Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

299 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat.Mam dceru 38 let a má těžkou obezitu existuje nějaká léčba (injekce,léky), které by hradila pojišťovna má oborovou pojišťovnu,která by léky či injekce proplácelan nebo byl na ně příspěvek?Není na tom finančně tak dobře ,že by si je mohla platit sama.Bojim se o ní.Dietu držela několikrát ,ale nikdy to nevydržela dostatečně dlouho.Jsme co se týká nemocí hodně riziková rodina (rakoviny,cukrovky,....) Děkuji za odpověď Hana 
    věk: 38 let výška: 175 cm váha: 178 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud má Vaše dcera při výšce 175 cm hmotnost 178 kg, vychází BMI přibližně 58 kg/m², což odpovídá těžké (morbidní) obezitě. V takové situaci je určitě vhodné vyhledat odbornou pomoc, protože riziko vzniku diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku, srdečně-cévních onemocnění i některých nádorových onemocnění je výrazně zvýšené.

    V současné době existují moderní léky na léčbu obezity, například přípravky s účinnou látkou semaglutid nebo tirzepatid. Tyto léky dokážou pomoci dosáhnout významného úbytku hmotnosti, ale při léčbě samotné obezity si je pacient většinou hradí sám.

    Při BMI nad 40 kg/m² je však možné uvažovat také o bariatrické (metabolické) operaci, která bývá při splnění indikačních kritérií hrazena zdravotní pojišťovnou. U pacientů s takto vysokým BMI patří mezi nejúčinnější metody léčby a současně výrazně snižuje riziko vzniku diabetu a dalších komplikací.

    Doporučil bych proto, aby se dcera obrátila na svého praktického lékaře a požádala o doporučení do obezitologické nebo bariatrické ambulance. Odborníci zde posoudí, která forma léčby je pro ni nejvhodnější.

    Přeji Vám i Vaší dceři hodně sil a úspěchů při řešení této situace.

    S pozdravem

    Doporučení redakce 1:
    Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit a kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Doporučení redakce 2:

    Klikněte zde https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-nadvaha a naleznete spoustu zajímavých dotazů a mnoho užitečných odpovědí na téma obezity .

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jestli mam zdarma ozempic
    výška: 166 cm váha: 121 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    na základě uvedených údajů nelze jednoznačně určit, zda máte na přípravek Ozempic nárok s úhradou od zdravotní pojišťovny.

    Ozempic (semaglutid) je v České republice hrazen pouze za splnění určitých indikačních kritérií. Kromě diagnózy diabetu 2. typu záleží například na hodnotě BMI, kompenzaci diabetu (např. hodnotě HbA1c), dosavadní léčbě a posouzení diabetologem.

    Při hmotnosti 121 kg a výšce 166 cm vychází BMI přibližně 43,9 kg/m², což představuje těžkou obezitu. Samotná obezita však automaticky neznamená nárok na úhradu Ozempicu.

    Pokud si pícháte inzulin 4× denně, může se jednat o intenzifikovaný inzulinový režim, ale i zde záleží na dalších okolnostech léčby. Doporučuji proto obrátit se na svého diabetologa, který zná váš zdravotní stav a může posoudit, zda splňujete aktuální podmínky úhrady.

    Pro přesnější odpověď by bylo vhodné doplnit:

    • věk,
    • zda máte diabetes 1. nebo 2. typu,
    • aktuální hodnotu HbA1c (dlouhodobého cukru),
    • jaké léky na cukrovku kromě inzulinu užíváte.

    S pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem obézní a mám zvýšenou glikemii,může mi obvodní lékař předepsat ozempic, ale min 2mg, méně na mě nepůsobí, už jsem 1x zkusila.Moc děkuji
    věk: 62 let výška: 171 cm váha: 106 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    při hmotnosti 106 kg a výšce 171 cm vychází BMI přibližně 36,3 kg/m², což odpovídá obezitě II. stupně.

    Ozempic (semaglutid) může předepsat nejen diabetolog, ale za určitých podmínek také praktický lékař. Záleží však na tom, zda máte potvrzený diabetes 2. typu, jaké jsou vaše aktuální hodnoty glykemie a HbA1c (dlouhodobého cukru) a zda splňujete podmínky úhrady zdravotní pojišťovnou.

    Důležité je také vědět, že Ozempic se podává v dávkách 0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg a 2 mg týdně. Léčba se obvykle zahajuje nižší dávkou a postupně navyšuje. O tom, zda je pro vás vhodná dávka 2 mg týdně, musí rozhodnout lékař na základě vašeho zdravotního stavu a předchozí zkušenosti s léčbou.

