Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

864 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mám recidivy kvasinkovych infekcí, jsem unavená a žíznivá. Glykemie 5.6 prý ok. Tabulkové mám hypofunkci štítné žlázy. Zátim neužívám hormonální léčbu. Vyšší protilátky. Už nevím jak bych se stravovala- sladké ani cukry nejim, miluju zeleninu a ovoce, ryby a bílé maso, luštěniny a mléčné kysané produkty a přesto mám tedy prediabetes, který pro mého obvodoveho lékaře neexistuje. Mam to nejak řešit?Děkuji Eva
    věk: 44 let výška: 178 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Evo, glykémie na lačno 5,6 mmol/l je opravdu v normě, i když je úplně na hranici. Nestačí to ani k označení vašeho stavu jako prediabetes. Bylo by tedy vhodné změřit glykémii také 2 hod. po jídle, nebo nejlépe požádat o stanovení glykovaného hemoglobinu, který ukazuje dlouhodobý průběh glykémií, a to bez ohledu, zda jsou na lačno či po jídle.

    Pokud by vaše glykémie byly opravdu na lačno do 5,6 a nestoupaly rozhodně nad 11 mmol/l ani po jídle, vyloučil bych jako příčinu vaší žízně diabetes či zvýšené glykémie. Příčiny kvasinkových infekcí bývají různé, počínaje nevhodným oblečením po různé formy imunitního deficitu. Často se také přenášejí mezi partnery, takže i po vyléčení se mohou zase vracet, pokud nejsou léčeni oba.

    Poznámka redakce:

    možná by Vás mohly zaujmout dva odkazy na našich stránkách:

    1. recepty pro diabetiky - https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika

    2. přísnější diabetická dieta od 150 g do 250 g cukru na den - https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nevim jestli mám cukrovku rano na lačno 6.5 po vipiti 3 v 1 mám za hodinu 7.1 cukru
    věk: 42 let výška: 169 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    jak jsem již zodpovídala několikrát v předešlých dotazech, bohužel dle hodnot z glukometru nelze jednoznačně diagnózu diabetes mellitus (cukrovky) stanovit.

    Vaše ranní glykémie je již o něco výše -  což by samozřejmě mohlo naznačovat diabetes nebo poruchu metabolismu glukózy. Podle hodnoty 7,1 mmol/l  po vypití 3 v 1 se nic jednoznačného určit nedá.

    Měl byste proto navštívit praktického lékaře a domluvit se na odběry ke stanovení diabetes mellitus.

    Začíná se odběrem ranní lačné glykémie ze žilní krve (ranní krev ze žíly po  8 hodinách bez jídla).

    Při odběru ze žilní krve ranní lačná glykémie ... znamená:

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6-6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    - Odběr by měl být zopakován

    - Mělo by být doplněno oGTT

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.


