snažíte jíst víc. Je-li tomu tak, opravdu byste asi Ozempic neměla užívat. Sice ještě existuje i jeho slabší síla (0,25 mg v jedné injekci), ale ten myslím se u nás nyní nedistribuuje. Pokud by byl, mohla byste to zkusit. Existuje také jeho varianta pro ústní podávání (Rybelsus), a ta působí nevolnost o dost méně, ale má také nižší efekt na to hubnutí.

  Jinak je ale k dispozici řada dalších antidiabetických léků, takže Ozempic opravdu není jediná záchrana. Ostatně, úplně by ho mohla nahradit přísná dieta s omezením sacharidů a celkových kalorií. Protože ji ale lidé většinou nezvládají dodržovat, tak si právě pomáhají tím Ozempicem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Prosím o radu ohledně saxendy. Je mi 43 let, 170 cm, 74 kg. Jsem celkem aktivní a sport aktivity mám cca 3x týdně. Nicméně se mi nedaří zhubnout a je to způsobeno nepravidelností v jídle. Ikdyž se snažím jíst zdravě, neumím nalézt správnou hranici a mívám "vlčí hlady" po příchodu z práce. Ráda bych vyzkoušela Saxendu po dobu jednoho měsíce. Mohu se zeptat, zda je to dostatečně dlouhá doba? A ještě prosím o info k jojo efektu, zda po vysazení nastupuje okamžitě nebo ne. Mým cílem je zhubnout 5kg, tak jestli ten měsíc bude stačit. Děkuji
  věk: 43 let výška: 170 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Milá Michaelo,

  máte předsevzetí rychle mírně zhubnout a dále si svoji váhu udržovat a nepřibrat. K tomu budete ale potřebovat úplně stejné odhodlání a vůli, jako nyní. Pokud nenapřete vůli a důsledný režim, zase svojí původní váhu naberete. Připadá mi proto trochu zbytečné experimentovat se Saxendou, která je určena především pro vysloveně obézní osoby, které ji budou užívat delší dobu a přitom budou dodržovat redukční dietu. Nežádoucí účinky nejsou časté, ale existují. Tzv. jojo efekt není ani tak vlastnost samotného léku, na který návyk nevzniká, ale spíše vlastnost vašeho těla. Když se po ukončení léčby přestanete ovládat, tak zase rychle nabere ztracenou hmotnost zpátky. Saxenda působí určitou nechuť k jídlu, která dodržování diety usnadňuje.

  Proto vám radím, abyste trochu nastudovala dietu, zejména takovou, která vám bude vyhovovat a budete ochotna ji dodržovat. Nehledejte při tom žádné výmluvy v životních či pracovních okolnostech. Vzorovou dietu můžete např. najít i na našich stránkách zde:

  https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  Jinak ale můžete Saxendu klidně vyzkoušet, v nejhorším se ten jojo efekt dostaví. Z nežádoucích účinků mám respekt zejména z akutní pankreatitidy, která je velmi vzácná, ale vyskytuje se.

  Proti tomu přejídání byste měla mít připravený dostatek salátu a po malé dávce hlavního jídla s minimem zbytečných příkrmů byste se jím mohla dorazit, aby v žaludku něco bylo.

  Já nejsem obezitolog, ale vím, že postup musí být cílený a dlouhodobý. Nepreferuju žádnou speciální dietu, jen tu s omezením kalorií a dostatkem zeleniny. Je nutné nepřipouštět ústupky, protože jakmile k nim přistoupíte, stěží s tou dietou vydržíte. Jo, jo, je to tak.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Čím snížit tělesnou hmotnost. Beru inzulín 3×denně Apidra 4jednotky a noční inzulín Toujeo 14jednotek
  věk: 60 let výška: 170 cm váha: 83 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  odpověď na dotaz čím snížit hmotnost není vůbec jednoduchá. Tuto otázku řeší jen v ČR desetitisíce jedinců a bylo na toto téma napsáno nespočet knih a článků.

