Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Neustálá žízeň

Datum vložení dotazu: 23.02.2024

Ptá se: Erik

Dotaz

Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu. (27let, 88kg, 184cm) Již přes rok trpím neustálým pocitem žízně. Byl jsem u svého praktického lékaře a ten mě ihned poslal na oGTT test. Výsledky nalačno byli 6.5, po zátěži 8.6mmol/l. oGTT test mi byl prováděn i před přibližně 5 lety na základně vyššího cukru v krvi. Tenkrát výsledky byli také vyšší, ale pouze mírně. (V té době jsem žádné příznaky žízně neměl) Je, ale zajímavé, že když se měřím doma glukometrem značky Glucolab tak mi hodnota krve nešla nikdy nad 7mmol/l. Například včera nalačno jsem měl 5.4, občas mám ráno nejvíce těch 6.5mmol/l. Zpět k problému, žízeň mám přes den prakticky neustále, ale v noci se naštěstí nebudím. Občas mám ráno po probuzení bílý povlak na jazyku, ale to jen čas od času. Nepozoruji, že bych musel nějak často na malou. Dále mám pocit, že mi chuť tučnějšího či mastnějšího obědu zůstane velmi dlouho v ústech, či ve slinách. I kdybych jídlo zapil několika skleničky vody chuť jídla budu cítit ještě 2 - 3 hodin poté. Začátkem tohoto roku jsem měl pálení špičky jazyku, pálení rtů a krku. To odeznělo, málo kdy se to vrací. Dále jsem měl začátkem roku neustálý pocit pálení žáhy po jídle, cca. 3 týdny. Poté to odeznělo, ikdyž momentálně pociťuji, že se to trochu vrací. Beru Omeprazol stada. Také se dost často potím, hlavně podpaží stačí menší procházka a už musím do sprchy. Dále mám ze sedavého zaměstnání dlouhodobě zatuhlou, bolavou krční páteř - nevím zda to nemůže souviset. Lékař mě poslal do diabetologické poradny a na endokrinologii. Bohužel, na obojí jsem dostal termín až za 2,5 měsíce. Nemůžete mi prosím poradit s čím by mohl pocit žízeň souviset, či čím si mohu pomoci než se za 2 měsíce dostanu na zmíněné prohlídky? Děkuji za váš čas a omlouvám se za rozsáhlou otázku.
věk: 28 let výška: 184 cm váha: 88 kg

Odpověď

Milý Eriku, pocit žízně může mít mnoho příčin. Já vám mohu pouze sdělit, že to nebude diabetem, protože vy vlastně máte jen tzv. "porušenou glykémii na lačno", což lidé většinou ani nevnímají.

Tento stav může být prvním projevem diabetu 1. typu, který se rozvíjí velmi pomalu. Tak to ale nejspíš nebude, protože to trvá už dlouho a nezhoršuje se to.

Další možností je tzv. diabetes typu MODY 2. Ten se vyznačuje zvýšenou glykémií na lačno, ale nikoliv již další vážnější poruchou po zátěži jídlem. Je způsoben porušeným vnímáním glykémie v buňkách, které tvoří inzulín. Tato forma je silně dědičná (vyskytuje se u více členů rodiny). Zpravidla se to nezhoršuje a většinou stačí jen preventivní mírná dieta, pohyb a prevence obezity. Je to ale forma velmi vzácná. Nedělá zpravidla větší zdravotní problémy, pokud se člověk chová rozumně. Dá se to potvrdit genetickým vyšetřením, ale čekání na výsledek trvá dlouho, protože se vyšetření dělá jen na vybraných pracovištích a společně se zpracovává více vzorků. Žízeň od tohoto onemocnění nepramení.

Dovoluji se téměř s jistotou vyloučit tzv. diabetes insipidus, což není porucha metabolismu glukózy. Je to porušená regulace vylučování vody močí. U tohoto onemocnění žízeň pramení z enormního močení a teprve v důsledku toho má člověk velkou žízeň a musí strašně moc pít. Když vy ale v noci klidně spíte, tak to určitě nebude ono.

Dále jsou nejrůznější formy nemocí ústní dutiny, jazyka a hltanu. Asi byste měl podstoupit ORL vyšetření.

