Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

860 dotazů

  • Dotaz

    Má menopauza vliv na glykemický index? Michaela
    věk: 51 let výška: 170 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Milá Míšo, s přibývajícím věkem, ale zejména s přibývajícími kily a poklesem tělesné aktivity se zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu, případně již existující diabetes se zhoršuje. Menopauza u mnoha žen přispívá k obezitě, ale sama o sobě k diabetu nevede. Velmi vám doporučuji něco dělat se svojí hmotností. Měla byste také podstoupit orientační vyšetření funkce štítné žlázy, protože snížená funkce může k diabetu přispívat. A také byste se měla co nejvíce pohybovat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz každé ráno mám lacnou glykemii přes 6 někdy až 6.9 pohybuje se pořád 6,4 6,5 6,1 ale nikdy ne pod 6 myslíte, že bych mohla mít prediabetes? Děkuji moc za odpověď a ještě dodám, že po jidle mívám i 8,6. 
    výška: 163 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    glukometr se používá ke kontrole glykémií, bohužel ho nelze plně využít k diagnostice diabetes mellitus. Vaše ranní lačné hodnoty glykémie, pokud byly z žilní krve, by ale již zvýšené koncentraci glukózy nalačno odpovídaly.

    Hodnoty při stanovení ze žilní krve:

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6 – 6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

    V této chvíli bych doporučovala domluvit se s praktickým lékaře aby Vám nabral ranní lačnou glykémii ze žilní krve nebo Vás ještě lépe poslal rovnou na OGTT.

    Tento test se standardně provádí vypitím roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

    Hodnocení glykémie ve 120 minutě: 

    < 7,8 mmol/l

    Vyloučení diabetes mellitus

    7,8 – 11 mmol/l

    Porušená glukózová tolerance

    > 11 mmol/l

    Diabetes mellitus

    Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno, nebo k poruše glukózové tolerance.

    Výsledky Vašich měření ukazují, že je u Vás vysoká pravděpodobnost prediabetu, ale k jednoznačnému stanovení závěru je potřeba absolvovat odběry z žilní krve za standardních podmínek, aby se vyloučilo zkreslení výsledku jinými faktory a současně se vyloučil i diabetes mellitus samotný.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vím, že každý člověk je jiný a že i mezi diabetiky 1.typu existují jak obézní pacienti, tak pacienti s podváhou, že někdo má diabetes 1.typu diagnostikovaný nově a někdo se s ním léčí už několik desítek let, někdo sportuje a jiný se skoro nehýbe atd. Existuje nějaký přehled, kolik jednotek inzulínu celkem si diabetik 1.typu potřebuje denně aplikovat (celkový nebo ideálně podle kategorií žena/muž, věk, třídy hmotnosti podle BMI atp.)? Lze hovořit o nějakých minimálních hodnotách denní spotřeby inzulínu, na které by se měl dlouhodobě inzulínem léčený diabetik 1.typu při optimální kompenzaci dostat? (Samozřejmě jsem narazila na informaci, že např. při poškozených ledvinách se cukr do moči dostává při nižších glykémiích než u zdravého člověka, a spotřeba inzulínu tím klesá, ale jde mi o běžné hodnoty a jejich obvyklé rozmezí.) Iva
    věk: 46 let výška: 168 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Ivo, kupodivu mezi zdravými osobami existuje poměrně velká variability denní produkce inzulínu. Záleží totiž hodně na tom, jak je určitý člověk na působení inzulínu citlivý Tato citlivost se může hodně měnit také s věkem (spíše klesá), při těhotenství a také v průběhu různých onemocnění, jako jsou třeba nachlazení, bakteriální infekce, úraz, případně užívání léků. Stejně tak je variabilní i maximální schopnost produkovat inzulín, takže u někoho diabetes nevzniká ani když je k inzulínu citlivý málo (třeba při obezitě), protože je schopen ho vytvářet hodně.

    Je také nutné brát v úvahu, že u zdravých lidí inzulín pochází ze slinivky břišní, odkud se dostává do jater a zde je z velké části spotřebován, takže se ho do ostatního krevního oběhu dostane asi jen 50%. U diabetika ale se inzulín podává do podkoží, odkud se dostává do krevního oběhu přímo, takže pacienti léčení inzulínem mají často hladiny inzulínu v krvi vyšší než zdravé osoby.

    Účinnost inzulínu se také často snižuje při špatném vyrovnání diabetu, asi tak, jako dobře vyladěný motor má spíše nižší spotřebu paliva než motor špatně seřízený. Zlepšené vyrovnání diabetu se proto u typu 1 dost často projeví poklesem jeho potřeby.

