Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes a žlučník

Datum vložení dotazu: 02.01.2024

Ptá se: Jan

Dotaz

Vážení . Jsem diabetik 2 stupně.15.12.23 jsem měl mírnou žlučníkovou koliku. Přes svátky jsem nejedl nic smaženého, saláty, alkohol, kávu minimum sladkostí( něco jsem přeci jen málo ochutnal). Dnes 2,1,24 jsem si udělal test ranní moči s proužky HEPTA PHAN a takovéto mám zbarvení v moči : PH nižší než 5 , bílkoviny velmi slabé 0,3/30 , glukóza jen o malinko sytější žlutá , Ketony blíž k 5/52 , Urobilinogen slabší než 17/1 , Bilirubin přibližně + , Krev a Hemoglobin u hemoglobinu velmi , velmi slab nazelenání . Ráno jsem měl cukr 8,2 mol/l. Včera ráno také 8,4 mol/l . ale přes den5,0 až 6,1 se mi cukr pohyboval. 12.10. 23 jsem byl při preventivní prohlídce na odběrech krve a moč jsem měl PH - 5,5 aceton 2 , hemoglobina 145 g/l a ostatní hodnoty negativní. Je mi 71,5 roku. měřím 176 cm a vážím 124 kg. Kvůli snížení váhy jsem dělal x diet a vždy nic moc. Cukrovku mám po rodu z maminčiný strany, která ji ona i další dva sourozenci také měla. Během žlučníkové koliky jsem zhubl o cca 3,5 kg a nyní jím málo a hlavně vařené. Popíjím čaje a vodu cca 2-2,5 l denně - víc mi žaludek nechce brát. Prosím poraďte mi jak mám postupovat když velni nerad chodím po lékařích a jsem spíše samoléčitel pomocí čajů, různé zeleniny apod. Kolika mi pomalu odeznívá ( nikdy jsem ji doposud neměl) , ale spíše mám při ní zácpu. Popište mi prosím je li to možné proč jsou u mne takové hodnoty v moči a jak je napravit tak, aby se stav zlepšil. Zapoměl jsem že koliku mi provázela teplota , 1 den 37,6 , 2 den 37,9 , 3 den 36,9 a dále 36,4.. Přeji Vám hodně zdraví do roku 2024 a budu čekat na Vaší odpověď. Jan

K předchozímu mému dopisu doplňuji, že jsem diabetik 2 stupně a beru metformin 1000 ráno a večer. JCH

věk: 72 let výška: 176 cm váha: 124 kg

Odpověď

Milý Honzo, glykémie sice míváte zvýšené, ale jak uvádíte, většinou jsou jen lehce nad normou. Přechodný výskyt acetonu v moči je možné připisovat přechodnému hladovění, ke kterému vás asi donutila ta "žlučníková" kolika. Přítomnost bilirubinu a jeho metabolitů v moči může být způsobena poruchou odtoku žluči zaklíněným kamenem ve žlučových cestách.

Pokud šlo opravdu o žlučníkovou koliku, tak bych to příliš nepodceňoval. Kameny ve žlučových cestách se mohou začít pohybovat a způsobit vážné potíže, např. těžký zánět žlučníku, případně také zánět slinivky břišní. Proto bych určitě navštívil lékaře a nechal se vyšetřit. Je možné, že bude u vás nutné žlučník operovat, a to je rozhodně lepší dělat v klidovém stavu než až v případě, kdy jde o život. Možná také, že vám lékaři dají za pravdu a nechají vás samoléčit se, pokud pod tím léčením rozumíte především rozumnou dietu, ale rozhodně bych to nepodceňoval. K lékaři určitě jděte. Asi vám je nepříjemné, když někdo začne komentovat vaši nadváhu, se kterou něco rychle udělat jen tak nejde. Ale to musíte vydržet.

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

261 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,dnes se mi objevil na prstu u nohy tmavy pravidelný flek,bez zadneho urazu.Otec měl cukrovku,prosim o zkouknuti,zda vypada prst jako diabeticky...k dr.samozrejme take zajdu,pokud nezmizi...zasílám foto,...děkuji

    Odpověď

    Milá Evo, skvrna na prstu u nohy, která se vám nově objevila, nevypadá jako typický hrozící defekt, jaké vídáme u osob s diabetem při dlouhém trvání onemocnění. Navíc vy pravděpodobně ani nemáte diabetes. O svém zdravotním stavu nic nepíšete.

