Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

doba působení kortikoidů po vysazeni

Datum vložení dotazu: 28.01.2024

Ptá se: Eva

Dotaz

Užívala jsem kortikoidy k chemoterapii, mám diabetem 2 typu, glykemie 15, po vysazeni stále vysoká glukóza přetrvává , jak dlouho?? Beru metformib 850 2x denně , nepomáhá , dieta dodrzena. Eva
věk: 56 let výška: 170 cm váha: 87 kg

Odpověď

Milá Evo, kortikoidy obecně snižují citlivost tkání vůči působení inzulínu. Tím se v těle zvyšují nároky na jeho produkci v beta buňkách pankreatu. Pokud na to beta buňky stačí, produkují více inzulínu a glykémie jsou normální. Může se ale stát, že lidé mají ke vzniku diabetu zvýšené vlohy. Ty mohou být např. dědičné po rodičích či prarodičích, nebo to může být způsobeno nadváhou, malou tělesnou aktivitou aj. V tom případě se může projevit diabetes.

Po vysazení kortikoidů se většinou citlivost vůči inzulínu zlepšuje, ale může to trvat třeba 3 týdny. Funguje to pochopitelně lépe, když je člověk více aktivní a méně jí. Někdy ale mohou být beta buňky příliš vyčerpané a už se normální hodnoty glykémie bez přísné diety a případně léků nedostaví.

Já bych ve vašem případě doporučoval následující:

Buďte fyzicky aktivní, a to tolik, kolik to váš zdravotní stav dovolí, aniž byste se nějak vysloveně přetěžovala. Ale např. 1 hod. rychlejší chůze denně by pomohla.

Kontrolujte si svůj jídelníček. Mohlo by vám stačit 150 až 180 g sacharidů v dietě – vzorový jídelníček naleznete na našich stránkách, dokonce ve vizuální podobě. Pro začátek je lepší těch 150 g, i když možná budete mít trochu hlad.

Pokračujte v léčbě Metforminem.

Budou-li po 10 dnech glykémie nadále vysoké, bude vhodné přidat další lék. Já bych osobně ve vašem případě doporučoval jednu dávku dlouze působícího inzulínu večer, např. Tresiba zpočátku 12 – 16 j. jedenkrát denně. Diabetolog vám ale může předepsat i jiné léky, např. ze skupiny gliflozinů nebo GLP-1 analogů.

Pokračujte v dietním režimu a pohybu. Pokud mírně zhubnete a budete se pohybovat, možná další léky ani nebudou nutné a inzulín bude možné vysadit.

Pokud byste v budoucnu musela opět podstupovat léčbu kortikoidy, bylo by pak vhodné inzulín znovu preventivně nasadit. Ničemu to neuškodí, ale odlehčí to vašim beta buňkám, takže to lépe přečkají.

Poznámka redakce:

Doporučenou dietu naleznete zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

233 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Bratr (32 let) má od 10 let cukrovku 2.typu (píchal si inzulín 3x- 4x denně). Cca 5 let zpátky začal mít velké zažívací problémy (stavy neustálého zvracení, ztráta hmotnosti, dehydratace apod...byl již několikrát hospitalizován a opravdu už párkrát měl hodně na mále. Došlo to do stavu, kdy mu začaly selhávat ledviny. Na podzim minulého roku mu byly ledviny a slinivka úspěšně transplantovány. Kontrolní testy má v pořádku a cukrovku již ,,nemá" (nebere inzulín). Vše vypadalo dobře, začal i normálně fungovat v běžném životě.Přesto všechno poslední dobou (už tak dva měsíce) je jeho stav velmi špatný téměř denně zvrací NEUSTÁLE (i když nemá vůbec co), nejí, motá se mu hlava. Velmi často spí. Doktoři mu řekli, že je to způsobeno tou neuropatií v žaludku a, že s tím bohužel nejde nic dělat. Jenomže on celý den proleží nebo tráví na záchodě zvracením, je velice hubený nemá chuť do života. Můj dotaz je, jestli přeci jen neexistuje cokoliv co by mu pomohlo s tou neuropatií něco dělat. Předem moc děkuji

    Odpověď

    Milá Terezo, váš bratr je ve specializované péči lékařského týmu, který se těmito problémy zabývá a já mohu jen těžko něco rozumného vymyslet, když znám mnohem méně podrobností než oni.