    Pokud je hodnota v pásmu 5,6-6,9 mmol/l mělo by následovat oGTT. Pokud je hodnota nad 7 mmol/l, tak se většinou opakuje jen kontrola lačné glykémie ze žilní krve v jiný den. Někdy praktičtí lékaři rovnou posílají na oGTT.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, nikde jsem nenašel vzorové křivky vývoje hladiny cukru u zdravého člověka. Nemáte nějaké? Byl mi diagnostikován prediabetes před 2 lety. Dlouho jsem se měřil ráno na lačno pouze běžným glukometrem (z krve) a hodnoty mi kolísaly ráno na lačno mezi 5,2 až 6,3. Poté, co jsem si začal měřit glukózu LibreLinkem, je vidět, že v noci mám v podstatě celou dobu cukr do 5,4 a jakmile vstanu, tak do 30 minut od probuzení cukr stoupá na oněch až 6,3. Tzn. výsledky na lačno se mění dle toho, kdy od probuzení se změřím. Toto je onen prediabetes? Že cukr by měl kdykoliv na lačno po 8h spánku či déle vždy být pod 5,6? Nebo to už může být efekt úsvitu? HbA1c mi přístroj ukazuje již 5,3%, což by indikovalo, že je vše ok. Mám 34 let, 183cm a 81 kg, osvalení lehce nadstandardní, spím dobře - cca 8h denně, sportuji 4x týdně 1h (kolo, běh, fotbal, tenis), nyní již téměř nepiji alkohol, nikdy jsem nekouřil, stres v práci jsem odboural, jím v podstatě jen potraviny s nízkým glykemickým indexem, sacharidy primárně komplexní (luštěniny, černá rýže nebo žitný chleba) a jednou za týden si dám glykemickou nálož (tři piva a řízek s bramborovým salátem) - je tento offside pro vyléčení prediabetesu něco, co je problematické, protože pro reverse prediabetu je nutné být dlouhé období zcela bez, byť jen např. na 3h, zvýšeného cukru nebo u léčby jde o dlouhodobé průměry, tzn. když 95% času dělám vše správně, tak oněch 5% maximálně zpomalí délku vyléčení se? P.S. - kdybych nenaléhal u obvodního lékaře na vypsání žádanky na test OGTT, tak jsem už dnes asi měl cukrovku, protože bych své chování nezměnil (měl jsem nadváhu a téměř denně pil pivo a jedl běžnou českou kuchyni (tedy vysoký GI), dříve hodně sportoval, pak poslední 3 roky minimální pohyb v kombinaci s cukrovkou u otce - 2 typ,). Z laboratoře došly výsledky cukru ze žíly na lačno 5,2 a obvodní lékař mi řekl, že jsem v klidu. Trval jsem na OGTT, protože mi hodnoty ráno dost kolísaly. Na OGTT prediabetes (po váhání) potvrdili. Tomu taky nerozumím, jak může někdo váhat? To je v odborné komunitě stále nejednoznačné? Velmi děkuji za odpověď a mějte se hezky.
    věk: 34 let výška: 183 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milý Lukáši, na podobné dotazy musím odpovídat dost často a přiznám se, že už mě to netěší. Lidé  totiž mají často „diagnostiku diabetu“ za svůj osobní sport. Měří se na různé způsoby za různých okolností a stále je zajímá „je to už diabetes nebo ještě není?“.

    Je nutné si uvědomit, že kritéria pro stanovení diagnózy diabetu vymysleli experti na základě rozložení hodnot v celé populaci a také s přihlédnutím, kdy zvýšená hodnota glykémie již může z dlouhodobého hlediska vyvolávat zdravotní potíže.

    Glykémie je ale veličina velmi proměnlivá a mezi lidmi neexistuje přesné ohraničení osob s hodnotou ještě tzv. normální a hodnotou zvýšenou. Je to, jako byste chtěl rozdělit osoby na světlovlasé a tmavovlasé. Dost často je to jasné, ale mnozí by se mohli považovat třeba za tmavovlasé, zatímco jiní je mají ještě za světlovlasé.

    Prostě se stanovily určité normy. Ta hlavní je hodnota ráno na lačno 5,6 mmol/l, přičemž jedno měření certifikovaným laboratorním přístrojem nestačí, je potřeba měřit opakovaně.

    Vy jste měl hodnotu na lačno u lékaře 5,2 mmol/l. Sláva, měl byste být rád. Ale vy nejste. Vrtá vám hlavou, že když uděláte to a ono a měříte se tím či oním zařízením, vyjde vám někdy hodnota třeba 6,3. Tato hodnota ale není měřena za standardních okolností standardním přístrojem. Např. hodnoty na kontinuálním senzoru z podkoží jsou velmi často zvýšené a zdravé osoby, které o tom neměly dříve ani potuchy, jsou překvapené.

    Já vám radím, abyste byl rád, že to je tak, jak to je. Sám ale udáváte, že jste vedl nesprávnou životosprávu a navíc máte v rodině diabetes. Kromě toho si tu a tam zjistíte vyšší hodnotu glukometrem. Co z toho plyne: Stravujte se zdravě, dostatečně se pohybujte a párkrát ročně si změřte glykémii. Není tak důležité, zda vás někdo považuje už za tmavovlasého, ale vy si myslíte, že máte vlasy spíše světlé. Glykémie máte zatím naštěstí v pořádku a to by v tom byl hrom, abyste si navzdory tomu nedokázal občas udělat glykémii zvýšenou :-)

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Chtěla bych se jen ujistit, že všechno proběhlo v pořádku. Manžel byl na preventivní prohlídce (29let) a naměřili mu na lačno glykémii 9mmol/l. Doktor mu doporučil si před jídlem dát akorát salát. Vzhledem k tomu, že jsem zdravotník (se základními znalostmi ohledně tohoto tématu... Tolik se neorientuji), tak mě vyděsilo, že to je jediné řešení - žádné léky na udržení normální hodnoty nebo alespoň kontrola po nějaké době. Četla jsem, že na to může mít vliv i prodělání covidu. (Ten jsme prodělali asi 3 týdny zpět) Každopádně prosím vás - měli bychom to nějak více řešit nebo to nechat podle doporučení? Jsem z toho doporučení taková nesvá. Děkuji Sára.

