Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

hodnota HbA1c vysoká, ale glykémie nízká

Datum vložení dotazu: 30.10.2023

Ptá se: Jiří

Dotaz

Dobrý den, při kontrole na diabetologii mám hodnotu glykovaného hemoglobinu stále okolo 70, naposledy 74. Přitom si dost často měřím okamžitý cukr a jsem na hodnotách mezi 5,1 a 8. Při kontrole mne neustále varují před následky. Žádné potíže nemám, rozumnou dietu dodržuji. Beru Metformin a Sitagliptin. Kde je, prosím, něco špatně? Děkuji
věk: 67 let výška: 176 cm váha: 94 kg

Odpověď

Milý Jiří, existují vzácné případy, kdy vyšetření glykovaného hemoglobinu ukazuje falešně vysoké hodnoty, které neodpovídají jinak normálnímu, nebo jen lehce porušenému metabolismu glukózy. Většina z nich navíc působí jen malé odchylky.

Velmi vzácné jdou některé genetické varianty červeného krevního barviva (hemoglobinu), které se snáze glykují než běžný hemoglobin a proto jsou výsledky glykovaného hemoglobinu vyšší. To se dá prokázat speciálním elektroforetickým vyšetřením krevního barviva, ale jde o velmi vzácné odchylky.

Udává se také, že vyšší hodnoty mohou být zjišťovány u některých případů chudokrevnosti (anemie), např. v důsledky nedostatku železa, vitaminu B12 nebo kyseliny listové, které jsou nutné pro normální krvetvorbu. Podezření byste mohl mít v případě, že by se u vás prokázala chudokrevnost (nízká hodnota hemoglobinu při vyšetření běžného krevního obrazu).

Zmiňovány byly také vyšší hodnoty u silných kuřáků a u osob požívající větší množství alkoholu, ale nešlo o zásadní rozdíly.

Vyšší hodnoty byly také vzácně uváděny u osob užívajících některé léky, např. opiáty, statiny (léky na snížení hladiny krevních tuků) a dále u osob se žloutenkou.

Všechny tyto případy působí většinou jen lehčí diskrepance, snad s výjimkou těch vrozených odchylek krevního barviva, které jsou ovšem velmi velmi vzácné.

Já za nejpravděpodobnější považuji možnost, že vy si hladinu krevního cukru měříte jen v určitých obdobích dne, kdy zpravidla míváte hodnoty glykémie nízké. Pomohlo by sledování denního profilu (9 měření během dne) nebo ještě lépe 14denní měření pomocí kontinuálního senzoru glykémií. Pokud by i tyto metody poukazovaly na normální či téměř normální hodnoty glykémií, začal bych pátrat po nějaké vzácné příčině.

Také bych vám doporučoval nechat si změřit hladinu glykovaného hemoglobinu v jiné laboratoři, nejlépe s použitím jiné metodiky. Např. interference s některými léky, nebo látkami bývá typická právě pro určitou metodu stanovení.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

797 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den.Nikdy jsem neměl problém s cukrem.Obézní nejsem denně nachodím tak 12 km a 4 km na kole.Byl jsem na preventivní prohlídce a doktorka mi vzala krev naměřila mi 7.2 cukru.Ihned mi nasadila prášky Siofor Prolog 500 mg.Je to normální postup neměla mě poslat na další vyšetření.Podotýkám že před odběrem krve což bylo pondělí jsem měl pracovní sobotu i neděli ranní odpolední a pracuji v zemědělství u krav což je dost namáhavá práce.Minimim spánku tak 4 až 5 hodin mezi směnami .2 měsíce před odběrem jsem měl corona virus 3 týdny jsem byl na neschopence.S toho skoro 1 týden horečky.Doktorka mi řekla že zo nemá vliv.Dostal jsem glukometr a začal sladit Xilitolem.Po dobu měření mám průměrně 5.5 až 6.2.A to bez prášků. Milan