  Dle Vámi zadaných údajů se pohybujete v pásmu nadváhy -  alespoň podle BMI, ale to samozřejmě může být lehce zavádějící, protože není schopné zhodnotit svalovou hmotu a stav osoby.

  Základem bohužel chtě nechtě je dietní režim a pohyb. Je vhodné nastavit příjem energie tak aby byl nižší než výdej.

  Na začátku je vhodné zjistit kolik by měl vůbec jedinec mít základní příjem energie - kolik je jeho přibližný běžný výdej. S tím mohou pomoci různé kalkulačky na internetu nebo aplikace do mobilů. Např. se dají využít kalorické tabulky (jsou na internetu i do mobilu) -  ty jsou dle věku, váhy, pohlaví, výšky + případně velikosti denní aktivity schopny vypočítat orientační výdej energie jedince. Pokud zadáte, že chcete zhubnout, spočítají na kolik příjem energie snížit, aby byla šance na hubnutí. Samozřejmě metabolismus každého je trochu jiný, ale jako základ to je možné použít. Upozornění -  u chronických dietářů -  kteří opakovaně hodně hubnou, hladoví a pak zase přibírají, může být snížena potřeba energie (tzv. bazální metabolismus -  kolik tělo potřebuje energie, aby mohlo vůbec existovat). Zjednodušeně -  tělo u těchto osob se přizpůsobilo nedostatku energie a očekává, že může kdykoliv zase přijít hlad, tak chce přežít a nestrádat.

  Pokud víte jaký by měl být u Vás příjem energie, je čas začít se zdravě stravovat. Já z osobní zkušenosti doporučuji spočítat si kalorickou hodnotu alespoň základních jídel a potravin, které častěji jíte -  ať máte představu, kolik mají vůbec energie. Nemá cenu hladovět nebo držet nějakou extrémní dietu -  je to dlouhodobě neudržitelné, většinou nezdravé a vede jen k jojo efektu. Důležité je i složení potravin -  dostatek bílkovin, vlákniny… Pohyb hraje samozřejmě důležitou roli - spotřebovává energii, stimuluje tvorbu svalstva (zde jsou potřeba právě zmiňované bílkoviny), pomáhá spalovat samotné tuky…

  Na to aby došlo ke spalování tuků např. při aerobní aktivitě (střední zátěži), je potřeba tuto aktivitu provádět alespoň 30 minut bez větších přerušení. Pro přiblížení: při této aktivitě se  zapotíte, ale ještě dokážete tvořit krátké věty a nemusíte zastavit, případně složitější vysvětlení  této aktivity  lze provést podle tepové frekvence  (70% vaší maximální tepové frekvence. Maximální tepová frekvence se vypočítá 220 mínus věk). Tzn. ve věku 60 let je to tepová frekvence kolem 112/min (70% z 220-60). Více byste ale našla jistě na internetu, jak stran rozsahu tak přesnosti informací -  lze najít informace o dietě, o cvičení (případně kolik energie se spálí během jednotlivých aktivit/cvičení/uklízení…. Zde připomínám -  pravidelné cvičení nejen spaluje energii při samotném cvičení, ale lehce zvyšuje i celkový bazální metabolismus (ovlivňuje celkový stav a stavbu těla -  tělo pak spotřebuje více energie i když zrovna v tu chvíli necvičí).

  Pokud se ptáte na to zda je nějaký preparát, který by Vám mohl pomoci zhubnout, tak ano i ne. Na trhu se vyskytují léky, které mohou pomoci s hubnutím. Např. snižují chuť k jídlu. Tyto léky může předepsat např. obezitolog, praktický lékař, diabetolog… Tyto léky si musí každý hradit sám -  pojišťovna Vám je nezaplatí. Dále záleží na Vašem BMI a dalších chorobách, jestli jsou Vám tyto léky vůbec doporučeny. Základní požadavkem na předpis je BMI 30 a více. Některé z těchto léků mohou být napsány i při BMI 27 a více, ale většinou pak jedinec musí mít další chorobu (např. vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol…) 

