Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

221 dotazů

  • Dotaz

    Ďakujem za predchádzajúcu odpoveď. Mne ale tie vysoké ranné glykémie nedajú pokoj. V prílohe posielam článok. Pochopila som to správne, že vlastne nie protein, ale tuk je hlavným zdrojom glukózy? Čo z toho potom vyplýva, hlavne čo sa týka stravy? To znamená, že prerušované lačnenie, napr. 18 hodín výrazne pomáha spaľovať tuky? Nemusím sa obávať príjmu proteínu, naopak je ho potreba trochu navýšiť na úkor tuku /samozrejme žiadne enormné množstvo, lebo aj kalórie majú svoj podiel/. Ďalšia otázka je ohľadne sacharidov. Pri low carb stravovaní a IF má veľa ľudí a aj nediabetikov výrazný dawn fenomén. Áno, hormony, periférna inzulínorezistencia... Ale ak som správne pochopila, tak lačnenie a proteín podporujú spaľovanie tukov, potom z toho vyplýva, že tzv. carnivores majú skutočne veľký úspech v remisii diabetu, nehovorím o vyliečení, lebo je jasné, že s príjmom sacharidov sa diabetes zase vráti. Ešte k tomu chirurgovi, toto je na jeho stránke https://obesityunderstood.com/robert-cywes-md-phd/ WHY BARIATRIC SURGERY? SURGERY IS THE WORST THING YOU CAN DO TO FIX THE PROBLEM OF OBESITY OR DIABETES. Yes I said that and I AM AN OBESITY SURGEON. V tomto videu je bariatrický chirurg. Keď som pozrela jeho web, tak som bola veľmi prekvapená. Rozpráva zaujímavo. Áno závislosť na carbs skutočne je, ja sama preferujem chlieb, zemiaky, ovocie... Ale to bolo skôr preto, že to bolo pre mňa dostupné- cena, možnosť či nemožnosť variť, pracovné vyťaženie, to čo sme mali doma... Aj jedlo si kupujem v závislosti od výplaty. Naviac ja som obézna od útleho detstva a moja sestra je aj po dvoch deťoch stále štíhla. https://www.youtube.com/watch?v=cdYfi9jyP-U Ak skutočne veľké obmedzenie sacharidov nie je život ohrozujúce, tak nevidím problém sa takto stravovať. Veď to je lepšie si odoprieť nejaké sladkosti, ako byť bez nohy. Neuropatická bolesť je strašná, prevráti život naruby. Katarína
    věk: 47 let výška: 166 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Milá Kataríno,

    Obracíte se na nás s dalšími dotazy, které navazují na moji předchozí odpověď. Nedokážu úplně přesně odpovědět na všechno a myslím, že to v praxi není důležité. Také nechci polemizovat s některými názory, které spíše někdy představují životní stanovisko a nedají se vyvrátit argumenty, když tomu lidé chtějí věřit. Na internetu se objevuje příliš informací. Některé jsou skrytou či zjevnou reklamou, jiné mohou být nevěrohodné. Člověk si to musí umět přebírat a hodnotit informace kriticky.

    Pro pacienty s diabetem a zejména s diabetem 2. typu a inzulínovou rezistencí je potřeba výrazně dbát na životosprávu, udržování přiměřené hmotnosti a dostatek fyzické aktivity.

    Zcela nejlepší by podle mého názoru bylo, kdyby pacienti s inzulínovou rezistencí a nadváhou byli schopni jíst jen málo kalorickou stravu, která by ale jinak měla celkem normální složení. Měla by obsahovat jak sacharidy ve vhodné formě, tak bílkoviny a určité množství tuků, pokud možno malé.

    Všechny ostatní diety považuji za divoké nápady, které za určitých okolností mohou fungovat, ale nejsou plnohodnotné a dostatečně bezpečné při dlouhodobém dodržování. Problém ale je, že pacienti s diabetem 2. typu dietu velmi často dostatečně nedodržují. Za to je vůbec nekritizuji a mám pro to pochopení. Hledají pak všelijaké zázračné návody.

    Proto se stále objevují nejrůznější nápady, jak efekt diety zvýšit, respektive jak slibovat pacientovi, že když bude dodržovat určité zásady, nebude muset nijak hladovět nebo dokonce jíst tolik, kolik hrdlo ráčí.

    Pokud to nejsou jen mírné modifikace běžné diety (jako např. v určité míře nahrazování sacharidů bílkovinami), považuji ale většinu těchto diet z dlouhodobého hlediska za nezdravé. Důsledně prováděnou ketogenní dietu u pacientů s diabetem nedoporučuji. Líbí se mi na ní akorát to, že pacienti při ní mohou v důsledku rozladění metabolismu nebo v rámci svatého nadšení pro novou metodu skutečně zhubnout. A to je vynikající, pokud se jim to při používání běžné nízkokalorické diety nepodařilo nebo pokud takovou dietu nebyli schopni dodržovat. Dlouhodobě rovněž pacientům s diabetem nedoporučuji ani žádný jiný typ vysoko tukové ani vysoko proteinové diety. Jen si říkám: aspoň něco, když při tom člověk zhubne.

