Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Glykémie ranní 12 a dlouhý cukr 56 - jak to snížit?

Datum vložení dotazu: 06.11.2023

Ptá se: Vera

Dotaz

Dnes jsem byla na kontrole diabetes , a ranní glykémie 12,2na lačno a dlouhodobý 56 nevím jak jej snížit když jdu na kontrolu na lačno. Poradíte mi prosím? Vera
věk: 50 let výška: 171 cm váha: 71 kg

Odpověď

Milá Vero,

především si uvědomte, že cílem kontroly u diabetologa není zjistit, jak se vám den před kontrolou podařilo snížit hodnotu glykémie. Cílem je, abyste byla dlouhodobě dobře vyrovnaná, a pokud ne, aby byla podle toho správně upravena dieta a farmakologická léčba.

Kontrola u diabetologa má proto vypadat jako váš typický normální den, jenom ráno nesnídáte a odběr se provádí na lačno. Pokud jste tedy opravdu byla na lačno, tak hodnota 12,2 mmol/l je poměrně vysoká a tomu odpovídá i dlouhodobý ukazatel glykovaný hemoglobin 56 mmol/mol. Je tedy potřeba přistoupit k nějaké úpravě, která by se měla týkat:

- vašeho stravování

- vaší pohybové aktivity

- vašich léků

Zatímco ranní glykémii by bylo případně možné upravit tak, že byste již den před odběrem jedla málo sacharidů a případně byla více fyzicky aktivní, hodnota glykovaného hemoglobinu se tím neovlivní. Hodnota 56 mmol/mol ukazuje, že vyrovnání vašeho diabetu je dlouhodobě nedostatečné. Samozřejmě záleží na dalších okolnostech, které se týkají vašeho celkového zdravotního stavu a vaší léčby, o které nepíšete nic. Cílové hodnoty glykovaného hemoglobinu stanovujeme individuálně a velmi záleží na tom, zda jste léčena pouze „dietou“, prášky nebo inzulínem. Záleží také na vašich schopnostech a ochotě být dobře léčená. Takže pro někoho může být hodnota 56 ještě uspokojivá, pro jiného příliš vysoká.

Jinak ale snažit se nějakým fíglem dosáhnout nízké ranní glykémie nemá moc smysl. Snad jen to, že u lékaře je každý rád, když je pochválen a že i „falešná“ pochvala může udělat radost.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

875 dotazů

 • Dotaz

  Navazuji na moji předchozí otázku. Měřila jsem se pár dní jen tak sama pro moji zvědavost. Hodnoty mám celou dobu dobré. Tedy, ze se doporucuje mit 2h po jidle 7,8. Jeden den: obed: 5,4 po hodine, 5,3 po dvou. Svacina: 5,8 po hodine, 5,2 po dvou. Vecere: pred: 4,7, hodina po 7,4 a po dvou 5,7. Lacne mi vysly: 5,2 5,4 5,1… tedy take v norme! Takze jsem se za celou dobu nedostala za hodinu na vic nez 7,8 a po dvou jsem mela nizke hodnoty. Ale! Jednou po velmi sacharidovem obede, jsem mela po hodine 8,7 a 8,3 ( mam dva stejne glukometry) a po dvou hodinach 7,8! Kleslo mi to az po 3 hodinach na cca 6. Je to bezne i zdraveho cloveka, ze se muze po velmi velke sacharidove porci glykemie zvednout nad doporucenych 7,8? Po dvou hodinach jsem to splnila, ale po hodine od jidla ne. Dekuji moc! 30let, 160cm, 59kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  jak jsem již zmiňovala v mé předchozí odpovědi, nikde nenajdete jednoznačnou odpověď na Váš dotaz. Veškeré hranice pro screening a diagnostiku prediabetu a diabetu jsou v podstatě stanoveny uměle, aby umožnily časný záchyt poruchy metabolismu glukózy a tím umožnily zavést časná režimová opatření, případně zahájit zavčas terapii. To by mělo pomoci  minimalizovat pravděpodobnost rozvoje diabetických komplikací. Jako varovná hodnota (pozitivní screening) je brána dle doporučení náhodná glykémie (tzn. kdykoliv během dne) z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l -  i při stanovení glukometrem. Pokud se vyskytují tyto hodnoty, je dle doporučení pro praktické lékaře ideální doplnit odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provést oGTT. 

  Pokud mám odpověď přímo na Váš dotaz. Ano, myslím si, že glykémie i u zdravého jedince se může dostat nad 7,8 mmol/l, pokud mu dáte dostatečnou sacharidovou zátěž. Rozhodně si ale nemyslím, že bychom se měli stravovat tak, abychom se nad tyto hodnoty opakovaně dostávali. Opakované vyšší hodnoty glykémie v podstatě znamenají zvýšené riziko, že bude glukóza již negativně působit na tělo.