    Odpověď

    Milá Sáro, mám od vás jen velmi málo údajů, které jsou navíc zprostředkované starostlivou manželkou, takže jak to všechno přesně je, nevím. Mohu tedy odpovědět jen zcela obecně:

    Hodnota glykémie naměřená v akreditované laboratoři 9,0 mmol/l na lačno již odpovídá zjevnému diabetu. Tuto hodnotu je ale potřeba ověřit alespoň jedním dalším měřením opět ráno na lačno, kdy posledním jídlem je večeře.

    Především nemohu s jistotou vědět, že váš muž před měřením skutečně nic nejedl a nepil žádný slazený nápoj. Prodělaná infekce, např. Covid-19, může přechodně zhoršit metabolismus a vést ke zvýšené hodnotě. Stává se tak ale zejména u osob, které již před tím měly k diabetu vlohy, např. dědičné, nebo byly obézní a málo se pohybovaly. V každém případě hodnota 9 při opakovaném měření vyžaduje léčbu, a to nejprve dietní. Abych opravil výrok lékaře, asi špatně zprostředkovaný: nedávat si salát před jídlem, ale jako hlavní jídlo. To samozřejmě trochu přeháním, ale v podstatě o to jde.

    Poznámka redakce:

    Doporučujeme využívat recepty v našich rubrikách:

