Jak měřit glykémii

Autoři:
MUDr. Pavlína Krollová, Prof. MUDr. Kateřina Štechová, Ph.D.

Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol, Fakultní nemocnice Motol

Vloženo: 9. 3. 2018


Možnost relativně přesného měření glykémie pacientem v domácím prostředí přinesla velký zlom v celkové terapii diabetu. Umožňuje pacientovi samostatnou úpravu inzulinoterapie, tím pádem i zlepšení celkové kompenzace diabetu a zvýšení bezpečnosti léčby.

První osobní glukometr byl vyvinut v 80. letech 20. století. Do této doby jedinou možností domácího, alespoň přibližného, stanovení hladin glukózy v těle bylo pomocí glykosurie (množství glukózy v moči). Od té doby prošlo měření glykémie rozsáhlým vývojem.

V dnešní době patří mezi základní možnosti měření:

  1. Stanovení glykémie pomocí glukometru
    Nejprve byly vyvinuty profesionální (laboratorní) přístroje pro měření koncentrace glukózy v krvi (glukometry). S časovým odstupem pak následoval vývoj přístrojů pro osobní potřebu pacientů. Osobní glukometr je malý přístroj, který stanovuje koncentraci glukózy v kapce krve nanesené na jednorázový diagnostický proužek. 
     
  2. CGMS (kontinuální monitorace „glykémie“ resp. koncentrace glukózy v mezibuněčné tekutině) 
    Tato technologie se v poslední době začíná stále více prosazovat ve sledování především pacientů s diabetem 1. typu. Existuje verze zaslepená (je to jakýsi glukózový holter) a verze otevřená (v reálném čase, tj. RT z anglického real time), kdy pacient vidí aktuální hodnotu, na kterou může reagovat.
     
  3. FreeStyle Libre (FGM = flash glucose monitoring)
    je technologie, která nám umožňuje měření koncentrace glukózy bez nutnosti opakovaných vpichů pomocí načtení glykémie ze senzoru. Načtení se provádí přiložením čtečky (případně mobilního telefonu se speciální aplikací) k samotnému senzoru zavedenému na paži.