    Možností, o co by se mohlo jednat, je více. Mohlo by jít o otlak z bot, plísňové onemocnění nebo důsledek nějakého poranění, o kterém vůbec nevíte. U diabetiků jde nejčastěji o důsledek špatného prokrvení prstů, porušení jemné inervace na noze a k tomu ještě důsledek špatné obuvi, nebo nějakého drobného poranění. Následně se pak přidává infekce.

    Přesto vám doporučuji, abyste se včas dostavila nejlépe na kožní vyšetření.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den zdvořile se na Vás obracím se žádostí o případnou radu v otázce zdravotní problematiky mé maminky, které je 76 let. Maminka má 10 let cukrovku druhého stupně. Během této doby zhubla 20 kg. Užívala prášky a před 2 měsíci jí paní doktorka prášky změnila a nyní užívá Metrformin 50mg. 1000mg bere 2x denně. Po těchto práškách hubne ještě více a ztrácí se nám před očima. Štítnou žlázu a slinivku má v pořádku. Ranní cukr má 7,3. Má bohužel ještě jeden problém a to velký flek na zádech, který byl tak 10x10 cm veliký, bohužel teď je pomalu už přes celé záda, který ji hrozně svědí. Jsem přesvědčena na 100%, že je to tím, že má cukrovku. Několikrát jsme to ukazovaly paní doktorce, která tvrdí, že je to pigment. Na dermatologie nám zase řekli, že je to alergie na spony z podprsenky. Chtěla jsem se zeptat zda je možnost zakoupit nějaké léky proti svědění. Chci mamince pomoc a bohužel už nevím na koho se obrátit. Paní doktorka ani neví, že po těchto práškách se může hubnout a ani neví, že lidé s cukrovkou mají problém s alergií na kůži. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne S pozdravem Alena

    Odpověď

    Milá Aleno, ohledně vyrážky u vaší matky bych se řídil doporučením kožního lékaře.

    Z nedostatečně zřetelné fotografie se zdá nejpravděpodobnější, že se jedná o projev alergie, která může být téměř na cokoliv. Pokud je vyrážka opravdu jen na zádech, tak bych uvažoval, s čím přichází vaše matka do styku speciálně na tomto místě. Spona od podprsenky je opravdu reálná možnost a používání podprsenky bez spony, jen látkové, považuji za rozumný pokus.

    Další možností ale může být kosmetika, prací prášky a mnoho dalších možností včetně složek potravy.

    Může jít také o alergické projevy na některé léky. Pak je potřeba ve spolupráci s lékařem postupně jednotlivé léky vysazovat a zkoušet, zda se stav zlepší.

    Méně pravděpodobné je, že by se jednalo o kvasinkové nebo mykotické onemocnění kůže, které bývá u osob se špatně léčeným diabetem častější. Nejčastější místo výskytu jsou ale partie, kde se člověk zapařuje, např. v tříslech, pod prsy, na břiše mezi „faldy“, které ovšem vaše maminka nemá.

    Nakonec, může se výjimečně jednat o projev nějakého celkového onemocnění nesouvisejícího s diabetem.

    Kožní lékař by vám jistě poradil jak místní tak i celkovou léčbu. Vy byste mohla např. zkusit kapky Fenistil celkově a Fenistil gel místně. Oba léky jsou volně prodejné bez předpisu.

    Diabetes má maminka asi celkem uspokojivě vyrovnaný. Nyní má maminka hmotnost celkem přiměřenou, ale pokud opravdu dál hubne, tak bych po vyloučení nechutenství z důvodu nějaké nemoci doporučoval malou dávku dlouze působícího inzulínu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je pravda, že když upadnu do bezvědomí při hypoglykémii bych se sama bez pomoci probrala k plnému vědomí?

    Odpověď

    Dobrý den,

    při závažné hypoglykémii může dojít k poruše vědomí. Je nutné si uvědomit, že pro mozek je glukóza jediným zdrojem energie a tak při hypoglykémii vznikají neurologické příznaky jako např. zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita. V další fázi může dojít k poruše vědomí. Samozřejmě jsou i příznaky jako bušení srdce, změnu barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou...

    Při hypoglykémii se u jedince spouští kontraregulační procesy (tělo dělá všechno proto, aby nemělo hypoglykémii -  uvolňuje stresové hormony...). Teoreticky  tyto procesy mohou o něco zvednout glykémii a mohlo by dojít k "probuzen z bezvědomí".  Hodně zaleží na tom, čím byla hypoglykémie vyvolána -  inzulinem (jakým inzulinem), léky, jinou příčinou. Jak říkám teoreticky se může jedinec z bezvědomí probudit, ale nebude to jasné vědomí bez obtíží -  stále tam může být zmiňovaná zmatenost, porucha vidění, spavost...