    volnější - https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika

    přísnější - https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych požádat o konzultaci výsledků glukózového testu. Po dvou hodinách od vypití roztoku byla hodnota 4,5 mmol/l. Tato hodnota je sama o sobě v pořádku. Nicméně průběh testu jsem sledoval monitorem i glukometrem a vrchol přesáhl 11. Glukózový test diagnostikuje cukrovku, pokud se hodnoty 11 dosáhne po dvou hodinách, ale všude se lze dočíst, že cukrovku člověk má, pokud se 11 mmol/l naměří kdykoliv. Mám tedy cukrovku, nebo nemám? Platí hranice pro cukrovku až po dvou hodinách, nebo skutečně pro 11 naměřených kdykoliv? V příloze zasílám záznam celého dne, kdy proběhl test - doufám, že příloha v pořádku dojde. Pokud ne, tak stručně shrnu základní informace: - nalačno 5,2 (podle glukometru, CGM úplně přesně nesedí, ale obě měření si zhruba odpovídají - nesoulad je spíše časový) - před testem 5,0 - vrchol 11,4 po cca 45 minutách (podle glukometru, během testu je časový nesoulad oproti CGM výrazný) - po 1h 6,8 - po 80 min. norma 5,5 - po 90 min. hypoglykémie 3,2 - po 120 min 4,5 Hodnota 11 přitom není náhodná - přes 11 vyskočí glykémie kdykoliv po kaloricky přiměřeném jídle se sacharidovou přílohou - po rýži, bramborech, těstovinách, čiroku, jáhlách, (slaném) pečivu. O něco lepší je pohanka a ovesné vločky, tam hodnota vystoupá tak na 9. Musím se tedy stravovat převážně tuky a bílkovinami. Na grafu je vidět následující oběd - glykémie nevyšplhala nad 7 díky tomu, že jsem měl k rybě a zelenině hromádku ořechů. Kdybych místo ořechů snědl rýži, glykémie by byla nad 11 znovu, ale narozdíl od glukózového roztoku by byla vysoká ještě několik hodin (ne celých 11, ale večeři bych začínal třeba se sedmi). Stejný dotaz, zda je to už cukrovka, mám k ranním glykémiím. Většinou se pohybuje okolo 6 mmol/l při nízkosacharidovém stravování. Některé dny ale vystoupá nalačno i nad 7. To je již nad hranicí pro cukrovku - problém ale je, že když se probudím s vyšší glykémií (třeba nad 6,5), tak během několika minut po probuzení výrazně spadne. Aniž bych cokoliv dělal, nebo jedl. Jen tím, že vyskočím z postele a věnuji se ranní hygieně, je z např. 7,5 během dvaceti minut třeba 5. Nejde přitom o chybu měření - pokud naměřím neobvyklou hodnotu, tak měření opakuji z jiného prstu a vždy se výsledky víceméně shodují. Při pravidelném nízkosacharidovém stravování se střídají skupiny dnů, kdy mám ranní glykémii okolo 6,5, a pak jsou jiné dny po sobě, kdy je glykémie i pod 5 mmol/l. Jedná se o dlouhodový trend při pravidelném životním stylu i stravování, vylučuji vliv nachlazení nebo neobvyklé námahy, přičemž v řádu měsíců se glykémie dle dlouhodobých záznamů postupně zhoršuje (před rokem byla hodnota nad 6 naprosto výjimečná). Na CGM pozoruji, že glykémie od usnutí postupně stoupá. Rozdíl je v tom, že v "dobré" dny někdy po půlnoci skokem klesne do normálních hodnot, ale "špatné" dny roste až do probuzení. To pak mám třeba i těch cukrovkových 7, které ale během několika minut spadnou do normy. Je to částečně vidět i na přiloženém grafu, byť to není tak markantní jako v jiných dnech - většinu noci se glykémie pohybovala okolo 6 mmol/l (tedy už mimo normu) a ve tři hodiny začala náhle klesat. Do normy (5,5) se dostala v půl čtvrté, devět hodin po nízkosacharidové večeři. Jiné dny ale takto neklesne a ráno mám hodnoty mezi 6 a 7 (nad 7 jen výjimečně, ale i takové dny jsou). Je tedy 7 během několika minut od probuzení spadlých do normy cukrovka, nebo není? U lékaře jsem díky těmto pokleskům s výjimkou náhodného prvního záchytu neměl žádnou hodnotu mimo normu, takže oficiálně nejsem veden jako nemocný. Měření by muselo proběhnout hned pro probuzení - jakmile ale musím vstát a jít do ordinace, hodnoty již tak vysoké nejsou. Hodnota HbA1c je 39, nicméně se jedná o vyšetření až po nasazení striktní nízkosacharidové diety, takže číslo nevypovídá nic o závažnosti nebo pokročilosti onemocnění, nýbrž o disciplíně ve stravování. Nadváhu nemám, ani jsem neměl celý život, stejně tak jsem vždy žil aktivně a stravoval se zdravě (byť s převahou sacharidů - což je ale každé jídlo s běžnými přílohami). Předem děkuji za vyjádření.
    věk: 46 let výška: 180 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Vážený pane, zasíláte značně podrobný a dlouhý dotaz, který obsahuje hodně podrobností, ale neuvádíte podrobněji, jak se stravujete. Pojmy jako "nízko sacharidové" či "vysoko sacharidové" jídlo by pro mě byly srozumitelnější, kdybyste uvedl, jaké množství sacharidů jste snědl. Znalost složení potravy a dodržování dietního režimu stejně důležité, jako monitorování glykémií. Máte dosti štíhlou postavu a tak se může snadno stát, že při požití většího množství sacharidů a tyto sacharidy rychle vstřebávají, a tak brzy po jídle vám glykémie stoupá víc, než jsme zvyklí pozorovat, když nepoužíváme senzory.

    Nejprve odpověď na první otázku: Máte diabetes? Moje odpověď je, že nikoliv. Pro stanovení diagnózy diabetu jsou stanovena přesná kritéria. Diagnózu je možno posuzovat podle použití několika testů, z nichž nejpřesvědčivější je standardní glukózový toleranční test. Představuje poměrně vysokou zátěž, a tak odhalí i mírnější poruchy. Glykémie se mají měřit akreditovaným laboratorním přístrojem (nikoliv jen glukometrem či senzorem).  Vy jste před testem měl hodnotu na lačno 5,0 mmol/l a po 120 minutách 4,5 mmol/l. Tyto hodnoty nesvědčí ani pro poruchu glukózové tolerance, ani pro diabetes.

