Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

864 dotazů

  • Dotaz

    Ledvinu ,kterou mě vzali pro.Dvůr králové nad labem.spůsobila,že mám od té doby, spíše nízkou glikém.měřím se od té doby 12 denně,přícházý špatně zaostřuji,to je první znak že mám špatnou hodnotu gl.to jsem před operací neměl,navíc mám limfom grade na levém močovodu 5let léčím se F.N .H.K. mám roční chemoterapii za sebou,a těžký Covid 19 6neděl v kómatu,Aro Trutnov 6 měsíců léčba.roč.56 váha80kg vyška175cm,přísná dieta,nepiju,nekuřák, poslední Č.T. v listopadu F.N.Hradec Králové, takový jsem před odebrání ledviny,jsem neměl. Jaroslav
    věk: 66 let výška: 175 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, vy jste se asi na naši poradnu obracel již dříve, že? Tentokrát se přiznám, že pořádně nerozumím, na co se ptáte, nebo zda si jen stěžujete na obtížně vyrovnaný diabetes. Měl byste si svůj text nejprve po sobě přečíst, byste opravil překlepy, protože vy jich tam máte tolik, až člověk jen stěží rozumí, co píšete.

    Už i z vašeho předchozího příspěvku usuzuji, že vám po odstranění ledviny snížila potřeba inzulínu a vy míváte často hypoglykémie. Napadá mě, že jak vaše předchozí chemoterapie tak léčba těžkého Covidu mohly zahrnovat tzv. kortikosteroidy (např. Prednison nebo Medrol), což jsou protizánětlivé léky, které ale zvyšují potřebu inzulínu, a to někdy i hodně. Možná tedy po jejich vysazení klesla potřeba inzulínu. Já ale nevím přesně, jak jste nyní léčen a jaké máte glykémie. Proto se opravdu musíte poradit se svým diabetologem

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 27/ meřím 182 a váha 115. Cukr v laborce naposledy měřen měl jsem tam hraniční hodnoty před 2 lety. Od té doby nic neřeším akorát jsem si pořídit glukoměr Glucolab. Bohužel nevím zda mu můžu pořádně věřit, nevím jak je to s přesností. Napíšu vám hodnoty cukru měřené nalačno : 5.6, 5.7, 5.9, 5.3, 5.2, 5.8, 4.3, 5.3, 6.1...a tak dále. Průměr mi to ukazuje 5.7. Nepiju nějak extra, močení cca 6-8 denně, nepříjde mi že bych močil často. Únava ano, psychiatrické léky proti úzkostem Arketis Rivotril. V moči cítím něco sladkýho, to je tak jediný co mi je divný. Úbytek váhy nepozoruju, vidění v normě, otoky nejsou. Myslíte, že je u mě nutností jít na odběry dlouhého cukru? Jaký na ty hodnoty máte názor? Vím, že jsou hraniční, spíš podle vaší praxe co s tím.... Díky moc
    věk: 27 let výška: 182 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glukometr je možné využít ke kontrole glykémií, bohužel ale nemůže sloužit k diagnostice diabetes mellitus. 

    Aby bylo možné určit diagnózu diabetu používá se měření glykémie nalačno odběrem ze žilní krve. Samotná hodnota se stanoví ze séra odebrané krve. Pokud je hodnota nad 7mmol/l (2x opakovaně ráno nalačno) můžeme říct, že je to diabetes. 

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6 – 6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

    Pokud je glykémie v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno (případně úplně hraniční) je ideální doplnit oGTT, které nám stanoví i glykémie po podání glukózy.

    Tento test se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

    Hodnocení glykémie ve 120 minutě: 

    < 7,8 mmol/l

    Vyloučení diabetes mellitus

    7,8 – 11 mmol/l

    Porušená glukózová tolerance

    > 11 mmol/l

    Diabetes mellitus

    Z ranních měření glykémie glukometrem proto nelze diagnózu diabetu stanovit. I při dobrých glykémiích ráno mohou být vyšší glykémie po jídle.

    Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno nebo k poruše glukózové tolerance.

    Známky jako velká žízeň a časté hojné močení se vyskytují většinou až při glykémiích minimálně nad 10mmol/l. Tyto obtíže jsou totiž způsobeny přechodem glukózy (“cukru”) do moči. Glukóza se do koncové moči běžně dostává až při glykémii nad 10 mmol/l. Při nižších glykémiích by se u zdravého člověka neměl cukr v moči objevit. 

    Pokud je cukr v moči, strhává na sebe vodu a proto diabetici s hodně vysokou glykémií zvýšeně močí a následně mají velkou žízeň, aby dodaly ztracené tekutiny. Stejně tak úbytek hmotnosti a rozmazané vidění se většinou vyskytují až když jsou glykémie vysoké po delší dobu. Počátek diabetu se nemusí u jedince ničím výrazným projevovat. Z tohoto důvodu děláme právě pravidelné kontroly, aby byl diabetes zachycen včas.

