Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

kontaktní sport a cukrovka

Datum vložení dotazu: 08.07.2022

Ptá se: Martin

Dotaz

Dobry den,je prosim nejaky senzor ktery meri glykemie a da se pouzit pri bojovych sportech? Dekuji
věk: 42 let výška: 176 cm váha: 83 kg

Odpověď

Dobrý den,

bojím se, že hodně záleží na tom jaký bojový sport provádíte a nakolik je kontaktní v určitých částech těla. Znám několik lidí, kteří využívají senzory při určitých bojových sportech, ale jistě to není vhodné u všech.

Na českém trhu máme v současnosti schválených jen několik typů monitorovacích systémů. Jsou tu systému kontinuální monitorace CGM, ať již od firmy Medtronic, Dexcom, nebo dodávané společností MTE. Tyto systémy se skládají z části senzoru, který je připevněn na kůži a vede z něj tenké vlákno do podkoží, a vysílače, který je na senzor připevněn. Ten posílá signál např. do mobilního telefonu. Senzory CGM možné je připojit na paži, na různé části břicha, případně na stehna. 

Senzor Freestyle Libre se připevňuje dle oficiálních doporučení na zadní stranu paže a data z něj jsou získávána snímáním čtečkou. 

Na všechny systémy se již dají koupit ve zdravotnických potřebách nebo objednat na internetu různé fixační přelepy, případně někdo využívá taping. Samozřejmě stále máte prakticky trvale malé těleso nad kůží a záleží opravdu na tom (jak jsem již zmiňovala) jaký bojový sport a jak provozujete. 

Přechodně se vyskytl na českém trhu senzor Eversence, který byl celý zaváděn pod kůži. Ten sice musel mít v místě nad senzorem (na kůži) připevněný vysílač, aby mohl snímat a odesílat data. Ale tento vysílač bylo možné přechodně sundat a vrátit zpět -  např na dobu tréninku. Nedokážu říci zda by při nárazu nebyl i tento podkožní senzor poškozen. Ale v současnosti nemám informace o tom, že by bylo možné tuto monitoraci ještě získat.

Snad jsem Vám alespoň trochu pomohla.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a pohyb"

6 dotazů

 • Dotaz

  Jsem diabetik 2. typu, užívám metformin 1000 - 0 -1000, snažim se jakž takž dodržovat dietu, ale protože sportuji, chci vědět, zda se sportem dá ovlivnit hladina krevního cukru a pak snížit dávkování léku. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, z dávkování metforminu bych zbytečně nedělal problém. Je to dobrý lék a zpravidla nepůsobí hypoglykémie. Zlepšuje fungování vašeho inzulínu.

  Měl byste opravdu cvičit, a to alespoň po dobu 30 minut denně, ale raději déle. A to tak, abyste se při tom zadýchal. Delší fyzická zátěž skutečně snižuje hladinu krevního cukru, protože ten se při námaze spotřebovává na energii. Cvičení ale obecně prospívá na působení inzulínu a je pro pacienty s diabetem důležité. Máte dost velikou nadváhu a tak jak cvičení tak zhubnutí jsou pro vás vhodné. A metformin berte klidně dál, je to dobrý a bezpečný lék.

  Poznámka redakce: doporučujeme podívat se do rubriky Pohyb a vyzkoušet si aplikaci www.diatrainer.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím o pomoc s výživou a snížením hmotnosti u dcery, které byl diagnostikován DM1 před 3 lety. Inzulin je dodáván inzulinovou pompou -NOVORAPID. Za dobu léčby přibrala dcera 25 kg. Ve svých 16 letech při výšce 164 cm váží 70kg a každou další návštěvu v diabetologii máme minimálně 1kg navic a lékařka nám dávky inzulinu neustále zvyšuje. Opakovaně má dcera zvýšenou hladinu cholesterolu i toho tzv.zlého . Glykovany hemoglobin mame 58 mmol. Zkusili jsme i akupunkturu, marně. Nejvice mě trapi nadvaha. Dcera byla velmi aktivni sportovec, Nyni 2xtydně treninky po1,5 hod - tanec . Ale kvůli nadváze má potíže s kolenními klouby. Předem děkuji za jakoukoliv zprávu, radu či kontakt. Zdraví Dana

  Odpověď

  Milá Dano, vaše dcera má sice nadváhu, ale rozhodně ne nějak tragickou. Takže když bude mít silnou vůli, tak se jí určitě zhubnout podaří. Chtěl bych si jen být ale jist, že se jedná o diabetes 1. typu a nikoliv o nějakou formu diabetu 2. typu, např. při další hormonální poruše nebo vrozeném syndromu, jehož může být diabetes součástí. To je ale asi málo pravděpodobné, pokud onemocnění začalo více méně náhle, vedlo původně k rychlému hubnutí a okamžité potřebě inzulínu.