    Nyní namítáte, že jste v průběhu testu měl podle senzoru hodnotu až 11,4 mmol a chytáte autory stanovených norem za slovo. Je totiž pravda, že hodnota nad 11 mmol/l zjištěná kdykoliv během dne (podmínkou je ještě slovo "opakovaně", tedy alespoň 2x) svědčí rovněž pro diabetes. Jenže to by asi měl diabetes každý, protože podle mého názoru u každého lze vyvolat hyperglykémii, když si to zamaneme. Jen na to někomu stačí vypít na ex 200 ml sladkého čaje a jiný 2 litry. Napadá mě příměr z běžeckým závodem: Pan Novák doběhnul první a dostal první cenu. Jenže jeho soupeř Dvořák namítá: "Jak můžete říkat, že vyhrál? Když jsme vystoupali kopec, on vůbec už nemohl a musel si na chvíli lehnout. Já poctivě běžel dál, ale on si podvodně odpočinul a potom mě předhonil." Jako rozhodčí tedy říkám: "Novák doběhnul první a proto vyhrál, taková jsou pravidla".

    Pan Dvořák se ale stejně cítí ukřivděný a myslí si: "Stejně běhám rychleji. Kdyby ten kopec byl ještě trochu delší, Novák by ho vůbec nevyběhnul a odpad by v půli cesty". Ale pravidla jsou holt pravidla a tak je to i s kritérii diabetu.

    A teď vám odpovím jako starý lékař: Pro mě je skoro každá osoba potenciální diabetik. I když to sám zdaleka na sto procent nedodržuju, doporučuju všem lidem, aby se stravovali rozumně, udržovali si štíhlou linii, věnovali se tělesnému pohybu a nejedli zbytečně velké množství sacharidů, zejména nárazově. Aby rozhodně nepili sladké nápoje, zejména ne ve větším množství a aby v přílohách k jídlu volili rozumné množství sacharidů, tedy mezi asi 40 - 70 g v jedné porci, osoby s diabetem spíše méně. Na vašich hodnotách vidím, že občas se již pohybují v pásmu prediabetu, někdy dokonce diabetu. Na dietu asi moc nehledíte.

    A tak vám radím: Prostudujte se obsah sacharidů v jídle. Stanovte si podle vašeho věku a hmotnosti vhodné množství sacharidů za den v rozsahu mezi 150 a 250 g/den. Rozdělte si toto množství nejlépe do 3 jídel denně. Občas si zkontrolujte glykémii, ale stačí zatím třeba 2x měsíčně, jednou na lačno, jednou za 2 hodiny po jídle.

    Kontinuální monitorování hladiny krevního cukru v podkoží je krásná a užitečná věc. Dovede to ale také lidem pěkně poplést hlavu. Jednak to neukazuje a nemůže vždy ukazovat totéž, co glukometr, ale také se ukazuje, že i osoby metabolicky zdravé mají po jídle někdy zvýšené hodnoty třeba až na 12 mmol/l. A pokud máte starost, čím se budete "dojídat", tak vám místo těch nadbytečných tuků rozhodně doporučuju spíš zeleninu.

    Doporučení redakce:

    podívejte se na naše Fotojídelníčky, kde si můžete vybrat ze 4 kategorií diet, co se týká množství cukru na den. Klikněte se na tento odkaz: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky, vyberte Typ diety, vyberte zda chcete svačiny, či nikoliv, určete počet dnů jídelníčku a pak již stačí kliknout na Generovat náhodně a hrát si s úpravami jednotlivých jídel...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem ohledně hodnot glykémie z prstu. Ranní glykémie se pohybují mezi 6,7-7,3; hodinu po jídle 5,6-6,3; dvě hodiny po jídle 5,2-5,6. Jedná se o diabetes a je nutné nasazení léků? Či by stačilo dodržovat režimové opatření? Snažím se přísně dodržovat nízkosacharidovou dietu a redukovat hmotnost, spolu s minimálně hodinou aerobního pohybu denně. Předem moc děkuji za odpověd.
    věk: 43 let výška: 178 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel dle hodnot z glukometru nelze jednoznačně diagnózu diabetes mellitus (cukrovky) stanovit, ale Vaše lačné glykémie se již pohybují výše, než by mělo být. 

    Měla by Vám proto být cestou praktického lékaře provedeny odběry ke stanovení diabetes mellitus.

