Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

219 dotazů

  • Dotaz

    dobrý den mám dotaz jsem dibaetik už 10 let poslední týden mě strašně trápí předkožka. Když penis není v erekci nemůžu předkožku vůbec stáhnout pokud ji chic stahovat dolů hodně to bolí a je to červené až nateklé. Čím by to mohlo být? Myslíte že glykémkama? Díky moc. Vojtěch
    věk: 21 let výška: 199 cm váha: 125 kg

    Odpověď

    Milý Vojtěchu, podle vašich údajů je vám 21 let a dosáhl jste při své výšce 199 cm úctyhodných 125 kg. Diabetes už máte 10 let, a tak usuzuji, že se jedná o diabetes 1. typu a že tedy nejste léčen žádnými tabletami, ale inzulínem.

    Nejčastější příčinou podobných obtíží je kvasinková infekce na předkožce. Ta častěji vzniká, pokud mají muži předkožku zúženou, takže ji nelze snadno přesouvat přes žalud (takzvaná fimóza), nebo to nejde vůbec. Fimóza je většinou vrozená, ale může vznikat také v důsledku opakovaných zánětů. 

    Další příčinou obtíží mohou být kvasinkové infekce, které vznikají snáze, pokud moč obsahuje cukr a pokud kapky moči ulpívají na předkožce. Pokud se to kombinuje s fimózou, tak vznikají opakované bolestivé a svědivé záněty, které navíc fimózu zhoršují.

    Já vám momentálně doporučuji: po vymočení dbejte, aby nezůstávaly kapky moči v okolí vyústění penisu - většinou stačí opláchnutí vodou a osušení. Dbejte o dobrou glykémii, abyste neměl cukr v moči. Dále si opatřete mast Fungicidin. Tou se předkožku promazávejte. Mast obsahuje lék proti kvasinkám a brzy vám pomůže. Možná pak opadne také otok a předkožku bude možné opět přetáhnout.

    Výhledově ale navštivte urologa. Ten vás prohlédne s rozhodne, zda byste neměl problém s předkožkou řešit chirurgicky.

    Některé formy diabetu 2. Typu se léčí pomocí léků, které snižují glykémii tím, že více cukr odchází do moči. U mužů pak mohou být podobné potíže, které uvádíte. Pomůže zvýšená hygiena.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, synovi (9 let)byl před 2,5 měsíci diagnostikován diabetes 1.typu. I když mu z krevních testů vyšly negativní protilátky na celiakii, zdá se mi, že poslední 3 týdny má časté stolice. Nejedná se o průjem, přesto mi přijde, že chodí častěji než dřív (někdy 2-3x denně) Chtěla bych se zeptat, co může být příčinou? Přiznám se, celiakie mi "nahání" hrůzu jako další komplikace, proto ho stále není pozoruji, i přesto, že z testů jsou protilátky negativní (vím, že se to může změnit). A proto přemýšlím, co může být příčinou častějších stolic - umělá sladidla - typu čekankový siriup, erythritol? Moc děkuji, Linda
    věk: 40 let výška: 162 cm

    Odpověď

    Milá Lindo, céliakie se poměrně často pojí s diabetem 1. typu. To je důvod, proč se vybrané typy protilátek čas od času vyšetřují, i když pacienti jinak nemají žádné příznaky tohoto onemocnění.

    Váš syn má diabetes zjištěný příliš krátce na to, abyste se s tím on i vy vyrovnali. Přece jenom to chce několik měsíců, než si uvědomíte, že život půjde dále a že se nic tak hrozného neděje. Pokud váš syn nemá pozitivní protilátky na céliakii a nemá žádné výrazné klinické projevy, měla byste se v tomto ohledu uklidnit a být ráda. Důvodů k chození na stolici 2x či 3x denně může být mnoho a také to může být docela normální stav.

