Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

862 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, kolegyně v práci má diabetes 1 stupně. Změřila jsem si dnes cukr glukometrem a po 3 kouscích štrůdlu jsem naměřila 9.9. asi po 4 hodinách byla hodnota 7.9. Zdá se mi to hodně. Mám navštívit lékaře?
    věk: 59 let výška: 158 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Váš dotaz není úplně jednoduchý.

    Měření glukometrem se nedá plně považovat za diagnostické, protože může mít odchylky (u běžných glukometrů +- 15%) a není plně standardizované.

    Glykémie i u nediabetiků může stoupnout nahoru po jídle, hlavně pokud se jednalo o jednoduché sacharidy (sladké potraviny). Záleží  hodně i na čase od jídla, kdy jste se měřila. Hodnota 9,9 mmol/l a po 4 hodinách 7,9 mmol/l (pokud jste již lačnila= nejedla), je relativně vyšší. Minimálně by se tyto hodnoty pohybovaly v pásmu poruchy glukózové tolerance. Myslím, že nejjednodušší možností, jak tento problém vyřešit, je v souladu s Vaším návrhem navštívit praktického lékaře. Nechat si nabrat lačnou glykémii ze žilní krve. Pokud by ta byla v normě, nebo jen v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno (5,6-6,9 mmol/l), nechat se poslat na oGTT. Tak budete aspoň rovnou jasně vědět, jak na tom v této chvíli jste a případně může být terapie počínajícího diabetu zahájena včas.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám Diabetes už 30 let. Nyní užívám Glucophage 1000 0-0-2, Oltar 6 1-0-0, Humalog 100inj. 0-10-0, Toujeo 300 inj. 68-0-0.Trulicity 1,5ng inj 1xtýdně injekci do břicha. Jednak mám stále vysoký t.zv.dlouhý cukr a hlavně častý a život ztěžující (5x denně) průjem. Je nějaká pomoc? Bohumila
    věk: 75 let výška: 163 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Milá Bohumilo,

    léky, které užíváte, dlouhodobě průjem zpravidla nepůsobí, i když někteří lidé užívající Glucophage někdy udávají nadýmání a dokonce průjem, zvláště na začátku léčby. V takovém případě je vhodné dávku snížit a případně časem zkusit opět zvýšit.

    Říkáte také, že cukrovku máte špatně vyrovnanou, ale neudáváte, jak moc špatně. Nedobře vedený diabetes vede po letech někdy k postižení nervů, které zásobují vaše vnitřní orgány včetně žaludku a střev, což může mít za následek časté průjmy.

    Proto vám na prvním místě doporučuji s pomocí kvalitního a častého měření glykémií, nejlépe s použitím kontinuálního senzoru, sledovat svoje glykémie. Pokud budou hodnoty vysoké, rozhodně byste neměla jíst další jídlo, zejména ne sacharidy, ale vždy počkat, až se glykémie dostane k normálním hodnotám. Potom si zvolíte vhodnou dávku jídla, u které budete znát obsah sacharidů, a podle toho si podáte rychle působící inzulín před jídlem. Cílem bude, aby vám ani po jídle nestoupla glykémie na hodnotu 10 mmol/l. Pokud se tak bude dít, bude nutné zejména omezit množství sacharidů, ale také zvýšit dávky rychle působícího inzulínu (Humalogu).

    Naopak dávku dlouze působícího inzulínu máte spíše vysokou. Tato dávka se volí tak, abyste zejména ráno neměla zvýšenou hodnotu glykémie, ale přitom také neměla noční hypoglykémie. Dávku Toujeo bych tedy zatím nezvyšoval, případně ji postupně snižoval.

    Pro boj jak s vysokými glykémiemi tak dlouhodobými průjmy vám doporučuji tedy 2 základní věci:

    1. Najděte si pro vás vhodný vzorový jídelníček. K tomu bude pro vás užitečné si projít některé odkazy na našem webu, a to zejména:

    https://www.cukrovka.cz/co-jsou-sacharidy

    https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave  Zde bych vám doporučoval dietu s obsahem 200 g sacharidů, ale nejsem si jist, zda vaše údaje o věku a váze jsou správné.