    Začíná se odběrem ranní lačné glykémie ze žilní krve (ranní krev ze žíly po  8 hodinách bez jídla).

    Při odběru ze žilní krve ranní lačná glykémie ... znamená:

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6-6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    - Odběr by měl být zopakován

    - Mělo by být doplněno oGTT

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

    Pokud je hodnota v pásmu 5,6-6,9 mmol/l mělo by následovat oGTT. Pokud je hodnota nad 7 mmol/l, tak se většinou opakuje jen kontrola lačné glykémie ze žilní krve v jiný den. Někdy praktičtí lékaři rovnou posílají na oGTT.

    Dle Vašich ranních glykémií předpokládám, že minimálně máte zvýšenou koncentraci glukózy nalačno, ale můžete být již i v pásmu diabetes mellitus. Při diabetu by bylo doporučeno nasazení léků. Pokud by se jednalo jen o zvýšenou ranní glykémii, tak se léky nasazují s přihlédnutím na další rizika u konkrétního pacienta (zda máte jiné nemoci, měla jste gestační diabetes v těhotenství…). Každopádně zařazení dietního režimu a pravidelného pohybu s postupnou redukcí hmotnosti je určitě na místě a může vést ke snížení glykémie (hladin cukru) až k normálním hodnotám. Neříkám, že se při zhubnutí, pohybu a zdravé stravě upraví glykémie na celý život, ale hodnoty se většinou výrazně zlepší -  někdy i na několik let do zcela normálních hodnot.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kdo hradí inzulín? Jak se bere často? Před jídlem,či po? Josef
    věk: 61 let výška: 178 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Dobrý den pane Josefe,

    odpověď na Váš dotaz by byla v rozsahu celé knihy. Odpovídáme na dotazy, které nejsou obecného charakteru, ale řeší konkrétní problém. Přesto doporučuji podívat se na naše stránky:

    https://www.cukrovka.cz/terapie-inzulinem

    https://www.cukrovka.cz/lecba-diabetu-1-typu

    https://www.cukrovka.cz/zahajeni-pravidelne-inzulinove-lecby

    https://www.cukrovka.cz/inzulinove-rezimy

    Doufám, že na těchto odkazech naleznete pro Vás významné informace. Jinak když dáte do vyhledávače Poradny vyhledat slovo inzulin, naleznete také velké množství informací týkajících se inzulínu:

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=inzulin

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Nikdy jsem neměl problém s cukrem.Obézní nejsem denně nachodím tak 12 km a 4 km na kole.Byl jsem na preventivní prohlídce a doktorka mi vzala krev naměřila mi 7.2 cukru.Ihned mi nasadila prášky Siofor Prolog 500 mg.Je to normální postup neměla mě poslat na další vyšetření.Podotýkám že před odběrem krve což bylo pondělí jsem měl pracovní sobotu i neděli ranní odpolední a pracuji v zemědělství u krav což je dost namáhavá práce.Minimim spánku tak 4 až 5 hodin mezi směnami .2 měsíce před odběrem jsem měl corona virus 3 týdny jsem byl na neschopence.S toho skoro 1 týden horečky.Doktorka mi řekla že zo nemá vliv.Dostal jsem glukometr a začal sladit Xilitolem.Po dobu měření mám průměrně 5.5 až 6.2.A to bez prášků. Milan
    věk: 57 let výška: 171 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milý Milane, glykémie na lačno 7,2 mmol/l již odpovídá diabetu, nicméně jediná hodnota k tomu nepostačuje, mohlo jít klidně také o náhodný výkyv. Z obecného zdravotního hlediska je to více méně jedno - opravdu byste měl začít dodržovat zdravou dietu pro osoby s diabetem a s přiměřeným obsahem sacharidů s ohledem na váš věk, hmotnost a fyzickou zátěž. Já to odhaduji asi na 200 g sacharidů denně, což je asi o dost méně, než bývají lidé zvyklí. Je ovšem nutné naučit se sacharidy v dietě započítávat. Nasazení Sioforu v malé dávce je rovněž rozumné. Je to lék, který se s úspěchem používá k prevenci zhoršování glukózové toleranci a přechodu do stádia diabetu. Jeho vedlejší efekty jsou málo kdy závažnějšího charakteru, většinou jde o přechodné zažívací obtíže.

