Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

886 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli i zdravým lidem může glykémie vzrůst nad uvedený údaj 7,8. Tedy, je možné, když si zdravý člověk dá zrovna nezdravou nálož, velká porce ( rýže, maso v těstíčku, sojová omáčka slazená medem), tedy dost glykemická nálož, že po hodině může glukometr ukázat 8,7. Po 2 hodinách 7,8-7,9. Po 3 hodinách už hodnota přirozeně klesla na 6. Jde mi tedy o to, jestli i u zdravého člověka může glykémie stoupnout takhle “vysoko”, ale po těch 2 hodinách by měla být po jídle do 7,8.? Nebo nesmí nikdy stoupnout nad 7,8.? Pár dní jsem se ze zvědavosti testovala, žádný jiný důvod k tomu nemám, jen zvědavost. Lačná 5,1-5,4. Po jídle po hodině max.7,8 po dvou hodinách to vždy kleslo 5,8-7,4. Jen toto jídlo,viz.výše semnou zamávalo a hodnota 8,7 mě po hodině celkem překvapila. Děkuji
    věk: 31 let výška: 160 cm váha: 59 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    tento dotaz je hodně problematický. Prostudovala jsem doporučení České diabetologické společnosti (ČDS) a doporučení pro všeobecné praktické lékaře. Právě do rukou praktických lékařů nejčastěji patří časné zachycení diabetu a prediabetu. 

    Omlouvám se, jestli jsem byla v jiných dotazech nepřesná nebo informace byly částečně zavádějící.

    Glykémie nad 7 mmol/l (teoreticky i nad 7,8 mmol/l) se může vyskytnout i u zdravého jedince, pokud si dá velkou sacharidovou nálož (jídlo s velkým množstvím cukrů -  jak jednoduchých, tak složených). 

    Podle doporučení ČDS je pozitivní screening pro poruchu glukozového metabolismu, pokud je náhodná glykémie z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l (i při stanovení glukometrem) nebo náhodná glykémie ≥ 7,8 mmol/l při odběru ze žíly. Bojím se, že pokud bychom podle těchto hodnot rovnou řekly, že tito jedinci mají prediabetes nebo diabetes, tak by tam spadala většina dospělé populace.

    Doporučení pro všeobecné praktické lékaře proto říká, že by měl být následně doplněn odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provedeno oGTT. Tyto odběry mají potvrdit nebo vyloučit diabetes, případně prediabetes. Protože měření ani na glukometru ani ze žilní krve nejsou stoprocentně přesná a výsledky mohou být ovlivněny dalšími faktory (nemoc, stres…)  ideální je mít pro jasnou diagnózu alespoň 2 pozitivní nezávislá měření. Např. kontrola lačné glykémie ve 2 různé dny nebo pozitivní screening a současně vysoká měření lačné glykémie.

    Hodnoty přes 7 mmol/l i 7,8 mmol/l se tedy u zdravého jedince vyskytnout mohou, ale měly by vést k zvýšené pozornosti. Pokud jste nedávno neprošla kontrolou u praktického lékaře za účelem vyloučení diabetu, bylo by ideální se dohodnout s Vaším praktikem, zda nenaplánovat např. oGTT.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, lecim se na diabetologii od r. 2016 s diabetem 2, uzivam metformin 1000mg denne. Nezavisle jsem si nechal udelat komercni vysetreni v e-shopu firmy unilabs. Byly zmereny tyto 3 parametry: p_glukoza 4.6 mmol/l, B_HbA1c 35 mmol/mol, S_Inzulin 4.7 mIU/L. Na testu jsem byl na lacno a bez leku (24 hodin bez jidla a bez metforminu). Zejmena me zajima ta hodnota inzulinu v seru 4.7, Znamena to uz pokrocile stadium nemoci kdy postupne klesa sekrece inzulinu ? Pro srovnani, po beznem jidle mivam bohuzel glykemii i 10-15 mmol/L, takze si myslim ze mam jiz celkem pokrocily diabetes. Dekuji predem za vysvetlemi, s pozdravem Jiri.
    věk: 46 let výška: 180 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milý Jirko,

    glykémii na lačno (když se snažíte) a hodnotu glykovaného hemoglobinu máte v normě. To znamená, že určitě nemáte rozhozený diabetes a vaše glykémie jsou většinou blízko normálních hodnot. Lék metformin je pro vás určitě vhodný.

