Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

853 dotazů

  • Dotaz

    Mám morbidní obezitu, ale nemám cukrovku. Mohu tento lék užívat? Vlasta
    věk: 73 let výška: 160 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Milá Vlasto, Saxendu užívat můžete. Musí vám ji ale předepsat lékař, a ten by měl ověřit, že u vás není nějaký důvod, proč byste saxendu neměla užívat. Může jít třeba o nedávno prodělaný zánět slinivky a další poruchy a o tom já nemohu na dálku vědět.

    Správné by ale bylo objednat se do obezitologické ambulance, kde vám navrhnou komplexní postup, jak hubnout. Myslím, že sama to nezvládnete ani s použitím Saxendy. Oni vám umí poradit a motivovat vás a dají vám různé návody, aby byl efekt trvalý. Nebojte se odhodlat k tomuto kroku, který vám doporučuji.

    Doporučení redakce: Fotojídelníčky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, cukr mam kdyz se hlidamni 4.8 a po testu oggt 3.9 a 5.6. Spis me trapi dlouhy cukr, jiz od leta si sama merim hodnoty a mam 43 a ted i 48. Myslite, ze je potreba zacit uzivat leky, jelikoz dlouhy cukr neklesa, i kdyz jim racionalne a hybu se a nemam nadvahu, mela jsem tehotenskou
    věk: 51 let výška: 171 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Jak rozlousknout váš případ?

    Glykémie máte zcela v pořádku, "když se hlídáte". Glykovaný hemoglobin ale máte zvýšený až ke hranici diabetu. To ovšem znamená, že většinu času "se nehlídáte".

    Nějaké léky byste na to na to bylo možné užívat, ale nebylo by pro začátek lepší "hlídat se"?

    Nevím, jakým testem si měříte glykovaný hemoglobin. Bývaly k dispozici domácí testy, ale myslím, že nyní jsou těžko k dostání a je nutné si být jistý, že jsou kvalitní a ověřené. Já vám tedy pro jistotu doporučuji dát se vyšetřit v ověřené laboratoři a uvažovat dále teprve potom.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 74 , 85kg, celá léta jsem sportoval a stále mám dost pohybu. Mam cukrovku 1 , od doktora prášky , nesladim a přesto si ráno naměříme cukr 9. Moje žena 74 let, váha 43 kg, nesportovala. "žije" ze sladkého - 2 limo denně, 1-2 nanuky, buchty,... a přesto má vše v normě. Jak je to možné. ?
    věk: 75 let výška: 175 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém imunita ničí buňky v slinivce, které tvoří inzulin (tzv. beta-buňky) . Pokud není inzulin, tak cukr nemůže do buněk, kterým by měl dodávat energii. My poté naměříme vysoké hladiny glykémie v krvi, které tam mít nechceme, současně běžné buňky nemají vhodný energetický zdroj a “ nejsou šťastné”. U diabetu mellitu 1. typu je léčbou vždy inzulin.

    Protože jste na prášcích, tak odhaduju, že jste spíše diabetik 2. typu.

    Zde může hrát roli několik faktorů.

    Pozitivní roli u diabetu samozřejmě hraje zdravá strava, po které tolik nestoupá glykémie. Pohyb je také důležitý, protože snižuje hladinu glykémie bezprostředně při pohybu. Při pravidelném pohybu navíc dochází k zlepšení citlivosti na inzulin a celkovému zvýšení spalované energie, což pozitivně ovlivňuje hladiny cukru v krvi.

    Další vliv má samozřejmě hmotnost a hlavně množství tukové tkáně. Tuková tkáň výrazně zhoršuje citlivost na inzulin. Beta-buňky musí kvůli horší citlivosti tvořit hodně inzulinu, aby tělo mohlo stále normálně pracovat. Někdy už ale zvýšenou tvorbu nezvládnou (neutáhnou) a hladiny cukru v krvi se začnou zvyšovat. Proto se u obézních jedinců diabetes mellitus 2. typu vyskytuje častěji.

    Důležitá je samozřejmě i produkce inzulinu samotná. U některých jedinců se s postupem věku snižuje tvorba inzulinu ve slinivce. Během života může docházet i k poškození buněk slinivky.  Zvyšovat glykémii mohou samozřejmě i další faktory jako stres, léky (např. kortikoidy)...  Vliv mohou mít i  jiná onemocnění.