  Hodnota glykovaného hemoglobinu 58 mmol/mol není špatná, i když by mohla být lepší. Obezita se u osoby s diabetem 1. typu rozvíjí,  pokud:

  • Pacient příliš mnoho či nárazové jí a potom vysoké hodnoty glykémie koriguje dodatečnými dávkami inzulínu
  • Pacient se velice pečlivě snaží korigovat zvýšené hodnoty glykémie po jídle místo toho, aby snížil množství sacharidů v dietě a tím předešel vzestupu glykémie
  • Pacient má nevyrovnaný diabetes s častými hypoglykémiemi, pro které musí často jíst sladké jídlo či cukr. To pak vede zase ke vzestupu, který si koriguje dalším inzulínem a způsobuje si další hypoglykémie.

  Pro zlepšení vyrovnání diabetu a ke zhubnutí bude vaše dcera potřebovat odhodlání a silnou vůli. Dávky inzulínu by rozhodně neměla zvyšovat, ale naopak se snažit je snížit. Pokud by to vedlo ke vzestupu glykémií, tak by na prvním místě měla omezit jídlo, zejména sacharidy, ale i tuky. Pokud by glykémie zůstávaly zvýšené, zase by trochu omezila jídla a přidala na pravidelném pohybu.

  S výhodou by mohla svoji pumpu propojit s kontinuálním senzorem glykémií. Některé pumpy již umí samy pomáhat regulovat glykémie tím, že do určité míry zpomalují, či zrychlují podávání inzulínu.

  Ve spolupráci nejlépe s dietní sestrou bych navrhoval sestavit modelovou dietu, která by obsahovala asi 150 g sacharidů denně, nikoliv více. Současně s tím by asi bylo vhodné snížit nastavení pumpy a zvolit výši bazální rychlosti tak, aby asi polovina denní dávky inzulínu byla užita jako bazální infúze a polovina jako nárazové dávky před jídly. Pro případ hladu nebo nezvladatelné chuti k jídlu by bylo dobré si připravit dostatek nesladké zeleniny.

  Když by glykémie byly zvýšené, např. do 15 mmol/l, neřešil bych to podáváním více inzulínu, ale snížením jídla (zejména sacharidů) a pohybem. Např. procházkou, cvičením, během, tancem. Inzulín nelze u pacienta s diabetem 1. typu vynechat, ale je možné jeho dávky přiměřeně snižovat. Velmi by pomohlo, kdyby toto vše probíhalo pod lékařským dohledem. Pomůže ale samostatné sledování glykemických profilů (nejlépe ze senzoru). Prevence hypoglykémií (např. snížení rychlosti infúze před delší fyzickou zátěží) by pomohla předejít zbytečným dávkám sacharidů, po kterých se tak snadno tloustne.

  Kromě toho doporučuji, aby se vaše dcera přihlásila na nějaký edukační kurs v léčbě diabetu, zahrnující alespoň několik, klidně skupinový, lekcí. Nasměrovat by ji měl její lékař.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Je mi 36 let a Diabetes typ 1 mi byl diagnostikován v 19 letech ,kolem 15 let mám HbA1 v rozmezí 6,8 - 7,8 jim 6 krát denně ale ne přesně na čas ,mé dny jsou hodně fyzicky náročné (pracovně) taky jse věnuji od mladého věku aktivně naturalni kulturistice ,strava je založena hodně na zelenině a ovocích ,samozřejmně jim víc kalorií než mám ,tzn. víc inzulinu taky mé treninky jsou občas zaměřeny jak na sílu tak na kondici ,nepiju,nekouřím sport a rodina je muj život ,ale čím jsem starší a dívám se ba svoje děti jak rostou tak mám obavy o mé zdravý spíš s toho Hba1 dlouhodobého cukru ,používám inzulínové pera a rad bych přešel na inzulinovou pumpu ale nevím zda to pomůže vykepšit tu kompenzaci. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, jako zodpovědný otec od rodiny a vytrvalý sportovec patříte jistě mezi osoby motivované a se silnou vůlí. Je tedy ve vašich silách udržovat svůj diabetes lépe vyrovnaný. Výsledky vašeho glykovaného hemoglobinu, pokud je přeložím do správných jednotek, jsou zřejmě 68 a 78 mmol/mol. To sice nejsou hodnoty vysloveně mizerné, ale také nejsou dobré. Bylo by dobré, kdybyste se dostal pod 60 a třeba i pod 57 mmol/mol, i když mnohé osoby se stejnou nemocí to umějí ještě lépe.

  K tomu zřejmě potřebujete ještě více znalostí a pečlivosti. Inzulínová pumpa je věc vynikající, ale její význam není zásadní. Mnoha lidem pomůže vyrovnat diabetes lépe, ale zejména jim zjednoduší život. A dá se s ní i velmi dobře sportovat. Co je zásadní, je správně reagovat na naměřené hodnoty glykémií a uměl podle toho upravovat dávky jídla a inzulínu. A to zdaleka ne jenom bezprostředně, ale také preventivně, aby k výkyvům glykémií pokud možno příliš nedocházelo.

  Co vám zcela zásadně doporučuji je aktivní kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, tedy tzv. aktivní senzor, který hlásí zjištěné odchylky a včas vás varuje, takže dokážete lépe předcházet přílišnému poklesu či vzestupu. Takové senzory se dnes dají propojit s některými inzulínovými pumpami a dokonce podle naměřených hodnot dokáží částečně upravovat dávky inzulínu.

