Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

27 dotazů

 • Dotaz

  Beru lék Rybelsus 14mg a Gliclazid 30mg. Za rok jsem zhubla 8kg,ale toje dobře ale bojuji se stálou nauseou a nevím jak se toho zbavit neustále se mi zvedá žaludek. Eva
  věk: 83 let výška: 167 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milá Evo, lék Rybeslsus obsahuje analog tzv. glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1), který je upravený tak, že se může podávat ústy a nemusí se píchat injekčně, jako jeho příbuzný od stejné farmaceutické firmy Ozempic. Působí skoro stejně tak dobře a stejně jako on může u někoho působit nevolnost. Ta ale souvisí s tím, že lék snižuje chuť k jídlu a napomáhá hubnutí.

  Řada lidí si na tu nevolnost zvykne a je celkem ráda, že to napomáhá hubnutí. Vy hubnout určitě potřebujete, ale nikoliv za každou cenu. Pokud vás nevolnost opravdu hodně obtěžuje, navrhuji zkusit brát lék v nižší dávce, a to 7 mg denně. Hodně asi záleží na tom, jak při tom máte vyrovnaný diabetes. Pokud by to nebylo dostatečné, tak by se mohl přidat další lék. Např. vůbec neberete metformin (který může také k hubnutí lehce napomáhat), ale jsou v zásobě ještě i jiné léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, nerozumím co se děje. Mám delší dobu zvýšené hodnoty glukózy. Večer jsem začal užívat Siofor 500mg, nyní cca 3. týden. Ze zvědavosti si měřím hladinu cukru v různých okamžicích. Ranní hodnota pravidelně mezi 6.7 a 7.6 ať dělám co dělám - večerní jídlo může být pouze maso libové a zelenina nebo například čočka, případně menší porce těstovin a ranní glukóza v těchto hodnotách. Potom si dám k obědu polévku vývar, maso, špenát, bramborový knedlík, nealko pivo a glukóza po takovém obědě 1 hodinu po 6.7 a 2 hodiny po 4.9. Vůbec mně to nesedí k teorii. Po snídani kdy si dám vejce, zeleninu, kávu bez cukru a 60 - 80g pečivo tmavé, glukóza 8.6 2 hodiny po. Ty čísla se mně nelíbí, chci je dostat dolů. Kde prosím dělám chybu? Martin
  věk: 54 let výška: 185 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Milý Martine, je to bohužel pořád stejná písnička dokola. Diabetes 2. typu není něco jako bakteriální angína, na kterou můžete týden užívat penicilin a zbavit se jí. Je to stav, do kterého dospělo vaše tělo po dlouhé době mírnějších projevů, kterých jste si ani nebyl vědom. Vždy jsou ve hře dva problémy, a to sice, že

  1. vaše tělo nedostatečně odpovídá na působení inzulínu
  2. vaše beta buňky v Langerhansových ostrůvcích pankreatu nedokáží vyrábět tolik inzulínu, aby vynahradil jeho menší účinnost

  Dokud beta buňky byly schopné se s větší potřebou inzulínu potýkat, mohla být glykémie zcela v normě, případně jen lehce stoupala nad normu, když jste toho snědl více. K tomu všemu vyprodukovaný inzulín sloužil k tomu, že se kalorie získávané z jídla „dobře“ využily, takže se krásně ukládaly do vaší tukové tkáně  všude možně v celém těle, což působení inzulínu ještě více zhoršovalo.

  Bohužel, obě poruchy mají s postupujícím věkem tendenci se zhoršovat. A obě také mají určité genetické základy, takže se nedá říci, že za to můžete jenom vy sám díky vašemu životnímu stylu. Na druhé, právě změna životního stylu je naprosto zásadní, abyste dosáhnul zlepšení nebo alespoň zabránil zhoršování.

  Nahromaděné kalorie (přinejmenším 10 kg navíc, abyste byl na horní hranici ještě „nadváhy“ a nikoliv obezity) se v těle částečně uvolňují ve formě cukru, který působení inzulínu nedokáže držet na uzdě. Proto se vám během dne a asi ještě více během noci glukóza uvolňuje ze zásob v játrech a zvyšuje vám glykémii.