    Pokud máte pouze zvýšenou glykemii (prediabetes) a nikoliv potvrzený diabetes 2. typu, nemusí být Ozempic hrazen zdravotní pojišťovnou. V některých případech je však možné jeho použití k léčbě obezity, případně lze zvážit i jiné léky určené přímo ke snižování hmotnosti.

    Pro přesnější odpověď by bylo vhodné doplnit:

    • jaké máte hodnoty glykemie nalačno,
    • hodnotu HbA1c,
    • zda máte diagnostikovaný diabetes 2. typu,
    • jaké léky užíváte na cukrovku,
    • zda jste Ozempic užívala na lékařský předpis a v jaké dávce.

    S pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chci zhubnout
    věk: 33 let výška: 157 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    děkujeme za Váš dotaz. Při výšce 157 cm a hmotnosti 100 kg odpovídá Váš BMI přibližně 40,6 kg/m², což spadá do kategorie obezity III. stupně. I snížení hmotnosti o 5–10 % (tedy přibližně o 5–10 kg) může přinést významný zdravotní prospěch, například zlepšení krevního tlaku, hladin krevních tuků, pohyblivosti i případné kompenzace cukrovky.

    Pro bezpečné a dlouhodobě úspěšné hubnutí doporučujeme:

    • pravidelnou stravu 3–5× denně,
    • omezení sladkostí, slazených nápojů a nadměrného příjmu pečiva, příloh a tučných jídel,
    • dostatečný příjem zeleniny a bílkovin (libové maso, ryby, mléčné výrobky, luštěniny),
    • pravidelný pohyb přiměřený zdravotnímu stavu, například svižnější chůzi, plavání nebo cvičení vsedě.

    Pokud trpíte cukrovkou nebo jinými chronickými onemocněními a užíváte léky, doporučujeme konzultaci s diabetologem nebo obezitologem. V současné době jsou k dispozici také moderní léky podporující redukci hmotnosti, které mohou být u některých pacientů vhodnou součástí léčby.

    Pokud nám doplníte, zda máte cukrovku, jaké léky užíváte a zda Vás omezuje pohybový aparát, můžeme doporučení ještě více upřesnit.

    Přejeme Vám hodně úspěchů při snižování hmotnosti.

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mam mirnou nadvahu. Predepise mi na moji zadost prakrik recept? Jde mi o zhubnuti, cukrovku nemam.
    věk: 68 let výška: 165 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Vážená paní Miluše, přeji dobrý den,

    při hmotnosti 82 kg a výšce 165 cm vychází Váš body mass index přibližně 30,1 kg/m². To již odpovídá obezitě 1. stupně, nikoli pouze mírné nadváze. Píšu to otevřeně proto, že hodnota body mass indexu je jeden z parametrů, které lékař posuzuje při rozhodování o vhodnosti léčby obezity. Body mass index kolem 30 kg/m² je hranice, kdy již lékař může zvažovat farmakologickou léčbu obezity, samozřejmě podle celkového zdravotního stavu, přidružených onemocnění, laboratorních výsledků a předchozích pokusů o redukci hmotnosti.

    Přípravek Rybelsus ale není schválen jako lék na hubnutí u pacienta bez cukrovky. Obsahuje semaglutid ve formě tablet a je určen především k léčbě dospělých s diabetem 2. typu, pokud dieta a pohyb nestačí ke kontrole hladiny cukru v krvi. Pokud cukrovku nemáte, praktický lékař Vám Rybelsus nemusí předepsat jen na základě žádosti o redukci hmotnosti. Měl by nejprve zhodnotit Váš celkový zdravotní stav, krevní tlak, cholesterol, glykemii, glykovaný hemoglobin, funkci ledvin a jater, případně další rizikové faktory.

    Léčebných možností obezity existuje více. Je pravda, že Rybelsus je ve formě tablet, zatímco přípravky jako Wegovy, Saxenda nebo Mounjaro se podávají injekčně. Rozdíl ale není jen ve formě podání, ale také v tom, pro jakou diagnózu jsou jednotlivé přípravky schváleny.

    Doporučuji proto objednat se k praktickému lékaři nebo obezitologovi, doplnit základní laboratorní vyšetření a podle výsledků probrat, zda je pro Vás vhodná farmakologická léčba obezity a který přípravek by byl nejvhodnější. Rybelsus bych bez diabetu 2. typu nepovažoval za běžnou volbu, případné použití mimo schválenou indikaci musí vždy individuálně posoudit lékař.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mam 159 cm,98 kg,77 let.Nedaří se mi dietou zhubnout,i když jsem užívala Diterpex rapid 2 měsíce váha
    věk: 78 let výška: 159 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    děkujeme za Váš dotaz.