    Některá sladidla opravdu mohou vyvolávat nadýmání či průjem. Zejména se jedná o přípravky s obsahem sorbitolu či xylitolu. Já osobně nic takového nedoporučuji a za vhodnější považuji aspartam, když už tedy cítíte potřebu něco uměle sladit. Za nejlepší považuji umělá sladidla používat maximálně do nápojů, respektive používat takzvané nápoje light, a to v omezeném množství. V ostatních jídlech doporučuji buď cukr vynechat nebo přidat jenom malé množství a to pak započítat do celkového množství sacharidů v dietě. Dávat si po obědě sladké zákusky je nezdravé pro každého. Pro vašeho syna by mohlo být vhodné dát si normální menší zákusek například místo přílohy nebo se sníženou porcí přílohy. Nebo počkat, až půjdete na výlet nebo sportovat, a pak mu to dát s ohledem na glykémie k svačině.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz. Mám problém s podkožníma boulema na pažích kterých se nemůžu zbavit. Už 2 roky si do těch míst inzulin nepíchám a stále to nemizí. A tak jsem přemýšlela jestli to nejde odstranit chirurgickou či plastickou operací. Boule jsou opravdu hodně velké a vypadám s tím jako bych od rána do večera cvičila v posilovně ruce. Poradíte mi prosím? Děkuji Tereza
    věk: 23 let výška: 171 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Terezo, hypertrofie tukové tkáně ("boule") v místě podávání inzulínu jsou dnes poměrně vzácné, protože u moderních vysoce čistých lidských inzulínů nebo analogů k hypertrofii dochází málokdy, většinou jen když se lidé stále píchají do stejného místa.

    Tvorba hodně podobných ložisek se ale vyskytuje i u některých lidí, kteří si inzulín vůbec nepíchají. Pak je to ale také na jiných místech, může se to ale vyskytovat i na pažích. Většinou se jedná o tzv. lipomatózu, to znamená tvorbu benigních tukových nádorových hmot. Někdy je to i součást vrozených syndromů.

    Pokud vám ty hypertrofie ani po 2 letech nezmizely, navrhuji, abyste skutečně vyhledala kožního specialistu, který vám může doporučit na plastickou chirurgii, kde by vám s tím pomohli.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, cca před 2 lety jsem byla u lékařky s tím, že mi tuhnou chodidla, prsty, mám v nich zvláštní tlak, při chůzi jako bych chodila po polštářkách. Poslala mě ke všem možným odborníkům kde mi všichni řekli, že jsem po jejich stránce zdravá. Problémy ovšem přetrvávají, zhoršují se, stavy tuhnutí mám i v klidu, budí mě ze spaní. Začínám z toho být zoufalá, nevím, kam se obrátit. Poradíte? Lenka
    věk: 44 let výška: 195 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, píšete svoji žádost o radu na portál cukrovka.cz , a tak bych usuzoval, že máte diabetes. Při diabetu jsou podobné obtíže po létech trvání diabetu bohužel poměrně časté a hodně závisí na kvalitě léčby diabetu. Existují zavedené postupy, jak tuto poruchu diagnostikovat, a i když jde o problém zapeklitý, jsou způsoby, jak lze průběh zlepšit a potíže zmírnit. Vy se ale o diabetu nezmiňujete. Tak budu vycházet z toho, že diabetes nemáte. Ačkoliv i v tomto případě doporučuji diabetes spolehlivě vyloučit.

    Podobné neurologické potíže jako při diabetu mohou být vyvolány celou řadou neurologických onemocnění nebo i otravou některými látkami, což je ale velmi vzácné (např. při práci v určitých odvětvích průmyslu, kde se setkáváte s toxickými látkami). Dále může jít o následek užívání některých léků, včetně alkoholu a drog. Na rukách mohou být obtíže vyvolány o dlouhodobými vibracemi.

    Nevím, jací odborníci vás vyšetřovali, ale vy především potřebujete podrobné neurologické vyšetření. Může jít o potíže od páteře, o potíže vyvolané zúžením páteřního kanálu či nadměrným tlakem tekutiny v míše. Dále může jít o projevy polyneuropatie na podkladě vrozeném či např. autoimunitním či zánětlivém. Může jíž ale také o poruchu centrálního nervového systému.

