Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
necitlivost prstu na noze
Datum vložení dotazu: 26.01.2024
Ptá se: Kateřina
Dotaz
Dobrý den mám teď takový problémy jak psychický tak i fyzický. To znamená že málokdy ale necítím prsteníček na noze a občas mě začne píchat v palci na noze do toho mám
Mě se střídá necitlivost prstu na noze i píchání jenom v prstech u pravé nohy všimla jsem si toho dřív ale teď to bylo znovu.
Kateřina
Odpověď
Milá Kateřino, pravidelná kontrola dolních končetin patří k základnímu vyšetření u osob s diabetem. Může jít o projevy diabetické polyneuropatie, případně o projev ischemické nemoci dolních končetin (špatné prokrvení).
Diabetická polyneuropatie je velmi častá a vyžaduje zejména náležité poučení o prevenci poranění špatně citlivých končetin.
Důležité je zejména dlouhodobě dobré vyrovnání diabetu. Dále potom ta prevence - dobrá obuv, odborná pedikúra apod.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"
243 dotazů
-
Diabetická neuropatie
(03.09.2024)
Dotaz
Pálí mě kotníky a lýtka .Beru prášky pregabalin a předtím pragiolu a po prášcích to začíná být ještě horší víc to pálí . Až teprve když prášky odezní tak se mi uleví. MilanOdpověď
Milý Milane, uvádíte tak málo informací, že si o vašich obtížích mohu myslet ledasco. Nepíšete, zda máte diabetes, případně jak dlouho a jak dobře léčený, zda máte nějaké další obtíže, např. křečové žíly či ekzém.
Neumím si představit, že by se po lécích typu pregabalin či gabapentin obtíže zhoršovaly, pokud by se jednalo o projevy diabetické polyneuropatie. Spíš někdy tyto léky dostatečně nefungují.
Na prvním místě bych tedy vyloučil žilní obtíže, případně přítomnost otoků z různých důvodů. Dále nějakou kožní afekci.
Nejčastěji se ale přece jenom jedná o tu polyneuropatii. Na tu doporučuji pečlivou hygienu nohou a promazávání vhodným krémem (např. Excipial Lipolotio), vhodné ponožky a obuv a dále pravidelný pohyb. Pokud máte diabetes, měl byste určitě navštívit neurologa, který by vám doporučil jiný vhodný přípravek, když ty dva nepomáhají.
-
Diabetes typ 1.,ale co ta pourazova epilepsie
(14.08.2024)
Dotaz
Tato odpověď mi nijak zvlášť neporadila, sacharidy počítám dobré, kuchyňskou váhu mám taky, ale kompenzace diabetu nelze dosáhnout, zajímá mě jaký vliv diabetes a epilepsie má na kompenzaci glykémie, děkuji za odpověď. MichalOdpověď
Milý Michale, je možné, že špatně vyrovnaný diabetes zhoršuje průběh epilepsie, ale epilepsie sama na diabetes příliš nepůsobí. Je opravdu nutné hledat chybu v nedostatečné volbě dávek inzulínu a stravy. Je to často velmi obtížné, ale jediné možné. Omlouvám se, že vám na dálku nemohu poradit lépe.
-
Amputace prstů levé nohy
(14.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem diabetik I.stupně a 7/2024 mi byla provedena amputace všech prstů na noze a částečně spodní části chodidla. Léčím se pomocí vlhkého hojení se střídavým úspěchem. Již několikrát se mi stalo že mi oteče noha od kotníku až pod koleno . Někdy pomůže celodenní studený obklad, ale otok se zase brzy vrátí .Jak se toho zbavit? Ještě dotaz ohledně chodidla, lze nějak uspíšit tvorbu nové tkáně? Děkuji za odpověď. FrantišekOdpověď
Milý Františku,
vaše noha vyžaduje komplexní přístup a věřím, se se léčíte na pracovišti, které vám to poskytuje. Podmínkami pro hojení jsou:
- Dobré vyrovnání diabetu
- Denní ošetřování za dodržování sterility a odstraňování odumřelé tkáně. Podle fotografie vypadá vaše rozsáhlá rána na plosce čistě, takže doufám, že se tak děje.
- Ověření dostatečného prokrvení končetiny. Pravděpodobně jste podstoupil vyšetření cév, nejspíše angiografii pod rentgenem s použitím kontrastní látky. Pokud by tam byla závažnější abnormalita, bylo by nutné se pokusit ji vyřešit, např. pot rentgenologickou kontrolou či operačně.
- Antibiotická léčba – tu asi dostáváte.
