Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
6 let hyperglykemie
Datum vložení dotazu: 18.02.2024
Ptá se: Petr
Dotaz
Odpověď
Milý Petře, je známou skutečností, že dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru vede ke vzniku pozdních orgánových komplikací diabetu, mezi něž patří zejména postižení oční sítnice, postižení ledvin, postižení nervů. K rozvoji těchto poruch existují různě velké individuální vlohy, takže u někoho se tyto komplikace mohou vyvíjet méně, u jiného více. Nicméně zásadní vliv mají stupeň zvýšení glykémie a doba trvání diabetu. Proto si myslím, že 6 let trvání glykémií nad 12 mmol/l je poměrně dost, aby již nějaké změny mohly být patrné např. na očním pozadí. Dlouhodobě byste tedy takové glykémie rozhodně mít neměl.
Ve své dlouholeté praxi jsem se setkal s více lidmi, kteří udávali, že třeba při poklesu glykémie z hodnoty 10 mmol/l na 6 mmol/l pociťují příznaky hypoglykémie, jako je třes, hlad, slabost a že si ji rázem uleví, když se najedí, nejlépe něčeho sladkého. Většinou šlo o osoby s dlouhodobě špatně vyrovnaným diabetem a s nadváhou. Objektivně se mi u nich prakticky nikdy nepodařilo skutečnou hypoglykémii prokázat a ani ověřit příznaky, které udávali. Mám za to, že si vnitřně sami omlouvali, proč nedokáží dosáhnout dobrého vyrovnání diabetu a obecně o osoby, které se cítily mnohém lépe s naplněným žaludkem. Pocit hladu u nich vyvolával z mého pohledu falešné příznaky, které je opravňovaly se najíst. Tím je nijak neobviňuji, protože složité psychické vazby se mohou podvědomě vytvářet bez našeho vědomého přičinění.
Pro skutečný rozvoj hypoglykemické reakce při zvýšených hodnotách glykémie (odezvu kontraregulačních hormonů a nervových příznaků) existuje v odborné literatuře velmi málo dokladů, zejména pokud studované osoby měly glykémie při vzniku příznaků hodnoty 6 a vyšší. Přesto ale lékaři často přiznávají, že u osob, které mají dlouhodobě vysoké glykémie, se určité negativní příznaky mohou objevit při rychlém poklesu z těchto zvýšených hodnot na hodnoty nikoliv nízké, ale jen mírně zvýšené.
Já jsem přesvědčen, že vy byste měl na prvním místě usilovat o to, aby vám glykémie alespoň mírně klesly, např. na těch 9 mmol/l a dále nestoupaly. Po určité době byste se mohl adaptovat na tuto hodnotu a potom byste si mohl dát další cíl, a to např. 8 mmol/l. Jen tak byste totiž mohl dosáhnout postupného zlepšení a předcházel byste rozvoji komplikací.
Teoreticky musím ale připustit, že situace, kterou uvádíte, může objektivně existovat, i když zcela ojediněle. V mozku můžete mít jinak nastavené „senzory glykémie“, které mohou spouštět hypoglykemickou reakci při mnohem vyšších hodnotách, než je to u zdravých osob i u ostatních diabetiků. Takovým mírným příkladem je třeba onemocnění vzácným typem diabetu MODY 2, u kterého je jinak nastavené vnímání glykémie v samotných beta buňkách, ale i v mozku. Tito pacienti mívají od mlada glykémie lehce zvýšené, asi kolem 6 až 7 mmol/l, málokdy ale více, a to i při dlouhém trvání. Jde o variantu jednoho enzymu, který se uplatňuje při rozpoznávání glykémie. I když tato porucha je přítomna i v mozku, nemívají ale tito pacienti běžně zvýšené pocity hypoglykémie jako vy.