    Jen na okraj je nápadná vaše velká výška. Ta může být zcela normální, ale takto bez dalších informací nemohu také vyloučit nadprodukci růstového hormonu, zejména pokud k tomu docházelo v dětství či mládí. Tato porucha může být provázena také polyneuropatií s podobnými obtížemi.

    Znovu tedy opakuji, že potřebujete kvalitní neurologické vyšetření, na jehož základě se budou odvíjet další potřebná vyšetření. Existují léky, které by vám s potížemi pomohly, ale ty nejsou léčivé, jen ulevují. Může na ně dojít, až se zjistí příčina poruchy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, pracuji jako ošetřovatelka home care, jezdím do rodiny provádět hygienu a rhb seniorky po cmp. Včera mě její syn (cca 60) poprosil o ošetření jeho nohou - je to diabetik 1st na i.t., po těžké autohavárii a následné rhb pohyb na inv.vozíku, ale schopen je i kratší chůze pomocí chodítka. Nohy má ve špatném stavu, co pár týdnů mu amputují další prst, bérce s tmavými skvrnami a jizvami, chodidlo jsem bohužel neviděla (převaz si dělá sám, mě požádal o pomoc až před odchodem). Vzhledem ke stavu je pán depresivní ale farm. léčbu odmítá, dietu nedodržuje, edukace je v jeho případě neúčinná, stejně si bude dělat co chce. Že je jeho zdravotní stav odrazem jeho přístupu k vlastnímu zdraví, nechce slyšet, za všechno dle něj mohou lékaři. Prosím o radu, jak ránu ošetřovat a tipy jak jednat s takovýmito pacienty? Děkuji velice. Pěkný den. Danča

    Odpověď

    Milá Dančo, tady je každá rada drahá. Zmíněný pacient si je asi vědom situace, ale nechce si to připouštět. Také asi pečuje o svoji matku, takže k tomu nohy dost potřebuje a je zjevné, že léčba vy znamenala nejen pohybové omezení, ale také možná nepřítomnost doma.

    K lepší motivaci by měli pomáhat další členové rodiny či přátelé, které by jej přivedli k lékaři – diabetologovi se znalostmi v oblasti pediatrie. Je určitě nutné správně léčit nejen diabetes, ale také postižení končetin. Vhodný by byl také psycholog, ale ten se nejen shání obtížně, ale především bez ochoty pacienta k němu zajít a jej vyhledat, je to skoro marné.

    Pro správné ošetřování syndromu diabetické nohy se používá několik principů:

    • Odlehčení (tedy v tomto případě asi ten vozík), správná obuv, případně speciálně upravená obuv
    • Vyčištění rány a odstranění nekrotických hmot, což se provádí na chirurgii či podiatrické ambulanci, v průběžném čištění může být zaučen i pacient
    • Zlepšení prokrvení, je-li to možné. Musí být znám stav cév a případně se provádějí cévní zákroky, ať již pomocí radiologického přístupu (častěji), či by-passu
    • Léčba antibiotiky podle citlivost

    Zmíněný pacient byl ale již opakovaně asi ošetřen a jeho lékaři by mu měli vše vysvětlit. To samozřejmě chce citlivý přístup a trpělivost. Na prvním místě tedy doporučuji zjistit, kde je nejbližší kvalifikovaná podiatrická ambulance, tam jej objednat a přesvědčit pacienta, aby se tam dostavil. Seznam specializovaných podiatrických ambulancí naleznete na stránkách České diabetologické společnosti

    Když toto učiníte, ještě moje rada: Nesmí to zlomit vás. Dělejte svoji práci dobře a svědomitě, ale uvědomte si, že nemůžete spasit svět.  

