Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a komplikace
289 dotazů
-
vysoký cukr
(10.10.2024)
Dotaz
Mám nově předepsaný Rybelsus 3mg. Před 14dny jsem přerušila léčbu s Rybelsusem 14mg. Přerušila jsem léčbu poněvadž mi bylo strašně špatně,měla jsem nafouklé břicho,pálela mě žáha šíleným způsoben,měla jsem špatné vidění. Dále beru insulinTresibu 200 36jednotek a Vatinid 2mg 3x denně. Mám ráno vysoký cukr 15,2 a 2hodiny po jídle,snídani 15,9. K snídani jsem měla 23gr.chléb se sýrem. Poledne před jídlem 15.9 2hodiny po jídle 22.8 Oběd byl _1kolečko knedlík houbová omáčka a 100gr krutí maso přírodní.věk: 63 let výška: 162 cm váha: 87 kgOdpověď
Milá Jano, máte nyní značně rozkolísaný diabetes, a tak nepovažuji za moc dobré, abych vám dával na dálku rady, jejichž efekt nemohu kontrolovat.
Na prvním místě bych nyní doporučoval odvěřit, např. při poradě s dietní sestrou, zda si skutečně správně počítáte množství sacharidů v dietě. Doporučil bych vám sacharidy dále omezit, ale pokud jich opravdu jíte tak málo, tak by to už nebylo dobré. Na druhém místě bych doporučoval alespoň po nějakou dobu dávat navíc krátce působící inzulín v malých dávkách před jídly. Rybelsus špatně tolerujete, a tak považuji za správné jej dávat zatím jen v malé dávce. Pokud by se pak glykémie postupně upravily a vy si trochu zvykla na ten Rybelsus, tak by se pak mohlo zkusit ten inzulín před jídly vynechat a dávat Rybelsus ve vyšší dávce.
Protože ale vaše hodnoty nyní velmi kolísají, je nutné, abyste se poradila se svým lékařem, která vás zná a bude vás kontrolovat.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
průjem po Sioforu
(06.10.2024)
Dotaz
Dobry den. Přítel užívá lék na cukrovku Siofor 850. Dnes dostal průjem. Vcera málo jedl, leky užíval normálně. Může mít prujem z léků ?věk: 44 letOdpověď
Dobrý den,
ano, je to velmi pravděpodobné, jelikož průjem je vedle nevolnosti, zvracení, bolesti břicha, či dokonce ztráty chuti k jídlu jeden z nejčastějších projevů nežádoucích účinků tohoto přípravku. Většinou se objevují na začátku terapie a u většiny pacientů do několika týdnů úplně vymizí. Užívejte metformin (Siofor) 850 mg s jídlem, či po jídle a nejlépe rozděleně do 2 nebo 3 dávek denně. Případně po dohodě s lékařem nastartujte léčbu s nižšími dávkami metforminu, například 500 mg. Mnozí pacienti pak dávky pomalu zvyšují až do vyrovnání své glykémie bez problémů. Jen pro zajímavost maximální dávka metforminu může být až 3 000 mg denně.
(odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)
-
Hypoglykemie
(06.10.2024)
Dotaz
Dobry den ,mam otazku ohledne nocni hypoglikemie.Jednou mi rekli ze mam predisbetes podle tedtu OGTt a od te doby uz pak byli testy v poradku.Nicmene dodrzuji disabetickou dietu.Jsem bez leku a bez inzulinu. Ted mam nasazeny senzor na hlidani cukru a každou noc mezi pulnoci a 4-5 hodinou ranni mam hypoglikemii.Po 5 se upravi hodnota na 4,9 a kdyz se zvednu vycistim zuby tak stoupne az na 5,9mmol.Cim to je?Po jidle jsou hladiny v poradku ale i pri bezne domaci cinnosti se hladina zveda az na 7 mmol Dekujivěk: 38 let výška: 181 cm váha: 92 kgOdpověď
Dobrý den,
zde hodně záleží, kam až Vaše glykémie během noci klesá. Pokles glykémie mezi 24 až např. 4 hodinou ranní je fyziologický (často v tomto období bývají glykémie nejnižší). Zvláště pokud jste měla předchozí den větší aktivitu může být pokles výraznější. Hypoglykémie je u zdravého jedince (bez diabetu) definována jako pokles pod 3,5 (někde uváděno až pod 3,3 mmol/l). Záleží samozřejmě i na tom, jak se cítíte. Zda se již vyskytují nějaké příznaky hypoglykémie. V případě noci - zda dobře spíte, máte noční můry, hodně se potíte…
Nad ránem se uvolňují hormony jako kortizol, růstový hormon. To může vést k vzestupu glykémie před probuzením. Ranní vstávání jistě může být pro tělo stresovým stavem. Stresové hormony zvyšují glykémii. Současně ještě může dobíhat vliv zmiňovaných hormonů uvolňovaných v rámci běžného cirkadiánního rytmu.
