Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

stridajici se glykemie

Datum vložení dotazu: 16.11.2023

Ptá se: Pavla

Dotaz

Dobrý den, jsem po těhotenské cukrovce( od porodu je to 10 měsíců). Měla jsem jen dietu. Měřím 160 cm a važím 48 kg. po porodu jsem měla hodnoty cukru 4,5 a pak dále, co měsíc si chodím na odběry pro jistotu. Porod jsem měla ve 34.tt pro rozjetý hellp syndrom ( již po 4.). Co mě zajímá... jeden měsíc mám glykemii v normě, i když vyšší( 5,3 , 5,4) než jsem myvala před těhotenstvím( 4,9 , 5,00). Naposledy v červenci jsem měla 5,07..... no a teď v srpnu 5,4 a na začátku listopadu 5,62... už jsem z toho špatná... držím nízkosacharidovou dietu. Beru chrom v tabletách. Piju 3l vody denně. Mám 3 kluky a ted 10 mesicni holcicku, ketrou krmím v noci po 2 hodinách(takže spánek nic moc), do toho jedeme domací vzdělávani s klukama... pořád v jednom kole. DALO BY SE ŘÍCI PERMANENTNĚ V NĚJAKÝM STRESU( i když tu glykemii na to nechci svádět)... teď ty poslední odběry vyšly 5,62... vsechny deti jsem měla doma s angínou.. s malou jsem v noci běhala na odsávání nosu. Já jsem se tedy necítila nemocně... ale již den po odběru mě začala bolet hlava a dutiny a tak se necítím uplne dobře. Může tady to vše kolem dokola ovlivnovat glykemii a nebo prostě se mám smířit s tím, že i když jsem hubená a jím zdravě a dodržuji vše zdravě, že i tak to směřuje k cukrovce? A vtipné je, že doma na glukometru mám před odběrem hodnotu 4,3 a v laborce pak vyjde taková hrůza.. nechápu to a už nevím, co jíst, aby mi ten cukr klesl.A ještě jsem zjistila, že na odběry mohu jedině mimo menstruaci( ani ne těsně před ani po), protože to se mi ten cukr taky zvedá. A při měření hodinu po jídle mám hodnoty 4,8 - 5,0.. Prosím poradíte co s tím, co mám dělat, nebo naopak nedělat? Ještě jsem měla odebraný kortizol a ten vyšel 640nmol/l.... může to ovlivnit glykemii? Děkuji Pavla
výška: 160 cm váha: 50 kg

Odpověď

Milá Pavlo, vidím, že starostí máte opravdu dost. Určitě si zasloužíte, aby vám s tím pomáhal také ten, s kým ty děti máte.

Já vám mohu poradit jen jedno: nyní diabetes nemáte, nemáte nejspíš ani poruchu glukózové tolerance. Jste velmi štíhlá a pohybu máte až až. Tak se na jednu starost vykašlete, a to na úzkostlivé sledování svojí diabetické vlohy. Změřte se jednou za měsíc, třeba ráno na lačno a 2 hodiny po jídle, a pokud glykémie po jídle nebude opakovaně nad 9 nebo glykémie na lačno nad 6, tak nic neřešte. Pijte kolik máte chuť, na chrom se také vykašlete a jezte stejně zdravě jako to přejete svým dětem, tělocvik vám raději radit nebudu, abych jednu neschytal. A nakonec k vaší předposlední větě, co byste měla dělat: najít si také denně chvilku pro sebe a dělat si, co chcete.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

