Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

220 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,děkuji za odpověď,mám k tomu ještě jeden dotaz,začala se mi dělat,ještě k těm příznakům,velká rudá skvrna na krku na zadní straně,ještě než zjistili následující cukrovku,kterou diagnostikovali jako alergickou reakci na něco,podotýkám ještě v té době nevěděli, protože jsem neuvedla příznaky na cukrovku,ta skvrna svědila a pálila a udělala se mi další na zebrech,ta první je 9 cm,ta druhá je menší,může se jednat o alergickou reakci vyvolanou právě tím zvýšeným cukrem,který je již potvrzen i z krve? Může jít i o krátkodobou,kterou vyvolala nějaká infekce těla na kůži?nebo jde o něco jiného? Lenka
    věk: 49 let výška: 162 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, diagnostika kožních nemocí se provádí především na základě přímého vyšetření. Netroufám si tedy vyjadřovat se příliš o příčině vašich rudých skvrn. Jedno je ale jisté: zvýšená glykémie žádnou alergii sama o sobě nevyvolává. Spíše by se mohlo jednat o nějaké onemocnění vyvolané kvasinkami, které se rády množí u osob s vysokou glykémií. Projevy nicméně vznikají nejčastěji v místech, kde je vlhko a člověk se hodně potí, tedy např. v tříslech či pod prsy či řasami tuku na břiše.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám nalačno 6 mmol/l, asi 2x 7, při kontrole vždy za půl roku, po jídle nevím, časté močení, občas výskyt kvasinek ve slabine, šedý zákal, žízeň, chutě na sladké. Bylo by dobré nasadit lék na cukrovku? Nebo pouze dietu, nesladim, občas nutkave chutě na sladké. Děkuji Zdenka
    věk: 74 let výška: 168 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milá Zdeňko, vaše hodnoty glykémie na lačno jsou hraniční a ukazují poruchu, ale ještě nejsou dostatečným kritériem pro diagnózu diabetu. Rozhodně by ale bylo vhodné testovat glykémie i po jídle a raději častěji. Určitě by pro vás byl vhodný osobní glukometr. Jeho používání není složité a pokud by vám váš doktor potvrdil ty hodnoty 7 mmol/l, mohl by vám i předepsat určitý počet proužků na měření, abyste je nemusela kupovat. Ale i kdybyste si to kupovala, vyplatí se to.

    Vaše občasná velká chuť na sladké není příznak ničeho jiného, než "mlsnosti a žravosti", což myslím v dobrém a s humorem, ale je tomu tak. Nejste rozhodně jediná. Jíst sladké rozhodně není dobré ve chvíli, kdy máte glykémii vysokou, protože ta vám pak ještě navíc prudce stoupne. Pokud ale máte glykémii nízkou, tak bych vám pro klid duše přiměřenou dávku sladkostí občas povolil. Jen je naprosto nutné, abyste to nejedla navíc k vašemu jídlu, ale místo běžného jídla. Máte značnou nadváhu a přece nechcete dále tloustnout ani si pěstovat diabetes!

    Vaše ostatní příznaky, jako žízeň, časté močení a kvasinkové infekce, mohou svědčit pro nepoznaný diabetes, kdy vám glykémie stoupají zejména po jídle a během dne, o čemž nemůžete vědět, když si glykémie neměříte. Pak by se léčba diabetu rozhodně hodila. Jinak dávat povel na dálku, abyste zhubla, je pitomost. To na vás nezafunguje. Ale měla byste vědět o tom, že by to bylo vhodné. Váš lékař by vám případně mohl pomoci volbou vhodných léků na diabetes.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,mam zvlastni stavy po jidle,vnitrni tres,tlukot srdce,zrychleny tep,poceni.Vetsinou stav do 2 hod.pomine,zkousela jsem si merit cukr,glykemii na lacno mam kolem 6.Lecim se s vysokym tlakem 13 let.Otec a babicka maji cukrovku,mela bych se nechat vysetrit?Muze to souviset s glykemii? Pocit zizne nemam,jen sucho a paleni v ustech.Dekuji za vasi radu. Gita
    věk: 53 let výška: 161 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milá Gito, vaše obtíže mohou mít řadu příčin, diabetem to ale nejspíš nebude. Glykémie kolem 6 mmol/l je sice lehce nad normou, ale o diabetes se nejedná, pokud jste se měřila opakovaně.