    Odpověď

    Milý Milane, glykémie na lačno 7,2 mmol/l již odpovídá diabetu, nicméně jediná hodnota k tomu nepostačuje, mohlo jít klidně také o náhodný výkyv. Z obecného zdravotního hlediska je to více méně jedno - opravdu byste měl začít dodržovat zdravou dietu pro osoby s diabetem a s přiměřeným obsahem sacharidů s ohledem na váš věk, hmotnost a fyzickou zátěž. Já to odhaduji asi na 200 g sacharidů denně, což je asi o dost méně, než bývají lidé zvyklí. Je ovšem nutné naučit se sacharidy v dietě započítávat. Nasazení Sioforu v malé dávce je rovněž rozumné. Je to lék, který se s úspěchem používá k prevenci zhoršování glukózové toleranci a přechodu do stádia diabetu. Jeho vedlejší efekty jsou málo kdy závažnějšího charakteru, většinou jde o přechodné zažívací obtíže.

    Na naměřenou hodnotu opravdu mohl mít vliv prodělaný Covid-19 a také různé nepravidelnosti ve vašem denním režimu. To ovšem na věci nic moc nemění. Prostě asi opravdu máte náběh na diabetes nebo jej už podle současných kritérií máte. Bude jistě vhodné měření v laboratoři zopakovat při vašem pravidelném režimu, tedy ráno po celonočním lačnění. Bude-li hodnota pod 5,7 mmol/l (tedy ještě v normě), o zjevný diabetes by se zřejmě nejednalo. Ale že poruchu máte, to je pravděpodobné a jestli tomu říkáme prediabetes nebo diabetes, je v podstatě jedno.

    Diabetická dieta je obecně prospěšná každému, nemá žádné faktické nevýhody. Xylitol vám ale příliš nedoporučuji. Je to rovněž kalorické sladidlo, ke kterému se zpravidla přidávají ještě jiné sladivé látky. Nejlepší je prostě nesladit. Neznamená to, že byste obyčejný cukr vůbec nemohl, ale je nutné jej započítávat do množství denních sacharidů a nejíst jej, když nemáte normální glykémii. Může se hodit např. v průběhu fyzické zátěže či těžší práce, ale v malém množství.

    Poznámka redakce:

    dietu s 200 g sacharidů denně najede v záložce FOTOJÍDELNÍČKY zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    nastavte si v Typu diety "6800 kj 200 g sacharidů" vyberte si zda chcete dietu "se svačinami, či bez svačin", nastavte si na kolik dnů chcete jídelníček připravit a klikněte na Generovat náhodně. Vytvoří se Vám jídelníček s denním obsahem sacharidů 200 g. Jednotlivá jídla si můžete dle další nabídky měnit podle Vaší chuti... a vždy to bude 200 g sacharidů na den.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den již 3 dny mám zvýšený cukr 9.7 ráno večer odpoledne.uzivam metformin ráno a večer 1 tabletu nyní se cukr nesnižuje dietu držím. Prosím o radu

    Odpověď

    Dobrý den,

    moc se omlouvám, ale bojím se, že tento dotaz by měl být spíše mířen na Vašeho diabetologa (případně praktického lékaře - pokud Váš diabetes řídí on), protože s takto málo informacemi  +  neznalostí Vašeho celkového stavu se na tento dotaz odpovědět bohužel nedá.

    Glykémie můžete mít přechodně zvýšený např. při infektu (nachlazení) nebo velkém stresu.  Pak je otázkou, zda se předpokládá, že se nemoc či jiný stav během pár dní upraví, nebo se očekává jeho delší trvání.

    Dále je nutné znát, jaké jsou Vaše normální hodnoty cukru v krvi.