  Ne všechny léky by ale pro Vás byly ideální -  např. Saxenda, která je velice dobrá pro diabetiky 2. typu (protože zároveň snižuje glykémii), působí v mozku na snížení chuti k jídlu a zároveň zpomaluje vyprazdňování žaludku, což může vést k většímu pocitu sytosti, pro Vás vhodná není, protože jste dle Vašich údajů diabetik 1. typu a máte relativně malé dávky inzulinu. Teoreticky jiné léky by užít asi šlo. Pokud byste chtěla lékovou podporu, je vhodné probrat situaci s ošetřujícím lékaře. Proč užívám slovo podpora - protože ani sebelepší lék nepomůže s hubnutím, pokud ho přejíte.

  Bojím se, že ač byla moje odpověď dlouhá, asi Vás úplně neuspokojí, protože se pořád vrací ke starému dobrému -  dieta a cvičení. Pokud byste si lámala hlavu např. s dietním režimem, Váš diabetolog Vás může odeslat na edukaci k nutričnímu terapeutovi. Ten by Vám mohl pomoci s výběrem vhodných jídel na hubnutí, které zároveň budou vhodné i s ohledem na DM 1. typu. Obecně u DM 1. typu (alespoň já) nedoporučuji velmi nízkosacharidové diety. Neříkám, že omezení sacharidů není možné, ale rozhodně by nemělo jít do extrému, kde se pak zvyšuje riziko ketoacidózy. 

  Jinak i stránkách cukrovka.cz je nyní možné najít např. fotojídelníčky nebo informace o životosprávě.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem endomorph typ s pomalým metabolismem , nikdy sem nepočítal kalorie ani makronutrienty, po nástupu do práce jsem zařadil stupeň extrém a jel jsem převážně jen kuřecí a zeleninu či protein ci cottage a nějaké sladkosti nic víc více méně, zhubnul sem velmi a pak jojo efektem nabral, co se týče mýval sem rozmazané vidění , udělala se mi dermatitida na rukou,horší hojení rány bez sacharidů ale inzulín neblokoval spalování tuků, po nasazení sacharidů se honění zlepšilo a nemám ani uteč nebo bojuj i glykogen zásoby jsou lepší ale jen hromadim s nejsem schopen pálit tuky a teď se karta obrátila kdy Tůky (obezita) zablokovala celé tělo a já sním nejsem schopen pohnout úplně mě to nemotivuje, výživa.poradkyne furt říká že sacharidy jsou alfa Omega no já vím že jsou to bílkoviny ale zase už já ani tělo nechceme jít nízké sacharidy z důvodu stresu a na větším příjmu zase mám obezitu, jak mám toto řešit ? Sacharidy mi ničí trávení i propouští střevo, za dále mi po sacharidech lite tep různé nad 130/80 i 140/80 i 150/80. Co mám říct doktorovi a na jaké vyšetření? Klasický odběr krve na lačno je přece knicemu problém nastává v průběhu dne od vstani kdy je potřeba dát tělu energii a cukry my nedělají dobře při a po jídle... To na lačno. František
  věk: 23 let výška: 171 cm váha: 113 kg

  Odpověď

  Milý Františku,

  než jsem se pustil do odpovědi, musel jsem si na Googlu nejprve vyhledat, co je to endomorf. Trochu jsem se polekal, protože na mě hned vyskočilo následující video:

  https://youtu.be/LJ4SgUJtVdE?si=Q97Ez4njq6SlnNr5

  Přiznávám, že nyní souhlasím s tím, že před některými výjevy by opravdu mělo být varování, že to není pro slabší povahy. Na druhé straně ale vám musím říci, že kdybyste si z toho vzal tak 10 až 20 % z toho, co tam Jay Cutler ukazuje, tak by vám to určitě pomohlo. Máte ve 23 letech 113 kilo, tak si jen představte, jak by to mohlo jít dál, pokud něco zásadního proti tomu neuděláte.