    Spíše mně napadá, že by so mohlo jednat o projevy nízkého krevního tlaku, ke kterému může u někoho dojít po jídle, zejména po větším jídle. Zažívací ústrojí se více prokrví, v jeho stěně se může nahromadit více tekutiny a zvláště u osob léčených na hypertenzi k tomu může někdy dojít. Bývá to někdy u osob po operaci žaludku.

    Mohlo by se také jednat o projev hypoglykémie, vyvolané nadměrnou odpovědí beta buněk pankreatu, zejména po sladkém jídle. To by se dalo ověřit kontrolou glykémie po jídle, pokud se vaše obtíže objeví.  

    Pokud by měření krevního tlaku a glykémií nic neobjasnilo, měla byste podstoupit vyšetření zažívacího ústrojí. Zatím ale zkuste jíst menší porce, případně častěji.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, manžel není ochotný chodit na pravidelné kontroly na diabetologii. Má diabetes 1.typu, inzulín Apidru 3x denně 6j.-4j.-6j. a Rozjelo 6j. poslední dobu cca týden má ranní glykémie doma měřenou 6,8. Momentálně mu došel noční inzulín,ale MUDr.mu to bez kontroly nenapíše tak se rozhodl, že noční inzulín si aplikovat nebude a přidá si ráno o 2j.navic. S jeho postupem nesouhlasím,ale nedokážu ho přesvědčit na kontrolu na Diabetologii. Co se může stát když vysadí noční inzulín a bude si aplikovat pouze denní. Děkuji Magda
    věk: 39 let výška: 181 cm váha: 118 kg

    Odpověď

    Milá Magdo, váš muž má diabetes 1. typu a velkou nadváhu. Pokud se o sebe nebude pořádně starat, nakonec to předčasně špatně dopadne. Bude mít potíže s očima, nohama, ledvinami, …..

    Potřebuje být pořádně zaučen v léčbě, má si pravidelně (alespoň 4x denně) měřit glykémie, má dodržovat jídelní a pohybový režim. Takoví pacienti, kteří nechodí na kontroly a když nemají inzulín, tak volají různě na pohotovost, jsou z mého pohledu velmi problematičtí. Občas jim pak někdo inzulín předepíše, ale naprosto chybí pravidelné kontroly, motivace a edukace.

    Měl by se se svojí nemocí srovnat a být pečlivý. Bude ho to stát denně asi 30 minut času navíc, ale takových 30 minut člověk tak snadno ztratí různými zbytečnými nebo dokonce škodlivými věcmi! Pokud mu jeho dosavadní lékař nevyhovuje, měl by si najít jiného, ke kterému by měl důvěru. Na druhé straně by si ale měl také sám zasloužit důvěru lékaře. Ten nakonec nad takovými osobami po marných pokusech spráskne ruce a řekne si: „když to tak za každou cenu chce, mát to mít; komu není rady, tomu není pomoci“. Co jiného také může říci nad nespolupracujícím pacientem.

    U převážné většiny pacientů s diabetem 1. typu 3 denní injekce rychle působícího inzulínu nestačí. Troufám si říci, že během noci by se u nich rozvíjela ketoacidóza. Napadá mě, že váš muž nemusí mít diabetes 1. typu a možná mu zbývá nějaká jeho vlastní sekrece, když takto to svoje lajdáctví snáší.

    Místo dlouho působícího inzulínu by bylo možné v noci 1x ale spíše 2x aplikovat malou dávku rychle působícího inzulínu. Toto bych radil např. pacientovi s diabetem 1. typu, který svůj dlouho působící inzulín ztratí na dovolené a pár dní mu může trvat, než si obstará náhradu.

