Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

219 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, vznikla mi trombóza portální žíly jako pooperační komplikace. Mám nasazený Fraxiparine. Dočetla jsem se, že může blokovat receptory inzulinu. Je tedy možný vznik cukrovky při této léčbě? Děkuji Tereza.
    věk: 26 let výška: 160 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Terezo, to opravdu nevím, kde jste se takovou věc dočetla. Fraxiparine a jemu podobné léky na glykémie nepůsobí a cukrovku nevyvolávají. Okolnosti, při kterých může dojít k trombóze portální žíly ale mohou zasahovat i do funkce pankreatu. Žilní krev z pankreatu odtéká do portální žíly a tudy do jater. Jeho cesta do těla ale zpravila nebývá trombózou portální žíly blokována úplně, takže i potom většinou diabetes nevzniká. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívám na noc Glucophage 1000 a Glimepirid půlku a často mě v noci vzbudí snížený cukr dnes 3,9 děkuji. Růžena
    věk: 81 let výška: 162 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Růženo, hypoglykémie může působit jenom glimepirid, Glucophage nikoliv. Navrhuji tedy neužívat glimepirid večer, případně jej vysadit, pokud opravdu míváte nízké glykémie. Hodnota 3,9 sice ještě není hypoglykémií, ale je důvodem ke snížení léčby. Je to lepší, než brát si zbytečně na noc druhou večeři, když máte spíše nadváhu.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    je mi 60let, mám opakovaně naměřenu glykemii nalačno víc jak 7mmol/l - je možné, že to souvisí s mým autoimunit.onemocněním?Léčím se s Myastenií gravis a CLL. Je třeba k tomu při vyšetření přihlédnout a vyloučit diabetes typu I ? Jana
    věk: 59 let výška: 177 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milá Jano, diabetes mellitus 1. typu je onemocnění, které postupně vede ke ztrátě produkce inzulínu v těle a tento fakt nelze přehlédnout. Dochází postupně k těžké poruše metabolismu provázené vysokými glykémiemi a může se rozvíjet ketoacidóza.

    Naproti tomu diabetes 2. typu většinou vzniká velmi pomalu a často zůstává ustálen ve stádiu „mírné“ poruchy, zejména pokud člověk reaguje na možné vyvolávající či zhoršující příčiny, a to jsou nadváha a nedostatečný tělesný pohyb.

    Vždy je teoreticky možné, že diabetes 1. typu se rozvíjí také pomalu a nějakou dobu přetrvává stádium jen mírně zvýšené glykémie. Z hlediska dlouhodobého průběhu to však není příliš podstatné. Jakmile jsou glykémie zvýšené, je potřeba na to léčebně reagovat. Diagnóza diabetu 1. typu se pak potvrdí později. Kromě typického diabetu 1. typu však existují také jiné možnosti, které vedou k postupnému poklesu schopnosti tvořit inzulín, jako jsou např. formy vyvolané onemocněním celého pankreatu. Ale i zde se léčebně postupuje stejně, takže „diagnostické upřesnění“ není příliš podstatné.

    Onemocnění myastenia gravis a rovněž CCL (chronická lymfatická leukémie) se často léčí (v kombinaci léků) kortikosteroidy, které velmi často zhoršují glukózový metabolismus a působí inzulínovou rezistenci. Tuto variantu bych u vás považoval za nejpravděpodobnější, i když se o tom nezmiňujete. V léčbě se postupuje stejně jako u diabetu 2. typu. Je snaha používat co nejmenší dávky kortikoidů. Jste-li štíhlá (a vy jste), tak je často potřebná léčba inzulínem, často jen malou dávkou. Pokud by za této situace velice nepravděpodobně vznikl diabetes 1. typu (autoimunitní), projevilo by se to klinicky a byla by pak potřebná odpovídající léčba inzulínem.

    Poznámka redakce:

    při rekapitulaci odpovědí, jsme zjistili, že jsme Vám dodanou odpověď neposlali, činíme tak bohužel až nyní a doufáme, že i tak Vám bude k užitku.

