Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
co a kdy jist před a po pohybu
Datum vložení dotazu: 23.08.2022
Ptá se: Jana
Dotaz
Odpověď
Dobrý den,
jelikož jste diabetik 2. typu, platí pro Vás většina základních pravidel jako pro pacienty bez diabetu. Před aktivitou by mělo být spíše lehčí jídlo (např. si dát jen lehčí oběd), vyvarovat se tučným, mastným, výrazně kořeněným nebo dráždivým potravinám. Je vhodné, aby jídlo obsahovalo určité množství sacharidů, které se poté budou při aktivitě spalovat (může být pokryto např. ve formě přílohy jako rýže nebo brambory). Při mírnější aktivitě není nutné navyšovat výrazně příjem sacharidů oproti Vašemu běžnému stravování. Vhodný je i příjem bílkovin. Někdo je schopen cvičit již hodinu po jídle, někdo potřebuje např. hodinu a půl.
Vaše glykémie se nyní pohybují poměrně nízko a užíváte současně Amaryl (což je lék zvyšující sekreci Vašeho inzulinu, který může vyvolat i hypoglykémii). Tato kombinace může ve spojení s aktivitou vést k většímu poklesu glykémií i při běžné aktivitě. Z tohoto důvodu je vhodné alespoň při prvních cvičeních udělat ještě několik kroků. Změřit glykémii před aktivitou, během ní a po ní. Chceme zjistit na kolik Vám glykémie během aktivity padají. Pokud máte již před aktivitou glykémii pod 5mmol/l doporučuji užít před samotnou aktivitou jednoduché sacharidy (10-20 g sacharidů - např. v podobě 100-200ml džusu nebo glukózové tablety…). Pokud by Vám glykémie při Vašich obvyklých aktivitách výrazněji padala, je vhodné užívat na hodinu aktivity kolem 10g jednoduchých sacharidů (cukrů).
Další možností pokud by byly větší poklesy glykémie při aktivitě, je neužívat v den plánované větší aktivity zmiňovaný Amaryl, abyste se nemusela opakovaně dojídat sacharidy, což není při hubnutí ideální.
Tento stav se výrazně neliší od běžných “sportovců”, co nemají diabetes. ZáIeží na metabolismu a trénovanosti každého jedince. U každého může glykémie během aktivity spadnout dolů. U Vás může být pokles potencovaný právě Amarylem. Je ale možné, že glykémie budou stabilní a vy na Vaši aktivitu nebudete cukr navíc nebo vysazení léku vůbec potřebovat.
Pokud budete dále hubnout a budou dobré glykémie, bylo by na zvážení vysazení Amarylu, ale to již zhodnotíte s Vaším diabetologem.
Jako jídlo po cvičení (např. večeře) je vhodné volit potraviny s větším obsahem bílkovin. Z toho co píšete, jsem pochopila, že Vaším cílem je zhubnout a být fit, ne nabrat kila svalové hmoty, řiďte se proto hlavně běžnými zásadami racionální diety.
Poznámka redakce: doporučujeme podívat se na rubriky Recepty diabetika a aktualitu Zacvičte s diabetem
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a pohyb"
12 dotazů
-
pohyb při cukrovce
(04.06.2023)
Dotaz
Jsem diabetik 73 let,nemám skoro žáný pohyb protože nemohu chodit.Trápím se tím.Jak potom mohu snížit cukr? IvanaOdpověď
Milá Ivano, určitou formu pohybu je možné vykonávat téměř za všech okolností. Pro vás by bylo dobré kontaktovat odborné rehabilitační pracoviště, které by vám v tomto směru poradilo. Cvičit lze i na lůžku, ale existují také různé cvičící pomůcky. Důležitá je zejména motivace a vůle.
Pro pokles hmotnosti ale cvičení nemá tak veliký efekt, jak zásadní úprava diety. Vím, je to nesmírně obtížně, protože je navíc pravděpodobné, že i tak vy mnoho nejíte, ale nehubnete. Nicméně máte na sobě obrovské energetické zásoby a ty se dají postupně čerpat a nedoplňovat. I v tomto směru byste potřebovala odborné vedení.
Pro léčbu diabetu s obezitou jsou vhodné některé přípravky, které možná už ale užíváte. Např. léky typu Ozempic, které jsou sice momentálně lehce nedostatkové, ale pro vás by byly potřebné. Kombinovat by se daly s některým lékem ze skupiny gliflozinů (je jich více), které také spíše napomáhají hubnutí.
Pokud jde o pohyb, navrhuju vám např. zcela podle individuálních možností cvičit vždy 10 minut každou hodinu, třeba jen tak, že zvedáte v leže končetiny, snažíte se postavit, zvedáte lehké závaží a podobně. Měla byste ale cestou svého obvodního lékaře najít cestu ke správnému nutričnímu pracovníkovi a rehabilitačnímu odborníkovi, kteří by postupovali koordinovaně a zároveň vás i psychicky posilovali.