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v r. 2015 při OGTT (v těhotenství) jsem měla vysokou hladinu glukozy a následně mi byly zjištěny protilátky a určen typ cukrovky LADA. V době těhotenství jsem si píchala inzulín, po porodu už ne, ale v roce 2017, kdy jsem po druhé otěhotněla mi inzulín už zůstal. Momentálně si píchám 12 J tresiby a 3 J Fiaspu před večeří a během dne podle typu jídla. Chtěla bych zeptat, zda v mém případě je vhodné očkování proti covidu.
    věk: 34 let výška: 175 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Milá Aneto,

    Podle vašeho líčení se ve vašem případě nejspíše jedná o diabetes 1. typu, který byl zjištěn v těhotenství. Tento typ vede postupně ke ztrátě inzulínové sekrece a inzulín je nutné podávat velice pečlivě v injekcích či inzulínovou pumpou. Protože máte dávky nyní velmi malé, asi u vás ještě nějaká sekrece inzulínu přetrvává. Tomuto pomalejšímu vývoji se někdy říká LADA, ale je to vlastně forma diabetu 1. typu.

    Očkování vám velmi doporučuji. Průběh onemocnění Covid-19 je u dobře léčených pacientů s diabetem 1. typu stejný jako u ostatních osob, ale riziko těžkého průběhu je větší. Stejně tak rizika nežádoucích účinků očkování jsou stejná. Někteří pacienti udávají přechodné zhoršení diabetu, ale je to vzácné a přechodné. Očkování vám doporučuji, většinou jsou osoby s diabetem očkovány přednostně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, maminka má diabetes sledovaný lékařem. Léky nebere, pouze řeší dietou. Při posledních dvou laboratořích měla B_HbA1c 62-64 mmol/mol a při poslední laboratoři (předchozí nevím) měla Mikroalbumin 110 mg/l . To lékařka nezmínila. Vzhledem k tomu, že se jedná o skoro 4x větší hladinu, než je norma - bojím se trvalého poškození a selhání ledvin. Kam se prosím obrátit? Co dělat? Urologie? Nechat napsat léky a dia? ... Nový lékař na konzultaci s tímto problémem nás může přijmout až v říjnu. Stávající doktorka to řešit nechce. Předem Vám děkuji za zpětnou vazbu. Helena
    věk: 86 let výška: 156 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Heleno,

    Vaše maminka má diabetes 2. typu, který je zatím léčený pouze dietou. Je jí, pokud počítám dobře, 85 let. Má zvýšené vylučování albuminu do moči, což nejspíše odpovídá diabetickému onemocnění ledvin. O tam, jak dlouho u ní diabetes trvá, není informace.

    Diabetické onemocnění se rozvíjí zpravidla po dlouhá léta a často se na jeho průběhu nepodílí pouze stupeň diabetické poruchy, ale také další faktory, jako jsou zejména zvýšený krevní tlak a někdy i infekce močových cest. Ztráta albuminu do moči nyní není velká, i když neuvádíte množství moče za den v době měření albuminurie, uvádíte pouze koncentraci. Lze odhadnout, že se jedná asi o 200 mg za 24 hod. Vzhledem k věku vaší maminky se pravděpodobně jedná spíše o méně závažnou formu onemocnění ledvin, pro jejíž léčbu lze doporučit opatření, která postup onemocnění zpomalují. Zásadní nebezpečí ale pravděpodobně nehrozí. Jednou rozvinuté poškození ledvin ale zpravidla nelze zvrátit. Jde o dlouhodobé změny, které vedly k přestavbě tkáně v ledvinách, a ty již neustoupí.

    K posouzení stupně   poruchy funkce ledvin je nutné provést ještě několik doplňujících vyšetření:

    1. Je nutné stanovit hodnotu tzv. glomerulární filtrace ledvin, což lze učinit na základě přesného sběru moči po dobu 24 hod., ale výsledek lze také dostatečně spolehlivě odhadnout podle hodnoty kreatininu v krvi a základních údajů, jako jsou pohlaví a věk. Hodnota bude pravděpodobně snížená, ale toto snížení může také odpovídat věku a nemusí být nijak pro vaši maminku kritické. Je vždy dobré znát tento údaj i z minulosti, aby bylo možné posoudit, zda se funkce postupně zhoršuje a jak rychle.
    2. Vaše matka by měla mít pečlivě sledovaný krevní tlak. Je velmi žádoucí, aby krevní talk nebyl zvýšený, rozhodně ne nad 140/90 mm rtuťového sloupce. Důsledná léčba hypertenze ledviny chrání a zpomaluje postup onemocnění.
    3. Vyrovnání diabetu není zcela dostatečné a určité zlepšení je potřebné. Vaše maminka nemá nadváhu, a tak by podle posouzení ještě dalších faktorů mohla dostat nějaký vhodný lék nebo velmi malou dávku inzulínu. Důležité ale také je, do jaké míry je schopna tuto léčbu užívat a zda lze předcházet vzniku případných hypoglykémií při léčbě. Zlepšené vyrovnání diabetu je ale nyní důležité méně než léčba hypertenze.