    Bariatrické léčby si ovšem velmi cením, i když ji také nepovažuji za zdravou. Je to do určité míry krajní řešení, když běžné metody založené na málo kalorické zdravé výživě prostě dlouhodobě nefungují. Vysoký stupeň obezity je značně nezdravý a pacientovi dlouhodobě škodí. Lékař po poradě s pacientem pak musí pečlivě posoudit, zda bude bariatrická léčba vhodná.

    Stejně tak bych i pro vás radil dodržovat normální, ale nízkokalorickou stravu. Pokud vás ale inspiruje nízko sacharidová dieta a vede u vás k dobrým výsledkům, tak ji považuji i pro vás za vhodnou.

    Diskusi o ranní vysoké glykémii a tzv. dawn fenoménu ovšem považuji v našem případě za příliš složitou. Vaše glykémie ráno nejsou nyní příliš vysoké. Pokud by ale docházelo k jejich vzestupu a nebylo to způsobeno vysloveně porušováním diety, tak bych vám spíš doporučoval užívat odpovídající léky. Pojem „dawn“ fenomén (fenomén rozbřesku) se užívá především u pacientů s diabetem 1. typu. Bývá způsoben tím, že ráno se organismus do určité míry připravuje na ranní aktivity (v přeneseném slova významu na „boj s životními překážkami), a proto si preventivně vyplavuje hormony, které jej stimulují, ale zároveň mohou zvyšovat glykémii. Udává se také, že u osob léčených inzulínem je proto někdy větší potřeba inzulínu v časných ranních hodinách, aby se tomuto vzestupu glykémie předcházelo.

    A ještě k vašemu dotazu: znovu opakuji, jaké jsou hlavní zdroje krevního cukru v organismu

    1. Glukóza vzniká v zažívacím ústrojí štěpením sacharidové stravy a vstřebává se pak do krve
    2. Na lačno se glukóza může nově v těle tvořit z jiných metabolitů. Jedná se zejména o některé aminokyseliny (ze kterých se skládají bílkoviny). Může tedy vznikat z tělesných bílkovin, ale děje se tak jen v malé míře jako ochrana před hypoglykémií.
    3. Glukóza nevzniká ve větší míře z tuků. Jenom určitá a z kalorického hlediska nevýznamná součást tukové stravy je výchozím bodem pro novotvorbu glukózy – berte ji proto z praktického hlediska za nevýznamnou. Nadbytek tuku ve stravě však vede k nadbytku kalorií. V tomto případě tělo nepotřebuje další kalorie získávané ze štěpení glukózy. Glukóza v krvi se proto může méně využívat ke krytí běžné energetické potřeby a tudíž může z krve méně ubývat.
    4. Glukóza se dostává do krve štěpením zásobních sacharidových zásob – z glykogenu. Ten je uložen zejména v játrech, ale také v kosterních svalech. Při inzulínové rezistenci může být uvolňování glukózy z těchto zásob málo tlumeno inzulínem, a proto dochází ke zvýšené glykémii, např. v průběhu noci a brzy ráno.

    Milá Kataríno, píšete slovensky a proto se domnívám, že jste Slovenka. Nebudete tedy asi znát jinak v Čechách známou „kramářskou píseň“ o Golémovi a jeho krásné tetě, kterou složili Werich s Voskovcem. Na konci této písně se zpívá o tom, jak Golem, který byl hliněný, skončil. Uvádějí se nejprve 4 různé verze, podle nichž se Golem rozmočil, protože skočil do vody nebo proto, že začalo pršet. A pak se ještě uvádí takto verze pátá (píšu to z hlavy, takže to nemusí být přesně):

    Je tu ovšem ještě verze pátá

    ale ta není doložená.

    Podle ní ta teta byla táta

    a Golem byla jeho žena.

    Podle této verze celý příběh

    úplně by se nám otočil

    takže bude nejlíp míti za to

    že se Golem přec jen rozmočil.