-
šport a zvýšená glykémia po ňom
(18.04.2023)
Dotaz
Dobrý deň mal by som otázku mám diabetes typ 2 liečený tabletkami chcem sa spýtať či je normálne aby sa mi zvýšila glykémia po športe ráno 6.4 na lacno po športe mi vybehla keď som si meral po hodine na 14 po hodine a pol som mal 7 a po 3 hodinách 4.4 medzi tým som mal obed 2 kopčeky ryže sójové mäso plus zelenina zatiaľ sa mi podarilo znížiť váhu s 126 na 118 kg ďakujem vám za odpoved. PeterOdpověď
Milý Peter,
jste mladý člověk, máte diabetes 2. typu a nadváhu. Pro vás je velmi důležité omezovat kalorický příjem a pravidelně se věnovat fyzická námaze, jinak se bude vaše porucha postupně zhoršovat. Velmi vás chválím, že jste dokázal zhubnout, ale nyní je potřeba pokračovat a vytrvat.
Pro osoby s nadváhou může nepravidelná fyzická zátěž znamenat určitý stres, což zejména při kratším trvání a větší intenzitě fyzické zátěže může klidně vyvolávat zpočátku přechodné zvýšení glykémie. To se ale zpravidla postupně upravuje a při delší fyzické zátěži (45 minut) glykémie téměř vždy klesá, pokud tedy v průběhu toho nejíte.
Glykémie mají kromě toho určité kolísání, které nelze vždy logicky vysvětlit a uplatňovat se může i chyba měření. I v průběhu sportu se mohou ještě uvolňovat sacharidy, které člověk snědl ještě pře zahájením fyzické zátěže.
Zaměřte se spíše na dlouhodobé cíle a neposuzujte každou odchylku glykémie tolik vážně. Hodnoty by měly postupně klesnout, ale vždy se mezi nimi najde nějaká, která bude vyšší, než byste očekával. Dobré bude, když vám dále bude klesat hmotnost a když se zlepší hodnota tzv. glykovaného hemoglobinu, který se vyšetřuje 1x za 3 až 6 měsíců. O významu glykovaného hemoglobinu se můžete dozvědět více na našich stránkách, a to např. zde:
-
Rotoped - jak a kdy cvičit?
(22.02.2023)
Dotaz
Dobrý den, jsem DM 2, 71 let, žena, 102 kg,169 cm. Léky: jentaduetto 1000, prestarium neokombj,atoris, nebivolol. Chůze mi dělá trochu problémy kvůli bolesti zad. Na doporučení jsem pořídila rotoped. Jak a kdy cvičit. Ranní glykémie lehce přes 6, glyk.hemoglobin 47. DekujizOdpověď
Dobrý den,
v dospělém věku je doporučováno u zdravého jedince alespoň 150 minut aktivity týdně - ta by měla být rozdělena do 3 až 5 cvičení.
Pokud je Vaším cílem hubnutí, mělo by cvičení trvat alespoň 30 minut v kuse, protože až po 20 minutách se začínají více spalovat tuky (samozřejmě u každého to může být trochu jiné a záleží i na trénovanosti). Pokud jste do této doby nijak netrénovala, je doporučeno postupné navyšování času a intenzity aktivity. Je nutné samozřejmě přihlédnout k Vašemu celkovému zdravotnímu stavu.
Jakou intenzitou cvičit - to záleží velice na Vašem cíli. Možností je řídit se podle tepové frekvence, případně je možné si pomoci schopností mluvit a dýchat.
Následující tabulka hezky ukazuje jaká tepová frekvence, dle věku a cíle Vaší aktivity, by měla být.
Tepovou frekvenci je možné nahmatat jako pulz na zápěstí - což je pro mnohé obtížné, ale dnes ji dokážou stanovit, jak chytré hodinky, tak většina rotopedů nebo např. některé aplikace do mobilu. Ve Vašem věku je již frekvence při cvičení mezi 90-104/min vhodná pro spalování tuků (pásmo weight control). Pro trénování dlouhodobé kondice je ideální aktivita v rámci pásma aerobního - tzn. u Vás 105-125/min.
Zdroj obrázku: File:Exercise zones Fox and Haskell.svg. (2022, March 8). Wikimedia Commons, the free media repository. Retrieved 16:55, March 7, 2023 from https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Exercise_zones_Fox_and_Haskell.svg&oldid=636650325.Pro snížení glykémie a glykovaného hemoglobinu jsou vhodné různé typy cvičení a záleží na Vašem aktuálním stavu. Snížení hmotnosti zlepšuje citlivost na inzulin a tudíž celkovou glykémii. Cvičení v pásmu kontroly hmotnosti a hlavně v pásmu aerobní aktivity snižuje i bezprostředně hladinu cukru v krvi. Cvičení v pásmu anaerobní aktivity sice může v daný okamžik glykémii přechodně zvýšit, ale celkově ( hlavně při občasném střídání s ostatní intenzitou cvičení) má také pozitivní vliv na metabolismus sacharidů.
