Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

220 dotazů

  • Dotaz

    Vyšetřena na dia a na odborné pedikúra stále červené některé prstY nohy. Potvrzena neuropatie, kompenzace cukrovky 2.typu mám strach z komplikací. Je možno u vás posouzeni. Iva
    věk: 77 let výška: 165 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milá Ivo, i když váš doplňující dotaz není pro mě zcela srozumitelný (zejména nerozumím, zda máte či nemáte dobře vyrovnanou cukrovku), pokud se týká vašich nohou a prstů na noze, tak by nemělo hrozit bezprostřední nebezpeční. Viděl vás diabetolog a odporný pedikér, tak předpokládám, že vše posoudili zodpovědně.

    Nebezpeční neuropatie spočívá zejména v tom, že si nemusíte dostatečně uvědomovat poruchy na nohách, protože nemusejí bolet. Proto je velmi důležitá prevence. K tomuto účelu existují na našich stránkách kvalitní edukační materiály, a to zejména zde

    https://www.cukrovka.cz/jak-pecovat-o-nohy-diabetika

    https://www.cukrovka.cz/prubeh-vysetreni-a-obuv-diabetika-videa

    https://www.cukrovka.cz/dil-paty-prevence

    Vy se prostřednictvím vašeho diabetologa můžete nechat pozvat k preventivní prohlídce do vaší spádové podiatrické ambulance. Kromě toho vám doporučuji: podle výše uvedených návodů pečovat o svoje nohy a zejména nosit vhodné boty určené pro pacienty s diabetem, nosit kvalitní vlněné či bavlněné spíše silnější ponožky, pravidelně si nohy kontrolovat, a to i s použitím zrcadla. Trochu zhubnout by také pomohlo.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,dcera 7 let,hospitalizovana pred rokem a vcera s anafilaktickym sokem..prujem,svedeni kuze,otok rtu..na alergo se zjistili jen protilatky na atopii..vcera mela po zachvatu pri odberu krve cukr 7,8..dnes dve hodiny po snidani glukometrem 6,7..v rodine mela nevlastni sestra manzela z otcovy strany diabetes 1. Je mozne ze dceriny hodnoty muzou znamenat totez? Dekuji Petra
    věk: 7 let

    Odpověď

    Milá Petro, diabetes 1. typu je v Čechách poměrně časté onemocnění a u nikoho nelze vyloučit vývoj tohoto onemocnění. Během života se vyskytne asi u 4 osob z 1 tisíce, často se rozvíjí velmi pomalu. U osob s výskytem diabetu 1. typu v rodině je častější a riziko vývoje onemocnění by se dalo sledovat pomocí vyšetření autoprotilátek na vyžádání ve specializovaném centru zabývajícím se dětským diabetem.

    Vaše dcera ovšem prožila dost výrazný stres, při kterém měla závažnou reakci a velmi pravděpodobně dostávala také léky, nejspíše kortikoidy. Za těchto okolností může hodnota glykémie mírně stoupat i u zdravých dětí. Navíc asi ani nebyla na lačno.

    Hodnoty 6,7 a 7,8 mmol/l jsou jen málo zvýšené a mohou být takové při jiném probíhajícím onemocnění, jako je např. těžší alergie. Proto byste měla zůstat v klidu a případně nechat pro klid duše glykémii přeměřit opravdu ráno na lačno, až alergie odezní. S největší pravděpodobností nejde o projev diabetu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,mám už týden problém s předkožkou. Předkožka je zarudlá a nejde stahovat jak v klidném stavu tak v erekci. Když ji chci stáhnout v klidném stavu tak to vždycky trochu stipne jakoby se chtěla natrhnout. Začalo to z ničeho nic, stálou partnerku nemam a taky delší dobu jsem nemel pohlavní styk. Stáhnout predkozku přes žalud jde jedine ve sprše,ale musim opatrně a pomalu aby nejak nepraskla nebo se nenatrhla. Taky je trochu otekla predkozka. Můžete mi prosím poradit co mam dělat? Nevím si rady nikdy jsem žádný takový problém neměl. Předem děkuji. Standa
    věk: 36 let výška: 182 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Stando, napsal jste toho dost o své předkožce, ale nic moc o sobě. Protože se ptáte na našich stránkách Cukrovka.cz tak usuzuji, že asi máte diabetes.

    Ony problémy s předkožkou nejsou zas tak vzácné, ale u osob s diabetem někdy bývají jiného typu.

    Nejčastěji porucha plyne z vrozeného zúžení, které se projevuje zpravidla již v dětství nebo dospívání a většinou se řeší úplnou nebo částečnou „obřízkou“. Zúžení předkožky ale vytváří predilekci k infekcím, které mohou pomalým postupem vést k jizvení a zhoršování toho zúžení, takže se to nakonec může projevit až v dospělosti.