    Je třeba si uvědomit, že kombinovaná transplantace ledviny a pankreatu se provádí u osob, které mají již velmi pokročilé dlouhodobé komplikace diabetické. Mezi ně patří i autonomní neuropatie, která se často projevuje nevolností, zvracením a průjmy, které se obtížně líčí.

    Po transplantaci je ovšem nutno brát v úvahu i další faktory, např. nežádoucí efekt imunosupresivních léků, dysmikrobii nebo někdy i chirurgické komplikace. To ale určitě lékaři v úvahu vzali.

    Já navrhuji pravidelný stabilní a šetrný dietní program, jíst méně a častěji dobře stravitelné jídlo a pravidelnou mírnou fyzickou zátěž. Stav se pak často sám uklidní. Zažívací problémy lze upravit použitím některých tzv. prokinetik, která uvolňují svalstvo zažívacího ústrojí a zlepšují jejich pohyblivost, což ale asi váš bratr také již zkusil. Postupovat je nutno zcela individuálně a poradit se s lékaři - jejich funkci ze vzdáleného místa nemohu zastat.

    Jen připomínám, že při dobré funkci transplantovaných orgánů se stav většinou sám upraví, jen to chce nějaký čas a pokud možno klid.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jako diabetik 2. tpu mám problém s únikem moči a častým chozením v průběhu noci. V nemocnici při rekonvalescenci po reoperaci kyčelního kloubu mi dávali Mictonetten 5 mg a dělal mi velmi dobře

    Odpověď

    Dobrý den,

    diabetes mellitus může mít jako jednu z komplikací autonomní neuropatii -  mezi jejíž příznaky může patřit i postižení močového traktu s vlivem na četnost (počet) močení nebo inkontinenci (může nastat např. i retence =  zadržení moči). Inkontinence a častější močení může mít však i jiné příčiny. Je vhodné dovyšetření urologem k zjištění příčiny obtíží, jestli to již nebylo provedeno. 

    Místo Mictonettenu je častěji u dospělých používán lék Mictonorm, který obsahuje stejnou látku, ale ve vyšších dávkách. U těchto léků je psáno, že u pacientů s autonomní neuropatií mají být užívány s opatrností. Ideální by bylo dojít na vyšetření k urologovi a rovnou se s ním dohodnout podle příčiny obtíží, jestli by tento lék byl pro Vás vhodný. Většinou právě oni tyto léky předepisují.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je to tak, že když má člověk rakovinu pankreatu, tak se to v první řadě projeví na zvýšeném cukru? Někde jsem četla, že až 64% diabetiků druhého typu má rakovinu slinivky, tak jsem se zamyslela, jestli rakovina slinivky může být primárním důvodem narušení přirozeného systému regulace hladiny cukru. Také by mě zajímalo, jestli jsou studie na to, že když je člověk diabetik, tak má automaticky navýšenou hladinu tyrosinu nebo se tato aminokyselina navýší pouze v případě přidruženého problému? Iveta

    Odpověď

    Milá Iveto,

    karcinom pankreatu je velmi závažné onemocnění, které je někdy provázeno porušenou glukózovou tolerancí či tzv. pankreatogenním diabetem. Někdy se stává, že diabetes je prvním příznakem onemocnění. Rozhodně však neplatí, že karcinom pankreatu je vždy provázen diabetem. Pokud se ale celý pankreat odstraní z důvodu nádoru, tak pochopitelně okamžitě vzniká diabetes.

    Jinak ale při diabetu 2. typu není podstatně častější vznik karcinomu pankreatu.

    O tom, že by pacienti s diabetem měli zvýšené hladiny tyrosinu nic nevím. Určitě to ale není žádné pravidlo a nemá to v běžné praxi žádný význam. Jinak existuje řada vzácných onemocnění spojených s vyššími hladinami tyrosinu, ale to nemá přímou souvislost s diabetem.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku už 15let a před rokem jsem měla infarkt, od té doby mám vysoký cukr 14 až 21. Marcela

    Odpověď

    Milá Marcelo,

    diabetes 2. typu je bohužel progresivní (postupující) onemocnění, které je způsobené nedostatečnou odpovědí tkání v těle na účinky inzulínu. Inzulín je nejprve produkován v dostatečném množství, takže stačí tuto sníženou citlivost vyrovnat větší produkcí inzulínu, ale časem tělo již není schopné produkovat dostatečné množství inzulínu a objeví se diabetes. I samotná citlivost tkání vůči působení inzulínu se s věkem, nárůstem hmotnosti a také s omezováním tělesné aktivity zhoršuje.