Já vám tedy doporučuji, abyste se zatím pokusil řídit radou, kterou jsem vám popsal výše. Snažte se odlišit skutečné příznaky od falešných signálů, které vás nabádají, abyste něco snědl. Snažte se zhubnout a méně jíst. Teprve pokud to opravdu nepůjde nebo vaši reakci lékaři objektivně potvrdí při testech v nemocnici, stálo by za to hledat u vás nějakou vzácnou příčinu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"
289 dotazů
-
Cukrovka a hypoglykémie
(21.04.2025)
Dotaz
Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭Odpověď
Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.
Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
-
ranní glykémie je vyšší
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?Odpověď
Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.
Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.
Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
-
Erdomed a diabetes
(17.04.2025)
Dotaz
Beru ho na kašel a zvyšuje se mi diabetes. EliškaOdpověď
Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,
erdostein je mukolytikum, tedy lék používaný k ředění (snížení viskozity) hlenu při onemocněních dýchacích cest (např. bronchitidě, CHOPN). Kromě mukolytického účinku má i antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Využívá se zejména u pacientů s chronickým kašlem, nebo častými respiračními infekcemi. V současnosti je známo, že:
- V SPC (souhrnu údajů o přípravku) pro erdostein není uvedena hyperglykémie ani jiný metabolický efekt na glukózu mezi častými, méně častými nebo vzácnými nežádoucími účinky.
- Klinické studie ani postmarketingové sledování nezmiňují významný vliv na hladinu krevního cukru.
- U diabetických pacientů je erdostein běžně předepisován – není kontraindikován ani vyžadující zvláštní opatrnost s ohledem na glykémii.
Pokud u Váš došlo ke zvýšení glykémie během léčby erdosteinem, doporučuji vzít v úvahu i jiné možné faktory:
- Současně užívané léky (např. kortikosteroidy, beta2-agonisté aj.)
- Akutní infekce nebo zánět – ty samy o sobě zvyšují inzulinovou rezistenci
- Stresová hyperglykémie – běžná u nemocných s akutním respiračním onemocněním
- Strava a fyzická aktivita během nemoci
S přátelským pozdravem a přáním krásných Velikonoc
-
Doanetes
(13.04.2025)
Dotaz
Mela jsem při odběr zvýšený cukr nasadoly prášky a pak jsem 3× spadla d02mmop až do bezvědomí co dal?Odpověď
Milá Aleno, vím, že to může být někdy obtížné, zejména když se píše např. přes telefon. Ale pokud ode mne očekáváte nějakou užitečnou odpověď, musí být dotaz srozumitelný. Proto je potřeba si jej před odesláním přečíst a opravit chyby.
Usuzuji, že po nasazení nějakých nových léků na diabetes jste měla opakovaně těžkou hypoglykémii.
Navrhuji tedy, abyste tyto léky zatím nebrala a dostavila se co nejdříve k lékaři, který vám je předepsal. Buď vám předepíše léky jiné nebo sníží jejich dávku.
-
Saxenda, ozempic po radioléčbě
(31.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, jsem po odebrání štítné žlázy, následně nalezu pap. karcinomu a po léčbě radiojodem, cca měsíc, léčba byla úspěšná, mohu užívat Saxenda nebo Ozempic? Dekuji za odpovědOdpověď
Milá Katko, odpověď není úplně jednoduchá.
Tzv. analoga GLP-1, kam patří i Saxenda a Ozempic, se obecně nemají podávat pacientům, kteří sami měli tzv. medulární karcinom štítné žlázy. Do této kategorie patří i onemocnění MEN2 (mnohočetná endokrinní hyperplazie). Vy uvádíte papilární karcinom štítné žlázy, což je něco jiného. Tedy, z tohoto hlediska tyto léky můžete užívat.
Po odstranění štítné žlázy či po léčbě radiojódem v těle zcela chybí hormony štítné žlázy. Ty se musejí tělu dodávat v podobě tablet. Pokud jsou dávky nedostatečné, může to vést k obezitě. Je třeba brát v úvahu, že léky typu Ozempic či Saxenda mohou vést k nižšímu vstřebávání tablet s hormony štítné žlázy. Hladiny těchto léků v krvi bude tedy nutné pečlivě kontrolovat.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!