Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes II. typu, nadváha a nárok na invalidní důchod

Datum vložení dotazu: 19.07.2023

Ptá se: Helena

Dotaz

Dobrý den, chci se zeptat. Pracuji jako prodavačka. Hodně často mi není dobře. Jsem stále unavená. Inzulín si píchám čtyřikrát denně. A beru prášky na vysoký tlak, kyselinu močovou a cholesterol. Chtěla bych zažádat o invalidní důchod. Zvládám pracovat na částečný úvazek, víc není v mých silách. A to nejsem žádná fňukna. Cukrovku mám již 12 let. Děkuji za odpověď Helena
věk: 42 let výška: 170 cm váha: 134 kg

Odpověď

Milá Heleno,

velmi pravděpodobně je příčinou vašich potíží, tedy zejména únavy, velká obezita a nedostatečně vyrovnaný diabetes. Mohl bych vám napsat stručné doporučení, jak se pokusit s těmito problémy vypořádat, ale na to vy se neptáte a asi to víte. Dnes existují možnosti, jak s pomocí specialistů na obezitu skutečně zhubnout a jak zlepšit vyrovnání diabetu. Myslím, že kdyby se to podařilo, hodně by se vám ulevilo a měla byste lepší výhledy do budoucnosti.

Nyní ale k tomu invalidnímu důchodu. Jeho přiznání velmi závisí na vašich objektivně zjištěných zdravotních potížích a překážkách v práci. Mohou to být např. kloubní potíže při nadváze, otoky, postižení kardiovaskulárního systému, vysoký krevní tlak a podobně. Tyto potíže musí podle skutečnosti vylíčit váš praktický lékař, který se při tom bude opírat o vyjádření dalších specialistů, ve vašem případě nejspíše diabetologa.

Jednání o přiznání invalidního důchodu zahajuje pacient sám, a to tím, že se dostaví na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), kde vyplní příslušný formulář žádosti. OSSZ  pak osloví příslušného lékaře či více lékařů, kteří vypracují příslušené posouzení. Podrobně se o tom dozvíte na stránkách OSSZ, kde je také další vysvětlení. To naleznete zde:

https://www.cssz.cz/invalidni-duchod

Ve vašem případě by se asi jednalo o invalidní důchod stupně 1, tedy omezení pracovní schopnosti o 35 – 49%. Velmi bude zaležet na objektivně zjištěném zdravotním nálezu. Pokud bude např. jako důležitá potíž konstatována obezita a špatně vyrovnaný diabetes, mohlo by ke zlepšení zdravotního stavu vést alespoň mírné zhubnutí a zlepšení vyrovnání diabetu. Mohla byste případně přechodně využívat možnost pracovní neschopnosti, dokud by se zlepšení nedostavilo. Také byste mohla dostat doporučení vykonávat pro vás nějakou méně namáhavou činnost, například bez nutnosti dlouhodobě stát, což může být např. pozice recepční, ostrahy či podobně. Samotné vypsání vašich lékařských diagnóz k přiznání důchodu nepostačuje. Je především nutné odborné vyjádření, jaké pracovní překážky z toho plynou. A také závisí na délce vašeho předchozího sociálního a zdravotního pojištění, to vy ale zřejmě podmínky splňujete.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

99 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,chci se zeptat .pracuji ve tří smněném provozu ,mám cukrovku typu 2 beru léky na tlak a mám již delší problémy s infekci v těle a neustále abscesy na v nitřních stehnech .Byl jsem už kvuly tomu na operaci ale bohužel se to vrací furt ,dokonce jsem podstoupil operaci žaludku (plikaci)abych zhubnul ,vše marně proto bych jsem vás zeptal zda bych mnel nárok na invalidní důchod .Dekuji

    Odpověď

    Milý Míchale,

    invalidní důchod se neuděluje na určitou diagnózu (ve vašem případě na prvním místě obezita), ale uděluje se s přihlédnutím k vašich schopnostem vykonávat určitou práci. To musí posoudit posudkový lékař, který se při tom opírá o odborné zprávy diabetologa, případně obezitologa. Posudkovém lékaři pak celou žádost předává váš obvodní lékař.

    Na podobný dotaz jsem již v této poradně podrobně odpovídal, tak si odpověď přečtěte zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-ii.-typu-nadvaha-a-narok-na-invalidni-duchod

    Jinak si ale myslím, že kromě určitého nepříliš vysokého finančního zajištění vám invalidní důchod příliš nepřinese. Naopak, budete asi ještě méně fyzicky aktivní a přiberete.