    Chci tím říci asi toto: Bude nejlepší, když zůstaneme u toho, že pacienti s diabetem a inzulínovou rezistencí mají dodržovat nízko kalorickou stravu a pokud možno dostatečně se pohybovat. Tečka.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, diabetes som mala diagnostikovaný v 5/2017. Od r. 2013 som mala bolesti chodidiel /v práci som veľa chodila a stála/, po veľkom úsilí sa mi podarilo presvedčiť neurológa o EMG /moja smola, všetci ma pokladali za simulanta a psychicky narušenú osobnosť/- m-s polyneuropatia axon. typu ťažkého stupňa, v r. 2019 osteomyelitída. Pomohla hyperbarická komora a ATB, zhojené do 3 mesiacov. Polyneuropatia je veľmi bolestivá, zlepšila sa pohyblivosť prstov. Najvyššia hmotnosť 153 kg v r. 2009, schudla som na 115 kg. Zmena zamestnania, nikdy viac nočné. 5/2017, glyk. hemoglobín 123,6 glykémia 19,8 nasadené Synjardy, pokles na 65, pridaný Bydureon /neznášanlivosť, po niekoľkých mesiacoch zámena za Trulicity/. Trvalo to takmer 1 a pol roka znížiť glyk. hemoglobín na 46. Žiadny výrazný úbytok hmotnosti /od 110-120 kg/. V 3/2018- HT štítnej žľazy, susp. medulárny mikrokarcinom, zvýšený kalcitonín a poz. stimul. test. Histol. nepreukázala, mechanické artefakty a zle hodnotiteľný terén vzorky. thyreoitída, poz. protilátky, po oprácii kalcitonín v norme. Obézna som od útleho detstva, na ZŠ 100 kg. Jediné, čo si pamätám, tak som mávala nízke T3, vyšší TSH, a voľný kortizol, idiopatický hirzutizmus vs. adrenálneho typu. Celý život na diétach. 5/2018 herpes zoster a postherpetická neuralgia nasadený gabapentin, palgotal. vôbec nezaberali ani na polyneuropatiu. Od 3/2020 som na LCHF do 60 g sacharidov, váha 103 kg. už mám iba glucophage XR 1000 1-0-1 a Euthyrox 100 1-0-0. Bydureon mi nepomohol vôbec, skôr naopak, trulicity neviem posúdiť, pretože mne zaberali glifloziny, ktoré som užívala a po osteomyelitíde som ich vysadila a glykémie sa zhoršovali a aj som začala priberať. *Trulicity je asi iba pre pacientov, ktorí veľa jedia. Môj dotaz. Teraz mám ranné fasting glykémie okolo 6-6,7 a 2 hodiny po jedle do 7,5. Pred spaním väčšinou do 6. Hypoglykémie v noci nemám, ale chcela by som upraviť tie ranné hyper kvôli polyneuropatii, inzulín nechcem. Alebo je vhodné vydržať, kým sa pečeň uzdraví? klasické pečeňové testy mám v poriadku, ale určite mám steatózu a som inzulínorezistentná. Škoda že sa nikde nedá otestovať fasting inzulín. Chcem sa spýtať, keďže spolu s LCHF dodržiavam aj IF, tak nejem od 17.00-11.30. Názory na raňajky sa rôznia. je možné ovplyvniť kontraregulačné hormóny jedlom, alebo je fasting lepší. Mne sa okolo hodnoty 6 držia glykémie do obeda. Je lepšie zmeniť fasting okno a vynechať večeru? Môj problém a to dlhodobý je, že mne ráno nechutí jesť a pri jedení ráno mám nauzeu. je dawn efekt prirodzený alebo hodnoty do 7 sú už nežiadúce vzhľadom na neuropatiu. Pri zaradení sacharidov mi glykémie stúpajú niekedy až na 11 a veľmi dlho trvá pokles, tak sa im vyhýbam. Dokonca aj čočka, fazuľa mi veľmi zdvýhajú glykémie. Šport je problém kvôli bolesti, prácu mám teraz nenáročnú na pohyb. Moja otázka je, ako riešiť ranné vysoké glykémie? Katarína
    věk: 47 let výška: 166 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Milá Kataríno, přiznám se, že vás obdivuji. Máte od mládí velký sklon k obezitě a podle toho, jak to líčíte, asi se jedná o tzv. syndrom PCOS (syndrom polycystických ovarií), který se projevuje sklonem k obezitě, hirsutismem (zvýšené ochlupení), poruchami menstruačního cyklu, sníženou citlivostí vůči inzulínu a sklonem k diabetu 2. typu. Rozepisuji se takto podrobně proto, aby moji odpověď mohli číst i jiní a nemuseli hledat v Googlu jako já, abych zjistil, co znamenají vaše zkratky:

    LCHF dieta: dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů a se zvýšeným obsahem tuků

    IF dieta: intermitentní hladovění

    Obdivuji vás proto, protože jste svojí vůlí dokázala tak výrazně zhubnou a zlepšit vyrovnání diabetu, které bylo jednu dobu hrozivé.

    Vaše bolesti nohou bych asi rovnou hodnotil jako diabetickou polyneuropatii a nepotřeboval bych k tomu ani provádět elektromyografii. Je to porucha vyvolaná dlouhodobě zvýšenými hodnotami glykémie, ale ve vašem případě asi také samotnou inzulínovou rezistencí a obezitou. Je to onemocnění velmi obtížně léčitelné a většina opatření má za cíl jednak tlumit bolesti, ale také předcházet vzniku syndromu diabetické nohy, který vyplývá zejména ze snížené citlivosti nohou a tudíž jejich velké zranitelnosti.