    Metformin se  vyskytuje v běžných tabletách nebo ve formě s prodlouženým uvolňováním, dále má různé gramáže. Podle současné formy a dávky by se možná dala ještě dávka metforminu navýšit (pokud nejste už na maximální dávce). Závisí i na tom zda jste v minulosti měla někdy při vyšších dávkách metforminu nežádoucí účinky, případně jakou máte funkci ledvin.

    Pokud jsou vyšší glykémie delší dobu, možná bude potřeba přidat další lék.

    Bohužel toto opravdu není možné vyřešit přes jednoduchý dotaz a je potřeba Váš stav probrat s lékařem, který Vás sleduje stran diabetu (ať již je to praktický lékař nebo diabetolog).

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Píchám si denně 3x /někdy 4x/ inzulín. Lékař chce ode mě vědět podle jaké vyhlášky mám nárok na 1500 proužku na rok. Marie

    Odpověď

    Milá Marie.

    Pacientům s diabetem, kteří jsou léčeni tzv. intenzifikovaným inzulínovým režimem (3 a více injekcí inzulínu denně či inzulínová pumpa)

    je možné předepsat až 1 500 proužků ročně. Odkaz k tomu naleznete zde:

    https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/zdravotnicke-prostredky-pro-diabetiky

    Je na lékaři, aby posoudil, zda to je pro vás vhodné. Pokud se ale opravdu aktivně měříte a volíte si podle toho dávky inzulínu a upravujete dietu, tak je to možné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,večer jsem snědla 4 mandarinky,měla jsem velký hlad,když jsem přišla ve 22.hod.z práce a neuvědomila jsem si,že jdu ráno na odběr...můj cukr byl 7,4....mohly mě mandarinky ovlivnit? děkuji... Dana

    Odpověď

    Milá Dano, glykémie se mají měřit za standardních podmínek, aby bylo možné výsledek interpretovat podle stanovených norem.

    Normy pro žádný mandarinkový test zatím stanoveny nebyly, ale přece jenom, pokud jste pak již nic nejedla a měla jen ty 4 mandarinky večer před spaním, tak glykémie 7,4 mmol/l již orientačně odpovídá diabetu. Ostatně, mandarinky bývají většinou jen málo sladké, některé jsou dokonce příjemně kyselé. Hodnotu tedy máte zvýšenou a měla byste si dávat pozor na dietu a snažit se zhubnout.

    Pokud vás zajímá, zda vaše hodnoty již jasně odpovídají diabetu či nikoliv, měla byste jít na vyšetření opravdu na lačno, případně podstoupit glukózový toleranční test.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím, měl bych dotaz. Jsem diabetik 1.tp na inzulínu. Moje obvodní doktorka mi tvrdí že diabetici nemohou dělat noční směny, není to hloupost? Když budu mít Stálou noční na 10h práce? Děkuji za odpověď a spoustu šťastných dnů. S pozdravem Honza.

    Odpověď

    Milý Honzo, volba vhodného povolání je pro osoby s diabetem 1. typu důležitá. Dávkování inzulínu musí být přizpůsobeno dennímu i nočnímu režimu a důležitá je i pravidelnost v jídle a v tělesném pohybu. My se snažíme, aby osoba s diabetem mohla žít flexibilně. K tomu musí umět přizpůsobovat podávání inzulínu i jídel změnám režimu. Samozřejmě je to lehčí, když je režim pravidelný, protože tomu se člověk naučí lépe přizpůsobit.

    Když je někdo hodně pečlivý, umí to a je dobře motivovaný, dokáže žít i v dost nepravidelném režimu, zvláště když k tomu má kontinuální senzory a velmi často inzulínovou pumpu. Někdo to ale nezvládá a může mít díky nepravidelnému režimu špatně vyrovnaný diabetes. To je z dlouhodobého hlediska závažné a některé osoby by se proto nepravidelnostem měli vyhýbat.

    Pokud vám na určitém povolání velmi záleží, budete mít motivaci naučit se to zvládat. Budete se ale muset snažit a brát to vážně.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!