    Existují mnohé výjimky, ale kupodivu většině pacientů s diabetem 1. typu postačuje asi 40 až 50 j. denně nebo asi 0,6 až 0,7 j./kg. Pokud někdo potřebuje 60, 70 či více jednotek, většinou to značí, že něco není v pořádku. Zejména může jít o obezitu, nadměrné jídlo nebo nevyrovnaný diabetes, kdy ke korigování hyperglykémií je potřeba další inzulín až často vznikne hypoglykémie, po ní hyperglykémie a tak dokola.

    Jinak ale normy pro potřebu inzulínu dány nejsou. Je to opravdu individuální.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Dnes jsem byl u paní doktorky na kontrolu ohledně zaměstnání. Pravidelně dělají vyšetření na cukr a EKG.  jsem si dal sklenici vody. Mám problém s únavami ale přikládole se to boreili.asi 4 roky. Rostislav
    věk: 48 let výška: 180 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Milý Rostislave,

    pokud jde o diagnostiku diabetu, má se glykémie měřit za standardních podmínek. Provádí se měření na lačno ráno, před tím se od večeře nejí, pít můžete. Ráno se odebere nejlépe žilní krev a pošle se do laboratoře. Vyšetření glukometrem není dostatečně pro tyto účely přesné. Hodnota u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l. Mezi 5,7 a 7 mmol/l se výsledek hodnotí jako porucha glukózové tolerance, nad 7 je již diabetes. Vyšetření se má ale provést minimálně 2x.

    Pokud jste tedy měl glykémii na lačno, dost pravděpodobně máte diabetes. Pokud to nebylo na lačno, není výsledek jasný, o diabetes nemusí jít. Dostavte se v tom případě ještě jednou, tentokrát skutečně ráno na lačno. Sklenice vody nevadí.

    Také připomínám, že vyšetření k potvrzení diabetu musí být provedeno minimálně 2x.

    Ve sporném případě také můžete být pozván na orální glukózový toleranční test.

    Nedovoluji si vám dát zatím žádnou radu ohledně případné léčby. Pokud jste ale již minule měl hodnotu na lačno 7 a nyní 9,1, nejspíše o diabetes půjde. Měl byste přinejmenším držet dietu s omezením sacharidů a dát se brzy zkontrolovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň prajem, prosím Vás na základe týchto výsledkov sa dá definovať diabetes 1.?Na liečbu perorálnymi tabletkami som nereagovala dostatočne, momentálne som na inzulíne 6 krátky-4krátky-4krátky-8dlhý a nízkoasacharidovej strave?Výsledky z odberu krvi sú: ANTI GAD autoprotilátky +1,17 index, anti IAD 2 0,58 index, S-C-peptid -0,10 nmol/l, S-INzulín 8,54 mlU/l, HOMA -IR 1,46, IAA 0,17 negat.
    věk: 38 let výška: 163 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milá Alžběto, diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní proces, který postihuje beta buňky pankreatu, které tvoří inzulín. Tyto buňky postupně zanikají a vzniká postupně diabetes. Často jsou inzulín produkující buňky zničeny docela a pacient je zcela závislý na podávání inzulínu podkožně. Velmi pak záleží na tom, jak se naučí správně dávkovat inzulín podle aktuální glykémie. Diabetes 1. typu vzniká nejčastěji u dětí a mladých osob, ale může vzniknout kdykoliv. Ve vyšším věku se porucha někdy rozvíjí pomalu, takže může připomínat i diabetes jiného typu.

    Ve vašem případě se velmi pravděpodobně jedná o diabetes 1. typu, protože se podařilo zachytit autoprotilátky, které do určité míry potvrzují. Dosud měřitelná hladina C-peptidu svědčí o tom, že stále trochu produkujete vlastní inzulín. Hladina inzulínu je nezajímavá, protože ten si podáváte injekčně.