    Pokud se vám podařilo tak výrazně zhubnout a srovnat tím diabetes, mohla byste být spokojená. Vaše výsledky jsou celkem dobré. Metformin je pro vás vhodný lék, používá se i v léčbě PCOS. Další léky je sice možné přidat, ale není to nutné. Mohlo by se jednat např. o glifloziny, které jste již užívala (u nich se uvádí, že mohou lehce zvyšovat riziko syndromu diabetické nohy, ale u vás by asi byly vhodné) nebo o léky typu Trulicity, jež jste asi také již užívala. To, že nyní jíte málo, by nevadilo. Aspoň by vás to podpořilo v tom, abyste vytrvala. Jinak ale máte hodnoty celkem dobré a pokud se to nebude zase zhoršovat, mohla byste být spokojená.

    Hladina inzulínu či C-Peptidu se dá snadno vyšetřit v mnoha laboratořích. Myslím ale, že to ve vašem případě nemá cenu. Skoro jistě budete mít hodnoty vysoké.

    Tak ještě na závěr: gratuluji k silné vůli a přeji vám, aby vás ty nohy moc nebolely. Já doporučuji pro léčbu pregabalin, například lék Lyrica. Většina pacientů jej dobře snáší a nohy po něm méně bolí. Možností je ale více. Poradit by mohl neurolog.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Píchám si inzulín Humalog 100 (až 6x40-50 jednotek a Lantus 60až 80 na noc) a stejně mám vysoký cukr, i přes 20. Jediný způsob, jak snížím cukr je hladovka. Cukr mám vysoký i když se držím a cvičím, zhruba 60 min 3x týdně. Mám těžkou d. polyneuropatii v nohách a bolí mne konečky všech prstů na rukách. K inzulínu beru ještě Jardiance (?) Mám ještě špatná kolena a jediný cvik na nohy je jízda na rotopedu. Bohužel mám nadváhu 186 cm/150 kg. Chodil jsem do fitka a dostal jsem do nohy růži (mám s tím stálý problém) a nemohu chodit (o dvou berlích max 30m). Jan
    věk: 69 let váha: 150 kg

    Odpověď

    Milý Jane, uznávám, že vaše situace je svízelná. Pomoci by mohlo pořádné hladovění a jakýkoliv pohyb, jehož jste schopen. To je ale snadná rada, ale provedení těžké. Existuje i tzv. bariatrická léčba. Ta spočívá v tom, že po důkladném vyšetření a posouzení by chirurg provedl operační zákrok na vašem zažívacím ústrojí, nejspíše tzv. rukávovitou resekci (operaci žaludku). Váš žaludek by se tím zmenšil, podstatně méně byste jedl a měl menší chuť k jídlu a spolu s dalšími doprovodnými efekty by vám postačovalo mnohem méně inzulínu. Velmi pravděpodobně byste, v případě že byste dobře spolupracoval, během jednoho roku zhubl o 20 až 30 kg a později možná ještě více. Tím by se vám určitě výrazně ulevilo, snáze byste se pohyboval a celkově se cítil zdravější. Naopak, pokud ještě přiberete, stav bude horší a horší.

    Nyní vám silně doporučuji domluvit si schůzku s nutričním terapeutem, který vám předepíše a vysvětlí vhodnou dietu. Myslím tím klasického nutričního specialistu, nikoliv alternativního léčitele. Zvyšovat dávky inzulínu nejspíše nemá cenu, spíše bych se snažil je snižovat. Stejně vám ten inzulín moc nefunguje. Kromě Jardiance (vede k vylučování nadbytečného cukru močí) bych vám doporučoval metformin v dávce 2 000 mg, tedy 2x 1000, případně přípravek Synjardy, který obsahuje jak metformin tak složku Jardiance, ale v 1 tabletě. Místo Lantusu by pro vás byl možná vhodný přípravek Suliqua, který je rovněž kombinovaný a obsahuje kromě inzulínu také další lék, který pomáhá hubnutí a podporuje účinnost inzulínu.

    Měl byste si ale vyžádat konzultaci na pracovišti, které se zabývá tou bariatrickou léčbou. Asi by pro vás nepostačoval již nejjednodušší výkon, kterým je tzv. gastroplickace. Proto byste měl jít na pracoviště specializované pro komplikovanější pacienty. To by mohlo zásadně zlepšit váš život, jen to bude chtít odhodlání.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukr a mám problém se ztopořením, nefunguje, zkusil jsem prášky... ani to nepomohlo clain když jdu nato jednou a ani to pořádně není tvrdý, moc se tím trápím a rád bych se zeptal, zda jsou volně prodejné prášky na erekci pro cukráře... děkuji Jan

    Odpověď

    Milý Jane, o tomto problému je potřeba promluvit si se svým lékařem, např. diabetologem. Ten na rozdíl ode mne bude vědět, kolik vám je let, jak dlouho máte diabetes a jak jej máte vyrovnaný nebo nevyrovnaný.

    Tato porucha není vzácná a někdy ani není vyvolána nějakou nemocí, ale spíše pocity nebo osobními problémy. Čím víc si z toho člověk dělá problém, tím to bývá horší a složitější. A samozřejmě velmi záleží na partnerce, která vám může hodně pomoci. Určitě by pomohlo, kdybyste to nebrali jako tragédii, trochu se nad tím pobavili a možná i zasmáli, případně to zkusili jinak.