    Pokud máte po jídle glykémii až 15 mmol/l, znamená to především, že jíte příliš mnoho sacharidů. Zkuste tedy jejich množství omezit a naopak přidat fyzickou aktivitu. Pokud by to nestačilo, mohl byste užívat ještě další antidiabetický lék. Ale hodnota glykovaného hemoglobinu je výborná, pokud bylo vyšetření spolehlivé.

    Hladina inzulínu na lačno skoro nic neříká. Máte hodnotu v normě, zdravé osoby mohou mít hodnotu i nižší. Ve vašem případě nemá měření hladiny inzulínu hlubší smysl. Kdybyste snad měl hodnotu vysokou, tak by to mohlo ukazovat na inzulínovou rezistenci, ale samo o sobě to nestačí.

    Odhadem bych si spíše tipnul, že výraznější inzulínovou rezistenci mít nebudete.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    je mi 74 let beru Glucophage xr500 1 tbl. večer a ranní glykemie 7,5 přes den klesne většinou na 6 mám obavu zdfa to nejsou vysoké hodnoty
    věk: 74 let výška: 160 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    je pravda, že paradoxně u části pacientů s DM 2. typu jsou ranní lačné glykémie vyšší než glykémie po zbytek dne. Vaše hodnoty rozhodně nejsou výrazně vysoké, ale důležitý je i výsledek Vašeho glykovaného hemoglobinu. 

    Pokud nemáte poruchu funkce ledvin nebo nežádoucí účinky při vyšší dávce Glucophage XR, je možné navýšené tohoto léku. Ale hlavní je na jakých cílových hodnotách jste se dohodli s Vaším ošetřujícím lékařem. Protože cíle glykémií pro každého jedince jsou závislé i na jeho celkovém stavu, dalších onemocněních, lécích a je potřeba je stanovit individuálně.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den . zjišťuj informací, že silné obézní lidé a lidé s cukrovkou nemohou dělat noční směny. Můžete mi prosím poradit? Václav
    věk: 61 let výška: 180 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Václave, už jen zdravý rozum nám říká, že nepravidelný pracovní režim s nočními směnami není moc příjemný a neprospívá zdraví. To platí pro osoby zdravé a štíhlé stejně jako pro lidi obézní či s diabetem. Pracovat v noci je ale v některých odvětvích nezbytné. Proto se za takovou práci nabízejí určitá zvýhodnění, například lepší odměna, možnost pracovního volna  apod. Někdy je také těžké pro někoho s jiným pracovním omezením vůbec nějakou práci sehnat, a tak přistoupí k tomuto ústupku.

    Z hlediska diabetu či obezity je možné nežádoucím efektům noční či nepravidelné práce někdy předcházet. Např. je vhodné dodržovat určitou fyzickou aktivitu a pravidelnost v jídle, kdy zejména o nočních službách lidé často jedí navíc a ostatní jídlo potom během dne ani neomezí, takže tento režim může podporovat tloustnutí. Často se naopak setkáváme s přáním pacienta, aby mu lékař potvrdil, že za podmínek dodržování správného režimu bude moci nadále vykonávat určité povolání se směnným provozem, i když má třeba diabetes.

    Z pracovního hlediska je nutné ke každému případu přistupovat individuálně. Důvodem k pracovnímu omezení zpravidla není samotná diagnóza, snad s výjimkou provozů, kde dobré zdraví je naprostou podmínkou, jako např. u pilotů, potápěčů a u podobných povolání. Důvodem k omezení je teprve určité zdravotní postižení, které ze samotného diabetu či obezity vyplývá, tedy např. zcela omezená hybnost pro obezitu, porucha zraku, nestabilita diabetu při inzulínové léčbě, syndrom diabetické nohy, těžká polyneuropatie apod. To posuzuje zpravidla pracovní lékař.