    Je to v podstatě přirozený vývoj, kterému je možné čelit udržováním přiměřené tělesné hmotnosti a tělesnou aktivitou. To ale nemusí vždy stačit, a tak bývá nutné často přidávat více léků, případně inzulín.

    Další skutečností je, že účinnost inzulínu se zhoršuje také v průběhu probíhajících dalších onemocnění. To je způsobeno nejen sníženou tělesnou aktivitou, ale také stresem, které onemocnění přináší. Takovým stresovým faktorem rozhodně je infarkt myokardu. V jeho průběhu se u řady osob diabetes prvně objeví a u těch, co jej již mají diagnostikovaný, se zhoršuje. Pokud se ale stav upraví, člověk je opět schopen dostatečné fyzické aktivity a drží vhodnou dietu, tak se většinou tato porucha zase upraví.

    Glykémie nad 10 mmol/l rozhodně nejsou v pořádku a je nutné s tím něco dělat. Máte nadváhu a určitě byste mohla omezit kalorický příjem. I po infarktu je zpravidla možné se dostatečně věnovat fyzické aktivitě a je to vhodné i z hlediska srdečního onemocnění. Pochopitelně ale je často nutné upravit i léčbu, zvolit vhodnou kombinaci a případně používat i inzulín. Diabetes rozhodně je rizikovým faktorem pro další srdeční onemocnění, pokud není dobře léčený.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám dotaz, zda může lék Jardiance způsobit retenci moči. Manžel 76 let trpí léta srdečními problémy, aritmií, dilatace obou síní a pravé komory. Dále má revmatoidní artritidu. Bere tyto léky: Xarelto, Stacyl, Betaloc, Simvastatin, Furon, Eplerenon, Monosan, Plaquenil, Medrol, Trexan, Acidum folicum. (Tyto dva poslední léky 1x týdně. Před týdnem Dr. kardiolog změnil medikaci, vysadil Eplerenon , Simvastatin snižil na 10 mg , Digoxin a nově nasadil lék Jardiance. Po týdnu užívání těchto nových léků měl manžel problémy s močením, chodil každých 5 minut bez efektu. Dostal silnou zimnici a poté teplotu 39 stupňů. Po přivolání rychlé pomoci je nyní třetí den hospitalizován a byla zjištěna retence moči, zavedena cévka. Je bez teploty a zánětlivé onemocnění močového ústrojí ani jiného orgánu nebylo prokázáno. Prosím o posouzení , zda nově předepsaný lék Jardiense může způsobit tyto problémy . Cukrovku manžel nemá. Děkuji. Výška a váha manžela je uvedena níže. Zdenka

    Odpověď

    Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

    retenci moči nemá léčivý přípravek Jardiance uvedenou jako nežádoucí účinek v příbalové informaci. V odborné literatuře se ale lze setkat s několika případy, kdy byla retence moči pozorována u pacientů léčených empagliflozinem (přípravek Jardiance). Ani v jednom případě však nelze jednoznačně rozhodnout, zda retence moči přímo souvisí se zahájením léčby empagliflozinem a podobně to je i u Vašeho manžela, u kterého došlo hned k několika změnám terapie. Popisujete, že manžel často chodil močit. Empagliflozin skutečně zvyšuje tvorbu moči a nucení na močení. Z hlediska účinku léku, ale sám nevyvolává retenci moči. Důvod tedy tedy patrně bude spočívat v jiné příčině, jako je zvětšená prostata nebo infekce močových cest (tomu by přisvědčovala i horečka), např. v důsledku podávání kombinace Jardinace, Trexan a Medrol. Několikrát jsem se setkal i s retencí moči po užití nesteroidních protizánětlivých léků a popravdě odborná literatura uvádí značné množství takových případů. Mohlo tak dojít k retenci moči po užití ibuprofenu nebo podobného léku.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!