Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
lipodistrofie
Datum vložení dotazu: 22.08.2018
Ptá se: Svatopluk
Dotaz
Odpověď
Milý Svatopluku, na začátku odpovědi pro jistotu zopakuji, co znamenají pojmy lipodystrofie, lipoatrofie a lipohypertrofie.
Pojem lipodystrofie je možné použít pro oba následující termíny, které se navíc často vyskytují současně. Znamená porušenou stavbu podkožní tkáně, která může mít tukovou vrstvu jinak uspořádanou, s jiným složením tuku, méně prokrvenou, místy velmi sníženou, nebo naopak místy zbytnělou. Zvětšení se říká hypertrofie, zmenšení až chybění tukové tkáně se označuje jako lipoatrofie.
Lipodystrofie (místy se zbytněním, místy naopak s úbytkem) se vídala spíše dříve, v době kdy nebyly k dispozici uměle vyráběné inzulinu. Tehydy se inzulin vyráběl ze zvířecích pankreatů, přičemž se nepodařilo odstranit úplně různé součásti zvířecích buněk. U některých lidí pak po opakovaném vpichování docházelo ke zbytnění nebo úbytku tukové tkáně, někdy vznikaly i velké tuhé tukové polštáře na rukách, na stehnech či na břiše, kam si pacient injekce dával. Takovou reakce jsem ale v posledních 15 letech téměř neviděl. Prakticky čisté lidské inzuliny či analoga tyto reakce téměř nevyvolávají.
Po vpiších inzulínu se jen výjimečně u některých lidí vyskytuje ložiskové zbytnění tukové tkáně v místě, kam si pacient píchá inzulin, které je menšího rozsahu. Dochází k tomu v důsledku zvýšené citlivosti tukové tkáně vůči působení inzulinu, a to především u lidí, kteří si tvrdošíjně píchají inzulin stále na stejná místa.
Kromě toho se vyskytují různé formy lipodystrofie nezávisle na injekcích inzulínu jako samostatná onemocnění. Jedná se většinou o vzácné vrozené poruchy. Někdy jsou to také vrozené hormonální poruchy, které lze dnes již léčit.
Běžné případy té mírnější hypertrofie v místě vpichů bych doporučil ošetřovat tak, že si pacient pečlivě střídá místa podávání inzulinu, a to např. tak, že si injekce 3 týdny dává do stehen, 3 týdny do břicha, 3 týdny do hýždí (kam dosáhne) a 3 týdny do paží. Za tu dobu se vždy určité místo úplně zhojí. Pokud k reakci přece dochází, snažíme se najít jiný přípravek inzulinu, který by pacient lépe toleroval.
A nyní teprve odpověď na váš dotaz: V místě lipoatrofie skutečně lze očekávat špatné a nepravidelné vstřebávání inzulinu a může to být problém. Proto by se inzulin neměl do těchto míst píchat. Je nutné místa vpichu pečlivě střídat a případně volit takový přípravek inzulinu, který k lipoatrofii či hypertrofii nepovede.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
1115 dotazů
-
Ranni glykemie
(15.06.2026)
Dotaz
Dobey den...Mam diabetes 2 typu,uziva stadamet 1 tablety.....dlouhodobe mam ranni glykemii kolem 5,5. Nyni po mesicni nemoci(kasel,bolest v krku atd)....UZ 14 dni stoupla na 6-6,3...muze to zpusobit prodelana nemoc?Detail dotazuOdpověď
Milá Zoro,
ano, prodělané infekční onemocnění může být příčinou přechodného zvýšení glykémie. To může trvat i několik týdnů, než se dáte úplně dohromady.
Hodnoty ranní glykémie 6,0–6,3 mmol/l, které uvádíte, jsou navíc stále velmi dobré a samy o sobě nejsou důvodem k obavám. Pokud jste se během nemoci méně pohybovala a vynechala pravidelnou fyzickou zátěž (kterou jinak moc doporučuji), změnila stravovací režim nebo užívala některé léky (například kortikoidy), mohlo se to na zvýšení glykémie také podílet.