Ještě mě napadá nedostatek železa. Někdy se jedná o poruchu trávení, kdy se železo z potravy nevstřebává. Někdy se tato porucha pojí i s postižením sliznice žaludku. Navrhuji ověřit hladinu železa, případně dalších ukazatelů metabolismu železa (lékaři by věděli, co mám na mysli) a dále vyšetřit krevní obraz, protože současně bývá také často nedostatek červených krvinek, respektive nedostatek krevního barviva.

Žízeň ale také mívá příčiny psychické.

Zatím vám doporučuje často a málo pít, provádět často ústní hygienu s použitím vhodných nedráždivých prostředků. Doufám také, že nekouříte.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

289 dotazů

  • Dotaz

    Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭

    Odpověď

    Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.

    Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?

    Odpověď

    Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.

    Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.

    Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Beru ho na kašel a zvyšuje se mi diabetes. Eliška

    Odpověď

    Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

    erdostein je mukolytikum, tedy lék používaný k ředění (snížení viskozity) hlenu při onemocněních dýchacích cest (např. bronchitidě, CHOPN). Kromě mukolytického účinku má i antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Využívá se zejména u pacientů s chronickým kašlem, nebo častými respiračními infekcemi. V současnosti je známo, že:

    • V SPC (souhrnu údajů o přípravku) pro erdostein není uvedena hyperglykémie ani jiný metabolický efekt na glukózu mezi častými, méně častými nebo vzácnými nežádoucími účinky.
    • Klinické studie ani postmarketingové sledování nezmiňují významný vliv na hladinu krevního cukru.
    • U diabetických pacientů je erdostein běžně předepisován – není kontraindikován ani vyžadující zvláštní opatrnost s ohledem na glykémii.

    Pokud u Váš došlo ke zvýšení glykémie během léčby erdosteinem, doporučuji vzít v úvahu i jiné možné faktory:

    • Současně užívané léky (např. kortikosteroidy, beta2-agonisté aj.)
    • Akutní infekce nebo zánět – ty samy o sobě zvyšují inzulinovou rezistenci
    • Stresová hyperglykémie – běžná u nemocných s akutním respiračním onemocněním
    • Strava a fyzická aktivita během nemoci

    S přátelským pozdravem a přáním krásných Velikonoc

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mela jsem při odběr zvýšený cukr nasadoly prášky a pak jsem 3× spadla d02mmop až do bezvědomí co dal?

    Odpověď

    Milá Aleno, vím, že to může být někdy obtížné, zejména když se píše např. přes telefon. Ale pokud ode mne očekáváte nějakou užitečnou odpověď, musí být dotaz srozumitelný. Proto je potřeba si jej před odesláním přečíst a opravit chyby.

    Usuzuji, že po nasazení nějakých nových léků na diabetes jste měla opakovaně těžkou hypoglykémii.

    Navrhuji tedy, abyste tyto léky zatím nebrala a dostavila se co nejdříve k lékaři, který vám je předepsal. Buď vám předepíše léky jiné nebo sníží jejich dávku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem po odebrání štítné žlázy, následně nalezu pap. karcinomu a po léčbě radiojodem, cca měsíc, léčba byla úspěšná, mohu užívat Saxenda nebo Ozempic? Dekuji za odpověd

    Odpověď

    Milá Katko, odpověď není úplně jednoduchá.

    Tzv. analoga GLP-1, kam patří i Saxenda a Ozempic, se obecně nemají podávat pacientům, kteří sami měli tzv. medulární karcinom štítné žlázy. Do této kategorie patří i onemocnění MEN2 (mnohočetná endokrinní hyperplazie). Vy uvádíte papilární karcinom štítné žlázy, což je něco jiného. Tedy, z tohoto hlediska tyto léky můžete užívat.

    Po odstranění štítné žlázy či po léčbě radiojódem v těle zcela chybí hormony štítné žlázy. Ty se musejí tělu dodávat v podobě tablet. Pokud jsou dávky nedostatečné, může to vést k obezitě. Je třeba brát v úvahu, že léky typu Ozempic či Saxenda mohou vést k nižšímu vstřebávání tablet s hormony štítné žlázy. Hladiny těchto léků v krvi bude tedy nutné pečlivě kontrolovat.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!