    Pokud se bojíte diabetu a jsou Vaše hodnoty hraniční je možné se domluvit s praktickým lékařem, aby Vás poslal na oGTT. Pokud Vám vyjde diabetes budete mít jasno. Pokud budete spadat k prediabetu měl byste už začít pracovat na režimových opatřeních, ať diabetes co nejvíce oddálíte.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dva měsíce trpím cukrovkou, držím přísnou dietu která mi byla doporučena, pohybu mám dostatek, inzulín si píchám pravidelně, jim třikrát denně na tom jsme se dohodli s lékařem, dva dny zdržím hodnoty celkem v doporučené normě, třetí den už hladina stoupá stoupá až vystoupá na 26,9 , pokud se hýbu celý den a pak jdu spát tak se hladina drží v normě, jeden den když trochu odpočívám tak hladina stoupá, už si nevím rady. Štěpánka
    věk: 51 let výška: 160 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Štěpánko, kéž byste byla trochu sdílnější. Potíže, které uvádíte, jsou docela vážné, je ale těžké hledat správnou radu, když nevím, jak jste v současné době léčena a co kromě diety o diabetu zatím víte. Navíc mohu jenom hádat, zda máte diabetes 1. či 2. typu, jen podle toho, že jste štíhlá a používáte inzulín, tak hádám na diabetes 1. typu.

    Léčba diabetu 1. typu vyžaduje podrobné zacvičení, jak provádět inzulínovou léčbu. Předpokládám, že používáte 4 denní dávky inzulínu, z nichž jedna spočívá v dlouho působícím přípravku, ostatní 3 dávky si dáváte před jídly. Glykémie byste si měla měřit pravidelně vícekrát denně, ale nejlepší by pro vás bylo použití kontinuálního senzoru, který měří hladinu glukózy v podkoží.

    Měla byste se naučit dávkovat inzulín podle toho, co hodláte sníst, jak se plánujete v následujících hodinách pohybovat, a také jakou máte aktuální glykémii. To chce jednak pořádné vysvětlení, ale také praxi, která se však u motivovaných lidí brzy dostaví a vše potom jde lépe.

    Je možné, že stále ještě máte zachovanou vlastní sekreci inzulínu, a ta vám pomáhá „doladit“ glykémie. Potřeba inzulínu se pak podle toho, jak vám funguje vlastní produkce, časem mění.

    Zatím byste měla vědět, že když  plánujete lenošení, tak byste měla jíst menší množství sacharidů a nebo si preventivně zvýšit dávku inzulínu před jídlem. Jinak ale pravidelný pohyb velmi pomáhá, nemusíte se vysloveně namáhat celý den, ale každý den aspoň nějaký čas.

    Víc vám poradit nemohu, protože neznám vaši situaci. Hodnoty nad 20 mmol/l jsou ale už opravdu dost vysoké a bylo by dobré naučit se jim předcházet.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně šestiletého syna. Zhruba před 4 měsíci z něho byl po fyzické zátěži cítit výrazně aceton. Byla jsem s nim u lékaře, odebrala se krev a moč - vše v pořádku. Nyní po čtyřech měsících se acetonový dech objevil opět, tentokrat nezávisle na fyzické aktivitě. Pujcila jsem si od rodičů glukometr. Ráno na lačno mel 4,7 což ke v pořádku, nicméně dvě hodiny po obědě byla naměřená hodnota 7,3. Může to být problém? Velice děkuji za odpověď. Martina
    věk: 6 let

    Odpověď

    Milá Martino, protože se vůbec nezmiňujete o diabetu, tak předpokládám, že váš syn není pro tuto nemoc léčen a vyšetřujete ho jen z obavy, že by mohl diabetes mít.

    Ketolátky se u dětí objevují poměrně snadno po delším hladovění, zvláště pak, když se současně hodně namáhají. Jejich hladina však nebývá vysoká a nejsem si vědom, že by přítomnost acetonu byla přímo cítit v dechu. Někdy, když hladovění (nebo třeba také zvracení nebo těžší průjmy) trvají delší dobu, mohou mít děti skutečně zvýšenou hladinu ketolátek, které pak po dodání sacharidů v dietě ustoupí.

    U osob, které nově dostanou diabetes 1. typu, se může postupně rozvíjet tzv. ketoacidóza, která je vyvolána chyběním inzulínu a je provázena vysokými hladinami ketolátek (včetně acetonu), někdy i výraznou nevolností, zvracením a dehydratací. To se při vyšetření u lékaře rychle pozná a zpravidla je to způsobeno vysokou glykémií, hodně nad 7,3 mmol/l, jak uvádíte u vašeho syna po jídle. A glykémie také potom neklesá na normální hodnoty.