  Podle Vašich výsledků bych nemyslela přímo na diabetes, ale prediabetes z těchto hodnot vyloučit nedokážu. Zde by bylo ideální se dohodnout s Vaším praktickým lékařem, zda nenaplánovat již zmiňované oGTT. U prediabetu případně platí, stejně jako pro celou populaci, že bychom se měli zdravě stravovat a pravidelně hýbat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli i zdravým lidem může glykémie vzrůst nad uvedený údaj 7,8. Tedy, je možné, když si zdravý člověk dá zrovna nezdravou nálož, velká porce ( rýže, maso v těstíčku, sojová omáčka slazená medem), tedy dost glykemická nálož, že po hodině může glukometr ukázat 8,7. Po 2 hodinách 7,8-7,9. Po 3 hodinách už hodnota přirozeně klesla na 6. Jde mi tedy o to, jestli i u zdravého člověka může glykémie stoupnout takhle “vysoko”, ale po těch 2 hodinách by měla být po jídle do 7,8.? Nebo nesmí nikdy stoupnout nad 7,8.? Pár dní jsem se ze zvědavosti testovala, žádný jiný důvod k tomu nemám, jen zvědavost. Lačná 5,1-5,4. Po jídle po hodině max.7,8 po dvou hodinách to vždy kleslo 5,8-7,4. Jen toto jídlo,viz.výše semnou zamávalo a hodnota 8,7 mě po hodině celkem překvapila. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  tento dotaz je hodně problematický. Prostudovala jsem doporučení České diabetologické společnosti (ČDS) a doporučení pro všeobecné praktické lékaře. Právě do rukou praktických lékařů nejčastěji patří časné zachycení diabetu a prediabetu. 

  Omlouvám se, jestli jsem byla v jiných dotazech nepřesná nebo informace byly částečně zavádějící.

  Glykémie nad 7 mmol/l (teoreticky i nad 7,8 mmol/l) se může vyskytnout i u zdravého jedince, pokud si dá velkou sacharidovou nálož (jídlo s velkým množstvím cukrů -  jak jednoduchých, tak složených). 

  Podle doporučení ČDS je pozitivní screening pro poruchu glukozového metabolismu, pokud je náhodná glykémie z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l (i při stanovení glukometrem) nebo náhodná glykémie ≥ 7,8 mmol/l při odběru ze žíly. Bojím se, že pokud bychom podle těchto hodnot rovnou řekly, že tito jedinci mají prediabetes nebo diabetes, tak by tam spadala většina dospělé populace.

  Doporučení pro všeobecné praktické lékaře proto říká, že by měl být následně doplněn odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provedeno oGTT. Tyto odběry mají potvrdit nebo vyloučit diabetes, případně prediabetes. Protože měření ani na glukometru ani ze žilní krve nejsou stoprocentně přesná a výsledky mohou být ovlivněny dalšími faktory (nemoc, stres…)  ideální je mít pro jasnou diagnózu alespoň 2 pozitivní nezávislá měření. Např. kontrola lačné glykémie ve 2 různé dny nebo pozitivní screening a současně vysoká měření lačné glykémie.

  Hodnoty přes 7 mmol/l i 7,8 mmol/l se tedy u zdravého jedince vyskytnout mohou, ale měly by vést k zvýšené pozornosti. Pokud jste nedávno neprošla kontrolou u praktického lékaře za účelem vyloučení diabetu, bylo by ideální se dohodnout s Vaším praktikem, zda nenaplánovat např. oGTT.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  je mi 74 let beru Glucophage xr500 1 tbl. večer a ranní glykemie 7,5 přes den klesne většinou na 6 mám obavu zdfa to nejsou vysoké hodnoty

  Odpověď

  Dobrý den,

  je pravda, že paradoxně u části pacientů s DM 2. typu jsou ranní lačné glykémie vyšší než glykémie po zbytek dne. Vaše hodnoty rozhodně nejsou výrazně vysoké, ale důležitý je i výsledek Vašeho glykovaného hemoglobinu. 

  Pokud nemáte poruchu funkce ledvin nebo nežádoucí účinky při vyšší dávce Glucophage XR, je možné navýšené tohoto léku. Ale hlavní je na jakých cílových hodnotách jste se dohodli s Vaším ošetřujícím lékařem. Protože cíle glykémií pro každého jedince jsou závislé i na jeho celkovém stavu, dalších onemocněních, lécích a je potřeba je stanovit individuálně.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den . zjišťuj informací, že silné obézní lidé a lidé s cukrovkou nemohou dělat noční směny. Můžete mi prosím poradit? Václav

  Odpověď

  Milý Václave, už jen zdravý rozum nám říká, že nepravidelný pracovní režim s nočními směnami není moc příjemný a neprospívá zdraví. To platí pro osoby zdravé a štíhlé stejně jako pro lidi obézní či s diabetem. Pracovat v noci je ale v některých odvětvích nezbytné. Proto se za takovou práci nabízejí určitá zvýhodnění, například lepší odměna, možnost pracovního volna  apod. Někdy je také těžké pro někoho s jiným pracovním omezením vůbec nějakou práci sehnat, a tak přistoupí k tomuto ústupku.