    Za poruchou erekce může stát porucha krevního zásobení, jako např. zúžení pánevních tepen. To se může vyskytovat při delším trvání diabetu, zvláště špatně vyrovnaném, a speciálně u kuřáků. Není ale ale zase tak časté, a tak se nejspíše jedná o poruchu inervace - tedy projev diabetické neuropatie. Ta bývá naopak poměrně častá a erekci zhoršuje. Na intimních místech může být porušena citlivost, takže nedochází tolik ke vzrušení při různých dotycích a podobně.

    Erekci mohou také zhoršovat některé léky používané na léčbu vysokého krevního tlaku. To je potřeba u všech jednotlivých léků probrat s lékařem a případně ty, u nichž to bývá častější, nahradit nějakou jinou léčbou.

    Protože toho o vás vím velmi málo, dám vám jen několik málo obecných rad.

    1. I když se to druhému lehko řekne, měl byste se snažit uklidnit a nebrat to příliš vážně. Když to prostě nevyjde, tak to nevyjde. Naopak, pokud předem budete mít strach, že se to nepovede, znervózní vás to natolik, že se to ještě zhorší.

    2. Bylo by dobré, kdyby vaše žena nepovažovala vaši erekci za projev hrdinství a kdovíjaké mužství. Mohla by vám v tom pomoci různými způsoby a mít přitom trpělivost. Ne ale s každou partnerkou je možné o tom otevřeně mluvit. Některá jen řekne, že když to nejde, tak to nejde a ať toho tedy necháte.

    3. Měli byste k tomu mít oba klid a neměli byste být vyrušováni např. dětmi, televizí, telefony a podobně. Také byste měl mít s pořádku diabetes.

    4. Od obvodního lékaře, internisty, diabetologa či sexuologa byste mohl dostat na předpis nějaký z moderních léků na podporu erekce typu Viagry. Měl byste také vědět, jak lék užívat. Obecně byste jej měl užít tak asi 45 až 60 minut před možným pohlavním stykem. Je ale těžké si být jist, že vaše družka o to bude skutečně stát. Lepší by bylo, kdybyste se na tom shodli, abyste ten lék nebral zbytečně. Léky typu Viagry většinou fungují. Nejsou ale určeny pro nejtěžší formy poruchy erekce, zejména ty, které jsou způsobené zúžením pánevních cév. Pokud "to jde alespoň trochu", dodá vám takový lék větší pocit jistoty a klidu, a to k tomu velmi potřebujete. Pokud byste vy nebo partnerka přitom řešili nějaké jiné společné problémy, tak se to zřejmě nepovede.

    5. Pokud by vám opakovaně ani vyšší dávka těchto léků nepomohla, měl byste se poradit se sexuologem nebo s urologem. Ti by vám mohli doproručit určité mechanické prostředky, které napomáhají erekci nebo pomáhají ji udržet lépe. Také byste se mohl odhodlat sám nebo i s partnerkou navštívit sexshop.  Je asi velmi těžké překonat stud, já jsem tam osobně nikdy nebyl, ale mrzí mě to. Mám jednu pacientku, která tam pracovala a občas mi o tom vyprávěla. Myslím, že hodně lidem pomohla a dobře jim poradila.

    6. Nakonec existují ještě složitější prostředky. Např. operace pánevních cév nebo injekce přímo do penisu před stykem. Tím se zabývají urologové. Zejména ty injekce velmi dobře pomáhají i v komplikovaných případech. A vůbec to není tak složité, jak by si většina lidí mohla myslet.

    Osobně bych moc nevěřil různým prostředkům, které doporučují různé reklamy, dokonce i v televizi. Zpravidla se jedná o nedostatečně vyzkoušené přípravky, které se označují jako doplňky stravy. Moc bych se s nimi nezdržoval a neplatil za ně. Léky uvedené v bodě 4 jsou ozkoušené a fungují ve většině případů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o info případné operace, zdali je nutná a jestli a jak dlouho cca trvá hospitalizace a jak dlouho a jaké jsou případné omezení po operaci. Mám hodně rozvlákněný sklivec, přímo v opt.ose v zadní části sklivce hutnější vertikální zákal, v ck odlesky ERM.sítnice do periferie leží FOL. v normě. Moc děkuji za informaci.
    věk: 66 let

    Odpověď

    Dobrý den, na Vaši otázku není jednoduchá odpověď. V dotazu chybí informace o Vašich subjektivních potížích a údaje o Vaší centrální zrakové ostrosti na blízko a na dálku, to znamená jestli je Vaše vidění sníženo. Bylo by dobré si zkontrolovat Amslerovu mřížku. Posoudit zda dochází k deformaci linií.

    V některých případech je po zhodnocení Vašich zrakových funkcí a klinického nálezu vhodné zvážit operační řešení pomocí pars plana vitrektomie. Většinou se v tomto případě nejedná o akutní operaci a je možné si vše promyslet a naplánovat.

    V dotazu nejsou informace o Vašem celkovém zdravotním stavu. Obecně lze říci, že se může jednat o jednodenní chirurgii či několikadenní hospitalizaci. Následné omezení je dáno hlavně vstupním klinickým nálezem a operačním průběhem.