    Ptáte se tedy, co se může stát? Nejspíš se o něho budete muset brzy starat víc než o svoje děti. Bude mít komplikace diabetu a bude nemocný. Věřím, že to ve skutečnosti není tak strašné, ale pokud ano, tak bych vám radil, abyste ho pořádně varovala...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám diabet II. stupně, střední astma, reflux jícnu, bolesti všech kloubů, bolesti svalů-křeče do prstů rukou a nohy, časté bolesti břicha -léky s metforminem nesnáším -bolest břicha křeče nadýmání , rozmazané vidění, bolest žaludku, časté močení a stolice, zvýšený krevní tlak -léky, reflux, tlak PRESTARIUM NEO, Ladislav
    věk: 70 let výška: 180 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Ladislave, sice udáváte řadu zdravotních obtíží, ale vlastně se na nic neptáte. Ve vašem příspěvku není žádná otázka.

    Je přesto vyvozuji, že jste se asi chtěl zeptat, jak si máte zlepšit vyrovnání diabetu, když vám řada léků působí další zdravotní problémy. Já bych ale především potřeboval vědět, jaké máte výsledky vyrovnání diabetu a zda skutečně držíte dietu.

    Bolesti svalů a chodidel mohou souviset s diabetickou polyneuropatií. Ta jen tak snadno neustupuje, nicméně základním opatřením je zlepšení vyrovnání diabetu. Pokud byste se obával nežádoucích efektů léků, tak vám na prvním místě doporučuji nízkokalorickou dietu a zejména omezení sacharidů. Pokud byste opravdu držel dobře dietu a diabetes by se přesto nezlepšoval, doporučoval bych zpočátku malou dávku inzulínu. Inzulín je přirozená látka a pokud se dává správně, prakticky nevyvolává nežádoucí efekty.

    Přesto si ale myslím, že nežádoucí působení léků trochu přeháníte a připisujete jim příznaky vaší nemoci. Metformin toleruje většina lidí dobře, jen je nutné začínat jen s malými dávkami a případně je příliš nezvyšovat.

    Pokud ale neznám podrobně váš zdravotní stav, tak vám nemohu radou příliš pomoci. Znovu připomínám správné dodržování diety je to sice nejobtížnější, ale také nejefektivnější přístup.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den moje otázka že týka za jak dlouho mohou vzniknout komplikácie mám lacní glym do 8 a 2 hodiny po jidle kolem 10 dekuji za odpoveď beru lek na VKT ten byl 140/75... 45 let 108 kg
    výška: 170 cm váha: 108 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    pozdní komplikace diabetu vznikají obvykle po několika letech (obvykle  5-10) dlouhodobě neuspokojivého diabetu. To znamená hladina HbA1C vyšší než 53 mmol/mol. Tomu odpovídá hladina nalačno kolem 8 a po jídle kolem 10 mmol/l. Na vzniku komplikací se dále podílí přítomnost dalších nemocí jako obezita, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a také faktory dědičnosti. Proto na Vaši otázku nelze přesně odpovědět.

    Pro to, aby se u Vás komplikace neobjevily, je tedy důležité mít v normálních hodnotách minimálně následující:

    1. krevní cukr HbA1C do 53 mmol/mol

    2. krevní tlak (do 140/90)

    3. cholesterol  (LDL pod 1,8 mmol/l)

    4. snížit hmotnost alespoň o 10% od vaší váhy

    Doporučuji Vám u Vašeho lékaře zkontrolovat tato čísla a mít je pod kontrolou. Rovněž je důležité chodit na preventivní vyšetření očního pozadí, laboratorní testy dle doporučení vašeho lékaře.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat moje maminka měla kolaps nízké cukr v krvi co takové případě dělat Děkuji za odpověď Miroslav
    věk: 47 let výška: 165 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Milý Miroslave, velmi záleží na tom, jaký typ diabetu vaše maminka má a čím je léčená. Obecně se nízká hladina cukru (hypoglykémie) zažehnává požitím nějakého sladkého jídla nebo ještě lépe sladkého nápoje.

