Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a komplikace
261 dotazů
-
chronický průjem
(27.12.2022)
Dotaz
Dobrý den, Ráda bych se zeptala jestli je možné pomocí mojí mamince (79 let), která má cukrovku a trpí dlouhodobým průjmem. Praktická lékařka jí předepsala Normix, ale střevní potíže dále přetrvávají. Je možné jí nějak ulevit pokud již došlo k poškození nervů? Děkuji za jakoukoliv radu Helenavěk: 48 let výška: 172 cmOdpověď
Milá Heleno, bez podrobnějších informací a znalosti stavu pacienta odpovídat takto na dálku nemusí být vhodné. Na průjmech se může podílet střevní infekce, a k té je nutné přistupovat zcela jinak, než k průjmům způsobeným onemocněním střeva, slinivky břišní nebo postižením nervů při dlouho trvající cukrovce. Je také nutné se ujistit, čemu vlastně říkáte průjem. Za průjem se obecně považují opakované vodnaté či řídké stolice asi 5x denně a častěji. Důležité je také vědět, zda jsou průjmy náhlé, nutkavé a případně bolestivé a zda je nějaká nezdravá příměs ve stolice. Především je nutné vyloučit krev, kdy by stolice byla nápadně tmavá, dehtovitá.
Normix je dobrá pokusná volba, pokud se domníváme, že může jít o střevní dysmikrobii či o běžnou střevní bakteriální infekci. Tento lék se však pro tyto indikace dává jen krátkodobě.
Já bych doporučoval zaměřit se zejména na úpravu diety. Vhodné by bylo vypozorovat, po jakých jídlech mívá maminka průjmy. Například může špatně snášet mléko a mléčné výrobky. Je nutné také vyloučit umělá sladidla s přídavkem sorbitolu. Dávají se do dia marmelád.
Navrhuji potupné zkusit následující:
1. Dodržovat několik dní dietu s omezením všech tuků a nelibového masa, nejíst žádné uzeniny, majonézy, krémy apod. V podstatě ideální by bylo zkusit sucharovou dietu, případně k tomu netučný bujón. Pokud by to trochu zabralo, mohla by se dieta postupně rozšiřovat. Poté jíst nadále dietní jídla spíše v menším množství a raději častěji.
2. Pokud by byla vodnatá, velmi řídká stolice, případně s prudkým nucením, nadále, daly by se vyzkoušet léky typu: Reasec či Imodium 1x až 3x denně. Je nutno ale dávat pozor, aby důsledkem nebyl opak, tedy zácpa. Používají se také někdy tzv. kalciové prášky s kodeinem, které se připravují v lékárně a mohou se dávat podle efektu 2x1 až 4x1 kapsle.
3. Zkusit se dají také pankreatické enzymy, např. Pancreolan či Kreon. Pomáhají trávit potravu a mohou zafungovat.
Na tzv. diabetické průjmy ale nejlépe funguje střízlivá podle snášenlivosti individuálně sestavená dieta, duševní klid a vyrovnané glykémie. Zkusit pak lze i léky uvedené v bodě 2.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
léčba po amputaci palce a prstu u nohy
(08.12.2022)
Dotaz
kamarád je po amputaci palce a zřejmě půjde na další amputaci- druhého prstu. Je diabetik na inzulínu. Vše se mu obtížně hojí. Jak zajistit zhojení rány. Jitkavěk: 77 let výška: 185 cm váha: 120 kgOdpověď
Milá Jitko, léčba syndromu diabetické nohy je komplexní a je nezbytné tomu věnovat velkou pozornost jak ze strany lékařů, tak ze strany pacienta.
Psali jsme zde o tom již opakovaně, ale stručně to zde pro vás znovu shrnu:
- Vyrovnání diabetu by mělo být dobré. Nepodaří se již dosáhnout ústupu diabetických komplikací, které se vyvíjely v průběhu mnoha let. Další vývoj se ale zpomalí a zajistí se podmínky pro dobré hojení infekcí.
- Stávající defekty na končetinách musejí být dobře ošetřeny a zbaveny odumřelé tkáně. Vyžaduje to pravidelné ošetření lékařem, sestrou a nejlépe pacientem samotný po příslušném zaučení
- Je nutné ověřit cévní zásobení postižené končetiny. Většinou se provádí tzv. arteriografie, kdy se kontrastní látka pro rentgen podá do žíly. Podle výsledku se rozhodne, zda je možné zprůchodnit postižené tepny, zejména roztažení postižených míst, vložení tzv. stentu, který cévu rozšiřuje, či cévní operací.