  Vy byste se měl o svém jídelníčku poradit s odborníkem (dietní sestrou či nutričním terapeutem), který by vám poradil, na jakou míru omezit kalorický příjem. Rozhodně byste měl omezit příjem sacharidů, nejprve je ale nutné umět si vypočítat, kolik jich za den průměrně nyní jíte.

  Dalším důležitým opatřením je zvýšení tělesné aktivity. Tím sice přímo příliš nezhubnete, ale vaše celé tělo bude více fit a tkáně budou lépe hospodařit a reagovat na váš vlastní inzulín.

  Nejsou to ale opatření krátkodobá. Jde tady o vytrvalost a efekt se projeví možná za měsíc, možná za 3 měsíce. Ale pokud budete svědomitý a naučíte se mít z toho radost, tak se efekt dostaví.

  Vaše glykémie ale nejsou nijak tragické. Právě Siofor podávaný večer má zlepšit působení inzulínu během noci. Jeho dávku ovšem máte nyní velmi malou, mohl byste klidně užívat 2x 1000 mg denně. Působení je ale dlouhodobé, a tak nečekejte, že se zvýšení dávky hned další den projeví poklesem glykémie. Dobře by také působilo, kdybyste večer dokázal úplně vynechat v jídle sacharidy a jít se navíc ještě pořádně projít. Jíst třeba jenom zeleninu, případně k tomu trochu libového masa nebo bílého jogurtu (i ten ale obsahuje trochu cukru).

  Samozřejmě existují ještě další léky, které se mohou k Sioforu přidat. Další léky se ale mají přidávat postupně, zejména když ta režimová opatření nebudete ochoten či schopen dodržovat. Některé z nich (GLP-1 analoga či glifloziny) dokonce napomáhají hubnutí. Nyní jste zřejmě ve stádiu zlomového bodu: buďto se svojí aktivitou a výběrem jídla s diabetem zabojujete, nebo se smíříte s postupným nárůstem hmotnosti a nutností dalších léků.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetička II typu dosud na PAD a lékařka mi nyní předepsala (více méně na můj popud) Ozempic. Zajímá mě zda a jaký je možný příspěvek zdravotní pojišťovny na tento přípravek. Jana
  věk: 66 let výška: 156 cm váha: 123 kg

  Odpověď

  Milá Jano, téměř stejný dotaz nám byl položen opakovaně, naposledy dnes.

  Podívejte se proto na naši starší odpověď zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

  a ta dnešní:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-nadvaha

  Podmínky pro hrazení Ozempicu ve vašem případě jsou za prvé obezita (tu splňujete), ale také nevyhovující výsledek dosavadní léčby při použití jiných léků (nevím, čím jste dosud léčena a s jakým efektem).

  Ozempic se může hodit pro léčbu obezity, ale čistě pro tento důvod si jej musejí pacienti hradit sami. Měsíční léčba stojí asi 2 400 Kč, ale zase se ušetří za jídlo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  jsem dia 2.stupně, 3x denně picham inzulin/ráno 10humalog, večer také, na noc toujeo 50/beru lék Ezen, měřím 160cm, vážím 85kg, BMI mi vypočetli přes 30. Poradte jestli mám právo na menší doplatek..., dík Jana
  věk: 77 let výška: 160 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Milá Jano, mohla by vás zajímat naše odpověď na podobnou otázku, kterou naleznete na našich stránkách zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

  Ještě vám zde kopíruji informaci o možnosti úhrady léku u pacientů s diabetem 2. typu, kterým podobně jako v předchozím odkazu nepostačují jiné léky k dobré léčbě diabetu, ale kteří mají současně obezitu tzv. II. stupně, BMI nad 35:

  Semaglutid je ve zvýšené úhradě hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1C < 60 mmol/mol a zároveň při obezitě II. a vyššího stupně definované jako BMI nad 35.

  Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10% či vyššímu poklesu hladiny HbA1C bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen.

  Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg SEMA na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.

  Jak vidíte, opravdu nesplňujete současná kritéria pro zvýšenou úhradu tohoto léku. Vypomoci by bylo možné např. volbou kombinovaného léku Xultophy, což je dlouze působící inzulínový přípravek (podobně jako Toujeo), ale v jednom peru je rovnou přimíchána další látka, která odpovídá svým účinkem semaglutidu (jen je obsažen v přípravku Ozempic).  Tato fixní kombinace je hrazena. Obdobně tomu tak je u přípravku Suliqua, což je kombinace s dlouze působícím inzulínem a dalším lékem s podobným efektem jako má Ozempic. Před použitím obou uvedených přípravků je však nutné se podrobně poučit o způsobu jejich používání a o volbě dávky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Obezita operaci bajpas žaludku před rokem nedaří semi hubnout bércové vred na páté už 6 měsíců
  věk: 50 let výška: 185 cm váha: 137 kg

  Odpověď

  Milý Roberte, vy si jistě zasloužíte, a určitě máte, soustavnou péči v obezitologické ambulanci a v ambulanci diabetologa.

  Nevím, do jaké míry je váš diabetes vyrovnaný, ale asi příliš nebude. Také nevím, jakou operaci žaludku jste podstoupil. Jednodušší tzv. gastroplikace nemusí být u všech pacientů dostatečně účinná, zejména když pacient není schopen a ochoten dodržovat doporučený dietní režim. Existují operace účinnější, ale o tom se musíte poradit v ambulanci, kde vás po tomto zákroku sledují. Protože jste asi již dříve opakovaně nebyl schopen dostatečně zhubnout pouze pomocí železné vůle a diety, tak by pro vás některá s účinnějších metod mohla být vhodná.

  Existují také léky, které napomáhají snižovat hmotnost, samozřejmě při dodržování diety. Užívají se např. tzv. analoga glukagonu podobnému peptidu (GLP-1 analoga), třeba léky Saxenda či Ozempic. Jejich použití ale musí řídit váš diabetolog a měl by být informován také obezitolog, aby to bylo vhodné v souvislosti s vaší předchozí operaci.

  Defekt na patě je nejspíše důsledkem diabetické polyneuropatie, nedostatečného vyrovnání diabetu, přílišného zatěžování při obezitě. Jste asi sledován ve specializované podiatrické ambulanci. Tam by také měli ověřit, zda je vaše noha dostatečně prokrvené, zda o ránu dostatečně pečujete, nohu nepřetěžujete a používáte vhodnou obuv.

  Na řešení vašich problémů žádný kouzelný proutek neexistuje. Jedině je možné zvolit náročnou, zdlouhavou  ale zato většinou účinnou cestu, která zahrnuje osobní odhodlání, spolupráci s obezitologem a dietní sestrou, dále s diabetologem a specialistou na léčbu defektů dolních končetin u diabetiků. Celý problém byste měl dostatečně pochopit a odhodlat se situaci zvládnout. Je to velmi těžké, ale jde to.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím pěkně, můj otec se léčí s diabetem druhého stupně. Bere léky meymetsi 50mg 1-0-1 avšak hodnoty glykémie se pohybují v rozmězí 10-15 jednotek. Chtěla bych se zeptat, zda je normální, že lékař toto neřeší. Prý má zhubnout. Je však po urázu (fraktura acetabula) a pohyblivost je dosti omezená. Potřebvoala bych vědět, zda je toto normální, nebo je možné přejít na jiné léky, příápadně inzulin. Nebo co všechno se proto dá udělat. Ta hodnota cukru mi přijde opravdu vysoká. Děkuji Alena
  věk: 58 let výška: 182 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Milá Aleno, souhlasím s vámi, že udržovat glykémie mezi 10 a 15 mmol/l je nesprávné a je potřeba s tím něco udělat. Na prvním místě je ale opravdu potřeba, aby si toho byl vědom váš otec a byl odhodlaný s tím něco udělat. Na prvním místě se skutečně nabízí redukční dieta, kterou je však nutné vysvětlit a pacienta motivovat. To, že je po úraze acetabula, je dobrá omluvenka a já ji jako člověk beru. Jenže my už dávno nejsme v škole a nikdo nás už nechce známkovat.