Cirkadiánní (denní) rytmus těla je u každého trochu odlišný, takže přesné hodiny i míra vlivu na glykémii se mohou lišit. Jednoznačnou odpověď, proč se takto chovají glykémie zrovna u Vás nejsem schopna říci. Mohu jen vyjmenovat různé prvky, které by mohly mít na hladinu glykémie vliv.
Při běžné aerobní aktivitě (běžném pohybu - např. chůzi, klidné jízdě na kole…) u většiny jedinců glykémie klesají. Pokud byste se dostala až do pásma anaerobní aktivity, tak samozřejmě zde může glykémie paradoxně stoupat, protože dochází ke změně metabolismu živin. Je ale pravda, že to bych u běžných domácích prací nečekala. Samozřejmě zase mohou mít vliv stresové hormony. Když mluvím o stresu, spíše ho vnímám jako něco co vyvolává reakci ve Vašem těle, než nutně psychický stres (Např. nemoc je stresový stav, i když se jedná jen o rýmu 🙂).
Pozor nejen sacharidy zvyšují glykémii. I tuky a proteiny (bílkoviny) ji mohou zvyšovat, hlavně pokud jich bylo hodně. Zvýšení glykémie ale po nich může nastat i několik hodin od jídla. Na pozdější zvyšování glykémie může mít vliv i větší podíl vlákniny v potravinách, potraviny s nižším glykemickým indexem, pomalejší vyprazdňování žaludku… Vliv potravin se proto může projevit na glykémii až s větším časovým odstupem.
Vliv na hladiny glykémie bohužel může mít mnoho faktorů a my můžeme jen odhadovat, co vše mohlo hrát roli.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
cukrovka, obezita, pocení
(27.09.2024)
Dotaz
Dobrý den , mam cerstve diagnostikovánou cukrovku jsem obézní , bez energie , spocenou hlavu , krk je to běžné ‘ děkuji JanaOdpověď
Milá Jano, těžko odpovědět. Neuvádíte, jak vysoké míváte glykémie, kolik vážíte apod.
Jinak ale slabost a pocení jsou celkem běžné příznaky špatně léčeného, či nově zjištěného diabetu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Červený prst na noze a bolí
(26.09.2024)
Dotaz
Mám diabetes 2.typu a čeká mě operace kýly se stomií a zčervenal mi prst na levé noze, bolí a i nárt je trochu opuchlý.všechna vyšetření k operaci mám skoro hotové . Můžu vzhledem k situaci operaci podstoupit ? Josefvěk: 82 let výška: 177 cm váha: 74 kgOdpověď
Milý Josefe, to, co líčíte na svém prstu může být stejně tak velmi závažné jako celkem bezpečné. Pokud by se vám ale na prstu rozvinul zánět, který by se šířil na nárt a možná později i na lýtko, mohlo by vás to v pooperačním období velmi ohrozit.
Doporučuji tedy ukázat vaši nohu specialistovi - pediatrovi, kam by vás mohl doporučit váš diabetolog nebo ošetřující obvodní lékař. Vaše operace střeva není asi naléhavá, a tak by mohlo být lepší napřed vyléčit ten prst.
Je tedy nutné, abyste nohu ukázal specialistovi na syndrom diabetické nohy, aby proběhlo vše bezpečně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Sem diabetyk 2 stupně už skoro 5 let mám vysoký cukr okolo 25 a pichM si 4 dene inzulín 24 třikrát 60 na noc a zalo mě bolet nart
(25.09.2024)
Dotaz
Co mám delat Romanvěk: 48 let výška: 171 cm váha: 101 kgOdpověď
Milý Romane, je téměř nemožné vám nějak správně odpovědět, protože toho opravdu o vás vím velmi málo. Podle toho, co udáváte, můžete mít také diabetes 1. typu a nikoliv 2.
Vy musíte zejména pochopit, jak inzulín účinkuje a jak se máte při diabetu stravovat. K tomu budete potřebovat pořádné vysvětlení od vašeho lékaře a zdravotní sestry. Požádejte je o to a buďte trpělivý.
Při léčbě inzulínem je nutné pečlivě sledovat glykémie, nejlépe pomocí senzoru. I ten byste mohl mít, pokud byste s lékařem dobře spolupracoval.
Proč vás bolí kotník, to rovněž nemohu vědět. Předpokládám, že tam nemáte nějaký kožní nález či infekci. Jinak může jít o důsledek poranění, ale také o projev dlouho trvající špatně léčené cukrovky, ale to si spíš nemyslím.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetická neuropatie
(03.09.2024)
Dotaz
Pálí mě kotníky a lýtka .Beru prášky pregabalin a předtím pragiolu a po prášcích to začíná být ještě horší víc to pálí . Až teprve když prášky odezní tak se mi uleví. Milanvěk: 60 let výška: 173 cm váha: 98 kgOdpověď
Milý Milane, uvádíte tak málo informací, že si o vašich obtížích mohu myslet ledasco. Nepíšete, zda máte diabetes, případně jak dlouho a jak dobře léčený, zda máte nějaké další obtíže, např. křečové žíly či ekzém.