- Příslušnou končetinu je bezpodmínečně nutné odlehčit a omezit pohyb v postižené oblasti. Zamezuje to šíření infekce, vzniku deformit v postižené oblasti a vzniku otlaků, kudy vstupuje infekce. Existuje více způsobů od obvazů, dlah, speciální obuvi po zevní fixaci.
- Léčí se infekce, a to nejlépe podle citlivosti mikrobů, která se zjišťuje v laboratoři.
Jedině takto systematická léčba může vést k úspěchu. Připomínám ještě kouření a nezdravý životní styl.
poznámka redakce: na diabetologických kongresech v tomto roce se prezentovala bionáplast Amnioderm a na našich stránkách běží i reklama na Amnioderm, doporučujeme shlédnout.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
rozmazané vidění
(26.11.2022)
Dotaz
Dobrý den. Poslední 2 měsíce pozoruji rozmazané vidění promenlivé intenzity. Na prohlídce očního lékaře mi bylo nameřeno. 1.25 dioptrie. Dříve kratkozrak9st nebyla. V září došlo k úrazu leveho oka který se již zhojil. Rozmazané vidění je právě od té doby, dále nevolnost a občasná závrať. Při laboratorním vyšetření krve byl cukr 6,22. Otázkou je zda i mírně zvýšený cukr například mezi 6 až 7 může toto způsobovat . A za další zda vidění kolísá během i několika hodin. A například druhý den ráno může být opět ostré? Toto se děje a chci přijít na příčinu těchto problémů. Jiné příznaky než uvedené nemám. Následující týden jdu opět na rozbor krve. Ještě uvádím že mi je 38 let, 185 cm 90kg.cukrovku neměl v rodině nikdo.věk: 38 let výška: 185 cmOdpověď
Dobrý den,
Váš dotaz je plný důležitých informací.
- Zásadní je údaj o výsledku laboratorního vyšetření krve – cukr 6,22. Zvýšení a kolísání hladiny cukru – glukózy může vysvětlit Vaše potíže s kolísáním zrakové ostrosti během dne. Nově zjištěná krátkozrakost také může se zvýšenou hodnotou cukru souviset. Důležitá je informace o naplánovaném dalším kontrolním vyšetření krve se zaměřením na hladinu cukru (glukózy a eventuálně dalších parametrů a testů). Pokud by se podezření na „cukrovku“ potvrdilo, tak po zavedení léčby by se mohly oční obtíže postupně zmírnit. Zároveň bych doporučila podstoupit vyšetření sítnice.
- Není uvedeno, zda je rozmazané vidění patrno na dálku nebo na blízko, zda se Vám deformují linie/obraz (lze posoudit na Amslerově mřížce), zda Vám oční lékař předepsal brýle, zda doporučil nebo naplánoval další vyšetření. Z očního pohledu mohou obtíže souviset s celou řadou dalších diagnóz, ale i pouze s věkem.
- Nejsou uvedeny údaje o úraze oka, ale předpokládám, že byl úraz bez dalších očních komplikací, jinak by Vás o nic oční lékař informoval.
- Důležitá je i informace o dalších obtížích (nevolnost a občasná závrať), kterých si všímáte po úraze. Jednalo se i o úraz hlavy? Obtíže mohou souviset s úrazem nebo s jiným onemocněním, proto je tak důležité podstoupit naplánované kontrolní vyšetření.
Doporučuji podrobně informovat Všeho praktické lékaře o všech Vašich obtížích a mechanismu úrazu. Váš praktický lékař po vyhodnocení rizikových faktorů a dle výsledků kontrolní laboratoře Váš nález posoudí a doporučí další postup, eventuálně naplánuje další vyšetření.
(odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)
-
jamky ve stehně po insulinu
(21.11.2022)
Dotaz
Je možný že se vytvoří jamky. Irenavěk: 63 let výška: 164 cm váha: 56 kgOdpověď
Milá Ireno, bohužel se ptáte dost neurčitě. Zejména mi není jasné, čemu říkáte „jamky na stehně“. Může jít o drobné prohlubeninky, které brzy mizí, ale může jít také o výrazný efekt ne jednom nebo více místech, který přetrvává a dělá obtíže.