  Maymetsi je kombinace 2 léků, sitagliptinu a metforminu. Jsou to léky dobré, ale dieta je opravdu na prvním místě. Přidání inzulínu by asi glykémie zlepšilo, ale současně by to podpořilo lepší ukládání kalorií z jídla do dalšího tuku. Tento krok bych volil teprve po zavedení kalorického omezení, pokud by to nestačilo. V zásobě jsou ještě samozřejmě jiné léky, např. glifloziny nebo analoga GLP-1, případně pioglitazon. Jejich výhodou je, že spíše napomáhají hubnutí. To je ovšem nutné probrat s ošetřujícím lékařem, pro každého pacienta může být vhodnější určitá kombinace podle celkového zdravotního stavu.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohl bych si prosím pichat Ozempic při inzulínu 4x denně, jardiance, metformin. Potřebuji zhubnout kvůli operaci cév. Děkuji Antonín
  věk: 61 let výška: 178 cm váha: 112 kg

  Odpověď

  Milý Antoníne,

  lék pro vás může být z čistě lékařského hlediska vhodný. Pro plné hrazení Ozempicu zdravotní pojišťovnou jsou stanovena pravidla, která jsou podrobně popsána v odpovědi na dotaz od jiného našeho „čtenáře“, a to zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/zvysena-uhrada-leku-ozempic-0.5-2

  Neuvádíte, jaká je vaše hodnota glykovaného hemoglobinu. Pokud by vyrovnání vašeho diabetu bylo i bez Ozempicu dobré, nemusel by pro vás být tento lék plně hrazen. Pokud se Ozempic používá čistě pro nadváhu, musejí si jej lidé sami hradit. Je ale pravděpodobné, že vy indikační kritéria pro plné hrazení splňujete.

  Ozempicu je momentálně na trhu nedostatek, ale doufejme, že  firma tento problém brzy vyřeší.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Ještě mně napadla jedna možnost. Jestli vlivem dlouhodobě zvýšené glykémie, nebo boreliozy nedošlo k poškozenî nervů a ty potom dávají špatné informace mozku o množství glykemie a jestli se nemůže stát, že díky poškození vyhodnotí normální glykemii jako hypoglykemii a to mi potom navodí už při 6,5mmol. ty stavy hypoglykemie. Nemůže to být možné? Co si o tom myslíte? Děkuji. S pozdravem Martin
  věk: 55 let výška: 200 cm váha: 130 kg

  Odpověď

  Milý Martine, lékař musí umět ve své ambulanci připustit skoro každou možnost, protože i zcela neobvyklé případy se mohou v dnešní populaci více než 8 miliard lidí na světě vyskytnout. Nicméně, jak se říká, obvykle se dějí věcí obvyklé a lékař by si neměl z hlavy vymýšlet nové nepodložené teorie.

  Proto vám doporučuji předpokládat, že vaše pocity nejsou skutečnými hypoglykémiemi, i když vaše potíže se jim podobají. Člověk navíc pochopitelně hledá pro svoje problémy řešení. Sníst něco sladkého může být navíc příjemné, a tak si člověk může dokonce vypěstovat jakýsi reflex, že když se necítí ve své kůži, je to tím, že potřebuje něco sníst. Takhle bohužel postupuje hodně lidí a vysvětlují tím důvod, proč speciálně oni nemohou zhubnout. Tím vůbec neříkám, že by to mohl být váš případ, ale setkávám se s tím celkem často.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň chcem sa spýtať dnes keď som šiel na kontrolu k diabeticke mal som ráno glykémie 6.9 išiel som domov dal som si 2x krajec celozrnného pečiva šunku a syr o 2 hod na meraní som mal 5.9 ďalej cukor sa mi podarilo z hodnôt 18 dat celý mesiac od 4.9 do 8 ale hba1c som mal 11.9 po mesiaci 11.1 ci to klesá pomaly alebo ako to je.Ešte jedna vec pred športom mam 5.2 po športe 9 a po hodine 6.2 ci je to normalne Som typ 2 na tabletkách 1 ráno 1 večer gluco 500 ďakujem vám za odpoved. Tomáš
  věk: 36 let výška: 190 cm váha: 118 kg