    A pak přichází klasická “nespravedlnost světa” a to je genetika. Někteří jedinci mají daný zvýšený předpoklad pro vznik diabetu. Většinou se jedná o souhru několika genů, jejichž kombinace zvyšuje pravděpodobnost DM. Existuje i diabetes s vazbou na jeden gen - ale zde se jedná o malé procento případů s tzv. MODY diabetem.  Mám v ordinaci i manželské páry, kdy jeden z páru má významnou obezitu (oproti hubenému partnerovi), minimální pohyb a nezdravé stravování a přesto má mnohem lepší kompenzaci diabetu a menší potřebu terapie než ten druhý. 

    Bohužel vlivy na hladiny glykémie mohou být různorodé a “spravedlnost neexistuje” :o)

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    DOBRÝ DEN, PO POSLEDNÍ PREVENCI MÁM HLADINU CUKRU 5,6 A ŠKODLIVÉHO CHOSTEROLU 2X VĚTŠÍ HODNOTU, PANÍ DOKTORKA MI NEŘEKLA KOLIK, ALE NAPSALA MI LÉKY NA CHOLESTEROL, MÁM DENNĚ POHYB CCA 5KM CESTA DO PRÁCE A Z PRÁCE, 3X TÝDNĚ ROTOPED 15KM/40MINUT, DLOUHODOBĚ OMEZENOU SPOTŘEBU PEČIVA/KUS /DEN, VYSADILA JSEM UZENINY, POUZE 96% ŠUNKU A 2X TÝDNĚ KUŘECÍ MASO, 1 X TÝDNĚ VEPŘOVÉ. HODNĚ OVOCE A ZELENINY. BOHUŽEL PO ODSTŘANĚNÍ DĚLOHY /DLOUHODOBÉ UŽÍVÁNÍ HORMONŮ/ SE MI NEDAŘÍ SNIŽIT VÁHU , NECHCI DRŽET DIETY. PŘES ZIMU NABERU 3-5 KILO, KTERÉ PŘES LÉTO SHODÍM TÍM, ŽE JÍDELNÍČEK TVOŘÍ ZE 70% ZELENINOVÉ SALÁTY , NEKOUŘÍM, JSEM ABSTINENT.V LETNÍM OBDOBÍ MÍSTO ROTOPEDU ZAŘADÍM JÍZDU NA KOLE A VYCHÁZKY VE VYŠŠÍM TEMPU, CCA 60 MINUT.. DĚKUJI VÁM ZA RADU.
    věk: 52 let výška: 161 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Vážená paní Lenko, přeji dobrý den,

    zvýšená hladina cholesterolu je samostatným rizikovým faktorem různých kardiovaskulárních onemocnění a vzniku nejrůznějších příhod jako je infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Snížení hladiny cholesterolu zcela jednoznačeně tato rizika snižuje, a to o desítky procent. Je proto velmi rozumné snížit hladinu cholesterolu na odpovídající hodnoty. Popravdě přírodnímu produkty to v podstatě nejde, pokud má pacient hladinu cholesterolu dvoj nebo i více násobnou oproti doporučeným hladinám. Přírodní produkty totiž snižují hladinu cholesterolu o 10-15 %, zatímco léky ze skupiny statinů v závislosti na dávce snižují hladinu cholesterolu o polovinu nebo i více. Je zajímavé, že omezení tuků má jen okrajový význam při redukci hladiny cholesterolu, samozřejmě pokud se nejedná o jejich zcela nepřiměřenou konzumaci, což evidentně není Vás případ. Já bych Vám zahájení užívání rosuvastatinu doporučil. Je totiž u naprosté většiny pacientů velmi dobře tolerován a jeho příznivé účinky jsou jednoznačně doloženy v klinických studiích u desetitisíců pacientů. Rosuvastatin se ale musí správně užívat. Je např. málo známo, že zelený nebo černý čaj snižují vstřebávání rosuvastatinu, podobný nepříznivý efekt má jablečný mošt, nebo pomerančová šťáva. Proto je nezbytné rosuvastatin zapíjet vždy jen vodou (kohoutkovou nebo balenou).

    S přátelským pozdravem

    Připojujeme současně názor nutriční terapeutky:

    Dobrý den Lenko,

    dle popisu vašeho jídelníčku si nemyslím, že máte chybu ve stravování. Není to ojedinělé, že i člověk se zdravým životním stylem má vysoký cholesterol.

    Strava bez tuku v podstatě možná není, ale lze preferovat rostlinné tuky před živočišnými. Omezovat porci masa a četnost - především tučnějšího. Můžete zkusit zařazovat luštěniny a výrobky z nich, náhražky masa - soja, tofu, tempeh, šmakoun atd. 