    Při výšce 159 cm a hmotnosti 98 kg odpovídá Váš BMI přibližně 39 kg/m², což spadá do kategorie obezity II. stupně. Pokud se Vám nedaří zhubnout dietními opatřeními, je vhodné poradit se s lékařem o dalších možnostech léčby.

    Ozempic (semaglutid) může u některých pacientů přispět ke snížení tělesné hmotnosti, protože snižuje chuť k jídlu a zpomaluje vyprazdňování žaludku. V České republice je však Ozempic primárně určen k léčbě diabetu 2. typu. Pro léčbu obezity jsou určeny jiné přípravky obsahující semaglutid nebo další moderní léky, jejichž vhodnost musí posoudit lékař s ohledem na Váš věk, zdravotní stav a užívané léky.

    Ve svém dotazu neuvádíte, zda máte diabetes, jaké léky užíváte ani zda trpíte dalšími onemocněními. Pokud tyto informace doplníte, budeme Vám moci poradit konkrétněji.

    Přejeme Vám hodně úspěchů při léčbě obezity a pevné zdraví.

    Doporučení redakce 1:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Doporučení redakce 2:
    Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit a kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Po operácii vysadení ozempic a naspäť pichla o dva mesiace a od vtedy zavrate hlavne večer a ráno
    věk: 63 let výška: 177 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    závratě nepatří mezi nejčastější nežádoucí účinky Ozempicu, mohou však souviset například s nižším příjmem potravy a tekutin, poklesem krevního tlaku nebo jinými zdravotními obtížemi.

    Pokud jste měla Ozempic před operací vysazený a znovu jste si jej aplikovala až po dvou měsících, je důležité vědět, jakou dávkou jste po přestávce začínala. Po delší pauze bývá často vhodné léčbu znovu zahájit nižší dávkou a postupně ji navyšovat.

    Doporučuji kontrolu krevního tlaku, dostatečný příjem tekutin a konzultaci s lékařem, který Vám léčbu předepsal, zejména pokud závratě přetrvávají nebo se zhoršují.

    Bohužel nemůžeme přesněji odpovědět, jelikož nevíme:

    • zda se léčíte s diabetem,
    • jakou dávku Ozempicu jste užívala před operací,
    • jakou dávku jste si aplikovala po dvouměsíční přestávce,
    • zda se závratě objevují při vstávání, nebo i v klidu,
    • jaké další léky pravidelně užíváte.

    Teprve z těchto údajů bude možné lépe posoudit, zda mohou Vaše obtíže souviset s Ozempicem, nebo zda je třeba hledat jinou příčinu.

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ahoj jak dlouho mam uživat 2.5mg teto injekce?Kdy se to muze navysit na 5mg?Dekuji Magda.
    věk: 58 let výška: 170 cm váha: 150 kg

    Odpověď

    Milá Magdo,

    tak nějak jste zapomněla napsat, o jaký lék jde, a já se dohaduji, že můžete mít na mysli Ozempic nebo Mounjaro.

    Pokud jde opravdu o léčbu typu Mounjaro nebo Ozempic, bývá dávka 2,5 mg většinou jen úvodní „rozjezdová“ dávka kvůli lepší toleranci léčby.

    U přípravku Mounjaro (tirzepatid) se obvykle ponechává 4 týdny a potom se zvyšuje na 5 mg 1 x týdně, pokud nejsou výraznější nežádoucí účinky (nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha).

    U Ozempicu (semaglutid) se standardně začíná spíše dávkou 0,25 mg a po 4 týdnech se přechází na 0,5 mg. Proto pokud máte skutečně dávku 2,5 mg, je pravděpodobnější, že jde o Mounjaro.

    Při hmotnosti 150 kg může být tato léčba velmi přínosná, ale je důležité zvyšovat dávku postupně a pod kontrolou lékaře. Pokud jsou obtíže malé nebo žádné, bývá přechod na 5 mg po měsíci běžný postup a následuje další zvyšování.

    Doporučení redakce:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky, třeba Vás zaujmou: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den mám nadváhu momentální nemam lékaře přestěhovala jsem se je možné získat od někoho pomoc na dálku.. léky na hubnuti držím dietu mam velký pohyb a váha stojí opravdu nevim kudy kam děkuji
    věk: 27 let výška: 167 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    děkujeme za Váš dotaz.

    Při výšce 167 cm a hmotnosti 115 kg odpovídá Váš BMI přibližně 41 kg/m², což spadá do kategorie obezity III. stupně. Pokud se Vám nedaří hubnout navzdory dietním opatřením a pravidelnému pohybu, rozhodně nejste sama a je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

    V současné době jsou k dispozici účinné léky podporující léčbu obezity, jejich nasazení však vyžaduje lékařské vyšetření a předpis. Pokud jste se přestěhovala a zatím nemáte praktického lékaře, doporučujeme co nejdříve se zaregistrovat u nového praktického lékaře, případně se objednat přímo do obezitologické ambulance.