    Osoby s diabetem, jak známo, mívají zvýšenou hladinu krevního cukru, který se při vyšších hodnotách vylučuje močí. Rovněž některé léky používané v léčbě diabetu (zpravidla diabetu 2. typu) zvyšují vylučování glukózy do moči. Jedná se o tzv. glifloziny.

    Podle tzv. „třetího Pascalova hydrodynamického zákona“, který zní: „Ať třepeš jak třepeš, poslední kapka vždycky do kalhot“ zůstává pod předkožkou ta poslední či předposlední kapka moči, která ale v případě diabetu obsahuje cukr. A ten kvasinky milují. Proto mohou mít muži s diabetem vlohy pro kvasinkové infekce v této oblasti (ostatně i ženy o podobném problému vědí svoje). Předcházet tomu lze nejen jenom málo zvýšenými hodnotami glykémie, ale také šetrnou hygienou, kdy stačí opláchnutí nebo jemné utření. Kvasinkový zánět předkožky nejen svědí, pálí i bolí, ale může vést k otoku předkožky nebo k postupnému jizvení a zužování, až vznikne podobný problém, jako udáváte vy.

    Za současné situace vám doporučuji:

    1. objednat se do ambulance urologa. Ten situaci posoudí a rozhodne, zda je potřebné chirurgické řešení, které je poměrně jednoduché a problém vyřeší na dobro
    2. do té doby dodržovat zvýšenou, ale jemnou hygienu, tedy bez zbytečného odírání ručníkem a bez mýdla
    3. pod předkožku podávat mastičku Fungicidin, která je volně prodejná

    Ostatně, kdyby vám bod 3 pomohl dostatečně, mohl by urolog zůstat jenom při tomto řešení. K urologovi ale zajděte. Nejen, že se to časem horší a může to vyústit až v nepříjemnou situaci, kdy předkožka nejde přetáhnout zpátky, ale může to působit i problémy s odtokem moči s důsledky pro ledviny.

    Pokud náhodou užíváte zmíněný gliflozin, můžete ho přechodně vysadit a dodržovat bod 3. Případně byste se pak mohl k tomuto dobrému léku (pro vybrané pacienty) zase vrátit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den,mám změněbo z 3x Denné Fiasp 10 jednotek. na Ozempic 0,25mg týdně.V které řásti dne je optimální ho aplikovat a jeslti přes,či po jídle?Na noc užívám Humulin N 10 jednotek.Dle dostupných informací ,je velmi časté zvracení a to je kámen urazu u mě.Léčím se i na panicko uzkostnou poruchu a jen pomyšlení na zvracení se mi zpustí panika.Prosím poradte mi.jsem kvůli tomu v silném stresu.děkuji Tomáš
    výška: 170 cm váha: 97 kg

    Odpověď

    Milý Tomáši, při pohledu na údaje o vaší výšce a hmotnost vidím, že máte značnou nadváhu. Zřejmě máte diabetes 2. typu a kromě nočního inzulínu Humulin N jste si dosud podával 10 jednotek rychle působícího inzulínu Fiasp před hlavními jídly.

    Aby se dále nezhoršovala nadváha, rozhodl se váš lékař vám nahradit inzulín Fiasp přípravkem Ozempic. Ten se velmi dobře osvědčuje právě u osob s diabetem 2. typu s nadváhou. Snižuje částečně jejich pocit hladu a zlepšuje metabolismus glukózy. Na rozdíl od inzulínu ale nepodporuje zvyšování hmotnosti.

    Lék se podává podkožně 1x týdně a je celkem jedno, zda tak učiníte ráno či večer či před jídlem nebo po jídle. Působí totiž celý týden.

    Jako naprosto každý efektivní lék má také svoje nežádoucí efekty. Ty jsou ale vzhledem k jeho velmi dobré účinnosti zpravidla málo významné. Na prvním místě se udává snížení chuti k jídlu nebo mírná nevolnost, což je právě to, co potřebujete. Proto bych se toho nebál. Lékař vám zatím předepsal balení s nejmenším obsahem léku. To právě proto, abyste neměl výraznější nevolnost a abyste si na nový lék postupně zvyknul. Po několika týdnech se zpravidla přejde na balení s vyšším obsahem léku (0,5 mg) a při dobré snášenlivost za dalších několik týdnů na lék obsahující 1 mg účinné látky. Je ale také možno zůstat při nižším dávkování.