- Samozřejmě odlehčení končetiny – vůbec na ni nešlapat.
Ostatní postupy jsou celkem vedlejší, žádná kouzla na to nefungují. Ale pokud výše uvedené podmínky nejsou splněny, měl byste to probrat se svým lékařem (specialista na léčení diabetické nohy – podiatr).
Poznámka redakce:
problematice diabetické nohy se věnujeme v rubrice https://www.cukrovka.cz/diabeticka-noha-2
-
mám diabtes 1. typu a poúrazovou epilepsii
(11.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, jmenuji Michal a poúrazovou epilepsii mám od roku 2008,v roce 2016 prvozachyt diabetu typu 1,přes přísnou dietu,jsem abstinent mám od prvozáchytu diabetu typu 1,se lékařům nedaří kompenzovat glykémii.Jsem z toho už nešťastný,záchvaty.Pratele na mě z vysoka serou,život se mi otočil,někdy bych to nejraději vzdal.Odpověď
Dobrý den, Michale.
Diabetes 1. typu zpravidla vede k úplné ztrátě vlastní sekrece inzulínu. S podporou lékařů se pacient musí naučit volit vhodné dávky inzulínu tak, aby měl glykémie po jídle i mezi jídly v určitém vhodném rozmezí, nejlépe mezi 4 a 10 mmol/l. Je to dost obtížné, ale hlavním faktorem, jak toho dosáhnout, je odhodlání a schopnost pacienta. Je nutné znát působení injekčních inzulínu a také obsah sacharidů ve stravě, kterou jíte. To se dá celkem dobře naučit, jen člověk musí chtít.
Na pomoc můžete mít kontinuální senzor hodnot glukózy, případně inzulínovou pumpu. Lékař a edukační tým by měli umět vás naučit používat, ale zejména vy byste měl být dostatečně odhodlán. Lidí se stejným problémem je hodně a většina to dokáže.
Váš lékař vás také při neúspěchu může doporučit k pokusu o vyrovnání do specializovaného diabetologického centra, kterých je v ČR řada.
-
Glykemia a nastup menstruacie
(05.08.2024)
Dotaz
Dobry den, za posledny rok a pol som cielene schudla 15 kil, aby som sa vyhla diabetu II (silna dedicna predispozicia) Napriek tomu mi nedavno bol diagnostikovany diabetes 2. Hodnoty nalacno pred liecbou som mavala 11 -13. Pred 4 dnami mi bol diabetologom nasadeny Glibomet (2x denne) a uz po prvej tabletke mi hodnoty pred jedlom kolisu okolo 4-6. Dnes pred obedom, 4 hodiny po jedle zrazu glykemia vyskocila na 10. Moze byt dovodom, ze som dostala menstruaciu? Ovplyvnuje nastup menzesu hodnoty glykemie? Alebo aky moze byt dovod skoku glykemie az na 10 pri dodrziavani diabetickej diety? Dakujem Monika.Odpověď
Milá Moniko, menstruace může určitě mít vliv na citlivost vašeho těla vůči působení inzulínu. Je to sice velmi individuální, ale u mnoha lidí to zvyšuje nároky na množství inzulínu, které musí tělo uvolnit. Pakliže tělo nedokáže tvořit více inzulínu, glykémie stoupá.
Glibomet je kombinace dvou léků, metforminu a glibenklamidu.
Metformin zejména zlepšuje účinnost inzulínu, zatímco glibenklamid přímo stimuluje sekreci inzulínu. Glibenklamid samozřejmě funguje jen u lidí, kteří mají zachovanou sekreci inzulínu, takže je možné ji dále stimulovat.
Pokud tedy člověk nemá vážnější formu diabetu 2. typu, může klidně po první dávce glibenklamidu následovat rychlé snížení glykémie. Funguje to ale jen do určité míry, protože pokud bude sekrece inzulínu postupně klesat, bude tento lék méně účinný.
Pro léčbu diabetu 2. typu i pro jeho prevenci je zejména důležité usilovat o zlepšení efektu inzulínu. Toho lze dosáhnout zhubnutím a fyzickou aktivitou, přičemž metformin je dobrý pomocný lék. Stimulace sekrece inzulínu sice vede ke snížení glykémie, ale může to také dále namáhat vaše inzulín produkující buňky a dokonce zvyšovat hladinu inzulínu i v případě, že to není nutné. Inzulín produkující buňky by se měly šetřit, a proto nejlépe pomohou právě dieta a pohyb. Kromě metforminu jsou také k dispozici další léky na léčbu diabetu 2. typu.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!