  K nadváze máte určitě vrozenou vlohu a bylo by nesprávné vám to neuznat a vinit vás z toho. Cesta proti dědičnému určení je ale bohužel na vás a bojovat se s tím dá. Nejlepší by bylo evidovat se v obezitologické poradně a využít všechny dostupné možnosti. Na prvním místě je nalezení motivace a odhodlání. K tomu by vám mohl pomoci na výživu zaměřený psycholog nebo zkušený obezitolog. Dále potřebujete znovu prostudovat dietní doporučení a nehledat při tom žádné složité nebo někdy až okultní vysvětlení. Prostě potřebujete jíst málo a to tak, abyste měl dostatek bílkovin, vitamínů a vlákniny a pokud možno málo sacharidů a co nejméně živočišných tuků. Je to obecně zdravá dieta, která je vhodná skoro pro každého.

  Vím, že existuje mnoho dietních postupů, z nichž některé vycházejí z vašich oblíbených somatotypů. Já věřím nejvíc té nejobyčejnější, kterou jsem zmínil, ale vážím si v podstatě každé, kterou člověk skutečně dodržuje. I když se mi často zdají bizarní, mohou některé člověka speciálně motivovat a pomáhat mu je vydržet.

  Také bych vůbec nesledoval vaše speciální metabolické nastavení. Prostě máte metabolicky sklon k obezitě a neurologicky nastavenou vysokou chuť k jídlu, takže si svoje různé pocity vysvětlujete tu nedostatkem bílkovin, tu nedostatkem sacharidů či tuků, máte pocit, že to či ono vám "ničí trávení" nebo "propouští střevo".  To jsou podle mého (s prominutím) nesmysly a v podstatě převlečená chuť k jídlu. Měl byste vědět, že všeho máte dostatek nebo spíš nadbytek. Měl byste vše rozumně poskládat do normální méně kalorické diety s obsahem asi 70 g bílkovin a 200 g sacharidů denně, s maximálním omezením živočišných tuků (které bývají hlavně v mase a mléčných výrobcích) a k tomu hodně zeleniny a případně nesladkého ovoce, abyste se vešel do těch 200 g sacharidů. Nehledejte v tom vědu, vědu hledejte jen v tom, jak získat motivaci a silnou vůli. Moc vám ale doporučuji spolupráci s diabetologem, který vám může doporučit i jiné více specializované postupy. Jste mladý a záleží na tom.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Když si nechám napsat Ozempic(cukrovkaII,BMI přes 40,Cpeptit na nule,štítná žláza sníž.funkce) kolik je doplatek? Liduš
  věk: 68 let výška: 174 cm váha: 123 kg

  Odpověď

  Milá Liduš(ko), podrobně jsme podmínky pro předpis a úhradu léku Ozempic popisovali nedávno v odpovědi jinému tazateli, a to konkrétně zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/mam-diabetes-2.-typu-a-chtela-bych-lek-ozempic

  Pokud to váš lékař bude považovat za vhodné, mohla byste pravděpodobně lék Ozempic dostat zcela bez doplatku. Kromě nadváhy je ale další podmínkou, že vyrovnání vašeho diabetu není dostatečné při použití jiných běžnějších léků.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o názor na glykemii. Pravidelně sportuji, na lačno mám 6,25. Je nutno řešit léčbou? Děkuji za odpověď. 
  věk: 63 let výška: 185 cm váha: 150 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  hodnota nalačno ukazuje, že jste v pásmu porušené glukózové tolerance nalačno. Na toto téma je řada článků viz např:

  https://www.cukrovka.cz/poradna, hledejte články které pojednávají o porušené glukózové toleranci nalačno. Tedy ještě ne o diabetu. O cukrovku se jedná od 7,0 mmol/l.