    Proto se uklidněte a lék s klidem užívejte a snažte se méně jíst. Lék vám to usnadní. Budete-li jej dobře snášet, lékař vám pravděpodobně po poradě s vámi zvýší dávkování. Zvracení po Ozempicu je vzácné a vyskytuje se zejména u osob, které jsou netrpělivé a začnou hned s vysokým dávkování. Většině lidí to ani moc nevadí, protože opravdu chtějí zhubnout. Když pak jedí méně, nevolnost nebo zvracení zmizí. Při vašem nízkém dávkování opravdu zvracení neočekávejte. Spíš se těšte na to, že snad o nějaký ten kilogram zhubnete a budete se cítit lépe.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den...Před měsícem mi byla diagnostikována cukrovka...Jeden týden 10,6 o týden později 9,1...Bývám unavený a cítím takové vnitřní jakoby chvění...Začal jsem s dietou...Pomůže mi to?
    věk: 46 let výška: 178 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    hodnoty cukru kolem 10 mmol/l jsou zvýšené, ale nikoliv dramaticky. Většina pacientů při těchto číslech necítí nic. Každý jsme ale jinak citlivý na vzestup či pokles krevního cukru, proto můžete pociťovat dyskomfort (chvění, únavu). Snažte se dodržovat dobře dietu a především pohyb. Pohybem mám na mysli alespoň 3x týdně 60 minut ostřejší chůze. Máte značnou nadváhu a to je zřejmě jednou z hlavních příčin Vašich potíží. Odhaduji, že váhový pokles kolem 10-15kg výrazně vylepší hodnoty glykémie a budete se cítit mnohem lépe. Cukrovka je někdy nevyzpytatelná, může se rovněž stát, že dieta nebude stačit. Pokud po půl roce Vašeho snažení bude stále cukr kolem 9-10 mmol/l, tak Vám bude lékař doporučovat léky.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Po úrazu méně pohybu, zčervenalý prsty malíček fialový u nohou jak dále? Iva
    věk: 77 let výška: 166 cm váha: 97 kg

    Odpověď

    Milá Ivo, prsty na noze a vůbec celá noha pod kotníkem jsou slabé místo všech osob s dlouho trvajícím diabetem. Správně by měl lékař kontrolovat nohy u všech svých rizikových pacientů při každé návštěvě. Z vašeho stručného popisu sice není jasné, zda se skutečně jedná jen o tmavší zbarvení díky pomalejšímu prokrvení, nebo o rozvíjející se poruchu, která by mohla skončit nehojícím se defektem. Proto vám doporučuji v co nejkratší době navštívit svého praktického lékaře, nebo konzultovat svého diabetologa a po jeho doporučení hned navštívit podiatrickou ambulanci, kde se speciálně zabývají „nohami“.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, neustále mi není dobře, sucho v ustech tres ,motani hlavy. Měřila jsem si cukr, ráno 10 po 2 hodinách 5.8. Druhý den ráno 8 . Zatím nemám výsledky odběrů. Může to znacit cukrovku? Děkuji vše na lačno ráno. Lada
    věk: 57 let výška: 166 cm váha: 57 kg

    Odpověď

    Milá Lado, příčin vašich obtíží může být hodně. Určitě by stálo za to měřit si také krevní tlak. Nepříjemné pocity může vyvolat zejména nízký krevní tlak, ale klidně i vysoký.

    Podle měření hladiny krevního cukru máte skutečně přinejmenším poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. To by se musela otestovat za standardních podmínek na lačno, případně provést glykemickou křivku. Na druhé straně vaše hodnoty nejsou vysoké na tolik, aby vyvolávaly nějaké nepříjemné pocity.

    Určitě byste se měla nechat vyšetřit obvodním lékařem, aby se vyloučilo nějaké probíhající onemocnění. Na zvýšené glykémie byste asi měla začít držet dietu, i když nemáte nadváhu. Pokud by se glykémie neupravily, mohla byste potřebovat i nějako léčbu tabletami. Lépe vám odpovědět nemohu, je nutné podrobnější vyšetření.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kamarádovi se rozvíjí dia noha, od OL biseptol a anopyrin a má lokálně aplikovat drcené živočišné uhlí s betadinou. Mně se vývoj nelíbí, prosím o návrh dalšího postupu! CRP 40, glykemie dlouhodobě 7, já na PAD. To černé není ještě gangréna!! To je to uhlí… otok je až ke kotníku… Jiří
    věk: 61 let váha: 108 kg

    Odpověď

    Milý Jiří, já to z fotografie neposoudím dostatečně, zvlášť, když je tam to zbarvení snad od živočišného uhlí. Na nehtech je asi mykóza, zarudnutí palce a šíření na kotník odpovídá počínající flegmóně (šířící se bakteriální zánět). Váš přítel by měl být co nejdříve vyšetřen na podiatrické ambulanci (specializovaná ambulance pro léčbu diabetické nohy). Měl by jej vidět alespoň chirurg. Mělo by se provést RTG nohy k vyloučení osteomyelitidy palce (zánět kostní dřeně) a výhledově (ale brzy) i cévní vyšetření.