    Já vám tedy doporučuji, abyste podle druhu svého povolání se podíval na zdravotně-lékařské předpisy pro práci na tomto pracovišti. Ty jsou zpravidla ve větších a zejména státních podnicích jasně dané a je také určený pracovní lékař, který má na tyto předpisy dohlížet. Zaměstnavatel by vám pak podle svých možností mohl nabídnout práci, která bude odpovídat vašemu zdravotnímu postižení. Je také možné se přímo dohodnout se zaměstnavatelem, jestli by vás nemohl přeřadit na pro vás vhodnější pracoviště.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dlouhý cukr 62 chci se zeptat jak moc je to špatné
    věk: 81 let výška: 165 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    k posouzení stavu kompenzace diabetu používáme více parametrů. Dlouhý cukr je jeden z nich. Vypovídá o průměrné hladině krevního cukru za dobu cca 10-12 týdnů před odběrem. Cílové hodnoty se liší podle věku, přidružených nemocí a celkového stavu pacienta. Čím mladší pacient, tím přísnější kontrola, požadujeme hodnoty HbA1C ideálně 45-50 mmol/mol, vědecké práce prokázaly, že ke komplikacím diabetu nedochází pokud je dlouhý cukr méně než 53 mmol/mol, pro pacienty ve vyšším věku nebo s komplikacemi cévními (např po infarktu) tolerujeme hodnotu do 60 mmol/mol. Pokud měříte cukr glukometrem a dnes je používáme běžně, cílové hodnoty nalačno jsou cca 5-6 mmol/mol, po jídle ideálně 7-9 mmol/l, tolerujeme do 10 mmol/l.

    Vaše hodnota dlouhého cukru je 62 mmol/mol, což je vyšší než je pro Váš věk doporučeno. Bylo by vhodné při kontrole na diabetologii upravit léčbu

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o radu, i když tady je každá rada drahá. Jakákoliv běžná emoce, radost, hněv, vzrišení atd., čemuž se nemohu běžně v životě vyhnout, mi zvedá cukr v krvi. A to při svém diabetu II.stupně se snažím dodržovat všechna pravidla léčby. Čím mám proti zvyšování cukru bojovat? Moc děkuji za radu. se velmi snažím stravovat jaksepatří na diabetika. Máte, ŕos8m, pro mně nějakou radu, jak na to stoupání cukru vyzrát? Jiřina
    věk: 85 let výška: 162 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Milá Jiřino, to, co uvádíte, říká velmi mnoho pacientů a vlastně tak začíná skoro každá návštěva u diabetologa a také mnohý dotaz zde na cukrovka.cz

    Vyšší glykémie má vždy nějakou příčinu, za kterou člověk nemůže. Nejčastěji lidé uvádějí, že si přivodili nějakou pohmožděninu, pro kterou se nemohou pohybovat jako dříve a na druhém místě že prožívají v práci nebo doma nějakou stresovou situaci, která jim zvyšuje cukr.

    Jenomže takový už je život, „něco“ se přihodí skoro vždycky a málokdo žije v takovém klidu, že ho nic nerozhodí. Proto bych to bral spíš jako normu, která nás provází celý život a když už se nic nepřihází, tak to už je většinou začátek věčného klidu tam někde...

    Při zvládání diabetu je nutné se tomu prostě přizpůsobit a nevymlouvat se na to.