Z drobných několikamilimetrových a mělkých jamek bych nedělal problémy, jen je nutné měnit místa vpichu a občas načas zcela opustit stehna jako místo aplikace inzulínu a podávat injekce do kůže břicha, hýždí či paží.
Hlubší a tužší „jamky“, nebo vysloveně zjevný úbytek tuku v určité oblasti označujeme termínem lipodystrofie nebo lipoatrofie. Naopak, na místech častého vpichu inzulínu může docházet k většímu hromadění tuku, a v tomto případě mluvíme o lipohypertrofii. Někdy také dochází k oběma poruchám současně.
Při používání moderních vysoce čistých inzulínu se lipoatrofie (místní úbytek tuku) vyskytuje vzácně. Případy lipohypertrofie se stále občas vyskytují a jsou způsobeny přímým působením inzulínu, který přímo stimuluje tvorbu tuku v místě vpichu u některých osob.
Pokud mluvíte o „důlcích“, tak mě napadá spíše případ lipoatrofie, tedy úbytek tuku v místě častých vpichů. To může být způsobeno imunologickou reakcí na složky inzulínových injekcí, což může být samotný inzulín nebo látky přidávané do ampulek. Na prvním místě bych vám tedy doporučoval přejít na jiný typ inzulínu. Zadruhé, pečlivě střídejte místa vpichu, a to například tak, že si 3 či 4 týdny pícháte inzulín do stehen (střídavě vlevo a vpravo), 3 až 4 týdny do břicha, 3 – 4 týdny do paží a když to zvládnete, tak 3 až 4 týdny do hýždí (případně vám může někdo pomoci). Ale ani pokud jde o jednu oblast, např. na těch stehnech, nedávejte injekce na stejná místa, ale postupně je dávejte do celé oblasti k tomu určené, vždy o několik centimetrů vedle než minule. Dále vyměňujte často injekční jehly. Je zvykem, že se používají opakovaně, ale to neznamená, že třeba 10x.
Pomoci může také místně podávaný krém s obsahem tzv. kortikoidů, ale to by vám musel předepsat kožní lékař.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a slinivka, bolesti vlevo pod žebry
(17.11.2022)
Dotaz
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli diabetes tipů 2 neléčený může způsobovat bolesti vlevo pod žebry jako by takové bodání v intervalech několikrát za den. Myslím že je to v místě slinivky. Děkuji Anna Šoltovavěk: 32 let výška: 158 cm váha: 78 kgOdpověď
Milá Anno,
diabetes 2. typu sám o sobě nezpůsobuje žádné bolesti, leda by byl opravdu mimořádně špatně léčený a celé tělo bylo „rozhozené“, nebo by se jednalo o nějaký projev pozdních komplikací pří dlouhém trvání diabetu. Mimo to, slinivka břišní se nachází zejména ve střední čáře, případně spíše vpravo a dosti hluboko v těle. Nepředpokládám tedy, že vaše občasné bodání souvisí se slinivkou či s diabetem. Vlevo se nachází slezina, která někdy bolí těsně po zahájení intenzivní zátěže, napři. na začátku běhu, kdy se slezina reflexně smršťuje, aby se z ní uvolnila zásobní krev a tím se podpořil krevní oběh. Také se v této oblasti nachází tenké i tlusté střevo, a to bývá nejčastějším zdrojem takového bodání. Tedy nejčastěji jde o tzv. „zaražené větry“ a není to významné. Pokud by se ale vaše obtíže opakovaly často, tak byste měla být vyšetřena.
Dosti mě také udivuje, že uvádíte diabetes 2. typu ve vašem mladém věku. Máte nadváhu, tak prosím myslete na prevenci a žádný diabetes 2. typu v sobě zbytečně nepěstujte.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Zima na nohou od nártu k prstům a občasná křeč v prstech.
(13.11.2022)
Dotaz
Dva týdny chladné nohy od nártu k prstům. Josefvýška: 172 cm váha: 60 kgOdpověď
Milý Josefe, pokud jste očekával, že vám pošlu podrobnou odpověď, měl jste toho o sobě říci přeci jenom více. Pocit chladných prstů může mít pochopitelně více příčin. Důležité by bylo vědět, zda kromě diabetu se léčíte také pro jiné poruchy, jaké léky užíváte, „v jakém stavu je váš diabetes“ a jak dlouho trvá, zda kouříte, jaký je váš krevní tlak, atd.