    Je dost pravděpodobné, že toto všechno lékař vaší maminky již uvážil a usoudil, že tato doporučení se již uplatňují. Nemusí tedy být žádná zásadní úprava léčby prováděna. Samotná přítomnost albuminu v moči v tomto věku nemusí být žádným kritickým ukazatelem. Lékař by také mohl posoudit, zda je vhodné vaši matku posílat do nefrologické poradny, ale velmi pravděpodobně by se tam neodehrálo nic jiného, než to, co vám výše doporučuji.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Je mi 49 let a začínám špatně vidět na čtení. Zjisti mi oční vyšetření zda se jedna o příznaky cukrovky nebo prostě vlivem věku a stalým koukáním v praci do PC se mi zhoršuje zrak? Děkuji
    věk: 50 let výška: 160 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Dobrý den,
    pokud jste celkově jinak zdravý, pravděpodobně se jedná o vetchozrakost, tzn. přirozenou změnu vidění v souvislosti s věkem, která se jednoduše řeší brýlemi na čtení. Oční vyšetření není základní vyšetření na vyloučení nebo vyslovení podezření na "cukrovku". Pokud máte  podezření na cukrovku, kontaktujte svého praktického lékaře.  

    (na dotaz odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých  2.LF UK a FN Motol v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Můj dotaz zní :Objednal jsem si program od ing. Popova : Centrum řízené regenerace ,kde tvrdí, že dokáže vyléčit neuropatii nohou pomocí půstu a braní 41 vitamínů, cvičení dle německých lékařů přírodní medicíny. Hlavní argument je, že lékaři lečí léky, čili nemohou to nikdy vyléčit. Podle ohlasu pacientů má docela dobré výsledky. Co si o tom myslíte? Dokonce má v péči i lékaře. Web je dostupný na nettu. Údajně má i vyléčené pacienty, které potvrdilo EMG. Děkuji za odpověď :Luboš
    věk: 64 let výška: 181 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Milý Luboši,

    diabetická polyneuropatie vzniká dlouhodobým metabolickým poškozením. Nejprve jsou postiženy tzv. „obaly nervů“, které způsobují jejich špatnou funkci, později mnoho nervových vláken přímo zaniká. Projevuje se to nejvíce na dlouhých vláknech, tedy typicky na dolních končetinách. Nervová tkáň má bohužel jen malou schopnost regenerace. Částečně se mohou „opravit“ jen ta vlákna, která nejsou ještě zaniklá. Je také možné „vytrénovat“ zbývající vlákna k tomu, aby svojí činností částečně nahradila vlákna zaniklá. Někdy dokonce tato jejich zvýšená aktivita není jenom pozitivní, protože regenerující vlákna nefungují správně a mohou být příčinou různých bolestí, brnění a pálení.

    1. Léčba diabetické neuropatie je bohužel nedostatečná a zvláště při větším postižení neuspokojivá. Spočívá v následujících opatřeních:

    Je potřeba co nejlépe vyrovnat diabetes, nejlépe blízko k normálním hodnotám. Tím se vytvoří podmínky pro to, aby se nervy dále nepoškozovaly a případně ty již postižené, aby se částečně „regenerovaly“, nikoli však obnovily, to zatím ve většině oblastí lidského těla není možné. Efekt se projeví ale až po delší době.