    Jak postupovat při hypoglykémii naleznete na našich stránkách např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-4

    nebo zde:

    https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie

    či zde:

    https://www.cukrovka.cz/zavazna-hypoglykemie-dekuji-nechci

    Poučené video naleznete zde:

    https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-co-s-ni
     

    Neodvažuji se dávat vám konkrétní ponaučení, protože to bych skutečně musel toho o vaší matce vědět více, zejména čím je léčená.

    Každý diabetik léčený inzulínem nebo léky, které stimulují sekreci inzulínu, by měl být poučen o možnosti hypoglykémie a měl by vědět, co v takovém případě dělat. Věřím ale, že na uvedených odkazech najdete potřebné informace s sám si vyberete, co se případu vaší matky bude nejvíce podobat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manžel má diabetes 1.typu, bere Meformin 500 ráno a večer. Vždy před kontrolou zpřísní stravovací režim, tvrdí že jej lékařka chválí. Váhu si hlídá, má mírnou obezitu, 178 cm a 90 kg, je mu 65 let. Vždy byl náladový, urážel se , trucoval kvůli hloupostem třeba 14 dní, ponižoval mne, stávalo se to cca 1x za 3 měsíce a pak byl klid. Ale teď už to je neúnosné. Zajistit rodinu hmotně umí, ale to je jediná hodnota kterou uznává. Může být výrazné zhoršení psychické lability během posledních 2 let být způsobeno i diabetem? Yva
    věk: 65 let výška: 175 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Yvo, na vaši otázku odpovědět nedokážu. Respektive, ano, dokážu. Mohu konstatovat, že špatně vyrovnaný diabetes může postupně zhoršovat emoční labilitu, to se opravdu stává. Ale zda je to příčina emoční lability u vašeho muže, to posoudit nemohu. Možné to ovšem je. 

    Jinak se ale během života stává jen málokdy, že osobní povahové poruchy se v průběhu času samy od sebe zlepší, většinou se spíš zhoršují. Pokud je partner nedokáže včas usměrňovat, spíše s nimi v průběhu času má stále větší problémy. Samotný vyšší věk, ale mnohem více také různé tělesné problémy způsobují, že se někteří lidé přestávají dostatečně ovládat a nenacházejí sílu překonávat svoje negativní emoce.

    Mohla byste projevit o svého manžela starost a zeptat se ho, zda má nějaké nové zdravotní problémy, či zda je jeho diabetes dobře vyrovnaný. Jinak ale by byla na místě pomoc spíše psychologa nebo psychiatra, i když možná nebude lehké vašeho muže k němu dostat. Stálo by za to pokusit se s ním pohovořit přátelsky a vstřícně s prosbou, že by to mohlo pomoci vám oběma.

    Pokud by se vyloučilo nějaké zhoršení celkového zdraví, byla by na místě i společná návštěva manželské poradny. Ale to také neví, jak byste s tím pochodila.

    Vám bych doporučoval, abyste projevila co nejvíce vlídné dobré vůle. Pokud se to ale nesetká s úspěchem, nezbyde vám nic, než obrnit se proti náladám a výpadům svého muže a pokud možno s co největším klidem je ignorovat a "uklidit" se do klidnějšího prostředí, aniž byste se nechala vydráždit k podobným výpadům či invektivám. Může se stát, že když váš muž uvidí, že jeho výpady na vás nefungují, a že tím škodí jen sám sobě a trestá sám sebe, tak s tím dá pokoj. To by ale asi bývalo fungovalo lépe mnohem dříve ve vašem vztahu.


    poznámka redakce:

    možná by byly pro Vás užitečné i tyto odkazy:

    https://www.akutne.cz/res/publikace/krizova-komunikace-s-pacientem.pdf

    http://www.aktivityprozdravi.cz/zdravotni-problemy/priznaky-zdravotnich-problemu/priznak-agresivita