    Napadá mě pár věcí, které byste mohla do jídelníčku zařazovat:

    místo másla floru pro activ, u které se ukazuje krásný vliv na cholesterol, zařadit lněný olej, který bohužel rychle oxiduje, ale za to má skvělý poměr omega 3/6Mk, k tepelné úpravě používat pouze řepkový olej, zařadit ořechy a semínka cca 30 g denně nebo avokádo cca 1/4 denně

    Přikláněla bych se k Rosuvastinu, díky jeho užívání se nebudete muset tak omezovat a trápit dietou.

    Beáta Bohnerová

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, po gestacnom diabete v tehotenstve (tehotenstvo bolo kvoli komplikaciam s minimom pohybu a vysokymi davkami progesteronu) mi na kontrole po 8 mesiacoh bol diagnostikovany diabetes typu 2. Moje krvne vysledky na lacno boli: S-Gluk=5,2 mmol/l; B-HbA1c=42 mmol/mol; HbA1c=6,0%, S-Inzul=6,68 mIU/l; OGTT test robeny nebol. Podla informacii najdenych na internete moje krvne vysledky glykovaneho hemoglobinu zodpovedaju skor prediabetu nez plne rozvinutemu diabetu. Lekar mi predpisal diabeticku dietu a Metformin (Soifor) 1000 v maximalne davke- 2x1 tab denne. Moje BMI je 19,4 a podla mojho lekara je pomer vnutorneho a vonkajsieho tuku, zisteneho denzitometriou, na moj vek vyborny. Moja strava je rozumna, sladkemu a tucnym jedlam sa uplne nevyhybam, ale neprahanam to s mnozstvom; mam vela prirodzeneho pohybu (rychla chodza denne asi 60 min). Pred rokom mi bola taktiez diagnostikova celiakia, ale v tejto chvili uz mam dostatok zeleza aj vitaminov. V rodine DM2 nemame. Je mozne, ze su vysledky krvi skreslene? Mam podla vysledkov prediabetes alebo uz DM2? Da sa z prediabetu kompletne vyliecit upravou zivotneho stylu - diabeticka dieta a pravidelny pohyb? Je davkovanie Metforminu v poriadku? Dakujem za odpoved.
    věk: 37 let výška: 165 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Milá Tatiano, jestli tomu rozumím, tak už jste delší dobu po porodu. Během těhotenství vám byl zjištěn gestační diabetes.

    Nyní se ptáte, zda máte diabetes podle posledních výsledků glykémií a glykovaného hemoglobinu.

    Především byste měla vědět, že v průběhu těhotenství se pro diagnostiku diabetu kvůli bezpečí plodu užívají přísnější kritéria. Nyní máte glykémii na lačno zcela v normě a glykovaný hemoglobin téměř v normě. Nemáte tedy diabetes, ale můžete mít hraniční hodnoty, které odpovídají pre-diabetu, respektive porušené glukózové toleranci.

    Vzhledem k tomu, že jste vysloveně štíhlá, tak bych předpokládal, že máte spíše sníženou sekreci inzulínu než sníženou účinnost inzulínu. Pro současné hodnoty podle mého názoru metformin můžete užívat, ale není to asi nutné. Je to lék bezpečný, tak se ho bát nemusíte.

    Pokud byste později měla vyšší glykémie, spíše bych se obával, že můžete mít latentně probíhající diabetes 1. typu nebo případně jinou poruchu pankreatu, která je spojena s porušenou glukózovou tolerancí. Během těhotenství se mohou snáze projevit vlohy ke vzniku diabetu a ty po porodu, kdy se zátěž pro vaše tělo upraví, může zase glykémie klesnout k normě či téměř k normě. Pro vás je tu určitá informace, že kdyby se podobná, či jiná zátěž objevila znovu, mohl by se i diabetes opět projevit. Mohlo by se jednat třeba o vznik nadváhy, což vám ale nyní nehrozí.