    Některá pracoviště umožňují následné konzultace na dálku, většinou však až po vstupním vyšetření. Vzhledem k Vašemu věku a BMI by bylo vhodné probrat s lékařem všechny možnosti léčby, včetně moderních léků určených k redukci hmotnosti.

    Přejeme Vám hodně trpělivosti a úspěchů při léčbě obezity.

    Doporučení redakce:
    Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit a kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, nevím, co dělám špatně, píchám si inzulín Xulthopy 50 j v 20 hod. večer, nic zásadního jsem nezměnila, ale zhruba od 2/26 se mně nedaří zkrotit glykémii a dlohodobý cukr mám dokonce 56, což jsem nikdy neměla. V příloze zasílám i měření, včetně jídelníčku, který si každý den zapisuji a laboratorní hodnoty, co jsem si nechala udělat, ale jsem už zoufalá a ve stresu. Jsem bohužel špatně pohyblivá po operacích páteře a pohybuji se s FH. Děkuji za Váš názor.
    věk: 67 let výška: 168 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Milá Zdeňko,

    chápu, že vás to stresuje, ale z přiložených hodnot bych zatím nepropadal beznaději. Je vidět, že se snažíte velmi poctivě a jídelníček je ve skutečnosti poměrně přísný a disciplinovaný. Věřím, že mimo uvedených potravin skutečně nejít nic navíc, ani podvědomě.

    Na první pohled je největší problém hlavně ranní glykemie nalačno, které se pohybují kolem 8,5–10,7 mmol/l. Přes den ale často dochází alespoň k částečnému poklesu, někdy až kolem 6,6–7,5 mmol/l. To znamená, že nejde o úplné selhání léčby, ale spíše o nedostatečně zvládnutou noční a ranní glykemii.

    U léku Insulin Xultophy se jedná o kombinaci dlouze působícího inzulínu degludec a další látky liraglutidu, která má snižovat chuť k jídlu a zlepšovat efekt inzulínu. Dávka 50 jednotek již poměrně vysoká, což ukazuje, že na vás inzulín působí poměrně málo. To je způsobeno zčásti vašimi predispozicemi, ale z velké části obezitou a nedostatkem pohybu.

    Já bych vám na prvním místě doporučoval ještě trochu se pokusit snížit celkový kalorický příjem, zejména v oblasti tuků a sacharidů, naopak bílkoviny můžete mít celkem normálně, pokud by ovšem nebyly součástí např. tučného masa či uzenin. Naopak, více byste mohla zeleniny, která má velmi málo sacharidů. Vejce sama o sobě nejsou pro vás špatná, ale vy jich konzumujete opravdu mnoho, a to už se může projevit na hladinách vašich krevních tuků (cholesterolu).

    Napadá mě několik možností, které by stálo za to s diabetologem probrat:

    Např. inzulín Xultophy asi u vás nefunguje dostatečně. Mohlo by se zkusit podávat inzulín samostatně (bez té druhé složky, a tedy by se jednalo o jiný přípravek. K němu by se mohl použít další lék na cukrovku v podobě tablet, např. ze skupiny gliflozinů v kombinaci s metforminem – takových kombinací se vyrábí více.

    Dále by se mohlo zkusit k inzulínu přidat některý z tzv. analotů GLP-1, které se podávají injekčně 1x týdně. Dostupných jich je několik. Podobný efekt sice má i ta druhá součást přípravku Xultophy, ale ta působí mnohem slaběji a jen krátkodobě. Tyto léky podporují hubnutí, a to by pro vás bylo důležité.

    Teprve kdyby tyto dvě možnosti nefungovaly, mohlo by být nutné přidat i rychle působící inzulín před jídly. To ale zatím nepovažuji za nutné a navíc by to mohlo ještě více potencovat váš sklon k obezitě.

    HbA1c 56 mmol/mol sice znamená zhoršení kompenzace, ale stále to není katastrofická hodnota. Velmi důležité je, že si glykemie sledujete, vedete si záznamy a snažíte se spolupracovat. To je pro další úpravu léčby zásadní.

    Myslím si, že problém nyní není v tom, že „děláte něco špatně“, ale spíše v tom, že současná léčba už možná nestačí na aktuální situaci organismu a bude potřeba ji odborně upravit. A bohužel asi i dietu, které vzhledem k vaší malé pohyblivosti a přirozeným sklonům je možná stále příliš kalorická.

    Doporučení redakce 1:
    Třeba Vás zaujmou naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Doporučení redakce 2:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo GLP-1, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!