Vychytávky do kuchyně

Autor:
Mgr. Beáta Bohnerová

Pracoviště: ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie

Vloženo: 28. 11. 2018


Nakládací nádoba Pickles

Nádoba, tkz. „kvašák“ ve které si sami můžeme připravit kvašenou zeleninu, která mnohým přijde chuťově zajímavější nežli zelenina čerstvá.

Tato metoda fermentace byla od nepaměti používaná jako ideální metoda uchování zeleniny v zimních měsících. Mezi hlavní benefity této kvašené zeleniny patří vysoký obsah vitamínů, podpora střevní mikroflóry a nízký obsah kalorií. Naopak nevýhodou může být vysoký obsah přidané soli, která je příčinou vysokého krevního tlaku.

Kromě klasického kysaného zelí či nakládaných okurek si můžeme doma naložit např.  mrkev, červenou řepu, cuketu, květák, brokolici, kedlubnu a ředkvičky. 

Hlavní výhodou této nádoby je, že je zelenina asi za 1 hodinu naložená a připravena ke konzumaci za 3-5 dní.

Lis na zdravé tyčinky DELLA CASA

Tento pomocník usnadňuje domácí výrobu müsli tyčinek. Díky vlastní výrobě budeme mít opravdu jasnou představu, co jíme. Tyčinka složená z ořechů, vloček, semínek a sušeného ovoce je ideální na rychlou a zdravou svačinu. Vzhledem k vysokému obsahu tuku v ořeších a semínkách se bohužel nejedná o svačinu nízkokalorickou.

recept na musli tyčinky najdete zde:

https://www.cukrovka.cz/domaci-musli-tycinky-ala-strudl

Souprava pro přípravu krémového sýru DELLA CASA

Sýry typu žervé jsou ideální zdravou variantou tavených sýrů. Bohužel je výrobci nabízejí v menších baleních. A pro některé z nás mohou být i finančně náročné.

Není nic jednoduššího než si tento sýr vyrobit doma. Dokonce toho lze lehce dosáhnout i bez této soupravy.

Avšak tato souprava zajisté nabízí praktické výhody, obzvláště pro ty, kteří tento sýr dělají doma pravidelně. Mezi ně patří méně nádobí a více místa v ledničce.

Na internetu lze dohledat velké množství receptů na domácí lučinu. V těchto receptech se povětšinou pracuje se šlehačkou či zakysanou smetanou a tučným jogurtem.  Tento sýr jde ale také zhotovit dietněji, a to pouze z jogurtu.

Výhodou domácí výroby je, že si toto žervé můžeme dochutit dle vlastní chuti – čerstvými bylinkami, česnekem, chilli apod. A také můžeme opravdu hodně (oproti receptům) šetřit solí.

Šunkovar

Zákaz konzumace uzenin bývá pro některé diabetiky velkou ránou. Během konzultací s pacienty slýchávám velmi často, že kupované kvalitní šunky jsou moc drahé a nedobré. Jíní zase tvrdí, že jsou moc slané a obsahují plno „éček“. 

Tento pomocník nám umožní připravit domácí šunku za přijatelnou cenu a z kvalitních surovin.

Parní hrnec

Mezi často doporučovanou tepelnou úpravu při diabetické dietě patří vaření na páře.  Takto připravené jídlo si zachovává barvu, výraznější chuť, křupavost, vitamíny i minerály. Při vaření v páře se nemusí požívat žádný tuk, a proto se jedná o dietní vaření.  Příprava je rychlá, jednoduchá a dokonce šetří až 50 % energie.

Mezi nevýhody patří (obzvláště u levnějších hrnců) riziko opaření. A také prostorová náročnost.

Avšak vařit na páře můžeme i bez této dražší investice. A to pouze díky klasickému pařáku na potraviny či napařovací nádobě do trouby.

Tefal ActiFry 2 v 1

Tato horkovzdušná fritéza nabízí i diabetikům chuť smaženého pokrmu téměř bez tuku.  Kromě nejvíce propagovaných domácích hranolek lze v tomto hrnci připravit prakticky cokoli.  Od pečené zeleniny po sladké dezerty. Velkou výhodou hrnce 2v1 je horní pánvička, ve které můžeme současně s hranolkami bez tuku připravit i maso, ryby apod.

Pozor, kupované hranolky jsou předsmažené, a proto nemůžeme říci, že by byly bez tuku!

Pečící folie

Tato pečicí fólie je náhražkou pečícího papíru. Jedná se o nepřilnavý materiál mající vlastnosti podobné teflonu.  Má všestranné použití: na gril, do trouby, na pečení, opékání či do mikrovlnné trouby. Připravované pokrmy se nepřipalují, nelepí a při pečení není třeba používat tuk.

Pomalý hrnec

Tento elektrický hrnec ocení nejen milovníci dobrého jídla, ale také ti, kteří věčně nestíhají vařit. A to je u diabetiků velmi častý problém.

Díky nízkým teplotám pečení si jídlo uchovává výraznější chuť a živiny. Příprava je opravdu jednoduchá. Ráno se hrnec zapne a večer už na nás čeká teplá večeře. Nebo prostě můžeme péct jídlo přes noc.  Pomalé hrnce mívají až tři tepelné nastavení – pomalé a rychlé pečení a ohřev. Mají odnímatelný kastrol, který lze lehce uchovávat v ledničce či (u některých) dokonce v něm potraviny restovat.

MioMat

MioMat je takový „hrnečku vař“. Ocení ho spíše již zapálenější milovníci zdravé stravy. V tomto přístroji lze připravit krémové polévky, snídaňové kaše, domácí rostlinná mléka nebo čerstvá smoothie stiskem jediného tlačítka. A to i v RAW kvalitě.

MioMat nápoj či jídlo připraví do 25 minut, a to úplně sám. MioMat s funkcí RAW umožnuje vařit tak, aby se ingredience zahřály maximálně na 42°C. Říká se tomu „syrová strava“, resp. „RAW strava“, díky čemuž v potravinách zůstávají zachovány přírodní enzymy, které se zahříváním ničí. Syrové potraviny jsou bohaté na antioxidanty a ty například pomáhají potlačit příznaky stárnutí nebo snižovat riziko různých onemocnění.

Více informací zde

https://www.mujmiomat.cz/

Rozprašovač na olej

Rozprašovač na olej lze kromě dochucování potravin použít i na dietnější pečení. Díky tomuto pomocníčkovi můžeme péct i řízky v troubě s opravdu malým množstvím tuku.

Recept na zdravější řízky zde

https://www.cukrovka.cz/kureci-stripsy-se-salatem-coleslaw

Silikonové formy

Výhodou forem ze silikonu je, že mají nepřilnavý povrch, a proto se nemusí vymazávat tukem. Čímž

ušetříme nějaké kalorie. Mezi další výhody patří skladnost, úspora energie a zdravotní nezávadnost. K sehnání je velká škála barev a tvarů. Můžeme tak mít formu na bábovku, dorty, koláče, vánoční cukroví, zapékací misky a podložky nahrazující pečící papír.

V koláčové formě lze jednoduše připravit náš mangoldový koláč a jeho další varianty.

Recept zde https://www.cukrovka.cz/mangoldovy-kolac