    Myslím tedy, že nyní byste při své zdravé životosprávě nemusela podnikat nic a nemusela se ani léčit. Občas by se měly zkontrolovat glykémie na lačno, či po jídle, třeba 1x měsíčně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla jsem na odběru krve, vyšel mi inzulin 8,5. Měla jsem 3 roky zpět těhotenskou cukrovku a moje MAMA 63 let má cukrovku a užívá léky. Hrozí ji, ze si musí začít píchat inzulin, ale ona to absolutně odmítá, má paniku z injekci a nepřistoupí na to. Jak ji pomoci, když jídloi bez sacharidů ji Drzi vysoký cukr? Třeba změnit léky? A u mě, když mám nyni tento výsledek, jak k tomu přistupovat? Žádné sacharidy? Žádné sladkosti? Nedaří se mi dlouhodobě zhubnout i přes Krabickovou dietu Low carb a po sladkým bych se utloukla. Každou svoji únavu či nastvanost řeším sladkosti. Děkuji Iveta
    věk: 36 let výška: 155 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    To jsou mi věci, milá Iveto. Po sladkém byste se utloukla, ale bojíte se, respektive vaše matka se bojí jemného vpichu tenoučkou jehlou?

    Vždyť na tom opravdu nic není. Jak vás mohla přivést na svět? Už jen udělat vás muselo trochu bolet, natož porodit. Ale omlouvám se, snad jsem to moc nepřehnal.

    Nevím, zda vaše glykémie 8,5 mmol/l byla řádně ráno na lačno, nebo během dne, kdy jste již od rána jedla. Pokud ráno na lačno, je to hodnota zvýšená a pokud tomu tak je opakovaně, máte jasný diabetes.

    Na prvním místě je tedy dieta a vy byste se neměla po sladkém utlouct, ale naopak by vás měli tlouci, když jíte sladké. Ale nejen to, měla byste jíst celkově málo sacharidů. Tím nutně nemyslím tu vaši low carb dietu, ale takovou třeba se 120 až 150 g sacharidů denně. Pokud jste měla těhotenskou cukrovku a vaše maminka má diabetes, jste opravdu ohrožena trvalým diabetem 2. typu. Měla byste to brát vážně a poradit se podrobně s lékařem a dietní sestrou. Nevolte žádnou extrémní dietu, ale raději držte běžnou málo kalorickou stravu, ale zato vytrvale.

    A maminka? V prvé řadě je potřeba ověřit, jak to s tou její dietou je ve skutečnosti. Kolik toho opravdu sní a zda má nadváhu či obezitu. Pokud jí dosavadní léky nefungují, skutečně by byl asi nejlepší inzulín. Je to přirozený lék a jedna injekce denně moderním perem opravdu není nic obtížného. To na mou duši život přináší větší těžkosti.

    Doporučení redakce:

    Prostudujte si náš Fotojídelníček a vyberte si v "Typu diety" doporučenou spotřebu cukru na den...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pěkný den prosím o radu ,byla jsem přezazena k diabetikovi,kvůli vyššímu cukru kolem 11 ,stoupl mi když mi zemřela maminka.Beru víc jak 15 let metformin postupně až na 1000 ,před půl rokem mi paní obvodní lékařka přidala glicladu 60mg . Diabetik mi to ponechal a přidal jardiance 10mg,tyto léky beru od 2.1.2024 sice se mi cukr snížil na 7,9 až 8,6 .Ještě beru lozap 50mg na tlak ,chtěla jsem se prosím zeptat,jestli není nějaký 1 lék,který tak neškodí játrům a ledvinám a další vážné vedlejší účinky .Jsem z toho neštastná.Mám pohyb ,jím zdravě ,tak nevím co dělám špatně,moc děkuji za odpověd. Drahomíra
    věk: 68 let výška: 172 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milá Drahuško, já žádné léky na diabetes řádně vydávané na recept v lékárně, které škodí játrům a ledvinám, neznám. Zato jsem byl často bohužel svědkem toho, že dlouhodobě neléčený diabetes ty ledviny opravdu "poškodil" a nedělal dobře ani na játra.

    Glykémie se vám nyní docela upravily. Myslím tedy, kdybyste ještě dále přitvrdila v pohybu a dietě, mohlo by se to upravit ještě víc. Pár kilo dolů by neškodilo (i mně).