  Vzhledem k tomu, že Váš BMI je 43,8, tedy  v pásmu těžké obezity, jedná se nejspíše o první projev zhoršené citlivosti těla na inzulín. Rozhodně Vám doporučuji snížit hmotnost minimálně o 10%, tedy cca 15-20kg. Tedy začít držet redukční dietu a pohyb nevím jaký máte, ale ideální je chůze 3x týdně 60minut.

  Snížení hmotnosti je důležité pro prevenci dalšího zhoršování glykémie a rozvoje cukrovky.  Pro pomoc s hubnutím můžete kontaktovat obezitologickou ambulanci.

  Pokud hodnoty glykémie nalačno přesáhnou 7,0 mmol/l, zahajujeme léčbu. Ve Vašem případě bych tedy ještě s léčbou hraniční glykémie počkala a zaměřila se zejména na redukci hmotnosti.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den chtěla jsem se zeptat proc mi neklesa hladina cukru i kdyz dodrzuji dietu ale mam malo pohybu. Dekuji. Marcela
  věk: 68 let výška: 173 cm váha: 119 kg

  Odpověď

  Milá Marcelo, budu trochu přehánět, tak to prosím berte trochu s rezervou, ale pokusím se vám vysvětlit, v čem tkví problém:

  Je vám 68 let.

  Máte výraznou nadváhu.

  Velmi málo se pohybujete.

  Máte diabetes 2. typu a s tím spojenou těžkou poruchu účinku inzulínu.

  Za této situace byste vlastně skoro nepotřebovala jíst. Váš kalorický výdej je malý a v těle máte zásoby alespoň na 10 měsíců. Když do těla dopravíte další kalorické zdroje, tělo neví, co s tím počít. Pokouší se to ukládat do dalšího tuku, ale na to by potřebovalo ještě více inzulínu. A ten funguje málo. Tak se vám produkty vašeho trávení honí v těle, nemohou se pořádně uložit a svojí vysokou hladinou škodí.

  Ono není ani tolik důležité, jaké jíte pečivo, ale hlavně kolik ho je. Vlastně byste jej neměla jíst vůbec a mohla byste vystačit s několika ne moc sladkými jablky a trochou kvalitních bílkovin třeba v podobě 100 g libového maso nebo netučného tvarohu. Potom si myslím, že by po určité době začaly glykémie opravdu klesat a účinnost inzulínu by se zlepšila.

  Myslím, že byste to měla projednat se svým diabetologem. Pro vás by se asi hodily léky ze skupiny GLP-1 analogů, které se dávají 1x týdně podkožně a snižují chuť k jídlu, byť někdy za cenu mírné nevolnosti. Bez razantní úpravy to ale nepůjde. Vaše strava by měla být opravdu co nejméně kalorická a volněji byste mohla jíst jen málo slanou zeleninu, jako jsou fazolové lusky, kapusta, salát a podobně. Já vím, že je to moc těžké, a tak si myslím, že byste potřebovala podporu nutričního terapeuta a možná i psychologa spolupracujícího s diabetology.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Při píchání Toujeo mi natékají nárty na nohou a brní mě či bolí prsty na rukách a někdy i dlaně, brala jsem 2x denně 1000 Glucophage, ráno Glycladu a jednou týdně Ozempic, po dvou letech mi vyskočila cukrovka na 88 z 65. Nyní beru od jara jen 2x 1000 Glucophage, 1x týdně Ozempic, a píchám Toujeo /teď už 36/. Nic se nezlepšilo, cukr vysoký. K tomu ty obtíže. Irena
  věk: 68 let výška: 163 cm váha: 102 kg

  Odpověď

  Milá Ireno, stále na těchto stránkách opakujeme, že diabetes 2. typu je postupně se vyvíjející porucha. Pokud nedojde k zásadní intervenci v životním stylu, tato porucha se zhoršuje.