    Pokud máte doporučení od Vašeho očního lékaře do některého vitreoretinálního centra v blízkosti Vašeho bydliště, bude Vám v případě indikování operačního řešení vše vysvětleno, včetně předpokládané doby eventuální hospitalizace, pooperačního průběhu a následného omezení.

    Zároveň je třeba se zmínit, že se může jednat i o oční nález, který není vhodný k operačnímu řešení.

    (odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den našla jsem vás na internetu, že se zabýváte diabetiky, chtěla bych vás poprosit o pomoc, beru inzulín 2×denně a jsem začátečník, týden, co si podávám inzulín, nikdy jsem nebyla tak nateklá, teď jak beru inzulín, tak jsem strašně nateklá v obličeji, ruce i dolní končetiny, jsem z Kadaně a kadaňské nemocnici nevěřím, podle mých zkušeností i zkušenosti mého syna, prosím o pomoc, jsem narozena 9.7.1966 děkuji přeji hezký den Dana

    Odpověď

    Milá Dano, neznám bližší údaje o vašem zdravotním stavu, ale předpokládám, že doposud jste byla léčena pro diabetes tabletami. Protože se vyrovnání vašeho diabetu zhoršilo a tablety již nepostačovaly, nasadil vám váš lékař inzulín.

    Možná vám některé nebo všechny dosavadní tablety zůstaly, možná byly po nasazení inzulínu vysazeny.

    Pro vaše budoucí zdraví je úroveň vašich glykémií velmi důležitá. Vysoké glykémie postupně vedou k rozvoji komplikací diabetu, a tomu je třeba předcházet. Nasazení inzulínu u pacientů s diabetem 2. typu, u kterých ani kombinace několika druhů tablet nepostačuje k dosažení uspokojivých glykémií, je rozhodně správný postup. Určitou výjimkou může být leda u situace u obézních osob, které mají velkou rezervu v úpravě diety a životosprávy. Snížení kalorického příjmu a zejména omezení sacharidů v dietě může někdy jinak nezbytné nasazení inzulínu odvrátit.

    Inzulín je naopak zcela nezbytný pro léčbu diabetu 1. typu. To ale pravděpodobně není váš případ, protože to byste pravděpodobně měla doporučeny hned 3 nebo 4 denní dávky.

    Vznik otoků po nasazení inzulínu je skutečně vzácná komplikace v léčbě diabetu. Pacienti s nedostatečným vyrovnáním diabetu mají naopak často nedostatek tekutin v těle, což je způsobeno zvýšeným močením a ztrátou soli do moči v důsledku vysokých glykémií. Po nasazení inzulínu se tento stav postupně upravuje, takže pacienti lehce přibírají na váze současně s tím, jak se chybějící voda v těle doplňuje. Inzulín přispívá k zadržování soli v těle, ale jen do určité míry. Málokdy po něm skutečně vzniknou otoky, ale může se to stát. V převážné většině případů se jedná o jev přechodný, který se postupně sám upraví.

    Výjimečně mohou být otoky větší a ustupují hůře. To je asi váš případ. Základní opatření představuje omezení soli v dietě. Sůl je ale obsažena skoro ve všech potravinách. Je tedy dobré vynechat alespoň ty, ve kterých je soli mnoho. Jedná se zejména o minerálky, polévky, uzeniny, většina sýrů a obecně přisolovaná jídla. Pokud ani toto nepomůže, přidává se malá dávka léků, které navozují odvodnění – takzvaných diuretik (např. 20 mg furosemidu či 25 mg hydrochlorothiazidu). Dávky se samozřejmě upravují podle léčebné odezvy, ale zpravidla je efekt velmi dobrý a později je často možné tyto léky již vysadit.

    Já vám tedy navrhuji, abyste navštívila svého obvodního lékaře či internistu a požádala jej o posouzení. Inzulín bych pokud možno nevysazoval, protože předpokládám, že váš diabetolog vám jej nenasadil zbytečně.

    Jen na okraj ještě dodávám, že otoky mohou mít také zcela odlišné příčiny, než je nasazení inzulínu. Může se také jednat o projev srdečního či ledvinného onemocnění. I toto by měl váš lékař vyloučit. Pravděpodobně ale pro vás bude podávání diuretik alespoň po určitou dobu vhodné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 1. typu a poslední dobou mám problémy s erekcí, což mě i moji partnerku celkem závažně omezuje. Glykémie mám vyšší zhruba od 8 do 15 mmol/l a můj životní styl taky není zrovna nejlepší, občas si nějaké to pivo, nebo panáka dám. V poslední době jsem konzumaci alkoholu výrazně omezil, ale právě po alkoholu v poslední době to vždy šlo jak mělo. Jinak vše dodržuji, pravidelně si inzulin aplikuji a zdravě taky jím, na kontroly taky pravidelně chodím. Můj doktor mi na to řekl, ze to je nejspíš psychikou, ale to si já nemyslím. Problém trvá asi 3 měsíce, nikdy předtím jsem takový problém neměl a začínám z toho být opravdu nervózní. Protože jsem mladý, sportuji v dobré fyzické kondici jsem taky, nemocný bývám jednou do roka a žádné jiné komplikace nemám. A léky na podporu erekce v tak mladém věku jíst nechci. Chtěl bych Vás poprosit o radu z čeho to muže být, případně jak problém řešit. Děkuji Marek
    věk: 20 let

    Odpověď

    Milý Marku, nemohu vám odpovědět přesně, protože znám jen málo okolností. Pokud ale budou vaše obtíže pokračovat, určitě navštivte sexuologa. Ten vaše problémy probere podrobně a bude vám moci poradit.