    1. Snažte se vyhýbat potravinám, o kterých si myslíte, že vám mohou působit průjem. Obecně se jedná zejména o tučné potraviny, potraviny hodně kořeněné či smažené. Někomu může vadit mléko či mléčné výrobky.
    2. Věnujte se pečlivě vyrovnání svého diabetu. Z vašich údajů není vůbec jasné, jak to u vás s diabetem je. Pokud ale již užíváte inzulín, tak bych vám na prvním místě doporučoval používat 4 denní dávky, a to 3x denně Humalog před jídly a na noc Toujeo. Pokud jste obézní (udáváte ale 88 kg), tak jak Glucophage tak Trulicity jsou velmi vhodné. Pokud jste ale opravdu spíš štíhlá, mohla byste vystačit s tím inzulínem. Oltar skoro určitě nevyvolává žádné zažívací obtíže, ale při plné inzulínové léčbě se mi zdá zbytečný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, držím přerušovaný půst, tedy jím v době od 10:00 do 18:00 hod. Nejím vůbec lepek a cukr, večer spíše méně sacharidů. Zjistila jsem, že ráno mám vyšší cukr v krvi - naměřila jsem si v 8:00 hod. např. 6,9 nebo dokonce i 7,2. Když jsem pak šla např. na procházku a změřila se až v 9:30 hod. (stále lačná), měla jsem cukr 5,3. U lékaře jsem nebyla, glukozu jsem si nechala změřit náhodně při odběru krve, následně se sleduji pomocí glukometru (zakoupila jsem nový v lékárně). Mám to řešit na diabetologii? Děkuji Vám za odpověď. Mirka
    věk: 57 let výška: 161 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milá Mirko, vzhledem k tomu, že vyšší hodnoty glykémie jste zaznamenala opakovaně, máte zřejmě poruchu glukózové tolerance, což je v podstatě předstupeň diabetu. Máte také docela nadváhu.

    Já vám na prvním místě doporučuji jíst ve své dietě méně sacharidů, tedy např. 150 g denně. Je správné, že nejíte sladké, ale musíte vědět, že sacharidy jsou prakticky v každém pečivu, v rýži, bramborách ….a že bezlepková dieta obsahuje sacharidů spíš více než méně. Pokud netrpíte nesnášenlivostí lepku, tak si myslím, že bezlepková dieta vám nijak nepomůže a dodržování diabetické diety vám bezlepková dieta spíše zhorší.

    Přerušovaný půst je sice v prevenci diabetu 2. typu docela dobrý, ale to musí být skutečný půst, tedy vynechat jídlo např. občas na celý den a nebo nejíst už od odpoledních hodin. Vy buďte s jídlem opatrná zvláště večer (tím myslím i v těch 17 – 18 hod.), protože sacharidy se pak mohou během noci vstřebávat a dělat tu lehce zvýšenou glykémii. Naopak by se hodila večerní procházka.

    Vzhledem k tomu, že vaše porucha je spíše lehká a že máte svůj osobní glukometr, tak nutně diabetologa nepotřebujete, ale měl by vás sledovat praktický lékař. Za kontrolu stojí krevní tlak a hladina krevních tuků.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak prevazet inzulin a trulicity v letadle
    věk: 63 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    inzuliny i Trulicity patří do příručního zavazadla -  v zavazadlovém prostoru dochází často k poklesu teplot pod bod mrazu a došlo by ke znehodnocení těchto léků. Ideální je mít s sebou potvrzení od Vašeho ošetřujícího diabetologa (v jednu dobu byl i k dispozici insulin passport -  malá kartička vyráběná myslím firmou Sanofi), kde by měly být vypsány inzuliny, Trulicity, případně glukometr nebo senzory, které používáte  + nesmí chybět razítko ambulance a lékaře. Toto potvrzení by mělo usnadnit přepravu inzulinu a DIA pomůcek letadlem.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, DM 2 mám diagnostikovanou od července letošního roku. Užívám Metfogammu 500 ráno a 850 večer. (Stav po úpravě lékařkou z původních 850-0-850 po kontrole) Měřím si glykemii v různých časech, před i po jídle, jak doporučila lékařka. A snažím se porozumět "řeči" svého těla. Mívala jsem už před obědem a v menší míře i před večeří slušný hlad a glykemie byly od 4,7 do 6. Naopak, ráno hlad nemívám a glykemie jsou od 6.6 do 7.2. A nedávno jsem v "noci" (22 hod) měla 6,6 a ráno nalačno 7.4. Žádný dieteticky prohřešek! :) Mám málo naměřených hodnot, ale mohlo by se jednat o tento syndrom? Pokud ano, jaká je pomoc? Děkuji Alena.
    věk: 62 let výška: 172 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Aleno,