    Vám ovšem nemohu vyčítat, že byste měla nadváhu nebo se málo pohybovala, asi se opravdu snažíte. Nevím, zda máte váš diabetes něčím léčený a jak moc vám kolísá, o tom nepíšete. Já předpokládám, že máte svoji kapacitu produkovat inzulín velmi sníženou, a tak stačí málo a hned je z toho hyperglykémie. Možná se v podstatě pohybujete celý den na hranici, kdy to ještě tělo stačí nějak samo vyrovnávat a pak stačí jen něco sníst a nebo skutečně se vzrušit, a hned glykémie stoupá. Pokud je toto kolísání malé, tak bych si z toho nic nedělal a věřil bych, že to žádnou větší škodu nenadělí. Pokud ale glykémie stoupají i nad 10 mmol/l, tak si myslím, že by pro vás byla vhodná malá dávka dlouze působícího inzulínu, který by „doplnil“ vaši selhávající vlastní sekreci. Není v tom opravdu žádná magie, jen je potřeba postupovat uvážlivě, abyste si nezpůsobila neočekávanou hypoglykémii. Měla byste to tedy projednat s svým lékařem a pokud byste třeba vyrážela ven, nebo vynechala jídlo, tak byste si měla glykémii ověřovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat ohledně hodnot nalačno u OGGT. Doma mám k dispozici glukometr, takže hned po probuzení jsem si zkontrolovala hodnotu z prstu a byla 4,6 avšak zhruba po hodině co jsem dorazila k lékaři na test už byla hodnota 5,2 z prstu. Test pokračoval a čekám na výsledky zda bude hodnota menší nebo ne. Zajímá mě zda je možné předejít tomu aby se hodnota nalačno zvýšila než dorazím k lékaři? Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den,

    chápu, že se Vám nelíbí rozdílné glykemie, ale těžko se s tím bojuje.

    Je nutné si uvědomit, že existuje i povolená odchylka glukometru a to je +-15%. Díky tomu může být mezi dvěma glukometry a měřeními (i na stejném glukometru) určitý rozdíl.

    Je pravda, jak říkáte, že po cestě k lékaři se glykemie může měnit a u většiny jedinců i reálně alespoň trochu mění. U někoho tělo bere vstávání a ranní shon jako stres. Ve stresu hladina cukru v krvi většinou stoupá a tak u lékaře může být naměřená hodnota vyšší. U někoho vlivem chůze (po cestě k lékaři) může naopak glykémie o něco klesnout.

    Bohužel tento proces stále není dokonale vymyšlený. Pokud však nemáte cukrovku, hodnoty glykemie by se měly stále pohybovat v určitých mezích. To je vidět i na Vaší glykemii 5.2, která je stále v mezích normy pro zdravé jedince. Pokud tedy nejste těhotná. To je norma nalačno do 5.1 mmol/l. Měření po podání sladkého roztoku by mělo být ranní cestou ovlivněno méně. Tak uvidíte, jak bude vypadat celý test.

    Bojím se, že jsem Vám nedala řešení pro rozdíly glykemie, ale snad Vám  moje odpověď alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může se změnit diabetes 2 typu na diabetes 1 typu?
    věk: 55 let výška: 172 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    ano, během života může dojít k překlasifikování typu diabetu a z typu 2 může být typ 1. Někdy nemusí být diagnóza na počátku zjevná, může rovněž dojít k selhání tvorby inzulínu ve slinivce a pak je nutnost celoživotní aplikace inzulínu. V dnešní době všechny pacienty, kteří mají ne zcela typický průběh diabetu testujeme na to, zda jejich slinivka produkuje inzulín a zda jsou v těle přítomny protilátky proti inzulínu či slinivce, což diagnózu zpřesňuje