    S omluvou a s pozdravem
    redakce cukrovka.cz

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám brnění v prstech nohou a nártech už 5 let, tento rok zjištěn prediabetes, hodnoty na lačno 6 až 6.7, glyk.hemoglobin 39 až 41. Neužívám léky, dieta. Souvisí pravděpodobně brnění a snížená citlivost s takovými hodnotami? Ještě mě zajímá, zda apnoe zapříčiňuje diabetes a zda by se vše mohlo upravit používáním přetlakového přístroje, nebo je to nevratné. Dietou více snížit už nedokážu. Věra
    věk: 72 let výška: 180 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milá Věro, určitý stupeň polyneuropatie se v průběhu let vyvine u většiny osob s diabetem, jenom se to nemusí klinicky projevovat. Vliv na to může mít i pouhá porušená glukózová tolerance, protože zejména u diabetu 2. typu není ve hře jenom samotné zvýšení glykémie, ale i celková porucha metabolismu.

    V úvahu je ale nutné vzít také skutečnost, že diabetes není jediné onemocnění, které způsobuje polyneuropatii. Může se jednat o projevy dlouhodobě nesprávné stravy, zejména pití alkoholu, dále nedostatku vitamínů, ale může jít také o různé další méně časté nemoci. Kromě toho potíže odpovídající polyneuropatii s mohu objevovat i s přibývajícím věkem, protože nervy obecně se jen velmi málo regenerují. Příčinou může být také postižení cév končetin, a také kouření.

    Samotné brnění a mírné pálení v končetinách většinou lze tolerovat a člověk si na to bohužel musí zvyknout, jako na mnoho dalších problémů. Horší ale může být porucha jemného čití v končetinách, kterého si nemusíte být vědoma a která může být příčinou vzniku otlaků, různých defektů a případně až nehojících se vředů. Je proto vhodné podstoupit neurologické či preventivní podiatrické vyšetření a na základě doporučení pak dbát na správnou obuv, správné zatěžování končetin a pravidelné kontroly míst, kam špatně vidíte.

    Na nepříjemné pocity existují rovněž určité léky, které jejich tíži snižují. Vhodná je ale určitě dostatečná (ale bezpečná) fyzická aktivita. Obtíže také často mají kolísavý charakter, takže mohou ustoupit a možná se ale bohužel zase vrátí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli přechozená 10 let borelióza, poté léčená,může mít za následky po několika letech zvýšený cukr v krvi. Helena
    věk: 80 let výška: 165 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milá Heleno,

    na boreliózu se toho často svádí příliš mnoho. Spousta lidí se s klíšťaty během života setkalo a mnozí mají pozitivní protilátky, aniž by prodělali boreliové onemocnění. Protože klouby bolí časem skoro každého, tak bych věřil skutečně jen přesvědčivým průkazům onemocnění.

    Navíc není známo, že by tato infekce působila diabetes, leda že by následné kloubní onemocnění bylo léčené kortikoidy, které k cukrovce přispívají.

    Já bych mnohem spíš sázel na nadváhu, která diabetes nebo náběh na něj vyvolává velmi často.

    Poznámka redakce:

    druhá fáze boreliózy se vyznačuje převážně těmito příznaky:

    brnění končetin, obrna lícního nervu, záněty různých nervů, bolesti hlavy, poruchy soustředění, otoky a bolesti kloubů, bolesti svalů zánět spojivek, postižení očního nervu a rozmazané vidění, zánět srdečního svalu, srdeční arytmie.

    Jestliže se borelióza neléčí včas, může po měsících, někdy až po létech od nákazy přejít do třetího stadia, kdy může docházet k trvalým změnám a poškozením některých orgánů. Jedná se o chronickou nervovou a kloubní formu, tj. nemocní mohou pociťovat brnění, či necitlivost rukou a nohou, trpí také poruchami paměti a spánku. Objevují se bolesti a otoky velkých kloubů, kolenních, ramenních, kyčelních, či loketních.

    Poruchy metabolismu ve vztahu k hladině krevního cukru jsme v literatuře nezaznamenali.