    Tzv. syndrom úsvitu (anglicky „dawn phenomenon) se používá k vysvětlení, proč některým lidem stoupá potřeba inzulínu (ať již vlastního či podávaného léčebně) v časných ranních hodinách. Vysvětluje se to tím, že tělo se připravuje na ranní „boj s okolnostmi“, které jej obklopovaly v dávné době, když se kdysi probudil v jeskyni uprostřed divoké přírody. Dnes by se to dalo přirovnat k rannímu ruchu, který zahrnuje spěšnou přípravu a odchod do práce, akrobatické cviky v hromadné dopravě a ranní nástup do práce. Je k tomu potřeba hodně energie, která musí být po ruce. Proto si tělo zařizuje uvolnění energetických zásob z jaterního glykogenu (který se štěpí na glukózu) a z tukové tkáně. Uplatňují se při tom tzv. stresové hormony, zejména kortizol z nadledvinek a adrenalin z dřeně nadledvinek, které to všechno zprostředkovávají …. No, ale když nic takového nenastane, člověk si klidně hoví v posteli, nikam nespěchá a pak si ještě připravuje chutnou snídani, tak z toho nakonec je jenom zvýšená glykémie a cukr nemá kam se podít, protože svaly nic nedělají, žádný boj s přírodními živly se neodehrává, možná jen úlek při ranním převážení.

    Tento stav začíná někdy kolem 4. až 5. hodiny ráno a zdravý člověk tu energii buď vynaloží, nebo jeho vlastní inzulín se postará, aby glukóza zůstala tam, kde, je (tedy v játrech) a glykémie nestoupá.

    Termín úsvitu se popisuje zejména u osob léčených inzulínem. Ráno se zvyšuje potřeba inzulínu, a proto je potřeba dobře nadávkovat večerní či noční inzulín tak, aby působil více právě v ranních hodinách, a přitom nepůsobil hypoglykémii. Nebo u inzulinových pump se naprogramuje ranní rychlost pumpy o něco výše.

    U diabetu 2. typu se tento termín moc nepoužívá. Pacienti s diabetem 2. typu jsou obecně méně citliví na působení inzulínu. Inzulín během noci tlumí uvolňování glukózy z jaterního glykogenu, ale u diabetiků 2. typu je jeho působení slabé, takže to nestačí k obraně před vzestupem glykémie. Proto se podávají různé léky, které účinek inzulínu zvyšují (např. metformin). A také je důležité pokud možno k večeru či večer nic moc nejíst, nebo jen zeleninu. Protože játra jsou pak „napěchovaná“ glykogenem, který se po jídle tvoří do zásoby, a ten tak musí někudy z jater zase ven, tedy do krve během noci či během rána.

    Já bych se na žádný syndrom úsvitu moc nevymlouval. Moc vám doporučuji zpřísnit dietu a večer místo jídla se jít raději projít nebo si zacvičit. Kdyby to pak opravdu nestačilo, je vhodné podávat večerní inzulín. Ale k tomuto kroku máte ještě bohatou rezervu v podobě diety, pohybu a případně ještě dalších léků.