Vyšetřit nebo alespoň zběžné prohlédnout dolní končetiny patří k pravidelným úkonům, které má lékař provést při každé návštěvě u pacienta s déle trvajícím diabetem. Je tak možné zachytit různé otlaky, poranění, otok, zvýšenou či sníženou kožní teplotu, vznikající deformity. Pokročilé změny se vždy léčí velmi obtížně.
Na prvním místě mně ve vašem případě napadá nutnost ověřit u vás průchodnost tepen dolních končetin. Lékař se snaží nahmatat puls tepen v podkolenní jamce, na vnitřním kotníku a na nártu. Pokud končetina bolí a je chladná, případně ještě velmi bledá, mělo by se provést okamžité vyšetření ultrazvukem, kde se průchodnost tepen lépe ověří. Pokud by byl průtok malý, případně by nebyl tímto způsobem měřitelný, lékař by uvažoval o provedení arteriografie, tj. vyšetření rentgenem po podání kontrastní látky do tepny. Výrazné zúžení tepny se dá přitom rovnou ošetřit, např. roztáhnutím tepny ve zúženém místě pomocí balonku či „trubiček“ zavedených do tepny po vodiči.
Pokud se jedná o spíše náhle vzniklou poruchu, málokdy jsou změny teploty na noze oboustranné a lékař se opírá o porovnání s druhou končetinou. Velký rozdíl je rovněž důvodem k okamžitému podrobnějšímu vyšetření. Z vašeho popisů usuzují, že máte potíže na obou stranách. To činí podezření na náhlý uzávěr či částečný uzávěr méně pravděpodobné. I tak si to ale zaslouží včasné vyšetření lékařem. Do té doby byste měl mít nohy v teple (ale nepopálit si je, pokud máte špatnou citlivost!!) a nosit přes měkké ponožky pohodlnou obuv, abyste si nezpůsobil odřeninu či defekt na noze. Špatně prokrvená noha se totiž snáze poraní a hojení bývá problematické.
Doporučuji vám tedy co nejdříve (zítra) navštívit vašeho lékaře a nohy ukázat. Pokud by se mezitím porucha zhoršila, navštivte lékaře ihned. Pokud nepůjde o poruchu průchodnosti tepen, vše ostatní se může pak řešit již pomaleji a v klidu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetická autonomní neuropatie
(09.11.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám již 28let cukrovku I. typu poslední glykovaný hemoglobin 54,00 mmol/mol před několika dny jsem absolvovala vyšetření na diabetickou neuropatii a bohužel mi vyšla neuropatie s poškozením tenkých i silných vláken ale co hůř i Incipientní CAN (snížené E: I ratio test hlubokého dýchání) ostatní parametry v testu v normě jsem naprosto psychicky zdrcená, jelikož jsem si přečetla, že po 8 letech umírá až 30% diabetiků s CAN!!! je mi 38let a bojím se, že můj život brzy skončí! je nějaká šance, že se to nějak zastaví? Děkuji moc !!!! Janavěk: 38 letOdpověď
Milá Jano, pokud bych věřil, že máte smysl pro humor, tak bych se přiznal, že mi váš dotaz vyvolal úsměv na tváři. Mám sto chutí odpovědět, jak krásná vidina je mít před sebou přinejmenším 8 let. Kdo to při dnešní mezinárodní situaci, klimatické krizi a četnosti padajících střešních tašek může říci? Takto odpovědět si však neodvažuji, a tak si to prosím škrtněte. Jenom mi hloubá v duši, kde jste tu pitomost s 8 lety života nalezla?
Diabetická polyneuropatie je totiž v podstatě nejčastější komplikací diabetu. Nervové buňky a jejich vlákna jsou totiž citlivé vůči dlouhodobě zvýšeným hodnotám glykémie. Zvýšená glykémie zhoršuje jejich funkci, vede k poruše jejich ochranných obalů a může vést k jejich zániku. Velmi záleží na délce trvání diabetu, ale ještě mnohem více na stupni vyrovnání diabetu. Nervových vláken a nervových buněk však máme v těle velmi mnoho. Dokáží se různě v těle zastupovat, takže mírnější poruchy se často nijak neprojevují a žádné skutečné riziko nepředstavují. Navíc, poruchy přičítané diabetické polyneuropatii, jsou často jen funkční (bez závažného postižení nervů) a zlepšují se při dlouhodobě dobrém vyrovnání diabetu.