    Ve vztahu k nadváze doporučujeme nahlédnout do našich Fotojídelníčků zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v poslední době se mi občas po aplikaci inzulínu objeví červená, krvavá tečka (nejčastěji v oblasti břicha), sem tam modřinka. Jsem DM typu 1, dobře kompenzovaná, diagnóza před 5 lety, poslední velké krevní testy v březnu v pořádku, používám 6mm jehličky. Mělo by mě to znepokojovat? Díky za odpověď. Petra
    věk: 38 let

    Odpověď

    Milá Petro, zpravidla se nejedná o žádný vážnější problém. Je ale vhodné místa vpichu střídat a raději se vyhýbat místům, na kterých se vám zdá, že modřinky vznikají častěji. Je vhodné užívat tenké jehly, tedy např. 30G nebo 31G. Déka 6 mm, pokud se pícháte na doraz, je pro štíhlé osoby dostačující. Je nutné používat ostré jehly. Po několikátém použití se tupí a mohou mít dokonce na konci háček, který nemusí být prostým okem vidět. Také vám doporučuji po vstříknutí inzulínu počítat do 10 a pak teprve jehlu vytáhnout. Potom na místo vpichu na chviličku zatlačte (asi 15 vteřin), např. tamponkem, desinfekčním papírkem či v nejhorším čistým prstem. Tím vyčkáte, než se krev v cestě vpichu začne srážet, takže dále neteče z propíchnutých mikroskopických krevních kapilár v kůži.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o názor na souvislost “hraničních hodnot” cukru s kožními problémy - kokrétně s praskáním kůže na rukou a nohou. Manžel neúspěšně problém řeší po linii kožních ambulancí cca 2 roky, nikdo nehledá příčinu, Jeho otec diabetes s kompenzaci inzulínem cca od 40 let. Manžel cukr tzv. hraniční, dosud neléčený, při hladu třes až závrať. Děkuji Jitka
    věk: 58 let výška: 183 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, nevím přesně, čemu říkáte hraniční hodnoty krevního cukru, ale pokud tyto hodnoty ještě neodpovídají diabetu, tak mírně zvýšená glykémie nejspíše nebude mít souvislost s kožními problémy vašeho muže.

    Při diabetu bývají častější kvasinkové infekce, které ale bývají zejména v místech zapářky, tedy v podbřišku či v tříslech. V každém případě se ale vyplatí i mírně zvýšené glykémie léčit, zejména pohybem a sníženým kalorickým příjmem. Třes a závratě při pocitu hlady bývají nejčastěji určitou výmluvou pro to, aby člověk více jedl, což samozřejmě neplatí obecně. Ale s diabetem, který není dosud léčen žádnými léky, to určitě nesouvisí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    JE MOŽNÁ BOLEST BRADAVEK U MUŽŮ?
    věk: 76 let výška: 165 cm váha: 164 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave, nejsou žádné zprávy o tom, že by látka empagliflozin (účinná látka v léku Jardiance) působila bolest prsou či zvětšení prsní žlázy u mužů. Takové nežádoucí účinky nebyly hlášeny.

    Tyto bolesti mohou být při používání některých jiných léků, např. při hormonální terapii či podávání spironolaktonu (diuretikum), některých antidepresiv, cimetidinu (lék používaný při „pálení žáhy“), také při hormonálních poruchách. Jednostranné postižení může být způsobeno i novotvarem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    V září 2018 mě byla diagnostikovaná roztroušená skleróza. Byl jsem 4 roky v programu a léčen léky. Nyní jen sledován a žádné léky v součastnosti na RS neberu. Pouze ze zvědavosti jsem asi před měsícem vyzkoušel glukometr u matky /ročník 1956/, která se s cukrovkou léčí /pouze práškama/, a ten mi naměřil dvě hodiny po jídle /chleba s máslem a kafe/ ráno v 10 hodin hodnotu 8 mmol/l. Pořídil jsem si glukometr pro osobní kontrolu a např včera v 18 hod jsem naměřil 11.3 mmol/l taky asi dně hodiny po posledním jídle /kafe a jablečný koláč/. Potom za hodinu 9,3 mmol/l. Ráno na lačno, kolem 6 hod ráno se moje hodnoty pohybují kolem 7 mmol/l s tím že naposledy jím večer kolem 18 hod většinou chleba s něčím. V roce 2018 jsem po diagnóze RS přestal kouřit, změnil co šlo v životním stylu, přestal pracovat noční směny ale taky jsem 13 kilo nabral na součastných 110. Moje otázka tedy zní, jestli se mám v mém případě o cukrovku více zajímat, případně nahlásit obvodnímu lékaři tyto věci a řešit to dále s odborným lékařem. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Milan
    věk: 44 let výška: 186 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Zdravím Milane,

    podle vašich výsledků, i když pořízených za nestandardních podmínek, se dá říci, že máte diabetes. Je pravděpodobně dosti závislý na vašem příjmu sacharidů, které ve své dietě zmiňujete dost často, takže jich asi jíte zbytečně příliš. Kromě toho máte nadváhu, a ta je ke všemu ještě nejspíš na vzestupu.