    Nejsem si jist, co to přesně v dechu svého syna cítíte. Já mám čich docela dobrý, ale typický acetonový dech jsem u svých pacientů pozoroval jen málokdy. Jenom u osob s pokročilou ketoacidózou vyžadující zpravidla hospitalizaci, jsem měl někdy dojem, že aceton cítím. To spíše jdou po čichu rozpoznat některé vzácné metabolické choroby, nebo některé infekce, způsobené bakteriemi, které produkují charakteristické plyny (ale to už dnes žádný lékař rozpoznat neumí). 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer dnes jsem byla u mamči a jen tak schvalně mi změřila cukr, naměřila mi večer 7,9 je to už cukrovka ???
    věk: 62 let výška: 158 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Milá Zdeňko, jasný průkaz cukrovky to rozhodně není. Obecně diagnózu diabetu potvrzuje hodnota zjišťovaná během dne nad 11 mmol/l nebo nad 7,1 naměřená poctivě ráno po celonočním lačnění. Navíc je nutné vyšetření provést alespoň 2x a to navíc ověřeným analyzátorem v laboratoři.

    Ve vašem případě může jít o vzestup po nějakém vydatnějším jídle, jak se to stává při návštěvě „mamči“, což by bylo normální.

    Pro váš klid vám doporučuji nechat si glykémii vyšetřit u vašeho obvodního lékaře ráno po celonočním lačnění a vzorek poslat do standardní laboratoře. Osobní glukometry nejsou určeny k diagnostice diabetu, ale ke sledování glykémií u diabetických osob.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    diabetes 2. lenka
    věk: 41 let výška: 160 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, pokud byste ode mne chtěla obdržet nějakou rozumnou radu, tak byste nesměla být tak skoupá na informace o vašem zdravotním stavu, obtížích a o vaší léčbě. Unavený může být člověk z mnoha důvodů, ať již má či nemá diabetes. Ve vašem případě může jít o špatně vyrovnaný metabolismus, projev diabetické polyneuropatie, důsledek obezity, nízký krevní tlak, malý trénink, atd. atd.

    Takto vám mohu dát je nákladní doporučení, které si ale asi můžete domyslet také sama:

    Ověřte si vyrovnání vašeho diabetu. Pokud nemáte glykovaný hemoglobin v přijatelném rozmezí, určitě bude nutné zlepšení. Doporučená hodnota glykovaného hemoglobinu závisí mimo jiné na vaší léčbě, vašich schopnostem a vašem odhodlání. Ale zcela určitě byste měla mít glykovaný hemoglobin pod 65 mmol/l, raději pod 57 a nejlépe ještě nižší, třeba 47 mmol/mol.

    Také byste měla trochu zhubnout, alespoň pod hranici „úřední“ obezity, což je ve vašem případě 77 kg. Kromě diety byste toho měla dosáhnout také prostřednictvím pravidelného cvičení, a to navzdory vaší únavě a bolestem nohou. Postupně byste se měla vytrénovat na vyšší úroveň a potom by vám běžný pohyb nedělal takové obtíže.

    To jsou všechno ale jenom obecné rady. Navrhuji, abyste požádala svého lékaře o trochu podrobnější vyšetření a posouzení, jak byste mohla dosáhnout zlepšení. Na prvním místě ale bývá zlepšení diabetu, a to takovým způsobem, abyste spíše ubírala na váze.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Důvod odebrání hematon,stále se opakující, niní glikemie,nízká po operaci pod hranici 5,6 12×denně se ěřím,diabetes 2st.mám5let je mi67let před operací jsem bojoval vyššími hodnotami11,8 až 25 moll 20,6teď jsem na hranici 3.6moll4,1moll nejvíce jsem měl,12,0moll už mě odvezlaRZ nízkou hlad.cukr.3,1moll.měřím se12×denně po 2h. Jarek
    výška: 175 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Jarku, poslal jste pár dalších údajů, které se týkají vašeho předchozího dotazu z 23. 2022. Zřejmě vám velmi klesla potřeba inzulínu, možná také méně jíte. Stále jste nenapsal, zda si pícháte více denních dávek inzulínu nebo třeba jednu dávku. Pokud máte dávek více, doporučuji vám dávkování postupně mírně snižovat, inzulín ale nevynechávejte. Že byste jej úplně přestal potřebovat je málo pravděpodobné.

    Dále si pravidelně měřte glykémie.