  Ve vašem případě dosavadní léčba léky Glucophage v plné dávce, Glycladou a Ozempicem již nepostačovala. Zatímco léky Glucophage a Ozempic zejména zlepšují působení inzulínu, Glyclada se snaží stimulovat dosud zachovanou sekreci inzulínu. Protože efekt Glyclady evidentně nepostačoval, dostala jste inzulín přímo v podobě injekcí Toujeo.

  Já se domnívám, že vaše současné zhoršení (otoky nártů, brnění končetin) jsou především důsledkem déle trvajícího nedostatečně léčeného diabetu, zejména polyneuropatie. Mohli bychom kromě toho diskutovat i o tom, že nové nasazení inzulínu může být provázeno podobnými příznaky, protože se to v literatuře udává. Vyrovnání vašeho diabetu je ale nedostatečné a tak ten inzulín alespoň momentálně je nutný. Svádění těchto příznaků na inzulín vám podle mého názoru v tuto chvíli nepomůže, je potřeba upravit kvalitu léčby diabetu a případně zasáhnout proti otokům.

  Pokud byste opravdu chtěla dosáhnout zlepšení, bylo by na prvním místě zásadní zpřísnění diety s omezením celkového kalorického příjmu, na prvním místě s omezením sacharidů ve všech jeho formách a omezení soli v dietě. Je to věc opravdu velmi obtížná, protože značná část celé vaší poruchy spočívá právě v tom, že máte přílišnou chuť k jídlu a že vaše tělo dokáže potravu dobře kaloricky využít. Já bych nyní doporučoval pokračovat zejména v léku Ozempic a to v dávce 1 mg 1x týdně (u nás maximální dávka) a v užívání Glucophage. Dávku inzulínu nyní nezvyšujte, ale snažte se omezit množství sacharidů, zvláště když budete mít glykémii vyšší, než je norma. Podle glykémií uvidíte, zda toto zpřísnění bude mít efekt. Pokud byste to opravdu dokázala, čekal bych efekt tak nejdříve za 3 týdny. Toujeo rozhodně není škodlivé, ale pomáhá vám „přebít“ nadbytek kalorií, které se pak dále ukládají do tuku. Proto byste časem mohla jeho dávku i lehce snížit.

  Velmi by pomohlo, kdybyste navštívila kvalifikovanou nutriční ambulanci a dala se podrobně poučit. Nízkokalorická dieta je náročná a bez podpory odborníků ji málokdo vydrží dodržovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Může inz.Toujeo 300..aplikuji večer 14j  způsobit pocit napeti v prsou pocit jako když mám kojit..užívám teprve 1mesic..jinak užívám synjardy 2 krát d

  věk: 67 let výška: 160 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Milý tazateli,

  ptáte se, zda může inzulín Toujeo působit napětí v prsou, ale v záhlaví dotazu uvádíte “přibírání na váze“. Tak nevím, co vás přesně trápí.

  Toujeo obecně nemůže vyvolávat napětí v prsních žlázách, tedy pominu-li fakt, že v medicíně je možné skoro všechno a že když pámbů dopustí i motyka spustí. Je tedy nutné hledat jinou příčinu.

  Nejčastěji se jedná o vedlejší efekt některých dalších léků, zejména hormonů nebo léků. Uvádím častější příklady: spironolakton, ketokonazol, tea tree olej, metronidazol, omeprazol,amiodaron, metyldopa, statiny, drigy (alkohol, marihuana, amfetaminy aj.), androgeny, estrogeny a jiné hormony, psychofarmaka). Je nutné všechny léky, které užíváte, probrat s lékařem.

  Další příčinou bývají hormonální poruchy – zde pomůže endokrinolog.

  Může jít také o zánět nebo novotvar.

  Pokud byste si ale stěžovala spíše na to přibírání na váze, tak tomu inzulín skutečně může napomáhat, když se podává zbytečně nebo v příliš vysoké dávce. Protože v takovém případě pomůže lépe omezení kalorického příjmu. Nicméně Toujeo užíváte 1 měsíc a v malé dávce. Tak si dovoluji i tento efekt spíše vyloučit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!