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den jsem muž 33 let výška 178 cm a váha 90 kg a mám dotaz ohledně hodnot. v unoru 2024 jsem měl závratě a lékařka mi 8.2.2024 odebrala ze žíly na lačno glykémii 5.1.mm/mol a glykovaný hemoglobin 31m/mol. 25.2. jsem měl na lačno ze žíly glykemii 4,5 m/mol (zhubnul jsem 5 kg váhy). 15.3.2024 jsem byl hospitalizovaný pro tachykardii a v průběhu dne jsem měl ze žíly glykemii 6.2m/mol. ráno při propouštění 16.3.2024 jsem měl glykemii přes glukometr 5.6 a hodinu po jídle (snědl jsem krajích chleba a světlý rohlík) jsem měl 3.8 m/mol. V návaznosti tady na to kolísání mi doporučili zakoupit glukometr. Ten jsem si koupil ( codefree)a občas se měřím. 2.5. jsem měl glykemii z glukometru na lačno 5.5 (přibral jsem zpět 3 kg). 8.5. jsem měl pouze měření v průběhu dne hodinu po jídle 6.1 (těstoviny se špenátem). 14.5. jsem měl hodnotu z glukometr 5.6 na lačno a 15.5. jsem měl z glukometru na lačno 5.9. Má otázka zní jak je možné mít takové výkyvy a zda to mám nějak řešit či nikoliv a jsou takové výkyvy normální ?. Ještě doplním 12/2022 jsme měl OGTT z výsledkem v pořádku. jinak se s ničim neléčim jen mám počínající chronickou pankreatitidu kterou zatím není nutné léčit lékama (vyšetření přes EUS a jsem sledován na gastru) Cholesterol také v normě. Děkuji pěkně za odpověď
    věk: 33 let výška: 178 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    určité kolísání glykémie během dne je úplně normální. Vaše glykémie nevybočují významně z normálu. HbA1c není jasně v hodnotách pro diabetes nebo “prediabetes”.

    Glykémie nalačno 5,6 a výše je sice hraniční (pro prediabetes -  předstupeň diabetu), ale zde by se muselo jednat o odběr ze žilní krve za standardních podmínek (po 8hodinách lačnění, bez stresu…). Pokud jste měl oGTT zcela v normě, tak by neměl být větší problém.

    Po jídle se hladiny cukru mohou dostat i nad 7 mmol/l a stále by byly v normě (do 7,8 mmol/l).

    I zdravý jedinec se někdy může dostat pod 4 mmol/l, hlavně pokud je předtím pohyb nebo delší lačnění. Nízké glykémie po jídle nejsou tak časté ale vyskytnout se mohou. Někdo má zvýšenou reakci (zvýšenou tvorbu inzulinu) po snědení většího množství jednoduchých cukrů. U Vás by tento stav neměl být výrazný, pokud jste neměl pokles v 2. hodině i u oGTT. U těchto jedinců je potom vhodné dávat pozor na velká množství jednoduchých cukrů, hlavně pokud jídlo neobsahuje současně větší množství tuků, bílkovin nebo vlákniny.

    Pokud by se u Vás nadále opakovaly závratě je určitě vhodná kontrola glykémie při tomto stavu (Pokud již jasně nebylo zjištěno, že tyto stavy jsou i Vás spojeny s tachykardií a vše nebylo vyřešeno.).

    Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Po dobu dvou let se mi postupně zvyšuje glukoza na lačno ze žíly.Dlouhodobý cukr v pořádku,inzulín taky.Nevím kde je problém.V březnu 2024 mi byla zjištěna snížená funkce štítné žlázy.Nekouřím,nepiju alkohol,sportuji.Teď mírná nadváha po zranění nohy a zad.Děkuji. Pavel
    věk: 36 let výška: 175 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, váš výsledek odpovídá kritériím porušené glukózové tolerance, jen hodnota zvýšené glykémie na lačno by měla být potvrzena alespoň ještě jednou. Hladinu inzulínu máte v normě, ale toto vyšetření toho o vašem zdravotním stavu mnoho neříká.

    Z výsledků byste měl vědět, je u vás existuje riziko rozvoje diabetu 2. typu, a proto byste tomu měl aktivně předcházet, a to i za situace, kdy nemůžete pro zranění příliš cvičit. Měl byste tedy méně jíst a zhubnout, dříve než se dostanete k vyslovené obezitě, s kterou se pak bojuje těžko.

    Glykémii na lačno ráno byste si měl občas nechat kontrolovat, např. 2x ročně, abyste se ujistil, že se to nezhoršuje. Ujistěte se také, že vaše nížená funkce štítné žlázy je dostatečně léčena.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!