    Určitě se ale budete muset poradit také s vaším diabetologem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Na ledvině změna hodnot glikemie, teď po odebrání ledviny spíše g/moll nízký 3,94.5nedělemi mě na Urologii vzali ledvinu stále se tvořil krevní hematom, noční mám g/moll3,9 4,1 5,2je to proto že mám už jen jednu ledvinu?r.n.56 vaha80kg výška175. Jarek
    výška: 175 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Jarku, tak tedy máte další otázku.

    Vyoperování jedné ledviny by nemělo mít vliv na vaši potřebu inzulínu. Leda, že ta ledvina vám dlouho dělala potíže, měl jste tam třeba závažnou infekci a v důsledku toho potřeboval hodně inzulínu. Když se pak celkový stav upraví, velmi často potřeba inzulínu klesá.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem krátce po odběru ledviny, 5neděl, jsem diabetes 2stupně klesá mě cukr pod hranici 5,0moll,co dělat pichám si inzulín, před operací glikémické stavi 11,6 i21,moll
    věk: 66 let výška: 172 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Jarku, pro vaši situaci je těžké doporučit, jak léčit diabetes. Vím toho o vás příliš málo. Nevím, proč vám brali ledvinu, zda jste po stránce chirurgické v pořádku a kromě několika málo hodnot neznám vaše současné ani dřívější glykémie ani způsob léčby. Určitě byste se měl poradit se svým diabetologem.

    Do té doby doporučuji pravidelně si měřit glykémie a upravovat dávky inzulínu. Je možné, že jste v souvislosti s operací zhubnul a že nyní jíte méně, a proto potřebujete menší dávky inzulínu. Je také možné, že jste měl diabetes před operací nebo těsně po ní „rozhozený“ a bylo nutné zvyšovat dávky. Nyní se možná stav zlepšil. To ale opravdu nemohu z vaší jediné věty rozpoznat. Proto se určitě poraďte s lékařem, který vaši situaci zná.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Sestře byla zjištěna atrofie slinivky, má plnou substituci enzymů. Má silné bolesti trávicího traktu, vysoké D-dimery až 3,1, rozmazané a dvojité vidění, pálení a brnění končetin, motá se jí hlava. Zhubla 12 kg, je slabá. Ordinovaný Seropram její potíže rychle zhoršil. Při oGTT testu (po odběru nalačno vypití 75 g glukózy) byly naměřeny následující hodnoty: Glukóza nalačno: 6,00, po 2 hod 10,78 mmol/l; C-peptid nalačno 580, po 1 h 2671,po 2 h 3288 pmol/l ref. m. (370-1470); Inzulin nalačno 3,86, po 1 h 45,02, po 2 h 43,70 mlUI ref. meze (1,9-23,0). Co to znamená, jaký to má vztah k jejím potížím? Léčba? Děkuji moc za odpověď.
    věk: 67 let výška: 170 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Milá Blanko,

    Vaše sestra nejspíš trpí chronickým zánětem slinivky břišní, který kromě bolestivých atak může vést ke „zvazivovatění“ tkáně pankreatu, což se projevuje poklesem či ztrátou tvorby trávicích enzymů, které pankreas  produkuje. Kromě toho může docházet k postižení Langerhansových ostrůvků, kde se tvoří inzulín. Proto může klesat jeho sekrece (stejně jako C-peptidu) a vznikat diabetes.

    V současné době má podle orálního glukózového tolerančního testu poruchu glukózové tolerance, ještě se nejedná o zjevný diabetes.

    Stanovení C-peptidu a inzulínu při tomto testu je sice zajímavé, ale nebylo podle mého názoru nezbytně nutné. Výsledek ukazuje, že produkce inzulínu (a tudíž i C-peptidu, jenž odpovídá sekreci inzulínu a používá se k vyšetření zejména u osob, které jsou léčeny injekčním inzulínem) je velmi dobře zachovaná. Hladiny jsou v normě na lačno i po stimulaci.

    K potížím vaší sestry předložené výsledky nemají přímý vztah. Zánět slinivky břišní je bolestivé onemocnění, které se někdy musí léčit chirurgicky. Příčin onemocnění existuje řada, ale mezi nejčastější patří:

    Žlučové kameny, často s obezitou

    Alkoholismus

    Vysoké hladiny vápníku (v důsledku jiných onemocnění)

    Velmi vysoké hladiny krevních lipidů

    Vrozené genetické poruchy

    Podávání některých léků (vzácně; např. kortikoidy nebo tzv. GLP-1 analoga)

    I když má vaše sestra celkem dobře zachovanou sekreci inzulínu, tak bych v tomto případě při případném zhoršování stavu směrem k diabetu doporučoval spíše malé dávky inzulínu než perorální antidiabetika. Chronický zánět slinivky často vede k poruše glukózové tolerance nebo diabetu, který je způsoben porušenou sekrecí inzulínu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!