    A také vám doporučuji lépe porozumět řeči vašeho těla, které se chce zalíbit svojí paničce a tak ji pobízí: „milá Alenko, tvoje tělíčko nutně potřebuje ještě jeden plátek chleba a támhletu houstičku se šunčičkou, a ne abys mě moc namáhala! To bych tě pak muselo pozlobit  bolavými nožičkami a klouby a nepěknou únavou…“. Vy jste jeho pán a tak mu máte nařídit: „Kuš a koukej mě pěkně nosit a natřásat a papání jsi už dostalo dost a dost, koukni, jak nám zdražili plyn a elektřinu, nejsi na světě samo!“.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně tatínka, je diabetik 2.typu, zjištěný asi cca 3 roky zpět, po celou dobu dobře kompenzovaný, na tabletkách, Siofor 2x 500mg, teď nově Glyclada 2x ráno, letos v březnu na kontrole glykovaný hemoglobin 50, a teď v září 110, a ranní glykémie kolem 18, a zhubnutí cca 15kg, sám subjektivně žádné obtíže neudává, na 31.10.je objednaný na gastro,kolono,ct břicha kvůli úbytku váhy, jiné obtíže nemá, občas svědění břicha, nyní mu Mudr přidala večerní inzulín Toujeo než nastoupí do nemocnice k vyšetření, jaterní, ledvinné testy má všechny v normě, v moči také nic, trochu mě doktorka vystrašila, že se může klidně jednat o nádor, není i jiná možnost než tato hruzostrasna diagnoza? Bez toho aniz by byl odebrany krevni obraz, CRP, a dodelana vsechna vysetreni, minuly tyden mel sono bricha, tam je vsechno negativní az na steatozu jater. Inzulin si vcera vecer pichal poprve takze dnes ráno glykemie 18, asi zatim jeste bez efektu. Byla by mozna i jina diagnoza nez hned strasit nadorem? Vim, ze pocitat se musi se vsim. Jak jsem jiz rikala, priznaky zadne, ta vaha 15kg během cca půl roku se mne taky uplne nezda, ale mozna je to tim, ze ho vidim casto, obcas svedeni bricha a bolest bricha nalacno. Jinak nic. Jasne ze pockame na podrobna vysetreni, jen chci vědět jestli to muze byt i neco jineho nez hned nador. Dekuji moc za odpoved. Hezky den, Karolína Jinak vaha ze 115 na 99 behem pul roku. Dekuji Karolína.
    výška: 172 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Milá Karolíno, váš otec má diabetes mellitus 2. typu, který se nyní výrazně zhoršil, takže je potřebná inzulínová léčba. Samotné zhoršení diabetu může dobře vysvětlit hubnutí v posledních měsících a rozhodně se nemusí jednat o žádné další závažné onemocnění. Inzulínová léčba ale musí být pečlivá, aby se glykémie vyrovnaly. Přitom by ale nebylo dobré, kdyby váš otec začal zase tloustnout. I nyní má stále nadváhu. Měl by tedy držet dietu zejména s omezením sacharidů (na maximálně 200 g denně). Inzulín je určitě vhodný, ale je nutné najít správné dávkování. Je také dost možné, že jedna denní dávka nebude stačil. Měl by si tedy monitorovat glykémie a měl by se naučit počítat sacharidy v dietě.

    Rychlé hubnutí ovšem vzbuzuje podezření, že se opravdu může jednat o nějaké nové onemocnění, zvláště pokud váš otec nehubnul úmyslně. Proto je naprosto rozumné provést celkové vyšetření. Na prvním místě bych se zaměřil na slinivku břišní. Ta se zobrazí na plánovaném vyšetření CT. Na to, abyste se obávala závažné nemoci, je ale určitě dost času. Tak spíše otce podpořte a pomozte mu zvládat diabetes. Bude k tomu určitě potřebovat edukaci a k té byste případně mohla přijít s ním. Věřte, že špatně léčený diabetes je sám o sobě dost závažnou nemocí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě, pro jaký typ diabetu mám předpoklad a jak vysoký ten předpoklad je? Mám 31 let, 163 cm a 58 kg. Momentálně jsem 5 měsíců po porodu a v těhotenství mi byla zjištěna těhotenská cukrovka (na ogtt v 27tt - zvýšená hodnota po 2h). Při měření glukometrem lačná vždy v pořádku (většinou pod 5), za 1h po jídlech problémy. V rodině měl diabetes pouze můj děda (otec otce), nevím to jistě ale asi DM1. Jak to vypadá u mě?
    věk: 31 let výška: 163 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Veroniko, zjištěná cukrovka během těhotenství představuje obecně rizikový faktor pro budoucí cukrovku po porodu. V úvahu je ale třeba vzít, že kritéria pro diagnózu těhotenské cukrovky jsou přísnější než pro ostatní osoby. Vy neuvádíte, jaké hodnoty glykémie jste měla a už vůbec neudáváte, jak jste na tom nyní.

