Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka s roztroušenou sklerózou

Datum vložení dotazu: 22.11.2023

Ptá se: Milan

Dotaz

V září 2018 mě byla diagnostikovaná roztroušená skleróza. Byl jsem 4 roky v programu a léčen léky. Nyní jen sledován a žádné léky v součastnosti na RS neberu. Pouze ze zvědavosti jsem asi před měsícem vyzkoušel glukometr u matky /ročník 1956/, která se s cukrovkou léčí /pouze práškama/, a ten mi naměřil dvě hodiny po jídle /chleba s máslem a kafe/ ráno v 10 hodin hodnotu 8 mmol/l. Pořídil jsem si glukometr pro osobní kontrolu a např včera v 18 hod jsem naměřil 11.3 mmol/l taky asi dně hodiny po posledním jídle /kafe a jablečný koláč/. Potom za hodinu 9,3 mmol/l. Ráno na lačno, kolem 6 hod ráno se moje hodnoty pohybují kolem 7 mmol/l s tím že naposledy jím večer kolem 18 hod většinou chleba s něčím. V roce 2018 jsem po diagnóze RS přestal kouřit, změnil co šlo v životním stylu, přestal pracovat noční směny ale taky jsem 13 kilo nabral na součastných 110. Moje otázka tedy zní, jestli se mám v mém případě o cukrovku více zajímat, případně nahlásit obvodnímu lékaři tyto věci a řešit to dále s odborným lékařem. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Milan
věk: 44 let výška: 186 cm váha: 110 kg

Odpověď

Zdravím Milane,

podle vašich výsledků, i když pořízených za nestandardních podmínek, se dá říci, že máte diabetes. Je pravděpodobně dosti závislý na vašem příjmu sacharidů, které ve své dietě zmiňujete dost často, takže jich asi jíte zbytečně příliš. Kromě toho máte nadváhu, a ta je ke všemu ještě nejspíš na vzestupu.

Dá se říci, že kromě antidiabetických léků je léčba roztroušené sklerózy dost podobná jako nefarmakologická léčba diabetu. Diabetes je navíc nemoc, která při delším trvání vede ke vzniku diabetické polyneuropatie. Kombinace obou onemocnění může být dost nepříznivá, pokud se diabetu nevěnujete patřičně.

O svých glykémiích byste rozhodně svého lékaře měl informovat, ale také byste si z nich měl odvodit poučení. Měl byste určitě zase těch 10 kg shodit a to jak dietou, tak tělesným pohybem. Obojí bude určitě příznivé i pro roztroušenou sklerózu, protože pohyb podporuje tělesnou kondici a zlepšuje řadu metabolických pochodů v těle. Hrozbou roztroušené sklerózy je omezení hybnosti, a tak bych  udržování tělesné kondice velmi doporučoval.

Omezení množstvích sacharidů v dietě je pro vás dalším důležitým opatřením. Měl byste si složení potravy prostudovat a začít byste mohl např. vzorovou dietou s 200 g sacharidů, kterou naleznete i na našich stránkách v odkazu https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky a bude si moci sám upravovat celkem zábavným způsobem své stravovací návyky. Naleznete zde i kvalitní vizuální orientaci.

Myslím, že tato opatření by mohla bezprostředně pomoci, ale možná budou třeba i nějaké léky na diabetes. Měl by vám tedy být vyšetřen glykovaný hemoglobin, který by ukázal, jak je to u vás s glykémiemi z dlouhodobého (několikaměsíčního) pohledu.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

255 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý, muže saxenda způsobit zvýšení tlaku a tepu, současne horečku s následným omdlenim? Dávka přechod z 0,6 na 1,2.

    Odpověď

    Milá Petro, Saxenda takové obtíže nepůsobí.

    Na druhé straně, je nutné připustit, že v medicíně je možné skoro všechno. Snášenlivost Saxendy je individuální a je nutno si na její efekt zvykat. Dovedu si představit, že u někoho může způsobit nadměrnou nevolnost, což by mohlo být provázeno i zvýšeným krevním tlakem, případně omdlením. Zvýšenou teplotu si představit při tom neumím.

    Pátrejte spíš po jiné příčině.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak časté jsou u pacientů s diabetem 1. typu hypoglykémie, při kterých dojde ke ztrátě vědomí? Ptám se konkrétně kvůli příteli (31 let), který upadl podle jeho slov do bezvědomí již mininálně 6x během posledních 15 let (stává se mu to tedy zhruba každé 2 roky). Pro mě je toto číslo děsivé, ale nevím, jaká je v tomto ohledu statistika. Druhý dotaz se týká rozpoznávání příznaků hypoglykémie - přijde mi, že příznaky jako třes, vrávoravá chůze nebo zmatenost se u přítele moc nevyskytují, i když má glykémii nízkou. Znamená to, že už má kvůli častým hypoglykémiím oslabené varovné reakce? Občas si ale všímám, že má rozšířené zorničky - může to souviset s hypoglykémií nebo to poukazuje na jiný problém? Přítel používá inzulinovou pumpu a bere lék Atoris. Moc děkuji za odpověď Jana

    Odpověď

    Milá Jano, těžké hypoglykémie, kdy člověk potřebuje pomoc jiné osoby nebo dokonce upadá do bezvědomí, by se u správně léčeného diabetu 1. typu vyskytovat neměly. Přesto jsou pacienti, u kterých se vyskytují a mohou mít i fatální důsledky.