988 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Nechápu jednu věc a trochu mě to znepokojuje. Před necelým týdnem jsem absolvovala krevní testy přímo z laborky na vyšetření ranní glykémie nalačno. Jednalo se o glukózu v plazmě, glykovany hemoglobin a inzulín. Vše mi vyšlo naprosto ukázkově - glukóza hodnota 4,15 , glykovany hemoglobin 27 a inzulín 4,5. Naprosto tímto vyloučena spojitost s cukrovkou i rezistencí. Nicméně po dalších dnech na domácím glukometru mi vycházely nalačno hodnoty opět nad 6,3 nebo po jídle třeba nad 7,5. Jsem z toho zmatená a nechápu to. Mockrát děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Milá Andreo, jste naprosto štíhlá, a tak moc nechápu, proč jste vůbec podstupovala podrobnější vyšetření k vyloučení diabetu. Napadá mě leda, že lékař měl podezření na časné stádium diabetu 1. typu. Ten se někdy rozvíjí velmi pomalu, bývá provázen hubnutím a glykémie bývá v normě a jen občas může stoupnout nad normu. Vyšetření hladiny inzulínu nemá moc smysl. Glykovaný hemoglobin ale máte naprosto v normě, tak diabetes rozhodně nemáte - leda opravdu v tom časném stádiu, dříve než stoupají glykémie. Potom by se hodilo spíše vyšetření autoprotilátek charakteristických pro diabetes 1. typu.

    Opakovaně jsme na těchto stránkách vysvětlovali, že osobní glukometr není určen k diagnostice diabetu, ale ke kontrole vyrovnání diabetu u osob, které již diabetes nebo pre-diabetes mají. Přístroje mají povolenou odchylku, která znemožňuje dostatečně přesně stanovovat hladiny blízko normy.

    Máte-li tedy skutečně podezření, na časné stádium diabetu 1. typu, dejte si vyšetřit autoprotilátky. Pokud máte podezření spíše na diabetes 2. typu, nechte to být. Nyní diabetes nemáte. Jinak ale věřte, že i u zdravných osob se mohou občas vyskytnout hraniční nebo lehce zvýšené hodnoty glykémie, pokud je sledujete velmi často nebo pomocí senzoru.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak dlouho může být manžel v nemocnici po operaci amputace prstů na noze není cukrovkáři

    Odpověď

    Milá Iveto, ptáte se opravdu lakonicky (stručně). Váš muž podstoupil amputaci prstů z pro mne neznámého důvodu. Právě ty důvody mohou být rozhodující. Pokud např. dojde k těžkému poranění prstů, které nejdou zachránit, provede se amputace a pacient může klidně být dále léčen doma.

    Naopak u osob s diabetem se většinou jedná o deformované a infikované prsty, které jsou špatně prokrvené. Je potom velké riziko, že se infekce bude šířit dále a špatné prokrvení bude překážkou hojení. Potom je často nutná intenzivní antibiotická léčba a někdy zákroky, které zlepšují prokrvení. To pobyt prodlužuje, někdy i na týdny.

    Takže vám nedokážu kloudně odpovědět. U osob s diabetem je důležité, aby noha byly po zákroku znehybněna, aby se nešířila infekce. Doba pobytu v nemocnici potom také závisí na možnosti domácí léčby. Např. osamělé osoby se nemohou o sebe řádně starat a jejich pobyt v nemocnici je delší.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mužu požadat o prukaz TP když si pichám inzulín?

    Odpověď

    Milý Zdeňku, diabetes sám o sobě není důvodem k přiznání invalidního důchodu a důvodem není ani fakt, že si člověk musí aplikovat inzulín. Rovněž přiznání průkazu TP nebo ZTP nezávisí na tom, zda si pacient aplikuje inzulín.

    Inzulín si diabetici podávají proto, aby v rámci možností byli "zdrávi", dařilo se jim dobře a pokud možno byli schopni pracovní činnosti.

    Posudkovým kritériem jsou ale důsledky diabetu, které vedou ke zdravotnímu postižení, což v případě diabetu např může být závažné srdeční onemocnění, závažné onemocnění ledvin, těžké postižení zraku, chronický nehojící se syndrom diabetické nohy a podobně.

    Řízení zahajuje pacient žádostí u svého praktického lékaře. Ten se pak opírá o posudky odborných lékařů, např. diabetologa. Vše pak hodnotí posudková komise.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážení, rád bych získal informaci, která povede k tomu jak získat doplatek k léku OZEMPIC ze zdravotního pojištění. Je mi 67 let již 15 let na kyslíkovém koncentrátoru 16 hod. a invalidní důchod 3 st. Pro CHOPN ve IV. stupni. Schopen ujití tak do 50 m , takže skoro bez pohybu. Rád bych také s váhou něco positivního udělal, celý život mám nadváhu i díky rodinné genové zátěži. V současné době již po dva roky užívám nejprve SAXENDU a MOUNJARO pod dohledem lékaře s obeziologie. Za dva roky se mi povedlo sundat cca 17 kg z počátečních 192,5 kg. Jsem rád, ale dechové potíže mám stále stejné , a navíc k měsíční úhradě těchto přípravků, které jsou cca 10000 .- Kč, je jasné , že už docházejí rodinné úspory, když je příjmem pouze průměrný důchod. Děkuji za radu. Roman