Pokud se tedy velmi pečlivě zaměříme na diagnostiku diabetické polyneuropatie, u většiny pacientů s nemocí trvající déle než 15 let nějaké změny nalezneme. Může jít např. o zpomalené vedení nervových reakcí vyšetřované pomocí elektromyografie, alespoň v některých nervech (a když jich vyšetříme více, tak možnost nějakého patologického nálezu je o to vyšší). Diabetická autonomní neuropatie se vyšetřuje velmi obtížně a v podstatě jediné testy, které jsou běžně k dispozici, je měření pravidelnosti srdeční akce pomocí elektrokardiografie. Za normálních okolností je srdeční akce i v klidu mírně nepravidelná v závislosti na dýchání nebo na nějakých úkonech, jako je např. zatnutí pěsti či nafukování balonku. Tato přirozená nepravidelnost je při autonomní neuropatii snížená (srdeční akce je více pravidelná).
Reálně projevy diabetické polyneuropatie jsou zejména různé druhy bolestí a brnění v dolních končetinách (prstů, plosky) a poruchy citlivosti na nohách. Potíže mohou být samozřejmě i vážnější, jako třeba poruchy hybnosti, slabost, sklon ke křečím a mnoho dalších variant. Často se ale obtíže zlepší po zavedení dobrého vyrovnání diabetu a pravidelného cvičení. Autonomní neuropatie pak může působit poruchy zažívání, průjmy, poruchy močení a mnoho jiných problémů. Zjistit, že to je ale skutečně způsobeno autonomní neuropatií, není lehké. Rozvinutá diabetická neuropatie může být velmi nepříjemná, ale ohrožení života zpravidla nepředstavuje. Spíš hodně souvisí se špatným vyrovnáním diabetu, a to opravdu s délkou života může souviset.
Pokud nemáte současně nějaké zcela jiné onemocnění než diabetes, tak si odvažuji vám slíbit, že když:
- Budete mít velmi dobře vyrovnaný diabetes (glykovaný hemoglobin pod 57 mmol/l, ale mnohem raději pod 53 mmol/l
- Budete si kontrolovat krevní tlak a budete se snažit jej mít v rozmezí 110/70 – 130/90
- Budete mít díky správné dietě a případně hypolipidemické léčbě hodnoty krevních tuků v doporučeném rozmezí
- Budete o sebe fyzicky pečovat a alespoň trochu, zato pravidelně, cvičit
- Vyhnete se padajícím střešním taškám
tak vás čeká přinejmenším dalších 30, ale spíše 40 či více let života, a to i kdybyste měla skutečné projevy diabetické polyneuropatie včetně té autonomní. Moc vám přeju, aby vám těch nastávajících 40 let stálo za to, protože nikdo nevíme, jaké potíže se nám osud chystá postavit do cesty, dokonce ani to, jaké životní obtíže si způsobíme sami.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka - 2. pád do hypoglikémie
(05.11.2022)
Dotaz
Dobrý den; dcera 8 let. Záchyt květen 2022 Po jídle vystoupá z 5 na 13 mmol a po hodině klesne zpět na 5. Doktorka nám vynadala za tyto výstupy a zvýšila dávku inzulinu. Po úpravě sice nevystoupá ale po hodině řešíme hypoglykemii. Podle doktorky za to inzulin nemůže. Prý je chyba jinde. Nic víc nám k tomu neřekla. Proto prosím o radu, jak to tedy dělat správně. Krátkodobý inzulin Fiasp dlouhodobý Tresiba. Dekuji Adamvěk: 8 let výška: 149 cmOdpověď
Milý Adame, vaše dcera má diabetes zjištěný poměrně krátkou dobu. Je docela normální, že za ten poměrně krátký čas jste se jej ještě nenaučili plně zvládat. U tohoto typu diabetu, kdy pacient postupně úplně ztrácí schopnost produkovat inzulín, musíte všechny ty úkoly, které přirozené beta buňky pankreatu vykonávají automaticky, řešit "hlavou". Vycházíte při tom z aktuální glykémie, zjištění, zda glykémie zrovna stoupá, je stabilní či klesá, a také z toho, co se právě chystá jíst a co se chystá dělat. A podle toho musíte zvolit správnou dávku inzulínu. K tomu všemu u takto krátce trvajícího diabetu může ještě vlastní sekrece trochu přetrvávat a někdy fungovat více, jindy méně.