    Jinak takovým opravdu přirozeným lékem je inzulín. Ten se ovšem má podávat, pokud opravdu v těle chybí, a to nemusí být váš případ. K posouzení bych vás ale musel lépe znát. Správně podávaný inzulín nemá vedlejší efekty, jedině snad hypoglykémii, pokud není podáván ve správné dávce nebo netrefíte správné množství jídla.
    Doporučení redakce:

    podívejte se na rubriky https://www.cukrovka.cz/pohyb a https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, při preventivní kontrole mi byla zjištěna glykemie 6,3 mmol/l, za 4 dny opakováno měření hladina 6,1 mmol/l, glykovany hemoglobin 38 mmol/mol. V minulosti jsem nikdy neměla problémy s cukrem. Před půl rokem jsem měla hladinu glykemie na lacno 4,9 mmol/l. Tento týden jdu na OGTT. Chtěla bych se zeptat, jestli je normální, ze se za půl roku takto výrazně změní glykemie? Myslela jsem, ze je nárůst většinou postupný a ne skokový. Děkuji. 
    věk: 36 let výška: 158 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    rychlý nárůst může být, ale máte pravdu, u DM 2. typu je spíše pomalejší. Záleží samozřejmě i na okolnostech. 

    Předpokládám, že nejste těhotná -  tam by bylo vysvětlení jasné :) 

    Jinak prudší nárůst může být při větším nárůstu hmotnosti. Kontrola glykémií by samozřejmě neměla být prováděna během nemoci nebo časně po nemoci, kdy se vlivem uvolňovaných látek zhoršuje výrazně citlivost na inzulin a rostou glykémie. Samozřejmě zvýšení glykémie může určitě způsobovat i stres. Ranní glykémie může samozřejmě ovlivnit i strava z předchozího večera nebo paradoxně hodně dlouhé lačnění.

    Vy jste mladá a nemáte typický habitus (váhu/výšku) na DM 2. typu. Pokud se u Vás po OGTT diabetes potvrdí, tak je určitě vhodná kontrola několika věcí. Zkontrolovat sekreci inzulinu, protilátky spojené s DM 1. typu. Pokud byste měla v rodině příbuzné s DM od časnějšího věku, tak pomýšlet na MODY diabetes. Je možné doplnit UZ břicha, případně dle potřeby další vyšetření, ale to už by bylo na Vašem lékaři a dle zjištěných výsledků.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, rád bych prosím položil otázku ohledně mého případu. Mam dlouholetý strach z diabetu a současně mám rád sladká jídla, a tak jsem si ve svých 24 letech jsem si pro orientační měření pořídil glukometr, a hodnoty vycházely dobře - okolo 4 mmol na lačno a 5-6 přes den mezi jídly. Bohužel však během posledního roku jsem zažil velmi těžké životní období, velká nejistota v pracovním směru, do toho málem rozvod, nějaké trestní záležitosti a další... Než se vše urovnalo, nemohl jsem skoro jist, pokud už, tak pouze nárazově, a právě sladká jídla... Naštěstí je vše již v pořádku, beru antidepresiva, léčím se ambulantně na psychiatrii, život a práce se daly do pořádku a stresu ubylo. Avšak trvalo to rok, a nyní mám hodnoty na lačno okolo 6 mmol a během dne okolo 7, po jidle dokonce i 9 mmol. Velmi mne to zneklidňuje, okamžitě jsem zastavil veškerá sladká jídla, opravdu ani gram sacharozy, zrušil bílé pečivo apod. Nasadil jsem doplňky s obsahem chromu. Hodnoty zatím stále stejné. Pracuji jako živnostník na stavbách, voda, topení, elektro, pracuji od rána do cca 22 hod večer, jsem stále v pohybu. Nadváhu nemám, výška 190 cm, hmotnost 78 kg. Práce je někdy fyzicky náročná hodně, někdy méně, tak jsem raději ještě koupil elektrokola pro sebe i manželku, aby bylo pohybu více, kdyby byl čas. K tomu nám ještě opravuji dům, takze fyzicky se snažím být maximálně aktivní. Bohužel jsem kuřák a mám vyšší krevní tlak, což je i v rodinné anamneze z tatinkovy strany. Alkohol vůbec nepiji a nyní už nadobro ani žádná sladká jídla. Mohu se Vás prosím zeptat, jestli je možné, že jsem si v období kdy jsem nedbal na životosprávu vytvořil inzulinovou rezistenci, tedy minimálně prediabet, a nyní mám nakročeno na diabet 2. typu? A jak to prosím mohu ještě zkusit zvrátit - co čtu o dietách, tak jejich častým cílem je redukce hmotnosti. Já však mám také vcelku malé procento tuku v těle, především svalstvo. Diabetes v rodinné anamneze není. Prosím Vás o radu co ještě můžu jinak udělat. Moc Vám děkuji a zdravím. David
    věk: 28 let výška: 190 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Davide, na můj vkus uvádíte příliš mnoho důvodů, proč musíte jíst hodně sladkostí a ne příliš zdravé stravy. Jste štíhlý, fyzicky se zřejmě dost namáháte, tak byste mohl jíst normálně zdravou stravu a občas si dát nějakou tu sladkost, když vám to udělá dobře. Diabetes nejspíš nemáte, k ověření byste se musel nechat vyšetřit opravdu na lačno v řádné laboratoři, nebo znát hodnotu vašeho glykovaného hemoglobinu HbA1c.