    Ta operace žaludku byla asi málo efektivní a měl byste nejspíš podstoupit jiný účinnější typ zákroku na zažívacím ústrojí. Jen to vyžaduje intenzivní spolupráci s lékaři, protože téměř všechny podobné zákroky se dají "přejíst"..., pokud se pacient současně nesnaží si sníženou váhu udržet. Jste ještě mladý a měl byste se snažit udržet si větší fyzickou aktivitu a tím i lepší zdraví.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v 45 letech po vyjmutí štítné žlázy pro karcinom a zároveň selhání vaječníku jsem začala tloustnout až na 104 kg při výšce 166. zkoušela jsem různé metody hubnutí, ale při žáené jsem významně nezhubla. Mám prediabetes -Metformin 500, beru léky na cholesterol, zvýšené tuky a dlouhodobě vysoké jaterní testy. Měla bych nárok na předepsání Ozempiku ? Soňa

    Odpověď

    Milá Soňo, na prvním místě je nutné ověřit, že máte dostatečnou dávku hormonů štítné žlázy, která vám byla odstraněna. Při malém dávkování může docházet k nárůstu hmotnosti. To musí ověřit váš lékař, nejspíš endokrinolog.

    Jinak Ozempic je v ČR hrazen jen u osob s diabetem 2. typu, kteří nemají diabetes dostatečně vyrovnaný při léčbě např. metforminem. Protože vy asi diabetes nemáte, tak nesplňujete preskripční omezení.

    Pro léčbu obezity bez zjevného a nedostatečně léčeného diabetu 2. typu není Ozempic hrazen a je nutné jej kupovat. Této problematice jsme se na našich stránkách věnovali opakovaně. Podívejte se tedy na dřívější odpovědi pod heslem „Ozempic“.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku 2.Muzu brát Ozempic i když jsem se léčil s játry. Josef

    Odpověď

    Milý Josefe, v principu Ozempic užívat můžete. Měl byste si ale přečíst dnes již řadu odpovědí na podobný dotaz na našich stránkách. Vyhledejte si naše předchozí odpovědi pod heslem „Ozempic“.

    Je tam také mnoho napsáno o úhradě tohoto léku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik, PAD druhého typu a rád bych chtěl snížit váhu . Léčím se taky se srdcem, mám umělou chlopeň a beru warfarin, takže i stravu si musím hlidat miroslav

    Odpověď

    Milý Mirku, lék Ozempic pro vás může být vhodný. To, co uvádíte, není kontraindikací. Jinak ale vhodnost jeho nasazení musí posoudit váš lékař. Lék Ozempic má také svoje preskripční omezení, aby byl pro vás hrazen. O tom jsme již mnoho psali na našich stránkách a neustále opakování je už namáhavé.

    Hledejte pod heslem „Ozempic“ a mnohé naleznete.

    Zkuste např. toto:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-0-25-mg-a-jeho-hrazeni

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím jak zjistím, kolik g sacharidů je pro mě denně optimální? Mám cukrovku 2. typu, 91 kg (zhubla jsem za rok ze 110 kg), 34 let, sport 4x týdně, beru 1 tbl Maysiglu + 1 tbl glukophage, dlouhodobý cukr teď z březnové kontroly 43. Moc děkuji za odpověď. Renáta

    Odpověď

    Milá Renáto, především vám opravdu gratuluju, že jste zhubla téměř o 20 kg. To je pozoruhodný úspěch. Jen se snažte si jej udržet, bude to těžké.

    Vy stále máte nadváhu, a tak by kalorické omezení mělo nadále pokračovat. Měla byste jíst co nejvíce málo sladké zeleniny, málo sladkého ovoce, přiměřené množství zdravých bílkovin s nízkým obsahem živočišných tuků (řekněme 60 – 80 g bílkovin denně), a pokud možno málo sacharidů. V podstatě ta zelenina a ovoce už jich bude obsahovat skoro dostatek. Já vám navrhuji maximálně 150 g denně, ale in 120 g by bylo dost. Jen je nutné skutečně započítávat všechny, tedy i ty v omáčkách, salátech, v polévce a podobně. Pravděpodobně se v dietě vyznáte, když jste tak úspěšná. Můžete se ale podívat i na naše stránky, jsou tam pěkné návrhy s propočtem sacharidů a s fotografiemi.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!