    Podle mého názoru je potřeba podávat antibiotikum ve větší dávce, dost možná do žíly. Běžně dávkovaný Biseptol asi nebude stačit. Nepoznám, zda nedochází u nehtu ke hromadění hnisu - pokud ano, měl by to chirurg ošetřit. Místní léčba asi žádný efekt mít nebude, použití živočišného uhlí nechápu vůbec. Noha by měla být v klidu, pokud možno by pacient neměl na nohu došlapovat, respektive by neměl chodit vůbec. CRP sice není příliš vysoké, ale to ještě nevylučuje možnost rychlého šíření infekce. Pokud by se nález zhoršoval (zvětšování zarudnutí v okolí), bude nutná hospitalizace k místnímu ošetření chirurgem a podávání antibiotik do žíly. Dále bude nutné vyšetřit tepny na noze, zatím asi ultrazvukem, ale později bude asi vhodná arteriografie. O tom ale rozhodne chirurg, respektive lékař v podiatrické ambulanci.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám nesnesitelné bolesti až křeče v pravém lýtku.Beru od lékaře prášky proti bolesti,ale nic nepomáhá.V noci nemohu spát a přes den totéž.... Marta
    věk: 78 let výška: 163 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milá Marto, vaši nohu by měl především vyšetřit lékař. To proto, že jednostranné postižení může svědčit např. pro žilní trombózu nebo postižení tepen. Teprve potom bych zkoušel léky působící proti křečím, např. hořčík, vápník či případně nějaký benzodiazepin. Po vyloučení nějakého postižení cév v lýtku by vás pak měl vidět také neurolog.

    Jinak doporučuji svaly jemně procvičovat na jemně protahovat.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Ráda bych se zeptala jestli je možné pomocí mojí mamince (79 let), která má cukrovku a trpí dlouhodobým průjmem. Praktická lékařka jí předepsala Normix, ale střevní potíže dále přetrvávají. Je možné jí nějak ulevit pokud již došlo k poškození nervů? Děkuji za jakoukoliv radu Helena
    věk: 48 let výška: 172 cm

    Odpověď

    Milá Heleno, bez podrobnějších informací a znalosti stavu pacienta odpovídat takto na dálku nemusí být vhodné. Na průjmech se může podílet střevní infekce, a k té je nutné přistupovat zcela jinak, než k průjmům způsobeným onemocněním střeva, slinivky břišní nebo postižením nervů při dlouho trvající cukrovce. Je také nutné se ujistit, čemu vlastně říkáte průjem. Za průjem se obecně považují opakované vodnaté či řídké stolice asi 5x denně a častěji. Důležité je také vědět, zda jsou průjmy náhlé, nutkavé a případně bolestivé a zda je nějaká nezdravá příměs ve stolice. Především je nutné vyloučit krev, kdy by stolice byla nápadně tmavá, dehtovitá.

    Normix je dobrá pokusná volba, pokud se domníváme, že může jít o střevní dysmikrobii či o běžnou střevní bakteriální infekci. Tento lék se však pro tyto indikace dává jen krátkodobě.

    Já bych doporučoval zaměřit se zejména na úpravu diety. Vhodné by bylo vypozorovat, po jakých jídlech mívá maminka průjmy. Například může špatně snášet mléko a mléčné výrobky. Je nutné také vyloučit umělá sladidla s přídavkem sorbitolu. Dávají se do dia marmelád.

    Navrhuji potupné zkusit následující:

    1. Dodržovat několik dní dietu s omezením všech tuků a nelibového masa, nejíst žádné uzeniny, majonézy, krémy apod. V podstatě ideální by bylo zkusit sucharovou dietu, případně k tomu netučný bujón. Pokud by to trochu zabralo, mohla by se dieta postupně rozšiřovat. Poté jíst nadále dietní jídla spíše v menším množství a raději častěji.

    2. Pokud by byla vodnatá, velmi řídká stolice, případně s prudkým nucením, nadále, daly by se vyzkoušet léky typu: Reasec či Imodium 1x až 3x denně. Je nutno ale dávat pozor, aby důsledkem nebyl opak, tedy zácpa. Používají se také někdy tzv. kalciové prášky s kodeinem, které se připravují v lékárně a mohou se dávat podle efektu 2x1 až 4x1 kapsle.

    3. Zkusit se dají také pankreatické enzymy, např. Pancreolan či Kreon. Pomáhají trávit potravu a mohou zafungovat.

    Na tzv. diabetické průjmy ale nejlépe funguje střízlivá podle snášenlivosti individuálně sestavená dieta, duševní klid a vyrovnané glykémie. Zkusit pak lze i léky uvedené v bodě 2. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!