    Pokud jste, jak říkáte, mladý, a nemáte žádné další závažné onemocnění, tak ze všeho nejspíš budu souhlasit s vaším panem doktorem. Psychika hraje roli už jen proto, že se na věc příliš soustředíte a máte z ní obavy, a to samo o sobě už stačí k tomu, aby to někdy nešlo. Možná by na zkoušku nejprve stálo za to, abyste si dali s partnerkou chvilku pauzu, třeba 2 či 3 týdny, dopřávali si jiné radosti, a až se na sebe budete hodně těšit, tak to zase zkusit. Ten alkohol se v menší míře může hodit právě k tomu, že to nebudete brát tak vážně. Pokud si s partnerkou rozumíte, může to být zábava, i když se to nepovede hned podle vašich představ, a určitě bude také záležet na ní, jak si s vámi poradí. Pokud i ona se na vás bude příliš soustředit, hodnotit to jako nějaký výkon, a brát to příliš vážně, tak to může ve vás budit obavu, která vše pokazí. Jen málokdo v tomto ohledu funguje jako stromeček. S problémy se i v mladším věku setká prakticky každý, tak se to musí brát.

    Z hlediska diabetu určitě není dobře, když nemáte dobré dlouhodobé výsledky. Před sexem navíc určitě stojí za to zkontrolovat si glykémii, abyste ji určitě neměl v oblasti hypoglykémie, nebo aby to nehrozilo. Hypoglykémie vede k vyplavení adrenalinu, a ten by to určitě pokazil.

    Pokud situace ve vás vyvolává trému, tak bych se vůbec nebránil tomu vyzkoušet některý z léků podobných známé Viagře. Dodalo by vám to víc klidu, a když byste zjistil, že to zase jde dobře, tak byste se uklidnil a lék byste k tomu už nepotřeboval. Myslím, že by vám nijak neuškodil.

    Dlouho trvající diabetes, zvláště nedostatečně vyrovnaný, vede často k projevům diabetické polyneuropatie. Ta se může projevovat i v sexuální oblasti. Já si ale nemyslím, že je to váš případ. Spíš jen to vědomí může pro vás být určitým motivem, abyste se o svůj diabetes staral co nejlépe a myslel na budoucnost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2. stupně, mám brnění a vystřelování do předních části chodidel hlavně v noci a tím nemohu spát. Je to velmi nepříjemné, protože jsem nevyspalý a pak přes den dřímám v sedě a nejde se tomu ubránit. Prosím o radu co bych měl užívat, případně čím si chodidla mazat. Předem děkuji za radu. Ladislav

    Odpověď

    Milý Ladislave, to skutečně může být hodně nepříjemné. Nejhorší je to v noci, protože člověk nemá nic jiného, na co by se mohl soustředit. Během dne pomáhá pohyb, zaměstnání, zábava. Ale v noci to na člověka padne. Jedná se o projev diabetické polyneuropatie, která je způsobena poškozením konečných nervových zakončení v kůži, které normálně mají zprostředkovávat vnímání dotyku. Nervy jsou poškozené diabetem a vysílají falešné informace do mozku, které vnímáte jako bolest nebo brnění čí pálení.

    Základním opatřením je ověřit kvalitu své léčby diabetu. Zlepšení a co nejbližší přiblížení glykémie normálním hodnotám je zcela zásadní. Efekt je ale pomalý, u lehčích forem to může trvat i řadu týdnů, u těžkých forem (to se omlouvám za pesimismus) to už nemusí příliš pomoci, protože nervy jsou již poškozené příliš. Ale pozor: polyneuropatie se často projevuje v epizodách a často se to zlepší samo. Jde totiž o projev značně subjektivní, hodně záleží na tom, jak to člověk bere a jak se s tím smíří.

    Další opatření je rehabilitace, zejména pohyb, šetrné cvičení. To skutečně pomáhá. Navíc, budete-li fyzicky unavený, budete lépe spát.

    V léčbě se také užívají různé vitamíny, např. Neuromultivit, Benfothiamin, případně i injekční kůry některými léky (např. Thiogama), které někomu pomohou.

    Dále existují léky, které ty nepříjemné pocity tlumí, tedy neléčí, ale tlumí. Ty ale na rozdíl od předchozích fungují jednoznačně. Je to např. přípravek Lyrica (pregabalin), pro začátek třeba 2x 75 mg nebo 150 mg na noc. Většině lidem to pomůže, ale lék vám musí předepsat lékař (diabetolog či neurolog).