    Dá se říci, že kromě antidiabetických léků je léčba roztroušené sklerózy dost podobná jako nefarmakologická léčba diabetu. Diabetes je navíc nemoc, která při delším trvání vede ke vzniku diabetické polyneuropatie. Kombinace obou onemocnění může být dost nepříznivá, pokud se diabetu nevěnujete patřičně.

    O svých glykémiích byste rozhodně svého lékaře měl informovat, ale také byste si z nich měl odvodit poučení. Měl byste určitě zase těch 10 kg shodit a to jak dietou, tak tělesným pohybem. Obojí bude určitě příznivé i pro roztroušenou sklerózu, protože pohyb podporuje tělesnou kondici a zlepšuje řadu metabolických pochodů v těle. Hrozbou roztroušené sklerózy je omezení hybnosti, a tak bych  udržování tělesné kondice velmi doporučoval.

    Omezení množstvích sacharidů v dietě je pro vás dalším důležitým opatřením. Měl byste si složení potravy prostudovat a začít byste mohl např. vzorovou dietou s 200 g sacharidů, kterou naleznete i na našich stránkách v odkazu https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky a bude si moci sám upravovat celkem zábavným způsobem své stravovací návyky. Naleznete zde i kvalitní vizuální orientaci.

    Myslím, že tato opatření by mohla bezprostředně pomoci, ale možná budou třeba i nějaké léky na diabetes. Měl by vám tedy být vyšetřen glykovaný hemoglobin, který by ukázal, jak je to u vás s glykémiemi z dlouhodobého (několikaměsíčního) pohledu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, opakovaně mi vychází nízká hladina cukru při obděrech krve. Nyní 3,4 nmol/l. Před 2 lety při OGTT byl druhý odběr v hodnotě 2,74. Může se jednat o hypoglykemii? Jak se prosím zjišťuje? Děkuji Kristýna
    výška: 165 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Předpokládám, že nejste diabetik.

    Hypoglykémie je definována u zdravého jedince (bez diabetes mellitus = cukrovky) jako glykémie (hladina cukru v krvi) < 3,3 mmol/l.

    Stanovení by ideálně mělo být ze žilní krve -  což asi u Vás bylo -  pokud se jednalo o klasické odběry ze žíly. Hladina cukru 3,4 mmol/l proto hypoglykémie ještě nemusí být - hlavně, pokud se jednalo o odběr nalačno, na který jste ještě musela dojít. 

    Hypoglykémii často doprovází příznaky. 

    Např.  bušení srdce, změna barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou, neklid, pocit úzkosti, pocit hladu
    - neurologické příznaky:  zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita
    - těžká hypoglykémie může vést až k bezvědomí (to se většinou vztahuje na pacienty s diabetes mellitus, kteří užívají určité skupiny léků, které mnohou způsobit hypoglykémie).

    I u zdravého jedince se může vyskytnout hypoglykémie, pokud u něj bude kombinace nepříjmu stravy (hlavně po delší dobu), velké námahy (aktivity).... Vliv mohou mít samozřejmě i určitá onemocnění.

    Nízká hladina glykémie v oGTT je trochu jiný problém, protože je určité procento lidí, kteří mohou mít při oGTT hypoglykémii. Zjednodušeně: tito jedinci reagují na podání velkého množství jednoduchých cukrů během krátké doby (rychlého vypití roztoky glukózy při oGTT) hodně vysokou tvorbou inzulinu. Tento inzulin, pak může u dobře citlivých jedinců, vést nejen ke snížení hladiny cukru do normy, ale po určité době až k hypoglykémii, protože se nestačí sepnout všechny kontraregulační mechanismy (=  nestihnou se zapnout všechny pochody, které mají hypoglykémii běžně zabránit). Tento stav/reakce nemusí znamenat nějaké onemocnění.

    Zkuste se zamyslet, zda se u Vás někdy vyskytují příznaky hypoglykémie, případně za jakých situací. Pokud byste měla opakované příznaky hypoglykémie, je vhodné to probrat s Vaším praktickým lékařem a dohodnout se na dalším postupu.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!