    Vidím ale, že jste štíhlá a asi máte nyní glykémie v normě. Doporučuji vám proto v celém dalším životě pamatovat na to, že jste v těhotenství měla zvýšené glykémie a že podobné zvýšení se může znovu objevit, pokud budete svoje tělo v budoucnu přetěžovat nadměrnými kily a pokud se budete málo věnovat fyzické aktivitě. Potom si myslím, že vaše riziko budoucího diabetu bude nízké, respektive podobné, jak v ostatní naší populaci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byly mi zjištěny zvýšené hodnoty hladiny cukru v krvi. Na lačno napoprvé 6,7 a pak i hodnota 7. Doktor mi sdělil, že to už je cukrovka. Ale nechtěl mě děsit a dělat ukvapené závěry, prý to může být jen dočasné (je to možné?). Za měsíc jdu znovu na odběr krve i moči a do té doby mi doporučil dodržovat pohyb, dietu, omezit cukry a uvidí se jaké budou hodnoty. Jsem z toho velmi vystrašená, ihned jsem si objednala glukometr. Trpím také poruchou štítné žlázy - snížená funkce - beru letrox 50. Dočetla jsem se, že tyto dvě onemocnění můžou mít spojitost, je tomu tak? V nejbližší době bych také ráda otěhotněla a velmi se bojím komplikací, či postižení dítěte. Jaké jsou prosím možnosti léčby? Pouze aplikace inzulinu? Nebo je možné hladinu cukru ještě nějak "zachránit" na normálních hodnotách? Děkuji Vám moc za odpověď. Tereza
    věk: 27 let výška: 172 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milá Terezo,

    jak jste si sama jistě zjistila, hodnoty glykémie na lačno 6,7 a 7,0 mmol/l jsou zvýšené, ale podle definice ještě neodpovídají diabetu. Pořídila jste si glukometr, a tak brzy zjistíte, zda glykémie budou mít vzestupnou tendenci a zda budou stoupat na diabetické hodnoty po jídle. Váš lékař vám určitě poradil dobře, zatím je vhodné váš stav sledovat a rozumná dieta se rozhodně hodí.

    Pokud by se skutečně jednalo o diabetes, tak ve vašem věku a při vaší tělesné konstituci připadá zdaleka nejvíce v úvahu diabetes 1. typu. Tou je autoimunitní onemocnění, které postupně vede k zániku buněk, které vytvářejí inzulín. Pokud se budete sledovat, onemocnění nelze „promeškat“, časem se určitě  projeví. Díky sledování se ale nedostanete do stádia, kdy byste třeba musela do nemocnice a řešit nějaký akutní stav.

    O tom, zda se skutečně jedná o tento typ diabetu, byste se s vysokou pravděpodobností mohla přesvědčit již nyní, pokud byste si dala vyšetřit autoprotilátky anti-GAD, IA2, ICA a protilátky proti inzulínu (anti-ZnT8 se zatím vyšetřují málo). Pozitivita jedné protilátky by podezření velmi zvýšila, pozitivita dvou by představovala skoro jistotu.

    Pokud ale o vás nevím více údajů a neznám vaši glykémii po jídle, tak musím připustit, že se skutečně může jednat i o přechodnou poruchu v souvislosti třeba s nějakým jiným onemocněním, nebo se také může jednat o nějaký jiný vzácnější typ diabetu (některá z forem tzv. MODY, viz naše stránky); diabetes 2. typu je silně nepravděpodobný.

    Pokud jde o typu 1, tak jeho léčba skutečně spočívá v aplikaci inzulínu, i když se hledají možnosti včasné imunologické intervence, které by mohly vést k oddálení jeho vzniku či případně i k jeho „vyléčení“, ale zatím takové metody nejsou k dispozici. Rovněž o transplantačních možnostech (viz naše stránky) nemá cenu uvažovat. U jinak zdravých mladých lidí se zatím nepoužívají.

    Neuvedla jste také, zda ve vaší rodině se vyskytuje diabetes. Zejména typy MODY jsou silně dědičné a rovněž sklon ke vzniku diabetu 1. typu se částečně dědí.