  Odpověď

  Milý Tomáši, vy máte zejména nadváhu a potřebujete zhubnout. Velmi pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale zcela jistý si být nemohu, protože toho o vás vím příliš málo.

  Nevyjadřujete se dostatečně srozumitelně, ale z vašeho líčení soudím, že jste asi v poslední době nezřízeně jedl, což se projevilo vysokými glykémiemi. Lékař vám asi domluvil a po měsíci trochu lepšího stravování se glykémie výrazně zlepšily, ale glykovaný hemoglobin (HbA1c) zatím neklesá.

  Doporučuju vám proto pokračovat v nastolené dietě (i když vaše snídaně nebyla zase tak malá) a kontrolovat si glykémie. HbA1c si zkontrolujte po 3 měsících, kdy teprve bude možné očekávat výraznější změnu. Pokud zůstanou hodnoty vysoké, budete potřebovat dietu ještě dále zpřísnit a přidat asi ještě další léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 70 let, mám vysokou nadváhu a mám parézu až plegii od hrudní oblasti. Pohyb tedy nijak praktikovat nemohu. Navíc mám po 30 letech tohoto ochrnutí zničené i ruce. Zhubnout bych potřebovala hlavně kvůli přesunům (na postel, na vozík, do auta atp.) a co je také velmi důležité, aby byla snáze možná manipulace se mnou. Chtěla bych vědět, zda by zhubnutí pomocí Ozempicu bylo možné a zda bych jej případně mohla mít na předpis a od jakého lékaře. Eva
  věk: 71 let výška: 164 cm váha: 115 kg

  Odpověď

  Milá Evo, léčba obezity je náročný úkol pro pacienta i lékaře. Jedinou cestou ke zhubnutí je snížení kalorického příjmu, ať již člověk uvádí že jí hodně nebo málo. Vždycky je to více, než je potřeba ke zhubnutí.

  Kombinuje se při tom více postupů, ale nejdůležitější je motivační terapie za spolupráce psychologa a nutričního terapeutu. Dají se k tomu používat některé pomocné léky, které zejména snižují chuť k jídlu. Ověřených a povolených léků však není mnoho. Mezi ty, které působí především na psychiku, patří lék Misimba. Mezi v poslední době úspěšné léky patří tzv. analoga glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1), které se jinak užívají v léčbě diabetu 2. typu. Osvědčil se lék Saxenda, jehož použití je u nás schválené pro léčbu obezity, a dále Ozempic, který působí možná ještě lépe, ale u nás je schválen pouze pro léčbu diabetu 2. typu.

  Ani jeden z těchto 3 uvedených léků není pro léčbu obezity hrazen ze zdravotního pojištění a léčba přijde asi na 2 400 až 3000 Kč měsíčně. Ozempic je hrazen pro lébu diabetu 2. typu za splnění určitých podmínek (nedostatečný efekt jiných léků, špatně vyrovnaný diabetes, potvrzení dobrého efektu po 6 měsících léčby).

  Vy se ptáte konkrétně na Ozempic. Ten je nyní extrémně ve fóru, takže si jej až příliš mnoho lidí nyní kupuje ke zhubnutí. Důsledkem je jeho nedostatek na trhu, který snad pomine. Mohl by být pro vás vhodný, ale pamatujte, že je to lék pomocný. Snižuje chuť k jídlu a působí u někoho menší, u jiného větší nevolnost. Bez extrémní osobní vůle jíst málo nefunguje. Jeho cena je nyní 2 400 Kč na měsíc. U indikace diabetu jej pojišťovny hradí.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!