    1. Důležitá je rehabilitace, tedy cvičení. Nervy musejí být dostatečně stimulované k tomu, aby pracovaly. Zároveň se tím trénují i ty nervy, které jsou nepoškozené. Mohou tak nahrazovat částečně funkci chybějících vláken. To se uplatňuje zejména u vláken, které inervují svaly. Cvičení také zlepšuje celkovou pohodu a odvádí pozornost od obtíží.
    2. U diabetu bývají nejvíce postižená drobná vlákna na nohou, která mají za úkol vnímat bolest, teplotu, polohu a chvění. Jejich poškození zvyšuje riziko poranění končetiny. Proto je nutné velmi dbát ne prevenci poranění a volbu vhodné obuvi.
    3. I když polyneuropatie nejde příliš léčit, existuje řada léků, které zmírňují obtíže. Ty by vám mohl předepsat váš diabetolog, internista nebo nejlépe neurolog. Mnohdy velmi pomáhají.
    4. Neurologové zpravidla začínají také léčbu kombinací vitamínů, o kterých je známo, že pokud opravdu chybí, dochází k neurologickým obtížím. Ačkoliv jsou zpravidla neškodné, většinou příliš nepomohou, protože tyto vitamíny jen málokdy chybí
    5. Je potřeba odstranit další rizika pro vznik neuropatie. Na prvním místě je to alkohol, kouření či konzumace nezdravých potravin.
    6. Existují také některé léky, u kterých se uvádí, že mohou při polyneuropatie pomoci. Průkaz jejich účinnosti je ale chabý, žádné skutečně účinné léky zatím nejsou.
    7. Používají se také doplňkové fyzikální postupy, např. speciální masáže, vibrace, elektrostimulace.

    Je třeba také vzít v úvahu, že polyneuropatie probíhá kolísavě. Příznaky jsou někdy horší, jindy samy na delší dobu ustupují.

    Neznám postupy, které používá ing. Popov. Pro osoby s nadváhou či špatně vyrovnaným diabetem však výrazné kalorické omezení a případně i půst (pokud to zdravotní stav dovolí), mohou mít dobrý efekt. O vitamínech a potravinových doplňcích jsem se již zmínil. A cvičení je určitě velmi vhodné, je ale dobré poradit se s lékaři, jak a co máte cvičit, abyste si naopak neublížil. Jinak v léčbě neuropatie se velmi osvědčuje odvádění pozornosti (od obtíží). K tomu může vámi předplacený program také pomoci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, před několika týdny mi byla zjištěna cukrovka typu II. Lékař mi dal prášky, které fungují a snížili mi cukr v krvi na normální hladinu. Nicméně mám problém, že nyní vidím rozmazaně (lékař mě ujistil, že je to v pořádku, protože se opravují oči po dlouhodobém zvýšeném cukru). Nicméně pracuji v IT a občas nemohu pracovat, protože vůbec nevidím na monitor. Existuje cokoliv - kapky do očí, léky,... Které by rozmazané vidění nějak zmírnili? Vím, že se to časem upraví, ale potřebuji fungovat. K očnímu lékaři jsem objednaná. Děkuji moc za odpověď.
    věk: 24 let výška: 170 cm váha: 133 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    rozmazávání vidění během dne je způsobeno kolísáním hladiny cukru v krvi. S tím souvisí koncentrace glukózy v očních tkáních, především v čočce. Cukr na sebe váže vodu a tím mění hodnotu lomivosti tkání, tzn. dioptrii. Zpočátku po nasazení léčby je to běžný stav. V prevenci kolísání vidění během dne je důležité mít co nejtěsnější kompenzaci diabetu. Během dne doporučuji myslet na dietní režim a nezapomínat na pohyb

    Je dobře, že jste již objednána k očnímu lékaři. U DM 2 mohou být již přítomny oční změny v době stanovení diagnózy. Při kontrole budou zkontrolovány i dioptrie. V případě dioptrické vady, která se dříve nemusela projevit, může být zváženo předepsání brýlové korekce. 

    Při práci na počítači mohou úlevu přinést i oční kapky, kterým se říká umělé slzy. Jsou volně dostupné v lékárně. Doporučuji vybírat kapky bez konzervačních látek.

    (na dotaz odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých  2.LF UK a FN Motol v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!