    Prevence spočívá v důkladné edukaci pacienta, jak takovým stavům předcházet. Základem je používání kontinuálního senzoru hodnot krevního cukru v podkoží s možností včasného varování (např. zvukově, ale také případně oznámením další osobě) při hrozící hypoglykémii.

    Pokud odstranění chyb v léčbě, edukace pacienta a zacvičení v užívání senzoru nepomáhají, může být zvažována i léčba transplantací pankreatu či Langerhansových ostrůvků. Je nutno se poradit s ošetřujícím diabetologem, který navrhne další postup.

    Porucha včasného subjektivního rozpoznání hypoglykémie se označuje jako syndrom porušeného vnímání hypoglykémie, při němž kontraregulační mechanismy pro hypoglykémii špatně fungují. Je to nebezpečný stav a je nutné s tím něco dělat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Při pohybu, chuzi nebo lehké práci se mi začne motat hlava. Většinou je to po snědení něčeho sladkého. Může to být cukrovka? Miroslava

    Odpověď

    Milá Miroslavo, předpokládám, že cukrovku nemáte a tážete se, zda vaše příznaky nemohou odpovídat nějakému příznaku začínající cukrovky.

    Ačkoliv mě život naučil, že v medicíně není skoro nic zcela nemožné, tak uvedené příznaky neodpovídají cukrovce.

    Po jídle se může někdy motat lidem hlava proto, že se jim po jídle hodně prokrví zažívací ústrojí. To může vést k poklesu krevního tlaku a mírnému nedokrvení mozku, což může způsobit motání hlavy.

    Někomu se také může stát, že po požití sladkého jídla se mu výrazně stimuluje sekrece inzulínu, až to může způsobit hypoglykémii s motáním hlavy. U lidí po odstranění části žaludku se stávalo (tato operace se totiž dnes provádí málo), že jídlo prošlo žaludkem příliš rychle a dostalo se rychle do střeva. Zde se cukr rychle vstřebával, což působilo hypoglykémii a spolu s velkým prokrvením střeva i nízký krevní tlak a motání hlavy. Říká se tomu tzv. „dumping syndrom“.

    Já vám navrhuji: Jezte pomaleji a po jídle chvilku počkejte. Nejezte velké porce jídla najednou. Obecně, nejezte zbytečně sladké jídlo, už jen proto, že máte nadváhu.

    Kontrolně je ale možné asi za 30 minut po jídle změřit si krevní tlak a glykémii.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaka je pricina mravenceni nohou v noci? Jaroslav

    Odpověď

    Milý Jaroslave, pocit mravenčení na nohách je velmi častým projevem diabetické polyneuropatie. Objevuje se po delším trvání cukrovky, zvláště u osob špatně léčených. Je to značně nepříjemné, ale je to také varovný příznak, že máte porušené čití na nohách. Pokušené čití pak může způsobit, že si dostatečně neuvědomujete zvýšené tlaky nebo tření obuvi na různá místa nohy, a to se může stát příčinou vzniku nehojících se defektů kožního povrchu, ale také i deformit.

    Neuvádíte vůbec, zda máte diabetes, ale předpokládám, že ano. 

    Prvním opatřením by mělo být zjištění, jak je váš diabetes vyrovnaný. Pokud špatně, je nutné dosáhnout zlepšení. Už to samo může vést po určité době ke zlepšení nepříjemného mravenčení.

    Dalším opatřením je podiatrické a případně i neurologické vyšetření. Na podiatrii se dozvíte, jak správně předcházet vzniku syndromu diabetické nohy.

    Na samotné mravenčení existují různé léky, které potlačují nepříjemné pocity, ale bohužel samotnou poruchu neléčí. Jsou to léky jako pregabalin či gabapentin či jiné. Poradit vám může váš diabetolog a případně neurolog. Tyto léky jsou na předpis.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Užívám na předpis léky ze dvou zdravotnických zařízení: xarelto, glucophage, purinol, triplixam a po pozitivním domácím testu na covid jsem dostal ještě erdomed. Necítím se dobře, snad je příčinou covid, ale prosím, zda není kontraindikace mezi výše uvedenými léky. Děkuji Jaroslav

    Odpověď

    Vážený pane Jaroslave, přeji dobrý den,

    léky, které užíváte jsou bez klinicky závažné lékové interakce. Látka indapamid, která je obsažena v přípravku Triplixan mírně snižuje účinek metforminu, který užíváte v přípravku Glucophage. Tento možný negativní vliv je vyvážen výrazným efektem v kombinaci léků snižujících krevní tlak. To Vaše potíže podle mého názoru nezpůsobuje. Rozhodně nemáte ani kontraindikaci, ani závažnou lékovou interakci.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!