Pokud tedy glykémie kolísá mezi 5 a 13 mmol/l, tak bych vás zatím spíš pochválil. Někdy to opravdu není jednoduché. Naštěstí se to postupem času vaše dcera naučí řídit sama a získá pro to cit. Důležité je, aby měla dostatečnou snahu a vy ani ona se to od začátku nenaučili flákat, protože potom se disciplína už učí mnohem hůř. Další dobrou zprávou je, že se rychle vyvíjejí technické pomůcky, takže vaše dcera bude používat kontinuální senzor hladiny glukózy, tedy pokud jej již nemá. Je to věc moc užitečná a umožní vám sledovat vývoj koncentrace glukózy v podkoží, takže budete moci pokles či vzestup včas předvídat.
Doktorka má pravdu, že sám inzulín za to kolísání glykémie "nemůže". On dělá svou práci, ale když ho dáte málo nebo příliš mnoho, tak prostě glykémii snižuje více nebo méně. A k tomu se musíte trefit do správného množství jídla, tedy zejména sacharidů.
Pokud tedy glykémie po jídle příliš stoupá, je potřeba dávku inzulínu před jídlem trochu zvýšit, nebo snížit množství sacharidů. Ale i tak trefit se do správné glykémie se vždy nepodaří a zatím se nic neděje. Mírná hypoglykémie tak moc sice nevadí, ale je nepříjemná. Když potom dítě kvůli hypoglykémii něco sní navíc, tak zase za chvíli je z toho hyperglykémie, a to se může opakovat. Proto je dobré hypoglykémiím předcházet, a to nejlépe pečlivým sledováním, dnes většinou s pomocí senzorů. Preventivně to pak můžete řešit snížením dávky inzulínu nebo zvýšením jídla, ale trefit se vždy do správného rozmezí se vám stejně vždycky nepodaří. Neměli byste z toho být zbytečně příliš nervózní, ale měli byste se to postupně učit, zlepšení se dostaví. A k dispozici jsou dnes také inzulínové pumpy, které spolupracují se senzory, takže dovedou samy částečně inzulín přidávat či ubírat, i když regulovat glykémii samostatně zatím nedokáží. Lékař by vás také měl naučit správně odhadovat množství potřebného inzulínu. Měli byste vědět, o kolik přibližně snižuje jedna jednotka inzulínu glykémii bez jídla a také kolik inzulínu dítě potřebuje na každých 10 g sacharidů v dietě. Potřebujete postupně nastudovat složení různých potravin a naučit se s tím pracovat. Časem to zvládne vaše dcera a nezabere jí to mnoho času. Vy i ona nyní potřebujete správnou edukaci od lékaře či od sestry. A také si o tom můžete něco přečíst.
Lépe vám poradit nemohu. Měli byste zachovat klid, léčbu neukvapovat v rychlých řešeních a raději dávky inzulínu měnit postupně po menších krocích. Potřeba inzulínu se u dítěte bude určitě měnit a navíc může zpočátku dost kolísat.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Metformin a hypoglykémie
(01.10.2022)
Dotaz
Dobrý den, Lékařka mi předepsala metformin dvakrát denně. Nemám žádné komplikace. V jedné skupině na sociální síti jsem se dočetla, že paní měla Hypoglykémii, užívá rovněž metformin. (Zřejmě pouze metformin?) V příbalovém letáku je uvedeno, že metformin Hypoglykémii nezpůsobuje. Už s chabými vědomostmi z biochemie si dovoluji položit otázku, je-li vůbec biochemicky možné hypoglykemii u normálního užívání metforminu "dosáhnout". Děkuji za odpověď i na mou předchozí otázku. Alenavěk: 62 let výška: 172 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Aleno, nejprve o tom, čemu se říká hypoglykémie:
Podle české i mezinárodní klasifikace rozeznáváme 3 stupně hypoglykémie:
- Hodnota glykémie 3,8 mmol/l – 3 mmol/l. Jedná se o více méně laboratorní definici, protože mnoho lidí při hodnotě 3,4 – 3,8 mmol/l nemá žádné příznaky. Protože ale zejména při léčbě léky snižujícími glykémii může vážnější hypoglykémie snadno vzniknout při dalším poklesu, je nutno tyto hodnoty respektovat a snažit se jim vyhýbat.