Stran dechu a řeči - při cvičení v pásmu aerobní aktivity by se měl jedinec lehce zadýchat, ale měl by být schopen stále mluvit.
Důležité je pravidelné cvičení, přizpůsobené Vašemu stavu. Ideálně by Vás mělo alespoň trochu bavit.
Doufám, že Vám odpověď alespoň částečně pomohla.
doporučení redakce:
podívejte se také zde: https://www.cukrovka.cz/zacvicte-s-diabetem-pet-veci-diky-nimz-to-pujde-samo
-
Diabetyk 2 - léky a cvičení
(03.12.2022)
Dotaz
Kdybych cvičil každý den aspoň 30 minut,,,nemusím brát tablety,,,syofor a ivokanu. MilanOdpověď
Milý Milane,
vy trochu berete lékaře za slovo. Je to tak, jako kdybyste se ptal, zda když si dáte auto v servisu hezky seřídit, nebudete už muset tankovat benzín.
Já nevím vůbec nic o vašem diabetu, vím jen, že užíváte Siofor a Invokanu. To jsou oba velmi dobré léky, z nichž Siofor zejména zlepšuje účinnost vašeho inzulínu a Invokana pomáhá vylučovat část nadměrného cukru v krvi do moči. Jsou to léky dobré a bezpečné a nežádoucí účinky jsou spíše vzácné a většinou odezní.
Diabetes 2. typu je porucha, kdy zejména váš vlastní inzulín funguje málo, ale také je ho nedostatek. Vývoj diabetu velmi ovlivňuje vaše životospráva, ale zdaleka to není jediný faktor. Někomu ubývá jeho vlastní inzulín rychleji, někomu naopak plně vystačuje.
Pravidelné cvičení velmi podporuje fungování inzulínu. Proto se všem osobám doporučuje denně alespoň 30 minut cvičit, ostatně to se doporučuje i zcela zdravým lidem. Pomůže to snižovat glykémii, ale samotné cvičení a dieta často nepostačují. Proto existuje řada léků, které pomohou, když dieta a cvičení nepostačují.
Zkuste tedy opravdu třeba 2 měsíce cvičit a jíst doporučenou dietu a sám uvidíte, jestli bude možné léky vysadit. Zlepší se vám ale také kondice a trochu zhubnete a to jistě budete rád.
-
zvýšení hodnoty cukru po fyzické aktivitě
(23.11.2022)
Dotaz
Dobrý den. Jsem diabetik 2.typu, beru 2x denně Stadamet 850. Vážím 102 kg. Dnes jsem šla na procházku 8.4 km po silnici a po příchodu jsem si změřila hodnoty cukru měla jsem hodnotu 7,6 a před vycházku 5.6., půl hod po vycházce 6.8. Mám chodit méně? Snažím se více chodit, chtěla bych zvládnou až 25km, ale nevím, co na to cukr.Odpověď
Hodnoty glykémie po zátěži většinou klesají, ale není tomu tak vždy. Výsledná glykémie (tedy cukr po pohybu a následující cca 2 hodiny) je ovlivňována:
1. Druhem pohybu: na spalování tuků a také "cukrů" je ideální vytrvalý pohyb bez přestávek (rychlá chůze, pomalý běh, kolo) po dobu alespoň 60minut.
Jiné sporty (kde dochází k tzv. anaerobní aktivitě) například posilování, tenis, box, volejbal apod. vedou naopak ke zvýšení glykémie.
2. Trénovaností sportujícího jedince. Čím méně je člověk trénovaný, tím větší stres a námahu to pro tělo znamená, což může způsobit zvýšení glykémie.
Je možné, že ve Vašem případě pokud se hýbat teprve začínáte, je to pro tělo právě ten stres a nedochází ještě ke snížení glykémie.
Pokud se budete hýbat pravidelně, uvidíte, že se to zlepší. Tréninkové dávky byste měla navyšovat postupně. Například první 2 měsíce kolem 5-6 kilometrů, postupně každý měsíc přidávejte 2-3 kilometry. Uvidíte, jak se budete cítit. Můžete si k tomu rovněž kontrolovat tepovou frekvenci. Pro spalování tuků a cukrů je ideální kolem 110-120tepů za minutu. Pokud je to více, už to není pro tělo optimální a doporučujeme zvolnit.
důležité je vytrvat.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!