    Rozhodně nelze spoléhat na to, že tělo vyřeší hypoglykémii samo a jedinec se z bezvědomí probudí. Současně závažné hypoglykémie (hlavně ty dlouho trvající) poškozují neurony v mozku a může dojít ke zhoršování kognitivních funkcí (vnímání, pozornost, paměť, učení, myšlení, rozhodování...).

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manzelovi picham onzulin. Ma 80 let. Ale stale ma po jidle 13-16 glykemii. Dnes dokonce 20. Nevim co mam delat je nedele a nemam s kym se poradit

    Odpověď

    Milá tazatelko,

    omlouvám se za pozdní odpověď, ale dotaz se ke mně dostal teprve nyní.

    Je velmi těžké navrhnout nějaké doporučení, když nevím, jaký inzulín a v jaké dávce váš manžel užívá a nevím také, zda a jakou drží dietu.

    Glykémie má obecně stále velmi vysoké a je potřeba léčbu upravit. Nejčastěji se inzulín v takovém případě dává ve 3 nebo 4 dávkách, a to 1x dlouze působící inzulín a dále před jídly rychle působící inzulín v závislosti na tom, jakou má zrovna glykémii a co se chystá sníst.

    Při vysoké glykémii kolem 20 se zpravidla přidá určitá dávka rychle působícího inzulínu, aby glykémie klesla, např. 6 či 8 j., ale to je individuální, lékař musí pacienta znát a znát jeho obvyklé dávky.

    Jako první reakce ve vašem případě, kdy skutečně nevím, jaké dávky inzulínu má, je nejlepší omezit příjem sacharidů v dietě a pokračovat v dosavadní inzulínové léčbě. Při hodnotě směřující k 20 mmol/l tedy zcela vynechat sacharidy a zajistit dostatečný příjem nesladkých tekutin.

    Dlouhodobě bude asi nutné zvýšit dávky inzulínu, ale na prvním místě je nutné se ujistit, že váš muž nemá v dietě příliš mnoho sacharidů. Rozhodně se budete muset poradit s lékařem, který vašeho muže zná a získat přesnější instrukce, jak postupovat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dlouhodobě si léčím cukrovku. Počátkem roku 2023 dosavadní léky nebyly účinné a hodnoty cukrovky se zvýšily. Diabatologie mi změnila medikaci - nově Forxiga a v roce 2024 byl přidán Rybelsus (postupně od 3 do 14mg). Hodnoty cukru v krvi se viditelně snížily a došlo i k dalším pozitivním výsledků jako např. velké zhubnutí. Bohužel jsem začal trpět na časté infekce močových cest (zaléčeno různými ATB). Příznaky infekce sice vymizely, ale v moči mám krev. Testy moči ukazují na přítomnost bakterií, kvasinek a mikrobů, které ATB nezničily. Neměl bych vysadit Forxigu? Při poslední diabetologické vizitě jsem byl ubezpečen, že Forxiga je pro léčení prospěšná, i když způsobuje infekce a krvácení. Ivan

    Odpověď

    Milý Ivane, Forxiga by neměla způsobovat ani infekce ani hematurii (krev v moči). Pokud tomu tak je, tak je to špatně. Je třeba vyloučit i jiné možné příčiny, např. onemocnění prostaty nebo ledvin, ale pokud by to bylo lékem Forxigou, neměl by se používat.

    Forxiga obecně způsobuje vylučování cukru do moči. To má léčebné účinky, ale přítomnost cukru v moči může zvyšovat náchylnost k množení bakterií a kvasinek, což může např. působit i zánět předkožky.

    Prvním opatřením je dobrá hygiena po močení: je potřeba odstranit i poslední kapky moči, aby neulpívaly při ústí močové trubice. Toho je možné dosáhnout "otřepáním", odsátím posledních kapek papírem nebo opláchnutím v běžné vodě.

    Pokud toto nepomůže a záněty předkožky se opakují nebo se objevují časté močové infekce, je lepší tento lék nahradit jiným. Krev v moči by rozhodně být neměla. Objevuje se při opravdu těžkých infekcích, nebo má úplně jinou příčinu, jako např. onemocnění ledvin či prostaty.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!