Doporučil bych pokračovat v běžném měření. Pokud se budete postupně zotavovat, je pravděpodobné, že se glykémie během několika týdnů vrátí k Vašim obvyklým hodnotám. Pokud by však ranní glykémie dále stoupaly, opakovaně byly nad 7 mmol/l nebo by se zhoršil i glykovaný hemoglobin (HbA1c), bylo by vhodné poradit se s vaším diabetologem či praktickým lékařem.
Doporučení redakce:
Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit a kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-) -
Bezpečná péče o seniora s demencí
(14.06.2026)
Dotaz
Dobrý den. Prosím, jaký je uspokojivý glykovaný hemoglobin u seniorky s počínající demencí? Není schopna sama aplikovat inzulín, používat glukometr, zapomíná, zda jedla a co jedla, má nepravidelnou fyzickou aktivitu, nerozpozná hypoglykemii... Má nárok na senzor, pokud má zajištěnou péči rodiny 24 hodin denně? Rodina sleduje glykemii v mobilní aplikaci, aplikuje inzulín. Bez senzoru není možné zajistit bezpečnou péči, dříve časté nerozpoznané hypoglykemie hlavně v noci. Senzor zatím kupujeme sami. DM 1 Lada. Děkuji za odpověď.Detail dotazuOdpověď
Milá Jano,
u starší pacientky s diabetem 1. typu a počínající demencí je hlavním cílem léčby bezpečnost a prevence hypoglykemií, nikoliv dosažení téměř normálních glykemií za každou cenu.
U takové pacientky bych považoval za rozumný cíl HbA1c přibližně 58–70 mmol/mol, u některých pacientů s vyšším rizikem hypoglykemií i hodnoty mírně vyšší.
Důležitější než samotný HbA1c je však minimální výskyt hypoglykemií, zejména nočních, dále omezení výkyvů glykémie a zachování přijatelné kvality života.
Pokud pacientka nerozpozná hypoglykemii, není schopna sama měřit glykemii, není schopna samostatně aplikovat inzulín nebo má počínající demenci, pak považuji užívání kontinuální monitorace glukózy (CGM) z medicínského hlediska mimořádně přínosné. Možnost vzdáleného sledování rodinou navíc významně zvyšuje bezpečnost péče.
Současná pravidla pro hrazení senzorů se v posledních letech postupně rozšiřovala a pacienti s diabetem 1. typu léčení intenzifikovaným inzulínovým režimem nebo inzulínovou pumpou mají zpravidla na CGM nárok. Přítomnost demence a závislost na péči rodiny jsou naopak velmi silné argumenty pro pokračování v monitoraci. Konečné posouzení však provádí ošetřující diabetolog podle aktuálních úhradových pravidel zdravotních pojišťoven. Např. osoby s diabetem 2. typu mohou mít senzor hrazený jenom v případě, že jsou léčeny minimálně 3 dávkami inzulínu, dodržují léčebný režim a spolupracují s lékařem.
Poznámka redakce:
posíláme zajímavý odkaz k tématu https://www.cukrovka.cz/poradna/senzor-u-diabetika-ii.stupne
-
obezita, cukrovka 2. typu - dieta + léky, cholesterol, zdrav. omezení,
(11.06.2026)
Dotaz
Dobrý den, můžete mi prosím doporučit , zda je vhodné řešení touto metodou ?Detail dotazuOdpověď
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.
Při výšce 151 cm a hmotnosti 85 kg odpovídá Váš BMI přibližně 37 kg/m², což spadá do kategorie obezity II. stupně. V kombinaci s diabetem 2. typu, zvýšeným cholesterolem a dalšími zdravotními omezeními je snížení hmotnosti velmi žádoucí, protože může přispět ke zlepšení kompenzace diabetu, hladin krevních tuků i celkového zdravotního stavu.