    V každém případě, pokud jinak žijete „zdravě“, tak nemůžete s tím momentálně nic udělat, všechno ukáže čas. Zatím byste si mohla něco o diabetu přečíst a také zjistit, že s diabetem lze dobře žít a i mít děti. Snad byste v této chvíli nemusela otěhotnět, bylo by lepší chvíli počkat, jak se stav vyvine.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může pes jitrocelovy sirup Müllerův s invertnim cukrem? Děkuji
    věk: 1 let

    Odpověď

    Dobrý den, odpovídáme na dotazy s diabetologickou tématikou. Váš dotaz je pro veterinární poradu, ale ze zkušeností majitelů psů a z literatury se dočítáme, že jitrocelový sirup pes může a na psinku ho dokonce veterináři i doporučují. Invertní neboli tekutý cukr je směs glukózy a fruktózy, což jsou dobře stravitelné jednoduché cukry i pro psa. Pokud je nebude užívat v nadměrném množství, trávení to neovlivní. Nadměrné užívání však způsobí kvasné procesy v trávicím ústrojí a dostaví se plynatost a průjem… Je třeba ohlídat, aby v podávaných přípravcích nebylo sladidlo xylitol, ten je pro psy toxický už v dávce 0,1 mg/kg váhy zvířete.
    Existují i veterinární přípravky s jitrocelem jako například https://www.drmax.cz/topvet-kasel-a-nachlazeni-vet-pripr-pro-psy-200ml

    S pozdravem

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravim Vas, Jsem 68 let 130 kg, 33 let ridic kamionu. Pred mesicem mne p.doktorka po odberu krve zjistila, ze mam cukr 7. Prosim, je mozne v krvi, zjistit cukr za 3 mesice, to bylo v srpnu, ted me dala metformin Teva 500mg, beru rano. Od doby vysetreni uplynuly 2 mesice. Na kontrolu mam jit az za mesic. Vim, jsem jako zapasnik Sumo a nestastny, ze tak vypadam, pitny rezim uz beru svedomite 10 let, obycejnou vodu a hodne caju cerneho sypaneho. Od doby kdy mne oznamila, ze mam zvyseny cukr, totalne sem zmenil jidelnicek-pred tim byl obcas alkohol a casto pivo a taky sladke-hruza!!! Chci se zeptat, prosim, je mozne omezit cukr bez pouziti leku, radnym dodrzovanim zivotospravy? A ma nacukrovku vliv stress? Protoze jsem ve 2020 unor prodela Pasovy opar a pros.leden 2020-2021 jsem Mel Covid-lehky prubeh, zato, jsem mel tlak 200 na 100 a zvyseny cukr a jeste ted citim, ze nemam nervy OK. Dekuji za odpoved Opatrujte se Pekny den Petr 
    věk: 68 let výška: 186 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Petře,

    kromě velké nadváhy máte další rizikový faktor diabetu, a to dlouhé vysedávání za volantem bez dostatku pohybu. Snad k tomu ještě nekouříte, i když většina kamioňáků kouří a na předepsaných zastávkách spíše pokuřují, než by si trochu zacvičili.

    Z metforminu rozhodně nemějte strach. Je to bezpečný lék, jen jeho dávka je pro vás malá. Jak na těchto stránkách opakovaně píši, omezení kalorického příjmu, pokud se skutečně dodržuje, má na diabetes přinejmenším takový efekt jako tablety, může mít ale efekt dokonce větší. Měl byste ale opravu dodržovat redukční dietu s omezením sacharidů. Pro vás by stačilo tak 150 g sacharidů denně. Bojím se ale, že bez podpory nutričního terapeuta to nedokážete.

    Umím si představit, jak náročné to musí být, polykat kilometry a kilometry a pak se ani pořádně nenajíst. Na našich stránkách byste mohl najít mnoho doporučení, jak se s dietou popasovat, ale stejně vám doporučuji návštěvu nutričního terapeuta/dietní sestry a požádat tam o podrobnější doporučení a hlavně jak si pomoci k tomu, abyste to vydržel. Hodně ale na tom záleží, chcete-li být v budoucnu zdráv.

    Prodělaný covid i stres se na tom všem může podílet, ale co s tím naděláte? Palivo ládujte do svého náklaďáku, ale sebe toho co nejvíce ušetřete. A ten metformin vám doporučuji, jen alespoň 2x 500 mg, 1-0-1 po jídle.

    A také byste rozhodně měl dělat něco s tím krevním tlakem. Existuje na to celá řada dobrých léků.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!