Neumím si představit, že by se po lécích typu pregabalin či gabapentin obtíže zhoršovaly, pokud by se jednalo o projevy diabetické polyneuropatie. Spíš někdy tyto léky dostatečně nefungují.
Na prvním místě bych tedy vyloučil žilní obtíže, případně přítomnost otoků z různých důvodů. Dále nějakou kožní afekci.
Nejčastěji se ale přece jenom jedná o tu polyneuropatii. Na tu doporučuji pečlivou hygienu nohou a promazávání vhodným krémem (např. Excipial Lipolotio), vhodné ponožky a obuv a dále pravidelný pohyb. Pokud máte diabetes, měl byste určitě navštívit neurologa, který by vám doporučil jiný vhodný přípravek, když ty dva nepomáhají.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes typ 1.,ale co ta pourazova epilepsie
(14.08.2024)
Dotaz
Tato odpověď mi nijak zvlášť neporadila, sacharidy počítám dobré, kuchyňskou váhu mám taky, ale kompenzace diabetu nelze dosáhnout, zajímá mě jaký vliv diabetes a epilepsie má na kompenzaci glykémie, děkuji za odpověď. Michalvěk: 41 let výška: 176 cm váha: 72 kgOdpověď
Milý Michale, je možné, že špatně vyrovnaný diabetes zhoršuje průběh epilepsie, ale epilepsie sama na diabetes příliš nepůsobí. Je opravdu nutné hledat chybu v nedostatečné volbě dávek inzulínu a stravy. Je to často velmi obtížné, ale jediné možné. Omlouvám se, že vám na dálku nemohu poradit lépe.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Amputace prstů levé nohy
(14.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem diabetik I.stupně a 7/2024 mi byla provedena amputace všech prstů na noze a částečně spodní části chodidla. Léčím se pomocí vlhkého hojení se střídavým úspěchem. Již několikrát se mi stalo že mi oteče noha od kotníku až pod koleno . Někdy pomůže celodenní studený obklad, ale otok se zase brzy vrátí .Jak se toho zbavit? Ještě dotaz ohledně chodidla, lze nějak uspíšit tvorbu nové tkáně? Děkuji za odpověď. Františekvěk: 59 let výška: 183 cm váha: 103 kgOdpověď
Milý Františku,
vaše noha vyžaduje komplexní přístup a věřím, se se léčíte na pracovišti, které vám to poskytuje. Podmínkami pro hojení jsou:
- Dobré vyrovnání diabetu
- Denní ošetřování za dodržování sterility a odstraňování odumřelé tkáně. Podle fotografie vypadá vaše rozsáhlá rána na plosce čistě, takže doufám, že se tak děje.
- Ověření dostatečného prokrvení končetiny. Pravděpodobně jste podstoupil vyšetření cév, nejspíše angiografii pod rentgenem s použitím kontrastní látky. Pokud by tam byla závažnější abnormalita, bylo by nutné se pokusit ji vyřešit, např. pot rentgenologickou kontrolou či operačně.
- Antibiotická léčba – tu asi dostáváte.
- Samozřejmě odlehčení končetiny – vůbec na ni nešlapat.
Ostatní postupy jsou celkem vedlejší, žádná kouzla na to nefungují. Ale pokud výše uvedené podmínky nejsou splněny, měl byste to probrat se svým lékařem (specialista na léčení diabetické nohy – podiatr).
Poznámka redakce:
problematice diabetické nohy se věnujeme v rubrice https://www.cukrovka.cz/diabeticka-noha-2
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
mám diabtes 1. typu a poúrazovou epilepsii
(11.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, jmenuji Michal a poúrazovou epilepsii mám od roku 2008,v roce 2016 prvozachyt diabetu typu 1,přes přísnou dietu,jsem abstinent mám od prvozáchytu diabetu typu 1,se lékařům nedaří kompenzovat glykémii.Jsem z toho už nešťastný,záchvaty.Pratele na mě z vysoka serou,život se mi otočil,někdy bych to nejraději vzdal.věk: 41 let výška: 176 cm váha: 71 kgOdpověď
Dobrý den, Michale.
Diabetes 1. typu zpravidla vede k úplné ztrátě vlastní sekrece inzulínu. S podporou lékařů se pacient musí naučit volit vhodné dávky inzulínu tak, aby měl glykémie po jídle i mezi jídly v určitém vhodném rozmezí, nejlépe mezi 4 a 10 mmol/l. Je to dost obtížné, ale hlavním faktorem, jak toho dosáhnout, je odhodlání a schopnost pacienta. Je nutné znát působení injekčních inzulínu a také obsah sacharidů ve stravě, kterou jíte. To se dá celkem dobře naučit, jen člověk musí chtít.
Na pomoc můžete mít kontinuální senzor hodnot glukózy, případně inzulínovou pumpu. Lékař a edukační tým by měli umět vás naučit používat, ale zejména vy byste měl být dostatečně odhodlán. Lidí se stejným problémem je hodně a většina to dokáže.
Váš lékař vás také při neúspěchu může doporučit k pokusu o vyrovnání do specializovaného diabetologického centra, kterých je v ČR řada.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!