Fámy

Vidím, nemusím na oční.

Vloženo:
25. 9. 2017

Vidím, nemusím na oční, ale měl bych se podívat zde: Kdy navštívit svého očního lékaře

více

Aspartam: hrdina z bájí

Vloženo:
7. 9. 2016

S mírnou nadsázkou si dovolím prezentovat názor, že kdo nemá rád sladké, je minoritní genetickou variací s nevelkou...

více

Isoglukóza

Vloženo:
7. 9. 2016

Dnešní doba klade neúprosné a někdy až docela přehnané a neurotizující nároky na kvalitu ve všech oblastech lidské existence. I proto máme skoro na všechno ISO normu. Od ISO normy na velikost kyselých okurek až po ISO normu na optimální zabarvení hlasu rozhlasového moderátora. My diabetologové se nejčastěji “oháníme” ISO normou 15197:2013, která stanovuje mantinely pro přesnost měření glykémie pomocí glukometrů...

více

Otěhotnět s cukrovkou je nebezpečné

Vloženo:
8. 9. 2016

Autor:
redakce

Záleží na tom, jak dobře je cukrovka léčena. Pokud diabetička dodržuje pokyny lékaře, má velkou šanci, že donosí zdravé dítě. Během těhotenství může být zvýšená hladina cukru způsobená ještě tzv. těhotenskou cukrovkou. Jedná se obvykle o dočasné zvýšení cukru, které po porodu odezní. Léčba těhotenské cukrovky není obtížná, pokud je včas diagnostikována. O tom, jak se vypořádat s cukrovkou při těhotenství, je podrobněji popsáno v rozhovoru:

více

Sport diabetikům škodí

Vloženo:
8. 9. 2016

Autor:
redakce

Naopak, fyzická aktivita spíše pomáhá. Díky sportu, ale třeba i pravidelným procházkám, mohou svaly za přispění inzulinu lépe přijímat cukr. U cukrovky druhého typu má pohyb na nemoc přímý pozitivní dopad. U prvního typu alespoň pomáhá snížit množství inzulinu, které je třeba dodat injekčně.

Mimochodem, mezi těmi, kdo se potýkají s cukrovkou prvního typu, najdeme i celou řadu špičkových sportovců. Patří k nim například britský veslař Steve Redgrave, držitel pěti zlatých olympijských medailí na pěti po sobě jdoucích letních olympijských hrách.

více

Diabetici nesmí vůbec jíst cukr

Vloženo:
8. 9. 2016

Autor:
redakce

Jeden z těch úplně největších mýtů o cukrovce má pořád velkou sílu. Není to tak, že by diabetici nesměli jíst vůbec žádný cukr. Strava by měla být hlavně vyvážená. Diabetici přijímají cukr především v podobě příloh (brambory, rýže, pečivo apod.)

více