Ve svém dotazu však neuvádíte, jakou konkrétní metodu máte na mysli. Prosíme proto o její upřesnění (např. název diety, léku, doplňku stravy, přístroje nebo chirurgického výkonu), případně o zaslání odkazu. Teprve poté bude možné posoudit její vhodnost a bezpečnost právě pro Vás.
Obecně doporučujeme, aby léčba obezity u pacientů s diabetem probíhala pod dohledem lékaře a zahrnovala úpravu jídelníčku, přiměřenou pohybovou aktivitu a v indikovaných případech také moderní léky podporující hubnutí.
Přejeme Vám mnoho úspěchů na cestě ke zlepšení zdravotního stavu.
-
Lázeňská léčba
(11.06.2026)
Dotaz
O jakou lázeňskou léčbu mohu žádat a obdržet. Žena 77 let, 158 cm, 63 kg, diabetes I.typ, Diabetes od r. 1982, v současné době hlídána senzory / dříve jsem si kupovala i čtečku / nyní hradí pojišťovna. Inzulinoterapie min. 4x denně. Stabilizovaná. Rethi nopatie ošetření laisrem 2x, neuropatie na vitamínech B. Pojišťovna 213. Dosud lazeňská péče 2 x komplexní / naposled cca před 10-25 lety, příspěvková cca před 8 léty.Detail dotazuOdpověď
Dobrý den,
u pacientů s diabetem 1. typu může být lázeňská léčba indikována zejména při přítomnosti chronických komplikací diabetu, jako jsou diabetická neuropatie, stav po léčbě diabetické retinopatie, postižení pohybového aparátu nebo cévní komplikace.
O vhodnosti lázeňské léčby rozhoduje ošetřující lékař (praktický lékař, diabetolog nebo příslušný specialista), který podá návrh reviznímu lékaři zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojišťovna může schválit komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči podle aktuálně platných indikačních kritérií a Vašeho zdravotního stavu.
Ve Vašem případě může být argumentem pro podání návrhu dlouhodobý diabetes 1. typu léčený intenzifikovaným inzulinovým režimem, diabetická neuropatie a stav po laserovém ošetření retinopatie. Samotná skutečnost, že je diabetes v současné době dobře kompenzován, lázeňskou léčbu nevylučuje.
Doporučujeme proto konzultovat možnost podání návrhu se svým diabetologem nebo praktickým lékařem, kteří nejlépe znají Váš aktuální zdravotní stav a mohou posoudit, zda splňujete podmínky pro schválení lázeňské léčby.
Přejeme Vám pevné zdraví.
-
cukrovka a prevence
(10.06.2026)
Dotaz
Dobrý den.Mam dlouhodobě asi 10let hodnoty v krvi 7-8,na co mám dát největší pozor aby nedocházelo ke zhoršení. DěkujiDetail dotazuOdpověď
Milý Milane,
hodnoty glykémie 7–8 mmol/l po dobu 10 let svědčí o poměrně stabilním průběhu diabetu. Aby nedocházelo ke zhoršování, je nejdůležitější udržovat dobrou kompenzaci cukrovky, alespoň trochu zhubnout, kontrolovat krevní tlak, hladinu cholesterolu a nekouřit. To jsou obecná doporučení v podstatě pro každého. Měl byste ale vědět, že i mírně zvýšené hodnoty glykémie mohou zdravotní stav zhoršovat.
Doporučil bych pravidelné kontroly dlouhodobého cukru (HbA1c), každoroční vyšetření očního pozadí, funkce ledvin a kontrolu citlivosti nohou. Důležitý je také dostatek pohybu a snaha o udržení přiměřené tělesné hmotnosti. Při výšce 179 cm a hmotnosti 110 kg by i mírné snížení hmotnosti mohlo mít příznivý vliv na další průběh onemocnění
Doporučení redakce:
Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!