  Pro správné použití takových zařízení je ale nutné podrobné a opakované poučení a zacvičení. Zdravotní pojišťovny taková zařízení pro pacienty vašeho typu hradí, i když se jedná o nákladnou záležitost. I z ohledem k tomu je proto velmi důležité, abyste se to naučil správně používat a byl důsledný.

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den mam cukrovku, pani doktorka jeste nevy jakeho typu, ale uz pul roku mam velke problemi. Byl jsem zvykli jezdit na vylety uzivat si s detmi hezke pocasi a radovat se snimi. Bohuzel od doby co mi zjistili cukrovku nic nezvladam porad me boli hlava mam problemy s pohybem, vse me vycerpa a brni me koncetiny. Prosim poradte rad bych se vratil do normalniho zivota. Zena uz je taky vycerpana a nestastna. Dekuji Jaroslav

  Odpověď

  Milý Jaroslave, jak vám mohu udělit kvalifikovanou radu, když pořádně nevylíčíte, co vám je? To je, jako bych se na webu ptal automechanika, proč mi špatně jezdí auto, aniž bych mu řekl, o jaké auto jde, kolik má najeto kilometrů, jak probíhaly předchozí servisní úkony, a zejména, jak se špatný výkon auta projevuje. Asi by mi poradil, ať zajdu do servisu a tam nechám auto prohlédnout. Tak nějak by se hodilo odpovědět vám. Zajděte ke svému lékaři, podrobně mu své potíže popište a nechejte se vyšetřit.

  Nicméně, když už jste se na naši dálkovou poradnu obrátil, upozorním vás na 2 základní možnosti:

  1. Před půl rokem vám byl zjištěn diabetes. Jste ještě mladý, nemáte větší nadváhu. Nevím, zda jste před tím zhubnul a zda vám byl nasazen inzulín, ale odhaduji, že ano. Je tedy více pravděpodobné, že se jedná spíše o diabetes 1. typu. Typ 2 pochopitelně bez dalších informací nemohu vyloučit. Pravděpodobně by v takovém případě zjištění diabetu předcházela vaše špatná životospráva a nadváha. Glykémie by asi nebyly tak výrazně zvýšené.

  V každém případě ale u každého nově zjištěného případu diabetu, zejména u mladého a aktivního člověka, je potřeba pacientovi podrobně vysvětlit, v čem porucha spočívá, jak se léčí, jak se má upravit dieta a jaké parametry má pacient sám doma sledovat. Ve většině případů po několika týdnech po nasazení správné diety a odpovídajících léků se stav začíná zlepšovat a dobře motivovaní pacienti se po 3 měsících cítí jako dříve, jen mají trochu více starostí a dá jím to trochu více práce udržovat se fit, než jinak zcela zdravým osobám.

  Napadá mě tedy, že vám není pořádně jasné, jaká opatření máte dodržovat, jak se máte stravovat a jak důležitá je pro vás fyzická aktivita. Také možná nevíte, jak pečlivě je potřeba sledovat vlastní glykémie a jak postupovat, aby se glykémie pohybovaly ve správném rozmezí. U nově zjištěného diabetu u mladší osoby je velmi důležité vše brát náležitě vážně. Nejdříve se to zdá příliš složité a namáhavé, ale nakonec zjistíte, že se to dá dobře zvládnout a přitom pokračovat ve svých dosavadních aktivitách a společenském uplatnění. Dá vám to, řekněme, asi 30 minut denně starání navíc, ale zato budete zase fit. V životě takových 30 minut denně mnoho lidí zbytečně ztratí při jiných, často zbytečných nebo dokonce škodlivých aktivitách.

  Když ale někdo hned od začátku usiluje o kompromisy a léčí se jen tak, aby to nějak prošlo, tak se potom mnozí cítí unavení, nevýkonní, nebývá jim dobře, ještě ke všemu si zadělávají na pozdní komplikace diabetu, které se vyvíjejí během let.

  1. No, a pak je tu ta druhá možnost, a sice, že máte ještě nějakou jinou poruchu, která se možná podílela na vzniku diabetu, nebo také ne. A tahle porucha je příčinou vašich obtíží, i když třeba diabetes máte nyní již velmi dobře vyrovnaný.

  Zatímco tu první variantu byste mohl sám rozpoznat podle toho, že se o svůj diabetes moc nestaráte, nerozumíte dietě, neměříte si pravidelně několikrát denně glykémie a ani pořádně nevíte, jak dobře je váš diabetes po půl roce vyrovnaný, tak tu druhou možnost by měl posoudit váš lékař, který vás podrobněji vyšetří.

  Já vám přeju, ať svoji přechodnou indispozici brzy překonáte. Bude to chtít se toho o diabetu víc naučit, dbát o své zdraví a každodenně se trénovat, abyste byl více fyzicky fit a zvládal i psychické potíže. Dělejte to krok po kroku, ne všechno najednou a pak s tím zase přestat. Tento přístup ostatně pomůže skoro u všech typů dlouhodobých onemocnění.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a pohyb"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!