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám starost o přítele. Diabetikem je od dětství, už chvíli má prst v tomto stavu a myslí si, že se mu to zahojí samo. Donutit ho, říct to diabetoložce, nechce ani slyšet. Nerada bych, aby něco zanedbal a došlo na nejhorší. Můžete se mu to zhojit samo? Děkuji za odpověď.
    věk: 36 let výška: 168 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá a starostlivá tazatelko, péče o dolní končetiny je pro všechny pacienty s diabetem velmi důležitá. Při delším trvání diabetu může docházet k postižení nervů v končetinách a také ke zužování cév. Důsledky mohou být opravdu velmi závažné. Nemusí ale tomu tak být, pokud má člověk rozum a dbá na prevenci. Včasný zásah nebo náprava většinou předejde vzniku závažného postižení a u nálezu, který ukazujete, zpravidla dojde brzy k zahojení.

    I když by se vznikající defekt na prstu vašeho přítele mohl skutečně zahojit sám, při jeho přístupu se dřív nebo později udělá jiný a to už dopadnout dobře nemusí.

    Váš přítel potřebuje šetrné menší ošetření v podiatrické ambulanci, kam se může sám objednat, nebo jej tam odešle jeho diabetolog. Zároveň bude třeba zjistit, proč se otlak a počínající ulcerace tvoří. Jde pravděpodobně o projev polyneuropatie, která způsobuje, že otlak v botě nebolí, a tak má člověk pocit, že se nic neděje. Kromě toho bude problém v nesprávné obuvi.

    Nohu je tedy potřeba co nejdříve ošetřit, doporučit správnou obuv a případně  pro jistotu vyšetřit také cévy na nohách. Pokud se do podiatrické ambulance dostaví brzy, tj. skoro hned, bude léčba nejspíše snadná a rychlá. Nicméně poučení o péči o nohy bude nezbytné i do budoucna.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dcera má 14 let, má cukrovku 1. typu od února 2013. Přibližně vloni v březnu 2021 se jí začaly objevovat bílkoviny v moči - hodnoty okolo 40-55, pak 20, jednou je tam neměla, pak 70 nyní v lednu lab. vyšetření u diabetologa hodnota 130 předpokládám v mg, dostala lék na tlak Enap. O kompenzaci diabetu se snažíme spolu s diabetologem aby měla co nejlepší hodnoty. Poslední glykovaný hemoglobin má 48. Hodnoty dle CGM nad 75% v cílovém rozmezí.  Chtěl bych se Vás zeptat, co ji čeká do budoucna, určitě máte zkušenosti u těchto dětí. Jestli jí hrozí poškození ledvin nebo něco podobného nebo to děti mívají v období růstu a v pubertě?To víte máme o ni obavy. Děkuji za odpověď Martin
    věk: 15 let výška: 165 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milý Martine, i když to nemohu říci s jistotou, domnívám se, že příčinou přítomnosti bílkoviny v moči není u vaší dcery diabetes. Na to má diabetes příliš krátce a navíc je léčena dobře.

    Nejsou mi jasné jednotky, které udáváte a co se vlastně měřilo.

    Bílkovina v moči může být do malé míry přítomna u někoho i za normálních okolností. Záleží na tom, o jaký druh bílkoviny se jedná.

    Vy asi mluvíte o albuminu, nejspíše množství albuminu, který se vyloučí do moči za 24 hod. Hodnota nad 20, někdy 30 mg za den již ale zpravidla ukazuje na nějakou poruchu ledvin. U dítěte je nutné příčinu objasnit. Může totiž jít, a nejspíše také jde, o jiné onemocnění, než je porucha při diabetu. Nabízejí se některá dědičná onemocnění, může také jít o projev glomerulonefritidy a o řadu jiných možností.

    Doporučuji projednat s jejím lékařem, o jaké přesně se jedná výsledky. Pokud budou opravdu v patologickém rozmezí, měla by být vaše dcera vyšetřena dětským nefrologem.

    Enap (enalapril) je lék, který se používá v léčbě zvýšeného krevního tlaku, ale je o něm známo, že snižuje filtraci bílkovin do moči a může mít ochranný vliv na ledviny (při správné indikaci).

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!