    Někdy se také typ, který asi máte, označuje jako LADA (Latent autoimmune diabetes in adult), je to ale v podstatě forma typu 1. Čtěte na našich stránkách:

    diabetes LADA? | cukrovka

    https://www.cukrovka.cz/definice

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-1-typu-lada-a-nizke-glykemie

    Jsou to ale úvahy převážně teoretické. Důležité je léčit váš diabetes tak, jak je potřeba. Evidentně vám chybí inzulín, jste štíhlá osoba. Je potřeba, abyste se naučila svou nemoc co nejlépe zvládat a přitom zůstala stejně aktivní a spokojená jako dosud.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mam vyskou cukrovku 60 .koupila jsem si čaj i vytaminy a užívám lěky marie
    věk: 77 let výška: 156 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milá Marie, vy máte zejména vysokou hmotnost! Prvním opatřením, a to i ve vašem věku, by mělo být omezení kalorického příjmu a omezení množství sacharidů v jídle. Na našich stránkách byste mohla najít takový příklad vzorové diety, pro vás by byla asi vhodná ta s obsahem (maximálně) 150 g sacharidů v jídle. Najdete ji zde:

    https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

    Možná si nejprve řeknete, že tolik ani za den nejíte. Ale zkuste to opravdu dodržovat, jídlo si važte, a uvidíte.

    Také se vám může hodit tato orientační tabulka pro odhad množství sacharidů v jídle:

    10 g sacharidů

    1.            20 g pečiva

    2.            1 knedlík, brambora (velikosti vejce)

    3.            2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)

    4.            2 lžíce čočky

    5.            3 lžíce fazolí, sóji

    6.            1 lžíce mouky

    7.            1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)

    8.            1 dcl sladké limonády

    9.            ¼ l mléka

    10.          jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)

    11.          1 lžička marmelády, medu

    12.          kopeček zmrzliny (velikost Míša)

    Čaje a vitamíny vám přeju, ale s cukrovkou vám nepomohou. Píšete, že užíváte léky, ale neuvádíte, jaké. Z vašeho „dotazu“ usuzuji, že máte hodnotu glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol. To je hodnota dost zvýšená a nějakou léčbu si kromě diety zaslouží. Tak mnoho zdaru!

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mam cukr 6
    věk: 77 let výška: 158 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milá Marie, váš dotaz je, abych tak řekl, dost „suchý“ a navíc bez otazníku. Moc z něho není poznat, na co se ptáte.

    Tedy se domýšlím, že chcete poučit, zda hodnota glykémie 6 mmol/l je v pořádku.

    Měla byste vědět, že normální hodnota na lačno je 5,6 mmol/, za diabetes se považuje stav, kdy opakovaně máte na lačno glykémii nad 7 mmol/l nebo kdykoliv během dne, třeba i po jídle, nad 11 mmol/l.

    Je třeba posoudit, zda vaše měření bylo po celonočním lačnění, zda bylo provedeno na přesném přístroji a zda to bylo 1x či opakovaně. Asi by stálo za to měření opakovat po poctivém celonočním půstu ráno a potom to zkusit znovu po snídani za 2 hodiny. Zatím se ale nijak nenervujte, hodnota 6 je velmi lehce zvýšená a bezprostředně vás nijak neohrožuje.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, synovi je 13 let a byl mu diagnostikován diabetes 1 typu.Chtel bych se zeptat touto cestou,v jaké fázi se nachází biologicka léčba (kmenové buňky) popřípadě "chytrý inzulín" aplikovany 1 x za týden.Dekuji za odpověď.Frantisek.
    věk: 14 let výška: 157 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Milý Františku, odpověď je složitá a zdlouhavá, takže nemohu vám individuálně podrobně odpovědět. Proto vám zatím doporučuji náš příspěvek na cukrovka.cz zde:

    https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami

    kde najdete i další odkaz na předchozí článek.

    Za 1 či 2 roky výzkum zase postoupil, ale prozatím platí, že způsoby léčby, na které se ptáte, zatím nejsou nikde dostupné. Ani s „chytrými inzulíny“ to není nijak horké, ostatně o ničem opravdu chytrém nevím, spíš by to bylo pro pacienty s jiným typem diabetu, kteří tak „chytrý inzulín“ nepotřebují. Zato ale nastal velký pokrok v oblasti „chytrých“ pacientů kteří používají „chytré“ pumpy. Tím chci říci, že technologie je na velmi dobré úrovni a pokud je pacient dobře vycvičen a motivován („chytrý“), tak s tím lze dosáhnout vynikajících výsledků.

    Ale slibuji brzkou aktualizaci odpovědi na vaši otázku, i když uvedený odkaz by mohl prozatím stačit.