    Je také možné, že právě léky na depresi vám zvyšují glykémii, některé z nich to působí. Nezmínil jste se o Vaši medikaci.

    Píšete také, že bohužel kouříte. Jaképak bohužel, to bych o vás mohl říci já, ale vy asi kouříte pro svoji radost, kterou si nechcete odepřít. Jste mladý a chcete být zdráv, tak s tím sekněte. Pak teprve můžete říci: "Bohužel, ten blbej doktor mi zakázal kouření". Ale hlavně když přestanete.

    Já si tedy myslím, že jste celkem zdravý a žádnou inzulínovou rezistenci nemáte. Nemohu to na dálku posoudit s jistotou. Buďte tedy rád, jezte rozumně a pravidelně vykonávejte nějakou fyzickou námahu a užívejte života. Dejte si někdy vyšetřit glykémii na lačno v laboratoři a také glykovaný hemoglobin.

    Doporučení redakce:

    pro jistotu mrkněte na odkazy, týkající se antidepresiv a diabetu například:

    https://www.diastyl.cz/souvislost-mezi-antidepresivy-a-diabetem-ovlivnuji-se-navzajem/

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím, mám zvýšenou glykémii na lačno ale během dne...a to i po konzumaci většího množství uhlovodanů je glykémie v normě. Trpím chronickou pancreatidou.Mohl by to být důvod mé ranní zvýšené glykémie? A proč? Děkuji za odpověď
    věk: 66 let výška: 170 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud narůstají glykémie v časných ranních hodinách může se jednat o vliv hormonů (např. kortizol, růstový hormon…), které jsou uvolňovány nad ránem. Tyto hormony jsou uvolňovány v rámci běžného denního rytmu těla. U někoho může působením zmiňovaných hormonů docházet k vzestupu glykémie v druhé polovině noci a nad ránem. Tento vzestup je také nazýván “ fenomén úsvitu”.

    Ranní hyperglykémie může vznikat i jako reakce na noční hypoglykémii (nízkou glykémii). To je častější u pacientů s léky které mohou způsobovat hypoglykémii přímo (např. inzulin, deriváty sulfonylurey…). Nevím zda se již léčíte s diabetes mellitus (cukrovkou), případně jaké léky berete.

    Vliv na ranní glykémie může mít samozřejmě stravování předchozí večer:

    Např. při večeři kolem 18-19 hodiny a pak vstávání kolem 6-7 hodiny ráno je až 12 hodin bez jídla. Tělo, které postupně zpracovává cukry pro svoji běžnou funkci, pak může mít “nedostatek” energie a  začít uvolňovat “zásobní cukr”, aby mělo z čeho pracovat. Ranní glykémie paradoxně může být poté vyšší. Zde může pomoci na ranní vyšší glykémii malá druhá večeře kolem např. 21 hodiny -  myšleno např. kousek sýra, šunky, hrnek mléka… - jen něco malého spíše bílkovino-tukového než s cukry. Tato potravina se postupně “přepracuje” v noci na energetický zdroj. Neříkám, že toto zrovna u Vás pomůže, ale pokud jste typ večeřící časně (bez druhé večeře), vyzkoušet to můžete. 

    Naopak, pokud večeříte později, může mít vliv, jak velké porce jídla jíte a jakého jsou složení. Protože pokud je obsah vlákniny, bílkovin a tuků výrazný a večeře je pozdní, mohou glykémie stoupat po jídle až v delších odstupem. Zde může být 2 hodiny po večeři glykémie relativně  normální a stoupá až později. 

    Samozřejmě při chronické pankreatitidě mohou být poškozeny buňky, které vytvářejí inzulin. Tvorba inzulinu může být snížená. U pacientů s chronickou pankreatitidou je diabetes mellitus (cukrovka) častější než u běžné populace. Jak zmiňuji výše, nevím zda se již léčíte s diabetes mellitus. Pokud ne, rozhodně byste měla podstoupit jeho screening - odběry lačné glykémie po 8 hodinovém lačnění. Při hodnotách lačné glykémie pod 7mmol/l oGTT (orální glukozový toleranční test).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!