    Odpověď

    Vážený pane Romane, přeji dobrý den,

    pokud si současné době aplikujete Mounjaro, pak změna na přípravek Ozempic s téměř jistotou, nepovede k lepšímu výsledku. Vás patrně trápí skutečnost, že Vám tyto léky nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Všechny léky, které lze použít jak k léčbě diabetu 2. typu, tak i (současně) ke zhubnutí, nejsou hrazeny pro pacienty, kteří nemají diabetes. Pokud netrpíte diabetem 2. typu je vaší jednou možností požádat o mimořádnou úhradu formou tzv. § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Toto je skutečně mimořádná úhrada a k jejímu schválení je třeba, aby se jednalo o jedinou možnost léčby, což bych řekl, že je ve Vašem případě splněno, i když připouštím, že nemám všechny potřebné informace. Druhou podmínkou je, aby se jednalo o výjimečný případ, což bych si také troufnul odhadnout, že Vaše konkrétní situace není obvyklá ale naopak je velmi výjimečná. Postup by spočíval v tom, že Váš ošetřující lékař pošle Vaší zdravotní pojišťovně žádost o úhradu vybraného léčivého přípravku (doporučoval bych Mounjaro, protože je nejvíce účinné v redukci tělesné hmotnosti), žádost doloží podrobným popisem Vašeho zdravotního stavu. Poté vyčkáte na rozhodnutí zdravotní pojišťovny.

    Jistě víte, že máte nárok na sociální dávky:

    Příspěvek na péči: Tato dávka je určena osobám, které kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu potřebují pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb. Výše příspěvku závisí na stupni závislosti a může činit až 19 200 Kč měsíčně.

    Příspěvek na mobilitu: Pokud je pacient omezen v pohyblivosti a využívá kompenzační pomůcky (např. kyslíkový koncentrátor), může mít nárok na tento příspěvek ve výši 550 Kč měsíčně.

    Příspěvek na zvláštní pomůcku: V případě potřeby pořízení nebo úpravy pomůcky usnadňující mobilitu či komunikaci může být poskytnut jednorázový příspěvek.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, prosím Vás, jak rozumět hodnotám na glukometru, když třeba se mění naměřené hodnoty klidně během minut? Je to vůbec možné a jakým hodnotám věřit? Když třeba naměřím jednou 2,7 a během třeba půl hodiny 3,7, nebo naopak po jídle třeba naměřím 6,9 a během 15 minut mám najednou třeba 5,8 apod.. Co takové skoky znamenají a jak jim rozumět a jaké vůbec mám brát v potaz? Mockrát děkuji.

    Odpověď

    Milá Andreo, opravdu mnohokrát jsme zde již zdůrazňovali, že osobní glukometry neslouží k přesné diagnostice diabetu, ale pro monitorování léčby u osob s diabetem. Vím, že jste u nás už několik dotazů pokládala, ale souvislost si nemohu pamatovat. Zde neuvádíte ani věk, ani hmotnost, ani to, zda máte diabetes či jste něčím léčena.

    Každý glukometr má uvedenou deklarovanou přesnost měření, kterou lze ověřit testovacím roztokem, jenž je pro určitý týp glukometru většinou dostupný v lékárně nebo jej lze objednat. Každopádně při hodnotách okolo 5 mmol/l může mít většina glukometrů odchylku až +1 či - 1 mmol/l.

    Za 30 minut se může glykémie měnit i bez jídla a léčebného zásahu, protože glukóza se v těle tvoří i spotřebovává. Nízké hodnoty se u zdravého člověka objevují zřídka, a pokud ano, tak se většinou rychle samy upravují. Takže vámi uváděné rozdíly jsou možné, a to ani nepočítám s možnou chybou měření. 

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!