    Zdraví také František

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Na glukometru z kspilár.krve hodnata cukru 5,2 nalačno, za hodinu hodnota 5,8 ze žilní krve. Lékař mi ale sdělil, že hladina dlouhého cukru je vysoká, tudíž mně nasadil lék Stadamet. Je toto nutné? Jaroslava
    věk: 70 let výška: 152 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Milá Jaroslavo,

    pro posouzení vašeho dotazu bych potřeboval znát hodnotu vašeho „dlouhého cukru“, tedy glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Normální hodnota je do 40 mmol/mol a hodnota nad 47 mmol/mol již odpovídá cukrovce. Tak si vyžádejte ten výsledek a sama posuďte. I hodnoty nad 44 již ale stojí za nějakou léčbu, tedy především úpravu diety.

    Vaše první hodnota glykémie na lačno je v normě a druhá je lehce zvýšená (norma je do 5,6 mmol/l),  hodnoty lze spolu porovnávat, protože glukometry bývají upraveny tak, aby ukazovaly výsledky odpovídající hodnotám z žilní krve.

    Normální glykémie při vyšetření můžete mít, když se před odběrem „včas zaleknete“ a začnete minimálně den před tím držet dietu nebo budete jíst velmi málo sacharidů. V takovém případě je ten „dlouhý cukr“ pro vás důležitější, protože ten ukazuje, jak jste na tom byla v posledních týdnech či měsících.

    Nicméně léku Stadamet bych se nijak nebál. Doporučuje se jej používat i při lehkých poruchách glukózového metabolismu, kdy pomáhá předejít do těžšího stádia. Je to lék bezpečný a dobrý, ale ještě důležitější asi pro vás bude dodržovat množství sacharidů v jídle, které by mělo být malé. Jinak jste asi štíhlá, takže hubnout nemusíte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat na dceru (21 let) - před rokem jí byl diagnostikovaný DM 1. typu a je na terapii inzulínem s tím, že sice proběhla edukace ohledně stravování a sacharidů, ale dle lékaře je ještě asi vlastní malá produkce inzulínu a dcera si k jídlu pichne např. 1 jednotku a má za hodinu hypoglykemii po cestě do školy a navíc sportuje (plavání, gymnastika) a i když si nedá inzulín k jídlu před sportem, tak stejně během pohybu má hypoglykemii a neustále tak musí doplňovat hroznový cukr nebo sladké pití. Už kvůli tomu pohyb dost omezila, což je pro ni náročné psychicky a navíc přibrala asi 10 kg a teď se tím trápí. Tak se chci zeptat jak např. takový režim idealne přizpůsobit. Před spaním máme 10 jednotek Tresiby a k jídlům Fiasp (většinou 1-2 jednotky ke každému jídlu). Počítání sacharidů nyní vůbec nevychází co jsme dostali poučení, protože i s tak malou dávkou inzulínu k jídlu jsou časté i během malého pohybu ty hypoglykemie. Naopak někdy zase i po 4-5 jednotkách jde glykemie po jídle třeba na hodnotu 12 a více, prostě je to hrozně nevyzpytatelné a dcera je z toho za ten rok psychicky stále horší. Děkuji předem. Sylva
    věk: 21 let

    Odpověď

    Milá Sylvo, diabetes 1. typu se má léčit od samotného zjištění diagnózy co nejlépe. Jsou k tomu dva důvody:

    1. Člověk si hned od začátku zvykne dělat to co nejlépe a bez kompromisů, což je později někdy obtížné, když si hned na začátku zvykne na „lajdání“.
    2. Dobré vyrovnání diabetu nejen předchází budoucím komplikacím, ale při zachované sekreci vlastního inzulínu si beta buňky trochu odpočinou a spíš potom déle vydrží, což se hodí.

    Jinak je ale poměrně běžné, že po zjištění diagnózy a zahájení léčby si beta buňky opravdu trochu „orazí“ a začnou na nějakou dobu fungovat tak, že vlastně inzulín není potřeba. Říká se tomu někdy remise diabetu, nebo také „líbánky“ či „honey-moon“, i když je to vlastně jen čekání a příprava na to, že se to zase časem zhorší a inzulín bude zase potřeba.

    To si myslím, že je případ vaší dcery. Nebo by jí možná stačila jenom ta Tresiba v malé dávce. Důležité ale je pokračovat v důsledném sledování glykémií, dnes nejraději s použitím kontinuálního senzoru hodnot krevního cukru v podkoží. To dovolí sledovat, zda skutečně glykémie zbytečně nestoupá a není potřeba inzulín podávat nebo jeho dávku zase zvýšit. Počítání sacharidů je velmi důležité zvláště do budoucna a vaše dcera by se to měla naučit z nějaké vhodné knihy, aby si to trvale pamatovala o občas si to opakovala.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!