- Glykémie pod 3 mmol/l: to už většina lidí má příznaky hypoglykémie
- Závažná příhoda charakterizovaná poruchou duševních funkcí, která vyžaduje léčbu a pomoc spojená s nízkou hodnotou glykémie. Zde není hodnota glykémie uvedena v definici, ale protože poruch vědomí může být celá řada, zpravidla se k potvrzení požaduje hodnota nižší než 3,9 mmol/l. Glykémie ovšem často nemusí být vůbec měřena, a tak u osob s diabetem, u kterých výskyt hypoglykémie připadá v úvahu, je nutné i v tomto případě brát hypoglykémii v úvahu.
Kromě toho, řada lidí, kteří často mívají zvýšené hodnoty glykémie, si stěžuje na pocit hypoglykémie i v případech, kdy jim hodnoty klesají z jejich obvyklých vysokých hodnot směrem k normálním hodnotám, ale zdaleka se nejedná o hodnoty pod 3,9 mmol/l. Někteří odborníci se domnívají, že skutečně mohou mít i při hodnotě třeba 5,5 mmol/l příznaky hypoglykémie, protože jsou „nastaveni“ na vysoké hodnoty. Já osobně o tom dost pochybuji, protože důvodů, proč se necítit dobře existuje u špatně vyrovnaného diabetu řada. Dosahovat hodnot blízkých normě je obtížné, a tak se důvod, proč o to usilovat méně usilovně, hodí.
Hypoglykémie u pacientů s diabetem vznikají tehdy, jestliže je v krvi nepřiměřeně mnoho inzulínu, ať již vlastního, nebo podávaného injekčně. U inzulínem léčených pacientů se to stává poměrně často, zejména při diabetu 1. typu. Pacienti s diabetem 2. typu mají většinou sníženou citlivost vůči inzulínu a často mají produkci inzulínu dokonce zvýšenou. Hypoglykémie ale nemívají, protože jsou prostě k inzulínu málo citliví..
Existují však léky, které produkci inzulínu stimulují. Na prvním místě jsou to tzv. deriváty sulfonylmočoviny (v dnešní době glipizid, glimepirid), dále tzv. glinidy (repaglinid, nateglinid). Metformin do této skupiny rozhodně nepatří.
Metformin funguje tak, že zlepšuje citlivost tkání vůči inzulínu a snižuje vlastní produkci glukózy v některých orgánech. Proto metformin hypoglykémii zpravidla nepůsobí. Může k ní ale případně přispívat, pokud pacient např. užívá injekční inzulín nebo již zmíněné deriváty sulfonylmočoviny.
Jako v jiných odpovědích na zapeklité otázky znovu uvádím, že v medicíně se můžeme setkat s lecčím i velmi málo pravděpodobným, neboli, když Pámbů dopustí, i motyka spustí. Ale obecně metformin hypoglykémie nepůsobí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a tlak
(29.09.2022)
Dotaz
Glucophage 500 xr je možné že by mi zvedal tlak? Milošvěk: 56 let výška: 177 cm váha: 85 kgOdpověď
Vážený pane Miloši, přeji dobrý večer,
užívání metforminu nezpůsobuje zvýšení krevního tlaku, naopak díky příznivému vlivu na tělesnou hmotnost, obvod pasu a zlepšení hladiny krevního cukru může způsobit mírné snížení krevního tlaku. Příčina Vašich potíží tak spíše bude mít jiný původ. Mohlo by se jednat o zvýšený příjem soli. Setkal jsem se také s užíváním lékořice, které způsobilo vzestup krevního tlaku. Nejčastěji je však důvodem užívání analgetik jako je ibuprofen nebo paracetamol, které mohou zvýšit krevní tlak, zejména u pacientů, kteří se léčí pro hypertenzi. Nekdy zvýšení krevního tlaku nemusí mít žádnou zjevnou příčinu. Bylo by tedy vhodné poslat seznam všech užívaných léků a doplňků stravy, aby bylo možné odpovědět na Vaší otázku.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!