    Já vám ze všeho nejvíce doporučuji to zlepšení kompenzace diabetu. To bude užitečné v každém případě, ale z dlouhodobého hlediska zlepší i neuropatii, i když ta bývá z komplikací diabetu často dost obtížně léčitelná. Na druhém místě pak doporučuji tu Lyricu, ale jsou i přípravky jiné, jako např. gabapentin (více léků s obsahem této látky).

    A na to cvičení také nezapomeňte. Odvádí to pozornost od bolesti - a to skutečně pomáhá.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Léčím se 20 let s diabetem 2. typu. Nejprve prášky, v posledním půl roce inzulin. Přibližně před měsícem jsem začal mít problémy s pálením kůže na vnější straně nártu levé nohy. Pálení je tak silné, že mi brání ve spaní. Během dne žádné potíže nemám. Prosím, zda existuje nějaká znecitlivující mast, která by mi pomohla snížit pálení, abych se mohl vyspat. Děkuji.
    věk: 73 let

    Odpověď

    Milý Zdeňku,

    podle toho, co píšete, se nejspíš bude jednat o projev diabetické polyneuropatie. V prvé řadě je však nutné vyloučit nějakou místní příčinu pálení kůže, což může být třeba ekzém, otlak, počínající infekce nohy nebo nějaké plísňové onemocnění kůže. Měl byste asi proto nejprve navštívit kožního lékaře, abyste tuto možnost vyloučil.

    Diabetická polyneuropatie je ale vyvolána dlouhodobě nedostatečným vyrovnáním diabetu. Probíhá často ve vlnách, takže je možné, že se potíže samy zlepší, ale základním opatřením je co nejlépe vyrovnat diabetes. Jinými způsoby se polyneuropatie léčí obtížně. Existuje spíše řada způsobů pro tlumení subjektivních obtíží. Neurologové často doporučují kůru vitaminy, např. Multivit.  Z léků, které potlačují nepříjemné pocity či bolest vznikající z důvodů diabetické polyneuropatie, často dobře funguje například Lyrica, kterou musí předepsat diabetolog či neurolog. Ostatně, neurologické vyšetření ke stanovení stupně diabetické polyneuropatie byste měl podstoupit v každém případě.

    Proti bolesti působí místně např. gely Mesocain nebo Lidocain emulgel či Lidocain spray. Není to ale vhodný způsob léčby na diabetickou polyneuropatie. Spíše bych tedy doporučoval zkusit tu Lyricu. Potíže se objevují hlavně v noci, kdy se člověk ničemu intenzivně nevěnuje. Během dne bolest často přehluší běžné starosti či pohyb. V každém případě je vhodná rehabilitace, pohyb, dobrá obuv, promazávání kůže běžnými krémy (např. Excipial Lipolotio).

    Jinak je ale diabetická polyneuropatie širší problém, který si zaslouží podrobnější vyšetření a také poučení. Je to častá komplikace diabetu a pacienti by o ní měli vědět.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívám Xultophy a Metformin s velmi dobrými výsledky jak hladiny cukru, tak snižování váhy. Ale trpím těžkými zácpami, které se před nasazením léků neobjevovaly. Jak jsem se dočetla, může to být jedním z vedlejších účinků. Tuto kombinaci léků užívám cca 3/4 roku a díky dobrým výsledkům nechci žádat o změnu medikace. Nevím však, jak si se zácpami poradit. Jím poměrně hodně vlákniny, zkouším různé bylinné čaje, pití olivového oleje na lačno. Žádné "zázračné" výsledky to ale nepřináší. Můžete mi prosím poradit? Předem děkuji. Jana

    Odpověď

    Milá Jano, obecně bych řekl, že ani jeden z těchto léků nepůsobí častěji zácpu, spíše naopak. Připouštím ale, že reakce může být individuální. Možná také když méně jíte, tak máte méně stolice oproti době, kdy jste jedla více a možná i nějaké ne úplně vhodné věci, které častější stolici podporují, a nyní na ně nemáte chuť.

    Já vám rozhodně doporučuji pokračovat v této nové léčbě. Zároveň ale radím, abyste zvýšila příjem zeleniny, která obsahuje hodně vlákniny. Za šetrné projímadlo považuji např. laktulózu, což je látka, která se ze zažívacího traktu nevstřebává a zvyšuje objem vody ve stolici. Přípravky se jmenují např. Duphalac (v roztoku nebo v sáčcích) nebo Lactulosa Biomedica. Na tento lék nevzniká návyk, jako na některá jiná projímadla.

    Také upozorňuji, že zácpa nemusí vždy souviset s nově nasazenými léky, jak by se někdy mohlo zdát. Obecně se doporučuje, aby každá osoba starší než 60 let podstoupila preventivní vyšetření kolonoskopií, která může včas odhalit některá léčitelná onemocnění tlustého střeva.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!