  Z hlediska diabetu či obezity je možné nežádoucím efektům noční či nepravidelné práce někdy předcházet. Např. je vhodné dodržovat určitou fyzickou aktivitu a pravidelnost v jídle, kdy zejména o nočních službách lidé často jedí navíc a ostatní jídlo potom během dne ani neomezí, takže tento režim může podporovat tloustnutí. Často se naopak setkáváme s přáním pacienta, aby mu lékař potvrdil, že za podmínek dodržování správného režimu bude moci nadále vykonávat určité povolání se směnným provozem, i když má třeba diabetes.

  Z pracovního hlediska je nutné ke každému případu přistupovat individuálně. Důvodem k pracovnímu omezení zpravidla není samotná diagnóza, snad s výjimkou provozů, kde dobré zdraví je naprostou podmínkou, jako např. u pilotů, potápěčů a u podobných povolání. Důvodem k omezení je teprve určité zdravotní postižení, které ze samotného diabetu či obezity vyplývá, tedy např. zcela omezená hybnost pro obezitu, porucha zraku, nestabilita diabetu při inzulínové léčbě, syndrom diabetické nohy, těžká polyneuropatie apod. To posuzuje zpravidla pracovní lékař.

  Já vám tedy doporučuji, abyste podle druhu svého povolání se podíval na zdravotně-lékařské předpisy pro práci na tomto pracovišti. Ty jsou zpravidla ve větších a zejména státních podnicích jasně dané a je také určený pracovní lékař, který má na tyto předpisy dohlížet. Zaměstnavatel by vám pak podle svých možností mohl nabídnout práci, která bude odpovídat vašemu zdravotnímu postižení. Je také možné se přímo dohodnout se zaměstnavatelem, jestli by vás nemohl přeřadit na pro vás vhodnější pracoviště.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím o radu, i když tady je každá rada drahá. Jakákoliv běžná emoce, radost, hněv, vzrišení atd., čemuž se nemohu běžně v životě vyhnout, mi zvedá cukr v krvi. A to při svém diabetu II.stupně se snažím dodržovat všechna pravidla léčby. Čím mám proti zvyšování cukru bojovat? Moc děkuji za radu. se velmi snažím stravovat jaksepatří na diabetika. Máte, ŕos8m, pro mně nějakou radu, jak na to stoupání cukru vyzrát? Jiřina

  Odpověď

  Milá Jiřino, to, co uvádíte, říká velmi mnoho pacientů a vlastně tak začíná skoro každá návštěva u diabetologa a také mnohý dotaz zde na cukrovka.cz

  Vyšší glykémie má vždy nějakou příčinu, za kterou člověk nemůže. Nejčastěji lidé uvádějí, že si přivodili nějakou pohmožděninu, pro kterou se nemohou pohybovat jako dříve a na druhém místě že prožívají v práci nebo doma nějakou stresovou situaci, která jim zvyšuje cukr.

  Jenomže takový už je život, „něco“ se přihodí skoro vždycky a málokdo žije v takovém klidu, že ho nic nerozhodí. Proto bych to bral spíš jako normu, která nás provází celý život a když už se nic nepřihází, tak to už je většinou začátek věčného klidu tam někde...

  Při zvládání diabetu je nutné se tomu prostě přizpůsobit a nevymlouvat se na to.

  Vám ovšem nemohu vyčítat, že byste měla nadváhu nebo se málo pohybovala, asi se opravdu snažíte. Nevím, zda máte váš diabetes něčím léčený a jak moc vám kolísá, o tom nepíšete. Já předpokládám, že máte svoji kapacitu produkovat inzulín velmi sníženou, a tak stačí málo a hned je z toho hyperglykémie. Možná se v podstatě pohybujete celý den na hranici, kdy to ještě tělo stačí nějak samo vyrovnávat a pak stačí jen něco sníst a nebo skutečně se vzrušit, a hned glykémie stoupá. Pokud je toto kolísání malé, tak bych si z toho nic nedělal a věřil bych, že to žádnou větší škodu nenadělí. Pokud ale glykémie stoupají i nad 10 mmol/l, tak si myslím, že by pro vás byla vhodná malá dávka dlouze působícího inzulínu, který by „doplnil“ vaši selhávající vlastní sekreci. Není v tom opravdu žádná magie, jen je potřeba postupovat uvážlivě, abyste si nezpůsobila neočekávanou hypoglykémii. Měla byste to tedy projednat s svým lékařem a pokud byste třeba vyrážela ven, nebo vynechala jídlo, tak byste si měla glykémii ověřovat.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!