    Na naměřenou hodnotu opravdu mohl mít vliv prodělaný Covid-19 a také různé nepravidelnosti ve vašem denním režimu. To ovšem na věci nic moc nemění. Prostě asi opravdu máte náběh na diabetes nebo jej už podle současných kritérií máte. Bude jistě vhodné měření v laboratoři zopakovat při vašem pravidelném režimu, tedy ráno po celonočním lačnění. Bude-li hodnota pod 5,7 mmol/l (tedy ještě v normě), o zjevný diabetes by se zřejmě nejednalo. Ale že poruchu máte, to je pravděpodobné a jestli tomu říkáme prediabetes nebo diabetes, je v podstatě jedno.

    Diabetická dieta je obecně prospěšná každému, nemá žádné faktické nevýhody. Xylitol vám ale příliš nedoporučuji. Je to rovněž kalorické sladidlo, ke kterému se zpravidla přidávají ještě jiné sladivé látky. Nejlepší je prostě nesladit. Neznamená to, že byste obyčejný cukr vůbec nemohl, ale je nutné jej započítávat do množství denních sacharidů a nejíst jej, když nemáte normální glykémii. Může se hodit např. v průběhu fyzické zátěže či těžší práce, ale v malém množství.

    Poznámka redakce:

    dietu s 200 g sacharidů denně najede v záložce FOTOJÍDELNÍČKY zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    nastavte si v Typu diety "6800 kj 200 g sacharidů" vyberte si zda chcete dietu "se svačinami, či bez svačin", nastavte si na kolik dnů chcete jídelníček připravit a klikněte na Generovat náhodně. Vytvoří se Vám jídelníček s denním obsahem sacharidů 200 g. Jednotlivá jídla si můžete dle další nabídky měnit podle Vaší chuti... a vždy to bude 200 g sacharidů na den.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den již 3 dny mám zvýšený cukr 9.7 ráno večer odpoledne.uzivam metformin ráno a večer 1 tabletu nyní se cukr nesnižuje dietu držím. Prosím o radu
    věk: 49 let výška: 164 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    moc se omlouvám, ale bojím se, že tento dotaz by měl být spíše mířen na Vašeho diabetologa (případně praktického lékaře - pokud Váš diabetes řídí on), protože s takto málo informacemi  +  neznalostí Vašeho celkového stavu se na tento dotaz odpovědět bohužel nedá.

    Glykémie můžete mít přechodně zvýšený např. při infektu (nachlazení) nebo velkém stresu.  Pak je otázkou, zda se předpokládá, že se nemoc či jiný stav během pár dní upraví, nebo se očekává jeho delší trvání.

    Dále je nutné znát, jaké jsou Vaše normální hodnoty cukru v krvi.

    Metformin se  vyskytuje v běžných tabletách nebo ve formě s prodlouženým uvolňováním, dále má různé gramáže. Podle současné formy a dávky by se možná dala ještě dávka metforminu navýšit (pokud nejste už na maximální dávce). Závisí i na tom zda jste v minulosti měla někdy při vyšších dávkách metforminu nežádoucí účinky, případně jakou máte funkci ledvin.

    Pokud jsou vyšší glykémie delší dobu, možná bude potřeba přidat další lék.

    Bohužel toto opravdu není možné vyřešit přes jednoduchý dotaz a je potřeba Váš stav probrat s lékařem, který Vás sleduje stran diabetu (ať již je to praktický lékař nebo diabetolog).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Píchám si denně 3x /někdy 4x/ inzulín. Lékař chce ode mě vědět podle jaké vyhlášky mám nárok na 1500 proužku na rok. Marie
    věk: 81 let výška: 148 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milá Marie.

    Pacientům s diabetem, kteří jsou léčeni tzv. intenzifikovaným inzulínovým režimem (3 a více injekcí inzulínu denně či inzulínová pumpa)

    je možné předepsat až 1 500 proužků ročně. Odkaz k tomu naleznete zde:

    https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/zdravotnicke-prostredky-pro-diabetiky

    Je na lékaři, aby posoudil, zda to je pro vás vhodné. Pokud se ale opravdu aktivně měříte a volíte si podle toho dávky inzulínu a upravujete dietu, tak je to možné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!